Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Beynin orkestra şefi: Hipofiz bezi

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Kendisi fındık büyüklüğünde olan hipofiz bezinin etkisi, küçüklüğünün aksine oldukça büyüktür.

Büyüme hormonu, prolaktin hormonu, tirotropin gibi birçok hormonun salgılanmasının yanı sıra kan basıncının düzenlemesi, vücutta su dengesini sağlaması gibi onlarca görevi bulunmaktadır.

Vücudun “orkestra şefi” de denilen hipofiz bezinde görülen tümörler pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu yüzden belirtiler dikkate alınmalı ve tümör büyümeden müdahale edilmelidir.

Memorial Ankara Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü'nden Prof. Dr. İsmail Hakkı Tekkök hipofiz bezi, tümörleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Hipofiz bezinin işlevi nedir?

Hipofiz bezi, beynin altında “Türk eğeri” diye de bilinen (Sella Tursika) yaklaşık bir santimetreküplük bir kemik çukurunun içinde bulunan fındık büyüklüğünde bir salgı bezidir. Hipofiz bezi büyüklüğüyle mukayese edilmeyecek kadar önemli işler yapan bir bezdir. Vücuttaki salgı bezlerinin hemen hepsinde etkilidir.

Ne kadar büyüyeceğimizi tayin eden büyüme hormonunu, kadınlarda bebeğin emzirilmesi için gerekli süt salgısını sağlayacak prolaktin hormonunu, doğum sırasında rahmin kasılmasını düzenleyen oksitosini ve de vücuttaki su ve tuz dengesini sağlayan vazopressini salgılamaktadır.

Ayrıca böbrek üstü bezi, tiroit ve yumurtalık gibi organlara ne kadar ve ne zaman salgı yapmaları gerektiği sinyalini yollayan bir orkestra şefidir.

Hipofiz bezi rahatsızlıklarının belirtileri nelerdir?

Hipofiz bezinden kaynaklanan tümörlerin çok büyük bir kısmı iyi huylu, yani yavaş büyüyen ve uzaktaki organlara atlamayan tümörlerdir. Bunlara “hipofiz adenomu” denir. Yine de bulundukları yer kritik bir bölge olduğu için davranışları her zaman kötü huylu olamayabilir.

Cinsel iktidarsızlıktan, yorgunluğa, alına yayılan baş ağrısından görme kaybına, kontrolsüz kıl çoğalmasından aşırı su içme ve aşırı idrara çıkmaya kadar pek çok belirtilere neden olur.

Hipofiz bezinin hemen üstünde ve yanlarında görme ve göz hareketleri ile ilgili sinirler olduğu için ancak belli bir büyüklüğe eriştikten sonra görme kaybı riski de söz konusu olur.

Aşırı büyüme hormonu salgılanması iç organları tehdit edebilir

Büyüme hormonunun tümör nedeniyle aşırı salgılanması buluğ çağından önce kişinin devleşmesine neden olurken, buluğ çağını geçmiş hastalarda aşırı salınan büyüme hormonu çenenin, el ve ayakların ve daha önemlisi iç organların özellikle de kalbin büyümesine neden olarak hastanın sağlığını tehdit eder. Akromegali yani uçların büyümesi olarak bilinen bu durumda hastanın şeker metabolizması da etkileneceği için şeker hastalığına olan eğilim artar.

Aşırı prolaktin hormonu adet düzensizliği ve cinsel isteksizliğe yol açıyor

Aşırı prolaktin salgılayan hipofiz tümörleri, kadınlarda adet düzensizliğine, durup dururken ya da sıkmakla göğüs uçlarından süt gelmesine neden olabileceği gibi hem erkek hem de kadında cinsel isteksizlik ve erkekte iktidarsızlığa neden olabilir. Erkeklerde empotans ve cinsel isteksizlik ancak geç dönemlerde görüldüğünden erkek hastalar çoğunlukla tümör belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra görme şikayetiyle doktora başvurur.

Cushing hastalığı ortaya çıkabilir

Böbrek üstü bezinin salgılama işlevini kontrol eden ACTH adlı hipofiz hormonu aşırı salındığında; yüzde genişleme ve kızarma, aşırı kilo alımı ve özellikle gövdede yağ birikimi, ensede kalınlaşma, ciltte aşırı kıllanma ve sivilcelenme, kemiklerde kırılganlık, hipertansiyon gibi bulgularla ortaya çıkan ve durumu ilk tarif eden beyin cerrahının ismine atfen Cushing hastalığı diye bilinen ciddi bir tablo ortaya çıkmaktadır.

Hipofiz bezi rahatsızlıkları tanısı nasıl konur?

Teşhis için genel ve sinir sistemine yönelik muayene sonrasında direkt röntgen, sonra da bilgisayarlı beyin tomografisi ve manyetik rezonans ile daha detaylı inceleme yapılır. Hipofiz hormonlarının kandaki düzeyine bakılarak seviyenin artıp artmadığı kontrol edilir.

Hipofiz bezi rahatsızlıkları tedavisi nasıldır?

Hipofiz tümörlerinde en etkili tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Cerrahide de genellikle Mısırlıların mumyalama öncesi kafa içi muhtevayı boşaltmak için kullandıkları yol yani transsfenoidal cerrahi denilen yöntem tercih edilmektedir.

Bu tip ameliyatta özel bir açıcı ile her iki burun delikleri arasındaki kıkırdak ve kemik arasından girilerek kafa tabanına ulaşılmakta ve tümör dokusu çıkarılmaktadır. Bu ameliyat, ameliyat mikroskobu, endoskop, röntgen görüntü kontrol cihazı ve hatta nöronavigasyon ile yapılmaktadır.

Bu ameliyatın avantajı, beyin dokusu ile direk temasın olmaması dolayısıyla iyileşmenin inanılmaz kısa sürede olmasıdır. Yaklaşık 1 saat süren operasyondan sonra kafa tabanı onarılıp burun delikleri içine tamponlar yerleştirilmektedir.

Hasta ameliyattan 8 saat sonra yemeğini yiyebilir hale gelebilmekte ve 3. gün tamponları çıkarıldıktan sonra taburcu edilmektedir.

Diğer bir cerrahi yöntem, kafatasının açılması ile tümöre ulaşılmasıdır ki bu genelde tümör görme sinirini veya hemen onun yanındaki şah damarını sarmışsa başvurulan bir yöntemdir. Tamamı çıkarılamamış ya da ilaçla kontrol edilemeyen hipofiz tümörlerine ışın tedavisi gerekebilir. Hipofiz adenomları tekrarlayabilir. Bu durumda yeniden cerrahi, ışın tedavisi ve ya ilaç tedavisi denenebilir.

HİPOFİZ TÜMÖRLERİ GEBELİĞİ ENGELLEYEBİLİR

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1064401-hipofiz-bezi-rahatsizliklari-nelerdir

Hipofiz Adenomu Nedir Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri Öldürür mü?

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz bezi bölgesinde meydana gelen genellikle kanserli olmayan iyi huylu tümörlere hipofiz adenomu yani hipofiz bezi tümörü denilmektedir. Hipofiz bezi beyin tabanında bulunan ve nohut boyutunda küçük bir bezdir.

Hipofiz bezi endokrin sistemin bir parçasıdır ve çeşitli vücut fonksiyonlarını kontrol eden kimyasal maddeler olan kritik hormonlar üretir. Hipofiz bezi; çeşitli vücut fonksiyonlarını düzenler ve vücuttaki hormon düzeylerini dengelemede önemli bir rol oynar.

 Hipofiz adenomu, genç ve orta yaşlı yetişkinlerde yaygın olarak görülür. Bu gibi durumda hipofiz bezinin hücreleri anormal bir çoğalma gösterir ve sonunda adenom ile sonuçlanır. Bu iyi huylu bir hastalıktır, yani bu tümör diğer organlara yayılmaz.

Bir hipofiz bezi tümörünün gerçek nedenleri hala bilinmemektedir. Tıbbi araştırmalar, hem kalıtsal hem de çevresel faktörlerin rol oynadığı üzerinde durmaktadır.

Hipofiz Bezi Ne İşe Yaşar?

Hipofiz bezi 8 hormon salgılar. Her bir hormon vücut fonksiyonlarında önemli bir role sahiptir. Hipofiz bezi 2 ana yapıdan mevcuttur bunlar: ön lob ve arka lob. Hipofiz bezinin her bir lobu belli hormonları üretmektedir.

Hipofiz bezinin vücutta çeşitli görevi vardır. Hipofiz bezinin görevleri:

 • Vücut büyümesinin kontrolüne yardımcı olan büyüme hormonu üretimi
 • Diğer endokrin bezlerinde etkili olan hormonları üretimi
 • Kas ve böbreklerde etki gösteren hormonlar üretimi
 • Endokrin fonksiyon düzenlenmesi
 • Hipotalamus tarafından üretilen hormonların depolanması
 • Prolaktin üretimi (memede süt üretimini teşvik etmek)
 • Vücudun strese tepkisinde rol alan kortizol üretimini kontrol eden ACTH üretimi
 • Tiroid bezinin metabolizmayı düzenleyen diğer hormonları üretmesine neden olan TSH üretimi
 • FSH üretimi (yumurtalık ve testisleri düzenleyen folikül uyarıcı hormon)
 • Kadınlarda adet döngüsünü ve erkeklerde sperm üretimini kontrol eden luteinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) üretimi
 • ADH üretimi (hipotalamusta gerçekte antidiüretik hormon üretilir ve hipofiz bezinde depolanır, böbrekler tarafından suyun emilimini ve ayrıca kan basıncını arttırır.)
 • Oksitosin üretimi (doğum sırasında rahim ağzını kapatmak ve emzirme sırasında sütün serbest kalmasını sağlamak için)

Hipofiz Adenomu Belirtileri Nelerdir ?

Bir hipofiz adenomunun neden olduğu belirtiler; tümörün yakındaki yapılara basması ve / veya ek hormon üretimi ile ortaya çıkar.

Hipofiz adenomları vücudun çok fazla hormon üretmesine veya yeterli miktarda hormon üretmemesine neden olur. Bu değişiklik, vücudun temel işlevleri tamamlama yeteneğini bozabilir.

Belirtiler şunlardır:

 • Bulanık veya çift görüş dahil görme sorunları
 • Erkeklerde cinsel dürtüde azalma (testosteron seviyesinde düşüş) ve kadınlarda kısırlık
 • El ve ayaklarda büyüme (gigantizm) ve vücuttaki diğer değişiklikler
 • Kilo alımı veya kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Düşük tansiyon
 • Tümörde iç kanama nedeniyle ani baş ağrıları
 • Mide bulantısı
 • Vücutta tüy dökülmesi
 • Kadınlarda adet düzensizliği veya adet olamama
 • Cinsel güçte azalma
 • Adet düzeninde değişiklikler
 • Sertleşme bozukluğu
 • Yorgunluk veya bitkinlik
 • Soğuğa hassasiyet
 • Osteoporoz
 • Beklenmedik kilo alma
 • Beklenmedik kilo kaybı
 • Kolay morarma
 • Eklemlerde ağrı
 • Sinir başı sendromu
 • Erken menopoz
 • Kas güçsüzlüğü
 • Galaktore (doğumla ya da bir bebeğin emzirmesiyle ilişkili olmayan sürekli anne sütü çıkışı)
 • Depresyon
 • Büyüme bozuklukları: Bu bozukluklar çocuklarda aşırı büyümeye neden olur. Yetişkin durumunda ise akromegali veya yüz kemiklerinin anormal büyümesi, el ve ayaklarda büyüme, aşırı terleme ve kalp hastalığına yol açabilir.

Hipofiz Adenomu Tedavi ve Teşhisi

Hipofiz adenomu , hipofiz bezi tümörü görüntüleme testleri (bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması) yapılarak teşhis edilir. Tümör büyümesi durumunda hipofiz bezlerinde genişlemeye veya küçülme görülebilir.

Bu hipofiz tümörünün çapı 10 mm’den küçükse mikroadenom olarak, tümör çapı 10 mm’den büyükse makroadenom olarak adlandırılır. Hipofiz hormonu seviyesini kontrol etmek için genellikle kan testleri yapılır.

Belirtilen belirtilere dayanarak, doktor belirli bir hipofiz hormonunu tanımlamak için daha fazla araştırma yapabilir.

Hipofiz adenomunun tedavisi, aşırı hormon üretip üretmediğine ve üretmesi halinde hangi hormonun üretmesine bağlıdır. Tedavi ayrıca tümörün mikroadenoma (1 santimetreden daha küçük) veya bir macroadenoma (1 santimetre çapında veya daha büyük) olmasına da bağlıdır.

Tedavi; etkilenen hormonun türü, belirtilerin şiddeti, yaş ve hastanın genel sağlığına bağlıdır. Tümörün cerrahi müdahaleyle alınması; belirtilerin etkili bir şekilde yönetilmesi için ilaç kullanımı sıklıkla önerilmektedir.

İlaç Tedavisi

Fonksiyonel hipofiz adenomları (aşırı hormon üreten), adenomun hormon üretmesini engelleyen ilaçlar ile tedavi edilebilir. İlaç ayrıca adenomun büyümesini de kontrol eder. Tavsiye edilen ilaç türü, adenoma tarafından üretilen hormon tipine bağlıdır.

Ameliyat

Cerrahi müdahale genellikle ilaç tedavisine cevap vermeyen adenomların işleyişi veya adenomun komşu yapıları sıkıştırması durumunda önerilir.

Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi, adenom kalması durumunda hala varsa ameliyat sonrası kullanılabilir. Bazı durumlarda, hipofiz adenomu ilerlememiş cerrahi yapılamaz hale gelmişse radyasyon tedavisi ilk tedavi olarak önerilebilir.

Hipofiz Adenomu Bitkisel Tedavisi

Hipofiz adenomu durumunda doktorlar genellikle ameliyat olunmasını önermektedir. Ancak  Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu hipofiz adenomu için bitkisel bir yöntemi vurgulamaktadır: karabaş otu çayı.

Bu çayı yapmak için 7 başak karabaş bitkisini 1 bardak suda 5 dakika kadar kaynatın. Ardından ateşten alın ve soğumasını bekledikten sonra süzün. Bu çayı 1 ay boyunca günde 1 bardak tüketin. Ardından bir hafta ara verin ve tekrar 1 ay kullanmaya devam edin.

Bu çay; hipofiz adenomu küçültmeye veya yok etmeye yardımcı olacaktır.

Источник: //selmasultan.com/hipofiz-tumoru-belirtileri-nedenleri-hipofiz-adenomu-bitkisel-tedavisi

Hipofiz Tümör Belirtileri ve Tedavisi – Konu rehberi – 2019

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 • Hipofiz tümörü, hipofiz bezinin dokularında anormal hücrelerin büyümesidir.
 • Hipofiz bezi hormonları vücuttaki diğer birçok bezi kontrol eder.
 • Bazı genetik koşullara sahip olmak, hipofiz tümörü gelişme riskini artırır.
 • Benign hipofiz adenomları, invaziv hipofiz adenomları ve hipofiz karsinomları üç grup hipofiz turmudur
 • Hipofiz tümörünün belirtileri görme ve bazı fiziksel değişiklikler ile ilgili problemleri içerir.
 • Kan ve idrarı inceleyen görüntüleme çalışmaları ve testler, hipofiz tümörünü tespit etmek ve teşhis etmek için kullanılır.
 • Bazı faktörler prognozu (iyileşme şansı) ve tedavi seçeneklerini etkiler.

Hipofiz tümörü, hipofiz bezinin dokularında anormal hücrelerin büyümesidir.

Hipofiz tümörleri, beynin ortasındaki bezelye organıdır ve burnun hemen yukarısındadır. Hipofiz bezi bazen “ana endokrin bez” olarak adlandırılır, çünkü vücudun birçok parçasını etkileyen hormonları üretir. Ayrıca vücuttaki diğer birçok bez tarafından yapılan hormonları da kontrol eder.

Hipofiz tümörleri üç gruba ayrılır:

 1. Benign hipofiz adenomları: Kanser olmayan tümörler. Bu tümörler çok yavaş büyürler ve hipofiz bezinden vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar.
 2. İnvaziv hipofiz adenomları: Kafatasının kemiklerine veya hipofiz bezinin altındaki sinüs boşluğuna yayılabilen iyi huylu tümörler.
 3. Hipofiz karsinomları: Malign olan tümörler (kanser). Bu hipofiz tümörleri, merkezi sinir sisteminin (beyin ve omurilik) diğer bölgelerine veya merkezi sinir sisteminin dışına yayılmıştır. Çok az sayıda hipofiz tümörü maligndir.

Hipofiz tümörleri ya çalışmıyor ya da işlev görüyor olabilir.

 • Fonksiyonel olmayan hipofiz tümörleri ekstra miktarda hormon yapmaz.
 • İşleyen hipofiz tümörleri, bir veya daha fazla hormonun normal miktarından daha fazlasını yaparlar. Hipofiz tümörlerinin çoğu, tümörlerdir. Hipofiz tümörlerinin ekstra hormonları, bazı belirti ve semptomlara neden olabilir.

Hipofiz Bezi Ne Yapar?

Hipofiz bezi hormonları vücuttaki diğer birçok bezi kontrol eder.

Hipofiz bezi tarafından yapılan hormonlar şunlardır:

 • Prolaktin: Bir kadının göğüslerinin hamilelik sırasında ve sonrasında süt yapmasına neden olan bir hormon.
 • Adrenokortikotropik hormon (ACTH): Adrenal bezlerin kortizol adı verilen bir hormon yapmasına neden olan bir hormondur. Kortizol vücuttaki şeker, protein ve yağların kullanımını kontrol etmeye yardımcı olur ve vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olur.
 • Büyüme hormonu: Vücudun vücut büyümesini ve şeker ve yağ kullanımını kontrol etmeye yardımcı olan bir hormon. Büyüme hormonu da somatotropin olarak adlandırılır.
 • Tiroid uyarıcı hormon: Tiroid bezinin büyümeyi, vücut ısısını ve kalp hızını kontrol eden diğer hormonları üretmesine neden olan bir hormon. Tiroid uyarıcı hormona tirotropin de denir.
 • Luteinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH): Kadınlarda adet döngüsünü kontrol eden hormonlar ve erkeklerde sperm yapımı.

Hipofiz Tümörleri için Kimler Risk Altındadır?

Bazı genetik koşullara sahip olmak, hipofiz tümörü gelişme riskini artırır.

Hastalık riskinizi artıran her şey bir risk faktörü olarak adlandırılır. Bir risk faktörüne sahip olmak kansere yakalanmanız anlamına gelmez; Risk faktörlerine sahip olmamanız, kanser olmayacağınız anlamına gelmez. Risk altında olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Hipofiz tümörleri için risk faktörleri aşağıdaki kalıtsal hastalıklara sahiptir:

 • Çoklu endokrin neoplazi tip 1 (MEN1) sendromu.
 • Carney kompleksi.
 • İzole ailesel akromegali.

Hipofiz Tümörünün Belirtileri ve Belirtileri Nelerdir?

Hipofiz tümörünün belirtileri görme ve bazı fiziksel değişiklikler ile ilgili problemleri içerir.

Belirtiler ve semptomlar, tümörün büyümesi ve / veya tümörün hormonları tarafından veya başka koşullar ile ortaya çıkabilir. Bazı tümörler belirtilere veya semptomlara neden olmayabilir. Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışın.

Bazen hipofiz tümörü, hipofiz bezinin kısımlarına baskı yapabilir veya hasar verebilir, bu da bir veya daha fazla hormon üretmeyi bırakabilir. Belirli bir hormonun çok azı, hormonun kontrol ettiği bez veya organın çalışmasını etkileyecektir.

Aşağıdaki belirtiler ve semptomlar ortaya çıkabilir:

 • Baş ağrısı.
 • Bazı görme kaybı.
 • Vücut kılları kaybı.
 • Kadınlarda, daha az sıklıkta veya menstruasyon dönemleri veya memelerden süt yok.
 • Erkeklerde, yüz kıllarının kaybı, meme dokusunun büyümesi ve iktidarsızlık.
 • Kadınlarda ve erkeklerde, düşük cinsel dürtü.
 • Çocuklarda, yavaş büyüme ve cinsel gelişme.

LH ve FSH'yi yapan tümörlerin çoğu, belirti ve semptomlara neden olacak kadar fazla hormon yapmaz.

Bu tümörler çalışmayan tümörler olarak kabul edilir. İşleyen bir hipofiz tümörünün belirtileri ve semptomları. İşleyen bir hipofiz tümörü ekstra hormonlar ürettiğinde, belirtiler ve semptomlar, yapılmakta olan hormonun türüne bağlı olacaktır.

Çok fazla prolaktin neden olabilir:

 • Baş ağrısı.
 • Bazı görme kaybı.
 • Çok hafif bir akışla daha seyrek veya hiç adet dönemleri veya adet dönemleri.
 • Hamile kalma veya gebe kalma zorluğu.
 • Erkeklerde iktidarsızlık.
 • Alt cinsiyet sürücü.
 • Hamile olmayan veya emzirmeyen bir kadında anne sütünün akışı.

Çok fazla ACTH neden olabilir:

 • Baş ağrısı.
 • Bazı görme kaybı.
 • Vücudun yüz, boyun ve gövdesindeki kilo artışı ve ince kollar ve bacaklar.
 • Boynun arkasında şişman bir şiş.
 • Göğüs veya karında mor ya da pembe çatlaklara sahip olabilen ince deri.
 • Kolay morarma.
 • Yüz, üst sırt veya kollarda ince saçların büyümesi.
 • Kolayca kırılan kemikler.
 • Anksiyete, sinirlilik ve depresyon.

Çok fazla büyüme hormonu neden olabilir:

 • Baş ağrısı.
 • Bazı görme kaybı.
 • Yetişkinlerde, akromegali (yüzdeki kemiklerin büyümesi, eller ve ayaklar). Çocuklarda, tüm vücut normalden daha uzun ve daha büyük büyüyebilir.
 • Ellerde ve parmaklarda karıncalanma veya uyuşma.
 • Uyku sırasında horlama veya nefes almayı duraklatma.
 • Eklem ağrısı.
 • Normalden daha fazla terleme.
 • Dismorfofobi (vücudun bir veya daha fazla kısmı hakkında aşırı hoşlanma veya endişe).

Çok fazla tiroid uyarıcı hormon neden olabilir:

 • Düzensiz kalp atışı.
 • Titreme.
 • Kilo kaybı.
 • Uyku problemi.
 • Sık sık bağırsak hareketleri.
 • Terlemek.

Hipofiz tümörlerinin diğer genel belirtileri ve semptomları:

 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Karışıklık.
 • Baş dönmesi.
 • Nöbetler.
 • Burun akıntısı ya da “sersemletici” burun (beyni ve omuriliği saran beyin omurilik sıvısı burun içine akar).

Hipofiz Tümörleri Nasıl Teşhis Edilir?

Kan ve idrarı inceleyen görüntüleme çalışmaları ve testler, hipofiz tümörünü tespit etmek ve teşhis etmek için kullanılır.

Aşağıdaki testler ve prosedürler kullanılabilir:

 • Fiziksel Muayene ve Tarih: Vücudun genel belirtilerini kontrol etmek için muayene, örneğin topaklar veya olağandışı görünmeyen herhangi bir şey gibi hastalık belirtilerini kontrol etme. Hastanın sağlık alışkanlıklarının geçmişi ve geçmiş hastalıklar ve tedaviler de alınacaktır.
 • Göz muayenesi: Görmeyi ve gözlerin genel sağlığını kontrol eden bir sınav.
 • Görme alanı sınavı: Bir kişinin görüş alanını kontrol etmek için bir sınav (nesnelerin görülebileceği toplam alan).
 • Bu test hem merkezi görüşü ölçer (bir kişinin ne zaman ne kadar ileriye baktığını görebilir) ve çevresel görüş (bir insanın dümdüz ileriye bakarken diğer bütün yönlerde ne kadar görebileceğini) ölçer. Gözler teker teker test edilir. Test edilmeyen göz kaplıdır.
 • Nörolojik muayene: Beyin, omurilik ve sinir fonksiyonlarını kontrol etmek için bir dizi soru ve test. Sınav, bir kişinin zihinsel durumunu, koordinasyonunu ve normal yürüyebilme yeteneğini ve kasların, duyuların ve reflekslerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol eder. Bu da nöro sınav veya nörolojik muayene olarak da adlandırılabilir.
 • MRG (manyetik rezonans görüntüleme) ile gadolinyum: Beyin, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanarak beyin ve omurilik içindeki alanların detaylı resimlerini yapmak için bir prosedür. Gadolinyum denen bir madde bir damar içine enjekte edilir. Gadolinyum kanser hücrelerinin etrafında toplanır, böylece resimde daha parlak görünürler. Bu prosedüre ayrıca nükleer manyetik rezonans görüntüleme (NMRI) denir.
 • Kan kimyası çalışması: Miktarları ölçmek için kan örneğinin kontrol edildiği bir prosedür
 • Vücudun içindeki organ ve dokular tarafından kan içine salınan glikoz (şeker) gibi belirli maddeler. Bir maddenin olağan dışı (daha yüksek veya daha düşük) miktarı hastalık belirtisi olabilir.
 • Kan testleri: Kandaki testosteron veya östrojen düzeylerini ölçmek için testler. Bu hormonların normalden daha yüksek veya daha düşük bir miktarı, hipofiz tümörünün bir belirtisi olabilir.
 • Yirmi dört saatlik idrar testi: Belirli maddelerin miktarını ölçmek için 24 saat boyunca idrarın toplandığı bir test. Bir maddenin olağan dışı (normalden daha yüksek veya daha düşük) miktarı, organ veya dokuda bunu yapan bir hastalık belirtisi olabilir. Hormon kortizolün normalden yüksek bir miktarı, hipofiz tümörü ve Cushing sendromunun bir belirtisi olabilir.
 • Yüksek doz deksametazon supresyon testi: Bir veya daha fazla yüksek dozda deksametazon verilen bir test. Kortizol seviyesi bir kan örneğinden veya üç gün boyunca toplanan idrardan kontrol edilir. Bu test, adrenal bezin çok fazla kortizol yapıp yapmadığını veya hipofiz bezinin adrenal bezlere çok fazla kortizol yapmasını sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek için yapılır.
 • Düşük doz deksametazon supresyon testi: Bir veya daha fazla küçük deksametazon dozunun verildiği bir test. Kortizol seviyesi bir kan örneğinden veya üç gün boyunca toplanan idrardan kontrol edilir. Bu test, adrenal bezin çok fazla kortizol yapıp yapmadığını kontrol etmek için yapılır.
 • Hipofiz tümörleri için venöz örnekleme: Hipofiz bezinden gelen damarlardan kan örneğinin alındığı bir prosedür. Numune, bez tarafından kanda salınan ACTH miktarını ölçmek için kontrol edilir. Kan testleri, ACTH yapan bir tümör olduğunu gösteriyorsa, venöz örnekleme yapılabilir, ancak hipofiz bezi görüntüleme testlerinde normal görünüyor.
 • Biyopsi: Hücre ya da dokuların çıkarılması, böylece bir patolog tarafından kanser belirtilerini kontrol etmek için bir mikroskop altında görülebilmektedir.

Çıkarılmış olan doku örneğinde aşağıdaki testler yapılabilir:

 • İmmünhistokimya: Bir doku örneğinde belirli antijenleri kontrol etmek için antikorları kullanan bir test. Antikor genellikle bir radyoaktif maddeye veya dokunun mikroskop altında aydınlanmasını sağlayan bir boyaya bağlanır. Bu tip test, farklı kanser türleri arasındaki farkı söylemek için kullanılabilir.
 • İmmünositokimya: Bir hücre örneğinde belirli antijenleri kontrol etmek için antikorları kullanan bir test. Antikor genellikle bir radyoaktif maddeye veya hücrelerin mikroskop altında yanmasına neden olan bir boyaya bağlanır. Bu tip test, farklı kanser türleri arasındaki farkı söylemek için kullanılabilir.
 • Işık ve elektron mikroskobu: Bir doku örneğindeki hücrelerin, hücrelerde belirli değişiklikleri araştırmak için düzenli ve yüksek güçlü mikroskoplar altında görüntülendiği bir laboratuar testi.

Источник: //tr.thehealthylifestyleexpo.com/pituitary-tumor-symptoms-treatment-37851

Hipofiz Hormon Fazlalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 17:51

Akromegali büyüme hormonunun aşırı salgılanmasından dolayı ortaya çıkan ancak yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın teşhisi uzun süre sonra konulabilmektedir. Hastalık beyin tabanından bulunan hipofiz bezinin ön lobundan çok fazla miktarda büyüme hormonu salgılanması ile oluşur.

Büyüme tamamlanmadan, erken yaşlarda görüldüğü taktirde gigantizm adı verilen dev görünüm oluşmaktadır.

Hastalık büyüme çağından sonra oluştuğun ise kemiklerdeki büyüme plaklarının kapanması nedeni ile el ve ayakların genişlemesi, çene ve burun büyümesi ve ses kalınlaşması görülmektedir. Hastaların çoğunda hipofizde büyüme hormonu salgılayan tümör mevcuttur.

Bu tümörler daha çok 1 cm çapında olan makroadenım şeklindedir. Bu tümörler sıklıklar büyüme hormonu salgılamaktadır. Ancak bazı durumlarda hem büyüme hormonu hem de prolaktin salgılarlar.

Büyüme hormonu cilt, bağ dokusu, kıkırdak, kemik ve organların büyümesini arttırmaktadır. Hipofiz hormon fazlalığı tedavi edilmediği takdirde diabetesmellitus, yüksek tansiyon ve kalp kası tutulması gibi sorunlara yol açabilmektedir. 

Hastalık kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülmektedir. Büyüme hormonu yükselmeye başladığı andan itibaren yaklaşık olarak üç yıl sonra vücutta değişiklikler başlamaktadır.

Hastaların fark edebildiği ilk değişiklik yüzüklerin dar gelmesi ve ayakkabı numarasının artmasıdır. Hipofiz hormon fazlalığı hastalığının dünyada görülme olasılığı ise 1 milyonda 4 civarıdır.

Hastalık kişilerdeki ölüm riskini 2-4 kat arttırır.

Hipofiz Hormon Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

Artan büyüme hormonu nedeniyle çene, alın ve yüz hatlarında kabalaşma meydana gelmektedir. Ayrıca burun, dudak ve dilde de büyüme meydana gelmektedir. Hastanın cilt derisi kalınlaşarak el ve ayaklarında büyüme görülür. Bunların yanı sıra hastalarda meydana gelen belirtiler şu şekildedir.

 • Gece uyurken horlama ile aşırı terleme olmaktadır.
 • Kaslarda hissedilebilir halsizlik görülmektedir. 
 • Saç tellerinde kalınlaşma belirtileri görülmektedir.
 • Kafa tasının arka kısmında aşırı şekilde kendini gösteren dışa doğru genişleme kendini göstermektedir.
 • Kalpte büyüme, ritim bozukluğu oluşabilmektedir.
 • İlerilediği taktirde şeker hastalığını geliştirebilmektedir.

Hipofiz Hormon Fazlalığı Tanısı Nasıl Konur?

Hipofiz hormon fazlalığının (akromegalide hiperprolaktinemi) teşhisinin konulması için kandaki büyüme hormonu düzeylerine bakılmaktadır.

Kesin teşhis için oral glukoz tolerans testi sırasında büyüme hormonu düzeyi ölçülmektedir. Ayrıca büyüme hormonu düzeyi yaş ve cinsiyete göre de değerlendirilmektedir. Bu nedenle prelaktin hormon düzeyi de ölçülmelidir.

Hipofizdeki tümörü saptayabilmek için hastanın MR veya tomografisinin çekilmesi gerekmektedir.

Hipofiz Hormon Fazlalığı Tedavi Yöntemleri

Hipofiz hormon fazlalığı tedavisinde amaç büyüme hormonuna bağlı olarak gelişen etkileri düzelterek, hipofiz tümör kitlesini kontrol altında tutmaktır. Tedavi için cerrahi girişi, ilaç tedavisi ve radyoterapi (ışın tedavisi) yöntemleri uygulanmaktadır. 

 • Cerrahi Girişim (Ameliyat)

Hipofiz hormon fazlalığı tedavisinde yapılan ameliyatlarda burundan girilerek hipofiz tümörünün çıkarılması işlemi yapılmaktadır. Ancak ameliyat öncesi ilaçlarla tümörü küçültüp daha sonra ameliyat da yapılabilmektedir.

 • Radyoterapi (Işın Tedavisi)

Ameliyat yapılmasına rağmen bazı durumlarda hipofizde kitle olabilmektedir. Bu durumlarda genellikle radyoterapi yöntemi uygulanır. Radyoterapi ile ilk 2 yılda büyüme hormonu azalır. Büyüme hormonu düzeyleri 5. yılın sonunda %75 oranında azalma göstermektedir.

Özellikle 55 yaşın üzerindeki hastalara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç olarak genellikle octreotid LAR ve lantreotid kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde tümör kitlesinde %50 azalma meydana gelir. Hastalığın şiddetinin hafif olduğu durumlarda dopamin agonisti ilaçlar kullanılabilir.

Diğer bir ilaç türü ise Pegvisomattır. Bu ilaç büyüme hormonunun etkisini önlemeye yardımcı olur.Hipofiz hormon fazlalığı (akromegali hiperprolaktin) hastalığı olan kişiler bu tedavi yöntemleri için mutlaka doktora başvurmalıdır.

Tedavi yöntemleri ve dozları doktor tarafından belirlenerek yapılmaktadır.

Önerilen İçerik;

► Hangi Hastalığa Hangi Branş Bakar ?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/hipofiz-hormon-fazlaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11089h.htm

Hipofiz Bezi Tümörü – Genellikle İyi Huyludur — Multi Yaşam

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz bezi tümörü olan hastalar bazen bu durumun hiçbir belirtisini göstermeyebilir ya da tümörle ilgisi olmayan bir hastalıktan dolayı belirtiler görülebilir. Hipofiz bezi tümörü baş ağrısı yapar mı? Hipofiz bezi tümörü bulunan insanlarda görülebilecek belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Görme bozuklukları
 • Kadınlarda adet dönemi değişiklikleri
 • Erkeklerde hormon değişikliğinden kaynaklanan cinsel iktidarsızlık sorunları
 • Kısırlık
 • Çok az ya da çok fazla anne sütü üretimi
 • Fazla ACTH (adrenokortikotrop hormon) üretiminden kaynaklanan Cushing sendromu
 • Aşırı büyüme hormonu üretiminden kaynaklanan akromegali (umumi gelişme bittikten sonra kemiklerde ve vücudun sivri kısımlarında meydana gelen kalınlaşma ve büyüme)
 • Sebepsiz yorgunluk
 • Ruh halinin tutarsız olması
 • Sabırsızlık

Hipofiz bezi tümörü belirtileri aşağıdaki yollarla ortaya çıkar:

1)  Hormonların Fazla Üretilmesi

Büyüme Hormonu: Bu hormonun fazla salgılanması akromegaliye yol açabilir.

TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon): TSH’ın fazla salgılanması tiroid hormonunun fazla salgılanmasına yol açar ve bu da kalp hastalıklarına, kilo kaybına ya da cilt incelmesine neden olur.

Hipofiz bezi tümörü prolaktin hormonu: Bu hormonun fazla salgılanması cinsel iktidarsızlığa, kısırlığa, osteoporoza, adet dönemi düzensizliklerine ve anormal anne sütü salgılanmasına yol açar.

ACTH (Adrenokortikotrop Hormon): B hormonun fazla salgılanması kırılgan kemik hastalığına, kilo almaya, kolay morarmaya, cilt izlerine ve duygusal değişikliklere neden olur.

FSH ve LSH (Gonadotropin): Bu hormonların çok fazla salgılanması nadiren adet dönemi düzensizliklerine ve kısırlığa neden olabilir.

2)  Hormonların Az Üretilmesi

Büyüme Hormonu: Bu hormonun azlığı kemiklerin zayıflamasına, çabuk öfkelenmeye, uygun olmayan kas gücüne ve çocuklarda geç büyümeye neden olur.

TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon): Bu hormonun azlığı kilo almaya, düşük enerjiye, bitkinliğe ve kabızlığa neden olur.

Prolaktin: Bu hormonun azlığı yeni annelerde çocuğunu emzirememeye neden olur.

ACTH (Adrenokortikotrop Hormon): Bu hormonun az salgılanması mide fesadına, bitkinliğe, düşük kan basıncına ve şekere neden olur.

FSH ve LSH (Gonadotropin): Bu hormonların az salgılanması cinsel isteksizliğe ve kısırlığa neden olur.

Hipofiz bezi tümörü oluşumunun nedenleri hala bilinmemektedir.

Hipofiz bezi, insan beyninin alt kısmında bulunur. Fasulye şeklinde küçük bir bezdir fakat vücudun neredeyse her tarafını etkiler. Üreme, büyüme ve kan basıncı gibi fonksiyonların düzenlenmesi bu bezin ürettiği hormonlar tarafından yapılmaktadır.

Bazı hipofiz bezi tümörleri kalıtsal olsa da çoğunluğu değildir. Bilim adamları, hipofiz bezi tümörünün gelişmesinin kalıtsal değişikliklerle ilgili olduğuna inanmaktadırlar.

1)  Aktif İzlem

Hipofiz bezi tümörü sorunu yaşamamış, hormonları normal bir şekilde işleyen hastalar aktif izlem tedavisinden yararlanabilirler.

Aktif izlem yönteminde hasta yakından takip edilir, düzenli olarak testler yapılır. Böylece herhangi bir tümör belirtisinin olup olmadığına bakılır.

Bu yüzden bu tip tedavi yöntemlerine bekle-gör (watchful-waiting) yaklaşımı da denir. Tedaviye tümör belirtisine rastlanıldığında başlanır.

2)  Hormon Replasman Tedavisi (HRT)

Hipofiz tümörü nedeniyle hipofiz bezi yeterince hormon üretmiyorsa “hormon replasman tedavisi” kaçınılmaz hale gelir. Vücudunuzun ihtiyacı olan hormonların sağlanması için bazı hormonlar dönüşüme uğrarlar. Böbrek üstü bezinden salgılanan hormonlar, tiroit hormonları, kadınlarda östrojen ve erkeklerde testosteron hormonu ve büyüme hormonu ihtiyaç duyulan hormonlardır.

3)  İlaç Tedavisi

Eğer hipofiz tümörü hipofiz bezinin daha çok hormon üretmesine neden oluyorsa ilaçlar bu konuda hastalara yardımcı olacaktır.

Büyüme hormonunun fazla üretilmesine neden olan tümörler Somavert (pegvisomant) ya da Sandostatin (oktreotid) ile tedavi edilebilirken Dostinex (kabergolin) ve Parlodel (bromokriptin) de prolaktin salgılatan tümörler için mükemmel ilaçlardır. Tiroit Uyarıcı Hormon (TSH) salgılatan hipofiz tümörleri de Oktreotidin ile tedavi edilebilir.

4)  Cerrahi Müdahale

Cerrahi müdahale hipofiz bezi tümörü için önerilen en yaygın tedavi yöntemidir. Tümörün başarılı bir şekilde tamamen giderilmesine yardımcı olur. Cerrahi müdahale yöntemi tümörün ve tümör etrafındaki dokuların bir operasyonla çıkarılmasını içerir. Cerrahi müdahalelerin %95’inden fazlasında “transsfenoid yol” kullanılırken bazı durumlarda kafatası veya kraniyotomi açılımı gerekir.

Transsfenoidal yolla ameliyat yapılırken, geniz yoluyla içeri girilip sfenoid sinüs boşluğu yoluyla da septum boyunca ilerlenir. Hipofiz bezi boğazın arkasında yer aldığı için boğazın arkasına doğru uzanmak gerekir.

5)  Radyasyon Tedavisi

Tümör hücrelerinin yok edilmesi için X ışınlarından faydalanılması radyasyon tedavisidir. Radyasyon onkolojisti tümör hastalarına radyasyon tedavisi uygulama konusunda uzmanlaşmış doktorlara verilen unvandır.

Eksternal-ışın radyasyonu tedavisi vücudun dışarıdaki bir makineden radyasyon alarak tedavi edildiği en yaygın radyasyonla tedavi yöntemlerinden birisidir. Radyasyon tedavi süreleri genellikle bir dönem içinde bir dizi şeklinde, bir tedavi numarası oluşturacak şekilde verilir.

Источник: //multiyasam.com/hipofiz-bezi-tumoru-belirtileri-ve-tedavisi/

Hipofiz Adenomu Nedir? Hipofiz Tümörü Nedenleri ve Belirtileri

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
84 / 100SEO Score

Hipofiz bezi, beyin tabanında yer alan ve bazı hormonların salgılandığı bir merkezdir. Küçük bir bez olmasına rağmen ürettiği hormonlar ile vücuttaki tüm dokuları etkilemektedir. Bu bölgede gelişen iyi huylu tümörlere hipofiz adenomu denilmektedir.

Hipofiz Adenomu Nedir?

Adenom, salgı bezlerinden kaynaklanan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Hipofiz adenomu ise adından anlaşılacağı üzere iyi huylu hipofiz tümörü anlamına gelir. Hipofiz bezinden gelişen tümörlerin büyük çoğunluğu adenomdur yani iyi huyludur. Nadir olarak kötü huylu yani kanser özelliği gösteren tümörlerde görülebilir.

Hipofiz tümörü her ne kadar kötü huylu bir karakterde olmasa da hipofiz bezini etkileyerek ciddi hormon bozuklukluklarına neden olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu bir kanser değildir ve başka organlara sıçraması beklenmez.

Hipofiz adenomu nispeten yaygın görülen bir durumdur. Her 5 kişiden 1’inde mikroskobik adenomun bulunduğu ancak çoğu kişide büyümediği ve hiçbir şikayete neden olmadığı bilinmektedir.*

Hipofiz adenomları boyutlarına göre ikiye ayrılır.

 1. Makroadenom: 1 cm’den büyük adenomlara verilen isimdir. Ya çok fazla hormon salgılayarak yada büyüklüklerinden kaynaklı bası yaparak çeşitli belirtilere neden olurlar.
 2. Mikroadenom: 1 cm’den küçük olan bu adenomların bası yapması beklenmez. Genellikle bazı hormonların aşırı salgılanmasını sağlayarak çeşitli belirtilere neden olurlar.

Hipofiz Adenomu Neden Olur?

Çoğu hipofiz adenomu kendiliğinden gelişmekte olup nedeni tam olarak bilinmemektedir. Nadir olarak ailesel geçişli hipofiz tümörleri olabilmektedir. Risk faktörleri arasında bazı genetik faktörler de yer almaktadır.

Hipofiz Adenomu Belirtileri

Hipofiz tümörü (adenomu) üç faklı mekanizma ile belirtilere neden olur;

 1. Hipofiz bezinden aşırı miktarda hormon salgılanmasını sağlayarak
 2. Büyüyüp çevreye bası yaparak
 3. Hipofiz bezinde yeterli hormon salgılanmasını engelleyerek (bası yaparak) çeşitli belirtilere neden olabilir.

Bazı hipofiz tümörleri hiçbir hormon salgılamazlar. Bu tür  işlevsiz tümörlere nonfonksiyonel adenomlar denmektedir.

Hormon Salgılayan Adenomlar

Bu adenomlar salgıladıkları hormon çeşidine göre çeşitli belirtilere ve hastalıklara neden olurlar.

 • Prolaktin Salgılayan Hipofiz Adenomu (prolaktinoma): Aşırı prolaktin hormonu üreten tümörlerdir. Yüksek prolaktin kadınlarda adet düzensizliği, adet görememe, galaktore (doğum olmadan memeden süt gelmesi), kısırlık gibi durumlara neden olur. Erkeklerde ise testestoron seviyelerini düşürerek cinsel işlev bozukluğu, karşı cinse ilgide azalma (libido kaybı) gibi belirtilere neden olur.
 • Büyüme Hormonu Salgılayan Adenomlar: Yüksek miktarda büyüme hormonu erişkinlerde akromegali , büyüme çağındaki çocuklarda ise jigandizm isimli hastalığa neden olur. Akromegalide uzuvların, alt çenenin, kafatasının, el ve ayakların aşırı büyümesi görülür. Tansiyon ve şeker yükseklikleri, sinir sıkışmaları, uyku apnesi gibi durumlarda görülebilir.
 • ACTH (Adrenokortikotropik Hormon) Salgılayan Hipofiz Adenomu: Yüksek ACTH değerleri böbrek üstü bezlerinde aşırı kortizol üretilmesine ve Cushing Sendromuna neden olur. Kilo artışı, yüksek tansiyon, şeker yüksekliği, duygudurum bozuklukları, eklem ağrıları ve kolay morarma gibi şikayetler görülür.
 • TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon) Salgılayan Adenomlar: Yüksek TSH seviyesi tiroid bezini uyararak, bu bezin aşırı çalışmasına neden olur. Sonuçta tiroid hormonları yükselir ve guatr gelişir. Sinirlilik, nabız yüksekliği, tansiyon yüksekliği, aşırı terleme ve kilo kaybına görülebilir. 

Hormon Salınımı Baskılayan Adenomlar

Hipofiz tümörü, hipofiz bezini sıkıştırarak veya hipofiz sapına baskı saparak çeşitli hormonların salgılanmasını azaltabilir(hipofiz yetmezliği). Azalan hormonun türüne göre aşağıdaki belirtilerden bazıları görülür;

FSH ve LH hormonunun azalması: Bu hormonlar cinsiyet hormonlarının üretimini sağlar. Kadınlarda yumurtalık, erkeklerde ise testisleri uyararak östrojen ve testesteron üretilmesini sağlar. Eğer FSH ve LH düşerse erkeklerde testesteron kadınlarda östrojen eksikliği gelişir. Bunun sonucunda;

 • Erkeklerde cinsel istekte azalma, sertleşme sorunları, meme dokusunda büyüme ve cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Kadınlarda adet düzensizliği, adet olamama ve kısırlık görülebilir.

TSH(Tiroid Uyarıcı Hormon) azalması: Tiroid bezinin yetersiz çalışmasına (hipotiroidi) neden olur. Bunun sonucunda

 • İştah kaybı, kilo alma, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali ve çeşitli hafıza problemlerine neden olabilir.

ACTH hormonun azalması: Böbrek üstü bezlerinde yetmezlik ve kortizol üretimininde azalmaya neden olur. Bunun sonucunda;

 • Yorgunluk, tansiyon düşüklüğü, ve elektrolit (sodyum, potasyum, klor gibi) anormalliklerine neden olur. Eğer yetmezlik ciddi ise hayatı tehdit eder.

Büyüme hormonu azalması:  Çocuklarda cücelik, büyüme ve gelişme geriliğine neden olur. Yine çocuklarda ergenliğe geç girmeye sebep olabilir. Erişkinlerde ise etkileri hafiftir. Genellikle yorgunluk, halsizlik, kas kütlesinin kaybı gibi…

Hipofiz adenomu nadiren de olsa prolaktin hormonunda azalmaya neden olabilir. 

Hipofiz adenomu sonucu gelişen hormonal bozukluklar anksiyete, stres bozukluğu, depresyon, bulantı, kusma ve ruh hali değişikliklerine neden olabilir.

Bası Etkisi

Hipofiz tümörü büyüdükçe çevre yapılara ve hipofize bası yapabilir. Hipofiz bezinin yakınından, görmeden sorumlu olan sinir (optik sinir) geçmektedir. Büyüyen hipofiz tümörü zamanla bu sinire bası yapabilir. Bunun sonucunda çeşitli görme sorunları ortaya çıkacaktır. Bunlar;

 • Görme alanında azalma (bitimporal hemianopsi)
 • Görme keskinliğinde azalma, bulanık görme
 • Parlak renklerin algılanmasında azalma
 • Görme kaybı
 • Ayrıca büyük hipofiz adenomu (makroadenom) bulunan kişilerde baş ağrısı şikayetine sık rastlanır.

Hipofiz tümörü içine kanama (Hipofiz Apopleksisi): Nadir görülen bu durumda hipofiz adenomu içine bir kanama gelişir. Kanama sonucunda hızlı bir şekilde büyüyen tümör, ani şiddetli baş ağrısı ve görme kaybına neden olabilir. Acil bir durumdur, acil ameliyat gerekebilir.

Tedavisi

Hipofiz tümörü tanısında çeşitli hormon testleri ve MR görüntülemesi yapılmaktadır. Tedavi adenomun çeşidine, büyüklüğüne, hangi hormonu salgılayıp salgılamadığına göre değişmektedir. Eğer tespit edilen adenom hormon salgılamıyor, hiçbir belirti vermiyor ve bası yapacak kadar büyük değilse sadece takip edilir.

İlaç tedavisi: Prolaktin salgılayan hipofiz tümörü (prolaktinoma) için öncelikle ilaç tedavisi verilmektedir.  Bu amaçla kabergolin ve bromokriptin isimli ilaçlar (dopamin agonistleri) kullanılır.

Bu ilaçlar hem prolaktin seviyesini düşürür hem de tümör çapını küçültürler. Büyüme hormonu salgılayan tümörlerde de bu ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak prolaktinomada olduğu kadar etkili değildirler.

 TSH ve Büyüme hormonu salgılayan tümörlerde oktreotid gibi somatostatin analogları da kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi (ameliyat) bazı tümörlerde ilk seçenek olsa da bazılarında değildir. Bu durum tümörün çeşidine, büyüklüğüne ve ilaç tedavisine cevap verip vermemesine göre değişmektedir.

Hipofiz adenomu tedavisinde, ilaç ve ameliyat ile birlikte radyasyon tedavisi de verilebilir. Ancak radyasyon tedavisi sonrası hipofiz yetmezliğine sık rastlandığı için, bu tedavi dikkatli şekilde kullanılmaktadır.

Источник: //www.saglikbilgi.net/hipofiz-adenomu/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Parkinson zamanı geri alan mucize: beyin pili
Parkinson zamanı geri alan mucize: beyin pili
Serebrovaskuler Olay ( Serebrovasküler Hastalık) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
Serebrovaskuler Olay ( Serebrovasküler Hastalık) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi