İleri Evre Meme Kanseri Hastaları İçin Psikolojik Destek

İleri evre meme kanserli hastalara 5 seans ücretsiz psikolojik destek

İleri Evre Meme Kanseri Hastaları İçin Psikolojik Destek

Psikososyal destek, metastatik (ileri evre) meme kanseri olan kadınlar için öncelikli ihtiyaç. Bu gerçekten yola çıkarak oluşturulan ‘Metastatik Meme Kanseri Farkındalık ve Hasta Psikolojik Destek Projesi’ meme kanserinin en ileri evresinde, ağır bir duygusal yükle yaşayan kadınların yükünü hafifletmeyi hedefliyor.

Proje, hastalara içinde bulundukları stres, anksiyete ve depresyona eşlik eden utanma, değersiz ve yalıtılmış hissetme gibi sorunlarla mücadelede ihtiyaç duydukları psikolojik ve sosyal desteği sağlıyor. Ayrıca hasta ve hasta yakınları tarafından bile anlaşılamayan metastatik meme kanseriyle ilgili farkındalığı artırıyor.

Psikolojik destek randevu hattı

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD), Europa Donna Hasta Derneği ve Pfizer Onkoloji’nin koşulsuz desteğiyle gerçekleştirilen projede metastatik meme kanserli hastalar uzman psikologlardan ücretsiz yardım alma imkânına kavuşuyor.

Uygulamasına ilk olarak İstanbul’da başlanan ve TTOD tarafından da onaylanmış projeye 2 psikolog destek veriyor. Yararlanmak isteyen hastalar ilk olarak, psikolojik destek randevu hattını arayarak uzman bir psikologdan randevu alıyorlar.

Yapılan ilk görüşme sonrası hastanın ihtiyaçları doğrultusunda 5 seansa kadar ücretsiz görüşme imkânı sağlanıyor. Görüşmeler psikolojik destek kliniğinde yüz yüze gerçekleşiyor.

Yanıtlanmamış sorular için kitapçık

Proje kapsamında, hastaların meme kanseriyle mücadelenin her gününü daha iyi geçirmelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanan bir kılavuz kitapçık da var. Bu kitapçık, metastatik meme kanseri hastalarının akıllarında cevaplanmamış soruların yanıt bulmasına yardım ediyor.

Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden, bazıları metastatik meme kanseriyle yaşayan, bazıları meme kanserini yenmiş kadınların da katkıda bulundukları kitapçık, hastaların hastalıklarını anlamalarına, bir sonraki adımlarının ne olması gerektiği konusunda karar vermelerine ve kendileri için en iyinin ne olduğunu kavramalarına yardımcı oluyor.

Psikoonkoloji nedir?

Bedenimizde organik olarak ortaya çıkan birtakım sorunlar, doğal olarak psikolojimizi de etkiliyor. Tıpla ilgili bilim dallarında olayın psikolojik yönünü irdeleyip bilim dallarıyla ilişki içerisinde olan alanlardan birinin de kanser hastalarının psikolojilerini inceleyen ‘psikoonkoloji’ olduğu belirtiliyor.

Farkındalık artışı erken tanıyı getirdi’

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, “Ülkemizde kadınlarda en sık görülen meme kanseri ‘erken meme kanseri’ ve ‘metastatik meme kanseri’ olarak ikiye ayrılıyor.

Tüm metastatik kanserlerde kanser hücrelerinin kanserin oluştuğu doku dışında başka organlara da yerleşmesi ‘metastaz’ olarak adlandırılıyor” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Metastatik meme kanserinde meme kanseri hücreleri meme dışında akciğer, karaciğer ve kemikte de görülebiliyor.

Tıbbi onkoloji kliniklerindeki toplam kanser hastalarının yaklaşık yüzde 20-25’ini meme kanseri hastaları oluşturuyor. Her yıl yaklaşık 100 bin kişiden 40’ı meme kanseri tanısı alıyor. Bunların ancak yüzde 10-15’i başlangıçta metastatik olarak başvuruyor.

Bu oranın 15-20 yıl öncesinde yüzde 30-40 civarında olması alınan yolun önemini gösteriyor. Bu konudaki farkındalığın artması ve tarama yöntemlerinin gelişmesi hastaların yüzde 85’inin erken evrede tanı alması anlamına geliyor.”

Meme kanserine kronik hastalık yaklaşımı

Metastatik (ileri evre) ve erken evre kanserler arasındaki en büyük farkın erken evrede hastalığın her zaman tamamen iyileşme olasılığı olduğuna dikkat çekiliyor. Erken evre hastalıkların bir süre sonra nüksetme ihtimali olsa da yarıya yakınında hastalık ömür boyu görülmüyor.

‘Metastatik meme kanseri’ denildiğindeyse kronik bir hastalıktan bahsediliyor. Hastalığın tedavilerle ilerleyip vücudun başka yerlerine zarar vermesi geciktirilip önlense de tamamen yok olması daha zor bir olasılık olarak görülüyor.

Metastatik meme kanserinde amacın, hastalığı birlikte yaşanması mümkün kronik bir hastalık haline getirmek olduğu belirtiliyor.

Hastanın psikolojik destek ihtiyacı karşılanmıyor

Ülkemizdeki tıbbi onkolog sayısının 634 olduğu belirtiliyor. Onkolog sayımızın Batı ülkelerinin yaklaşık yarısı kadar olması Türkiye’deki onkologların hastalarını tedavi etmek için 2 kat daha fazla efor sarf etmeleri anlamına geliyor.

Özellikle İstanbul’da yaşanan hastane dönüşümleri ve yeni hastane inşaatları nedeniyle, hasta yatışlarında sorunlarla karşılaşılabiliyor. Yakın gelecekte yatak kapasitesinin artmasıyla bu eksikliğin de giderileceği düşünülüyor. Türkiye’de hastalar beslenme, psikoloji ve sosyal durumları konusunda çok fazla destek alamıyor.

Onkoloji kliniklerinde hastalara verilen psikolojik desteğin de oldukça yetersiz olduğuna dikkat çekiliyor. Oysa tedavi ekibinde tedavinin bir parçası olarak mutlaka bir psikolog, bir diyetisyen ve bir sosyal hizmet uzmanının olması gerekiyor.

Metastatik meme kanserleri üzerinde oluşturulan pilot projeden alınacak olumlu sonuçların, sonrasında bu projenin geniş kapsamlı bir proje haline getirilebilmesi noktasında yol gösterici olacağı belirtiliyor.

Haber: Ceyda Erenoğlu

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göğüsleriniz sağlığınız hakkında ne söylüyor?

+21Göğüsleriniz, vücudunuzun içerisinde neler olduğuna dair birçok şey söyleyebilir. Bu işaretleri kullanarak göğüslerinizin anlattıklarını fark etmeye çalışın ve bir şeylerden şüphelendiğiniz noktada doktorunuza başvurun.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1062577-ileri-evre-meme-kanserli-hastalara-5-seans-ucretsiz-psikolojik-destek

Meme Kanserinin Evreleri (Meme Kanseri Tipleri) – Sağlık Ocağım .NET

İleri Evre Meme Kanseri Hastaları İçin Psikolojik Destek

Meme kanserleri ortalama beş evre olarak değerlendirilir. Birincisi sıfır evre bu tıpta in-situ kanser denilen en erken evredeki genellikle tarama programları ile meydana çıkan evredir. Bundan sonraki evreler evre bir, evre iki, evre üç, evre dört diye devam eder.

Meme kanseri evre 1 : Tümör 20 mm veya daha küçüktür ve bu durumda kanser lenf bezlerine sıçrama yapmamıştır.

Tedavide meme koruyucu yöntem ile lenf bezlerinin alınmasından sonra radyasyon tedavisi uygulanır. Bu tedaviye destek amacı ile kemoterapi veya hormonoterapi tedavisi uygulanır.

Diğer yöntem ise mastektomi, bu yöntemde kanserli göğüs alınıp koltuk altı lenf bezleri çıkartılır.

Meme kanseri evre 2-A : 20-50 mm arasında ve lenf bezlerine sıçramış halidir. Evre 2-B: Tümörün 2-A evresindeki gibi bir boyut aralığında olup, (50 mm’den büyük olabilir).

Koltuk altı lenf bezlerine sıçramış halidir.

Evre 2, evre1 ile aynı tedavi yöntemi uygulanır ve eğer tümör aşırı büyümüş veya lenf bezlerine sıçramış ise kemoterapi, hormonoterapi ve radyasyon tedavisi destekleyici olarak önerilir.

Meme kanseri evre 3-A : Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs haricindeki dokulara sıçramış durumdadır ve bu halde mastektomi yöntemi ile tedavi şekli uygulanabilir. Cerrahi işlemden sonra kemoterapi ve hormon tedavisi başlar.

Evre 3-B, bu aşamada tümörün boyutu dikkate alınmaz ve tümör göğüs duvarına bağlıdır ve lenf bezlerine sıçramıştır.

Neoadjuvan ismi verilen, tümörün boyutunun küçültülmesi için kemoterapi tedavisi uygulanmasının ardından tümörün boyutu küçüldükten sonra lampektomi ya da mastektomi yapılır.

Meme kanseri evre 4 : Denilen kanser vücudun başka yerlerine geçmiş, başka organlara sıçramış, tıpta metastaz yapmış denilen dönemdeki kanser tipidir. Dördüncü evrede hastalığın tedavisi oldukça zor ama ümitsiz değildir.

Bu evrede hastanın yaşam süresini arttırmak ve yaşam kalitesini yüksek seviyede tutmak hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi tedavisi uygulanır. Hastanın şikayetleri doğrultusunda cerrahi tedavi uygulanabilir.

Cerrahi tedavi sonrasında alınan memenin yerine plastik cerrahi teknikler ile yeni protez veya kendi dokuları ile meme oluşturma ameliyatı yapılabilir.

Dördüncü evre meme kanseri : Tedavi ile durdurularak o noktada sabit bırakılabilir ve bu hastanın uzun süre yaşaması sağlanabilir.

Meme kanseri vücuda yayılabilen bir kanser tipi olup, meme kanseri ilk olarak koltuk altı lenf bezlerine dağılır ve buradan sonra akciğere, karaciğere, kemiklere, beyine ve vücudun her hangi bir bölgesine yayılım gösterebilir.

Bu organlara yayılmış olan meme kanseri dördüncü evre meme kanseridir ve hastaların bu evrede yakalanması tıpta tercih edilen bir dönem değildir. Meme kanseri daha erken evrede yakalanması sonucunda tedavisi daha kolay olmaktadır.

Meme kanseri türleri

Meme kanseri türleri

Meme kanserleri bir invaziv, diğeri de intraduktal yani invaziv olmayan olmak üzere olan iki ayrı gruba ayrılır. Bunların dışında bir de hücresel tipleri bulunur ve bunlar şu şekilde tanımlanır.

Duktal karsinomalar : Meme kanserinin en sık rastlanan türüdür. Hücreler çevresindeki duvarı aşmış ve dokulara yayılım başlamıştır.

Zaman sürecinde kan damarları ve lenf yollarının tutulması sonucu uzağa yayılma yeteneği bulunmaktadır.

Genelde ele gelen kitle mamografi taramasında meme dokusu içinde çeşitli şekillerde kireçlenmeler yapmış bir şekilde kendini belli eder. Ultrasonografide genelde normal dokudan ayrılan düzensiz sınırlı bir yapı olarak görülür.

Lobüler karsinoma nedir? : Bir lobül içinde sonlanan kör bir ductal epitelyumdan kaynaklanır.

Tübüler karsinomu nedir? : Meme karsimomlarının çok az bir kısmınıoluşturur iken, mikroskobik olarak çok iyi diferansiye karsinomlardır. Prognozları çok iyidir ve genellikle lenf bezi metastazı yapmazlar.

Paget karsinoma nedir? : Meme kanserinin erken bir bulgusu olup meme başında kısmen kabuklu, egzamatoid lezyon şeklinde görülür ve seyrek olarak bir kaç santimetreyi geçebilir.

İnflamatuar meme karsinomu nedir? : Memede ödem, ısı artışı, hassasiyet ile ayırıcı özelliği ortaya konulmuş tümörler bu grupta değerlendirilir. Tümörün derideki lenf kanallarına yayılımı bu görüntüye neden olur.

Miks tümörler : Yukarıda anlatılan tümör türlerinden bir ya da birkaçı bir arada bulunabilir. Miks tümörlerinin prognozu daha tehlidir.

Fakat doktorlar ve hastalar açısından önemli olan kanserin invaziv olmadığı dönemde tıpta intraduktal denilen veya in situ denilen evrede yakalandığı taktirde henüz vücudun başka bir yerlerine geçme yani, sıçrama olasılığı olmadan kanserin yakalanmasıdır.

Bu dönemde yakalanan bir kanser cerrahi tedavi ile tamamen ortadan kaldırılabilir iken, vücudun başka yerlerine geçmesi önlenebilir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/meme-kanserinin-evreleri-meme-kanseri-tipleri/

Kanser hastalarına psikolojik destek amaçlı çalışmalar

İleri Evre Meme Kanseri Hastaları İçin Psikolojik Destek

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

08.06.2017

Yapılan üç yeni araştırma, kanser hastalarına psikolojik destek amaçlı tedavide üç yeni yaklaşım ortaya koyuyor. Araştırmalar ASCO’nun bu yılki kongresinde yayımlandı.

Bireyler, kanserin çeşitli aşamalarında, hastalığın beraberinde getirdiği çeşitli ruhsal değişiklikler geçirirler.

Bu değişiklikler yeterli moral ve psikolojik destek sağlanmadığı takdirde hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir ve hastanın kanserle mücadelesini zorlaştırabilir.

Kanser tedavisinde psikolojik destek, kanserin kemoterapötik tedavisi kadar önemli bir faktördür.

Kanser hastalarının bu ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla, 50 yıl kadar öncesinde kanser psikolojisi – psikoonkoloji adında yeni bir bilim dalı ortaya çıkmıştır. Bu bilim kanser hastalarının ve yakınlarının tanı ve tedavi ile ilgili yaşayabileceği ruhsal sorunları belirlemeyi ve gidermeyi amaçlamaktadır.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği ASCO ’nun bu yılki toplantısında kanser psikolojisine dair üç yeni yaklaşım değerlendirilmiştir. Bu yaklaşımlar sırasıyla şu şekildedir:

• Kanserin teşhis ve tedavisi aşamasında STREAM çalışması

• Kanser sonrasında hayatta kalma aşamasında “Korkunu Yen” çalışması

• Kanserin son aşamasında CALM çalışması

STREAM Çalışması

Bu çalışma, internet destekli bir stres yönetimi çalışmasıdır. Yeni tanı almış 129 hasta ile yapılan bu çalışmada “minimum temas” baz alınmıştır. Bunun sebebi kansere yönelik tedavilerin hastaların çok fazla zamanını almasıdır. Minimum temas prensibine göre, uygulama boyunca psikologlar hastalarla sadece haftada bir kere iletişim kurmuşlardır.

8 hafta süren uygulamada, hastaların bir kısmına kognitif/bilişsel terapi uygulanmış, diğerleri ise müdahalesiz takip edilmiştir. Kognitif tedavi uygulamasına alınan hastalara kognitif tedavi kavramları hakkında haftalık online bilgi verilmiştir. Tedavinin etkisini anlamak amacıyla, her haftalık tedavinin sonunda hastalara anket uygulanmıştır.

Anket sonuçlarına göre, 8 haftanın sonunda kognitif tedavi kolunda olumsuz duygular azalmış, buna bağlı olarak yaşam kalitesinde yükselme gözlemlenmiştir.

“Korkunu Yen” Çalışması

Bu çalışmada, kanseri atlatmış hastalarda kanser tekrarı endişesi hedeflenmiştir. Yapılan faz 2 klinik çalışmaya kolon kanseri, meme kanseri ve cilt kanseri melanom atlatmış 222 hasta katılmıştır. Hastaların deneysel koluna “Korkunu Yen” adlı çalışma, kontrol koluna da “Rahat Ol” adlı çalışma uygulanmıştır.

Çalışmanın “Korkunu Yen” kolunda hastalara kanserin geri dönüp dönmeyeceğinin belirsiz olduğu ve bu gerçeği kabul etmeleri gerektiği öğretilmiştir. Çalışmanın “Rahat Ol” adlı kontrol kolunda ise hastalara gevşeme teknikleri öğretilmiştir. Her iki kolda da hastalarla 10 hafta boyunca 60 veya 90 dakika süren yüz yüze görüşmeler yapılmıştır.

Çalışmanın sonunda hastalara uygulanan anketin sonucunda, “Korkunu Yen” kolunun kontrol koluna kıyasla daha az kanser tekrarı endişesi yaşadığı gözlemlenmiştir.

CALM Çalışması

Bu çalışmanın uzun adı, Kanserle Başa Çıkma ve Anlamlı Bir Hayat anlamına gelmektedir. Çalışma, kanserin son aşamasındaki bireylerin psikolojik ihtiyaçlarına karşılık vermek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 305 ileri evre kanser hastası katılmıştır. Hastaların deney koluna CALM çalışması, kontrol koluna ise standart psikolojik tedavi uygulanmıştır.

Çalışmanın CALM kolu dört ana başlığı kapsamaktadır:

• Şikayetlerin yönetimi ve sağlık çalışanlarıyla iletişim

• Hastalığın kişi üzerinde ve yakınlarla ilişkilerde meydana getirdiği değişimler

• Amaç ve anlam duygusu

• Gelecek ve yaşam kaybı

Çalışmada 3 ila 6 aylık süre kapsamında hastalara 3 ila 6 seans terapi uygulanmıştır. Çalışmanın CALM kolunun 3 aylık uygulamasında depresif belirtilerde %52’lik bir düşüş gözlemlenmiştir. Tedavinin 6 aylık uygulamasında ise bu oran %65’e çıkmıştır. Şimdilerde dünya çapında 20 ülkede sağlık personellerine CALM uygulamasının eğitimi verilmektedir.

Sonuç

Kanser hastalarına verilecek psikolojik destek, kanser tedavisinin kendisi kadar önemlidir. Söz konusu çalışmalar, kanser psikolojisi alanında değerli çalışmalardır. Gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalar hem kanser hastaları hem de yakınları için umut vadetmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:1. Web-based stress management for newly diagnosed cancer patients (STREAM): A randomized, wait-list controlled intervention study.2017 ASCO Annual Meeting. Abstract No: LBA100022. Long-term results of a phase II randomized controlled trial (RCT) of a psychological intervention (Conquer Fear) to reduce clinical levels of fear of cancer recurrence in breast, colorectal, and melanoma cancer survivors.2017 ASCO Annual Meeting. Abstract No: LBA100003. Managing cancer and living meaningfully (CALM): A randomized controlled trial of a psychological intervention for patients with advanced cancer.

2017 ASCO Annual Meeting. Abstract No: LBA10001

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/kanser-hastalarina-psikolojik-destek-amacli-calismalar/

Meme Kanserinde Psikolojik Destek

İleri Evre Meme Kanseri Hastaları İçin Psikolojik Destek

Haber albümü için resme tıklayın

Pilot olarak İstanbulda uygulamaya konan proje toplum ve hatta hasta yakınları tarafından psikolojik etkileri tam olarak anlaşılamadığı bilinen metastatik meme kanseri ile ilgili farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

METASTATIK MEME KANSERI HASTALARI IÇIN PSIKOLOJIK DESTEK HATTI

Europa Donnanın önderliğinde uzman psikologların yer aldığı bir psikolojik danışmanlık merkezinde bu iş için TTOD tarafından da onaylanmış iki psikolog projeye destek verecek.

Hastalar 0530 969 39 33 numaralı PSIKOLOJIK DESTEK RANDEVU HATTI39nı arayarak uzman bir psikologdan randevu alabilecek.

Hastaların psikolog ile yapacağı ilk görüşme sonrası hastanın ihtiyaçları doğrultusunda beş seansa kadar ücretsiz görüşme imkanı sağlanabilecek. GÖRÜŞMELER YÜZ YÜZE PSIKOLOJIK DESTEK KLINIĞINDE GERÇEKLEŞECEK.

METASTATIK MEME KANSERI BIRLIKTE YAŞANABILEN KRONIK BIR HASTALIK HALINE GETIRILEBILIR

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği TTOD Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş metastatik meme kanseri hakkında şu istatistiksel bilgileri verdi: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Tıbbi onkoloji kliniklerindeki toplam kanser hastalarının yaklaşık 20-25ini meme kanseri hastaları oluşturur. Yaklaşık olarak her yıl 100.

000 kişide 40 kişi meme kanseri tanısı alıyor. Neyse ki bunların ancak yüzde 10-15i başlangıçta metastatik olarak başvuruyor. İnsanların bu konudaki farkındalıklarının artması ve tarama yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte hastalarımızın 85i erken evrede tanı alabiliyor. Yalnızca 15lik kısmı metastatik evrede geliyor.

Bu oran benim mesleki hayatıma başladığım 15-20 yıl öncesinde 30-40lar civarındaydı. Bu güzel bir gelişme. Metastatik meme kanseri dediğimizde kronik bir hastalıktan bahsediyoruz. Tedavilerle bu hastalığın ilerlemesini vücudun başka yerlerine zarar vermesini geciktirebilir belli bir süreliğine önleyebiliriz ama hastalığın tamamen yok olması daha zor bir olasılık.

Ancak tedavilerle bunu birlikte yaşanabilir bir hastalık haline getirebiliriz.

KANSER TEDAVISI DISIPLINLER ARASI BIR YAKLAŞIM GEREKTIRIR Kanser tedavisi sürecinin sadece hekimlerin dahil olmadığı disiplinler arası bir yaklaşım gerektirdiğini belirten Prof. Dr.

Mahmut Gümüş şunları söyledi: Bu sürece hastalar hekimler hemşireler eczacılar psikologlar beslenme ve sosyal hizmet uzmanları da dahil olmalıdır. Bunların dışında hastalarının beslenmesi psikolojisi sosyal durumları ile ilgili destek de tedavinin bir parçası olarak düşünülmelidir.

Hastalarımızı zor zamanlarda psikolojik anlamda desteklemenin önemli olduğu artık hepimizin bildiği bir şey. Biz de bu konuda bir şeyler yapalım istedik.

Bu proje sayesinde hastalarımız doktorların önerileri ve kendi istekleriyle bu numaraları diledikleri zaman arayarak buradaki psikologlardan danışmanlık hizmeti alabilmekteler.

Bu danışmanlık hizmeti neticesinde ortaya çıkan sonuçlar daha sonra hastamızın tedavisini üstlenen onkolog ile paylaşılıp psikiyatrik veya ileri destek gerektiren durumlar varsa hastalarımızın bu imkanlara kavuşması sağlanıyor. Bu çalışmaya bir pilot proje diyebiliriz. Buradan alacağımız olumlu sonuçlar daha sonra bu projenin büyük ve daha geniş kapsamlı bir proje haline getirebilmesi noktasında bize yol gösterecek.

METASTATIK MEME KANSERI HASTALARI YALNIZ DEĞILDIR

Europa Donna Türkiye Başkanı Violet Aroyo şöyle konuştu: En büyük zorluk hastaların tedavide kullanmaları gereken ilaçlara kolayca erişememeleri. Psikolojik olarak kendilerini yalnız ve çaresiz hissettikleri için bu konuda destek bekliyorlar ve daha kolay tedavi olanaklarının sağlanmasını istiyorlar.

Ayrıca çevrelerindeki insanların ve tedavi ekibinin hastalığın tekrarlamasından dolayı umutsuzluğa kapılmayıp onlara tam destek olmasını istiyorlar. Bizler bu projeyle ileri evre meme kanserli hastalarımızın tedavileri sırasında yanlarında olup destek olmaya çalışıyoruz.

Tedavi sürecinde hastaların yaşadığı sorunların daha kolay atlatılabilmesi için onlara psikolojik destek vermeye tedavi hakkında bilgilendirme yapmaya ve yalnız olmadıklarını her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz. Bu konuda çeşitli bilgilendirme ve destek toplantıları yapıyoruz. Metastatik meme kanseri hastaları yalnız değildir.

Bu durumdaki kadınlara yardımcı olmak üzere özel eğitim almış birçok kişi var. Bu kişiler hastaların metastatik meme kanserinin zorluklarıyla basa çıkması için yardımcı olabilir.

PSIKOLOJIK DESTEK HASTALIKLA BAŞ ETMEYI KOLAYLAŞTIRABILIR

Persona Life Eğitim Hizmetleri ve Danışmanlık Merkezinden klinik psikolog Rahel Layiktez metastatik meme kanserinin psikolojik yönü hakkında şunları söyledi: Kanser teşhisi almış bireylerin bazılarında başa çıkabilme becerilerinin azaldığı başkalarına bağımlılıklarının arttığı ve aile iş ve sosyal hayatlarında dengeyi korumakta zorlandıkları gözlenmektedir. Kanser hastaları yalnızlık terk edilmişlik veya desteksiz bırakılma hislerine kapılabilir. Eğer kanser hastaları gündelik işlevselliğini bozacak kadar yoğun kaygılar ve üzüntüler yaşıyor ise profesyonel anlamda psikolojik destek alması kişinin sağlıklı baş etme mekanizmalarını güçlendirecektir. Metastatik meme kanseri mMK teşhisi aldıktan sonra hastaların iyi hissetmek ve hayatın kontrolünü ellerinde tutmak için yapabileceği çok şey var. Metastatik meme kanseri olan birçok kadın hayati durumlarından bağımsız olarak bir psiko-onkolog ile veya danışmanla konuşarak kendini daha iyi hissedebiliyor. İlk adım doktora ve bakım ekibine duygusal destek alınabilecek kişileri sormak olmalı. Bu tedavinin önemli bir parçasıdır. Profesyonel destek almak hastanın zayıf değil aksine güçlü olduğunu ve kendine yardım etmek istediğini gösterir.

Источник: https://www.bugunkocaeli.com.tr/haber/1615257/meme-kanserinde-psikolojik-destek

Meme kanseri hastaları için psikolojik destek projesi: Umutlar Çiçek Açsın

İleri Evre Meme Kanseri Hastaları İçin Psikolojik Destek

Metastatik aşamadaki meme kanserlerinde, kanser hücreleri vücudun diğer organlarına da yayılır. Tedaviler bu evredeki meme kanserini tamamen ortadan kaldıramasa da, ilerlemesini, vücudun başka yerlerine zarar vermesini geciktirebilir. Böylece metastatik meme kanseri birlikte yaşanabilir bir hastalık haline getirilebilir.

Meme kanseri metastatik aşamada olan hastaların hayatları ve hep devam edecek olan tedavi süreçleri, başa çıkılması gereken zorluklarla doludur.

Meme kanserinin en ileri evresinde olan metastatik meme kanseri teşhisi alan kadınlar, taşımaya çalıştıkları ağır duygusal yük altında çoğu zaman kendilerini stres, anksiyete, depresyon ve bunlara eşlik eden utanma, değersizlik ve yalıtılmışlık duygularının içinde bulur. İşte tam bu nedenle psikolojik destek, onların alması gereken ilk ve en önemli destektir.

Metastatik meme kanseri hastalarının bu ihtiyacından yola çıkan Europa Donna ve Kanserle Dans hasta dernekleri ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) tarafından başlatılan ve Pfizer tarafından koşulsuz olarak desteklenen Psikolojik Destek Programı, bir süre önce pilot bölge olarak İstanbul’da başlatılmıştı. Bu yıl İzmir ve Ankara’da da sürdürülmesi planlanan programın devamı niteliğindeki “Bir Tıkla, Dinle, Umutlar Çiçek Açsın” projesinin ise, daha fazla sayıda metastatik meme kanserli kadının ücretsiz psikolojik desteğe ulaşmasını sağlaması hedefleniyor.

Metastatik meme kanseri birlikte yaşanabilen kronik bir hastalık haline getirilebilir
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr.

Mahmut Gümüş, metastatik meme kanseri hakkında şu istatistiksel bilgileri verdi: “Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Tıbbi onkoloji kliniklerindeki toplam kanser hastalarının yaklaşık %20-25’ini meme kanseri hastaları oluşturur.

Yaklaşık olarak her yıl 100 bin kişide 40 kişi meme kanseri tanısı alıyor. Neyse ki bunların ancak %10-15’i başlangıçta metastatik olarak başvuruyor.

İnsanların bu konudaki farkındalıklarının artması ve tarama yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte hastalarımızın %85’i erken evrede tanı alabiliyor. Yalnızca %15’lik kısmı metastatik evrede geliyor. Bu hastalığın tamamen yok olması zor, ancak tedavilerle, birlikte yaşanabilir bir hastalık haline getirebiliriz.”

Metastatik meme kanseri hastaları yalnız değildir

Europa Donna Türkiye Başkanı Violet Aroyo şöyle konuştu: “Metastatik meme kanserli kadınlar ve yakınları, tanı ve tedavi süreçlerinde kendilerini çok yalnız ve terk edilmiş hissediyorlar.

Tam olarak bilgilendirilmediklerini ve hastalıklarının süreç ve tedavileriyle ilgili yeterince bilgi alamadıklarını düşünerek, kendilerini bu sürecin bir parçası olarak görmekte zorlanıyorlar.

Bu süreçte hasta ile sağlık personelinin çok iyi bir iletişim kurup hastaya ve yakınlarına tüm süreci anlatması ve hastanın, gerekirse de hasta yakınlarının profesyonel destek alması gerekmektedir. Hasta ve yakınlarına yalnız olmadıklarını ve her zaman onlara destek olacak bir profesyonelin yanlarında olduğunu hissettirmek gerekir.”

Hastaları “kanser hastası” rolüne hapsetmeyen, bütüncül bir yaklaşım gerekli
Uzman Klinik Psikolog M.A.

Pınar Serbest Günay, proje hakkındaki görüşlerini şöyle özetledi: “Kanser teşhisi ve tedavisi hiç kimsenin önceden hazırlıklı olamayacağı zorlu bir süreçtir.

Bu nedenle, kanser teşhisi almış kişilerin tanı, tedavi ve tedavi sonrası dönemlerde duygusal olarak zorlandıkları görülmektedir.

Yaşanan duygusal zorlanmalar teşhisin tipi, evresi, nüks yapıp yapmadığı kadar, kişinin hayatın hangi evresinde olduğuna, başa çıkma biçimlerine, onu destekleyen yakın bir çevresi olup olmadığına bağlı olarak da değişiklik gösterir.

Tüm bu değişkenleri hesaba katan, kişisel ihtiyaçlara duyarlı bir psikososyal müdahale programı temel olarak kişinin bireysel başa çıkma biçimlerini ve yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanır.

Teşhisi alan kişiyi “kanser hastası” gibi bir role hapsetmeden, onu hayatının tüm yönleri ile ele alan bir yaklaşım; teşhisi kabullenmeyi, tedaviye uyumu, yan etkileri ile başa çıkmayı ve tedavi sonrası hayat kalitesine katkı sağlamayı hedefler.”

Zorlu ancak yönetilebilir bir süreç

Kanserle Dans Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Figen Ar şunları söyledi: “Bu süreç, zorlu ancak yönetilebilir bir süreçtir, tıpkı zor bir dansı öğrenmek gibi. Kimi zaman karmaşık, kimi zaman durağan, kimi zaman deli dolu… Kanser kelimesi çok ürkütücü bir kelime.

Ben de doktorumdan ilk duyduğumda dünya başıma yıkıldı, her şey anlamsızlaştı. Tam 2 yıl sürdü bu, ta ki şimdiki başkanımız, 35 yıllık dostum Sevil Gürkan çeke çeke beni Kanserle Dans Derneğinin psikoterapi grubuna götürünceye kadar. Gönüllü hocamız Psikolog psikoterapist Sibel Cesur Akyunak sayesinde tekrar yaşamayı seçtim.

İşime geri döndüm, sosyal hayatım kaldığı yerden devam etti.

Artık ben de derneğimiz için çalışıyorum, “umutlar çiçek açsın” diye. Yaşamayı seçmek, umutları yeşertmek, daha güçlü olmak, zorlu dansın üstesinden gelmek kolay değil. İşte bu nedenle proje çok önemli. Kanserle Dans Derneği olarak bu projenin bir parçası olmaktan çok mutluyuz. Bir hayat bin dokunuş, bin umut. Umutlar hiç kaybolmasın, hep çiçek açsın, hep çoğalsın.”

“Yaşamak Var Ya” metastatik meme kanserli kadınlara umut için bestelendi: Müzisyen Kalben, “Bir Tıkla, Dinle, Umutlar Çiçek Açsın” projesi kapsamında, ileri evre meme kanseri hastalığını ve hastalarını fark ettirmek, onların öncelikli ihtiyacı olan psikolojik desteği sağlamak ve yaygınlaştırmak için “Yaşamak Var Ya” isimli bir beste yaparak herkese şu çağrıda bulundu: “En sevdiğim insanı genç yaşta bir hastalık sebebiyle yitirdim ve bu, beni tanımlayan, yarım yamalak bırakan bir yara, boşluk, karanlık oldu senelerce. Şimdi, bizi hiçbir hastalığın ele geçirmesine izin vermememiz gerektiğini biliyorum.

Hiçbir acının bizi tanımlamasına izin vermek istemiyorum artık. Neşemizde, umudumuzda, yaşamaktan aldığımız hazları keşfetmekte buluşabileceğimize inanıyorum. İnsan insanın yarasına kayıtsız kalamaz, kalmamalı.

Ben de “Yaşamak Var Ya” için, kadınların bağımsızlığından, cesaretlerinden, kendilerini saklamadan ve acılarını yok saymadan dimdik yaşamalarından; asırlardır sistemli olarak hep öz güçlerini örtbas etmeye uğraşan kalıpların içine hapsedildikleri halde o toplumsal yahut geleneksel prangaları kırıp yollarını keşfetmelerinden ve devrimleri için, sevdikleri için yaşamayı da ölmeyi de göze almalarından ilham aldım. Bu parçayı dinleyin, konuşun ve paylaşın! Çünkü “Yaşamak Var Ya”’yı dinlediğinizde, izlediğinizde, aslında bir hastaya kulak vermiş, onu bir başka gözle görmüş, onun sesini çevrenize duyurmuş olacaksınız.”

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/metastatik-meme-kanseri-hastalari-icin-psikolojik-destek-projesi-umutlar-cicek-acsin/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.