Huzurun Resmini Yapabilir misiniz?

İç huzur dışarıda bulunmaz!

Huzurun Resmini Yapabilir misiniz?

Kategori: Pozitif Hayat – 6.299Yorum Yazın

İç huzur unuttuğumuz bir kavram haline geldi. İç huzur nedir? İç huzur nasıl sağlanır? İç huzur, bedenin ve ruhun uyum içinde çalışmasını sağlayan ve gönül rahatlığı, dinginlik olarak kendini gösteren ruhsal tatmin halidir.

GençKalanlar olarak cilt güzelliği, cilt yenileme konularında içerik üretiyoruz.

Pekiyi iç huzuru olmadan cilt güzelliği olur mu? İç huzursuzluğu yaşarken genç görünmek mümkün müdür? İç huzur nasıl sağlanır? İç huzuruna giden yolu adım adım keşfetmeyi gerçekten istiyorsanız bu yazı sizin için bulunmaz nimet!

İç huzuru yakalamak için yazıyı tamamlayacak kadar zaman ayırın! Yıllarca yaptığınız gibi koşuşturarak değil dinginlik içinde okuyun. Vaktiniz mi yok linkini kaydedin gönül rahatlığıyla okuyacağınız bir anı bekleyin!

İç huzur nasıl sağlanır? Photo:Pixabay

İç huzur bulmak!

Dünyaya gelirken bizi yaratan kudret rızkımızı vereceğini bize bildiriyor. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki yedi buçuk milyar insan 510 milyon metrekarelik dünya karasından bir parça alabilmek ve tapusunu ele geçirmek için uğraşıyoruz.

Yani bu dünyaya geliyoruz ama kalacak yerimiz yok! Yaşayacak bir yer için ömrümüzün 20 senesini feda ediyoruz. Kredi bulmak, borçlanmak, sonra iş bulmak ve kredi borcunu ödemek için! Bu dünyaya yaşamaya değil borç ödemeye geliyoruz. Borç ödeme işi ölünce sona eriyor anca!

Dünyaya hangi borçlarla geldiğimizi hiç düşündünüz mü?

Dünyaya geldikten sonra 18-20 sene eğitim, yönetim, üretim sistemini öğrenmeye çalışıyoruz. Artık öyle bir hal aldı ki vatan borcundan önce kredi borcu ödemeye çalışıyoruz. Askerliğini yapmamış milyonlarca genç kredi borçlusu durumunda. Ha keza eğitim süresince de borç yakamızı bırakmıyor. Okul masrafları, kırtasiye masrafları, kurslar, özel dersler vb.

20’li yaşların başı iş bulmak ve dikiş tutturmakla geçiyor. İş bulamayınca yeni kurslar, kişisel gelişim kampları, yabancı dil eğitimi, ek sertifikalar… Tabi hepsi ücretli!

30’lu yaşlara gelince evlenme telaşı sarıyor. Yaklaşık 100 bin lira sıcak para gerekiyor elbette. Yine Allah razı olsun bankalar faiziyle bize düğün, evlilik, ihtiyaç kredisi veriyor! Bu arada bayram kredisi falan da arada cabası!

Borcunuzu ödeyin!

30’ların sonu 40’ların başı iş bulduk, evlendik hatta çocuk yaptık ama başımızı sokacak bir evimiz yok! Ne lazım konut kredisi! Hem de 120 aydan 240 aya kadar vadelerle! Hiç 240 ay kaç yıl yapıyor düşündünüz mü? Reklamlarda ‘20’ yıl yerine neden hep 240 ay vade ibaresi tercih ediliyor. Çünkü 240 ay bir çırpıda ödenirmiş gibi geliyor değil mi? Oysa 20 yıldan söz ediyoruz. 40 yaşında olsanız 60 yaşında olacaksınız son kredi taksidini ödediğinizde!

50-60 yaş konut kredisinin de ödendiğini kabul edelim. Bu sefer çocukların eğitimi, düğün, iş bulma ve ihtiyaçlarına yardım etme dönemi geliyor. Yüz binlerce emekli kredi borçlusu! Neden?

Ömrümüz borçla geçiyor. Namaz ve diğer ibaretler de boynumuzun borcu.

Kısaca bu dünyaya hiç kredimiz olmadan geliyoruz. Yaşamak için değil borç ödemekle ömrümüzü geçiriyoruz. Neden? Sistem bu! Bu sistemin çarpıklığını gösteren çok çarpıcı bir bilgi verelim. 8 kişinin toplam serveti üç buçuk milyar insanın gelirine eşit! Ne eşitlik ama peh peh!

Borcumuz ne zaman bitiyor! Ölünce, evet aynen öyle, ölünce! Can borcumuzu da ödüyoruz! Kalan borçlarımızı ise çocuklarımıza miras bırakıyoruz.

İç huzuru bulmanın yolları

Bu tabloda iç huzuru yakalamak mümkün mü? Elbette hayır! İç huzuru bulmanın yolları nelerdir? İçsel huzur mümkün mü? Ne yapmak gerekiyor? Sistemi tersine çevirmek yeterli!

Şöyle ki dinginlik, huzur için bize öğretilen ihtiyaç kavramını değiştirmeliyiz. Bizim ihtiyacımız yemek, içmek, konuşmak, eğlenmek, anlamak, paylaşmaktır.

Bizim ihtiyacımız son model akıllı telefon, yüksek bant hızına sahip sınırsız internet, sınırsız yemek, sınırsız tatil, akıllı otomobiller, smart Tv’ler, klimalar, stres çarkı, AVM’ler, sonu gelmeyen trendleri yakalamak için kıyafet çöplüğü elbise dolapları, patates soyucular, otomatik yemek pişiren cihazlar (patates kızartmak için bile akıllı cihazlar var yahu!) değildir!!! Tek ihtiyacımız basit yaşamaktır. Bizim olan dünyanın ‘bizim’ olduğunu anlayabilmektir.

İç huzuru yakalamak basit yaşamla mümkündür Photo:Pixabay

Bu dünyaya yabancı gibi gelip yıllarca borç ödemeye çalışmamaktır. Basit yaşarsan borcun olmaz. Kendini kabullenirsen, kapasiteni bilirsen borcun olmaz. Borç ödemek için çalışmazsan kalp huzurunu bulursun. İçsel huzur borç için yaşamamaktan geçer.

Vicdanı hatırlamaktan, sömürmemek ve sömürülmemekten geçer! Cüzdan değil vicdandır insanı rahatlatan! Gönül rahatlığıyla yaşamak için gönül huzuru için sadece yalın yaşamak yeterlidir. Çünkü yalın yaşayan insanlar başkalarının malı, mülkü ve parasıyla uğraşmaz. Kendi yaşamını kurgular ve kazanımlarını herkesle paylaşır.

Bunu tarihte başarabilen kişi var mıdır? Yani rol modelimiz? Ben bir tane biliyorum: Hz. Muhammed.

Basit yaşamın rol modeli

Hz. Muhammed iç huzur için dua ederken aynı zamanda basit yaşamıştır. Şatafat, lüks, ihtiyacı olmayan şeyi tüketme, gereksiz ihtiyaç uydurma kolaycılığı ve sömürüsünden uzak bir yaşam sürdürmüştür.

Devlet başkanı olması hasebiyle saraylarda yaşamamıştır.

Bugün peygamberin yaşadığı ev ve yaşam benzeri hayat sürmek isteyecek kaç Müslüman var acaba dünyada? Böyle bir toplumda iç huzur duası okuyarak da huzur bulunması zor görünüyor!

Hayat kısa. İç huzur nedir diye merak ediyorsan fazlalıklardan kurtulmaktır. Önce kendin olmaktır, insan olmaktır, dünyaya borç ödemeye gelmediğimizi, bu dünyaya bizi gönderen kudretin bizim rızkımızı garanti ettiğini bilmektir. Bu bilinçle verimli, çevreye zararsız, sürdürülebilir bir üretkenlik içinde olmaktır. Paylaşmaktır. Yalın yaşarsak dünya bizim! Aksi halde en zengin sekiz kişinin!

Bu yazı da görünümü genç kalanlara iç huzur nasıl sağlanır konusunda bir borcumuzdu. Armağan olsun!

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: //www.genckalanlar.com/ic-huzur/

Huzurun Resmi…

Huzurun Resmini Yapabilir misiniz?

HUZUR’UN RESMİ

Bir gün bir kral ama halkı tarafından sevilen bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışırlar birbirinden güzel resimler yaparlar. Sonunda eserleri saraya teslim ederler.

Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoşlanır. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir.Resimlerden birisinde sükunetli bir göl vardır. Göl bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır. Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslüyorlardı.

Resme kim baktı ise onun mükemmel bir huzur resmi olduğunu düşünüyorlardı. Diğer resimde de dağlar vardı. Ama engebeli ve çıplak dağlar. Üst tarafta öfkeli bir gökyüzünden yağmurlar boşanıyor ve şimşek çakıyordu. Dağın eteklerinde ise köpüklü bir şelale çağıldıyordu.

Kısaca resim hiçte huzurlu gözükmüyordu.Fakat kral resme bakınca, şelalenin ardında kayalıklardaki çatlaktan çıkan mini minnacık bir çalılık gördü. Çalılığın üstünde ise anne bir kuşun örttüğü bir kuş yuvası görünüyordu.

Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuş yuvasını kuruyor…harika bir huzur ve sükun örneğiÖdülü kim kazandı dersin. Tabi ki ikinci resim. Kralın açıklaması şöyle idi:

Huzur hiçbir gürültünün sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur bütün bunların içinde bile yüreğimizin sükun bulabilmesidir

Kendinize Güvenmenin 14 Yolu

Eğer özgüveninizi yitirdiğinizi düşünüyor ve nedenini sorguluyorsanız, ya da kendinize güveninizi nasıl pekiştireceğinizi merak ediyorsanız bu tavsiyeleri uygulayın.

İşte bizim için  son derece  yararlı bir  yazı daha.Sindire sindire okuyalım derim.

1. Önce bütün olumsuz tecrübeleri unutun. Durup dururken güveniniz yitirmeniz, basarisizlik duygusunu yasamaniz bundan olabilir. O yüzden ilk adim olarak gecmisteki bütün kötü deneyimleri yok edin. Beyninizden silin gitsin!

2. Kendinizle iletisiminiz cok önemli. ”Sen bunu yeneceksin” gibi cümleler kurmayin. Yani kendinize ic sesinizle “sen” diyorsaniz bu sorundur. İlk olarak kendinizle “iletisim”e gecip, “ben bunu yaparim” seklinde cümlelerle ise baslayin.

3. Erteleme olayina bir son verin. Bir seyi sonlandirmayip, yarim birakma, basarili olamama korkusuna dayanabilir. “Su an” yapacaginiz ne varsa “hemen simdi” yapin.

Bir not edin bakalim, “yarim” biraktiginiz isler cok fazla mi? Onlari tamamlamak güven duygunuzu rehabilite edecektir. Cok basit seylerde bile bunu uygulayin.

Sacinizi kestirmeyi ne zamandir erteliyor musunuz. Hemen gidin kestirin mesela…

4. Kesin olarak istediginiz seyin ne oldugunu düsünün. Tam olarak neyi, ne kadar, nerede ve nasil elde etmek istiyorsunuz? Bunu dakikalarca düsünüp, o cok istediginiz seye odaklanin. Adrenalinizin arttigini, istediginiz “Kendinize Güvenmenin 14 Yolu” yazısını okumaya devam et

Benim için müthiş yararlı bir makale oldu.Size de ışık olması dileklerimle…

İman inanç olumlu düşünce Allah’a inanmak başka insanlara inanmak kendine inanmak hayata inanmak…

” Bir şey yapabilirsen iman edene herşey olanaklıdır.”

” İmanınız olsa sizlere olanaksız sayılan hiç bir şey kalmaz ” İnandığınız gibi olsun. İnanın inanınki inanç dağları yerinden oynatsın…

Hayatta Başarılı olmanın istediğiniz şeyi elde etmenin temel anahtarı tamamen gevşemek ve her ne yapıyorsanız kendinizde olan herşeyi işinize vermektir. Hayat hayata her şeyini veren birinden hiç bir şeyi esirgemez.

En iyisini umun en kötüsünü değil o zaman kalbinizin istediğini elde edersiniz.

“İster iyi olsun ister kötü ister kuvvetli ister zayıf bu kalbinizde olan şeydir SONUNDA SİZE GELİR ( Emerson ) ” Ne istediğinize dikkat edin çünkü onu alacaksınız” demişti….

Aklın derinlemesine umduğu şeye ulaşma eğilimi iyi bilinen hakiki bir prensiptir.

İnanç gücü harikalar yaratır.

Bilinçaltınızdan özünüzden şüphe duymayın bilinçli akıldaki şüphe o kadarda garip değil normal gerekli bir sorgulamadır bu kaçınılması gereken derin köklü şüphedir “İnandığın herşeyi yaşarsın. Umut et ve senin OLsun !!!” yazısını okumaya devam et

Yürürken ağaçlarla konuşmuyorsanız,
çiçeğin, böceğin farkında değilseniz yaşamıyorsunuzdemektir!”

Ne kaybederiz onlarla iletişime girsekvene kaybederiz onlardan öğrensek

sanat ve sanatçı doğallığını.

Page 3

İnsanları sevmenin tek bir yolu vardırO da onları olduğu gibi sevmektir.Onları olduğu gibi sevdiğinde onlar değişirler, dönüşürler..

İnsanlara “doğal” ve “özgür” olmaları için yardım et.

Kim seni bütünüyle, koşulsuzca kabul ederse değişmeye başlarsın.Onun kabulü sana böyle bir cesaret verir.

Olduğun gibi kabul edilmen seni bütünleştirir,Seni kendine güvenli kılar, seni kendin gibi hissettirir.O zaman beklentileri yerine getirmene gerek yoktur, sen olabilirsin.

Bu yüzden sevgi bu kadar besleyicidir.Seni basitçe, sırf sevgi uğruna seven bir erkek ya da kadın bulabildiğinde,Sevgi dönüştürür.

Ansızın tüm üzüntü kaybolur; yüreğinde bir dans, bir şarkı bulursun…

Osho

Osho’nun yazılarını seviyorum bir çok insan yazıları detaycı olduğu için ne söylediğini anlamakta zorlanıyor.Oysa çok ince noktalara değiniyor.Ama yaşamı ve duygularımızın bütününü oluşturan o ince noktalara.

Şehrin ortasındaki bir yüzme havuzunda gece karşılaşan iki yabancının aşk hikayesi… ve şaşırtıcı bir son!
Alexandra Hetmerova tarafından hazırlanan ve pek çok ödül alan eğlenceli bir kısa animasyon film!

Benim gibi animasyon severlereee

Источник: //kidim2013.wordpress.com/2014/01/25/huzurun-resmi/

Поделиться:
Нет комментариев

    Leave a Reply

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.