Hipokalsemi Nedir? Hipokalsemi Tedavisi ve Belirtileri Nasıldır?

Hipokalsemi: belirtiler, nedenleri, tedavisi

Hipokalsemi Nedir? Hipokalsemi Tedavisi ve Belirtileri Nasıldır?

Hipokalsemi bir hastalıktır.anormal derecede düşük bir serum kalsiyum düzeyi gözlenir. Patolojiye genellikle bozulmuş elektrofizyolojik süreçler eşlik eder. Akut veya kronik olabilir.

Hipokalsemi. Bu nedir?

Hipokalsemi bir patolojidir.Kan kalsiyum seviyeleri 2.2 mmol / l'nin altındadır. Bu madde vücutta özellikle kemiklerde (yaklaşık% 99) ve kan plazmasında (yaklaşık% 1) lokalizedir. Plazmada kalsiyum eksikliği ile kemiklerden çıkarılmaya başlar. Böylece gerekli denge korunur.

Nedeni zaman içinde belirlemek çok önemlidir.Patoloji ve tam bir tedaviye başlayabilirsiniz. Aksi halde, kalsiyum eksikliği, tüm organizmanın işini, insan durumuna olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu sendrom genç hastalarda özel dikkat gerektirir.

Hipokalsemi: Nedenleri

 • Hipoparatiroidizm. Paratiroid bezlerinin uzun süreli iskemisi veya kandaki ani hipoplazisi durumunda, paratiroid hormonunda keskin bir düşüş olur, bu da fizyolojik seviyede normal kalsiyum iyonları seviyesini korumak için gereklidir. Sonuç olarak, bu madde aşırı miktarlarda böbrekler tarafından atılır.
 • İnce bağırsağın mukoza zarının kalsiyum emiliminin bozulduğu bağırsak hastalıkları.
 • Acholia – karın sindirim için gerekli olan ince bağırsağa safra akışını durdurma.
 • Hipovitaminoz D veya eylemine direnç.
 • Zehirli şok sendromu başka bir nedendir.
 • Kandaki kalsiyum, pankreasın yenilmesi nedeniyle yeterli olmayabilir. Enflamasyon, bu maddenin tuzlarının nekroz bölgelerinde tedricen çökelmesine katkıda bulunur.
 • Büyük tümörlerin metastazı.
 • Bazı ilaç gruplarının kabul edilmesi (diüretikler, antikonvülzanlar, antibiyotikler).
 • Çocuklarda, patoloji inek sütü ile beslenmenin veya yüksek oranda fosfor içeren karışımların bir sonucu olarak gelişir.

Klinik resim

Çok uzun süre kanda düşük kalsiyum olamazmanifest karakteristik işaretleri. Bir süre boyunca, patoloji beyin fonksiyonunun bozulmasına yol açar ve nörolojik semptomlara neden olur: depresyon, hafıza kaybı, halüsinasyonlar, konfüzyon. Bu durumu hızlı bir şekilde normalleştirebilirseniz, bu işaretler tersine çevrilebilir.

Kandaki aşırı düşük bir kalsiyum konsantrasyonu kas ağrısına, dudaklarda ve dillerde karıncalanmaya neden olabilir. Özellikle ciddi vakalarda, hastalar krampları, larinks, tetani kas spazmları geliştirir.

Hipokalsemi başka nasıl ortaya çıkıyor? Belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

 1. Hemorajik / hipopoagülasyon sendromu. Bu duruma kanama bozukluğuna bağlı diş etlerinin aşırı kanaması eşlik eder. Kalsiyum eksikliği kan damarlarının duvarlarının geçirgenliğini arttırır.
 2. Dokuların distrofik dönüşümü. Çivilerin ve saçın kırılganlığının artması, dişlerin çeşitli kusurları, katarakt gelişimi şeklinde tezahür ederler.
 3. Kalp ritim bozukluğu.

Ana patoloji türleri

Hastalığın iki şekli vardır: kronik ve akut hipokalsemi. İkincinin semptomları, büyük bir sitoliz sendromunun ortaya çıkması ile karakterizedir. Bu durumda iyonize kalsiyum hızla kandan uzaklaştırılır. Sitolyise böbrek yetmezliği de eşlik ediyorsa patoloji hızlı progresyon ile karakterizedir.

Hastalığın başka bir sınıflandırması var. Hipokalsemi oluşur:

 1. Fonksiyonel (iç organların sistemlerinde bozulma sonucu gelişir)
 2. Toksik (belirli ilaç gruplarının kullanılmasıyla oluşur, toksik maddelerin etkisi).
 3. Kalsiyum-fosfor-magnezyum metabolizmasının olağan regülasyonunun ihlali.

Çocuklarda hipokalsemi özellikleri

Bu patoloji teşhis edilebilirher yaştan çocuklar. Diyette kalsiyum ve fosfor eksikliği, D vitamini – hipokalsemi gibi bir hastalığın ortaya çıkışını açıklayan en yaygın nedendir. Çocuğun fiziksel ve zihinsel stresi arttığında, bu hastalığın belirtileri en belirgin olanıdır. Aşağıdaki klinik özelliklere sahiptir:

 • Hareketler ile sersemlikte tezahür eden atipik tetanik.
 • Gastrokinemius kaslarının spazmları.
 • Kalıcı ishal.
 • Artan intrakraniyal basınç.
 • Laringospazm.

Çocuklarda hipokalsemi, acil tedavi gerektiren çok ciddi bir patolojidir. Çocuğun sağlığına dikkatsizlik, en beklenmedik komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Doğum sonrası hipokalsemi

Bebek doğduktan sonra, bu hastalık varkadınlara çok nadir teşhis edilir. Akut formda ilerler ve farinks, dil ve mide felci eşlik eder. Ciddi durumlarda, bir kadın komaya girer. Sebepleri tam olarak anlaşılamayan postpartum hipokalsemi, endokrin doğanın hastalıklarına aittir.

Tanı ölçütleri

Genellikle, bu hastalık sırasında şans eseri tanınırönleyici sınav süresi. Kandaki düşük kalsiyum kan testinden sonra tespit edilir.

Bu nedenle patolojinin ilk tanısı konur ve karakteristik semptomlar daha sonra ortaya çıkar.

Gelişimini sürdüren nedeni belirlemek için, doktor ek olarak birtakım teşhis önlemleri (biyokimyasal kan analizi, iç organların MRG'si, kemiklerin radyografileri, elektrokardiyografi) reçete edebilir.

Hangi tedavi gereklidir?

Bu hastalık ile sadece kalsiyum eksikliğini telafi etmek değil aynı zamanda olası nedenlerini de ortadan kaldırmak son derece önemlidir.

Hipoparatiroidili hastalardahormon replasman tedavisi.

Bu durumda, mümkün olan en kısa zamanda altta yatan hastalığı ortadan kaldırmak ve hiperkalsemiyi (kanda kalsiyum artışı olan bir durum) önlemek önemlidir.

Hastanın ince bağırsaktaki ilaçların emilimiyle ilgili bir problemi yoksa, bu tür bir tedavi kısa bir süre için hastalığın şiddetli bir formu dahil olmak üzere pozitif sonuçlara yol açabilir.

Tetani saldırılar intravenöz olarak enjekte edildiğindekalsiyum klorür. Bu ilaçların damarların duvarlarını tahriş ettiğini unutmayın. Bu nedenle, merkezi kateter yoluyla veya büyük bir damar içine enjeksiyon yapmak daha iyidir.

Kronik aşamada hastalığın tedavisi içinHastalara D vitamini (örneğin, Kalsitriol, Ergokalsiferol) ve tablet formundaki kalsiyum takviyeleri reçete edilir. İlaçların dozu, hipokalsemi adı verilen hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olarak, bireysel olarak seçilir.

Tedavi ayrıca özel yapışmayı içerirdiyet. Diyet, magnezyum ve D vitamini (süt, kuru meyve, sebze, çeşitli tahıllar) içeren gıdalarla zenginleştirilmelidir.

Tedavinin tüm süresi boyunca, aşırı yağlı yiyecekleri, füme etleri, hamur işleri ve turşuları terk etmeniz önerilir. Güç kesirli olmalıdır. Bu, sık sık yiyebileceğiniz anlamına gelir, ancak küçük porsiyonlarda.

Böyle bir diyet sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, metabolik süreçleri önemli ölçüde artırır.

Olası komplikasyonlar

Düşük veya yüksek kan kalsiyumBütün organizmanın işini eşit derecede olumsuz etkiler. Hipokalsemi belirtileri geliştirirseniz, hemen tıbbi yardım almalı ve önerilen tedaviyi almalısınız.

Aksi takdirde, oldukça tehli sağlık komplikasyonlarının gelişmesi olasılığı artar. Bunlar arasında katarakt, nörit, optik sinirin şişmesi yer alır.

Ek olarak, kalp yetmezliği ve ciddi iskelet deformitesinin meydana gelme vakaları vardır.

Önleyici tedbirler

Hipokalsemi gibi bir hastalık nasıl önlenebilir? Bu patolojinin semptomları yaşam kalitesini kötüleştirmekte, pek çok hasta bu soruyu gönülsüzce sormaktadır.

Her şeyden önce, uzmanlar şiddetleGünlük diyetinizi gözden geçirmenizi öneririz. Ondan tüm zararlı ürünleri kaldırmak, daha sağlıklı ve uygun gıda eklemek daha iyidir.

Hastalığın gelişmesi için koruyucu bir önlem olarak, doktorlar doğru beslenme prensiplerine uymayı tavsiye eder: fırında buhar veya fırında pişirin, sık sık ve küçük porsiyonlarda yiyin.

Diyetin magnezyum ve D vitamini içeren gıdalarla çeşitlendirilmesi çok önemlidir.

Kullanımı sınırlamak için tavsiye edilirmüshil ilaçlar. Bağırsak motilitesi ile ilgili problemler varsa, uygun bir uzmandan tavsiye almak gerekir. Sadece kabızlığın ana nedenini anlamaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda en etkili terapiyi de seçecektir.

Hastalığı başka nasıl önleyebilirsiniz? Bu patolojinin nedenleri genellikle gastrointestinal sistemin yanlış işleyişinde gizlenir. Bununla birlikte, böbrek ve gastrointestinal sistem hastalıklarının zamanında tedavisi, kanda kalsiyum eksikliği ile ilgili sorunlardan kaçınmanıza izin verir.

Bu yazıda sunulan ve günümüzde yaygın olan hastalıklarla ilgili tüm bilgilerin sizin için gerçekten yararlı olacağını umuyoruz. Tanrı seni korusun!

Sinüzit belirtileri nelerdir? Hastalığın tedavisi

İrritabl Bağırsak Sendromu: tedavi,

Kronik ve akut periodontitis: belirtiler,

Görünümün nedenleri, özofajit ve belirtileri

Yoğun kan belirtileri. Nedenleri, tedavi

Sinir yorgunluğu. Belirtileri ve tedavisi, ve

Üretriti olan hastaların belirtileri nelerdir?

Bağırsak tıkanıklığı: belirtiler,

Siyatik sinirin yaralanması. Belirtiler ve

Источник: //tr.stareyesforever.com/zdorove/127489-gipokalciemiya-simptomy-prichiny-lechenie.html

Teşhis önlemleri

Genellikle bu hastalık kaza ile tanınırönleyici muayene zamanı. Kan testinden sonra kandaki düşük kalsiyum tespit edilir.

Bu nedenle patolojinin ilk tanısı konur ve karakteristik semptomlar daha sonra ortaya çıkar.

Gelişimini sağlayan nedeni belirlemek için, doktor ek olarak bir dizi tanı ölçütü (kanın biyokimyasal analizi, iç organların MRG'si, kemiklerin grafisi, elektrokardiyografi) atayabilir.

Koruyucu önlemler

Hipokalsemi gibi bir hastalığı nasıl önleyebilirsin? Bu patolojinin semptomları, pek çok hastanın bu soruyu istemeyerek istemediği yaşam kalitesini büyük ölçüde bozar.

Her şeyden önce, uzmanlar şiddetleGünlük diyetinizi tekrar gözden geçirmenizi öneririz. Ondan tüm zararlı gıdaları kaldırmak, daha sağlıklı ve uygun yiyecekler eklemek daha iyidir.

Hastalığın gelişiminin profilaksisi olarak, doktorlara doğru beslenme prensiplerine uymaları tavsiye edilir: fırında pişirilmiş veya pişirilmiş pişirmek, sık sık ve küçük porsiyonlarda yemek.

Diyetin magnezyum ve D vitamini içeren gıdalarla çeşitlendirilmesi çok önemlidir.

Kullanımı sınırlamak için tavsiye edilirmüshil. Bağırsak peristalsis ile ilgili sorunlar varsa, bir uzmana danışın. Sadece kabızlığın ana nedenini anlamaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda en etkili terapiyi de seçecektir.

Hastalık başka nasıl önlenebilir? Bu patolojinin nedenleri genellikle sindirim sisteminin yanlış çalışmasında gizlenir. Bununla birlikte, böbrek ve gastrointestinal sistem hastalıklarının zamanında tedavisi, kandaki kalsiyum eksikliği ile ilgili problemleri önlemeye izin verir.

Bu yazıda, böyle yaygın bir hastalık hakkında sunulan tüm bilgilerin, sizin için gerçekten yararlı olacağını umuyoruz. Sağlıklı ol!

Источник: //tr.taylrrenee.com/zdorove/122094-gipokalciemiya-simptomy-prichiny-lechenie.html

Hipokalsemi Nedir? (Kalsiyum Düşüklüğü Neden Olur?) – Sağlık Ocağım .NET

Hipokalsemi Nedir? Hipokalsemi Tedavisi ve Belirtileri Nasıldır?

Hipokalsemi serum kalsiyum düzeylerinin normalin altına düşmesidir. Total kalsiyum düzeyleri  8, 5 -10, 5 mg/dl gibi oldukça dar sınırlarda tutulur.

Hipokalsemi, serum kalsiyum düzeyinin parametrelerde 7 mg/dl, infantlarda (bebeklerde) ve daha büyük çocuklarda 8 mg/dl’nin altına inmesidir.

Hücre fonksiyonları, nöral ileti, membran stabiletesi, kemik yapısı, kan koagülasyonu ve intrasellüler  siyalizasyonunda kalsiyumun önemli yeri vardır. Serum iyonize kalsiyumun 4,2 mg/dl’nin altında olmasına hipokalsemi denir.

Hipokalsemi nedenleri

Paratiroid hormunu ile ilişkili hipokalsemi nedenleri : Paratiroid gland yokluğu ya da paratiroid hormon yetmezliği, Doğumsal nedenler, Digeorge sendromu, X kromozomu ile geçen ya da otozomal hipoparatiroidizm, Poliglandüler otoimmün sendrom tip 1, Paratiroid hormonu gen mutasyonu, Postcerrahi hipoparatiroidizm, İnfiltratif hastalıklar, Hemokromatozis, solunumsal alkaloz, Kalsiyum sensör aktive edici reseptör mutasyonu, Hedef organ direnci, Hipomagnezemi, Pseudohipoparatirodizmi tip 1, tip 2 gibi etkenler paratiroid hormonuna bağlı gelişen hipokalsemi etkenleridir.

Vitamin D ile ilişkili hipokalsemi nedenleri : Vitamin D yetmezliği, Beslenme ile alınan vitamin D yetersizliği, Malabsorbsiyon (D vitamini miktarının yeteri kadar emilememesi), vücuttan hızlı bir şekilde D vitamini atılımı, epilepsi hastalığında, bipolar bozukluk hastalığında, Nöropatik ağrı durumunda kullanılan ilaç tedavileri, Hedef organ direnci, Vitamin D dirençli raşitizm tip 2, Fenition ilaç tedavisi gibi hipokalsemi nedenleri vitamin D ile ilişkili nedenlerdir.

Diğer nedenlere bağlı gelişen hipokalsemi nedenleri : İskelet sisteminde aşırı kalsiyum birikmesi, Osteoblastik malignite, Şelasyon, Fosfat infüzyonu, Sitratlı kan ürünleri infüzyonu, EDTA içeren kontrast reagen infüzyonu, Fluoride, Paratiroid hormonu cevabının azalması, Kritik hastalıklar, Pankreatit (pankreas iltihabı), Toksik şok sendromu, HIV enfeksiyonu, İlaç tedavileri, Vitamin D eksikliği, Hipomagnezemi, Yoğun bakım hastaları, Neonatal hipokalsemi, Prematüre doğum, Asfiksi (oksijen yetmezliğine bağlı boğulma), Diyabetik anne, Hiperparatiroid bozukluğu olan anne gibi etkenler diğer hipokalsemi etkenleridir.

Hipokalsemi nedir

Hipokalsemi belirtileri

Hipokalsemi belirtileri ve bulguları genellikle nöromüsküler irritabilite ya da yumuşak dokularda kalsiyum birikmesi nedeni ile meydana gelir. En sık hipokalsemi belirtileri nöromüsküler, oküler ve ektodermal sistemde görülür.

Kronik hipokalsemi özellikle hipofosfatemi ile birlikte seyreder ise vitamin D eksikliği gibi çocuklarda büyüme plak anormalliği (raşitizm) ve yeni gelişen kemiklerde mineralizasyon bozukluğu (osteomalazi) ile birlikte görülür.

Ciddi belirtiler gösteren hipokalsemi acil tedavi gerektiren bir durumdur ve hasta tedavi edilmez ise gırtlak kaslarında kasılma (laringospazm) ve kardiyolojik nedenlerden ölebilir.

Hipokalseminin nöromüsküler belirtileri : Yorgunluk, anksiyete, hafıza zayıflığı, depresyon, el ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma, nöbetler, bilinç bulanıklığı, bulanık görme, çift görme ve baş dönmesi, kas krampları, kas kasılmaları, kas titremeleri gibi belirtiler görülebilir. Şiddetli hipokalseminin en sık görülen belirtisi nöbetlerdir.

Hipokalseminin kardiyak belirtileri : Ritim bozukluğu, bayılma, morarma, göğüs sıkışması veya göğüs ağrısı, uyku apnesi, konjestif kalp yetmezliği, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler görülebilir.

Hipokalseminin gözlerde ortaya çıkan belirtileri : Kronik hipokalsemili hastalarda hastalığın süresine ve şiddetine bağlı olarak katarakt sık görülür. Göz lensinde iyon toplanması katarakt nedeni olarak kabul görmektedir. Katarakt tedavi ile düzelebilir.

Hipokalseminin ektodermal belirtileri : Hipokalsemi varlığında cilt genellikle kuru ve pullu, tırnaklar kırılgandır. Kalsiyum düşüklüğü (hipokalsemi) durumunda mat ve kırılgan saçlar ve saç dökülmesi de görülebilir. Diş ve diş minelerinde bozukluk ya da yetersiz gelişme ve çocukluktan bu yana adult dişlerin olmayışı hipokalseminin önemli bir belirtisidir.

Hipokalsemi teşhisi

Hipoparatiroidizmin belirtisi hipokalsemidir. Hastanın kan testlerinde serum fosfatı yüksektir. Hastanın kan testlerinde serum magnezyum değerine de bakılır. Renal fonksiyonlar tüm hipoparatiroidizmli hastalarda incelenir. Hipokalsemi teşhisi için hastaların gereken tüm kan testleri, kan serum testleri, idrar testleri gibi testler yapılır.

Gereken durumlarda hastaların radyolojik görüntüleme yöntemleri de incelenir.

Hipokalsemi teşhisi tek bir uzmanlığı ilgilendirmediği için bu tür hastalıkların teşhisi genellikle araştırma hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde kemik metabolizma hastalıkları uzmanlığında veya endokrinoloji uzmanlığında teşhis edilir. Teşhis için birçok uzmanlık dalı araştırmaları gerekebilir.

Hipokalsemi tedavisi

Hipokalsemi tedavisinde amaç hiperkalsemi, hiperfosfatemi, hiperkalsiüri, nefrolitiyazis ya da ektopik kalsifikasyona neden olan klinik, biyokimyasal ve radyolojik bozuklukları ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Ağız yolu ile verilen kalsiyum tuzları ve vitamin D analogları hipokalsemili hastaların tedavisinde temel tedaviyi oluşturur.

Kan serum testlerinde kalsiyum düzeyleri tedavinin ilk ayında ciddi dereceli hipokalsemili hastalarda her gün, orta şiddetli hipokalsemili hastalarda her hafta kontrol edilir.

Hipokalsemi tedavisinin başlamasından itibaren serum paratiroid hormon ve 24 saatlik idrar kalsiyum atımı 2-4 hafta içerisinde incelenir. Hipokalsemi tedavi edildikten sonra 1-3 ay arasında bu parametreler tekrar kontrol edilir.

 Akut hipokalsemi acil tedavi gerektirir. Tedaviler bittikten sonra hastanın 6 ayda bir idrar ve kan testleri yapılarak hasta takip edilir.

Fakat hipokalsemiye neden olan bir veya birden fazla faktör var ise bunlar araştırılır ve bunlarında mümkün ise tedavileri yapılır. Hipokalsemide dikkat edilmesi gereken durum kalsiyum seviyesini düzeltirken kalsiyum seviyesinin çok fazla arttırılmaması dır.

Metabolik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/hipokalsemi-nedir-kalsiyum-dusuklugu-olur/

Kalsiyum Bozuklukları – Hipokalsemi

Hipokalsemi Nedir? Hipokalsemi Tedavisi ve Belirtileri Nasıldır?

Merhaba size Kalsiyum Bozukluklarının ilki olan Hipokalsemiden bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

Kalsiyum vücutta en çok bulunan bir minerallerden biridir. Total vücut miktarı 15 gram/kg’dır. Ölçülen serum Kalsiyum’u ise 8.5-10.5 miligram/dL aralığındadır. İntravasküler Kalsiyum %50 oranında albumin gibi plazma proteinlerine bağlıdır. Kalsiyumun 0.8 miligramı 1 gram proteine bağlanır.

Bunun anlamı iyonize fraksiyonda bir değişim olmadan albuminde 1 gram azalma total kalsiyumda 0.8 miligram/dL azalma ile sonuçlanır.

 Kalsiyum regülasyonu normal hücre fonksiyonu, sinirsel iletim, membran stabilitesi, kemik yapısı, kan pıhtılaşması ve hücre içi sinyalizasyon için kritik öneme sahiptir.

Hipokalsemi

Hastalar asemptomatik olan benign bir klinikle olabileceği gibi yaşamı tehdit eden durumlara kadar çok farklı şekilde karşımıza gelebilir.

Tanısı konamayan veya kötü tedavi edilen hipokalsemi, acil durumlara bağlı olarak ciddi morbidite veya mortalite ile sonuçlanabilir. Klinik olarak akut hipokalsemi bulguları olan semptomatik hastalar acil resüsitasyon ve değerlendirme gerektirir.

Bununla birlikte, çoğu hipokalsemi olgusu klinik şüphe ve uygun laboratuvar testleri ile tanı almaktadır.

Hipokalseminin tedavisi, altta yatan nedene, kliniğin şiddetine, semptomların varlığına ve hipokalseminin ne kadar hızlı geliştiğine bağlıdır.

Çoğu hipokalsemi durumunun aciliyeti yoktur, destekleyici tedavi yeterlidir ve ileri  tetkik edilmesi gerekir.

Şiddetli hipokalsemi bazı durumlarda, intravenöz kalsiyum infüzyonları da dahil olmak üzere daha agresif bir yaklaşım gerektiren nöbetler, tetani, refrakter hipotansiyon veya aritmiler ile sonuçlanabilir.

Hipokalseminin En Yaygın Nedenleri

 • Hipoalbüminemi
 • Hipoparatiroidizm: kalıtsal, ameliyat sonrası, otoimmün, infiltratif
 • D vitamini eksikliği ve D vitamini direnci: Malabsorpsiyon sendromu, karaciğer hastalığı, malnütrisyon, sepsis, antikonvülzanlar, güneş ışığına maruz kalma eksikliği
 • Kronik böbrek yetmezliği
 • Hiperfosfatemi
 • Hipomagnezemi
 • Solunumsal alkaloz
 • Şiddetli pankreatit
 • İlaçlar: Bisfosfonatlar, fenitoin, fosfat, kalsitonin
 • Tümör lizis sendromu
 • Rabdomiyoliz

Hipoalbüminemi, hipokalseminin en yaygın nedenidir. Hipoalbüminemi nedenleri arasında siroz, nefroz, malnütrisyon, yanıklar, kronik hastalıklar ve sepsis sayılabilir. Kritik olan hastalarda, düşük kalsiyum seviyeleri, klinik önemi olmayan hipoalbüminemiye bağlı olabilir, çünkü aktif fraksiyon (iyonize) etkilenmez. Bununla birlikte, ikinci bir hipokalsemi bozukluğunu kaçırmamak için, albümin seviyesi düşük olduğunda iyonize kalsiyum seviyesini ölçülmesi gerekir. Hipokalsemisi olan bir hastada serum albüminin ölçümü, gerçek hipokalsemiyi ayırt etmek için gereklidir. Hipoalbüminemi düzeltmek için, albümin 4.0 g/dL’nin altındaki her 1.0 g/dL azalma için toplam serum kalsiyumuna 0.8 mg/dL eklememiz gerekir.

Düzeltilmiş kalsiyum (mg/dL) = ölçülen toplam Ca (mg/dL) + 0.8 (4.0 – serum albümini [g/dL]), burada 4.0 ortalama albümin düzeyini temsil eder.

Özellikle geriatrik hastalarda, yukarıdaki hesaplamaya dayalı kalsiyum düzeltmesinin yanlış olabileceğini unutmayın. Hipokalsemi klinik olarak anlamlı kabul edilirse, iyonize kalsiyum seviyeleri elde edilmelidir.

Klinik olarak belirgin hipokalsemi genellikle hafif formlarda ortaya çıkar ve kronik bir hastalığın sonucudur.

 Laboratuvar sonuçlarında hipokalsemi saptadığında , ilk soru hipokalseminin doğru olup olmadığıdır — yani, iyonize kalsiyumda bir azalmanın belirtisi olup olmadığıdır.

Kronik diyare veya bağırsak hastalığının (örneğin, Crohn hastalığı, kronik pankreatit) varlığı, kalsiyum ve/veya D vitamini emiliminde bozulma nedeniyle hipokalsemi olasılığını düşündürmektedir.

Hastanın tıbbi geçmişi (pankreatit, anksiyete bozuklukları, böbrek veya karaciğer yetmezliği, gastrointestinal bozukluklar ve hipertiroidizm veya hiperparatiroidizm) araştırılmalıdır.

Boyun ameliyat izi hipoparatiroidizmi düşündürmeli; nöbet öyküsü antikonvülzanlara sekonder hipokalsemi olduğunu düşündürmelidir. Hastanın yakın zamanda tiroid, paratiroid, bağırsak ameliyatı veya boyun travması öyküsü olabilir. Bir bozukluğun mevcut olduğu süre önemli bir ipucudur.

Hipoparatiroidizm ve psödohipoparatiroidizm yaşam boyu bozukluklardır. Bunun yerine, akut hipokalsemi; akut gastrointestinal hastalık, beslenme yetersizliği veya akut veya kronik böbrek yetmezliği ile ilişkili olabilir.

Geriatrik bir hastada beslenme yetersizliği D vitamini alımının düşük olması ile ilişkili olabilir. Alkolizm öyküsü, magnezyum eksikliği, malabsorbsiyon veya kronik pankreatit nedeniyle hipokalsemi tanısı koymaya yardımcı olabilir.

Hipokalseminin etyolojisini sorgulamak için aşağıdakileri de içeren ilaçların yakın zamanda kullanımı hakkında bilgi edinin:

 • Radyokontrast
 • Östrojen
 • Loop diüretikler
 • Bifosfonatlar
 • Kalsiyum takviyeleri
 • Antibiyotikler
 • Antiepileptik ilaçlar
 • Sinakalset

Fizik Muayene

Nöromusküler ve kardiyovasküler bulgular baskındır. Akut hipokalsemiye bağlı nöral hipereksitabilite düz ve iskelet kası kasılmalarına neden olur. Ek olarak, hastalar şaşkın veya şaşırmış görünebilir ve bunama veya aşırı psikoz belirtileri sergileyebilir. Sinirlilik, konfüzyon, halüsinasyonlar, demans, ekstrapiramidal belirtiler ve nöbetler görülebilir.

Baş ve boyun muayenesinde saçlar kaba görünebilir ve alopesi mevcut olabilir. Travma veya boyun cerrahisi belirtileri (örn., Tiroid bölgesi üzerindeki skarlar) not edilmelidir.

Perioral anestezi mevcut olabilir ve kronik (çocukluktan beri) hipokalsemisi olan yetişkinler diş çürüğü ve mine hipoplazisi için artmış risk altında olabilir.

Göz muayenesinde subkapsüler katarakt veya papilödem görülebilir.

Solunum muayenesinde inspiratuar veya ekspiratuar wheezing mevcut olabilir. Düz kas kasılması laringeal stridor, disfaji ve bronkospazmaya neden olabilir. Kardiyak incelemede bradikardi, taşikardi, S3 ve kalp yetmezliği bulguları mevcut olabilir.

Özellikle kronik hipokalsemi olan hastalarda kuru cilt veya sedef hastalığı ve egzama lekeleri mevcut olabilir. Deri yüzülmesi, kaşıntı sebebiyle oluşabilir. Dış kulak yoluna yaklaşık 2 cm ön yüzdeki yüz siniri üzerindeki deriye dokunarak Chvostek işaretini test edin.

Yüz kaslarının ipsilateral kasılması pozitif bir işarettir. Kalsiyum seviyesine bağlı olarak, dereceli bir cevap ortaya çıkacaktır: ilk olarak ağız açısında, sonra burun, göz ve yüz kasları ile seğirme.

Toplumun % 10’una kadar hipokalsemi yokluğunda pozitif bir Chvostek işareti olacaktır; Bu nedenle, bu test, hipokalsemi açısından düşündürücü iken, kesin tanısı değildir.

Hastanın koluna bir kan basıncı manşonu yerleştirerek ve 3-5 dakika sistolik kan basıncının 20 mm Hg üzerine şişirerek Trousseau işaretini test edin.

Bu sinirlerin irritabilitesini arttırır ve interfalangeal eklemlerin ekstansiyonu ve baş parmağın addüksiyonu (karpal spazm) ile el bileği ve metakarpal falangeal eklemlerde bir fleksiyon gözlenebilir.

Trousseau işareti, Chvostek işaretinden daha spesifiktir ancak sensivitesi düşüktür.

Periferik sinir sistemi bulguları arasında tetani, fokal uyuşma ve kas spazmı yer alır. Düz kas kasılması biliyer kolik, bağırsak kolik ve disfajiye neden olur.

Elektrokardiyogram

Hipokalsemi, primer olarak ST segmentini uzatarak QTc uzamasına neden olmaktadır. T dalgası tipik olarak değişmeden kalmaktadır. Atriyal fibrilasyon bildirilmiş olmasına rağmen disritmiler nadirdir.

 Torsades de pointes görülebilmekte fakat hipokalemi veya hipomagnezemi ile olandan daha nadirdir.  Ayrıca kalp yetmezliğine, hipotansiyona ve anjinaya neden olabilen azalmış miyokardiyal kontraktiliteye neden olur.

Kardiyomiyopati ve ventriküler taşikardi, tedavi ile tersine çevrilebilir.

Uzun QTc’ye (510 ms) neden olan hipokalsemi
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Tedavi ile İlgili Hususlar

Hipokalseminin tedavisi, nedenine, şiddetine, semptomların varlığına ve hipokalseminin ne kadar hızlı geliştiğine bağlıdır. Hipokalsemi genellikle başka bir hastalık sürecinden kaynaklanır. Hipokalsemiye neden olan hastalıkların bilinmesi önemlidir, böylece hastalar erken teşhis edilebilir ve yönetilebilir.

Çoğu hipokalsemi aciliyeti hafiftir ve sadece destekleyici tedavi ve daha fazla laboratuvar değerlendirmesi gerektirir. Bazı durumlarda, şiddetli hipokalsemi nöbet, tetani, refrakter hipotansiyon veya daha agresif bir yaklaşım gerektiren aritmiler ile sonuçlanabilir.

Acil serviste, magnezyum ve kalsiyum (birçok farklı formda), hipokalsemik acil durumları tedavi etmek için gerekli olan tek ilaçtır.

Hipokalsemi, yoğun bakım ünitelerine (YBÜ) yatan hastaların yarısından fazlasında bulunur.

Kritik hastalardaki çalışmalarda çelişkili sonuçlar ortaya çıkmıştır; bunların bazıları hipokalseminin hastalık şiddeti göstergesi olabileceğini ve kalsiyum değerlerinin birincil hastalık sürecinin çözümü ile kendiliğinden normalleştiğini düşündürmektedir.

Gerçekten de, kritik hastalıklarda düşük seviyelerin koruyucu olabileceği ve düzeltmeye çalışmanın zararlı olabileceği belirtilmiştir.

 Buna karşılık, diğer çalışmalar orta ve hafif hipokalseminin mortalite artışı ile ilişkili olduğu, hafif hiperkalseminin ise daha düşük mortalite ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Büyük bir retrospektif çalışma, yoğun bakımda kalsiyum desteğinin kritik hastalarda 28 günlük sağkalımı artırdığını göstermiştir.

Hafif Hipokalsemi

Semptomları yaşamı tehdit edici olmayan hastalarda, iyonize hipokalsemiyi doğrulayın ve diğer uygun laboratuar testlerini kontrol edin. Nedeni belli değilse, PTH seviyesi için bir kan örneği gönderin. PTH seviyesine bağlı olarak, endokrinolog ileri laboratuar çalışması yapabilir, özellikle de D vitamini düzeylerini değerlendirebilir.

Taburcu edilecek hastalar için oral tedavi endike olabilir; intravenöz (IV) replesman gerektiren hastalar yatırılmalıdır. Sağlıklı yetişkinlerde önerilen temel kalsiyum miktarı 1-3 g/gün’dür.

Şiddetli Hipokalsemi

Hipokalseminin direk tedavisinden önce sıklıkla destekleyici tedavi (yani IV sıvı replasmanı, oksijen, monitörizasyon) gereklidir. Ciddi hipokalsemi diğer hayatı tehdit eden koşullarla ilişkili olduğunu unutmayın. İyonize kalsiyum ve diğer uygun tarama laboratuvar testlerini kontrol edin.

Kardiyak aritmiler veya tetani ile semptomatik veya ciddi hipokalsemilerde IV replasmanı önerilir.

100-300 mg elemental kalsiyum (10 mL kalsiyum glukonat 90 mg elementer kalsiyum içerir; 10 mL kalsiyum klorür 272 mg elementer kalsiyum içerir) 50-100 mL% 5 dextroz (D5W) 5-10 dakika içinde verilmelidir.

Bu doz iyonize seviyeyi 0,5-1,5 mmol’e çıkarır ve 1-2 saat sürmelidir. İntravenöz olarak kalsiyum klorür verirken dikkatli olunmalıdır.

Kalsiyum klorür % 10’luk çözelti daha yüksek miktarlarda kalsiyum sağlar ve hızlı düzeltme gerektiğinde avantajlıdır, ancak santral venöz erişim yoluyla uygulanmalıdır. Kalsiyum infüzyon hızı 0.5 mg/kg/saatte başlatılmalı ve gerektiğinde 2 mg/kg/saat’e çıkarılmalı, iyonize kalsiyumun sık ölçümü için bir arter hattı yerleştirilmelidir.

Serum kalsiyum seviyesini 8-9 mg/dL’de tutmak için her 4-6 saatte bir serum kalsiyumunu ölçün. Düşük albümin seviyesi de varsa, iyonize kalsiyum izlenmelidir. Daha fazla değerlendirme ve gözlem için hastayı yatırın.

Kardiyak aritmiler veya digoksin tedavisi alan hastalar kalsiyum replasmanı sırasında sürekli elektrokardiyografik (EKG) monitorizasyona ihtiyaç duyarlar, çünkü kalsiyum digital toksisitesini güçlendirir. Hipokalsemi nedenini bulun ve tedavi edin sonrasında da infüzyonu azaltın.

Masif transfüzyon sırasında, yeterli volüm replasman tedavisine rağmen kalp yetmezlikli veya şoktaki hastaya, kanın her bir ünitesi 5 dakikadan daha hızlı sürede verilirse, %10 CaCL2 10 mL, kanın her 4-6 ünitesinden sonra verilmelidir.

Ayrıca hipomagnezemi varsa hipokalsemiyi doğrulamak zordur. Hipomagnezemik durumlar kemikten PTH ve Kalsiyum salınımı azalır. Bu yüzden Magnezyum, Kalsiyum replasmanı öncesinde veya birlikte yerine konulmalıdır.

Farmakoterapinin amacı, morbiditeyi azaltmak ve komplikasyonları önlemektir. Paratiroid hormonuna (PTH) direnç nedeniyle hipokalsemi olan hastalar genellikle D vitamini ve kalsiyum takviyesi ile uzun süreli tedavi gerektirir. Kronik böbrek yetmezliği ile ilişkili hipokalsemi olan hastalar genellikle fosfat bağlayıcıları ve D vitamini takviyesi gerektirir.

KAYNAKLAR

 1. Tintinalli Acil Tıp
 2. //www.acilci.net/hipokalsemi/
 3. Rosen’s Emergancy Medicine 9th Eddition
 4. //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5314808/pdf/ec-5-G7.pdf
 5. //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2413335/pdf/bmj-336-7656-cr-01298.pdf
 6. //emedicine.medscape.com/article/241893-overview

Источник: //www.acilci.net/kalsiyum-bozukluklari/

Kalsiyum Eksikliği (Hipokalsemi) Hakkında Kapsamlı Rehber – APPVICE

Hipokalsemi Nedir? Hipokalsemi Tedavisi ve Belirtileri Nasıldır?

Kalsiyum hayati bir mineraldir. Kemik ve diş oluşumunda görev alır. Aynı zamanda kalbinizin ve diğer kasların düzgün şekilde çalışmasını sağlar. Vücudunuzda kalsiyum eksikliği olduğunda veya yeteri kadar kalsiyum bulunmadığında karşılaşabileceğiniz sorunlar:

 • Osteoporoz
 • Osteopeni
 • Hipokalsemi

Yeteri kadar kalsiyum tüketemeyen çocuklarda gelişim sorunları oluşabilmektedir.

Tükettiğiniz gıda, ek besin ve vitaminler aracılığıyla önerilen günlük kalsiyum miktarını karşılamanız yararınıza olacaktır.

Kalsiyum Eksikliğinin Sebebi Nedir?

Birçok birey ilerleyen yaşlarda kalsiyum eksikliğiyle karşılaşmaktadır. Bu durumun sebepleri:

 • Uzun süreli, özellikle çocukluk döneminde yeteri kadar kalsiyum tüketmemek
 • Kalsiyum emilimini azaltan ilaçlar
 • Kalsiyum içeriği zengin besinlere karşı duyarlılık
 • Özellikle kadınlarda hormonal değişimler
 • Belirli genetik faktörler

Her yaşta yeterli kalsiyum tüketimi oldukça önemli bir konudur.

Çocuk ve gençlerde günlük önerilen kalsiyum miktarı her iki cinsiyet için de aynıdır.

Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) ve ABD’nin beslenme rehberine göre, günlük önerilen kalsiyum miktarı:

Yaş Aralığı Önerilen Günlük Tüketim Miktarı (RDA)
9-18 yaş 1,300 mg
4-8 yaş 1,000 mg
1-3 yaş 700 mg
7-12 ay 260 mg
0-6 ay 200 mg

Kadınlar kalsiyum alımını erkeklere göre daha erken bir dönemde, orta yaşta artırmalıdır. Özellikle menopoz dönemine yaklaşan kadınların yeteri kadar kalsiyum tüketmesi çok önemlidir.

Menopoz sırasında osteoporoz ve kalsiyum eksikliği gibi sorunlarla karşılaşma riskini azaltmak için kalsiyum tüketimi artırılmalıdır. Menopoz sırasında östrojen seviyesinin düşmesi kemiklerin daha hızlı zayıflamasına yol açmaktadır.

Kalsiyum eksikliğinin bir başka sebebi de hiperparatiroidi olarak görülmektedir. Bu hastalığa sahip bireyler kandaki kalsiyum miktarını kontrol eden paratiroit hormonunu sentezleyememektedir.

Hipokalsemi yetersiz beslenme ve bireyin gıdalardaki vitamin ve mineralleri sindirememesine yol açan bağırsak emilim bozukluğu sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

Hipokalsemiye yol açan diğer sebepler:

 • D vitamini eksikliği nedeniyle kalsiyumun emilememesi
 • Fenitoin, fenobarbital, ,rifampin, kortikosteroid ve kalsiyum seviyesini düzeltmesi için kullanılan ilaçlar
 • Pankreatit
 • Hipermagnezemi ve hipomagnezemi
 • Hiperfosfatemi
 • Septik şok
 • Büyük hacimli kan nakli
 • Böbrek yetmezliği
 • Bazı kemoterapi ilaçları
 • Hiperparatroidizm sonucu meydana gelen “aç kemik sendromu”
 • Tiroit bezinin ameliyatla alınması sırasında paratiroit bezlerin de çıkarılması

Kalsiyum alımını bir gün aksatmanız kalsiyum yetmezliğine sebep olmamaktadır. Buna rağmen her gün gerekli kalsiyum miktarını almanız önem arz etmektedir. Veganlar kalsiyum yönünden zengin süt ürünleri tüketmedikleri için kalsiyum eksikliğine daha yatkındır.

Vücut ihtiyacı olan kalsiyumu kemiklerden de alabildiği için kalsiyum eksikliğinin kısa süreli belirtileri bulunmamaktadır. Ancak, uzun dönemli kalsiyum eksikliğinin ciddi sonuçları olabilmektedir.

Kalsiyum Eksikliği (Hipokalsemi) Belirtileri Nelerdir?

Kalsiyum eksikliğinin başlangıç evresinde herhangi bir belirti görülmeyebilir ancak zamanla ortaya çıkarlar.

Hipokalsemi belirtileri:

 • Sersemlik, hafıza kaybı
 • Kas spazmı
 • El, ayak ve suratta uyuşma, karıncalanma
 • Depresyon
 • Halüsinasyon
 • Kramp
 • Zayıf ve çabuk kırılan tırnaklar
 • Kemiklerin kolay bir şekilde çatlaması

Kalsiyum eksikliği vücudu her yönden etkiler ve zayıf tırnaklara, saç uzamasının yavaşlamasına, hassas bir cilde sebep olur.

Kalsiyum nörotransmitter sentezi ve kas kasılmalarında da görev almaktadır. Bu nedenle kalsiyum eksikliği bireylerin nöbet geçirmesine sebep olabilir.

Hafıza kaybı, uyuşma, karıncalanma, halüsinasyon, nöbet gibi nörolojik belirtiler görüyorsanız en kısa süre zamanda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kalsiyum Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

Kalsiyum eksikliği belirtileri gösteriyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun yapacağı ilk iş tıbbı geçmişinizi incelemek ve ailenizde kalsiyum eksikliği veya osteoporoz hastası olup olmadığını öğrenmektir.

Kalsiyum eksikliği şüphesi varsa kalsiyum değerlerinin belirlenmesi için kan testi yapılmaktadır. Kalsiyum, albümin ve iyonize (serbest) kalsiyum değerleriniz ölçülecektir. Albümin kalsiyumu kanda taşıyan proteindir. Kandaki kalsiyum değerinin düzenli bir şekilde düşük çıkması kalsiyum eksikliğini işaret etmektedir.

Merck Manual Tanı Tedavi El Kitabı’na göre yetişkinlerde ideal kalsiyum seviyesi 8.8-10.4 mg/dl aralığındadır. Kalsiyum seviyeniz 8.8 mg/dl’nin altındaysa kalsiyum eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Çocuk ve gençlerde kalsiyum seviyesi yetişkinlere göre daha yüksektir.

Neonatal Hipokalsemi

Neonatal hipokalsemi doğumun hemen ardından meydana gelmektedir. Bazı neonatal hipokalsemi vakaları doğumdan iki gün sonra meydana gelmektedir. Geç neonatal hipokalsemi doğumdan üç veya daha fazla gün sonra ortaya çıkmaktadır.

En büyük risk faktörleri yetersiz gelişim ve gebelik diyabetidir. Geç neonatal hipokalesmi genellikle yüksek fosfat içeren inek sütü veya mama tüketiminden kaynaklanmaktadır.

Neonatal hipokalsemi belirtilerinden bazıları:

 • Tremor
 • Beslenme güçlüğü
 • Nöbet
 • Apne, yavaş nefes alma
 • Taşikardi veya normale göre yüksek nabız

Teşhis için kandaki toplam ve iyonize kalsiyum seviyelerine bakılmaktadır. Yenidoğanın kanında bulunan glukoz miktarı da hipoglisemiyi elemek adına incelenecektir.

Tedavisinde damar yoluyla kalsiyum glukonat verilmekte ve ardından hasta birkaç gün boyunca kalsiyum takviyesi almaktadır.

Kalsiyum Eksikliği (Hipokalsemi) Tedavisi

Kalsiyum eksikliğinin tedavisi genellikle kolay olmaktadır. Öğünlerinize kalsiyum bakımından zengin besinler eklemeniz yeterli olacaktır.

Doktorunuza danışmadan kalsiyum takviyesi almanız sakıncalıdır. Doktorunuzun onayı olmadan günlük önerilen miktarın üzerine çıkmak böbrek taşı gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Önerilen kalsiyum takviyeleri:

 • Kalsiyum karbonat. En ucuz ve en yüksek kalsiyum oranına sahip seçeneğiniz kalsiyum karbonattır.
 • Kalsiyum sitrat. Emilimi diğer takviyelere göre daha kolaydır.
 • Kalsiyum fosfat. Kolaylıkla emilir ve kabızlığa sebep olmaz.

Kalsiyum takviyeleri sıvı, tablet ve çiğnenebilir olarak satılmaktadır.

Bazı ilaçlar kalsiyum takviyelerine olumsuz şekilde tepki verebilmektedir. Bu ilaçlar:

 • Atenolol benzeri beta blokerler kullanıldıktan sonraki iki saat boyunca kalsiyum emilimini azaltmaktadır.
 • Alüminyum içeren asit gidericiler kandaki alüminyum miktarını artırabilir.
 • Kolestipol benzeri kolesterolü düşürmeye yarayan ve safra asitlerini bağlayan ilaçlar kalsiyum emilimini azaltarak kalsiyumun idrarla kaybedilmesine yol açmaktadır.
 • Östrojen ilaçları kandaki kalsiyum miktarını artırabilmektedir.
 • Yüksek kalsiyum seviyeleri digoksin kullanan bireylerde toksisiteye sebep olabilmektedir.
 • İdrar söktürücü ilaçlar  kalsiyum seviyesini artırabilir (hidroklorotiyazid) veya azaltabilir (furosemid).
 • Fluorokinolon ve tetrasiklin gibi antibiyotikler kalsiyum emilimini azaltabilmektedir.

Beslenme tarzında yapılan değişiklikler ve takviye besinler bazen kalsiyum eksikliği tedavisinde yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda doktorunuz kalsiyum seviyenizi kalsiyum iğneleriyle kontrol altına almayı kararlaştırabilir.

Bu tedavide sonuçları ilk haftalarda görmeye başlayabilirsiniz. Ciddi kalsiyum eksikliklerinde hastanın durumu 1-3 aylık dönemlerde kontrol edilmektedir.

Hipokalsemi Komplikasyonları Nelerdir?

Kalsiyum eksikliği göz hasarına, anormal nabza ve osteoporoza sebep olabilmektedir.

Osteoporoz komplikasyonları:

 • Sakatlık
 • Omurga ve kemik kırıkları
 • Yürüme zorluğu

Kalsiyum eksikliği tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilmektedir.

Hipokalsemi Nasıl Önlenir?

Her gün öğünlerinizde kalsiyuma yer vererek kalsiyum eksikliğinden korunabilirsiniz.

Yüksek kalsiyum içeren süt ürünleri gibi gıdaların doymuş ve trans yağ bakımından da zengin olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Az yağlı veya yağsız ürünleri tercih ederek yüksek kolesterol ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz.

Önerilen günlük kalsiyum miktarının 1/4-1/3 kadarını bazı süt ve yoğurt türlerinin bir porsiyonundan elde edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre kalsiyum deposu besinler:
Besin Tipi Porsiyon Boyutu Porsiyon Başına Kalsiyum Miktarı
Sardalya 110 gram 351 mg
Somon 85 gram 183 mg
Tofu 80 gram 434 mg
Edamame 155 gram 71-98 mg
Etiyopya fasulyesi 260 gram 161 mg
Karalahana 190 gram 268 mg
Brokoli 156 gram 62 mg
Kurutulmuş incir 5 adet 68 mg
Portakal suyu 240 mililitre 364 mg
Buğday ekmeği 1 dilim 36 mg

Önerilen kalsiyum değerlerine ulaşmak önemli olsa da aşırıya kaçmamanız büyük önem taşımaktadır.

Mayo Clinic’e göre yetişkinler için günlük tüketilebilecek azami kalsiyum miktarı:

 • 51 yaş ve üstü kadın ve erkekler için günde 2,000 mg
 • 19-50 yaş arası kadın ver erkekler için günde 2,500 mg

Beslenmenize multivitamin eklemeniz de yararınıza olacaktır. Kalsiyum eksikliği riskiniz yüksekse doktorunuz size bir öneride bulunacaktır.

Multivitaminler ihtiyacınız olan tüm kalsiyumu sağlayamayabileceği için dengeli şekilde beslenmelisiniz. Hamilelerin prenatal vitamin kullanmaları önerilmektedir.

D Vitamini

D vitamini kalsiyumun kanda taşınmasını sağlaması bakımından oldukça önemlidir. Günlük D vitamini ihtiyacınızı öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kalsiyum emilimini artırmak için D vitamini bakımından zengin besinler tüketebilirsiniz. Örnek olarak:

 • Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar
 • Besin katkılı portakal suyu
 • Besin katkılı süt
 • Mantar
 • Yumurta

Yüksek kalsiyumlu süt ürünleri gibi, D vitamini bakımından zengin süt ürünleri de yüksek miktarda doymuş yağ içermektedir.

Güneş ışığı vücudun D vitamini sentezlemesini sağlamaktadır. Bu nedenle belirli aralıklarla güneşe çıkmak D vitamini seviyenizi yükseltebilir.

Hayat Tarzında Değişiklikler

Kalsiyum ve D vitamini seviyelerine dikkat etmenin yanında, daha sağlıklı kemiklere sahip olmak için yapabileceğiniz değişiklikler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Sağlıklı bir kiloda kalmak
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak
 • Alkol ve tütün tüketimini kısıtlamak

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,67 , 6 oy

Источник: //getappvice.com/tr/kalsiyum-eksikligi-hipokalsemi-hakkinda-kapsamli-rehber/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni