Horlama

Horlama Nedenleri

Horlama

Horlama neden olur? Horlama, uyku sırasında boğazda meydana gelen hareketler sonucu oluşan bir durumdur. Çevre dokular titreşmekte ve horlama sesini ortaya çıkarmaktadır.

Genellikle, nefes alma sırasında hava boğazdan ve burun dokusundan geçerken çevre dokuları titreştirmekte ve horlamaya neden olmaktadır.

Diğer yandan, bazen dilin konumu da pürüzsüz nefes alma yolunda bir engel oluşturabilmektedir.

Pek çok insan farklı nedenlerden kaynaklı olarak horlama problemi yaşayabilmektedir. Horlamanın önüne geçmek için nedenin ne olduğunu anlamak oldukça önemli olabilmektedir. (1)

Horlamanın nedenlerini şöyle açıklamak mümkündür:

Alkol Tüketimi

Alkol horlamaya neden olabilmektedir. Alkolün vücut üzerinde yarattığı gevşeme etkisi boğazdaki kasları da rahatlamakta ve solunum yolunu sıkıştırmaktadır. Sonuç olarak da, kişi nefes aldığında hava yollarında bulunan çevre dokular titreşmeye başlamaktadır.

Geceleri rahatlamak için alkol etkili olabilmektedir, ancak horlamaya eğilimli bir yapınız varsa, alkol bunu daha da tetikleyecektir. Alkol tüketmeyi bırakmak olumlu sonuçlar almak için yeterli olabilmektedir. (2)

Aşırı Kilolu Olmak

Aşırı kilolu olmak pek çok açıdan sağlıksal sorunlar yaratabilmektedir. Aşırı kilo horlamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Genellikle de sağlıklı kiloya ulaşıldığında kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Aşırı kilo hava yollarını tıkamakta ve horlamaya yol açmaktadır. Yağ dokusu nedeniyle olmasa bile kilonun yarattığı aşırı baskı hava yollarını engelleyebilmektedir. Vücut ağırlığı, uyku apnesine de yol açabilecek en büyük faktörlerden biridir. (3)

Burunla İlgili Problemler

Bazen horlamanın nedeni burunla ilgili bir sorun olabilmektedir. Kişinin alerjisi ya da sinüs problemleri varsa, bunlar horlamaya yol açabilmektedir. Çoğu zaman mevsimsel olan bu durumlar, horlamanın en yaygın nedenlerinden biri haline gelebilmektedir.

Bazen burun deliklerinde fiziksel engeller olmaktadır. Bu durumda, oldukça kolay bir düzeltme ve çeşitli çözümler ile tıkanıklığın ve horlamanın önüne geçilebilmektedir. (4)

Uyku Pozisyonları

Yan yatmak yerine sırt üstü yatıyorsanız horlama olasılığınız daha fazladır. Bu uyku pozisyonunda dil boğaza düşmekte ve titreşimlerin oluşmasına yol açmaktadır. Yat yatmaya çalışmak horlamayı engellemeye yardımcı olabilmektedir.

Bu tür horlama kolayca engellenebilmektedir. Dilin istenilen şekilde durmasını sağlamak için kullanılan bazı cihazlar da bulunmaktadır. Böylece sırt üst yatılsa bile horlamanın önüne geçilebilmektedir. (5)

Genetik Faktörler ve Ağız Yapıları

Çoğu insanda horlamanın nedeni bulmak kolayca mümkün olabilirken, bazı insanlarda horlama tamamen genetik bir yatkınlıktan kaynaklanmaktadır.

Horlama genetik bir faktör sonucu gerçekleşiyorsa, yumuşak damakta veya uvula bölgesinde bazı farklılıklar olabilmektedir. Yumuşak damak ağzın çatısını kaplamaktadır. Uvula ise ağız ve bademcikler arasında, damaktaki yumuşak dokuya asılı durmaktadır.

Genetik olarak yumuşak damak yapısı diğerlerininkinden daha kalın veya çıkıntılı olabilmektedir. Bu, hava akışı için doğal bir engel oluşturmaktadır. Genetik faktörler daha büyük veya daha asılı bir uvulaya sahip olmaya da yol açabilmektedir. Büyük veya alçak bir uvula da uyku sırasında hava akışını kısmen engellemektedir. (6)

İlerleyen Yaş

Bazen ilerleyen yaş, horlamaya neden olabilmektedir. İleri bir yaşın neden olduğu horlama durumunda, boğazdaki kaslar zayıflamakta ve gevşemektedir. Boğaz kasları eski yapısını kaybedince hava yollarının tıkanmasına yol açabilmektedir.

Uyku Apnesi

Horlamanın nihai ortak nedeni uyku apnesi adı verilen bir durumdur. Uyku apnesine sahipseniz, uyurken nefes almanız kesilebilir. Bu, uyku sırasında birden çok kez gerçekleşmektedir. Uyku apnesi kendi başına çok ciddi bir durumdur, bu yüzden uyku kalitesine müdehale ediyorsa, bir doktora başvurmanızda fayda vardır. (7)

Horlama Nedir?

Horlama, uyku sırasında kısmen solunumun engellenmesi sonucu ortaya çıkan boğuk veya sert seslerdir. Bazen ciddi bir neden sonucu ortaya çıksa da, çoğu zaman nedeni tespit ederek kontrol altına almak mümkündür. Diğer yandan, özellikle eşler arasında oldukça rahatsız edici bir sorun haline gelebilmektedir.

Yetişkin bireylerin neredeyse yarısı zaman zaman horlama problemi yaşamaktadır.  Hava, boğazdaki rahat dokuları geçerken titreşimlere yol açmaktadır. Bunun sonucunda da rahatsız edici horlama sesleri çıkmaktadır.

Kilo verme, alkolden kaçınma ve yan yatmaya özen göstermek gibi yaşam tarzı değişiklikleri horlamadan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, rahatsız edici olan horlamayı azaltabilecek tıbbi cihazlar ve ameliyatlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte, bunlar horlayan herkes için uygun veya gerekli olmayabilmektedir. (8)

Horlama Nedir? fazlası için tıklayınız

Horlama Belirtileri

Horlama nasıl anlaşılır? Horlama uyku sırasında çıkan boğuk ya da sert seslerle karakterize edilmektedir. Horlama başlangıcı uykuda nefes alma problemi yaşamayla fark edilmektedir. Buna ek olarak, horlama ile birlikte devam eden diğer belirtiler de oluşabilmektedir. Horlama sonucu ortaya çıkan diğer belirtiler şunlardır:

 • Geceleri sık sık uykudan uyanma sonrasında uykuya devam edememe
 • Aşırı gündüz uykusu ve yorgunluk
 • Sabahları baş ağrısı
 • Bellek, öğrenme, yoğunlaşma ile ilgili sorunlar
 • Duygudurum değişlikleri, kolay sinirlenme, endişe, depresyon (9)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Horlama Belirtileri 

Horlama Tedavisi

Horlama nasıl geçer? Horlama kilo verme, sigarayı bırakma, alkolü sınırlandırma, uyku alışkanlıklarını değiştirme ve sedatifler kullanmaktan kaçınma gibi yaşam tarzı değişikleriyle tedavi edilebilmektedir. Ayrıca burun tıkanıklığını azaltmak için kullanılabilecek pek çok ilaç ve evde tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Horlama bu tedavi yöntemlerine rağmen devam ederse, dili sabitlemeye yardımcı olan cihazlar ve implantlar, sürekli pozitif havayolu basıncı kullanılabilir veya horlama ameliyatı gerekli görülebilir. (10)

Horlama İçin Hangi Doktora Gidilir?

Horlamanın nedeni ve tedavisi için bir kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (11)

Horlama Tedavisi detayı için bakınız

Источник: https://www.acil.net/horlama-nedenleri/

Horlama

Horlama

Erkeklerin kötü özellikleri sayılacak olursa ilk sırada gelen horlama partnerleri ciddi derecede rahatsız eden bir durumdur. Horlama kişinin uyku kalitesini bozar ve buda günlük yaşamın daha zor geçmesine neden olur. Horlama yüksek sesli olduğu zaman solunumda bir hastalık olup olmadığına bakılması gerekmektedir.

« Ofis Makyajı Kırışıklıklara Karşı Yumurta Akı Maskesi »

Solunum yollarında bulunan hava pasajının yeteri kadar açık olmaması durumunda gerçekleşir. Bu durumda kişiye oldukça büyük eziyete neden olur. Hem kişinin kendi yaşam kalitesi hem de birlikte yaşadığı insanların yaşam kalitesine olumsuz etkisi olan horlama kesinlikle araştırılması gereken bir durumdur.

Hava geçişleri zorlanarak yapıldığı takdirde horlamanın ses düzeyi oldukça yüksek olmaktadır. Yetişkinlerin %10 ile %30’unda horlama görülmektedir. Bu horlama oranının içinde bulunan yüksek bir kesimde basit horlama denilen sağlık açısından bir risk oluşturmaz. Öte yandan diğer kısımda 100 kişiden 5’inde görülen şiddetli horlama uyku apne denilen hastalığın olduğu söylenmektedir.

Horlama Nasıl Olur?

Çevrenizde pek çok kişinin uyurken horladığını söylediğini durmuşsunuzdur. Belki de en yakınlarınız bile sizi rahatsız eder derecesinden horladığına şahit oldunuz. Horlayan kişinin de bu durumdan pekte hoşnut olduğu söylenemez çünkü horlama bir nefes alma problemidir.

Bu söze ita fen horlayan kişinin sağlık durumunun da ve rahat bir uyku uyuyamadığımda anlaşılabilmektedir.

Kimi zaman nefes alıp verirken az duyulan ses ile kimi zamanda gürültü duyulan yansımalı ses ile karşımıza çıkan horlama deresi her ne kadarda farklı olsa nihayetinde bu durum horlama problemi yaşayanların uyku düzenine yansımaktadır.

Horlamamak için yatışınızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin yan pozisyonda yatmanız, Beslenmenize dikkat ederek kilo almamaya çalışmanız ve alkol kullanımından uzak durmanız size yardımcı olacaktır.

Horlamaya Etki Eden Bazı Nedenler

Horlamanızı sağlayan baş düşmanlardan biride aşırı kilolardır. Aşırı kilo yağlanmaya sebep olduğu için fazla yağlarda solunum yollarının sıkışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle boğazlara baskı yaparak uyurken nefes alıp vermeyi güçleştirir ve boğazdan ses çıkmasına yol açar.

Hormona etki eden başka bir sorun yoksa derhal kilo vermelisiniz. Horlama uyku esnasında olduğu için en önem vermeniz gereken bir diğer konuda yatış pozisyonunuzdur. Düz yatmaktan kaçınarak sağ ve sol yan yatış pozisyonlarını tercih ediniz. Yatmadan önce alkol kesinlikle almamalısınız.

Alkolün vücutta rahatlatma ekişi vardır ve hormon arttırıcıdır. Bunların yanı sıra doğuştan horlamaya neden olan küçük dil, dar solunum gibi anatomik yapıdan ve burun eğrilmesinden kaynaklanan bazı nedenler olabilmektedir.

Sinüzit ve uyku apnesi olanlarında horlama sorunu yaşadığını görebilirisiniz.

HORLAMAK:  Bazı belirli kimselerin uyku sırasında çıkardıkları ve yumuşak damağın titremesi nedeniyle meydana gelen gürültü. Uyuma pozisyonu ve yutağın biçimi, hor­lamada etkili faktörlerdir.

Horlama şikayeti yetişkin kişilerin neredeyse yarısında, hayatın bir kaç bölümünde şikayet ettiği bir sağlık sorunudur. Hastaların yarısı genelde sürekli horlama şikayetinde bulunurken kalan yarısı hayatının belli dönemlerinde, farklı sebeplere bağlı olarak horlama şikayetinde bulunurlar.

Genelde şişman erkeklerin yaşının ilerlemesi ile birlikte horlama sorunu yaşadığı görülür. Horlamayı önlemek için bir çok farklı cihazlar üretilse de bu ilaçlar genelde hastanın rahat uyumasını sağlayıp, horlamayı gidermemektedir.

Horlama,ağız ve burun ardında buluna hava yolunun daralması durumunda çıkan gürültülü ses olarak ifade edilir. Horlayan kişi muayene edildiğinde burun, dil arkası, yumuşak damak, küçük dilin genizle birleştiği kısım incelenir ve bunlardan en az birinde bir sorun olduğu tespit edilir.

Horlama, kişinin etrafındakileri rahatsız etmesi gibi büyük bir sorun olarak görülse de asıl büyük sorun horlayan kişinin ilerde yaşayabileceği sağlık sorunlarıdır. Zira horlama bir süre sonra kişide kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, kalp büyümesi gibi ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

 Horlama tedavisi için öncelikle kişi fazla kilosunu yok etmelidir. Düzenli olarak bedeni yormayan egzersizleri her gün yapmalıdır. Uyku ilaçları, sakinleştiriciler, alerji ilaçları yatmadan önce kesinlikle alınmamalıdır. Uyku saatinden e az 4 saat alkolü bırakmak gerekir.

Uyku saatinden en az 4 saat önce ağır yemek yemeği bırakmış olmak gerekir. Bedeni aşırı yoracak fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir. Yatarken yan yatmaya özen gösterilmelidir. Yatak başı 10 cm kadar yukarıda olmalıdır. Doktorunuza muayene olduğunuzda horlamanın altında yatan sağlık sorununuz tespit edilerek, o hastalığın tedavisi ile horlama sorununuz ortadan kalkacaktır.

Источник: https://www.xn--kadn-nza.net/horlama/

Horlama Nedir? Horlama Tedavi Yöntemleri Nelerdir? | Dr. Tuğrul Saygı

Horlama

Horlama, soluk alma sırasında tıkanıklık gibi durumların oluşmasıyla havanın dar bir alandan geçmesinin etrafında bulunan yumuşak dokuların titreşimiyle ortaya çıkan sestir. Darlığın artmasıyla horlamanın şiddeti artmaktadır.

Neden horlarız?

1- Uyku Pozisyonu

Alışılan uyku pozisyonu horlamaya sebep olabilir. Sırt üstü yatış pozisyonu boğaz kaslarında gevşemeye ve daralmaya neden olur. Kaslardaki bu gevşeme horlamaya sebep olabilir. Uyku esnasında hangi yönde uyuduğumuzu saptamak mümkün olmayabilir. Ancak kendi sesimize uyanmanız durumunda sırt üstü yatarken bulursanız bu pozisyon yerine sağa ya da sola dönerek tekrar uyumayı deneyebilirsiniz.

2- Fazla kilolar

Fazla kilolar horlamayı kötüleştirebilir. Çünkü boyunda bulunan fazla yağlar solunum yolunun daralmasına sebep olur. Ayrıca yağ dokuları ile boğaz kısmında titreşen yumuşak doku miktarının çoğalması horlamaların daha gürültülü olmasına sebep olmaktadır. Kilo vermek boynun incelmesine bu da daha rahat nefes alınmasına imkan sunar.

3- Uzun süreli antidepresan kullanımı

Türkiye’de her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanıyor. Kadınlarda oran iki kat fazla..

Yapılan araştırmalara göre dünyada yaklaşık 550 milyon kişi depresyon ilaçları kullanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de her 10 kişiden 1’i antidepresan ilaçları kullanıyor ve kadınlarda antidepresan kullanım oranı, erkeklere nazaran 2 kat fazladır.

Yakın gelecekte antidepresan kullanımının daha da artması düşünülmektedir. Bu artışın global bir krize neden olmasından endişe duyulmaktadır.

Antidepresan ve kısa süreli yatıştırıcı özelliğe sahip ilaçların sürekli kullanımlarında uyku apnesi ve horlamaya neden oldukları tespit edildi.

Uyku için ilaç kullanılmadan önce, uyku sorununun nedeni tespit edilmelidir. Ayrıca her antidepresan ilaç uykuya neden olmamaktadır.

Sakinleştirici ve antidepresan ilaçlar tüm vücudun rahatlamasını sağlar. Bu rahatlama kaslarda oluşur. Aynı şekilde bu ilaçlar boğaz kasları da etkilenir. Bu nedenle horlayan kişilere bu tür ilaçlar tavsiye edilmez.

Antidepresan, antihistaminik, antispsikotikler gibi ilaçların yan etkileri arasında horlama sayılmaktadır. Uyku apnesi sendromu; sakinleştirici, antidepresan, uyku ilacı vb. kullananlarda sıkça görülmektedir. Bunun dışında bazı antidepresanlar horlama için kullanılmıştır. Ama bunların hiçbirinin horlamayı etkili bir şekilde yok etmesine tanık olunmamıştır

4- Sinüzit

Alerjik reaksiyonlar, burundaki şekil bozuklukları ya da soğuk algınlığı sinüzite sebep olabilir. Sinüs boşluklar virüs ya da bakteri yüzünden şişer ve müköz zar salgısı sinüslerde birikir. Bu iltihap sinüslerde ağrıya, ciddi tıkanıklıklara ve genzin akmasına yol açabilir. Sinüzitin nefes almayı güçleştirilmesi uyku sırasında horlamaya sebep olmaktadır.

5- Alkol

Alkolün gevşetici etkisini tüm vücudunuzda hissedebilirsiniz. Boğaz kaslarının çok gevşemesi uyku esnasında horlamaya sebebiyet vermektedir. İçki içilen saat ve uyku saatinin birbirine yakın olması horlama ihtimalini yükseltir.

6- Alt Çenenin Geride ve Küçük olması

Horlama ve uyku apnesi, uyku sırasında yutak bölgesi kasları ile dil kökünün normalden daha fazla gevşeyip hava yolunu tıkamasıyla oluşur.

Alt çenesi üst çenesine göre geride yani daha küçük alt çeneye sahip olan kişilerde dil kökü olması gerekenden daha geri pozisyonda konumlanacağı için bu kişilerde kilo problemi olmasa bile ileri derecede horlama ve uyku apnesi gözlenebilir.

Ayrıca alt çenesi geride ve küçük olanlarda doğumsal olarak üst solunum hava yolu dardır. Bu kişilerin horlama ve uyku apnesine yakalanma riski normal olan bireylere göre 4 kat daha fazladır.

Horlama protezi uyku sırasında alt çeneyi ileri bir pozisyonda konumlandırdığı için alt çenesi küçük ve geride olan hastalarda bile horlama ve uyku apnesini engeller.

Yapılan araştırmalar, horlama ve sleep apne şikayeti bulunan hastaların havayolu hacimlerinin azalmış olduğunu göstermiştir. Hava yolu hacminin daralmasına sebep olan etkenlerden birisi de alt çenenin geride konumlanmasıdır.

Mandibular retrognati, alt çenenin , kafa kaidesine göre geride konumlanması şeklinde tanımlanabilir. Alt çenenin geride konumlanması ile birlikte, dil ve bağlı dokular da farinks arka duvarına yaklaşmış ve hava yolu daralmıştır.

7- Anatomi

Ağızdaki dokuların şekli de horlamanın açıklaması olabilir. Solunum yolu ne kadar dar olursa horlama sesi o kadar yüksek duyulur. Normalden daha uzun ve yumuşak bir küçük dil oldukça gürültülü bir horlamaya neden olacaktır. Diğer fiziksel nedenler arasında şişmiş lenf bezleri veya bademcikler, horlama nedeni olarak sayılabilir.

8- Şekil bozuklukları

Burun eğriliği gibi burun ile ilgili problemler horlamaya sebep olabilir. Bu duruma eklenecek aşırı kilolar, sırt üstü yatmak veya alkol gibi diğer nedenlerle birleştiği zaman horlama şiddeti çok daha fazla artabilir.

Horlamamak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Fazla kilolu bireylerin diyet ve spor yaparak kilolarından kurtulması, apnenin önemli oranda azalmasını sağlamaktadır.
 2. Alkol ve sigara kullanımından kaçınılmalıdır. Bu maddelerin kullanımı boğazdaki kasların gevşemesiyle solunumu etkilerler.

 3. Yüzükoyun veya yan pozisyonda yatarak uyuma alışkanlığı kazanılmalıdır. Sırtüstü pozisyon dilin ve yumuşak damağın geriye sarkarak hava yolunu daralmasına neden olur..
 4. Burnumuzun açık olması gerekir.

  Eğer tıkalıysa bu sorunun ortadan kaldırılması ve burnun açtırılması gerekir.Alerji, burunda et ve kemik büyümesi gibi nedenler burnun tıkanmasına yol açabilir. Şayet böyle bir durum varsa Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurulması lazım.

  Sürekli ağızdan nefes almak horlama ve uyku apnesini artırır.

 5. Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekir.

HORLAMANIN TEDAVİSİ NASILDIR?

Horlama hayatımızı kabusa çeviren ve önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Günümüzde horlamanın tedavisi olarak üç yöntem vardır. Bunlar horlama protezi, cerrahi uygulama ve maskedir.

1)Horlama Protezi

Horlamayı engellemenin en kolay, ekonomik ve etkin tedavi yöntemi horlama protezleri… Kişiye özel hazırlanan protezi, dişler üzerine oturtuluyor ve geceleri uykuda kullanılıyor. Protez, alt çeneyi ileri ve aşağı doğru konumlandırarak sarkmış dokuları eski gerginliklerine kavuşturarak soluk yolunu açıyor, horlama ve uyku apnesini engelliyor. Protezin başarı oranı yüzde 90-95’e ulaşıyor.

Horlama protezi kişinin ağız ve diş yapısına özel olarak, takıp çıkarılabilecek şekilde yapılmaktadır. Hastanın gece yattığında düzenli bir uyku uyumasını sağlar, tıkanmayı ortadan kaldırır ve rahatlatır.

Bu takılan apareye horlama protezi adı da verilir. Hastalık erken teşhis edilmiş ise diğer yöntemlere göre daha avantajlıdır. Kullanımı ve taşıması kolaydır,.

kullanıldığı andan itibaren horlamada azalma görülür, cerrahi müdahale gerektirmez ve ucuz bir yöntemdir. Sadece gece yatarken takılmaktadır.

2) Cerrahi uygulamalar

Yumuşak damak sarkması ve küçük dilin uzaması horlamaya neden olur. Cerrahi ameliyat ile yumuşak damağın ve küçük dilin bir kısmı çıkartılır. Bu yönteme Radyofrekans ile uvulaplasti denir. Eskiden sıkça uygulanan bu yöntem artık güncelliğini kaybetmiştir.

Çünkü ameliyattan sonra 1,2 ay gibi kısa sürede nüks etme ihtimali vardır. Çünkü ağzımızda horlamaya ve uyku apnesinin esas nedeni büyük dilimizdir. Dil uyku sırasında gevşeyerek geriye doğru kaçarak hava yolunu tıkar.

Fakat dilin içinde hayati damar ve sinirler olduğu için küçük dil ya da yumuşak damak gibi bir kısmı kesilip çıkartılamaz. Bundan dolayı redyofrekans gibi uygulamalar esas nedene yani büyük dile yapılamadığı için yeteri kadar faydası yoktur.

Aksine iyileşme süreci oldukça sancılıdır ve ayrıca sesin incelmesi ve yediklerin burna kaçması gibi komplikasyonlar gözlenebilinir.

3) CPAP Maskesi

CPAP burun ve/veya ağızdan pozitif basınçlı hava vererek üst solunum yolunun kollabe olmasını engelleme amacıyla kullanılan bir cihazdır. Tüm dünyada milyonlarca uyku apne hastası bu cihazları kullanmaktadırlar.

CPAP sabit basınç üretmeyi amaçlayan bir cihazdır. Cihaz içindeki tribün sayesinde pozitif basınç üretir, basınç sensörleri sayesinde hortum ve maske içindeki basıncı ölçerek sabit basınç sağlamak amacıyla hortum içinde basınçlı hava verir. Bir maske aracılığı ile basınçlı hava hastanın üst solunum yoluna uygulanır.

CPAP maskesini kullanmak oldukça zordur. Çoğu kişi aldıkları bu cihazı kullanamamaktadır.

CPAP maskesi cilt tahrişine neden olabilir ve maskenin oturduğu yerlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Klostrofobi veya boğulma hissine neden olabilir.Burun kuruluğununa ve alerjik rinite neden olabilir. Kullanımı zordur. Yapılan çalışmalarda CPAP maskesi verilen bireylerin bir yıl sonra kullanım oranı %60’tır.

HORLAMA RİSKLERİ

Horlama genellikle sadece rahatsız edici bir gürültü olarak algılanıp, horlama risklerinin göz ardı edildiği bir sorundur.

Sadece bir gürültü olarak algılandığında dahi eşler arasında veya oda arkadaşları arasında sorunlara neden olacağından tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Ayrıca horlayan kişi uyku sırasında nefessiz kaldığından horlamanın uzun ya da sık sık yaşandığı durumlarda organlar ciddi zararlar görebilir.

Horlama riski gözardı edildiği durumlarda birçok psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle horlamanın bir hastalık olduğunu kabul ederek tedaviye başlamak, yaşam kalitesi ve sağlık açısından kritik bir noktadır.

Источник: https://www.horlamatedavisi.com/horlama

Horlama Tedavisi, Nasıl Geçer?

Horlama

Horlama, uyku esnasında nefes yollarınız tıkandığında oluşan boğuk veya sert bir sesin oluşmasıdır. Bazı durumlarda horlama birtakım ciddi sağlık sorunları ile ilişkilendirilir. Ayrıca yanınızda bulunan eşinizin de rahatsız olmasına neden olabilir.

Yetişkin insanların neredeyse yarısı horlar. Horlama, boğazınızda bulunan dokuların rahatlayarak hava yolunuzu tıkaması ile başlar. Buradan geçen hava, dokuların titreşmesine neden olur ve bu da rahatsız edici bir ses ortaya çıkartır.

Yaşam tarzında yapılan birtakım değişiklikler, kilo vermek, yatma zamanına yakın alkol tüketmemek veya sadece bir tarafa dönük olarak yatmak horlamayı durdurabilir. Ek olarak medikal cihazlar ve ameliyat horlamanın rahatsız edici etkilerini ortadan kaldırabilir. Ancak bu durum horlayan herkes için gerekli veya uygun değildir.

Horlama, ağız anatomisi, sinüsler, alkol tüketimi, alerjiler, soğuk algınlığı ve kilo gibi etmenlere bağlı olarak gelişme gösterir.

Uyuklamaya başladığınızda ve aydınlık bir ortamda derin bir uykuya dalabildiğinizde, ağız tabanınızdaki, dilinizdeki ve boğazınızdaki kaslar gevşer. Boğazınızdaki dokular yeterince gevşediğinde ise kısmi olarak hava yollarınızı tıkarlar ve titreşmeye başlarlar.

Daha da daralan hava yolundan geçen hava zorlanacak ve dokuların oluşturduğu titreşim artarak daha yüksek bir horlama sesinin çıkmasına neden olacaktır.

Hava yollarınızı tıkayarak horlamaya sebep olabilecek etmenler ise;

 • Ağız anatomisi: Yumuşak ince bir damak yapısına sahip olmak hava yollarınızı tıkayabilir. Aşırı kilolu insanların, boğazlarının arkasında bulunan dokular hava yollarının tıkanmasına neden olur. Oluşan tıkanmalar ile birlikte titreşim de artmaktadır.
 • Alkol tüketimi: Uyku öncesi çok fazla alkol tüketilmesi horlamanın oluşmasına neden olur. Alkol, boğaz kaslarını rahatlatır ve hava yollarında tıkanmaya karşı oluşan doğal savunma mekanizmasının etkinliğini azaltır.
 • Uyku: Yeterli miktarda uyku uyumamak, boğaz kaslarının gevşemesine neden olur. Ayrıca horlamanın en sık ve sesli olduğu zaman ise sırt üstü yatma pozisyonundan kaynaklanır. Çünkü yer çekimi etkisi ile boğazınızdaki yollar daralır.
 • Uyku apnesi: Uyku sorunu tıkayıcı uyku apnesi ile de alakalı olabilmektedir. Çok ciddi durumlarda boğazınızdaki dokuların bir kısmı veya tamamı hava yolunuzu tıkayarak nefes almanızı engelleyebilir.

Horlama Belirtileri Nelerdir?

Horlama genellikle uyku apnesi denilen uyku düzensizliği ile alakalıdır. Bütün horlayan kişiler uyku apnesine sahip değillerdir. Ancak horlama birtakım belirtiler ile ilişkilendirilir.

Bunlar uyku sırasındaki gürültü, gündüzleri aşırı uyku uyuma, konsantrasyon zorlukları, sabah baş ağrıları, boğaz ağrısı, uykuda dinlenememe, geceleri boğuluyor hissi, yüksek kan basıncı, geceleri göğüs ağrısı, uyku sırasındaki horlamanın eşinizi rahatsız etmesi ve boğuluyormuş gibi uyanmak, horlamanın belirtileri arasında yer almaktadır.

Eğer yukarıda sayılan belirtilerden herhangi birine sahipseniz bir doktora danışmanın vakti gelmiş demektir. Bu durum uyku apnesi gibi çok daha ciddi bir rahatsızlıktan etkileniyor olabilir. Uyku apnesi ufak yaşlardaki çocuklarda da meydana gelmektedir. Böyle bir durumda bir an önce çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürmeniz gerekmektedir.

Horlamanın Risk Faktörleri Nelerdir?

Horlamanın birtakım risk faktörleri vardır. Bunlar;

 • Erkeklerde uyku apnesi oluşma ihtimali bayanlara göre çok daha fazladır.
 • Aşırı kilolu veya obez olan kişilerin horlaması veya uyku apnesine yakalanma durumları daha yüksek bir risk içerir.
 • Bazı insanlar hava yollarının tıkanmasına ve horlamaya sebep olan, normalden daha yumuşak bir damak yapısına veya büyük bademciklere sahip olabilir.
 • Alkol kullanımı boğazlardaki kasların gevşemesine neden olacak ve horlama riskini arttırıcı bir etki yapacaktır.

Horlama Teşhisi Nasıl Yapılır?

Durumunuzu belirlemek için doktorunuz, işaretleri ve belirtileri gözden geçirip, medikal geçmişinize bakacaktır. Ayrıca teşhis yapabilmek için fiziksel bir test yapılmasına da ihtiyaç duyulacaktır.

Tüm bunların yanı sıra doktorunuz, eşinize horlamanız hakkında birtakım sorular sorarak, hastalığın ciddiyetini belirlemeye çalışacaktır.

Eğer çocuğunuzda horlama varsa, yine aynı tipteki sorular ebeveynlere sorulacaktır.

 • Görüntüleme: Hava yollarınızı tıkayan etmenleri belirleyip, teşhis işlemini gerçekleştirebilmek için doktorunuz tarafından bir X-ray, bilgisayarlı tomografi veya MR görüntüleme işlemleri tavsiye edilir.
 • Uyku çalışması: Horlamanın ve diğer belirtilerin ciddiyetine göre doktorunuz bir uyku çalışma yönetimi yapmak isteyecektir. Bu uyku çalışmaları ev ortamında da yapılabilir. Ancak uyku belirtilerine ve medikal sorunlara göre tüm bir geceyi uykuda geçirmeniz ve uyku alışkanlığı analizi yaptırmanız gerekmektedir.

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Durumunuzu iyileştirmek için ilk olarak doktorunuz tarafından kilo verme, uyku zamanı alkol tüketiminden kaçınma, uyku mahrumiyetinden kaçınma, sırt üstü uyumayı engelleme gibi birtakım yaşam tarzında değişiklikler isteyecektir. Ayrıca yapılabilecek diğer tedavi yöntemleri ise;

1.Cihaz

Bu yöntem ağız içerisine yerleştirilen bir cihaz ile aktif hale gelmektedir.

Bu yöntemde ağzınıza uyacak bir cihaz yerleştirilerek çene, dil ve damak yapılarınızın pozisyonlarını ayarlayarak, hava yollarınızı açık tutacaktır.

Eğer bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, ilk yıl içerisinde her 6 ayda bir diş doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekmektedir. Böylece diş yapınızda olan birtakım aksilikleri bu şekilde tespit edebilirsiniz.

2.Hava Yolu Basıncı

Bu yaklaşım uyku sırasında burnunuza basınçlı bir maske geçirilmesini içermektedir. Maske üzerinde bulunan küçük bir pompa, hava yollarınızı açık tutacaktır. Böylece oluşan titreşimler ortadan kalmış ve horlama engellenmiş olacaktır.

3.Damak İmplantları

Bu metod doktorunuz tarafından damağınıza, polyester iplik örgülerini yerleştirmeyi kapsamaktadır. Bu iplik örgüler ağzınızın içinde sertleşerek horlamayı azaltacaktır. Bir takım dezavantajları da bulunmaktadır ancak faydalarından dolayı halen kullanılmakta olan bir yöntemdir.

4.Geleneksel Tedavi

Genel anestezi yapıldıktan sonra yapılan ameliyatta boğazınızda bulunan dokular sıkılaştırılır ve sertleştirilir. Bu aşamada oluşabilen riskler ise kanama, ağrı ve enfeksiyondur.

5.Lazer Tedavisi

Lazer yardımı ile yapılan bu ameliyat, horlama için ayakta gerçekleştirilen bir işlemdir. Doktor küçük avuç içi bir lazer ışınını kullanarak yumuşak damağı kısaltır ve küçük dilinizi alır. Fazladan dokuların alınması hava yollarınızı genişletir ve titreşimi azaltır. Böylece kısa bir süreç içerisinde horlamanızı kontrol altına alabileceksiniz.

6.Diğer Yöntemler

Bu başlık altında daha çok yaşam tarzınızda yapacağınız birtakım değişikliklerden bahsedeceğiz. Genellikle horlama tedavisi için ilk adım olarak görülürler. Bunlar ise aşırı kilolu insanların kilo vermesi, özellikle uyumadan önce alkol kullanılmaması, eğer sigara kullanıyorsanız bırakmanız ve boyun kaslarınızı güçlendirecek düzenli antrenman yapılması gibi önlemleri içermektedir.

Bu yöntemlerin dışında alternatif olarak ise nefesli müzik aletleri ile uğraşmanız oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca üst solunum yollarınızın açılmasını sağlar. Bunların yanı sıra şarkı söylemek de kas kontrolü ve boğazdaki kasların gelişmesini sağlamaktadır. Tüm bu önlemleri alarak horlama probleminden rahatlıkla kurtulabilir ve yaşam kalitenizi arttırıcı bir adım atmış olursunuz.

Источник: https://evdesifa.com/horlama-tedavisi/

Horlama Neden Olur? Horlama Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Horlama

Horlama, uykuda solunum sırasında ortaya çıkan gürültülü ve rahatsız edici sestir. Horlamanın tıbbi anlamı uyku esnasında ağız ve yutak bölgesinde yer alan kasların ve küçük dilin gevşeyerek çökmesi ve akciğerden gelen havanın bu gevşemiş yapılara çarparak oluşturduğu titreşimdir.

Horlama sadece gürültü değil aynı zamanda ciddi uyku bozukluklarının da habercisidir. İnsanların horlamasının birçok nedeni vardır. Genellikle ağızdan başlayıp tüm solunum yolu boyunca akciğere kadar olan darlıklar, şişlikler ve anatomik bozukluklar horlamaya neden olur. Horlama toplumda oldukça sık görülen bir hastalıktır.

Horlamaya neden olan faktörler

İnsanların yaklaşık % 45’i arada bir, % 25’i sıklıkla horlar. Horlama erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülür ve bunun en önemli nedeni hormonal nedenlerdir. Kadınlarda da menopoz döneminden sonra horlama sıklığı artış gösterir.

Horlamaya neden olan diğer faktörler arasında burun kemik eğriliği, kronik sinüzit, burun polipleri, burun eti şişliği, burunda nefes almayı zorlaştıran tümörler, ağızda dilin büyük olması, dil kökü büyüklüğü, küçük dilin sarkık ve uzun olması, yumuşak damak sarkıklığı, geniz eti, geniz tümörleri, epiglot denilen gırtlak kapağının yanlış eğilmesi veya o bölgede darlık oluşturması horlamaya neden olan faktörlerdir.

Boğaz rahatsızlıkları horlamaya neden olur mu?

Horlamaya burun ve boğazda soluk alırken meydana gelen daralmalar daha çok neden olan faktörlerdir. Bu bölgelerin daralmalarında ortaya çıkan titreşimler horlamanın şiddetini arttırır. Özellikle fazla kilo problemi olan insanlarda ağız içi yapılarında ödem ve şişme olur ve bu nedenle de horlama meydana gelir.

Boğaz sorunları olarak horlamaya yol açan nedenler arasında dil kökünün büyük olması, yumuşak damağın sarkık olması, küçük dilin 1 santimden daha uzun olması, çok iri bademcikler, geniz eti büyüklüğü özellikle çocuklarda horlamaya ve uyku apnesi denilen nefes durmasına sebep olabilir.

Aynı zamanda bireyin fazla kilolu olması boğaz ile ilgili horlama faktörlerinden biridir. Yine gırtlakta havanın geçtiği darlıklar ve gırtlak kapağı denilen epiglotun eğik olması gibi yapısal bozuklukları da boğaz sorunları nedeni ile horlama sebeplerindendir.

Horlama teşhisi

Horlama tedavisinin planlanmasında uygulanan en önemli teşhis yöntemi altın standart denilen uyku testi (polisomnografi) tetkikidir. Ciddi horlaması olan hastalarda ameliyat yapılmadan önce mutlaka bu test yapılmalı ve tedavi bu testten çıkacak sonuca göre planlanmalıdır.

Son yıllarda horlama teşhisine ve tedavisine eklenen önemli bir yaklaşım vardır. Ameliyat öncesi hasta hafif uyutulur ve horlamanın yeri endoskpik yöntem ile saptanır ve horlamanın yerine yönelik cerrahi tedavi planı yapılır.

Horlama tedavisi nasıl yapılır?

Horlama tedavisi

Horlama tedavisinde öncelikle horlamaya neden olan faktörün tedavisi yapılır. Örneğin, burunda kemik eğriliği var ise bu durumun düzeltilmesi, sinüzitler nedeni ile şişlikler var ise bu şişliklerin tedavisinin yapılması, burun polipleri var ise bunlar alınmalıdır.

Yine horlamaya neden olan boğaz sorunları, ağız içinde dil kökü büyüklüğünün küçültülmesi, küçük dil büyük ise bunun kısaltılması, büyük geniz eti ve büyük bademcik sorunu var ise bunların alınması gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Fakat yapılan tüm bu tedavilere rağmen bazı hastalarda horlama tamamen geçmeyebilir. Endoskopik horlama teşhisi ve horlamanın yerine yönelik cerrahi tedavi, horlama tedavisinde önemli başarı sağlamaktadır.

Yinede, horlama sorunu yaşayan hastalar akşam yemeklerini erken yemeli ve yemekten en az 3-4 saat sonra yatmaları gereklidir.

Bunların yanı sıra, horlama sorunu yaşayan bireyler alkolden mümkün olduğunca kaçınmalıdır.

Horlamanın radyofrekans dalgaları ile tedavisi

Horlama sorununda radyofrekans dalgaları ile küçük dil, yumuşak damak ve dil kökü sorunlarında tedavi uygulanmaktadır. Radyofrekans horlama tedavisinde genel anestezi yapılmaz ve yumuşak damak fonksiyonlarında herhangi bir kayıp olmaz. Tedavi sonrası herhangi bir ağrı acı duyulmaz.

Fakat radyofrekans yöntemi ile horlama tedavisi sınırlı olgularda uygulanır. Yapılan muayene ve tetkiklerden sonra sarkık ve ince yapılı yumuşak damak horlamanın sebebi ise, bu hastalara radyofrekans tedavi yöntemi uygulanır.

Bu işlem, hasta oturur halde iken lokal anestezi altında yaklaşık 5 dakika kadar süren bir işlemdir ve bu işlem 3 hafta ara ile 4-5 seans uygulanır. Uyku sırasında soluk duraklamaları olan hastalarda bu yöntem uygulanmaz.

Horlamanın lazer ile tedavisi

Lazer ile yapılacak cerrahi yöntem horlama tedavisinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Lazer yönteminde, hasta oturur pozisyonda konforlu bir koltuğa yerleştirilir. Kısa adı ile LAUP olarak bilinen bu yöntem lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi yapıldıktan sonra uvula denilen yumuşak damağın sarkan parçası (küçük dil) lazer ile kesilerek düzeltilir.

Genellikle yarım saat kadar süren bu yöntemden sonra hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Uykuda soluk duraklamaları olan hastalarda sadece lazer tedavisi, çoğunlukla yeterli olmayabilir. Hem diğer teknikler hemde lazer tedavisi kombine olarak uygulanabilir.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık sorunları

Источник: https://www.saglikocagim.net/horlama-neden-olur-horlama-tedavisi/

Horlama ve tedavisi

Horlama

Normal erişkin insanların en az % 45'i zaman zaman horlamaktadır. % 25'i sürekli horlamaktadır. Horlama başlı başına sosyal bir şikâyettir. Bu durumda özellikle horlayan kişinin etrafındakiler rahatsız olur. Horlama problemi sıklıkla şişman erkeklerde görülür. Bu sorun yaşla birlikte artış göstermektedir.

Üst solunum yolunda oluşan darlık nedeniyle ortaya çıkan gürültü “horlama” olarak adlandırılır. Basit horlamada gece boyu solunumda anormallikler görülmez. Solunumla ilgili sorunlar eklendiğinde, olay tamamen boyut değiştirmektedir.

Gece istenen uyku derinliğine inememe, baş-boyun terlemeleri, uykuda nefes kesilmeleri, sabah yorgunluğu, sabah baş ağrıları, gün içinde uyuklama isteğiyle seyreden tabloda, hastaların hepsi horlamaktadır. Ancak tablo isim değiştirmiş ve uykuda nefes kesilmeleriyle seyreden tıkayıcı uyku hastalığı haline dönüşmüştür.

İleri boyutlarda ise hayatı tehdit eder hale gelebilmektedir. Biz hekimlerin asıl mücadele etmesi gereken tablo budur.

Tıkayıcı uyku hastalığı, çocuklarda giderek daha yüksek oranda kaydedilen bir durumdur. Normal solunumu ve uyku düzenini bozan, dönem dönem uykuda nefes kesilmeleri ve uzamış üst solunum yolu tıkanmasıyla karakterizedir. En sık belirtisi horlamadır ve küçük okul çocuklarında %8-10 oranında görülür. Tıkayıcı uyku hastalığı horlayan çocukların % 2'si kadardır.

Ancak genel çocuk nüfusunda sıklık tam olarak bilinmemektedir. En sık görüldüğü yaş 2-5 yaş arasıdır. Bu yaşlar normal lenf dokularının ve üst yolu enfeksiyonlarının arttığı dönemlerdir. Ergenlik öncesinde kız ve erkek çocuklarda görülme aynı orandadır. Ancak erişkin yaşlarda erkeklerde daha sıktır.

Çocuklarda geniz eti, bademcik irilikleri ve allerji gibi rahatsızlıklar en fazla horlma nedeni oluşturmaktadır.

Horlamanın nedeni nedir?

Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbiri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir.

Dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. Gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu olay alkol ya da ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolmasıyla ortaya çıkar.

Bazı insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama görülebilmektedir.

Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti, çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenleridir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörler de nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.

Burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollaps olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Böylece burun açıkken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar.

Bu durum, neden bazı insanların sadece alerjik dönemlerde veya grip-sinüzit olduğu zamanlarda horladığını açıklamaktadır. Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir.

Burun içi deformasyonların en sık rastlananı burun içi kıkırdak kemik eğrilikleri yani deviasyondur.

Horlama ciddi bir problem midir?

Ciddi bir sosyal sorun olup, bu durum aile yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenmeyen oda arkadaşı olur. Kişinin kendine verdiği zarar daha büyüktür.

Dinlenmeden geçirilen geceler vardır. Aşırı horlayan kişilerde yüksek tansiyon, horlamayan kişilere göre daha sık görülür. Horlamanın en ağır formu tıkayıcı tipte uyku hastalığıdır. Bu arada şiddetli horlama nefessiz bir dönemle kesilmektedir.

10 saniye üzerinde nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde çocuklarda 5, erişkinlerde 10'un üzerinde görülmesi yaşamı ciddi şekilde tehdit eder. Bu durumda uyku merkezinde inceleme yapmak gerekmektedir. Böylelikle uykuda kan oksijen düzeyi aşırı oranda düşer.

Oksijenin düştüğü bu dönemde kalp, kanı daha çok pompalamak zorundadır. Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerleşir. Bu grup hastalar uykularının çok az bir kısmında derin uyku fazına geçebilir. Derin faz gerçek dinlenme için tek yoldur.

Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz olur. Araba kullanırken ya da iş başında uyuklamalar görülebilir

Horlama tedavi edilebilir mi?

Horlayan erişkin kişiler aşağıda sıralanan önerilere uymalıdır:

* Kas tonusunu arttırmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli,

* Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denen alerji ilaçlarını uykudan önce almamalı,

* Uykudan dört saat önce alkol almaktan sakınılmalı,

* Uykudan üç saat önce ağır yemekten sakınılmalı,

* Aşırı yorgunluktan sakınılmalı,

* Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmelidir.

* Yatağın baş tarafı daha yukarıda olacak şekilde, tüm yatağınız yaklaşık olarak 10 cm bir tarafa doğru çevrilmeli,

* Evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmesi için onlara süre tanımalısınız.

Her pozisyonda horlayan kişiler “ağır horlayan” olarak isimlendirilir. Bu kişilerin yukarıdaki önerilerden daha fazla yardıma ihtiyacı vardır. Horlama kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır.

Özellikle uyku esnasında nefes alamama problemi olduğunda doktorunuza başvurmanız daha da önem kazanmaktadır. Tedavi tanıya dayanır. Bu alerji veya enfeksiyonun tedavisi gibi basit bir tedavi olabilir.

Ya da bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarının cerrahi gerektirmesi biçimindedir.

Tedavi yolları nelerdir?

Basit horlamada tedavi alternatifleri

 • Hayat biçiminin düzenlenmesi
 • Oral apereyler
 • Ağız yolunu kullnmayı gerektiren ileri burun tıkanıklıklarında buruna yönelik cerrahi
 • Küçük dili küçültmeye yönelik uygulanan cerrahi
 • Radyofrekans tekniği ile yumuşak damağın ve küçük dilin küçülmesi ve gerginliğinin artmasına yardımcı olan ve muayenehane şartlarında da yapılabilen tekniktir.
 • Bademcik ve geniz etinin alınması,
 • UPPP dediğimiz küçük dil, yumuşak damağın bir kısmının ve bademciğin alındığı ameliyat şekli.

Horlamayla birlikte uykuda nefes kesilmesi olması durumunda uyku laboratuarında yapılacak uyku testini takiben tedavi şekli belirlenir. Burada rahatlamayı sağlamak için ya hava geçiş alanını genişletmek ya da daraltan unsurları küçültmek, azaltmak gerekecektir. Mevcut cerrahi teknikler bu esasa dayanır.

Küçük dilin küçültülmesi, dil kökü dokularının küçültülmesi, damak sertleşme ile beraber lifting işlemleri gibi.

Cerrahiyi kabul etmeyen veya cerrahi müdahale yapılması mümkün olmayan hastalara, ileri derecedeki apnenin eşlik ettiği tıkanıklıklarda , boğaza basınçlı hava veren cihazın maske ile kullanımı (CPAP) gündeme gelebilir.

Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar sağlayacaktır.

  * Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: http://www.uykuhorlama.com/tr/horlama-ve-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть