İmplant (Vidalı Diş) Nasıl Uygulanır?

içerik

Diş İmplantları

İmplant (Vidalı Diş) Nasıl Uygulanır?

Diş implantları bir başka değişle dental implantlar, halk arasındaki deyimiyle vidalı diş, çivili diş artık ne derseniz deyin günümüzde çok yaygınlaştı.

 İmplant sözcüğü Latince ” in = içerisine , içerisinde ” ve ” planto = ekme, dikme , yerleştirme , gömme ” anlamına gelen sözcüklerin bileşiminden oluşmuştur.

Bundan 15-20 sene öncesine kadar çok nadir uygulamalar arasındayken artık diş çekimi kadar rutin diş hekimliği uygulamaları arasında yerini aldı. Tabi bunda da haklı nedenler var.

Düşünsenize kaybettiğiniz dişinizin yerine dişin hem kökünü hem de üst yapısını taklit eden, fonksiyon açısından gerçek dişinizin eksikliğini size hiç hissettirmeyen, dişinizin olmadığını zamanla sizin bile unuttuğunuz yeni dişleriniz oluyor birden takıp çıkarttığınız o eski protezlerinizden kurtuluyorsunuz. Ne güzel değil mi?

Evet diş implantları gerçekten de bu kadar kullanışlı ve güzel oluşumlar. Ama tabi baştan doğru planlamayı, doğru cerrahi uygulamayı ve üzerinin doğru protezini yapmak kaydıyla yoksa bu işin sizin ve hekiminiz için kabusa ve işkenceye dönmesi içten bile değil. Artık paranıza mı yanarsınız, emeğinize mi çektiğiniz sıkıntıya mı  siz düşünün gerisini.

Şaka bir yana dental implantlar ömrünüzde sınırlı sayıda yaptıracağınız hem maddi hem manevi külfetli bir işlem dizisi o yüzden baştan yanlış karar verilir ve uygulanırsa gerçekten her şeyin çok çabuk boşa gitmesi mümkün.  Baştan doğru bir planlama ve iyi  bir implant cerrahi uygulaması çok önemli.

Baştan verilen doğru karar sonuçta da bizim yüzümüzü güldürecektir. 

Bu yazımızda siz hastalarımızı bilgilendirmek amaçlı implant hakkında genel bilgiler vereceğiz.

İmplanta Hazırlık

İmplant öncesi hastayla ilk önce güzel ve ayrıntılı bir ön görüşme gerçekleştirilmeli. Bu görüşmede;

 1. Hastanın Şikayeti
 2. Hastanın Tıbbi Geçmişi
 3. Hastanın Dental Geçmişi

Hasta Şikâyeti; Hastanın şikayetini ve beklentilerini hekimin tam olarak anlaması ve ayağı yere basmayan isteklerin olmayacağı konusunda hastaya bilgi verilmesi gereklidir.

Hastanın Tıbbi Geçmişi; Diabetes Mellitus, Rheumatoid Arthritis, Osteomalacia, Osteogenesis Impefecta, Osteoporosis , İmmün yetersizlik (HIV, Immunosuppressive İlaçlar), Radyasyon Terapisi , Mental veya Psikolojik rahatsızlıklar, Kanama Bozuklukları (Hemorrhagic diathesis, antikoagulan ilaç kullanımı) gibi hastalıklar açısından değerlendirme yapılmalıdır.

Hastanın Dental Geçmişi; Hastanın geçmişteki diş hekimi tecrübeleri araştırılarak daha önce mevcut olan kronik abseler veya iyileşmeyen yaraların mevcudiyeti araştırılır. (diabetes mellitus).

Hastanın sahip olduğu restorasyonlar değerlendirilerek hastanın implant tedavisinden beklentileri değerlendirilir ve daha önce yaptırdığı tedavilerde varsa çektiği sıkıntılar ve mevcut sorunlar değerlendirilerek aynı sorunlarla implant tedavisinde de karşılaşılmaması için çalışılmalıdır.

Bunlar etraflıca sorgulanıp hasta dosyasına not alındıktan sonra 'Ağız İçi' muayeneye geçilmelidir.

Ağız içi muayene

Teşhis Modelleri, Sert ve Yumuşak Doku Değerlendirmesi ve Radyolojik Değerlendirmeyi kapsar.

Teşhis Modelleri; Bu aşamada hastanın plastik ağız içi ölçüleri alınarak model üzerinde implant yerleri, kemik miktarı, mevcut dişlerin açıları, protez planlaması gibi aşamalar değerlendirilir. Eğer istenirse akrilik rehberler hazırlanabilir.

Sert ve Yumuşak Doku Değerlendirmesi; Bu aşamada gözle ve elle implant yapılacak bölgenin ve çevresinin sağlığı, kemik miktarı, implant bölgesinin genişliği diş hekimince değerlendirilir.

Radyolojik İnceleme; Radyoloji implant planlamasında çok önemli bir yer tutar. Çünkü implant yapılacak kemik  bölgesini çıplak gözle görme imkanı yoktur. Çoğunlukla implant yapımı için iki boyutlu radyografiler kafi gelse de .

İmplant sayısına, kemik miktarına, anatomik oluşumlara yakınlığına bağlı olarak dental tomografiler gibi daha ayrıntılı ve boyutlu veriler sunan radyografik araçlara da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bu filmlerden implant bölgesinin mandibular kanal, maksiller sinüs gibi anatomik oluşumlarla ilişkisi, hangi boyutta implant yapılacağı, kaç implant yapılacağı, çevre dokuların sağlığı gibi çok yönlü değerlendirmeler yapılmaktadır.

İmplant Öncesi Gerekli Kemik Miktarı?

İmplant başarısını etkileyen en önemli unsurlardan birisi yeterli kemik miktarıdır.

İmplant ilk başlarda kemiğe belli miktarda vidalama hareketi ile mekanik olarak tutunsa da implantın esas özelliği osteointegrasyon denilen kemikle arasında bir bağ oluşması ve kemiğin bir parçası adeta devamı gibi davranmasıdır. O yüzden implant öncesi hangi boyutta implant yapılacağının ve etrafındaki kemiğin miktarının belirlenmesi son derece önemlidir.

Örnek olarak 4x10mm lik bir implant için en az 6-7mm'lik alveol kemiği kalınlığı gerekirken alt çenede alt çene siniri'nin üstünde en az 12mm kemik bulunmalıdır.  İmplant yüzeylerinin çevresinde en az 1-1,5mm kemik bulunacak şekilde implant yerleştirilmelidir.

Dişsiz bölgeler ölçülerek bir veya daha fazla implant üstü kron yapımı için gerekli mesafe olup olmadığına bakılmalıdır. İki diş arasındaki minimum mesafe 7mm'dir.İki diş arasına ideal 4mm'lik iki implant yerleştirilmesi için gerekli minimum mesafe 14mm'dir.

Buna göre diş implant arası mesafe 1,5mm, implant-implant arası mesafe 3mm olmalıdır. Eğer iki diş arasındaki mesafe 7-14mm arsında ise geniş çaplı tek bir implant düşünülmelidir.

Eğer aralık 12mm ise iki dar çaplı implant da düşünülebilir fakat dar çaplı implantların daha zayıf olduğu unutulmamalıdır. 

Restorasyon abutment, abutment vidası ve krondan oluşmaktadır. Bütün bu öğelerin yerleşmesi için implant ile karşı çene diş arasında minimum 7mm aralığa ihtiyaç vardır.

İmplant öncesi tüm bu aşamaları geçtikten ve hangi bölgelere, hangi boyutta, kaç implant yapacağımıza karar verdikten sonra artık implantların cerrahi olarak hasta ağızına yerleştirilme aşamasına geçebiliriz.

İmplant Cerrahisi Öncesi Hastanın Hazırlanması

Bu aşamada hastanın cerrahi öncesi kullanması gerekli ilaçları varsa onların alınması sağlanmalı, karnı tok olmalı, ağız hilyeni sağlanmış olmalı, ve stressiz , konforlu en önemlisi de son derece steril ve dezenfekte bir ortam hazırlanmalıdır. Açık, kemiği de ilgilendiren bir yara oluşturulacağından sterilizasyon kurallarına uymak çok önemlidir.

Ayrıca cerrahi öncesi tüm ekipmanın tam ve çalışır olduğu kontrol edilmeli. Her türlü komplikasyona karşı müdahale için gerekli olan acil müdahale ilaçları hazır bulundurulmalıdır.

İmplant Uygulaması

İmplant vakanın durumuna ve ağız yapısına göre çeşitli cerrahi yaklaşımlarla ağız içine yerleştirilebilir. Bunlar;

 1. İki aşamalı cerrahi implant uygulaması
 2. Tek aşamalı cerrahi implant uygulaması
 3. Çekim boşluğuna implant uygulanması
 4. Flepsiz implant uygulaması
 5. Split osteotomiyle implant uygulaması. Şeklinde gruplandırılabilir.

İki aşamalı cerrahi implant uygulaması;

Anestezi sonrası özel kesilerle implant yapılacak kemik bölgesi açığa çıkarılır. İmplant çene kemiğine yerleştirilir, daha sonra diş eti implantı tamamen örtecek şekilde kapatılır ve implantla kemik yüzeyinin bağlantı kurması için 2-6 ay arasında değişen sürelerde beklenilir ve sonrasında implantın üst yapısı yanı protez yapımı aşamasına geçilir.

Tek Aşamalı İmplant Uygulaması;

İmplant yerleştirildikten sonra diş eti ile tamamen örtülmez bir kısmı gözükür halde bırakılır ve sonra çok beklemeden üst yapısının hazırlanma aşamasına geçilebilir. Özel implant türlerinde, enfeksiyonun olmadığı kemik miktarının fazlasıyla yerli olduğu kritik olmayan vakalarda tercih edilir.

Çekim Boşluğuna İmplant Uygulaması;

Bazı vakalarda gerekli şartlar uygunsa bir diş çekilir çekilmez yerine implant yerleştirilebilir.

Bu sayede hasta hem çekim hem de implant için ayrı ayrı stres yaşamadan tek seferde dişsizlik sorunundan kurtulabilir. Estetik ve fonksiyon olarak uzun süre problem yaşamaz. Belli durumlarda uygulanabilir.

Diğer türlü genelde çene cerrahı çekim sonrası implantı uygulamadan önce 2-3 ay gibi bir süre beklemeyi tercih eder.

Flepsiz implant uygulaması; Yine bazı durumlarda implant boyutları ve diş etinin durumuna göre cerrahi olarak diş etine herhangi bir kesi yapılmadan direkt diş eti üzerinden implant yerleştirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu sayede hastaya ilave bir yara oluşturulmamış olur.

Bu kadar ayrıntılı bilgiden sonra diş implantları hakkında sık merak edilen konuları soru cevap şeklinde özetlersek sanırım hastalarımız için daha faydalı olacaktır;

Diş İmplantları, Dental İmplantlar Nedir?;

İlk defa 1952 yılında Branemark tarafından tanımlanmış daha çok titanyumdan üretilen. Diş kemiğine yerleştirilip eksik dişin hem kökünü hem kron kısmını taklit eden diş protezlerine verilen genel isimdir.

Diş İmplantı Kimler Tarafından Yapılır;

Daha çok Ağız Diş Çene Cerrahisi uzmanları tarafından yapılsa da. Günümüzde  genel diş hekimlerince  rahatlıkla uygulanmaktadır.

Diş İmplantlarının Başarı Oranı Nedir;

Doğru teşhis, doğru cerrahi uygulama ve doğru protez planlaması ile birlikte başarısı %98 lere varmaktadır.

Dental İmplant Uygulaması Çok Ağrılımıdır?

Diş çekim kadar düşünülebilir. Operasyon sonrası ekstra bir komplikasyon gelişmez ise hastanın konforu birkaç gün bozulmaktadır.

Dental İmplant Uygulamasının Prosedürleri Nelerdir?

İlk önce ağız içi  ve radyolojik olarak muayene edilir, hasta istekleri de dikkate alınarak implat tipi ve miktarı tespit edilir. Cerrahi olarak implant yerleştirilir. Sonra 2-3 ay beklenip protez kısmı yapılır. Beklemesiz implantlar da mevcuttur ama uygun şartların oluşması gerekir.

Diş İmplantı Fiyatları Nedir? Dental İmplantlar Kaç Liradır? Vidalı Diş Fiyatları?

Bunun fiyatını ancak ayrıntılı bir muayeneden sonra diş hekimiz belirtebilir. İmplant fiyatı, implantın markasına, sayısına, üzerine yapılacak protezin tipine göre çok çeşitlilik gösterebilir. Telefonla ya da internet üzerinde sağlıklı bir fiyat bilgisi almanız mümkün değildir.  O yüzden implant yaptırmak istiyorsanız diş hekiminize muayene olmalısınız.

İmplant Ömrü Ne Kadardır?

Uygun yapılmış ve planlanmış bir implantı uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. Ama bazı durumlarda implantlar yerleştirildikten kısa bir süre sonra kaybedilebilmektedir. Bunun yanlış kuvvet dağılımından, sistemik rahatsızlıklara, ağız içi enfeksiyonlara, implantın yapısına kadar bir çok farklı nedeni olabilir.

Hiç Dişim Yok. Komple İmplant Yapılabilir mi?

Tamamen dişsiz vakalarda da implant mümkündür. Hastanın yaşı ve kemik seviyesi uygunsa sabit çıkmayan köprü tarzı protezler yapılabileceği gibi implantın tutuculuğunu arttırdığı takıp çıkarılabilen hareketli tarzda protezler de yapılabilmektedir.

Ortodontik Tedavi Esnasında İmplant Yapılır mı?

Genelde implant yapımı için ortodontik tedavinin bitmesi beklenir. Ortodonti uzmanı implant yapılacak boşlukları  ve çevre dişlerin konumlarını ortodontik tedavi ile ayarladıktan sonra implant yapılması mümkün hale gelir.

Diş Etlerim Hasta, Dişerim Sallanıyor İmplant Yapılır mı?

Diş eti hastalıkları implantta başarısızlık nedenlerinden biridir. Sallanan dişler gerekli görüldüğünde çekilip diş eti hastalıkları kontrol altına alındıktan sonra implant yapılması mümkündür.

Источник: http://enverakinozkan.com.tr/dis-implantlari

İmplant Diş (Vidalı Diş) Nasıl Yapılır?

İmplant (Vidalı Diş) Nasıl Uygulanır?

Dişler, yemek yeme ve konuşma fonksiyonları için çok önemlidir. Bu nedenle diş kaybı olmaması için büyük çaba sarf edilir. Diş kaybını önlemek için belli aralıklarla muayene olarak gerekli tedavileri yaptırmak ve diş hekiminin tavsiyelerine uymak gerekir. Bunlar yapılmazsa diş, diş eti veya çene kemiği problemleri ortaya çıkabilir. Sonuç olarak da diş kayıpları görülebilir.

Diş kayıpları çiğneme fonksiyonun aksamasına neden olur ve kişi istediği gibi beslenemez. Çok sayıda diş kaybı varsa kişi yiyecekleri hiç çiğneyemez. Zamanla sindirim problemleri ve kilo kaybı gibi sorunlar ortaya çıkar. Diş kaybı görülen durumlarda diş hekimlerinin uygulayabileceği bazı tedavi seçenekleri vardır.

Bunlar: Hareketli protezler, köprü protezler ve diş implantı uygulamalarıdır.

İmplant Diş Nasıl Yapılır?

  ->  Eğer bir tane değil de çenenin tümüne implant yapılacaksa ilk etapta hangi bölgelere implant diş vidası yerleştirileceğine karar verilir ve bu bölgelerin ölçümü radyografi yardımıyla yapılır.

  ->  Daha sonra implantın yerleştirileceği bölgedeki diş eti kesilir ve açılır.

  ->  Çene kemiğine, implant vidasının yerleşmesi için yeterli boyutlarda delikler açılır. Diş çekiminden hemen sonra çekilen dişin boşluğuna da aynı işlem uygulanabilir. Böylece diş çekimi yarasının iyileşme süresiyle implant yarasının iyileşme süresi birleştirilebilir.

  ->  İmplant vidaları bu deliklere yerleştirilir ve açılan diş eti orijinal konumuna getirilerek dikilir.

  ->  Bir hafta sonra hastanın dikişleri alınır.

  ->  Vida yerleştirildikten sonra ortalama 3-4 ay beklenir. Bu süreçte implant vidanın etrafında bir kemik oluşumu gözlenir ve vida kemik tarafından sıkıca tutulur.

    ->  Vidanın etrafında yeterli düzeyde kemik oluşunca hastanın çenelerinden ölçü alınır.

  ->  Bu ölçüye göre implantın üstüne uygun protez yapılır ve takılır.

  ->  Hasta belli aralıklarla kontrole gelir ve yapılan dişle ilgili bir sıkıntı olup olmadığına bakılır.

  ->  İyi yapılmış bir diş implantı ömür boyu kullanılabilir.

İmplant Dişin Özellikleri Nelerdir?

  -> Hareketli protezler gibi takıp çıkarma gereksinimi yoktur. Hasta, ağzında doğal dişi varmış gibi hisseder.

  ->  İmplant dişin çiğneme kuvvetlerine olan direnci köprü protezlerden daha fazladır.

  ->  İmplant diş, diğer protez türlerine göre daha uzun ömürlüdür.

  ->  İmplant diş, diş hekimliğinde uygulanan en pahalı tedavi yöntemlerinden biridir.

  ->  Başarıyla yerleştirilmiş bir implant dişin zararı yoktur. Ancak işinin uzmanı olmayan bir doktora yaptırıldığında önemli derecede kötü sonuçları olabilecek cerrahi bir operasyon gerektirdiği için dikkatli olunması şarttır.

İmplant Dişler Kaç Parçadan Oluşur?

İmplant dişler 3 parçadan oluşur. Bunlar;

  -> Çene kemiğinin içinde kalan implant gövdesi

  ->  İmplant gövdesinin üst kısmına oturan vida

  ->  Ağızda görülen implant üstü protez diş

Kimler İmplant Diş Yaptıramaz?

  ->  AIDS gibi bağışıklık sistemini çökerten ve doku iyileşmesini engelleyen hastalıkların varlığında

  ->  Hamilelerde

  ->  İleri dereceli anemi hastalarında

  -> Yüksek risk gurubundaki kalp ve damar hastalarında

  ->  Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında

  ->  Aşırı sigara kullanımı nedeniyle diş eti ve çene kemiğinde rahatsızlık bulunanlarda

  ->  Çene kemiğinin kalınlığı, implant vidası yerleştirmeye yeterli olmayan kişilerde

 Çene Kemiğinin Kalınlığı Yetersizse?

Çene kemiği, çeşitli periodontal hastalıklar veya diş kayıpları nedeniyle zarar görerek incelebilir. Bu incelme kemiği implant diş vidası koyulamayacak seviyeye getirirse kemik tozları kullanılır.

Öncelikle kemiğin ince olduğu bölgelere kemik tozu yerleştirilir ve bunların çene kemiği ile kaynaşarak sağlam bir yapıya dönüşmesi beklenir.

Çene kemiğinin ilgili bölgesi yeterli kalınlığa ulaştıktan sonra standart implant diş uygulamasına geçilebilir.

0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/implant-dis-vidali-dis-nasil-yapilir/

Dental İmplant (Vidalı Diş) Nedir? | Dentista Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İmplant (Vidalı Diş) Nasıl Uygulanır?

İmplant çeşitli biyolojik uyumlu materyallerden yapılmış suni diş kökleridir.

Sorunun tam cevabı ve açıklaması olarak, hastanın fiziki yapısına uyumlu yapıdaki maddelerden  ( Genellikle Titanyumdan ) üretilmiş ve çene kemiğine cerrahi operasyonla yerleştirilen diş kökününe  İmplant denir. Ve üzerine yerleştirilen yapay dişe, implant üstü dişprotezi denilir.

İmplantlar hemen diş çekiminin sonrasında uygulanabildiği gibi, çok eskiden çekilmiş diş boşluklarına da uygulanabilir.

İmplant fiyatları, ödeme kolaylıkları ve merak ettiğiniz tüm konularda 0212 417 18 48 veya 0 553 052 66 48 numaralı telefonlarımızdan arayabilir ya da bize yazın bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Diş implantının özellikleri ;

Kaybedilen dişlerin tedavi yöntemleri içinde en tercih edilen ve başarılı olan tedavilerden biri olarak kabul edilen ve  hastalarımıza tavsiye ettiğimiz bir diş tedavi çeşididir. Fonksiyon bozukluğu , düzeltilemeyen görüntü bozukluğu ve diş kayıplarında;

 • Yeme içme görevlerini yerine getirememesi
 • Sesin bozulmasını engellemesi
 • Görünüşünün şık ve estetik olması
 • Uzun ömürlü ve genellikle sorunsuz olması
 • Memnuniyet oranın yüksek olması
 • Doğal dişin görevlerini yerine getirebilmesi
 • Kişinin yüz görünümde değişikliğe sebep olmaması

gibi çeşitli nedenler de bu yöntem daha iyidir ve daha kalıcı bir çözüm olarak kabul edilir. Dışarıdan diş belli olmaz  normal dişle aynı gözükür.

Diş tedavi yöntemleri içinde en sağlıklısı ve tercih edilmesi önerilen diş implantı tedavisinde başarısızlık oranı neredeyse yok denilecek kadar azdır ve bu oran % 2 civarında seyretmektedir.

İmplant Diş Tedavisi

Dental implantın ağızda eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirildiğini söyleyen Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı doktorumuz, ister tek diş ister çoklu diş eksikliklerinde, genel sağlık durumu iyi olan, kemik gelişimini tamamlamış herkese  Diş implantı Tedavisi  yapılabileceğini ifade etti.

Bir implantın ağızda uzun süre kalabilmesi için çevresinde yeterli kemik hacmi olmalıdır.  Yeterli kemik hacmi olmayan hastalarda değişik boy ve çaplarda üretilen dental implantlar kullanılmakta ve çeşitli ileri cerrahi teknikler kullanılarak, kemik tozu vb. destekleyici materyallerinden faydalanılarak implant uygulanılabilir hale getirilmektedir.

Operasyonu muayenehane ortamında lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Tamamen ağrısız bir işlemdir. Hasta operasyon sonrası hekimin tavsiyelerine uyduğu takdirde çok fazla bir sıkıntı yaşamadan normal günlük hayatına devam edebilmektedir.

Yerleştirilen implantın kemiğe tam kaynaması  üst çenede 3-6 ay alt çenede 2-4 ay arası sürmektedir. Hastanın daimi protezi bu süre bittikten sonra uygulanabilir. Hasta sıklıkla bir iki hafta sonra geçici bir protez kullanabilir.

Tedavi sonrası ağız temizliği ve bakımı implantın ömrünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Operasyon yapılan çevrenin ve protezin temizliği günlük olarak titizlikle yapılmalıdır.

İmplant takılırken ağrı olur mu ?

İmplantlar genellikle lokal anestezi altında yapılır ve işlem sırasında kişi herhangi bir ağrı hissetmez. Ancak takıldıktan sonraki günlerde  ağrılar yaşamak oldukça yaygındır, ancak bu ağrı diş hekiminiz reçete düzenli ağrı kesici  anti-enflamatuar ile kontrol edilebilir.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir ?

Diş İmplantının başarı olabilmesi için en temel unsur sağlıklı çene kemiği ve diş etidir.

 • Çene kemiğinin implant vidasını kabul edecek boyutta ( genişlikte ve yükseklikte ) olması gerekmektedir.
 • Kemik kalitesi düşük ve diş eti problemi olanların tedavi yaptırması için öncelikle diğer sağlık sorunlarını çözüme kavuşturmaları gerekmektedir.
 • Genel Sağlık sorunu olmayan ( Cerrahi müdehaleye fiziki yeterliliği olan ). Kemik erimesi bulunmayan ve kemik yaşı oturmuş ve diş eti problemi olmayan herkese kolaylıkla cerrahi olarak eksik olan dişinin yerine implant diş yapılabilmektedir.

Kemik erimesi durumunda öncelikle bu yönde tıbbi çözüme kavuşularak  tedavi süreçlerine geçilmektedir. Bahsi geçen uygun sağlık şartları taşımayanlara  işlem yapılamaz.

İmplant Ömrü ne kadardır ?

İmplantın ömrü eğer gerçek ve kaliteli malzeme ile üretildiyse sağlık sorunları olmadığı taktirde sınırsızdır . Aşağıda yer alan sağlık sorunları durumunda diş kaybı yaşanabilir.

Bunlar;

 • Ağız içindeki bakterilerin üremesi sonucu dişi kaybetme
 • İltihap ve mikrop kapma nedeniyle dişi kaybetme
 • Diş implantını kemiğin reddetmesi
 • Merkezi Sinir Sistemi kaynaklı sorunlar

Bahsi geçtiği gibi sürecin implant ömrü üretim malzemesinin kalitesine göre değişmektedir. Diş ömrü en yüksek olan metal titanyumdur. Genellikle ömür boyunca sorunsuzca kullanıldığı gözlemlenmiştir.

İmplant diş çürür mü ?

” İmplant vidalı diş ” dir. Malzemesi titanyumdur ve diş protezide porselen olduğu için dişte çürüme olmamaktadır. Kalitesiz malzeme kullanımında deformasyonlar görülmesine rağmen genel olarak şikayet oranı çok düşüktür. Kemik erimesi sağlık sorunlarından dolayı problemler gözlenebilmektedir.

Tedavi kaç yaşında yapılır ?

Diş İmplantı için belirli bir yaş sınırı yoktur. Dikkat edilmesi gereken hastanın kemik gelişimi tamamlamış olması ve cerrahi süreçlerde genel sağlık durumunda problem olmamasıdır.

İmplantın Sağlığa Olumsuz Etkileri

İmplant  kök çene kemiğine  ilk takıldığı zaman alışma evresinde doğal olarak ağrı  yapabilir. Onun dışında bir yan etkisi yoktur. Metal olarak titanyum kullanılması gereklidir.

 Ama bazı durumlarda sahte olarak farklı madenlerden üretilenler ve merdivenaltı klinklerde takılanda yan etkileri olarak metal alerjisi olan hastalara alerji yapan metalden yapılmış kökten kaynaklanır.

Bu yüzden hastane ortamında ve uzman doktorlar eşliğinde yapılması gereken bir operasyondur.  Bahsi geçen durumların dışında zararlı değildir aksine çok sağlıklı ve faydalıdır.

Montajı sırasında siyanür kullanılmadığı takdirde ( Hastanelerde kullanılmaz merdiven altı kliniklerde kullanıldığı rapor edilmiştir. ) implant metali kendi kendine kanser yapmaz çünkü sadece sağlık bakanlığının onayladığı metaller kullanılmaktadır.  Tedavi sonucu hastaların yorumları ise çoğu hastalar tarafından olumlu ve tavsiye niteliğindedir.

İmplant Diş koku yapar mı ?

Sigara içmenin implant dişin üzerinde dolaylı olarak olumsuz etkileri vardır sigara içmek genel ağız kokusuna sebep olabilir.  Normal şartlarda hastanın doğal dişinin çürük olmadığı ve diş bakımı temizliğine dikkat ettiği sürece dişten dolayı koku olduğu gözlenmemiştir. Yani doğal süreçlerde hijyen kurallarına uyulduğunda ağız kokusu yapmamaktadır.

Diş implantı Riskleri nelerdir ?

İmplant diş riskleri olmayan bir tedavi yöntemidir.

İmplant diş sorunları  dişin metali kabul etmemesi metale alerji tepkileri, kemik erimesi sonucu uygun şartların olmamasıdır.

İmplant Diş Teknikleri Nedir ve Nasıl Yapılır  ?

 • Lazer ve cerrahi diş implantı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Lazerle  yapılması çok pahalı bir yöntem olduğundan, iyileşme süresindeki sıkıntılardan ve sık gözüken yan etkilerinden dolayı tercih edilen bir yöntem değildir doktorların genellikle cerrahi yöntemi tercih edilmektedir.
 • Cerrahi yöntemle yapılan operasyonlarda vidalı diş çene kemiğine entegre edilmektedir.

Diş implantları, çoğunlukla  titanyum metaliyle yapılmaktadır. Bu metal türü kemik yapısı ile muhteşem bir uyum sağlayarak zamanla bütünleşmektedir.

 Kemik ile titanyumun bütünleşme sürecine ” osseointegrasyon ” adı verilir. Kemikde dış cerrahi müdehale ile yuvası yapılır ve buraya titanyum vida yerleştirilir daha sonra üzerine protez diş geçirilerek doğala yakın bir implant elde edilmiş olunur.

 • Kron protez,
 • Köprü protez,
 • Hareketli diş protezi,

Şeklinde 3’e ayrılır. Yerleştirilen protezle tedavi süreci tamamlanır.

 İmplant diş yaptırırken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ?

İmplant diş yaptıracaksınız, Bu konuda size yararlı olabilecek en iyi şey doğru tercihi yapmadan önce doktorunuza danışmanızdır. Çünkü doğru malzeme ile sorunsuz bir tedavi yaptırmak sağlığınız açısından çok önemlidir.

Tedavinin başarısında kullanılan implant markası kadar aşağıdaki dört hususda önemlidir.

 1. Dişhekiminin cerrahi beceri ve tecrübesi
 2. İmplantın üzerine yapılacak olan protez ve oklüzyon (dişlerin birbiri ile olan ilişkisi)
 3. Hastanın kemik kalitesi
 4. Tedavi sonrası ağız hijenine verilen önemdir.

Tüm şartlar oluştuğunda geriye doğru tercih için protez dişin yapılacağı ve implantın kökünü oluşturan ürünü seçmeye gelecektir.

 implant diş çekildikten sonrası…

İmplant diş tedavisi genellikle  iki üç ay kadar sürmektedir. Dişin iyileşme , yeniden faal ve fonksiyonel olarak kullanabilme süresi normal hastalarda cerrahi operasyonundan sonra ortalama  2 , 3 ay sürmektedir. Bu süreç zarfında titanyum veya diğer metallerden olan implant çene kemiğine adepte olarak tutunur ve protezi taşıyabilecek gücü kazanır.

İpucu : Doktorunuza danışın, Online randevu formlarından birine sorunuzu ve bir iletişim numarası bıraktığınız andan itibaren yetkili kişiler arayarak implant fiyatları hakkında sizlere bilgi verecektir.

Diş implantları hakkında diğer bilgiler:

* İmplant Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

* İmplant diş tedavisinde risk var mıdır?

* İmplant sonrası ağız bakımı

Источник: https://www.dentistadis.com/dental-implant-vidali-dis-nedir/

İmplant Nedir? Nasıl Uygulanır?

İmplant (Vidalı Diş) Nasıl Uygulanır?

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleridir. Bunlar eksik dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü ve yaşam boyu sorunsuz şekilde kullanılabilen daha çok titanyumdan yapılan vidalardır.

Bunlar diş doktorları tarafından steril ortamlarda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilirler. Bu işlem sonrasında yaklaşık olarak iki-üç ay içinde implant çene kemiğine tamamen tutunur.

Bu aşamalardan sonra gerçek bir diş kökünün yerini alan implant, üzerine konacak protezi taşıyacak duruma gelir. Bazı durumlarda hastalara genel anestezi uygulanabilir.

İmplant uygulamasının yapılabilmesi için, öncelikle implantı destekleyecek kemik yapısının olması ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Bunlar olmadığı durumda ilave kemik cerrahisi uygulamalrı ile de implant yapılır ve başarı oranı çok yüksektir.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

İmplant uygulamasının yapılmasının en büyük avantajı implant proteze sahip olmaktadır. Yani hastalar kaybetmiş oldukları dişlerin yerine hemen hemen aynı özellikte olan sabit dişlere sahip olunmaktadır.

Kaybedilen dişler yerine yapılan doğru bir uygulama çoğu zaman kendi dişlerinizden daha iyi sonuçlar verebilir. Uzun yıllar implant dişlerin kullanımı mümkün olabilir. Ancak bunların sağlanması için implant uygulamasının uygun koşullarda yapılması gerekir.

Hastalar bunlara kendi dişleri gibi bakım yapabilmekte ve sorunsuz şekilde kullanabilmektedir. Ayrıca çekilen dişin bulunduğu kemik zamanla fonksiyon görmediği için zamanla eriyecektir. Çekim sonrası yapılacak implantla kemik erimesi azalacak ve sonra da tamamen duracaktır.

Bu yüzden kemiğin korunması hastanın implant sayesine elde ettiği önemli bir avantajdır.

İmplant türleri nelerdir?

Endosteal implantlar: Bunlar cerrahi yolla çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra diş eti dokusunun iyileşmesiyle ikinci bir işlem yapılıpdişeti  şekillendirilir. Uygulanan son aşamada yapay dişler, köprüler ya da protezler gruplar şeklinde implanta bağlanmaktadır. Pratikte en çok kullanılan implant şeklidir.

Subperiosteal implantlar: Bu türler diş eti dokusunun alt kısmına çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeveden meydana gelir. Diş eti iyileştikten sonra metal çerçeve çene kemiğine sabit durumuna gelir. Metal çerçevede bulunan materyaller diş etlerinden dışarıya çıkar. Buralara implantlar monte edilir. En fazla kullanılan endosteal vida şeklinde olan türleridir.

İmplant herkeste rahatça kullanılabilir mi?

Hastalarda implantları yerleştirecek kemik yapısının bulunması halinde (kemik yoksa yapay kemik oluşurulabilir) ve yaraların iyileşmesini engelleyecek sistemik bir hastalığın olmaması halinde, istenildiği  kadar implant kullanılabilir. Yerleştirilen vidaların belirli bir boyu ve genişliği bulunmaktadır.

Çene kemiği bunları alabilecek kadar uygun genişlikte olmalıdır. Yani başarılı bir implant uygulaması çene kemiğinin durumuna bağlıdır. Ayrıca uygulanan tedavi sırasında ve tedaviden sonra diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. İmplant uygulaması kemik gelişimi tamamlanmamış kişiler için uygun değildir.  Bu da genelde 18 yaş civarıdır.

Bu yaşdan sonra rahatlıkla uygulanabilir.

İmplant uygulamasında acı duyulur mu?

Yapılan anestezi uygulaması ile implant tedavisi acı vermeden tamamlanır. Uygulama sonrasında oluşabilecek ağrılar uygun bir ağrı kesici ilaçla giderilebilir. Bu tedavide duyulan acı normal bir diş çekimi sonrasında oluşan ağrı kadardır. İmplant yerleştirildikten sonra 1-3 ay içinde iyileşme sağlanır. Bu süreçte hastalara geçici protezler takılır.

İmplant tedavisi ne kadar sürede tamamlanır?

Uygulanan tedavinin tamamlanması hastanın durumuna ve yapılan işlemlerin içeriğine bağlı olarak değişir. Uygulanan operasyon yarım saatte ya da 1-2 saat içinde tamamlanır. Hastaların kemik yapısı ve dişlerinin durumuna göre yaklaşık olarak 1-3 ay sonra kalıcı protezler yerine takılarak tedavi tamamlanır.

İmplant temizliğine önem vermek gerekir mi?

Ağız içine takılan yabancı maddelere kendi dişlerinizden daha fazla önem vermeniz gerekir. İmplantlar temizliği kolay olan ve fazla zaman almayan özelliğe sahiptir. İnsanlarda diş sağlığı ve başarılı bir diş tedavisi için en önemli etken ağız ve diş temizliğine verilecek önemdir.Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

İmplant üzerine kalıcı protez nasıl yerleştirilir?

İmplant tedavisi sırasında kalıcı protezlerin yerleştirilmesi protezin şekil ve özelliklerine bağlı olarak değişir. Kalıcı protezler bazen porselen protezlerle sabitlenerek yapılır ve hasta kendi dişi gibi protezi kullanır. Bazen de hastanın takıp çıkaracağı şekilde damak protezleri uygulanabilir.

İmplant doğal bir görünüm sağlar mı?

İmplant uygulamasının doğal bir görüntü vermesi için, implant uygulaması üzerine yapılan porselen dişlere önem vermek gerekir. Özellikle ön dişlere yapılan implant tedavisinde porselen dişlerin kullanılması doğallığı sağlayacaktır.

Bunun dışında zirkonyum abautment ve zirkonyumdan yapılan protezlerde ön dişler için tercih edilebilir. Bunlar daha doğal ve estetik bir görüntü verir. Azı dişlerde ise titanyum bazlı abautmentlerle yapılacak protezlerle dayanıklılık  sağlanabilir.

Azı dişler besinlerin çiğnenmesinde ve öğütülmesinde kullanıldığından, titanyum abautmentli protezler daha uygun görünmektedir.

İmplant tedavisinin ömrü kaç yıl olur?

Bu tedaviyi uygulayan doktorun tecrübesi ve tedavi uygulanan hastanın dişlerine ve ağız sağlığına önem vermesi ve sigara kullanımı implant dişin ömrünü belirleyecektir. Ağız sağlığına ve diş sağlığına dikkat edilmezse implantların ömrü uzun olmaz.

Uygun koşullarda yerleştirilen implantlar uzun süre hizmet eder. Hastanın kemik oranı değerlendirilip, sürekli olarak kontrol altında tutulması implantın ömrünü uzatacak uygulamalardır. İmplant tedavisinde yapay dişlere sahip olunmaktadır.

Uygun şekilde yapıldığında ve iyi bakım uygulandığında ömür boyu kullanılabilirler. İmplantların ömrünü kısaltacak etkenler, doğru bakımın yapılmaması, diş eti hastalıklarının olması ve dişlere özen gösterilmemesi gibi etkenler gelir.

Hastaların alkol ve sigara kullanma alışkanlığının olması normal dişlerde olduğu gibi, implant dişlerde de olumsuzluklara neden olacaktır.

İmplant tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Bu tedaviler uzman diş doktorları tarafından hijyenik bir ortamda uygulanmalıdır. Kötü koşullarda uygulanan implant uygulamasının yan etkilerinin olması kaçınılmazdır. Hastalarda başka sağlık sorunları gündeme gelebilir.

Uygun koşullarda yapılmayan implant tedavileri çene kemiğinin direncini düşürmektedir. İmplant tedavisinde amaç en az implant uygulamasıyla en iyi sonuçları almak olmalıdır.

Gereğingen fazla sayıda yapılan implant uygulaması hem hastayı yorar, hem de riski arttırır.

İmplant tedavisi pahalı bir uygulama mıdır?

Bu tedavinin maliyeti hastalar için oldukça önemlidir.

Maliyetler ilk bakışta fazla gelse bile, uzun yıllar kullanıldığı ve sağladığı kolaylıklar düşünüldüğünde fazla maliyetli olmadığı görülebilir.

Normal porselen diş yapımlarında ileri aşamalarda sorunlar yaşanabilir. Ancak implant tedavisinde iyi bakım uygulanmasıyla yaşam boyu kullanılacak dişlerin sahibi olunabilir.

İmplant tedavisi hangi sağlık sorunlarında uygulanamaz?

İmplant tedavisine engel olacak durumların başında diyabetik hastalar gelmektedir. Ancak bu hastaların düzenli olarak kontrollerini yaptırması durumunda implant tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Diyabetik kontrollerini yaptırmayan ya da yetersiz yaptıran hastalarda iyileşme süreleri uzamaktadır. Bu nedenle hastaların özenle kontrol edilmesi gerekir.

Aşırı derecede sigara kullanma alışkanlığı olan hastalarda implant tedavisi sırasında iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu yüzden implant tedavisi olmak isteyen hastalar sigarayı tedavi öncesinde bırakmalı ve tedavi sonrasındaki iyileşme döneminde sigara içmemelidir.

Bunun dışında kemikleri etkileyen hastalıkları olan ve ilaç kullanan hastalarda doktor kontrolünde implant tedavine başlamalıdır.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/implant-nedir-nasil-uygulanir/

İmplant Tedavisi | İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır? | Uğurel Diş Polikliniği

İmplant (Vidalı Diş) Nasıl Uygulanır?

Dental implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

İmplant uygulamasının faydaları nelerdir?

İmplant tedavisi, rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. Eksik dişler tamamlanırken, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.

Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldıracaktır.

İmplantların çeşitleri var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi vida şekilli olanlardır.

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?

Güvenli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1800lü yılların başından beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar vardır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi dişhekiminiz size verecektir.

İmplantlar hangi durumlarda kullanılabilir?

İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir.

Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir.

Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir.

Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir ağrı olabilir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek bu ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

Sizlerin diğer hastalarımıza, implant tedavisinden sonra nasıl hissettiklerini sormanızı isteriz. Doktorlarımız ve ofis ekibimiz kendinizi rahat hissetmeniz için herzaman yanınızdadır.

Toplam tedavi süresi ne kadardır?

İmplant operasyonlarının günümüzde sadece 10 dakika içinde yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 2.ayda işlem bitirilir. Bu süre zarfında geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebileceksiniz.

İmplantların temizliği önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu belirtmek isteriz.

İmplant temizliği normal dişlerin temizliğinden pek de farklı değildir, temzilik yöntemleri hakkında dişhekiminiz size ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır.

Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı dır.

İmplant üstüne yapılacak protezler nasıldır?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vakanın özelliğine göre değişik tiplerde olabilirler.

Bunlar, kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları vardır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Eksik her diş için bir implant gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı 1den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?

Uygun implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir ihtimal yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 3 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır.

Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2den fazla implant konulan vakalar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant tedavisi nerede ve nasıl yapılır?

Bu tip bir tedaviye başlamadan önce yeterli ve doğru bilgi almanız, her şeyden önce, kendi sağlığınız açısından gereklidir. Bu konuda, uzmanlarımız size gereken tüm rehberliği verebilecek bilgi birikimine sahiptir.

Bunun dışında diş hekimliği fakülteleri de doğru bilgilendirilebileceğiniz kuruluşlardır. Implant tedavisi, doğru seçilen vakalarda ve usulüne uygun yapıldığı taktirde, hastaların yaşam kalitesini arttıran ve yüz güldüren bir tedavi yöntemidir.

Bu kadar başarılı bir tedavi yönteminden tüm dünya da olduğu gibi ülkemizdeki hastaların da yararlanması gerektiğine inandığımız için, implant tedavisi hakkında bilgi edinmek amacıyla yaptığınız başvurulardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir.

Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşamada ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

İmplant tedavisinde karşılaşılabilecek riskler nelerdir?

Ağız içi ya da diğer cerrahi işlemlerde karşılaşılabilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir. Bunlar erken dönemde infeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönem sırasında sigara kullanmak infeksiyon riskini arttırmaktadır.

İmplant tedavisi hangi vakalarda ne avantajlar sunar?

a) Alt çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler.

Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi, yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

b) Üst çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

d) Tek bir dişini kaybetmiş hastalar: Klasik tedavi metotlarında tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda kalınmaktadır. Böyle durumlarda tek bir implantın yerleştirilerek komşu dişler kurtarıldığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkması sağlanır.

İmplant tedavisinin dezavantajları nelerdir?

• Klasik sistemlere göre biraz daha pahalı olması

• Doğru ve düzenli bir ağız bakımı gerektirmesidir.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

• Daha iyi estetik görünüm

• Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme

• Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat

• Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant muayenesinde neler yapılır?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirilir, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene esnasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir.

Bütün implantlar başarılı mı?

İmplant yerleştirme kararı alırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır. Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü yerine olmalıdır. Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.

Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir. İmplantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hasta da özel ilgi göstermelidir. Hasta implant bakımını iyi yapmazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı olumsuz etkilenmektedir.

İmplantların ömrü ne kadar?

İmplantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır. Hastanın sağlığı ve implantların bakımı bunların ikisidir. Gerekn bakım yapıldığı takdirde implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size açıklayabilir.

İmplant uygulama kararında kişinin yaşı etken faktör mü?

Hayır. Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır. Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur.

İmplantların vücut tarafından reddedilme ihtimali var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

Kanser riski var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere sebep olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar kozmetik amaçlarla kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar. İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak sağlamaktır. Protez dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi diş hekiminize belirtmelisiniz.

İmplantların başarısı garantili mi?

Implant uygulama teknikleri son derece gelişmiş olmakla birlikte, çok ender durumlarda başarısız olabilmeltedir. Böyle durumlarda öncelikle problemin giderilmesine yönelik opersayonlarla işe başlanmalıdır.

Size implantınızın bakımı hakkında gerekli bilgileri verebilir, gerektiğinde muayene edebiliriz. Biz implantların başarılı olması için elimizden geleni yapacağız, fakat siz de aynı gayreti göstermek durumundasınız.

İmplant yerleştirilmesi ne kadar zaman alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işleme bağlıdır. Bir tek ameliyat 10 dakika ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. Tam iyileşme 3-4 ay sürebilir.

Ne kadar süre izin almalıyım?

Genelde ameliyat günü ve takiben bir iki gün dinlenme tavsiye ediyoruz. Ameliyat yerinde şişme, ağrı ve morarma olabilir, şunu tekrar belirtmek gerekir ki, tedavi süresince hiç bir zaman dişsiz kalmayacaksınız. Çoğu durumda bütün bu işlemler için bir gün veya hafta sonu yeterli olabilmektedir.

Источник: http://www.ugureldis.com/implant-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.