İltihaplı Eklem Romatizması Nedir?

İltihaplı eklem romatizması nedir?

İltihaplı Eklem Romatizması Nedir?

Ten tene temas, kanıtlanmış birantidepresan: Partnerinizin sadece elini tutmak bile serotonin* salınımı sağlarve kalp atışınızı düzenler.

Daha yüksek oktanlı bir hormon akışı için iseBrazilian jiu-jitsu gibi yakın temaslı bir spora başlayın. Rakibinizlebirbirinizi yakalamanız vücudunuza stresi azaltan kimyasalları dolduracaktır.

Gırtlağa yapışmak sarılmaktan çok da farklı değil, değil mi?

02- Geçmişte Yaşayın

Farkındalık meditasyonunun zapt edilemeyenpopülerliği, sizi “anı yaşamanın” aydınlanmanın anahtarı olduğuna ikna etmişolabilir.

Ancak bu eski bir haber: San Francisco State Üniversitesi, nostaljiile hayat memnuniyeti arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve sevdiklerinizinfotoğraflarına bakmanın ruh halinizi iyileştiren hormonların üretiminitetiklediğini gördü. ’un Hatıralar kısmının bir amacı var gibigörünüyor.

03- Yeni Bir Evcil Hayvan Projesine Başlayın

İnsanların en iyi dostu sadece Instagram akışınızıbeslemekle kalmıyor, aynı zamanda Missouri Üniversitesinin bir çalışmasınagöre, #köpüşler depresyonu sıkı bir tasma altında tutabiliyor.

Köpeğiniziseverek geçireceğiniz sadece birkaç dakika serotonin ve iyi hissettiren “bağkurma hormonu” oksitosin salınımı sağlıyor.

Evcil hayvanınız yok mu? Köpekgezdirici olarak gönüllü olun, ek olarak yardımseverliğin de size sunduğusağlıklı beyin kimyasalları artışının keyfini çıkarın.

04- Manzarayı İçinize Çekin

Konu zihinsel sağlığınızıgüçlendirmekse, en iyi spor salonları dahi dış mekânlarla yarışamaz. Yeşilalanlarda antrenman yapmak gününüzü aydınlatacaktır ancak beyninize gerçek birdestek vermek istiyorsanız mavi rengi arayın. Essex Üniversitesinin birçalışmasında, su kenarında antrenman yapmanın zihinsel sağlığı geliştirmenin eniyi yolu olduğu görüldü.

05- Suya Atlayın

Açık suda yüzmeye gidin. Soğuk suyadalmak endorfin üretiminizi ateşler ve bu da sizi ısıtan bir serotonin salınımısağlar. Sıcak havlunun ne kadar iyi hissettireceğini de düşünün deriz.

06- Yükselişi Bekleyin

Çok sevilen bir şarkınıngiderek yükselen kreşendo noktasında tüylerinizi diken diken eden o his,beyninizin serotoninle yakından ilişkilendirilen “ödül” nörotransmiteri olandopamin salgıladığının bir işaretidir.

Gerçekten de Nature Neuroscience’dakibir çalışmada, heyecan veren şarkılar dinleyenlerin kimyasal seviyelerinin yüzdedokuz arttığı görüldü; bu olguya bilimsel olarak “estetik titreme” deniyor.

Sessisteminizi geliştirmek için geçerli bir sebep.

07- Konser Biletleri Alın

Alternatifolarak, canlı bir gösteriye gidebilirsiniz. Goldsmith Üniversitesinin biraraştırmasına göre, müziğin keyfini bir kalabalığın parçası olarakçıkardığınızda, özsaygı ve diğerlerine yakınlık hisleriniz yüzde 25 artar.Muhtemelen son tren için oluşan izdihama kadar…

08- Kamp Kurun

Ortalama bir masa başı çalışaniçin, kentsel bölge gün ışığında geçirdiğiniz süreyi ideal seviyelerin çokaltına inecek kadar keserek uyku hormonu melatoninin üretimini bozar. Dengesizuyku döngüsü ise ruh halinizi düşürür.

Ancak basit bir çözüm var. CurrentBiology’deki bir çalışmada, kamp yaparak geçirilen bir hafta sonunun vücutsaatinizi 100 dakika kadar ileri götürebildiği görüldü. Bu, uykusuz birhaftadan sonra sizi ormandan çıkarmaya yeter.

09- Ateş Yakın

Çıtırdayanalevlerin sesi, kokusu ve görünümü rahatlama tepkinizi tetikleyecektir, diyebildiriyor Evolutionary Psychology. Marsh-mellow’lar da fena gitmezdi.

10-12- Mutlu Öğünler

Hislerinizi her ısırığınızlaoptimize edin.

Kahvaltı

Yulafınızda trend olan bitkibazlı sütleri kefirle değiştirin. Beneficial Microbes’daki birçalışmada, fermente içeceklerdeki probiyotiklerin, aşırı çalışan tıpöğrencilerinin serotonin seviyelerini yükselttiği görüldü. Tam anlamıyla doktortavsiyesi.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği sandviçiniz içinyumurtadan yapılan mayonezi tercih edin. İçerdiği triptofan beynin serotoninoluşturmasına yardımcı olur. Etkisi o kadar güçlü ki, Leiden Üniversitesi,erkeklerin bunu yedikten sonra bağış yapmaya iki kat daha meyilli olduğunugördü. Yumurtanın faydası…

Akşam Yemeği

İsterinanın ister inanmayın, yağsız proteinler ve yeşillikler pek de iyi hissetmekiçin yenen gıda türleri olarak geçmiyor. Neuropharmacology’dekiaraştırmada, yağlı balıklardaki omega yağlarının serotonin sentezini artırdığı,karbonhidratların da uykuyu desteklediği görüldü. Balığa gömülün.

13- Yeni İplikler Satın Alın

En pahalı baharatlardan biriolan safran belki de buna değiyordur çünkü masrafını karşılıyor gibi görünüyor.

Murdoch Üniversitesinin sekiz haftalık bir çalışmasında, safran özütü içerentakviye gıdaların beynin serotonin reseptörlerinde etkili olan ilaçlarla aynıetkiyi gösterdiği görüldü.

Yemeğinize biraz dökün veya bu ilacı tüketmek içindaha tatlı bir yol arıyorsanız ezilmiş 20 safran ipliğini 450 gram çileklekarıştırarak zihinsel sağlığınızı koruyacak bir reçel yapın.

14- Biraz Huzur ve Sessizlik Açın

Şık bir şekilde adlandırılmışotonom duyusal meridyen tepki (ASMR), fısıldayan insan ya da mırlayan kedi gibibelirli rahatlatıcı seslerle tetiklenen hoş bir “karıncalanma” olaraktanımlanıyor.

’da bu tepkiyi etkinleştirdiğine inanılan birçok klipbulacaksınız.

Kulağa sahte bilim gibi mi geliyor? Sheffield Üniversitesinin birçalışmasında, deneklerin ASMR klipleri dinledikten sonra kalp atışlarının 3bpmdüşerek sağlıklarının iyileştiği görüldü. Şimdi fısıldayın: Kulağa çok hoşgelmiyor mu?

15- Dalgaları Dinleyin

Bir kadının mikrofonda ikidakika boyunca taranması size gereksiz geliyorsa, okyanus dalgası sesleriuygulamasını deneyin. Çalışmalar** bunun uykunuzu ve ertesi günkü ruh haliniziiyileştirebileceğini gösteriyor.

16- TaklitEdin

Dünyamaraton rekorunun sahibi Eliud Kipchoge, acıengelini kırıpgeçmek için “periyodik gülümseme” adlıbir protokol (evet, böyle bir şeyvar) kullanıyor.

Aynıtekniği işyerinde uygulayabilirsiniz: Rastgelearalıklarlakendinizi gülmeye zorlamanız, stresli görevler sırasındakalp atışınızı düşük tutar ve endorfin ile serotonin salınımı sağlar.

Kilometrelerce koşanbirinin acısınıazaltmayabilir ancak az önce sizin de denediğinizeeminiz.

17- İnce Ayar Çekin

Cardiff Üniversitesi’nin bir çalışmasında,botokstan sonra somurtmakta sorun yaşayanların somurtabilenlerden daha mutluolduğu görüldü. İşten sonraki bar ziyaretlerinizde kimliğinizin sorulmasının dagününüzü aydınlatacağı kesin.

18- Krem Rengi Gıdalar Tüketin

Öğleyemeğisonrasıdurgunluğunuzdaetkili olan birçok faktör var: Düşükkan şekeri,yorgunluk, çoklu Google dosyalarıyla boğuşarak geçirilecek birkaç saatiniz dahaolduğugerçeği…Bazıaraştırmacılar,serotonin seviyelerimizin günün bu saatinde de dibe vuracağınainanıyor.Düşüşte misiniz? Nişastalıkarbonhidratlar bunu tersine çevirmenize yardımcıoluyor. Öğlesaatlerindeki orman meyveli atıştırmalığınızıkalınbir dilim fıstıkezmeli ekmek ile değiştirin. Yer fıstıkları,serotonin üretiminde çok önemli bir rol oynayan triptofan içerir.

19- Yere İnip Kirlenin

Matlarıdezenfekte eden ve alkalin su şişeleri dağıtançalışanlarıylaşık bir fitness stüdyosu sağlıklıbir ütopya gibi görülebilir. Ancak antrenmanınızdanen iyi faydayı sağlamakiçin ellerinizi kirletmeniz gerekir. Gerçekten kirletmeniz.

BristolÜniversitesindeki araştırmacılar,toprak bakterilerine maruz kalmanınbeyinde antidepresan ilaçlarla aynıetkiyi gösterebildiğini buldu.

Bu nedenle, daha iyi zihinselsağlığıgün yüzüne çıkarmak için, burpee’lerinizi parkta yapınveya bir öğleden sonranızıbahçenizle ilgilenerek geçirin.

20- Ağırlığınızı Koyun

Hepimiz“sarılmayısevenler” değiliz ancak doğru şartlar altında,bir arkadaşınıztarafındaniyice kıstırılmak,içinizi iyi hissettiren hormonlarla dolduracaktır.

Ağırlıklı“terapi” battaniyeleri gibi sarılmayıtaklit eden cihazlar, sizi gerçekten deşarj eden bir uykuya uğurlayarakserotonin ve melatoninin salınımını teşvik eder. En derin uykularınıziçin hipnoz.

io üzerinden ağırlıklıbattaniyelere göz atabilirsiniz.

21-Yaratın ve Yama Yapın

Yaratıcı uğraşlar, CV’nizi doldurmaktan dahaiyi amaçlar sunuyor.

Art Therapy dergisinde yayımlananbir çalışmaya göre, 45 dakikalık el işinin serotonini düşüren stres hormonu seviyeleriniyüzde 75 azaltabildiği, aynı zamanda örgü örmenin de kalp atış hızını 11bpmkadar düşürdüğü görüldü. Bizim önerimiz ne mi? Ahşap işçiliğini deneyin: Biliminsanları, ahşaba dokunmanın vücudunuzun rahatlama tepkisini uyardığınıkeşfetti.

22-Davul Çalın

Sopalarla bir şeylerevurarak yüksek sesler çıkarabilirsiniz.Haftalıkbateri kursları,Royal College of Music’in çalışmasına göre depresyon hissini yüzde 38 azaltabiliyor.

23- Banyo Keyfi Yapın

Gerçekten düşük çaba sarf edeceğiniz biryöntem için mutsuzluğunuzu yıkayıp akıtın. Freiburg Üniversitesinin birçalışmasına göre, haftada iki banyonun ruh halinizi aerobik egzersizden dahaçok iyileştireceği görüldü. Çalışmada, banyo sonrası sıcak havluya sarılıprahatlayarak geçirilen sürenin, depresyon belirtilerini interval antrenmandersinden daha etkili biçimde azalttığı görüldü.

Источник: https://www.menshealth.com.tr/iltihapli-eklem-romatizmasi-nedir/

Blog

İltihaplı Eklem Romatizması Nedir?

İltihaplı eklem romatizması hastalığı el ve ayaklarda şişme ve şekil bozukluğu gibi deformasyonların yanı sıra, oldukça ağrılı bir süreç oluşturduğu için yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Ancak bu hastalığa geleneksel tıbbın şifalı teknikleriyle müdahale edilebilir.

Doğal yollarla şifa bulmak isteyenlere binlerce yıldır sağlık dağıtan geleneksel tıbbın faydaları iltihaplı eklem romatizmasında da kendini gösteriyor.

İnsanlık tarihinin en eski zamanlarından beri kullanılan, tamamen doğal tariflerle oluşturulan bu uygulamalar, binlerce yıldan beri süregelen deneyimler sayesinde ortaya çıktığı için bedene sağladığı olumlu etkilerin kıymeti gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor.

Doğu ve Batı tıbbının entegrasyonunu oluşturan geleneksel tıp tedavisi birçok derde şifa olduğu gibi iltihaplı ekrem romatizmasının tedavisinde de oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Peki iltihaplı eklem romatizması nedir?Romatoit artrit veya halk arasında bilinen adıyla iltihaplı eklem romatizmasında eklemlerdeki sıvı akışında bozukluk yaşanarak eklemlerin hareket kabiliyeti kısıtlanır ya da tamamen kaybolur. Bu hastalık geçici olmayan, sürekli bir rahatsızlık olduğu için kişinin yaşam kalitesini düşürür.

El ve Ayaklarda Şişme Belirtisiyle Başlar

Pek, iltihaplı eklem romatizması nasıl oluşur? Bu hastalığın hangi sebeple ortaya çıktığı tam olarak bilinmemekle beraber, kişinin genetik yapısı, sigara ve geçirilen bazı enfeksiyonlar gibi çeşitli çevresel faktörlerin bu hastalığa yol açabileceği düşünülüyor.

Vücudun hareketlerini kısıtlayarak eklemlerde tutulmaya yol açan iltihaplı eklem romatizması, genelde ilk olarak el ve ayaklarda şişme belirtisiyle ortaya çıkar. Ardından eklemlerde büyüme, sertleşme, şekil bozuklukları ve his kaybı gibi önemli semptomlar meydana gelir.

İltihaplı eklem romatizmalarında sızlamalarla başlayan ciddi ağrılar ortaya çıkacaktır. Bu ağrılar öyle büyük boyutlara ulaşır ki kişinin gece uykusunu tam olarak alamamasına, işine konsantre olamamasına bile sebep olabilir.

Hastalığın ilerleyen zamanlarında eklem bölgelerinde şekil bozukluklarının yanı sıra, bezelye büyüklüğünde kitleler ortaya çıkabilir.

Erken Teşhis Hastalığın Seyrini Değiştirebilir

Tıbbı adı romatoid artrit olan iltihaplı eklem romatizması, eklemlerin yanı sıra iç organlarda da tahribata yol açar. Halsizlik, midede yanma, ateş, kilo kaybı gibi semptomlar oluşturabilir.

Kadınları, erkeklere oranla 2 veya 3 kat daha fazla etkileyen bu hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Erken dönemde teşhis ve tedavi hastalığın seyrine olumlu yönde müdahele edilmesi açısından büyük önem taşır.

Ramotoid artrit’i tetikleyen birçok durum vardır. Örneğin sigara kullanımı kalp-damar hastalıkları riskini artırmakla birlikte, iltihaplı eklem romatizmasına da zemin hazırlar.

Ağız hijyeninin ihmal edilmesi ve ağız florasında oluşan bazı bakterilerin ortaya çıkardığı diş eti enfeksiyonları da hastalığın bir diğer sebepleri arasındadır. Hastanın stresli yaşam tarzından uzak durması çok önemlidir.

Çünkü hastalık nedeniyle ortaya çıkan ağrılar, stresle birlikte daha da güçlenecektir.

Doğal Tedavi Yöntemleri İle Semptomlar Azalıyor

İltihaplı eklem romatizması tedavisi için geleneksel tıp yöntemlerinden yararlanılarak oldukça faydalı sonuçlar elde edilebilir. Dünya çapında yapılan araştırmalar, ramotoid artrit tedavisinde geleneksel tıbbın tamamlayıcı etkisi ile hastaya doğal yollardan ağrılarını azaltma ve yaşam kalitesini artırma olanağı sağlandığını gösteriyor.

Geleneksel tıp yöntemi ile iltihaplı eklem romatizması tedavisinde, kortizon vb.

sentetik ilaçlar kullanılmadan tamamen yüzyıllardır süregelen tecrübelerle ortaya çıkarılan doğal tedavi yöntemleri ile hastalığın ilerleyişi ve ortaya çıkardığı ağrı vb.

semptomlar durdurulabilir. Hasta bu sayede ağrılarından kurtularak sosyal hayatına daha rahat adapte olabilir.

Geleneksel tıp yöntemi ile iltihaplı eklem romatizması tedavisi ile ilgili olarak bilgi almak için estethica ile iletişime geçebilirsiniz. estethica’nın uzman kadrosu ve profesyonel yaklaşımı ile merak ettiğiniz her konu hakkında detaylı olarak fikir edinebilirsiniz.

Hacamat Tedavisi Nedir?

Источник: https://estethica.com.tr/blog/ibn-i-sina-geleneksel-tibbi/7168/geleneksel-tip-yontemi-ile-iltihapli-eklem-romatizmasi-tedavisi

İltihaplı romatizma nasıl geçer?

İltihaplı Eklem Romatizması Nedir?

Diğer adı romatoid artrit olan iltihaplı romatizma bir otoimmün hastalığıdır ve eklemlerde ağrıya yol açarak vücutta zarara sebep olabilir. İltihaplı romatizmanın sebep olduğu eklem hasarı vücudun her iki yanında birden oluşabilir.

Vücudun sağ tarafında kol ve bacaklarda bir eklem bu hastalıktan etkilenirse, sol tarafta da aynı hastalık görülme olasılığı çok yüksektir. Bu durum her iki taraf için de geçerlidir. Doktorlar bu konuda hemen hemen hemfikirdir.

Romatoid artrit erken teşhis edildiği zaman tedaviler daha çok işe yarar, bu yüzden belirtileri tanımakta fayda vardır.

İltihaplı romatizma kronik bir iltihaplanmalı hastalıktır ve tüm eklemleri etkileyebilir. Ayrıca cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları gibi diğer organlarınıza da zarar verebilir. Bu hastalığın oluşma sebebi bağışıklık sisteminin yanlışlık sonucu vücudun kendi dokularına saldırmasıdır.

İltihaplı romatizma belirtileri nelerdir?

Romatoid artritin en bilindik belirtisi eklem ağrısı, eklemlerde şişlik ve tutulma hissidir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde de semptomlara ve iltihaplanmaya yol açabilir. Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. En sık görülen belirtiler ise şunlardır:

 • Eklemlerde ağrı ve acı hissi
 • Eklemlerde gerginlik ve tutulma hissi, sertlik, hassasiyet
 • Eklemlerde şişme, yanma ve kızarıklık
 • Yorgunluk ve enerjisiz hissetme
 • Hafif yüksek ateş
 • Terleme
 • İştahta azalma
 • Kilo kaybı
 • Göz kuruluğu
 • Göğüs ağrısı

Belirtiler genellikle el bilekleri, ayak bilekleri, dizler, dirsekler, kalça ve omuz eklemlerinde görülür. Ayrıca iltihaplı romatizma, eklem dışındaki dokuları da etkileyebilir. Bu dokuların arasında cilt, gözler, akciğer, kalp, böbrek, tükürük bezleri, sinir dokuları, kemik iliği ve kan damarlarıdır.

İltihaplı romatizma neden olur?

Bağışıklık sistemimiz yanlışlıkla eklemleri çevreleyen zar katmanlarına saldırdığı zaman iltihaplı romatizma meydana gelir. Açığa çıkan iltihaplanma eklemin etrafındaki bu zar dokusunu kalınlaştırır, bu da zamanla eklemin içerisindeki kıkırdak ve kemik dokusunu yok etmeye başlar.

Eklemi bir arada tutan tendonlar ve bağ dokuları zamanla güçsüzleşir ve gevşer. En sonunda ise eklemler şeklini ve hizasını kaybeder. Doktorlar tüm bunlara neyin sebep olduğunu net olarak bilmemektedir ancak buna genetik bir bileşenin sebep olduğu düşünülmektedir.

Genlerimiz direkt olarak iltihaplı romatizmaya sebep olmasa da, bizi çeşitli virüsler ve bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar gibi çevresel faktörlere daha açık hale getirebilirler ki bu da hastalığı tetikler.

Ayrıca romatoid artrit hastalığına bazı çevresel etkenler de sebep olabilmektedir. Örneğin sigara içmek, silikon mineraline maruz kalmak ve kronik periodontal hastalık gibi durumlar iltihaplı romatizma riskini artırabilir.

Bunun yanında bazı gut mikroplarının da bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Direkt olarak iltihaplı romatizmaya yol açan bir mikrop ise saptanamamıştır.

Risk faktörleri nelerdir?

Kadınlar, erkeklere göre daha sık iltihaplı romatizma hastalığına yakalanmaktadır. Ayrıca bu hastalık genellikle 40 ila 60 yaşları arasındaki kişilerde daha sık görülür. Buna ek olarak ailede iltihaplı romatizma geçmişi olması, sigara içmek, silikon mineraline maruz kalmak ve obez olmak da düşünülenlere göre riski artırmaktadır.

İltihaplı romatizma tedavisi

Bu hastalık için bilinen herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Buna rağmen erken teşhis ve tedaviye erken başlama ile eklemlerdeki iltihaplanma azaltılabilir, eklem hasarı yavaşlatılabilir ve önlenebilir. Uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları ise şunlardır.

1) İlaç tedavisi

Romatoid artrit tedavisinde hastalığın şiddetine bağlı olarak çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bunlardan ilki non-steroid antienflamatuar ilaçlardır. Ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlardır. İbuprofen içeren Advin, Motrin gibi ilaçlar reçetesiz olarak satın alınabilir, ayrıca Aleve de etkili bir ilaçtır.

Steroidler de yardımcı olmaktadır. Kortikosteroid ilaçlar iltihaplanmayı azaltır, ağrıyı keser ve eklem hasarını geciktirir. Bazı yan etkileri de bulunabilir. Doktorunuz gerekli doza semptomlarınıza bakarak karar verebilir.

DMARD denilen antiromatizmal ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlar hastalığın seyrini yavaşlatır ve eklemlerle diğer dokuları hasardan korur. Metrokreksat, hidroksikolorokin, sülfazalin, leflunomid gibi ilaçlar en sık tercih edilenleridir.

Biyolojik ajanlar da tercih edilir. Biyolojik ajanlar yeni nesil DMARD ilaçlarıdır ve abatacept, anakinra, golimumab, rituximab, etanercept gibi ilaçlardır. Bu ilaçlar, eklem ve doku hasarına sebep olan iltihabı tetikleyen bağışıklık sistemi kısımlarını hedef alır ve bu durumu yavaşlatır.

2) Terapi

Doktorunuz sizi bir fizik tedavi uzmanına ya da meşguliyet terapisi uzmanına yönlendirebilir, böylece eklemlerinizi nasıl esnek tutabileceğinizi egzersizler yaparak öğrenebilirsiniz. Fizik tedavi ile eklemlerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Terapistler ayrıca size günlük işlerinizi kolaylaştıracak yeni yöntemler gösterebilir ki bu eklemleriniz için de iyi gelecektir. Örneğin eğer parmaklarınız ağrıyorsa eşyaları üst kolunuzu kullanarak taşımayı öğrenebilirsiniz.

3) Ameliyat

Eğer ilaçlar ve diğer tedavi yöntemleri eklem hasarını yavaşlatmıyor ya da engellemiyorsa doktorunuza danışarak hasar gören dokuların onarımı için ameliyat yöntemi belirleyebilirsiniz.

Ameliyat, ekleminizi kullanabilme yetinizi toparlayacaktır. Ayrıca deformasyonları düzeltip ağrıyı da tedavi etmektedir. İltihaplı romatizma için birden fazla ameliyat yöntemi bulunmaktadır.

Sinovektomi eklemi saran iltihaplı kılıfın ameliyat ile alınması yöntemidir. Bu yöntem dizlerde, dirseklerde, bileklerde, parmaklarda ve kalçada uygulanabilir.

Tendon onarma ameliyatı ise eklemin etrafındaki yıpranmış tendonların onarılmasını sağlar zira eklem hasarı tendonların da gevşeyip yırtılmasına sebep olabilir.

Eklem füzyon ameliyatı ise, eklem değiştirme ameliyatının mümkün olmadığı durumlarda ağrıyı gidermek ve eklemi sabitleyerek yeniden hizaya sokmak için yapılacak bir ameliyattır ve füzyon yöntemi kullanılır.

Total eklem protezi ameliyatı da bir başka yöntemdir. Bu yöntemle doktorunuz eklemin hasar görmüş kısımlarını çıkartır ve yerine metal ya da plastikten yapılmış bir protez yerleştirir.

4) Gıda takviyeleri ve diyet planı

Beslenmede yapılan bazı değişikliklerin iltihaplı romatizma hastalığı üzerindeki etkisi henüz güçlü delillerle kanıtlanamamıştır ancak romatoid hastaları beslenmelerinde yaptıkları bazı değişikliklerle acılarının azaldığını ve semptomların hafiflediğini belirtmektedir.

Doktorunuz size iltihaplanmayı önleyecek bir diyet önerebilir. Bu diyetler bol miktarda omega-3 yağ asidi içeren yiyeceklerden oluşur. Bu yiyecekler somon, ton balığı gibi yağlı balıklar, chia tohumu, keten tohumu ve ceviz gibi gıdalardır.

Ayrıca A, C ve E vitamini gibi antioksidanlarla selenyum gibi mineraller de iltihaplanmayı azaltmaya yardımcıdır. Bu tür gıdalar ise yaban mersini, ahududu, böğürtlen, çilek, bitter çikolata, ıspanak, Meksika fasulyesi, fındık, enginar gibi gıdalardır.

Ayrıca lif yönünden zengin beslenmek de iltihaplanmayı azaltabilir. Bunun için tam taneli gıdalar, taze sebze ve meyveler her zaman iyi bir tercih olacaktır. Flavonoid içeren soya ürünleri, orman meyveleri, yeşil çay, brokoli ve üzüm gibi gıdalar da yararlıdır.

İşlenmiş karbonhidrat, tuzlu besinler, trans yağlı ve işlem görmüş besinlerden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Bunun yanında kalsiyum, D vitamini, balık yağı ve folik asit gibi gıda takviyeleri de kullanılabilir.

5) Ev tedavisi

 • Hafif egzersizler yapmak eklemlerin hareketlerini kolaylaştırabilir ve hareketliliği artırabilir. Ayrıca kaslarınızı güçlendirir ki bu da eklemlere binen basıncın azalmasına yardımcı olur. Dilerseniz hafif yoga egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Yeterince dinlenmek de oldukça önemlidir. Bu, iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltacak, yorgunluk hissinizi hafifletecektir.
 • Soğuk ya da sıcak kompres uygulamak sizi rahatlatabilir. Buz torbası uygulamak eklemlerdeki iltihabı ve acıyı azaltır, kas spazmlarını da dindirir. Sıcak ve soğuk kompresi dönüşümlü olarak uygulayabilirsiniz. Sıcak duş almak da yararlı olacaktır.
 • Destekleyici cihazlar kullanın. Splintler ve ateller gibi aletler eklemlerinizi sabit tutar ve dinlenme pozisyonunda durmalarına yardım eder. Bu da iltihaplanmayı azaltabilir. Hareket kabiliyetinizi yitirmeden kullanabileceğiniz bazı aletler de vardır. Dilerseniz bu aletleri medikallerde bulabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648

https://www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/

Источник: https://www.mailce.com/iltihapli-romatizma-nasil-gecer.html

İLTİHAPLI ROMATİZMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İltihaplı Eklem Romatizması Nedir?

Romatizma, aslında tek bir hastalık değildir. Romatizmanın birçok çeşidi bulunmaktadır ve eklemler ile bağ dokusunu etkileyen bir sağlık sorunudur. İltihaplı romatizma ya da diğer terminolojik adı ile romatoid artrit de bir tür romatizma hastalığıdır.

İltihaplı romatizma, kronik iltihaplı bir hastalıktır. İltihaplı romatizma, tipik olarak, küçük eklem kemiklerini, elleri ve ayakları etkilemektedir. Osteoartrit hastalığının aksine, iltihaplı romatizma aşınma-yıpranma hasarı şeklinde değil de, eklemlerin astarlarını etkilemektedir.

Bundan dolayı iltihaplı romatizma, ağrı ve şişme yaparak, kemik erimesi ve eklem deformasyonu ile sonuçlanabilmektedir. Aslında bir bağışıklık ile ilgili bir sorun olan iltihaplı romatizma, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırması sonucu oluşmaktadır.

Bunlara ek olarak, iltihaplı romatizma, deri, gözler, akciğer ve damarlar gibi diğer bazı organlara ve dokulara da zarar verebilmektedir. İltihaplı romatizma herhangi bir yaşta oluşabilmesine rağmen genellikle, 40 yaşından sonra meydana gelmektedir. Ayrıca, iltihaplı romatizma kadınlarda çok daha yaygın şekilde gözlenmektedir.

İltihaplı romatizmanın tedavisi yapılırken semptomlar dikkatli şekilde kontrol edilmelidir ve eklem hasarı önlenecek şekilde hareket edilmelidir.

İltihaplı romatizmanın belirtileri genellikle şöyledir; hassas, duyarlı, hararetli ve şişmiş eklemler, eklemlerde ağrı, saatlerce sürebilen sabah tutulması, kollarda deri altında oluşan dikenimsi şişlikler (romatoid nodülleri), bitkinlik, ateş ve kilo kaybı.

İltihaplı romatizmanın erken evresinde, küçük eklemler, özellikle el ve ayak parmakları ile el ve ayaklar, daha çok etki altında olmaya yatkındır. Hastalık süreci ilerledikçe belirtiler çoğunlukla, el bileği, diz, ayak bileği, dirsek, kalça ve omuzlarda etkilerini göstermeye başlamaktadır. Çoğu durumda belirtiler vücudun her iki bölümündeki eklemlerde aynı şekilde gerçekleşmektedir.

1.Hassas, Hararetli ve Şişmiş Eklemler

İltihaplı romatizma, vücutta ve özellikle eklem noktalarında iltihap oluşmasına sebep olduğu için, bu bölgelerde yanma hissinin yaşanmasına ve eklemlerin şişmesine sebep olabilmektedir. Eklemlerde yaşanan hassaslık ve aşırı duyarlılık da iltihaplı romatizmanın belirtilerinden bazılarıdır.

İltihaplı romatizma özellikle küçük eklemleri, örneğin el parmaklarındaki eklemleri etkisi altına alan bir sağlık sorunudur. İltihaplı romatizma, etkisi altına aldığı bölgelerde bazen çok fazla şiddetlenebilen ağrı ve sızıların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

3.Sabah Tutulması

Özellikle sabahları yeni uyanıldığı zamanlarda, normalden çok daha yoğun bir şekilde yaşanan tutulma durumları, sürekli olarak tekrarlanması halinde, iltihaplı romatizma belirtisi olabilme ihtimali yüksektir. Sabahları yeni uyanıldığında, özellikle el, kol, ayak ve bacaklarda gelişen tutulmalar, iltihaplı romatizma semptomlarından biri olabilmektedir.

4.Deri Altında Yumru Oluşumu

Deri altında bilhassa eklem bölgelerindeki derinin alt kısmında, birtakım şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlikler romatoid nodülü adı verilen, dikenimsi yapıdaki yumrulardır. Deri altında oluşan bu nodüllerin oluşum sebebi ise, vücutta iltihap meydana gelmesidir.

5.Bitkinlik ve Halsizlik

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi, iltihaplı romatizmada da halsizlik ve bitkinlik yaşanabilmektedir. Eklemleri doğrudan etkileyen bir hastalık olan iltihaplı romatizma, kişinin oldukça yorgun ve bitkin hissetmesine neden olabilmektedir.

6.Ateş

İltihaplı romatizmada bazen ateş durumu da yaşanabilmektedir. Fakat bazı kişilerde ateşlenme hali gözlenmeyebilir.

7.Kilo Kaybı

İltihaplı romatizma sürekli olarak ağrı ve sızı yaşanmasına neden olduğu kişinin keyfini kaçırıp, iştah kapanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum ise, kişinin kilo vermesine yol açmaktadır.

Oluşum Nedenleri

İltihaplı romatizma, bağışıklık sisteminin, eklemleri çevreleyen doku ve zarlara yanlışlıkla saldırması sonucu meydana gelmektedir. Bunun sonucunda, sinovyum adı verilen bu doku ve zarları kalın bir iltihap sarar.

Bu durum ise, eklem içindeki kıkırdak ve kemiklerin zarar görmesine sebep olmaktadır.

Eklemleri tutan tendonlar ve bağ dokuların zayıflaması ve gerilmesi, kademeli olarak eklem şeklinin ve hizalamasının bozulmasına sebep olmaktadır.

Doktorlar, bu sürecin nasıl başladığını tam olarak bilememektedir. Genellikle genetik faktörlerde bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bazen de, çevresel faktörler, enfeksiyonlar, bazı bakteri ve virüsler, iltihaplı romatizma oluşumuna yol açabilmektedir.

Risk Faktörleri

Bazı durumlar ve şartlar, iltihaplı romatizma oluşumunu etkileyebilmekte ya da hastalığın seyrini hızlandırabilmektedir. Bu faktörler; seks, yaş ve aile hastalık geçmişi gibi faktörlerdir.

Seks: Cinsel hayat, özellikle kadınlarda iltihaplı romatizma oluşması riskini artırmaktadır.

Yaş: İltihaplı romatizmanın oluşumu herhangi bir yaş aralığında olabileceği gibi, aslında en yaygın olarak 40 ile 60 yaş arasında gözlenmektedir. Bundan dolayı 40 ile 60 yaş arası kişiler özellikle kadınlar, iltihaplı romatizma riski altında bulunmaktadır.

Aile hastalık geçmişi: Ailede herhangi bir bireyde yaşanmış olan iltihaplı romatizma, ailenin diğer üyelerinde de bu hastalığın görülmesi riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

İltihaplı romatizma bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu hastalıklar; osteoporoz, karpal tünel sendromu, kalp problemleri ve akciğer hastalıkları gibi sağlık sorunları olabilmektedir.

Osteoporoz: İltihaplı romatizma bazı ilaçlar yardımı ile tedavi edilirken, osteoporoz hastalığı riskini artırabilmektedir. Bu hastalık ise, kemiklerin güçsüzleşmesine ve çatlamaya ya da kırılmaya karşı yatkın hale gelmesine sebep olabilmektedir.

Karpal tünel sendromu: Karpal yani bilek kemikleri ile ilgili bazı sorunların yaşanmasına sebep olabilen iltihaplı romatizma, karpal tünel sendromuna zemin hazırlayarak, sinirlerin sıkışmasına neden olabilmekte, el ve parmakların etkilenmesine sebep olabilmektedir.

Kalp problemleri: İltihaplı romatizma, arterlerin zorlanmasına ve tıkanmasına sebep olarak bazı kalp problemlerin oluşmasına yol açabilmektedir. İltihaplı romatizma, kalbin etrafının kesecikler halinde iltihap ile çevrelenmesine neden olabilmektedir.

Akciğer hastalıkları: Akciğer dokularının iltihaplanmasına ve zarar görmesine sebep olabilen iltihaplı romatizma bundan dolayı kişide, nefes darlığı gelişmesi riskini artırabilmektedir.

Tanı ve Analizler

İltihaplı romatizmanın tanısı zor olabilmektedir. Özellikle hastalığın erken evresi, diğer birçok hastalığın belirtileri ile oldukça benzer olabilmektedir. Kan testi ya da fiziksel bulgular olmadan tanı koymak çok kolay olmamaktadır.

Doktor, fiziksel muayene sırasında eklemlerde şişkinlik, kızarıklık ya da hararet olup olmadığını kontrol ederek, tanı koymaya çalışır. Yine doktor, refleksleri ve kasların sağlamlığını ya da esnekliğini kontrol etmek amacı ile birtakım fiziksel muayeneler de yapmaktadır.

Bir de bunlara ek olarak doktor, saptamış olduğu semptomlara göre; kan analizi ve röntgen filmi isteyebilmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

İltihaplı romatizmanın belli bir tedavisi bulunmamaktadır. İlaçlar sadece, eklemlerdeki iltihap oranlarının azalmasını sağlamaktadır.

Diğer yandan mevcut tedavi, ağrıların azalmasına yardımcı olmakta, eklemlerin hasar görmesini önlemekte ya da hafifletmektedir. Bunların dışında, fizik tedavi eklemleri sakinleştirmeye ve korumaya yardımcı olmaktadır.

Son olarak da, eğer eklemler çok fazla hasara uğramış ise, ameliyat durumu söz konusu olabilmektedir.

İlaç tedavisi: İltihaplı romatizma tedavisinde kullanılan birçok ilacın, ciddi yan etkileri olabilmektedir. Bundan dolayı doktorlar reçeteye yazarken ilk olarak yan etkileri en hafif olan ilaçları tercih etmektedirler. Hastalığın seyrine göre, kullanılacak olan ilaçlar da değişebilmektedir.

İltihaplı romatizmada en yaygın şekilde kullanılan ilaçlar; NSAIDs ilaçlar (nonsteroidal anti iltihap ilaçlar), hem iltihap miktarını azaltır hem de ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Bu ilaçlar, ibuprofen (Advil, Motrin IB) ve naproxen sodyum (Aleve) gibi reçeteli ilaçlardır.

Fakat bu ilaçların yan etkileri, kulak çınlaması, mide yanması, kalp problemleri, karaciğer problemleri ve böbreklerin hasar görmesi gibi yan etkilerdir.

 • Steroidler: Prednisone gibi kortikosteroid ilaçlar, iltihap oranını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri ise, kilo alma, diyabet ve kemik incelmesi gibi etkilerdir.
 • Hastalık modifiye edici anti romatizmal ilaçlar (DMARDs): Bu ilaçlar, iltihaplı romatizmanın seyrini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Fakat diğer organlar geçici olarak zarar görebilmektedir. En yaygın şekilde doktorların reçeteledikleri anti romatizmal ilaçlar; methotrexate (Trexall), leflunomide (Arava), hydroxychloroquine (Plaquenil) ve sulfasalazine (Azulfidine) gibi ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkileri ise, karaciğer hasarı, kemik iliği baskınlanması ve şiddetli akciğer enfeksiyonu gibi etkilerdir.
 • Biyolojik ajanlar: Bu ilaçlar, abatacept (Orencia), adalimumab (Humira), anakinra (Kineret), certolizumab (Cimzia), etanercept (Enbrel), golimumab (Simponi), infliximab (Remicade), rituximab (Rituxan) ve tocilizumab (Actemra) gibi ilaçlardır. Bu ilaçların bağışıklık sistemi ve eklemler üzerinde ciddi yan etkileri bulunabilmektedir.

Fizik tedavi: Doktor, bir fizik tedavi uzmanına başvurmanızı önerebilmektedir. Günlük düzenli olarak yapılan bazı egzersizler eklemlerin esnekliği korumaya yardımcı olmaktadır.

Ameliyat: Eğer ilaçlar ve fizik tedavi, eklemlerdeki hasarları gidermeye ya da önlemeye yardımcı olmamış ise ve eklemlerdeki hasarlar ciddi boyutlara ulaşmış ise, doktor ameliyat kararı alabilmektedir.

Ameliyat, eklemlerde meydana gelen hasarları yeniden onarabilmekte ve ağrıların giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Cerrahi işlemler sonucunda; eklemler onarılır, tendonlar yeniden onarılır ve eklemlerin kaynaması gerçekleşmiş olur.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Bazı yöntemleri kullanılarak iltihaplı romatizma semptomlarını hafifletmek mümkündür. Bu yöntemler evde yapılabilecek bazı egzersiz ve aktivitelerden oluşmaktadır.

İltihaplı romatizma semptomlarının rahatlamasını sağlayan yöntemlerden bazıları şöyledir; düzenli olarak her gün doktorun önerdiği şekilde egzersiz yapmak, ağrılı bölgeye sıcak ya da soğuk uygulamalar yapmak ve stresten olabildiğince uzak durmak.

Tai Chi: Doğu kökenli bir egzersiz türü olan Tai Chi, nefes kontrolü ve fiziksel rahatlama sağladığı için, iltihaplı romatizmanın sebep olduğu ağrıların hafiflemesini sağlayabilmektedir.

Alternatif takviyeler: Bazı gıdalar ve bitkiler iltihaplı romatizma tedavisine yardımcı olabilmektedir. Bitkisel yağlar (çuha çiçeği yağı, Frenk üzümü yağı ve hodan yağı gibi) ve balık yağı gibi gıdalar iltihaplı romatizma tedavisinde etkilidir.

Bitkisel gıdalar: Özellikle zencefil çayı, yeşil çay ve zerdeçal çayı gibi bitkisel çaylar, iltihaplı romatizma tedavisinde etkili olabilmektedir.

Alınacak Önlemler

İltihaplı romatizma için alınacak olan önlemler; düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmak, uyku düzenine dikkat etmek, vücudu fazla yormamak ve yeterli miktarda dinlenmek, herhangi bir şikayet ya da rahatsızlık hissedildiğinde aile bireylerine ve doktorlara anlatmak, kısa yürüyüşler yapmak ve müzik dinlemek gibi aktivitelerden oluşmaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/iltihapli-romatizmanin-belirtileri-nelerdir/

İltihaplı Eklem Romatizması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

İltihaplı Eklem Romatizması Nedir?

Ciddi bir hastalık olarak bilinen İltihaplı Eklem Romatizması, erken süreçte tanısının konularak tedavi sürecine başlanması gereken bir eklem rahatsızlığıdır.

İltihaplı Eklem Romatizması Hastalığı

Genel olarak tek bir hastalık gibi düşünülmeyen romatizma, pek çok rahatsızlığın kaynağı olarak bilinmektedir. Kronik iltihaplı bir hastalık olarak bilinen İltihaplı Eklem Romatizması, ufak eklem kemikleriyle beraber ayak ve elleri etkiler.

Yıpranma ve aşınma olarak değil, eklem astarlarını direk etkilediğinden dolayı son derece dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemiyle alakalı olduğu bilinen bu hastalığın vücudun pek çok bölgesine etki ettiğini de söyleyebiliriz.

Gözler, akciğer ve damarlara son derece olumsuz etkiler yapan bu rahatsızlığın daha çok 40 yaş ve üzerinde meydana geldiği bilinmektedir. Son olarak kadınlarda daha sıkça görülen bu hastalığın önemli belirtileri, nedenleri ve tedavi süreçleri bulunmaktadır.

İltihaplı Eklem Romatizması Nedenleri

İltihaplı Eklem Romatizması nedenleri ile ilgili olarak kesin bir kanıya varmak, günümüzde mümkün değildir. Bu anlamda daha çok genetik faktörlerin hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca genetik yatkınlığın sadece bu hastalığı beraberinde getirdiği de düşünülmemelidir.

Elbette çevresel durumlar, kullanılan bir takım ilaçlar, yoğun stres ve zararlı güneş ışınları da bu hastalığın nedenleri arasında sıralanabilir.

İltihaplı Eklem Romatizması Belirtileri

İltihaplı Eklem Romatizması belirtileri çok sayıda karşınıza çıkabilir. İlk belirtiler kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizlik olarak sıralanabilir. Daha sonraki süreçte baldırlarda sızlanma ve sabah uyuşuklukları da yaşanmaya başlanabilir. Kronik bir yorgunluk da ortaya çıkacağından bu durum çok uzun yıllar hastayı etkisi altına alabilmektedir.

Erken evrede ayak ve el parmaklarıyla beraber ayak ve eller etkilenmektedir. Süreç ilerledikçe belirtiler daha çok omuz, kalça, ayak bileği, diz ve el bileğinde etkiler görülmeye başlar. Şimdi daha detaylı olarak bu hastalığın belirtilerini inceleyelim.

Şişmiş ve Hassas Eklemler

Hastalığın daha çok eklem noktalarında iltihaba neden olmasıyla beraber eklemlerde yanma hissinin yanı sıra eklem şişmeleri de görülebilmektedir. Hassaslık durumu ve aşırı duyarlılık ilk belirtiler arasındadır.

Sabah Tutulmaları

Daha çok yeni uyanıldığında gerçekleşene tutulmalar, sabah saatlerinde bir süreklilik haline gelir. Ayrıca bu durumda İltihaplı Eklem Romatizmasından şüphe duyulabilir. Uyandığınız zaman kol, ayak ve el tutulmaları yaşanıyorsa, bu hastalığın belirtileri ortaya çıkmış olabilir.

Eklemlerde Ağrılar

En fazla küçük eklemleri etkileyen bu hastalık, el parmağı eklemlerini etkisi altına alır ve daha sonra ciddi ağrılara neden olabilir. Aynı şekilde bu ağrılara şiddetli sızılar da eşlik edebilir.

Derinin Altında Yumruların Oluşması

Derinin alt kısmında bazı şişlikler yaşanabilmektedir. Dikenimsi yapıda olan bu yumrularda iltihap oluşmasına bağlı olarak ağrılar da yaşanabilmektedir.

Halsizlik ve Bitkinlik Durumu

Neredeyse her hastalıkta bitkinlik ve halsizlik durumu gözlemlenebilir. İltihaplı Eklem Romatizmasında da kişi kendini son derece yorgun ve bitkin hissetmektedir.

Ateş ve Kilo Kaybı

İltihaplı Eklem Romatizmasında ateş durumu söz konusu olabilir. Bu durum her kişide farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Aynı şekilde kilo kaybı da yaşanabilmektedir. Hastalıkla beraber kişideki stres hâli, kilo kayıplarını da beraberinde getirebilir.

İltihaplı Eklem Romatizmasının risk faktörleri de detaylı olarak bilinmelidir. Öncelikle bu hastalık her yaş aralığında görülebilir fakat kadınlarda 40 ve 60 yaş arasında görünme riski daha fazladır.

İltihaplı Eklem Romatizması Komplikasyonları

Bu hastalıkta bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla tedavi edilebilen eklem romatizması, osteoporoz hastalığı riskini de beraberinde getirebilir. Kemiklerin çatlama ve güçsüzleşme durumuyla beraber bu hastalığın en ciddi komplikasyonlarından biri olarak bilinir.

Aynı şekilde kalp sorunları da İltihaplı Eklem Romatizmasının komplikasyonları arasındadır. Arterlerde tıkanma ve zorlanmaya neden olan bu hastalık, kalbi tetikleyebilmektedir. Son olarak akciğer hastalıkları da bu hastalıkla beraber ortaya çıkabilir. Nefes darlığıyla başlayan süreç, akciğer dokularındaki iltihaplanma ile devam edebilir.

İltihaplı Eklem Romatizması Tedavisi

Günümüzde kanıtlanmış bir tedavisi bulunmayan İltihaplı Eklem Romatizması hastalığı, ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılabilir. Fakat kullanılan ilaçlar sadece eklemlerde ortaya çıkan iltihaplanmaların oran olarak azalmasını sağlar. Ayrıca ağrıların da azalması sağlanabilir.

İlaç tedavisinde ayrıca eklemlerin zarar görmesi önlenebilmektedir. İlaç tedavisinin dışında bir takım fizik tedavileri, eklemleri korumaya yöneliktir. Hastalığın son sürecinde ise eğer eklemler çokça zarar görmüş ise, ameliyat yapılabilir.

İltihaplı Eklem Romatizmasında alternatif bir takım tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Hekimlerin önereceği egzersizlerle beraber hastalığın semptomlarını hafifletmek mümkün olacaktır. Evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersizleri tercih ederek günlük ve düzenli bir şekilde uygulayabilir ve en önemlisi de stresten uzak durabilirsiniz.

İltihaplı Eklem Romatizması hastalığı tedavisinde bazı bitkisel ilaçlar da kullanılabilir. Zerdeçal, yeşil çay ve zencefil çayı, bu hastalığın tedavisinde etkin bir şekilde ol oynayabilmektedir. Alınacak önlemler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Düzenli hekim kontrolü
 • Vücudu yormamak
 • Yeteri kadar dinlenmek
 • Uyku düzenine geçmek
 • Kısa yürüyüşler gerçekleştirmek
 • Stresi azaltmak

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/iltihapli-eklem-romatizmasi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.