İdrar Kaçırma Sorununun Tedavisi Var

içerik

İdrar Kaçırma Sorununa Karşı 9 Öneri

İdrar Kaçırma Sorununun Tedavisi Var

Kadınlarda daha fazla görülen idrar kaçırma problemi, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiliyor ve hayat kalitesini düşürüyor.

İdrar kaçırmada sürekli ıslaklık, tahriş, koku olması endişesiyle oluşan rahatsızlık hissi, depresyona kadar varan ruhsal sorunların gelişmesine yol açabiliyor. Ancak bu sorun cerrahi yöntemlerin yanı sıra yaşam tarzı değişiklikleri ve egzersizlerle de çözüme kavuşabiliyor.

Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Gülseren Kayalar, idrar kaçırma ve fiziksel rehabilitasyonla tedavisi hakkında bilgi verdi.

Zorlu doğum, sigara ve şişmanlık riski artırıyor

“Üriner inkontinans” olarak tanımlanan idrar kaçırma sorunu, aşırı aktif mesane sonucu açığa çıkmaktadır. Erkeklerde nadiren görülen idrar kaçırma, genellikle öksürme, aksırma gibi stres yaratan fiziksel çaba sırasında veya ani, güçlü bir idrara çıkma isteğiyle ortaya çıkmaktadır.

Daha çok kadınlarda görülen bu sorunun gelişiminde; yaş, doğurganlık sayısı, zorlu doğum, zayıf bağ dokusu, şişmanlık, sigara kullanımı, kronik öksürük, kabızlık, anal yetmezlik ve mesane sarkıklığı, geçirilmiş pelvik cerrahi ya da yaralanma, üriner sistem enfeksiyonları ile menopoz gibi risk faktörleri önemli rol oynamaktadır.

Tedavide ilk basamak mesane rehabilitasyonu

Normal bir idrara çıkma için, pelvik tabanı oluşturan kemik, bağ ve kas dokusundan oluşan anatomik yapıların ve periferik sinir sisteminin sağlıklı çalışması gerekmektedir.

Söz konusu yapılardaki bağ dokusunun zayıflaması ya da kopması işlev kaybına, aşırı aktif mesaneye ve istemsiz idrar kaçırmaya yol açmaktadır. Tedavide ilk basamak mesane rehabilitasyonudur.

Bu yöntem; hafif-orta derecede semptomu olanlar, stres tipi idrar kaçırma için cerrahi tedavi bekleyenler, cerrahi tedaviyi kabul etmeyenler, doğurganlık yaşında olup gebelik planlayanlar ve cerrahi tedaviye uygun olmayan hastalar için uygundur.

Günde 7 kereden fazla idrara çıkıyorsanız dikkat!

Mesane rehabilitasyonu; yaşam tarzı değişikliğinden işeme programlarına, mesane eğitiminden pelvik taban kas egzersizlerine dek farklı yöntemleri kapsamaktadır. Tedaviye başlamadan önce hastadan 24 saat boyunca idrara çıkma günlüğü tutması istenmektedir.

Bu veriler, bir günlük periyotlarla hastanın sıvı alımı ile atım miktarını gösterir. İdrara çıkma günlüğünde hasta aldığı ve çıkarttığı sıvı miktarı ile frekansını 24 saat boyunca kaydetmektedir.

Ayrıca alınan sıvının cinsi, kaçırma epizotları, idrara çıkma sıklığı ve idrar kaçırma anındaki aktivite de saatleriyle birlikte kaydedilmelidir. Hastadan alınan bu günlükle idrar volümü, idrara çıkma sıklığı, ne sıklıkta kaçırma olduğu ve bunu artıran ya da azaltan durumların nedenine karar verilmektedir.

Sağlıklı bir kişi için günlük idrara çıkma sıklığı gündüz 4-6, gece de 1-2 arasında olmalıdır. Dolayısıyla gündüz 7’den fazla idrara çıkmak normal kabul edilmemektedir.

Mesane eğitimi programı kapsamında hastaların dikkat edilmesi gerekenler

 1. Aşırı sıvı alımı azaltılıp, yetersiz sıvı alımı artırılmalıdır.
 2. Günde en az 1,5-2 litre sıvı tüketilmelidir.
 3. Gece uyumadan dört saat önce sıvı alımından kaçınılmalı, yatmadan önce mesane boşaltılmalıdır.

 4. Akşam saatlerinde sulu meyve ve sebze tüketiminden uzak durulmalıdır.
 5. Aşırı kafeinli, asitli, baharatlı yiyecek ve içecekler ile aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

 6. Fiziksel aktivite artırılmalı, kilo vermeyi destekleyecek şeklide dengeli ve düzenli beslenilmelidir.
 7. Varsa sigara alışkanlığından vazgeçilmelidir.
 8. Kronik kabızlık ve tuvalete çıkarken zorlanmanın önlenmesi için diyete lifli gıdalar eklenmelidir.

 9. Rutin bir tuvalete çıkma programı oluşturulmalı ve şiddetli durumlarda rahatlatıcı tedaviler uygulanmalıdır.

Mesane kapasitesinin artırılması hedefleniyor

Mesane eğitiminde, hastanın idrar yapma hissini bastırarak mesane kapasitesini artırmak ve günlük 3-4 saat aralıklarla idrar yapmasını sağlamak hedeflenmektedir. Kişi idrar yapma ihtiyacı hissettiğinde, son tuvalete gidişinin üzerinden 2 saatten fazla süre geçmişse idrar yapabilmektedir. Aksi halde aşamalı program uygulanmaktadır.

Bağımsız mesane eğitimi kapsamında uygulanan diğer yöntemleri; Kegel egzersizleri, vajinal ağırlık kullanımı, pelvik tabanın elektriksel stimülasyonu ve biofeedback tedavisidir.

Kegel egzersizleri sayesinde; pelvik taban kaslarının koordinasyon ve fonksiyonundan haberdar olma, periüretral levator ani çizgili kas liflerini hızlı kasılan lif özelliğinden, yavaş kasılan lif özelliğine değiştirmek, kasın dayanıklılığının ve gücünün artırılması ile semptomlarda azalma amaçlanmaktadır.

Tedavide vajinal ağırlık kullanımı, pelvik taban kaslarını güçlendirme ve değerlendirme aracıdır. Egzersizler, ağırlıkları 20-100 gram arasında değişen beş vajinal koninin vajinada sırayla taşınmasıyla yapılmaktadır.

Pelvik tabanın elektriksel stimülasyonu, pelvik taban kas gruplarına vajina ya da yüzeyel elektrotlar yardımıyla, vajinal ya da rektal yoldan uyarıcı olarak düşük doz elektrik akımı verilmesiyle uygulanmaktadır. Biofeedback tedavisi, pelvik tabanın kasılmasının ve gevşemesinin, ekran ve ses düzeni aracılığıyla görsel-işitsel sinyaller halinde hastaya yansıtılmasıdır.

Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi: 12 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/idrar-kacirma-sorununa-karsi-9-oneri/

İdrar tutamama nedenleri, çözüm yolları ve tedavisi

İdrar Kaçırma Sorununun Tedavisi Var

İdrar kaçırma kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Çoğu kadın yaşamlarının bir noktasında hafif şiddette idrar kaçırma yaşar.

Şiddetli kaçırma daha nadir görülür ve her on kadından yaklaşık birini etkiler. İdrar tutamama demek bir kadının mutlaka sık idrar kaçırdığı anlamına gelmez.

Ancak aktif bir kadın veya her seferde çok miktarda idrar kaçıran bir kadın için haftada bir bile aşırı olabilir.

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Düzelmesi için hiçbir şey yapılamayacağını düşünürler fakat bu durum sıklıkla tedavi edilebilir. Herhangi bir idrar kaçırma sorununuz varsa doktorunuza söyleyin. Doğru tanı ve tedavi şikayetlerinizi azaltabilir.

Normal işeme nasıl olur?

İdrar yolları dört kısımdan oluşur:

 1. Böbrekler, idrarı üretirler
 2. Üreterler, idrarı böbreklerden idrar torbasına taşırlar
 3. İdrar torbası, idrarı depolar
 4. Üretra, idrarı vücudun dışına atar

Normal işeme, bir kadın doğal olarak işeme ihtiyacı hissettiğinde oluşur. Normal işemede üretranın etrafındaki kaslar gevşer. Sonra idrar torbası kasılır ve idrar üretra yoluyla dışarıya akmaya başlar. İdrar torbasındaki idrarın bitmesine yakın üretranın etrafındaki kaslar kasılır. İdrar torbası gevşer ve idrar akımı durur.

İdrar kaçırma nedenleri çoktur. Bazıları kısa süredir vardır ve diğerlerine göre daha kolay tedavi edilirler.

İdrar yolları enfeksiyonu

İdrar torbası kontrolünün kaybı idrar yollarının enfeksiyonu nedeniyle olabilir. Enfeksiyon bulguları ağrı, sık idrara gitme ve bazen idrarda kan bulunmasıdır. İdrar torbası enfeksiyonu (sistit) ve üretra enfeksiyonu (üretrit) kadınlarda sık oluşur ve kolayca tedavi edilirler.

Sarkma

Alt karın bölgesindeki organlar destek dokuları ve kaslar tarafından yerinde tutulurlar. Bu dokular hamilelik, doğum ve yaşlanma ile esneyip zayıfladığında destek problemleri oluşur. Bu dokulardaki zayıflık, destekledikleri organların sarkmasına neden olur.

Üretra, idrar torbası, rahim ve rektumu destekleyen dokular zayıflarsa bu organlar aşağı inip vajinaya baskı yapabilirler. İdrar kaçırmaya yol açabilirler ve idrar yapmayı zorlaştırabilirler.

Ancak, bu sarkma problemlerinin birçoğu hafiftir ve şikayetlere neden olmazlar.

İdrar kaçırmaya neden olan idrar yolları anormallikleri

 • Alt karın bölgesine yapılan ameliyatlar
 • Doğum
 • Radyasyon tedavisi
 • Alt karın bölgesindeki ilerlemiş kanser

İdrar yollarındaki tümörler de idrar kaçırma nedeni olabilir.

Sinir-kas hastalıkları (kas kontrolünü etkileyen hastalıklar) bir kadının idrar kaçırmasına veya idrarını yapamamasına neden olabilirler. Beyin ve omurilikten gelen sinyaller idrar torbası ve üretraya uygun biçimde ulaşamadıkları için bu oluşur. Bu problem diyabet, inme veya multipl skleroz gibi başka hastalıklara bağlı olabilir.

İdrar kaçırmaya neden olan ilaçlar

İdrar kaçırma idrar söktürücüler gibi ilaçların bir yan etkisi olabilir. Şikayetlerinizi düzeltmek için doktorunuz ilacınızın tipini veya dozajını değiştirme gereğini duyabilir.

İdrar kaçırma nedenleri nasıl teşhis edilir?

İdrar kaçırma nedenlerini bulmak için birkaç adım gerekebilir. Ayrıntılı bir tıbbi öykünüzün alınması sırasında işeme alışkanlıklarınızı etkileyebilecek faktörler hakkında size sorular yöneltilir. İşeme günlüğü doktorunuzun önerebileceği yararlı bir araçtır.

Doktorunuz idrar kaçırma miktarlarını ve zamanını kaydetmenizi sizden isteyebilir (genellikle 3 gün boyunca). Ne kadar sıvı aldığınızı ve idrar kaçırma sırasında ne yaptığınızı da yazmanız gerekir. Problemle ilişkili fiziksel durumları saptamak için doktorunuz sizi muayene eder.

Bir idrar yolu enfeksiyonunu saptamak için idrar tetkiki de yapılabilir.

Diğer testler idrar torbanızın ne kadar iyi boşaldığını saptarlar:

 • Stres testi – idrar torbanız dolu iken birkaç kez öksürmeniz istenir. Herhangi bir idrar kaçırma not edilir.
 • Boya testi – zararsız bir boya idrar torbanıza verildikten sonra pet kullanırsınız. Eğer pet boyanırsa idrar kaçırma vardır.
 • Ürodinami – idrar torbası dolarken basınç ile hacim, boşalırken ise idrarın akım hızı ölçülür.
 • Sistoskopi – ucunda mercek olan ince, uzun, ışıklı bir tüp ile idrar torbasının içine bakılır.

İdrar kaçırma birden fazla nedenle olabilir.

Nedenin bilinmesi doktorunuzun en iyi tedaviyi önermesine yardımcı olur.

İdrar kaçırmanın beş tipi vardır:

 1. Stres
 2. Sıkışma
 3. Karma
 4. Taşma
 5. Fonksiyonel

Stres tipi idrar kaçırma: Genç kadınlarda en sık görülen tip olan stres idrar kaçırma, idrar torbasındaki basınç üretradaki basıncı aştığında görülür.

Bu, bir kadının öksürdüğünde, güldüğünde veya hapşırdığında idrar kaçırmasına neden olur. Kadın yürüdüğünde, koştuğunda veya spor yaptığında da kaçırmalar oluşabilir.

Nedeni idrar torbasını destekleyen dokuların veya üretra kaslarının zayıflamasıdır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma: Kadında aniden güçlü bir idrar yapma isteği oluşur ve tuvalete yetişemeden idrar kaçırır. Buna “aşırı aktif idrar torbası” da denir. İdrar torbasındaki kaslar fazla ve sık kasılırlarsa idrar kaçırma gerçekleşir. Ayrıca idrar torbasına sinyaller götüren sinir uçlarındaki problemlere bağlı da oluşur.

Karma tip idrar kaçırma: Bir kadında hem stres hem de sıkışma tipi idrar kaçırma varsa buna karma tip idrar kaçırma denir. Bu kombinasyon her bir tipin tek başına yarattığından daha fazla kaçırmaya neden olur.

 Taşma tipi idrar kaçırma: İşeme sırasında idrar torbası tamamen boşalmazsa oluşur. Bunun için idrar torbası kaslarının tam kasılamaması veya üretranın tıkalı olması gerekir.

Bunun sonucunda sürekli az miktarda idrar kaçırma oluşur.

Fonksiyonel idrar tutamama: Başka sağlık problemleri bir kadının zamanında tuvalete yetişmesini engellediğinde kaçırmaya yol açar. Buna neden olan durumlar:

 • Artrit
 • İnme
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Hareket problemleri (örneğin yürüme zorluğu)

İdrar kaçırma sorununda hangi belirtiler görülür?

Bir kadında sık idrar kaçırmaya ek olarak başka şikayetler de bulunabilir:

 • Sıkışma: İdrar torbası dolu olsun veya olmasın, güçlü bir idrar yapma isteği, sıklıkla alt karında basınç hissi ile birlikte.
 • Sık idrar yapma: olağandan daha sık işeme.
 • Gece idrar için uykudan uyanma
 • İdrar yaparken yanma
 • Gece uyurken idrar kaçırma

İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma tedavisi için birçok seçenek vardır. Tedaviler birlikte kullanıldığında genelde daha etkilidirler. İdrar kaçırma size rahatsızlık vermeye başlar başlamaz doktorunuzla konuşun. Bazı tedaviler, problem erken saptandığında daha iyi işe yararlar.

İdrar tutamamada davranış tedavileri

 • Kilo verin.
 • Kabız kalmaktan kaçının.
 • Çok ağır kaldırmaktan (idrar kaçırmaya neden olanlardan) kaçının.
 • Daha az kafein tüketin (kahve, çay ve bazı sodalar).
 • Öksürmenize neden olan akciğer hastalıklarını tedavi ettirin.
 • Sigarayı bırakın.

Problemin tipine bağlı olarak davranış tedavileri idrar torbasının eğitimini içerebilir. Bu tedavide normal ve anormal işeme düzenleri size öğretilir. Size belirli zamanlarda işemeniz önerilir – o sırada ihtiyaç hissetmeseniz bile. Ayrıca egzersiz öncesinde de işemeniz söylenebilir.

İdrar yapma isteğinizi görmezden gelme yolları öğretilir. Birkaç hafta sonra daha seyrek idrar kaçırmanız beklenir.

İdrar kaçırma tedavisi için kullanılan birçok çeşit fizik tedavi vardır. Kegel egzersizleri denilen bir tipi alttaki kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir. Kegel egzersizleri alttaki kaslarınızı sıkılaştırır.

Üretra, vajina ve rektum girişlerinin etrafındaki kasları güçlendirirler. Tıpkı mekik çekmek gibi, bu egzersizler ancak doğru kasları kullanır, sıkmayı yeterince uzun tutar ve yeterince yaptığınız taktirde işe yararlar.

Şöyle yapılırlar:

 • İdrarınızı yapmayı ara vermek için kullandığınız kasları sıkın (ancak bu egzersizleri idrar yaparken denemeyin).
 • 10 saniye kadar sıkmaya devam edin ve sonra gevşeyin.
 • Günde en az 3 kez olmak üzere her seferinde arka arkaya 10-20 defa yapın.

Bacak, kalça veya karın kaslarınızı sıkmamaya dikkat edin. Bu egzersizleri düzenli olarak yapın. 6-12 hafta sonra idrarınızı daha iyi tutabilmelisiniz.

Kegel egzersizlerini yapan kadınların %40-75’inde idrar kontrolünde bir iyileşme oluşur. Her egzersiz gibi yapmaya devam ettiğiniz müddetçe işe yararlar.

Diğer tip fizik tedavilerden biri “biyofeedback”tir. Bu süreç size alttaki kaslarınızı nasıl güçlendireceğinizi öğretir. Fizik tedavi veya idrar torbası eğitimi ile birlikte kullanılabilir.

İdrar tutamamada kullanılan araçlar

Bazen alttaki kaslarınızı güçlendirmek veya idrar kaçmasını engellemek için araçlar kullanılabilir. En sık kullanılanlar:

 • Şekli bir tampona benzeyen ağır bir koni günde iki kez birkaç dakika boyunca vajinaya yerleştirilir. Bir kadın koniyi yerinde tutmak için alttaki kaslarını kastığında kasları güçlenir.
 • Peser vajinaya yerleştirilen topuzu olan sert bir halkadır. Topuz alt karın organlarını destekler. Ayrıca üretraya da baskı yaparak kaçakları önlemeye yardımcı olabilir.

İdrar kaçırma ilaçları

Kas spazmlarını kontrol etmeye yardım eden ilaçlar idrar kaçaklarını önlemeye yardımcı olur. Diğerleri üretra kaslarını güçlendirebilir. Bazıları aşırı aktif olan bir idrar torbasının gevşemesine yardımcı olabilir. Sizin için en iyisinin hangisi olduğuna doktorunuz karar verecektir. Bazı ilaçların yan etkileri olabilir, örneğin:

 • Ağız kuruluğu
 • Kabızlık
 • Bulantı
 • Bulanık görme
 • Uyku düzeninde değişiklik

İdrar yolları enfeksiyonunuz varsa size antibiyotik verilir. Enfeksiyon iyileşince idrar kaçırma durabilir.

İdrar kaçırma ameliyatı

Stres idrar tutamamayı tedavi etmek için ameliyat yapılabilir. Sizin için doğru olan ameliyata karar vermeden önce doktorunuzla birlikte birçok faktörü gözden geçirirseniz:

 • Yaşınız
 • Yaşam şekliniz
 • Mevcut herhangi bir hastalığınız
 • Tıbbi öykünüz (radyasyon tedavisi görmüş veya idrar tutamama için ameliyat olmuşsanız)
 • Genel sağlığınız

Bazı idrar kaçırma tiplerinde üretra etrafına madde enjeksiyonu yardımcı olabilir. Etkisi yaklaşık bir yıl sürer ve işlem tekrarlanabilir.

Sonuç Olarak…

İdrar kaçırma kadınlarda sık görülen bir problemdir ve elimizde bir çok tedavi seçeneği vardır. Ancak profesyonel yardım aramak önemlidir. Günlük yaşamınızı etkileyen şikayetleriniz varsa doktorunuza söyleyin. Problemin nedenini bulmak için tam ve ayrıntılı bir muayene gerekir. İdrar kaçırma doğru tedaviyle çoğu vakada büyük oranda düzelir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/drar-tutamama-nedenleri-ve-tedavisi/

İdrar kaçırma sorunu nasıl tedavi edilir?

İdrar Kaçırma Sorununun Tedavisi Var

Birçok kişinin yaşadığı ancak saklamayı tercih ettiği idrar kaçırma problemlerinde olduğu gibi… Avrasya Hastanesi Üroloji Uzmanı Arman Çitçi, idrar kaçırmanın bir kader olmadığı vurgularken konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

İdrar kaçırma (enkotinans) nedir?

Hastalarda istemsizce meydana gelen idrarı tutamama durumuna verilen addır. Türkiye’de ise 40 yaş ve üzeri her 4 kadından 1’i idrar kaçırma sorunu yaşarken, 50 yaş ve üzeri her 10 erkekten 1’i ise idrar kaçırma sorunu yaşıyor.

Kimlerde ve hangi yaş gruplarında görülür?

 • Çocuklarda gece ıslatmaları, zaman içerisinde geçeceği düşünülen ve tedaviye gerek duyulmayan bir sorun olarak algılanmaktadır.
 • Kadınlarda doğum sayısıyla doğru orantılı menopoz sürecinde yaşanan hormonal değişimler sonucunda bu hastalık görülebilir. Gülerken, öksürürken, hapşırırken hatta ayağa kalkarken bile istemsizce idrar kaçırma vakaları yaşanmaktadır. Bu durum kadınlarda yaşa bağlı bir durummuş gibi kabul görmekte ve doğal bir netice olarak kabul edilmektedir.
 • Bunun dışında nadiren de olsa prostat ameliyatı sonrası erkeklerde de benzer tarzda idrar kaçırma vakaları ortaya çıkmaktadır.

Enkontinans sosyal ve günlük hayatta kabullenilmesi ve alışılması hayli zor ve hayatı belli oranda kısıtlayıcı bir durumdur.

Bazen bu sıkıntıdan dolayı içtiği su ve sıvıyı ileri derecede azaltan kişiler vardır. Böyle bir yola başvurmak çözüm değildir aksine dokuları ve böbrekleri susuz bırakmaya sebep olur ve daha büyük sağlık sorunlarına yol açar.

İdrar kaçırmanın tipleri neler?

Total Enkontinans: Mesanenin hiçbir şekilde idrar depolayamaması, böbreklerden mesaneye akan tüm idrar tamamen dışarı bırakılmasıdır. Bazen nörolojik hastalıklar, bazen de ameliyatlar sonrasında ortaya çıkabilir. Enkontinans temel olarak dört tipte gruplandırılır. Bunlar;

 • Refleks Tipi: Herhangi bir uyarı olmaksızın istemsiz olarak altına kaçırma durumudur.
 • Sıkışma (Aciliyet veya Yetiştirememe) Tipi: Kişinin idrar olduğunu fark ettiği anda idrarını bekletememe ve erteleyememesi sonucu idrarını kaçırmasıdır. Mesanenin doluluk algılaması ve hassasiyeti, olması gerekenden hayli fazladır. Bu tip idrar kaçırma enfeksiyonları; taşlar, idrar yolu tüberkülozu veya mesane tümörlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu sıkıntıyı yaşayan insanlar bulundukları her ortamda önce tuvaletin yerini öğrenme ihtiyacı duyarlar.
 • Stres Tipi: Karın içi basıncın artışı sonucu (ıkınma, öksürme, gülme, kahkaha atma, yüksek sesle konuşma, ayağa kalkma) damlalar halinde veya daha fazla idrar kaçırmadır.
 • Taşma Tipi: Her yaşta oluşabilecek idrar yolu darlıkları veya ileri yaşlardaki prostata bağlı tıkanıklar sonucu boşaltılamayan idrar torbasındaki basıncın artmasıyla taşan idrarın kaçmasıdır. . İdrar kanalında darlığı olan gençlerde de görülebileceği gibi prostat hastalıklarında da karşımıza çıkabilir.

İdrar kaçırmanın nedenleri

 • İlerleyen yaşa bağlı sağlık sorunları,
 • Fazla kilolu olmak,
 • Kabızlık,
 • Vajinal enfeksiyonlar,
 • Sarkmalar,
 • İdrar taşları ve tümörleri,
 • Menopoza bağlı hormonal değişiklikler,
 • Şeker hastalığı,
 • Erkeklerde görülen prostat büyümesi,
 • Beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olan hastalıklar. (demans, alzheimer, damarsal hastalıklar)

İdrar kaçırma teşhisinde kullanılan yöntemler

İdrar kaçırmanın nedenlerini bulmak için birkaç adım gerekir. Uzman doktor tarafından alınacak tıbbi öykünüz sırasında idrara çıkma alışkanlıkları hakkında detaylı sorular sorulur. İdrar kaçırma olup olmadığını anlamak için idrara çıkma günlüğü tutmanız gerebilir. Bu durumda idrarı kaçırma miktarlarını ve zamanını not etmeniz doktorun tanı koyması için kolaylaştırıcı bir etkendir.

Bunun dışına yapılacak birçok testle de idrar kaçırma tanısı koymak mümkündür. Bu testler;

 • Boya testi: Vücudunuz için zararsız bir boya idrar torbanıza verildikten sonra size ped verilir. Eğer ped boya olmuşsa idrar kaçırma var demektir.
 • Stres testi: Sizden idrar torbanız doluyken öksürmeniz istenir. Herhangi bir idrar kaçırma not edilir.
 • Ürodinami: İdrar torbası dolarken basınç ile hacim, boşalırken ise idrarın akış hızı ölçülerek tanı konulur.
 • Sistoskopi: Ucunda mercek olan ince, uzun ve ışıklı bir tüp ile idrar torbasının içine bakılır.

Gelişen tıbbi yöntemlerle birlikte idrar kaçırma, tedavi edilebilir bir sağlık problemidir.

Birçok kişinin yaşadığı idrar kaçırmada tedavi olarak 4 temel prensip vardır. Bunlar;

İlaçla tedavi: Konunun uzmanı hekimler tarafından karar verilen, mesane gevşetici ilaçların kullanımı buna uygun olan kişilerde fayda sağladığı görülmektedir.

Davranışsal tedavi: Davranış tedavisinin amacı kadınların idrar kaçırmalarının neden olduğunu bilmelerine ve bunlardan kaçınmalarına yardımcı olmaktır. Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler (kilo vermek, sigarayı bırakmak, ağır kaldırmaktan kaçırmak vb.) idrar kaçırma problemine karşı faydalı olmaktadır.

Fizik tedavi: İdrar kaçırmasıyla ilgili olarak en yaygın fizik tedavi yöntemi kegel egzersizlerdir. Kegel egzersizler, alttaki kaslarınızı sıkılaştırıp üretra, vajina ve rektum girişlerinin etrafındaki kasları güçlendirmektedir.

Cerrahi tedavi: Gerçek stres inkontinansın tedavisi, cerrahi yöntemlerle yapılan tedavi biçimidir. Bu sorunu düzeltmek için günümüzde uygulanan çeşitli ameliyat tipleri mevcuttur.

Alzheimer hastalığı için yardımcı yiyecekler listesi

Источник: https://indigodergisi.com/2018/09/idrar-kacirma-nedenleri-tedavi/

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

İdrar Kaçırma Sorununun Tedavisi Var

Kadınlarda idrar kaçırma (üriner inkontinans), mesane kontrolünün kaybedilmesidir ve bu da istemeden idrarın dışarı çıkmasına neden olmaktadır.

Kadınlarda idrar kaçırma, beynin mesaneye düzgün şekilde sinyal vermemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mesane kasları, mesane kasını kontrol eden sinirlerdeki bir sorun yüzünden çok fazla daralabilir.

Bu kasların işlevini kaybetmesi de idrarı tutamama gibi sorunlara neden olabilmektedir.

İlgili Haber

Güvenilir olmayan bir mesane kişinin sosyal hayatı ve güvenini ciddi şekilde etkileyebilir. Kadınlar idrar kaçırmaya daha yatkındır, çünkü kadın üretrası (idrarın mesaneden dışarı atılmasını sağlayan tüp) kısadır ve kontinans mekanizması erkek kadar gelişmiş değildir. Birden fazla doğum, mesane ve üretrayı zayıflatır ve menopoz bazen üretranın kapatma işlevini bozabilir.

İdrar Kaçırma Nedenleri

Üriner inkontinans sorununa neden olan durum her ne ise kısa süreli olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, ilaç kullanımı veya kabızlık gibi. Böyle durumlarda altta yatan sorun tedavi edildiğinde sorun da ortadan kalkar.

Ancak idrar kaçırma sorunu devam ederse bunu ciddi bir durum olarak algılamanız önemlidir.

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında idrar yollarıyla alakalı bazı problemler, doğum kusurları veya genetik olarak ailenin diğer kadınlarında da aynı durumun varlığının olması bulunmaktadır.

Kadınlar Üriner İnkontinans (İdrar Kaçırma) Tipleri

Kadınlarda idrar kaçırma çeşitleri birden fazladır. Bunlar ise stres tipi idrar kaçırma, sıkışma tipi idrar kaçırma ve karışık tip idrar kaçırma olarak adlandırılmaktadır.

Stres Tipi İdrar Kaçırma

Stres tipi idrar kaçırma belirtileri söz konusu olduğunda mesane üzerine baskı uygulayan öksürük, hapşırma, gülme veya fiziksel aktivite gibi durumlar idrar kaçırmaya neden olmaktadır.

Hamilelik ve doğumdan kaynaklanan fiziksel değişiklikler de stres tipi idrar kaçırmaya neden olabilmektedir. Diğer yandan pelvik taban kaslarının zayıflaması da mesaneyi aşağı doğru hareket ettirir ve mesaneyi pelvisin altına iterek idrar kaçırmaya neden olur.

Sonuç olarak, fiziksel stres anında idrar kaçırılabilir.

İlgili Haber

Buna aşırı aktif mesane denmektedir. Urge tipi idrar kaçırmada tuvalete gitmek için büyük bir aciliyet hissedersiniz, ancak tuvalete yetişemeden idrarınızı kaçırırsınız.

Aşırı aktif mesaneye sahip olmanın nedenleri arasında mesane sinirlerinin zarar görmüş olması, kaslarda hasar oluşması ve diyabet, inme gibi durumların sinirleri etkileyerek idrar kaçırmaya neden olmasını sayabiliriz.

Bu tipte idrar kaçırma öyküsü olan kadınlar için suya dokunmak, akan suyu duymak veya soğuk bir çevrede olmak tetikleyicidir.

Karışık Tip İdrar Kaçırma

Karışık tip idrar kaçırma ise , stres ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın birlikte görüldüğü durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma

Mesane dolu olsa bile farkına varmadan idrar kaçırma durumu taşma tipi idrar kaçırma olarak adlandırılır. Buna zayıf mesane kasları, tümörler, kabızlık, bazı ilaçlar, diyabet veya pelvik yaralanmalar neden olabilir.

Kadınlarda idrar kaçırma sadece sağlık olarak değil ruhsal anlamda da sorunlara neden olmaktadır. Bu tip bir rahatsızlığı olan kişiler sosyal hayatlarını kısıtlamakta ve psikolojik olarak zor zamanlar geçirmektedir. Bu nedenle herhangi bir idrar kaçırma probleminde hemen doktora görünmekte fayda vardır.

Öksürürken İdrar Kaçırma

Çoğu kişi öksürdüğünde, güldüğünde ya da hapşırırken idrar kaçırıyor. Buna stres tipi idrar kaçırma denir. Bazı vakalarda, astım ya da uzun yıllar süren kronik öksürük, pelvik tabanın kaslarını gerebilir ve kaslarda gevşemelere neden olabilir.

Bu da stres üriner inkontinansa neden olur. Öksürürken idrar kaçırma nedenleri arasında mesane ve üretra destekleyen zayıflamış pelvik kaslar veya üretral sfinkterlerin doğru çalışmaması bulunmaktadır.

Zayıflık şu sebeplerden kaynaklanabilir:

 • Çocuk doğurma
 • Üretra alanına hasar
 • Bazı ilaçlar
 • Prostat veya pelvik bölgedeki cerrahi

Stres inkontinans için risk faktörleri şunları içerir:

 • Kadın olmak
 • Çocuk doğurma
 • Uzun süre öksürme
 • Yaşlanmak
 • Şişmanlık
 • Sigara içmek

Egzersiz Yaparken İdrar Kaçırma

Egzersiz sırasında idrar sızıntısı ile zaman zaman ortaya çıkan idrara çıkma dürtüsü, stres inkontinans olarak bilinen bir duruma bağlıdır. Stres inkontinansı zayıflamış vajinal ve üretral kasların sonucunda oluşur ve idrar kaçırmaya neden olur.

Kaslar daha da inceldikçe idrar akışını durdurmak zorlaşır. Genelde zararsız bir problem olmasına rağmen, egzersiz yaparken sorunlara neden olabilir, özellikle de idrarını tutamamanızın sizi düzenli fiziksel aktiviteden alıkoymasına izin verirseniz.

Egzersiz yaparken idrar kaçırma sorunu sık görülen bir durumdur. Hamilelik veya menopoz nedeniyle hormonal değişiklikler geçirmiş kadınlar, üretral duvarların incelmesine maruz kalabilir ve mesane üzerinde daha az kontrol sağlayabilir. Stres idrar yoluna ve mesaneye baskı yaptığı için, egzersiz yaparken idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar.

Stres inkontinansı ve egzersiz sırasında idrar yapma isteği, özellikle yaşlandıkça hem normaldir, hem de utanç verici bir problemdir. Özellikle idrar kaçırma sorunu yaşarsanız ve yine de nemli iç çamaşırı ya da kıyafet ile egzersiz yapmaya devam ederseniz, bu cildi tahriş edebilir.

Sorun hakkında doktorunuzla konuşmak sık idrara çıkma veya idrar kaçırma ile sorununuza çözüm bulmanıza yardımcı olabilir. Bu gibi bir durumda doktorunuz kegel egzersizleriyapmanızı önerebilir, bu da kasların gerginleştirilmesini sağlar. Şiddetli durumlarda ameliyat tercihini de düşünmek zorunda kalabilirsiniz.

Aşırı hidrasyon, egzersiz yaparken idrar kaçırmanıza neden olan ana suçlulardan biri olabilir. Egzersiz sırasında içme suyu, hidrasyon için önemlidir. Her 10 ile 20 dakikada bir su içmek yeterlidir. Ancak fazla su içerseniz ani bir idrar yapma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Egzersiz yapmaya başlamadan önce her zaman tuvalete gidin.

Gebelikte İdrar Kaçırma

Üriner inkontinans, istemsiz idrara çıkmadır. En sık rastlanan form, stres üriner inkontinans olup, bu durumda fiziksel aktivite, gülme veya hapşırma gibi eylemler esnasında kişi idrarını kaçırabilmektedir.

Gebelikte idrar kaçırma söz konusu olduğunda bunun en yaygın nedeni zayıf pelvik taban kaslarıdır. Pelvik taban kasları pelvisinizin altına yayılır. Bebeğinizin artan ağırlığıyla beraber bu kasların zayıflaması normaldir.

Zayıf pelvik taban kaslarına sahip olmak bağırsaklarınızı ve mesanenizi kontrol etmenizi zorlaştırır ve bu da tuvaleti kullanmanız gerektiğinde kontrol sorunlarını beraberinde getirebilir. Öksürürken, hapşırırken, gülerken veya hareket ederken idrarınızı kaçırabilirsiniz.

Özellikle birinci veya ikinci trimesterde mesanenizi kontrol etmekle ilgili sorunlarınız varsa, stres inkontinansı ile baş etme olasılığı daha yüksektir.

Doğum öncesi idrar kaçırma doğumdan sonra da yaşanır mı?

Kadınların neredeyse yarısı doğum sonrası idrar kaçırma problemi yaşarlar. Ne yazık ki, idrarını tutamama durumundan birçok yeni anne mustarip olsa da çoğu kişi bu konuyla alakalı doktora başvurmayı hala tabu olarak görmektedir.

Gebelik inkontinansı pelvik taban kaslarınızın gücünü artıran egzersizlerle tedavi edilebileceğinden, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız çok daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Doğum sonrası inkontinans ne kadar sürer?

Bu doğum şekline, doğum sırasında ne olduğuna ve gebelik sırasında idrar kaçırma problemleri olup olmadığına bağlıdır. Bazıları için, doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde sorun kendiliğinden çözümlenmektedir. Diğerleri için bu aylarca sürebilir veya uzun vadeli bir sorun haline gelebilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmayı Azaltma Yolları

Üriner inkontinans (idrar kaçırma) yaygın ve sıklıkla utanç verici bir sorundur. Öksürdüğünüzde ya da hapşırırken idrarınız kaçırmak, işemek için bir dürtüye neden olsa da öylesine ani ve güçlüdür ki zamanında tuvalete gitmeyi engeller.

Üriner inkontinans günlük faaliyetlerinizi etkiliyorsa, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Üriner inkontinans bir hastalık değildir. Bu durumun nedeni, günlük alışkanlıklar, temel sağlık koşulları veya fiziksel problemler olabilir. Bazı içecekler, gıdalar veya ilaçlar diüretik yani mesanenizi uyararak idrar hacmini arttırabilir.

Bunlar ise alkol, kafein, çay, karbonatlı içecekler, yapay tatlandırıcılar, mısır şurubu, kalp ilaçları, kas gevşetici ilaçlar, yüksek dozda B veya C vitamini alımıdır. Çoğu insan için basit yaşam biçimi değişiklikleri veya tıbbi tedavi rahatsızlığı hafifletebilir veya üriner inkontinansı durdurabilir.

Ancak idrar kaçırmayı azaltmak için kendiniz de bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Pelvik taban egzersizleri: Pelvik taban kaslarınız idrarınızı tutmanıza yardımcı olur. Kaslar gebelik veya kilolu olmanın sonucu olarak zayıflarsa idrar kaçırmak mümkündür. Ancak bu durumla başa çıkmak için kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.İdrar kaçırma egzersizleri Kegel olarak da adlandırılmaktadır.

Daha az sıvı alımı: Mesane çok dolu olduğunda idrar kaçırma dürtüsü daha fazla rahatsızlık verecektir. Çok fazla şey içerseniz, acil idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu nedenle kafein ve alkolü sınırlamak iyi bir çözümdür. Aksi halde gün boyu tuvalete yetişmek için koşmanız gerekebilir.

Kilo kaybı: Ekstra kilo, idrar kaçırmaya neden olabilir, çünkü bu durum mesaneye baskı uygulamaktadır. Bu nedenle kilo vermek idrar kaçırma için alabileceğiniz önlemlerden biridir.

Sigarayı bırakmak: Eğer sigara içiyorsanız, idrarınızı tutamama riski taşırsınız. Çünkü bu durum, pelvik taban kaslarınızı zorlamanıza neden oluyor.

Kabızlığı yönetmek: Bağırsakları boşaltmak için kendinizi zorlamanız pelvik taban kaslarınızı zayıflatır ve idrar kaçırmayı daha da kötüleştirir. Bağırsakları boşaltma isteğini hiçbir zaman ertelememelisiniz. Kabızsanız diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirmeniz bu durumu engellemeye yardımcı olabilir. Daha fazla lif tüketin ve daha fazla egzersiz yapın.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma tedavisi, idrar kaçırma türüne, şiddetine ve altındaki nedene bağlıdır. Tedavilerin bir kombinasyonu gerekebilir. Doktorunuz en önce tıbbi tedaviler önerecektir. Ancak bu teknikler başarısız olursa cerrahi gibi diğer seçenekler de düşünülebilir. Doktorunuz idrar kaçırma sorunu için şunları tavsiye edebilir:

Mesane eğitimi: İdrar yapmak için her istek duyduğunuzda 10 dakika bekletmeye çalışarak başlayabilirsiniz. Hedef, sadece iki-dört saat arasında idrar yapana kadar tuvalete gidişler arasındaki süreyi uzatmaktır.

Planlanan tuvalet gezileri: Gitme ihtiyacını beklemek yerine her iki dört saatlik arada idrara çıkma.

İlaçlar: İdrar kaçırma tedavisinde yaygın olarak ilaç kullanımı da bulunmaktadır. İlaç kullanımı idrar kaçırma sorununun azalmasına yardımcı olmaktadır.

Cerrahi: Başka tedaviler idrar kaçırma sorununda çözüme neden olmadıysa, idrar kaçırma ameliyatı üriner inkontinansa neden olan sorunları tedavi edebilir.

Emici Pedler ve kateterler: Tıbbi tedaviler idrar kaçırma durumunuzu tamamen ortadan kaldıramazsa, idrar kaçırma rahatsızlığının hafifletilmesine yardımcı olan ürünleri deneyebilirsiniz. En sık tercih edilen ürün emici pedlerdir. Bu pedler idrar kaçırma durumunda imdadınıza yetişir ve sizi zor bir durumdan kurtarır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/kadinlarda-idrar-kacirma/

Erkeklerde İdrar Kaçırma Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

İdrar Kaçırma Sorununun Tedavisi Var

İdrar kaçırma, istemsiz olarak idrarı tutamama halidir ve birçok sebebe bağlı olabilir. İdrar kaçırma sorunu olan erkeğin doktor muayenesinde iyi sorgulanması gereklidir. İdrar kaçırmanın tipi, nedeni açısından çok önemlidir.

İdrar kaçırma sanılandan daha sık görüle, ancak doktora baş vurmada veya bu durumu ifade etmede sosyokültürel nedenlerden dolayı ihmal edilen bir sorundur. İdrar kaçırma problemi her yaş ve hen cinste görülebilir.

İdrar kaçırma tek bir hastalık değildir ve her idrar kaçırma aynı olmaz. İdrar kaçırma probleminin farklı tipleri ve bu tiplerin farklı nedenleri vardır.

Bu nedenle idrar kaçırmanın tedavisi tipine ve nedenine göre değişiklik gösterir.

Erkeklerde idrar kaçırma tipleri ve nedenleri

Erkeklerde stres tipi idrar kaçırma nedir :Stres tipi idrar kaçırma problemi öksürme, aksırma, hapşırma, gülme sırasında karın basıncı arttığında meydana gelen idrar kaçırma sorunu stres tipi idrar kaçırma olarak adlandırılır. Stres tipi idrar kaçırma erkeklerde daha çok iyi huylu prostat büyümesi ya dakötü huylu prostat büyümesinedeni ile yapılan prostat cerrahisi sonrası daha sık görülür.

Erkeklerde sıkışma tipi idrar kaçırma nedir : Sıkışma tipi idrar kaçırma bir anda idrarın sıkışması sonucu tuvalete yetişememe tarzında idrar kaçırmadır. Sıkışma tipi idrar kaçırmanın birçok nedeni vardır.

Bu nedenlerden en sık görüleni akut idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında taş olması, idrar yolları tümörleri, geçirilen kazalara bağlı olarak idrar kesesinin sinirsel kontrolünün bozulması, yine kazalara bağlı leğen kemiklerinin travması sonucu idrar kaçırma, felç kalan hastalarda sinirsel kontrolünün aşırı olması, tansiyona ve kalp hastalığına bağlı olarak inme geçirme, kronik idrar yolu enfeksiyonu, özellikle erkeklerde 50 yaş sonrası idrar kesesi kaslarının zayıflığına bağlı olarak sıkışma tipi idrar kaçırma görülebilir.

Erkeklerde dolup taşma tipi idrar kaçırma nedir : Dolup taşma tarzı idrar kaçırma, idrar kesesini uyaran sinirlerde ciddi derecede harabiyet oluşması sonucu meydana gelir. Bu harabiyet nedeni ile hasta idrarını hiç hissetmez ve dolup taşma tarzında idrarını kaçırır. Bu tip idrar kaçırma iki başlık altında incelenir. Birincisi tedavi edilemeyen dolup taşma tarzında idrar kaçırma, ikincisi ise prostatın büyümesinde ve prostata bağlı hastalıklarda son dönem idrar kaçırma olarak görülür. Diğer bir neden ise şeker hastalığı nedeni ile 15 yıl civarı kontrolsüz kalmış idrar kesesini uyaran sinirlerin harabiyetine bağlı olarak dolup taşma tarzı idrar kaçırma problemi ortaya çıkar.

Erkeklerde idrar kaçırmanın nedeni nasıl teşhis edilir?

Erkeklerde idrar kaçırma bir sonuçtur ve bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkar. Erkeklerde idrar kaçırmanın nedeninin bulunması için hastanın bir üroloji uzmanına baş vurması gerekir.

İdrar kaçırmanın sebebinin bulunması için üroloji uzmanının yapacağı fizik muayene sırasında hastanın öyküsünün iyi alınması ve iyi değerlendirilmesi gereklidir.

Stres tipi idrar kaçırma sorununda hastanın geçirmiş olduğu cerrahi bir tedavi olup olmadığı sorgulanır.

Sıkışma tipi denilen idrar kaçırma sorununda hastanın iyi dinlenmesi gerekir.

İdrar kaçırma sorunu olan erkeklerde muayenede prostat varlığı, cerrahi geçirmiş olması, kronik idrar yolu enfeksiyonu varlığı, taş hastalığı varlığı, sinir harabiyetine bağlı nörolojik bir bozukluk varlığı, geçirmiş olduğu kaza ve travmalar varlığı gibi hastalıkların değerlendirilmesi ve araştırılması için gerekli idrar testleri, kan testleri ve görüntüleme yöntemleri kullanılır. Uzun süren ve ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyen tuvalete yetişememe tarzında idrar kaçırma sorunu nörolojik olarak incelenmelidir.

Erkeklerde idrar kaçırma tedavisi

Erkeklerde idrar kaçırmanın tedavisi idrar kaçırmanın nedenine, tipine bağlı olarak değişir.

Erkeklerde stres tipi idrar kaçırma tedavisi : Stres tipi denilen idrar kaçırma iyi huylu ya da kötü huylu prostat cerrahileri sonrası görülür. Bu durum genellikle 6 ay içerisinde düzelir.

Fakat düzelmeyen vakalarda hastaya kegel egzersizi denilen pelvik taban kaslarını güçlendirici, hayali bir idrar tutma şeklinde kasların 5 saniye kasılıp 5 saniye gevşetilmesi egzersizleri tedavi olarak verilir.

Bu egzersiz ile 6 ay sonra idrar kaçırma probleminde % 50 oranında düzelme sağlanır.

Erkeklerde sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisi :Sıkışma tipi idrar kaçırmanın tedavisinde genellikle nedene yönelik tedaviler uygulanır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonuna bağlı ise bunun tedavisi, taşa bağlı idrar kaçırma ise taşın kırılarak veya düşmesi sağlanarak tedavisi, dirençli olan sıkışma tipi idrar kaçırma sorununda nörolojik bir problem varlığının araştırılması ve tedavi edilebilecek bir durum ise buna yönelik tedavi, prostatın 50 yaşından sonra büyümesine bağlı olarak idrar kesesindeki düzensiz kasılmalara bağlı sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisinde idrar kesesini rahatlatıcı tedavi yöntemleri uygulanır.

Erkeklerde dolup taşma tipi idrar kaçırma tedavisi : Dolup taşma denilen, idrar kesesinin dolduğu halde hastanın hissetmediği tip idrar kaçırma tedavisinde ise sulu nelaton kateterler ile (bir çeşit sonda) hastanın günde 4-5 kez idrarını boşaltması şeklinde tedavi yöntemi uygulanır. Bu tip sondayı kullanamayan hastalara daimi sonda takılır.

Erkeklerde idrar kaçırmanın enjeksiyon ve cerrahi tedavisi

Erkeklerde stres tipi idrar kaçırmanın enjeksiyon ve cerrahi tedavisi :İdrar kaçırma ile ilgili cerrahi tedavi idrar kaçırmanın tipine ve nedenine bağlı olarak değişir. Stres tipi denilen öksürünce, aksırınca, ıkınınca olan idrar kaçırma erkeklerde prostat cerrahisi sonrası oluşur.

Prostatın hemen ön tarafında idrar tutmaya yarayan bir kas dokusu vardır. Cerrahi sırasında bu kas dokusu zedelenir ise hasta cerrahi sonrası idrar kaçırır. Bu hastalarda yapılacak ilk tedavi zarar gören kas dokusunun yerine hacim oluşturan kollojen tipi maddenin enjeksiyonudur.

Bu tedavi ile % 40-50 oranında başarı sağlanabilir.

Bu yöntem ile başarı sağlanamayan stres tpi idrar kaçırma probleminde Kadınlarda da uygulanan, idrar yolunun altına konulan bir bant konularak yapılan askı operasyonu tedavisi uygulanır. Diğer bir yöntem ise zarar gören bölgeye hastanın kendisinin manipüle ettiği, yapay sfinkter denilen bir cihazın yerleştirilmesi işlemidir.

Erkeklerde sıkışma tipi idrar kaçırmanın enjeksiyon ve cerrahi tedavisi : Sıkışma tipi denilen bir anda aniden idrarı sıkışarak idrar kaçırılan tip idrar kaçırmanın tedavisinde ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda idrar kesesi içerisine botoks enjeksiyonu (farklı noktalara kas içerisine yapılan botoks enjeksiyonu) yüksek oranda başarı sağlar. Bu işlem 6 ile 9 ay aralıklar ile tekrarlanarak uygulanır.

Sıkışma tipi idrar kaçırmanın diğer bir tedavisi cerrahi olarak bel bölgesine yerleştirilen bir peysmekır olan elektriksel stimülasyon üreten cihaz yerleştirilmesi tedavisidir. Bu cihazlar ile idrar kesesinin sinirsel aktivitesi kontrol altına alınır ve düzensiz kasılmalar engellenir ve hasta bu şekilde tedavi edilir.

Erkeklerde ileri yaş ve prostat idrar kaçırmaya neden olur mu?

Erkeklerde yaşlanma ile idrar kaçırma arasında doğru bir orantı vardır. Çünkü erkeklerde genellikle 50’li yaşlardan sonra prostat büyümesi başlar. Büyüyen prostat tıkanma ile ilgili şikayetlere neden olur ve bu hastaların tedavi edilmesi gerekir.

Tedavi edilemeyen veya edilmeyen hastalarda idrar kesesi kaslarında damarsal ve kaslar ile ilgili ciddi problemler oluşur. İdrar kesesinin esnek yapısı kaybolur ve daha katı bir hal alır. Bu nedenle prostat büyümesi şikayetler başlayınca tedavi edilmelidir.

Yaşa bağlı olarak görülen idrar kaçırma nedeninin diğeri de hormonal değişikliklerdir.

Çünkü yaşlanan erkeklerde androjen miktarı azalır. Bu azalmaya ve hormonal etkileşime bağlı olarak hastada geceleri daha çok idrar üretimi olur ve hasta geceleri daha sık idrara çıkar. Bu nedenle idrar kaçırma problemi ortaya çıkabilir.

Yaşlılığa bağlı olarak idrar kaçırmanın diğer bir nedeni ise yaşlılarda daha fazla görülen kronik hastalıklardır.

Örneğin, kronik akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı, kalp hastalıkları ve özellikle bu hastalıklar nedeni ile kullanılan ilaçlar ve ilaçların yan etkileri idrar kaçırma nedeni olabilir. Bu nedenle bu ilaçların gözden geçirilmesi ve gerekir ise düzenlenmesi gerekir.

Kegel egzersizi erkeklerde idrar kaçırmayı önler mi?

Erkeklerde idrar kaçırma önlenir mi

Erkeklerde idrar kaçırmaya karşı yapılabilecek en önemli egzersiz kegel egzersizleridir. Pelvik taban kasları, idrar kesesinin ve rektumun çevresinde bulunan ve bu yapıları destekleyen, idrar kontrolünde ve gaita (dışkı) kontrolünde oldukça önemli görevleri olan kaslardır. Bu sistemin zafiyetinde ciddi anlamda sorunlar ortaya çıkar.

Bu durum menopoz sonrası kadınlarda sık görüldüğü gibi, 50 yaşlarından sonra erkeklerde de görülen bir durumdur. Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için genellikle kegel egzersizi önerilir.

Kegel egzersizi tuvalette küçük abdest yaparken bir anda sıkıp idrarı tutmak zorunda kalınan şekilde sıkıp bırakma egzersizidir.

Fakat bu egzersiz tuvalet yapma sırasında değil günün herhangi bir zamanında özel olarak zaman ayırıp, yapılması önerilen bir egzersizdir.

Örneğin, hayalibir şekilde idrarı tutma manevrası yapılır ve bu kasıp gevşetme hareketi 5 saniyede bir yapılır. 5 saniye kasıp 5 saniye gevşeme şeklinde yapılır. Bu egzersiz günde birkaç defa 20’şer tekrar olarak yapılır ise idrar kaçırma şikayetlerinde yaklaşık altı ay sonra % 50 oranında hastada düzelme gözlenir.

Bu egzersizler alışıldıktan sonra ayakta, otururken, yatarken de yapılabilir. Fakat günde en azından 2-3 defa 20’şer tekrar şeklinde özel zaman ayırarak yapmak konsantrasyon açısından ve yanlış kasları çalıştırmama açısından önemlidir. Bu egzersizleri tek başına uygulayamayan hastaların fizyoterapi desteği alması faydalı olur.

Erkek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/erkeklerde-idrar-kacrma-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.