İçinizdeki Balon: Abdominal Aort Anevrizması

Abdominal Aort Anevrizması Semptomları ve Tedavi Yolları

İçinizdeki Balon: Abdominal Aort Anevrizması

Aort anevrizması teşhisi konulduğunda en önemli tanıların başında Abdominal gelmektedir. Bu tanıyı karın bölgesinde kanı vücudumuza dağıtan Aort damarında oluşan baloncuk olarak açıklamak mümkündür.

İçindekiler

 • Abdominal Aort Anevrizması Tanımı
 • Belirtileri
 • Tedavisi

Abdominal Aort Anevrizması Tanımı

Abdominal Aort Anevrizması nedir gibi bir soru kalıbıyla çok sık karşılaşmayız. Çünkü bu tip damar rahatsızlıklarının belirtileri her zaman ortaya çıkmamaktadır.

Aksine insanlar bilgisayarlı tomografi ya da ultrason gibi görüntülü inceleme cihazlarına farklı şikâyetler için başvurduklarında tanı için veri elde edilir.

Doğal olarak yıllar boyunca damar çeperinde baloncuk oluşumu ve gelişimi olabilir.

Aort damarı kalpten aşağıya doğru uzayan bir yapıya sahiptir. Göğüs kafesinin altında bulunan kısımda oluşabilecek damar balonlaşması farklı bir teşhise gebedir.

Fakat karın bölgesinde olan Aort üzerinde oluşacak tüm baloncuklar için Abdominal anevrizma diyebiliriz. Bu ayrımı yaparken belirtiler veya sebepler ön plana çıkabilir.

Fakat hastaların %70’inde hiçbir belirti ortaya çıkmadan 5-10 yıl boyunca gelişim gösterebildiğini unutmamak gerekir.

Karın bölgesinde 3 santimetre bile olmayan, kalpten çıktığı noktadaki en büyük çap olan 2,5 santimetrenin daralarak ilerlemesi normaldir. Balonlaşma denilen durum ise damarın iç çeperinden başlayarak şişme şeklini alır. Risk faktörü ise bu balonlaşma sonucunda meydana gelebilecek patlamadan dolayıdır. Abdominal Aort Anevrizması patlaması hayati bir risk oluşturabilir.

Belirtileri

Hiçbir şekilde belirtisi olmadan ilerleyebilecek olan Abdominal anevrizma için iyi bir tetkik şarttır. Burada erken teşhisin önemini boyutundan dahi anlamak mümkündür. Örneğin normal standardı 3 santimetreden küçük olacak şekilde ayarlanmıştır. Buna ek olarak Anevrizma tedavisi için önemli olan koşulların sağlanabilmesi gerekir.

Bazı hastalarda Abdominal Aort Anevrizması rüptürü meydana geldiği ortaya çıkar ve anında müdahale edilmesi için fazla vakit yoktur.

Aort damarında oluşabilecek derin bir rüptür tam anlamıyla kan kaybına yol açacaktır. Bu kan kaybının ana besleyici damar Aort üzerinden olması ise organlara ulaşan oksijen yüklü kanın erişimini kesecektir.

Haliyle ölüm sürecinin saatler içerisinde olacağını söylemek mümkündür.

Kişinin diğer organlarla bağlantısı, damar sağlığı, diğer hastalıkları ile bağıntılı bir tedavi süreci başlayabilir. Ancak bunun öncesinde erken teşhis ve buna uygun kontrol periyotları belirlenmelidir.

Belirtilerinin herkes için farklı şekilde ortaya çıkabileceğinden ötürü Abdominal Aort Anevrizması hemşirelik bakımı gerektirebilir.

Bazı riskli yırtılma durumları sebebiyle her ay ultrason ile kontrol edilmesi gereken kritik vakalarla karşılaşılabiliyor.

Tedavisi

Abdominal Aort Anevrizması ameliyatı video olarak karşımıza çıkmasa da hakkında bilgi alabileceğimiz geniş bir kaynağa erişebiliyoruz. Aslında burada önemli olan nokta mevcut Aort rüptürü riskini göz önüne alarak oluşabilecek risk faktörünü minimuma indirmektir. Tedavi için üç ana metot arasından tercih yapılır. Farklı alt metotlar ise gün geçtikçe çoğalmaktadır. 

 • İlaç Tedavisi
 • EVAR(Anjiyo)
 • Stent Greft

Burada en sık tercih edilen ana operasyonları inceleyebilirsiniz. Tabi ki önemli olan nokta hangi ameliyatın hangi şartlar altında uygulanacağıdır. Öncelikle stent için herkese özel bir ölçüm yapılır ve özel bir operasyondur.

Fakat anjiyo için böyle bir durum söz konusu değildir.

Haliyle acil bir vaka ile karşılaşıldığında, olası bir Abdominal Aort Anevrizması rüptürü saptandığında veya patlama ya da yırtılma olasılığı çok yüksek olan bir hastada anjiyo için ani karar alınabilir.

Stent operasyonu ise genellikle uzun süreli bir kontrol periyodunun ardından bu cerrahi müdahale yaptırarak damar sağlığına kavuşmak isteyen hastalar için uygulanır.

Abdominal Aort Anevrizması ameliyat sonrası belirli bir süre dikkatli davranmak gerekir. Anjiyo olduktan 1 gün sonra hastaneden taburcu olunabilir. Stent için bu süre biraz daha uzayacaktır.

Bir günlük yoğun bakım ünitesinin ardından normal poliklinikte değerleriniz kontrol altında tutulur.

Abdominal Anevrizma tedavisi için ilaç kullanımının oluşturacağı bir geriletme mümkündür. Burada kesinlikle Aort yırtıklarının tedavisinden söz edilmemektedir. Yalnızca mevcut balonlaşma ilaç tedavisi sayesinde durma noktasında bile engellenebilir. 

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/abdominal-aort-anevrizmasi.html

Abdominal aort anevrizması

İçinizdeki Balon: Abdominal Aort Anevrizması

Bir abdominal aortik anevrizma, aortadaki anormal bir şişliktir. Ölümcül olabilir.

Aorta vücudun en büyük arteri. Kalpteki oksijen açısından zengin kanları vücudun küçük arterlerine taşır.

Karın aortunda bir karın ağrısı oluşur. Aortanın göğüs alt kısmı ile pelvis arasındaki kısmıdır.

Bir abdominal aortik anevrizma genellikle balon benzeri şişliğe neden olur. Aort duvarı dışarı fırlıyor.

Normal olarak, aort çapı yaklaşık 2,5 cm (1 inç) kadardır. Büyüklük, insanlar yaşlandıkça kademeli olarak artar. Karın aortu 3 santimetreden fazla çıkarsa buna abdominal aortik anevrizma denir.

Çoğu aortik anevrizma ateroskleroz ile ilişkilidir. Aterosklerozda yağ damarları kan damarlarının iç duvarlarında birikir.

belirtiler

Çoğu aortik anevrizma belirtilere neden olmaz. Genellikle rutin fiziksel sınavlar sırasında keşfedilirler. Veya ilgisiz hastalıklar için röntgen ışınlarında bulunurlar.

Belirtiler geliştiğinde aşağıdakileri içerebilir:

 • Ağrı:
  • karın
  • Geri
  • Kenarların etli kısmı, kaburgaların alt kısmı ile kalçaları arasında
 • Küçük bir yemek yedikten sonra dolgunluk hissi

 • Mide bulantısı ve kusma

 • Karında titrek bir kitle

Nadiren, yüzen kan pıhtıları anevrizmanın yakınında oluşur. Bu pıhtılar kopabilir. Vücuttaki başka yerde kan damarlarını bloke edebilirler.

Bazen keşfedilmemiş karın ağrısı uyarı yapılmadan patlar. Hasta çöker ve karında büyük kanamalar sonucu ölür.

Teşhis

Doktorunuz ailenin kalp hastalığı hikayesini soracaktır. Ailenin ani ve belki de açıklanamayan ölümlerinden haberdar etmek isteyecektir.

Doktorunuz sigara içip istemediğinizi sorar. Doktor, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olup olmadığını kontrol edecektir.

Doktorunuz fizik muayeneye dayanarak bir aort anevrizmasından şüphelenebilirsiniz. Doktorunuz karnınızda anormal kan akışı duyabilir. Veya doktorunuz karnında nabız atan bir kitle görebilir ve hissedebilir.

Çoğu insanda, bir görüntüleme çalışmasında, ilgisiz bir hastalık için bir karın aortik anevrizması bulunur. Aort anevrizmaları birçok farklı görüntüleme çalışmasında görülebilir. Bunlar arasında röntgen ve ultrason bulunmaktadır.

Ultrason, abdominal aort anevrizması için çok doğru bir testtir. Ve hastayı radyasyona maruz bırakmaz.

Beklenen süre

Bir kez karın aortik anevrizması geliştikçe, ömür boyu süren bir durumdur. Çoğu, zamanla büyür.

önleme

Aort anevrizması riskinizi azaltabilirsiniz. Bunu, ateroskleroz için risk faktörlerini kontrol ederek yapabilirsiniz.

 • Eğer sigara içiyorsanız, şimdi çıkın.
 • Yüksek kolesterolünüz varsa:
  • Yağları ve kolesterolü düşük bir diyet yiyin
  • Gerekirse, kolestrol düşürücü ilaçları alın

Yüksek tansiyonunuz varsa:

  • Kilolu olmanız durumunda sağlıklı bir kilo verin veya kalori alımını azaltın
  • Tuz alımını azalt
  • Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yiyin
  • Tansiyonunuzu istediğiniz gibi kontrol etmek için ilaç alın
 • Şeker hastalığınız varsa:

  • Kan şekerinizi sık sık izleyin
  • Sağlıklı bir diyet izleyin
  • Tansiyonunuzu normal aralıkta tutun
  • Gerektiğinde ilacı kullanarak 100 mg / dL’den daha düşük bir LDL kolesterolü hedefleyin

Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapın ve ideal bir kilo alın.

Hiç sigara içmemiş olan 65-75 yaş arasındaki erkekler bir seferlik tarama ultrasonuna sahip olmalıdır.

tedavi

Tedavi çoğunlukla anevrizma boyutuna bağlıdır. Anevrizma ne kadar büyük olursa, patlama ihtimali de artar (rüptür).

Sızıntı yapan bir anevrizma için cerrahi neredeyse her zaman önerilir. Çapı 5.5 santimetreden büyük olan anevrizmalar için genellikle cerrahi önerilir.

6.5 cm’den daha büyük bir anevrizma, sorunun tamir edilmesi için acil ameliyatı gerektirir. Hastanın hiçbir belirtisi olmasa bile bu doğrudur. Rüptüre bir anevrizma için acil cerrahi planlanan anevrizma onarımından daha risklidir.

Daha küçük anevrizmalar sık ​​ultrason testleri ile izlenebilir. Bu testler, anevrizmanın daha da büyüdüğünü görmek için yapılır.

Cerrahların abdominal aort anevrizmalarını onarmak için iki seçeneği vardır. Geleneksel yöntem abdominal cerrahidir. İçerir:

 • Aortun geçici olarak kelepçelenmesi
 • Hasar gören kesimi keserek kan damarını onarmak
 • Anevrizmayı plastik yama ile değiştirme

Daha yeni bir cerrahi yöntem endovasküler cerrahi olarak adlandırılır. Kasıkta küçük kesikler yapılır. Stent olarak adlandırılan özel bir tüp, arterden anevrizmaya bağlanır. Stent, arter duvarının genişlemesini ve zayıflamasını durdurabilir.

Prosedür seçimi aşağıdakilere bağlıdır:

 • Anevrizmanın yeri
 • Anevrizmaların görünümü
 • Hastanın sağlığı

Endovasküler onarım daha az invazivtir. Bu, yaşlı ve yağmacı hastalar için daha iyi bir seçenek haline gelir.

Daha genç ve sağlıklı hastalar karın cerrahisi için daha iyi aday olabilir.

Profesyonel Olma Zamanı

Karnınızda titreşen bir kitle fark ederseniz, aksi takdirde iyi hissetmek için doktorunuza danışın.

Karın, sırt veya yan ağrınız ve atım yapan bir kütleniz varsa, bu bir acildir. Hemen dikkat gerektiriyor.

prognoz

Tedavi edilmemiş bir abdominal aort anevrizmasının görünümü, büyüklüğüne bağlıdır. Daha büyük bir anevrizmanın kırılma şansı yüksektir. Anevrizmanın boyutu azaldığında rüptür riski de azalır.

Başarılı bir cerrahi onarım ile prognoz iyidir.

Источник: https://bilimi.org/saglik/abdominal-aort-anevrizmasi

Abdominal Aort Anevrizması Nedir? Belirtileri Nelerdir? » Faydasıbu

İçinizdeki Balon: Abdominal Aort Anevrizması

Bir abdominal aortik anevrizma aortun alt kısmında, vücuda kan sağlayan ana kan damarlarında genişleyen bir alan olması durumudur. Aort, bir bahçe hortumunun kadar kalınlıkla kalbinizden göğsünüzün ve karnınızın ortasından geçerek ilerler.

Aort vücudun ana kan tedarikçisidir, çünkü rüptüre olmuş abdominal aort anevrizması hayatı tehdit eden kanamaya neden olabilir.

Abdominal aort anevrizmasının ulaştığı büyüklüğe ve oranına bağlı olarak, tedavi bekleme durumundan acil ameliyata kadar değişkenlik gösterebilmektedir.

Abdominal aort anevrizmaları çoğunlukla yavaş ve genellikle semptom göstermezler; bu da tespit edilmelerini zorlaştırır. Bazı anevrizmalar asla kopmaz. Birçoğu zamanla genişlemekle birlikte çoğu küçük başlar ve küçük kalır. Diğerleri hızla genişler. Bir abdominal aort anevrizmasının ne kadar hızlı büyüyebileceğini tahmin etmek zordur.

Bir abdominal aortik anevrizma büyüdükçe, bazı insanlar şunları fark edebilir:

 • Göbeğin yakınındaki titreyen bir his
 • Karnınızdaki veya karnınızın kenarında derin ve sürekli ağrı
 • Sırt ağrısı

Ani şiddetli sırt veya karın ağrısı gibi belirtilerden herhangi birine sahipseniz acil yardım alın.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuzu görmelisiniz.Aşağıdaki öneriler semptomları olmayanlar içindir.

Erkek olması ve sigaranın abdominal aort anevrizması riskini önemli ölçüde artırması nedeniyle sigara içen 65-75 yaş arasındaki erkeklerde abdominal aort anevrizmaları için abdominal ultrasonografi taraması yapılmalıdır.

65-75 yaş arası bir erkek iseniz ve sigara içmediyseniz doktorunuz, ailenin anevrizma öyküsü gibi diğer risk faktörlerine dayanan karın ultrasonu ihtiyacını belirleyecektir.

Ailenizin anevrizması öyküsü olanlar 60 yaşında ultrasonografiye tabi tutulabilir.

Sigara içen ya da ailesinde abdominal aort anevrizması olan 65-75 yaş arasındaki kadınların abdominal aort anevrizmasının taramasından fayda sağlayacağını belirlemek için yeterli kanıt bulunmamaktadır. Risk faktörlerine dayalı bir ultrason taramasına ihtiyacınız varsa doktorunuza danışın. Genelde sigara içmemiş olan kadınların durum için tarama yapılması gerekmez.

Abdominal Aort Anevrizmasının Nedenleri

Çoğu aortik anevrizma, aortunuzun mide üzerindeki kısmında meydana gelir. Karın aortik anevrizmasının tam nedeni bilinmemekle birlikte aşağıdakileri de içeren bir dizi faktör rol oynayabilir:

Tütün kullanımı. Sigara içimi ve diğer tütün ürünlerinin kullanılması anevrizma riskinizi artırmaktadır. Sigara, aorta zarar verebilir ve aortun duvarlarını zayıflatabilir.

Arterlerin sertleşmesi (ateroskleroz). Ateroskleroz, bir kan damarının astarında yağ ve diğer maddeler biriktiğinde ortaya çıkar. Bu durum anevrizma riskini artırabilir.

Yüksek tansiyon. Yüksek tansiyon, abdominal aort anevrizmaları riskini artırabilir, çünkü aorta duvarlarını hasarlayabilir veya zayıflatabilir.

Aortadaki kan damarı hastalıkları. Abdominal aort anevrizmalarına, kan damarlarının iltihaplanmasına neden olan hastalıklar neden olabilir.

Aorta enfeksiyon. Bakteri veya mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar nadiren abdominal aortik anevrizmalara neden olabilir.

Travma. Bir trafik kazasında olma gibi travma, abdominal aortik anevrizmaya neden olabilir.

Kalıtım. Bazı vakalarda abdominal aort anevrizmaları kalıtsal olabilir.

Anevrizma, aort boyunca gelişebilir ancak aortun üst kısmında ve göğüste ortaya çıktığında torasik aortik anevrizmalar olarak adlandırılırlar. Sıklıkla, aortun alt bölümünde anevrizmalar oluşur ve buna abdominal aortik anevrizmalar denir. Bu anevrizmalar AAA olarak da bilinir.

Risk faktörleri

Abdominal aortik anevrizma için risk faktörleri şunlardır:

Yaş. Abdominal aortik anevrizmalar en sık 65 yaş ve üzerindekilerde görülür.

Tütün kullanımı. Tütün kullanımı, abdominal aort anevrizmasının gelişimi için güçlü bir risk faktörüdür ve daha yüksek rüptür riski taşır. Sigara içtiğiniz veya çiğnediğiniz zamandaha uzun süre ve günde daha çok sigarayı içerseniz, riskiniz de artar.

Erkek olmak. Erkekler kadınlardan çok daha sıklıkla karın aortik anevrizmalarını geliştirir.

Beyaz olmak. Beyaz olan insanlar abdominal aortik anevrizma riski yüksektir.

Aile öyküsü. Ailenizin abdominal aort anevrizması öyküsü olan insanlar bu hastalığa yakalanma riski altındadır.

Ateroskleroz. Ateroskleroz – bir kan damarına zarar verebilecek yağ ve diğer maddelerin birikmesi durumudur ve anevrizma riskini arttırır.

Diğer anevrizmalar. Dizin arkasındaki atardamar veya göğüsdeki torasik aort gibi başka bir büyük damarında anevrizması olan insanlarda, karın aortik anevrizması geliştirme riski yüksektir.

Yüksek tansiyon. Yüksek tansiyon, abdominal aortik anevrizma geliştirme riskinizi artırabilir.

Komplikasyonlar

Abdominal aort anevrizmalarının ana komplikasyonları aort duvarı katmanlarının (aort disseksiyonu) veya rüptüre aort anevrizmasının bir veya daha fazlasında görülebilir. Rüptüre bir aort anevrizması hayatı tehdit eden iç kanamalara neden olabilir. Genel olarak, anevrizma ne kadar büyük veya ne kadar hızlı büyürse, rüptür riski o kadar yüksek olur.

Aortik anevrizmanızın yırtığı işaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Ani, yoğun ve kalıcı karın veya sırt ağrısı
 • Sırtınıza veya bacaklara yayılan ağrı
 • Terleme
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Düşük tansiyon
 • Hızlı nabız

Aort anevrizmalarının bir diğer komplikasyonu ise kan pıhtılaşma riskidir. Aort anevrizması alanında küçük kan pıhtısı gelişebilir. Anevrizmanın iç duvarından bir kan pıhtısı koparsa ve vücudunuzun herhangi bir yerindeki bir kan damarını tıkarsa, ağrıya neden olabilir veya bacaklar, parmaklar, böbrekler veya karın organlarına kan akışı engelleyebilir.

Kaynak: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/abdominal-aortic-aneurysm/

Источник: https://faydasibu.com/abdominal-aort-anevrizmasi-nedir-belirtileri-nelerdir/

İçinizdeki balon sessizce büyür, hayatınızı tehdit edebilir! Abdominal aort anevrizması

İçinizdeki Balon: Abdominal Aort Anevrizması

Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda halkın yoğun ilgisiyle düzenlenen toplantıda Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Anıl Z. Apaydın ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Uzm. Dr. Serkan Ertugay konuşmacı olarak yer aldı.

Sinsi ve ölümcül bir hastalık: Abdominal Aort Anevrizması

Panelde Abdominal Aort Anevrizmasının yarattığı riskler ile ilgili konuşan Prof. Dr. Anıl Apaydın, şu uyarıları yaptı: “Bu hastalık sinsi bir damar büyümesi, yani karın ana damarının balonlaşması. Tıbbi olarak ‘Abdominal Aort Anevrizması’, patladığı zaman çok ölümcül tabloya yol açan bir hastalık. Dernek olarak bir farkındalık projesi başlattık.

Aort damarı neden yırtılır? Korunmak için neler yapmak gerekir?

Bu sessizce büyüyen balonlaşmanın patlamadan önce saptanmasına yönelik farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu hastalıkta özellikle risk altında olan kişiler; 65 yaş üstü, erkek ve sigara içen kişiler. Hastalık, ultrason yöntemi ile kolaylıkla saptanabiliyor. Eğer balonlaşma var ise çapına göre izlem ya da ameliyat öneriliyor. Balonlaşma yoksa bir daha tetkike gerek kalmıyor.

Yüzde 75’inde belirti göstermiyor

Dünya üzerindeki istatistiklere bakıldığında her 65 erkekten birinde bu hastalığın bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Apaydın, “ABD’de her yıl 200 bin kişide karın ana damarı balonlaşmasının saptanmaktadır. Bu kişilerin 15 bininde balonlaşmanın patlama riski olmaktadır.

Bunu ülkemiz nüfusuna oranladığımızda yaklaşık 3 bin 600 kişide bu riskin olduğunu tahmin ediyoruz. Bu hastalık, kişilerin %75’inde belirti göstermiyor. Sinsice büyüyor. %25’inde belli belirsiz karın ağrıları ile kendini gösteriyor.

Zonklama tarzında ağrılar olabilir, sırt ağrıları olabilir ama büyük ölçüde hiçbir belirti vermiyor” dedi.

Sigaranın, hastalığın riskini büyük oranda artırdığını dile getiren Prof. Dr. Apaydın, şu uyarılarda bulundu: “Sigara içmek bu hastalıkla o kadar ilintili ki, kişinin ömrü boyunca beş paket sigara içmesi bu hastalığın meydana gelmesinde bir risk oluşturuyor.

Aktif sigara içiciliği, bu balonlaşmanın hem büyümesini hem de patlamasını kolaylaştırıyor. Sigarayı bırakmak çok önemli. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren bu balonun yırtılması riski belirgin olarak düşüyor.”

Aort diseksiyonu (yırtığı) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

65 yaş üstü özellikle sigara içen erkeklere seslenen Prof. Dr. Apaydın, “Bu çok tehli bir hastalık. Sinsice büyüyor ve kişilerin hayatını tehdit ediyor. Tanınması çok kolay. Ameliyat ve girişimle tedavisi mümkün. 65 yaş üstü erkeklerin, özellikle de sigara içiyorlarsa, ailelerinde bu hastalık varsa basit bir görüntüleme yöntemi ile tetkik yaptırmaları gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Pproje ile farkındalık oluşturuluyor

ürk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Üyesi Uzm. Dr. Serkan Ertugay ise, hastalık hakkında farkındalık oluşturmak ve tedavi yöntemlerini anlatmak için dernek olarak çeşitli kampanyalar düzenlediklerini belirtti. Uzm. Dr.

Ertugay, “İnsanları bilgilendiriyoruz ve interaktif bir ortam sunuyoruz. Kişileri bu hastalıkla ilgili farkında olmaya davet ediyoruz ve bunla ilgili gerekirse tetkik yapmaya yönlendiriyoruz. Sosyal medya platformlarında insanlarda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

Reklam kampanyaları oluşturuyoruz, kampanya videosu hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Patlama noktasına gelmeden tetkik yaptırın

Kişilerin, anevrizmanın patlama noktasına gelmeden tetkik yaptırması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Ertugay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sayede istemediğimiz yüzde 85’lik ölüm riskini azaltmayı hedefliyoruz.

Eğer hasta tetkiki yaptırır ve gerekli olması halinde tedavisini olursa hayati bir riskten kurtulmuş olur. Bilinçli hasta, bir doktor için en iyi hastadır. Hastaların bilinçli olması bizim için çok büyük avantaj.

Kadınlarda hastalığa nadir rastlanıyor ancak eğer mevcut ise anevrizmanın patlama riskinin daha fazladır.”

Sırt ve göğüs ağrısı Aort damar yırtılmasının önemli belirtileri olabilir

Etkinliğe katılan 67 yaşındaki Cavit Çancı da, yakın zamanda Abdominal Aort Anevrizması nedeniyle ameliyat olduğunu belirterek, başından geçenleri şu sözlerle anlattı: “Evde yalnızdım. Aniden karın ve bel ağrısı yaşadım. Çekilecek gibi bir ağrı değildi. Hastaneye kaldırıldım ve hemen müdahale edildi. Ameliyat oldum. Yarım saat daha geç kalsaydım hayatımı kaybedecektim.

Balon patlamış vaziyette hastaneye gelmişim. Daha önce hiçbir belirti hissetmemiştim. Tetkik de yaptırmamıştım. Arkadaşım da bir ay önce aynı hastalığı yaşadı. Sonra da bende ortaya çıktı. İkimiz de şaşırdık. Şimdi sağlığım çok iyi. Operasyon çok güzel geçti. Ölümden döndüm.”

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/icinizdeki-balon-sessizce-buyur-hayatinizi-tehdit-edebilir-abdominal-aort-anevrizmasi/

Abdominal Aorta Anevrizmaları

İçinizdeki Balon: Abdominal Aort Anevrizması

Anevrizma damarların kalıcı olarak genişlemesi veya balonlaşmasıdır. Tanım olarak damarın normal çapının yarısından daha fazla genişlemesi anevrizma olarak ifade edilir. Anevrizma en sık vücudun en büyük atardamarı olan aortada gelişir. Anevrizmada genelde damarın yapısındaki bütün katmanlarla beraber genişleme söz konusudur.

Damarı oluşturan katmanlardan bazılarının anevrizma gelişimine katılmadan oluşan anevrizmalar yalancı (pseudo anevrizmalar) olarak ifade edilir ve daha çok önceki ameliyatlar yada yaralanmalar sonucunda gelişir. Anevrizma zamanla daha da genişler ve tedavi edilmediği takdirde patlar ve çoğunlukla ölüme neden olur. Bir anevrizma ne kadar büyükse patlama riskide o kadar fazladır.

Anevrizmadan ölüm toplumda ölüm nedenleri arasında 13. sıradadır.

Anevrizma için bazı kişiler risk altındadır. Bunlar.

 • Altmış yaşın üzerindeki kişiler,
 • Ailede yada akrabalarda anevrizması olanlar,
 • Sigara kullananlar,
 • Bacaklarda damar hastalığı olanlar,
 • Yüksek kan basıncı olanlar,
 • Genetik bazı hastalıklar (Marfan sendromu, v.b.)
 • Çeşitli inflamatuvar hastalıklar (Behçet hastalığı, v.b.)

Yaş ilerledikçe anevrizma riski artar. Anevrizma ayrıca erkelerde daha sık görülür.

Anevrizmanın nedeni:

Anevrizmanın nedeni tam olarak anlaşılabilmiş değildir.

Ancak damar duvarının içindeki kan basıncına dayanmasını sağlayan kollagen ve elastin isimli proteinlerin çok çeşitli nedenlerle tahrip olması anevrizmanın en belirgin özelliklerindendir.

Yani anevrizmada bir çeşit damar duvarının zayıflaması ve sonra da içindeki basınca dayanamayıp genişlemesi söz konusudur. Bu olay sıklıkla ateroskleroz yani damar sertliği ile birliktedir.

Belirtileri:

Anevrizması olan hastaların %75 inde bir şikayete yoktur. Tesadüfen belirlenir. Kişiler bazen karında orta hatta her kalp atımı ile (nabız) şişip inen bir kitleyi fark edebilirler.

Anevrizmaya bağlı olarak gelişen bel ağrısı, karın ağrısı yada sırt ağrısı yaşlılığa bağlanır. Ancak son birkaç gündür devam eden ve özellikle hipertansiyonla beraber olan karın, sırt ve bel ağrıları anevrizmayı düşündürmelidir.

Bunun yanında anevrizmanın patlaması anlamına gelen rüptürde şikayetler tamamen farklıdır.

Rüptür ani bir iç kanamaya yol açarak sıklıkla ölüme neden olur. Daha önce anevrizması olduğu bilinen yada bilinmeyen bir kişi ani gelişen şiddetli bel ve karın ağrısı ile beraber bayılma, tansiyon yüksekliği yada düşüklüğü durumunda rüptür akla gelmeli ve hemen hastaneye başvurulmalıdır.

Tanı:

Anevrizma erkenden teşhis edildiğinde kalıcı tedavisi mümkündür. Ancak genelde anevrizmalar pek fazla şikayete neden olmadığı için çoğu kez yapılan incelemelerde tesadüfen saptanır. Anevrizmaların önemli bir kısmı doktor muayenesi ile belirlenebilir.

Ancak anevrizma tanısında en basit yöntem ultrasonografidir. Ultrasonografi anevrizmaların tanısında basit, hızlı, ucuz ve güvenilir bir yöntemdir. Ultrasonografi ayrıca toplumda anevrizmalar için çok iyi bir tarama aracıdır.

Altmış beş yaşın üzerindeki bütün erkeklerin hayatlarında en az bir kez ultrasonografi ile anevrizma yönünden değerlendirilmeleri gereklidir.

Anevrizma tanısında özellikle tedaviyi planlamak için başka yöntemlerde kullanılmaktadır. Bunlar bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve anjiografidir.

Bu yöntemler ile anevrizmanın ne kadar büyük olduğu (tedavi planlamasının en önemli öğesidir), nerede olduğu ve hangi organlarla ilişkide olduğu belirlenir. Anjiografi cerrahi girişimi plnalamak için genelde gerekmez, ama endovasküler anevrizma onarımı planlanırken çektirilmesi uygundur.

Anevrizmanın varlığı her zaman ameliyat anlamına gelmez. Genel olarak anevrizma tedavisi planlanırken doktor bir çok faktörü göz önünde bulundur:

 • Anevrizmanın çapı
 • Hastanın yaşı, genel sağlık durumu
 • Anevrizma belirtileri ve hastanın şikayetleri
 • İlaçlara, tedavilere ve girişimlere hastanın toleransı
 • Hastalığın seyrine ait beklentiler
 • Hastanın tercihi

Anevrizmanın tedavisi yukarıdaki faktörler göz önüne alınarak aşağıdaki tedavi yöntemlerinden hasta için uygun olanları seçilir:

 • Anevrizmanın aralıklı olarak ultrason ile çap ve büyüme hızı yönünden izlenmesi
 • Anevrizmanın büyümesine katkı sağlayan risk faktörlerinin kontrolü: Örneğin sigaranın bırakılması, kilo vermek, gıdada yağ alımını kısmak ve varsa seker hastalığının control altına almak gibi.
 • İlaçlar ile risk faktörlerinin (kolesterol, hipertansiyon) tedavisi
 • Anevrizmanın onarımı (açık yada kapalı ameliyat)

Anevrizmanın çapı tedavinin zamanlamasını belirleyen en önemli faktör olup, anevrizma büyüdükçe rüptür riski artar. Bu nedenle 5.

5 cm den küçük anevrizması olup ta şikayetli olmayan hastalarda ameliyat gerekmezken, anevrizmanın en geniş çapı 5.5 cm yi aştığında (yaklaşık iri bir limon kadar) artık ameliyat gereklidir.

Daha küçük anevrizmalar ağrı yapıyorsa yada aralıklı yapılan ölçümlerde anevrizma hızlı büyüyorsa ameliyat gerekebilir.

Bu nedenle 5-5.5 cm den küçük ve şikayet yapmayan anevrizması olan kişiler altı ayda bir ultrasonografi yada bilgisayarlı tomografi ile anevrizmanın çapı ölçülerek takip edilirler. Takip süresince sigarayı bırakmaları ve yüksek tansiyonun tedavisi anevrizmanın büyüme hızını düşürebilir.

Açık ameliyat: Anevrizmanın klasik cerrahi tedavisi ameliyat ile genişlemiş damar bölümünün suni bir damar ile değiştirilmesidir. Bu yöntem yaklaşık 60 yıldır kullanılmakta olup, güvenilir ve kalıcı sonuçlar sağlamaktadır.

Ameliyat genel anestezi altında karından büyük bir kesi yapılarak gerçekleştirilir ve bir sorun olmadığı takdirde hastalar ameliyat sonrası 7-10 gün içinde taburcu edilirler. Hastaların normal yaşamlarına dönmeleri 1-2 ay sürebilir. Bu yöntem anevrizmayı tamamen tedavi edebilen bir yöntemdir.

Ancak büyük bir ameliyat olmasından dolayı ameliyata bağlı ölüm riski ortalama %5 dir.

Endovasküler tedavi (EVAR): Daha az rahatsızlık verebilecek bir başka tedavi yöntemi ise özel bazı kateterler ile damarın içine girilip, anevrizmanın olduğu damar bölümüne içerden suni damarın yerleştirilmesidir.

Endovasküler (damar içinden) anevrizma onarımı olarak bilinen bu yöntem yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Bu yöntemde karından kesi yapılmayıp, sadece kasıklardan yapılan küçük kesiler aracılığı ile röntgen altında işlem gerçekleştirilir.

Anevrizmanın olduğu yere getirilen suni damar şişirilir ve dikiş yerine içerden özel kancalar ile damar tutturulur. Hastalar işlem sonrası hastanede bir iki gün yatıp taburcu edilirler. Bu yöntem anevrizmalı hastaların büyük bir çoğunluğu için uygundur.

Anevrizmanın içine suni damar yerleştirildikten sonra anevrizma büyümeye devam edebilir hatta rüptüre olabilir. Bu yüzden hastaların işlem sonrası aralıklı olarak bilgisayarlı tomografi veya renkli Doppler ultrasonografi ile takibi gereklidir.

Bu açıdan bu yöntem açık ameliyat yönteminin tersine anevrizmayı her zaman kalıcı olarak tedavi etmez.

Источник: https://www.cuneytkoksoy.com/abdominal-aorta-anevrizmalari

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.