Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu hakkında bunları biliyor musunuz?

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu, hastanın bacaklarında hissetiği, ancak tam olarak tarif edemediği, rahatsız edici, garip bir his ve bunun sonucu olarak uykuya dalamama ile şekillenen bir sendromdur. Huzursuz Bacak Sendromu, genel olarak kronik bir şekilde bacaklarda rahatsızlık hissedilmesi olarak tanımlanır.

Bu durumla mücadele edenler, farklı semptomlar tecrübe ederler; ancak RLS çoğunlukla bacakları hareket ettirmeye dair oldukça nahoş ve yoğun bir dürtü olarak ortaya çıkar. Gecenin bir yarısı, acı dolu bacak krampları ile uyanmak da yaygın bir şikâyettir.

Problem genel olarak bacaklarda görülse de kafayı, kolları, üst bedeni ve vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu neden olur?

RLS, sinir sistemindeki rahatsızlıklardan kaynaklanır ve aksamalar, kişinin bacaklarında ani sarsılmalara ve kontrol edilemeyen hareketlenmelere sebep olabilir. Nörolojik sorun, kişinin ağrı, gerginlik ve acı hissetmesine yol açar. Semptomlar, çoğunlukla insanlar gece uyuduklarında ya da uyumaya çalıştıklarında ortaya çıkar, tüm uyku düzenini bozar.

Huzursuz Bacak Sendromu nasıl geçer?

Huzursuz Bacak Sendromu’ndan muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, romatizmal hastalıklar uzmanı ya da bir fizyoterapist ile görüşebilirsiniz. Doğal bir yöntem denemek isteyenler için ise basit bir tarif mevcut: Bir kalıp sabun. RLS için resmen kabul gören tıbbi bir tedavi olmasa “sabun yöntemi”, birçok insanın oldukça etkili bulduğu doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor.

Mümkünse kokusuz, taze bir kalıp kullanın; yeni olduğu sürece hiçbir sıkıntı yok. Sabunu çarşaflarınızın arasına ya da lastikli çarşafın altına koyun ve orada bırakın. Kimileri çarşaflarını korumak için sabunu önce temiz bir çorap içerisine koymayı tercih ediyor. Her iki türlüsü de iyi; kendiniz için en iyi olan yöntemi seçebilirsiniz.

Bir ay geçtikten sonra sabunun nasıl göründüğünü kontrol edin; kurumuş ve pörsümüşse, eskimiştir ve yenisi ile değiştirilmesi gerekiyordur. Ya da en üst tabakayı kazıyarak altta kalan taze tabakayı açığa çıkarabilirsiniz. Önemli olan sabunu daima taze tutmaktır; çünkü bu yöntemin sabunun kururken yaydığı iyonlar sayesinde işe yaradığına inanılıyor.

Tamamen kuruduğunda, iyon salmayı bırakır ve dolayısıyla işe yaramaz hale gelir.

Sabun terapisini açıklayan, destekleyen ya da çürüten mevcut herhangi bir bilimsel çalışma olmasa da online bir araştırma dünyanın her yerinden sayısız insanın olumlu tanıklığını içeriyor.

Bu insanlar, bir kalıp sabunla birlikte uyuduklarında, ağrılı bacak kramplarının ya da diğer RLS semptomlarının tamamen ya da en azından yeniden rahatça uyuyabilecekleri derecede kaybolduğunu iddia ediyor.

Yaptıkları tek şey çarşaflarının altına bir kalıp sabun koymak, rahatlamak ve sabunun sihrini göstermesini beklemek.

RLS ya da farklı bacak krampı sorunlarınız varsa eğer, bu yöntemi hemen bu gece deneyin; ne de olsa kaybedeceğiniz hiçbir şey yok, ama uykuda kalite ve rahatlık kazanabilirsiniz. Ucuz, basit ve söylenene göre oldukça etkili. Bu tedavi işinize yaramasa da en azından tonla para harcamış olmayacaksınız; yeni bir yatak ya da alternatif tedavi masrafları düşünüldüğünde…       

GECELERİ BACAKLARA KRAMP GİRMESİ

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, bireyin yaşam kalitesini bozan Huzursuz Bacak Sendromu’nun (HBS) ilerleyen yıllarda ciddi sorunlara yol açabileceğini söyledi.

Huzursuz Bacak Sendromu’nun (HBS), sadece yaşam konforunu bozan bir rahatsızlık değil, ilerleyen yaşlarda karşınıza ciddi sorunlarla çıkacak nörolojik temelli bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr.

Sultan Tarlacı, “HBS’nin genel tablosu şu şekildedir: Sıklıkla bazı kişiler geceleri yatağa yatar yatmaz kalkar, ayaklarını ovdurur hatta kalkıp leğenin içine sokar. Ya da gece evde odalar arasında volta atar durur. Genelde bu uykuya yatar yatmaz ya da hareketi sınırlayan uzun otobüs yolculukları sırasında da ortaya çıkabilir.

Bazen de sinemada uzun süre sabit otururken ortaya çıkar ve kişi sinemayı bırakıp çıkmak durumunda kalır. Bu gibi kişilerin ayaklarında huzursuzluk, hareket etme isteği, uzatıp-çekme isteği gibi hisler oluşur. Bazen hasta bunu tanımlamakta da zorlanabilir. En belirgin ve baskın his ‘karşı konulamaz hareket etme isteğidir.

’ Bu hareket etme isteği, yoğun olduğu zamanlar uykuya dalmayı ve uyku kalitesini ciddi şekilde etkiler. Uykusuz geceler arka arkaya eklenir” diye konuştu.

Uyku kalitesini etkiliyor

HBS’nin ilerleyen yaşlarla birlikte etkileri artan nörolojik bir hastalık olarak kişilerin karşısına çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr.

Sultan Tarlacı, “Kişinin hastalık öyküsü dinlenildiği zaman, genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan ve ilerleyen durumlarda gün içinde uzun süreli hareketsizlikten sonra bu bacak huzursuzlukları kendini gösterir. Bacakları hareket ettirmek rahatsızlığı kısmen geçirir.

Bu yüzden HBS hastalarının çoğu uykuya dalmada ve uykuyu devam ettirmede güçlük yaşar. Ayrıca bu kişilerde uyku esnasında belirli aralıklarla dans eder gibi bacak hareketleri görülebilir” dedi.

Gebelik döneminde sıkça ortaya çıkıyor

Prof. Dr. Sultan Tarlacı, hastalığın nedenlerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: “Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beynin bazı bölgelerinde kandan demir alımının azalması ve dopamin adlı sinir ileticisinin etkisinde azalma sonucu HBS’nin geliştiği kabul edilir. Hastalık kadınlarda gebelik döneminde sıkça ortaya çıkmaktadır.

Bu genelde demir eksikliğinden kaynaklanır. HBS olan her kadın hastaya kanda demir ölçümü yapılmalı ve demir düşük ise öncelikle yükseltilmelidir. Demir yükselmesi tek başına bile şikâyetleri geçirebilmektedir. Bazen de demir normal olsa bile demiri yüklemek veya daha da yükseltmek şikâyetlerde iyileşme sağlayabilir.

Bir de aileden gelen HBS vardır ve bu genelde sürekli, yıllarca devam eden bir şikâyettir.”

Romatizma ile karıştırılabiliyor

Hastalığın tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, hastalığın romatizma ile karşılaştırıldığını belirterek “Dopamin seviyesini artıran, Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, HBS hastalığının da tedavisinde etkilidir. Ancak hastalara bu ilaçlar verildiğinde genelde hastalar bu durumu garipsiyor. ‘Ben Parkinson hastası mıyım?’ diye soruyorlar.

Oysa ki HBS’nin dünyada ilk etkili tedavisidir ve İzmirli Doktor Şeet Akpınar tarafından bu ilaçların etki ettiği ilk fark edilmiştir. Akpınar, bilim dünyasına Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların HBS’ye çok iyi geldiğini 1985 yılında araştırmaları ile bildirdi. O günden bu yana da dünyadaki nörologlar aynı tedaviyi uyguluyor.

Bu tür tedaviye yanıt vermeyen hastalar da olabilmekte ve bu hastalarda başka grup ilaçlar da kullanılıyor ancak hangi ilacın seçileceğine uzmanın karar vermesi şarttır. Genel olarak tedavi ile hem hastaların hem de hekimlerin yüzünün güldüğü bir hastalıktır.

Ancak hastalar sıklıkla nöroloğa değil de romatizma sanıp başka hekimlere gittiklerinden yıllarca bu rahatsızlık yaşamak durumunda kalabilmektedirler” diye konuştu.

UYKU TESTİNİ ÇÖZ, HASTALIĞINI ÖĞREN

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/1000393-huzursuz-bacak-sendromu-nedir-huzursuz-bacak-sendromu-nasil-tedavi-edilir

Huzursuz bacak sendromu hakkında faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Huzursuz Bacak Sendromu

Yatağa girdiğinizde bacaklarınızda yanma, karıncalanma veya uyuşma hissediyor olabilirsiniz. Akşam saatlerinde bacaklarınıza ağırlık çöküyor, oturduğunuz yerde ağrı veya iğnelenme gibi şikayetler yaşıyor olabilirsiniz. Bu belirtiler, belki birçok kişinin adını bile duymadığı huzursuz bacak sendromuna işaret ediyor olabilir.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre, çalışan kesimde her 10 kişiden birinde huzursuz bacak sendromuna rastlanmakta. Fakat birçok kişi bunu bir hastalık olarak görmediği için tedavi süreci zorlaşıyor. İlerleyen vakıalar hastanın yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, iş gücü kaybına da yol açabiliyor.

Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, huzursuz bacak sendromu konusu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Huzursuz bacak sendromu nasıl anlaşılır?

Tıp literatüründe huzursuz bacak sendromu (restless leg syndrome, kısaca RLS), hastanın bacaklarında hissettiği, fakat tam olarak tarif edemediği rahatsız edici bir his nedeniyle uykuya dalmasını engelleyen bir sendrom olarak tarif edilmekte.

Bu sorun esasen uyku sağlığı ile ilgili olsa da huzursuz bacak sendromu olan hastalar, bu soruna bağlı olarak gün içinde farklı şikayetler yaşayabilmekte. Günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde çalışarak geçiren beyaz yakalılar, huzursuz bacak sendromu ile daha sık karşılaşabilmekte.

Üstelik, bazı vakıalarda hastanın kol ve bileklerinde de benzer şikayetler oluşabilmekte.

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler, uykuya dalmakta büyük zorluk çeker.

Huzursuz bacak sendromunun en sık karşılaşılan belirtileri, özellikle de yatağa girince bacaklarda hissedilen yanma, karıncalanma veya uyuşmadır. Bu şikayetler bacaklarda ağrı ve kaşıntıyla başlayabileceği gibi, baldır kısımlarında elektrik çarpmasına benzer daha şiddetli bir biçimde de ortaya çıkabilir.

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler, akşam saatlerinde bacaklarına ağırlık çöktüğünü hisseder. Fakat bacaklar hareket ettirildiğinde belirtiler hızlıca kaybolur, bacaklar hareketsiz kaldığında ise tekrar kendini gösterir. Gece yatakta ortaya çıkan belirtiler nedeniyle hasta, yataktan kalkıp yürüme ihtiyacı hisseder.

Yürüdüğünde belirtiler kaybolur, fakat uykusu bölünen kişi ertesi güne yorgun ve uykusuzluk içinde başlamak zorunda kalır.

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun birçok nedeni olabilir. Bunlar içinde demir eksikliği anemisi, diyabet, periferik nöropati, romatoid artrit ve üremi en önemli nedenler arasında yer almakta. Ayrıca kadınlar arasında bu sorun gebeliğe bağlı olarak da gelişebilmekte.

Kesin tanının konabilmesi için, bir nöroloji uzmanı veya uyku hastalıklarında uzman bir hekim tarafından hastanın muayene edilmesi gerekmekte. Tanıyı koymak için hastaya kan testi uygulanabileceği gibi, gerek görülmesi halinde başka testler de uygulanabilmekte.

Bunlar içinde EMG ve gece yapılan uyku tetkiki en sık kullanılan uygulamalardır.

Hamilelerde huzursuz bacak sendromuna daha sık rastlanmakta.

Huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığı nedir?

Huzursuz bacak sendromu ile ilgili yapılan çalışmalara göre çalışan kesimde her 10 kişiden birinde bu soruna rastlanılabilmekte. Bu sorun özellikle de kadınlar arasında daha yaygın. Nitekim huzursuz bacak sendromu kadınlar arasında erkeklere oranla 2 kat fazla görülmekte.

Ayrıca, yaş artışıyla birlikte vakıaların sıklığı ve şiddeti de artmakta. Başlangıçta haftada 1 ortaya çıkan belirtiler, zaman içinde daha sık ortaya çıkmakta. Üstelik, hastanın yalnızca uykuya dalmasını zorlaştırmamakta, uyku kalitesine de zarar vermekte.

Hastanın istemsiz şekilde yapmak zorunda kaldığı bacak hareketleri, aynı zamanda eşinin de uyku kalitesine zarar vermekte.

Huzursuz bacak sendromu hayatı nasıl etkiler?

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler, bacaklarını uzun süre hareketsiz şekilde tutmakta büyük zorluk çeker. Ki bu durum, sinema veya tiyatro izlerken ya da otobüs veya uçak yolculuğu gibi durumlarda bazı sorunlar yaşamalarına yol açar.

Aynı şekilde, bacaklarını uzun süre hareket ettirmeden oturmaları gereken iş toplantıları veya iş görüşmelerinde bu kişiler, dikkat dağınıklığı ve odaklanma güçlüğü yaşayabilmekte. İleriki vakıalarda belirtilere katlanmak son derece güç hale geleceği için, hastanın yaşam kalitesi ve iş performansı ciddi anlamda düşmeye başlar.

Kişinin alkol ve sigara kullanması ve gün içinde kafeinli içecekleri fazla tüketmesi, vakıanın şiddetini daha da arttırır.

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler, uzun süre hareketsiz oturmakta güçlük çeker.
Huzursuz bacak sendromu konusunda farkındalıklar yeterince güçlü olmadığı için, belirtiler çoğu zaman görmezden gelinerek hayat devam ettirilmeye çalışılıyor. Oysa hastalığın tanısının konması, tedavi sürecini ve hastanın hem yaşam kalitesini, hem de iş performansını yükseltmesini sağlayabilmekte.

Başka deyişle, huzursuz bacak sendromunu yalnızca uyku sağlığıyla ilgili bir sorun olarak görmek doğru olmaz. Aynı şekilde, belirtilerin bacak hareketleri sayesinde azalması, hastalığın tedavi edildiği anlamına gelmez.

Yukarıda bahsettiğimiz şikayetleri yaşamaktaysanız, vakit geçirmeden hekiminize başvurmalı ve muayene olmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Tenex Ergorest T-6003 Ayak Desteği

Ofiste çalışırken oturma konforumuza dikkat etmemiz çok önemli. Huzursuz bacak sendromu gibi kronik bir hastalığınız olsun ya da olmasın, bazı basit önlemlerle oturma konforunuzu daha iyi hale getirebilirsiniz.

Bu konuda özellikle de Tenex Ergorest T-6003 ayak desteği iyi bir seçim olabilir. Çift yüzeyli ergonomik tasarımı sayesinde postürü desteklemeye yardımcı olan bu ürünlerin hareketli yüzeyi sürekli salınım imkanı sağlayarak kan dolaşımını arttırıyor.

Bu sayede kullanıcı, sık sık ayağa kalkıp dolaşma isteği hissetmeden işlerine odaklanabiliyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, şu uyarıyı da özellikle yapalım. Bu gibi ergonomi destek ürünleri ancak ikincil çözümler sunar.

Huzursuz bacak sendromu şikayetiniz varsa, sorunu bu ürünlerle geçiştirmemeli, gerekli tedavi sürecini mutlaka hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: https://blog.ofix.com/huzursuz-bacak-sendromu-nedir/

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu sinir sisteminin bacaklara hareket etme isteğine neden olan bir bozukluğudur. Genellikle uykuyu engellediği için bir uyku bozukluğu olarak da kabul edilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bacak sendromlu insanlar bacaklarında (bazen kollarda veya vücudun diğer bölümlerinde) rahatsızlık duyar ve bacaklarını duyuları rahatlatmak için dayanılmaz bir dürtü ile donatırlar. Bu rahatsızlık, bacaklarda rahatsız edici, kaşıntı, iğne batma hissi gibi duygularına neden olur. Duyular genellikle istirahatte, özellikle de yalan söylerken veya otururken daha kötü olur.

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin şiddeti hafif ila dayanılmaz arasında değişir. Belirtiler gelip gidebilir ve şiddeti de değişebilir. Belirtiler genellikle akşamları daha kötüleşir. Bazı insanlar için belirtiler yaşam kalitelerini önemli derecede bozabilen şiddetli bir gece uykusu bozulmasına neden olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Kimlerde Görülür?

Huzursuz bacak sendromu, insanların % 10’una kadar etkileyebilir. Her iki cinsiyeti de etkiler, ancak kadınlarda daha sıktır ve küçük yaşlarda da olsa her yaştan başlayabilir. Etkilenen insanların çoğu orta yaş ve üstündür.

Huzursuz bacak sendromu genellikle fark edilmemiş veya yanlış teşhis edilmiştir. Belirtiler aralıklı veya hafif olduğunda bu durum özellikle geçerlidir. Doğru teşhis konduktan sonra, Huzursuz bacak sendromu tedavisi çoğunlukla başarılı olmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Çoğu durumda, doktorlar huzursuz bacak sendromunun nedenini bilemiyor; Bununla birlikte, genlerin rol oynadığından şüpheleniliyorlar. Huzursuz bacak sendromulu kişilerin yaklaşık yarısında bu durumu taşıyan bir aile üyesi vardır.

Huzursuz bacak sendromunun gelişimi veya kötüleşmesiyle ilişkili diğer faktörler şunları içerir:

 • Kronik hastalıklar. Demir eksikliği, Parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği, diyabet ve periferik nöropati gibi belirli kronik hastalıklar ve tıbbi durumlar genellikle Huzursuz bacak sendromu belirtilerini içerir.
 • İlaçlar. Antienosea ilaçlar, antipsikotik ilaçlar, bazı antidepresanlar ve sedasyon antihistaminleri içeren soğuk algınlığı ve alerji ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaç türleri belirtileri kötüleştirebilir.
 • Gebelik. Bazı kadınlar gebelik sırasında, özellikle son üç ayda huzursuz bacak sendromu geçirir. Belirtiler genellikle doğumdan sonra bir ay içinde kaybolur.

Alkol kullanımı ve uyku yoksunluğu gibi diğer faktörler belirtileri tetikleyebilir veya daha kötü hale getirebilir. Bu durumlarda uykunun iyileştirilmesi veya alkol kullanımının ortadan kaldırılması belirtileri hafifletebilir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Teşhisi

Huzursuz bacak sendromunu teşhis etmek için tıbbi test yoktur; Bununla birlikte, doktorlar diğer koşulları ekarte etmek için kan testleri ve diğer testleri kullanabilir. Bu sendromun tanısı, bir hastanın belirtilerine, ilaç kullanımı veya tıbbi durumların varlığı veya gündüz uykusuzluk sorunları ile ilgili soruların yanıtlarına dayanır.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavisi hafifletici belirtileri hedef alır. Hafiften ılımlı huzursuz bacak sendromuna sahip kişilerde düzenli egzersiz programına başlama, düzenli uyku düzenleri oluşturma ve kafein, alkol ve tütün kullanımını ortadan kaldırma veya azaltma gibi yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir.

Diğer ilaçsız tedaviler şunları içerebilir:

 • Bacak masajları
 • Banyolara uygulanan sıcak banyolar veya ısıtma yastıkları veya buz paketleri
 • İyi uyku alışkanlıkları
 • Relaxis adı verilen titreşimli bir ped

İlaçlar tedavide yararlı olabilir, ancak aynı ilaçlar herkes için yararlı değildir. Aslında, bir insanda semptomları hafifleten bir ilaç onları daha da kötüleştirebilir. Diğer durumlarda, bir süre çalışan bir ilaç etkinliğini zamanla kaybedebilir.

Huzursuz bacak sendromu için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, mevcut tedaviler durumun kontrol altına alınmasına, belirtilerin azalmasına ve uyku düzensizliğinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavisi yazımızı okumayı unutmayın.

Soru ve Cevaplar

Soru: Huzursuz bacak sendromuna hangi bölüm bakar?

Cevap: Nöroloji

Bir önceki yazımız olan Çölyak Hastalığı başlıklı makalemizde çölyak hastalığı belirtileri, çölyak hastalığı diyeti ve çölyak hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/huzursuz-bacak-sendromu/

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu neden olur? Huzursuz bacak sendromunun nedenini her zaman tam olarak belirlemek mümkün olamayabilmektedir.

Ortak bir fikir, bu durumun genetik faktörlerin ve artan yaşın (40 ve sonrası) bir sonucu olarak ortaya çıktığıdır.

Bazı belirli genlerin huzursuz bacak sendromuyla ilişkili olabileceğine dair çalışmalar da bulunmaktadır. Diğer ortak bir neden ise vücuttaki demir eksikliğidir. (1)

Huzursuz bacak sendromu her ne kadar genellikle 40 yaşından sonra görülse de, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilmektedir. Bununla birlikte, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. (2)

Genetik / Kalıtsal Faktörler

Huzursuz bacak sendromu, özellikle 40 yaşından sonra geliştiğinde, bu durumun aileden kalıtsal olarak geçtiği düşünülmektedir. Huzursuz bacak sendromunun ilişkili bazı genlerin mevcut olduğu kromozomlar tespit edilmiştir. (3)

Dopamin Eksikliği

Yapılan çalışmalara göre, huzursuz bacak sendromunun en önemli nedenlerinden biri, beyinde bulunan ve hareket kontrolü sağlayan dopamin isimli maddenin eksikliğidir. Kasların aktivasyonu için dopamin gereklidir.

Bu nedenle, eksik olması durumunda işlev bozukluğu meydana gelmektedir ve vücut istemsiz hareketler yapmaktadır. Dopamin eksikliğinin yol açtığı bir diğer rahatsızlık Parkinson hastalığıdır.

Parkinson hastası olan kişinin huzursuz bacak sendromu geliştirme riski daha yüksek olabilmektedir. (3)

Hamilelik

Hamile olan her 5 kadından 1’nin huzursuz bacak sendromundan muzdarip olduğu düşünülmektedir. Bu belirtiler genellikle doğumdan kısa bir süre sonra düzelmektedir. Hamilelik süresi boyunca ise özellikle geceleri annenin uyumasını oldukça zorlaştırabilmektedir.

Bu durum, hamilelik sırasında yaşanan demir eksikliği nedeniyle gelişmektedir. Diğer risk faktörleri arasında ise D vitamini eksikliği ve kalsiyum eksikliği bulunmaktadır. (4)

Altta Yatan Tıbbi Nedenler

Huzursuz bacak sendromunun tamamen altta yatan tıbbi bir sorun nedeniyle geliştiğini söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte, bazı sağlık sorunlarının etkisi olduğu düşünülmektedir. Huzursuz bacak sendromuna yol açabileceği düşünülen bazı tıbbi koşullar şunlardır: (5)

Periferik nöropati yani sinir ucu iltihabı, el ve ayaklarda bulunan sinirlerin hasar görmesidir. Bu durum genellikle, diyabet ve alkolizm gibi kronik hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Anemi nedeniyle gelişmese bile, vücuttaki demir eksikliği huzursuz bacak sendromuna yol açabilmekte ya da mevcut durumu daha da kötüleştirebilmektedir. Mide kanaması ya da bağırsak kanaması gibi kan kaybı ile sonuçlanan durumlarda veya ağır adet dönemlerinde demir eksikliğine yol açabildiği için kaybedilen kanın hemen telafi edilmesi büyük önem taşımaktadır. (6)

Böbrek yetmezliğinin yan etkilerinden biri de, anemi ile birlikte gelişen demir eksikliğidir. Böbreklerin olması gerektiği gibi fonksiyonlarını yerine getirememesi, kandaki demir depolarının azalmasına yol açabilmektedir. Bu durumda da, vücutta kimyasal değişiklikler meydana gelmektedir. Sonuç olarak, huzursuz bacak sendromu yaşanabilmektedir.

Omurilikte meydana gelen bazı lezyonların huzursuz bacak sendromu ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Spinal kord üzerine uygulanan anestezi de huzursuz bacak sendromu geliştirme riskini artırabilmektedir. (7)

Huzursuz Bacak Sendromu Risk Faktörleri

Huzursuz bacak sendromunun gelişmesine katkıda bulunabilecek ya da mevcut durumu da kötüleştirebilecek pek çok risk faktörü bulunmaktadır. Huzursuz bacak sendromu risk faktörleri şöyle sıralanmaktadır: (8)

Stres ve anksiyete huzursuz bacak sendrom tetikleyicileri arasında en riskli olan durumdur. Bu durumu rahatlamak için yoga ya da meditasyon gibi stres azaltıcı teknikleri denemekte fayda vardır.

Sigara içmek, içerdiği nikotin nedeniyle huzursuz bacak sendromu tetikleyebilmektedir. Genel vücut sağlığı için yapılacak en iyi şey sigarayı bırakmak olacaktır.

Alkol, huzursuz bacak sendromu belirtilerini daha da kötüleştirebilmektedir. Uykuyu teşvik eden bir özelliği olsa da, uykunun kalitesini azaltmaktadır. Uyku bozuklukları söz konusu olduğunda alkol oldukça belirtileyici bir risk faktörü olarak değerlendirilmektedir. (9)

Sert ve yorucu egzersizler vücudu fazla yorabilmektedir. Ilımlı seviyede günlük olarak egzersiz yapmak, huzursuz bacak sendromunu hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Diğer yandan, yatmaya yakın saatlerde yapılan egzersiz, bazı insanlarda uykunun kalitesini azaltabilmektedir.

Huzursuz bacak sendromuna yol açabilecek pek çok ilaç türü bulunmaktadır. Bu ilaçlar arasında özellikle, bulantıyı engelleyen ilaçlar ve sakinleştirici antihistaminikler bulunmaktadır. Bunlar beynin dopamin reseptörlerini bloke etmektedir. Antidepresanlar da huzursuz bacak sendromuna neden olabilmektedir.

Kafein uyarıcı bir maddedir, bu nedenle, özellikle yatma saatine yakın bir saatte alındığında, uykuya dalmayı engelleyebilmektedir. Huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletmek için kahve, çay, kola, sporcu içecekleri ve hatta çikolata gibi gıdaların tüketimine sınırlandırma getirilmelidir. (10)

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu sinir sistemini etkileyen bir durumdur. Bacaklarda ve kollarda hissedilen huzursuz bacak sendromu, kişinin bacaklarını ve kollarını hareket ettirmesi için güçlü bir dürtüye sahip olmasına yol açmaktadır. (11)

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? fazlası için tıklayabilirsiniz

Huzursuz bacak sendromu nedir (RLS)? Huzursuz bacak sendromunun nedenleri ve tedavisi…

Huzursuz Bacak Sendromu

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz ayak sendromu (RLS) nedir? Belirtileri nelerdir? RLS nasıl hissettiriyor? Tedavi yöntemleri ve daha birçok merak edilen sorunun yanıtı haberimizde…

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?

Huzursuz bacak sendromu (RLS), bacaklarını hareket ettirmek için güçlü bir dürtüye neden olan bir bozukluktur. Bacaklarda genellikle, onları hareket ettirerek biraz iyileşen fakat hoş olmayan bir duygu vardır. Bazen kollar da etkilenebilir. Duygular genellikle istirahat halindeyken olur ve bu nedenle uyumak zor olabilir.

Bacakları hareket ettirmek ya da yürümek genellikle rahatsızlığı hafifletir ancak hareketler durduğunda duyular sıklıkla tekrar eder.

RLS uyku bozukluğu olarak sınıflandırılır, çünkü semptomlar dinlenirken ve uyurken tetiklenir ve bir hareket bozukluğu olarak insanlar semptomları hafifletmek için bacaklarını hareket ettirmeye zorlanırlar.

Bununla birlikte, nörolojik duyusal bozukluk olarak da tanımlanır.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ

RLS bir uyku bozukluğu olarak sınıflandırılmıştır.

– Bir kişi uçak ya da sinema gibi kapalı bir alanda ve uyanık olduğunda da belirtiler oluşabilir.

– RLS’de kişi uykuya dalmak ve uykuyu sürdürebilmekte zorlandığından gün boyunca yorgun hisseder. Bunun öğrenme, iş, konsantrasyon ve rutin görevler ve faaliyetler üzerinde etkisi olabilir.

– Uykunun yeterli olmadığı zamanlarda ruh halinde dalgalanmalar, sinirlilik, depresyon, zayıflamış bağışıklık sistemi ve diğer fiziksel ve sağlık sorunları görülebilir.

RLS NASIL HİSSETTİRİYOR?

RLS’li bir insanın bacaklarında ve bazen kollarında tuhaf ve hoş olmayan bir his vardır ve onları hareket ettirmek için güçlü bir dürtü vardır. İnsanlar bu duyguları şöyle tanımlamışlardır:

– ağrıyan– yanan– emekleme– sürünen– elektrik çarpmasına benzer– kaşıntı– asılarak

– karıncalanma

Rahatsızlığı gidermenin tek yolu bacakları hareket ettirmektir. Sadece gece boyunca değil, birey dinlenirken ya da inaktif olduğunda duyumlar ortaya çıkar. Semptomlar genellikle akşamları ve geceleri kötüleşir ve sabahları kısa bir süre için rahatlayabilir.

RLS TEDAVİSİ

Sıcak banyolar semptomları hafifletmeye yardımcı olur. RLS semptomlarını yönetmede sıkıntı çekiliyorsa bazı ilaçlar tavsiye edilebilir.

İLAÇLAR

İlaçlar ancak şu durumlarda iyileşmeye yardımcı olabilir:

Demir: Demir ile takviye düşük demir seviyesi olan kişilere yardımcı olabilir. Bu da semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Alfa 2 agonistleri: Bunlar birincil RLS vakalarında yardımcı olabilir, ancak uyku sırasında periyodik bacak hareketlerini etkilemeyecektir.

Ağrı kesici ilaçlar: Non-steroid anti-inflamatuar ilaç olan (NSAID) ibuprofen hafif semptomlara yardımcı olabilir.

Antikonvülsanlar: Bunlar ağrı, kas spazmları, nöropati ve gündüz semptomlarını tedavi eder. Neurontin veya gabapentin, popüler bir antikonvülzandır. (epilepsi nöbetleri, bipolar bozukluk, nöropatik ağrı gibi durumların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan ilaç grubu)

Benzodiazepinler: Bunlar, kalıcı ve hafif semptomları olan insanlara RLS’nin etkilerinden uyum sağlamada yardımcı olan yatıştırıcı ilaçlardır. Restoril veya temazepam, Xanax veya alprazolam ve Klonopin veya klonazepam örnekleridir.

Dopaminerjik ajanlar: Bu ilaçlar beyinde bir nörotransmitter olan dopamin seviyelerini yükseltir. RLS ile ilişkili hoş olmayan bacak hislerini tedavi edebilirler. Levodopa ve karbidopa yaygın dopaminerjik ajanlardır.

Dopamin agonistleri: Bunlar ayrıca beyin dopamin seviyelerini arttırır ve hoş olmayan bacak hislerini tedavi eder. Bazı hastalarda levodopa ile daha fazla yan etki bildirilmesine rağmen, yaşlı hastalarda olumsuz etkilere neden olabilirler.

Opiatlar: Acıyı tedavi et ve RLS semptomlarını rahatlatabilir.

Diğer ilaçlar başarısız olduğunda doktorlar bunları reçete edebilir. Kodein ve propoksifen düşük dozlu opiatlar iken, oksikodon hidroklorür, metadon hidroklorür ve levorfanol tartarat yaygın yüksek doz opiatlardır.

Parkinson ve epilepsi ilaçları bazen istemsiz hareketleri azaltabildikleri için RLS’de kullanılır.

Altta yatan bazı koşullar RLS’yi tetiklerse ve bu koşullar tedavi edilirse, RLS azalabilir ya da bitebilir. Bu genellikle demir eksikliği ve periferik nöropati ile ilgili durumdur.

HUZURSUZ AYAK SENDROMUNUN ÇEŞİTLERİ

İki ana tip RLS vardır:

Primer veya idiyopatik RLS. İdiyopatik, sebebin bilinmediği anlamına gelir. En yaygın tiptir ve aşağıdaki özelliklere sahiptir:

– Genellikle 40 yaşından önce başlar.– Çocukluk kadar erken yaşlarda başlayabilir.– Genetik bir nedeni olabilir.– Birincil RLS başladıktan sonra, ömür boyu olma eğilimindedir.– Semptomlar sporadik olabilir veya yavaş yavaş kötüleşebilir ve zaman içinde daha yaygın hale gelebilir.

– Hafif vakalarda, kişinin uzun süre semptomları olmayabilir.

Sekonder (ikincil) RLS. İkincil bir bozukluk başka bir hastalık veya rahatsızlıktan kaynaklanır.

Sekonder RLS genellikle 45 yaşından sonra başlar ve kalıtsal olma eğiliminde değildir. Bu tür RLS belirgin bir şekilde farklıdır:

– Başlangıç aniden olur.– Semptomlar genellikle zamanla kötüleşmez.

– Semptomlar daha şiddetli olabilir.

Sekonder RLS’yi tetikleyebilen hastalıklar ve semptomlar şunlardır:

– Diyabet– Demir eksikliği– böbrek yetmezliği– Parkinson hastalığı– nöropati– gebelik

– romatoid artrit

RLS’nin tam olarak nasıl gerçekleştiği anlaşılamamıştır, fakat vücudun, kas hareketlerini kontrol etmede rol oynayan bir nörotransmitter olan dopamini nasıl işlediği ile ilişkili olabilir. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar RLS’yi tetikleyebilir. Bu ilaçlar dopamin aktivitesini etkiler.

Ayrıca hamilelik ile de bağlantılıdır. Nedeni bilinmemekle birlikte, kadınların yaklaşık yüzde 20’si hamileliğin son üç ayında RLS yaşamaktadır.

Periyodik uzuv hareket bozukluğu (PLMD). PLMD benzer bir uyku bozukluğudur. PLMD olan kişilerde, bacaklarda uyurken kontrol edilemez bir şekilde seğirir ya da sarsılır. Ayrıca bir tür uyku bozukluğu olarak kabul edilir. Hareket, bireyin gece boyunca sık sık uyanmasına neden olabilir ve bu da uykunun kalitesini ve uzunluğunu azaltabilir. RLS’ye yol açabilir.

RLS İÇİN EVDE YAPILABİLECEKLER…

RLS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

Sıcak banyolar ve masajlar: Bunlar kasları gevşetebilir ve semptomların yoğunluğunu azaltabilir.

Sıcak veya soğuk torbalar: Bazı insanlar ılık, diğerleri sıcak ve soğuk alternatiflerin yararlı olduğunu söyler.

Gevşeme teknikleri: Stres RLS’yi kötüleştirebilir, bu nedenle yoga, meditasyon ve tai chi gibi egzersizler yardımcı olabilir.

– Egzersiz: Bacakları daha fazla kullanmak semptomları hafifletebilir. Hastanın hareketsiz bir yaşam tarzı varsa, araba sürmek yerine yürümek, spor yaparak bacaklarını aktif olarak kullanmak tedaviye yardımcı olabilir.

– Huzursuz bacak sendromu için uyku hijyeni: Yorgunluk belirtileri RLS’yi daha da kötüleştirdiği için uyku hijyeni önemlidir.

İpuçları şunları içerir:

– Serin ve sakin bir yatak odasında uyumak.– Her gece aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatte kalkmak.– Yataktan önce bir saat boyunca maruz kaldığınız ışık miktarını azaltın.– Kafein ya da şeker gibi içecekleri uyandırmaktan kaçının.

– Alkol tüketiminden ve tütününden kaçınmak veya azaltmak.

– Egzersiz ve fiziksel aktivite RLS’ye yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda da ağırlaştırabilir.

Çoğu hasta orta düzeyde egzersiz yapar, ancak çok fazla egzersiz semptomu daha da kötüleştirebilir.

Bacak damar tıkanıklığı tedavisi

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Bacak damar tıkanıklığı tedavisi, halk arasında damar sertliği olarak bilinen aterosekleroz hangi organı besleyen damarda oluyorsa o organa ait şikayetler ortaya çıkar

Bu egzersizler hem zayıflatıyor hem rahatlatıyor

Doğru nefes alıp vermenin fiziksel ve mental faydasını uzmanlar sık sık dile getiriyor. Bazı tekniklerle yapılan nefes egzersizleri de rahatlamak ve hatta zayıflamak için birebir…

Oturduğunuz yerden kilo kontrolü

Stresten sıkıntıdan kendini yemek yemeğe verenler! Üzüntülerinizi nefesinizle uçurun ve bedeninizin mutlu ve sağlıklı olmasına izin verin. Nasıl mı? Nefes Koçu Reyhan Elmasri, kolay bir egzersizle kendiniz için güzel şeyler yapmanızı sağlıyor.

Источник: https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/huzursuz-bacak-sendromu-nedir-rls-huzursuz-bacak-sendromunun-nedenleri-ve-tedavisi-2368087/

Huzursuz Bacak Sendromu: Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu, “yattıktan sonra bacaklarda ortaya çıkan, genellikle uykusuzluğa yol açan, dolaşarak geçici olarak hafifletilebilen, yetersiz dolaşımdan kaynaklandığı düşünülen, tarifsiz bir huzursuzluk hissi, seğirme veya huzursuzluk” olarak tanımlanır.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler bacaklarını hareket ettirmek için güçlü bir dürtüye neden olan bir rahatsızlığa sahip olurlar. Bu dürtüye, sıklıkla bacaklarında tuhaf ve hoş olmayan hisler eşlik eder. Hastalar, rahatsızlık veren duyguları hafifletmenin tek yolunun bacaklarını hareket ettirmek olduğunu söylerler.

Genellikle huzursuz bacak sendromu olan kişiler bacaklarında şu şikayetlerde bulunurlar:

 • Ağrı
 • Yanma
 • Emekleme
 • Elektrik çarpması hissi
 • Kaşıntı
 • Çekilme
 • Karıncalanma

Bu insanlar bu hisleri kollarında da yaşarlar.

Çok sayıda hasta bu hislerin dinlenme sırasında veya hareketsiz olduğunda ortaya çıktığını ve yalnızca yattıktan sonra olmadığını belirtmekteler. Semptomlar akşamları ve geceleri kötüleşir ve genellikle sabahları kısa bir süre rahatlama olur.

Periyodik Bacak (Ekstremite) Hareket Bozukluğu (PLMS)

Hastanın bacağı her 10 ila 60 saniyede kontrolsüz şekilde titreşir. Genellikle uyku sırasında oluşur ve bir çeşit uyku bozukluğu olduğu düşünülür. PLMS, hastayı gece boyunca sık sık uyandırır. Bu durum uyku kalitesini ve uzunluğunu düşürür. Huzursuz bacak sendromlu birçok insan periyodik bacak hareket bozukluğuna sahiptir.

Huzursuz bacak sendromu uyku kalitesini etkileyebilir. Huzursuz bacak sendromlu hastaların çoğunluğu uykuya dalmakta çok zorlanır ve gece derin bir uykuya dalmak güçleşir, uyku bölünmeleri olur.

Sonuç olarak, birçok hasta gün boyunca yorgun ve uykulu olduğunu fark eder.

Düzensiz ve yetersiz uyku, hastanın normal rutin görev ve faaliyetleri öğrenmesi, çalışması, konsantre olması ve yürütme yeteneğini etkileyebilir.

Uyku eksikliği; ruh hali değişiklikleri, sinirlilik, depresyon, zayıf bağışıklık sistemi ve diğer fiziksel ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

Huzursuz bacak sendromu hafif dereceden ağır dereceye kadar sınıflandırılır. Bu şunlara bağlıdır:

 • Belirtilerin ne sıklıkta ortaya çıktığı
 • Belirtilerin ne kadar şiddetli olduğu
 • Semptomları hafifletmede hareket etmenin ne kadar fayda sağladığı
 • Uyku bozukluğu derecesi

Huzursuz Bacak Sendromu Sebepleri

Huzursuz bacak sendromu neden olur?” Huzursuz bacak sendromunun iki ana türü mevcuttur. Bu iki tip de farklı sebeplerden ortaya çıkar.

Huzursuz bacak sendromu, 45 yaşından önce başlar ve kalıtsal olma eğilimindedir. Bu tür huzursuz bacak sendromu, çocukluk döneminde bile başlayabilir. Semptomlar zamanla kademe kademe daha da kötüye gider. Belirtiler aynı zaman zaman daha sık görülür. Semptomları hafif olarak sınıflandırılan hastaların semptomları olmayan uzun süre olmayabilir. Bu, en yaygın huzursuz bacak sendromudur.

Sekonder, başka bir hastalık süreci veya rahatsızlığının yol açtığı anlamına gelir. Bu huzursuz bacak sendromu genellikle 45 yaşından sonra başlar ve kalıtsal olma eğiliminde değildir. Bu tip hastalar daha ani bir başlangıç geçirirler. Zaman geçtikçe belirtiler genellikle kötüye gitmez.

Huzursuz bacak sendromu diğer hastalıklar tarafından tetiklenebilir. Aşağıdaki hastalıklar ve belirtilerin huzursuz bacak sendromunu tetiklediği bilinmektedir:

Huzursuz bacak sendromu bir hastalık tarafından tetiklendiğinde semptomlar aniden başlayacaktır. Aşamalı bir başlangıç yoktur.

Huzursuz bacak sendromu semptomları genellikle zamanla kötüleşir. Bununla birlikte, bazı insanlarda haftalarca veya aylar herhangi bir belirti olmayabilir.

Huzursuz bacak sendromu bir hastalık veya ilaç tarafından tetiklenirse, tetik gittiğinde veya rahatlanıldığı zaman giderilebilir.

Hamilelikte huzursuz bacak sendromu olan kadınlar bebek doğar doğmaz iyileşirler.

Böbrek yetmezliği ve daha sonra bir böbrek nakli geçiren huzursuz bacak sendromu hastaları genellikle nakilden sonra daha iyi olurlar. Sadece diyaliz genellikle huzursuz bacak sendromunu rahatlatmaz.

Huzursuz Bacak Sendromu Teşhisi

Huzursuz bacak sendromu tanısı konulurken iyi bir tıbbi öyküye ve fizik muayene yöntemine güvenilir. Wikipedia’ya göre, bir laboratuardaki uyku kaydı (polisomnografi) teşhis için gerekli değildir.

Doktor ayırıcı tanıyı düşünürken periferik nöropati, radikülopati (omurganın sinir sisteminin geri kalanına bağlayan sinir köklerine zarar veren hastalıklar) ve bacak kramplarına dikkat etmelidir. Bu hastalıklarda hareket etme isteği daha azdır ve ağrı seviyesi daha farklıdır.

Bazı antidepresanlar ve antipsikotik ilaçların bir yan etkisi olarak düşünülebilir. Bu ilaçların hastalığı tetikleyip tetiklemediği araştırılır.

Vasküler sistemin Doppler ultrasonografi değerlendirmesi, genelde huzursuz bacak sendromunu tetikleyen herhangi bir venöz rahatsızlığı eleyecektir.
Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть