İlişkilerde Birbirine Karışmak

Birbirine Karışmayan Nehirler, Denizler ve Okyanuslar

İlişkilerde Birbirine Karışmak

Dünya üzerinde bulunan bazı denizler, okyanuslar ve akarsuların birbirine karışmaması veya belirli bir yerde farklı tonlardaki suların kesişmesi etkileyici manzaraların oluşmasını sağlıyor. Biz de sizler için Dünya’da bu şekilde bulunan ve ziyaretçilerine heyecan vericili görüntüler sunan bu su kaynaklarını listeledik.

Eğer sizlerin de bu şekilde bildiğiniz doğal güzellikler varsa bizlerle yorum kısmından paylaşmayı unutmayın. Dilerseniz vakit kaybetmeden sizi listemizle baş başa bırakalım.

Bu İçerikte Neler Var?

 • Birbirine Karışmayan Nehirler, Denizler ve Okyanuslar
  • 1.Tuna, Ilz ve Inn Nehirleri, Almanya
  • 2.Tobol ve İrtiş Nehirleri, Rusya
  • 3.Siyah ve Beyaz Aragvi Nehirleri, Gürcistan
  • 4.Rhone ve Arve Nehirleri, İsviçre
  • 5.Mosel ve Ren Nehirleri, Almanya
  • 6.Kisha ve Belaya Nehirleri, Rusya
  • 7.Jialing ve Yangtze Nehirleri, Çin
  • 8.Green ve Colorado Nehirleri, ABD
  • 9.Drava ve Tuna Nehirleri, Hırvatistan
  • 10.Chuia ve Katun Nehirleri, Rusya
  • 11.Alaknanda ve Bhagirathi Nehirleri, Hindistan
  • 12.Rio Negro ve Solimoes Nehirleri, Brezilya
  • 13.Kuzey Denizi ve Baltık Denizi
  • 14.Karayip Denizi ve Atlantik Okyanusu
   • BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

1.Tuna, Ilz ve Inn Nehirleri, Almanya

Passau Bölgesi

Üç Nehrin Şehri” şeklinde de tanımlanan Passau bölgesindeki bu muhteşem görüntünün sebebi de işte bu üç nehir. Üç nehir tarafından sarmalanan Passau, turistler tarafından oldukça ilgi görüyor.

2.Tobol ve İrtiş Nehirleri, Rusya

Tobol ve İrtiş

İrtiş Nehri’nin sol kolu olan Tobol 1591 km. uzunluğa sahip. Nehrin İrtiş’le kesiştiği noktada ise bu muhteşem görüntü sizi karşılıyor.

3.Siyah ve Beyaz Aragvi Nehirleri, Gürcistan

Siyah ve Beyaz Aragvi

Aynı isimde yan yana akan iki nehir… Biri siyah akıyor diğeri ise beyaz… Kafkasya Dağları’ndaki bu muhteşem manzarayı mutlaka görmelisiniz.

4.Rhone ve Arve Nehirleri, İsviçre

Rhone ve Arve

Fransa’nın en uzun ikinci nehri olarak yolculuğuna başlayan Rhone Nehri, kendi kolu olan Arve Nehri ile kesiştiği noktada bu muazzam görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor.

5.Mosel ve Ren Nehirleri, Almanya

Mosel ve Ren

Mosel Nehri’nin Ren Nehri’ne döküldüğü Koblenz, bu güzel köşe başı görünümüne sahip. Koblenz bu özelliğinden dolayı “Alman Köşesi” olarak da biliniyor.

6.Kisha ve Belaya Nehirleri, Rusya

Kisha ve Belaya

Rusya‘nın bu iki nehri ne kadar da uyum içinde akıyor değil mi?

7.Jialing ve Yangtze Nehirleri, Çin

Jialing ve Yangtze

Çin‘de bulunan Jialing ve Yangtze Nehirleri yıllardır uyum içinde ve yan yana…

8.Green ve Colorado Nehirleri, ABD

Green ve Colorado

Colorado Nehri’nin ana kolunu oluşturan Green Nehri’nin Colorado’ya birleştiği nokta kanyonlar arasından böyle harika bir görüntü sunuyor.

9.Drava ve Tuna Nehirleri, Hırvatistan

Drava ve Tuna

Hırvatistan’da buluşan Drava ve Tuna kuş bakışı gerçekten etkileyici görünüyor.

11.Alaknanda ve Bhagirathi Nehirleri, Hindistan

Alaknanda ve Bhagirathi

Hindistan‘ın bu iki nehri de yan yana ne oldukça uyum içinde görünüyor.

12.Rio Negro ve Solimoes Nehirleri, Brezilya

Rio Negro ve Solimoes

İki nehrin birleşerek Amazon Nehri‘ni oluşturduğu noktada nehirlerin birleşim çizgisi insanı hayrete düşürüyor. Manuas bölgesinde bulunan nehirlerden Solimoes açık ve berrak iken Rio Negro oldukça bulanık ve çamurlu bir görünüme sahip.

13.Kuzey Denizi ve Baltık Denizi

Kuzey Denizi ve Baltık Denizi

İki denizin birleştiği noktada mavinin iki farklı tonunu gözlemliyoruz. Gerçekte hayret verici ve hayran olunacak bir görüntü.

14.Karayip Denizi ve Atlantik Okyanusu

Karayip Denizi ve Atlantik Okyanusu

Karayip Denizi ile Atlantik Okyanusu’nun yan yana poz verdiği bu kare gerçekten görenleri büyülüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

BeğendimSevdimHahaEtkileyiciÜzüldümSinirlendim

114161

Источник: https://blog.biletbayi.com/birbirine-karismayan-nehirler-denizler-ve-okyanuslar.html

İki Denizin Birbirine Karışmadığı İddiası

İlişkilerde Birbirine Karışmak

İki denizin birbirine karışmadığı iddiası, son yıllarda sıkça tartışılan ve denizbilimciler tarafından keşfedilen en önemli olaylardan biridir. Yapılan araştırmalara ve incelemelere göre, iki denizin buluştuğu yerde sularının birbirine karışmadığı iddiası doğrudur.

Modern oşinografi bilimi, iki farklı denizin buluştuğu yerde, aralarında haloklin olarak tanımlanan, örtük ve geçilemeyen doğal bir bariyer bulunduğunu ortaya koymuştur.

Haloklin, iki farklı su kütlesi arasında sudan yapılmış bir duvardır. Bu bölünmez sucul bölme, denizleri kendi sıcaklığı, tuzluluk derecesi, oksijen konsantrasyonu, bileşimi ve yoğunluğu bulunan iki deniz olarak ayırır.

Tıpkı yağ ve sirke gibi bu iki su da tamamen karışmaz.

Bu noktada Cebelitarık Boğazı‘nda Akdeniz ve Atlas Okyanusu‘nun kesiştiği bir durum vardır. Özünde iki deniz birbirinden farklıdır. Akdeniz’de su, Atlas Okyanusu’ndaki suya kıyasla orta derecede sıcak, tuzlu ve az yoğunluktadır.

Akdeniz’in suyu Cebelitarık eşiği üzerinden Atlas Okyanusu’na girdiğinde, kendi sıcaklığı, tuzluluğu ve nispeten az yoğunluk özellikleri ile yaklaşık 1000 metre derinlikle Atlas Okyanusu’na birkaç yüz kilometre ilerler ve böylece yatay bir haloklin meydana getirir.

Büyük dalgalar, gelgitler ve güçlü su altı akıntılarına rağmen, Akdeniz’den gelen akarsu akışı, Atlantik Okyanusu’nun sağlam ve seyreltilmemiş yolu boyunca seyreder.

Haloklinler, haliç veya yeraltı nehir sistemlerinde de görülür. Meksika‘nın güneyindeki Yucatan Yarımadası, su altı kaşifleri ve mağara dalgıçlarının bir su kütlesinden diğerine geçtiği birçok popüler haloklin dalış alanına sahiptir.

Aşağıdaki resimler, Alaska kıyılarını ve Danimarka’da bulunan ve Çin Seddi’ne benzeyen Skagen’deki ender görülen dikeybariyer örneklerini içermektedir.

Fransız okyanus uzmanı, deniz subayı ve sinema yönetmeni Jacques-Yves Cousteau (1910 – 1997), suların karışmadığı hadisesini tespit etmiştir. Kaptan Cousteau’nun şu açıklamaları mevcuttur:

Kaptan Cousteau

“1962’de Alman bilim insanları, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu sularının, Aden Körfezi ile Kızıldeniz’in birleştiği Bab-ul-Mandab Boğazı’nda birbirleriyle karışmadığını söyledi.

Böylece Atlas Okyanusu’nun ve Akdeniz’in sularının birbirleriyle karışık olup olmadığını incelemeye başladık. Önce, doğal tuzluluk ve yoğunluğu ile içerdiği hayatı bulmak için Akdeniz’deki suyu analiz ettik. Atlas Okyanusu’nda da aynı işlemi tekrarladık.

İki su kütlesi Cebelitarık’ta binlerce yıldır birbirleriyle buluşuyordu. Buna göre, iki su kütlesi birbiriyle karışmış olmalı ve tuzluluk ve yoğunluk bakımından aynı veya en azından benzer özellikte olmalıydı.

Aksine, iki denizin birbirine en yakın olan yerlerinde bile, her su kütlesi öz varlığını korudu. Başka bir deyişle, iki denizin buluştuğu noktada bir perde su, iki denize ait suların karışmasını engelledi.”

İki denizin buluştuğu ancak karışmadığı yer

İki denizin birbirine karışmamasının bir başka ispatı da yüzey gerilimidir. Denizlerin farklı yoğunluklara sahip olmasından kaynaklanan yüzey gerilimi, bir duvar gibi sularının birbirine karışmasını engeller.

Yüzey gerilimi, fizikokimyada bir sıvının yüzey katmanının esnek bir tabakaya benzer özellikler göstermesinden kaynaklanan etkiye verilen addır. Bu etki bazı böceklerin su üzerinde yürümesine olanak verir.

Bir gazla bir sıvının ya da birbirleriyle karışmayan iki sıvının temas yüzeyleri gerilmiş esnek bir zara benzer.

Ağırlıklı olarak;

Kimyasal ve mineral bileşimi nedeniyle iki okyanusun suları birbirine karışmaz.

Yoğunluk farkı da bunun bir sebebidir. Yoğunluk farkı farklı tuzluluk ve sıcaklıkların bir fonksiyonudur.

Akımların yönü suların birbirine karışmasının daha da zor hale gelmesine sebep olur.

okyanus akıntıları

Dünyanın birçok yerinde, iki su kütlesinin birbirine karışmaması olayı görülmektedir. Aşağıda yer alan bazı görsellerle bu iddia desteklenmektedir.

Denizlerin karışmaması hadisesiyle ilgili Kuran’da Hz. Muhammed’e şu ayetler bildirilmiştir:

* O, birbirine kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. (Ama) aralarında bir engel vardır; birbirlerine karışmazlar. Artık rabbinizin nimetlerinden hangisini inkâr edebilirsiniz? (Rahman Suresi / 19,20,21)

* Birinin suyu tatlı ve kolay içimli, diğerininki tuzlu ve acı olan iki denizi salıverip aralarına da, karışmalarına engel olan bir sınır koyan Allah’tır. (Furkan Suresi / 53)

* Şu iki çeşit su kütlesi birbirine eşit olmaz; birisi tatlıdır, susuzluğu giderir ve içimi güzeldir, ötekisi ise tuzlu ve acıdır. İkisinden de taze et yersiniz ve takınacağınız süs eşyaları çıkarırsınız. Gemilerin denizi yararak gittiklerini görürsün ki bu da O’nun lutfuna nâil olmanız ve O’na şükretmeniz içindir. (Fatır Suresi / 12)

* Peki yeryüzünü yerleşmeye elverişli kılan, vadilerinden nehirler akıtan, yerde sarsılmaz dağlar yaratan, iki deniz arasına engel koyan kim? Allah’tan başka bir tanrı mı? Doğrusu onların çoğu gerçeği bilmiyorlar. (Neml Suresi / 61)

KAYNAKLAR: mehranbanaei  divediscover  whoi   answi  earth.nullschool   merklisite      ne-dir.org

[Toplam:23    Ortalama:3.9/5]

Источник: https://dogrula.org/iki-denizin-birbirine-karismadigi-iddiasi/

Denizler Birbirine Karışmıyor Mu?

İlişkilerde Birbirine Karışmak

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın birparçasıdır. Busistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, “Gerçek”, “Karışık”, “Sahte”şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlüinsanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, “Gerçek”, “HatalıAtıf”, “İspatsız” ve “Sahte” şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

Görselde Baltık Denizi ile Kuzey Denizi'nin veya Atlas Okyanusu ile Akdeniz'in kavuşması gösterilmektedir. Görüldüğü üzere bu su parçaları birbirinden net bir sınırla ayrılmaktadır ve hiçbir zaman karışmazlar. Genel olarak okyanusların/denizlerin/nehirlerin/suların buluştuğu noktada bir ayrım/perde/engel vardır ve bu sebeple iki okyanusun suları birbirine ASLA karışmaz.

Dünya'nın her bölgesindeki, birbiriyle bağlantılı olan her su kütlesi birbiriyle karışmak zorundadır.

Buna karşılık Dünya'nın sayısız noktasında, özellikle nehirler, kimi zamansa okyanuslar ve denizler, içlerindeki mineral ve kompozisyon (içerik) farklılıklarından ötürü farklı renklerde görünürler ve akış yönlerine/hızlarına da bağlı olarak kavşak (conflux ya da confluence) denen buluşma noktalarında sanki birbirlerine karışmıyorlar gibi bir görünürler. Halbuki bütün su kütleleri birbirine karışmak zorundadır; gerek yavaş, gerek hızlı. Dışarıdan bakıldığında iki suyun birbiriyle karışmıyor gibi gözükmesi, bu kütlelerin gerçekten birbirinden ayrılmış olduğu anlamına gelmez. Okyanusların birbiriyle buluştuğu noktalardan birinde ya da birkaçında, okyanus veya deniz kütlelerinin birbiriyle karışmadığını iddia etmek tamamen asılsızdır ve hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. 

Her su birikintisi birbiriyle karışmak zorundadır; hiçbiri birbirinden ayrılmış değildir.NASA Earth Observatory

İddianın Kökeni

Bu iddianın yayılmasına neden olan ilk fotoğraf, Santa Kruz'da bulunan Kaliforniya Üniversitesi'nde okyanus bilimleri profesörü olan Ken Bruland tarafından 2007 yılında bir araştırma gemisinden çekilen şu fotoğraftır:

Ken Bruland (2007)

Aşağıdaki fotoğraf ise iddianın daha da viral olmasını sağlayan fotoğraftır. Temmuz 2010 ayında Alaska Körfezi turuna çıkan bir turist olan Kent Smith'in kamerasından çekilmiştir. Ancak Smith, hatalı bir şekilde fotoğrafı “okyanusların karıştığı nokta” açıklamasıyla yüklemiştir.

Alaska KörfeziGutefrage

Kısa sürede Flickr ve Reddit üzerinden yayılan bu fotoğraf, okyanusların karışmadığının ispatı olarak kullanılmıştır. Fotoğraf, sadece birkaç yıl içerisinde 860.000 civarında tıklama almıştır.

Artan ilgi ve yalan haberler üzerine Santa Kruz'da bulunan Kaliforniya Üniversitesi'nde okyanus bilimleri profesörü olan Ken Bruland, fotoğrafı paylaşanların iddiasının yalan olduğunu açıklamış, fotoğrafın Alaska Körfezi'ndeki glasiyel (buzullara ait) kalıntıları taşıyan 286 mil uzunluğundaki Copper Nehri gibi nehirlerin okyanusa açıldığı bölgelerden birine ait olduğunu söylemiştir. Özellikle demir açısından zengin olan bu akıntılar, suyun rengini normal okyanus renginden oldukça farklılaştırmakta ve bu sebeple, suların karıştığı bölgede bu şekilde renk farklılıkları yaratmaktadır.

Yani bu görsellerde görülenler bırakın iki okyanusun kavuşmasını göstermeyi, bir denizle bir okyanusu bile göstermemekte, sadece buzullardan gelen nehirlerin okyanusa karıştığı alanları göstermektedir. Dolayısıyla bilgiler yanıltıcı ve hatalıdır; ancak insanlar tarafından hızla beğenilmiş ve sahte de olsa paylaşılmıştır.

Bilgiler

Sıklıkla paylaşılan yukarıdaki görsel, paylaşımların iddia ettiği gibi iki okyanusun karıştığı alanı göstermemektedir! Zaten renk farkı da, bu su kütlelerinin birbirine karışmadığı anlamına gelmemektedir.

Fotoğrafta ve benzerlerinde gördüğünüz, Alaska Körfezi'nde bulunan ve oşinografik (okyanus bilimi) açısından iki ayrı su kütlesi olarak değil, tek bir su kütlesi olarak kabul edilen “okyanus bölgesi”nin içerisindeki buzul suları ile kıyı sularının birbirine kavuştuğu alandır.

Bu suların renklerinin birbirinden farklı olma sebebi içeriğindeki başta demir olmak üzere mikropartiküllerden bazı çökelti tiplerine kadar ve hatta kimi durumda sıcaklık farkına kadar birçok unsurdur.

Bu görüntünün tuzluluk oranıyla doğrudan ilgili olmadığı bilinmektedir; yani iddia edildiği gibi tatlı su ile tuzlu suyun birbirine karışmamasıyla alakalı bir durum yoktur.

Kaldı ki tatlı su ile tuzlu su da birbirine karışır, bunu mutfağınızda kendiniz bile deneyebilirsiniz!

Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında bu iki su kütlesi karışmıyormuş gibi gözükse de, esasında sular birbiriyle tamamen karışmaktadır. Tekrar edelim: bu görselin (ya da aşağıda bir başka açıdan çekilen versiyonunun) karışmayan okyanuslarla hiçbir alakası yoktur.

Fogo (Cape Verde Adaları), 10 Ekim 2010 SabahıGEOmon

Farklı Sular Birbirine Nasıl Karışır?

Farklı tuzluluk veya yoğunluk oranı olan sıvı kütlelerinin karşılaşması sonucu oldukça karmaşık bir kimyasal ve fiziksel denge oluşmaktadır. Ancak bu denge statik değil, dinamiktir.

Örneğin yağ ve su aynı kaba konduklarında oldukça statik bir denge oluştururlar ve sabit kalırlar (her ne kadar esasında aralarındaki karışma bölgesi yine dinamik yapıda olsa da). Okyanuslar ve devasa su kütleleri için bu hiçbir şekilde doğru değildir.

Farklı özelliklere sahip bu kadar büyük su parçaları bir araya geldiklerinde, ciddi anlamda dinamik bir dengeye ulaşılır ve sular kilometrelerce küplük hacimlerde birbirlerine karışırlar.

Sadece dışarıdan bakıldığında, suların içeriğine bağlı olarak ışığın farklı kırınımından ötürü renklerin farklı gözükmesi, Alaska Körfezi'nde olduğu gibi görünür ve suların birbirine karışmadığına dair bir sanrı yaratır. Bu doğru değildir. Bununla ilgili olarak Santa Kruz Kaliforniya Üniversitesi'nden Okyanus Bilimci (Oşinograf) Prof. Dr. Ken Bruland (ki hemen üstteki fotoğrafı 2007'deki bir araştırma gezisinde kendisi çekmiştir) şöyle söylüyor:

Örneğin benim çektiğim fotoğrafta çökelti bakımından zengin bir nehrin genel okyanus suyuyla buluştuğu bölge görülmektedir. Bu iki su tipinin birbirine karışmadığını söylemek kesinlikle doğru değildir. Nihayetinde iki su birbirine tamamen karışır; ancak bu fotoğrafların çekildiği anda, çok güçlü gradyanlara sahip oldukları için geçici olarak bu şekilde karışmıyormuş gibi gözükürler. Bu sınırlar hiçbir zaman bir duvar gibi statik değildir. Sürekli olarak hareket ederler ve bir bütün olarak yok olurlar. Bunlar çökelti miktarına ve suyun hareketine bağlıdır.

Nehirler haricinde, okyanuslar ve denizler gibi büyük su kütlelerinin karışım bölgelerindeki renk farklılığı her zaman görünür bile olmayabilir! Kimi zaman bu su kütlelerini birbirinden ayıran bir engel var, kimi zamansa yok gibi gözükebilir.

Bu da, aralıklarla “bir sebeple” su kütlelerinin karışmasının engellendiği gibi bir algı yaratabilir. Fotoğrafın çekildiği an çok önemli olduğu gibi, bazı zamanlar günlerce beklense de bu görüntü yakalanamayabilir.

Çünkü bu karışım, az önce de iddia ettiğimiz gibi son derece dinamiktir ve devasa bir hacimde olan bu farklı nitelikteki sıvıların karışımı, farklı zamanlarda farklı görüntüler verebilir. Uzmanlar, bu renk farklılıklarının kimi zaman çok daha az olduğunu, kimi zamansa hiç görülemediğini söylemektedirler.

Dolayısıyla bunun sürekli bir durum olduğunu düşünmek hatalıdır. “Gradyan” adı verilen nitelik (sıvı içeriği gibi) farklılıklarının yoğun olduğu zamanlarda bu tip görüntüler oluşabilmektedir.

Okyanus akışkanlar dinamiği ve modellemesi alanında uzman Dr. Sonaljit Mukherjee bir bu konuyla ilgili bir yazısında şöyle diyor:

Uzatmadan yanıtlayayım: Okyanuslar karışır. Okyanuslar gibi devasa su kütlelerin karışımı, farklı özellikteki iki sıvının birbirine karışması gibi basit bir dinamiğe sahip değildir. Karışmayla ilgili farklı uzunluk ölçülerine bakmanız gerekir. Yani suların karışma miktarı, sözünü ettiğiniz su kütlesinin büyüklüğü ile ilgilidir. (…) Paylaşılan fotoğraflarda ölçek 10 kilometre civarındadır ve bu uzunluk ölçeğinde karışımı gözlemek için epey uzun süre incelemek gerekir. Fakat karışım her an yaşanmaktadır.

Oşinograf Micheal Pilson ise şöyle diyor:

İnsanların neden okyanusların karışmadığını düşündüğünü anlayamıyorum. Okyanuslar karışırlar. Her saniye, milyonlarca ton Pasifik Okyanusu suyu, Atlas Okyanusu'na karışır. Atlas Okyanusu'nun derinlerindeki sular, Antarktika etrafından dolaşarak Pasifik Okyanusu'yla karışır. Her an, milyonlarca ton! (…) Bu, milyonlarca yıldır bu şekilde devam etmektedir.

Haloklin: Aynı Suyun Farklı Katmanları

Kısmen sığ veya korunaklı sularda, okyanus diplerindeki mağara ve benzeri bölgelerde, oldukça sınırlı alanlarda haloklin (İng: “halocline”) adı verilen ve tuz farklılığından oluşan bölgesel ayrımlara ve katmanlaşma olgusuna rastlanabilir. Ancak bu farklılığı okyanus gibi devasa su kütlelerinde görmek mümkün değildir. İki okyanusu birbirinden fiziksel olarak ayırabilecek hiçbir doğa unsuru bulunmamaktadır.

HaloklinWHOI

Ancak haloklin, aynı su parçasının farklı tuzluluk oranları arasındaki geçiş bölgeleridir; bağımsız sular arasında oluşmaz. Kimi zaman iyi karışmayan haliçler ve fiyortlarda da oluşabilir; ancak çoğu zaman aynı suyun durgun parçaları arasında oluşur. Bu, bardakta beklettiğiniz bir suyun alt kısımlarında, üst kısımlarına göre daha çok tuzun birikmesi gibidir.

Okyanusların Karışmaması Felaket Olurdu!

Sanılanın aksine, okyanusların birbirine karışmaması iyi bir şey değil; tam tersine, tam bir felakettir. Çünkü okyanusların birbirine karışması sırasında, sıcaklık, içerik, vb.

unsurların farklılıklarından ötürü çok ciddi su altı akımları meydana gelir ve bunların sürekliliği için okyanusların da sürekli olarak birbirleriyle dinamik bir biçimde etkileşmeleri ve birbirlerine karışmaları gerekmektedir.

Eğer ki herhangi bir sebeple okyanuslar birbirlerinden tamamen, tıpkı bir engel girmiş gibi ayrılacak olurlarsa, bu akıntıların büyük bir kısmı son bulacak ve dolayısıyla denizlerdeki canlılık çok ciddi hasarlar alacak, sayısız tür üreme ve avlanma yollarını yitirerek yok olacaktır. Dolayısıyla okyanusların karışmamasını düşünmek bir yana, bunu arzulamak bile Dünya ekosistemi için ciddi sorunlar doğurabilecektir.

Suların Karışmadığı İddiası Temel Fizik Yasalarına Aykırı!

Suların birbirine karışmıyor gibi gözükmesi ne kadar ilginçse, suların birbirine karışmak zorunda olduğu gerçeği de o kadar yalındır ve basitçe görülebilir. Zira fiziğin kütle korunumu gibi en basit ilkeleri ışığında bile bir sisteme giren ve çıkan kütlelerin toplamının daima sabit olması gerektiği bilinir.

Eğer ki iki nehir veya deniz kolu bir araya geliyorsa ve birleşerek tek bir yöne doğru akıyorlarsa, birleşmeden önceki kütlelerin toplamı, sonrakiyle eşit olmak zorundadır. Bu durumda sular, eğer ki bir kaybolma veya bir başka kaynağa yönelim yoksa, karışmak zorundadırlar.

Nehirlerde ve okyanuslarda gördüğümüz de budur.

Her ne kadar denizler ve okyanuslar, nehirlere kıyasla çok daha durgun su kütleleri gibi gözükseler de, daha önceden de açıklandığı gibi bu su kütleleri de son derece dinamik bir şekilde birbirleriyle etkileşirler ve hatta bu etkileşimden akıntılar doğar ve su altı yaşantısına can verir.

Suların birbirine karışmaması mümkün değildir.

Okyanusların birbirine karışması sonucu açığa çıkan akıntıları buraya tıklayarak harita üzerinden inceleyebilirsiniz.

Atlas Okyanusu ve Pasifik Okyanusu'nun karışımı sırasında oluşan akıntılar.Null School

Karışmıyor Gibi Gözüken Sulara Örnekler

Suların aslen birbiriyle karışmıyor gibi gözükmesine, farklı açılardan farklı yönlere doğru akan ve bir noktada buluşan nehirlerde rastlanır. Çünkü nehirler, okyanus ve denizlere göre çok daha dinamiktir ve aktıkları coğrafi ve jeolojik koşullara bağlı olarak içerikleri bambaşka olabilir.

Bu da, okyanusların/denizlerin aksine, nehirlerde çok bariz renk farklılıkları yaratabilir. Üstelik nehirler genelde belli bir eğim dahilinde aktıkları için, suları sürekli kaynaklarından beslenerek karışımın engelleniyor gibi gözükmesi süreklilik gösterebilir.

Ancak nehirlerde bile sular elbette birbirine karışır; zaten iki nehir birleştikten sonra tek bir nehir olarak akmayı sürdürürler. Dolayısıyla bu bambaşka içerikteki suların bile karışabiliyor olması, denizler ve okyanusların neden birbirine karışmak zorunda olduğunun göstergesidir.

Aşağıda; Dünya'nın farklı bölgelerinde bu şekilde buluşan ama renk farkından ötürü karışmıyor gibi gözüken nehirler gösterilmektedir:
Rhone ve Arve nehirleri arasındaki kavşak (Cenevre, İsviçre)Ilz, Danube ve Inn Nehirlerinin Passau/Almanya'da buluştuğu bölge…Ohio ve Mississippi Nehirleri'nin ABD'nin Illinois eyaletinin Cairo kentinde buluşması…Jialing ve Yangtze Nehirlerinin Çin'in Chongqing kentinde buluşması…Negro ve Solimoes Nehirlerinin Brezilya'nın Manaus kentinde buluşması…Green ve Colorado Nehirlerinin ABD'nin Utah eyaletinin Canyonlands Ulusal Parkı'nda buluşması…Thompson ve Fraser Nehirlerinin Kanada'nın Lytton kentinde buluşması…Alaknanda ve Bhagirathi Nehirlerinin Hindistan'ın Devprayag kentinde buluşması…Mosel ve Rhine Nehirlerinin Almanya'nın Koblenz kentinde buluşması…Drava ve Danuve Nehirlerinin Hırvatistan'ın Osijek kentinde buluşması…

Fraser Nehri'nin Georgia Boğazı'na döküldüğü yer de oldukça ilginç görüntülere sahne olmaktadır:

Benzer Sahtekarlık Örnekleri

Aralıklarla bu tarz sahte iddialar gündeme getirilerek sosyal medya üzerinden prim yapılmaya çalışılmaktadır. Bunlardan birisi, 2018 yılında yayılan ve Pasifik Okyanusu ile Atlas Okyanusu'nun birbirine karışmadığını iddia eden bir videodur (video çürütülünce, kısa bir süre sonra kaldırılmıştır).

Bu tarz örnekleri buldukça yazımızı güncelleyeceğiz.

Источник: https://evrimagaci.org/denizler-birbirine-karismiyor-mu-1309

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть