İdrar Kesesi ( Mesane) Kanseri

içerik

Mesane Kanseri : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

İdrar Kesesi ( Mesane) Kanseri

Hayatın devamlılığını sağlayabilmek için dışarıdan alınan besinler öncelikle sindirim sisteminde sindirilir ve ardından boşaltım sistemiyle zararlı olan kısımları atılır. Boşaltımın en önemli organlarından biri mesanedir. Genelde mesanenin sağlığına pek dikkat edilmez. Mesanede oluşan bir problem dolaylı olarak vücudun diğer sistemlerini de etkiler.

Bu şekilde idrar dışarı atılır. Mesanenin yani idrar kesesinin iç yüzeyinde oluşan kötü huylu tümörler bu kansere neden olur. Bu kanser çeşidi genelde erkeklerde daha sık görülür.

Fiziksel olarak kadınlara göre bu hastalığa daha meyilli bir bedene sahiptirler. Ve mutlaka tedavi gerekir. Bu hastalığın pek çok farklı sebebi vardır.

Yaşam tarzınızdan tutun da genetiğe kadar geniş bir yelpazeye sahip olan bu kanser çeşidi için farklı şekilde tedaviler de mevcuttur.

Mesane Kanseri Evreleri

Her kanser çeşidinde olduğu gibi mesane kanseri de tedaviyi kolaylaştırmak adına evrelerine ayrılmıştır. Evreler bu hastalığın ne derece ilerlediğinin saptanmasını kolaylaştırarak uygulanacak tedaviyi belirler.

 • Evre 0’da mesaneyi koruyan tabaka henüz zarar görmemiştir. Tümör daha mesaneye ulaşmamıştır ve tedavisi mümkündür.
 • Kanser evre 1’de ise kanser hücreleri mesaneyi koruyan tabakayı geçmiş ancak kas tabakasına henüz ulaşmamıştır. Yine tedavisi kolay ve mümkün olan bir evredir.
 • Evre 2’de, tümör mesanenin kas tabakasına yerleşmiş ve buradaki tabakaya zarar vermiştir.
 • Evre 3’te ise mesaneyi koruyan ve oluşturan tüm dokularla birlikte yakın çevrede bulunan tüm organlar kanser hücreleri tarafından zarar görmüş demektir.
 • Son evre olan 4. evrede lenf dokuları artık zarar görmüş ve uzakta kalan organlarda kanser hücreleri tarafından yıpranmıştır.

1. Sigara içmek

Sigaranın zararlı etkileri mesane kanserinin oluşum sebepleri arasında da yer alır. Mesane kaslarının zayıflamasına ve beyne giden sinyalleri ileten sinirlerin yıpranmasına yol açan sigara, kanser oluşumundaki ana sebepler arasındadır. Çok fazla sigara kullanan birinin, sağlıklı yaşayan bir bireye göre mesane kanserine yakalanma olasılığı neredeyse 3 kat daha fazladır.

2. Kimyasallara maruz kalmak

Mesane kanseri, özellikle mesleki hayatında kimyasal maddelere maruz kalan kişilerde oldukça sık görülür. Kimyasallar, mesanenin iç yüzeyinde bulunan epitel ve diğer doku hücrelerine zarar verir.

Yapılan araştırmalarda elde edilen verilere göre bu kansere sebebiyet veren en güçlü nedenler arasında bu kimyasallara maruz kalmak bulunur.

Böbreğe iletilen kimyasallar kandan ayrıştırılarak vücuttan dışarı atılmak üzere idrar kesesine iletildiği için bu yüzeyde ciddi hasar bırakır.

3. İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonunu kronik olarak yaşayanların mesane kanserine yakalanma oranı yüksektir. Çünkü idrar yolu enfeksiyonuna neden olan iltihaplar vücuttan atılmadan önce mesanede bekletilir.

İdrar yolu enfeksiyonunda mesanedeki tüm idrar boşaltılamaz. Bu da kansere yol açan güçlü sebepler arasında yer alır.

Kronik olarak görülen idrar yolu enfeksiyonu bir süre sonra mesane kanserine dönüşebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İle Alakalı Daha Detaylı Bilgiler İçin: İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

4. İdrarı tutma

İdrarı tutmak, özellik çocukluk döneminde sıklıkla yapılan bir eylemdir. Küçük yaşta alınan hasar ileri dönemlerde kanseri tetikleyebilir. İdrarı tutmak, mesanenin iç epitel yüzeyinde bulunan hücreleri baskıya maruz bırakır ve yıpranan hücreler bu sebepten ötürü ölür. Mesanenin işlevini yitirmesiyle mesane kanseri ortaya çıkabilir.

5. Düşük sıvı tüketimi

Günlük olarak içilmesi gereken sıvı miktarının altında su içmek, sürekli olarak katı besinlerle beslenmek mesane kanserine sebep olabilir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmek böbrekleri olumsuz etkiler.

Böbreklerin ayrıştıramadığı ancak yararlı olan bazı besinler mesaneye atılır. Mesanenin yapısına uygun olmayan besin maddeleri mesane mesaneye zarar verir. Özellikle kilolu kişilerde bu durum daha çok görülür.

6. Yaş

Belli bir yaştan sonra artık kaslar erimeye başlar. Mesane kasları da bu durumdan olumsuz etkilenir. Bir süre sonra tuvalet kaçırmaya başlanır. Bu da aslında kasların daha çok yıpranmasına neden olur. Özellikle yaşlı bireylerde bu durum sıklıkla görülür.

7. Genetik yatkınlık

Her hastalıkta olduğu gibi bu kanserde de genetik yatkınlık oldukça önemlidir. Bu yüzden mutlaka genetik yatkınlığa göre bir yaşam tarzı oluşturulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Ancak genetik yatkınlığı olan herkes bu hastalığa yakalanmaz. Ama bu faktör ciddi bir etkiye sahiptir.

Alınan önlemlerle birlikte düzenli olarak yaptırılan kontroller sonucu kansere olan genetik yatkınlık köreltilebilir.

8. İlaçlar

Özellikle kanser tedavisinde alınan bazı ilaçlar hastanın vücudunda ciddi hasarlar bırakabilir. Bu ilaçların içeriğinde yer alan kimyasallar dışarı atılmak üzere böbrekler tarafında kandan süzülür ve mesaneye gönderilir. Vücuttan uzaklaştırmak için bekletilen bu kimyasallar mesaneye ciddi zararlar verebilir.

1. Sık sık idrara çıkma

Hastalık ilerlemiş ve kanser, kas tabakalarındaki hücrelere kadar yerleşmiş ise mesane kasları işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremez. Bu da sürekli olarak tuvalete çıkma isteği doğurur. Bu durum genelde idrar yolunda bulunan dokuların hastalıklarında da görülür. İki hastalığı ayıran husus ise diğer belirtilerdir.

2. Birden idrarın gelmesi

Mesanede bulunan dokularda sinirler yıprandığı için sinyaller artık geç iletilir. Bu da olup olmadık yerde tuvaletin gelmesine neden olur. Tuvaletten yeni çıkmış olunsa dahi bir baskı hissedilir.

3. Yanma hissi

Artık kanser hücreleri dokuların tamamına zarar vermeye başladığında tuvalete çıkarken yanma hissedilir. Bunun önce bir enfeksiyon olarak algılanması çok normaldir. Çünkü idrar yolu enfeksiyonlarında en belirgin belirti idrarda yanmadır. Ancak bu durumla beraber hastalığın spesifik belirtileri de yaşanıyorsa dikkate alınmalıdır.

4. Kemik ağrısı

Kanser uzakta bulunan doku ve organlara da sıçradığı zaman eklem ve kemik ağrılarına maruz kalınabilir. Özellikle kasık bölgesinde yer alan kemikler ağrıyan kemiklerin başında gelir. En yakın kemikten en uzaktaki kemiğe kadar tüm vücutta ağrı görülebilir. Bu da gün içerisinde en küçük hareketlerde bile sorun yaşanmasına neden olur.

4. Kilo kaybı

Böbreklerden süzülen kanın içerisinde hücrelerin hayati fonksiyonlarını yerine getirmek için gerekli vitamin ve enerji vardır.

Vücut, kanın ihtiyacı olan besinlerin yapı taşlarını da idrarla birlikte dışarı atmak üzere mesaneye gönderir. Bu da ani bir şekilde kilo kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Yeterli derecede beslenilse dahi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ilgili organlara ulaştırılamaz. Bu da ciddi bir emilim sıkıntısını meydana getirir.

5. Halsizlik

Bu hastalıkta böbrekler oldukça önemlidir. Böbreklerin sağlıklı olması mesane kanserini yenmeyi kolaylaştırır.

Ancak hastalığın son evrelerinde böbrekler artık işlevini yerine getiremez ve bir süre sonra hücreler de ihtiyacı olan enerjiyi karşılanamaz.

Hücrelerde oluşan bu eksiklik sonucunda normal hayatta yapılan basit hareketlerde bile zorlanma yaşanabilir. Bir süre sonra sürekli olarak yatma ihtiyacı hissedilir.

6. İdrarda kan

Tuvalet esnasında ağrısız bir şekilde kan görülmesi, ciddi bir mesane kanseri belirtisidir. Hastalığın en net belirtisi olarak görülen idrarda kan görülmesi, kanserin evresine göre şiddetlenip azalabilir. Bu durum aynı zamanda kansızlığa da neden olabilir. Dolayısıyla bir süre sonra kansızlığın sebep olduğu semptomların da yaşanması mümkündür.

7. Ateşlenme

Kronik bir idrar yolu enfeksiyonundan dolayı mesane kanserine yakalanmak, sık sık ateşlenmeye sebep olur. Pek çok hastalığın ortak belirtisi olan ateşlenmenin diğer belirtilerle birlikte yaşanması durumunda enfeksiyondan şüphe duyulmalıdır. Mesane kanseri idrar yolu enfeksiyonuna sebep olduğu gibi, sonuçları ağır, zorlu bir hastalık olan mesane kanserine de yol açabilir.

Mesane Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi durumunda mutlaka en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Doktor tarafından ilk olarak tetkik idrar testi yapılır.

Ancak duruma göre doktor, iç tetkikleri de uygulayabilir. Tetkikler sonucunda ortaya çıkan tümörlerden alınan patoloji örnekleriyle birlikte hastalığın evresi tespit edilir.

Duruma göre uygun bir bir tedavi yöntemi seçilir.

1. İlaçlar

Mesane kanserinin neden olduğu belirtiler zaman geçtikçe daha da şiddetlenir. Bu belirtilerin azaltılmasında genelde kanser belirtilerini giderici ilaçlar kullanılır. Bu da ağrıların dinmesine biraz da olsa yardımcı olur.

Evre 1 ve evre 2’de genelde daha ağır bir tedavi uygulanmaz. İlaçlarla birlikte kanser hücrelerine karşı bir savunma oluşturulur.

Bu ilaçlar hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hem de vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir.

Genelde hastalığın ikinci, üçüncü ve dördüncü evrelerinde bu yöntem uygulanır. Eğer tümörler ulaşılabilir bir alanda ise ameliyatla birlikte dokular tümörlerden arındırılır. Bir daha tekrarlanmaması adına da radyoterapi tedavisi uygulanır. Bu iki yöntem birbirini destekleyicidir.

Radyoterapi genelde ameliyattan bir süre sonra önce yoğun bir şekilde uygulanır. Daha sonra iki haftada bir ya da ayda bir şeklinde verilir. Radyoterapi ağır yan etkisi olan bir tedavi olduğu için genelde hastanın son durumuna göre uygulanır. Dozları da yine aynı şekilde ayarlanır.

3. Kemoterapi

Cerrahi müdahale uygulanmış ve tümörler en azından minimum boyutlara indirgenmiş ise kemoterapi sonuç verebilir. Önce yoğun bir tedavi, daha sonrasında daha seyrek bir tedavi şekli uygulanır. Ancak bu dönemde bağışıklık sistemi oldukça zayıflar, bu da olası bir enfeksiyona davetiye çıkarabilir. Bu yüzden olabildiğince enfeksiyon kapmamaya özen göstermeniz gerekir.

Kemoterapi tedavisi yoğun olarak başlatılıp daha sonra seyrek bir şekilde devam ettirilir. Kemoterapi tedavisi süresince bağışıklık sistemi oldukça zayıflar. Bu da enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Bu dönemde enfeksiyon kapmamaya olabildiğince özen gösterilmelidir.

Mesane Kanserine Alternatif Çözümler

 • Öncelikle zararlı alışkanlıklardan bir an önce vazgeçilmelidir. Özellikle sigara konusunda bir uzmandan destek almak gerekebilir. Bununla beraber kimyasallara maruz kalarak çalışan kişiler gerekli önlemleri almalı ve koruyucu giysilerin giymeliler.
 • Böbrekleri zorda bırakacak derece sindirimi zor olan ve aynı zamanda kandan ayrılması zor olan besinlerden uzak durulmalıdır. Bunlar doymuş yağ içeren gıdalardır. Örneğin sosis, tereyağı, ayçiçek yağı kola gibi.
 • Stresin her hastalığa etkisi olduğu gibi mesane kanserine de etkisi vardır. Vücutta problem yaratabilecek her türlü duygusal çöküşlerden uzak durulmalya çalışılmalıdır. Tedavi süresince olabildiğince huzurlu bir ortamda olmaya özen gösterilmelidir.
 • İdrar sonrası mutlaka mesanenin tamamının boşaltıldığından emin olunmalıdır. İdrarı tutmamaya özen gösterilmelidir.
 • Mesane kanserini önleyici doğal etkenlerden biri de su tüketiminin artırılmasıdır. Günlük olarak en az 2.5 litre kadar su içilmesi gerekir. Bu hem olası enfeksiyonları önlenmesini hem de vücudun ihtiyacı olan böbreklerin ihtiyaç duyduğu su miktarının karşılanmasını sağlar.
 • Mesanenin sağlığını korumak için olası enfeksiyonlara karşı da temkinli olunmalıdır. Hijyeninden emin olunan tuvaletler kullanılmalı, düzenli olarak iç çamaşırı değiştirilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon durumunda iç çamaşırlar, yüksek dereceli programlarda yıkanmalıdır.

Mesane Kanseri Ölümcül Müdür?

Hayati teh içeren mesane kanserinin ölümcül olup olmadığı konusunda kesin konuşmak mümkün değildir.

Çünkü hastalığın evresi, hastanın yaşı, boyu, kilosu, cinsiyet, gibi faktörlerdeki değişkenlikle birlikte tedavi süreci de değişkenlik gösterir.

Ancak kanser çeşitlerinin hepsinin hayatı tehye atan ve bağışıklık sistemini direkt olarak hedef alan hastalıklar olduğunun bilincinde olunmalıdır

Mesane kanserinde genelde iyi huylu tümörlere rastlanmaması hastalığın tedavisinin sonuçlarında olumlu bir tabloyla karşılaşılmasının önüne geçer. Evre 1 ya da 2’de olan hastalar genellikle cerrahiye müdahaleye ihtiyaç duyulmadan ilaçlarla tedavi edilir. Mesane kanseri ölüm riski ise kanseri hücrelerinin diğer organlara yayılmasıyla doğrudan ilişkilidir.

Tanının geç koyulması ne yazık ki yaşam süresini kısaltır. Zamanında tanı koyulup başarılı bir ameliyatla tümörlerin hedeflenen boyutlara getirilmesi üzerine mesane kanseri hastalığından üstesinden gelinmesi mümkündür.

Fakat bu hastalık saldırgan bir hastalıktır. Bu özellik kanserin tekrarlama olasılığını doğurur. Bu yüzden ameliyat sonrası da dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunur.

Bir daha tekrarlanmaması adına alınan önlemler ve devamında görülen tedaviler yaşam süresini artırır.

Источник: https://sebboy.com/mesane-kanseri/

Mesane Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

İdrar Kesesi ( Mesane) Kanseri

Mesane kanseri olan hastaların en yaygın erken belirtilerinden biri, idrarda kan görülmesidir. Çoğu vakada, kanser sadece mesane iç astarı ile sınırlıdır.

Bu yüzeysel mesane kanserlerinin tedavisi nispeten daha kolaydır ve çoğu kez iyileştirici niteliktedir. Kanser mesane duvarının kas tabakası içindeyse veya içine yayılırsa, tedavinin başarılı olma ihtimalini azaltır.

Bununla birlikte, tedavi genellikle kanserin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Mesane Nedir?

Mesane, üriner sistemin bir parçasıdır. Karın alt kısmında yer alır. İdrar ile doludur ve “üretra” adı verilen bir tüp vasıtasıyla idrar zaman zaman dışarı geçer. Üretra, erkeklerdeki prostat bezi ve penisten geçer. Üretra kadınlarda daha kısadır ve vajinanın hemen üzerinde açılır.

İdrar, böbreklerde yapılır; su ve atık maddeler içerir. Her böbrekten “üreter” adı verilen bir kanal ile idrar mesaneye boşaltılır.

Mesanenin içindeki hücrelere transizyonel hücreler veya ürotelyal hücreler denir. “Lamina propria” adı verilen, astarın altında ince bir tabaka hücre bulunur.

Mesane duvarının dış kısmı, kas dokusunun kalın bir tabakasını içerir ve zaman zaman idrarı itmek için daralır.

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri yaygın bir kanser türüdür. Çoğu vakada, mesane kanseri, mesane içini çevreleyen transizyonel hücrelerinden gelişir. Bu tür kansere transizyonel hücreli mesane kanseri adı verilir. Diğer mesane kanseri tipleri nadir görülür.

Transizyonel hücreli mesane kanseri iki gruba ayrılır:

 1. Yüzeysel tümörler: Bunlar yaklaşık 5 mesane kanseri vakasının 4’ünde görülür. Bu tümörler mesane iç astarı veya iç astarının hemen altı ile sınırlıdır. Bazen bu tip kanserleri oluşturan hücreler, mesanenin iç astarından siğiller gibi dışarıya çıkmış küçük büyümeler oluşturmak için çoğalırlar.
 2. Kas invaziv tümörleri: Bunlar yaklaşık 5 vakanın 1’inde görülür. Bu tümörler mesanenin kas tabakasına veya mesane duvarı boyunca yayılmıştır.

Yukarıdaki bu iki grubun her birinin tedavisi ve prognozu çok farklıdır. Yüzeyel tümörler nadiren yayılır ve genellikle iyileştirilebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, bazı vakalarda kas invaziv tümörler gelişebilir. Kas invaziv tümörleri, vücudun diğer bölgelerine yayılma olasılığına sahiptir (metastaz yapar) ve tedavinin başarılı olma şansı azalır.

Mesane Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Mesane kanseri neden olur?” Kanserli bir tümör anormal hücreden başlar. Bir hücrenin kanserli olmasının kesin nedeni belli değildir. Mesane hücrelerinde meydana gelen değişikliğin ardından bu hücreler kontrol dışı büyüme ve çoğalma göstererek, birikmeleri sonucu “tümör” denilen bir kitle meydana getirebilirler.

Mesane kanseri vakalarının çoğunda kanserin oluşma nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, mesane kanserine yakalanma riskini arttırdığı bilinen bazı risk faktörleri tespit edilmiştir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Yaş: Mesane kanseri çoğunlukla 50 yaş üstü kişilerde görülür. 40 yaşın altındaki insanlarda nadirdir.
 • Sigara: Sigara içen insanların mesane kanserine yakalanma riski, sigara içmeyenlere göre 2 ila 6 kat daha fazladır. Tütünde bulunan kimyasallardan bazıları vücuda girer ve idrarla dışarı atılır. İdrardaki bu kimyasallar, kanserojen özellikleri ile mesane hücrelerine zarar verir. Mesane kanserlerinin yaklaşık yarısının sigara kullanımı ilişkili olduğu tahmin edilmektedir.
 • Diğer kimyasallar: Bazı işyeri ve çevre kimyasalları, mesane kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Kauçuk ve boya endüstrisinde kullanılan maddeler bunlara örnektir.
 • Cinsiyet: Mesane kanseri tanısı erkeklerde, kadınlara oranla üç kat daha fazladır.
 • Radyoterapi veya kemoterapi: Daha öncesinde alınan radyoterapi veya kemoterapi, mesane kanseri riskini biraz arttırır.
 • Şistozomiyaz: Bazı sıcak ülkelerde bir parazitten kaynaklanan bu mesane enfeksiyonu riski artırmaktadır. Diğer bazı mesane enfeksiyonlarının tekrarlanması bazı insanlardaki riski biraz arttırır.

Mesane Kanseri Teşhisi ve Evrelemesi

Mesane kanseri tanısı ve evrelemesi için kullanılan prosedürler aşağıda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

Tanıyı doğrulamak için yapılan testler:

Mikroskop altında kanserli hücreleri aramak için laboratuara idrar örneği gönderilebilir. Bu test kanser hücrelerini algılayabilir. Bununla birlikte, kanser hücresi görülmezse, mesane kanserini elemez. Semptomlar mesane kanseri şüphesi uyandırıyorsa, tanıyı doğrulamak veya ekarte etmek için ileri tetkikler yapılır.

Bu test genellikle mesane tümörünü teyit etmek için yapılır. Sistoskopi, “sistoskop” adı verilen özel bir ince teleskop ile mesaneyi inceleyen bir doktor veya hemşire gerektiren bir prosedürdür.

Sistoskop idrar borusundan (üretra) mesaneye geçirilir. Sadece mesane içine bakmak için yapılan sistoskopi normalde lokal anestezi ile yapılır.

Sistoskop ile bir tümörü çıkarmak gibi bir işlem yapılırsa, genellikle genel anestezi kullanılır.

Sistoskopi sırasında bir doktor veya hemşire şunları yapabilir:

 • Mesanenin astarında anormal görünen herhangi bir alanı görüntüleme.
 • Şüpheli alanlardan küçük örnekler alarak biyopsi yapmak. Küçük bir doku örneği vücudun bir bölümünden alınır ve daha sonra anormal hücreleri aramak için mikroskop altında incelenir.
 • Sistoskopun yan kanalından geçirilebilen aletlerle yüzeysel tümör çıkarılır.

Mesane kanserini tespit edebilen idrar testleri geliştirilmiştir. Örneğin UroVysion testi, ImmunoCyt testi ve NMP-22 testi idrar testleri gibi. Bu testler, mesane kanseri hücreleri tarafından yapılan kimyasal, protein ve idrardaki kromozomal değişiklikleri tespit eder. Bununla birlikte, bazı hastanelerde kullanımları artıyor olsa da, bu testler düzenli olarak yapılmamaktadır.

Bu, vücudunuzdaki organların ve yapıların görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan güvenli ve ağrısız bir testtir. Mesane kanserini teşhis etmek için ultrason tarama kullanılabilir.

 1. Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması

BT ürografi adı verilen bir diğer test, idrar yollarının resimlerini elde eden özel bir BT taramasıdır. Bu tanı testi bazen mesane tümörünü aramak için yapılır.

İlk testler kanserin yüzeysel bir tümör olduğunu doğrularsa, başka test gerekmeyebilir. Yüzeysel mesane tümörlerinin vücudun diğer bölgelerine yayılma riski düşüktür.

Bununla birlikte, kas invaziv bir tümörünüz varsa, kanserin yayılıp büyümediğini değerlendirmek için başka testlere başvurulabilir. BT taraması, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması veya diğer testler örnek verilebilir. Bu değerlendirmeye kanser evrelemesi denir. Evrelemenin amacı, şunları bulmaktır:

 • Mesanedeki tümör ne kadar büyük ve mesane duvarının dış kısmıyla mı, yoksa kenarıyla mı sınırlı
 • Kanserin lokal lenf nodlarına yayılıp yayılmadığı
 • Kanserin vücudun diğer alanlarına yayılıp yayılmadığı (metastaz)
 • Kanser evresini öğrenmek, doktorların en iyi tedavi seçeneklerini bilmesine yardımcı olur. Ayrıca makul bir görünüm göstergesi (prognoz) verir.

Mesane Kanseri Tedavisi

Mesane kanseri nasıl tedavi edilir?” Aşağıda, yüzeysel ve kas invaziv mesane kanseri tedavi seçenekleri detaylı olarak yer almaktadır.

Yüzeysel Mesane Tümörlerinin Tedavisi Nasıldır?

a) Tümörün çıkarılması

Çoğu yüzeysel mesane tümörü, bir sistoskop yardımıyla bir uzman tarafından uzaklaştırılır (daha önce açıklanmıştır). Transüretral rezeksiyon (TUR) denir, çünkü tümör üretradan çıkan sistoskop ile çıkarılır (rezeke edilir). Mesaneyi kesmek için bir işlem gerektirmez. Tümörün çıkarılması için ince aletler sistoskopun bir yan kanalından geçirilebilir.

b) Kemoterapi

TUR’dan sonra, mesanede bir doz kemoterapinin olması (intravezikal kemoterapi) alışılmıştır. Bu genellikle bir TUR geçirdikten 24 saat içinde yapılır. Bir tüp (kateter) yoluyla mesaneye bir sıvı eklenmesini ve birkaç saat sonra da kalmasını gerektirir.

Sıvıda bir kemoterapi ilacı bulunur. Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini öldürür veya çoğalmasını engeller. Amaç TUR’tan sonra geride kalan kanser hücrelerini öldürmektir.

Çalışmalar, bir doz intravezikal kemoterapinin gelecekte tümörün geri gelme şansını azalttığını göstermiştir.

c) Daha ileri kemoterapi/immünoterapi

TUR sırasında çıkarılan tümör mikroskopta incelenir. Bu, belirlenecek kesin tümör ve evre tipini sağlar. Kanserin evresine ve türüne bağlı olarak, daha başka intravezikal kemoterapi önerilebilir.

Bu, bir kateter (yukarıda açıklandığı gibi) kullanılarak yapılır ve birkaç ay boyunca her 1-4 haftada bir yapılabilir.

Amaç, tüm kanser hücrelerinin öldürülmesiyle mümkün olduğunca kesin olmak ve böylece kanserin geri gelme ihtimalini azaltmaktır.

Daha ileri kemoterapi için en yaygın kullanılan ilaç BCG olarak bilinir. Aslında bu, tüberkülozu (TB) önlemek için kullanılan bir aşıdır. Mesane kanseri için nasıl çalıştığı açık değildir. Bağışıklık sistemini, mesane astarındaki anormal hücreleri temizlemek için bir şekilde uyarabilir. Kısacası, BCG ile tedavi immünoterapidir. BCG yerine bazen diğer kemoterapi ilaçları kullanılır.

d) Kontrol tekrarı

Yüzeysel bir tümör çıkarıldıktan sonra, her seferinde bir sistoskopi yaptırmanız gerekir. Bazı durumlarda bir tümörün geri dönüşü meydana gelir ve rutin kontrol sistoskopileri bunu erken bir aşamada tespit edecektir.

Bir kişide kanser geri gelirse yani nüksederse, tekrar tedavi edilebilir. Kontrol sistoskopileri arasındaki zaman aralığı ilk önce her üç ayda birdir. Mesane her kontrolde tümörden uzak kalırsa daha uzun olur.

Tümörün geri dönmediğinden emin olmak için her seferinde birkaç kez kontrol sistoskopisine ihtiyacınız olabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, idrar tetkikleri mesane kanseri teşhisi için geliştirilmiştir. Çalışmalar başarılı olursa, idrar testi, sistoskopi yerine bir tümörün geri dönüp dönmediğini kontrol etmenin yolu olabilir.

Kas İnvaziv Tümörleri İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Göz önüne alınacak tedavi seçenekleri arasında ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi sayılabilir. Her olgu için tavsiye edilen tedavi, kanserin evresi (kanserin genişliği ve yaygınlığı) ve hastanın genel sağlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Tıbbi geçmişinizi bilen bir uzmanla tam bir tartışmaya sahip olmanız gerekir. Artı ve eksilerini, muhtemel başarı oranını, muhtemel yan etkileri ve kanser türünüz için olası tedavi seçenekleri hakkında diğer detayları verecektir.

a) Mesane Kanseri Ameliyatı

Mesaneyi çıkarmak için yapılan prosedür (sistektomi) en yaygın tedavidir. Bu büyük bir prosedürdür. Ameliyattan önce, planlanan işlemin sonuçlarını anlamak için bir cerrahla tam bir tartışmaya ihtiyacınız vardır.

Örneğin mesane çıkarılırsa, idrar çıkışının alternatif bir yoluna ihtiyacınız olacaktır. Bunun bir yolu, ürostomi olabilir. Bu, bir cerrahın, idrar için bir sistem düzenleyerek karın dışına takılan bir torbaya boşaltmasını sağlayacak bir teknik kullanmasını gerektirir.

Cerrahın bağırsağın bir bölümünden yapay bir mesane oluşturduğu alternatif bir operasyon mümkündür.

Sistektomi, karın duvarında bir yara izi (skar doku) veya anahtar deliği ameliyatı ile açık bir ameliyatla yapılabilir. Cerrahınız, hangi ameliyatın sizin için en uygun olduğunu ayrıntılı olarak sizinle görüşebilir.

Kanser ilerlediyse ve bir tedavi mümkün değilse bile, bazı cerrahi teknikler hala semptomları hafifletecek bir yere sahip olabilir. Örneğin idrar geçişinin bir tümör tarafından bloke edilmesi durumunda, bir tüp yerleştirilmesi (kateter) veya başka teknikler uygun olabilir.

b) Radyoterapi

Radyoterapi bazen ameliyat yerine kullanılır. Ayrıca iyileşmeyen bazı ağrı veya kanama olan bazı insanlar için de kullanılabilir. Radyoterapi, kanserli dokuya odaklanmış yüksek enerjili ışın demetleri kullanılan bir tedavidir. Bu kanser hücrelerini öldürür veya kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.

c) Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldüren veya çoğalmasını durduran anti-kanser ilaçları kullanıldığı bir kanser tedavisidir. Cerrahi veya radyoterapiden önce, bir dizi kemoterapi önerilebilir. Buna neoadjuvan kemoterapi denir. Ameliyat öncesi kullanılan kemoterapi, prognozu geliştirebilir. Bazı durumlarda cerrahi sonrası kemoterapi verilir.

Mesane Kanseri Prognozu

Yüzeysel mesane tümörleri: Tedavi ile iyi bir tedavi şansı vardır. Ayrıca, tedaviyi takiben birkaç ayda bir yapılan rutin kontroller genellikle tümörün geri döndüğünü erken tespit eder ve gerektiği gibi tedavi tekrarlanabilir.

Kas invaziv mesane tümörleri: Tedavi, yüzeysel bir tümörden daha az olasıdır. Kural olarak, tümörün başlangıç evresi ne kadar erken olursa, yukarıda listelenen tedaviler ile iyileşme şansı o kadar iyi olur. Bununla birlikte, tedavi edilmese bile, tedavi genellikle kanser gelişimini yavaşlatabilir.

Kanser tedavisi tıbbın gelişmekte olan bir alanıdır. Yeni tedaviler geliştirilmeye devam edilmekte ve prognoz hakkında yukarıdaki bilgiler çok geneldir. Tıbbi geçmişinizi bilen uzman, sizin bakış açınız hakkında daha doğru bilgi verebilir ve türünün ve evresinin kanser tedavisine ne kadar iyi yanıt vereceğini biliyor olabilir.

Источник: https://www.hastalopedi.com/mesane-kanseri/

Mesane kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

İdrar Kesesi ( Mesane) Kanseri

Mesane karın bölgesinin altında yerleşmiş olan böbreklerin ürettiği idrarı depolayan bir organdır. İdrar yollarının bir parçası olan mesane, üreter olarak adlandırılan uzun tüplerle böbreklere bağlıdır. Bu uzun tüpler aracılığıyla böbreklerden gelen idrar, gene mesaneye bağlı üretra olarak adlandırılan kısa tüplerden geçerek mesaneden ayrılır.

Mesane duvarı iç tabaka, orta tabaka ve dış tabaka olarak adlandırılan üç tabakadan oluşmaktadır. İç tabaka, mesanenin yüzeyini kaplar. İdrarla dolduğunda yüzeyindeki epitel hücreler gerilir, idrar boşaldığında ise bu hücreler büzülür. Bunun yanında orta tabaka, kas dokusundan oluşmuştur. Mesane kası idrarın dışarı atılmasını sağlar.

Dış tabaka ise, mesaneyi kaplayan yağ, kan damarları ve fibröz tabakadan oluşmaktadır.

Mesane kanseri oluşumunda tümör baskılayıcı birçok genin etkisiz kalmasının önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ülkemizde mesane kanseri erkeklerde akciğer, prostat ve kalın barsak kanserlerinden sonra en sık görülen dördüncü kanser türü olarak nitelendirilebilir. Kadınlarda ise, mesane kanseri görülme oranı daha alt sıralardadır.

Böylesine sık görülen bir kanser türü ile ilgili ne kadar bilgi elde edilirse, kişinin o kadar bilinçli hareket etmesi sağlanacaktır. O halde gelin mesane kanseri nedir? Etken rol oynayan faktörler nelerdir? Nasıl belirtiler gösterir? Ne tür tedavi yöntemleri kullanılır? Birlikte inceleyelim.

Mesane kanseri ile ilgili neler bilmelisiniz?

 • Öncelikle sizin başınıza da gelebileceğini bilmelisiniz.
 • Mesane kanserinin en sık görülen belirtileri idrarda kandır. Ancak, sık idrara çıkma, idrara çıkıldığında yanma ve ağrı gibi diğer belirtilerde bu hastalığın işareti olarak nitelendirilebilir.
 • Mesane kanseri, kadınlarda erkeklere nazaran daha nadir görülse de, hastalığın seyri daha kötü ve yaşam kaybı riski daha yüksektir. Bunun sebebi, jinekologların çoğu zaman mesane kanseri olasılığını göz önünde bulundurmak yerine, daha sık görülen sistit ve idrar yolları enfeksiyonu için aylar süren antibiyotik tedavisi uygulamalarıdır.
 • Sigara kullanımı ve sürekli saçların boyatılması, en bilinen risk faktörleri arasında yer almaktadır.
 • İleri evre mesane kanseri teşhisi koyulduğunda, tamamen mesanenin alınması sonrasında, üreme organları korunarak yeni bir iç kesecik veya mesane yapılandırmasını sağlayan cerrahi seçenekler mevcuttur.
 • Mesane kanseri, sigara kullanmayan 40 yaş altı kadınlarda oldukça nadir görülür.
 • Mesane kanseri görüntüleme testleri ile tespit edilebilir mi?

  Mesane kanseri, sadece sürekli devam eden idrar problemleri ve idrarda kan tespit edildiğinde görüntülenebilir. Mesane kanseri, aile içinde görüldüğünde az da olsa risk oranını arttırır.

  Ancak, yapılan araştırmalar, bu kanser türünde birçok hastanın genetik risk faktörlerini taşımadığını, bu risk faktörlerini taşıyan birçok kişinin de mesane kanseri olmadığını göstermiştir.

  Bu hastalıkta en yüksek risk grubu, 20 yıl veya daha uzun süre sigara içmiş, 50 yaşından büyük olan idrarında görünür ağrısız kan olduğu tespit edilen kadınlardan oluşmaktadır.

  Bu tür vakalarda, görüntüleme testleri (bilgisayarlı tomografi [BT] veya intravenöz piyelogram [IVP]) ve etkilenen bölgenin belirlenmesi için direk mesane içine uygulanan sistoskopi yöntemlerinin birlikte uygulanması uygun olacaktır. İdrar sitolojisi olarak da bilinen idrar Pap testi, yapılacak değerlendirmenin önemli bir parçasıdır. Tüm bu testler, negatif olursa mesane kanseri oranını %1’in altına indirecektir.

  Mesane kanseri nasıl gelişir?

  Mesane kanserlerinin neredeyse %80’i mesane veya mukoza içinde kalır. Bu tür mesane kanserleri, yüzeysel mesane kanseri veya karsinoma in situ olarak adlandırılır ve tedavi sonrası çoğunlukla tekrarlar.

  Hastalığın yayılmış olduğu durumlarda, kanser mesane duvarına kadar genişler ve kemiklere, lenf bezleri, üreme organları, akciğerler, karaciğer ve pelvise metastaz gösterebilir.

  Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

 • İdrarda kan (idrarın rengi kızıldan koyu kırmızıya kadar dönüşebilir)
 • İdrara çıkıldığında ağrı hissi
 • Sık idrara çıkma veya sık idrara çıkma hissi
 • Ancak, bu belirtilere sahip olmanız, mesane kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Enfeksiyon, iyi huylu tümörler, mesane taşı ve bunun gibi birtakım başka problemler de, bu belirtilere neden olabilmektedir. Bu tür belirtileri olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları, problemin erken tespit edilmesini sağlayacaktır.

  Mesane kanseri nasıl teşhis edilir?

  Eğer hasta mesane kanseri belirtisi gösteriyorsa, doktor tarafından geniş kapsamlı bir muayeneden geçirilecek, ayrıca laboratuvar testleri istenecektir. Mesane kanseri teşhisi için uygulanan yöntemler aşağıda belirtilmiştir.

  Fiziksel muayene: Doktor, karın ve pelvis bölgesini muayene ederek tümör araştırması yapar. Fiziksel muayene, rektal veya vajinal muayenede gerektirebilir.

  İdrar testi: Laboratuvar idrarda kan, kanser hücresi ve hastalıkla ilgili diğer belirtileri kontrol eder. Mesane kanseri için en sık kullanılan idrar testi, Pap testine benzeyen idrar sitolojisidir.

  İntravenöz piyelogram: Bu işlem sırasında, kan damarlarına boya enjekte edilir. Boya, idrarda toplanarak röntgende mesane ve böbreklerin görüntülenmesini sağlar.

  Sistoskopi: Bu işlemde, sistoskop adı verilen ince ışıklı bir tüp ile doğrudan mesanenin içine bakılır. Sistoskop, idrar yolundan içeri sokularak mesane tabakası incelenir. Bu işlem sırasında, hastaya genel anestezi verilmesi mümkündür.

  Doku örneği: sistoskop ile alınarak patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir. Kanser hücrelerinin incelenmesi için doku örneği alınmasına biyopsi adı verilir.

  Birçok vakada biyopsi, kanserin varlığını kesinleştiren tek yoldur. Zaman zaman hastaların bazılarında biyopsi sırasında kanserli bölgenin tamamı alınmaktadır.

  Bu hastalarda mesane kanseri tek bir yöntem uygulanarak teşhis ve tedavi edilebilir.

  Mesane kanseri nasıl evrelenir?

  Mesane kanseri teşhis edildiğinde, evrelenmesi veya yayılım durumunun belirlenmesi gerekir. Bu sayede, uygulanacak tedavi planı şekillenir. Evreleme, kanserin mesane duvarına veya vücudun diğer bölgelerine yayılım durumuna ve yayılım söz konusu olduysa, vücudun hangi bölgelerine yayıldığına göre belirlenir.

  Bir başka deyişle, buna hastalığın derinlik ve genişlik ölçümü de denilebilir. Bazen doktor teşhis sırasında kanserin evresini belirleyebilir veya emin olmak için diğer testlerin uygulanması gerekebilir. BT (bilgisayarlı tomografi), MRI (manyetik rezonans görüntüleme), sonogram, IVP (intravenöz piyelogram), kemik taraması veya göğüs röntgeni gibi görüntüleme testleri de uygulanabilir.

  Bazen evreleme, hasta cerrahi müdahale görene kadar tamamlanmayabilir.

  Mesane kanserinde her evrenin ifade ettiği özellikler aşağıda belirtilmiştir.

  Evre 0: Kanser hücreleri, sadece mesanenin iç tabakasındadır. Bu evre, yüzeysel kanser olarak da bilinir. Agresif formu, yüzeye yayılım gösteren yüksek derece kanser yani karsinom in situ olarak adlandırılır.

  Evre 1: Kanser hücreleri, mesane iç tabakasında derinlerde bulunur ancak mesane kasında görülmez. Yayılım gösterdiği halde bu evrede kanser sistoskopi ameliyatı ile alınabileceği için yine de yüzeysel mesane kanseri olarak adlandırılmaktadır.

  Evre 2: Kanser hücreleri, mesane kasına yayılmıştır.

  Evre 3: Kanser hücreleri, mesanenin kaslı tabakasından mesaneyi kaplayan doku tabakasına yayılmıştır. Bu evrede kanser, üreme organlarına da yayılmış olabilir.

  Evre 4: Kanser, karın ve pelviste yayılım göstermiştir. Bu evrede, kanser lenf bezlerine hatta daha uzaktaki akciğerlere kadar yayılım gösterebilir.

  Uzmanlar mesane kanserinin agresifliğini nasıl derecelendiriyorlar?

  Hastalığın yayılım alanına ek olarak ne kadar agresif olduğunu bilmekte önemlidir. Patolog, hastaya ait kanser hücrelerini mikroskop altında inceleyerek kanserin ne kadar agresif olduğunu belirler.

  Mesane kanserinde, en az agresif olan (düşük derece) 1.derece, orta 2. derece, en agresif olan kanser (yüksek derece) 3 ve 4. derece olarak evrelendirilir. Kanserin derecesi, yüzeysel mesane kanserlerinin ilerlemesinde en önemli belirleyicidir.

  İleri evrelerde kanserin derecesi de yükselir.

  Mesane kanseri nasıl tedavi edilir?

  Mesane kanseri tedavisinde cerrahi müdahale, radyoterapi, kemoterapi ve immünolojik tedavi yöntemleri uygulanır.

  Cerrahi müdahale: Cerrahi, mesane kanserinde sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Uygulanacak cerrahinin türü, çoğunlukla tümörün derecesine ve türüne bağlıdır.

 • Transüretral rezeksiyon: Erken evre (yüzeysel) mesane kanseri transüretral rezeksiyon ile tedavi edilebilir. Bu işlem sırasında, sistoskop idrar yolundan mesaneye sokulur. Ucundaki küçük bir kablo bağlantısı kullanılarak kanserli bölge temizlenir, ardından kalan olası kanser hücrelerine karşı elektrik akımı verilerek bölge yakılır.
 • Radikal sistektomi: Yayılım gösteren mesane kanseri (mesanenin geniş bir kısmına yayılan yüzeysel kanser) için en sık uygulanan cerrahi yöntemi, radikal sistektomidir. Bu işlemde mesanenin tümü, yakınındaki lenf bezleri, idrar yollarının bir kısmı ve kanser hücresi taşıyan yakın organlar alınır.

  Erkeklerde prostat, sperma kesesi ve sperm kanalının bir kısmı alınır. Kadınlarda ise rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve vajinanın bir kısmı alınır. Mesanenin tamamı alınmışsa, hastanın idrarını tutacak yeni bir torba için bir diğer cerrahi müdahale yapılır.

  Bunun yanında, kısmi sistektomi ile mesane korunarak küçük, bölgesel, kas tabakasına yayılım göstermiş mesane kanserleri alınabilir.

 • Kanser, mesane dışına yayıldığında cerrahinin amacı, kanseri almaktan çok hastalığın belirtilerini hafifletmek içindir. Sonrasında ilave tedavi yöntemleri kullanılarak kanser tedavi edilir.

  Radyoterapi: Radyoterapi, yüksek enerji ışınları kullanılarak belli bir bölgedeki kanser hücrelerinin öldürülme işlemidir.

  Ayrıca, cerrahi öncesi uygulanan radyoterapide tümörün küçültülmesi hedeflenir. Bu sayede kanser cerrahi müdahale sırasında daha kolay alınır.

  Bunun yanında cerrahi sonrası uygulanan radyoterapi, cerrahi müdahalenin ardından kalan olası kanser hücrelerinin öldürülmesi için kullanılabilir.

  İki çeşit radyoterapi yöntemi uygulanır:

 • Dıştan radyoterapi: Bu işlem birkaç hafta boyunca haftada birkaç gün hasta ayakta tedavi edilerek uygulanır. Yüksek enerji ışınları, vücudun dışından kanserli bölgeye odaklanır.
 • İçten radyoterapi: Hastanede yatış gerektiren bu işlem, karından kesi açılarak yada idrar yolundan mesaneye radyoaktif madde yerleştirilerek gerçekleştirilir. Yerleştirilen implant çıkarıldıktan sonra vücutta radyoaktivite kalmaz.
 • Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanımıdır. Tek veya birden fazla ilaç kombinasyonu kullanılabilir.

  Yüzeysel mesane kanseri olan hastalarda, transüretral rezeksiyon sonrası mesane içine kemoterapi uygulanabilir. Kateter (tüp), idrar yolundan mesaneye yerleştirilir. Mesaneye sıvı olarak gönderilen ilaç, birkaç saat içerde kalır. Bu tedavi, genellikle birkaç hafta boyunca haftada bir kere gerçekleştirilir. Sonrasında, bu uygulama 1 yıl boyunca ayda bir veya birkaç kez devam edebilir.

  Vücudun diğer bölgelerine yayılım söz konusu olduğunda, kemoterapi ilaçları intravenöz yolla (damardan verilen ilacın tüm vücudu dolaşması sağlanır) verilebilir.

  İlaçlar, genellikle kürler halinde uygulanarak her tedavi boyunca iyileşme süreci takip edilir. Zaman zaman da, ameliyatın tedavi etkisini arttırmak için kemoterapi ile tümörün küçültülmesi sağlanabilir.

  Bu tedavi şekli, neoadjuvan tedavi olarak bilinmektedir ve radikal sistektomi gereken birçok hastada yaşam süresinde fayda sağlamıştır.

  İmmünolojik tedavi: Aynı zamanda immünoterapi ve biyolojik tedavi olarak da bilinen bu yöntemde vücudun doğal yeteneği yani bağışıklık sistemi kullanılarak kanserle mücadele hedeflenir ve çoğu zaman yüzeysel mesane kanserinde (erken evre) transüretral rezeksiyon sonrası kanserin tekrarlamasını önlemek için kullanılır. İmmünolojik tedavi, genellikle yüzeysel yani erken evredeki tümör transüretral rezeksiyon ile alındıktan sonra birkaç hafta içinde başlar.

  Söz konusu tedavide iki yöntem kullanılır. Bunlardan biri; tüberküloz aşısı (Bacillus Calmette-Guerin-BCG) diğer ise interferondur (bağışıklık sistemi yanıtını artıran bir madde).

 • Tüberküloz aşısı (Bacillus Calmette-Guerin-BCG), en sık kullanılan immünoterapi yöntemidir.

  Tüberküloz aşısı, mesanede kanser hücrelerini öldürmek için bağışıklık sistemini harekete geçiren inek tüberkülozu ile ilgili canlı ve zayıf bir bakteri içerir.

  Kateter yoluyla gönderilen aşı, 2 saat kadar mesanede kalır. Bu tedavi, genellikle hastalara yaklaşık 6 hafta boyunca haftada bir olarak verilir.

 • İnterferon, diğer bir biyolojik tedavi yöntemidir. Bu tedavide bağışıklık sistemini canlandırmak ve vücudu harekete geçirmek için çok miktarda sentetik protein verilir.

  Geçmişte yapılan araştırmalar, birlikte uygulanan tüberküloz aşısı(BCG) ve interferon kombinasyonunun, agresif veya tedaviye direnç gösteren yüzeysel (erken evre) mesane kanserine karşı etkili olabileceğini öne sürmüştür.

 • Kanser alanında önemli bir gelişme olarak bağışıklık sistemi kontrol noktası düzenleyicileri olarak adlandırılan yeni nesil immünoterapiler mesane kanserinde etkili bulunmuştur. Bu ilaçlardan Atezolizumab, 18 Mayıs 2016'da FDA onayı almıştır.
 • Sevgili okurlarım, mesane kanserinde en önemli nokta, birçok kanser türünde olduğu gibi erken teşhistir. Bu nedenle, yılda 1-2 kere doktor kontrolü yaptırmanız ve/veya yukarıda bahsi geçen belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız, tedaviye erken başlama imkanı yaratacak, buda iyileşme şansını arttıracaktır.

  Sağlıklı ve mutlu kalın…

  Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Источник: https://www.drozdogan.com/mesane-kanseri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

  Mesane Kanseri nedir? Tanı ve Tedavisi nasıl yapılır?

  İdrar Kesesi ( Mesane) Kanseri

  Mesane kanseri, vücuttaki idrarı depolamakla görevli idrar kesesi olarakta adlandırılan mesane içerisindeki hücrelerin anormal şekilde büyümesiyle oluşur.

    Mesane içerisindeki hücreler, olması gerektiği gibi büyüyüp bölünmektense kontrolsüz şekilde büyümelerine ve ölmemelerine sebep olan mutasyonlara uğrarlar. Bu anormal hücreler mesanede tümör oluşmasına sebep olabilir.

  Bu tümörler iyi huylu mesane tümörü olabileceği gibi kanserli hücreler içeren kötü huylu mesane tümörleride olabilir.

  Mesane kanseri her yıl dünyada yüzbinlerce yetişkini etkileyen en yaygın kanserlerden biridir. Mesane kanseri erkeklerde kadınlarda olduğundan daha sık görülür ve her yaşta olabileceği gibi genellikle yaşlı erişkinleri etkiler.

  Mesane kanseri, mesanenizin – alt karın bölgesinde bulunup idrarı depolayan içi boş kaslı organ-iç kısmını döşeyen hücrelerde (ürotelyal hücreler) başlar. En yaygın olarak mesanede görülmesine rağmen, aynı kanser türü idrar yolu boşaltım sisteminin diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir.

  Tanısı konulan her 10 mesane kanserinin yaklaşık yedisi, mesane kanserinin yüksek oranda tedavi edilebilir olduğu erken evrede ortaya çıkmaktadır.

  Bununla birlikte, erken evre mesane kanseri dahi mesanede nüksedebilir Bu sebeple, mesane kanseri olan insanlar sıklıkla, nükseden ya da daha üst bir aşamaya ilerleyen mesane kanseri olasılığına karşı tedaviden sonra yıllarca takip testlerine ihtiyaç duyarlar.

  Mesane kanseri nedenleri nelerdir?

  Mesane kanserinin sebepleri aşağıdakileri içerir:

  • Sigara ve diğer tütün ürünleri kullanımı
  • Kimyasallara maruz kalmak, özellikle kimyasallara maruz kalmayı gerektiren bir işte çalışmak
  • Geçmişte radyasyona maruz kalmış olmak
  • Mesane iç duvarının kronik tahrişi
  • Parazit enfeksiyonları, özellikle ABD dışındaki belirli alanlardan gelen veya bu ülkelere seyahat eden kişilerde

  Mesane kanserine neyin sebep olduğu her zaman açık değildir ve mesane kanseri olan bazı kişilerin hiçbir belirgin risk faktörü bulunmamaktadır.

  Mesane kanseri türleri nelerdir?

  Mesanenizdeki çeşitli hücre türleri kanserleşebilir. Kanserin ortaya çıktığı mesane hücresi, mesane kanserinin türünü belirler. Mesane kanserinizin türü de sizin için hangi tedavinin en iyi sonucu vereceğini belirler.

  Mesane kanseri türleri aşağıdakileri içerir:

  • Ürotelyal karsinom. Ürotelyal karsinom, ya da önceki adıyla transizyonel hücreli karsinom, mesanenin içini döşeyen hücrelerde meydana gelir. Ürotelyal hücreler mesaneniz dolu olduğunda genişleyip, mesaneniz boş olduğunda kasılırlar. Bu hücreler üreterlerin ve üretranın iç yüzeyini döşerler ve tümörler bu bölgelerde de oluşabilmektedir. Ürotelyal karsinom Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok karşılaşılan mesane kanseri türüdür.
  • Skuamöz hücreli karsinom. Skuamöz hücreli karsinoma, mesanenin kronik irritasyonu (örneğin, bir enfeksiyon veya bir idrar kateterinin uzun süreli kullanımı nedeniyle) ile ilişkilendirilmektedir. Skuamöz hücreli mesane kanseri Amerika Birleşik Devletleri’nde nadir görülür. Dünyada, belirli bir parazit enfeksiyonunun (şistozomiyaz) mesane enfeksiyonunun yaygın nedenlerinden olduğu bazı bölgelerde daha sık görülür.
  • Adenokarsinom mesanenin mukus salgılayan bezlerini oluşturan hücrelerde başlar. Mesanenin adenokarsinomu Amerika Birleşik Devletleri’nde nadir görülür.

  Bazı mesane kanserleri birden fazla hücre türü içermektedir.

  Mesane kanseri önlemek için neler yapılabilir?

  Mesane kanserini kesin olarak önleyen bir yol olmasa da, riskinizi azaltmak için önlemler alabilirsiniz. Örneğin:

  • Sigara içmeyin. Sigara içmemek, sigara dumanındaki kansere sebep olan kimyasalların mesanenizde birikmemesi anlamına gelir. Eğer sigara içmiyorsanız, başlamayın. Sigara içiyorsanız, bırakmanıza yardımcı olacak bir plan için doktorunuza danışın. Destek grupları, ilaçlar ve diğer yöntemler bırakmanıza yardımcı olabilir.
  • Kimyasallara karşı tedbir alın. Kimyasal maddeler ile çalışıyorsanız, maruz kalmamak için tüm güvenlik talimatlarına uyun.

  Bol çeşitli meyve ve sebze yemeyi tercih edin. Bol miktarda renkli meyve ve sebzeler içeren bir beslenme biçimi edinin. Meyve ve sebzelerdeki antioksidanlar kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir

  Mesane kanseri tanısı nasıl yapılır?

  Mesane kanseri tanısı koymak için kullanılan testler ve işlemler aşağıdakileri içerebilir:

  • Sistoskopi. Sistoskopi yapmak için doktorunuz üretranın içinden küçük, dar bir tüp (sistoskop) yerleştirir. Sistoskop, doktorunuzun üretra ve mesanenizi görüp, hastalık bulgusu açısından incelemesine olanak tanıyan bir merceğe sahiptir.
  • Sistoskopi sırasında, doktorunuz test için hücre örneği (biyopsi) toplamak adına sistoskoptan mesane içine özel bir alet ilerletebilir. Bu işleme bazen mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURBT) denir. TURBT mesane kanserini tedavi etmek için de kullanılabilir.
  • İdrar sitolojisi. İdrar sitolojisi adlı işlemde, idrarınızdan alınan örnek kanser hücrelerini kontrol etmek için mikroskop altında incelenir.
  • Görüntüleme testleri. Bilgisayarlı tomografi (BT) ürogram veya retrograd piyelografi gibi görüntüleme testleri, doktorunuzun üriner sistem yapılarınızı incelemesine izin verir.

  BT ürografisi sırasında, elinizdeki bir damara enjekte edilen kontrast boya nihayetinde böbreklerinize, üreterlerinize ve mesaneye akar. Test sırasında alınan röntgen görüntüleri idrar yolunuzun detaylı görüntüsünü verir ve doktorunuzun kanserli olabilecek alanları saptamasına yardımcı olur.

  Retrograd piyelografi, üst idrar yollarına ayrıntılı bir şekilde bakmak için kullanılan bir röntgen tetkikidir. Bu test esnasında, doktorunuz üreterinize kontrast boya enjekte etmek için idrar yolunuzdan mesaneye ince bir tüp (kateter) ilerletir. Röntgen görüntüleri alınırken boya böbreğinize akar.

  Mesane kanserinin evreleri (yayılımı) nasıl belirlenir?

  Doktorunuz kanserinizin lenf düğümlerinize veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını belirlemek için ek testler önerebilir.

  Testler aşağıdakileri içerebilir:

  • BT taramaları
  • MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme)
  • Kemik taraması
  • Göğüs röntgeni

  Doktorunuz, kanserinizin evresini belirlemek için bu işlemlerden gelen bilgileri kullanır. Mesane kanserinin evreleri, 0 dan IV’e kadarki Roma rakamları ile ifade edilir.

  En düşük evreler, mesanenin iç katmanlarıyla sınırlı olan ve mesane duvarının kas katmanını etkileyecek kadar gelişmemiş kanseri işaret eder.

  En yüksek evre – evre IV- kanserin lenf düğümlerine veya vücudun uzaktaki organlarına yayıldığını ifade eder.

  Kanser evreleme sistemi gelişmeye devam etmekte ve doktorlar kanser teşhis ve tedavilerini geliştirdikçe daha karmaşık hale gelmektedir. Doktorunuz sizin için doğru olan tedavileri seçmek için kanser evresini kullanır

  Mesane kanseri derecesi

  Mesane kanseri tümörleri, mikroskop altında kanser hücrelerinin nasıl göründüğüne bağlı olarak daha detaylı sınıflandırılır. Bu tümör derecesi olarak bilinir ve doktorunuz mesane kanserinizi düşük veya yüksek dereceli olarak tanımlayabilir.

  • Düşük dereceli mesane tümörü. Bu tür tümör, görünüm ve düzen olarak normal hücrelere daha yakın hücrelere sahiptir (iyi farklılaşmış). Düşük dereceli tümörler genellikle daha yavaş gelişir ve mesane duvarının kas katmanını işgal etme olasılığı yüksek dereceli tümöre kıyasla daha düşüktür.
  • Yüksek dereceli mesane tümörü. Bu tür tümör, anormal görünümlü ve normal görünen dokulara hiç benzemeyen hücrelere sahiptir (kötü farklılaşmış). Yüksek dereceli tümör, düşük dereceli bir tümöre göre daha agresif bir şekilde büyüme eğilimindedir ve mesane duvarının kas katmanına ve diğer doku ve organlara yayılma olasılığı daha yüksek olabilir.

  Mesane kanseri evresi ve derecesi belirlendikten sonra en uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir? Mesane kanseri tedavisi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Üst idrar yolu kanseri nedir? Nerede oluşur?

  Mesane kanserlerinin çoğunluğuna neden olan bu kanser (ürotelyal kanser), üst üriner sistemde de meydana gelebilir ve aşağıdakileri etkileyebilir:

  • İdrarınızı böbreklerinizden mesaneye doğru boşaltan eden ince tüpler (üreterler)
  • İdrarın üretere (böbrek pelvisine) boşaltılmadan önce böbreklerinizde toplandığı bölge,
  • Böbreğin derin kısımlarında, idrar oluşum işleminin başladığı diğer idrar yolu yapıları

  Üst idrar yolu kanseri tedavisi nasıl yapılır?

  Mesane kanseri tedavisine benzer şekilde, üst idrar yolu kanseri tedavisi de tümör boyutu ve konumu ile genel sağlığınız ve tercihleriniz gibi birçok faktöre bağlıdır.

  Üst idrar yolu kanseri genelde kanserin alınması için cerrahi müdahale ile birlikte kalan kanser hücrelerini öldürmek ve nüksetmesini önlemek için takip tedavileri olarak kemoterapi veya radyasyon terapisi verilmesini içerir.

  Böbreklerinizden biri alınmak zorundaysa cerrahi operasyon sonrası sadece bir tane çalışan böbreğiniz kalabilir.  Bunun olması halinde doktorunuz muhtemelen kalan böbreğinizin ne kadar iyi çalıştığını izlemek için böbrek fonksiyonunuzun düzenli olarak test edilmesini önerecektir.

  Источник: https://neolife.com.tr/mesane-kanseri/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

   ×
   Рекомендуем посмотреть