Hipertansiyonunuzu Düşürmek İçin Harekete Geçme Zamanı!

Tansiyon neden yükselir, nasıl düşürülür? Yüksek tansiyon tehli midir?

Hipertansiyonunuzu Düşürmek İçin Harekete Geçme Zamanı!

Olguların yaklaşık %90’ında yüksek tansiyonun nedeni bilinmemektedir. Esansiyel yüksek tansiyonun nedenleri bilinmemekle birlikte, bu rahatsızlığa yakalanma riskinizi arttırdığına dair güçlü kanıtlar olan bazı risk faktörleri mevcuttur. Obezite, egzersiz yapmama, yağlı yiyecekler yeme, fazla tuz tüketme ve sigara içme bu faktörler arasında sayılabilir.

Yaşlandıkça da tansiyonunuz yükselir. Hipertansiyon ailesel bir rahatsızlık olarak görülür. Yüksek tansiyona böbrek hastalığı, hormonal rahatsızlıklar, aşırı alkol tüketimi ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar da neden olabilir.

Hipertansiyon nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

 • burun kanamaları
 • baş dönmesi ve baş ağrısı
 • kalp ağrısı ve düzensiz kalp atışları
 • nefes darlığı,
 • kulak çınlaması,
 • yorgunluk, halsizlik,
 • sık idrara çıkma,
 • bacaklarda şişlik
 • çift veya bulanık görme
 • Başınızı soğuk su ile yıkayın, soğuk su sinirleri uyararak tansiyonun düşmesini sağlar. Eğer duş alacak kadar kendinizi iyi hissediyorsanız duş almanız daha faydalı olacaktır dikkat etmeniz gereken nokta suyun çok soğuk olmamasıdır.
 • Tansiyonu düşürmede en bilindik yöntem “Limon ile Tansiyon Düşürme” yöntemidir. Bir bardak içerisine sıkacağınız yarım limonu sulandırarak içmeniz tansiyonunuzun düşmesini sağlayacaktır.
 • Nar ve Nar suyu tansiyonu düşürmenin yanında uzun süreler tansiyonunuzun dengeli olmasını da sağlar.
 • Greyfurt suyu da yine limonla aynı etkiyi göstererek tansiyonun düşmesini sağlar fakat ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu, düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilmektedir. Greyfurt suyu ile ilaç kullanırken doktor tavsiyesi dışına çıkılmamalı ve ilacın prospektüsü dikkatli bir şekilde okunmalıdır.
 • Tansiyon düşürmede en çok baş vurulan yiyeceklerden biri de sarımsaktır. Sarımsağın limon nar gibi diğer besinlere oranla daha hızlı tansiyon düşüşleri sağladığı bilinmektedir.

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Sarımsağın faydaları

 • Kekik de yine aynı şekilde iyi bir tansiyon düşürücüdür.
 • Tuzsuz ayran ve yoğurt da yüksek tansiyon için hızlıca tüketilebilecek besinler arasındadır fakat tuzsuz olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Tansiyonun aşırı yükselmesi bazen Ölüm ve Felç gibi acı sonuçlar doğurabilir, bu sebeple tansiyonun nasıl düşürüleceğini bilmek önemlidir.

Yüksek tansiyon tedavisi

Tansiyonunuz biraz yüksekse, yaşam tarzınızda beslenme biçiminizi değiştirmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi basit değişikliklerle bunu kontrol altına alabilirsiniz.

Tansiyonunuz orta derecede veya ciddi şekilde yüksekse, yaşam tarzınızda değişiklik yapmanızın öğütlenmesinin yanında size bir takım ilaçlar da verilir. Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörleri tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olan bazı hormonların aktivitelerini bloke ederek etki gösterir.


Bu ilaçlar söz konusu hormonların işlevlerini engelleyerek, kanınızdaki su miktarının azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca atardamarlarınızı genişletirler; bu iki etki sayesinde de tansiyon düşer.

Kalsiyum kanal blokerleri arterlerinizin duvarlarını oluşturan kasların gevşemesini sağlar. Bu sayede arterler genişleyerek tansiyonunuzu düşürür. Tiazid diüretikleri kanınızdaki su miktarını azaltır ve damar çeperlerinizi genişletir.

Yüksek tansiyonun neden olduğu sorunlar

Yüksek tansiyon ihmal edilmemelidir. Bu rahatsızlıktan kaynaklanan komplikasyonlar diğer hastalıklara kıyasla daha fazla ölüme ve ağır sakatlıklara neden olabilir. Sürekli yüksek tansiyon kan damarlarınıza zarar verecektir, bu da beyninize giden kan beslemesinin bloke olması ya da damarların yırtılmasına neden olabilir. Her iki durum da inmeye sebep olabilir.

Yüksek tansiyon, daha fazla çalışıp vücudunuza kan pompalamak zorunda olduğundan kalbinize de zarar verir. Bu kalp hastalıklarına, hatta kalp krizine neden olabilir. Yüksek tansiyon böbreklerinizdeki ince damarlara zarar vererek gerektiği şekilde çalışmalarını engelleyebilir. Bu da yorgunluk, ayak bileklerinde şişlik ve ciltte kaşıntıya neden olabilir.

Hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

Yüksek tansiyondan korunma

 • Sağlıklı beslenin: Düşük yağ içeren, lif yönünden zengin, bol taze meyve ve sebzenin (günde en az 5 porsiyon) yanı sıra tam tahılları da içeren bir beslenme önerilir.
 • Sağlıklı bir kiloda kalın
 • Düzenli egzersiz yapın: Düzenli egzersiz kalp ve dolaşım sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar; kolesterolünüzü düşürür ve tansiyonunuzu sağlıklı bir düzeyde tutar. İnsanların çoğunluğu için haftada en az beş defa olmak üzere 30 dakikalık tempolu egzersiz önerilir.
 • Fazla miktarda alkol tüketmeyin
 • Sigaradan uzak durun
 • Tuzu azaltın: Günlük olarak tükettiğiniz tuz miktarını 6 gramdan fazla olmayacak şekilde sınırlandırmanız gerekir çünkü çok fazla tuz tüketmek tansiyonunuzu yükseltir. Bir çay kaşığı dolusu tuz yaklaşık 6 gramdır.

Referanslar: 1- High Blood Pressure, 2- What is high blood pressure?, 3- Everything you need to know about hypertension

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/yueksek-tansiyon-nedenleri-tansiyon-nasil-dusurulur/

Hipertansiyon Tedavisi, Nasıl Geçer?

Hipertansiyonunuzu Düşürmek İçin Harekete Geçme Zamanı!

Bu yazımızda sizlere hemen hemen herkeste görülmekte olan hipertansiyon sağlık sorunu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizler de tedavi yöntemleri ile daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Hipertansiyon, yüksek tansiyon anlamına gelmektedir. Kimi zamanda arteriyel hipertansiyon olarak anılmaktadır. Atardamarlardaki kan basıncının yüksek olmasından kaynaklı, kronik bir hastalıktır. Yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlıkları gibi birçok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Hipertansiyon oldukça yaygın olan bir sağlık sorunudur.

Kan basıncı, kalbin kan pompalama miktarı ve arterlerdeki kan akışı direnç miktarı ile belirlenir. Kalbin daha çok kan pompalaması ile dar alterler sebebiyle sizlerde yüksek tansiyon meydana gelecektir.

 Ancak yıllarca hiçbir belirti olmadan sizlerde yüksek kan basıncına sahip olabilir ve bunu farketmemiş olabilirsiniz. Hatta belirti olmadan, kalp ve damarlarınız büyük çoğunlukta zarar görebilir.

 Kontrolsüz yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Yüksek kan basıncı, genellikle uzun yıllar boyunca gelişir. Neyse ki, yüksek kan basıncı, kolayca tespit edilebilir. Yazımızın devamında bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon çoğu zaman herhangi bir belirti göstermeksizin varlığını sürdürmektedir. Çoğu zaman yaşamı tehdit eden düzeye gelinceye kadar çoğu kişi tarafından fark edilmemektedir. Ancak nadir olarak görülse de, yüksek tansiyon olan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülmektedir;

 • Kalıcı baş ağrısı
 • Bulanık yada çift görme
 • Burun kanaması
 • Nefes darlığı

Eğer hamile iseniz, yüksek olmasa bile, kan basıncı düzenli olarak kontrol olması önemlidir. Olası durumlarda ise, plasenta (anne bebeğin kan akımını bağlayan organı) konusunda sorunlar yaşanabilmektedir.

Eğer 40 yaşının üstünde iseniz, her 2 yılda bir düzenli olarak tansiyon kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Bu sağlık sorununda risk altında iseniz, doktorunuz sizden daha sık kontrollere gelmenizi isteyecektir.

Eğer düzenli olarak doktora görünmüyorsanız, toplumda bir sağlık kaynağı fuarı ya da diğer yerlerde ücretsiz tansiyon taraması yaptırmanız mümkün olacaktır. Ayrıca ücretsiz olarak kan basıncını ölçecek bazı makinaları mağazalarda bulabilirsiniz. Ayrıca eczanelerden de bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hipertansiyon Testleri ve Tanısı

Kan basıncını ölçmek için, doktorunuz ya da bir uzman genellikle kol etrafında yapacak olduğu ölçümler ile birlikte sizlerin kan basıncını ölçebilmektedirler. Kan basıncı ölçümleri dört genel kategoriye ayrılır;

 • Normal kan basıncı: Kan basıncı 120/80 mm Hg ise kan basıncı normaldir.
 • Prehipertansiyon: Prehipertansiyon 120 139 mm Hg veya 80 89 mm Hg arasında değişen bir diastolik basınç ise, Prehipertansiyon zamanla kötüleşen eğilimindedir.
 • Aşama 1 hipertansiyon: Aşama 1 hipertansiyon 140 159 mm Hg veya 90 99 mm Hg arasında değişen bir değerde yer almaktadır. 
 • Aşama 2 hipertansiyon: Daha şiddetli hipertansiyon, evre 2 hipertansiyon olarak bilinmekte ve 160 mm Hg veya daha yüksek bir sistolik basınç veya 100 mm Hg derecesindedir.

60 yaşından sonra, sistolik okuma daha önemlidir. Doktorunuz büyük olasılıkla yüksek tansiyon teşhisi öncesinde üç veya daha fazla randevu ile kan basıncı okumalarının sonuçlarını alacaktır. 3 veya daha çok sayıda randevu şeklinde yapılmasındaki amaç, kişilerin kan basıncının gün içerisinde değişmesinden kaynaklanmaktadır.

Doktorunuz ambulatuvar kan basıncı izleme denilen bir 24 saatlik kan basıncı izlemi testi önerebilir. Bu test için kullanılan aygıt 24 saatlik bir süre içinde düzenli aralıklarla kan basıncını ölçer ve ortalama bir gün ve gece boyunca kan basıncı değişiklikleri açısından daha doğru bir sonuç sağlar. Ancak, bu cihazlar tüm tıp merkezlerinde mevcut değildir.

Eğer yüksek tansiyon, her türlü teste göre var olduğu biliniyor ise, doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve fizik muayene yapacaktır.

 Doktorunuz ayrıca, idrar testi (idrar analizi), kan testleri, kolesterol testi ve bir elektrokardiyogram gibi rutin testler önerebilir.

 Ayrıca evinize alacak olduğunuz ekipmanlar sayesinde de kan basıncınızı takip etmekte aynı zamanda mümkün olacaktır.

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşam tarzınızı değiştirerek yüksek kan basıncı kontrol konusunda bir aşama kaydedebilirsiniz. Doktorunuz bu kapsamda sizlere sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz ya da bir diyet programı önerebilir. Ama bazen yaşam tarzı değişiklikleri yeterli değildir.

1.İlaçlar

Diyet ve egzersiz ek olarak, doktorunuz kan basıncı düşürmek için ilaç önerebilir.

Diüretikler, bazen su hapları olarak adlandırılan, vücudun kan hacmini azaltarak, sodyum ve suyu ortadan kaldıran ve böbrekler üzerinde hareketlere yardımcı olan ilaçlardır. Bu tarz ilaçlar genellikle ilk tercih olarak kullanılmaktadır.

Bu ilaçlar kalbinizin üzerindeki sorumluluğu alarak, damarların açılmasına yardımcı olmaktadır. Beta blokerler asebutolol (Sectral), atenolol (Tenormin) ve diğerleri. Tek başına reçete edildiğinde, beta blokerler özellikle yaşlılarda işe yaramazsa, ancak diğer tansiyon ilaçları ile birlikte kullanıldığında etkili olabilir.

Bu ilaçlar – örneğin lisinopril olarak (Zestril), benazepril (Lotensin), kaptopril (Capoten) ve diğerleri – kan damarlarını daraltır ve doğal kimyasal oluşumunu engelleyerek kan damarlarının dinlenmesine yardımcı olur. Kronik böbrek hastalığı olan kişiler, ACE inhibitöründen yararlanabilir.

 • Anjiotensin II Reseptör Blokerleri (ARB)

Bu ilaçlar kan damarlarını daraltır, doğal bir kimyasal ile oluşumu engelleyerek kan damarları rahatmaya yardımcı olur. ARB (Atacand), losartan (Cozaar) ve diğerleri sayılabilir. Kronik böbrek hastalığı olan kişiler, ARB kullanabilirler.

 • Kalsiyum kanal blokerleri: Amlodipin (Norvasc), diltiazem de dahil olmak üzere (Cardizem, Tiazac, diğerleri) ve diğerleri – Bu ilaçlar kan damarlarındaki kasların gevşemesine yardımcı olur.
 • Renin inhibitörleri: Aliskiren (Tekturna) renin üretimini ile kan basıncı artar ve kimyasal adımlar zinciri başlar. Böbrekler tarafından üretilen enzimler yavaşlatılır.

2.Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Ne olursa olsun doktorunuz yüksek kan basıncını tedavi etmek için reçeteli ilaçlar vermiş olsa da, sizlerin kan basıncını düşürmek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmak gerekir. Doktorunuz, birçok yaşam tarzı değişikliklerini tavsiye edebilir. Bunlar;

 • Daha az tuz içeren sağlıklı bir diyet programı (Diyet Hipertansiyon veya DASH diyet Stop Yaklaşımlar)
 • Düzenli egzersiz
 • Sigarayı bırakma
 • İçtiğiniz alkol miktarını sınırlamak
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak veya aşırı kilolu ya da obez iseniz kilo vermeye çalışmak
 • Daha az kahve, çay ya da kola gibi diğer kafeini zengin olan içeceklerden uzak durun.
 • Mümkün olduğunca stresi azaltın.
 • Gebelik sırasında mutlaka kan basıncınızı kontrol edin.
 • Derin nefes alma tekniklerini deneyin.

3.Alternatif Tıp

Diyet ve egzersiz kan basıncını düşürmek için en uygun taktik olmasına rağmen, bazı ek takviyeler de bunu düşürmeye yardımcı olabilir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Psyllium ve buğday kepeği gibi lif destekleri
 • Magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller,
 • Folik asit
 • Yağlı balık, balık yağı takviyeleri ya da keten tohumu bulunan Omega-3 yağ asitleri

Bunlara ek olarak meditasyon gibi alternatif tıp seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Yüksek kan basıncının iki türü vardır;

Bu tür, kademeli olarak yıllarca geliştirme eğilimindedir.

Bazı insanlar altta yatan bir durum sonucu oluşan yüksek kan basıncına sahiptirler. Bu tip, aniden ortaya çıkar. Çeşitli durumlar ve ilaçlar sekonder hipertansiyon da dahil olmak bazı sağlık sorununa neden olmaktadır;

 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Böbrek problemleri
 • Böbreküstü bezi tümörleri
 • Tiroid problemleri
 • Kan damarlarında bazı kusurlar (konjenital)
 • Doğum kontrol hapları, soğuk ilaçları, dekonjestanlar, reçetesiz ağrı kesiciler ve bazı reçeteli ilaçlar
 • Kokain ve amfetamin gibi yasadışı ilaçlar
 • Alkol kötüye kullanımı ya da kronik alkol kullanımı

Risk Faktörleri Nelerdir?

Yüksek kan basıncı, dahil olmak üzere birçok risk faktörüne sahiptir;

 • Yaş: Yaşınız arttıkça riskiniz de artmaktadır. Özellikle 45 yaş ve üzerinde iseniz, risk altındasınız. 
 • Aile geçmişi
 • Fazla kilolu veya obez olmak;
 • Fiziksel olarak aktif olmamak
 • Tütün kullanma
 • Çok fazla tuz içeren diyet
 • Çok az potasyum içeren diyet
 • Çok az D vitamini içeren diyet
 • Çok fazla alkol içme
 • Stres
 • Bazı kronik durumlar. Bazı kronik durumlar aynı zamanda böbrek hastalığı, diyabet ve uyku apnesi gibi, yüksek tansiyon riskini artırabilir.
 • Bazen gebelik, yüksek tansiyona sebep olabilmektedir.

Hipertansiyon Komplikasyonları Nelerdir?

 • Kalp krizi veya inme
 • Anevrizma
 • Kalp yetmezliği
 • Böbreklerdeki kan damarları daralmış
 • Metabolik sendrom
 • Bellek veya anlayış ile sorunlar

Источник: //evdesifa.com/hipertansiyon-tedavisi/

Hipertansiyon Nedenleri

Hipertansiyonunuzu Düşürmek İçin Harekete Geçme Zamanı!

Hipertansiyon neden olur? Araştırmacılar, normal vücut fonksiyonlarındaki çeşitli değişikliklerin hipertansiyona neden olduğunu incelemeye devam etmektedir. Hipertansiyonu tetikleyen bazı temel faktörler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Böbrek sıvısı ve tuz dengeleri
 • Renin anjiyotensin aldosteron sistemi
 • Sempatik sinir sistemi aktivitesi
 • Kan damarı yapısı ve fonksiyonu (1)

Böbrek Sıvısı ve Tuz Dengeleri

Böbrekler normalde vücudun tuz dengesini, sodyum ve suyu tutarken potasyumu ortadan kaldırarak düzenlemektedir. Bu böbrek fonksiyonundaki dengesizlikler yüksek kan basıncına neden olabilecek kan hacimlerini artırabilmektedir.

Renin Anjiyotensin Aldosteron Sistemi

Renin anjiyotensin aldosteron sistemi, anjiyotensin ve aldosteron hormonlarını üretmektedir. Anjiyotensin kan damarlarını daraltır ve bu durum kan basıncında artışa neden olabilir.

Aldosteron, böbreklerin sıvı ve tuz düzeylerini nasıl dengelediğini kontrol eder. Artmış aldosteron seviyeleri veya aktivitesi ise böbrek fonksiyonlarını değiştirebilir.

Sonuç olarak, kan hacminde ve tansiyonda yükselme meydana gelebilmektedir. (2)

Sempatik Sinir Sistemi Aktivitesi

Sempatik sinir sistemi, kalp hızı, kan basıncı ve solunum hızı gibi kan basıncının düzenlenmesinde önemli işlevlere sahiptir. Araştırmacılar, bu sistemdeki dengesizliğin hipertansiyona neden olup olmadığını ve etkisinin ne kadar olduğunu hala araştırmaktadır.

Kan Damarı Yapısı ve Fonksiyonu

Küçük ve büyük arterlerin yapısında ve işlevlerinde meydana gelen değişiklikler, hipertansiyona katkıda bulunabilir. Anjiyotensin yolu ve bağışıklık sistemi, kan basıncını etkileyebilecek küçük ve büyük arterleri sertleştirebilmektedir. (3)

Genetik Faktörler

Hipertansiyonun aile geçmişiyle ilgili olması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Yıllarca yapılan araştırmalar, hipertansiyon ile ilişkili birçok geni ve diğer mutasyonları saptamıştır.

Bununla birlikte, bilinen tüm genetik faktörler yalnızca tüm vakaların yüzde 2 ile 3’ünü oluşturmaktadır.

Devam eden araştırmalar, doğumdan önce bazı DNA değişikliklerinin yaşamın ilerleyen zamanlarında hipertansiyon gelişimine neden olabileceğini de ileri sürmektedir. (4)

Aşırı Kilolu ve Obez Olmak

Hipertansiyon üzerine yapılan çalışmalara göre, aşırı kilolu veya obez olmanın, kan damarlarındaki direnci artırabilmektedir. Bu nedenle kalbin daha fazla çalışması ve hipertansiyonun oluşabileceği söylenmektedir.

İlaçların Etkisi

Astım veya hormon tedavileri (doğum kontrol hapları ve östrojen de dahil), bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçları almak yada ilacı yüksek dozda almak hipertansiyona neden olabilir. Bu ilaçlar, vücudunuzun sıvı ve tuz dengelerini kontrol etme biçimini değiştirmekte, kan damarlarının sıkışmasına neden olmakta ve hipertansiyona yol açan renin-anjiyotensin-aldosteron sistemini etkilemektedir.

Diğer Nedenler

Hipertansiyonun diğer nedenleri arasında kronik böbrek hastalığı, uyku apnesi, tiroid sorunları veya bazı tümörler gibi tıbbi durumlar bulunmaktadır. Bu koşullar vücuttaki sıvıları, sodyumu ve hormonları kontrol etme şeklini değiştirebilir. Bu da yüksek kan basıncına neden olur. (5)

Hamilelikte Hipertansiyon Nedenleri

Bazı durumlarda, hamilelik sırasında hipertansiyon oluşabilir. Hamilelik sırasında hipertansiyona neden olabilen risk faktörleri ise şunlardır:

 • Kilolu olmak
 • Hareketsiz olma
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Böbrek sorunları veya hipertansiyon ile ilgili aile öyküsü
 • 40 yaşın üstünde olmak
 • Birden fazla çocuğa hamile olmak (ör, ikiz)
 • İlk kez hamile olmak (6)

Hipertansiyon Riskini Artıran Faktörler

Bazı insanların sahip oldukları faktörler nedeniyle hipertansiyon yaşama riski daha fazladır. Bu faktörler şöyle sıralanmaktadır:

 • Yaşlandıkça hipertansiyon geliştirme riski de artar
 • Ailenin hipertansiyon öyküsü
 • Afrikalı veya Karayip kökenli olma
 • Yemeklerde yüksek miktarda tuz kullanma
 • Egzersiz eksikliği
 • Kilolu veya obez olmak
 • Düzenli olarak alkollü içki içmek
 • Sigara içmek
 • Uzun süreli uyku yoksunluğu

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, kan basıncınızı normal seviyede tutmanıza yardımcı olabilir. (7)

Hipertansiyon Hastalığı Nedir?

Kan basıncı, kanı atardamar duvarlarına iten kuvvettir. Kalp her attığında, arterlere kan pompalamaktadır. Kalp attığında kan basıncı yükselir ve kan pompalanır. Buna sistolik basınç denmektedir.

Kalp dinlendiğinde, atımlar arasındaki kan basıncı düşmektedir. Buna da diyastolik basınç ismi verilmektedir. Tansiyon ölçümünde bu ikisi kullanılmaktadır.

119/79 veya daha düşük, normal kan basıncı olarak, 140/90 veya daha yüksek ise hipertansiyon olarak değerlendirilmektedir.

Hipertansiyon genellikle belirti göstermez, ancak felç, kalp yetmezliği, kalp krizi ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara da neden olabilmektedir.

Hipertansiyon, egzersiz ve uygun diyet programını uygulamak gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarıyla ve gerekirse ilaç tedavisiyle kontrol altına alınabilmektedir. (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon başlangıcında ve ilerleyen durumlarında çoğu zaman herhangi bir belirti yaşanmamaktadır. Çoğu hastada, hipertansiyon, bir sağlık uzmanını ziyaret ettikten veya herhangi bir yerde ölçtürdükten sonra ortaya çıkmaktadır.

Hiçbir belirtisi olmadığından, insanlar hipertansiyonları olduğunu bilmeden kalp hastalığı ve böbrek sorunları geliştirebilmektedirler. (9)

Hipertansiyon nasıl anlaşılır? Tansiyonun yüksek olması durumunda oluşabilecek bazı belirtiler şöyle sıralanmaktadır.

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Yorulma veya karışıklık
 • Görme sorunları
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Düzensiz kalp atışı (10)

Hipertansiyon belirtileri fazlası için tıklayınız

Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyon nasıl geçer? Yaşam tarzı değişiklikleri, hipertansiyonun engellenmesine ve düşürülmesine yardımcı olabilmektedir:

 • Yediğiniz tuz miktarını azaltmak ve genel olarak sağlıklı bir diyet uygulamak
 • Alkollü içecekleri tercih etmemek
 • Kilolu iseniz kilo vermek
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Kafeini kesmek
 • Sigara içmeyi bırakmak
 • Gece en az altı saat uyku çekmek

Hipertansiyona sahip olan bazı kişiler kan basıncını düşürmek için ilaç tedavisinden yardım alabilmektedir.

Hipertansiyon hastasıysanız, doktorunuz bu durumu kontrol altında tutmak için bir veya daha fazla ilaç almayı önerebilir. Bu ilaçların genellikle günde bir kez alınması yetmektedir. Sizin için önerilen ilaç, kan basıncınızın ne kadar yüksek olduğuna ve yaşınıza bağlı olarak değişmektedir. (11)

Hipertansiyon için hangi doktora gidilir: Tansiyonunuzu eczanede ya da gittiğiniz bir klinikte kontrol ettirebilirsiniz. Hipertansiyon tanısı ve teşhisi için iç hastalıkları uzmanı (dâhiliye uzmanı), kardiyolog, aşırı durumlarda ise böbrek hastalıkları uzmanına (nefrolog) başvurmalısınız. (12)

Hipertansiyon tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Источник: //www.acil.net/hipertansiyon-nedenleri/

Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Hipertansiyonunuzu Düşürmek İçin Harekete Geçme Zamanı!

Hipertansiyon birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir. Hipertansiyon hastalığı, ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişide görülmektedir. Bu hastaların sadece %5-6’sı etkin bir tedavi ile tedavi edilmekte ve hastalar sağlığına kavuşmaktadır.

Hipertansiyonun ortaya çıkış nedenleri arasında genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimi ilk sıralarda yer alır. Ancak hastaların %95’inde yüksek tansiyon nedeni belli değildir. Mutlaka kontrol altına alınması gereken hipertansiyon, ani tansiyon yükselmelerinde beyin kanaması ve felce neden olabilmektedir.

  Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü uzmanları, hipertansiyon belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Hipertansiyon Nedir?

Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon denir. Uzun dönemde kanın damar duvarlarındaki etkisi damarın iç yüzeyinde hasara yol açar. Yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme veya yırtılma meydana gelebilir. Hipertansiyon organlara giden kan akışını bozarak organ yetmezliklerine neden olabilir.

Yüksek kan basıncı adıyla da bilinen hipertansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine verebileceği hasar nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır.

Kan dolaşımı için gereken basıncın normalden fazla olması anlamına gelen ‘yüksek tansiyon’, mutlaka uzman kontrolünde takip edilmelidir.

Büyük ve küçük tansiyonun normalden fazla olması durumuna hipertansiyon denilmektedir.

Hipertansiyon Nedenleri

Hipertansiyon nedenleri arasında günlük yüksek tuz alımı, stres, obezite, ailede hipertansiyon öyküsünün bulunması gibi genetik faktörler, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam tarzı, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi elementler içeren besinlerin günlük olarak yetersiz tüketilmesini sıralayabiliriz. Ayrıca tiroit hastalıkları, böbrek üstü bezi tümörleri, böbreğe giden damarlarda daralma, aort darlıkları, genetik bozukluklar da hipertansiyonu tetikleyici faktörlerle ortaya çıkabilmektedir. Doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesici türleri de kan basıncını yükseltip, hipertansiyona neden olmaktadır. Hastaların büyük bir kısmında nedeni belirlenemese de yüksek kan basıncı mutlaka kontrol altına alınmalı ve hipertansiyon nedenleri iyi araştırılmalı ve kan basıncı ideal düzeye düşürülmelidir.Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, tansiyonun yükselme ve düşme nedenlerini bu videoda anlatıyor;

Hipertansiyon Tanısı Nasıl Konulur?

Hipertansiyon teşhisi hipertansiyon hastalığını tedavi etmek için en önemli aşamalardan biri. Uzman kontrolünde yapılan hipertansiyon tanısı hastalığınızın derecesini ve tedavi süreçlerini de belirler. Kan basıncının 140/90 mm hg üzerinde olması hipertansiyon hastası olabileceğinizi gösterir.

Hipertansiyon tanısı koyarken  detaylı bir fizik muayene, elektrokardiyogram, ekokardiyografi, 24 saatlik kan basıncı izlemi ve laboratuvar testleri yapılır. Kan basıncı birçok faktörden etkilenir. Sağlıklı bir hipertansiyon tanısı için tansiyon ölçümü öncesi bir saat içerisinde bir şey yememek, istirahat halinde olmak, sigara ve kahve içmemek gerekir. Uz. Dr.

Özgür Mollaoğlu'nun Tansiyon düştüğünde ilk müdahale nasıl olmalıdır? isimli videsunu izleyebilirsiniz.

Dirençli Hipertansiyon Tedavisi

Dirençli hipertansiyon tedavisi için etkili yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan biri de şah damarı pili yöntemidir. Şah damarı pili aslında ileri evre kalp yetmezliği tedavisinde yeni bir yaklaşımdır. Şah damarı pili, aynı zamanda  dirençli hipertansiyon hastalarında da etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Pil, şah damarı üzerine yerleştirilen bir uyarıcı ve göğüs kası içine yerleştirilen kablo ile bağlı olduğu bir batarya sisteminden oluşur.  İşlem, kalp pili takılmasına benzer, ancak daha kolay bir şekilde hızlıca yerleştirilebilir. Pil, şah damarı üzerine basit bir cerrahi işlem ile konulmaktadır.

Şah damarı üzerinde doğal olarak bulunan bir reseptör, normal şartlar altında kan basıncı yükselmesine tepki olarak parasempatik sistemi uyarmakta ve kan basıncını düşürür. Bu tepki, hipertansiyon hastalarında etkin olarak kan basıncını düşürmeye yeterli olmamaktadır.

Ancak şah damarı üzerine cerrahi işlemle yerleştirilen pil, bu bölgeye sürekli uyarı vermekte ve etkin kan basıncı düşüşü sağlamaktadır.

Şah damarı pili uygulaması hipertansiyon tanı ve tedavisini üstelenen kardiyoloji, iç hastalıkları ya da nefroloji bölümleri tarafından verilmektedir. Uygulama ise kalp ve damar cerrahisi bölümü tarafından yapılır. İşlemin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmayıp, hasta işlem sonrasında aynı gün taburcu edilir.

  Dirençli hipertansiyon hastaları bu tedaviden yaklaşık 1 ay içinde etkin cevap alınmaktadır. Bu yeni yöntem, özellikle dirençli hipertansiyona bağlı uç organ hasarından kaçınmak ve kan basıncı kontrolünde oldukça etkindir. Uygulama teknik alt yapısı uygun, yeterli cerrahi tecrübeye sahip merkezlerde yapılmalıdır.

Hipertansiyon hastalarının şah damarı pili takıldıktan sonra dikkat etmesi gerekenler ise şu şekilde;

 • Tansiyonunuzu günde 2 kez ölçmeli ve doktorunuzla iletişim halinde olmalısınız.
 • Yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durmalısınız.
 • Doktoru kontrolünde tansiyon ilaçlarına devam etmelisiniz.
 • Düzenli egzersiz yapmalısınız.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.
 • Eğer şeker hastalığınız varsa kontrol altında tutmalısınız.
 • Rutin kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon ölçümü, hipertansiyon tanısı için en önemli aşamalardan biridir. Bu nedenle doğru yapılması gerekir. Tansiyon ölçümleri tansiyon aleti ile yapılır. Üst koldan yani omuz ile dirsek arasından ölçülen manuel tansiyon aletleri en doğru sonucu verir. El bileğinden otomatik aletlerle ölçüm yapan cihazlar da kullanılabilir.

Tansiyonunuz mutlaka her iki koldan ölçmelisiniz. Eğer kol damarınızda darlık var ise tansiyonunuz düşük çıkabilir.  İki kolunuzdan ölçüm yaptığınızda iki tarafta da aynı ölçüme sahipse tek bir koldan ölçüm yapılmaya devam edilebilirsiniz. Eğer kollarınızda fark varsa yüksek olan kolunuzdaki ölçümü dikkate alınmalısınız.

Tansiyon ölçümü esnasında , 5 dakikalık istirahat süresi boyunca oturur pozisyonda olmalı ve kolunuzu bir yere dayandırılmalısınız. Evde, el bileğinden tansiyon ölçümü yapılıyorsa iki defa üst üste ölçüm yapmalısınız. Anormal bir değer çıkarsa normal bir tansiyon aletiyle tekrar ölçüm yapmayı deneyebilirsiniz.

Ancak mutlaka bir hekim tarafından normal tansiyon aletiyle ölçülen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmalıdır.

Hipertansiyon İlaçları

Hipertansiyonun tedavisinde en etkin yöntem hipertansiyon ilaçlarıdır. Günümüzde hipertansiyon ilaçları hipertansiyon tedavisi için oldukça etkin rol oynar. Ancak yine de hipertansiyon ilaçlarının kullanım oranları %50'nin altında seyretmektedir. Hipertansiyon ilacı kullanan hastalarda kan basıncının etkin kontrolü ancak her 2 hastadan 1’inde sağlanabilmektedir.

Hipertansiyon ilaçlarının doktor kontrolünde düzenli olarak alınması çok önemlidir. Günümüzde, hasta için en etkili tedaviyi sağlayan ve en az yan etkiye sahip farklı hipertansiyon ilaç seçenekleri bulunmaktadır.

Hipertansiyon hastaları kullandıkları ilaçların yan etkileri konusunda doktorunu mutlaka bilgilendirmeli ve mutlaka belirlenen dozlarda devam etmeye özen göstermelidir.

Hipertansiyon ilaçları doktorun bilgisi dışında kesilmemeli ve herhangi bir sorun yaşandığında yine doktora danışılmalıdır.

Tansiyon ilaçları ile ilgili doğru bilinen yanlışlar!

 • Sarımsak ve limonun tansiyonu düşürmeye ya da yükseltmeye etkisi yoktur. Hipertansiyon tedavisinde sarımsak ve limonun yeri yoktur. Hipertansiyon hastaları sadece ilaçlarını düzenli olarak kullanmalı ve sağlıklı beslenme kuralları içinde bu besinleri tüketmelidir.
 • Hipertansiyon ilaçları bağımlılığa neden olmaz. Hipertansiyon tedavisi süreklilik gerektirir.
 • Halk arasında tansiyon ilaçlarının böbrek ve karaciğeri olumsuz yönde etkilediğine dair yanlış bir inanış vardır. Tam tersine tansiyon ilaçlarının bu organlara olumsuz etkisi yok denecek kadar azdır. Ayrıca böbrek ve birçok organ, yüksek kan basıncı ilaç ile tedavi edilmediğinde çok zarar görebilir.

Hipertansiyon Hakkında Merak Edilenler

Vücut, kan basıncı yüksekliğine alışır mı? Bunun vücuda bir zararı olur mu?

Hastanın bir yakınması olmaması, hipertansiyonun vücuduna zarar vermediği anlamına gelmez. Zaman içinde olumsuzlukların ortaya çıkmaması için hastanın şikayeti yoksa bile kan basıncının normal değerlere çekilmesi gerekli.

Hipertansiyon tedavisi ne kadar sürer? İlaçlar bağımlılık yapar mı?

Hipertansiyon tedavisi yaşam boyu sürer. Organlarda bir hasar oluşmadıysa ve kan basıncı yüksekliği hafifse, hastalık ilaçsız tedavi yöntemleri kontrol altına alınmaya çalışılır. Aksi durumda ise ilaç tedavisi uygulanır. Hipertansiyon ilaçları bağımlılık yapmaz.

Sarımsak ve limon suyu ilaç alma ihtiyacını ortadan kaldırır mı?

Bazı doğal maddelerin kan basıncında kısıtlı düşmeler yarattığı bilinen bir gerçektir. Ancak bunlar hastalığı tedavi etme ve yarattığı etkileri ortadan kaldırma yeterliliğine sahip değildir. Ancak ilaçlara destek olurlar.

Hipertansiyon ilaçları cinsel aktiviteyi azaltır mı?

Tüm ilaçların yan etkileri vardır. Doktor hastaya en uygun olan, yan etki profili en düşük ilacı önerecektir. Eğer herhangi bir yan etki meydana gelirse, hasta rahatlıkla başka bir seçeneğe yöneltilebilir. İlaçlardan kaynaklanan yan etkiler de ilacın kesilmesinden sonra ortadan kalkar.

“Hipertansiyon” tanısı konulabilmesi için birkaç kez tansiyon çıkması yeterli midir?

Hipertansiyon tanısı için seri ölçümler gerekir. Özellikle ısdırap, heyecan, korku gibi durumlarda her sağlıklı kişide kan basıncının yükselmesi doğaldır. Bu münferit yükselmeler kişinin hipertansiyon hastası olduğunu göstermez.

Hipertansiyon hastasının yaşam şekli nasıl olmalı?

Hipertansiyon hastalarının diyetinde tuz kısıtlaması büyük önem taşır. Potasyum ve magnezyumdan zengin beslenmek de önemlidir. Aynı zamanda kişinin ideal kilosuna erişip kilosunu koruyabilmesi için diyet yapması gerekir.

Sigara ve alkol kullanımın da, özellikle kalp ve damar sistemi ile hipertansiyona direkt etkisi bulunduğundan bu alışkanlıkların sonlandırılması da tedavinin bir parçasıdır.

Hipertansiyon tedavisinde stresten kaçınılması da maksimun önem taşır.

Tansiyon doktora gelince yükselir mi?

“Beyaz önlük hipertansiyonu” denen olgu, hipertansiyonla ile ilgili bilinenlerin en eskisidir. Bu nedenle kişinin günlük hayatta aldığı kan basıncı ölçümleri, hastane ve muayenehane ortamlarında alınan ölçümlerden daha değerlidir.

Yüksek tansiyonun çocuklardaki etkisini anlatan makalemiz için tıklayınız!

Yüksek Tansiyon Hastalarına Ramazan Uyarısı isimli makalemiz için tıklayınız!

Güncellenme Tarihi: 15 Mayıs 2017 Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2016

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/hipertansiyon-ve-tedavisi/

Hipertansiyon Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Ve İlk Müdahale

Hipertansiyonunuzu Düşürmek İçin Harekete Geçme Zamanı!

Farklı etkenlere bağlı olarak meydana gelen hipertansiyon hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi konusunda azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Hipertansiyon

Farklı nedenlere bağlı olarak oluşan kan basıncındaki artışa hipertansiyon veya diğer ismiyle yüksek tansiyon denilmektedir. Kontrol altına alınmayan birden artan tansiyon felç veya beyin kanamaları riskini gündeme getirebilmektedir. Bu hastalık cinsiyet ayrımı gözetmeden hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilmektedir.

Yüksek tansiyon hastalıkları konusunda toplumda yaygın olan belirtiler bulunduğu düşünülür. Bunlar mide bulantıları,  baş ağrıları, halsizlikler, burun kanamaları, nefes darlıkları gibi sorunların yaşanmasının beklenmesidir.

Kısmen doğru olan bu belirtileri beklerken birden bire tansiyonun yükselmesine bağlı olarak hasta kalp krizi veya felç de geçirebilmektedir.

Bu nedenle hipertansiyon riski olan hastaların düzenli olarak kan basınçlarını kontrol altında tutmak için sürekli olarak tansiyonlarını ölçmeleri gerekmektedir.

Normal bir insanda yapılacak tansiyon ölçümü değerleri büyük olan yüz kırk mmHg, küçük olansa doksan mmHG altında olmaları gerekmektedir. Bu değerlere ulaşması veya üstüne çıkması yüksek kan basıncı olarak nitelendirilmektedir. Hipertansiyonun kontrol altında tutulmadığı takdirde insan hayatını konusunda oluşturduğu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaşam süresinin kısılmasına neden olur.
 • Kan basıncında yükselme Felç nedeni olabilmektedir
 • Beyin kanaması oluşmasına etkendir
 • Kalp krizi nedenleri arasında yer almaktadır
 • Hipertansiyon damar hastalıklarının oluşmasını tetikler
 • Böbrek yetersizliği oluşumuna kaynak olmaktadır.
 • Kalp yetersizliği nedenleri arasında yer almaktadır.

Tansiyon Yüksekliğinde İlk Müdahale

Günümüzde yaygın bir şekilde olan hipertansiyon hastalarına kan basıncının yükseldiği an ciddi bir hasara neden olmaması amacıyla acil olarak bu basıncı düşürmeye yardımcı olacak ilk müdahale yapılması gerekmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında hastanın kan basıncını düşürmek amacıyla yapılması gerekenleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan basıncı yükselen kişiye halk arasında bilinen en etkili uygulama yöntemlerinden biri sarımsak olmaktadır. Sarımsak tek başına tansiyonu düşürmeye yetmez fakat artışı önler ve dengelenmesine yardımcı olur.
 • Limon suyu tansiyonu dengeleyen düşmesini sağlayan etkenlerden biri olmaktadır.
 • Kan basıncında artış olan hastaların ilk olarak kollarını bilek ve dirsek arasında bulunan kısmı soğuk su ile yıkamak hatta soğuk suda bekletmek gerekmektedir.
 • Hastanın kullandığı ilaç varsa hemen içirilir.

Tedavi Yöntemleri

Kan basıncının yükselmesi sorunu diğer adıyla hipertansiyon tedavisine başlamadan basınç yükselmesini sağlayan ana nedenin bulunup ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Hipertansiyon hastalarında genel olarak ilaçla tedavi verilmektedir.

Fakat hastaların dikkat etmeleri gereken husus kullanmaları gereken bu ilaçları sadece kan basınçları arttığında değil, sürekli ve düzenli olarak aksatmadan kullanmaları gerektiği hususudur.

Hipertansiyon sorunu olan hastaların tedavisinde en önemli amaç; tansiyonunu yüz kırka doksan seviyesinde stabil olarak tutmayı sağlamaktır.

Fakat hastada hipertansiyon sorunuyla beraber aynı anda böbrek yetmezlikleri, şeker hastalıkları veya herhangi bir organıyla ilgili olarak sorun varsa o zaman hastanın kan basıncının daha düşük seviyelerde tutulması gerekmektedir. İlaç tedavisi hipertansiyon hastalarının tedavisinde en önemli yöntemdir.

İlaç tedavisinin kendi başına yeterli olması ve başarı sağlaması konusunda hastaya da bir takım görevler düşmektedir. Hastanın yaşam tarzını düzenlemesi ve sağlıklı bir hayat felsefesi geliştirmesi gerekmektedir. Hipertansiyon hastaları için düzenlenecek her tedavi kişilere has özel olarak planlanmaktadır.

Bu konuda hastalara tedavi amacı ile kullandırılan ilaçlar; hastanın kan basıncını düzenler, kalp ve damarlarının sistemlerini korur aynı zamanda böbreklerin tansiyona bağlı olarak her hangi bir problem yaşamasını engeller.

  Bunun yanında dirençli kan basınçları tedavilerinde ilaç yöntemi olumlu sonuç vermediğinde farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şah damarı ve kalp kasına yerleştirilen özel bir pil bu yöntemlerden biridir. Bu sistem sayesinde şah damarı üzerinde bulunan aygıt; tansiyon yükseldiğinde otomatik olarak tepki vermekte paresempatik sistemi uyararak tansiyonun düşmesini sağlamaktadır.

İyi Gelen Şeyler

Yüksek tansiyon sorunları olan hastaların ilk olarak günlük hayatlarını dengelemeleri ve sağlıklı bir hayat felsefesi benimsemeleri gerekmektedir. Bu yolda hastaların yapmaları gereken önemli ayrıntılar bunlar bulunmaktadır. Bu ayrıntılara şu şekilde örnek verebiliriz:

 • Yüksek tansiyon hastalarının veya bu konuda risk sahibi olanların hayatlarından tuzu azaltmaları gerekmektedir.
 • Fazla olan kilolarından kurtulmalı ve kilolarını kontrol altında tutmaya özen göstermeleri gerekir.
 • Hipertansiyon hastaları için düzenli yapılan egzersizler tansiyonu dengelemekte iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır. Yüksek kan basıncı sahiplerinin hiçbir şey yapamasa bile düzenli olarak yürüyüş yapmaları gerekmelidir
 • Hipertansiyon konusunda dengeleyici olan bir takım şifalı bitkiler ve kürler bulunmaktadır. Çiğ badem, Hindistan cevizi suyu, yulaf ezmesi, zerdaçal bu konuda kan basıncını dengeleyen etken bir tedavi yöntemidir..

Hipertansiyon Tedavi Yöntemleri

Diyet Listesi

Yüksek tansiyon hastalarının beslenme konusunda son derece dikkatli ve özenli olması gerekmektedir. Sofralarından ve hayatlarından tuzu mümkün olduğu kadar uzak tutmaları önemli bir ayrıntıdır.

Bunun yanında hipertansiyon hastaları yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, hamurlu tatlılar ve hamur işlerinden, Sucuk ve salam gibi işlenmiş gıdalarla sakatat gibi kan basıncının yükselmesini sağlayan gıdalardan, katı yağlardan uzak durması gerekmektedir.

Hipertansiyon hastalarının bol miktarda salata, meyve ve sebzeye ağırlık vermeleri önemli bir ayrıntıdır.

Kan basıncını dengelenmesini ve düşürülmesini sağlayan bir takım bitki kürleri de bulunmaktadır. Buna örnek olarak maydanoz ve limon kürünü verebiliriz.

Oldukça kolay bir şekilde yapılabilen bu kürde parçalara ayrılmış kabuklu bir limon, bir avuç maydanoz ve bir bardak su yeterli olmaktadır.

Bütün malzemeler bir miksere atılır karıştırılır ve her sabah kahvaltı öncesinde aç karnına tüketilir. 

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/hipertansiyon-nasil-dusurulur.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni