İlk Yardımı Siz Yapın!

içerik

7 adımda ilk yardım önerileri hayat kurtarıyor!

İlk Yardımı Siz Yapın!

Hiç şüphesiz pek çoğumuz acil durumlarda ilk yardım tekniklerini bilmiyoruz!

Acil durumlarda sağlık ekipleri gelinceye dek yapılan müdahaleler doğru olmadığı zaman kişiye maalesef daha fazla zarar verilebiliyor hatta ölümle sonuçlanabiliyor. Hızlı ve doğru ilk yardım uygulamaları ise hayat kurtarıyor. Bunun için ilk yardım eğitimi almayı ihmal etmeyin. Acil durumlarda neler yapılmalı, neler yapılmamalı? 7 adımda hayat kurtaran ilk yardım önerileri…

1- Bayılma

Bayılma durumunda ne yapılmalı?

Hasta ya da yaralıyı sırt üstü yatırın ve ayaklarını 30 cm yukarı kaldırın. Solunum yolu açıklığını kontrol edin, üzerini sıkan giysilerini gevşetin. Kusuyorsa başını yan pozisyonda tutun. Hastanın bilinci açık değilse derhal ambulans çağırın.

Bayılmalarda bunları yapmayın!

Ayılması için tokat atmak, sarsmak, su dökmek, alkol ya da kolonya koklatmak gibi hareketlerden kaçının.

2- Yanık

Yanık olması durumunda ne yapılmalı?

Derhal ambulans çağırın ve yanık bölgesini tazyiksiz akan su altında tutun. Şişliğe karşı saat, yüzük, bilezik vb takıları çıkarın. Yanan bölge genişse veya derinse olası bir şok tablosunu önlemek için 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz katıp içirin ya da maden suyu içirin.

Yanıklarda bunları yapmayın!

Yanan yere diş macunu, yoğurt, işe yarayacağını düşündüğünüz kremler vb sürmeyin. Aksi halde yanan bölge enfeksiyon kaparak daha fazla zarar görebilir. Sıcak gibi aşırı soğuk da yanığa sebep olacağından yanık bölgesine doğrudan buz uygulamayın.

3- Kalp Krizi

Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?

Hastayı derhal en yakın sağlık kuruluşuna götürün veya ambulans çağırın. Ambulans gelinceye kadar hareketsiz kalmasını sağlayın. Giysilerini gevşetin ve sakinleştirin.

Bilinci açıksa hastayı ‘yarı oturur’ pozisyonda (sırta yer ile 45 derece açı oluşturacak şekilde pozisyon verin) bekletin. Ortam havadar değilse camları açın. Bilinç kapalı, nabız alınamıyor veya solunum durmuşsa; sadece ilkyardımcı sertifikası olan kişiler temel yaşam desteğine başlayabilir!

Doğru yapılmayan müdahaleler kişiye daha fazla zarar verebiliyor hatta ölüme yol açabiliyor. Doğru ve hızlı ilk yardım uygulamaları ise hayat kurtarıyor. İlk yardım eğitimi almayı ihmal etmeyin” diyor.

Kalp krizinde bunları yapmayın!

Hastayı sırt üstü yatırmayın, efor harcatmayın, öksürtmeye çalışmayın. Kalp krizinde ilk yardım rehberlerinde öksürtmenin yeri yoktur. Çünkü öksürtme, kalp krizi şüpheli hasta için kanama vb istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

4- Havale / yüksek ateş

Yüksek ateş durumunda ne yapılmalı?

Yüksek ateşte çocukların her zaman havale geçirme riski olduğu bilinmeli. Çocuğun koltuk altını, kasıklarını, el bileğinin içleri gibi eklemlerini ılık suyla ıslatılmış bezle silin.

Hastayı ılık suyla ıslatılmış havlu ya da çarşafa sarın. Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında küvete sokun ve duş almasını sağlayın. Ateş düşmezse tıbbi yardım isteyin.

 Ateş düşürme yolları neler? Çocuklarda ateş sınırı nedir?

Havale’de bunları yapmayın!

Çocuğu çok soğuk suyun altına tutmayın. Titrediği veya üşüdüğünü söylediği için ateşli çocukları sıkı giydirmek, kalın örtülerle örtmek ölümcül sonuçlar doğurabilir!

5- Zehirlenme

Zehirlenme durumunda ne yapılmalı?

Sindirim yolu ile zehirlenmede sadece ağız zehirli maddeyle temas etmişse su ile çalkalayın. Zehirli madde el ile temas etmişse sabunlu suyla yıkayın. Acil ambulans çağırın. Solunum yolu ile zehirlenmede, cam, kapı vb açarak ortamı havalandırın ya da hastayı temiz havaya çıkarın. Rahat nefes alabilmesi için yarı oturur pozisyonda tutun. Acil ambulans çağırın.

Zehirlenmede bunları yapmayın!

Özellikle yakıcı maddenin alındığı ve hasta, yaralının ne yiyip ne içtiğinin bilinmediği durumlarda hastayı kusturmayın.

Kimyasal maddelerde kusturma geçtiği yollarda tahribat yaratabiliyor.

6- Kan şekerinin düşmesi

Kan şekeri neden düşer?

Kan şekerinin ani düşmesi sonucu kişide terleme, hızlı nabız, titreme, yorgunluk, bulantı ve aniden acıkma hissi ortaya çıkar.

Kan şekeri düşmesi durumunda ne yapılmalı?

Kan şekeri çok düşük olan hastalarda bilinçte alkol almış gibi değişiklikler olabilir. Böyle birini gördüğümüzde bu durumu aklımıza getirmemiz gerekir.

Hastanın bilinci yerindeyse şekerli su verin. 15-20 dakikada düzelmezse sırt üstü yatırarak ayaklarını 30 cm. kaldırın ve derhal ambulans çağırın.

Kan şekeri düşük hastanın 2 adet kesme şeker yemesi hayat kurtarıcı olabiliyor.

Kan şekeri düşmesinde bunları yapmayın!

Hastanın bilinci yutamayacak kadar veya komutlarınıza yanıt veremeyecek kadar karışık ya da kapalı ise ağız yoluyla bir şey vermeye çalışmayın.

7- Boğaza bir şey kaçması

Boğaza bir şey kaçması durumunda ne yapılmalı?

Bilinci açıksa da kapalıysa da hemen mutlaka ambulans çağırın. Bu arada kişi nefes alabiliyorsa ve bilinci açıksa öksürtün. Sırtına iki kürek kemiği arasına 5-7 kez vurun.

Cisim çıkmadıysa arkadan sarılıp gövdesini kavrayın. Bir elinizi yumruk yaparak, başparmak çıkıntısını midenin üst kısmına, göğüs kemiğinin altına yerleştirin.

Diğer elinizle, yumruk yapılan elinizi kavrayın. Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırın. Cisim çıkıncaya kadar tekrarlayın.

Bilinç kapalıysa ambulans gelene kadar temel yaşam desteği uygulaması yapın. Temel yaşam desteği uygulamasını sadece ilkyardımcı sertifikası olan kişiler yapabilir!

Boğaza bir şey kaçtığında bunları yapmayın!

Kişinin boğazına kaçan cismi elinizle çıkarmaya çalışmayın. Aksi takdirde cismi daha ileri itip solunum yollarını kapatmanıza neden olabilir.

Bu ilkyardım teknikleri ile hayat kurtarabilirsiniz!

Источник: https://indigodergisi.com/2017/10/ilk-yardim-onerileri/

İNme için İlk Yardım

İlk Yardımı Siz Yapın!

İnme sırasında zaman önemlidir. Acil servis çağırın ve derhal hastaneye gidin.

İnme denge kaybı veya bilinç kaybına neden olabilir ve bu düşüşe neden olabilir. siz veya çevrenizdeki birisi inme geçiriyorsa şu adımları takip edin:

 • Acil servis çağırın Eğer inme belirtileri yaşıyorsanız, bir başkanız sizin için araya çağırın Acil yardım beklerken mümkün olduğunca sakin olun. > İnmeli bir başkasına bakıyorsanız, bunların güvenli, konforlu bir yerde durduğundan emin olun Tercihen baş tarafı biraz yukarı kaldırılmış ve kustu durumda desteklenmelidir.
 • Check görmek istedim eathing. Hiç nefes almıyorsa, CPR yapın. Nefes almada zorluk çekiyorsa, kravat veya fular gibi sıkışan giysileri gevşetin.
 • Sakin, güvenlikte bir şekilde konuşun.
 • Onları sıcak tutmak için onları battaniye ile örtün.
 • Onlara yiyecek veya içecek için bir şey vermeyin.
 • Kişi bir uzuvda güçsüzlük gösteriyorsa, onları hareket ettirmeyin.
 • Durumda herhangi bir değişiklik olup olmadığını dikkatle inceleyin ve acil durum operatöre semptomlarını ve ne zaman başladıklarını bildirmeye hazır olun. Kişi düştüğünü veya başını vurup bırakmadığını söylemeyi unutma.

HIZLI İnme işaretlerini anlayın

İnme şiddetine bağlı olarak belirtiler ince veya şiddetli olabilir. Yardımcı olabilmeniz için neyin izleneceğini bilmeniz gerekir. Kontur uyarı işaretlerini kontrol etmek için

FAST kısaltması kullanınız; bunun anlamı: Yüz:

 • Yüzün uyuşması mı yoksa bir tarafta sarkık mı olduğu? Silahlar:
 • Silahlar bir diğeri daha zayıf ya da uyuşuk mu? Her iki kolu kaldırmaya çalışırken bir kol diğerinden daha düşük mu kalır? Konuşma:
 • Konuşma zayıflamış mı veya bozuk mu? Süre:
 • Yukarıdakilerden herhangi birine evet cevabı verdiyseniz derhal acil servisini arayın.

Diğer inme belirtileri:

bulanık veya bulanık görme veya görme kaybı, özellikle bir gözünde

 • Karıncalanma, zayıflık veya vücudun bir tarafındaki hissizlik
 • bulantı < mesane ya da barsak kontrolü kaybı
 • denge ya da bilinç kaybı
 • baş dönmesi ya da baş dönmesi
 • baş ağrısı
 • Sizin veya başka birinin inme belirtileri varsa, bekle ve gör yaklaşımını yapma. Belirtiler ince olsa da veya gitmese de ciddiye al. Beyinde hücrelerin ölmeye başlaması birazcık zaman alır. Engellenme ilaçları ilk birkaç saat içinde verilirse engellilik riski azalır.
 • Beyindeki arterler bir kan pıhtısı tarafından engellendiğinde iskemik bir darbe olur.Birçok iskemik vuruşa arterlerinizdeki plak birikimi neden olur. Beyindeki bir arterde bir pıhtı oluşursa, buna trombotik inme adı verilir. Vücudunuzda başka bir yerde oluşan ve beyne seyahat eden pıhtılar embolik inmeye neden olabilir.

Beyinde bir kan damarı patlar ve kanarlar olduğunda kanama atımı oluşur.

Geçici iskemik atak (TIA) tek başına semptomlarla tanımlamak zor olabilir. Hızlı bir olay, genellikle beş dakikadan az. TIA, beyindeki geçici kan akışı bloğundan kaynaklanır. Bu, daha ciddi bir inme olabileceğinin işaretidir.

Daha fazla bilgi edinin: Farklı vuruş türleri “

RecoveryStroke recovery

İlk yardım ve tedaviden sonra inme kurtarma işlemi değişir ve tedavinin ne kadar hızlı yapıldığı veya kişinin diğer tıbbi koşullar

Kurtarmanın ilk aşaması akut bakım olarak bilinir, bir hastanede yapılır.Bu aşamada durumunuz değerlendirilir, stabilize edilir ve tedavi edilir. Felç geçiren biri için alışılmadık birşey değildir Hastanede bir haftaya kadar iyileşme var.Ama oradan kurtarma yolculuğu sıklıkla başlar.

Rehabilitasyon genellikle inme kurtarma işleminin bir sonraki safhası olup, hastanede veya yatarak tedavi gören bir rehabilitasyon merkezinde olabilir İnme komplikasyonları

Rehabilitasyonun hedefleri şunlardır:

motor becerilerini güçlendirmek

hareketliliği artırmak

Etkilenen ekstremitedeki hareketliliği teşvik etmek için etkilenmemiş bacağı sınırlandırmak

kasları rahatlatmak için hareket aralığı tedavisi gerginlik

Bakıcılar için Vericiden bilgi verir

Felçten kurtulmuş birinin bakıcısı iseniz, işiniz zorlayabilir. Fakat ne bekleyeceğinizi ve bir destek sistemine sahip olduğunuzu bilmek başetmenize yardımcı olabilir. Hastanede, felcin nedenini tıbbi ekiple görüşmeniz gerekecek. Ayrıca, tedavi seçeneklerini ve gelecekteki darbeleri önlemek için nasıl konuşmanız gerekecek.

 • İyileşme sırasında bakıcılık sorumluluklarınızdan bazıları şunları içerebilir:
 • rehabilitasyon seçeneklerini değerlendirmek
 • rehabilitasyon ve doktor randevuları için ulaşım ayarlama
 • yetişkin günlük bakım, yardımcı yaşama veya huzurevinde seçenekler değerlendirmek

evde sağlık bakımı için

inmeden kurtulan kişinin maliyesini ve yasal gereksinimlerini yönetmek

ilaçları ve beslenme ihtiyaçlarını yönetmek

 • hareketliliği artırmak için ev tadilatları yapmak
 • Hastaneden eve gönderildikten sonra dahi mağdur devam eden konuşma, dolaşım ve bilişsel zorlukları var. Ayrıca idrar tutamama ya da yatağa veya küçük bir alana kapanmış olabilirler. Bakıcı olarak, kişisel hijyen ve yemek yeme veya iletişim kurma gibi günlük görevlerde onlara yardım etmeniz gerekebilir.
 • Bütün bunlarla ilgilenmeyi unutma. Eğer hasta ya da aşırı stresli olursan sevdiklerine iyi bakamazsın. Arkadaşlarınıza ve aile üyelerine ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin ve düzenli bakım bakımından yararlanmak. Sağlıklı bir diyet yeyin ve her gece tam bir gece dinlenmeye çalışın.Düzenli egzersiz yapın. Şaşkın veya depresyüz hissederseniz, yardım için doktorunuza danışın.
 • İnme sonrası iyileşme: Beklenecekler “
 • OutlookOutlook
 • Bir inmeden kurtulan kişinin görünümü tahmin etmek zordur, çünkü birçok şey bağlıdır, inme ne kadar hızlı davranıldı kritik, bu yüzden almakta tereddüt etmeyin ilk çarpma belirtisinde acil yardım Kalp hastalığı, diyabet ve kan pıhtıları gibi diğer tıbbi durumlar, inme iyileşmesini zorlaştırabilir ve uzatabilir Rehabilitasyon sürecine katılım, hareketliliği, motor becerileri ve normal konuşmayı geri kazanmanın anahtarıdır. , herhangi bir ciddi hastalığın olduğu gibi, olumlu bir tutum ve cesaretlendirici, bakım veren bir destek sistemi iyileşmeyi kolaylaştırmada uzun bir yol kat edecektir.

Источник: https://tr.medic-life.com/first-aid-for-stroke-9552

İlk Yardım Nedir? – KUİYEM I Koç Üniversitesi İlk Yardım Eğitim Merkezi

İlk Yardımı Siz Yapın!

Herhangi bir kaza veya yaşamı tehye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde,tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk Yardımcı

İlk yardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan eğitim almış kişi ya da kişilerdir.

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları

 • Hayati tehyi ortadan kaldırmak,
 • Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak,
 • Hasta/yaralının durumunun kötüleşmesini önlemek, iyileşmeyi kolaylaştırmak.

K urtarma olarak ifade edilir

Kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek için olay yerinin değerlendirmesini kapsar. En önemli işlem olay yerinde oluşabilecek tehleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

Olay Yerinin Değerlendirilmenin Amacı

 • Olay yerinde tekrar kaza olma riskini ortadan kaldırmak,
 • Olay yerindeki hasta/yaralı sayısını ve türlerini belirlemek,
 • Olay yerinin hızlı şekilde değerlendirilmesinin ardından yapılacak müdahaleler planlanır.

Olay Yerinin Değerlendirilmesinde Yapılacak İşler

  1. Kazaya uğrayan araç mümkünse yolun dışına ve güvenli bir alana alınmalıdır.
  2. Olası kazaları önlemek için olay yerinin önüne ve arkasına uyarı işaretleri, üçgen reflektörler yerleştirilmelidir.

  3. Kazaya uğrayan aracın kontağı kapatılmalı, el freni çekilmeli, araç LPG’li ise aracın bagajında bulunan tüpün vanası kapatılmalıdır.
  4. Olay yerinde hasta/yaralıya yapılacak yardımı güçleştirebilecek veya engelleyebilecek meraklı kişiler olay yerinden uzaklaştırılmalıdır.

  5. Olası patlama ve yangın riskini önlemek için olay yerinde sigara içilmemelidir.
  6. Gaz varlığı söz konusu ise oluşabilecek zehirlenmelerin önlenmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.
  7. Ortam havalandırılmalıdır.

  8. Kıvılcım oluşturabilecek ışıklandırma veya çağrı araçlarının kullanılmasına izin verilmemelidir.
  9. Hasta/yaralı yerinden oynatılmamalıdır.
  10. Hasta/yaralı hızla yaşam bulgular yönünden (ABC) değerlendirilmelidir.
  11. Hasta/yaralı kırık ve kanama yönünden değerlendirilmelidir.

  12. Hasta/yaralı sıcak tutulmalıdır.
  13. Hasta/yaralı bilinci kapalı ise ağızdan hiçbir şey verilmemelidir.
  14. Tıbbi yardım istenmelidir (112).
  15. Hasta/yaralının korku ve endişeleri giderilmelidir, yarasını görmesine izin verilmemelidir.

  16. Yardım ekibi gelene kadar olay yerinde kalınmalıdır.

Olay/kaza en hızlı bir şekilde telefon veya diğer kişiler aracılığı ile gerekli yardım kuruluşlarına bildirilmesi, haber verilmesidir. Türkiye’de ilk yardım gerektiren her durumda iletişim 112 acil telefon numarası üzerinden gerçekleştirilir.

112’nin Aranması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Sakin olunmalı
 2. 112 merkezi tarafından sorulan sorulara net bir şekilde ceavp verilmeli
 3. Kesin yer ve adres bilgileri verilmeli
 4. Kimin, hangi numaradan aradığı bildirilmeli
 5. Hasta/yaralıl(ların) adı ve olayın tanımı yapılmalı
 6. Hasta/yaralı sayısı ve durumu bildirilmeli
 7. Nasıl bir yardım verildiği belirtilmeli
 8. 112 hattındaki kişi telefonu kapatmadan telefon kapatılmamalı

Olay yerinde hasta/yaralılara müdahale hızlı ancak sakin bir şekilde yapılmalıdır. Hasta/yaralının durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım uygulanmalıdır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla hasta/yaralıya dokunulmamalı ve kımıldatılmamalıdır.

İlk Yardımcının Müdahale İle Yapması Gerekenler

 1. Hasta/yaralıların durumunu değerlendirmek (ABC) ve öncelikli müdahale edilecekleri belirlemek.
 2. Hasta/yaralılın korku ve endişelerini gidermek.
 3. Hasta/yaralıya müdahalede yardımcı olacak kişileri organize etmek.

 4. Hasta/yaralıya durumunun ağırlaşmasını önlemek için kişisel olanakları ile gerekli müdahalelerde bulunmak.
 5. Kırıklara yerinde müdahale etmek.
 6. Hasta/yaralıyı sıcak tutmak.
 7. Hasta/yaralının yarasını görmesine izin vermemek.
 8. Hasta/yaralıyı hareket etmeden müdahale yapmak.

 9. Hasta/yaralının en uygun yöntemlerle en yakın sağlık kuruluşuna seini sağlamak (112)

İlk Yardımcının Özellikleri

Olay yeri genellikle insanların telaşlı ve heyecanlı oldukları ortamlardır. Bu durumda ilk yardımcı sakin ve kararlı bir şekilde olayın sorumluluğunu alarak gerekli müdahaleleri doğru olarak yapmalıdır.

Buna Göre;

  1. İnsan vücudu ile ilgili temel bilgilere sahip olmak.
  2. Önce kendi can güvenliğini korumak.
  3. Sakin, kendine güvenli ve pratik olmak.
  4. Eldeki olanakları değerlendirebilmek.

  5. Olayı anında ve doğru olarak haber vermek (112’yi aramak).
  6. Çevredeki kişileri organize edebilmek ve onlardan yararlanabilmek.
  7. İyi bir iletişim becerisine sahip olmak.

Hayat kurtarma zinciri 4 halkadan oluşur.

Son iki halka ileri yaşam desteğine aittir ve ilk yardımcının görevi değildir.

 1. HALKA Sağlık kuruluşuna haber verme (112)
 2. HALKA – Olay yerinde yapılan Temel Yaşam Desteği
 3. HALKA – Ambulans ekiplerince yapılan müdahaleler
 4. HALKA – Hastane acil servisleridir.

Nasıl İlk Yardımcı Olunur?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan İlk Yardım Yönetmeliği’ne göre İlk Yardımcı olmak için;

Beşinci Bölüm

Yeterlilik

MADDE 22 –

 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Temel İlk Yardım Eğitimi almış olmak
 • “İlk Yardımcı Sertifikası” ve “Kimlik Kartı” almayı hak kazanmış olmak gerekmektedir.

Siz de İlk Yardımcı olmak istiyorsanız Başvuru Formu’muzu doldurarak merkezimizden eğitim alabilirsiniz.

Источник: https://kuiyem.ku.edu.tr/ilk-yardim/ilk-yardim-nedir/

İlk yardım Nedir? İlk yardım Ne demek? – Nedir.com

İlk Yardımı Siz Yapın!

Hastalık veya kaza sırasında doktor gelinceye kadar yapılacak bakim ve acele alınması gereken ön tedbirlerdir. Hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır. İlk yardımı yapacak kimsenin hasta veya kazazedenin durumunu iyi bilmesi gerekir.

Ağrılar: Ağrı dindirici ilaçlar alıp, birkaç gün yataktan çıkmamalıdır. Böbrekler, sırt ve karında ağrı varsa ve geçmezse, derhal doktora baş vurulmalıdır.

Akrep sokması: Sokulan yeri derhal alttan, üstten bağlayıp sıkmalı, parmakla bastırıp, zehirli kanı çıkartmalıdır. Sokulan yere amonyak da sürülebilir.

Baş yarılması: Kazazedeyi derhal doktora göstermeli, doktor gelinceye kadar yaralıya yiyecek ve İçecek bir şey verilmemelidir.

Bayılma: Bayılmak üzere olan kimse yavaşça iskemleye oturtulmalı, başı aşağı sarkıtılmahdır. Bu tedbir fayda vermezse, bayılanı yere yatırmalı, başını alçakta tutup, vücudunu sıkan eşyalar gevşetilmelidir. Kolonya ve amonyak koklatmak da faydalıdır.

Burun kanaması: Burun kanatları parmakla sıkıştırılıp, birkaç dakika beklenmelidir. Her şeye rağmen kanama kesilmezse, hasta iskemleye oturtulmalı, burnunun üzerine soğuk suya batırılmış bezler konmalıdır. Şiddetli kanamalarda doktor gelinceye kadar burun delikleri gaz beziyle tıkanmalıdır.

Çıkıklar: Doktor gelinceye kadar hastayı üşütmemeye bakmalıdır. Ağrıyı azaltmak için soğuk suya batırılmış bezlerle kompres yapılabilir.

Donma: Donan kimseyi önce serince bir yere yatırıp üzerine battaniye örtmelidir. Soluğu kesilmişse, hemen suni teneffüs yaptırılmalıdır. Vücudun muhtelif kesimlerine soğuk bezle kompres yapmak da faydalıdır. Vücuttaki katılık azalmaya başlamışsa, yavaş yavaş ısıtmaya başlanabilir. Donma tehsi geçirenler uzun müddet çok sıcak odalara alınmamalı, serin bir yerde dinlenmeleri sağlanmalıdır.

Elektrik çarpması: İlk iş cereyanı kesmektir. Elektrikle çarpılanlara dokunmak tehlidir. Kazazedeyi cereyana kapıldığı yerden kurtarmak İçin ucu kıvrık tahta bir baston en iyi araçtır. Sonra derhal doktora baş vurmalıdır.

Gaz zehirlenmeleri: Zehirlenenler başları yüksekte tutularak yatırılmalı ve suni teneffüs yapılmalıdır. Bol oksijen koklatmak, kan vermek, vücudu ovmak, tabanların altını fırçalamak da faydalıdır. Kazazedenin zehirli gaz kokan elbiseleri çıkarılmalı, pencereleri açıp temiz havanın içeri girmesi sağlanmalıdır.

Isırmalar: Kedi ve köpek gibi hayvanların ısırmasından hemen sonra kuduz aşısı yaptırmak gerekir. Aşı yaptırmak gecikecekse, ışınlan kısım kızgın bir demirle dağlanmalıdır.

Kesikler: Derin ve tehli değilse, sabun ve sıcak suyla yıkandıktan sonra üzerine gaz bezi ve pamuk sarılmalıdır. Kesik dış kısımlardaysa, tetanoz aşısı yaptırılmalıdır. Kesik sonradan mikrop kaparsa, tehli bir durum ortaya çıkabilir. Vara fazla derinse ve çok kan akıyorsa hemen doktor çağırmalı, bu arada kan durdurucu merhemlerden sürmelidir.

Kırıklar: Hasta yerinden kıpırdatılmamalı, sıcak bir odada yatırılmalı, hemen doktora haber verilmelidir. Bacağı kırılanlar ayaklarının üzerine bastırılmamalıdır. Kırılan kolsa, hemen askıya alınıp aşılmalıdır.

Yanıklar: Bir insan her hangi bir yanık (sıcak, haşlanma, asit, elektrik vs) kazasına maruz kaldığında yakan şeyden uzaklaştırılmalıdır.

Üzerinde yanmayı devam ettirecek giysi varsa hemen çıkarılır, kirlenme varsa hemen temiz suyla yıkanır, özellikle asit bulaşmışsa bolca suyla asit yıkanır.

Bundan sonra yanan bölge’ye eğer varsa soğutucu olarak kullanabileceğiniz hydro jel ya da vesta jel olarak acil yanık örtüsü örtülür.

Bu örtü kısa sürede acı ve ağrıyı yok edecektir. 20-30 dakika örtü yanan yüzeyde kalmalıdır. Yanma büyükse hasta, üstü soğutucu jel (vesta) ile örtülü şekilde hastaneye se edimelidir. Eğer soğutucu örtü mevcut değil ise temiz su ile soğutma yapılabilir. Önemli! Yanık yarasını steril örtü ile örtünüz. Yanık alanı enfeksiyonlar açısından ciddi bir risk yaratmaktadır.

Yanık nedeniyle parmak ve ellerde şişme oluşabileceğinden yüzük, saat vb. gibi maddeler çıkarılmalıdır. Kesinlikle pamuk kullanmayınız. Yanık yerini basınç ve sürtünmeden korumak gereklidir.

Bu nedenle yanık yerinin üzerine çok sıkı bandaj uygulamayınız.

 İkinci ve üçüncü derece yanıklar ve yüzdeki, ellerdeki, eklemlerdeki, cinsel organlardaki az miktarda yanıklar için mutlaka doktora gidilmeli, doktor tarafından takip ve tedavi edilmelidir. Çocuklar ve yaşlılar yanmalardan daha çok etkilenirler

Zehirlenmeler: Hemen doktor çağırmalı ve zehirlenmeye sebep olan maddeyi doktorun kullanacağı ilacı tespit edebilmesine yardım etmek İçin atmamalıdır. Bu arada hastayı kusturmaya çalışmak faydalıdır. Durum endişe vericiyse hastayı hastaneye kaldırmak gerekir.

İlk yardımın öncelikli amaçları şunlardır:

1. Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak.

2. Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek.

3. İyileştirmeyi kolaylaştırmak.

İlk yardım temel uygulamaları

İlk yardımda temel uygulamalar, Koruma, Bildirme ve Kurtarma (KBK)olarak üçe ayrılmaktadır.

Koruma: Olay yerinde olası tehleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

Olay trafik kazası ise;

1. Kazaya uğrayan araç mümkünse güvenli bir alana alınmalıdır.

2. Olay yeri görünebilir biçimde işaretlenmelidir.

3. Meraklı kişiler olay yerinden uzaklaştırılmalıdır.

4. Kazaya uğrayan aracın kontak anahtarı kapatılmalıdır.

5. Aracın yakınında sigara içilmemeli ve içilmesine izin verilmemelidir.

Olay yerinde gaz varlığı söz konusu ise, patlama ve zehirlenmelerin önlenmesi için;

1. Gaz tüpünün vanası kapatılmalı, ortam havalandırılmalıdır.

2. Kıvılcım oluşturacak ışıklandırma ya da çağrı araçlarının kullanımına izin verilmemelidir.

Her türlü olayda;

1. Öncelikle olay yeri güvenliği sağlanmalıdır.

2. Olay yeri güvenliği sağlanabiliniyor ise, hasta ya da yaralılar kesinlikle yerlerinden kımıldatılmamalıdır.

3. Hasta ya da yaralılar yaşam bulguları yönünden değerlendirilmelidir.

4. bilinç kaybı olanlar ile solunum, dolaşım, kanama vb. problemi olan hasta ya da yaralılar belirlenerek, öncelikle müdahale edilmelidir.

5. Kanamalı durumlarda Hepatit B, C, ve HIV/AIDS gibi hastalıklara karşı korunmak için müdahaleden önce mutlaka eldiven giyilmelidir.

Bildirme: Herhangi bir kaza ya da ani bir hastalık durumunda, tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112 aranarak haber verilmesidir.Duruma göre itfaiye (110), zehir danışma merkezi (114), emniyet güçleri (Polis-155 / Jandarma-156) de aranabilir.

Tıbbi yardım için 112 arandığında; kesin yer ve adres, olayın tanımı, hasta ya da yaralı sayısı, durumları, arayan kişi, hangi numaradan aradığı, nasıl bir yardım alındığı ya da olay yerindeki olanaklar açıklanmalıdır.

Aslında doğada herzaman bir adet düdük bulundurmalıdır.

Kurtarma: Olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Hasta ya da yaralının durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım yapılmalıdır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla hasta ya da yaralıya dokunulmamalı ve yaralı kımıldatılmamalıdır.

İlk yardımda yapılması gerekenler nelerdir?

1. Hasta ya da yaralının durumunu değerlendirmek (bilinç ve solunum )

2. Hasta ya da yaralının korku ve endişelerini gidermek.

3. Hasta ya da yaralıya müdahalede yardımcı olacak kişileri organize etmek.

4. Hasta ya da yaralının durumunun ağırlaşmasını engellemek için gerekli müdahalede bulunmak.

5. Kanama, kırık, çıkık ve burkulma vb. durumlarda yerinde müdahale etmek.

6. Hasta ya da yaralının yarasını görmesine izin vermemek.

7. Hasta ya da yaralıları hareket ettirmeden müdahalede bulunmak.

8. Hasta ya da yaralıların en uygun yöntemlerle en yakın sağlık kuruluşuna seini sağlamak ( 112 ).

9. Olay yeri güvenliği açısından herhangi bir teh yok ise, hasta ya da yaralıyı kesinlikle yerinden kımıldatmamak.

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: https://www.nedir.com/ilk-yard%C4%B1m

İlkyardım hayat kurtaran bir dizi acil yardım uygulamalarının tamamıdır.

İlk yardım nedir? Sehven yapılmış yada hata sonucu oluşan, olumsuz sonuçlara yol açan olay herhangi bir kaza türünde tehli duruma acil müdahale eden sağlık görevlileri yada ilkyardım eğitim almış birinin, tıbbi yardım kaza yerine gelene dek, kazaya uğramış kişinin hayatta kalabilmesi yada durumunun daha kötü olmaması için eldeki imkanlarla yapabileceğimiz uygulamaların hepsine ilkyardım denir.

Acil Yardımlarda ilk Bilinmesi Gerekenler ve Önlemleri almak için ilkyardım ile ilgili bilgilere sahip olunmalıdır. Şimdi sizlere ilk yardım konusu ile ilgili genel bilgiler vereceğiz. Böylece Acil Yardımlarda ilk bilinmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İlkyardımcı Kimdir?

İlk yardımın tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta ya da yaralıya tıbbi araç-gereç aranmaksızın mevcut araç-gereçlerle,tıbbi destek yada  sağlık ekibi gelinceye kadar, ilaçsız uygulamaları yapan, en az Temel İlk Yardım Eğitimine katılıp  “ilkyardımcı sertifikası” almış kişidir.

Genelde Sürücü Kursu eğitimlerinde ilk yardım eğitimi almış olursunuz.Özellikle trafik kazalarında birazda olsun yabancı kalmıyoruz.ilk yardımcı  olmak aslında bir vatandaşlık  görevidir.

İlkyardımın ve ilkyardımcının Öncelikli Amaçları

İşyerin de, evde, çevrenizde başta aileniz, iş arkadaşlarınız olmak üzere, acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralıların, acil ambulans ekipleri gelinceye, bir sağlık kurumuna ulaştırılıncaya kadar geçen sürede, Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek ve oluşabilecek sakatlıkların önlenmesini sağlamak temel amaçtır.

Ansızın etrafınızda  solunum yetersizliği, boğulma,kalbinin durması ,bayılma ,yüksekten düşme, zehirlenme vb. durumlarda müdahale etmek için çok az zaman vardır. Bu eşiniz ,babanız, yada kızınız vb.

olabilir.Şayet bilinçli bir ilk yardım biliyorsanız en azından tıbbi yardım gelene dek  hayat kurtaracaktır. Bu nedenle herkesin ilk yardımı bilmesinde fayda  ve zorundalık vardır.

Kaza normaldir insandır, hata yapar ansızın başımıza herşey gelebilir herşey tamam ama en acısı  böyle durumlarda yanlış ilk yardım uygulamaları yapmak.Yanlış ilk yardım ile belki sakat kalacak belkide ölecek bu yüzden ilk yardım bilmek vatandaşlık görevidir.

Şimdi gelin size Acil Yardımlarda ilk Bilinmesi Gerekenler ile ilgili kısa ve pratik bilgiler verelim.

İlk Yardım Temel Uygulaması KBK Nedir?

İlk yardımda temel uygulamalar 3 bölümde incelenebilir.

1. Koruma Nedir?

Koruma, ilkyardımcının Olay yerinde olası tehleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

İlkyardımcı Trafik kazalarında koruma yaparken;

 • Kazaya uğrayan araç mümkünse güvenli bir alana alınmalıdır.
 • Olay yeri görünebilir biçimde işaretlenmelidir.
 • Meraklı kişiler olay yerinden uzaklaştırılmalıdır.
 • Kazaya uğrayan aracın kontak anahtarı kapatılmalıdır.
 • Aracın yakınında sigara içilmemeli ve içilmesine izin verilmemelidir.

Olay yerinde gaz varlığı söz konusu ise, patlama ve zehirlenmelerin önlenmesi için;

 • Gaz tüpünün vanası kapatılmalı, ortam havalandırılmalıdır.
 • Kıvılcım oluşturacak ışıklandırma ya da çağrı araçlarının kullanımına izin verilmemelidir.

Her türlü olayda;

 • Öncelikle olay yeri güvenliği sağlanmalıdır.
 • Olay yeri güvenliği sağlanabiliniyor ise, hasta ya da yaralılar kesinlikle yerlerinden kımıldatılmamalıdır.
 • Hasta ya da yaralılar yaşam bulguları yönünden değerlendirilmelidir.
 • Bilinç kaybı olanlar ile solunum, dolaşım, kanama vb. problemi olan hasta ya da yaralılar belirlenerek, öncelikle müdahale edilmelidir.
 • Kanamalı durumlarda Hepatit B, C, ve HIV/AIDS gibi hastalıklara karşı korunmak için müdahaleden önce mutlaka eldiven giyilmelidir.

2.Bildirme Nedir?

Bildirme, Koruma ile kazazedeyi güvenliğe alıp, ilgili tıbbi yada güvenlik birimleri ile iletişime geçmektir.
Meydana gelen her türlü kazada tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112 (Acil Servis) aranarak haber verilmelidir.

Gerekiyorsa ilkyardımcı,  itfaiye (110), zehir danışma merkezi (114), emniyet güçleri (Polis-155 / Jandarma-156) aranabilir.

Tıbbi yardım için 112 arandığında; kesin yer ve adres, olayın tanımı, hasta ya da yaralı sayısı, durumları, arayan kişi, hangi numaradan aradığı,  nasıl bir yardım alındığı ya da olay yerindeki olanaklar açıklanmalıdır.

3. Kurtarma Nedir?

Kurtarma, kazanın olduğu yerde, ilkyardım yapmak yani ilk tıbbi müdahaleyi yapmaktır. Kazazedenin  durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilkyardım yapılmalıdır. Eğer ilkyardım bilinmiyorsa asla hasta ya da yaralıya dokunulmamalı ve yaralı kımıldatılmamalıdır.

İlk Yardımcının  Acil Yardımlarda ilk Bilinmesi Gerekenler

 • Kazaya uğramış kişinin yada yaralanmış kişilerin durumunu, bilinç ve solunum yollarını kontrol etmeli,
 • Korku ve endişelerini giderip sakin konuşmalı,
 • Yardımcı olacak kişileri organize etmek,
 • Kanama, kırık, çıkık ve burkulma vb. durumlarda yerinde bakmalı,
 • Yaralar özellikle yaralı kişiye gösterilmemeli,
 • Taşıma yaparken hareket ettirmeden müdahalede bulunmak,
 • Hasta ya da yaralıların en uygun yöntemlerle en yakın sağlık kuruluşuna seini sağlamak ( 112 ),
 • Olay yeri güvenliği açısından herhangi bir teh yok ise, hasta ya da yaralıyı kesinlikle yerinden kımıldatılmamadan acil yardım gelmesi beklenir.

İlkyardımcı Sertifakası Nedir?

Artık İş Sağlığı ve Güvenliği Devlet tarafından güvence altına alınmıştır. İlkyardım Yönetmeliği’nin 16.

maddesine göre “Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her 20 personel için 1, ilgili mevzuata göre ağır ve tehli işler kapsamında bulunan işyerlerinde her 10 personel için 1 olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Sertifikası” almış ilkyardımcının bulundurulması zorunludur.”

Geçerlilik süresi 3 yıl olan İlkyardımcı sertifika ve kimliği olanlar şirketlerde görevli olarak iş imkanı bulabiliyor. Bakanlığın verdiği bu sertifika 3 sene geçerli. Bittikten 3 ay kadar süre içinde yenilenmeli, yoksa tamamen iptal ediliyor.

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

Источник: https://www.gelgez.net/ilkyardim-nedir-ilkyardim-nasil-yapilmali/

2019 Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

İlk Yardımı Siz Yapın!

2019 Çocuk parası yardımı almak devlet tarafından verilen sağlanan destekten faydalanmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hakkıdır.

2019 yılında çocuk yardım parası destekleri devam etmekte ve aranan şartlara uyum sağlayanlar bu desteklerden faydalanmaktadır.

Çocuk yardım parası 2019 desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunarak çeşitli alanlarda verilen yardım ödeneklerinden faydalanmak mümkün olmaktadır.

2019 Çocuk Yardım Parası Başvurusu

Doğum yardımı 2019 başvuruları il merkezlerinde Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmaktadır. İlçelerde yapılacak olan başvurular ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Memur görevinde çalışan başvuru sahipleri başvurularını çalıştıkları kurumlara yapmaktadırlar. Devlet tarafından sağlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından doğum yapan annelere verilen doğum yardım parasından faydalanmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Doğum olayının 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında gerçekleşmiş olması gerekir. Yardımı alacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğu belirlenirken bu tarihten önce doğmuş olan çocukların sayısı hesaba katılmaktadır. Örneklendirmek gerekirse; ilk çocuğu 2013 yılında doğan bir annenin ikinci çocuğu 2016 yılında doğmuş ise yasal olarak ikinci çocuk sayılacak ve yapılacak ödemenin tutarı ikinci çocuk üzerinden hesaplanarak anneye verilecektir.
 • Doğan bebeğin hayatta olması gerekir.
 • Yapılacak yardım tek sefere mahsus olarak yapılmaktadır.

Çocuk sayısına göre tek seferde verilen ödenek tutarları şu şekildedir;

 • İlk çocuk için ödenen tutar 300 TL
 • İkinci çocuk için ödenen tutar 400 TL
 • Üçüncü ve sonrası çocuklar için ödenen tutar 600 TL olmaktadır.

Doğum yapan annelere verilen diğer çocuk yardımları doğum parası ve süt parası olmaktadır. Doğum parası doğum yardımı ödeneğinden farklı olarak verilen bir ödenektir. Bu ödenekten yararlanma hakkı 4A ve 4C kapsamında çalışan kadınlara verilmektedir.

Emzirme ödeneği olarak bilinen süt yardımı parası çocuk parası olarak verilen yardımlar arasında bulunur. Süt parası şartlara uyum sağlayan annelere tek seferlik olarak verilen ödenek olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yardım ödeneğinden faydalanan kişiler;

 • Eşi sigortalı olarak çalışan anneler
 • Annelik sigortasından sigortalı olan kadınlar olmaktadır.

Süt parası ödenekleri hak sahiplerine tek sefer 149 TL olarak ödenmektedir. Çocuk parasından yararlanmak için yapılan başvurular doğum olayı gerçekleştikten sonra kabul edilmekte ve süt parası hak ediş süreleri 5 yıl olmaktadır. 5 yıl sonunda süt parası hak süresi sona ermektedir.

2019 yılında hastane yapılan doğumları otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermektedir. Sistemde karışıklık durumu söz konusu olursa hak sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek başvuruda bulunmalıdır.

Başvuru sırasında teslm edilmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Süt parası talep dilekçesi doldurularak teslim edilmelidir.
 • Doğum raporu teslim edilmelidir.
 • Anne, baba ve çocuğun kimlik belgelerinin fotokopileri teslim edilmelidir.

2019 SYDV Kaymakamlık Çocuk Yardımı Parası

Kaymakamlık çocuk parası yardımları kaymakamlığa bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilmektedir.

İhtiyaç sahibi dar gelirli ailelere destek amaçlı verilen çocuk yardımı ödenekleri ailelerin bütçelerine destek olarak biraz daha rahat yaşam sürmelerini sağlamak için verilmektedir.

2019 yılında devam eden SYDV tarafından verilen Sosyal Yardım destekleri şunlardır:

 • Dar gelirli ailelere destek olacak kira, gıda, giyecek ve yakacak gibi yardımlar bulunmaktadır.
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları bulunmaktadır.
 • Eğitim yardımları bulunmaktadır.
 • Afet yardımları ve proje destek yardımları
 • Engelli vatandaşlara ihtiyaç yardımları bulunmaktadır.
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yardımlar bulunmaktadır.

SYDV tarafından verilen eğitim yardımları şunlardır:

 • Eğitim materyalleri yardımları çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için verilir.
 • Ücretsiz kitap yardımı olarak ilköğretim öğrencilerine kitapları ücretsiz olarak dağıtılır.
 • Yoksul öğrencilere SYDV fonundan karşılanan öğle yemeği, ulaşım, barınmaya yönelik yardımlar yapılmaktadır.
 • Engelli öğrencilerin okullarına rahat ulaşımını sağlamak adına yapılan okullara ücretsiz taşıma hakkı bulunmaktadır.

Şartlı Eğitim ve Sağlık Çocuk Parası Yardımları

Maddi olanaksızlıklar sebebi ile çocuklarını okula gönderemeyen özellikle nüfusun en yoksul kesimlerinin bulunduğu yerlerde yaşayan çocuklara yapılan şartlı eğitim yardımları bulunmaktadır. Şartlı eğitim yardımı 2019 yılında devam ederken ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan hak sahibi anneler adına açılan hesaplara gönderilmektedir. Şartlı eğitim yardımı olarak yapılan ödeme tutarları:

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrencilere aylık olarak 35 TL
 • İlköğretimde okuyan kız öğrencilere aylık olarak 40 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan erkek öğrencilere aylık olarak 50 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan kız öğrencilere aylık olarak 60 TL

Şartlı sağlık yardımı nüfusun yoksul kesiminin fazla olduğu bölgelerde yaşayan muhtaç ailelerin çocuklarının sağlık kontrollerini yaptırmaları adına verilen çocuk yardım desteğidir.

Şartlı sağlık yardımından yararlanmak için hak kazanan ailelerin 0-6 yaş arasındaki çocuklarının sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.  Çocuk yardım parası ödenekleri anneler adına açılan hesaplara PTT aracılığı ile doğrudan ödenmektedir.

Yardım kapsamında kız ve erkek çocukları için ödenen tutar aylık 35 TL olmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Çocuk Parası Nedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlara ve yetim çocuklara muhtaç aylığı olarak verilen çocuk yardımını almak için gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Muhtaç aylığından yararlanma şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuruda bulunan kişinin herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Mahkeme kararı ile çocuğun her hangi bir şekilde bakım altına alınmamış olması gerekir.
 • Taşınmaz mal varlığı var ise elde ettiği gelirin muhtaç aylığını geçmemesi gerekir.
 • Başvurular Çocuk parası başvuru dilekçesi ile yapılmalıdır.
 • Engelli vatandaşların başvurularını sağlık kurul raporları ile yapmaları gerekir.

Muhtaç aylığı başvurusu yapmak için ikamet edilen yerlerde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne gitmek ve bizzat başvuruda bulunmak gerekir. Ayrıca posta aracılığı ile yapılan başvurular geçerli olmaktadır. 2019 hak sahibi olan  engelli vatandaşlara ve yetim çocuklara verilen muhtaç aylık tutarı 817,67 TL olarak verilmektedir.

Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çocuk parası sorgulama işlemleri E-Devlet sistemini kullanarak rahatlıkla yapılabilmektedir. Teknolojini gelişmesi ile online işlem kolaylıklar dünyasıyla tanışan vatandaşlar bir çok işlemlerini evlerinde internet aracılığı ile gerçekleştirirler. Devlet destekli verilen çocuk parası sorgulamalarını online olarak yapmak için E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekir.

 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SYDV yardım sorgulamalarını yapmak için sorgulama yapacağınız E-Devlet sistem adresi https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanliği-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen çocuk parası yardımlarını sorgulamak için E-Devlet sistemi sorgulama adresi https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen doğum yardımları için yapılacak sorgulamalarda E-Devlet sistemi adresi https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.

Süt Parası Nasıl Alınır ?

Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

Источник: https://www.sosyalyardimlasma.net/2018-cocuk-yardimi-parasi-nedir-nasil-basvurulur

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.