İdrarınızdaki Kan Ciddi Hastalık Belirtisi Olabilir

İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri

İdrarınızdaki Kan Ciddi Hastalık Belirtisi Olabilir

Haber güncelleme tarihi 26.01.2019 09:31

Kanlı İdrar Neden Olur?

İdrarda görülen kan, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kanlı idrar, önemsiz bir nedenden kaynaklanabileceği gibi ciddi bir tehnin habercisi niteliğinde de olabilir.

Kanlı idrarla karşılaşmanız durumunda bir an önce doktora başvurmalı ve kanamanın nedenlerini araştırmalısınız. Kanamanın nedeni bir hastalık ise geç kalınmadan tedaviye başlanmalıdır.

 İdrarda görülen kan miktarı kanamanın nedenine göre değişkenlik gösterebilir. İdrarda görülen kan, gözle görülecek kadar fazla olabileceği gibi yalnızca kan tahlillerinde de kan hücrelerine rastlanılabilir.

Bu tip “mikroskopik kanamalar” genellikle rutin kontrol sırasında ortaya çıkar. Kanlı idrar, toplumun %5’inde görülen bir durumdur.

Kanlı idrar, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Ayrıca çocuklarda da kanlı idrara rastlanılabilir. İdrarda görülen kan, böbrekler, böbrek boruları, mesane ve dış idrar yolundan gelebilir.

Erkeklerde ise prostat hastalıklarından kaynaklanan kanamalar görülebilir. İdrar kanamalarının en önemli nedenlerinden biri kanserdir. Kanserin yanı sıra böbrek taşları ile idrar yolu enfeksiyonları da kanamaya neden olabilir.

Bu tip ciddi hastalıkların yanı sıra ağır egzersizler de kanlı idrara neden olabilir.

1. Sistit

Mesane iltihaplanması olan sistit, idrar yollarında en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır.

Tedavi edilmemesi durumunda böbreklere yayılabilir ve kalıcı hasar bırakabilir.

Sistit oluşumunu tetikleyen faktörler; doğum, nörolojik problemler, idrar yoluna yapılan müdahaleler, cinsel ilişki, mesane taşı ve az su tüketimi olarak sıralanabilir.

2. Böbrek Taşı

Kanlı idrara neden olan durumlardan bir diğeri böbrek taşıdır. Böbrek taşı, şiddetli ağrıya neden olduğu gibi bulantı ve kusmaya da neden olabilir. Ancak kanlı idrara neden olan asıl etken, böbrek taşının idrarda tahrişe neden olmasıdır.

3. Mesane Taşı

Tıpkı böbrek taşında olduğu gibi mesane taşı da kanlı idrara neden olabilir. Taşın mesaneyi tahriş etmesi sonucunda kanlı idrar meydana gelebilir.

4. Hemolitik Anemi

Alyuvarları yok eden bazı hastalıklar, alyuvarlardaki genetik anormallikler veya bazı ilaçlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Hemolitik anemide yorgunluk, güçsüzlük, nefes darlığı ve idrarda kan gibi belirtiler gözlemlenir.

5. Mesane Kanseri

Mesane kanserinin başlıca belirtisi idrarda kan görülmesidir. Ancak idrarda kan görülen her vaka mesane kanserini işaret etmez. Mesane kanseri nedeniyle meydana gelen kanamalar ara sıra görülür. Mesane kanserinin ileri vakalarında mesane tahrişine ve sancılı idrar yapmaya neden olur.

6. Üretrit

Genellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlık olan üretrit, yetersiz hijyenden kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Üretritte sarımtırak akıntı ile birlikte karnın alt kısmında ağrı görülür.

Ayrıca sık sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi ve kanlı idrar yapma gibi belirtiler de gözlemlenir.

Hangi Test Ve Tetkikler Uygulanır?

Kanamanın belli bir hastalığı işaret ettiğini söyleyemeyiz. Vakaların %15’inde hiçbir soruna rastlanmazken bazı durumlarda tıbbi müdahale gerektiren sorunlar tespit edilebilir. Bu nedenle kanlı idrar sorunu ile karşılaşılması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Doktora başvurmanız durumunda öncelikle muayene yapılır ve tam idrar tetkiki istenir. Kanama, böbrek hastalıklarından kaynaklanıyorsa bu test ile meydana çıkabilir.

Mikroskop yardımıyla kan hücrelerinin şekilleri incelenir ve idrar yolunun hangi bölgesinde problem olduğu bulunabilir. Ayrıca idrar kültürü yapılarak mikrop üremesinin olup olmadığı tespit edilir.

Mikrop üremesi varsa, idrar yolu enfeksiyonundan bahsedilebilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi önerilir. Kanser gibi ciddi hastalıklardan şüpheleniliyorsa idrarda sitolojik inceleme yapılır. Bu inceleme ile kanser hücresi veya anormal hücreler tespit edilebilir.

Bir diğer tetkik ise kan testidir. Kan testi ile böbrek fonksiyonları kontrol edilir.

Yapılan test ve tahlillerin yanı sıra çeşitli görüntüleme yöntemleri ile incelemeler yapılır. Ultrason ile böbreklerde kitle ve tümörün olup olmadığı incelenir. Ayrıca ultrason ile böbreğin etli dokusunu değiştiren durumlar saptanır. Röntgen ise taş araştırmasının yapılmasını sağlar.

Bir diğer inceleme yöntemi ise bilgisayarlı tomografidir. BT (bilgisayarlı tomografi) ile idrar yolunun iç ve dış kısmı incelenir. Röntgene kıyasla taş olup olmadığını daha net bir şekilde gösterir.

En sık kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biri olan MR (manyetik rezonans) organların iç yapılarının daha detaylı şekilde incelenmesini sağlar.

BT, MR ve röntgen gibi görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak sistoskopi yönteminden yararlanılabilir.

Mesanenin detaylı olarak incelenmesini sağlayan sistoskopi, aynı zamanda üretra adı verilen idrar yolunun da detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar.

Bir diğer yöntem ise böbrek borusunu ve böbreğin içini incelemek adına mesaneden yukarı ilaç verilerek incelenmesidir. Ayrıca gözle direkt görüntüleme için üreteroskopi adı verilen küçük bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

 Önerilen İçerik; ► İdrarınızın Kötü Kokmasının 10 Büyük Nedeni!

 UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/idrardan-kan-gelmesinin-nedenleri-16325h.htm

İdrarda kan gelmesinin 10 nedeni

İdrarınızdaki Kan Ciddi Hastalık Belirtisi Olabilir

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

27.11.2017

Tıp dilinde hematüri olarak adlandırılan idrardan kan gelmesi sık görülen sağlık sorunlarından biridir. İdrarda kan, üriner sistem olarak adlandırılan idrar yolları organlarının herhangi birinden kaynaklanabilir. İdrar yolu organları; böbrekler, üreterler ( böbrekler ile mesane arasındaki tüpler ), mesane ( idrar kesesi ) ve üretradan ( mesaneyi vücut dışına bağlayan kanal ) oluşur.

İdrarda kan bulunması 2 şekilde değerlendirilir:

1- İdrarda gözle görünen kanama ( makroskobik hematüri ): İdrarı kırmızıya boyayan gözle görünen kanamadır ve makroskopik hematüri olarak adlandırılır.

2- İdrarda gözle görünmeyen kanama ( mikroskobik hematüri): İdrardaki kan oranı bazen gözle fark edilemeyecek kadar az olabilir. Mikroskopik hematüri veya dipstik pozitif hematüri denilen bu durumda idrarda kan, özel testlerle tespit edilir.

İdrarda kan görülmesi aşağıda saydığımız sağlık sorunlarının belirtisi olabilir, bunun için gerekli tıbbi önlemler alınmalı ve tedavi uygulanmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu – 1

Sistit olarak da bilinen bu enfeksiyon erkeklerde de görülmekle beraber genelde genç kadınlarda görünen bir rahatsızlıktır.

Sistit belirtileri ve yol açtığı şikayetler:

– Kanlı idrar

– İdrar yaparken yanma hissi

– Sık idrara çıkma isteği

– Alt karın ağrısıdır

Çoğu zaman hafif atlatılır ve birkaç günde kendiliğinden geçebilir. Yukarıdaki şikayetlere ateş ve ciddi yan ağrısı eklenirse piyelonefrit adı verilen daha komp bir enfeksiyona dönüşebilir ve bazı durumlarda hastaneye yatarak tedavi gerektirir. Sistit durumunda bol miktarda su içmek önemlidir.

Üretrit – 2

Mesaneyi vücut dışına bağlayan kanal olan üretranın enfeksiyonu durumuna üretrit denir. Genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon nedeniyle oluşur ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Ağır egzersizler – 3

Sebepleri kesin olarak bilinmemekle birlikte; yorucu bir egzersiz yapıldıysa vücut zorlanmış olabilir, mesanede travma, dehidrasyon ( vücudun susuz kalması ) veya kırmızı kan hücreleri alyuvarların parçalanması sonucu idrarda kan görülebilir. Bu duruma en duyarlı olan sporcu grubu uzun mesafe koşucuları olmakla beraber diğer sporcularda da bazen görünebilir.

Mesane veya böbrek taşı – 4

Böbrek veya mesane taşı oldukça şiddetli ağrılara sebep olan ve sık görülen bir rahatsızlıktır.

Böbrek taşı, böbrek ve mesane arasında idrar taşıyan ve çapı yaklaşık 5 mm olan kanallar olan üreterlere takılırsa, renal kolik olarak adlandırılan şiddetli taş ağrısına sebep olur ve idrarda kanama görülebilir. Küçük taşlar bol su içerek atılabilir. Daha büyük taşlar ise taş kırma veya ameliyat gerekebilir.

Böbrek travmaları – 5

Kaza veya yaralanmalara bağlı idrar yollarında kanama olabilir. Bunların çoğu zamanla geçebilir veya cerrahi operasyon ile kanama durdurulabilir.

Glomerulonephrit – 6

Nefrit olarak adlandırılan böbreklerin kanı süzen kısmının inflamasyonu idrarda kanama sebeplerinden biridir. Çocuklarda ve gençlerde daha sık görülmektedir. Tedavisi, nefritin oluşma şekline (örneğin enfeksiyon, kullanılan belli başlı ilaçlar gibi) göre değişiklik gösterir.

İyi huylu ( bening ) prostat bezi büyümesi – 7

Yaşlı erkeklerde sıkça görülen prostat bezinin şişerek idrar torbasına baskı yapması durumudur. Bening prostat hiperplazisi ( BPH ) olarak adlandırılan bu durum idrarda kan görülmesi yanında, idrar yapmada zorluk ve sıklıkla idrara çıkma şikayetlerine de neden olur. Bu rahatsızlığı olan erkeklerin alkol ve kafein içeren ürünlerin tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

İdrar yollarını tutan kanserler – 8

Erkeklerde idrarda kana rastlamak prostat kanserinin; kadın ve erkeklerde ise mesane veya böbrek kanserinin bir işareti olabilir. Erken tanı ve teşhis bu hastalıkların tedavisinde hayati önem taşımaktadır. Mesane kanserlerinin %80’inde idrarda gözle görülen ağrısız kan, bir kanser belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalıtsal hastalıklar – 9

İdrarda görülen kan kalıtsal bazı hastalıkların işareti olabilir. Bunlar arasında Polikistik böbrek hastalığı, hemofili, orak hücre anemisi ve bazı kan pıhtılaşma bozuklukları mevcuttur. Ailesel iyi huylu hipokalsiürik hiperkalsemi ise sadece çubukla yapılan idrar testinde ortaya çıkan daha zararsız bir kalıtsal hastalıktır.

Diyet veya ilaç – 10

Bazı gıdalar örneğin; pancar yemek idrar rengini pembemsi-kırmızımsı yapabilir. Bu tamamen zararsız bir durumdur. Diğer yandan rifampisin ve nitrofurantoin gibi antibiyotikler veya müshil, idrarda kanamaya neden olmadan idrarı kırmızımsı-kahverengimsi bir renge dönüştürebilir. Eğer kullanılan başka ilaçların yan etkisi olarak kanama görünüyor ise doktora başvurulmalıdır.

Sonuç olarak, idrarınızda ağrısız veya ağrılı kan görürseniz, tekrarlayan veya kalıcı idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, idrarınızı yaparken yanma-acı gibi şikayetleriniz var ise bir uzmana görünmenizde ve gerekli testleri yaptırmanızda yarar var.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:Dr Rob Hicks.Blood in urine (haematuria), Cystitis, Prostate enlargement, Urinary tract infections in adults, Non-gonococcal urethritis, Prostate cancer, Bladder cancer, Kidney cancer

Mayo Clinic, USA: Blood in urine (hematuria). Kidney Research UK: Blood in the urine. April 2017

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/idrarda-kan-gelmesinin-10-nedeni/

İdrarda Kanama Nedenleri

İdrarınızdaki Kan Ciddi Hastalık Belirtisi Olabilir
40 / 100SEO Score

İdrarda kanama çoğu insan için kaygı verici bir belirtidir. Tıpta hematüri olarak isimlendirilen bu durum basit bir hastalığa bağlı gelişebileceği gibi ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Her ne sebeple olursa olsun normal olarak değerlendirilemez. Mutlaka doktor muayenesi gerektirir.

İdrardaki kan, böbrekten, idrar yollarından veya idrar kesesinden kaynaklanabilir. Bazen kırmızı renkte bariz kan görülürken bazen de sadece idrar renginde koyulaşma fark edilir. İdrarın koyu çay rengine dönüşmesi idrardaki kanamanın göstergesi olabilir.

Gözle fark edilebilecek seviyelerde kanama varsa buna makroskopik hematüri denir. Bu idrardaki kan miktarının fazla olduğunu gösterir. Bazen de idrar görüntüsü normal olduğu halde idrar tahlilinde kanama tespit edilir. Bu durumda kanama miktarı azdır ve mikroskopik hematüri olarak adlandırılır.

İdrardan kan gelmesi

Kanamanın fazla veya az olması, durumun ağır yada hafif olduğunu göstermez. Yani fazla kanama kötü, az kanama iyidir demek oldukça yanlış olacağı gibi tersi de söylenemez.

İdrarda oluşan renk değişikliği, koyulaşma her zaman kanama olarak değerlendirilmemelidir. Bazen alınan gıdalar yada ilaçlar idrarın rengini değiştirebilir. Bunu gözle ayırt etmek zor olacağı için idrar tahlili yaptırmak gerekebilir. Kanama nedeniyle doktora başvurup tahlili temiz çıkan birçok insan bulunmaktadır.

Yapılan idrar tahlilinde eritrosit miktarının 3’ten fazla olması idrar kanaması olduğunu gösterir. (bkz: Tam idrar tahlili nedir?)

İdrarda kanama nedenleri

Nedenler hafif bir enfeksiyondan kansere kadar değişir.

Taş Düşürme

Erişkinlerde en sık idrar kanaması yapan iki neden; taş düşürme ve kum dökmedir. Taş düşüren kişilerde ani başlayan şiddetli yan (böğür) ağrısı vardır. Bu ağrı taşın seviyesine göre bazen sırta bazen de kasıklara doğru vurur. Bazen bulantı ve kusmanın eşlik ettiği bu durumda, taşın idrar kanallarını zedelemesi sonucu kanama görülür.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Erişkin kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.İdrar yanması, az ve sık idrara çıkma, ani sıkışma ve idrar kaçırma gibi şikayetler de eşlik eder. Bazen ateş ve bulantı da görülebilir. Yapılan idrar tahlilinde lökosit ile birlikte eritrosit (kan) miktarı artmıştır. Doğru antibiyotik tedavisi ile düzelir.

Böbrek (Glomerüler) Hastalıkları

Glomerül, böbrekte kanın süzülüp idrarın oluşturulmaya başlandığı damarsal yapıya denir. Bu yapıyı tutan hastalıkların çoğunda idrardan kan gelmesi görülür.

Hastaların çoğunda kanamanın yanında ödem ve yüksek tansiyon vardır. İdrar rengi kırmızı yada koyudur(kola renginde). Bu bölgeyi tutan bazı sistemik hastalıklarda (lupus hastalığı, Henoch-Schönlein purpurası, Goodpasture sendromu…) yine idrarda kanama görülebilir.

Berger hastalığı( IgA Nefropatisi) idrarda kanamaya en sık neden olan glomerüler hastalıktır. Genç erkeklerde daha sık görülür. Grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonundan birkaç gün sonra kanama gelişir.

Kanserler

Orta ve ileri yaştaki kimselerde ağrısız idrar kanaması varsa böbrek ve idrar kesesi (mesane) kanserleri araştırılmalıdır. Bunlara bel ağrısı, kilo kaybı, kan düşüklüğü (anemi) eşlik edebilir.

Polikistik Böbrek

Böbreklerde kistlerin bulunduğu kalıtsal bir hastalıktır. İdrarda çok sık kanaması yaparlar.  Bu kanama genellikle aralıklıdır. Polikistik böbrek rahatsızlığı olanların neredeyse yarısında gözle görülebilen kanama vardır. Büyük çoğunluğunda ise idrar tahlilinde kanama tespit edilir.

Prostat Hastalıkları

Prostat büyümesi, prostat iltihabı (prostatit) ve prostat kanseri erkeklerde kanama nedenleri arasındadır. Kanama şikayeti olan orta-ileri yaştaki erkeklerde prostat hastalıkları araştırılmalıdır. İdrar yaparken ağrı, zorlanma, idrara başlamakta güçlük, kesik kesik işeme, sık idrara çıkma, idrarı tam yapamamış hissi gibi belirtiler prostat hastalıklarını düşündürür.

Diğer nedenler

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Böbrek veya mesane tüberkülozu,
 • Travma, darbe,
 • Orak hücreli anemi: Ataklar halinde tekrarlayan kanama yapar. (bkz: Orak hücreli anemi nedir?)
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı. Antikoagülan(coumadin gibi) grubu ilaçlar…
 • Karın içi organların iltihabi durumlarında kanama görülebilir. Mesela apandisitte mikroskopik kanama görülebilir. (bkz: Apandisit nedenleri ve belirtileri nelerdir?)
 • Ateşli hastalıklar,
 • Parazit enfeksiyonu: Schistosoma haematobium isimli parazit idrar yollarını tutarak kanamaya neden olur. Ülkemizde görülmeyen bu parazit Afrika, Hindistan ve Orta Doğu’da görülür. Buraya seyahat eden kişilerde, idrardan kan gelmesi şikayeti olursa şüphe edilmelidir.
 • Fındıkkıran Sendromu(Nutcracker Sendromu): Nadir görülen bir sendromdur. Sol böbrek toplardamarı, iki atardamar arasına (aort ile süperior mezenter arasına) sıkışmıştır. İdrarda kanama dışında erkeklerde varikosel ve sol testis ağrısıda görülebilir.

İdrardan sonra kan gelmesi neyi gösterir?

mesane yapısı

İdrar bitiminde kanamanın olması, kanamanın olduğu yer hakkında bilgi verir. Kanamanın idrar kesesi (mesane) boynu ve hemen altındaki idrar yollarından (posterior üretra) kaynaklandığını düşündürür.

İdrarda kanaması olanlar üroloji yani bevliye doktoruna başvurmalılar.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/idrardan-kan-gelmesi/

Mesane kanseri belirtileri neler? İdrarda kan geliyorsa dikkat!

İdrarınızdaki Kan Ciddi Hastalık Belirtisi Olabilir

Sigara içme miktarı ve kullanım süresi riski artırırken özelikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan belirtilerin ihmal edilmemesi gerekiyor.

Sigaradan uzak durma, sağlıklı beslenme, aktif hareketli bir yaşam şeklinin yanında bol sıvı tüketip, idrar yapma hissini bekletmemek mesane kanserine karşı alınacak önemler arasında yer alıyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, mesane kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Erkekler daha fazla risk altında

Mesane kanseri kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan mesane kanseri, sigara içenlerde içmeyenlere oranla yaklaşık 2,5 kat daha fazla görülmektedir. Tütün ve tütün ürünleri kullanmanın yanında; kimya, boya, akü sanayi gibi meslek gruplarında olan kişiler de mesane kanseri bakımından risk altındadır.

İdrardaki kanı önemseyin

Birçok rahatsızlıktan kaynaklanabilmekle birlikte idrarda görülen kan mesane kanserinin en önemli belirtisidir. Mesane kanserinin ilk belirtisi idrarda kan görülmesi olabilir. Kanama çoğunlukla sancısızdır.

Kanamalar idrarın tamamında olabileceği gibi pıhtı da oluşabilmektedir. Gözle görülmeyen ancak idrar tahlilinde ortaya çıkan kanamaların da mesane kanseri belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.

Kanamanın yanı sıra;

 • Sık idrara gitmek
 • İdrarda acillik hissi
 • Pıhtıya bağlı idrar yaparken zorlanma hatta idrar yapamama
 • İlerleyen mesane tümörlerinde ağrı ve kilo kaybı olabilir.

Rutin idrar tahlilinizi ihmal etmeyin

Mesane kanserinin en önemli belirtisi olan idrardaki kanama gözle görülebilir olduğu gibi mikroskobik düzeyde de gerçekleşebilmektedir. Rutin idrar tahlillerinin yaptırılması mesane kanserinin erken dönemde belirlenebilmesi bakamında önemlidir.

Şüpheli durumlarda ultrason ve diğer radyolojik görüntüleme yöntemleri ile mesanede tümör olup olmadığı belirlenebilmektedir. Kanaması olan ama radyolojik yollarla tümör tespit edilemeyen hastalarda sistoskopi denilen yöntemle mesane, idrar yolu ve prostat kontrol edilip gerekirse parça alınması gerekebilir.

Tuvalete gitmekte gecikmeyin

Mesane kanserinden korunmak için sigaradan uzak durulmalıdır. Bununla birlikte; hareketli yaşam tarzını benimsemek, mümkün olduğu kadar doğal besinleri tüketmek, işlenmiş ve katkılı gıdalardan uzak durmak, bol sıvı alarak idrarı fazla bekletmemek önemlidir. Atılım organı olan mesane böbreklerden süzülüp gelen idrarın vücudu terk etmeden önceki son durağıdır.

Tuvalet ihtiyacını bekletmek, vücuttan atılması gereken toksik maddelerin mesane ile daha uzun süre temas etmesine neden olmaktadır. Ayrıca, kimyevi maddelerin kullanıldığı riskli meslek gruplarında çalışan kişilerin maske, koruyucu kıyafet gibi gerekli önlemleri alması hayati önem taşıyabilmektedir.

Bağışıklık sistemine yönelik tedaviler umut veriyor

Mesane kanserinin tedavisinde immünoterapi yani bağışıklık sistemine yönelik tedavilerde umut verici gelişmeler yaşanmaktadır. Yüzeyel ama tekrarlayan tümörlerde bağışıklığı güçlendirmek için mesaneye tüberküloz basili verilmesi daha önceden de uygulanan tedaviler arasındaydı.

Bütün vücuda zarar verebilen toksik kemoterapi ilaçlarının yerine vücudun doğal savunma mekanizması olan immün sistemi harekete geçirerek kanserleri kontrol altına almayı hedefleyen yeni ilaçlar metastaz yapmış hastalarda dahi bir umut ışığı olmaktadır. Yan etkisi daha az olan hedefe yönelik bu ilaçları diğer ilaçlarla kombine ederek metastaz yapmış mesane tümörlerinde bile etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Tedavide yüz güldürücü gelişmeler var

Hastaların %90 gibi büyük bir çoğunluğunda idrar yolunun içini döşeyen değişici epitel hücrelerden kaynaklanan mesane kanseri görülmektedir. Hastalık çoğunlukla lokal ve yüzeyel olarak başlar, hastaların beşte biri ilk ortaya çıktığında lokal mesane kaslarına ilerlemiş hatta mesane dışına sıçramış olabilir.

Yüzeyel lokal veya invaziv olarak ortaya çıkan mesane kanserinde tedavi kanserin tipine ve derecesine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Düşük dereceli, yüzeyel mesane tümörleri kapalı cerrahi yöntemle çıkartılarak tam tedavi sağlanabilir. Ancak bu tümörlerde tekrarlama, hatta ilerleme olabilir.

Bu nedenle tümör tam tedavi edilse de belirli aralıklarla endoskopi ve sistoskopi ile takip edilmektedir. Yüksek dereceli riskli mesane kanserlerinde ise tümör sayısı ve hacmine göre cerrahi işlemden sonra tekrarlamaması için mesaneye kemoterapi veya immünoterapi uygulanması gerekmektedir.

Kapalı cerrahi yöntemlere ve ilaç tedavisine rağmen tekrarlayan ve ilerleyen ciddi tümörlerde kanserin vücuda yayılmasını engellemek için mesanenin tamamen alınması gerekebilmektedir. Laparoskopik ve robotik tedavi seçenekleri sayesinde hasta sadece hastalıktan kurtulmakla kalmamakta, çok daha erkenden normal hayatına dönebilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemenin 10 temel kuralı

Источник: https://indigodergisi.com/2018/10/mesane-kanseri-belirtileri-idrar-kan/

İdrarınızdaki Kan Ciddi Hastalık Belirtisi Olabilir

İdrarınızdaki Kan Ciddi Hastalık Belirtisi Olabilir
Prof. Dr. Turhan ÇAŞKURLU
Üroloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

İdrarda kan görülmesi, sık tuvalete çıkma gibi şikayetlerle belirti veren mesane kanserinde sigara kullanımı risk faktörlerinin başında geliyor.

Sigara içme miktarı ve kullanım süresi riski artırırken özelikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan belirtilerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Sigaradan uzak durma, sağlıklı beslenme,  aktif hareketli bir yaşam şeklinin yanında bol sıvı tüketip, idrar yapma hissini bekletmemek mesane kanserine karşı alınacak önemler arasında yer alıyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, mesane kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. 

Erkekler daha fazla risk altında

Mesane kanseri kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan mesane kanseri, sigara içenlerde içmeyenlere oranla yaklaşık 2,5 kat daha fazla görülmektedir. Tütün ve tütün ürünleri kullanmanın yanında; kimya, boya, akü sanayi gibi meslek gruplarında olan kişiler de mesane kanseri bakımından risk altındadır.  

İdrardaki kanı önemseyin

Birçok rahatsızlıktan kaynaklanabilmekle birlikte idrarda görülen kan mesane kanserinin en önemli belirtisidir. Mesane kanserinin ilk belirtisi idrarda kan görülmesi olabilir. Kanama çoğunlukla sancısızdır.

  Kanamalar idrarın tamamında olabileceği gibi pıhtı da oluşabilmektedir. Gözle görülmeyen ancak idrar tahlilinde ortaya çıkan kanamaların da mesane kanseri belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.

Kanamanın yanı sıra;

 • Sık idrara gitmek
 • İdrarda acillik hissi
 • Pıhtıya bağlı idrar yaparken zorlanma hatta idrar yapamama
 • İlerleyen mesane tümörlerinde ağrı ve kilo kaybı olabilir.

Rutin idrar tahlilinizi ihmal etmeyin

Mesane kanserinin en önemli belirtisi olan idrardaki kanama gözle görülebilir olduğu gibi mikroskobik düzeyde de gerçekleşebilmektedir. Rutin idrar tahlillerinin yaptırılması mesane kanserinin erken dönemde belirlenebilmesi bakamında önemlidir.

Şüpheli durumlarda ultrason ve diğer radyolojik görüntüleme yöntemleri ile mesanede tümör olup olmadığı belirlenebilmektedir.

Kanaması olan ama radyolojik yollarla tümör tespit edilemeyen hastalarda sistoskopi denilen yöntemle mesane, idrar yolu ve prostat kontrol edilip gerekirse parça alınması gerekebilir.

Tuvalete gitmekte gecikmeyin

Mesane kanserinden korunmak için sigaradan uzak durulmalıdır. Bununla birlikte; hareketli yaşam tarzını benimsemek, mümkün olduğu kadar doğal besinleri tüketmek, işlenmiş ve katkılı gıdalardan uzak durmak, bol sıvı alarak idrarı fazla bekletmemek önemlidir.

Atılım organı olan mesane böbreklerden süzülüp gelen idrarın vücudu terk etmeden önceki son durağıdır. Tuvalet ihtiyacını bekletmek, vücuttan atılması gereken toksik maddelerin mesane ile daha uzun süre temas etmesine neden olmaktadır.

Ayrıca, kimyevi maddelerin kullanıldığı riskli meslek gruplarında çalışan kişilerin maske, koruyucu kıyafet gibi gerekli önlemleri alması hayati önem taşıyabilmektedir.

Bağışıklık sistemine yönelik tedaviler umut veriyor

Mesane kanserinin tedavisinde immünoterapi yani bağışıklık sistemine yönelik tedavilerde umut verici gelişmeler yaşanmaktadır. Yüzeyel ama tekrarlayan tümörlerde bağışıklığı güçlendirmek için mesaneye tüberküloz basili verilmesi daha önceden de uygulanan tedaviler arasındaydı.

Bütün vücuda zarar verebilen toksik kemoterapi ilaçlarının yerine vücudun doğal savunma mekanizması olan immün sistemi harekete geçirerek kanserleri kontrol altına almayı hedefleyen yeni ilaçlar metastaz yapmış hastalarda dahi bir umut ışığı olmaktadır.

Yan etkisi daha az olan hedefe yönelik bu ilaçları diğer ilaçlarla kombine ederek metastaz yapmış mesane tümörlerinde bile etkili sonuçlar alınabilmektedir. 

Tedavide yüz güldürücü gelişmeler var

Hastaların %90 gibi büyük bir çoğunluğunda idrar yolunun içini döşeyen değişici epitel hücrelerden kaynaklanan mesane kanseri görülmektedir.

Hastalık çoğunlukla lokal ve yüzeyel olarak başlar, hastaların beşte biri ilk ortaya çıktığında lokal mesane kaslarına ilerlemiş hatta mesane dışına sıçramış olabilir. Yüzeyel lokal veya invaziv olarak ortaya çıkan mesane kanserinde tedavi kanserin tipine ve derecesine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Düşük dereceli, yüzeyel mesane tümörleri kapalı cerrahi yöntemle çıkartılarak tam tedavi sağlanabilir. Ancak bu tümörlerde tekrarlama, hatta ilerleme olabilir. Bu nedenle tümör tam tedavi edilse de belirli aralıklarla endoskopi ve sistoskopi ile takip edilmektedir.

Yüksek dereceli riskli mesane kanserlerinde ise tümör sayısı ve hacmine göre cerrahi işlemden sonra tekrarlamaması için mesaneye kemoterapi veya immünoterapi uygulanması gerekmektedir.

Kapalı cerrahi yöntemlere ve ilaç tedavisine rağmen tekrarlayan ve ilerleyen ciddi tümörlerde kanserin vücuda yayılmasını engellemek için mesanenin tamamen alınması gerekebilmektedir. Laparoskopik ve robotik tedavi seçenekleri sayesinde hasta sadece hastalıktan kurtulmakla kalmamakta, çok daha erkenden normal hayatına dönebilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 05 Ekim 2018Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/idrarinizdaki-kan-ciddi-hastalik-belirtisi-olabilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть