İmplant Tedavisini Hamilelik Sonrasına Bırakın!

İmplant Hakkında Merak Edilenler Sıkça Sorulanlar

İmplant Tedavisini Hamilelik Sonrasına Bırakın!

Herhangi bir hastalığı olan ve tıp hekimleri tarafından, “İmplant yapılamaz” raporu verilmiş kişiler dışında herkese implant uygula- nabilir.

Ancak bazı özel hastalıklarda implant yapılıp yapılamayacağına karar verilmesi için, hastaların sağlık durumlarını takip eden hekimlerle konsültasyonlar yapmak, gerekli görülürse ileri tetkiklere başvurmak gerekir.

Kontrol altına alınamayan şeker hastaları, ilerlemiş parkinsonu olanlar, ileri evre alzheimer hastaları, aşırı metal alerjisi olanlar gibi. “Ancak kesinlikle implant uygulanamaz” denebilecek bir hastalık gurubu da yoktur.

– Kalp hastaları yaptırabilir mi ?

Genellikle sakıncası yoktur. Ama kalp hastalarının yine de bu tür bir uygulamaya başvurmadan önce kendi hekimlerine danışmaları doğru olacaktır.

Birden fazla diş eksikliğinde veya total dişsizlik (ağızda hiç diş olmaması) durumlarında uygulanabilir mi ?

Tıbben bir sakınca bulunmadığı ve çene kemiği uygun olduğu sürece her tür dişsizlik durumunda, kısmi veya total dişsizlik fark etmeksizin, her ağza implant uygulanabilir.

İmplant tedavisinin yararları nelerdir ?

Her şeyden önce gönül rahatlığıyla, çekinmeden gülmenizi sağlayacaktır. Büyük, sağlıklı, mutlu bir gülümsenin sizin kendinize güveniniz ve iş hayatınız gibi birçok şeye olumlu etkileri olur. Bunun yanında implant rahatça konuşabilmenizi, yemek yiyebilmenizi ve istediğiniz birçok şeyi rahatça yapabilmenizi sağlayacaktır.

– Çene kemiğinin uygunluğu’ ne demek ?

Çene kemiğine vida takılmasını, aynen bir duvara vida takılmasına benzetebiliriz. Basit bir örnekle ev duvarınıza vida takacaksanız, duvarın genişliğini, derinliğini ve vidanın ne kadar yük taşıyabileceğini düşünürsünüz. İmplant uygulamalarında bizim duvarımız çene kemiğidir. Aynı mantıkla implantlar, çiğneme ve ısırma kuvvetlerine dayanabilmelidir.

Bu nedenle, kemiğin genişliği (kalınlığı) ve derinliği (uzunluğu) bizim için çok önemli. Tüm implant firmalarında çok çeşitli çaplarda (kalınlıkta) ve uzunlukta implant modelleri mevcut.
Dolayısıyla hastanın kemik yapısına göre doğru kalınlık ve uzunlukta implant seçme şansımız var.

Ancak aşırı kemik kaybı yaşayanlarda kimi zaman doğrudan implant uygulamak ne yazık ki mümkün olmuyor, implant öncesi birtakım ekstra operasyonlar gerekebiliyor. Çünkü çiğneme kuvveti gibi güçlü basınçlara dayanacak vidaların da (implantların) belirli çaplarda ve kalınlıklarda olması gerekiyor.

Çok kısa ve çok dar vidalar nasıl ağır yükleri çekemezse, aşırı kısa ve ince implantlar da çiğneme ve ısırma kuvvetine dayanamaz.

İmplantın En Büyük Düşmanı Sigara ?

İmplantın başarıya ulaşmasında hastaya bağlı faktörler de çok önemli. Bunların başında sigara kullanımı var. Dünyanın birçok üniversite kliniğinde artık günde beşin üzerinde sigara içenlerde implant uygulanmıyor ya da başarısızlık olasılığı ile ilgili onay formları imzalatılıyor.

İmplant yaptırmak isteyen hastalar, operasyondan en az 3-4 ay önce sigarayla vedalaşmalı ve operasyon sonrasında en az bir yıl sigaranın yanına bile yaklaşmamalı. Operasyon sonrasındaki üç ay süresince yine mümkün olduğunca alkolden de uzak durmaları gerek.

Ağız temizliğinin sağlanması da son derece önemli.

Aşırı kemik erimesine sahip hastalara kesinlikle implant yapılamaz mı ?

Bu tür hastalarda implant operasyonundan önce, kemik yükseltme ve genişletme diye tabir ettiğimiz birtakım işlemler yapabiliyoruz. Kemik tozları, kemik blokları gibi maddeler kullanarak, kemik seviyelerini yükseltip, genişletebiliyoruz.

Yeni kemik oluşumu ne kadar sürüyor ?

Yapılan kemik genişletmenin veya uzatmanın ölçüsüne göre 4-8 ay arasında değişiyor.

Yapılan her implant tutar mı, düşenler oluyor mu ?

Tıp biliminde, özellikle cerrahi branşlarda yüzde 100 başarı diye bir şey söz konusu değildir. Ancak tecrübeli ellerde, tıbbı temizlik kurallarına tamamen riayet edilerek, doğru teşhis ve tedavi planlaması ışığında gerçekleştirilen operasyonlarda başarı şansı yüzde 95’tir.

İmplant neden tutmaz veya düşer ?

İmplant başarısızlığının iki ana nedeni vardır: Tıbbi başarısızlık ve hastalara yönelik nedenler.

Tıbbi başarısızlık neden kaynaklanır? Yanlış tanı; cerrahi yaklaşımları ve bilgileri yeterli olmayan hekimler tarafından yapılması; operasyonda temizlik prensiplerine tam uyulmaması gibi sebepler cerrahinin başarı oranını düşürür.

Hastalara bağlı faktörlere bakacak olursak, ağız temizliğine özen gösterilmemesi, sigara kullanımı, aşırı alkol alımı ve hekimin tavsiyelerine uyulmaması gibi nedenlerle implantlar kaybedilebilir.

İmplant düşünce ne yapılıyor ?

İlgili bölgedeki kemik iyileşmesi beklenir (4-5 ay) daha sonra implant uygulaması yenilenir. Ancak implant, hekimin önerilerine uyulmaması, sigara kullanımı veya ağız temizliğine özen gösterilmemesi gibi nedenlerle düştüyse, hastanın yaşam şeklini değiştireceğine ikna olunmadan yeniden implant uygulamak doğru değildir.

İmplant Kimlere yapılması uygundur ?

Her yaştaki hastalar için uygundur. İmplant tedavisinde her hangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Sadece gençler için kemik gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Erişkinlerde ise herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Sadece yaş sebebiyle oluşabilecek riskler mevcut ise yapılmayabilir

Tedavi süresince acı hissedilir mi ?

Rahatlayın çünkü implant tedavisi lokal anesteziyle yapıldığından normal şartlarda ağrı ya da rahatsızlık hissetmezsiniz. Genel olarak implant sonrasında hissedecekleriniz ise basit bir diş çekimi sonrasında hissedeceklerinizde eş değerdedir. Ancak bazı durumlarda genel anestezide uygulanabilir.

Tedavi süreci ne kadar sürer ?

İmplant tedavisi 3-6 ay içerisinde yapılan normalde 3- 4 seferlik diş hekimi ziyaretinden ibarettir.

İmplant güvenli midir ?

İmplant tedavisindeki başarı oranı oldukça yüksektir. İmplant tedavisi olacak en ideal hasta profili sigara içmeyenler ve sağlıklı dişetleriyle ağız sağlına dikkat edenlerdir.

İmplant dişler doğal görünür mü ?

Günümüz teknolojisi ile artık implantların üst yapıları yani protetik parçaları gerek porselen,gerekse zirkonyum materyalleri kullanılarak son derece estetik ve doğal bir şekilde uygulanabilmektedir.

İmplantlar neden bu kadar pahalı ?

Pahalı olmasının en önemli nedenlerinden biri; implantın titanyum gibi değerli bir metalden üretilmek zorunda olmasıdır. Ancak implant tedavisi Türkiye’de; Avrupa’ya, Amerika’ya, Kanada’ya ve Asya ülkelerine nazaran yüzde 70 daha ucuz. Çünkü Avrupa Birliği kalitesinde malzeme kullanılmasına rağmen, el işçiliği Türkiye’de daha ucuz.

İmplant ile hangi diş sorunlarından kurtulabiliriz?

Diş eksiklikleri olan hastalar;ya takıp çıkmalı protez kullanırlar ya da köprü dediğimiz sabit protezler kullanırlar.

Eğer hastamızın fazla sayıda diş eksikliği varsa takıp çıkmalı protez kullanırlar.İmplantla takıp çıkmalı protezden kurtulurlar.

Ya da boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerden feragat edip kestirmek yerine yine implant tedavisi ile çok başarılı bir tedavi elde edilebilir.

Kurtulabileceğimiz en başlı sorun özellikle alt çene haraketli protez ve tam protez kullanan hastalarda çok ciddi yer tutucu promlemleri vardır.Çünkü alt çenede içerde oynayan bir dil,yanak ve dudak vardır.Bu yüzden haraketli protezleri alt çenede kontrol etmek çok zordur.

Dental implant uygulamasi İmplant uygulamasıyla sadece alt çeneye uygulanacak 2 adet implantın çıkıntı olarak görev yapması ve protezin içerisine yerleştirilen 2 adet girintiyle protezin alt çeneye tutunmasını çok ciddi oranda arttırabiliyor.

Haraketli protez kullanan bir hastanın protezini sabit proteze çevirdiğimiz zaman daha rahat çiyneme imkanına kavuşmaktadır.Tek diş eksiklerinde de hastalar orjinal ana dişine yakın derecede dişe kavuşacaktır.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

İmplant ın uygulanmadığı bazı vakaalar vardır.Bu durumlar çekim sonrası sinüs boşlukları denen boşlukların aşağıya sarkması sonrası kemik boşluğunun ve değerinin azaldığı durumlardır.

Yani İmplantın yerleşeceği yeterli boşluk olmazsa İmplant uygulanamaz.
Üst çenede riskli bölgeler sinüs boşlukları;alt çenedeki riskli bölgeler ise mandibüler kanaldır.

Eğer kemil erimesi çok fazla olup bu mandibüler kanala yaklaştıysa kemik bulunamayacağı için İmplant yerleştirilemeyebilir.

Tek-dis-implant Bir diğer olumsuzluk ise sistemik hastalıklardır.Sistemik hastalıklar İmplant yapımına neden olabiliyorlar.

Bu tip hastalardan;doktorundan hastalığıyla ilgili olarak;bu hastaya İmplant yapılabilir;onay yazısını aldıktan sonra implant yapım aşamasına geçilebilir.Yani doktor onayı şarttır.

Bu hastalıklara örnek verecek olursak diyabet hastalarında şekerin kontrol aitında olması implant için yeterlidir.Aylık şeker testlerinde bu 1 aylık,3 aylık ,6 aylık şeker testlerinin sonucuna göre diş hekimi implant yapımına karar verir.

——————————————————————–

Diğer İmplant Konuları

– İmplant Nedir >>>

– Kişiye Özel İmplant >>>

– İmplant Tedavisi Aşamaları >>>

———————————————————————

Источник: http://dentacell.com/implant/implant-hakkinda-sikca-sorulanlar.html

İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?

İmplant Tedavisini Hamilelik Sonrasına Bırakın!

İmplant operasyonu sonrası cerrahi işlem bölgesinde şişlik olması normaldir. Çene kemiğinde implant için açılan yuva bir miktar açılan dişeti implant bölgesinde az da olsa bir tramvaya neden olmaktadır. Diş hekimi bu bölgede az da olsa şişlik beklediğinden İmplant bölgesine buz kompresi yapılmasını ister.

Hasta elindeki buz torbalarını ağız dışından implant bölgesine tutulur 3-5 dakika tutulup 8-10 dakika dinlendirerek uygulanır. Uzun süre buz tutulması durumunda buz yanığı olabilirsiniz. Bu uygulama şişlik oluşmasını belli ölçüde azaltacaktır.

İmplantın çene kemğiyle bütünleşene kadar yemek yerken implant üzerine baskı uygulamamaya dikkat ediniz.

Ağrının devam etmesi, abse oluşması durumunda veya dudakta uyuşma hissetmeniz halinde zaman kaybetmeden dişhekimine başvurmanız gerekir.

Nasıl Beslenmeli;

İmplant ameliyatı sonrasında birkaç ay beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynama süreci olan bu dönemde, sıcak veya soğuk olmayan yumuşak gıdalarla beslenerek implantın stabilitesine zarar vermemiş oluruz. Bu konuda dişhekiminizin tavsiyeleri olsa da bilgilenmeniz açısından aşağıdaki örnekleri verebiliriz.

Oda ısısındaki yoğurt, peynir, çorbalar, meyve suları, yumuşak pişirilmiş yumurta, yumuşak et, süt, dondurma, muhallebi ve ekmeğin iç kısmı gibi yumuşak yiyeceklerle beslenebilirsiniz. Beslenmeniz eskiye göre az olacağından; taze sıkılmış meyve suları, kivi, elma, çilek, greyfurt, portakal gibi meyvelerden tüketerek doğal yoldan c vitamini katkısı yapabilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk Gıda Tüketmemek;

İmplant tedavisinden sonra yapılması gerekenler yani dişhekimin yapacağı tavsiyelere uymak implantolojinin başarılı sonuçlanmasında büyük önem taşımaktadır.

Başarılı bir implant ameliyatından sonra diş hekiminizin size söyleyeceği ilk şey sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketmemek olacaktır.

Uygulanan implant sayısına, implantın markasına ve cerrahi işlemin düzeyine göre 3-10 gün arası bu tavsiyeye uymak gerekmektedir.

Sert Gıdalar Tüketmemek;

Cerrahi operasyonla açılan dişeti operasyon sonrası dikilerek kapatılır. Dişeti düzelene kadar beklemesi gereken dikişlerin darbe almaması çok önemlidir.

Diş hekimi tarafında dikişler alınana kadar sert gıdalar tüketmemek veya bu dikişli bölgeye baskı yapabilecek herhagi bir davranıştan uzak durmak gerekir. Bu süreçte yumuşak veya sıvı gıdalar tüketerek beslenmek gerekmektedir.

Eğer tek tarafta implant yapılmışsa implant olmayan bölgeyi kullanmak daha akıllıca olacaktır.

İmplant ve Ağız Bakımı;

İmplant ameliyatından sonra ilk 48 saatlik dilimde ağız bakımı çok önemlidir. Ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak gerekir. İmplant sonrası 1 gün boyunca ağızınızı çalkalamak ve ya gargara yapmak önerilmez.

Ağız içinde biriken tükürüğü mümkün olduğunca yumuşak dışarı atmak gerekir. Emerek yapılan tükürmede negatif yönde oluşan basınç çok zararlıdır.

Yine ağız içinde basınç yapacak oflama veya üfleme benzeri hareketlerden kesinlikle sakınılmalıdır.

İlk günlerde ağız temizliği yaparkan fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olmak gerekir. Mümkün olduğunca yavaş hareketlerle uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra implant alanlarını nemlendirilmiş pamuk bez veya gazlı bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.

İlaç Kullanımı;

Cerrahi operasyondan sonra ilk birkaç günde duyulacak ağrı hekimler tarafından normal karşılanmaktadır. Ameliyat sonrası dişhekimi tarafından verilen ağrı kesiciler ve antibiyotikleri söylendiği gibi düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Ağrınız kalmasa dahi ağrı kesici ilaçlarınızı planlandığı gibi kullanmaya devam etmelisiniz. Çünkü ağrı kesiciler bilinen etkileri dışında şişlik indirici özellikleri sebebiyle bir süre daha kullanılabilir.

Eğer hekim tarafından bir gargara verildiyse söylendiği şekilde ve zamanda yapılmalıdır. İlk günlerde gargara yapmak zararlı olabilir.

Cerrahi bir işlem olan İmplant operasyonu sırasında kesilerek açılan dişeti işlem sonrası dikilerek tekrar kapatılır.

Burada oluşan yara çok kısa sürede iyileşmekle birlikte ilk 2 gün kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak gerekir. dişhekimi tarafından verilen ağrı kesici yerine kanı sulandıran aspirin kullanımı önerilmemektedir.

Aspirini kan sulandırıcı olarak kullanan hastalar hekimlerine danışmadan aspirini kesmemelidir.

Sigara ve Alkol Kullanımı;

İmplant operasyonu sonrasında sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Öncesindede kullanımı önerilmeyen bu iki zararlı maddenin implant üzerindeki bazı olumsuzlukları aşağıda sıralanmıştır.

 • Sigara kullanımının ağız içerisinde dokularda uluşan bakteri plağına zemin hazırlayarak, enfeksiyon riskini arttırması
 • Sigaranın karbonmonoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak implantın kemikle bütünleşmesini olumsuz yönde etkiler.
 • Yara iyileşmesini geciktirmek.
 • Kanlanmayı azaltmak.

Not: Sigara kullanan implant hastalarının tedaviden 15 gün önce ve tedavi olduktan sonra 1 ay kadar sigarayı bırakmaları özellikle önerilmektedir.

Источник: https://implantdishekimi.gen.tr/implant-sonrasi-neler-yapilmalidir.html

Bir Günde Implant tedavisi ile aynı gün yeni implant dişinize kavuşabilirsiniz

İmplant Tedavisini Hamilelik Sonrasına Bırakın!

Bir Günde İmplant tedavisi kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu implant tedavisi için aylarca beklemesi söylenen hastalara ideal çözümdür. Hastalarımız bu yöntemle hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmazlar. Aynı gün güzel bir dişle hayatlarına devam ederler.

Bir Günde Implant tedavisi kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu implant tedavisi için aylarca beklemesi söylenen hastalara ideal çözümdür. Hastalarımız bu yöntemle hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmazlar. Aynı gün güzel bir dişle hayatlarına devam ederler.

Bu yöntem aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 • Tek diş implant
 • Birden fazla implant
 • Tüm ağız implant

Bir Günde Implant tedavisi ile Prof. Dr. Ömer Kutay gerek istanbul gerekse yurtdışından gelen hastalara kısa sürede etkili bir tedavi yöntemi uygulamaktadır.

Bu tedavi ile hastalar tedavinin ilk gününden itibaren dişsiz kalmadan hayatlarına devam edebiliyorlar.

Bugün dişsizlik problemi çeken hastaların en çok tercih ettiği tedavi yöntemlerinin başında gelen “Bir Günde İmplant” tedavisi ile aylarcxa beklemekten kurtulabilirsiniz.

Bu tedaviden en çok zamanında tedavi olmayı ihmal etmiş, gevşemiş-sallanan ve hoş gözükmeyen dişlere sahip hastalar faydalanır. Bu hastalar tedavi sonrasında ağızlarındaki çürük ve bakterilerden kurtulmakla kalmaz, yeni sahip oldukları çekici gülüşlerinin doğal sonucu olarak yüksek bir özgüven hissine de sahip olurlar.

Tedaviye uygun diğer hastalar da damak protezlerini kullanmakta güçlük çekenler, diş hastalıkları yüzünden kemik erimesi yaşayanlar, genetik olarak dişi eksik olanlar ve bir kaza sonrası diş kaybı yaşayanlardır.

Unutulmaması gereken bir önemli bir husus daha vardir ki oda; daha öncede belirttiğimiz gibi implant diş tedavisi kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir.

Bu da ancak kişinin diş hekimi tarafından muayene edilmesi sonucu  belirlenebilmektedir.
Bu değişiklik tedavinin fiyatlarını etkilediği gibi süresini de etkilemektedir.

Bir Günde İmplant tedavisi de ancak diş hekimi kontrolünden sonra onaylanabilmektedir.

 • İmplant destekli diş uygulamasını 6-12 aylık sürelerden 1 güne indirir.
 • Yayınlanmış bilimsel belgeler konvansiyonel yöntemlerle çok benzer başarı düzeylerini göstermektedir.
 • Hastalar çiğneme kalitelerinde, güven ve rahatlık düzeylerinde büyük iyileşmeler olduğunu söylemektedirler.
 • İyileşmekte olan diş eti üzerinde rahatsızlık yapan protez damaklardan kurtarır.
 • Tedavi sonrası hastalar neredeyse hiçbir şikayette bulunmazlar.
 • Hastalar yeni gülüşleriyle yenilenmiş bir özgüven hissederler.

İmplantların ve dişlerin bir günde tamamlandığı tedaviler son yıllarda sık uygulanmaya başlandığını görmekteyiz. Özellikle ağız durumları bu tedaviye müsait olan ve çene kemiği yeterli derecede olan hastalarda implantların dişler çekilmiş olsa  bile aynı günde uygulanması ve arkasından hemen aynı gün dişlerin takılmabilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu tür vakalar tabii ki şmltihaplı ve hasta dişlerinden bir günde kurtulmakta, bir günde sağlam implantlara kavuşup üzerlerine dişler takıldığında büyük bir değişimle ve sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmektedirler.

İlk muayene sonucu implantın sizin için geçerli çözüm olduğu ortaya çıktığı takdirde, diğer aşamaların planlamasına geçilir. İmplant planlamasında size uygun implant tipi ve çalışma şekli seçilir. Bunun için röntgen incelemeleri, çene kalıpları bazen de tomografik inceleme gerekebilir.

2. İmplant uygulama

İmplant operasyonu dikişli veya dikişsiz iki farklı şekilde ve genelde ağız uyuşturularak yapılmaktadır. İmplant sayısı fazla ve operasyon geniş ise genel aneztezi ile de yapılabilir.

Basit implant operasyonları bir diş çekimine benzer. Ağrı daha az ve nadir olur genelde birinci günden sonra görülmez.

 İmplant yerleştirme ameliyatı sonuçta yapılacak implant protezin şeklini ve rahatlığını etkileyeceğinden tecrübe, itina ve titiz çalışma gerektirir.

3. İmplant iyileşme süreci

Güncellenmiş bilgilerimize göre implantların kemikle kaynaşması için gerekli süre üst çenede3 ay, alt çenede ise 2 aydır. İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra üzerlerine sabit dişlerin takıldığı durumlarda 2-3 ay beklenmeden dişler takılmış olduğundan hastaların 2 ay süre ile yumuşak besinleri yemeleri önem taşır.

4. İmplant komplikasyonları

Her operasyonda nadir de olsa bazı komplikasyonlar olabilir. İmplantlarla ilgili olarak ciddi bir komplikasyon hemen hiç oluşmaz.

Çok nadir olarak alt dudakta his kaybına sebep olan geçici sinir zedelenmesi 3-4 haftada kendiliğinden düzelir. En sık komplikasyon %2 oranında görünen implant kaybıdır.

Nadiren implantın kemikle bütünleşmemesi sonucunda implant yerinden çıkartılmak zorunda kalınabilir.

5. İmplant bakımı

İmplantlar dişler gibi diş fırçasıyla fırçalanarak temizlenmelidirler. Yetersiz bakım implant çevresinde bir enfeksiyona neden olabilir. Bu durum implantın ömrünün kısalmasına sebep olur ve implant çevresinde operasyon yapılması gerekebilir. İyi ağız bakımı ve diş hekimine 6-12 ayda bir kontrole gitmek implantların maksimum süre kullanılmasını sağlar.

Источник: https://omerkutay.com/bir-gunde-implant/

Diş implantları takıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli

İmplant Tedavisini Hamilelik Sonrasına Bırakın!

İmplant yaptıracak olan kişiden ilk başta genel sağlığıyla ilgili bir bilgi alınarak Hekim ile birlikte değerlendirme yapılır. Genel sağlık açısından herhangi bir problem olmadığına gözlemlendiğinde tedavi aşamasına geçilir.

Çene kemiğinin müsait olduğuna karar verildikten sonra, implant tedavisine başlanılır. Daha sonra çene kemiğinin uygun olup olmadığına bakılır. Kemik uygun olduktan sonra tercih edilecek implant yöntemine göre uygulamaya geçilir.

Öncesinde hastanın enfeksiyon kapmaması için hastaya diş eti tedavisi yapılır. Hastanın ağzına tedavi uygulandıktan sonra implant tedavisine geçilir. İmplant uygulaması sonucu hastalar dişlerini hemen kullanabilir. Yada kemikle kaynaşma süresinin sonunda da kullanabilirler.

Dikişsiz bir implant uygulamasında implantın çapı kadar bir bölge kaldırılır, sert doku lazeriyle çene kemiğine girilir ve bir yuva açılarak implant bu bölgeye yerleştirilir.

Klasik implant tedavisinde, cerrahi işlem ile diş eti kesilir, kemiğin üzerinden implantın çapı kadar yer açılarak implant buraya yerleştirilir.

Dikişli yöntemlerde bir hafta sonra dikiş alınmaktadır. Dikiş alındıktan 2 ay sonra implantın üstü açılır ve diş hastaya yapıştırılır.

İmplantlar tek bir diş eksikliğinde hastaya uygulanabildiği gibi, dişi hiç olmayan hastalara da uygulanabilmektedir.

İmplant uygulandıktan sonra, implant ve kemiğin birbirlerine kaynaması anlamına gelen, `osseointegrasyon? sürecine girilir. Bu süreç, yapılan işleme, kemiğin kalitesi gibi faktörlere göre 2 ay ile 6 ay arasında değişmektedir.

Bu süreçte dişsiz kalmak, özellikle ağzında hiç dişi bulunmayan hastalar ve ön bölgede diş eksikliği olan hastalarımız için estetik ve fonksiyonel kaygılar ortaya çıkarmaktadır.

Günümüzde bu tip hastalarımızda, implantın yapıldığı gün, implantlardan destek alan sabit bir protez uygulayarak bu kaygıları ortadan kaldırıyoruz ve hastalarımızın bu süreci çok daha konforlu geçirmelerini sağlayabiliyoruz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bahsedecek olursak tedaviyi yapacak hekimin bilgi ve tecrübesi kadar, implant tedavisinin yapılacağı klinikteki hijyen kurallarıda önemlidir. Tedaviden sonrası tarafınıza verilmiş olan implant sertifikalarını saklamanız gerekmektedir.

İmplantlar tedavisinde sonra iyileşme safhası yaklaşık 1,5 ay gibi bir zamandır.  İmplantın bakımı, normal dişlerin bakımıyla aynıdır. Ağız hijyeni yapılmadığı sürece diş etlerinde problem olur.

Diş etlerindeki problem implant etrafındaki diş etinin de etkilenmesini sağlayacak ve bu bakım devam etmezse diş etinde bulunan iltihaplanma çene kemiğine kadar ilerleyecek ve çene kemiğinin kaybı meydana gelecektir.

İmplantlar çene kemiğinden destek aldığı için, kemikten olan desteğini kaybettiğinde başarısız olacaktır. İmplant tedavisinin, 18 yaşını doldurmuş ve diş eksikliği olan tüm kişiler için uygulanabilecek bir tedavi şeklidir.

Tek diş eksikliği veya çoklu diş eksikliklerinde  dental implant tedavileri diş eksikliklerinin giderilmesinde sağlıklı bir tedavi yöntemidir.

İmplant Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Tedaividen sonra cerrahiden kaynaklanabilecek sorunlar olarak ağrı, şişlik ve kanamayı söyleyebiliriz. Bu tür şikayetler işlem sonrası ilk birkaç gün olabilmektedir. Tedaviyi gerçekleştiren hekimin vermiş olduğu bilgilere riayet edilip tavsiye edilen ilaçlar kullanılırsa bu süreç sorunsuz olarak atlatılabilir.

Teknolojiin ilerlemesiyle birlikte 3 boyutlu görüntüleme yöntemlerinden alınmış bilgiler neticesinde hazırlanan cerrahi veriler sayesinde (navigasyonlu implant, cerrahi stent) implantlar güvenli ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Yapılan tedavi sonrası rahatsızlıklar ve anatomik yapılara zarar verme riski ortadan kalkmaktadır.

İmplant sonrası bakım

Tedavi  sonrası, ağzı bakımına önem verilmesi gerekmektedir. Normal şekilde diş fırçalamanın dışında, hekimin tavsiye ettiği özel ipler, arayüz fırçaları ve ağız duşları kullanılarak implant uygulanmış bölgenin temizliği sağlanmalıdır.

Ayrıca düzenli olarak kontrollere gidilmesi gerekmektedir. Hekim tarafından önerilen kontrol süreci ilk iki yıl 6 ayda bir, daha sonrasında da yılda bir kere kontrollere gitmektir.

Böylelikle bölgede oluşabilecek problemler, başlangıç halindeyken kişi tarafından fark edilemeyebilir ancak hekim tarafından yapılan muayene sonucunda ortaya çıkabilr, tedbir alınarak oluşabilecek daha büyük sorunların önüne geçilmiş olunur.

Nasıl normal dişlerimizde çay, kahve, sigara gibi sebeplerle lekelenmeler olabiliyorsa ya da kötü ağız bakımı sonunda diş taşları oluşabiliyorsa, aynı şekilde implantlarda da bu tarz lekelenmeler ve diş taşları oluşabilir.

İmplantın en büyük düşmanı, implantın diş etine değdiği yerlerde oluşan taşlardır.İimplant tedavisi yapan hastaların, normal diş bakımlarını dikkatli biçimde yapmalarıve ihmal etmemeleri gerekmektedir. 

Detaylı bilgi için : https://www.

meltemdis.com/implant

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/haber/dis-implantlari-takildiktan-sonra-nelere-dikkat-edilmeli_1180.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.