Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu neden olur? Huzursuz bacak sendromu tedavisi var mı? Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir? Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu ciddiye alınması gereken bir hastalık diyen uzmanlar, bacaklarında sıklıkla ağrı yaşayan hastalar için huzursuz bacak sendromu ile ilgili bazı bilgiler verdi.

Çoğunlukla gece ortaya çıkan Huzursuz Bacak Sendromu (HBS), kişide karşı konulamaz hareket hissi oluşturuyor. Bireyin yaşam konforunu bozan HBS’nin ilerleyen yıllarda ciddi sorunlara yol açabileceğini belirten uzmanlar, erken tedavinin önemine işaret ediyor. Demir eksikliğine bağlı olarak hamilelerde sıkça ortaya çıkan HBS, çoğunlukla romatizma ile karıştırılabiliyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, bireyin yaşam kalitesini bozan Huzursuz Bacak Sendromu’nun (HBS) ilerleyen yıllarda ciddi sorunlara yol açabileceğini söyledi.

UZUN YOLCULUKLARDA DA ORTAYA ÇIKIYOR

Huzursuz Bacak Sendromu’nun (HBS), sadece yaşam konforunu bozan bir rahatsızlık değil, ilerleyen yaşlarda karşınıza ciddi sorunlarla çıkacak nörolojik temelli bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “HBS’nin genel tablosu şu şekildedir:

Sıklıkla bazı kişiler geceleri yatağa yatar yatmaz kalkar, ayaklarını ovdurur hatta kalkıp leğenin içine sokar. Ya da gece evde odalar arasında volta atar durur. Genelde bu uykuya yatar yatmaz ya da hareketi sınırlayan uzun otobüs yolculukları sırasında da ortaya çıkabilir.

Bazen de sinemada uzun süre sabit otururken ortaya çıkar ve kişi sinemayı bırakıp çıkmak durumunda kalır. Bu gibi kişilerin ayaklarında huzursuzluk, hareket etme isteği, uzatıp-çekme isteği gibi hisler oluşur.

Bazen hasta bunu tanımlamakta da zorlanabilir. En belirgin ve baskın his ‘karşı konulamaz hareket etme isteğidir.’ Bu hareket etme isteği, yoğun olduğu zamanlar uykuya dalmayı ve uyku kalitesini ciddi şekilde etkiler. Uykusuz geceler arka arkaya eklenir” diye konuştu.

UYKU KALİTESİNİ ETKİLİYOR

HBS’nin ilerleyen yaşlarla birlikte etkileri artan nörolojik bir hastalık olarak kişilerin karşısına çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Kişinin hastalık öyküsü dinlenildiği zaman, genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan ve ilerleyen durumlarda gün içinde uzun süreli hareketsizlikten sonra bu bacak huzursuzlukları kendini gösterir.

Bacakları hareket ettirmek rahatsızlığı kısmen geçirir. Bu yüzden HBS hastalarının çoğu uykuya dalmada ve uykuyu devam ettirmede güçlük yaşar. Ayrıca bu kişilerde uyku esnasında belirli aralıklarla dans eder gibi bacak hareketleri görülebilir” dedi.

GEBELİK DÖNEMİNDE SIKÇA ORTAYA ÇIKIYOR

Prof. Dr. Sultan Tarlacı, hastalığın nedenlerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: “Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beynin bazı bölgelerinde kandan demir alımının azalması ve dopamin adlı sinir ileticisinin etkisinde azalma sonucu HBS’nin geliştiği kabul edilir. Hastalık kadınlarda gebelik döneminde sıkça ortaya çıkmaktadır. Bu genelde demir eksikliğinden kaynaklanır.

HBS olan her kadın hastaya kanda demir ölçümü yapılmalı ve demir düşük ise öncelikle yükseltilmelidir. Demir yükselmesi tek başına bile şikâyetleri geçirebilmektedir. Bazen de demir normal olsa bile demiri yüklemek veya daha da yükseltmek şikâyetlerde iyileşme sağlayabilir. Bir de aileden gelen HBS vardır ve bu genelde sürekli, yıllarca devam eden bir şikâyettir.”

ROMATİZMA İLE KARIŞTIRILABİLİYOR

Hastalığın tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, hastalığın romatizma ile karşılaştırıldığını belirterek “Dopamin seviyesini artıran, Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, HBS hastalığının da tedavisinde etkilidir.

Ancak hastalara bu ilaçlar verildiğinde genelde hastalar bu durumu garipsiyor. ‘Ben Parkinson hastası mıyım?’ diye soruyorlar.

Oysa ki HBS’nin dünyada ilk etkili tedavisidir ve İzmirli Doktor Şeet Akpınar tarafından bu ilaçların etki ettiği ilk fark edilmiştir.

Akpınar, bilim dünyasına Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların HBS’ye çok iyi geldiğini 1985 yılında araştırmaları ile bildirdi. O günden bu yana da dünyadaki nörologlar aynı tedaviyi uyguluyor.

Bu tür tedaviye yanıt vermeyen hastalar da olabilmekte ve bu hastalarda başka grup ilaçlar da kullanılıyor ancak hangi ilacın seçileceğine uzmanın karar vermesi şarttır. Genel olarak tedavi ile hem hastaların hem de hekimlerin yüzünün güldüğü bir hastalıktır.

Ancak hastalar sıklıkla nöroloğa değil de romatizma sanıp başka hekimlere gittiklerinden yıllarca bu rahatsızlık yaşamak durumunda kalabilmektedirler” diye konuştu.

Источник: https://www.mynet.com/huzursuz-bacak-sendromu-neden-olur-huzursuz-bacak-sendromu-tedavisi-var-mi-huzursuz-bacak-sendromu-belirtileri-nelerdir-huzursuz-bacak-sendromu-nedir-110104349420

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hem kadın hem de erkeklerde görülebilen Huzursuz Bacak Sendromu (RLS), yaygın olarak yaşanan sinir sistemi sorunlarından birisidir. Huzursuz bacak sendromu çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırıldığı ya da fazla önemsenmediği için hastalığın teşhisi ve tedavisi gecikebilir.

En tipik belirtileri özellikle geceleri bacaklarda karıncalanma ve huzursuzluk hissi olan bu sendrom, Avrupa ülkelerinde nüfusun yaklaşık % 10’unu rahatsız etmekte olan bir rahatsızlıktır.

Neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmeyen huzursuz bacak sendromu, bazen tek başına, bazen de başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

 Cinsiyetlere göre bu hastalığın genel dağılımına bakıldığında kadınlarda görülme sıklığının erkeklerin iki katı olduğu bilinmekte, yaş faktörüne göre değerlendirildiğinde ise yaşlıların gençlerden daha fazla risk altında olduğunu söylemek mümkündür.

Henüz kesin bir tedavisi olmayan huzursuz bacak sendromunun semptomları hafifleten ilaçlar bulunakta ve birtakım egzersizlerle semptomları iyileştirmek mümkün olabilmektedir. Bu genel bilgilerle birlikte huzursuz bacak sendromu nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi soruların yanıtlarına ayrıntılı olarak bakmakta fayda var.

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu (RSL), kişinin bacaklarında hareket huzursuzluğu ve rahatsızlık verici bir his ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Bu sendrom kişide istemsiz bir şekilde bacaklarını hareket ettirme dürtüsü yaratır, kişi otururken, dinlenirken ya da gece uyurken aniden ortaya çıkabilir.

Bacaklardaki bu his kişiyi çok rahatsız etmekle birlikte, çoğu zaman bacaklar hareket ettirildiğinde kendiliğinden geçme eğilimindedir. Aslında her yaştan kişide görülebilen huzursuz bacak sendromu yaş ilerledikçe daha sık ve daha şiddetli görülmektedir.

Huzursuz bacak sendromu, özellikle de uykudayken rahatsız edici olur ve kişiyi ciddi anlamda uykusuz bırakır, uyku problemlerine yol açabilir. Bazı hastalar bu sorun yüzünden sosyal yaşantısının da olumsuz etkilendiğinden şikayet edebilmekteler.

Huzursuz bacak sendromda ortaya çıkan istemsiz hareketlere Periyodik Bacak Hareketleri (PLMS) adı verilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu kendi içinde birincil ve ikincil RLS olarak ikiye ayrılırken; birincil RLS’nin nedeni tam olarak bilinmez, ancak ikincil RLS’de hamilelik, demir eksikliği, kronik böbrek yetmezliği gibi sorunların bu sendromun arkasında yattığı düşünülmektedir.

Hastalar genel olarak birincil RLS belirtileri ile genç yaşta karşılaşırken, hastalığın ilk zamanlarında semptomlar hafif seyreder, ancak zaman ilerledikçe geçen süreçte belirtiler ağırlaşır. Bu tür bir durumda hastalığın olması gerekenden daha geç teşhis edilmesi söz konusu olabilir.

Huzursuz bacak sendromu neden olur?

Huzursuz bacak sendromunun nelerden kaynaklandığına dair bulgular bulunmakla birlikte tam olarak nedeni açıklanmış değildir. Bu sendroma yol açan faktörler genel olarak;

 • Kişinin beynindeki kimyasal dopamin dengesizliğinin, beyin tarafından kas hareketlerini kontrol edecek mesajın gönderilememesine yol açması,
 • 40 yaş altındakilerde görülen huzursuz bacak sendromunun genetik kaynaklı olabilmesi,
 • Gebelikte ve özellikle de gebeliğin son trimestrinde anne adaylarında görülen semptomların gebeliğe bağlı olması ve doğumla birlikte kendiliğinden geçmesi,
 • Böbrek yetmezliğine anemi ve demir eksikliğinin eşlik etmesi,
 • Alkol kullanan kişilerde ve diyabet hastalarında sıklıkla görülen periferik nöropati sebebiyle el ve ayak sinirlerinin hasar görmesi,
 • Vücutta aşırı düzeyde demir eksikliği görülmesi,
 • Omurilikte spinal kord ya da spinal blok oluşumu,
 • Vücutta serotonin miktarını arttıran sertralin, fluoksetin gibi antidepresan ilaçların ve haloperidol gibi antipsikotik ilaçların sürekli olarak kullanılması,
 • Fazla miktarda alkol, kafein ve nikotin kullanımı,
 • Belirgin düzeyde vitamin eksikliği,
 • Hormonsal bozukluklar, dengesizlikler,
 • Alzhmeir ve Parkinson gibi sinir sistemi rahatsızlıklarına sahip olmak,
 • Herhangi bir sebeple sinir hasarı geçirmek,
 • Hemodiyaliz (böbrek rahatsızlığı dolayısıyla böbreklerin diyaliz işlemiyle temizlenmesi) şeklinde sıralanabilir.

Yukarıda sıralanan sebeplerden ya da çok başka sebeplerden kaynaklanan huzursuz bacak sendromu risk faktörleri doğru bilinmeli, belirtileri takip edilmeli ve zamanında doğru teşhis, doğru tedavi ile hastanın şikayetleri hafifletilmeye çalışılmalıdır.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir?

 • İstemsiz şekilde bacakları hareket ettirme dürtüsü, isteği,
 • Uzanırken, otururken, yatarken, bir dinlenme anında fark edilen ağrılar,
 • Yürüme, bacakları sallama, germe gibi hareketlerden sonra rahatlama hissetme,
 • Özellikle geceleri uykuda hissedilen bacak seğirmesi,
 • Bacaklarda zaman zaman hissedilen ağrı, zonklama, kaşıntı ve elektriklenme,
 • Bacaklarda karıncalanma, çekme, aniden sıcaklık ya da aşırı soğukluk gibi birtakım hisler olması

Yukarıda sıralanan belirtiler ve bunların benzerleri genellikle hafif bir şekilde seyretmekle birlikte kimi zaman çok şiddetli olabilir. Huzursuz bacak sendromunun şiddetli semptomları olması durumunda kişinin yaşam kalitesi ciddi anlamda düşebilir, ilerleyen dönemlerde bacaklardaki bu ağrı ve karıncalanma gibi semptomlar hastanın kollarında da görülebilir. Hastalığın ilk evrelerinde semptomların çoğu gündüzleri görülürken, ilerleyen safhalarda semptomlar daha çok geceleri ya da hem gece hem de gündüzleri görülebilir. Hastalığın ilerlediği vakalarda istemsiz bacak seğirmeleri ve periyodik bacak hareketleri, kişiyi uykusundan uyandırabilecek düzeye gelir. Yukarıda sıralanan semptomlar zaman zaman daha da alevlenebileceği gibi bazen de hafifleyebilir, kendini unutturabilir. Hastaların çoğu ilk önceleri bunu bir rahatsızlık ya da müdahale edilmesi gereken bir sorun olarak görmez, belirtileri kas kramplarına ya da bacaklarda uyuşukluk hissine benzetmezler. Zaten genelde hastalarda bacaklarını sürekli olarak hareket ettirme isteği ve bu isteğe karşı koyamama sorunu bulunur.

Bu semptomlar çoğu zaman çok ileri evrelere kadar önemsenmese de bilinçli kişiler bu semptomlardan biri ya da birkaçı ile karşılaştığında belirtileri ciddiye almalı ve mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Zira hastalık ilerlerse, müdahale edilmemiş olursa hastada depresyon veya başka komplikasyonlar görülebilir.

Huzursuz bacak sendromu nasıl teşhis edilir?

Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan kişiler bu şikayetlerle doktora başvurduklarında, teşhis için hastanın sağlık geçmişi ve hastalıklarına dair belirtiler ile ilgili kısa bir araştırma yapılır. Bu süreçte hastanın vereceği bilgilerin doğruluğu çok önemlidir.

Bilgilere dayanarak doktor, huzursuz bacak sendromundan şüphelenirse fiziksel ve nörolojik muayene yapacaktır. Bu bağlamda demir eksikliği başta olmak üzere olası nedenlerin teşhisi için kan testleri yapılabilir.

Doktor gerekli görürse hastanın uyku apnesi gibi başka bir rahatsızlığınız olup olmadığı araştırılır ve ikincil RLS teşhisi için ise laboratuvar ya da nörolojik testler yapılır.

Huzursuz bacak sendromu teşhisinin doğrulanması amacıyla doktor, L-Dopa testine başvurabilir. Tedavide yararlanılan depominerjik etkili bir madde tek seferde 100 mg olacak şekilde hastaya verilir. Bu uygulamadan sonra belirtilerde iyileşmenin gözlenirse en az % 50 olasılıkla hastada huzursuz bacak sendromu olduğu düşünülür.

Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir?

Huzursuz bacak sendromunun kesin bir tedavisi olmadığı, ancak birtakım ilaçların düzenli kullanımı, düzenli olarak yapılan bacak egzersizleri, yaşam stilinde sağlıklı yönde değişiklikler yapılması ile hastalık kontrol altında alınabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar ise;

 • Oxycontin, Roxicodone, Norco, Vicodin gibi opioidiler,
 • Benzodiaz olarak bilinen kas gevşeticiler,
 • Neurontin, Horizant, Lyrica tarzı kalsiyum kanallarını etkileyen ilaçlar,
 • Requip, Neupro, Mirapex gibi dopamin seviyesini arttırıcı ilaçlar,
 • L-Dopa olarak sıralanabilir.

Huzursuz bacak sendromu durumunda kullanılan bazı anti depresanlar ve antipsikotik ilaçlar, semptomları kötüleştirebilir. Bu sebeple de hasta kullandığı tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla ilgili doktorunu bilgilendirmelidir. Ayrıca yukarıda sıralanan ilaçların hamileler tarafından kullanımı önerilmediği için hamileler kesinlikle doktor kontrolünde başka bir tedavi yolunu tercih etmelidir.

Huzursuz bacak sendromunda önerilen egzersizler hangileridir?

Huzursuz bacak sendromunda ilaçla tedavi yeterli değilse ilaçlara ek olarak doktor, bazı bacak egzersizlerinin her gün düzenli olarak yapılmasını önerebilir.

Bu bağlamda hastanın günde yarım saatlik yürüyüşlere çıkması, fitness, yoga, pilates ve yüzme gibi hafif ve orta şiddetli egzersiz programlarını uygulaması kesinlikle doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bunun tam tersi olarak da saatlerce yürümek, koşmak gibi zorlayıcı hareketler ve şiddetli egzersizler yapmak hastanın şikayetlerini daha da kötüleştirebilir. Bu sebeple de huzursuz bacak sendromu olan kişiler daha çok ısınma ve gevşeme hareketlerini tercih etmeli ve ağır egzersizlerden kaçınmalıdır.

Hasta, dirsekleri düz olacak şekilde ellerini bir duvara yaslar, sağ dizini hafifçe büker ve sol bacağını birkaç adım geriye doğru uzatarak topuğunu yere sağlam bir şekilde basar.

Ortalama 30 saniye kadar o şekilde bekledikten sonra topuğuhala yere basılıyken sol dizini büker.

Eğer az daha zorlamak isterse bunun için ayağını geriye doğru hareket ettirir ve adından hareketi diğer bacağı için de tekrarlar.

 • Öne doğru esneme hareketi

Vücudun dengesini sağlamak için hasta, bir duvara paralel şekilde durur. Bir bacağı düz dururken diğer ayak bileğini arkaya doğru çeker ve sonrasında aynı hareketi diğer bacağı için de tekrarlar.

Hasta, bir sandalyenin arka kısmını duvara yaslar, yüzü sandalyeye dönük olacak şekilde durur. Bu şekilde öncelikle sol ayağını yukarı kaldırır ve dizini bükerek sandalyeye yaslanır. Hasta, omurgasını hareket ettirmemeye çalışarak, pelvisini hafifçe öne doğru bastırır. Bu pozisyonda 30 saniye basılı tutup, diğer bacağa geçer ve hareketi tekrar eder.

Huzursuz bacak sendromunun tedavi edilmemesi durumunda hangi riskler söz konusu olur?

Huzursuz bacak sendromu hastalarda hayati teh yaratacak bir sorun değildir ve genelde ciddi komplikasyonlara neden olmaz.

Fakat kişinin geceleri uykusunu tam anlamıyla alamaması ve sürekli bacaklarda hissedilen sorunlar hastayı rahatsız eder, zor durumda kalır. Huzursuz bacak sendromunun kişiyi depresyon gibi ruhsal bozukluklara bile sürükleyebildiği bilinmektedir.

Zira bu sendrom ilerleyen süreçte; halsizlik, okul performansında düşme, konsantrasyon ve hafıza bozuklukları gibi sorunlara da yol açmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu olanlara öneriler!

Huzursuz bacak sendromunu kontrol altında tutmak ve bunun sebep olduğu psikolojik sorunları da hafifletmek için öncelikle düzenli uyumak önerilir.

Zira her gece en az 7 saat boyunca uyuyan, sakin, karanlık, iyi havalandırılmış ve fazla sıcak olmayan bir odada uyumayı tercih eden kişiler, yaklaşık her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösteren kişilerde huzursuz bacak sendromu görülmediği, var olursa da kısa süre içinde geçtiği bilinmektedir. Aynı bağlamda aşağıda sıralanan öneriler de sendromu hafifletecektir.

 • Alkol ve sigara kullanılmamalı,
 • Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler sınırlı miktarda tüketilmeli, mümkünse günde 2 fincanı geçmemeli,
 • Bacaklara ara sıra sıcak ya da soğuk kompres uygulanmalı,
 • Geç saatlere kadar çalışmaktan kaçınmalı,
 • Ilık bir su ile bacaklara haftada bir kez masaj yapılmalı,
 • Oturarak, masa başı işler yapanlar işlerine sık sık mola vermeli,
 • Uzun süren araba yolculuklarından kaçınmalı ya da sık sık mola verip hareket etmeli,
 • Gün içinde hareket olanağını artırmalı,
 • Güne her sabah esneme, germe hareketleri ile başlamalı ve sabahları hafif de olsa egzersiz yapmalıdır.

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/huzursuz-bacak-sendromu-nedir/

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu sinir sisteminin bacaklara hareket etme isteğine neden olan bir bozukluğudur. Genellikle uykuyu engellediği için bir uyku bozukluğu olarak da kabul edilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bacak sendromlu insanlar bacaklarında (bazen kollarda veya vücudun diğer bölümlerinde) rahatsızlık duyar ve bacaklarını duyuları rahatlatmak için dayanılmaz bir dürtü ile donatırlar. Bu rahatsızlık, bacaklarda rahatsız edici, kaşıntı, iğne batma hissi gibi duygularına neden olur. Duyular genellikle istirahatte, özellikle de yalan söylerken veya otururken daha kötü olur.

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin şiddeti hafif ila dayanılmaz arasında değişir. Belirtiler gelip gidebilir ve şiddeti de değişebilir. Belirtiler genellikle akşamları daha kötüleşir. Bazı insanlar için belirtiler yaşam kalitelerini önemli derecede bozabilen şiddetli bir gece uykusu bozulmasına neden olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Kimlerde Görülür?

Huzursuz bacak sendromu, insanların % 10’una kadar etkileyebilir. Her iki cinsiyeti de etkiler, ancak kadınlarda daha sıktır ve küçük yaşlarda da olsa her yaştan başlayabilir. Etkilenen insanların çoğu orta yaş ve üstündür.

Huzursuz bacak sendromu genellikle fark edilmemiş veya yanlış teşhis edilmiştir. Belirtiler aralıklı veya hafif olduğunda bu durum özellikle geçerlidir. Doğru teşhis konduktan sonra, Huzursuz bacak sendromu tedavisi çoğunlukla başarılı olmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Çoğu durumda, doktorlar huzursuz bacak sendromunun nedenini bilemiyor; Bununla birlikte, genlerin rol oynadığından şüpheleniliyorlar. Huzursuz bacak sendromulu kişilerin yaklaşık yarısında bu durumu taşıyan bir aile üyesi vardır.

Huzursuz bacak sendromunun gelişimi veya kötüleşmesiyle ilişkili diğer faktörler şunları içerir:

 • Kronik hastalıklar. Demir eksikliği, Parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği, diyabet ve periferik nöropati gibi belirli kronik hastalıklar ve tıbbi durumlar genellikle Huzursuz bacak sendromu belirtilerini içerir.
 • İlaçlar. Antienosea ilaçlar, antipsikotik ilaçlar, bazı antidepresanlar ve sedasyon antihistaminleri içeren soğuk algınlığı ve alerji ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaç türleri belirtileri kötüleştirebilir.
 • Gebelik. Bazı kadınlar gebelik sırasında, özellikle son üç ayda huzursuz bacak sendromu geçirir. Belirtiler genellikle doğumdan sonra bir ay içinde kaybolur.

Alkol kullanımı ve uyku yoksunluğu gibi diğer faktörler belirtileri tetikleyebilir veya daha kötü hale getirebilir. Bu durumlarda uykunun iyileştirilmesi veya alkol kullanımının ortadan kaldırılması belirtileri hafifletebilir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Teşhisi

Huzursuz bacak sendromunu teşhis etmek için tıbbi test yoktur; Bununla birlikte, doktorlar diğer koşulları ekarte etmek için kan testleri ve diğer testleri kullanabilir. Bu sendromun tanısı, bir hastanın belirtilerine, ilaç kullanımı veya tıbbi durumların varlığı veya gündüz uykusuzluk sorunları ile ilgili soruların yanıtlarına dayanır.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavisi hafifletici belirtileri hedef alır. Hafiften ılımlı huzursuz bacak sendromuna sahip kişilerde düzenli egzersiz programına başlama, düzenli uyku düzenleri oluşturma ve kafein, alkol ve tütün kullanımını ortadan kaldırma veya azaltma gibi yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir.

Diğer ilaçsız tedaviler şunları içerebilir:

 • Bacak masajları
 • Banyolara uygulanan sıcak banyolar veya ısıtma yastıkları veya buz paketleri
 • İyi uyku alışkanlıkları
 • Relaxis adı verilen titreşimli bir ped

İlaçlar tedavide yararlı olabilir, ancak aynı ilaçlar herkes için yararlı değildir. Aslında, bir insanda semptomları hafifleten bir ilaç onları daha da kötüleştirebilir. Diğer durumlarda, bir süre çalışan bir ilaç etkinliğini zamanla kaybedebilir.

Huzursuz bacak sendromu için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, mevcut tedaviler durumun kontrol altına alınmasına, belirtilerin azalmasına ve uyku düzensizliğinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavisi yazımızı okumayı unutmayın.

Soru ve Cevaplar

Soru: Huzursuz bacak sendromuna hangi bölüm bakar?

Cevap: Nöroloji

Bir önceki yazımız olan Çölyak Hastalığı başlıklı makalemizde çölyak hastalığı belirtileri, çölyak hastalığı diyeti ve çölyak hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/huzursuz-bacak-sendromu/

Huzursuz bacak sendromu nedir (RLS)? Huzursuz bacak sendromunun nedenleri ve tedavisi…

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz ayak sendromu (RLS) nedir? Belirtileri nelerdir? RLS nasıl hissettiriyor? Tedavi yöntemleri ve daha birçok merak edilen sorunun yanıtı haberimizde…

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?

Huzursuz bacak sendromu (RLS), bacaklarını hareket ettirmek için güçlü bir dürtüye neden olan bir bozukluktur. Bacaklarda genellikle, onları hareket ettirerek biraz iyileşen fakat hoş olmayan bir duygu vardır. Bazen kollar da etkilenebilir. Duygular genellikle istirahat halindeyken olur ve bu nedenle uyumak zor olabilir.

Bacakları hareket ettirmek ya da yürümek genellikle rahatsızlığı hafifletir ancak hareketler durduğunda duyular sıklıkla tekrar eder.

RLS uyku bozukluğu olarak sınıflandırılır, çünkü semptomlar dinlenirken ve uyurken tetiklenir ve bir hareket bozukluğu olarak insanlar semptomları hafifletmek için bacaklarını hareket ettirmeye zorlanırlar.

Bununla birlikte, nörolojik duyusal bozukluk olarak da tanımlanır.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ

RLS bir uyku bozukluğu olarak sınıflandırılmıştır.

– Bir kişi uçak ya da sinema gibi kapalı bir alanda ve uyanık olduğunda da belirtiler oluşabilir.

– RLS’de kişi uykuya dalmak ve uykuyu sürdürebilmekte zorlandığından gün boyunca yorgun hisseder. Bunun öğrenme, iş, konsantrasyon ve rutin görevler ve faaliyetler üzerinde etkisi olabilir.

– Uykunun yeterli olmadığı zamanlarda ruh halinde dalgalanmalar, sinirlilik, depresyon, zayıflamış bağışıklık sistemi ve diğer fiziksel ve sağlık sorunları görülebilir.

RLS NASIL HİSSETTİRİYOR?

RLS’li bir insanın bacaklarında ve bazen kollarında tuhaf ve hoş olmayan bir his vardır ve onları hareket ettirmek için güçlü bir dürtü vardır. İnsanlar bu duyguları şöyle tanımlamışlardır:

– ağrıyan– yanan– emekleme– sürünen– elektrik çarpmasına benzer– kaşıntı– asılarak

– karıncalanma

Rahatsızlığı gidermenin tek yolu bacakları hareket ettirmektir. Sadece gece boyunca değil, birey dinlenirken ya da inaktif olduğunda duyumlar ortaya çıkar. Semptomlar genellikle akşamları ve geceleri kötüleşir ve sabahları kısa bir süre için rahatlayabilir.

RLS TEDAVİSİ

Sıcak banyolar semptomları hafifletmeye yardımcı olur. RLS semptomlarını yönetmede sıkıntı çekiliyorsa bazı ilaçlar tavsiye edilebilir.

İLAÇLAR

İlaçlar ancak şu durumlarda iyileşmeye yardımcı olabilir:

Demir: Demir ile takviye düşük demir seviyesi olan kişilere yardımcı olabilir. Bu da semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Alfa 2 agonistleri: Bunlar birincil RLS vakalarında yardımcı olabilir, ancak uyku sırasında periyodik bacak hareketlerini etkilemeyecektir.

Ağrı kesici ilaçlar: Non-steroid anti-inflamatuar ilaç olan (NSAID) ibuprofen hafif semptomlara yardımcı olabilir.

Antikonvülsanlar: Bunlar ağrı, kas spazmları, nöropati ve gündüz semptomlarını tedavi eder. Neurontin veya gabapentin, popüler bir antikonvülzandır. (epilepsi nöbetleri, bipolar bozukluk, nöropatik ağrı gibi durumların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan ilaç grubu)

Benzodiazepinler: Bunlar, kalıcı ve hafif semptomları olan insanlara RLS’nin etkilerinden uyum sağlamada yardımcı olan yatıştırıcı ilaçlardır. Restoril veya temazepam, Xanax veya alprazolam ve Klonopin veya klonazepam örnekleridir.

Dopaminerjik ajanlar: Bu ilaçlar beyinde bir nörotransmitter olan dopamin seviyelerini yükseltir. RLS ile ilişkili hoş olmayan bacak hislerini tedavi edebilirler. Levodopa ve karbidopa yaygın dopaminerjik ajanlardır.

Dopamin agonistleri: Bunlar ayrıca beyin dopamin seviyelerini arttırır ve hoş olmayan bacak hislerini tedavi eder. Bazı hastalarda levodopa ile daha fazla yan etki bildirilmesine rağmen, yaşlı hastalarda olumsuz etkilere neden olabilirler.

Opiatlar: Acıyı tedavi et ve RLS semptomlarını rahatlatabilir.

Diğer ilaçlar başarısız olduğunda doktorlar bunları reçete edebilir. Kodein ve propoksifen düşük dozlu opiatlar iken, oksikodon hidroklorür, metadon hidroklorür ve levorfanol tartarat yaygın yüksek doz opiatlardır.

Parkinson ve epilepsi ilaçları bazen istemsiz hareketleri azaltabildikleri için RLS’de kullanılır.

Altta yatan bazı koşullar RLS’yi tetiklerse ve bu koşullar tedavi edilirse, RLS azalabilir ya da bitebilir. Bu genellikle demir eksikliği ve periferik nöropati ile ilgili durumdur.

HUZURSUZ AYAK SENDROMUNUN ÇEŞİTLERİ

İki ana tip RLS vardır:

Primer veya idiyopatik RLS. İdiyopatik, sebebin bilinmediği anlamına gelir. En yaygın tiptir ve aşağıdaki özelliklere sahiptir:

– Genellikle 40 yaşından önce başlar.– Çocukluk kadar erken yaşlarda başlayabilir.– Genetik bir nedeni olabilir.– Birincil RLS başladıktan sonra, ömür boyu olma eğilimindedir.– Semptomlar sporadik olabilir veya yavaş yavaş kötüleşebilir ve zaman içinde daha yaygın hale gelebilir.

– Hafif vakalarda, kişinin uzun süre semptomları olmayabilir.

Sekonder (ikincil) RLS. İkincil bir bozukluk başka bir hastalık veya rahatsızlıktan kaynaklanır.

Sekonder RLS genellikle 45 yaşından sonra başlar ve kalıtsal olma eğiliminde değildir. Bu tür RLS belirgin bir şekilde farklıdır:

– Başlangıç aniden olur.– Semptomlar genellikle zamanla kötüleşmez.

– Semptomlar daha şiddetli olabilir.

Sekonder RLS’yi tetikleyebilen hastalıklar ve semptomlar şunlardır:

– Diyabet– Demir eksikliği– böbrek yetmezliği– Parkinson hastalığı– nöropati– gebelik

– romatoid artrit

RLS’nin tam olarak nasıl gerçekleştiği anlaşılamamıştır, fakat vücudun, kas hareketlerini kontrol etmede rol oynayan bir nörotransmitter olan dopamini nasıl işlediği ile ilişkili olabilir. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar RLS’yi tetikleyebilir. Bu ilaçlar dopamin aktivitesini etkiler.

Ayrıca hamilelik ile de bağlantılıdır. Nedeni bilinmemekle birlikte, kadınların yaklaşık yüzde 20’si hamileliğin son üç ayında RLS yaşamaktadır.

Periyodik uzuv hareket bozukluğu (PLMD). PLMD benzer bir uyku bozukluğudur. PLMD olan kişilerde, bacaklarda uyurken kontrol edilemez bir şekilde seğirir ya da sarsılır. Ayrıca bir tür uyku bozukluğu olarak kabul edilir. Hareket, bireyin gece boyunca sık sık uyanmasına neden olabilir ve bu da uykunun kalitesini ve uzunluğunu azaltabilir. RLS’ye yol açabilir.

RLS İÇİN EVDE YAPILABİLECEKLER…

RLS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

Sıcak banyolar ve masajlar: Bunlar kasları gevşetebilir ve semptomların yoğunluğunu azaltabilir.

Sıcak veya soğuk torbalar: Bazı insanlar ılık, diğerleri sıcak ve soğuk alternatiflerin yararlı olduğunu söyler.

Gevşeme teknikleri: Stres RLS’yi kötüleştirebilir, bu nedenle yoga, meditasyon ve tai chi gibi egzersizler yardımcı olabilir.

– Egzersiz: Bacakları daha fazla kullanmak semptomları hafifletebilir. Hastanın hareketsiz bir yaşam tarzı varsa, araba sürmek yerine yürümek, spor yaparak bacaklarını aktif olarak kullanmak tedaviye yardımcı olabilir.

– Huzursuz bacak sendromu için uyku hijyeni: Yorgunluk belirtileri RLS’yi daha da kötüleştirdiği için uyku hijyeni önemlidir.

İpuçları şunları içerir:

– Serin ve sakin bir yatak odasında uyumak.– Her gece aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatte kalkmak.– Yataktan önce bir saat boyunca maruz kaldığınız ışık miktarını azaltın.– Kafein ya da şeker gibi içecekleri uyandırmaktan kaçının.

– Alkol tüketiminden ve tütününden kaçınmak veya azaltmak.

– Egzersiz ve fiziksel aktivite RLS’ye yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda da ağırlaştırabilir.

Çoğu hasta orta düzeyde egzersiz yapar, ancak çok fazla egzersiz semptomu daha da kötüleştirebilir.

Bacak damar tıkanıklığı tedavisi

Kardiyolog Prof. Dr. Eralp Tutar cevaplıyor; Bacak damar tıkanıklığı tedavisi, halk arasında damar sertliği olarak bilinen aterosekleroz hangi organı besleyen damarda oluyorsa o organa ait şikayetler ortaya çıkar

Bu egzersizler hem zayıflatıyor hem rahatlatıyor

Doğru nefes alıp vermenin fiziksel ve mental faydasını uzmanlar sık sık dile getiriyor. Bazı tekniklerle yapılan nefes egzersizleri de rahatlamak ve hatta zayıflamak için birebir…

Oturduğunuz yerden kilo kontrolü

Stresten sıkıntıdan kendini yemek yemeğe verenler! Üzüntülerinizi nefesinizle uçurun ve bedeninizin mutlu ve sağlıklı olmasına izin verin. Nasıl mı? Nefes Koçu Reyhan Elmasri, kolay bir egzersizle kendiniz için güzel şeyler yapmanızı sağlıyor.

Источник: https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/huzursuz-bacak-sendromu-nedir-rls-huzursuz-bacak-sendromunun-nedenleri-ve-tedavisi-2368087/

Huzursuz Bacak Sendromu: Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu, “yattıktan sonra bacaklarda ortaya çıkan, genellikle uykusuzluğa yol açan, dolaşarak geçici olarak hafifletilebilen, yetersiz dolaşımdan kaynaklandığı düşünülen, tarifsiz bir huzursuzluk hissi, seğirme veya huzursuzluk” olarak tanımlanır.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler bacaklarını hareket ettirmek için güçlü bir dürtüye neden olan bir rahatsızlığa sahip olurlar. Bu dürtüye, sıklıkla bacaklarında tuhaf ve hoş olmayan hisler eşlik eder. Hastalar, rahatsızlık veren duyguları hafifletmenin tek yolunun bacaklarını hareket ettirmek olduğunu söylerler.

Genellikle huzursuz bacak sendromu olan kişiler bacaklarında şu şikayetlerde bulunurlar:

 • Ağrı
 • Yanma
 • Emekleme
 • Elektrik çarpması hissi
 • Kaşıntı
 • Çekilme
 • Karıncalanma

Bu insanlar bu hisleri kollarında da yaşarlar.

Çok sayıda hasta bu hislerin dinlenme sırasında veya hareketsiz olduğunda ortaya çıktığını ve yalnızca yattıktan sonra olmadığını belirtmekteler. Semptomlar akşamları ve geceleri kötüleşir ve genellikle sabahları kısa bir süre rahatlama olur.

Periyodik Bacak (Ekstremite) Hareket Bozukluğu (PLMS)

Hastanın bacağı her 10 ila 60 saniyede kontrolsüz şekilde titreşir. Genellikle uyku sırasında oluşur ve bir çeşit uyku bozukluğu olduğu düşünülür. PLMS, hastayı gece boyunca sık sık uyandırır. Bu durum uyku kalitesini ve uzunluğunu düşürür. Huzursuz bacak sendromlu birçok insan periyodik bacak hareket bozukluğuna sahiptir.

Huzursuz bacak sendromu uyku kalitesini etkileyebilir. Huzursuz bacak sendromlu hastaların çoğunluğu uykuya dalmakta çok zorlanır ve gece derin bir uykuya dalmak güçleşir, uyku bölünmeleri olur.

Sonuç olarak, birçok hasta gün boyunca yorgun ve uykulu olduğunu fark eder.

Düzensiz ve yetersiz uyku, hastanın normal rutin görev ve faaliyetleri öğrenmesi, çalışması, konsantre olması ve yürütme yeteneğini etkileyebilir.

Uyku eksikliği; ruh hali değişiklikleri, sinirlilik, depresyon, zayıf bağışıklık sistemi ve diğer fiziksel ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

Huzursuz bacak sendromu hafif dereceden ağır dereceye kadar sınıflandırılır. Bu şunlara bağlıdır:

 • Belirtilerin ne sıklıkta ortaya çıktığı
 • Belirtilerin ne kadar şiddetli olduğu
 • Semptomları hafifletmede hareket etmenin ne kadar fayda sağladığı
 • Uyku bozukluğu derecesi

Huzursuz Bacak Sendromu Sebepleri

Huzursuz bacak sendromu neden olur?” Huzursuz bacak sendromunun iki ana türü mevcuttur. Bu iki tip de farklı sebeplerden ortaya çıkar.

Huzursuz bacak sendromu, 45 yaşından önce başlar ve kalıtsal olma eğilimindedir. Bu tür huzursuz bacak sendromu, çocukluk döneminde bile başlayabilir. Semptomlar zamanla kademe kademe daha da kötüye gider. Belirtiler aynı zaman zaman daha sık görülür. Semptomları hafif olarak sınıflandırılan hastaların semptomları olmayan uzun süre olmayabilir. Bu, en yaygın huzursuz bacak sendromudur.

Sekonder, başka bir hastalık süreci veya rahatsızlığının yol açtığı anlamına gelir. Bu huzursuz bacak sendromu genellikle 45 yaşından sonra başlar ve kalıtsal olma eğiliminde değildir. Bu tip hastalar daha ani bir başlangıç geçirirler. Zaman geçtikçe belirtiler genellikle kötüye gitmez.

Huzursuz bacak sendromu diğer hastalıklar tarafından tetiklenebilir. Aşağıdaki hastalıklar ve belirtilerin huzursuz bacak sendromunu tetiklediği bilinmektedir:

Huzursuz bacak sendromu bir hastalık tarafından tetiklendiğinde semptomlar aniden başlayacaktır. Aşamalı bir başlangıç yoktur.

Huzursuz bacak sendromu semptomları genellikle zamanla kötüleşir. Bununla birlikte, bazı insanlarda haftalarca veya aylar herhangi bir belirti olmayabilir.

Huzursuz bacak sendromu bir hastalık veya ilaç tarafından tetiklenirse, tetik gittiğinde veya rahatlanıldığı zaman giderilebilir.

Hamilelikte huzursuz bacak sendromu olan kadınlar bebek doğar doğmaz iyileşirler.

Böbrek yetmezliği ve daha sonra bir böbrek nakli geçiren huzursuz bacak sendromu hastaları genellikle nakilden sonra daha iyi olurlar. Sadece diyaliz genellikle huzursuz bacak sendromunu rahatlatmaz.

Huzursuz Bacak Sendromu Teşhisi

Huzursuz bacak sendromu tanısı konulurken iyi bir tıbbi öyküye ve fizik muayene yöntemine güvenilir. Wikipedia’ya göre, bir laboratuardaki uyku kaydı (polisomnografi) teşhis için gerekli değildir.

Doktor ayırıcı tanıyı düşünürken periferik nöropati, radikülopati (omurganın sinir sisteminin geri kalanına bağlayan sinir köklerine zarar veren hastalıklar) ve bacak kramplarına dikkat etmelidir. Bu hastalıklarda hareket etme isteği daha azdır ve ağrı seviyesi daha farklıdır.

Bazı antidepresanlar ve antipsikotik ilaçların bir yan etkisi olarak düşünülebilir. Bu ilaçların hastalığı tetikleyip tetiklemediği araştırılır.

Vasküler sistemin Doppler ultrasonografi değerlendirmesi, genelde huzursuz bacak sendromunu tetikleyen herhangi bir venöz rahatsızlığı eleyecektir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer? Huzursuz bacak sendromunu tamamen iyileştirebilecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Diğer yandan, uygulanabilecek pek çok yöntemle belirtileri hafifletmek mümkün olabilmektedir.

Teda yöntemleri tamamen kişisel belirtilere bağlı olarak şekillenmektedir. Huzursuz bacak sendromunun altta yatan diğer bir tıbbi sağlık sorunu nedeniyle gelişmesi durumunda ise, amaç ilk önce o tıbbi nedeni tedavi etmektir.

Sonrasında zaten huzursuz bacak sendromu belirtileri de kaybolacaktır. (1)

Kendi Kendine Tedavi Yöntemleri

Çoğu durumda, huzursuz bacak sendromu yaşam tarzı seçenekleri nedeniyle ortaya çıkmakta ya da giderek kötüleşmektedir. Huzursuz bacak sendromunun temel nedeni bu olduğun, basit kendi kendine ya da evde tedavi yöntemleriyle durum kontrol altına alınabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletebilecek bazı tavsiyeler şunlardır:

 • Yatmadan birkaç saat önce alkol, kafein ve nikotin kullanmamaya özen gösterin.
 • Reçetesiz ya da reçeteli olan ilaçları mutlaka kullanma talimatlarına uygun bir şekilde alın.
 • Her gün ılımlı seviyede düzenli egzersiz yapmaya çalışın.
 • Yatmadan önce ağır yemekler ya da büyük öğünlü yemekler yemekten kaçının.
 • Uyku düzenini sağlayın ve bu düzene uymaya çalışın.
 • Gündüz uykusundan kaçının.
 • Yatağı sadece uyku ve cinsel ilişki için kullanmaya çalışın. TV izlemek gibi aktivitelerden kaçının.
 • Uyumaya hazırlandığınızda, bunu kendinize stres haline getirmeyin ve rahatlamaya çalışın.
 • Stres altındayken ya da duygusal problemler yaşarken bir kaçma yöntemi olarak yatağa girmemeye özen gösterin. (2)

Huzursuz bacak sendromunu tedavi etmek için amaçlanan ilk şey, belirtilere neden olan ve belirtilerin kötüleşmesine yol açan, gıdaları tüketmekten kaçınmaktır. Aynı zamanda, alkol, kafein ve nikotin kullanımına sınırlandırma getirilmelidir. Bunlar kısmen de olsa, belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. (3)

Yan Etkisi Bulunan İlaçların Değiştirilmesi

Kullanılan bazı ilaçlar, bir yan etki olarak huzursuz bacak sendromuna yol açabilmektedir. Bu nedenle, kullanılan ilaçların doktor tavsiyesi ile değiştirilmesi gerekebilmektedir.

Altta Yatan Tıbbi Nedenin Tedavisi

Huzursuz bacak sendromuna yol açan kansızlık (anemi), şeker hastalığı (diyabet), beslenme yetersizlikleri, böbrek hastalığı, tiroid hastalığı, varisli damarlar veya Parkinson hastalığı gibi altta yatan tıbbi durumlar tedavi edilmelidir. (4)

Vitamin ve Mineral Takviyeleri

Vitamin veya mineral eksikliklerini telafi etmek için doktor tarafından diyet takviyeleri önerilebilmektedir. Bazı durumlarda, bu tedaviler huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletmek yeterli olabilmektedir.

Alternatif Yöntemler

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinden muzdarip olan kişinin esneme ve germe hareketleri yapması, sıcak ya soğuk su banyoları uygulaması, jakuzi banyolarından yararlanması, sıcak veya soğuk paketler kullanması oldukça faydalı olabilmektedir. Bununla birlikte, bacak masajı ve yatmadan önce ayaklara ve ayak parmaklarına uygulanan titreşimli fizik tedavi seçenekleri de belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu belirtilerini kötüleştiren faktörlerden biri olan stresten uzak durulması da önemlidir. Bunun için egzersiz, meditasyon, yoga, hobi ve nefes alıp verme yöntemleri gibi gevşeme yöntemleri tercih edilebilmektedir. (5)

İlaç Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu için ilaç tedavisi, haftada 3 geceden fazla olacak şekilde belirtiler yaşayan kişiler için doktor tarafından reçete edilerek uygulanmaktadır. Altta yatan tıbbi bir nedenden kaynaklanmıyorsa, ilaç tedavisi huzursuz bacak sendromunu iyileştirememektedir. Etkisi sadece belirtileri hafifletme üzerine olmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu durumunda sıklıkla reçete edilen ilaçlardan bazıları şunlardır:

Dopaminerjik ajanlar, beyindeki nörotransmiter dopamin seviyesini artırmaya yardımcı olmaktadır. Böylece huzursuz bacak sendromu belirtileri engellenebilmektedir. (6)

Dopamin ajanları, beyindeki dopamin seviyelerini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Dopamin ajanı içerikli ilaçların bazı yan etkileri bulunabilmektedir. Bu nedenle yaşlı hastalarda kullanımı zor olabilmektedir.

Benzodiazepin olan ilaçlar yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle, belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olarak, kişinin daha rahat uyumasını sağlayabilmektedir.

Antikonvülsan ilaçlar, şiddetli kas spazmlarını hafifletmek için kullanılmaktadır. Huzursuz bacak sendromu nedeniyle oluşan ağrıyı ve gündüz belirtilerini azaltmak için faydalı olabilmektedir.

Bu ilaçlar beyin sapındaki alfa2 reseptörlerini uyarmaya yardımcı olmaktadır. Böylece, sinir sisteminin kas hareketlerini ve hislerini kontrol eden kısmını tersine çeviren sinir hücreleri aktive edilmektedir. (7)

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Huzursuz bacak sendromu tanısı ve tedavisi için nöroloji bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu sinir sistemini etkileyen bir durumdur. Bacaklarda ve kollarda hissedilen huzursuz bacak sendromu, kişinin bacaklarını ve kollarını hareket ettirmesi için güçlü bir dürtüye sahip olmasına yol açmaktadır. (9)

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? daha fazla bilgi için

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть