İmplant Tedavisinden Sonra Ağız Bakımı

içerik

Diş implant bakımı temizliği nasıl yapılır?

İmplant Tedavisinden Sonra Ağız Bakımı

Diş implant bakımı kesinlikle göz ardı edilebilecek bir konu değildir. İmplantların ömürlük olduğunu bilmek sizleri rahatlamamalı. İmplantlar temizlik konusunda doğal dişlerden çok daha hassas.

O kadar emek o kadar zahmet sonunda tekrar kötü şeyler yaşamamak için mutlaka implant dişlerinize bakmanız gerekir. implantlara bakılmaması sonucunda oluşabilecek, titanyum maddesi çürümesi ile organizmalar yardımı ile implant maddesi vücudunuzdan atılabilir.

Diş implant bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bu sebep ile asla üşenilmemesi gerekir.

Diş implant bakımı nasıl yapılmalı

Diş implant bakımı ilk maddesi olarak kesinlikle dişlerinizi düzenli fırçalamanız gerektiğini belirtmek gerekir.
Eğer, implant yaptırdığınız hekimin sizlere önerdiği ve kullanılması zorunlu diye uyardığı ürünler var ise mutlaka kullanılmalıdır.

Diş ipleri ile çok fazla abartmadan diş aralarını temizlemek de gerekir. Aksi halde pilak oluşumları ile baş edilemez ve implant diş zaman içerisinde çürümeye başlar.

implant titiz adı verilen bir hastalık da var ki implantın en büyük düşmanı olarak biliniyor. Diş implant bakımı bu hastalıkları da kesinlikle önlemeye yönelik olacaktır.

İmplant dişlerinin yaptırılması sonunda, yemek artıklarının diş aralarında birikmesi durumu başlar. Eğer bu durumu önlemek istiyorsanız diş ipi ile temizlik yapmanız gerekir. Hemen ardından probleme devam edelim; bunun ardından diş minesi ve diş eti çürümeye başlar ve implant vidaları hemen hemen tamamen ağzın içinde belirgin bir halde kalır.

İmplant Dişlerin Temizliği Ve Bakımı

İmplant yapıldıktan sonra ve üst yapı dediğimiz protez diş işlemleri bittikten sonra hastaların en sık sorduğu sorulardan birisi de implantların bakımının ve temizliğinin nasıl yapılacağı konusu diyebiliriz.

İmplantlar, doğal dişleri taklit eden malzemeler olduğundan, bakımları ve temizlikleri de doğal dişe benzer şekilde yapılması gerekir.

Günde 2 kez fırçalanması, ağız çalkalama sularıyla, diş ipleri ve ara yüz fırçalarıyla, ağız duşu kullanımı ile 3 ve 6 aylık periyotlarda diş hekimi tarafından yapılacak profesyonel bakımlar sayesinde implantlar sağlıklı olarak ağızda kalma işlemi görmektedir.

Normal fırçalamada amaçın, tüm dişlerin ve diş ve diş eti birleşimindeki gıda artıklarının uzaklaştırılması aynı zamanda plak ve diş taşı birikiminin önüne geçme olayıdır. Diş ipi, ara yüz fırçalarıyla, ağız çalkalama suları ve ağız duşu da iki diş arasındaki ve protez aralarında kalan plak ve gıda birikintilerinin uzaklaştırılmasına yönelik malzemelerden oluşmaktadır.

İmplant yaptıran hastaların, implant etrafındaki mukoza iltihabının doğal bir dişe göre daha hızlı ilerlediği gerçeğini unutması gerekir. Bunun nedeni implantın kendi yapısı ya da iyileşme döneminde sonra yapılan protezin yapısı olmamaktadır.

İltihaba yatkınlığın nedeni implant etrafındaki mukoza içindeki yapının ve iltihabın iç dokulara kadar ilerlemesini engelleyen yapının doğal dişe göre daha farklı olmasından kaynaklıdır.

Bu nedenle hastalar hem kendi kendilerine sağladıkları hem de profesyonel olarak diş hekiminin sağladığı kontroller ve ağız hijyeni ile mevcut sağlıklı durumu korumaya özen göstermesi gerekir. Aksi takdirde doğal dişlerde dişetinde görülen iltihaba benzer peri-implant mukozitis gelişebilmektedir.

Peri-implant mukozitis’in, implant etrafındaki mukozada şişlik olması, kanama ve kızarıklık ile karakterize bir hastalık biçimidir. Peri-implant mukozitis ilerlediği ve tedavi edilmediği takdirde implant etrafındaki kemik erimeye başlamaktadır. Kemik erimesi ile karakterize bu hastalığa peri-implantitis denilmektedir.

Peri-implant mukozitisin, diş taşı ve plak temizlikleri, gargaralar ve bazı durumlarda antibiyotik tedavisi ile iyileşme durumundayken, peri-implantitis ise diş taşı plak temizliği ve antibiyotik kullanımları, kemik tozu içeren cerrahi işlemler ve bazı durumlarda lazer uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği takdirde implantlarda ileri derecede kemik erimesi gerçekleşmekte, kemik ve implant bağlantısı bozulmakta ve implant kaybı gerçekleşmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında implantın bakımına daha fazla özen gösterilmesi gerekliliği hastalar tarafından unutulmaması gereklidir

İmplantların uzun ömürlü olması için nelere dikkat edilmeli?

İmplant diş tedavi işlemleri artık sadece Dünya üzerinde değil ülkemizde de en çok yapılan ve uygulanan diş tedavilerinden birisi olmasıdır.

Bunlara göre ise; diş implantlarının olduğundan daha uzun ömürlü olması hastalara bağlı olan ve aynı zamanda ise olmayan birçok faktöre bağlı olmasından geçer.

Bunlara göre ise diş implantlarının uzun ömürlü olması için neler yapmak ve nelere dikkat etmek gerekmektedir gelin hep beraber bunlara bir göz atalım.

Tedaviye başlamadan ilk önce hastaya uygulanacak olan diş implantının uzun ömürlü olması için uygulandığı diş kemik yapısının yeterli bir genişlikte ve bunun yanı sıra ise yeterince sağlıklı ve sorunsuz olması gereklidir.

Ağızda eksik dişlerin olduğu yani kısacası implant uygulanacak olan bölgelerde çene kemikleri ne kadar geniş ve aynı zamanda güçlü olursa implant da bilinmesi gerekir ki bir o kadar sağlam yapıda, dayanıklı ve aynı zamanda ise uzun ömürlü olmasıdır.

İmplant tedavilerinin ömrünü kısıtlayan ve etkileyen bir diğer faktörde, diş doktorlarının implant konusunda ki tecrübesi ve aynı zamanda bilgisi olması gereklidir. Bütün sağlık sorunların olduğu gibi diş implant tedavilerinde de deneyimli olduğu kadar yeteneklide bir diş doktorunun yerini hiç bir şey tutamamaktadır.

Bu aşamalarda ise implant diş tedavilerinin uzun yıllar boyunca kullanmak isteyen bütün hastalar uzman bir diş doktoru tarafından tedaviye başlaması gerekli olup, aksi takdirde ise çene köklerinde istenmeyen sonuçlar doğuracağı gibi implant tedavisi de uzun ömürlü olmayarak kısa sürede sorunlara neden olmaya başlamasıdır.

Diş hastalıklarının kontrol altına alınması ve sağlıklı bir şekilde ağız ve diş sağlığını sağlayabilmek için diş hekimleri ve diş doktorları tarafından kontrol altında olması gereklidir.

İmplant Vidaları Kemik İle Kaynaşmazsa Ne Olur?

Ağızdaki eksik olan dişlerin yerine titanyum malzeme kullanılarak yapılan vidalara implant ismi verilmektedir. İmplant uygulaması ile insanlar dişlerindeki eksikliklerin giderilmesini sağlayarak hem dişlerini daha iyi kullanılırlar hem de görsel olarak daha güzel bir ağza sahip olurlar. İmplant vidaları önemli bir konudur ama küçük bir cerrahi uygulama ile çene kemiğine monte edilir.

Vidanın çene kemiğine tutunması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre genellikle üç aydır. Çene kemiğine kaynayan vidanın üstüne ise protez dişler takılır ve implant tedavisi sonlandırılır.

Tüm bunlar her şeyin normal bir şekilde olması durumunda gerçekleşir. İmplant tedavisinde önemli olan konu implant vidaları ile çene kemiği arasındaki uyumdur.

İmplant vidaları normal şartlarda sorunsuz bir şekilde çene kemiğine kaynar ve protez dişlerin takılması için hazır duruma gelir.

Bazı hastalarda ise çene kemiği ile implant, çeşitli nedenlerden dolayı her zaman uyum sağlayamayabilir. Çok nadir de olsa böyle bir durum olabilir ve ekstra olarak daha fazla işlemin yapılması gerekebilir.

İmplant Vidalarının Kemik İle Kaynaşmaması Durumunda Yapılması Gerekenler

İmplant vidaları ile hastanın çene kemiğinin uyum sağlayıp sağlamayacağı diş hekiminin tedaviye başlamadan önce ilk muayenesi aşamasında belli olur. Diş hekimi muayene ve panoramik röntgenler sonucunda kişilerin çene yapılarını kontrol eder ve uygun olan diş implantına karar verir.

İmplantın çene kemiği ile kaynaşmaması durumu çok küçük bir ihtimaldir ve çok nadir olarak karşılaşılan bir durumdur. Doğur yöntem kullanılarak doğru implant takılması durumunda implantın çene kemiğine kaynamaması çok zordur. Böyle bir durum ile karşılan hastalarda işlemden yaklaşık altı ay sonra implantta bir sorun olduğu ortaya çıkar. Hasta diş implantını rahat bir şekilde kullanamaz.

İmplant vidalarının çene kemiği ile kaynaşmaması durumunda yapılacak olan ilk işlem diş hekimine başvurmaktır. İlgili hekim kısa ve kolay bir işlem ile diş implantını yerinden çıkarmalıdır. Daha sonra zarar gören çene kemiğinin iyileşmesi beklenir ve iyileşme sürecinden sonra gerekli olan kontroller yapılır. Tüm bunlardan sonra hastaya yeniden implant tedavisi uygulanabilir.

Источник: https://disimplant.web.tr/dis-implant-bakimi-temizligi-nasil-yapilir/

İmplant Bakımı ve Önemi

İmplant Tedavisinden Sonra Ağız Bakımı

İmplant bakımı diş ekimi sonrasında  üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. İmplant, diş kökünün yerine çene kemiği üzerine tutturulan yapay taşıyıcı diş kökleridir. İmplant işlemi tamamlandıktan sonra hasta implantın üzerine kendi beğeneceği türde ve modelde diş monte edilmesini istemektedir. Bu kaplama, porselen veya zirkonyum türlerinde bir ürün olabilir.

İmplant hastaya bir çok yönden büyük avantajları sunmaktadır. Diş eksikliğinin hem estetik açıdan hemde sağlık açısından büyük problemler teşkil ettiği bir gerçek.

Sorunsuz olarak yeme  ve içme faaliyetlerini gerçekleştirememe, diş eti sarkmaları, diğer dişlerin sıralarının bozulması, kayması, implant yerine konulan protezlerden kaynaklanan problemlerin oluşması, yüz ve gülüş estetiğinin bozulması(özellikle ön diş eksikliğinde), kalp ve sindirim problemlerine yol açması, çene kemiği erimesi, konuşma bozukluklarının olması gibi birçok soruna yol açıyor.

İmplant diş tedavisinden sonra implant bakımı üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Yazımızın devamında sizin için yararlı olabileceğini düşündüğümüz implant sonrası ağız bakımı ile ilgili bazı önemli konulara değindik.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı

1. İmplant yapılan bölgeye yerleştirilen tamponlar bir saat boyunca orta karar gevşemeyecek şekilde  ısırılmalıdır. Bir saatin sonunda kanama devam etmiyorsa atılabilir. Kanama devam ediyorsa, yeni temiz bir tampon yarım saat kadar daha ısırılır.

Eğer kanama yine devam ediyorsa tampon uygulaması kanama durana kadar devam etmelidir. Operasyon sonrası ilk 4-6 saat içerisinde cerrahi bölgesinden bir miktar sızıntı olabilir.

Kanamanın daha uzun süre devam ettiği durumlarda hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

2. İmplant uygulaması sonrası 2 saat byounca hiçbir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. İlk 48-72 saat içerisinde sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Yumuşak ve oda ısısındaki yiyecekler (Çorba, yoğurt, puding, ekmeğin içi gibi) uygundur. Asitli meyve suları, alkollü içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Hasta diabet hastası ise doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda dikkatli ve düzenli beslenmeye devam etmelidir.

3. İmplant ameliyatı takip eden 4-5 gün boyunca sigara içilmemelidir. Yara bölgesini irrite ederek iyileşmeyi tehye atacağından ve ağız içi sıcaklığını arttıracağından cerrahi işlem sonrası sigara içilmemesi gerekir. Aşırı sigara içen hastaların yara bölgesinde dikişlerin kapanması zorlaşır. Bu durum aynı zamanda iltihaplanmaya yol açabilir.

4. Oral cerrahi girişim sonunda ödem (şişlik)  görülmektedir. Bu normaldir. Operasyon bölgesinin üzerine ilk gün aralıklı olarak (5-10 dk uygulayıp 10-15 dk dinlendirerek) uygulanan buz torbası ile bu ödem hafifletilebilir.

Buz torbasının sürekli kullanılması buz yanıklarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle buz uygulaması yukarı da tarif edildiği üzere aralıklarla uygulanmalıdır. İlk 72 saatin sonunda ödem yani şişlik giderek azalmaya başlayacaktır.

Diş hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri belli bir süre daha kullanmaya özen gösterin.

5. Dikişlerinizi korumak için yanağınızı gerdirecek oflama üfleme hareketlerinden sakınınız. Parmağını ve dilinizi dikişlere değdirmeyiniz. Eğer dikişlerinizden herhangi biri ilk 5 gün içinde atarsa diş hekiminize tekrar kontrol olmanızda fayda vardır. Eğer gerek görürse diş hekiminiz tekrar dikiş atabilir.

6. Ameliyat sonrası iyileşme için diş hekiminizin yazdığı reçeteyi uygulayınız. Aspirin veya kanamayı arttıran benzeri (salisilik asit türevi) ilaçlar alınmamalıdır. En şiddetli ağrı lokal anestezinin etkisinin geçtiği ilk 6 saattir. Ancak ağrınız dayanamayacağınız kadar şiddetli olursa, hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

7. Ameliyat edilmeyen bölgelere normal fırçalama işlemlerini uygulayabilirsiniz. Ameliyat bölgesindeki dişleri ise dikişlere ve dişetine dokunmadan fırçalayınız. Operasyondan yaklaşık iki gün sonra diş hekiminizin önerdiği gargara ile günde iki kez sabah ve akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapınız.

8. Doktorunuzun önerdiği süre sonunda (7-10 gün)  dikişlerinizi aldırınız. Doktorunuz ağız içi ve iyileşme hızınıza bağlı olarak size randevu oluşturup takipte bulunacaktır. Randevularınıza gitmeye mutlaka özen gösterin.

İmplant ameliyatı sonrası uzun dönem bakım önerileri :

İmplat tedaviniz tamamlandıktan sonra uzun yıllar boyunca yeni dişlerinizi verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız implant bakımı için çok özenli davranmalısınız.

Aynı doğal dişlerinizde ve diş etlerinizde olduğu gibi implant bakımı içinde titiz bir koruma süreci gerekiyor.

Uzun ömürlü bir implant kullanımı için aşağıdaki kısa ipuçlarına önem vermeniz yeterli olacaktır.

1. Her bir implant üzerine bir implant üstü protez yapılır. Bu protez tek bir diş kuronu yada köprü protezi olabileceği gibi implant üstü sabit yada takıp çıkartılan bir protezde olabilir.

İmplant etrafında biriken yemek artıkları aynı diş eti hastalığındaki gibi implantitis denilen implant hastalığına yol açabilir. Bu nedenle implant ile diş etinin birleştiği kısmın, implant ile komşu dişlerin arasındaki boşlukların itina ile temizlenmesi gerekir.

Bunun için normal diş fırçasına ilave olarak diş ipi ve arayüz fırçası kullanmalısınız. Bunu nasıl kullanacağınızı diş hekiminiz uygulamalı olarak gösterecektir.

2.Dişlerinizi olduğu kadar dil ve damak üzerini de temizlemeyi ihmal etmeyin. Dil ve damak üzerinde barınan bakteriler diş ve diş etlerine zarar verebilirler. Bunun yanında ağız gargarası kullanmanız bakterilerin ağızdan uzaklaştırılması konusunda çok yardımcı olacaktır.

3.Diş taşı ve tartar temizliğinizi kesinlikle ihmal etmeyin. 6 ayda bir veya senede bir kez ağız içi durumunuza göre temizletme işlemini yaptırabilirsiniz.

4. Bazen herşey normal gibi gittiği düşünülse de implant etrafındaki kemikte erimeler olabilir. Bunu erken tespiti için başlangıçta yılda bir sonrasında iki yılda bir panoramik film çekilmesinde fayda vardır. Bu ana 4 madde implant bakımı için uzun dönemde oldukça önemlidir.

İmplant Tedavisinde Nasıl Bir Yol İzlenir?

İmplant tedavisine başlanmadan önce ilk etapta uzman doktor muayenesi yapılmaktadır. Bu muayenede çene kemik yapısı, kemik yoğunluğu ile çekilen filmler neticesinde detaylı bir tarama gerçekleştirilir. İmplant insan kemiği ile en iyi şekilde kaynayan titanyum bileşeni ile yapılmaktadır.

Hasta eğer yeterli kemik oranına sahip değilse çenesi için greft yan kemik tozu yoluyla kemik oluşturma işlemi yapılmaktadır. Hastamız yeterli kemik oranına sahipse implant işlemine hemen başlanabilir. İmplant işlemi için hasta ve doktor gerekli tüm detayları ve kullanılmak istenen markayı konuştuktan sonra sıra ölçü alma işlemine gelir.

Hastanın ağız içine ve çekilen film sonuçlarına göre implant ölçüleri belirlenmektedir. İmplantlar hazırlandıktan sonra lokal anestezi altında hastanın çene kemiği üzerine implant yuvası açılır ve gerkli vidalama işlemi başlar. Çene kemiğine tutturulan implant yaklaşık 6 hafta içerisinden iyi bir şekilde kemik ile kaynamaktadır.

Hasta dilediği ürün ve özellikteki dişi ise implant üzerine kolayca taktırabilir. Tüm implant işlemleri tamamlandıktan sonra hastanın tek yapması gereken ise hijyenik implant bakımı.

Источник: https://www.meltemdis.com/implant-bakimi/

İmplant Tedavisi Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

İmplant Tedavisinden Sonra Ağız Bakımı

İmplant tedavisi uygulandıktan sonrai ilk 2 gün içerisinde ağız bakımına önem verilmesi gerekir. Ağız içinde basınca neden olacak hareketlerden uzak durmak gerekir. İmplant uygulandıktan sonra 1 gün boyunca ağız içi çalkalanmamalı ve gargara yapılmamalıdır.

Ağız içinde biriken tükürüğü olabildiğince ağız dışına atmak gerekir. Bununla beraber, ağız içinde basınca yol açacak oflama ya da üflemelerden de uzak durmak gerekir.

Tedavinin gerçekleştiği ilk günlerde ağız temizliğinin yapıldığı sırada fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olunması gereken noktalar bulunur. mümkün oldukça yavaş hareketler ile uygulanmalıdır. Bunun dışında implant bölgelerini nemlendirilmiş pamuk bez veya gazlı bez ile beraber temizleyebilmek de mümkündür.

2 ) İmplant sonrası beslenme nasıl olmalı?

İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra, birkaç ay boyunca yenilen besinlere dikkat edilmelidir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynaşma dönemi olarak kabul edilen bu dönem içerisinde, sıcak veya soğuk olmayan yumuşak besinler tercih edilmelidir. Bu sayede implantın stabilitesine zarar verilmez. 

Oda sıcaklığında olan yoğurt, peynir, çorbalar, meyve suları, yumuşak pişirilmiş yumurta, yumuşak et, süt, dondurma, muhallebi ve ekmeğin iç kısmı gibi yumuşak besinler alınmalıdır. Beslenme gıdaları sınırlandırıldığı için, vitamin ve mineral ihtiyaçları; taze sıkılmış meyve suları, kivi, elma, çilek, greyfurt, portakal gibi meyveler tarafından karşılanmalıdır.

3 ) İmplant sonrası bakım

 • Ara yüz fırçası her implant tedavisi uygulanan hastanın mutlaka kullanması gereken bir temizlik aracıdır.
 • Köprü gövdelerinin alt kısmı en iyi diş ipi ile temizlenebilir.
 • İmplant ile çevre diş arasında bulunan boşluklar, ara yüz fırçası kullanılarak temizlenmesi gerekir.
 • İmplant üstü takıp çıkartılan protezlerde implant etrafı normal diş fırçaları ve diş ipleri ile temizlenmelidir.

4 ) İmplant tedavisinin ardından ağız bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar

 • İmplant tedavisi yapıldıktan sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmeyiniz. İlk 24 saat boyunca sıcak içeceklerden de uzak durunuz ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler(soğuk püre, süt ürünleri ve dondurma) tüketmeye özen gösteriniz. İlk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden de uzak durunuz.
 • İmplant operasyonlarının ardından koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile yavaş bir şekilde baskı uygulanması tavsiye edilmektedir.
 • Ameliyat sonrası ilk 1 gün kan görülmesi olarak kabul edilir. Hatta sabah uyandığınız zaman yastığınızda kan izleri dahi görebilirsiniz endişelenmeyin. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat edin.
 • Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.
 • 36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ) ile gargara yapılması tavsiye edilir. 1 dakika boyunca gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.
 • İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi tavsiye edilir.
 • Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanınız.
 • İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon ya da ıslak çay poşeti ile operasyon bölgesi üzerine baskı uygulayınız.
 • İlk 2 ile 3 gün hematoma veya şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta veya göz altında rastlanabilir. Bu durum 10 güne kadar kendiliğinden geçer. İzlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına ilk gün boyunca buz uygulanması (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız önerilmektedir.
 • Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafata kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekememektedir. Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız.
 • Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan çekinmeyiniz.
 • İlk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir.
 • Ağız içine atılan dikişler, hastanın ve yaranın durumuna göre yaklaşık 1 hafta sonra alınır. Analjezikler/Antibiyotikler doktor tarafından önlem almak için reçete edilebilir. 0.12% Chlorhexidine Digluconate ile operasyon alanı ağız garagarasının implant uygulaması sonrası gelişen enfeksiyona bağlı komplikasyonların insidansını anlamlı oranda düşürdüğü gösterilmiştir. Operasyon sonrası iki hafta boyunca günlük iki defa bir dakika boyunca gargara yapılması tavsiye edilmektedir.

Her bir implantı üzerine bir implant üstü protez uygulanır. Bu protez tek bir diş kuronu veya köprü protezi olabileceği gibi implant üstü sabit veya takıp çıkartılan bir protez olabilir. İmplant çevresinde biriken yemek artıkları aynı dişeti hastalığındaki gibi implantitis ismi verilen implant hastalğına sebep olabilir. Bundan dolayı implant ile dişetinin birleştiği bölümün, implant ile çevre dişlerin arasındaki boşlukların oldukça titizlikle temizlenmesi gerekir. Bu sebeple normal diş fırçasına ek olarak diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak gerekir. doktorunuz bu ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile alakalı olarak size bilgi verecektir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/implant-tedavisi-sonrasi-agiz-bakimi-nasil-olmali/

İmplant Sonrası Ağız Bakımı;

İmplant Tedavisinden Sonra Ağız Bakımı

İmplant sonrası ilk 48 saatlik dilimde ağız bakımı çok önemlidir. Ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak gerekir. İmplant sonrası 1 gün boyunca ağzınızı çalkalamak ve ya gargara yapmak önerilmez.

Ağız içinde biriken tükürüğü mümkün olduğunca yumuşak dışarı atmak gerekir. Emerek yapılan tükürme de negatif yönde oluşan basınç çok zararlıdır.

Yine ağız içinde basınç yapacak oflama veya üfleme benzeri hareketlerden kesinlikle sakınılmalıdır.

İlk günlerde ağız temizliği yaparken fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olmak gerekir. Mümkün olduğunca yavaş hareketlerle uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra implant alanlarını nemlendirilmiş pamuk bez veya gazlı bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. (Bakınız, Diş İpi Kullanma Eğitimi)

İmplant Sonrası Şişlik ve Ağrı;

İmplant operasyonu sonrası cerrahi işlem bölgesinde şişlik olması normaldir. Çene kemiğinde implant için açılan yuva bir miktar açılan diş eti implant bölgesinde az da olsa bir tramvaya neden olmaktadır. Diş hekimi bu bölgede az da olsa şişlik beklediğinden İmplant bölgesine buz kompresi yapılmasını ister.

Hasta elindeki buz torbalarını ağız dışından implant bölgesine tutulur 3-5 dakika tutulup 8-10 dakika dinlendirerek uygulanır. Uzun süre buz tutulması durumunda buz yanığı olabilirsiniz. Bu uygulama şişlik oluşmasını belli ölçüde azaltacaktır.

İmplantın çene kemğiyle bütünleşene kadar yemek yerken implant üzerine baskı uygulamamaya dikkat ediniz.

Ağrının devam etmesi, abse oluşması durumunda veya dudakta uyuşma hissetmeniz halinde zaman kaybetmeden dişhekimine başvurmanız gerekir.

(Bakınız, İmplant Sonrası Şişlik Normal mi?)

İmplant Sonrası Yemek Yenir mi? Nasıl Beslenmeli;

İmplant ameliyatı sonrasında birkaç ay beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynama süreci olan bu dönemde, sıcak veya soğuk olmayan yumuşak gıdalarla beslenerek implantın stabilitesine zarar vermemiş oluruz. Bu konuda dişhekiminizin tavsiyeleri olsa da bilgilenmeniz açısından aşağıdaki örnekleri verebiliriz.

Oda ısısındaki yoğurt, peynir, çorbalar, meyve suları, yumuşak pişirilmiş yumurta, yumuşak et, süt, dondurma, muhallebi ve ekmeğin iç kısmı gibi yumuşak yiyeceklerle beslenebilirsiniz. Beslenmeniz eskiye göre az olacağından; taze sıkılmış meyve suları, kivi, elma, çilek, greyfurt, portakal gibi meyvelerden tüketerek doğal yoldan c vitamini katkısı yapabilirsiniz.

İmplant Sonrası Sıcak ve Soğuk Gıda Tüketmemek;

İmplant tedavisinden sonra yapılması gerekenler yani dişhekimin yapacağı tavsiyelere uymak implantolojinin başarılı sonuçlanmasında büyük önem taşımaktadır.

Başarılı bir implant ameliyatından sonra diş hekiminizin size söyleyeceği ilk şey sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketmemek olacaktır.

Uygulanan implant sayısına, implantın markasına ve cerrahi işlemin düzeyine göre 3-10 gün arası bu tavsiyeye uymak gerekmektedir. (Bakınız, İmplant Sonrası Ağrı Olur mu?)

İmplant Sonrası Sert Gıdalar Tüketmemek;

Cerrahi operasyonla açılan dişeti operasyon sonrası dikilerek kapatılır. Dişeti düzelene kadar beklemesi gereken dikişlerin darbe almaması çok önemlidir.

Diş hekimi tarafında dikişler alınana kadar sert gıdalar tüketmemek veya bu dikişli bölgeye baskı yapabilecek herhagi bir davranıştan uzak durmak gerekir. Bu süreçte yumuşak veya sıvı gıdalar tüketerek beslenmek gerekmektedir.

Eğer tek tarafta implant yapılmışsa implant olmayan bölgeyi kullanmak daha akıllıca olacaktır.

İmplant Sonrası İlaç Kullanımı;

Cerrahi operasyondan sonra ilk birkaç günde duyulacak ağrı hekimler tarafından normal karşılanmaktadır. Ameliyat sonrası dişhekimi tarafından verilen ağrı kesiciler ve antibiyotikleri söylendiği gibi düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Ağrınız kalmasa dahi ağrı kesici ilaçlarınızı planlandığı gibi kullanmaya devam etmelisiniz. Çünkü ağrı kesiciler bilinen etkileri dışında şişlik indirici özellikleri sebebiyle bir süre daha kullanılabilir.

Eğer hekim tarafından bir gargara verildiyse söylendiği şekilde ve zamanda yapılmalıdır. İlk günlerde gargara yapmak zararlı olabilir.

Cerrahi bir işlem olan İmplant operasyonu sırasında kesilerek açılan dişeti işlem sonrası dikilerek tekrar kapatılır.

Burada oluşan yara çok kısa sürede iyileşmekle birlikte ilk 2 gün kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak gerekir. dişhekimi tarafından verilen ağrı kesici yerine kanı sulandıran aspirin kullanımı önerilmemektedir.

Aspirini kan sulandırıcı olarak kullanan hastalar hekimlerine danışmadan aspirini kesmemelidir.

İmplant Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı;

İmplant operasyonu sonrasında sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Öncesindede kullanımı önerilmeyen bu iki zararlı maddenin implant üzerindeki bazı olumsuzlukları aşağıda sıralanmıştır.

 • Sigara kullanımının ağız içerisinde dokularda uluşan bakteri plağına zemin hazırlayarak, enfeksiyon riskini arttırması
 • Sigaranın karbonmonoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak implantın kemikle bütünleşmesini olumsuz yönde etkiler.
 • Yara iyileşmesini geciktirmek.
 • Kanlanmayı azaltmak.

Not: Sigara kullanan implant hastalarının tedaviden 15 gün önce ve tedavi olduktan sonra 1 ay kadar sigarayı bırakmaları özellikle önerilmektedir.

(Bakınız, Sigara ve Ağız Sağlığı)

Источник: https://www.hekimim.com/haber/424-implant-sonrasi-neler-yapilmalidir.html

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisinden Sonra Ağız Bakımı

Dr.Dt. Reyhan Ülgen
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

İmplant, kaybedilen dişlerin tekrar yerine yerleştirilmesi için uygulanan ve genelde vida tipi bağlantı ile birleştirilen yapay diş köküne denir.

Genel olarak titanyumdan üretilen implantlar, çene kemiğinin titanyumu vücudun bir parçası olarak görmesi nedeniyle bu bileşenden üretilir.

Çene kemiğine uygulanan implantlar, önemli oranda doku uyumu sağlama özelliklerinin yanı sıra diş tedavisinde başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca implantlar ile yapılan diş tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir.

İmplantlar, ağızda hiç diş olmadığı durumlardan tek diş eksikliklerine kadar geniş çaplı kullanım alanına sahiptir. Uygulama sırasında çevre ya da komşu dişlere hiçbir şekilde müdahale edilmez ve çiğneme hissinin en yakın derecede olduğu diş tedavisi yöntemlerinden biri olma özelliği taşır.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları genel olarak tedavi sürecine ve yapılan yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca fiyatların belirlenmesinde temel etken çene kemiğine takılacak olan vidalardır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant uygulaması genel olarak 2 aşama şeklinde gerçekleşir. Bunlar genellikle ileri cerrahi uygulamaları gerektirmeyen ve ilk aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi uygulanarak yapılan işlemlerdir. Öncelikle implantın yerleştirileceği bölgeye lokal anestezi uygulanır ve diş eti dikkatli bir şekilde kaldırılır.

Daha sonra belirlenen kemik kalınlığı ve yüksekliğine göre implant kemik üzerinde hazırlanan bölge yerleştirilir. İkinci aşamada ise kemiğin implant ile bütünleşmesi için bir süre kadar beklenir. Bu bekleme süresi kemiğin durumuna göre değişebilir.

Yeteri kadar bekledikten sonra kapalı olan implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım buraya yerleştirilir ve bunun ardından protez işlemlerine başlanır.

İmplant Zararları

İmplant tedavisi yapılmasında hastada birtakım yan etkiler yerine getirebilir. Genelde başarı oranı yüksek olabilir tedavisi, doğru bir şekilde uygulandığı çoğu zaman için herhangi bir problem ve karşılaşılmaz. Ancak bazı durumlarda zararlı etkilerinin olduğunu söylemek mümkündür. İmplant zararları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Ağız içindeki yer alan bakterilerin meydana getirdiği zararlar
 • Enfeksiyon ya da iltihap kaynaklı yan etkiler
 • İmplantın vücut tarafından edilmemesi
 • İmplant tedavisinde ağız içindeki sinirlerde kayıp meydana gelmesi
 • Hastanın titanyuma karşı alerjisi olması
 • Sarı tırnak sendromu oluşumları

İmplant Çeşitleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve tüm dünyada geçerli devam ettiren bazı implant çeşitleri vardır. Genellikle doğal diş kökü formunda olan implantlar, yapay dişlerin formlarını benzer şekilde olsalarda her firmanın implant üretimi farklı yüzeyi ve şekillere sahiptir. Genel olarak bakıldığında implantlar 5 çeşittir.

 • Dizayn öbürü implantlar
 • Bağlantı mekanizmasına göre implantlar
 • Makroskopik yapılarına göre implantlar
 • Yüzey yapılarına göre implantlar
 • Kullanılan materyal cinsine göre implantlar

Kimlere İmplant Uygulanabilir?

İmplant, gen olarak sağlık durumunda herhangi bir sorun bulunmayan herkese uygulanabilir. Bunun yanında sağlıklı diş etlerine sahip ve çene kemiği üzerinde implantları destekleyecek ölçüde kemik bulunan herkes implant tedavisi görebilir.

Ancak çene kemiğinin yetersiz olması implantın kemiğe tam olarak yerleşmesinde sorunlar yaşanmasına neden olabilir. İmplant tedavisinde vida şeklindeki yapay titanyum diş kökleri çene kemiği üzerine oturtulur. Çene kemiğinin vida yerleşimi için yeterli olmadığı durumlarda implant yapılması olanaksızdır.

Çene kemiğinde kayıp fazla olduğu durumlarda ileri teknikler yardımıyla gerekli alt yapı sağlandığı taktirde implant uygulaması yapılabilir.

İmplant Operasyonu Sırasında Ağrı Duyar Mıyım?

İmplant uygulamasında genellikle lokal anestezi yapılası nedeniyle ağrı hissedilmez. Ayrıca bazen gerekli olduğu için bazen de hasta kendisi istediği için genel anestezi uygulanır ve genel anestezi, sırasında da doğal olarak ağrı hissetmek mümkün değildir.

İmplant uygulaması sonrası ağrı kesiciler ile geçiştirilebilir. Genelde hastalardan alınan bilgilere göre diş çekimi sırasında hissedilen ağrıdan daha düşük bir oranda ağrı hissedildiği belirtilmektedir.

Tedavi sonrasında ağız içerisinde implantlar neredeyse hissedilmeyecek derecededir.

İmplant Cerrahisi Tehli Midir? Korkulacak Veya Sakıncalı Yönleri Var Mıdır?

Her cerrahi yönteminde olduğu gibi implant cerrahisinde birtakım ufak boyutlu risklere bulunabilir. O konuda implant tedavisini yapacak uzman ayrıntılı şekilde hastaya bilgi verir ve genel olarak her şey tam olarak doğru yapıldığı sürece güvenli bir diş tedavisidir. Yani implant tedavilerinde çoğunlukla korkulacak bir durum olmadığını söylemek mümkündür.

İmplant Hangi Maddeden Yapılır?

Titanyum ya da alaşımlardan üretilen implantlar, ağzı içerisinde yer alan sıvılardan hiçbir şekilde etkilenmez ve aynı zamanda yine ağız içerisinde oluşabilecek sert kuvvetler karşısında dayanıklı bir duruş sergiler. Ayrıca birtakım özel maddeler ile desteklenen titanyumların dokulara karşı daha hassas olmaları ve iyileşme sürelerini kısaltmaları sağlanır.

İmplantların Uzun Ömürlü Olabilmesi Nelere Bağlıdır?

İmplantların en uzun ömürlü olabilmeleri için çeşitli hususlar ön plana çıkar. Çünkü diğer dişlerde olduğu gibi implantlarda da kemik ve diş eti ilişkisi önemlidir. Kemiklerde ya da diş etlerinde oluşacak herhangi bir rahatsızlık implantları etkileyebilir.

Eğer ağız bakımı yeterli derecede yapılmazsa implant çevresinde bulunan diş eti iltihaplanır ve doğal dişlerde ortaya çıkan diş eti hastalıklarının oluşması muhtemeldir. Bunun sonucunda implantların kaybedilmesi mümkün olabilir. Doğal dişler için nasıl bir bakım yapılıyorsa implantlar için de aynı şekilde gerekli bir ağız bakımı yapılması gerekir.

Ayrıca belirli periyotlarda kontrollere  gidilmesi implantların uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

Diş İmplantlarının Avantajları Nedir?

 • İmplantlar, diğer altyapılı protezler ya da benzerlerine göre çok daha etkili bir çiğneme fonksiyonu ortaya koyar.
 • Ayrıca oldukça dayanıklı olmalarının yanı sıra estetik açıdan diğer partilere göre öne çıkar.
 • Hareketli protez kullanmak istemeyenler için bu zorunluluğu ortadan kaldırır ve bunun yanında hareketli protez kullanan kişilerde özgüvenin tekrar geri kazanılmasında etkilidir.
 • Çene kemiğinde meydana gelen erimeleri implantlar sayesinde azaltmak mümkündür.
 • İmplantlar ile doğal dişlerin arındırılarak yapıldığı köprü tedavileri tamamen ortadan kalkar.
 • Diğer yönden implantlar, diş eti ve kemiğini destekler. Bu sayede köprü protezlere göre daha doğal bir görünüm sağlar ve estetik sonuçlar ortaya çıkarır.
 • Bunların yanı sıra implantlar sayesinde sağlıklı ve dengeli beslenmek mümkündür.

Diş İmplantı Yaptırmak Pahalı Mı?

Diş hekimlerinin en çok karşılaştığı sorulardan biri implant pahalı mıdır? Sorusudur.

İmplant ilk olarak bakıldığında pahalı bir tedavi yöntemi olarak gözükse de ilerleyen zamanlarda göstereceği faydalar dolayısıyla tedavi için ödenecek ücretin çok büyük bir bedel olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Bu nedenle uzun dönem olarak bakıldığında sağladığı rahatlık ve fayda ile implant tedavisinin çok pahalı olmadığını söylemek mümkündür.

İmplant Dişlerin Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Titanyumdan üretilen maddenin çene kemiğine yerleştirmesi ile gerçekleştirilen implant tedavisine öncelikle anestezi işlemi ile başlanır. Hastaya ilk olarak anestezi yapılır ve onun ardından diğer işlemlere geçilir.

İmplant tedavisini ne kadar süreceği hastanın çene kemiği başta olmak üzere titanyumun ilgili bölgeye uyum sağlamasına bağlıdır. Çene kemiği ve titanyum uyumunda herhangi bir sorun yaşanmazsa implant uygulamasını kısa süre içerisinde başlanır. Ayrıca uyumun tam olarak belirlenmesi için geçmesi gereken süre ortalama 3 aydır.

Bu süre sonrasında uyumlulukta herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde direkt olarak protez işlemlerine başlanması mümkündür.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Bunların yanı sıra aşağıdaki durumlar içinde bulunan kişilere implant uygulaması yapılmaz;

 • Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi alanlara
 • Kemik büyümesi veya gelişimi tamamlanmamış genç yaştaki bireylere
 • Sigara kullanan kişilere (sigara yara iyileşmesini yavaşlatmakta ve bunun yanında implantın başarılı olma yüzdesini aşağı çekmektedir)
 • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun gibi rahatsızlıkları bulunan kişilere
 • Bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayan ilaçlar kullananlar ise doktor kontrolünde gerekli şartları sağladığı taktirde implant uygulanması mümkündür.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/implant-tedavisi/

İmplant Tedavisi Hangi Vakalarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler.

Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implant’ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
 • Daha iyi estetik görünüm
 • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
 • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant vidaları titanyumdan yapılmaktadır ve bilindiği gibi titanyum sağlıkta çok kullanılan bir maddedir. Çünkü insan vücuduna en uygun, oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Yine alerji riski oldukça düşük olan titanyum, vücutta yabancı maddelere olumsuz tepkiler uyandırmaz.

Bu vidaların belirli bir hacmi olduğundan implant uygulaması yapılacak olan çene kemiğinin yeterli yükseklikte ve genişlikte olması gerekmektedir. Yine çene kemiğinin sağlamlığı ve sağlıklı olması da vidanın başarılı bir şekilde uygulanmasını etkiler.

İmplant uygulaması yapılmadan önce ağız içi analizler yapılmalı ve varsa diş etlerinde ve dişlerdeki rahatsızlıklar giderilmelidir. Çünkü hastalıklı bölgeye implant uygulaması yapılamaz.

Her yaştan insana yapılabilecek olan bu uygulama kemik gelişimleri tamamlanması  açısından küçük çocuklara, hamile kadınlara, çeşitli hastalıkları olan kişilere ve hijyen konusunda yetersiz kişilere yapılmaz.

İmplant Tedavisinin Toplam Süresi Ne Kadardır?

Hastanın kemik ve çene yapısına bağlı olmakla birlikte genellikle implant çok kısa bir süre içerisinde yerleştirilmektedir. İmplantlar yerleştirildikten sonra yaklaşık 3 aylık bir süre implantın ağza uyum sağlanması için beklenir daha sonra protez diş yapımına geçilir.

Son gelişmelerle birlikte bazı durumlarda implantların yerleştirilmesinden hemen sonra da  protez yapılabilmektedir. Böylece hastalar hiç dişsiz kalmadan aynı gün içerisinde dişleriyle birlikte klinikten ayrılabilmektedir.

İmplant Herkese Uygulanabilir mi?

İmplant tedavisi için ilk önce hastadaki kemik yoğunluğuna ve kemik miktarına bakılır bu ölçütlerin yeterli olduğu herkes bu tedaviyi uygulayabilmektedir.

Şeker hastalarında  durum kontrol altına alınmışsa ve hastanın hekimi de implant uygulamasına dair olumsuz bir görüş bildirilmemişse o kişilere de tedavi yapılabilmektedir.

İmplantların Vücut Tarafından Kabul Edilmediği Durumlar Olur mu?

Gelişen teknoloji bize göstermiştir ki, implantlarda kullanılan titanyum doku dostudur ve insan vücuduna uyumlu bir maddedir. Bu nedenle uygulama yapıldıktan sonra herhangi bir uyumsuzluk veya vücut tarafından reddi gözlemlenmemiştir.

Bunun yanında ağız sağlığına ve temizliğine gerekli önemi vermeyen hastalarda bazen vidaların çevresindeki kemik dokusunun erimesi durumu görünebilir.

Yine alkol ve sigara kullanımı, asitli içeceklerin aşırı derecede tüketilmesi de implantın ömrünü azaltan unsurlardır.

İmplant tedavisinin başarısını artırmak ve ömrünü uzatmak için hekiminizin önerilerine uymanız, gerekli kontrolleri yaptırmanız, sigara ve alkol kullanımını azaltmanız gerekir. Her uygulamada olduğu gibi implant tedavisinin öncesinde ve sonrasında uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan birisi de tabii ki ağız ve diş hijyeni ve sağlığının korunmasıdır.

Özellikle uygulama yapıldıktan sonra, ilk 48 saatte ağız bakımı büyük önem arz eder. Bu süre zarfında implantların üzerinde baskı oluşturacak hareketlerden kaçınmalı, 1 gün boyunca ağız çalkalaması yapılmamalı, tükürme esnasında emerek değil yumuşak bir şekilde dışarı atma şeklinde yapılmalı, ağız içi basıncı dengede tutulmalıdır.

Dişler fırçalanırken yavaş hareket edilmesi gerekir. Yine diş ipi kullanımı esnasında da dişlere hızlı ve doğrudan bir baskı uygulanmamalıdır. İmplant sonrasında hafif bir sızı ve şişlik normaldir.

Yine vidalamanın yapıldığı bölgede travmalar oluşabilir ve buz yardımıyla bu şişkinlikler ve travmanın etkisi azaltılır. Buz kompresi yapılırken buz yanığı olmamak için belirli aralıklarla hafif masaj şeklinde yapmanız uygun olacaktır.

Oluşacak apse veya beklenmeyen bir etki sonrasında diş hekiminize başvurarak gerekli tedaviyi yaptırmalısınız.

Источник: http://www.marmaradis.com/tedaviler/implant-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.