Horlama Nedir?

Horlama Neden Olur, Horlama Tedavisi ve Nedenleri

Horlama Nedir?

horlama neden olur horlama tedavisi ve nedenleri

Sesli bir şekilde horlama problemi bir çok insanın karşılaşabileceği kişisel bir sorundur. Horlama anı sadece uyuyan insan için değil, beraberinde bulunan kişi içinde ciddi sıkıntılar doğurabilmektedir. Horlama sorunun rahatsız edici bir hal alması çeşitli nedenlerden oluşabilmektedir.

Bu sorunu hafife almak, kimseyi rahatsız etmediğini düşünmek, gürültü olmadığını ve çevredeki insanların uyku kalitesini düşürmek bir çok bireyin istemeyeceği davranışlardandır.

Horlama neden olur, nasıl tedavi edilir gibi çeşitli soruları yanıtlayacağımız bu yazımızda bir çok kaliteli bilgi bulunmaktadır. Aynı zamanda evde de uygulayabileceğiniz bu bilgiler, sağlığınız için önemli bir etken oluşturacaktır.

Horlama anında oluşması mümkün olan gürültü, alınan havanın boğaz ve burun bölgesinde rahat olarak geçememesinden kaynaklanmaktadır. Uyku anından damak bölgesinin gevşemesi, solununm yolunun daralması ve hava geçişi esnasında titreşim ses oluşumunu yani horlamayı meydana getirir.

Horlama neden olur diyen bir insan için verilebilecek en tek bir cevap yoktur. Kilo sorunu, yanlış uyuma pozisyonu, alkol alımı, uyumadan önce sigara içilmesi gibi ciddi durumlar horlamaya neden olmaktadır.

Horlama problemi olan insanlar tek bir sebepten veya birden fala sorunun bir araya gelmesinden kaynaklı olarak bu sorunu yaşayabilmektedir. Horlama nedenlerinin başında gelen fazla kilo sorunu bu hastalığı ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Obezite veya fazla kilosu bulunan insanlar zayıf insanlara oranla çok daha fazla şekilde horlarlar. Bunun temel sebebi ise vücutta bulunan yağın solunum yollarını daraltması ile gerçekleşir. Bunun hemen arkasına horlamanın oluşabilmesi için etkili diğer bir sebepten uyku pozisyonudur. Birey her pozisyonda horlayabilir.

Alıştığı ve sessiz yattığı uyku pozisyonlarında dahi horlama sorunu yaşanabilmektedir. Kişinin yan yatması yerine sırt üstü uyuması boğaz kaslarını gevşeteceği için horlama sorunu yaşanabilmektedir.
Horlama nedenleri arasında arasında bulunan diğer bir sebepte alkoldür.

Alkol alan bir kişide boğaz kasları yumuşak ve sarkık bir haldedir. Bu durum alkol alınan gece için ise sıkıntı oluşturup, horlama sorununu meydana getirecektir. Aynı şekilde bunu vücudun gevşeyeceği biçimde düşünürsek kaslarında aynı şekli alması mümkündür.

Bu sebeptendir ki o gün alkol alınacak ise uyuma saati sıralarında alınması önerilmemektedir. Horlama oluşturabilecek diğer bir neden ise insan anatomisidir. Ağız bölgesinde bulunan dokulardan ötürü horlama problemi yaşanabilmektedir.

Bunun temel nedeni ise dokuların solunum yolu darlığı oluşturup, nefes alma olayını zorlaştırması ile gerçekleşir. Aynı şekilde gece uyurken solunum yollarını tıkayacak diğer bir sorunda saman nezlesidir. Herhangi bir şekilde toz veya polenden ötürü alerjen durumları baş gösterir. Buda zaman içerisinde solunum yollarını tıkayıp nefes almayı bir hayli zorlaştırır.

Hamilelikte Horlama

Hayatlarında herhangi şekilde horlamamış olan bayanlar, kocalarından şikayetçi olanlar ve gecenin bir yarısı bu ses ile uyanan kadınların hamile kaldıkları dönemde horlama oranları yüksektir. Bunun temel iki sebebi bulunmaktadır.

İlki hamilelik dönemi ile alakalı olarak hormon dengesizlikleri ve mukoza tabakasının şişmesi ile birlikte burun tıkanıklığı sorunu yaşanmasıdır. Diğer problem ise gebelik döneminde yaşanan fazla kilo alımı ile dokuların yağlanması ve nefes geçişinin zorlanması ile meydana gelir.

Hamilelikte horlama sorunun ciddi belirtileri de bulunmaktadır. Ağır horlama sonucu; uyku apnesi, preeklampsi, IUGR, gebelik diyabeti ve düşük doğum ağırlığı gibi sorunlar ile karşılaşılması mümkündür.

Horlamanın ciddi safhalara ulaştığını anlamak için gündüz uykusu, sürekli baş ağrısı ve şişmiş bacak sorunu karşısında doktor kontrolüne başvurmak gerekmektedir. Horlamayı azaltmak iin ise horlama bantları ve nemlendirici kremler önerilmektedir.

Çocuklarda Horlama

Günümüz şartlarına göre çocukların bir kısmında horlama, bir kısmında ise uyku apnesi görülmektedir. Çocuklarda görülen bu horlama genellikle burun tıkanıklığından ötürü yaşanmaktadır. Burun tıkanıklığı sonucu oluşan nefessiz kalma sorunu ile çocuklar ağız yolu ile solunumu gerçekleştirir.

Bu da zaman içerisinde boğazda bulunan ses tellerinin titremesini gerçekleştirip horlamaya meydana getirir. Çocuklarda horlama sorunu genellikle geniz eti ve bademcik operasyonları tedavi edilmektedir. Ayrıca uyku kalitesi açısından burun açıcı spreyler ve hormon salgısı düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır.

Horlama problemini bu yaşlarda yaşayan çocuklarda yüz ve çene kaslarının bozulmaması içinde uygun tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Horlama tedavisi bulunmayan bir sorun olarak gözükse de hayatınızda ufak değişiklikler meydana getirerek bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Horlamaya çözüm olarak önerilebilecek ilk durum yatış pozisyonudur.

Horladığınızı düşünüyor iseniz mümkün olduğunca sırt üstü yatmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında alkollü bir yaşam tarzının bırakmalı ve mümkün olduğunca az sigara tüketmelisiniz. Aynı şekilde fazla kilolu olan insanlarda horlama sorununu sık bir şekilde yaşamaktadır.

Vücutta bulunan fazla yağların ağırlık yapmasını önlemek ve güzel bir uyku çekmek için zayıflamalı ve ciğerinizi genişletmelisiniz. Son olarak ise horlamayı tamamen hayatınızdan çıkarmak için burun kanallarını açmalısınız. Burun tıkanıklığı ile horlama sorunu birbirini tetikleyen iki eş problemdir.

Bu sorunu ortadan kaldırtıktan sonra çok daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.

Horlama Tedavisi

Horlama tedavisi tek tip olmayıp birden fazla önerinin bir arada yapılması ile etkili olmaktadır. Bu öneriler;

horlama tedavisi

 • Horlama tedavisi için etkili bir yöntem olan sportif bir yaşama sahip olunması.
 • Uyku ilacı, sakinleştirici ve alerji ilaçlarını bırakmaları.
 • Uykudan 4 saat öncesine kadar alkol tüketimi bırakılmalı.
 • Uykudan 4 saat öncesine kadar ağır besinler tüketilmemeli.
 • Vücudu çok fazla yormamaya dikkat edilmeli.
 • Uyku sırasında mümkün olmadıkça sırt üstü yatmamaya gayret etmeli.
 • Yastık kısmını yüksek tutmaya özen göstermeli.
 • İyi niyet göstergesi olarakta horlamayan insanların sizden önce uyumasına özen göstermelisiniz.

Horlama Yastığı

Son zamanların yeni trendleri arasında bulunan horlama yastığı aslına bakarsanız yaklaşık 10 yıldır var olmaktadır. Horlama yastığı olarak adlandırdığımız yastıklar başınızı dik bir şekilde tutup daha rahat nefes almanızı sağlamaktadır.

Gene aynı şekilde yatma pozisyonunuza göre şekillenen yastık başını yüksekte tutarakta sizi daha kaliteli bir uykuya se edecektir. Horlama yastığı her insanın evinde bulunması gereken bir yastıktır. Bu sorun sizde bulunmasa dahi bir misafiriniz geldiğinde ona yardım amaçlı da verebilirsiniz.

Bu sayede hem siz hem de misafiriniz daha sağlıklı bir uyku çekmiş olacaktır.

Horlama Bandı

Bir çok insan uyku sırasında horlamadığını düşünüp iddia etmektedir. Zaman içerisinde bu durum eşler arasında ciddi problemleri de beraberinde getirmektedir. Biri size uyku sırasında horladığını söylüyor ise durumu fazla uzatmadan tedavi yöntemini araştırmalı ve hayatınıza çeki düzen vermelisiniz.

Bu sayede hem siz hem de yanınızda uyuyan kişi daha rahat bir uyku çekmiş olur. Horlama tedavisi için ise önerilen diğer bir yöntem de horlama bandıdır.

Burun kanallarında açıklıklar meydana getirerek daha rahat nefes almanızı sağlayan bu ürün ile sizlerde kaliteli uykulara sahip olabilirsiniz.

Horlama Ameliyatı

Horlama durumları ve uykuda nefes durması gibi konular ciddi durumlar olup bir uzman tarafından kontrol edilmeli ve gerekirse ameliyat safhasına geçilmesi gerekilmelidir. Geniş bir alana yayılan bu tedavi süresi içerisinde damak ve yutak ameliyatları, dik kökü ameliyatları, burun ameliyatları ve çene ameliyatları olarak kendi içlerinde de çeşitli alanlara ayrılmaktadır.

Horlama ameliyatı genellikle doktor ve hastanın ortak konuşması sonucunda kabul görülen bir durumdur. Hayati durumlar söz konusu olmadıkça karar doktora bırakılmamaktadır. Aynı şekilde bu durumun çocuklarda yaşanması dahilinde daha farklı bir sistem uygulanıp, aile bireyleri ile ortak bir karar alınmaktadır.

Çocuk ameliyatlarında ise bademcik ve geniz eti alımı ile bu sorun tedavi edilmektedir.

Источник: //saglikloji.com/horlama-neden-olur-horlama-tedavisi-ve-nedenleri/

Horlama neden olur? Horlamaya ne iyi gelir, nasıl tedavi edilir?

Horlama Nedir?

 • Ağız anatomisi ve aşırı kilo: Düşük, kalın ve yumuşak bir damağın olması, büyük bademcikler veya geniz eti solunum yolunu daraltabilir. Özellikle fazla kilolu kişiler, boğazın arka tarafında aşırı yağ birikmesi sonucu, solunum yollarını daraltabilecek ekstra dokulara sahip olabilir.
 • Alkol tüketimi: Çok fazla alkol tüketmek boğaz kaslarını gevşeterek solunum yolu tıkanıklığına karşı doğal savunmayı azaltır.
 • Burun problemleri: Kronik burun tıkanıklığı veya burun delikleri arasındaki çarpık bir bölüm horlamaya yol açabilir.
 • Kronik alerji: Alerjiler burnunuzdaki hava akışını azaltabilir, bu da ağzınızdan nefes almayı zorlar ve horlama olasılığını artırır.
 • Uyuma pozisyonu: En sık ve en yüksek etkili horlama, sırt üstü uyurken boğazın yerçekiminin etkisiyle nefes yolunu daraltmasıyla olur.
 • Kalıtım: Ailede horlama öyküsü olması potansiyel bir risk faktörü olarak görülür.Horlama türleri

 • Basit horlama: Uykuda ara sıra meydana gelen tıkanmalar (obstrüksiyonlar) zararsızdır ve yetişkinlerde oldukça yaygındır. Az sayıda nefes tıkanmasının oluştuğu bu horlamalara basit horlamalar denir.
 • Kronikleşmiş horlama: Sıklıkla her gece olan horlamalardır. Horlamanın derecesi fazlaysa sorunun adı artık horlama değil, “tıkayıcı uyku apnesi sendromudur (TUAS)”
 • Tıkayıcı uyku apnesi sendromu (TUAS): TUAS uyku sırasında tekrarlayan solunum durmalarıyla bağlantılı olup oksijen yetersizliği ve uyku bölünmelerine neden olan, ani ölüm riski taşıyan ve vücut sistemini ilgilendiren ciddi bir hastalıktır.

Uyku Apnesi ve gündüz uykululuk hali, hayati sorunlara neden olabiliyor!

Uyku derinliğinin azalması sonucu “uyanayazma” adı verilen, daha yüzeysel uyku evresine ya da uyanıklık durumuna kısa süreli ani geçişler oluşur ve şiddetli horlama ve yutkunma sesleri ile solunum tekrar başlatılır. Her uyanayazma döneminde kan basıncında ani artma-azalmalar, kan şekerinde değişiklikler olur. Sonunda gece huzursuz uyuyan kişi, sabah yorgun ve dinlenmemiş olarak kalkar.

Horlama belirtileri

 • Uyku sırasında tanıklı solunum durmaları
 • Yüksek sesle horlama yüzünden partnerin uyuyamaması
 • Huzursuz uyku hali ve uykunun sık kesilmesi
 • Ani nefes darlığıyla uyanma
 • Sabahları boğaz ağrısı, ağız kuruluğu ve baş ağrısı olması
 • Geceleri göğüs ağrısı olması
 • Gündüz uykusuzluk ve yorgunluk hali
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Yüksek tansiyon
 • Çocuklarda dikkat eksikliği, davranış sorunları ve okulda düşük performans

Horlama için hangi doktora gidilmeli?

Bahsedilen semptomlardan herhangi birine sahipseniz aile hekiminize ya da KBB (kulak burun boğaz) doktoruna görünün. Eğer burunda ve boğaz yolunda herhangi bir problem yoksa hasta kronik TUAS teşhisiyle genelde göğüs hastalıklarına se olur.

Horlama tanısı

 • Endoskopik muayene: Ağız ve boğaz endoskopik muayenesi, horlamanın buralardaki anormalliklerle ilişkili olup olmadığını belirler.
 • Burun muayenesi: Muayenede burun deliğinin iç yüzeyi kontrol edilerek, örneğin burun eğriliği gibi sapmış septum varsa ortaya çıkar.
 • Tıbbi görüntüleme yöntemi: Nefesteki anormallikleri kontrol etmek için; röntgen, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme kullanılır.

Uyku apnesi nedir? Apne testi, tanı ve tedavisi nasıl yapılır?

 • Uyku testi: Uyku düzeniniz hakkında derinlemesine çalışma yapılır. Bir geceyi klinikte veya uyku merkezinde geçirerek kafaya ve vücuda bağlanan uyku sensörleriyle kalp atış hızınız, solunum oranı, kanınızdaki oksijen seviyesi, bacakların hareketi ölçülür.

Uyurken burna takılan veya burun ile ağzın üzerine yerleştirilen, hava basıncı sağlayan bir cihazdır. Türleri şunlardır:

 • CPAP (Devamlı pozitif hava yolu basıncı): Solunan havanın basıncı sürekli sabit veya etraftaki hava basıncından biraz daha yüksek olur, bu da üst solunum yolu geçişlerini açık tutmak için yeterlidir.
 • BiPAP (Bilevel pozitif hava yolu basıncı): Nefes alırken daha yüksek, nefes verirken daha düşük olmak üzere çift seviyeli basınç uygular.

Oral cihaz (ağızlık)

‘Oral cihaz’, hafif veya orta derecede TUAS olanlar için alternatiftir. Boğazınızı genişletmek için tasarlanmıştır. Bu seçenekte cihazda deneyimli bir diş hekimine görünüp anatominize uygun ağızlığı seçmelisiniz.

Ameliyatla Tedavi

 • UPPP (Uvulopalatopharyngoplasty) ameliyatı: Genel anestezi ile yapılır. Ağzınızın arkasından ve boğazınızın üstünden doku çıkarılan bir prosedürdür; küçük dil kesilebilir, yumuşak damağın bir kısmı çıkarılabilir ve bademcikler alınabilir.
 • Lazer yardımlı UPPP ameliyatı: Boğazın arkasındaki dokunun lazerle azaltılması için lokal anestezi kullanılarak yapılan bir operasyondur.
 • Radiofrekans somnoplasti ameliyatı: Lokal anesteziyle yapılır. Düşük yoğunluklu radyo dalgaları ile yumuşak damak hacminin azalması sağlanır.
 • Üst solunum yolu impuls ameliyatı: CPAP veya BiPAP’ı tolere edemeyen orta ve şiddetli TUAS hastalarına yapılır. Üst göğüs derisinin altına yerleştirilen impuls jeneratörü, solunum düzenini algılar ve dilin hareketini kontrol eden siniri uyarır.
 • Çene ameliyatı: Çenenin üst ve alt kısımlarındaki kemiklerin ileriye doğru ilerletilmesi için yapılır. Dil ve yumuşak damak arkasındaki alan genişletilerek tıkanıklık azaltılır.
 • Trakeostomi (boyunda cerrahi açılma) ameliyatı: Yaşamınızı tehdit eden ciddi TUAS varsa ve diğer tedaviler sonuçsuzsa, bu ameliyata mutlak ihtiyacınız olabilir. Operasyonda, boyunda bir açıklık yapılır ve içine nefes alınabilen metal veya plastik bir tüp yerleştirilir. Hava boğazdaki tıkalı olan hava yolunu atlar, akciğerden solunur.
 • Pillar (sütun) implant ameliyatı: Üç küçük tıbbi polyester çubuğun yumuşak damağa yerleştirilmesini içerir. Böylece damak alttan desteklenerek solunum esnasında titreşim yapmayacaktır. Ayrıca uygulama sayesinde nefesin geçebileceği alan genişlemiş olacaktır. Lokal anesteziyle yapılır.
 • Burun ameliyatı: Polipleri çıkarmak veya burun delikleriniz arasındaki çarpık bölümü (sapmış septum) düzeltmek için yapılır.
 • Bademcik ve geniz eti ameliyatı: Büyümüş bademcikleri veya geniz etini çıkarmak için yapılır. Hava yolları temizlenerek veya genişletilerek horlama azaltılır.

İlaç tedavisi

Horlamayı kesecek bir ilaç henüz bulunmuş değil. Horlamada önerilen ilaçların farklı mekanizmaları var.

Bunların bir kısmı solunumu aktivite eden ilaçlar bir kısmı da horlamanın belirgin olduğu kasların gevşediği derin uykuyu kısaltan ilaçlardır. Bunun dışında bazı antidepresanlar horlama için kullanılmıştır.

Aynı zamanda lokal olarak kullanılan, boğazda yağlanmayı sağlayarak horlama sesini düşüren ilaçlar vardır ama bunların hiçbiri horlamaya engel olan ilaçlar değildir.

Uykusuzluk (insomnia) nedenleri ve iyi bir uyku için pratik çözümler

Horlamaya iyi gelen şifalı bitkisel yağlar

Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmasa da birçok insan bitkisel yağların horlamaya etkili bir şekilde azaltabildiğine inanıyor. İşte horlama tedavisi ve uykunun iyileştirilmesi için kullanılan bitkisel yağlar:

 • Kekik: Geceleri ayaklara bir miktar kekik yağı sürmek horlamayı azaltabilir.
 • Nane: Nane yağı sinüsleri temizlemede ve nefes almada kolaylık sağlar. Horlamanız kötüleşirse, nane yağı solumak yardımcı olabilir.
 • Okaliptüs: Sinüslerde bulunan ve boğazın arkasına akarak solunum yolunu tıkayan, aşırı mukusu parçalamaya yardımcı olur.
 • Sedir: Sedir ağacı yağı kaygıyı azaltmaya ve kasları gevşetmeye sağlayarak uykuya rahatça dalmanıza sağlar.
 • Limon: Limon yağının ve taze kokusu kaygıyı azaltır, rahatlık hissi verir.
 • Karanfil: Kurutulmuş tomurcuklardan yapılan karanfil yağı balgam söktürücüdür.
 • Çam: Çam iğnelerinden elde edilen uçucu bir yağ olan çam yağı, hem antimikrobiyal hem de antioksidandır.
 • Rezene: Bazı antienflamatuar özelliklere sahiptir. Rezene, burun ve boğazdaki iltihaplanmayı azaltır ve burun geçitlerindeki hava akışını iyileştirir.

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik yağı neye iyi gelir?

 • Adaçayı: Adaçayı, soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
 • Citronella: Özellikle aşırı alkol alımı sonrası detoks olarak faydalıdır.
 • Lavanta: Uykusuzluğun tedavisinde kullanılır. Melatonin salınımını sağlamada ve gevşemede yardımcı olur. Lavanta, özellikle horlayan kişinin partneri için faydalıdır.
 • Mercanköşk: Nefesinizi tıkayan mukusları azaltmaya yarar ve balgam söktürücüdür.
 • Kediotu: Kökü güçlü yatıştırıcı etkiye sahiptir; uyku problemlerine doğal bir çözümdür.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Horlamayı önleyen pratik çözümler

 • Fazla kilolardan kurtulmak, boğazda horlamaya neden olabilecek doku miktarını azaltır. Günlük düzenli egzersizler ve doktor gözetiminde diyet yapmak faydalıdır.
 • Yana yatarak uyumak, havanın kolayca akmasını sağlayarak, horlamayı azaltabilir veya durdurabilir. Oysa sırt üstü yatarak uyumak dilin boğazın arkasına doğru hareket etmesine neden olabilir, bu da kısmen boğazdan hava akışını engeller.
 • Yastığınızı yükseltmek ya da orta kalınlıkta kullanmak solunum yollarınızı açık tutarak horlamayı azaltmanızı sağlar.
 • Yatmadan iki saat önce alkol almayın ya da bırakın. Alkol boğaz kaslarını gevşeterek horlamaya neden olur.
 • Yatmadan önce sakinleştirici almayın, başka çözümler için doktorunuzla konuşun.
 • Sigara içmeyi bırakın, çünkü horlamanızı kötüleştirebilecek sağlıksız bir alışkanlıktır. Nikotin sakızı, nikotin bandı ve nikotin burun spreyi dışında doktor gözetiminde yapılan ilaç tedavisi de sigarayı bırakmanıza sağlayabilir.
 • Uykunuzu alın, her gece en az 7-8 saat uyumaya özen gösterin.

Uykusuzluk (insomnia) nedenleri ve iyi bir uyku için pratik çözümler

 • Horlama yastığı: Horlama yastıkları uyku esnasındaki pozisyonun değiştirilerek nefes yolunun genişletilmesinin sağlar. Bu yastıkların kiminin ortasında bir çıkıntı kiminin ortasında boşluk vardır. Sırtüstü yatılması zor olduğu için horlayanlar yan ve yüz üstü yatarak rahatlarlar.
 • Burun bantları: Yapıştırma burun şeritleri, burun geçişindeki boşluğu arttırmaya yardımcı olmak için burun köprüsü üzerine yerleştirilir. Bu, nefes almanızı daha etkili hale getirerek horlamanızı azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Ayrıca burun deliği boyunca burun üzerine uygulanan sertleştirilmiş bir yapışkan şerit olan burun dilatörünü deneyebilirsiniz. Bu, hava akış direncini azaltarak nefes almayı kolaylaştırır.
 • Medikal diş ağızlıkları: “Oral cihaz” olarak adlandırılan diş ağızlıkları, hava kanallarınızı açık tutarak nefes almanızı kolaylaştırır, horlamayı önler. Bu ağızlıkları edinmek için öncelikle diş hekimine danışın.
 • İnme: Horlamanın yoğunluğu, boyundaki atardamarların plak denilen yağ birikintileri nedeniyle daralma riskini oluşturur ve felç ihtimalini artırır.
 • Kalp hastalıkları: TUAS yüksek tansiyon ve koroner arter hastalığı gibi kardiyovasküler problemlerle ilişkilidir ve kalp krizine yol açma olasılığı vardır. Ayrıca TUAS olanların kalp hastalıklarına yakalanma riski oldukça yüksektir.
 • Ritim bozukluğu (aritmi): Uzun süredir horlayan veya TUAS olan kişilerde düzensiz kalp ritmi ve çarpıntı riski vardır. TUAS kalbin iletken sistemini etkileyebilir veya sol atriyumun zamanla büyümesi ritim bozukluğuna yol açabilir.
 • GÖRH (Gastroözofageal reflü hastalığı): TUAS olan kişilerde, uyku sırasında hava içeri girip çıkarken boğazların kapandığı düzensiz yol nedeniyle GÖRH olabilir, bu da midedekileri yemek borusuna geri çekebilecek basınç değişikliklerine neden olur.

Lavanta nedir, yağı nasıl kullanılır? Lavantanın faydaları

 • Kaza riskleri: Horlama veya TUAS’ın neden olduğu uykusuzluk, araba sürerken uykuya dalma gibi ölümcül sonuçlar doğurabilir.
 • Depresyon: TUAS zihinsel sağlığınızı etkileyerek, uyuşukluktan ve uykusuzluktan başlayıp depresyona varan sorunlara yol açabilir.
 • Baş ağrısı: Uyku bozuklukları baş ağrısı yaratır, bu da yaşam kalitesini bozar.
 • Cinsel isteksizlik: Birçok kişi horlamalardan o kadar olumsuz etkilenir ki partneriyle yakın ilişki kurmakta zorlanır.
 • Hamilelikte fetal komplikasyon riski: Gebeliğin son üç ayında kilo artışından kaynaklanan horlama, fetal komplikasyon riskindeki artışa neden olabilir.

Horlama sorunu olanlara öneriler ve uyarılar

 • Horlamanın ciddi sağlık riskleri ve sonuçlar doğurabileceğini unutmayın.
 • Horlamanın sürekliliği artarsa mutlaka doktora görünün.
 • Doktorun soracağı sorulara hazırlık yapmak için uyku günlüğü tutun.
 • Yatmadan önce alkol almayın veya sakinleştirici kullanmayın.
 • Burun şeritlerini deneyin.
 • Sırtüstü yerine yan yatarak uyuyun.
 • Burun tıkanıklığı varsa, bu sorunu giderecek reçetesiz ilaçlar deneyin.

Referanslar: 1- What Causes Snoring? 2- Remedies That Will Stop Snoring 3- Does Your Child Snore?

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/horlama-neden-olur-horlamaya-ne-iyi-gelir-nasil-tedavi-edilir/

Horlama Nedir?

Horlama Nedir?

Horlama, kişinin uyurken yüksek bir şekilde boğuk ya da sert ses çıkarmasıdır. Nefes alırken, hava yollarının titreşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kişi nefes aldığında solunum yoluna giren havayla birlikte burun, ağız ya da ikisinin birleşimi yoluyla horlamaya başlamaktadır. Horlama uyku her aşamasında ortaya çıkabilmektedir.

İnsanların yaklaşık yarısı hayatlarının bir noktasında horlama problemi yaşamaktadır. Horlama erkeklerde daha sık görülmektedir, ancak kadınlar arasında da sık yaşanmaktadır.

Yaşlandıkça daha yaygın hale geldiği düşünülmektedir. Yetişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 40’ı ve yetişkin kadınların yüzde 24’ü horlama sorunundan muzdarip olmaktadır.

Erkekler 70 yaşından sonra horlamaya daha az yatkın hale gelmektedir. (1)

Horlama özellikle kişi sırtüstü yattığında ortaya çıkmaktadır. Bu pozisyonda boğaz daha kolay gevşemekte ve tıkanmaktadır. Diğer yandan, soğuk algınlığı ve alerjiler de burun yollarını tıkadığı için sıklıkla horlamanın altında yatan neden olmaktadır.

Horlama, eş ve evde yaşayan diğer bireyler için bir sıkıntı haline gelebilmektedir. Horlama sesine uyanan ev sakinleri kadar kişi de bazen kendi horlama sesine uyanmaktadır. Çoğu durumda horlayan kişi bunun farkında değildir. Horlama ile geçen bir gecenin sonunda ağız kuruluğu, boğaz ağrısı veya boğaz tahrişi de ortaya çıkabilmektedir.

Hafif horlama genel uyku kalitesini bozmamalıdır. Ancak diğer yandan, şiddetli horlama, obstrüktif uyku apnesi, ciddi bir uyku bozukluğu, kalp hastalığı, felç, diyabet ve diğer birçok sağlık sorunları için bir risk faktörü oluşturabilmektedir. (2)

Kilo verme, alkolden kaçınma ve yan yatmaya özen göstermek gibi yaşam tarzı değişiklikleri horlamadan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, rahatsız edici olan horlamayı azaltabilecek tıbbi cihazlar ve ameliyatlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte, bunlar horlayan herkes için uygun veya gerekli olamayabilmektedir. (3)

Horlama Belirtileri

Horlama nasıl anlaşılır? Horlama uyku sırasında çıkan boğuk ya da sert seslerle karakterize edilmektedir. Horlama başlangıcı uykuda nefes alma problemi yaşamayla fark edilmektedir. Buna ek olarak, horlama ile birlikte devam eden diğer belirtiler de oluşabilmektedir. Horlama sonucu ortaya çıkan diğer belirtiler şunlardır:

 • Geceleri sık sık uykudan uyanma sonrasında uykuya devam edememe
 • Aşırı gündüz uykusu ve yorgunluk
 • Sabahları baş ağrısı
 • Bellek, öğrenme, yoğunlaşma ile ilgili sorunlar
 • Duygudurum değişlikleri, kolay sinirlenme, endişe, depresyon (4)

Horlama Belirtileri detayı için bakınız

Horlama Nedenleri

Horlama neden olur? Horlama, başta üst hava yolunun uyku sırasında daralması ve havanın çevre dokuları titreştirmesi sonucu oluşmaktadır. Bu durum küçük damak, büyük bademcikler ya da uzun bir uvula sahip olma nedeniyle olabilmektedir. Horlamanın en yaygın nedenleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Sırtüstü yatmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • Uyku sırasında dilin çok fazla gevşemesi
 • Uzun yumuşak damak, büyük bademcikler veya uvula sahip olmak
 • Menopoz
 • Hipotiroidi ya da tiroid yetmezliği
 • Uyumadan yaklaşık 6 saat önce sedatif ilaç, alkol veya tütün kullanmış olmak
 • Soğuk algınlığı ve alerji nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı (5)

Daha fazla Horlama Nedenleri için

Horlamaya Ne İyi Gelir?

Horlama Bitkisel Tedavisi

Papatya: Papatya, kasları ve sinirleri rahatlatan, sedasyona neden olan ve uyku hali uyandıran kimyasal bileşikler içermektedir. Ayrıca, antienflamatuar etkileri, horlamaya neden olan hava yolları tıkanıklığından kurtulmanıza da yardımcı olabilmektedir. (8)

Lavanta: Lavanta, uyku apnesi belirtileri ile başa çıkılmasına yardımcı olabilen oldukça güçlü bir bitkidir. Yatıştırıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri sayesinde boğazdaki kas tıkanıklığını önlemekte ve böylece de uykudan verim alınabilmektedir. (9)

Sarımsak: Sarımsak, uyku apnesi tedavisine yardımcı olabilecek bir başka bitkidir. Antiinflamatuar özelliği, solunum sistemindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmakta, böylece de uyurken nefes alma kolaylaşmaktadır. Sonuç olarak, horlamayı da önleyebilmektedir. (10)

Nane: Nane, havayolu tıkanıklığını azaltmak için sıklıkla kullanılan mükemmel bir bitkidir. Antiinflamatuar özelliği iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmakta ve daha kolay nefes alınmasını sağlamaktadır. Böylece de, horlamayı önlemektedir. (11)

Badem: Badem de uyku apnesinin tedavisinde etkili olabilmektedir. Magnezyum açısından zengin olması, bademlerin kas sistemi için faydalı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca, vücudun iç saatini düzenlemeye de yardımcı olabilmektedir. (12)

Zerdeçal: Zerdeçal hem güçlü bir antiseptik hem de antibiyotiktir. Tüm bu özellikleri sayesinde, burun geçişlerindeki iltihaplanmayı azaltabilmektedir. Böylece de uyku apnesi sırasında yaşanan horlamayı da engelleyebilmektedir.

Bal: Bal, boğazdaki hava yollarını bloke edebilecek şişmeyi azaltmaya yardımcı olan faydalı bir yöntemdir. Bu sayede uyku apnesini de tedavi edebilmektedir. Ayrıca, boğazı yağlamakta ve horlama titreşimlerini önlemektedir. (13)

Kakule: Kakule güçlü bir balgam söktürücü ve dekonjestan olarak çalışmaktadır. Böylece tıkanmış olan burun pasajlarını açmaya yardımcı olmakta ve zamanla da horlamanın nedenlerinden biri olan uyku apnesini tedavi etmektedir. (14)

Tarçın: Tarçın harika bir sakinleştiricidir. Bu nedenle, horlamanın altında yatan nedeni tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Diğer yandan, nefes alma sistemiyle ilgili birçok sorundan kurtulmak için de sıklıkla kullanılmaktadır. (15)

Muz: Muz, serotonin, magnezyum ve melatonin içermesi nedeniyle, uyku apnesi durumunda, sinirlerinizi ve kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olabilmektedir. Adeta verimli bir uykunun ilacı olarak görülmektedir. Bu nedenle, horlama nedeninin tedavisine destek olmaktadır.

Yoğurt: Yoğurt, uykuyu uyarmaya yardımcı olan triptofan açısından yüksek olduğu için uyku apnesi tedavisine yardımcı olmasıyla bilinmektedir. (16)

Horlama Evde Tedavi Yöntemleri

Buhar: Burun tıkanıklığı, horlamanın başlıca nedenlerinden biridir ve tıkanıklığı azaltmanın en iyi yolu buhar teneffüs etmektir. Bu yöntem, uyurken daha kolay nefes almanıza yardımcı olmaktadır.

 • Büyük bir kaba sıcak suyu dökün ve okaliptüs esansiyel yağı veya çay ağacı esans yağı gibi herhangi bir uçucu yağdan 3-4 damla ekleyin.
 • Yüzünüzü suya yakın hale getirin ve başınıza havlu tutarak burun yoluyla buharı 10 dakika boyunca teneffüs edin.
 • Bu evde tedavi yöntemini her gün tekrarlayabilirsiniz. (17)

Epsom tuzu: Verimli bir uyku çekilmesine yardımcı olması için uyumadan önce bir Epsom tuzu banyosu faydalı olabilmektedir. Epsom tuzundaki magnezyum ağrılı kasları rahatlatmaya yardımcı olmakta ve kişinin sakinleşmesini sağlamaktadır. Böylece uykudan daha fazla keyif alınabilmektedir. Ayrıca, Epsom tuzu vücuttaki iltihaplanmayı da azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Banyo suyunu ısıtmak için 2 bardak Epsom tuzu ilave edin ve iyice karıştırın.
 • Yatmadan önce en az 1 saat boyunca yaklaşık 20 dakika boyunca bu banyoda bekleyin.
 • Bu yöntemi haftada 2 veya 3 defa uygulayın. (18)

Magnezyum: Uyku apnesi öncelikli olarak üst boğaz bölgelerindeki kasları etkilemektedir. Uyku apneniz varsa, kas işlevlerinizin optimal olduğundan emin olmalısınız.

Magnezyum, vücudumuzdaki kasları doğrudan etkileyen önemli bir mineraldir, bu nedenle uygun magnezyum seviyelerine sahip olunması önerilmektedir.

Magnezyumu takviyeler şeklinde alabilir veya yeşil yapraklı bitkiler, muz, fasulye, avokado ve çeşitli tohumlar gibi yüksek magnezyumlu gıdaları tercih edebilirsiniz. (19)

Источник: //www.acil.net/horlama-nedir/

Horlama Nedir? Horlama Tedavi Yöntemleri Nelerdir? | Dr. Tuğrul Saygı

Horlama Nedir?

Horlama, soluk alma sırasında tıkanıklık gibi durumların oluşmasıyla havanın dar bir alandan geçmesinin etrafında bulunan yumuşak dokuların titreşimiyle ortaya çıkan sestir. Darlığın artmasıyla horlamanın şiddeti artmaktadır.

Neden horlarız?

1- Uyku Pozisyonu

Alışılan uyku pozisyonu horlamaya sebep olabilir. Sırt üstü yatış pozisyonu boğaz kaslarında gevşemeye ve daralmaya neden olur. Kaslardaki bu gevşeme horlamaya sebep olabilir. Uyku esnasında hangi yönde uyuduğumuzu saptamak mümkün olmayabilir. Ancak kendi sesimize uyanmanız durumunda sırt üstü yatarken bulursanız bu pozisyon yerine sağa ya da sola dönerek tekrar uyumayı deneyebilirsiniz.

2- Fazla kilolar

Fazla kilolar horlamayı kötüleştirebilir. Çünkü boyunda bulunan fazla yağlar solunum yolunun daralmasına sebep olur. Ayrıca yağ dokuları ile boğaz kısmında titreşen yumuşak doku miktarının çoğalması horlamaların daha gürültülü olmasına sebep olmaktadır. Kilo vermek boynun incelmesine bu da daha rahat nefes alınmasına imkan sunar.

3- Uzun süreli antidepresan kullanımı

Türkiye’de her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanıyor. Kadınlarda oran iki kat fazla..

Yapılan araştırmalara göre dünyada yaklaşık 550 milyon kişi depresyon ilaçları kullanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de her 10 kişiden 1’i antidepresan ilaçları kullanıyor ve kadınlarda antidepresan kullanım oranı, erkeklere nazaran 2 kat fazladır.

Yakın gelecekte antidepresan kullanımının daha da artması düşünülmektedir. Bu artışın global bir krize neden olmasından endişe duyulmaktadır.

Antidepresan ve kısa süreli yatıştırıcı özelliğe sahip ilaçların sürekli kullanımlarında uyku apnesi ve horlamaya neden oldukları tespit edildi.

Uyku için ilaç kullanılmadan önce, uyku sorununun nedeni tespit edilmelidir. Ayrıca her antidepresan ilaç uykuya neden olmamaktadır.

Sakinleştirici ve antidepresan ilaçlar tüm vücudun rahatlamasını sağlar. Bu rahatlama kaslarda oluşur. Aynı şekilde bu ilaçlar boğaz kasları da etkilenir. Bu nedenle horlayan kişilere bu tür ilaçlar tavsiye edilmez.

Antidepresan, antihistaminik, antispsikotikler gibi ilaçların yan etkileri arasında horlama sayılmaktadır. Uyku apnesi sendromu; sakinleştirici, antidepresan, uyku ilacı vb. kullananlarda sıkça görülmektedir. Bunun dışında bazı antidepresanlar horlama için kullanılmıştır. Ama bunların hiçbirinin horlamayı etkili bir şekilde yok etmesine tanık olunmamıştır

4- Sinüzit

Alerjik reaksiyonlar, burundaki şekil bozuklukları ya da soğuk algınlığı sinüzite sebep olabilir. Sinüs boşluklar virüs ya da bakteri yüzünden şişer ve müköz zar salgısı sinüslerde birikir. Bu iltihap sinüslerde ağrıya, ciddi tıkanıklıklara ve genzin akmasına yol açabilir. Sinüzitin nefes almayı güçleştirilmesi uyku sırasında horlamaya sebep olmaktadır.

5- Alkol

Alkolün gevşetici etkisini tüm vücudunuzda hissedebilirsiniz. Boğaz kaslarının çok gevşemesi uyku esnasında horlamaya sebebiyet vermektedir. İçki içilen saat ve uyku saatinin birbirine yakın olması horlama ihtimalini yükseltir.

6- Alt Çenenin Geride ve Küçük olması

Horlama ve uyku apnesi, uyku sırasında yutak bölgesi kasları ile dil kökünün normalden daha fazla gevşeyip hava yolunu tıkamasıyla oluşur.

Alt çenesi üst çenesine göre geride yani daha küçük alt çeneye sahip olan kişilerde dil kökü olması gerekenden daha geri pozisyonda konumlanacağı için bu kişilerde kilo problemi olmasa bile ileri derecede horlama ve uyku apnesi gözlenebilir.

Ayrıca alt çenesi geride ve küçük olanlarda doğumsal olarak üst solunum hava yolu dardır. Bu kişilerin horlama ve uyku apnesine yakalanma riski normal olan bireylere göre 4 kat daha fazladır.

Horlama protezi uyku sırasında alt çeneyi ileri bir pozisyonda konumlandırdığı için alt çenesi küçük ve geride olan hastalarda bile horlama ve uyku apnesini engeller.

Yapılan araştırmalar, horlama ve sleep apne şikayeti bulunan hastaların havayolu hacimlerinin azalmış olduğunu göstermiştir. Hava yolu hacminin daralmasına sebep olan etkenlerden birisi de alt çenenin geride konumlanmasıdır.

Mandibular retrognati, alt çenenin , kafa kaidesine göre geride konumlanması şeklinde tanımlanabilir. Alt çenenin geride konumlanması ile birlikte, dil ve bağlı dokular da farinks arka duvarına yaklaşmış ve hava yolu daralmıştır.

7- Anatomi

Ağızdaki dokuların şekli de horlamanın açıklaması olabilir. Solunum yolu ne kadar dar olursa horlama sesi o kadar yüksek duyulur. Normalden daha uzun ve yumuşak bir küçük dil oldukça gürültülü bir horlamaya neden olacaktır. Diğer fiziksel nedenler arasında şişmiş lenf bezleri veya bademcikler, horlama nedeni olarak sayılabilir.

8- Şekil bozuklukları

Burun eğriliği gibi burun ile ilgili problemler horlamaya sebep olabilir. Bu duruma eklenecek aşırı kilolar, sırt üstü yatmak veya alkol gibi diğer nedenlerle birleştiği zaman horlama şiddeti çok daha fazla artabilir.

Horlamamak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Fazla kilolu bireylerin diyet ve spor yaparak kilolarından kurtulması, apnenin önemli oranda azalmasını sağlamaktadır.
 2. Alkol ve sigara kullanımından kaçınılmalıdır. Bu maddelerin kullanımı boğazdaki kasların gevşemesiyle solunumu etkilerler.

 3. Yüzükoyun veya yan pozisyonda yatarak uyuma alışkanlığı kazanılmalıdır. Sırtüstü pozisyon dilin ve yumuşak damağın geriye sarkarak hava yolunu daralmasına neden olur..
 4. Burnumuzun açık olması gerekir.

  Eğer tıkalıysa bu sorunun ortadan kaldırılması ve burnun açtırılması gerekir.Alerji, burunda et ve kemik büyümesi gibi nedenler burnun tıkanmasına yol açabilir. Şayet böyle bir durum varsa Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurulması lazım.

  Sürekli ağızdan nefes almak horlama ve uyku apnesini artırır.

 5. Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekir.

HORLAMANIN TEDAVİSİ NASILDIR?

Horlama hayatımızı kabusa çeviren ve önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Günümüzde horlamanın tedavisi olarak üç yöntem vardır. Bunlar horlama protezi, cerrahi uygulama ve maskedir.

1)Horlama Protezi

Horlamayı engellemenin en kolay, ekonomik ve etkin tedavi yöntemi horlama protezleri… Kişiye özel hazırlanan protezi, dişler üzerine oturtuluyor ve geceleri uykuda kullanılıyor. Protez, alt çeneyi ileri ve aşağı doğru konumlandırarak sarkmış dokuları eski gerginliklerine kavuşturarak soluk yolunu açıyor, horlama ve uyku apnesini engelliyor. Protezin başarı oranı yüzde 90-95’e ulaşıyor.

Horlama protezi kişinin ağız ve diş yapısına özel olarak, takıp çıkarılabilecek şekilde yapılmaktadır. Hastanın gece yattığında düzenli bir uyku uyumasını sağlar, tıkanmayı ortadan kaldırır ve rahatlatır.

Bu takılan apareye horlama protezi adı da verilir. Hastalık erken teşhis edilmiş ise diğer yöntemlere göre daha avantajlıdır. Kullanımı ve taşıması kolaydır,.

kullanıldığı andan itibaren horlamada azalma görülür, cerrahi müdahale gerektirmez ve ucuz bir yöntemdir. Sadece gece yatarken takılmaktadır.

2) Cerrahi uygulamalar

Yumuşak damak sarkması ve küçük dilin uzaması horlamaya neden olur. Cerrahi ameliyat ile yumuşak damağın ve küçük dilin bir kısmı çıkartılır. Bu yönteme Radyofrekans ile uvulaplasti denir. Eskiden sıkça uygulanan bu yöntem artık güncelliğini kaybetmiştir.

Çünkü ameliyattan sonra 1,2 ay gibi kısa sürede nüks etme ihtimali vardır. Çünkü ağzımızda horlamaya ve uyku apnesinin esas nedeni büyük dilimizdir. Dil uyku sırasında gevşeyerek geriye doğru kaçarak hava yolunu tıkar.

Fakat dilin içinde hayati damar ve sinirler olduğu için küçük dil ya da yumuşak damak gibi bir kısmı kesilip çıkartılamaz. Bundan dolayı redyofrekans gibi uygulamalar esas nedene yani büyük dile yapılamadığı için yeteri kadar faydası yoktur.

Aksine iyileşme süreci oldukça sancılıdır ve ayrıca sesin incelmesi ve yediklerin burna kaçması gibi komplikasyonlar gözlenebilinir.

3) CPAP Maskesi

CPAP burun ve/veya ağızdan pozitif basınçlı hava vererek üst solunum yolunun kollabe olmasını engelleme amacıyla kullanılan bir cihazdır. Tüm dünyada milyonlarca uyku apne hastası bu cihazları kullanmaktadırlar.

CPAP sabit basınç üretmeyi amaçlayan bir cihazdır. Cihaz içindeki tribün sayesinde pozitif basınç üretir, basınç sensörleri sayesinde hortum ve maske içindeki basıncı ölçerek sabit basınç sağlamak amacıyla hortum içinde basınçlı hava verir. Bir maske aracılığı ile basınçlı hava hastanın üst solunum yoluna uygulanır.

CPAP maskesini kullanmak oldukça zordur. Çoğu kişi aldıkları bu cihazı kullanamamaktadır.

CPAP maskesi cilt tahrişine neden olabilir ve maskenin oturduğu yerlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Klostrofobi veya boğulma hissine neden olabilir.Burun kuruluğununa ve alerjik rinite neden olabilir. Kullanımı zordur. Yapılan çalışmalarda CPAP maskesi verilen bireylerin bir yıl sonra kullanım oranı %60’tır.

HORLAMA RİSKLERİ

Horlama genellikle sadece rahatsız edici bir gürültü olarak algılanıp, horlama risklerinin göz ardı edildiği bir sorundur.

Sadece bir gürültü olarak algılandığında dahi eşler arasında veya oda arkadaşları arasında sorunlara neden olacağından tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Ayrıca horlayan kişi uyku sırasında nefessiz kaldığından horlamanın uzun ya da sık sık yaşandığı durumlarda organlar ciddi zararlar görebilir.

Horlama riski gözardı edildiği durumlarda birçok psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle horlamanın bir hastalık olduğunu kabul ederek tedaviye başlamak, yaşam kalitesi ve sağlık açısından kritik bir noktadır.

Источник: //www.horlamatedavisi.com/horlama

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi