Ihlamurun Faydaları

içerik

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları

Çay olarak tüketilen en yaygın bitkilerden biri de ıhlamur bitkisidir. Boyları 20 ile 30 metreye kadar uzayabilen ve sarı renkli yapraklara sahip olan ıhlamur ağacı, ıhlamurgiller familyasının Tilia cinsine aittir.

Birden fazla çeşidi bulunan ıhlamur ağacı, farkı bileşenlere sahiptir ve her birinin etki alanı da farklılık göstermektedir. Fakat ıhlamur ağacı türleri içinde en faydalı olanı ise, Tilia cordata cinsi ıhlamur ağacıdır.

Bu türdeki ıhlamur ağacının yaprakları oldukça küçüktür ve tıbbi açıdan da en faydalı etkileri bulunmaktadır. Dünya genelinde bakıldığında, ıhlamurun yaygın şekilde ve kendiliğinden doğal olarak yetiştiği bölgeler, Avrupa ve Batı Asya topraklarıdır.

Genellikle çiçeklerinin kurutulması ile elde edilen ıhlamur, yoğun bir lezzet ve kokuya sahiptir. Ihlamur için en uygun hasat zamanı ise, Haziran ve Temmuz aylarıdır. Bu yaz aylarında toplanan ve kurutulmaya bırakılan ıhlamur çiçekleri, demlenerek çay şeklinde içilebilmektedir.

Özellikle de soğuk kış aylarında yoğun şekilde tüketilen ıhlamurun tek faydası soğuk algınlığına iyi gelmesi değildir. Güçlü bir sakinleştirici etkiye de sahip olan ıhlamur, vücuttaki kas ve dokuların yatışmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda ıhlamur, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta ve detoks özelliği göstererek vücudun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bazı uzmanlara göre ise ıhlamur, birtakım kanser oluşumlarının ilerlemesini engellemektedir.

Etkin sakinleştirici özelliği ile ıhlamur, anksiyete, sıkıntı ve endişe gibi mental ve ruhsal sorunların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Son olarak da ıhlamur, iltihaplanmayı azaltmaya ve tansiyonun düşürülmesine destek olmaktadır.

Buna göre ıhlamurun faydalarına daha ayrıntılı bakacak olursak, aşağıda belirtildiği şekildedir;

Ihlamurun çay şekilde içilmesi de, suyunun saçlara masaj yapılarak uygulanması da, her ikisi de saç sağlığı için faydalı etkiler göstermektedir. Ihlamurun saçlara uygulanması ise gayet pratiktir.

Buna göre, bir miktar ıhlamur otunun kaynatılıp, soğuduktan sonra, saçların bu su ile yıkanması, saçların daha parlak ve dayanıklı olmasına yardımcı olacaktır. Öte yandan, ıhlamur suyu ile yıkanan saçlarda, saç dökülmesinin önlendiği düşünülmektedir.

Ayrıca ıhlamur, saç derisindeki kuruluğun giderilip, kaşıntı ve kepek oluşumunun da önüne geçmektedir. Güçlü detoks ve antioksidan etkisi sayesinde de ıhlamur, kafa derisinde birikmiş olan toksin ve zararlı maddelerin arındırılmasında faydalıdır.

2.Cilt Sağlığı ve Güzelliği

Güçlü bir antioksidan olan ıhlamur bu özelliğinin yardımı ile, vücutta bulunan serbest radikallerle mücadelede etkindir. Hücre yenilenmesinde de etkili olan ıhlamur, cilt yaşlanmasını hem önlemekte hem de yavaşlatmasına yardımcı olmaktadır.

Daha genç, sağlıklı ve güzel bir cilt görünümü için faydalı olan ıhlamur, bazı cilt hastalıklarının tedavisine de destek olmaktadır.

Öte yandan, ıhlamur yapraklarının kaynatılıp, cilt lekelerine uygulanması halinde, cilt lekelerinin açıldığı da gözlenmiştir.

3.İltihaplanma

İltihaplanma kaynaklı ağrıların giderilmesinde etkili olan ıhlamur, vücuttaki iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Özellikle de, iltihaplanmadan dolayı gelişen, gerilim baş ağrısı, gut hastalığı ve eklem romatizması gibi hastalıklarda ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde başarılı olan ıhlamur, tansiyonun düşürülmesinde de etkilidir.

Genellikle solunum yolları iltihaplanmasında etkili sonuçlar veren ıhlamur, baş ağrısına neden olan ve küçük kılcal damarlarda sıkışıklık nedeni ile oluşan baş ağrılarının yatıştırılmasına yardımcı olmaktadır.

4.Anksiyete Sorunları

Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip olmasından dolayı ıhlamur, özellikle de sürekli olarak duygu iniş çıkışları yaşayan kişiler için birebirdir.

Bundan dolayı ıhlamur, sebebi belli olmayan kronik stres ve yorgunlukların azaltılmasına yardımcı olmakta ve endişeli ruh halinin ortadan kaldırılmasına destek olmaktadır.

Hatta, hormonlar üzerinde küçük de olsa bir etkiye sahip olan ıhlamur, hem zihnin hem de vücudun sakinleştirilmesinde etkili olabilmektedir.

5.Göz Sağlığı

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde ıhlamur, yorulan gözlerin dinlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

Buna göre, ıhlamur yapraklarının kaynatılıp, suyunun soğuduktan sonra, bir pamuk aracılığı ile gözlerin üzerine yerleştirilmesi sayesinde, gözler rahatlamakta ve dinlenmektedir.

Ayrıca ıhlamur, gözlerde oluşan aşırı çapaklanmanın da önüne geçmektedir ve gözlerin bakterilerden arındırılmasına yardımcı olmaktadır.

6.Grip ve Nezle

Grip ve nezle gibi enfeksiyonlu hastalıklarda etkili olan ıhlamur, ateş düşürücü ve terlemeyi sağlayıcı özelliklere sahiptir. Bundan dolayı da ıhlamur, solunum yollarına ve öksürük ile boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Yumuşatıcı özelliği sayesinde ıhlamur, öksürüğün yumuşamasına ve boğaz tahrişlerinin önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

7.Mide ve Bağırsak Sorunları

Doğal kimyasal ve bitkisel bileşenler bakımından zengin olan ıhlamur, mide bulantısı başta olmak üzere, birçok mide problemine ve kabızlık gibi bazı bağırsak sorunlarına da iyi gelmektedir.

Özellikle de, kabızlık nedeniyle karın bölgesinde yaşanan ağrıların giderilmesine yardımcı olan ıhlamur, sindirim sisteminin ve hatta boşaltım sisteminin daha etkin ve doğru şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

8.Vücut Arındırıcı Etki

P-kumarik asit adı verilen organik bir bileşen ıhlamurun içeriğinde doğal olarak bulunmaktadır.

Bu bileşen, terletici özellikler göstermektedir ve bu sayede de vücuttan ter yolu ile, toksin maddelerin atılmasını sağlamaktadır.

Terlemeye neden olarak, toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan p-kumarik asit aynı zamanda, aşırı yağ, su ve tuz gibi bileşenlerin de vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

9.Kanser Önleyici

Kuersetin ve kumarin gibi antioksidanlar bakımından zengin olan ıhlamur, serbest radikallerin hücre yapısına kalıcı hasar vermesini önlemektedir. Mutasyona uğramış yani kalıcı hasar görmüş olan hücreler kanser gelişimine yol açabileceği için, ıhlamurun yapısında bulunan bu antioksidanlar, kanser oluşumunu da önlemeye yardımcıdır.

Özel Uyarılar

Aşağıda verilen durumlardan dolayı, ıhlamur kullanımı tehli olabilmekte ya da tüketilmeden önce doktora danışılmasında fayda olabilmektedir;

 • Alerjik reaksiyonlar ve ıhlamura karşı aşırı hassasiyet
 • Günde 3 fincandan fazla tüketilmesi
 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Bazı ilaçlar ile etkileşime girebilmesi
 • Kalp hastaları

Ihlamurun Besin Bileşenleri ve Besin Değerleri

Birçok vitamin bakımından zengin bir ot olan ıhlamur, özellikle de bitkisel besinler bakımından oldukça zengindir. Flavonoid içeriğinin yanı sıra ıhlamur, kaempferol ve kuersetin gibi antioksidanlar, terleme sağlayıcı bitkisel bileşenler ile daha az miktarda da, A vitamini, demir, kalsiyum ve hatta az miktarda da protein içermektedir.

100 gram ıhlamur için besin değerleri ise şu şekildedir;

 • Enerji: 40 kcal
 • Karbonhidrat: 6,7 gram
 • Protein: 0,4 gram
 • Yağ: 1,4 gram
 • Kalsiyum: 24 miligram
 • A vitamini: 15,1 miligram
 • Demir: 0,4 miligram

Источник: https://evdesifa.com/ihlamurun-faydalari-nelerdir/

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur ortalama 25-50 metreye kadar uzunluğa erişebilen ağaçlarda yetişmektedir. Ihlamur ağacının çiçeklerinin yaydığı hoş kokulardan dolayı ev bahçelerinde sokak aralarında da yetiştirilmektedir ve özellikle kış aylarında yapraklarından yapılan ıhlamur çayları normal siyah çayın pabucunu dama atmaktadır.

Kış aylarında bal ve limon ile karıştırılarak içilen ıhlamur çaylarının sağlık açısından çok faydalı olduğuna inanılmaktadır. Ihlamur çiçekleri mevsimi geldiğinde bal arısları için de bir besin kaynağı olurken ıhlamurun yapraklarından ayrıca çeşitli hastalıklara iyi gelen macunlar yapılmaktadır.

Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca önemli bir A vitamini deposudur. B6 vitamini de içermektedir. Ayrıca tanen ve glikoz içerir. İçerdiği vitamin, element ve diğer maddelerle bazı hastalıklara faydaları vardır.

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur daha çok kış aylarında soğuk algınlığına neden olan hastalıklara yakalanmamak için veya hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. En çok yaprakları kaynatılarak demlenir ve limon veya bal karıştırılarak içilir. En sık kullanım şekli böyledir.

Grip ve Nezleye Karşı Ihlamur: Ihlamur kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığından ve yaygın salgın hastalıklardan korunmak ve bu hastalıkların tedavileri için tüketilmektedir. Daha fazla verim almak için ıhlamura bal ve limon eklenebilir.

Balın yardımıyla vücudun direnci hastalıklarla mücadele için arttırılır. Balın doğal bir antibiyotik olması ıhlamurun etkisini iki katına çıkarır. Yalnız bal, haşlanmış veya çok sıcak suda özelliğini kaybeder.

Bu yüzden ıhlamura karıştırılmadan önce mutlaka suyun soğumasının beklenmesi gerekir.

Ihlamur Öksürüğe İyi Gelir: Ihlamurun üşütmeden kaynaklanan öksürüğü yatıştırıcı özelliği vardır. Düzenli olarak sıcak tüketildiğinde öksürüğe neden olan bakteri ve mikropları vücuttan atar ve solunum yollarında öksürükten dolayı meydana gelen tahrişleri giderir. Öksürükten daha hızlı ve kısa zamanda kurtulmamıza yardımcı olur.

Ihlamur Vücudun Direncini Arttırır: Kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur. Özellikle kış aylarında üşüme sorunu yaşayan kişilerin bu sorunu çözmesine önemli derecede yardımcı olur. Hastalıklarla genel anlamda mücadele için metabolizmayı kuvvetlendirir.

Stresi Giderir: Ihlamurun sinir sistemi üzerinde de ciddi katkısı vardır. Hazırlanan ıhlamur çayının içerisine karanfil atıldığında sinir üzerinde daha fazla etki gösterir ve sakinleştirici özelliği vardır.

Böylece genel anlamda sinir sistemlerini olumlu yönde etkiler ve stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden bünyeyi korur. Yalnız gece geç saatlerde aşırı derecede ıhlamur tüketimi uykusuzluğa neden olabilir.

Bu yüzden akşam saatlerinde fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

Cilt Sağlığına Ihlamurun Faydası Vardır: Ihlamurun hastalıların yanında gözlere de faydaları vardır. Kaynatılan ıhlamur yapraklarından elde edilen su, pamuk yordamıyla gözlerin üzerine konur.

Bu işlem yapılırken gözlerinizi kapatmanız gerekir.

Bu uygulama sayesinde hem gözlerin dinlenmesini sağlamış olursunuz hem de göz kapaklarının kenarlarında oluşan bakteri veya çapakların temizlenmesini sağlamış olursunuz.

Saç Sağlığı için Ihlamur: Ihlamurun saç sağlığına da fayda sağladığı bilinmektedir. Ihlamur yapraklarını kaynatarak elde ettiğini su ile saçlarınızı yıkadığınızda doğal bir görünüm kazandırmış olursunuz.

Bu uygulama saçlarınızı kuvvetlendirir ve aynı zamanda kafa derisindeki bazı kaşıntıları giderebilir. Aynı zamanda saç derilerini kuvvetlendirerek saçların dökülmesine engel olabilir.

Zararlı bakteriler ve serbest radikallerden kafa derisini arındırarak kaşıntı ve benzeri hastalıklardan korunmamızı sağlar.

Ihlamur Cilt Lekelerini Giderebilir: Yukarıda anlatılan bütün bu özelliklerin yanında ıhlamur cilt hastalıklarına karşı da iyi gelir ve çok fazla çeşidi olan hastalıklara karşı kısmen tedavi amaçlı olarak kullanılır.

Cilt lekelerine de faydalıdır. Bunun için ıhlamur yaprakları yumuşayıncaya kadar kaynatılır ve lekelerin üzerine uygulanır. Zamanla bu lekeleri çıkardığını göreceksiniz.

Ihlamur bunun yanında ciltte yaşlanmadan dolayı meydana gelen kırışıklıkları giderebilir.

Ayrıca hücreleri kuvvetlendirerek cildin daha geç yaşlanmasını sağlayarak sağlıklı ve güzel görünüm sağlayabilir.

Ihlamur Dolaylı Olarak Kalp Sağlığına Faydalıdır: Ihlamurun direkt olarak kalp sağlığına faydalı olduğunu söylemek zor ama damarlar üzerinde olumlu etkisinden dolayı kalp sağlığına da faydalıdır diyebiliriz.

Damar tıkanıklıklarına engel olduğu için tıkanıklıktan kaynaklanan kalp yorgunluğunu veya olası hastalıklardan koruma özelliğine sahiptir. Damar sertliğinin oluşmasına izin vermez ve kan akışını hızlandırdığı için damarların etraflarında oluşabilecek tabakalara engel olur.

Aynı zamanda bu katkılarıyla birlikte kanı kısmen temizleme özelliğine sahiptir diyebiliriz.

Astım ve Bronşit Hastalıklarına İyi Gelir: Ihlamurun genel anlamda solunum yollarına iyi geldiğini söylemiştik. Ihlamurun nefesi açıcı özelliği de vardır. Kış aylarında üşütmeden dolayı meydana gelen bronşit hastalığına iyi gelir. Bronşları yumuşatıcı ve rahatlatıcı özelliği vardır. Astım ataklarını yatıştırdığı söylenmektedir.

Karaciğerde meydana gelen iltihaplar üzerinde önemli etkisinin olduğunu savunan uzmanlar da vardır. Özellikle kronik alerjik astım hastaları için düzenli olarak tüketiminin tavsiye edildiği söylenebilir. Alerjik astıma karşı etkili olabilir ve rahatlama sağlayabilir. Önceden tüketilmeye başlanması atakların daha hafif geçmesini sağlayabilir.

Ihlamurun Hipertansiyona İyi Geldiği Söylenmektedir: Yaygın bir kanaat değil ama bazı uzmanlar ıhlamurun hipertansiyona da iyi geldiğini söylemektedirler.  Tansiyonu sağlıklı seviyede tutmada az da olsa rolünün olduğu söyleniyor.

Terlemeyi Sağlar: Kış aylarında, özellikle kar yağışının az olduğu kışlarda, genelde virüslerden kaynaklanan salgın hastalıklar insanları muzdarip ederler. Bazı virüs çeşitleri terleme yoluyla daha kolay vücuttan atılmaktadır.

Bunun için ıhlamurun faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Terleme şiddetini arttırmak için ıhlamurun içerisine acı biber katılabilir.

Böylece acı biberin yardımıyla hem solunum yollarının rahatlaması sağlanır hem de terlemenin şiddeti arttırılmış olur.

Ihlamurun Sindirim Sistemine Faydaları: Sıvı olduğu için sindirim sistemini yormaz. Bunun aksine çok az çalışan tembel sindirim sistemlerine ve bağırsaklara hareket kazandırır. Hazmı hızlandırır ve mideyi yormaz, kuvvetlendirir.

Kansızlığı Giderir: Birçok uzman, ıhlamurun kansızlığı giderdiğini belirtmektedir. Kansızlık sorunu çeken kişilerin ıhlamuru düzenli olarak kullanmasında fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Ihlamurun Zararları:

Şimdiye kadar yapılan hiçbir araştırma ıhlamurun direkt olarak sağlığa herhangi bir zararının olduğunu ortaya koymamıştır. Sadece aşırı tüketilmesi ve yanlış kullanılması durumunda bazı yan etkileri olabilmektedir.

Bunlar;

 • Çok fazla ve geç saatlerde tüketilmesi uykusuzluğa neden olabilir.
 • Ihlamur sadece bir kere kaynatılır, defalarca kaynatılarak tüketilmesi bir fayda sağlamaz tam tersi zararlıdır.
 • Mümkün olduğunca tatlandırmak için bal veya limon kullanılabilir. Şeker kullanımı kilo almaya neden olabilir.
 • Ihlamur, aşırı sıcak içilmemelidir. Haşlanmış ıhlamurun terlemeye yardımcı olduğuna dair genel bir kanaat vardır. Halbuki ıhlamur sıcaklığının yoğunluğu yemek borusuna ve ağız içine zarar verebilir.

 Tavsiyeler

Ihlamurun her açıdan sağlığa faydalı olduğu kesindir. Özellikle kış aylarında grip, nezle gibi soğuk algınlığına neden olan hastalıklara karşı etkilidir.

Ekim ayında taze ıhlamur bulmak mümkün olduğundan dolayı hastalıklara yakalanmadan önce taze olarak tüketilmeye başlanması, önceden tedbir alınması adına önemlidir.

Bu yüzden hasta olmayı beklemeden düzenli olarak en azından kış ayı boyunca tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kaynaklar

Источник: https://www.acil.net/ihlamurun-faydalari/

Ihlamurun Faydaları, Şifalı Ihlamur Çayının Bilinmeyen Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Hava değişimlerinde veya kendinizi yorgun hissettiğiniz anda, mutfaktaki kurtarıcınız sıcak su, anında bir bitki çayı ile buluşuyor öyle değil mi? Bazen anne eli değen bitki çayları bazen bir dost eli tarafından başucunuza bırakılıyor. Her şey sizin bir an önce iyileşip enerji dolu günlerinize dönmeniz için. Bu bitki çaylarından en çok tercih edileni genellikle ıhlamur olmakta. Ihlamur, her evde adeta kurtarıcı bir çay olarak tüketilmektedir.

Sarı ve beyaz çiçekleri ile bahar aylarında sokakları; yoğun olarak sahil kenarlarını süsleyen ıhlamur ağaçları, haziran ve temmuz aylarında toplanmak için hazır hale geliyor. Ilıman iklimlerde doğal eczane olarak kendine yer bulan ıhlamur ağaçları, ülkemizde de hastalıklı geçen günlerin en yakın arkadaşı olmaktadır.

Ihlamurdan gelen şifa hakkında hazırladığımız bu yazıda, her mevsim sizlerin sağlığı düşünüldü. Herkes için ıhlamurun faydaları ve diğer içecekler yerine tercih edebileceğiniz ıhlamur çayının faydaları bu yazı ile sizlerle olacak. Kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğinizde şifanız bir ıhlamur çayında gizli olabilir.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Ihlamur çayının faydaları yıllardır grip konusunda etkilerini göstermiştir. Ihlamur içeriğindeki bileşenler ve besin değeri sayesinde vücuttan mikropları atma konusunda çok güçlüdür. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri gribe ve soğuk algınlığına karşı korurken, grip olan kişileri de bir an önce iyileştirmektedir.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarında, kuru öksürüklerde boğazı yumuşatan en etkili bitki çayıdır. Ihlamur çayını, çay firmaları çeşitli aromalarla piyasaya sunmaktadır. Özellikle ballı ıhlamurun faydaları sade ıhlamurlu çaya göre daha etkili olmaktadır. Bal sayesinde vücut daha dinç olacaktır.
 • İş telaşlarında enerjisi tükenen kişilerde ıhlamur çayı, enerji veren bir sıcak içecek olarak tercih edilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve vitamini ıhlamur çayından alabilirsiniz.
 • Ihlamur çayı, damarların tıkanmasını ve sertleşmesini önler. Böylece düzenli olarak ıhlamur çayı içenlerde kalp ve damar hastalıklarının görülme ihtimali oldukça düşüktür.
 • Bağırsak rahatsızlıklarında da ıhlamur çayı etkili olacaktır. Kabızlık gibi bağırsak sorunu yaşayanlar, ıhlamur çayı tüketirse bu sorun ortadan kalkacaktır. Rahatlayan bağırsaklar sayesinde metabolizma hızı da artacaktır.
 • Terlemeye katkısı olan ıhlamur çayı sizi hasta günlerinizde terleterek vücudunuzdan mikropların atılmasına destek olur.
 • Stresli günlerinizde sizi rahatlatarak kendinizi her açıdan iyi hissetmenizi sağlar.
 • Bal ile tükettiğiniz ıhlamur çayı, mide ülserinin etkilerini azaltacaktır.
 • Ihlamur çayını sade içebileceğiniz gibi ayva aromalı şekilde de içebilirsiniz. Bu şekilde tükettiğinizde ayvalı ıhlamurun faydaları ile sindirim sisteminiz daha aktif hale gelecektir ve bağırsak problemleriniz bir an önce düzelecektir.
 • Öksürüklü geçen kış günlerinizde, elmalı ıhlamurun faydaları ile eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Elma ve ıhlamur aynı bardakta sıcak su ile buluştuğunda, boğazınızı yumuşatmak ve öksürüklerinizi gidermek için harekete geçecektir.

Ihlamurun Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğanın size sunduğu ıhlamur çiçeğinin faydaları sadece soğuk algınlığı günlerinde değil; aynı zamanda cilt bakımında da sizlere etkili olacaktır. Cildinizin nemlenmesinde ve yenilenmesine ıhlamuru kullanabilirsiniz. Çiçeği ve yapraklarını bir suda kaynatıp cildinize masaj yoluyla uyguladığınızda, hücrelerinizin yenilendiğini kısa zamanda fark edebilirsiniz.

Cilt lekelerinden rahatsızlık duyuyorsanız, yaşlanmaya henüz hazır değilseniz ıhlamur yapraklarını kaynatmak iyi bir fikir olacak. Çünkü ıhlamur sizin yaşlanmanızı geciktirdiği gibi kırışıklık etkisini de kamufle edecektir. Ihlamur ile daha genç ve enerji dolu görünebilirsiniz.

Ihlamurun Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarınız eski gücünü kaybetti ise, çabuk kırılıyor ve dökülüyor ise ıhlamur ile saçlarınızı buluşturmanın vakti gelmiştir. Çünkü ıhlamur suyu ile yıkanan saçlar, beslenerek daha sağlıklı bir hal alacaktır. Saçlarınızın dökülmesini ve kırılmasını ıhlamur ile giderebilirsiniz.

Ihlamurun Göze Faydaları Nelerdir?

Tüm gün bilgisayar başında olanlar ve çalışanların sıkça şikayet ettiği bir durum göz ağrısıdır. Göz ağrısı bir zaman sonra baş ağrısına dönüşmektedir. Bu durum da stresli ve yorgun bir günü hazırlar. Ihlamur bu konuda da sizlere faydalı olmak için varlığını hatırlatıyor.

Gözlerinizde yorgunluk hissettiğiniz durumlarda, kaynamış ve sonrasında sıcaklığını iyice bırakan ıhlamur suyu ile gözlerinizi yıkayabilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile de göz makyajını temizler gibi gözlerinize uygulayabilirsiniz.

Ihlamur içeriğindeki bileşenler sayesinde gözlerinizi rahatlatacak ve ağrıyı alacaktır.

Ihlamur Balı Faydaları Nelerdir?

Ihlamur ağacının faydaları ıhlamurun balı ile devam ediyor. Her bir yönü ile sağlık için doğal ilaç olan ıhlamur bu defa balı ile sizlere sağlık katacak. Artvin, Rize, Yalova ve Bursa’da üretilen ıhlamur balının bilinmeyen faydaları ise şu şekilde:

 • Kansere yol açan hücrelerle savaşarak kanseri önlemektedir.
 • Sinir sistemini güçlendirerek sizi her türlü hastalıktan korur.
 • İshal durumlarında kurtarıcınız olacaktır.
 • Migren sebebiyle oluşan baş ağrılarından şikayetçi olanlara, ıhlamur balı önereceğiz. Çünkü migren ağrılarını kısa bir zaman içinde dindirici özelliğe sahiptir.
 • Tıpkı ıhlamurun çayı gibi balı da sizi gergin günlerinizde rahatlatacak ve kendinizi iyi hissettirecektir.
 • Soğuk kış günlerinde yakalandığınız grip, nezle ve soğuk algınlığı hastalıklarında ıhlamur balı sizi iyileştirecektir.
 • Kuru öksürüklerde ve balgamlı öksürüklerde tercih edeceğiniz ıhlamur balı öksürüklerinizi kesecek ve boğazınızı yumuşatacaktır.
 • Korku ve stresi yok ettiği gibi vücut direncinizi de güçlendirecektir.

Vitamini Bol Ihlamur Çayı Tarifleri

Kış soğuklarında, yorgun günlerinizde ve enerjiniz tükendiği anda sizlere enerji veren ıhlamur çayı tarifleri listemiz aklınızda olsun. Sağlıklı ve dinç günler için; doğal yöntemlerle şifa aradığınızda Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak buradayız. İşte sizler için hazırlanan bol vitaminli ıhlamur çayı tarifleri…

1) Haftada 3 Kilo Yakan Mucize Ihlamur Kürü

Ihlamurun faydaları sizlere kilo verme sürecinde de yardımcı olacak. Fazla kilolarınızdan kısa bir süre içinde kurtulmak istiyorsanız, bu tarifimiz tam size göre. Üstelik oldukça doğal ve ekonomik. Denemek ve sağlıkla kilo vermek için işte tarifimiz: Ihlamur Kürü

Tarif: Ihlamur Kürü

2) Kış Soğuklarına Kesin Koruma: Ballı Tarçınlı Ihlamur

Sadece 3 malzeme ile kendinizi kış soğuklarından koruyabilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa ve soğuklardan anında etkilenen bir yapınız varsa bu tarifimiz aradığınız tarif olacak. İşte bol şifalı ballı tarçınlı ıhlamur çayı: Ballı Tarçınlı Ihlamur

3) Öksürüğe Kesin Çözüm: Ayva Yapraklı Ballı Ihlamur

Ayva yaprakları ile demlediğiniz ıhlamur çayı, size enerji verirken öksürük gibi problemlerinizi de ortadan kaldırır. Bu kış daha sağlıklı ve dinç geçsin istiyorsanız, ayva yapraklı ballı ıhlamur çayı tarifini bir köşeye not etmelisiniz. Ayva Yapraklı Ballı Ihlamur

4) Metabolizma Dostu: Zencefilli Ballı Ihlamur Çayı

Zencefille yapılan bitki çayları her zaman metabolizma dostunuz olmaktadır. Zencefilin bağırsakları çalıştırma özelliği ile ıhlamurun ağrı kesici özelliği birleştiğinde mide problemlerinize son verebilirsiniz. Zencefilli Ballı Ihlamur Çayı

5) Her Mevsime Şifa: Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

Mevsim fark etmeden vücudunuza şifa almak istediğinizde bol vitaminli ıhlamur çayı tarifimiz sizler için burada yer alacak. Kendinizi yorgun hissettiğinizde bir sıcak su ve tarifimiz imdadınıza koşabilir. Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

6) Bağırsak Dostu Şifalı Ihlamur Çayı

Günde en çok 4 defa içebileceğiniz bol şifalı ıhlamur çayı, sıcak içecekler listenizde bir numara olabilir. Tadı ve aroması sizler için adeta şifa kokacak. Fincanlarınızı ıhlamur çayı ile süslerken, damaklarınızda ıhlamur kokusu bırakabilirsiniz. Ihlamur Çayı

Tarif: Ihlamur Çayı

7) Güne Dinç Başlamanız İçin Şifalı Elmalı Ihlamur Çayı

Her sabah uyandığınızda güne sıcak bir şeyler içerek başlamak isterseniz, elmalı ıhlamur çayı bir tercih olabilir. Zinde bir gün için elmalı ıhlamur çayı için. Ihlamur Çayı

Tarif: Ihlamur Çayı

8) Mutfağınızda Aromalı Ihlamura Yer Açın: Zencefilli Fesleğenli Ihlamur

Ihlamurun sade tadından sıkılanlar ve biraz aroma katmak isteyenler için önereceğimiz bu tarif çok sevilecek. Bolca şifa ve vitamin içeren zencefilli fesleğenli ıhlamur çayı size her zaman şifa olsun. Zencefilli Fesleğenli Ihlamur Çayı

9) Bahar Esintili Ihlamur Çayı

Ihlamur çayınıza bir tutam papatya eklemeyi hiç düşündünüz mü? Bu tarifimiz ile ıhlamur çayınıza bahar gelecek. Denemek isteyenler için işte tarif: Papatyalı Ihlamur Çayı

10) En Ekonomik ve Etkili İlaç: Ballı Portakallı Ihlamur

Bu tarifimizi denediğinizde evinizde mutlaka ıhlamur bulunmalı diye düşüneceksiniz. Çünkü ıhlamur çayı sizin için her derde deva, her zaman şifa olmakta. Biraz bal ile lezzetini tatlandırabilirsiniz. Ballı Portakallı Ihlamur

Ihlamur ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ihlamur Nasıl Demlenir?

Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır?

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/ihlamurun-faydalari-nelerdir-ihlamur-cayinin-faydalari/

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır, Zararları

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur çayının faydaları denildiğinde ilk akla gelen, soğuk kış günleri içimizi ısıtması ve soğuk algınına iyi gelmesi olsa da birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Neden bu kadar şifalı bir bitki olduğunu anlamak için ıhlamur bitkisi hakkında biraz bilgi sahibi olmak yeterli olacaktır.

Ihlamur Nedir?

Tilia olarak bilinen ıhlamur ağacından yetişen ıhlamur, çiçekleri ve yaprakları kullanılarak çayı yapılan bir bitkidir. Çok hoş kokulu ve aromatik bir bitki olan ıhlamurun ağaç boyu 15 ile 25 metre kadar uzayabilir.

Sarı ve beyaz renklerde çiçeklere sahip olan bitki bahar aylarında açar ve haziran ya da temmuz aylarında toplanılarak, özellikle öğlen güneşinde toplanılarak güneşte kurutulur. Ihlamur ağacının gövdesi yumuşak ve gri renklidir, aynı zamanda liflidir.

Ülkemizde Karadeniz ve Marmara Bölgeleri’ nde ılıman iklim özelliğinden dolayı daha çok yetiştirilir.

Ihlamurun İçeriği Nedir?

Ihlamur, içerik açısından oldukça zengindir. C ve P vitamini, manganez, şeker, uçucu yağ, ossidaz, saponin, strol, reçine, müsilaj, glusid, flavon, tanen, farnesol, enzimler ve organik asitler içermektedir.

Çok eski tarihlerden beri yetiştirilen ıhlamur, şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.Hatta Yunan mitalojisinde tanrılara yalvaran Philyra’ nın ölümsüz olma isteği üzerine uzun ömürlü ıhlamur ağacına dönüştürüldüğüne inanırlarmış.

dair

Ihlamurun Kullanıldığı Alanlar

Şifalı bir bitki olan ıhlamur sağlık için kullanılması dışında, ıhlamur ağacından elde edilen kerestesi değerlidir. Kurt yeniğine karşı duyarlı olan ıhlamur ağacı, gözeneklidir, açık renklidir ve ince tanelidir.

Bu neden kerestesi çok hafif olur. Ihlamur ağacında elde edilen keresteler; mobilyaların iskeletinde, piyona tuşu ve kalem, kibrit yapımında kullanılır.

Aynı zamanda farklı modellerde tablo çerçeveleri yapılır ve kağıt hamur yapımında kullanılır.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ihlamur çayı yapılırken dikkat edilmesi gereken husus; ıhlamur direk kaynatılmamalıdır. Kaynatılmış suyun içerisine ıhlamur yaprak ve çiçeklerinden yeterli miktarda atılarak, 10 dakika demlenmesi için beklenilmesi gerekir.

İçilmek üzere bardağa veya fincana konulurken istenirse süzgeç yardımıyla süzülerek içilir. Tercihe göre içerisine bal, zencefil ya da limon katılabilir ya da başka bitki çayları ile karıştırılabilir. Demlendikten sonraki sarımsı rengi ve hoş kokusu ile zele içilir.

Ihlamur çayının taze demlenerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Ihlamur çayı sadece soğuk havalarda sıcak ve şifalı bir bitki olduğu için içilmemeli; yazında soğuk ıhlamur çayı yapılarak serinlemek için ve şifa amaçlı içilebilir.

Soğuk ıhlamur çayı yapmak için; öncelikle iki litre kaynamış suda demlenen ıhlamur çayı soğuması için bekletilir. Bu arada yarım limon dilimlenir ve 2 dal taze nane yıkanır.

Ihlamur çayı soğuduktan sonra içine öncelikle bir bardak buz konularak, karıştırılır ve limon dilimleri ve nane eklenerek; buzlu ıhlamur çayı içilir.

Ihlamur Çayının Sağlığa Faydaları

Herkes tarafından bilinen özelliği, soğuk havalarda içilmesi ile grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korumasıdır. Tabi ki ıhlamur çayının tek faydası bu değildir, bunun dışında ıhlamur çayının birçok faydası bulunmaktadır.

 • Soğuk havalarda doğal koruyucudur.
 • Ihlamurda bulunan flavonoitler nedeniyle, ıhlamurun iltihap giderici ve ağrı kesici etkisi vardır. Ayrıca boğazı yumuşatır ve boğaz tahrişini engeller. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda şikayetlerin azalmasına neden olur.
 • Vücut ısısı yükselterek, vücudun mikroplarla savaşmasını destekleyerek, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Terletici özelliğinden dolayı ıhlamur çayı, ateş dürücü olarak da kullanılabilir.
 • Bağırsak sancılarını giderir ve kabızlığa iyi gelir.
 • Kan dolaşımını düzenler ve damar tıkanıklığını engeller.
 • Öksürük ve bronşite iyi gelir. İyi bir balgam söktürücüdür.
 • Ihlamur çiçeğinin bal ile bulamaç haline getirilerek içilmesi ile ıhlamur çayı mide ülserine iyi gelir.
 • Ihlamur çayı, sabahları aç karnına içilirse kilo verilmesine yardımcı olur.
 • Ciltteki istenmeyen lekeler ve kırışıklıklar için ıhlamur çayı ile düzenli cilde pansuman yapılması yeterlidir. Aynı zamanda cildi gençleştirerek, cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Ihlamur kaynatılarak süzüldüğünde elde edilen suyu ile saçlara masaj yapılarsa hatta saçlar yıkanırsa saçlar beslenerek canlanır, parlak görünür ve gürleşir. Aynı zamanda saç diplerindeki kaşıntıyı da engeller.
 • Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürücü etkisi vardır.
 • Böbrekleri ve idrar kesesini temizleyerek, böbrek taşını ve böbrekteki kumları döker. Yeni bir böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Kas kasılmalarında azaltıcı etkisi vardır.
 • İçeriği nedeniyle ıhlamur çayı içmek, stresi azaltma çok etkilidir. Endişeyi azalttığı içinde kalp ritmini düzenler.
 • Ihlamur göz çevresindeki bakterileri gidererek, çapaklanmayı giderir ve gözü dinlendirir. Bunun için ılımış ıhlamur çayına batırılan pamuk, kapalı durumdaki gözlerin üzerine konularak, biraz bekletilmesi göz sağlığı için iyi gelir.
 • Ihlamur antioksidan deposu olduğu için kanser oluşumlarını engeller. Ihlamur çayının faydalarını sizlerle paylaştıktan sonra şimdi hamilelelikte kullanımı aşağıdaki gibidir.

Hamilelikte Ihlamur Çayının Faydaları

Hamile anne adaylarının önemli şikâyetlerinden olan şişkinlik için, ıhlamur çayı içilmesi mideyi rahatlatarak; şişliğin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir gaz söktürücü olan ıhlamur çayı mide ekşimelerine çok iyi gelmektedir.

Ihlamur çayı, terlemeyi artırdığı için;  hamilelik dönemi içinde çok istenilmeyen bir durum gibi görünse de vücut ısısını artırarak; bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu durum anne adayının enfeksiyona karşı korunmasını sağlar.

Hamilelik döneminde anne adaylarının değişken olan psikolojik durumları nedeniyle yaşadıkları gerginliklerin azalmasında ıhlamur çayı içilmesi etkili olur.

Ihlamur Çayının Hamileler İçin Zararları

Hamilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta; doğuma yakın anne adayların ıhlamur içmesi doğum sırasındaki kasılmaları etkileyebileceği için ıhlamur çayı içmeye ara vermeleri doğru bir davranış olacaktır.

Ihlamur çayının kanı inceltme gibi bir etkisi vardır. Bu nedenle hamilelik döneminde kontrolsüz kanamalara ve doğum sonrası depresyona neden olabilir.

Hamilelik döneminde ıhlamur çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ihlamur  Çayının Zararları

Ihlamur çayı, şifalı bir bitkidir fakat yine de kullanılmadan önce doktora mutlaka danışılmalı ve gereğinden fazla da tüketim yapılmamalıdır. Ayrıca ıhlamuru aldığınız yerin özenle seçilmesi gerekir. Çünkü ıhlamurun şifalı olması için taze ve kaliteli olması gerekir.

Anemi yani kan hastalığı olan kişilerin demir takviyesi aldığı sırada ya da besin tüketirken ıhlamur çayı içmemeleri gerekir. Çünkü ıhlamur çayı, vücuttaki demirin emilmemesine neden olabilir.

Ihlamur çayının rahatlatıcı etkisi nedeniyle, fazla ıhlamur tüketimi sonrası kesinlikle araç kullanılmaması önerilir. Aşırı rahatlama dikkat dağınıklığına neden olarak, kaza sebebi olabilir.

Источник: http://faydalarinelerdir.net/ihlamur-cayinin-faydalari-nelerdir

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur neye iyi gelir, nasıl demlenir?

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun faydaları özellikle soğukların başladığı ve salgınların ortaya çıktığı kış aylarında daha çok ortaya çıkıyor. Zaten kış aylarında sıcak bir bardak ıhlamur gibisi yoktur. Diğer bitki çayları arasında ıhlamur, kokusu ve aroması ile daha çok tercih edilir.

Ihlamur çayı, zengin içeriği ile birçok hastalığa iyi gelmektedir. Öksürük kesici, balgam söktürücü, idrar söktürücü ve solunum yolu hastalıkları bunların başında gelir.

Makalemizde ıhlamur, ıhlamurun faydaları, ıhlamur çayının faydaları ile zararları ve ıhlamurun demlenmesi konularını inceledik.

IHLAMURUN YAPISI

Ihlamur, ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından Tilia cinsini oluşturan ılıman ve yarı tropik bölgelerinde yetişen ağaç türleridir. Ağaç şeklinde olabildiği gibi çalı durumunda da bulunabilir. Çiçeklerini Haziran – Ağustos aylarında açar.

Güzel kokulu çiçekleri nedeniyle gölge ağacı olarak yetiştirilen ıhlamurun önemli olan kısmı bu çiçekleridir. Çay yapımında kullanılan bu çiçekleri, aynı zamanda tıbbi olarak da faydalanılır. Ülkemizde Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde yetişir.

Ihlamurun içeriği: Ihlamur çiçekleri, aktif olarak fitokimyasallar içerir. Fitokimyasallar ise bitkilerde doğal bir savunma sistemi olarak görev yapar ve renk, aroma ve tat sağlar. Ihlamurda uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, manganez, ossidaz, saponin, glusid, strol, reçine, enzimler, flavon, müsilaj, farnesol ve organik asitler bulunmaktadır.

Ihlamurun özellikleri: Antispazmodik (spazm çözücü), digestif(hazmettirici), ekspektoran (balgam söktürücü), sedatif (rahatlatıcı), hafif uyuşturucu, sudofirik (terletici), diüretik (idrar söktürücü), kanın hiperkoagülasyonunu ve hiperviskositesini artırıcı. Gelelim ıhlamur bitkisinin insan sağlığına olan yararlarına…

IHLAMURUN FAYDALARI NELERDİR?

Ihlamur, özellikle içeriğindeki antioksidanlar nedeniyle birçok hastalığa iyi gelmektedir. Solunum yolu rahatsızlıkları ile birlikte Quercetin adlı antioksidan nedeniyle kanser hücrelerine karşı vücudun direncinin artmasını da sağlar. Şimdi tek tek ıhlamurun faydaları nelerdir inceleyelim.

1- IHLAMUR RUHSAL RAHATLAMAYI SAĞLAR

Ihlamur, sedatif yani rahatlatıcı özelliği ile anksiyete gibi sorunlarda mücadeleyi sağlar.

Ihlamur ile yapılan araştırmalar, onun endişeyi azalttığını, geceleri daha rahat uyumayı ve sakinleşmeyi sağladığını ortaya çıkarmıştır.

Ihlamur çayı içmenin rahatlatıcı etkisi günümüzün en büyük sorunlarından anksiyete ve strese karşı iyi gelmektedir. Ihlamurun bu faydasından yararlanmak için günlük tüketime dahil etmek gerekir.

2- GRİP, NEZLEYE İYİ GELİR VE ÖKSÜRÜĞÜ KESER

Ihlamurun faydaları arasında en çok bilineni soğuk algınlıkları, nezle, grip gibi hastalıklara iyi gelmesi diyebiliriz. Bu konuyla yapılan araştırmalar, ıhlamurun soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır.

Ihlamurun ateş düşürücü ve terletici özellikleri ile bu tip solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda yumuşatıcı ve yatıştıcı özelliği ile ıhlamur, öksürük giderici, boğaz ağrısı ve solunum yolundaki tahrişler için faydalıdır.

3- İLTİHAPLANMAYI GİDERİR

Ihlamur, özellikle solunum yollarındaki iltihaplanmaları azaltır. Kan basıncının düşmesini sağlayan ıhlamur, böylece damarlardaki iltihaplanmaların da önüne geçer. Bu ise kılcal damarlardaki sıkışıklığı gidermesi ile bundan kaynaklanan baş ağrılarının da önüne geçer. Artrit denilen kemik iltihabı nedeniyle eklemlerinde sorunlar yaşayanlar için de ıhlamur faydalıdır.

4- SİNDİRİMİ RAHATLATIR

Ihlamur, zengin içeriği ile mide -bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Böylece kabızlık, şişkinlik ve mide bölgesindeki kramplar gibi durumlarda ıhlamur çayı içmek size iyi gelecektir. Ihlamur, besinlerin sindirimi ve boşaltımının uygun hale gelmesi için uyarıcı ve canlandırıcı etki göstermektedir.

5- CİLDİN GENÇLEŞMESİNİ SAĞLAR

Antioksidan bakımından zengin olan ıhlamur, serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesini sağlar. Bu durumda ıhlamur, cilt yaşlanmasını önler ve yavaşlatır. Cildin daha genç, sağlıklı ve daha güzel görünmesini sağlayan ıhlamur, bazı cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olur. Cilt lekelerine kaynatılan ıhlamur yapraklarının sürülmesi, onların zamanla kaybolmasını sağlar.

Cilt lekeleri için farklı bir uygulama: 2-3 tatlı kaşığı ıhlamuru üzerine bir bardak sıcak suyu dökün. Pelte kıvamına gelene kadar kaynatın. Daha sonra soğumaya beklettiğiniz bu sıvıyı cildinizdeki lekelere sürün. Bu sıvı aynı zamanda kırışıklıklara da iyi gelir.

6- GÖZLERİ TEMİZLER VE RAHATLATIR

Ihlamurun yatıştırıcı etkisi, gözlerin rahatlaması açısında çok faydalıdır. Bunun için ıhlamur yapraklarını kaynatıp ılıdıktan sonra bu suya batırılmış pamukların kapalı olan gözlerin üzerine konulması yeterli olacaktır. Böylece gözlerimi rahatlatan ıhlamur, aynı zamanda göz kapakları kenarlarında oluşan bakteri veya çapakların da temizlenmesini sağlar.

7- TOKSİNLERİN ATILMASINI SAĞLAR

Ihlamurun içeriğindeki P-kumarik asit adlı maddenin terletici özelliği vardır. Bu yönden çok faydalı olan bu bileşik ile vücuttaki toksinler, terleme yolu ile dışarı atılır ve bir nevi vücut detoksu yapılmış olur. Diğer yandan bu şekilde ıhlamur, ateşin düşürülmesine de yardımcı olur.

8- SAÇLARI GÜÇLENDİRİR

Ihlamur otunun kaynatılması ile elde edilen su, saç bakımından çok faydalıdır. Bu su ile saçların yıkanması sonrasında saçlar daha parlak olur ve güç kazanırlar. Aynı zamanda ıhlamur suyu, saç derisindeki kaşıntı ve kuruluğu giderir. Saçların güçlenmesi ile dökülmenin yavaşlaması sağlanır.

9- KANSER OLUŞUMUNU ÖNLER

Flavonoidler, Quercetin gibi antioksidan açısından zengin olan ıhlamur, serbest radikaller ile mücadele eder. Serbest radikallerin hücre yapısında meydana getireceği mutasyonu önleyen ıhlamur, böylece kanser hücreleri oluşumunu da engellemiş olur.

10- ENERJİ SAĞLAR

Gün içerisinde ev veya iş yerlerinde koşuşturma nedeniyle enerji ihtiyacı hissedenler için ıhlamur iyi bir alternatiftir. Vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi ve vitamini ıhlamurdan alabilirsiniz. Bal ile birlikte tüketimi bu konuda daha faydalı olacaktır.

IHLAMUR ÇAYININ DEMLENMESİ

Dikkat edilmesi gereken en önemli madde, ıhlamurun kesinlikle kaynatılmaması. Bir bardak ıhlamur için bir yemek kaşığı ıhlamur üzerine kaynayıp 80 dereceye kadar ılımış suyu koyup beş dakika demlenmeye bırakmanız gerekir. Diğer yandan poşet ıhlamur çayı da tercih edebilirsiniz. Bu şekilde günde en fazla üç bardak içilmesi tavsiye edilir.

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI

 • Terlemeyi teşvik eder,
 • Ateş düşürür,
 • Öksürüğe iyi gelir,
 • Gribe ve nezleye iyi gelir,
 • Migren ağrılarını hafifletir,
 • Kaygıyı azaltır,
 • Stresi azaltır ve rahatlama sağlar,
 • İshal tedavisinde kullanılır,
 • Kan basıncını düşürür,
 • Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır,
 • Damar sertliğine karşı kullanılır,
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar,
 • Kas spazmlarını giderir,
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır,
 • Boğaz ağrısını alır,
 • Hazımsızlığa iyi gelir,
 • Çarpıntıyı giderir,
 • Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

ÇEŞİTLİ IHLAMUR ÇAYI KÜRLERİ

1- Öksürük için: Bir litre su, bir avuç ıhlamur, 5 adet ayva yaprağı ve bal ile yapılan bu kür ile öksürüğe kesin çözüm bulabilirsiniz. Malzemeleri bir çaydanlığa alarak kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Yavaş yavaş beklenen kırmızı rengi aldığını göreceksiniz. Demlenmesi sonrasında içtiğiniz bu kür sayesinde boğazların yumuşama olacak ve öksürük kesilecek.

2- Soğuk algınlığı için: Bir parça zencefil, 1 tutam ıhlamur ve bir tatlı kaşığı bal. Demlik içine ıhlamuru koyduktan sonra zencefilden küçük bir parça alarak yıkadıktan sonra soyun ve rendeleyin.

Üzerine önce kaynatılmış son beş dakika kadar bekletilmiş sıcak suyunu ekleyin. Beş dakika kadar bekledikten sonra süzerek üzerine bir kaşık bal ekleyin ve karıştırın. İşte soğuk algınlığı için doğal çözüm kürünüz hazır.

Zencefil acı bir tat vereceği için miktarını ona göre ayarlayın. Günde en fazla 3 bardak için.

3- Zayıflatan kür: Bunun için gerekli malzemeler; 15 gr ıhlamur, 1 tatlı kaşığı nane, yarım limonun suyu, 5 gr altın otu ve 1 litre su. Malzemelerin hepsini cezveye alarak kaynatın. Sabahları aç karnına bir bardak bu karışımdan içmeniz halinde ıhlamurun tok tutucu özelliğini göreceksiniz ve bu da kilo vermenize yardımcı olacaktır.

IHLAMURUN ZARARLARI

Yapılan araştırmalar, ıhlamurun direkt olarak bir zararını bulamamıştır. Fakat yanlış kullanılması veya aşırı tüketilmesinin bazı yan etkileri olabilir. Mesela, uykusuzluğa neden olabilir. Çok sıcak içilmesi yemek borusu ve ağızın iç kısmına zarar verebilir. Ihlamurun demlendikten sonra kaynatılması sakıncalı olabilir.

Ihlamur, bazı kişilerde hassasiyet nedeniyle alerjik reaksiyonlara neden olabilir. kullanılmadan önce doktora danışılmasında fayda vardır.

Gün içinde 3 fincandan fazla ıhlamur çayı içilmemesi gerekir.

Ihlamurun bazı ilaçlar ile etkileşime girmesi söz konusudur. Bundan dolayı özellikle de kalp hastalarının ıhlamur tüketmeleri genellikle tavsiye edilmemektedir.

Dededen kalma yöntemlerle yapıyorlar! 37 derece sıcakta…Eviniz sizi zehirliyor olabilir: Hava kalitesini artırmanın 5 yolu

Источник: https://www.mynet.com/ihlamurun-faydalari-nelerdir-ihlamur-neye-iyi-gelir-nasil-demlenir-110104516480

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть