İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

içerik

İmplant tedavisi nasıl yapılır? En çok merak edilen 10 soru

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

İmplant tedavisi sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değil. Lokal anestezi altında yapıldığı için hasta ağrı, acı hissetmiyor. Üstelik bir diş ortalama 3-4 dakikada tamamlanıyor.

Ağız-diş sağlığınızı ihmal etmeyin ve eksik dişlerinizin yerine implant yaptırın. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, implant tedavisi hakkında en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı.

1- İmplant nedir?

İmplant veya dental implant; çene kemikleri içerisine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlanan, titanyumdan imal edilmiş vida veya kök formunda yapılardır.

2- İmplant tedavisi nasıl uygulanır?

İmplantlar; cerrahi bir prosedürle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır.

İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir.

İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterlidir.

3- İmplant tedavisi ne kadar sürer?

İmplant tedavisi için bir hafta yeterlidir. Ayrıca kendinden eriyebilen dikiş sayesinde bir günde de tedavi yapılabilir ancak bu durumda geçici protez yapılamayacaktır.

Tedavinizin ilk aşaması implant tedavisidir, ikinci aşamada ise 3-6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması beklenir ve sonrasında bir hafta süre içinde implant üstüne gelecek porselenler yapılır. İmplant cerrahi bir işlemdir.

Lokal anestezi altında yapılır ve tek bir implantın yapım süresi yaklaşık 10-15 dakikadır.

Bunu hastanın koltukta oturma süresi olarak değerlendirebiliriz. Bir implantın başlandıktan sonra bitimine kadar geçen süre sadece 3-4 dakikadır. Hasta bu süre içerisinde kesinlikle ağrı sızı hissetmez.

O bölge tamamen uyuşuk haldedir. 2-3 saat içerisinde uyuşukluk geçer, bu süre içerisinde de hastamız 1- 2 gün kullanacağı ağrı kesiciyle bu süreci rahatlıkla atlatır ve sağlıklı bir implanta sahip olmuş olur.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

4- İmplant tedavisi zor bir tedavi mi?

Hastalarımızın bazen implant tedavisinden çekindiklerini duyuyoruz. ‘İmplant sırasında canım acıyacak mı? İmplant yapıldıktan sonra ben bu süreci nasıl geçireceğim, ağrım olacak mı?’ diye endişeleri olabiliyor.

Bunlara çok net bir şekilde ‘Hayır’ diyebiliriz. Çünkü implant tedavisi, lokal anestezi altında uygulanıyor ve hastalarımız işlem sırasında ağrı hissetmiyor. Daha sonrasında ise çok hafif ağrı olabiliyor.

Bu dönemde de hastalarımız mutlaka ağrı kesici ve antibiyotiklerini kullanıyorlar.

Eğer ilaçlarını doğru kullanırlar ve hekimlerinin tavsiyelerine uyarlarsa, iyileşme sürecini de sorunsuz bit şekilde geçireceklerdir. Tabii ki ağızda cerrahi bir müdahale olduğu için biraz rahatsızlık hissedebilirler. Çok keyifli bir şekilde yiyeceklerini yemeye devam edemeyebilirler ama bu süreç en fazla 1-2 gün sürecektir. Sonrasında her şey normale dönecektir.

5- İmplant tedavisi sonrasında bakım gerekir mi?

İmplant tedavisi de aslında kendi dişlerimiz gibi bakım ve doktor kontrolü gerektiren bir tedavi yöntemidir.

İmplant yapıldıktan sonra eğer dişler düzgün fırçalanmıyorsa, çok fazla sigara içiliyorsa, diş hekimi kontrolüne uygun aralıklarla gidilmiyorsa; kendi dişlerimiz zarar gördüğü gibi implantlar da zarar görebilir.

Ama iyi bakım yapılan yani iyi bakımdan kastımız dişlerimiz fırçalanıyorsa, ağız suyu kullanıyorsak, çok fazla sigara içmiyorsak veya hiç içmiyorsak, 6 ayda bir diş hekimine gidip gerekli bakımları yaptırıyorsak implantlarımızı ömür boyu kullanabiliriz.

6- Her hastaya implant yapılabilir mi?

Genel sağlık durumu iyi, büyüme-gelişme çağını tamamlamış olan hastalarda kemik yapısı uygunluğu panaromik röntgen filmiyle değerlendirildikten sonra implant uygulanabilir. Şeker, tansiyon veya kalp gibi kronik rahatsızlıklarda hastalığınız kontrol altında ise implant uygulanabilir.

7- İmplant uygulanacak bölgede kemik yetersizliği varsa ne yapılır?

İmplant uygulanacak bölgede bazen çeşitli nedenlerle uygun miktarda kemik bulunmayabilir. Bu durumda çene cerrahı tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında ilgili bölgede kemik oluşturma işlemleri (ogmentasyon, kemik grefti uygulaması, kemik tozu uygulaması, box tekniği ile ogmentasyon) yapılarak kemik hacmi istenilen boyutlara çıkarılabilir.

8- Diş çekimi sonrası implant yapılabilir mi?

Çoğu durumda implant yapılacak bölgedeki kemik yapısı uygun ise diş çekiminden hemen sonra çok rahat implant yapılabilir. Genelde bu işlem sonrası bölgede kemik tozu ilavesi ile implant desteklenir.

9- İmplantın markası önemli mi? İmplantın kalitelisi olur mu?

Günümüzde kullanımı artığından dolayı çok sayıda implant markası mevcut. İmplant firmasının çok uzun süredir piyasada olması birçok tecrübeyi beraberinde getirir. Firmalar bu tecrübeleri implantlarına yansıtarak implantların en iyi şekilde hizmet etmesini sağlar.

Ayrıca implantların ara parçası olarak adlandırılan birçok farklı amaçlı parçalarında rahat bulunabilmesi o implant için bir avantajdır. İmplant markasının tedaviyi yapan hekimin güvendiği bildiği ve tecrübesinin olduğu kalite belgeli ürünler olması önemlidir.

Birçok iyi özelliği bir arada bulunduran implanta, kaliteli implant diyebiliriz. Dolayısıyla biz de tercihimizi yaparken hastalarımız için bu iyi özelliklerden en fazlasını barındıran implantları tercih ediyoruz. Böyle olduğu zaman hem sonuçlar uzun ömürlü oluyor, hem de hastalarımız implantlarını rahatlıkla kullanabiliyorlar.

10- İmplant tedavisi pahalı mı?

İmplant fiyatı; marka, model, imal edildiği ülke ve tedavinin uygulandığı ülkeye göre değişiklik gösterir.

Örneğin İsviçre’deki bir implant tedavisi Türkiye’deki implant tedavisi ile aynı marka implant kullanılarak yapıldığı karşılaştırılırsa yaklaşık 10-20 kat daha pahalıya gelmektedir.

Almanya ile Türkiye’yi karşılaştırdığımızda ise 5’te bir fiyatına aynı marka implant tedavisi uygulanabilir.

Diş ağrısı için doğal 6 çözüm önerisi ne?

Источник: //indigodergisi.com/2017/12/implant-tedavisi-nasil-yapilir/

İmplant Hakkında Merak Edilenler Sıkça Sorulanlar

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

Herhangi bir hastalığı olan ve tıp hekimleri tarafından, “İmplant yapılamaz” raporu verilmiş kişiler dışında herkese implant uygula- nabilir.

Ancak bazı özel hastalıklarda implant yapılıp yapılamayacağına karar verilmesi için, hastaların sağlık durumlarını takip eden hekimlerle konsültasyonlar yapmak, gerekli görülürse ileri tetkiklere başvurmak gerekir.

Kontrol altına alınamayan şeker hastaları, ilerlemiş parkinsonu olanlar, ileri evre alzheimer hastaları, aşırı metal alerjisi olanlar gibi. “Ancak kesinlikle implant uygulanamaz” denebilecek bir hastalık gurubu da yoktur.

– Kalp hastaları yaptırabilir mi ?

Genellikle sakıncası yoktur. Ama kalp hastalarının yine de bu tür bir uygulamaya başvurmadan önce kendi hekimlerine danışmaları doğru olacaktır.

Birden fazla diş eksikliğinde veya total dişsizlik (ağızda hiç diş olmaması) durumlarında uygulanabilir mi ?

Tıbben bir sakınca bulunmadığı ve çene kemiği uygun olduğu sürece her tür dişsizlik durumunda, kısmi veya total dişsizlik fark etmeksizin, her ağza implant uygulanabilir.

İmplant tedavisinin yararları nelerdir ?

Her şeyden önce gönül rahatlığıyla, çekinmeden gülmenizi sağlayacaktır. Büyük, sağlıklı, mutlu bir gülümsenin sizin kendinize güveniniz ve iş hayatınız gibi birçok şeye olumlu etkileri olur. Bunun yanında implant rahatça konuşabilmenizi, yemek yiyebilmenizi ve istediğiniz birçok şeyi rahatça yapabilmenizi sağlayacaktır.

– Çene kemiğinin uygunluğu’ ne demek ?

Çene kemiğine vida takılmasını, aynen bir duvara vida takılmasına benzetebiliriz. Basit bir örnekle ev duvarınıza vida takacaksanız, duvarın genişliğini, derinliğini ve vidanın ne kadar yük taşıyabileceğini düşünürsünüz. İmplant uygulamalarında bizim duvarımız çene kemiğidir. Aynı mantıkla implantlar, çiğneme ve ısırma kuvvetlerine dayanabilmelidir.

Bu nedenle, kemiğin genişliği (kalınlığı) ve derinliği (uzunluğu) bizim için çok önemli. Tüm implant firmalarında çok çeşitli çaplarda (kalınlıkta) ve uzunlukta implant modelleri mevcut.
Dolayısıyla hastanın kemik yapısına göre doğru kalınlık ve uzunlukta implant seçme şansımız var.

Ancak aşırı kemik kaybı yaşayanlarda kimi zaman doğrudan implant uygulamak ne yazık ki mümkün olmuyor, implant öncesi birtakım ekstra operasyonlar gerekebiliyor. Çünkü çiğneme kuvveti gibi güçlü basınçlara dayanacak vidaların da (implantların) belirli çaplarda ve kalınlıklarda olması gerekiyor.

Çok kısa ve çok dar vidalar nasıl ağır yükleri çekemezse, aşırı kısa ve ince implantlar da çiğneme ve ısırma kuvvetine dayanamaz.

İmplantın En Büyük Düşmanı Sigara ?

İmplantın başarıya ulaşmasında hastaya bağlı faktörler de çok önemli. Bunların başında sigara kullanımı var. Dünyanın birçok üniversite kliniğinde artık günde beşin üzerinde sigara içenlerde implant uygulanmıyor ya da başarısızlık olasılığı ile ilgili onay formları imzalatılıyor.

İmplant yaptırmak isteyen hastalar, operasyondan en az 3-4 ay önce sigarayla vedalaşmalı ve operasyon sonrasında en az bir yıl sigaranın yanına bile yaklaşmamalı. Operasyon sonrasındaki üç ay süresince yine mümkün olduğunca alkolden de uzak durmaları gerek.

Ağız temizliğinin sağlanması da son derece önemli.

Aşırı kemik erimesine sahip hastalara kesinlikle implant yapılamaz mı ?

Bu tür hastalarda implant operasyonundan önce, kemik yükseltme ve genişletme diye tabir ettiğimiz birtakım işlemler yapabiliyoruz. Kemik tozları, kemik blokları gibi maddeler kullanarak, kemik seviyelerini yükseltip, genişletebiliyoruz.

Yeni kemik oluşumu ne kadar sürüyor ?

Yapılan kemik genişletmenin veya uzatmanın ölçüsüne göre 4-8 ay arasında değişiyor.

Yapılan her implant tutar mı, düşenler oluyor mu ?

Tıp biliminde, özellikle cerrahi branşlarda yüzde 100 başarı diye bir şey söz konusu değildir. Ancak tecrübeli ellerde, tıbbı temizlik kurallarına tamamen riayet edilerek, doğru teşhis ve tedavi planlaması ışığında gerçekleştirilen operasyonlarda başarı şansı yüzde 95’tir.

İmplant neden tutmaz veya düşer ?

İmplant başarısızlığının iki ana nedeni vardır: Tıbbi başarısızlık ve hastalara yönelik nedenler.

Tıbbi başarısızlık neden kaynaklanır? Yanlış tanı; cerrahi yaklaşımları ve bilgileri yeterli olmayan hekimler tarafından yapılması; operasyonda temizlik prensiplerine tam uyulmaması gibi sebepler cerrahinin başarı oranını düşürür.

Hastalara bağlı faktörlere bakacak olursak, ağız temizliğine özen gösterilmemesi, sigara kullanımı, aşırı alkol alımı ve hekimin tavsiyelerine uyulmaması gibi nedenlerle implantlar kaybedilebilir.

İmplant düşünce ne yapılıyor ?

İlgili bölgedeki kemik iyileşmesi beklenir (4-5 ay) daha sonra implant uygulaması yenilenir. Ancak implant, hekimin önerilerine uyulmaması, sigara kullanımı veya ağız temizliğine özen gösterilmemesi gibi nedenlerle düştüyse, hastanın yaşam şeklini değiştireceğine ikna olunmadan yeniden implant uygulamak doğru değildir.

İmplant Kimlere yapılması uygundur ?

Her yaştaki hastalar için uygundur. İmplant tedavisinde her hangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Sadece gençler için kemik gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Erişkinlerde ise herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Sadece yaş sebebiyle oluşabilecek riskler mevcut ise yapılmayabilir

Tedavi süresince acı hissedilir mi ?

Rahatlayın çünkü implant tedavisi lokal anesteziyle yapıldığından normal şartlarda ağrı ya da rahatsızlık hissetmezsiniz. Genel olarak implant sonrasında hissedecekleriniz ise basit bir diş çekimi sonrasında hissedeceklerinizde eş değerdedir. Ancak bazı durumlarda genel anestezide uygulanabilir.

Tedavi süreci ne kadar sürer ?

İmplant tedavisi 3-6 ay içerisinde yapılan normalde 3- 4 seferlik diş hekimi ziyaretinden ibarettir.

İmplant güvenli midir ?

İmplant tedavisindeki başarı oranı oldukça yüksektir. İmplant tedavisi olacak en ideal hasta profili sigara içmeyenler ve sağlıklı dişetleriyle ağız sağlına dikkat edenlerdir.

İmplant dişler doğal görünür mü ?

Günümüz teknolojisi ile artık implantların üst yapıları yani protetik parçaları gerek porselen,gerekse zirkonyum materyalleri kullanılarak son derece estetik ve doğal bir şekilde uygulanabilmektedir.

İmplantlar neden bu kadar pahalı ?

Pahalı olmasının en önemli nedenlerinden biri; implantın titanyum gibi değerli bir metalden üretilmek zorunda olmasıdır. Ancak implant tedavisi Türkiye’de; Avrupa’ya, Amerika’ya, Kanada’ya ve Asya ülkelerine nazaran yüzde 70 daha ucuz. Çünkü Avrupa Birliği kalitesinde malzeme kullanılmasına rağmen, el işçiliği Türkiye’de daha ucuz.

İmplant ile hangi diş sorunlarından kurtulabiliriz?

Diş eksiklikleri olan hastalar;ya takıp çıkmalı protez kullanırlar ya da köprü dediğimiz sabit protezler kullanırlar.

Eğer hastamızın fazla sayıda diş eksikliği varsa takıp çıkmalı protez kullanırlar.İmplantla takıp çıkmalı protezden kurtulurlar.

Ya da boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerden feragat edip kestirmek yerine yine implant tedavisi ile çok başarılı bir tedavi elde edilebilir.

Kurtulabileceğimiz en başlı sorun özellikle alt çene haraketli protez ve tam protez kullanan hastalarda çok ciddi yer tutucu promlemleri vardır.Çünkü alt çenede içerde oynayan bir dil,yanak ve dudak vardır.Bu yüzden haraketli protezleri alt çenede kontrol etmek çok zordur.

Dental implant uygulamasi İmplant uygulamasıyla sadece alt çeneye uygulanacak 2 adet implantın çıkıntı olarak görev yapması ve protezin içerisine yerleştirilen 2 adet girintiyle protezin alt çeneye tutunmasını çok ciddi oranda arttırabiliyor.

Haraketli protez kullanan bir hastanın protezini sabit proteze çevirdiğimiz zaman daha rahat çiyneme imkanına kavuşmaktadır.Tek diş eksiklerinde de hastalar orjinal ana dişine yakın derecede dişe kavuşacaktır.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

İmplant ın uygulanmadığı bazı vakaalar vardır.Bu durumlar çekim sonrası sinüs boşlukları denen boşlukların aşağıya sarkması sonrası kemik boşluğunun ve değerinin azaldığı durumlardır.

Yani İmplantın yerleşeceği yeterli boşluk olmazsa İmplant uygulanamaz.
Üst çenede riskli bölgeler sinüs boşlukları;alt çenedeki riskli bölgeler ise mandibüler kanaldır.

Eğer kemil erimesi çok fazla olup bu mandibüler kanala yaklaştıysa kemik bulunamayacağı için İmplant yerleştirilemeyebilir.

Tek-dis-implant Bir diğer olumsuzluk ise sistemik hastalıklardır.Sistemik hastalıklar İmplant yapımına neden olabiliyorlar.

Bu tip hastalardan;doktorundan hastalığıyla ilgili olarak;bu hastaya İmplant yapılabilir;onay yazısını aldıktan sonra implant yapım aşamasına geçilebilir.Yani doktor onayı şarttır.

Bu hastalıklara örnek verecek olursak diyabet hastalarında şekerin kontrol aitında olması implant için yeterlidir.Aylık şeker testlerinde bu 1 aylık,3 aylık ,6 aylık şeker testlerinin sonucuna göre diş hekimi implant yapımına karar verir.

——————————————————————–

Diğer İmplant Konuları

– İmplant Nedir >>>

– Kişiye Özel İmplant >>>

– İmplant Tedavisi Aşamaları >>>

———————————————————————

Источник: //dentacell.com/implant/implant-hakkinda-sikca-sorulanlar.html

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

Dr.Dt. Reyhan Ülgen
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

İmplant, kaybedilen dişlerin tekrar yerine yerleştirilmesi için uygulanan ve genelde vida tipi bağlantı ile birleştirilen yapay diş köküne denir.

Genel olarak titanyumdan üretilen implantlar, çene kemiğinin titanyumu vücudun bir parçası olarak görmesi nedeniyle bu bileşenden üretilir.

Çene kemiğine uygulanan implantlar, önemli oranda doku uyumu sağlama özelliklerinin yanı sıra diş tedavisinde başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca implantlar ile yapılan diş tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir.

İmplantlar, ağızda hiç diş olmadığı durumlardan tek diş eksikliklerine kadar geniş çaplı kullanım alanına sahiptir. Uygulama sırasında çevre ya da komşu dişlere hiçbir şekilde müdahale edilmez ve çiğneme hissinin en yakın derecede olduğu diş tedavisi yöntemlerinden biri olma özelliği taşır.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları genel olarak tedavi sürecine ve yapılan yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca fiyatların belirlenmesinde temel etken çene kemiğine takılacak olan vidalardır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant uygulaması genel olarak 2 aşama şeklinde gerçekleşir. Bunlar genellikle ileri cerrahi uygulamaları gerektirmeyen ve ilk aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi uygulanarak yapılan işlemlerdir. Öncelikle implantın yerleştirileceği bölgeye lokal anestezi uygulanır ve diş eti dikkatli bir şekilde kaldırılır.

Daha sonra belirlenen kemik kalınlığı ve yüksekliğine göre implant kemik üzerinde hazırlanan bölge yerleştirilir. İkinci aşamada ise kemiğin implant ile bütünleşmesi için bir süre kadar beklenir. Bu bekleme süresi kemiğin durumuna göre değişebilir.

Yeteri kadar bekledikten sonra kapalı olan implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım buraya yerleştirilir ve bunun ardından protez işlemlerine başlanır.

İmplant Zararları

İmplant tedavisi yapılmasında hastada birtakım yan etkiler yerine getirebilir. Genelde başarı oranı yüksek olabilir tedavisi, doğru bir şekilde uygulandığı çoğu zaman için herhangi bir problem ve karşılaşılmaz. Ancak bazı durumlarda zararlı etkilerinin olduğunu söylemek mümkündür. İmplant zararları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Ağız içindeki yer alan bakterilerin meydana getirdiği zararlar
 • Enfeksiyon ya da iltihap kaynaklı yan etkiler
 • İmplantın vücut tarafından edilmemesi
 • İmplant tedavisinde ağız içindeki sinirlerde kayıp meydana gelmesi
 • Hastanın titanyuma karşı alerjisi olması
 • Sarı tırnak sendromu oluşumları

İmplant Çeşitleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve tüm dünyada geçerli devam ettiren bazı implant çeşitleri vardır. Genellikle doğal diş kökü formunda olan implantlar, yapay dişlerin formlarını benzer şekilde olsalarda her firmanın implant üretimi farklı yüzeyi ve şekillere sahiptir. Genel olarak bakıldığında implantlar 5 çeşittir.

 • Dizayn öbürü implantlar
 • Bağlantı mekanizmasına göre implantlar
 • Makroskopik yapılarına göre implantlar
 • Yüzey yapılarına göre implantlar
 • Kullanılan materyal cinsine göre implantlar

Kimlere İmplant Uygulanabilir?

İmplant, gen olarak sağlık durumunda herhangi bir sorun bulunmayan herkese uygulanabilir. Bunun yanında sağlıklı diş etlerine sahip ve çene kemiği üzerinde implantları destekleyecek ölçüde kemik bulunan herkes implant tedavisi görebilir.

Ancak çene kemiğinin yetersiz olması implantın kemiğe tam olarak yerleşmesinde sorunlar yaşanmasına neden olabilir. İmplant tedavisinde vida şeklindeki yapay titanyum diş kökleri çene kemiği üzerine oturtulur. Çene kemiğinin vida yerleşimi için yeterli olmadığı durumlarda implant yapılması olanaksızdır.

Çene kemiğinde kayıp fazla olduğu durumlarda ileri teknikler yardımıyla gerekli alt yapı sağlandığı taktirde implant uygulaması yapılabilir.

İmplant Operasyonu Sırasında Ağrı Duyar Mıyım?

İmplant uygulamasında genellikle lokal anestezi yapılası nedeniyle ağrı hissedilmez. Ayrıca bazen gerekli olduğu için bazen de hasta kendisi istediği için genel anestezi uygulanır ve genel anestezi, sırasında da doğal olarak ağrı hissetmek mümkün değildir.

İmplant uygulaması sonrası ağrı kesiciler ile geçiştirilebilir. Genelde hastalardan alınan bilgilere göre diş çekimi sırasında hissedilen ağrıdan daha düşük bir oranda ağrı hissedildiği belirtilmektedir.

Tedavi sonrasında ağız içerisinde implantlar neredeyse hissedilmeyecek derecededir.

İmplant Cerrahisi Tehli Midir? Korkulacak Veya Sakıncalı Yönleri Var Mıdır?

Her cerrahi yönteminde olduğu gibi implant cerrahisinde birtakım ufak boyutlu risklere bulunabilir. O konuda implant tedavisini yapacak uzman ayrıntılı şekilde hastaya bilgi verir ve genel olarak her şey tam olarak doğru yapıldığı sürece güvenli bir diş tedavisidir. Yani implant tedavilerinde çoğunlukla korkulacak bir durum olmadığını söylemek mümkündür.

İmplant Hangi Maddeden Yapılır?

Titanyum ya da alaşımlardan üretilen implantlar, ağzı içerisinde yer alan sıvılardan hiçbir şekilde etkilenmez ve aynı zamanda yine ağız içerisinde oluşabilecek sert kuvvetler karşısında dayanıklı bir duruş sergiler. Ayrıca birtakım özel maddeler ile desteklenen titanyumların dokulara karşı daha hassas olmaları ve iyileşme sürelerini kısaltmaları sağlanır.

İmplantların Uzun Ömürlü Olabilmesi Nelere Bağlıdır?

İmplantların en uzun ömürlü olabilmeleri için çeşitli hususlar ön plana çıkar. Çünkü diğer dişlerde olduğu gibi implantlarda da kemik ve diş eti ilişkisi önemlidir. Kemiklerde ya da diş etlerinde oluşacak herhangi bir rahatsızlık implantları etkileyebilir.

Eğer ağız bakımı yeterli derecede yapılmazsa implant çevresinde bulunan diş eti iltihaplanır ve doğal dişlerde ortaya çıkan diş eti hastalıklarının oluşması muhtemeldir. Bunun sonucunda implantların kaybedilmesi mümkün olabilir. Doğal dişler için nasıl bir bakım yapılıyorsa implantlar için de aynı şekilde gerekli bir ağız bakımı yapılması gerekir.

Ayrıca belirli periyotlarda kontrollere  gidilmesi implantların uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

Diş İmplantlarının Avantajları Nedir?

 • İmplantlar, diğer altyapılı protezler ya da benzerlerine göre çok daha etkili bir çiğneme fonksiyonu ortaya koyar.
 • Ayrıca oldukça dayanıklı olmalarının yanı sıra estetik açıdan diğer partilere göre öne çıkar.
 • Hareketli protez kullanmak istemeyenler için bu zorunluluğu ortadan kaldırır ve bunun yanında hareketli protez kullanan kişilerde özgüvenin tekrar geri kazanılmasında etkilidir.
 • Çene kemiğinde meydana gelen erimeleri implantlar sayesinde azaltmak mümkündür.
 • İmplantlar ile doğal dişlerin arındırılarak yapıldığı köprü tedavileri tamamen ortadan kalkar.
 • Diğer yönden implantlar, diş eti ve kemiğini destekler. Bu sayede köprü protezlere göre daha doğal bir görünüm sağlar ve estetik sonuçlar ortaya çıkarır.
 • Bunların yanı sıra implantlar sayesinde sağlıklı ve dengeli beslenmek mümkündür.

Diş İmplantı Yaptırmak Pahalı Mı?

Diş hekimlerinin en çok karşılaştığı sorulardan biri implant pahalı mıdır? Sorusudur.

İmplant ilk olarak bakıldığında pahalı bir tedavi yöntemi olarak gözükse de ilerleyen zamanlarda göstereceği faydalar dolayısıyla tedavi için ödenecek ücretin çok büyük bir bedel olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Bu nedenle uzun dönem olarak bakıldığında sağladığı rahatlık ve fayda ile implant tedavisinin çok pahalı olmadığını söylemek mümkündür.

İmplant Dişlerin Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Titanyumdan üretilen maddenin çene kemiğine yerleştirmesi ile gerçekleştirilen implant tedavisine öncelikle anestezi işlemi ile başlanır. Hastaya ilk olarak anestezi yapılır ve onun ardından diğer işlemlere geçilir.

İmplant tedavisini ne kadar süreceği hastanın çene kemiği başta olmak üzere titanyumun ilgili bölgeye uyum sağlamasına bağlıdır. Çene kemiği ve titanyum uyumunda herhangi bir sorun yaşanmazsa implant uygulamasını kısa süre içerisinde başlanır. Ayrıca uyumun tam olarak belirlenmesi için geçmesi gereken süre ortalama 3 aydır.

Bu süre sonrasında uyumlulukta herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde direkt olarak protez işlemlerine başlanması mümkündür.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Bunların yanı sıra aşağıdaki durumlar içinde bulunan kişilere implant uygulaması yapılmaz;

 • Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi alanlara
 • Kemik büyümesi veya gelişimi tamamlanmamış genç yaştaki bireylere
 • Sigara kullanan kişilere (sigara yara iyileşmesini yavaşlatmakta ve bunun yanında implantın başarılı olma yüzdesini aşağı çekmektedir)
 • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun gibi rahatsızlıkları bulunan kişilere
 • Bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayan ilaçlar kullananlar ise doktor kontrolünde gerekli şartları sağladığı taktirde implant uygulanması mümkündür.

Источник: //birincisaglikgrubu.com/implant-tedavisi/

Dişte İmplant Tedavisi Nedir, Kimlere Uygulanmaktadır?

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

Son teknolojik diş tedavisi olan implant tedavisi, çeşitli nedenlere bağlı olarak eksilen diş veya dişlerin yerine doğrudan çene bölgesi içerisinde uygulanan özel vida biçime sahip olan bir diş kökü olmakla birlikte, diş dokusu ile yüksek düzeyde uyum sağlaması sayesinde oldukça yüksek başarı düzeyine sahiptir.

Bilinenin aksine ciddi anlamda maliyet gerektirmeyen implant tedavisi nedir başarılı bir tedavi sürecinin söz konusu olması ve implant tedavisi sonrasında diş veya dişlere günlük olarak düzenli bir şekilde bakım yapılması durumunda implant tedavisinde uygulanan diş veya dişlerin ömür boyu olarak sağlıklı bir şekilde kalitesini korumaktadır.

Ciddi kronik sağlık sorunları dışında hemen her yaş grubundan bireylere uygulanabilen implant tedavisi, özel diş hastanelerinde uygulanabildiği gibi devlet kapsamında bulunan diş hastanelerinde ve diş hekimine ait olan özel diş polikliniğinde uygulanabilmektedir.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanabilmektedir?

 • Çeşitli nedenler sonucunda meydana gelen diş kaybı durumunda
 • Genel sağlığın implant tedavisine elverişli olması durumunda
 • Sağlıklı diş eti ve çene kemiği söz konusu olması durumunda
 • Ciddi kronik sağlık sorunları söz konusu olmaması durumunda dişte implant tedavisi uygulandığı durumlar söz konusu olmaktadır.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanması Söz Konusu Değildir?

 • Baş ve boyun bölgesinde radyoterapi tedavisi uygulanmış olan bireylerde
 • Kemik gelişiminin yeteri düzeyde tamamlanamadığı genç bireylerde
 • Yoğun sigara kullanan bireylerde implant tedavisi uygulanması tavsiye edilmemektedir.

2018 İmplant Tedavisinde Uygulanan Fiyat Tarifeleri

Dişte İmplant fiyatları

2018 yılı implant tedavisi fiyat tarifeleri kemik içi tek silindirlik implant tedavisi veimplant tedavi ücreti haricinde, KDV dahil olmak üzere 1105 tl üzerinden, kemik tozu ücreti haricinde sert doku grefleme tedavi ücreti 495 tl üzerinden, overdentune hassas tutucu ücreti haricinde tek çene fiyat tarifesi 1210 tl üzerinden, overdentune hassas tutucu haricinde çift çene tedavi fiyatı 2420 tl üzerinden, vener kron zirkanyum değeri metal ücreti haricinde 420 tl üzerinden, kemer kron porselen değeri metal ücreti haricinde 420 tl üzerinden, tam seramik kron metak desteksiz porselen haricinde KDV dahil olmak üzere 885 tl üzerinden implant tedavisi uygulanmaktadır.

İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler İse Şunlardır;

 • İmpant tedavisi sonrasında yeni diş veya dişlere zarar verebilecek faktörlerden kaçınılmalı
 • İmplant tedavisi sonrasında diş ve dişlerin uzun ömürlü olabilmesi açısından diş doktoru tarafından önerilen uyarılara ve tavsiyelere harfiyen uyulmalıdır.
 • İmplant tedavisi sonrasında diş veya dişlerin günlük olarak düzenli bir şekilde genel bakımının yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • Tedavi sonrasında olası olumsuz durumlarda hemen ilgili diş doktoruna başvurulmalıdır.

implant diş zararları

İmplant Tedavisinde Ağrı Söz Konusu Mu?

Son teknolojik diş tedavisi olan implant ağrısız tedavi biçimi olduğundan herhangi bir ağrı durumu söz konusu olmamaktadır.

Kanal tedavisinde olduğu gibi, lokal anestezi altında uygulanan implant tedavisinde yalnızca dişin uyuşturulmasında uygulanan iğne uygulamasında birkaç saniyeliğine de olsa hafif düzeyde bir ağrı durumu söz konusu olabilmektedir.

Sonrasında, implant tedavisi tamamen ağrısız bir şekilde başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

İmplant Tedavisi Uygulanış Amacı Nedir?

En çok başvurulan diş tedavisi olan implant tedavisi amacı bireyin çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybettiği diş veya dişlerine gerçek dişe yakın özelliğe sahip olan vida sistemine sahip olan diş sayesinde yeniden kavuşmasının sağlanması ve bu sayede ağız ve diş sağlığının yeniden korunmasının amaçlanmasıdır. Birçok Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de yoğun bir şekilde uygulanan implant tedavisinde uygulanan dişin doğal diş görünümüne sahip olması ve diğer dişlerde olduğu gibi, genel bakımının düzenli bir şekilde yapılması durumunda kalitesini yaşam boyu sürdürmesi söz konusudur.

implant diş yapımı ne kadar sürer

İmplant Tedavisi Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş kaybı durumu söz konusu olması durumunda, implant tedavisine başvurulması açısından tercihiniz doğrultusunda özel diş hastanesi üzerinden, internet dünyası üzerinden implant tedavisi uygulayan özel diş doktoru web site kliniği üzerinden implant diş tedavisi başvurusunda bulunarak, doktorunuzun gerekli inceleme ve testlerden sonra implant tedavisine uygun görülmeniz durumunda implant tedavisi için yapılması gerekenler olarak bu sayede kaybettiğiniz diş veya dişlerinize yeniden kavuşabilmektesiniz. Son derece güvenilir ve risksiz bir diş tedavisi olan implant tedavisinde ayrıca tercihiniz doğrultusunda tedavi ücretinizi de kredi kartınız üzerinden taksitli olarak da ödemeniz söz konusu olabilmektedir.

Источник: //www.hastaliktedavisi.net/diste-implant-tedavisi-nedir-kimlere-uygulanmaktadir/

Diş İmplantı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

Birçok hastalık ve sağlık durumunda ilerleyen tıp gelişmeleri gibi, dişlerin kısmen ya da tamamen kaybında da bu tıbbi gelişmeler ve ilerlemeler gerçeğe en yakın çözümleri üretebilmektedirler.

Diş tedavisi için genellikle sadece diş kaybında değil aynı zamanda diş etlerinin dibindeki kemikte de herhangi bir olay sonrası oluşan hasardan sonra, ya da yaşlılığa bağlı olarak çene kemiğindeki değişikliğe paralel bir şekilde tüm dişlerin kaybı yaşandığı zaman uygulanan en gerçeğe yakın yöntem tabiî ki şüphesiz implant tedavisidir.

İmplant tedavisi ilk olarak çene kemiğine yapay bir protez yerleştirilmesi ve ardından çene kemiği ile kaynaşarak kemikleşen bölge üzerine takılan yapay ancak gerçekten çok da farksız olmayan diş uygulaması yapılarak gerçekleşir.

Bu uygulama ilk yapay kemiğin yerleştirilmesiyle başlar ve yerleştirme süresi, hastanın ağız içi genişliğine ya da ağız içindeki uygulanabilirlik durumuna göre bir teşhis konulduktan sonra yerleştirme süreci başlar.

Bu süreç ise bahsedilen durumlara bağlı olarak yaklaşık 10 dakika ile yarım saat arasında değişiklik gösterebilmekte. Ancak bu başlangıç uygulama süreci için, dar bir çene yapısına sahip olan hastalarda birkaç saate kadar uzadığı da söylenebilir.

Daha sonrasında uygulanan yapay tabanın kemikleşme süreci, dişlerin yerleştirilmesi ve tamamen sorunsuz bir çene ve diş kullanımı süreci için ise yaklaşık olarak 3 ay ile 8 aya kadar değişen bir zaman dilimi söz konusu olabilir.

İmplant Tedavisi Süreci Hangi Aşamalarla Gerçekleşir?

Hastanın durumuna göre tedavi süresinde değişiklik gösteren İmplant diş tedavi uygulaması, her hasta için çok farklı bir etken söz konusu olmadığı sürece aynı aşamalardan geçmektedir.

İlk olarak tedavi amacıyla gittiğiniz diş hekiminin, diş, çene kemiği uygunluğu ve diş kökü hesaplaması gibi bazı teşhisleri koyabilmesi için ilk aşamada panaromik bir görüntü verme özelliğine sahip diş röntgeni çekilmektedir.

Bu röntgende çıkan sonuca göre diş hekimi, uygulanacak İmplant tedavisi için dişin uzunluğuna, çene kemiğinin şekline, tedavinin çeşidine ve ağız içindeki diş bölgesinin yerleştirilme için inceliğine ve uygunluğuna karar vererek gerekli hazırlıkları yapmasıyla devam eder.

Bu süreçte çene kemiğin uygun bulunmaması durumunda kemiğin tedaviye olumlu bir hale gelebilmesi için oldukça uzun bir bekleme süresi oluşabilir ve bu süre 6 ayı kadar bulabilir. İkinci olarak sıra gelen aşama, ilk aşamada çene kemiğinin uygun hale getirilmesinden sonra başlayan tedavi sürecidir.

İkinci süreçte diş hekiminin hastanın durumuna göre hazırladığı dişler ve protezler, artık cerrahi bir operasyonla takılmaya başlanır. Bu cerrahi operasyon aşamasında hastaya genellikle lokal anestezi uygulanır ancak hastanın durumuna göre de genel anestezi uygulanması mümkündür.

Anestezi uyuşturması ile hastanın acı çekmemesi sağlandıktan sonra, sıra hazırlanan dişlerin eksik diş yerlerine uygulanmasına gelir. Bu aşamada dişler, diş kökünün yerlerine, çene kemiğinin içerisine yerleştirilmektedir. Daha sonrada cerrahi uygulama sonlanır ve bekleme sürecine geçilir.

İmplant sonrası bekleme süreci, yine hastanın durumuna ve yapısına bağlı olarak 6 haftadan başlayan ve 6 aya kadar uzama görülebilen bir süreçtir ve bu süre boyunca diş kökü olması amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay dişlerin, kemik ile kaynaşması ve gerçek diş görevi görebilmesi için beklenmektedir.

6 hafta ile 6 ay arasında değişebilen bu uzun ve sabır isteyen süreçte belirli zaman dilimleri içerisinde, diş hekimi uygun gördüğü takdirde kontrole gidilir ve hekim duruma bağlı olarak röntgen çekebilir, diş köklerinin durumundaki değişikliği yakından takip edebilir.

İmplant Tedavisi Süreci Boyunca Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisi, hastanın bir ya da daha çok dişini kaybettiği durumlarda uygulanan, çene kemiğine diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir ve bu işlem sırasında hem çene kemiğinin uygun duruma getirilmesi, hem de uygulamadan sonra dişin kemikle kaynaşması durumu toplamda 9 ayı bulabilecek kadar uzun bir sürece tekabül edebilmektedir.

Bu kadar uzun bir süre zarfına yayılma ihtimali olan tedavi, hasta için oldukça sıkıntılı da geçebilir. Bu yüzden süreci daha kısa bir dilime indirmek, dişlere zarar verecek olan her şeyden uzak durarak ve dikkat edilmesi gereken her şeye dikkat ederek, daha kısa süreli bir diş tedavisine kavuşmak da mümkündür.

Bu sebeple, hastanın tedavi sonrasında ve başlangıcında, ağız bölgesine darbe almamaya dikkat etmesi, fazla sert ya da katı yiyecekler tüketmemeye dikkat etmesi ve ağrı ya da sancıyı daha az hissetmek adına aşırı soğuk ve aşırı sıcak besin maddelerinden uzak durması gerekmektedir.

Bunun gibi kolayca uygulanabilecek olan birkaç yöntemle, dişlerin hasar görmemesi, dişin fazla baskı sebebiyle kaynaşmasında hasar oluşmaması ve daha hızlı bir şekilde kemikle kaynaşması sağlanabilmektedir.

İmplant Tedavisinde Ağrı Hissedilir mi?

İmplant tedavisi her ne kadar 6 hafta ile 9 ay arasında değişen bir süreç olsa da, ağrı ve sancı hissedilme ihtimali olan süreç yalnızca cerrahi müdahale ile diş yerleştirme uygulamasından sonraki birkaç günlük süreçtir.

Cerrahi müdahale sırasında kişiden kişiye değişen ve diş hekimin uygun bulduğu şekilde lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanmasından kaynaklı olarak, hastanın herhangi bir acı hissetmesi mümkün değildir ancak, cerrahi işlem sonrasında uyuşukluğun yavaş yavaş geçmeye başlamasıyla ufak çaplı ağrılar, çok şiddetli olmayacak şekilde sancılar ve hafif bir şişlik görülmesi muhtemeldir. Diğer çoğu diş tedavisi gibi İmplant tedavi sürecinde de şişlik ve ağrı yaşanması normaldir ancak bazı uyuşturucular ve ağrı kesiciler ile birlikte bu süreci de fazla acı çekmeden birkaç gün içerisinde atlatmak mümkündür.

İmplant Tedavisinin Başarısız Sonuçlanması Mümkün müdür?

İmplant tedavisi, hastanın şartlarına göre çok uzun bir sürece kadar uzama ihtimalinin olması sebebiyle, bu tedavi yöntemini tercih edenlerin aklına gelen ilk soru işareti uygulama sonrasındaki uzun soluklu bekleyişin boşa gitme ihtimalinin olup olmadığıdır.

İmplant tedavisinin en önemli süreci, cerrahi müdahale sonrasındaki yapay diş köklerinin çene kemiği ile doğru ve hasar görmemiş bir şekilde kaynaşma sürecidir. Bu kaynaşma süreci içerisinde diş hekimi, çok sık olmasa da uygun gördüğü aralıklarla röntgen çekerek, dişin kaynaşma sürecini takip alır.

Bu takip sırasınca birkaç röntgen çekiminden sonra diş hekimi sürecin ne kadar başarılı olduğunu ve ne kadar başarılı bir süreç gerçekleştirildiğini tahmin edebilmektedir.

Bu aşamada çoğu operasyonun oldukça sağlıklı ve beklendik şekilde sonuçlandığını söylemek mümkünken, tabiî ki bazı hastalarda aynı başarı az bir ihtimal de olsa görülememektedir. Başarısız sonuçlanacağı düşünülen İmplant tedavisi sonrasında ise, bir günde implant tedavisi adı altında bir yöntem geliştirilmiştir.

Bir günde implant tedavisi, yapay diş köklerinin, çene kemiğine kaynaşması için geçen sürede yapılan kontrollerde diş hekiminin herhangi bir ilerleme gözlemleyemediği ve büyük bir ihtimalle kaynaşmanın gerçekleşmeyeceğini düşündüğü durumlarda çok fazla zaman kaybetmemek adına yapılan ani implant uygulamasıdır.

Alternatif bir tedavi olarak görülen ve bu amaçla geliştirilen uygulama yöntemi, hastanın kliniğe girdikten sadece birkaç saat sonrasında oldukça yeni ve gerçeğe yakın dişleri ile klinikten ayrılabileceği kadar etkili ve kısa zaman alan bir yöntemdir.

Bu işlemin de yine tamamen kullanımda soruna yol açmaması için birkaç aylık çok zorlamama ve dişleri koruma esastır. Sonrasında ise rahatlıkla kullanım sunarak hastanın tüm dişerine kavuşmasını sağlar.

Ayrıca bir günde implant tedavisi, herhangi bir sayı fark etmeksizin tüm dişlerin yenilenmesinde de birkaç diş yerinin doldurulmasıyla da uygulanabilmektedir.

İmplant Tedavisinin Başarısız Olmasına Sebep Olan Sağlık Durumları Var mıdır?

İmplant tedavisi bir dişten bütün dişlere kadar, ağız içi sağlığı ve görünümüne tamamen kavuşmak için yapılan bir uygulamadır ve bu uygulamanın tedavi öncesindeki ve sonrasındaki süreci, diğer diş uygulamalarına göre daha uzun süreçler almaktadır.

Bu sebeple tedavinin başarısız olarak sonuçlanması hastanın çok da hoşnut olmadığı bir süreçtir ancak başarısız olma ihtimalinin de oluşması tabiî ki başka etkenlere bağlıdır. Bu etkenlerin başında, diğer çoğu hastalığın da sebebi olduğu gibi sigara kullanımı gelmektedir.

Sigara tüketimi uzun soluklu ve aşırı olduğu sürece, kandaki oksijen oranını düşürerek kemiğe dişin kaynaşması sırasında ihtiyaç duyulan oksijen miktarını da olumsuz etki eder ve iyileşme sürecini oldukça yavaşlatır.

Aynı zamanda şeker hastalığı olan kişilerde, kalp hastalıkları olanlarda, kanındaki bazı madde oranlarının eksikliğinden kaynaklı pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda ve hiper tansiyon rahatsızlığından muzdarip olan kişilerde, hekim kararınca İmplant tedavisi uygulanmayabilir ya da hastalık durumuna göre oldukça dikkatli ve kontrollü bir süreç ile uygulanabilmektedir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: //www.dentaluna.com/dis-implanti-tedavisi-ne-kadar-surer/

İmplant Tedavisi Süreci

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

İlk muayene sonucunda diş hekimi tarafından ekstra bir önlem alınması belirtilmemişse, ağız hijyeni düzeltilmişse, hasta açısından normalden faklı bir hazırlık yapması gerekmez.

Ancak implant cerrahisinin yapılacağı tarihte, hastaların vücut direncinin yerinde olması koşulu istenir, yani hasta başka bir hastalıktan ötürü halsiz düşmüşse implant cerrahisi genelde başka bir tarihe ertelenir, hastanın genel sağlık durumunun düzelmesi beklenir.

Ayrıca ağız hijyeni iyi olmayan, diş etleri iltihaplı, diş yüzeyinde bolca bakteri plağı olan kişilerde implant yapılmadan önce bu sorunların tamamı giderilmeli ve ağız hijyeni düzeltilmelidir.

Vidalı diş yapılacak dişsiz bölgenin tamamen hissizleştirilip implantın cerrahi yöntemle kemiğe yerleştirilmesidir. Hissizleştirme, genelde işlem yapılacak bölgenin uyuşturulmasıyla lokal olarak sağlanır. Ancak bazı durumlarda genel anestezi ile (tamamen uyutarak) cerrahi işlem yapılabilir. Cerrahi aşama açık ya da kapalı cerrahi yöntemleriyle yapılabilir.

Fiyatlar ve Bilgi

Whatsapp hızlı iletişim: Sağ üst yeşil Whatsapp ikonu 

Açık Cerrahi Yöntem

Hekimin implantı uygulayacağı sert doku alanını bizzat görerek cerrahi uygulamayı yapmasıdır. Bu yöntemde yumuşak dokuda kesi yapılır ve bu doku açılarak kemik alanı görülür. İmplant uygulaması bittiğinde açılan bölge dikiş atılarak kapatılır.

Kapalı Cerrahi Yöntem (Flapsiz Yöntem)

Ameliyatsız yöntem olarak da bilinir. Bu yöntemde hastanın dental tomografik görüntüsü ve ağız içi ölçüsünden faydalanarak implant yapılacak bölgeye uygun cerrahi klavuz hazırlanır. Bu klavuz eşliğinde herhangi bir kesi alanı açmadan, diş etini kaldırmadan implant yerleştirilir. Bu yöntemde dikiş atılmaz. Çünkü bisturi ile kesilmiş bir diş eti alanı yoktur.

Immediant İmplant Yöntemi

Birçok vakada diş çekilir çekilmez çıkan diş boşluğuna implant yerleştirilebilir. Kesi atılmaması, flap kaldırılmaması bakımından kapalı cerrahi yönteme benzemektedir. Ancak implant uygulanacak alandaki kemiğin net olarak gözlemlenmesi bakımından da açık cerrahi yönteme benzemektedir.

Bu yöntemde genellikle dikiş atılmamaktadır. Süreyi kısaltması için ikinci bir cerrahiye ihtiyaç duyulmaması yüzünden çok avantajlı bir yöntemdir. İmplant cerrahisi bittikten sonra hastanın dişsiz bölgesine uygun geçici bir diş protezi yapılır.

Her vakada ve her vidalı diş cerrahi uygulaması sonrasında geçici bir protez yapılamayabilir.

Sinüs Lİfting

Sinüsler burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşluklarıdır. Sesin yankılanması, kafa ağırlığının azaltılması gibi görevleri bulunan hava boşluklarımıza maxiller sinüsler denmektedir. Bu boşluklar aynı burun içindeki mukoza gibi bir zarla çevrelenmiştir. Sinüs mukozası, mukus üreterek solunuma yardımcı olmakta, mikroorganizmalara karşıda filtre görevi görmektedir.

Sinüs boşluklarının üst çenemizde yanağa denk gelen bölümüne maksiler sinüs demekteyiz. Maksiler sinüsün alt tabanı, üst çenemizde arka dişlerimizin kök uçları hizasına denk gelmektedir.

Erken yaşlarda üst çenede arka bölgede diş kayıpları yaşandığında bu bölgeye çiğneme kuvveti gelmediği için kemik erimesi olmakta ve maksiler sinüs tabanı zamanla daha aşağıya inebilmektedir.

Üst çene arka bölgede erken diş kayıplarına bağlı sinüs sarkıklığı belirli bir seviyeyi geçmişse eğer (kemik tepesi ile sinüs boşluğu arasındaki mesafe 6 mm ve daha az ise) bu bölge veya bölgelere doğrudan implant yapma şansımız yoktur.

Sinüs lifting yani sinüs zarını kaldırma işlemi, vidalı diş yerleştireceğimiz kemik alanının 6 mm'den daha az olduğu durumlarda ileri cerrahi bir teknik olarak devreye girer.

Sinüs lifting, implant tedavisi için kemik yüzeyinde sinüs zarına hasar vermeden bir pencere açıp, bu zarı yukarı kaldırmak suretiyle tercih edilen grefti (kemik materyalini) zarın kaldırıldığı boşluğa uygulanması, uygun materyallerle greftin sabitlenerek bu alanın kapatılması işlemidir.

Sinüs lifting işlemi sayesinde sinüs sarkıklığının olduğu bölgeler kaldırılıp, bu bölgeye rahatlıkla implant diş yapabilir. Sinüs lifting ile 1 mm olan bir kemik alanını 10 mm'nin üzerine çıkarabilmekteyiz.

Sinüs lifting cerrahi yöntemi genel olarak kapalı sinüs lifting ve açık sinüs lifting şeklinde ikiye ayrılır;

Kapalı sinüs lifting:

Sinüs bölgesinin altında yer alan kemik yükseliği 5 mm ya da daha kalınsa bu yöntem uygulanır. Sinüs zarı yırtılmadan implant yerleştirilecek soketten küt bir alet aracılığı ile ilgili bölgeye girilerek sinüs kaldırma işlemi yapılır. Sinüs kaldırma işlemi sonrasında yine aynı yerden ilgili bölgeye kemik grefti uygulanır.

Açık sinüs lifting: 

Sinüsün yan duvarı olan kemikte, sinüs boşluğuna uygun kemik penceresi açıldıktan sonra, kemik penceresi kaldırılıp sinüs mambran zarı yırtılmadan hafifçe esnetilerek yukarı doğru kaldırılır.

Sinüs zarı yükseltildikten sonra oluşan boşluğa kemik grefti (kemik tozu) yerleştirilir. Yerleştirilen kemik greftleri ortalama 6 ay içerisinde kemiğe dönüşürler.

Sinüs zarı çok ince olduğundan yırtılmaması için cerrahi işlem sırasında son derece dikkatli olunmalıdır.

Tedavi Süresince Ağrı ve Acı

Korku nedeniyle yıllarca diş hekimine gitmemiş hastalar bile implant tedavisi sonrası bu korkularını yenebilmektedir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi yeterli olmaktadır. Lokal anestezi sonrası hasta hiçbir ağrı hissetmemekte hatta implantın yerleştirildiğini bile anlayamayabilmektedir.

Lokal anestezi için kimi kliniklerde kullanılan elektronik iğnelerle anestezi aşamasında hafif iğne acısı bile çoğu durumda hissedilmemektedir. Dolayısıyla psikolojik nedenlerle istenilen genel anesteziye tedavi kapsamında hiçbir gereklilik yoktur.

Yine de kendinizi hazır hissetmiyorsanız uygun bir ortamda başka bir hastaya yapılan implant tedavisini izleyerek tüm endişelerinizden kurtulabilirsiniz.

Tedavi sonrasında birkaç gün sürebilecek ağrı ise son derece normaldir. Bu ağrı, hekim tarafından önerilen ağrı kesicilerle önemli ölçüde azalmaktadır. Birçok hasta aynı gün kullanılan ağrı kesiciden sonra yeni ağrı kesiciye gerek duymadıklarını söylemektedir.

Ağrının süresi kişiden kişiye ve yapılan cerrahi işlemin kapsamında göre değişmektedir. Açık sinüs kaldırıma ve kemik transferi gibi cerrahi işlemler sonrası bölgesel şişlik ve morluk görülebilmekte ve bu etkiler yaklaşık bir hafta içersinde azalarak ortadan kalkmaktadır.

Hekim tarafından uygulanan önlemlerle bu etkiler de minimumda tutulabilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİ PROTEZ AŞAMASI    

Röntgen çekilerek implantların kemikle kaynaşma düzeyi kontrol edilir.

Diş etleri açık cerrahi yöntemle açılarak diş eti şekillendirici yerleştirildiği durumlarda ölçü almak için 4 ila 5 gün beklenebilir.

Ölçüden sonraki seansta abutment ve altyapı provası yapılır. Porselen için ölçü alınır.

Porselen provasında sorun yoksa dişler geçici olarak yapıştırılarak bir süre kullandırılır.

Diş etinin üzerinden küçük delikler açılarak implantların içerisine diş eti şekillendiriciler vidalanır. Bu süreçte İmplant Dedektör kullanımı implantın yerinin tam olarak belirlenmesini kolaylaştırdığı için aynı seansta ölçü alınmasına da izin verir.

Ölçü alındıktan sonra laboratuarda protezlerin altyapısı (metal, zirkonyum, vb.) hazırlanır.

Altyapı provasından sonraki seansta porselen provası yapılır.

Protez ve kaplama kullanımında bir sorun yoksa kalıcı yapıştırma yapılır. Sorun oluşturduğu taktirde gerekli düzeltmeler yapılır.

Teknoloji

İmplant cerrahisinde ileri cerrahi teknikleri kullanabilmek için; cerrahi fizyodispanser, cerrahi piezo cihazı, PRF cihazı, sert ve yumuşak doku lazeri, sert ve yumuşak doku greftleri, ileri cerrahi teknik uygulama el aletleri, dental tomografik görüntüleme sistemleri ve bilgisayarlı cad-cam sistemlerinden faydalanıyoruz.

Başarı faktörleri ve garanti

Başarıda en önemli faktör; implantı ve protezi yapan hekimlerin, asistaların ve teknisyenlerin bilgi, beceri ve deneyimidir. Doğru bir planlama ve prosedürlere uygun bir tedavi süreci ile kolay bir süreç sonucunda yeni dişlerinize kavuşabilirsiniz. Tedavide steril çalışma esastır, implant maksimum hijyen koşullarında yapılmalıdır.

Destekleyici teknolojik olanaklardan faydalanılması implant başarısını artıran ve tedavi sürecinizi sizin açınızdan daha konforlu hale getiren faktörlerdendir. İmplant başarısında hastanın rolü de önemlidir. Hastanın ağız hijyenine dikkat etmesi, ilaçlarını düzenli kullanması, hekimin uyarılarına ve önerilerine uyması gereklidir.

Aksi takdirde vidalı diş çevresindeki kemik dokusunda enfeksiyon gelişebilir.

İmplantlar için 20 yıl değişim garantisi, protezler için 6 yıl onarım garantisi vermekteyiz. Hasta kaynaklı ağız hijyen sorunlarınlarından, kaza ve darbelerden kaynaklanan problemler garanti kapsamı dışındadır.

Источник: //citydent.com.tr/implant/implant-tedavisi-sureci

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi