İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri neledir? Nedenleri ve tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrarın tam yapılmadığı hissi
 • İdrara çıktıktan hemen sonra bile tekrar idrara çıkma isteğinin var olması
 • İdrara çıktığınızda ağrılı yanma hissi
 • Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi
 • Pelvik bölgede ya da bel bölgesinde ağrılar
 • Bulanık idrar (bazı durumlarda kanlı idrar)
 • Ağır kokulu idrar

Aşağıdaki belirtiler var ise acilen hekime baş vurun:

İdrarda yanma, sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, karın ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik idrar yolu enfeksiyonunda gözlenen klinik belirtilerdir.

Bu durumda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Eğer şikayetler çok şiddetli değil ise ilk tedbir alınan sıvı miktarını arttırmaktır.

Bol sıvı alımı daha fazla idrar yapımına neden olarak, idrarın süpürücü etkisi ile mikropların dışarıya doğru atılmasını sağlar.

Normal idrar tahlili doktorlara oldukça önemli bilgiler verir ancak bazen yeterli olmadığında idrar kültürü de istenebilmektedir.

Kız çocuklarında idrar yolları enfeksiyonu daha yaygın

Bu aşamada yapılacak en önemli yanlışlardan birisi hastanın bir doktor tarafından değerlendirilmeden kontrolsüz olarak antibiyotik kullanmasıdır. Yanlış kullanılan ilaçlar ileride daha büyük sorunlar yaratabilir.

Eğer enfeksiyonlar bir yıl içerisinde 3 veya daha sık oluyorsa o zaman altta yatan başka nedenlerin de araştırılması gerekebilmektedir. Her 5 kadından birinde İY enfeksiyonu yeniden tekrarlar, bunun en önemli nedeni yanlış antibiyotik kullanımı ya da tedavini yarım bırakılmasıdır.

Enfeksiyona neden olan bakterinin dirençli hale gelmemesi için doğru antibiyotikle tam tedavi yapılması gerekir.

İdrar yolları enfeksiyonunun nedenleri

Kadınların idrar yolları dışarıya çok kısa bir kanalla açıldığı için dışarıdan mikropların girmesi daha kolaydır. Özellikle vajinal ve anal bölgede bulunan üropatojen olarak adlandırılan enterikbakteriler yukarı doğru idrar kanalı ve idrar torbasına kolaylıkla yayılabilmektedirler.

Bu mikropların idrar torbasına girmesi ve çoğalması enfeksiyonların olmasına neden olur. Özellikle vücut direncinin azaldığı durumlarda bunlar daha sık oluşabilmektedir.

Aynı şekilde havuz, deniz, sauna gibi ıslak ortamlar, cinsel ilişki, var olan bir genital akıntı gibi durumlar bu enfeksiyonların altta yatan diğer nedenleridir.

İdrar yaparken yanma ve Sistit

Basit bir üriner sistem enfeksiyonudur ve sıklıkla kadınları etkilemektedir. Kolay tedavi edilebilmeleri, böbrek hasarı ve bozukluklarına yol açmamaları nedeniyle tanı, klinik bulgular ve idrar tahlili ile konulabilir. Kesin tanı için idrar kültürü testi alınması gereklidir.

Probiyotik nedir? Hangi besinlerde bulunur? Probiyotiklerin faydaları

Sistit belirtileri

 • İdrar yaparken yanma
 • Sık idrar yapma
 • Ani idrar hissi
 • Gece idrara kalkma
 • Göbek altı ağrısı

İdrar incelemesinde lökosit, bakteri, bazen de mikroskop veya çıplak gözle görülebilecek kan olabilir.

Üriner enfeksiyonlardan korunmak amacıyla bol sıvı alınması önerisi, ilaç kullanımı esnasında kullanılan antibiyotiğin idrardaki yoğunluğunu düşürmemek amacıyla normal miktarda sıvı alımı olarak düzeltilmeli, tedavi sonrası yine bol sıvı alımı teşvik edilmelidir.

Bol sıvıdan kasıt; günlük idrar miktarının yaklaşık 2 litre olmasıdır ki ihtiyaç soğuk-sıcak mevsime göre değişebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu, sistite oranla daha ağır ve acil bir tablodur. Böbrek toplayıcı sistemi ile birlikte idrar üreten doku kısmının da enfeksiyona katılması anlamındadır.

Tek ya da çift taraflı yan ağrısı, hassasiyet, ateş (38-40 C) , titreme ve beraberinde sistite benzer şikayetler görülmektedir. Bulantı, kusma , iştahsızlık, halsizlik de eşlik edebilir.

Ağrı bazen karın bölgesinde de hissedilebilir ve diğer karın içi organ bozukluklarıyla karışabilir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları kronik böbrek hastalığına neden olabilir

Bu tür bir enfeksiyonun tespit edilmesi halinde hastanın genel durumu da göz önünde bulundurularak hastaneye yatmasına karar verilebilir.

Sıvı takviyesi, ikili antibiyotik tedavisi ve diğer desteklerle, oluşan tablo ortadan kaldırılır. İlaç tedavisi çoğunlukla iki hafta kadar devam ettirilir.

 Ateş, halsizlik, bulantı, kusma gibi belirtiler ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahati yapılması iyileşmeyi hızlandıracaktır.

İdrar yolları enfeksiyonu tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu vakalarının yaklaşık %80’i antibiyotik tedavisine yanıt verir. Bu amaçla genellikle böbrekten atılan ve idrar yolu enfeksiyonlarından en sık sorumlu mikroorganizma olan E.Coli’ye karşı etkili antibiyotikler kullanılmaktadır. Ancak antibiyotik tedavisine başlamadan önce mutlaka idrar kültürü alınmalıdır.

Ağrıyı gidermek amacı ile spazm çözücüler ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Bol sıvı alımı mekanik temizlik yaparak tedavinin etkinliğini arttırır. Ayrıca, C vitamini, kızılcık suyu, vajinal östrojen, probiyotikler ve immunoprofilaksi tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunu koruyucu olarak kullanılabilir.

C Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Genellikle basit idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde 3 günlük tedavi rejimleri yeterli olmaktadır. Ancak 3 günlük bir tedavi sonrasında şikayetlerde azalma olmaz ise farklı mikropların olma ihtimaline ve bu mikropların hangi antibiyotiklere duyarlı olduğunun anlaşılabilmesi için idrar kültür testi sonucuna göre antibiyotik uygulanmasında değişiklikler yapılabilmektedir.

Bu başlık altında en sık karşılaşılabilecek enfeksiyonlar ani gelişen (akut) testis ve ona eşlik eden sperm iletim kanalını (epididim) tutanlardır. Genellikle birlikte görülen bu enfeksiyonlar bazen ayrı ayrı da karşımıza çıkabilirler.

Akut epididimit nedir?

35 yaş altı erkeklerde seksüel geçişli idrar sistemi enfeksiyonlarından sonra sıklıkla görülür ve etken çoğunlukla seksüel temasla geçen bakteriler olarak saptanır.

35 yaş üstü erkeklerde ise prostat enfeksiyonları veya diğer idrar sistemi enfeksiyonlarını takiben ortaya çıktığından etken genelde sindirim sistemi bakterileridir. Bulaşma çoğunlukla komşuluk yoluyla, nadiren de kan yoluyla olur.

Ağır bir fizik egzersiz ya da aşırı seksüel aktivite sonrasında da tablo ortaya çıkabilir.

En önemli belirtisi enfeksiyonu olan tarafta çok şiddetli bir ağrının, gerilme hissinin ve dokunmakla hassasiyetin hissedilmesidir. Ağrı karına ve hatta sırt bölgesine yayılım gösterebilir. Bir diğer önemli belirti torbanın kızarık ve şiş bir hal almasıdır. Şişme 3-4 saatlik bir süre içerisinde hızla gelişir bu arada hastanın ateşi 40 C ye kadar ulaşabilir.

Testisin de enfeksiyona katıldığı durumlarda iki organ birbirinden ayırt edilemeyebilir hale gelirler. Tedavi edilmemesi halinde torbanın arka duvarından kendiliğinden boşalacak bir apse ile karşılaşmak sürpriz değildir. Etkilenen taraftaki torbanın yukarı doğru kaldırılması ile gerginliğin azalmasına bağlı ağrının azalması ve rahatlama hissi tipiktir.

Sistit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Tedavi planlamasında altta yatan sebebi ortaya koyabilmek önem kazanmaktadır.

Seksüel geçişli bir hastalığa bağlı olması durumunda uygun antibiyotiğin hastanın cinsel partnerine de başlanması enfeksiyonun tekrarlamaması açısından önemlidir.

Ani gelişen bu tablo uygun tedavi ile 2 hafta içerisinde iyileşse de hasta organlardaki sertliğin 4-6 hafta kadar daha devam edebileceği hatırda tutulmalıdır.

Erkek üreme sistemi enfeksiyonu:Akut orşit nedir?

Testisin ani gelişen enfeksiyonu olarak tanımlanabilecek bu durum; kan, lenf ve sperm kanalı yoluyla ortaya çıkar. Vücuttaki diğer enfeksiyonlar da testise yayılarak bu duruma neden olabilirler. En sık sebebi ise epididimitin direkt olarak testisi etkilemesidir. Ergenlikte en sık görülen testis enfeksiyonu orşit sebebi kabakulaktır.

Genellikle 3-4 gün sonra ortaya çıkar ve %20-35 olguda gerçekleşir. İki taraflı olma ihtimali % 10 dur. İki taraflı olduğu durumlarda sperm yapımını olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurabilir. Ani olarak başlayan bu enfeksiyonda kasık ağrısına bulantı ve kusma eşlik edebilir.

Torba şiş, kızarık, ödemli ve ağrılıdır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri eşlik etmeyebilir, ateş 40 C ye ulaşabilir.

 En kısa sürede üroloğa ulaşılması, uygun tedavinin alınması ve tavsiyelere uyulması halinde tüm bu durumlarda kısa sürede tedavi olabilmek ve tekrarlamalarından korunabilmek mümkündür.

 • Enfeksiyonun varlığı idrar kültürü testi yardımıyla kesin olarak saptanabilmekte, böylece etraftan mikrop bulaşmalarını önleyecek teknikler kullanılmaktadır.
 • Özellikle ciddi böbrek hasarına yol açan enfeksiyonların sindirim sistemine ait bakteriler nedeniyle gelişen tekrarlayan enfeksiyonlar olduğu ortaya konmuştur.
 • Özellikle kadınlarda sıkça görülen sık tekrarlayan idrar sistemi enfeksiyonlarında idrar yolu ve vajinal dokuda önemli miktarlarda bulunan sindirim sistemi bakterilerinin sorumlu oldukları bilinmektedir.
 • Bilinçsiz kullanılan antibiyotikler, sindirim sistemi bakterilerinin bulaşmasına ve direnç artışına yol açarak daha fazla bozukluk ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca bilinçsiz kullanımla mantar enfeksiyonlarına da davet çıkarılmaktadır.

Böbrek ağrısı neden olur? Ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

 • Tekrarlayan idrar sistemi enfeksiyonlarında düşük doz koruyucu antibiotik tedavisinin sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir. Bu enfeksiyonun tanısı doğru konmuşsa korunma %100 etkili olacaktır.
 • Ürolojik anormaliklerin ortaya konması önemlidir. Böbrekte taş, doğumsal anormallik veya üre yüksekliği söz konusu değilse daha rahat olunabilir.
 • Geniş etkili, vajinal ve sindirim sistemine olumsuz etkisi olmayan yeni nesil antibiyotikler elimizdeki güçlü silahlardır.
 • Basit ve tekrarlayan enfeksiyonun gelişim mekanizmasını bilmek, her yaş gurubu için daha iyi tedavi düzenleme olanağı yaratacaktır. Daha iyi tedavi, böbrek hasarından korunma anlamına gelecektir.

Kurutulmuş kiraz sapının faydaları! Çayı nasıl hazırlanır?

İdrar enfeksiyonu bitkisel tedavisi

Doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisinin yanında, uygulayacağınız bir kaç öneriyle ağrıları ve yanma hissini azaltabilirsiniz.

Öncelikle bakterilerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamak için bol bol su içmelisiniz bu sayede bol idrara çıkarak idrarın mikropları süpürücü etkisinden faydalanabilirsiniz.

Mesaneyi zorlayan kahve, alkol, asitli meyve suyu ve kafein içeren her türlü içeceği mümkün olduğunca azaltın.


Referanslar: 1- Urinary Tract Infections 2- What is Urinary Infection 3- Urinary infections in adults

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri-neledir-nedenleri-ve-tedavisi/

İdrar Yolu Enfeksiyonu | İYE,  en eski hastalıklardan olup, günümüze gelen ilk tarihi belgeler Millattan Önce 1550 yılına ait Ebers Papirüsünde geçmektedir. İdrar Yolu Enfeksiyonu Mısırlılar tarafından “mesaneden ateş saçmak” olarak tanımlanmıştır.

1930’lara kadar tedavi şekli baharatlar, kan alma ve istrahat gibi yollarla geçiştiriliyordu. 1930’dan sonra antibiyotiklerin geliştirilmesi ile tedavinin süreci değişti.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, idrar yolunun alt ve üst olmak üzere 2 değişik çeşidi bulunmaktadır. Çünkü hastalık idrar yolunun her bölgesinde görülebilir.

Alt idrar yolundaki enfeksiyonlar daha basit bir sistit  yani mesane enfeksiyonu olarakta bilinmektedir.

Üst kısımda daha zor bir enfeksiyon olup,  piyelonefrit  yani böbrek enfeksiyonu olarakta ismi değişmektedir.

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonunun en belirgin tanılama şekli ise ağrılı işeme, sık işeme yada devamlı işeme ihtiyacı hissetmedir. (veya ikisi birden)

Üst İdrar Yolu Enfeksiyonunun en belirgin tanılama şekli ise, ateş ve göbek kısmında ağrılar olabilir. Fakat yaşlı ve çocuklarda bu belirtilerde görülemeyebilir.

Alt yada Üst İdrar Yolu Enfeksiyonunu oluşturan temel bakteri ise Escherichia colidir. Fakat bazı organlarda oluşan enfeksiyonlara neden olan bakteriler, virüsler veya mantarlar da nadiren sebep olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE), boşaltım sistemi yani üriner sisteminde kötü bakterilerin çoğalmasıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu özellikle Çocuklarda çok sık görülür.

Hastalığın cinsiyet seçimi yoktur. Her insanda görülebilir. Fakat erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha azdır. Sadece yeni doğmuş kızlarda çok az görülmektedir. Araştırmalara göre 7 yaşına kadar erkek çocukların %1,6’sı, kız çocuklarının %7,8’inde görülmektedir.

Böbrek yetmezliği olan kişilerde vezikoüreteral reflü (mesanede toplanan idrarın böbreklere doğru geri kaçışı) ve böbrek taşı hastalığının nedenlerinden biride İdrar Yolu Enfeksiyonudur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi | Böbrekler ve mesane

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Oluşur? | Nedenleri

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu, erkeklere oranla daha sık görüldüğünü söylemiştik. Her 2 kadından biri, tüm hayatı boyunca en az 1 kere bu hastalığa yakalanabilir. Bir kere bu hastalığa yakalanmış kişinin tekrar olmayacak diye bir kaidesi yoktur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu hastalığının olası grubu içinde, kadın anatomisi, cinsel ilişki ve aile geçmişi sayılabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu hastalığı tam belirlenmediğinde,  ilk beş yılında böbrekte enfeksiyon olması kalıcı ve ilerleyen hasarlara neden olabilir. Hatta kontrol altına alınamazsa böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Nasıl Oluşur?

İdrar torbası yani kesesi adı verilen Mesane, normalde idrarı geri tepmemesi gerekir. Çünkü idrarı gönderen Böbrekler bir gerisindedir.

İşte sorun burada başlıyor mesanedeki idrarın geri kaçmasının tıbbi terimi Vezikoüreteral reflü, mesanedeki kötü mikroorganizmalar yukarı üriner sisteme (Böbrekler) çıkar.

Böbreklerde sorunlar hep böyle başlar. Böbrek enfeksiyonlarının çoğunun ana sebebidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi | E koli bakterisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu olmayan çocuklarda, mesanedeki idrarın geri kaçmasının tıbbi terimi Vezikoüreteral reflü oranı ortalama olarak yüzde 1’dir.

Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonu olan çocuklarda ortalama yüzde 35 civarında mesanedeki idrarın geri kaçmasının tıbbi terimi Vezikoüreteral reflü vardır.

Erkek bebekler ilk yılında kızlara göre daha riskli bir grupta olmasının nedeninden biri sünnettir. Yeni doğan erkek çocuklarında İdrar Yolu Enfeksiyonu olan çocuklar, yüzde 90’ı sünnetsiz yüzde 10’u ise sünnetli idi.

Escherichia Coli ve diğer bakteriler

Tıbbi olarak anlatılırsa İdrar yolu enfeksiyonlarının %80-85’inin altında Escherichia Coli bakterisi yatarken, %5-10’unda sebep Staphylococcus saprophyticus bakteriside neden olmaktadır.

Nadiren viral veya fungal enfeksiyonlara bağlı olarak da oluşabilir.

Diğer bakterilerden Klebsiella, Proteus, Pseudomonas ve Enterobacterlerde neden olmaktadırlar. Bunlar yaygın olarak görülmezler ve normalde üriner sistem anormallikleri veya üriner kateterizasyon ile ilgilidirler.

Staphylococcus aureus kaynaklı idrar yolu enfeksiyonları normalde kan kaynaklı enfeksiyonlardan sonra görülürler.

Kadınlarda en önemli sebep cinsellik

Kadınlarda sebeblerinden en önemlisi cinselliktedir.Genç yada cinsel olarak aktif kadınlarda, cinsel ilişki mesane enfeksiyonlarının %75-90’ının altında yatan sebep olmakla birlikte, enfeksiyon riski cinsel ilişki sıklığına bağlıdır.

“Balayı sistiti” terimi, evliliğin ilk dönemlerindeki bu sık İdrar Yolu Enfeksiyonu olgusunu tanımlamak için kullanılır.

Menopoz sonrası kadınlarda, cinsel ilişki İdrar Yolu Enfeksiyonu gelişmesi riskine etki etmez. Cinsel ilişki sıklığından bağımsız olarak spermisit kullanımı İdrar Yolu Enfeksiyonu riskini artırır.

Kadınlarda idrar yolu daha kısa ve anüse daha yakın olduğundan, kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu görülmesi ihtimali daha yüksektir. Menopoz ile birlikte kadınlardaki östrojen seviyesi düştüğünden, koruyucu vajinal flora kaybına bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonu riski artar.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Nedeni

İdrar Yolu Enfeksiyonu oluşmasına, sebebi bakteri mesaneye genellikle idrar yolundan girer. Bununla birlikte enfeksiyon kan veya lenf yoluyla da ortaya çıkabilir.

Bakterilerin idrar yoluna genellikle bağırsaktan geçtiğine ve bu nedenle kadınların anatomileri sebebiyle daha yüksek risk altında olduklarına inanılır. Mesaneye giren E.

Coli mesane duvarına tutunabilir ve vücudun bağışıklık tepkisine direnen bu hücrelerin birbirine ve/ya da bulundukları yüzeye yapıştıkları bir mikroorganizma kümesi oluşturmasıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır? | Belirtileri Nelerdir?

Ateş ve İşeme bozukluğu  İdrar Yolu Enfeksiyonunun tipik başlangıcıdır.Tipik olarak 3-7 yaşları arasında görülür. Mesane kasları kontrolsuz, istem dışı-önlenemez-düzensiz bir şekilde kasılır.

Bu hastalarda gün içinde birçok kez ani idrar yapma veya sıkışma hissi görülür.

Mesanenin istemsiz kasılmalarını engelleyemeyen hasta, idrar kaçırmayı önlemek için bacaklarını çaprazlar, çömelerek topuğunu idrar çıkış bölgesine bastırır veya benzeri manevralar yapar. Hastaların büyük kısmında idrar kaçırma görülür.

Yeni doğan ve emzirme döneminde olan bebeklerde, Vücut sıcaklığının belirgin düşük veya yüksek olması büyüme geriliği, kusma, ishal, huzursuzluk, fazla uyuma,sarılık,kötü kokulu idrar en belirgin özelliklerindendir.

Okul öncesi Çocuklarda, Karın ağrısı, kusma, ishal, kabızlık, anormal işeme şekli, kötü kokulu idrar, ateş, büyüme geriliği İdrar Yolu Enfeksiyonunun belirtilerindendir.

Okul dönemindeki Çocuklarda ise İdrar yaparken yanma, sık idrar yapma, karın ağrısı,anormal işeme şekli, kabızlık, kötü kokulu idrar, ateş İdrar Yolu Enfeksiyonunun belirtilerindendir.

Ergenlik  döneminde ve Yetişkinlerde ise, İdrar yaparken yanma, sık idrar yapma, karında hassasiyet,ateş, kötü kokulu idrar, üriner inkontinans (idrar kaçırma)  İdrar Yolu Enfeksiyonunun belirtilerindendir.

Yaşlılarda ise İdrar yolu enfeksiyonları sıklıkla belirti vermez.İdrar tutamama, ruhsal durumda değişiklik veya halsizlik şikayetleri tek belirti olarak görülebilir. Bununla birlikte bazı yaşlılar bir kan enfeksiyonu olan piyüri şikayetiyle bir sağlık kurumuna başvurabilirler.Pek çok yaşlı insanda zaten idrar tutamama veya bunama mevcut olduğundan tanı koymak güç olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi | Erkeklerde üriner sistem

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl tedavi edilir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde, amaç enfeksiyonu uzaklaştırmak, anatomik ve işlevsel bozuklukları belirleyip düzeltmek, tekrarları önlemek ve böbrek işlevini korumaktır.

Komp olmayan vakalarda idrar yolu enfeksiyonları, her ne kadar bu durumun tedavisinde kullanılan antibiyotiklerden pek çoğuna yönelik direnç artsa da, kısa süreli bir antibiyotik kullanımıyla kolayca tedavi edilebilir.

Komp vakalarda daha uzun süreli veya intravenöz antibiyotik kullanımı gerekebilir ve eğer iki veya üç gün içerisinde belirtilerde iyileşme görülmezse daha ileri tanı testleri gereklidir.

 Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları, yıllık %10 idrar yolu enfeksiyonu gelişmesiyle, en yaygın bakteriyel enfeksiyon biçimidir.

Anatomik bozukluk, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, hastanın 5 yaşından küçük olması gibi özel klinik durumlarda tedavinin acilen başlaması gerekir. Hastanın genel durumu bozuk olduğunda hastanede ve parenteral (ilacın kas içine veya damardan uygulanması) antibiyotik verilerek tedavi edilmelidir. Özellikle yeni doğanlar hastanede ve parenteral antibiyotikle tedavi edilmelidir.

Bir yaşından büyük, genel durumu iyi, kusması olmayan, ağızdan beslenmesi yeterli olan çocuklarda oral (ilacın ağızdan verilmesi) antibiyotik tedavisi yapılır. Ağızdan bol sıvı alınması önerilir. Tedavinin süresini hekim belirler (7-14 gün).

Genellikle 48 saat içinde iyileşme gözlenmelidir. Aksi halde dirençli bakteri ile oluşmuş veya idrar yollarında tıkanma zemininde gelişmiş bir enfeksiyon düşünülmelidir.

Tedavi tamamlandıktan 2-3 gün sonra idrar incelemesi ve idrar kültürü tekrar edilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda uygun bir antibiyotik tedavisinden sonra 3-6 ay antibiyotikle baskılama tedavisi uygulanmalıdır (hekime danışılarak).

Hekiminizin belirleyeceği bir takvimde yapılacak tetkiklerle anatomik bozukluk olup olmadığı, o döneme kadar böbrekte kalıcı hasar olup olmadığı belirlenebilir.

Mesanedeki idrarın geri kaçmasının tıbbi terimi Vezikoüreteral reflü yani kısaca VUR olan hastalarda baskılama tedavisi (akşamları yatarken ağızdan antibiyotik verilmesi) uygulanır. Hekimin belirlediği sıklıkta idrar tetkiki, idrar kültürü ve diğer tetkikler tekrar edilir. Takiplerinde bu hastaların bir kısmında açık veya endoskopik cerrahi düzeltmeler gerekli olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi | Nasıl korunulur?

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunma Yolları

Yapılan araştırmalara göre aşağıda sıralanan yöntemler idrar yolu enfeksiyonunun oluşma riskini azaltabilir. Tekrar eden enfeksiyonu olanlarda, özellikle kadınlarda, bu önlemler işe yarayabilir.

Başlıca korunma yolları;

 • Erkek yada kadınların Cinsel ilişki sonrasında idrar yolu ağzını temizlemeli, kuru bırakılmalı,
 • Yaban Mersini suyu yada bu meyveden yenilebilir,
 • Anal seks yapılmaması gerekmektedir. Anal sekste bağırsaklardan dışarı çıkan yollardan bakteriler, sonrasında kadınlarda vajinaya girmesine sebeptir.
 • Cinsel birleşim sonrası işeme varsa tutulmamalı.
 • Günlük su tüketimi yetişkinlerde en az 2,5 litre su alınmalı.
 • Çiş tutmamak, mesanenin işleyişi bozulmamalı.
 • Dışkı atımı sonrası makatın etrafı ve dış kısmı temizlenip kurutulmalı. Temizlik yapılırken önden arkaya doğru yapılmalıdır. Çünkü dışkıdan gelen bakterilerin idrar yollarına bulaşmaması gerekir.
 • Ayaklar üşütülmemeli. Çıplak ayak ile gezilmemeli.
 • Islak iç çamaşırı yada mayo ile uzun süre gezilmemeli.

Источник: //www.gelgez.net/idrar-yolu-enfeksiyonu-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavisi/

İdrar Yolu Enfeksiyonu : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hayatımızı devam ettirebilmemiz adına dışarıdan aldığımız besinleri sindiririz. Sindirim sonucunda açığa çıkan atık maddeler sıvı forma getirilerek idrar ile beraber dışarı atarız. İdrar yolunda birçok idrar yolu elemanı bulunur.

Bunlarda oluşan herhangi bir problem idrar sorunu yaşanmasına neden olur. Burada en sık yaşanan problemlerden biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Birçok farklı şekilde bu enfeksiyon görülebilir.

Ancak genelde belirtileri hemen hemen herkeste aynıdır.

İdrar yolunda bulunan bakteriler buradaki elemanların yapısını bozarak işlevini kaybetmesine neden olur. Enfeksiyonlara neden olan bakteriler genelde mesane bölgesinde yer alır ve bunlara da sistit adı verilir. Kişinin yaşı, yaşam tarzı gibi pek çok farklılık bu hastalığa yol açabilir.

1. Genital bölgeye yerleşen bakteriler

Genital bölgeye yerleşen herhangi bir bakteri türü bu enfeksiyona yol açabilir. Dışarıdan mesaneye kadar ulaşan bu bakteriler buradaki ortam koşullarından faydalanarak hızlı bir şekilde yayılır.

Dışarıda kullandığınız herhangi bir tuvalet ve cinsel ilişki sırasında bulaşan herhangi bir bakteri bunlara yol açabilir. Aynı zamanda iç çamaşırı temizliğinin önemi büyüktür. Mutlaka düzenli olarak yıkanması ve değiştirilmesi gerekir.

Aksi halde iç çamaşırında üreyen bakterilerden dolayı da bu hastalık oluşur.

2. İdrar yolu değişikliği

Özellikle yeni doğan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu sindirim ve boşaltım sisteminde yer alan organların yeterince gelişmemesinden kaynaklanır. İdrar yolunda biriken ve burada toplanan idrar bir süre sonra idrarın içeriğinde bulunan zararlı atık maddeler orada hasar vermeye başlar ve enfeksiyonu başlatır.

Eğer yedikleriniz ve içtikleriniz taş oluşumuna neden olabilecek besinler ise bir süre sonra idrar yolu elemanlarında taş oluşumu görülür. Özellikle ürik asit bakımından zengin olan yiyecekler buna neden olur. Bir süre sonra oluşan taşlar büyüyerek idrar yolunun tıkayabilir. Bu da idrar yolunda bakterilerin oluşumunu artıran bir durumdur.

4. Sonda kullanımı

Uzun süreli bir tedaviye maruz kalmışsanız ve yatar pozisyondaysanız sonda kullanırsınız. Özellikle ortopedik rahatsızlıklarda kişinin idrarının daha kolay dışarı atabilmesi adına bu yönteme başvurulur.

Fakat uzun süreli değiştirilmeyen sondalarda ya da dolması beklenen sondalarda bakteri oluşumu artar. Bu bakteriler sondanın takıldığı yerden mesaneye doğru yerleşir. Bu da ciddi bir enfeksiyon oluşumuna neden olur.

Sonda durumunda oluşan enfeksiyon tedavi edilmezse çok riskli durumlar söz konusudur.

5. Doğum kontrol yöntemleri

Pek çok doğum kontrol yöntemi vardır. Ancak bazı doğum yöntemleri daha kolay olduğu için tercih edilir. Onlardan biri de sperm öldürmeye yönelik olan doğum kontrol yöntemleridir.

Spiral buna örnek olarak gösterilebilir. Bu yöntemi eğer kullanıyorsanız mutlaka kontrollerini yaptırmalısınız.

Aksi halde sperm öldürücü uçlara yerleşen bakteriler hızlı bir şekilde üreyerek hem bu hastalığa hem de diğer hastalıklara neden olabilir.

6. Cinsel ilişki

Yapılan araştırmalar sonucunda cinsel hayatı hareketli olan kişilerde bu enfeksiyon türüne rastlanma olasılığı yüksektir. Çünkü bakterilerin yerleşme olasılığı bire bir temasla daha çok olur. Aynı zamanda sürekli partner değiştiren biriyseniz korunmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde bu enfeksiyonla beraber daha birçok cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanabilirsiniz.

7. Gebelik

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu farklı bir sebepten dolayı görülür. Hormonların fazla salgılanmasından dolayı rahim ve çevresinde genişlemeler söz konusu olur. Bu genişlemeler arttığı için de bakterilerin buraya yerleşmesi ve üremesi daha hızlı bir şekilde görülür.

8. Diğer enfeksiyonlar

Böbreklerinizde ya da mesanenize yakın bölgelerde bir enfeksiyon türüne rastlanmış ise bu enfeksiyona önlem alınmaması sonucunda idrar yolu enfeksiyonu oluşur.

Bu enfeksiyon hızlı yayılan bir enfeksiyon olduğu için kişi genelde ayırt etmekte zorluk çeker. İdrar yolu enfeksiyonu dışında gelişen enfeksiyona karşı önlem almanız sonucunda bu hastalığı yaşamanız mümkündür.

Eğer diğer alanlara da enfeksiyon sıçramış ise genel bir tedavi gerekebilir.

1. İdrar yaparken yanma

Bu enfeksiyon türünü yaşıyorsanız; idrarın dışarı doğru çıkarken geçtiği yolu şiddetli bir şekilde hissetmenize neden olur.

Enfeksiyonun dışarı atılmasından önce oradan sökülmesi asıl yanmaya neden olan kısımdır. Ve genelde bakterilerin bulunduğu ortam normal hücre içi sıcaklığından fazladır.

Bu yanmalı idrar isteği tuvalette acı çekmenize neden olabilir. İltihabın neden olduğu bu ağrı, tedavi sonucunda geçer.

2. Sık sık idrar yapma isteği

İdrarın tam anlamıyla yapılmamasından kaynaklı sürekli olarak iltihabın neden olduğu doluluk hissi yaşayabilirsiniz. Bu doluluk hissi sık sık tuvalete çıkmanıza neden olur; ancak tam anlamıyla hissettiğiniz dolulukta idrar yapamazsınız. Bu yüzden gün içinde normalden daha fazla tuvalet ihtiyacı hissedersiniz.

3. İdrarda kötü koku

Sabah çıktığınız tuvaletlerde idrarın koyu renkte olduğunu ve keskin bir kokuya sahip olduğuna şahit olursunuz. Bu iltihabın ve bakterilerin neden olduğu özelliklerdir.

İdrarın bulanıklaşıp ve hatta bazı sendromlarda kanlı olduğunu bile görebilirsiniz. Bunlar bu enfeksiyonun neden olduğu en net belirtilerdendir.

Ancak kanlı olması artık mesane bölgesinde kanamaların olduğuna da işaret eder ve ağır bir enfeksiyon söz konusudur. Hastanede tedavi edilmek zorunda bile kalınabilir.

4. Ateşlenme

İltihaba neden olan enfeksiyonlar bir süre sonra önlem alınmazsa vücudun diğer yerlerine de hızlı bir şekilde yerleşir.

Vücudun savunma mekanizması hücrelerin maruz kaldığı bu saldırıya karşılık olarak ateşlenmenize neden olur. Hücrelerdeki bu sıcaklık artışı aslında hücrenin içerisine giren bakteriyi ısıyla öldürmektir.

Ancak elbette istenmeyen bir durumdur. Önlem alınmazsa havale geçirmeniz söz konusu olabilir.

5. Sırtta ağrı

Enfeksiyon hızlı yayılan bir bakteri oluşumudur. Bu bakteri oluşuma karşı önlem almanız gerekebilir. Eğer alınmazsa sadece idrar yoluyla da kalmaz, vücudunuzun diğer sağlıklı bölgelerine de ulaşır.

Enfeksiyonun ve iltihabın olduğu her yerde ağrı hissedilmesi normaldir. Ancak bu ağrı genelde ya mesane ve kasıklara ya da sırta vurur. Sırtta yaşadığınız ağrıyı böbreklerle ilişkilendirmemek gerekir.

Çünkü bu bir idrar yolunda oluşan enfeksiyonun belirtisidir.

6. Peniste ağrı

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu en sık rastlanılan belirtiler arasında peniste ağrı yer alır. Peniste ağrı pek çok farklı hastalıkla bağdaştırılsa da bu hastalığın diğer belirtileri ile birlikte görüldüğü zaman akıllara ilk olarak enfeksiyon gelir. Peniste ağrı uzun süre tuvaletinizi tutmuş hissi yaşamanıza ve bu şekilde bir baskıya maruz kalmanıza neden olabilir.

7. Huzursuzluk

Bebeklerde bu durumdan bahsediyorsak; bebeğinizde gece ağlamalar artabilir. Ve bununla beraber sıklıkla tuvaletini yapmaya çalışması da bu huzursuzluğu yaşamasına neden olabilir. Bebeklerde bu enfeksiyona karşı daha sıkı önlemler alınmalıdır. Çünkü her belirti bebeğinizde görülmez fakat ağrı kesinlikle olur. Buna karşılık teşhis de gecikebilir.

8. Halsizlik

Vücudun bağışıklık sisteminde yer alan savunma mekanizması vücuttan bu enfeksiyonu atmak için efor sarf eder. Vücutta bulduğu enerjinin büyük bir kısmını idrar yolu enfeksiyonunu dışarı atmak için kullanır. Ve bu süre boyunca da her zamankinden daha yorgun hisseder ve halsizleşirsiniz. Kasık bölgesinde oluşan ağrı yüzünden de sürekli olarak yatma isteği duyabilirsiniz.

1. İltihap söktürücü ilaçlar

Eğer ateşiniz sürekli inip çıkıyorsa ve bununla beraber kusma gibi belirtileri de görüyorsanız mutlaka en kısa zamanda doktora gitmelisiniz.

İlk müdahalenin yapılmasının ardından muayene sonuçlarınız ortaya çıkar. Muayene sonucunda doktorunuz genelde iltihap kurutucu etkiye sahip olan ilaçlar vererek daha hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olur.

Düzenli olarak içtiğiniz takdirde ilaçların etkisini görmeniz mümkün.

2. Vitamin takviyeleri

Hamilelik döneminde iseniz alacağınız en güzel önlem, tüm vitamin takviyelerini tamamlamaktır.

Çünkü hamilelik döneminde bu ve buna benzer hastalıklar için ilaç kullanmanız bazen bebeğe ve size zarar verebilir. Bu yüzden bu hastalığa önlem olarak vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Bunun için öncelikle bir vitamin testi yaptırmalı ve sonuçlara göre de doktorunuzun önerdiği vitamin ilaçlarını kullanmalısınız.

3. Cerrahi müdahaleler

Herhangi bir taş rahatsızlığı yüzünden bu sorunu yaşıyorsanız bunun için öncelikle ilaç tedavisi yapılır. Fakat eğer işe yaramazsa cerrahi müdahalelerle beraber bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Alınan taş idrar yolunun açılmasına yardımcı olur ve taşın etrafını saran bakteriler de bu şekilde temizlenir. Genelde tekrarlanmasına müsaade etmeyen yöntemlerden biridir.

İdrar Yolu İltihabına Alternatif Çözümler

 • Tuvaletiniz yaparken çok fazla yanmaya maruz kalıyorsanız sıcak su torbasıyla beraber bu yanmaların etkisini azaltabilir ve daha rahat vakit geçirmenizi sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sıcak su kompresi vücudun sıcaklık artışına neden olacağı için savunma mekanizmasına da yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin azalmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Bu yüzden bu dönemde sık sık sıcak torbanızı yanınızda bulundurun.
 • Vücudunuzun savunma mekanizması salgıların artmasına neden olur. Enfeksiyonu olduğu bölgeden çözebilmek adına buna ihtiyaç duyar. Ancak sizlerinde salgıların çalışmasına yardım etmeniz açısında bir de sökülen enfeksiyonların vücuttan uzaklaştırılması için bol bol su içmeniz gerekir. Normalde iki buçuk litre su içiyorsanız bugünlerde daha fazla sıvı alımı sağlayabilirsiniz. Zaten vücudunuzdaki sıvı bu enfeksiyon için harcandığından aşırı bir susuzluk hali ve bununla beraber cildinizde kuruma gözlemleyebilirsiniz.
 • Mesanenin iç duvarını kaplayan hücreler seviyesinde mesanenin doluluk seviyesine göre bir tuvalet ihtiyacı hissedersiniz. Eğer mesane dolarsa ve bu uyarıya rağmen tuvalet gitmezseniz sinir uçları zamanla yıpranarak diğer hastalıklara neden olabilir. Olabildiğince sık sık tuvalete gidip mesanenizin tamamını boşaltmaya özen göstermelisiniz. Eğer tuvaletinizi uzun süre tutarsanız bu bakteriler için bulunmaz bir fırsat olur ve hızlı bir şekilde üremeye devam eder.
 • Hem kendiniz için hem de partneriniz için bu tedavi süresince cinsel ilişkiye girmemeye özen gösterin. Çünkü kasık bölgesinde oluşan bir baskı sonucunda idrarınızı yapma olasılığınız bu dönemde çok yüksektir. Aynı zamanda partnerinize de idrar yolu enfeksiyonunu yine genital yollarla bulaştırabilirsiniz. Cinsel ilişkiye giriliyorsa bile mutlaka korunma yöntemlerinden faydalanmalısınız.
 • İdrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasında kişinin yeterince genital temizliğine önem vermemesi de yer alır. Ancak bu durum kişisel bakıma girdiği için herkes için geçerlidir. Eğer idrar yolu enfeksiyonunu yaşıyorsanız her zamankinden daha dikkatli olmalı özellikle idrarınızı yaptıktan sonra temizliğinize daha çok özen göstermelisiniz. Günlük olarak iç çamaşırlar sık sık değiştirmeli ya da günlük pedlerden yararlanmalısınız. Bu dönemde genital bölgeyi tahriş edecek hiçbir kimyasal ürün kullanmamaya özen gösterin.
 • Mineral ve vitamin bakımından zengin olduğunu bildiğiniz hemen hemen her derde deva olan elma sirkesi bu hastalık için de sizlere şifa dağıtıyor. Özellikle asidik içeriği sayesinde bakterileri hızlı bir şekilde öldürüp enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir idrar söktürücü olduğu için sürekli olarak tuvaletinizi getirir ve bu da hızlı bir şekilde idrar yolu enfeksiyonunu dışarı atmanıza yardımcı olur. Eğer olduğu gibi içemiyorsanız bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesini ekleyerek içebilirsiniz. Bu şekilde seyrelterek daha rahat bir içime kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda günde iki kez içmeniz iyileşme hızınızı artıracağından, daha tatlı bir hale dönüştürmek için içerisine bal da ilave edebilirsiniz.

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir?

Eğer bu hastalığı yaşıyor ancak ateşlenme kusma gibi ciddi belirtileri yaşamıyorsanız idrar yolu enfeksiyonu evde tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Bu şekilde dinlenme sürecinizi de artırmış olursunuz.

 • Halk arasında pek bilinmeyen kızılcık suyu içerisinde proantosiyanidin özellik bulundurur. Bu da bakterilerin oluşumunun önüne hızlı bir şekilde geçer. Aynı zamanda bu kızılcık suyunu hastalığa yakalanmadan önce içmeniz bu hastalığa karşı alacağınız sağlam önlemler arasında yer alır. Çünkü asıl özelliği bakterilerin oluşumunu önlemektir. Her öğünden sonra içeceğiniz bir bardak kızılcık suyu sayesinde hızlı bir iyileşme süreci yaşayabilirsiniz.
 • Bu hastalığın tedavisinde kullanılmış ve oldukça başarılı sonuçlar veren doğal yöntemlerden biri de maydanozdur. Maydanoz sizlerin daha hızlı bir şekilde iyileşmenize aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlanmamasına katkıda bulunur. Bir demet kadar maydanozu ayıkladıktan sonra suyla beraber kaynatın. Kaynatmış olduğunuz suyun ılıdığından emin olduktan sonra tüketin.
 • Karbonat pek çok hastalıkta kullanılan ve bu hastalıkta da dengeleyici görevi gören bir üründür. İdrarda bulunan enfeksiyon bir süre sonra asit baz dengesinin bozulmasına neden olur bu da yanma hissinizi artırır. Buna önlem olarak yapmanız gereken şey bir tatlı kaşığı kadar karbonatı suya atıp, karıştırıp içmektir. Bunu günde iki kez yaptığınızda hem yanma hissiniz azalır hem de diğer hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.
 • İdrar yolu enfeksiyonunun geçirilmesinde oldukça etkili olan diğer bir doğal yöntemde yaban mersinidir. Yaban mersini içerisinde bakteri engelleyici etki bulundurur. İyi bir antioksidan olan yaban mersini idrar yolu enfeksiyonunun vücuttan hızlı bir şekilde sökülüp atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu özelliği sayesinde hastalığa önlem olarak da bu bitkiden yararlanabilirsiniz. Tek başınıza tüketebileceğiniz gibi bir kase yoğurtla beraber de tüketmeniz mümkündür.

Источник: //sebboy.com/idrar-yolu-enfeksiyonu/

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu sık karşılaşılan rahatsızlıklarda biridir. Kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal erkeklerden daha kısadır ve bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu belirtileri kadınlarda daha sık görülür.

İdrar yolu enfeksiyonu zaman zaman sıkıntı verici ve ağrılı olabilmesine karşılık idrar yolu enfeksiyonu tedavisi oldukça kolay olan, çoğu zaman kendiliğinden veya antibiyotik kullanımıyla birkaç günde geçen bir rahatsızlıktır.

Sadece mesanede enfeksiyon görülmesi durumuna sistit denir. Bazen enfeksiyon böbreklerde veya üst idrar kanalında görülebilir. Bu duruma piyelonefrit adı verilir. Sistit piyelonefrite göre daha sık görülmesine karşılık daha az risk taşıyan bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonu neden olur:

Vajinal mantar enfeksiyonu yazımız için tıklayın.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur dendiğinde akla belirgin birkaç neden gelir. İdrar yolunda görülen enfeksiyonun birçok farklı nedeni olmasına karşılık, enfeksiyona sebep olan nedenlerin büyük bir bölümü aynı etkenler oluşturur. İdrar yolu enfeksiyonu neden olur:

 • Bakteriler: Sindirim sisteminde yaşayan bakteriler idrar yolunda oluşan enfeksiyonun en sık görülen nedenlerindendir. Bu bakterilerin sidik borusuna ulaşması enfeksiyona neden olur.
 • Genital hijyen: Yeterince yapılmayan ve yanlış yapılan tuvalet temizliği idrar yolunda enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Tuvalet temizliğinin arkadan öne doğru değil, önden arkaya doğru yapılması gerekir. Tuvalet temizliği dışında pamuklu iç çamaşırı kullanılması, sentetik iç çamaşırlarından kaçınılması, kullanılan pedlerin sık sık değiştirilmesi ve akıntı gibi sorunların vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi genital hijyen için önemlidir.
 • Kabızlık: İdrarın düzenli yapılması, tutulmaması ve mesanenin tamamen boşaltılması enfeksiyondan ve birçok farklı sağlık sorunundan korunmak için önemlidir. İdrarın düzenli atılması ile bakteriler de atılır ve idrar yolları temiz kalır. Ancak kabızlık zaman zaman idrar düzenini bozar. Bu durum da mesanede bakteri birikimine sebep olur ve enfeksiyona zemin hazırlar.
 • Tam boşaltılamayan mesane: Mesanenin tam boşaltılmasını engelleyen bir durum söz konusu olduğunda mesanede bakteri birikir. Biriken bakteriler de idrar yollarında enfeksiyon oluşumasına olanak sağlar.

idrar yolu enfeksiyonu

 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması: Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen tehlere karşı korur. Hastalık, kullanılan ilaçlar vb. bazı durumlarda bağışıklık sistemi zayılar ve görevini tam anlamıyla yerine getiremez. Böyle zamanlarda idrar yolu enfeksiyonu riski artar.
 • Böbrek taşı: Böbrek taşları idrar yollarının tıkanmasına neden olur ve bu durum bakteri birikimine sebep olarak idrar yolu enfeksiyonu oluşumuna zemin hazırlar.
 • Cinsel ilişki: Enfeksiyon cinsel yolla bulaşan bir fastalık olmasa da cinsel ilişki esnasında anüs ve vajinadaki mikropların idrar yolu ağzına doğru ilerlemesi daha kolay olur. Bu durumdan korunmak için kadınların cinsel aktivite öncesi ve sonrası idrara çıkmaları tavsiye edilir.
 • Sonda kullanımı: İdrarını kendi yapamayan ve bu nedenle sonda kullanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri daha sık görülür.
 • Bazı doğum kontrol yöntemleri: Bazı doğum kontrol yöntemleri de idrar yolu enfeksiyonu belirtileri görülmesine sebep olur.

İdrar yollarında enfeksiyon oluşması kadınlara oranla erkeklerde çok daha az rastlanan bir durumdur. Erkeklerde cinsel ilişki, mesane daralması ve prostat enfeksiyon oluşmasına sebep olan durumlardır.

En çok görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şu şekildedir:

 • Acil idrara çıkma ihtiyacı.
 • Sık idrara çıkma isteği.
 • Devamlı idrar gelme hissi.
 • Alt karın bölgesinde ağrı.
 • Kötü kokulu idrar.
 • İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı.
 • Kanlı idrar.
 • Böbreklerde oluşan enfeksiyonlarda ateş, bulantı, kusma idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olarak karşımıza çıkar.

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Yukarıda saydığımız idrar yolu enfeksiyonu belirtileri hamilelerde ve diyabet hastalarında görüldüğünde veya bu belirtilere yüksek ateş eşlik ediyorsa en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Bunların dışında belirtilerin bir anda artış göstermesi doktora başvurulması gereken durumlardandır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle kendiliğinden veya basit bir antibiyotik tedavisi ile geçer. Birçok kişide enfeksiyonun tekrarladığı görülür. Tekrarların olduğu durumlarda enfeksiyonun altında yatan sebebin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer dendiğinde enfeksiyondan daha kolay ve çabuk kurtulmak için:

idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

 • Bol su içmek.
 • Sık idrara çıkmak.
 • Ayakları üşütmemek.
 • Genital temizliğe özen göstermek.
 • Baharatlı besinler ve gazlı içecekler tüketmemek.
 • Kabızlığın oluşmamasını sağlamak.
 • Sigara ve alkolden kaçınmak yararlı olacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için en çok başvurulan yöntem antibiyotik kullanımıdır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için kullanılan antibiyotikler ile hastaların %80’i iyileşir.

İyileşme sürecinde hastaya genellikle ağrının hafifletilmesi için ağrı kesiciler de verilir. Üst idrar yollarında enfeksiyon görülmesi durumunda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi hastanede sürdürülür.

Tekrarlayan enfeksiyonlarda altta yatan sebebin tespit edilip, bu sebebe yönelik tedavi uygulanır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi olarak aynısafa çayı, papatya çayı, sarımsak, üzüm çekirdeği ekstremi, rezene ve limonlu su fayda sağlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu söz konusu olduğunda yukarıdaki tavsiyeler ve tedaviye ek olarak idrar yolu bitkisel tedavi ürünleri ile iyileşme süresi hızlandırılabilir.

Источник: //saglikloji.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi