İdeal Gülüş ve Gülüş Estetiği

içerik

Gülüş Tasarımı Nedir? Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İdeal Gülüş ve Gülüş Estetiği

Bu yazıda gülüş tasarımı hakkında merak ettiğiniz bilgileri bulacaksınız. İnternet’teki hatalı çeviriler ve kopyalanıp yapıştırılmış içeriklerden farklı bir içerik ile karşılaşacaksınız.

Web sitemde her zaman olduğu gibi size faydalı olacağını düşündüğüm içerikleri paylaşmaya devam ediyorum.

Bu sayfa haricinde diş beyazlatma, zirkonyum diş kaplama ve implant sayfalarına da göz atmanızı öneririm.

Günlük hayatta konuşma esnasında kişinin en çok dikkat çeken kısmı ağız ve diş bölgesidir. Dişlerin sıralanışı, yapısı ve rengi karşıdaki birey için ilk görüşmede ön izlenim oluşturmaktadır.

Sosyal hayatta daha başarılı ilişkiler kurmak ve güzel bir görünüşe sahip olmak için güzel bir gülümsemeye de  ihtiyaç vardır. Güzel gülümseme dişlerin şeklinde ve renginde yapılacak küçük değişiklikler ile sağlanabilir.

Diş hekimleri günümüzde yaptıkları estetik diş tasarımları ve diş beyazlatma işlemleri sayesinde güzel bir görünüm sağlayan gülüş ile hastalarını buluşturabilmektedir.

GÜLÜŞ TASARIMI 

Gülüş tasarımı. Zirkonyum diş kaplama özellikleri

Diş estetiği ve gülüş tasarımı yapılırken belirli kurallar vardır. Bunlar yüzün dişlerle orantılı ve simetrik olması ile başlar.

Dişlerin eksenleri, göz bebeklerinden geçen çizgi , burun kanatları mesafesi gibi birçok unsur yapılacak diş kaplamalarının yüz ile uyumlu olmasını sağlar. Gülümseme sırasında dudağın aldığı şekil ve bu esnada dişlerin hangi kısımlarının göründüğü çok önemlidir.

Estetik bir gülüşe sahip olmak ancak bütün bu unsurların dengeli ve bilimsel olarak ayarlanması ile mümkün olabilmektedir.
Gülüş estetiğinin maliyeti yapılacak tedavi ye göre değişiklik gösterebilir. Bazen çok basit müdahale ile güzel bir gülüşe sahip olmak mümkün olabilir.

Bazen de güzel bir gülüş için yapılması gereken maliyetli tedaviler olabilir. Karışık tedavilerde bazen ortodonti, implant, kuron köprü, diş eti hastalıkları gibi tedavi edilmesi gereken sorunlar olabilir.

Genellikle gülüş tasarımı üç ana unsur ile sağlanır

Birinci bölüm değerlendirme aşamasıdır. Hasta diş hekimi ile tanışır. İstek ve beklentilerini anlatır. Hekim dinlediği sorunları analiz eder. Hastanın isteklerini en uygun şekilde karşılayabilmek için yapılması gereken tedavileri planlar.

Daha ayrıntılı bir analiz yapabilmek için hastadan ölçü alınabilir. Hastanın ağız dışı ağız içi yüz fotoğrafları (sol yanda) ve konuşma gülme sırasındaki videoları çekilir. Bu sayede ağzın genel durumu tespit edilir. Dişler için en uygun renk için karar verilir.

Kişinin gözü rengi ten rengi ve sosyal yaşantı durumu diş rengini belirlemede yol gösterici unsurlardır.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İkinci aşamada alınan fotoğraflar videolar ve ağızdan alınan ölçü ile hazırlanan diş modeli değerlendirilir. Şablonlar üzerine oturtulur. Bilgisayarda dijital gülüş tasarımı sayesinde ideal gülüş için gerekli ilaveler ve eksiltmelerin hangi bölümlerde yapılması gerektiği hakkında somut bilgilere varılır.

GÜLÜŞ TASARIMI UYGULAMASI

Tedavi süresince son teknoloji ürünü bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamalarından geçen zirkonyum diş kaplama, lamina diş uygulaması ve diş beyazlatma tedavileri uygulanır.

Tedavi bittiğinde kişinin gülüş estetiğinin nasıl olacak yaklaşık olarak dijital ortamda görüntülenebilir.
Elde edilen veriler doğrultusunda hazırlanan tedavi planı hastaya sunulur. Biyolojik sınırlamalar belirlenir.

Tedavi süresi ve maliyetleri hakkında hastaya bilgi verilir. Hastalar en güzel görüntüye en kısa zamanda en uygun fiyatlarla kavuşmak istese de bu her zaman mümkün olamaz. Bazen tedavi süresi bir ay bazen bir yıl olabilir.

Özellikle ortodonti tedavisi ihtiyacı olan hastalar için tedavi süresi yıl ile ifade edilmektedir. Diş eti operasyonu gereken hastalar için tedavi süresi üç aya kadar uzayabilir.

Bunun dışında bonding, diş kaplaması veya lamine diş gibi uygulamalar yapılacak ise tedavi genellikle bir ay içerisinde tamamlanır.

GÜLÜŞ TASARIMINDA DİŞ BEYAZLATMA

Kim beyaz dişlere sahip olmak istemez? Güzel bir gülümseme için diş renginin önemini biliyoruz. Bazen çay,sigara kahve gibi renk verici besinler bazen de yetersiz ağız bakımı diş renginin daha koyulaşmasına neden olabilir. Diş hekimliğinde uygulanan beyazlatma işlemleri sayesinde diş rengi istenilen parlaklık ve beyazlığa kavuşabilir.

Bu rengi muhafaza etmek için de hekim önerilerine kulak vermek zorunda olduğumuzu unutmayalım. Web sitemizdeki diş beyazlatma sayfasının linkine giderek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Diş beyazlatma evde ve diş kliniğinde uygulanabilir.

Sizin için en iyi diş beyazlatma yöntemi diş yapınıza ve renginize göre klinikte hekim muayenesinde belirlenebilecektir.

GÜLÜŞ TASARIMI FİYATLARI

Diş estetiği elde etmek için uygulanacak işlemlerin bütünü gülüş tasarımı fiyatını oluşturmaktadır. Diş eti estetiğinden tutun da diş beyazlatma ve diş kaplamalar en çok uygulanan gülüş tasarımı işlemleridir.

Ortodonti tedavisi ile gülüş tasarımı gerçekleştirilecek ise ortodonti tedavi fiyatları da bu fiyata eklenmektedir. Neden mi ortodonti? Bazı durumlarda dişler yer değiştirmiş olabilirler.

Bu durumda dişler üzerine kaplamaları doğru pozisyonda yapmak imkansıdır.

Dişler öncelikle olmaları gereken pozisyonlara alınırlar. Daha sonra üzerilerine kaplama yapıldığında istenilen estetik sonuç elde edilir. Ortodonti tedavisi gerektiğinde yaklaşık 1500 $ (dolar) bir ilave maliyet geleceğini hesaba katmak gerekmektedir. Bu ortodonti fiyatı yapılacak diş kaplama fiyatından hariçtir.

  Gülüş tasarımı için fiyatı en çok etkileyen diğer bir tedavi de implant uygulama işlemidir. Eksik dişler için implant uygulanması gerektiğinde her bir implant için 1000 dolar bir maliyet ilave olacaktır. Bu ortalama fiyat implant ve üzerindeki diş kaplama için yaklaşık olarak ifade etmek istediğimiz bir tutardır.

Diş kaplaması için her diş 300 euro olarak hesaplanarak ortalama diş estetiği fiyatları hesaplanmaktadır.

Sağlıkla Kalın.

Sorularınız için iletişim formunu kullandığınızda size en kısa sürede geri dönüş

10/09/2018

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi …

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz

Источник: https://www.drsertac.com/gulus-tasarimi-nedir-fiyatlari-nasil-belirlenir/

Diş estetiği

İdeal Gülüş ve Gülüş Estetiği

Bazen sadece beyaz estetik, yani dişlere müdahale yeterli olmayabiliyor. Dişi saran dokuların estetiğine “kırmızı estetik” deniyor. Kırmızı estetik ile diş etlerine de neşter atılır.

Etkileyici ve güzel bir gülüş, sağlıklı dişlerin birbirleriyle olduğu kadar, diş eti, dudak ve yüzle uyumlu olmasıyla ortaya çıkar.

Diş çürükleri, renk ve şekil bozuklukları, çapraşıklıklar, dişlerin ve diş etlerinin az veya çok görünmesi, dudağın dişleri örtmesi veya kapanmaması gibi sorunlar bu uyumu bozar. Özellikle uzun yıllar boyunca dişlerin gıcırdatılması, dişlerin boyunun kısalmasına yol açar.

Günümüz diş hekimliğinde standart bir şekle sahip bütünü aynı renk karakteristiği olmayan dudak ve yüz ile orantılı değerler içermeyen diş restorasyonlarından uzaklaşılmaya başlandı.

Artan teknoloji, malzeme ve hekimlik bilgileri hem hastaların hem de hekimlerin estetik beklentilerini yükseltmiştir. Artık Diş restorasyonlarının temelini sağlık, uyumluluk, geometri, estetik ve sanat oluşturmaktadır.

Tüm bu değerleri göstererek kişiye özel diş ve doku şekillendirmelerine gülüş tasarımı diyoruz.

Diş etindeki estetik problemler genelde birkaç şekilde olur

Diş etlerinin dişlerin arasından hafifçe ve ince bir çizgi halinde görülmesi gerekirken, diş eti bazen çok fazla olup, olması gerekenden çok fazla görülebilir. Fazla görünen diş eti, kesilerek kısaltılır. Bir diğer estetik problem de, diş etlerinin çekilmesidir.

Diş etleri diş eti iltihabı veya yanlış fırçalama nedeniyle çekilirler. Böyle durumlarda eksilen diş etinin yerine başka bölgeden alınan diş etleri yerleştirilir. Kırmızı estetik uygulamaları, hastayı çok zorlayıcı uygulamalar değildir. İsteyen ve ihtiyaç duyan herkese yapılabilmektedir.

Ameliyatı engelleyen çeşitli faktörlerin bulunmaması önemlidir.

Kişiye özel gülüş tasarımı yapılırken belirleyen kriterler

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Yüz hatları
 • Dişlerin özellikleri ve yerleşimi
 • Diş etlerinin kalıtım ve şekli
 • Dudaklar

Yaş: Yaşla birlikte dişlerde aşınma meydana gelir.

Üst dudakları gevşer, alt dudakları yer çekimi etkisiyle aşağıya sarkar ve sonuçta üst çenedeki dişlerin görünürlüğü azalır, alt çenedekilerin ise artar. Estetik gülüş tamamen bozulur.

İleri yaşlarda yapılacak ideal tasarım ile hasta yeniden genç ve çekici bir gülüşe sahip olabilir.

Cinsiyet: Bayanlarda ve erkeklerde dişler birbirinden farklılık gösterir. Bayanlarda diş köşeleri yumuşak bir kavis çizerken erkeklerde dişler daha köşeli ve hatlar belirgindir.

Bayanlarda iki diş yandaki dişlerden uzundur. Erkelerde ise uzunluk farkları vardır.

Yüz hatları: 4 çeşit yüz hattı ve şekli vardır. Kişinin yüz hatları ve dişlerinin formu arasında belirli bir ilişki olması gerekir. Kişinin ideal diş şeklinin nasıl olması gerektiğinin şifreleri yüz hatlarında saklıdır. Yuvarlak yüz hatları olan birbirine aşırı köşeli bir diş yapısı genel ahengi bozar ve yapay bir gülüş oluşmaya sebep olacaktır.

Dişlerin özellikleri ve yerleşimi: Alın ortası ve burun ucu ve çene ucundan geçen dikey çizgi üst ve alt dişlerin 1. Keserlerinin arasından da geçmelidir. Bu çizginin sağ ve sol tarafındaki dişlerin birbirine olan simetrisi de aynı görüntüde olmalı.

Bu estetik bir gülüşlerin çok önemlidir. Göz Bebeklerinin ortasından geçen çizgi ile keserlerin ucundan geçen düz çizgi birbirine paralel olmalıdır. Yoksa ağızda eğrilik olur.

Neşeli genç ve çekici bir gülüşe sahip olmak için üst ön dişlerin kesici uçlarını birleştiren çizgi ile alt dudağın gülüş sırasındaki hattı birbirine takip etmelidir.

Estetik bir gülüş için dişlerin görünürlülüğü önden arkaya doğru belirli bir oranda azalmalıdır. Komşu dişlerin uçları orandaki üçgenimsi boşluklar genç bir gülüş etkisi için önemlidir.

Yaşlı bireylerde dişlerin aşınmasıyla bu boşluklar azalır, gülüşü gençleştirmek için yeniden tasarlanmalıdır. Doğal dişlerin her bölgesi aynı renk olmaz.

Diş ne kadar beyaz olursa olsun diş etlerine yakın kısmı daha sarımsı ve yeni kesici kısmı ise daha şeffaf ve grimsidir. Orta kısımsa dişin doygun rengini temsil eder.

Doğal taklit edebilmek için gülüş tasarlarken bu renk uyumları ve şeffaf bölgeler renk geçişleri yapay dişe işlenmelidir.

Diş etlerinin kalıtım ve şekli: Gülerken görünen diş eti seviyesi çok önemlidir. Gülüşe anlam katarken öte yandan fazla görülmesi çekiciliği ve güzelliği azaltır. Görünmemesi ise gülüşte yapaylık oluşturur. İdeal olarak üst dudak üzerine paralel bir temasta bulunması gereklidir. Pembe estetik en az beyaz estetik kadar önemlidir.

Dudaklar: Dudakların şekli, kalınlığı dudak köşelerinin simetrisi ve dudaklar ile dişlerin uyumu ideal gülüş estetiğinin yaratılmasında önemlidir. Güldüğümüz zaman alt dudakta oluşan kavis üst dişleri takip etmesi gerekir. Gülüş sınırında iki dudak arası mesafe ile dişlerin boyutları uyumlu olmalıdır.

Источник: https://www.florence.com.tr/dis-estetigi

Gülüş Tasarımı Rehber

İdeal Gülüş ve Gülüş Estetiği

Gülüş Tasarımı, ağız ve diş yapısının estetik kaygılar çerçevesinde kişiye özel planlanan tedavi yöntemleri ile gülüşünüzün yeniden restorasyonuna verilen addır.

Kişinin diş yapısı, dişlerin dizilişi, diş rengi, diş eti ve dudaklar bir bütün olarak alınarak değerlendirilir ve kişinin yüzü ile uyumlu, sağlıklı ve estetik bir gülüşe kavuşması için; porselen lamine restorasyonlar, zirkonya diş, ortodonti tedavisi, pembe estetik, Diş Beyazlatma, bonding ve implant diş tedavisine kadar birçok tedavi yönteminin bir ya da çoklu planlanmasıyla hedeflenen Gülüş Tasarımı gerçekleştirilir.  

Gülüş Tasarımı, estetik diş hekimliği alanında kişiye özel planlanan farklı süreçlere sahip bir tedavidir.

GÜLÜŞ TASARIMI YAPTIRANLAR – DENEYİMLERİ (0 Deneyim) 

GÜLÜŞ TASARIMI DOKTORLARI (111 Doktor) 

GÜLÜŞ TASARIMI VİDEOLARI (3 Video) 

GÜLÜŞ TASARIMI DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 78 Soru&Cevap )

 Gülüş Tasarımı Fiyatı Ne Kadardır?

Gülüş Tasarımı fiyatları kişiden kişiye farklar gösterir bunun nedeni ideal gülüş estetiği için her kişinin ihtiyaçlarının farklı olmasıdır. Gülüş Tasarımı fiyatlarına etki eden bir diğer unsur da tedavinin planlanacağı il, ilçe, doktor seçimi, klinik ya da hastane ortamında mı yapılacağı gibi unsurlara bağlı farklardır.

Pembe estetik ve beyaz estetik süreçlerinin bir arada planlandığı bir gülüş tasarımı tedavi sürecinde; Pembe estetik kapsamında diş eti operasyonu söz konusu olduğu takdirde sadece pembe estetik operasyonunun maliyeti; 150 TL taban fiyatı olmak üzere 1700 TL’ye varan fiyat aralığına sahiptir.

Zirkonyum kaplama ya da lamina uygulamalarında her bir diş için ortalama fiyat 600 TL ile 1600 TL aralığındadır.

Eksik diş söz konusuysa ve implant diş yapılması planlanır ise eksik diş sayısı kadar adette, adedi ortalama 2000 TL ile 4000 TL aralığında implant diş yapılması söz konusu olacaktır.

Diş Beyazlatma işlemi ile diş beyazlatması sağlanacak ise o zaman tercih edilecek bleaching tedavisi fiyatları da gülüş tasarımı fiyatlarına eklenecektir. Bleachin uygulaması ortalama 300 TL ile 1500 TL fiyat aralığında gerçekleştirilmektedir.

Gülüş Tasarımı fiyatlarının belirlenmesinde etkili tedavi kalemleri ile birlikte genel ağız sağlığınıza yönelik yapılacak dolgu, kanal tedavisi ve diğer tedaviler varsa onların da hesaplanması ile birlikte doktorunuz size özel fiyat teklifini hazırlayacaktır.

Komp bir tedavi süreci içeren gülüş tasarımı fiyatı ortalama 5000 TL ile 15000 TL arasında fiyatlandırılırken, komp bir tedavi süreci içermeyen Gülüş Tasarımı fiyatı ortalama 1500 TL ile 5000 TL fiyat aralığında tamamlanabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı “pembe estetik” ve “beyaz estetik” ana başlıkları altında toplanan işlemler bütünüdür.

Pembe estetik, kişinin diş etleriyle ilgili sorunlu kısımların tedavi sürecine, beyaz estetik ise kişinin dişleri ile ilgili sorunlu kısımların tedavi sürecine verilen addır.

Gülüş Tasarımı tedavi aşamalarının en önemli adımını tedavinin ana hatlarının planlandığı, kişinin ağız yapısının genel değerlendirmesinin yapıldığı muayene süreci oluşturur.

Kişinin estetik kaygılarının yanı sıra ağız sağlığına yönelik planlamaların da yapıldığı muayene sürecinde; diş hekimi tarafından genel bir değerlendirme yapılır.

Bu değerlendirme sırasında diş etlerinin durumu ve diş etlerine yönelik yapılacak çalışmalar listelenir. Kişinin yüz yapısı ile uyumlu, mizacında değişikliğe neden olmayacak ideal diş boy ve formları kararlaştırılır.

Kişinin fotoğrafları çekilerek işlemler için ölçü alınır.  

Varsa farklı zamanlarda çekilmiş fotoğraf ve video görüntüleri de izlenerek kişiye uygun Gülüş Tasarımı aşamaları belirlenir.

Gülüş Tasarımı planlamasında kişinin endişe ve beklentileri, kendi gülüşü ile ilgili rahatsız olduğu noktalar, genel ağız ve diş sağlığına ilişkin sorunlar somutlaştırılır.

Ardından diş hekimi tarafından hazırlanan simülasyon çalışması ile tedavi sonrası Gülüş Tasarımınızın nasıl olacağı, yapılacak restorasyonların simülasyonları görüntülenir. Bu simülasyonlar aynı zamanda hazırlanacak protatipin laboratuvar aşamasına referans niteliği taşır.

Planlama aşamasının son adımı, laboratuvar teknisyeni tarafından hazırlanan protatip kişiye uygulanır ve gülüş tasarımı nihai görüntüsünün nasıl olacağının ön görüntülemesi yapılır, varsa gerekli düzeltme ve değişiklikler sonrası tedavi süreci başlar.

          1.Gülüş Tasarımı- Pembe Estetik:

Gülüş Tasarımının pembe estetik aşamasında; diş etlerinin rengi, şekli gibi sorunların çözülmesi amaçlanır. Sağlığını kaybetmiş diş etlerinin ideal renk ve şekile kavuşturulması için tedavi süreci planlanır. Bazı ağız yapılarında gülüş sırasında diş etlerinin fazlaca görülmesi sorunu yaşanır ya da diş eti seviyelerinin birbirinden farklı olması durumu gözlemlenir.

 

Bu durumda  “gingivektomi”(diş etinin bir kısmının cerrahi işlem ile alınması) ya da “gingivoplasti” (diş etlerinin cerrahi müdahele ile yeniden şekillendirilmesi) işlemleriyle diş eti seviyesi ideal konumuna çekilerek pembe estetik sağlanır.

Pembe estetik aşaması gingivektomi ve gingivoplasti ameliyatları lokal anestezi altında, işlemin yapılacağı diş sayısına göre 15 dakika ile 1 saat aralığında tamamlanır.

Her iki cerrahi işlem sonunda ortalama 10 gün süresince diş etleri üzerinde kalacak özel bir bandaj ile kapatılır. 10 gün sonra bandaj çıkarılır.

Diş etleri ortalama 3-4 hafta sonunda normal görüntüsüne kavuşurken diş eti dokusunun iyileşmesi için 2-3 ay geçmesi beklenir.

          2. Gülüş Tasarımı – Beyaz Estetik

Gülüş Tasarımının beyaz estetik kısmı, diş sağlığı ve diş formlarını kapsar. Diş ve diş köklerinin durum tespiti için panoramik röntgen çekilir. Varsa dolgu, kanal tedavisi gibi tedavi süreçleri planlanır, eksik diş yerine implant tedavisi uygulanacak ise beyaz estetik öncesi tamamlanır.

Genel hatlarıyla Beyaz Estetik ile aşağıdaki sorunların giderilmesi planlanır.

 • Dişlerin Kısalması ya da Uzatılması
 • Diş formundaki şekil bozukluğu ve çıkıntılarını düzleştirme
 • Dişi tasarlanan şeklin konumuna göre kalınlaştırma ve inceltme
 • Diş yüzey tabakasını düzleştirme
 • Diş eti boşluklarını ve bozukluklarını düzeltme
 • Diş köşelerinin kareleştirme, yuvarlatma, sivriltme, törpüleme gibi işlemlerle tasarımının yapılması
 • Beyazlatma, parlatma, zirkonyum kaplama, lamina gibi yöntemlerle diş renginizi ideal beyazlığa kavuşturma.

Gülüş Tasarımı Tedavisi Ne Zaman Tamamlanır?

Gülüş Tasarımı tedavisi çok süreçli bir tedavi yöntemidir. Kişiye özel planlandığı için süre de kişiden kişiye farklılık gösterir. Diş eti sorunlarının eşlik ettiği Gülüş Tasarımı tedavi süreci ortalama 4-6 ay süresinde tamamlanırken; implant ya da ortodontik uygulamaların söz konusu olduğu Gülüş Tasarımı süreçleri ortalama 1 yılı kapsayabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Benim İçin Doğru Tedavi mi?

Gülüş Tasarımı, kişinin gülüşünü etkileyen, öz güven sorunu ortaya çıkaran her türlü estetik kaygıyı gidermek amaçlı ergenlik itibariyle her yaştan kişiye uygulanabilir bir tedavidir.

Gülüş Tasarımı tedavisi için herhangi bir yaş üst sınırı olmamakla birlikte alt sınır olarak süt dişlerinin kaybedilip ana dişlerin tamamen çıkmış olması Gülüş Tasarımı uygulanabilmesi için yeterli kabul edilir. Erken yaş dönemi gülüş tasarımı tedavisinde genellikle ortodonti tedavisinin eşlik ettiği tedavi süreçleri planlanır.

Gülüş Tasarımı Diş Hekimi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gülüş Tasarımı estetik diş hekimliği kapsamında değerlendirilmesi gereken çoklu uzmanlık alanlarının bir arada alınabilmesine olanak sağlayan klinik ya da hastane bağlantılı hekimler tarafından planlanmalıdır.

Gülüş Tasarımında esas olan öncelikli olarak kişinin ağız sağlığına yönelik tüm işlemlerin tamamlanması ve ardından estetik kaygıların giderilmesi olmalıdır.

Bu hedeften hareketle estetik diş hekimliği alanında deneyimli aynı zamanda da diş hekimliği ile ilgili tüm tedavi süreçlerine hakim bir hekim seçilmesi önemlidir.

Ortodonti, implant gibi ağız sağlığına yönelik tedavi planlamalarında diş hekimliği içinde branşlaşmış konusunun uzmanı hekimlerle yol almak gereklidir. Bu nedenle seçeceğiniz gülüş tasarımı diş hekiminin her bir dal ile ilgili uzman kadroya sahip olması ya da dış destekleri planlayacak iletişim ağına sahip olması gözetilmelidir.

Gülüş Tasarımı diş hekimi seçiminde bir diğer önemli kriter, hekimin sizin estetik kaygılarınızı iyi anlayan, doğru iletişim kurabildiğiniz, sizin önceliklerinizi dikkate alan bir diş hekimi ile tedavinizi planlamanızdır.

Gülüş Tasarımı tedavi süreci uzun ve işlemler açısından da zamana yayılması gereken, çoğu zaman 1 yılı aşkın sürede tamamlanan bir uygulamalar bütünüdür.

Süreçli bu tedavi yönteminde iletişimi kolay sağlayabildiğiniz bir gülüş tasarımı diş hekimi ile ilerlemek tedavinin zamana bağlı yarattığı sıkıntıları bertaraf etmenizi kolaylaştıracaktır.

Gülüş Tasarımında hedef her bir tedavinin kişiye özel planlanması ve sonuçlarının da kişiye özel olmasıdır. Yani hiç bir zaman ortaya çıkan sonuç diş hekiminin imzası niteliğinde olmamalıdır.

Seçiminizi yaparken Gülüş Tasarımı diş hekiminin daha önceden yaptığı estetik uygulamaların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek (bunu diş hekiminizden talep edebilirsiniz) ve ortaya çıkan sonuçların kişiye özel mi yoksa birbiri ile benzer mi olduğunu analiz etmek sizi, sizin için doğru gülüş estetiği diş hekimi ile buluşturacak en değerli veri olacaktır.

Источник: https://yeniben.com/tr/gulus-tasarimi

Gülüş Estetiği (Gülüş Tasarımı)

İdeal Gülüş ve Gülüş Estetiği

Dişlerdeki renk ve şekil  bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları rahatlıkla çözümlenebilmektedir. Gülüş Tasarımı işte burada çok önemli bir işlevi üstlenmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı (Bakınız, Gülüşünüz Doğal Olsun) da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Mesleğe Göre Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı; kişinin yaşına, cinsiyetine, yüz şekline, karakterine veya mesleğine göre planlanıyor. Sağlık ve doğallık korunarak gülümseme yeniden yapılandırılabiliyor. (Bakınız, Mesleğe Göre Gülüş Tasarımı)

Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?

Size yakışan estetik gülüş ifadesini belirlerken diğer faktörler:

 • Yüz Hatlarınız
 • Cinsiyetiniz
 • Yaşınız
 • Gülüş simetrisi
 • Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
 • Dudaklarınız
 • Diş etleriniz

Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir. Aşağıda belli başlı yüz şekilleri ve bunlara uygun diş formları görülmektedir:

Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır.

Kadınlarda:

 • Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner,
 • Gülme hattı yukarı doğru kavislidir,
 • Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur,
 • Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.

Erkeklerde :

 • Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler,
 • Dişlerin hatları daha belirgindir,
 • Gülme hattı daha düzdür.

Kaç Tür Gülüş İfadesi Vardır?

Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içlerinde değişik varyasyonlara sahiptir:

1-Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre farkedilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır.

Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır.

Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.

2-Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entellektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısını daha çok vurgular.

Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır.

Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entellektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

3-Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Entellektüel ve Çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıradışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır, Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.

Yatay Hizalama

İdeal bir gülümsemede çoğu zaman, göz bebeklerinden geçen hat ile dişlerin ortasından geçen hat birbirine paraleldir.

Simetri

Ön kesici dişlerin şekil ve boyutlarındaki uyumsuzluk kolayca farkedildiği için simetri çok önemlidir. Bu bakımdan yüz hatlarının imkan verdiği ölçüde simetrinin sağlanması gülüşe fazladan bir çekicilik katar.

Gülüş Hattı

Ön dişlerin kesici uçlarını birleştirecek şekilde çizilen eğri alt dudağın eğriliği ile aynı olmalıdır. bu çizgilerdeki uyum ne kadar sağlanırsa kiş o oranda genç ve çekici bir gülüşe sahip olacaktır.

Dişeti Hattı

Gülümsediğinizde görünen dişeti hattı, üst dudak çizgisine paralel olmalıdır. Dişeti hattı, tıpkı güzel bir tabloyu çevreleyen çerçeve gibidir. Gülüşünüze anlam katar.

 Gülüş Genişliği

Estetik bir gülüş için gülümseme hattı içinde arkadaki dişlerinde belli oranlarda görünmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmazsa ağız köşelerindeki karanlık alanlar hoş bir görüntü oluşturmaz.

Embraşurlar

Embraşur diye adlandırılan alanlar, dişlerin uçları arasındaki doğal ve üçgenimsi boşluklardır. Estetik ve ideal bir gülüş için, embraşurların boyutları ön dişlerden arka dişlere doğru artmalıdır.

Altın Oranlar

Görünür bölgedeki üst kesici dişlerin genişlik ve yükseklikleri sırasıyla, yüzün genişlik ve yüksekliğinin 1/16'sı olmalıdır. Ayrıca, doğadaki bir takım geometrik şekiller arasındaki phi (φ=1.618…) sayısı olarak bilinen oran vardır. Estetik bir gülümseme için dişler de bu kurala uymalıdır.

Örneğin ön keser dişler ile yan keser dişlerin genişlikleri arasındaki oran (1.618/1=1.618… =phi sayısı),  köpek dişleri ile yan keserlerin genişlikleri arasındaki oran da (0.618/1 = 0.618 bu da phi sayısının bire bölümünden elde edilen sonuca ve ya phi sayısından 1 çıkarılınca elde edilecek sayıya eşittir.

1/phi = phi-1) Phi sayısı hakkında daha geniş bilgi için buraya tıklayınız.

Diş Oranı

Ön iki dişin genişliklerinin yüksekliklerine oranları yine altın orana uymalıdır, yani 0.618/1 = 0.618 bu da 1 in phi sayısına bölümünden elde edilen sonuca eşittir. Dişin görünür boyu, her zaman genişliğinden büyük olmalıdır.

Dişlerdeki Gölgeler

Dişlerde tek bir renk hakim değildir. Doğal diş saf beyaz olmaz. dişin rengi ve şeffaflığı bölgelere göre değişir. Bir dişin gövdesini üç bölgede incelersek 1-Cervical Boyun Bölgesi: En parlak ve beyaz gülüşlerde bile sarımsıdır. 2-Orta Bölge: Daha az sarımsıdır. Kesici Kısım: Değişen oranlarda şeffaftır ve gri görünümlüdür.

Источник: https://www.hekimim.com/estetik-dis/gulus-estetigi-gulus-tasarimi.html

Gülüş Tasarımı Çok Pahalı Bir Tedavi Mi?

İdeal Gülüş ve Gülüş Estetiği

Bir bireyin dış görüntüsünde ilk dikkat çeken bölge ağız kısmıdır. Dişlerin yapısı, sıralanışı ve rengi karşısındaki kişi için bir öngörü oluşturur. Bu sebeple de bütünlüğü sağlayan önemli ögelerden biri elbette ki güzel bir gülüş olmaktadır. Bunun için de düzgün bir diş yapısı gerekir.

Bunun dışında gülüş; kişinin sosyal yaşantısındaki ilişkileri ve insanlarla olan etkileşiminin de nasıl olacağını belirler. Olumlu ya da olumsuz olarak etki yaparak kişinin kendine güvenli ya da güvensiz olmasına yol açar. Kişinin, gülümseme sırasında estetik bir görüntü sergilemesini sağlayan ufak ayrıntılar vardır.

Diş estetiği ve gülüş tasarımı uygulamaları bu belli başlı kurallardan ilerleyerek; kişi için en ideal ve uygun gülüşü ve diş yapısını analiz eder. Sonuç olarak da bunu hedefler. Gülüş tasarımı için dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunur. Estetik bir gülüş için, gözbebeklerinden geçen bölüm ve dişlerin orta bölümünden geçen hattın birbirine paralel olması ilk şarttır.

Ön kesici dişlerin şekil ve boyutlarındaki simetri yüz hatlarının imkan sağladığı ölçüde olması gülüşün daha etkili bir şekilde görünmesini sağlar. Ön dişlerin kesici kısımlarını birleştirecek bir alt eğri çizildiği zaman, bu eğri dudak eğriliğiyle aynı nicelikte olmalıdır. Bu boyutun korunması bireyin fark edilebilir şekilde genç ve fresh görüntü sergilemesini sağlar.

Gülümsemeyle beraber gözüken diş eti hattının üst dudak çizgisine paralel olması ise dikkat edilecek en mühim noktadır. Estetik bir gülüşe sahip olmak adına o gülüşün genişliğinin de dikkate alınması gerekir.

Gülüş estetiği maliyetleri tedavi tekniğine göre değişkenlik gösterir. Tedavi yöntemleri kişinin ağız yapısına, düzeltilmesi gereken sorunlara, kişi için en uygun olan ideal gülüşe göre de değişkenlik gösterir. Hangi tedavi tekniğinin yapılacağı tedavinin maliyetini etkileyen mühim bir noktadır.

Gülüş tasarımı için bazen hastanın dişlerinin beyazlatılması bile yeterli olabilir. Ancak bazen de daha işlem gerektiren bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu da elbette ki maliyetleri etkiler. Gülüş tasarımı ve diş estetiği, farklı tedavileri içeren ve belirli aşamalardan oluşan bir dönemdir.

Gülüş tasarımı, esasında üç ana husustan oluşur

İlk evrede ön değerlendirme konsültasyonu uygulanır. Bu muayene hasta ve diş hekimin tanışması, hastanın beklentilerini anlatması, doktorun bu beklentilerin ne denli uygun olduğunu söylemesi konuşularak geçer.

Hastanın sorunları analiz edilir ve beklentileri de göz önüne alınarak uygulanabilecek en ideal tedavi karşılıklı olarak konuşulur. Kişinin beklentileri ile en iyi netice uzman bir hekim tarafından titizlikle sunulur.

Bu muayenede, hastanın ağız içi, ağız dışı ve yüz fotoğrafları çeşitli açılardan çekilir. Ağız yapısı analiz edilir. Bu şekilde çenenin modeli oluşturulur. Dişlerin renk kaydı tutulur. Hastadan panaromik film istenir.

Bu film, bütün diş ve çeneyi kapsayan bir röntgen alınmasını sağlar. Bu sonuçlar ışığında hastaya özgü bir gülüş tasarımı dizayn edilir.

İkinci evrede ise, ilk evrede alınan ağız modeli ve fotoğrafları kişi ile birlikte değerlendirilir. Bu incelemeler sonrasında kişiye tedavi seçenekli sunulur. Tedavilerin maliyetleri konusunda bilgilendirme yapılır.

Uzman hekimin tecrübesi, kişinin bu uygulama sonucu nasıl bir gülüşe sahip olmak istediği ve kişiye özel kültür, ekonomik durum gibi faktörler de gözardı edilmeden en ideal gülüş tasarımına karar verilir.

Tedavi sona erdiğinde, kişinin nasıl bir gülüşe sahip olacağı ilerleyen teknoloji sayesinde gösterilir.

Son evrede ise, hastayla birlikte en ideal tedavi planının üzerinden geçilir ve tedavi kesinleştirilir. Bu şekilde tedavi süreci başlatılır.

Gülüş tasarımı maliyetleri her klinikte aynı mıdır?

Gülüş tasarımı işlemleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavinin içerdiği işlemler farklı olacağı için de maliyetler de farklılık gösterir. Bu sebeple gülüş tasarımı fiyatları da bu oranda değişkenliğe sahiptir.

Kimi zaman yalnızca dişsel sorunların çözülmesi yetebilir, ancak kimi zaman diş eti ve çevre yumuşak dokuları da kapsayan bir tedaviye gerek duyulabilir.

Estetik bir gülüş sağlamak adına günümüzün şartlarında uygulanabilecek oldukça çeşitli tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavilerin içinde en pratik olanı bleaching yani diş beyazlatma adı verilen tedavi yöntemidir.

Dişlerin yapısında ve görüntüsünde herhangi bir bozukluk yoksa, bu gibi basit bir beyazlatma işlemiyle daha güzel bir gülüş sağlanabilir. Bu sayede kişi daha ışıltılı ve beyaz bir gülüşe sahip olur.

Dişlerde doğuştan farklı sorunlar olabilir. Bunun için de diş tasarımı için çeşitli gülüş tasarımı uygulamaları düşünülür. Diş yapısında değişiklik yapılmak istendiği zaman bütün dişlere de bir işlem yapmaya gerek olmaz.

Laminate adı verilen basit bir işlemle gülüşü düzenlemek mümkündür. Bu teknik, birkaç dişin işleme alınarak, tüm ağız yapısında bir değişiklik meydana getirmek olarak özetlenebilir.

Gülüş tasarımı maliyetleri, kliniklerde teknolojil imkanlar, kullanılan malzemeler ve hastanın tedavi yöntemine göre klinikten kliniğe değişebilir.

Gülüş tasarımında dişlere ne gibi işlemler uygulanır?

Gülüş tasarımı işleminde dişler, dişetleri, dudak ve yanak gibi bölgelerde gerekli görülürse tümünde işlemler yapılabilir. İlk olarak dişlerin gülümsene esnasında ne miktarda ortaya çıkılması istendiği hakkında uzman ile görüşülür.

Gerek duyulursa diş eti yukarıya alınır, dudaklar çok ince ise cilt dolgularıyla yeniden restore edilebilir. Botox ile dudak üstü ince çizgileri ve kasların düzenlenmesi yapılır.

Bu aşamanın ardından dişler renk, biçim ve form olarak yeniden dizaynlanır.

Kimi zaman yalnızca porselen dolgularla bu işlemler uygulanır. Kimi zaman da Zirkonyum, Lamina gibi Protetik uygulamalar ile estetik gülüş tasarımı yapılır.

Her kişi istediği gülüş tasarımına sahip olabilir mi? Bunun için belli etkenler var mıdır?

Her kişinin kendine özgü bir iskelet yapısı ve ağız yapısı bulunur. Mucize değişikler yaratmak ne yazık ki mümkün değildir. Kişinin ağız yapısına uygun olan diş yapısı, gülüş tasarımının esas hedefidir.

Gülüş tasarımı yaptırmaya ihtiyaç duyanların aşağıdaki soruya ”evet” cevabını vermesi bu tasarıma gerçekten ihtiyaç duyulduğunun belirtisidir.

 • Başka birinin gülümsemesine imrendiniz mi?
 • Gülerken dişlerinizi göstermemeye çalıştığınız ya da elinizle ağzınızı sakladığınız oldu mu?
 • Fotoğraflarda gülümsemekten kaçınıyor musunuz?
 • Gülümsemenizde sizi rahatsız eden herhangi bir bozukluk mevcut mı?
 • Ağzınız iyice açık olarak gülümsendiğinde üst dudak, diş etlerini fazlaca gösterecek şekilde yukarı çıkıyor mu?
 • Dişlerde uygulanan tedavilerin (dolgu, kuron vb) doğal dişlerden farklı(renk, form vb) olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Dişlerinizin renginden memnun değil misiniz?
 • Dişlerinizde çapraşıklıklar ya da düzensizlikler mevcut mu?
 • Dişlerinizin arasında boşluklar göze çarpıyor mu?
 • Ön dişlerinizde çok sayıda dolgu ya da kırık mevcut mu?
 • Ön dişleriniz arasında rahatsız edici oranda ve büyük farklılıklar göze çarpıyor mu?

Öyleyse, gülüş tasarımı için bir uzman görüşü almanız faydalı olacaktır.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/gulus-tasarimi-maliyetli-bir-tedavi-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.