İlerlemiş Prostat Kanserine Brakiterapi Yöntemi

içerik

Prostat Kanseri Tedavileri

İlerlemiş Prostat Kanserine Brakiterapi Yöntemi
Prostatektomi, Retropubik Prostatektomi – Sağlık Hattı

Prostat kanseri tedavisinde birçok farklı yol vardır. Tedavi, kanserin ne kadar ileri seviyede olduğunu, prostatın dışına çıkıp çıkmadığı veya genel sağlığınız tarafından belirlenir.

Aktif gözetim

Prostat kanseri çok yavaş büyür. Bu, herhangi bir tedaviye ya da belirtilere maruz kalmadan tam bir yaşam yaşamanız anlamına geliyor.

Doktorunuz tedavinin risk ve yan etkilerinin yararları aştığına inanıyorsa, aktif gözetim önerebilir. Buna dikkatli bekleme veya bekleme yönetimi denir.

Doktorunuz kanserin ilerlemesini kan testleri, biyopsiler ve diğer testlerle yakından izleyecektir. Büyümesi yavaş kalır, yayılmazsa veya semptomlara neden olmazsa, tedavi edilmez.

Cerrahi

Prostat kanseri için cerrahi tedaviler şunlardır:

Radikal prostatektomi

Kanser prostat ile sınırlı ise, tek bir tedavi seçeneği radikal prostatektomidir. Bu işlem sırasında, prostat bezleri tamamen çıkarılır. Bu birkaç yolla gerçekleştirilebilir:

 • Açık cerrahi: Cerrah, karında veya perineada prostata erişmek için büyük bir kesi yapar. Perineum rektum ile skrotum arasındaki bölgedir.
 • Laparoskopik cerrahi: Cerrah, vücuda küçük kesiklerden bakmak için birkaç özel kamera ve alet kullanıyor.
 • Robotik yardımlı laparoskopik cerrahi: Cerrah laparoskopik ameliyat yapmak için çok hassas robot kollarını kontrol eder.

Laparoskopik cerrahi daha az invazivtir. Bununla birlikte açık cerrahi, doktorların yakındaki lenf nodlarını ve diğer dokuları kanser bulguları açısından incelemesine olanak tanır.

Prostat kaybı erkek ejakülatındaki sıvı miktarını azaltacaktır. Prostatektomi uygulanan erkekler emisyon olmadan “kuru orgazm” yaşayabilir. Bununla birlikte, seminal veziküllerde hala sperm üretilmektedir.

Kriyoterapi

Bu prosedürde, doktorunuz prostat içine prob ekleyecektir. Problar daha sonra, kanserli dokuları dondurmak ve öldürmek için çok soğuk gazlarla doldurulur.

Hem kriyoterapi hem de radikal prostatektomi genellikle genel anestezi veya epidural anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında genel anestezi sizi uyutur. Epidural anestezi, spinal kanala enjekte edilen ilaçlarla vücudunuzun büyük bir bölümünü uyuşturur.

Kriyoterapi ve prostatektominin olası yan etkileri idrar kaçırma ve iktidarsızlıktır. İdrar kontrolü ve ereksiyon yeteneğini etkileyen sinirler prostat yakınındadır. Bu sinirler ameliyat sırasında zarar görebilir.

Prostatın transüretral rezeksiyonu (TURP)

Bu cerrahi prosedür sırasında, doktorunuz üretranın ucuna kesici bir aletle uzun ince bir kapsam koyacaktır.Bu aracı, idrar akışını engelleyen prostat dokusunu kesmek için kullanacaklardır. TURP tüm prostatları çıkartamaz. Bununla birlikte, prostat kanseri olan erkeklerde üriner semptomların hafifletilmesi için kullanılabilir.

Radyoterapi terapisi

Radyasyon tedavisi, onları kontrollü dozlarda radyoaktiviteye maruz bırakarak kanser hücrelerini öldürür.

Radyasyon, erken evre prostat kanseri olan ve vücudun diğer bölgelerine yayılmayan erkeklerde cerrahi yerine sıklıkla kullanılır. Doktorlar ameliyatla birlikte radyasyonu da kullanabilirler.

Bu, tüm kanserli dokuların çıkarılmasını sağlar. İlerlemiş prostat kanserinde radyasyon tümörleri küçültmeye ve semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

İki temel radyasyon terapisi şekli vardır:

Dış radyasyon

Dış radyasyon, bir dizi tedavi seansı sırasında vücudun dışından iletilir. Harici radyoterapi birçok farklı türde vardır. Farklı radyasyon kaynakları veya farklı tedavi yöntemleri kullanabilirler. Amaç yalnızca kanserli bölgeyi hedeflemek ve sağlıklı dokuları korumaktır.

İç radyasyon (ayrıca brakiterapi olarak da bilinir)

İç radyasyon cerrahi olarak kanserli prostat dokusunda tohum olarak adlandırılan az miktarda radyoaktif madde paketi yerleştirir. Tohumlar birkaç ay boyunca radyasyon yayar, kanser hücrelerini öldürür.

Tüm radyasyon terapisinin en yaygın yan etkileri yorgunluk ve bağırsak veya idrar gibi diyare ve ağrı veren idrar gibi problemlerdir. Prostatı çevreleyen dokuların hasar görmesi kanamalara neden olabilir. İktidarsızlık daha az yaygındır ve genellikle geçicitir. Dahili radyasyon tedavisi geçici idrar kaçırma neden olabilir.

Hormon tedavisi

Androjenler veya testosteron gibi erkek hormonları prostat dokusunun büyümesine neden olur. Vücudun androjenler üretimini azaltmak, prostat kanserinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatabilir veya hatta tümörleri küçültür.

Hormon tedavisi yaygın olarak kullanılır:

 • prostat kanseri prostatın ötesine yayılır
 • radyasyon veya cerrahi mümkün değildir
 • prostat kanseri başka bir şekilde tedavi edildikten sonra tekrar ortaya çıkıyor

Hormon tedavisi prostat kanserini tedavi edemez . Ancak, ilerlemesini önemli derecede yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir.

En yaygın hormon terapisi türü, vücudun androjenlerini etkileyen bir ilaç veya ilacın birleşimidir. Prostat kanseri hormonu tedavisinde kullanılan ilaç sınıfları arasında:

 • Luteinizan hormon salıcı hormon (LHRH) analogları , LHRH agonistleri ve LHRH antagonistleri , bu da testislerin testosteron yapmasını engeller.
 • Antiandrojenler , vücudun androjenlerinin etkisini bloke eder.
 • Adrenal bezlerin testosteron yapmasını engelleyen diğer androjen baskılayan ilaçlar .

Başka bir hormon tedavisi seçeneği, orşiektomi olarak adlandırılan testislerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu prosedür kalıcıdır ve geri dönüşsüzdür, bu nedenle ilaç tedavisi çok daha yaygındır.

Hormon tedavisinin olası yan etkileri:

 • cinsel dürtü kaybı
 • iktidarsızlık
 • kızarıklık
 • anemi
 • osteoporoz
 • kilo alma
 • yorgunluk

Kemoterapi Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için güçlü ilaçların kullanılmasıdır.Prostat kanseri için ortak bir tedavi yöntemi değildir. Ancak, kanser vücuda yayılır ve hormon tedavisi başarısız olursa kullanılabilir.

Prostat kanseri için kemoterapi ilaçları genellikle intravenöz olarak verilir. Evde, doktora veya hastanede uygulanabilirler. Hormon tedavisi gibi kemoterapi de bu aşamada prostat kanserini tedavi edemez. Aksine, tümörleri küçültür, semptomları azaltır ve ömrünü uzatabilir.

Kemoterapinin olası yan etkileri şunlardır:

yorgunluk

 • saç dökülmesi
 • iştah kaybı
 • bulantı
 • kusma
 • diyare
 • azalmış bağışıklık sistemi işlevi
 • İmmünoterapi > İmmünoterapi yeni kanser tedavisinden biridir. Tümör hücreleriyle savaşmak için kendi bağışıklık sisteminizi kullanıyor. Beyaz kan hücrelerinin örnekleri prostat dokusunda bulunan proteinlere maruz kalır. Beyaz hücreler proteini hatırlar ve protein ile reaksiyona girebilir ve proteini içeren hücreleri yok edebilir. Bu beyaz hücreler daha sonra vücuda enjekte edilir ve tümör dokusunu hedef alabilir ve ona saldırabilir.

Yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason (HIFU)

Yüksek yoğunluklu odaklı ultrason (HIFU), Amerika Birleşik Devletleri'nde incelenen yeni bir kanser tedavisidir. Kanser hücrelerini ısıtmak ve öldürmek için odaklanmış yüksek frekanslı ses dalgaları kirişlerini kullanıyor. Bu yöntem radyasyon terapisine benzer, ancak radyoaktif maddeler kullanmaz.

Doktorunuz ve sağlık ekibi, bu prostat kanseri tedavilerinin hangisinin sizin için uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Etkenler kanserinizin evresini, kanserin derecesini, tekrarlama riskini, yaşınızı ve genel sağlığınızı içerir.

Источник: https://tr.oldmedic.com/prostate-cancer-treatments-8638

Brakiterapi

İlerlemiş Prostat Kanserine Brakiterapi Yöntemi

Brakiterapi kanseri tedavi etmek için kullanılan bir tür radyasyon tedavisidir. Brakiterapi yöntemi, vücudun kanserli dokularına yüksek güçte radyoaktif ışın kaynağı (çekirdek) yerleştirmeyi içeren bir işlemdir. Bu nedenle bazen içsel radyasyon olarak da adlandırılır.

Brakiterapi, vücudunuzun dışındaki bir makineden radyasyon yayılmasına dayanan geleneksel radyoterapi (dışsal ışın tedavisi) biçimleriyle kıyaslandığında doktorların vücudun daha belirli bölgelerine yüksek dozda radyasyon vermesini olanaklı kılar. Brakiterapi, ışın tedavisinden daha az yan etkiye neden olur ve tedavi süresi genellikle daha kısadır.

Neden Yapılır?

Brakiterapinin kullanıldığı belli kanser türleri arasında şunlar yer alır:

 • Göğüs kanseri
 • Rahim ağzı kanseri
 • Endometriayl kanser
 • Göz kanseri
 • Safra kesesi kanseri
 • Baş ve boyun kanserleri
 • Akciğer kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Prostat kanseri
 • Vajina kanseri

Brakiterapi tek başına kullanılabileceği gibi, diğer kanser tedavileriyle birlikte de kullanılabilir. Örneğin, bazen ameliyat sonrası, alınamamış olan kanser hücrelerini yok etmek için kullanılır. Brakiterapiye, ışın tedavisiyle birlikte de başvurulabilir.

Riskler

Brakiterapinin yan etkileri tedavi edilen bölgeye özgüdür. Çünkü brakiterapi, radyasyonu ufak bir tedavi bölgesine yoğunlaştırır, o bölge dışında kalan dokular radyasyondan etkilenmez. Tedavi bölgesinde hassaslık ve şişme yaşayabilirsiniz. Tedavi sonucu daha başka hangi yan etkilerin görülebileceğini doktorunuza sorunuz.

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Brakiterapiye başlamadan önce, kanseri radyasyonla tedavi etmekte uzmanlaşmış bir doktorla (radyasyon onkolojisi uzmanı) görüşebilirsiniz. Aynı zamanda, doktorunuza tedavi planınız konusunda yardımcı olmak için bazı taramalardan geçebilirsiniz. Brakiterapi öncesi, X ışını veya bilgisayarlı tomografi (CT) gibi bazı işlemler de uygulanabilir.

Neler Bekleyebilirsiniz?

Brakiterapi tedavisi vücudunuza, kanserli bölgenin veya bir zamanlar kanser olan bölgenin yakınına radyoaktif maddelerin yerleştirilmesini içerir.

Doktorunuzun bu radyoaktif maddeleri vücudunuza nasıl yerleştireceği, kanserin yeri ve yayıldığı bölgenin genişliği, genel sağlığınız ve tedavi amacını da içeren pek çok etkene bağlıdır.

Yerleştirme işlemi vücudun herhangi bir boşluğunun veya dokusunun içine yapılabilir:

 • Vücut boşlukları içine yerleştirilen radyasyon. İntrakaviter brakiterapi süresince radyoaktif maddeyi içeren bir düzenek, nefes borusu veya vajina gibi vücudun dışa açıldığı bir yere yerleştirilir. Bu düzenek, yerleştirildiği yere bağlı olarak bir tüp veya silindir olabilir.

Radyoysan tedavisi ekibiniz brakiterapi düzeneğini elle yerleştirebilir. Bilgisayarlı bir makine de kullanabilir. Düzeneğin en etkili yere yerleştirildiğinden emin olmak için CT tarayıcısı veya ultrason makinesi gibi bir görüntüleme ekipmanı kullanılabilir.

 • Vücut dokusuna yerleştirilen radyasyon. Dokular arası (interstisyel) brakiterapi sırasında, radyoaktif maddeler içeren düzenekler, göğüs veya prostatta bulunan kanserli dokuların arasına yerleştirilir. Bu brakiterapi düzenekleri, kablolar, balonlar ve pirinç taneleri büyüklüğündeki minik radyasyon tohumlarını içerir.

Brakiterapi düzeneklerini vücut dokuları arasına yerleştirmek için bir dizi teknik kullanılır. Radyoterapi ekibiniz iğneler veya özel aplikatörler kullanabilir. Bu uzun, oyuk tüpler, tohumlar (çekirdek) gibi brakiterapi düzenekleriyle doldurulur ve tohumların serbest kalacağı dokuların arasına yerleştirilir.

Bazı durumlarda, daha önce ameliyatla yerleştirilen dar tüplerin (kateterler), sonradan brakiterapi seansları sırasında radyoaktif maddelerle doldurulduğu da olur.

CT taramaları, ultrason veya diğer görüntüleme teknikleri, düzeneklerin doğru yere yerleştirilmesine ve daha etkili olacak şekilde konumlandırılmasına kılavuzluk eder.

Yüksek doz brakiterapiye karşı düşük doz brakiterapi
Brakiterapi esnasında neler yaşayacağınız size özgü tedaviye bağlıdır. Radyasyon, yüksek doz brakiterapide olduğu gibi, kısa bir seansta verilebilir veya bunun yerine düşük doz brakiterapide olduğu gibi zamana yayılabilir. Bazen de radyasyon kaynağı vücudunuza kalıcı olarak yerleştirilebilir:

 • Yüksek doz brakiterapi. Yüksek doz brakiterapi genellikle, her tedavi seansının kısa sürdüğü ve hastaneye yatışı gerektirmeyecek bir şekilde ayakta tedavi yöntemidir. Yüksek doz brakiterapi sırasında, radyoaktif madde vücudunuza birkaç dakikadan 20 dakikaya kadar uzanan kısa bir zaman dilimi için yerleştirilir. Birkaç gün veya hafta boyunca günde bir veya iki seans uygulanır.

Yüksek doz brakiterapi boyunca rahat bir pozisyonda yatarsınız. Radyoterapi ekibiniz radyasyon düzeneğini, intrakaviter brakiterapi yerleştirebilir veya eğer dokular arası (interstisyel) brakiterapi alıyorsanız radyasyon düzeneği hali hazırda yerleştirilmiş olabilir. Radyoaktif madde, brakiterapi düzeneğinin içerisine elle veya bilgisayarlı bir makine kullanılarak yerleştirilir.

Radyoterapi ekibiniz, brakiterapi seansınız sırasında odayı terk edebilir. Sizi görebilecekleri ve duyabilecekleri yakınlıktaki bir odadan gözlemliyor olacaklardır. Brakiterapi sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ama kendinizi rahatsız hissederseniz veya herhangi bir tedirginliğiniz varsa, bunu mutlaka söyleyiniz.

Radyoaktif madde vücudunuzdan çıkarıldığında, radyasyon yaymaz veya radyoaktif hale gelmezsiniz. Diğer insanlar için herhangi bir teh oluşturmazsınız ve olağan faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.

 • Düşük doz brakiterapi. Düşük doz brakiterapide, birkaç saatten birkaç güne kadar uzanan bir zaman boyunca sürekli olarak düşük dozda radyasyon verilir. Radyasyonun yerleştirildiği süre boyunca hastanede kalırsınız.

Radyoaktif madde vücudunuza elle veya makineyle yerleştirilir. Brakiterapi düzenekleri, işlem sırasında kımıldamadan durmanızı sağlamak ve herhangi bir rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla anestezi veya sakinleştiriciyi gerektirecek şekilde ameliyatla da yerleştirilebilir.

Düşük doz brakiterapi sırasında muhtemelen hastanede özel bir odada kalırsınız. Çünkü radyoaktif madde vücudunuzda kaldığı için, az da olsa diğer insanlara zarar verme ihtimaliniz vardır. Bu nedenle, ziyaretçiler de sınırlandırılır.

Çocuklar ve hamile kadınlar hastanede ziyaretinize gelmemelidir. Diğerleriyse günde bir kez kısa ziyaretlerde bulunabilir.

Sağlık bakımı ekibiniz size ihtiyacınız olan bakımı sağlayacaktır, ama onların odanızda harcayacakları zaman da sınırlandırılabilir.

Düşük doz brakiterapi sırasında ağrı hissetmemeniz gerekir. Kımıldamadan durmak ve günlerce hastane odanızda kalmak rahatsız edici olabilir. Eğer herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, sağlık bakımı ekibinize bunu mutlaka söyleyiniz.

Tayin edilen zaman geçtikten sonra, radyoaktif madde vücudunuzdan çıkarılır. Brakiterapi tedavisi tamamlanınca, herhangi bir sınırlandırma olmadan ziyaretçi kabul edebilirsiniz.

 • Daimi brakiterapi. Prostat kanseri brakiterapisi gibi bazı durumlarda, radyoaktif madde vücudunuza daimi olarak yerleştirilir. Radyoaktif madde elle veya bilgisayarlı bir makine kullanılarak yerleştirilir. Radyoaktif maddenin yerleştirilmesi sırasında ağrı hissedebilirsiniz, ancak yerleştirildikten sonra herhangi bir rahatsızlık hissetmemeniz gerekir.

Vücudunuz ilk başlarda tedavi edilecek alandan düşük dozda radyasyon yayacaktır. Genellikle diğer insanlar için risk minimal düzeydedir ve yakınınızda olacaklar için herhangi bir sınırlandırmaya gerek yoktur.

Bazı durumlarda, kısa bir süreliğine hamile veya çocuklu kadınların ziyaretlerinin süresini ve sıklığını sınırlandırmanız istenebilir.

Vücudunuzdaki radyasyon miktarı zaman içerisinde azalacak ve sınırlandırmalar da kalkacaktır.

Sonuçlar

Doktorunuz tedavinizin başarılı olup olmadığına karar vermek için brakiterapi sonrası tarama testleri tavsiye edebilir. Hangi tür taramaların yapılacağı, kanserinizin türü ve yerine bağlıdır.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/brakiterapi-loaef

Prostat Kanseri Tedavisi, Nasıl Geçer?

İlerlemiş Prostat Kanserine Brakiterapi Yöntemi

Prostat kanseri, erkek üremede yer alan bir bez olan prostatta ortaya çıkan bir kanser türüdür. Bu yazımızda sizlere prostat kanseri hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizler de prostat kanseri tedavisi ile daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Prostat kanseri genellikle yavaş büyür ve başlangıçta ciddi zarara yol açmamaktadır.

  Prostat kanserinin bazı türleri yavaş büyürken, herhangi bir tedavi gerektirmez ya da mininum bir tedavi gerektirir. Diğer agresif tipli kanserler ise hızlı yayılmakta ve tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Prostat kanseri erken teşhis edilirse, başarılı bir şekilde tedavi edilme şansı daha yüksek olacaktır. 

Prostat kanseri erken evrelerde herhangi bir belirti veya semptoma neden olmayabilir. Bu kapsamda oluşan belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • İdrar yapmada sorunlar
 • İdrar akışında kuvvet azalması
 • İdrarda Kan görülmesi
 • Pelvik bölgede rahatsızlık
 • Kemik ağrısı
 • Erektil disfonksiyon

Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz belirtilere sahipseniz, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanserinin nedeni tam olarak belli değildir. Prostatın bazı hücreleri anormal hale geldiğinde prostat kanserinin başladığı bilinmektedir. Anormal hücreler diğer hücreler ölse dahi yaşamaya devam eder.

Biriken bu hücreler zamanla yakındaki dokuları istila etmeye başlayarak büyümeye başlarlar. Bunun sonunda tümör oluşumu meydana gelmektedir.

Ayrıca bazı anormal hücreler koparak vücudun diğer bölgelerine (metastaz) yayılabilir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Prostat kanseri riskini artıran faktörler şunlardır;

 • Yaşınız ilerledikçe, prostat kanseri olma riskiniz de artmaktadır.
 • Aile geçmişinde daha önce prostat kanseri veya göğüs kanseri olan bireyler varsa, sizler de risk altındasınız demektir.
 • Bir diğer risk faktörü ise, obezitedir. Fazla kilolu olan erkeklerde risk oldukça fazladır.

Herhangi bir belirti olmaksızın sağlıklı olan bireyler test taramasına tabi tutmak bir anlamda tartışmaya açık bir durumdur. Ama çoğu zaman prostat kanseri son aşamaya kadar herhangi bir belirti göstermemektedir.

Bu kapsamda 50 yaşını aşkın bireylerin düzenli olarak taramalarını yaptırmaları gerekmektedir. Belirli durumlarda doktorunuz ile görüşerek taramalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Prostat tarama testleri şunlardır;

 • Parmakla rektal muayene (PRM)
 • Prostat spesifik antijen (PSA) testi: Kan örneği alınarak yapılan bir testtir. 

PRM ile kombine PSA testi, erken aşamalarında prostat kanserlerini belirlemenize yardımcı olur.

Prostat Kanseri Teşhisi

PRM veya PSA testinde bir anormallik tespit edilirse, doktorunuz prostat kanserine sahip olup olmadığınızı belirlemek için bazı testler önerebilir. Bunlar;

 • Ultrason
 • Prostat dokusunun bir örneğinin alınarak teşhis edilmesi: İlk test sonuçları prostat kanserini işaret ediyorsa, doktorunuz prostat (prostat biyopsisi) hücre örneği toplamak için bir prosedür önerebilir. Prostat biyopsisi genellikle doku toplamak için prostat içine yerleştirilen ince bir iğne kullanılma yoluyla yapılır. Doku örneği, kanser hücrelerinin mevcut olup olmadığını belirlemek için laboratuvarda analiz edilerek tespit edilir. 

Prostat Kanserinin Agresif Olup Olmadığının Belirlenmesi

Biyopsi kanserin varlığını teyitten sonraki adım, kanser hücrelerinin saldırganlık (sınıf) düzeyini tespit etmektir. Bunun için laboratuvar testlerinin yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda ise, prostat hücrelerin hareketlerini incelemek için Gleason Skoru’na bakılır. Puanlama iki sayıyı birleştiren, 2 (agresif olmayan kanser) ve 10 (çok agresif kanser) arasında olabilir.

Prostat Kanserinin Ne Kadar Yayıldığının Anlaşılması

Bir prostat kanseri teşhisi yapıldıktan sonra, doktorunuz kanserin yayılımını (evresini) belirlemek için çalışır. Bu kapsamda yapılacak olan testler şunladır;

 • Kemik taraması
 • Ultrason
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 • Pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması

Her birey yukarıda verilen her testi olmalıdır. Doktorunuz, bireysel vaka için en iyi testlerin sizlere yardımcı olacağını belirleyecektir. Bu aşamadan sonra ise prostat kanserinizin aşamaları ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu aşamalara göre de tedavileriniz şekillenecektir. Prostat kanseri aşamaları şunlardır:

 • Evre I: Bu aşama prostat küçük bir alanda sınırlı olduğu ve çok erken aşamada olan kanser anlamına gelir. Mikroskop altında bakıldığında, kanser hücrelerinin saldırgan olmadığı görülür.
 • Evre II: Kanser, bu aşamada hala küçük olabilir, ancak kanser hücreleri mikroskop altında incelendiğinde agresif olarak kabul edilebilir. Ya da evre II’de kanser daha büyük olabilir ve prostat bezinin her iki tarafını da kapsayabilir.
 • Evre III: Kanser seminal veziküllerin veya yakındaki diğer dokularla birlikte prostatın dışına yayılmıştır.
 • Evre IV: Kanser, yakın organları işgal ederek büyümüştür ya da lenf düğümleri, kemik, akciğer veya diğer organlara yayılmıştır.

Prostat Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Prostat kanseri tedavisi, sizlerin sahip olduğu kanser hücrelerinin ne kadar hızlı yayıldığı ya da hangi evrede olduğuna göre değişiklikler göstermektedir. Tedavi çeşitleri sizlerin bağışıklık sisteminize ve yan etkilerine göre farklılık gösterecektir. Bu kapsamda tedaviler şunlardır;

1.İlk Aşamada Tedavi

Erken aşamada erkekler için prostat tedavisi her zaman gerekli olmayabilmektedir. Bazı erkekler tedaviye ihtiyaç duymamaktadır. Bunun yerine, doktorlar bazen aktif sürveyans önermektedirler. 

Aktif gözetim, düzenli izlem kan testleri, rektal sınav ve muhtemelen biyopsi, kanserin ilerlemesini izlemek için yapılabilmektedir. Yapılan testler sonucunda, kanserin ilerlediği tespit edilirse, cerrahi veya radyasyon gibi prostat kanseri tedavi yöntemleri uygulanır.

2.Radyasyon Tedavisi

Radyasyon terapisi kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçlü enerji kullanır. Prostat kanseri radyasyon tedavisi iki şekilde yapılabilir:

 • Vücudunuzun (eksternal radyasyon) dışından gelen radyasyon: Vücudunuzun etrafında bir makinenin hareket etmesi ile birlikte, bir masa üzerinde yatarak, ışınlar ile sizlerin tedavinizin yapılmasıdır. Haftada 5 gün yapılan bu tedavi, birkaç hafta boyunca devam etmektedir. 
 • Radyasyonun vücudunuzun (brakiterapi) içine yerleştirilmesi: Brakiterapi, prostat dokusunda, pirinç büyüklüğünde radyoaktif tohumları yerleştirerek yapılmaktadır. Doktorunuz ultrason görüntüleri tarafından yönlendirilen bir iğne kullanarak prostat radyoaktif tohumları implantlar. İmplante tohumlar sonunda radyasyon vererek durdurulur ve çıkarılır. 

Radyasyon terapisinin yan etkileri acı idrar, sık idrara çıkma, acil idrara çıkma, gevşek dışkı veya ağrı dışkılama gibi rektal semptomları içerebilir. Erektil disfonksiyon da oluşabilir.

3.Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi, erkeklik hormonu olan testosteron üreten vücudunuzun kanseri durdurması için bir tedavi yöntemidir. Prostat kanseri, hücrelerinin büyümesine yardımcı olmak için testosterona güvenmektedirler. Hormonların kesilmesi ile birlikte kanser hücreleri ölmeye veya daha yavaş büyümeye başlamaktadır. Hormon tedavisi seçenekleri şunlardır:

 • Vücudun testosteron üretmesini durduran ilaçlar. Hormon salgılatıcı hormon luteinizan olarak bilinen ilaçlar (LH-RH) agonistleri testosteronları engeller. Tipik olarak hormon tedavisi, löprolid, triptorelin (Trelstar) (LUPRON, Eligard), goserelin (Zoladex) ve histrelin (VANTAS) ilaçlarıdır. Bazen kullanılan diğer ilaçlar ketokonazol ve abiraterone (Zytiga) içerir.
 • Kanser hücrelerinin ulaşmaması için testosteron bloke edici ilaçlar: Anti-androjenler olarak bilinen ilaçlar kanserli hücrelerin ulaşmasını engeller. Örnekler bikalutamid (Casodex), flutamid ve nilutamid (Nilandron) içerir.
 • Testisleri (orşiektomi) çıkarmak için yapılacak olan ameliyat: Testislerinizi çıkarmak vücuttaki testosteron seviyelerini azaltır.

Hormon terapisi, kanseri küçültmek ve tümör büyümesini yavaşlatmak için ilerlemiş prostat kanseri olan erkeklerde kullanılır. Erken evre prostat kanseri olan erkeklerde, hormon tedavisi radyoterapi öncesi tümörü küçültmek için kullanılabilir. Hormon tedavisinin yan etkileri erektil disfonksiyon, sıcak basması, kemik kütlesi kaybı, cinsel istekte azalma ve kilo alımını içerebilir.

4.Ameliyat

Prostat kanseri için cerrahi prostat bezi (radikal prostatektomi), çevredeki bazı doku ve birkaç lenf düğümleri kaldırmayı içerir. Bu kapsamda ameliyat şekilleri farklılık göstermektedir. Bunlar;

 1. Bir araç yardımı ile yapılacak olan ameliyattır. Robot yardımlı cerrahi sırasında, araçlar bir mekanik cihaza (robot) bağlıdır ve birkaç küçük kesik aracılığıyla karın içine yerleştirilir. Cerrah, bir konsola oturur ve aletleri taşımak için robot rehberlik el denetimlerini kullanır.
 2. Retropubik ameliyat, prostat bezinin karnınızın alt kısmında bir kesi ile çıkarılmasını kapsamaktadır.
 3. Perine cerrahi, prostatlara erişmek için anüs ve skrotum arasındaki bir kesi yapılmasını gerektirir.
 4. Laparoskopik radikal prostatektomi sırasında doktorunuz küçük bir kamera (laparoskop) yardımı ile karnınızda küçük kesiler yoluyla ameliyatı gerçekleştirir.

Radikal prostatektomi üriner inkontinans ve erektil disfonksiyon riski taşır.

5.Dondurucu Prostat Dokusu

Kriyocerrahi veya kriyoablasyon kanser hücrelerini öldürmek için donma ile dokuları yok etmeyi içermektedir.

6.Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerinin hızla büyüyen hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Kemoterapi hap şeklinde, kolunuzdaki bir damar yoluyla ya da her iki şekilde de gerçekleşebilir. Kemoterapi kanserin uzak bölgelere yayılması durumunda en ideal tedavi biçimidir. Kemoterapi ayrıca hormon tedavisine yanıt vermeyen kanserler için bir seçenek olabilir.

7.Biyolojik Tedavi

Biyolojik tedavi (immunoterapi) kanser hücreleriyle savaşmak için vücudun bağışıklık sistemini kullanır.

8.Alternatif Tıp

Tamamlayıcı ya da alternatif tedaviler prostat kanserini tedavi edemez. Ancak, tamamlayıcı ve alternatif prostat kanser tedavileri kanser ve tedavisinin yan etkileri ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bunlar ise;

 • Sanat terapisi
 • Dans veya hareket terapisi
 • Egzersiz
 • Meditasyon
 • Müzik terapi
 • Gevşeme teknikleri
 • Ruhanilik

Komplikasyonları Nelerdir?

Kanser vücudunuzun diğer bölgelerine yayılarak ölümcül bir seviyeye gelebilir. Kemik ağrılarına veya kırıklarına da neden olabilmektedir. Prostat kanseri, idrar kaçırma sorunlarına neden olabilir. Erektil disfonksiyon cerrahisi, radyasyon veya hormon tedavileri de dahil olmak üzere prostat kanseri veya tedavisinin bir sonucu olabilir.

Prostat Kanserinden Korunma Yöntemleri

 1. Meyve ve sebze dolu sağlıklı bir diyet seçin.
 2. Vitamin ve mineraller açısından zengin gıdaları tercih edin.
 3. Düzenli olarak egzersizler yapın.
 4. Sağlıklı bir kiloyu korumaya özen gösterin.
 5. Prostat kanseri riski konusunda doktorunuzla konuşun.

Источник: https://evdesifa.com/prostat-kanseri-tedavisi/

Brakiterapi nedir?

İlerlemiş Prostat Kanserine Brakiterapi Yöntemi

Brakiterapi kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi yani ışın tedavisi yöntemlerinden bir tanesidir. Burada dokulara yada boşluklarına, tümör yataklarına radyoaktif kaynak kullanılarak yakından radyoterapi yapılması esasına dayanmaktadır.

Brakiterapi sırasında radyoaktif kaynaklar geçici yada kalıcı olarak uygulanabilir.

Geçici uygulanması durumunda uygulama sonrasında radyoaktif kaynak hastadan uzaklaştırılacağı için herhangi bir radyasyon saçılması söz konusu değildir ve hasta hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Brakiterapi uygulaması sırasında uygulama şekline bağlı olmakla birlikte genellikle herhangi bir ağrı hissedilmez ama gerek duyulduğu durumda hekim hastaya sakinleştirici yada ağrı kesici ilaçlar önerebilir.

Brakiterapi kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi tekniklerinden biri olup radyoaktif kaynaklar tümörün içine veya hemen yakınındaki boşluklara yerleştirilerek uygulanır. Kanserin yerleşim yerine ve özelliklerine göre, radyoaktif kaynaklar kalıcı veya geçici olarak yerleştirilebilir.

Brakiterapi kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi tekniklerinden birisidir.

Brakiterapinin uygulama şekilleri nelerdir?

Brakiterapinin başlıca iki uygulama şekli vardır:

 • Boşluklara uygulanan (İntrakaviter) Brakiterapi: Kanser tedavisi için kullanılan radyoaktif kaynak, tümörün komşuluğundaki anatomik boşluklara yerleştirilir. En sık kadın kanserleri (rahim, rahim ağzı, vajen) ve akciğer kanserinde kullanılır.
 • Dokulara uygulanan (İnterstisyel) Brakiterapi: Radyoaktif kaynak ilgili doku içerisine yerleştirilir. Prostat, yumuşak doku ve meme kanserlerinde uygulanan şeklidir.

Brakiterapinin tedavi dozu nasıl verilir?

Brakiterapinin uygulama dozu başlıca iki farklı şekilde verilebilir:

Uygulama sonrası radyoaktif kaynağın hastada bırakılmadığı brakiterapi şeklidir. Tümöre uygulanacak dozun hızı ile ilişkili olarak iki ana başlıkta toplanır:

 1. Yüksek doz hızlı (HDR): Uygulanacak doz daha hızlı ve kısa sürede verilebilir. Görece daha sık kullanılan uygulama şeklidir. Tedavi edici radyasyon tümöre veya ameliyat sonrası uygulanacaksa tümör yataklarına bir tür kateter vasıtasıyla verilir. Genelde haftada bir veya iki kez uygulanır. Yüksek doz hızlı (HDR) brakiterapide, kateterler önce tümöre konur, sonra afterloader denen sisteme bağlanır. Radyoaktif iridyum kaynağını içeren bu aygıt bilgisayar kontrollü olup kateterlerin her birine sırayla kaynağı yollar. Tedavi sonrası kateterler çıkarılır ve vücut içinde radyoaktif kaynak kalmaz.
 2. Düşük doz hızlı (LDR): Uygulanacak doz daha yavaş ve uzun sürede verilebilir. Hasta bu sürede hastanede kalır. Uygulama uzun süreli olduğundan hastaya ağrı kesici ve/veya sakinleştirici vermek gerekebilir. Uygulama boyunca hasta radyoaktif olacağından ziyaretçi alınmaması, özellikle çocuk ve gebelerin odaya girmemesi önerilir.
 3. Kalıcı brakiterapi: Radyoaktif tohumlar tümörün içine veya yakınına yerleştirilir ve burada kalıcı olarak bırakılır. Birkaç ay sonra, implantların radyoaktivite seviyesi tama yakın azalır. Aktivitesi biten tohumlar daha sonra vücutta kalır ve hastada kalıcı bir yan etki yaratmaz. En sık prostat kanserinin brakiterapisinde kullanılır.

Brakiterapi uygulamasını kim yapar?

Brakiterapi uygulanırken radyasyon onkolojisi uzmanı, tıbbi fizik uzmanı, radyoterapi hemşiresi ve bazı durumlarda cerrah da dahil olmak üzere bu konuda deneyimli bir tedavi ekibi gerekir.

Radyasyon onkolojisi uzmanı olan doktorunuz hastayı değerlendiren ve uygun tedaviyi belirleyen hekimdir. Tıbbi fizik uzmanı daha sonra detaylı tedavi hesaplamaları yapar.

Radyoterapi hemşiresi, hastaya, tedavi ve olası yan etkiler konusunda bilgi verir ve uygulamaya yardımcı olur.

Brakiterapi sırasında ne hissedeceksiniz?

Brakiterapi, uygulama şekline göre değişmekle birlikte, genellikle ağrısız bir işlemdir. Jinekolojik uygulamalarda vajen (hazne) boşluğuna yerleştirilen ekipman nedeniyle kasıklarda geçici bir baskı hissi oluşabilir.

Doktorunuz gerek görürse uygulamada ağrı hissetmemeniz için, işleme başlamadan önce, sakinleştirici veya ağrı kesici ilaçlar önerebilir, bu nedenle kolunuza veya elinize bir intravenöz damar yolu yerleştirilebilir.

İşlem sırasında uygulama odasında yalnız kalmanız gerekecektir, ancak odayı gören kamera sistemi ve mikrofon aracılığıyla tedavi ekibinizle konuşabilirsiniz.

Brakiterapi sonrasında çevreme radyasyon yayar mıyım?

Brakiterapi türüne bağlı olarak, uygulama sonrası aynı gün eve dönebilir veya hastanede bir odada kalabilirsiniz. Geçici brakiterapide, hastaneden çıktıktan sonra, vücudunuzda herhangi bir radyasyon kalmaz, bu yüzden çevreniz için herhangi bir risk yoktur. Kalıcı uygulamada gerekli önlem ve öneriler doktorunuz tarafından anlatılacaktır.

Источник: https://neolife.com.tr/brakiterapi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть