İmplant Yaptırmak Kaç Ay Sürer?

içerik

2019 İmplant Fiyatları Hesaplama

İmplant Yaptırmak Kaç Ay Sürer?

İmplant fiyatları 2019 yılında ne kadar? Aşağıda bulunan implant yaklaşık fiyat hesaplama aracını kullanarak hemen öğrenin.

Uyarı: Burada yer alan diş implant fiyatları yaklaşık maliyet hesabı niteliğinde olup yalnızca fikir edinmeniz için verilmiştir, teklif niteliği taşımaz. Ağız ve diş sağlığınızın durumuna göre tam ve gerçek bir fiyat bilgisi için lütfen diş hekiminize danışınız.

İmlant Markası
İmplant Yapılacak Diş Sayısı
İmplant yapılan diş sayısı ile kaplama yapılacak diş sayısı her zaman aynı olmamakta, örneğin 4 diş kaybınız var ise 2 implant ve 4 kaplama diş yapılması yeterli olabilmektedir.

Kaplama Yöntemi
Kaplama Yapılacak Diş Sayısı
Toplam TL

İmplant diş tedavisi lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlemde diş eti çene kemiğine kadar açılarak çene kemiği üzerinde özel olarak üretilmiş ve ithal malzemeden üretilen implant vidalanarak yerleştirilir.

İmplant diş tedavisinde kullanılan tüm malzemeler yüksek teknolojiye ürünü ve ithal malzemelerdir. Diğer taraftan uygulanan tedavi belli aşamalardan oluşan ve süreç gerektiren bir tedavidir ve yukarıda da belirtildiği gibi cerrahi uygulamaları da içermektedir.

Bu itibarla implant diş tedavisinin ucuz bir tedavi yöntemi olmadığı söylenebilir.

Diş implant fiyatları klinikler arasında da değişkenlik arz eder. Kesin bir fiyat verilemese de bir implantın 2019 yılı fiyatlarıyla  2000 Türk Lirasının altına düşmeyeceği söylenebilir. Bazı klinikler, implant fiyatlarını bir diş işin 1000 ABD doları, 1000 Euro gibi rakamlar da belirleyebilir.

Diş implant fiyatları hangi faktörlere göre belirleniyor?

İthal malzemenin kullanılıyor olması nedeniyle implant fiyatları döviz kurlarından etkilenmektedir.

Uygulanacak tedavinin kesin fiyatı, tedavi edilecek alanın genişliği, yapılacak implant sayısı, implant öncesi çene kemiğinin durumuna bağlı olarak yapılacak işlemler, hem implantta hem de implant sonrasında yapılacak protezde tercih edilen malzemenin marka ve diğer özellikleri gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

1 Diğer tedavilere göre daha sağlıklı ve fonksiyonel bir diş elde etme, estetik problem yaşamama gibi pek çok avantajlı yönleri olan bu tedavisinin pahalı oluşu, yegane dezavantajlı tarafını oluşturur.yapay bir diş yapılmaktadır.

İmplant nasıl yapılır? (Video ve anlatım)

İmplant diş tedavisi belli aşamalardan oluşan bir tedavi sürecidir. Tedaviye başlamadan önce çene kemiğinin tedavi için uygun olup olmadığı, kemik yoğunluğu, dişsiz alanın genişliği ve bu lana kaç tane implantın yapılabileceği gibi teşhis ve tespitler yapılır.

Bu amaçla hastadan panaromik bir görüntü veren diş röntgeni istenir.

Hastanın şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, allerjik hassasiyetleri, pıhtılaşma problemi gibi tedaviye engel başka sağlık problemleri olup olmadığı yönünde de bazı tetkik ve değerlendirmeler yaptırılır, bu konuda hastanın detaylı öyküsü dinlenir.

Kimler implant yaptırabilir?

İmplant tedavisi engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. İmplant tedavisi sırasında kemiğe girecek olan vidanın kemik içine iyice yerleşmesi önemli olduğundan kişinin çene kemik yapısı ele alınarak işlem uygulanır.

Diş etinde ve kemiklerinde sıkıntısı olmayan; diş çürümesi, kırılması gibi sebeplerden dolayı dişlerini kaybeden, kızlarda 15, erkeklerde 18 yaşından büyük olan 2 ve şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı gibi sorunları bulunmayan herkes implant yaptırabilir.

Doktor denetiminde şeker hastaları ve kalp rahatsızlığı bulunanlar da implant yaptırabilir.

İmplant zor bir tedavi midir?

İmplant işlemi kaybedilen dişin tedavisi amacıyla titanyumdan yapılmış ve diş kökü yerine geçen bir vidanın çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilmesi işlemidir. İmplant işlemi klinik ortamda ve lokal anestezi altında yapılır. Anestezi işleminden sonra cerrahi işlemle diş eti çene kemiğine kadar açılarak çene kemiği ortaya çıkarılır.

Daha sonra, çene kemiği üzerinde implantın yapılacağı noktada öncelikle küçük çaplı bir delik açılır. Küçük çaplı bu delik implant yerleşimine uygun genişliğe getirilene kadar yavaş yavaş aşamalı bir şekilde genişletilir. Böylece çene kemiği üzerinde olumsuz bir etkinin oluşması önlenmiş olur.

Bu aşamadan sonra, açılan deliğe implant vidalanarak yerleştirilir.

İmplantın vidalanması sonrada bu implantın kemik ile kaynaşması ve uyumu için belli bir süre beklenir. Bu bekleme iyileşme süreci hastanın yapısına bağlı olarak altı hafta ile birkaç ay arasında değişir. İmplant yerinin iyileşmesinden sonra protez dişlerin yapımı aşamasına geçilir. Protezlerin yapay diş kökü yani implant üzerine yerleştirilmesi ile birlikte tedavi tamamlanmış olur.

İmplant tedavisi ne kadar sürüyor?

Diş tedavileri bilindiği üzere uzun süren tedavilerdir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte diş tedavi süreçleri bir hayli kısalmıştır. Ancak dişlerin bir yapılış ve yerleşim süresi ve birde damakların ve ağız içinin alışım süresi vardır. Her türlü diş tedavilerinin aşamaları olduğu gibi implant diş tedavisi de belli aşamalardan oluşur. Tedavi öncesinde bazı tetkikler yapılır.

İmplant diş tedavisinin aşamalarını şöyle sıralamak mümkündür:

Çene kemiğinin durumu incelenir. Kemik yoğunluğu yetersiz ise bazı ön tedaviler uygulanabilir. Diş hekimi hastaya bu konuda detaylı bilgileri verir.
Bütün hazırlık süreçleri tamamlanıp implantın yerleştirilmesi aşamasına gelindiğinde bu işlem lokal anestezi altında cerrahi bir operasyonla gerçekleştirilir.

Bu işlem için diş eti çene kemiğine kadar açılarak çene kemiği üzerinde implant yerleştirilir. Eğer hastaya sadece tek bir implant yapılacaksa bu işlem yaklaşık 30 dakika kadar vakit alır Ancak İmplantın yapılmasından sonra çene kemiğine uyum sağlayarak kaynaması (osseointegrasyon) için belli bir süre beklemek gerekir. Bu süre hastaya göre farklılık göstermekle beraber 2-3 ay sürebilir.

İmplant kemikle kaynadıktan sonra bunun üzerine yerleştirilecek olan protezler yapımına geçilir.Protez için birkaç seans gerekebilir. Protezlerin yerleştirilmesi ile birlikte tamamlanan implant diş tedavisi 4-6 ay arasında değişen bir süreç gerektirir.

İmplant tedavisi diğer diş tedavilerine göre daha kalıcı ve daha estetik bir tedavi yöntemidir.

İmplant diş tedavisi süreci nasıldır?

Bütün diş tedavilerinde sıkıntılar oluşabilir. Kişinin diş temizliğine verdiği önem ve doktor tavsiyelerine tam bir uyum sağlanırsa hiçbir sorun çıkmamam olasılığı yüksektir.

Bunun yanı sıra tüm diş tedavilerinde ağrı problemleri yaşanabilir. Dolayısıyla dişler bir müddet rahatsızlık verebilir. Bir alışma süreci sonrası doğal dişinizden farklı gelmeyecektir. Damaklarda vuruklar oluşabilmektedir.

Ancak alışma süresi sonrası bu tür problemler yaşanmayacaktır.

İmplant tedavisinde acı duyulur mu?

Yapılan anestezi uygulamasının doğru yapıldığı durumda implant tedavisi sırasında ağrı, acı duyulmaz. Tedavi seansı sonrası ağrı oluşabilir. Bu nedenle bir ağrı kesici almakta fayda vardır.

Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi yapılır. genelde hastaların çoğu lokal anesteziyi tercih etmektedirler. Uygulama yapıldıktan sonra diş çektirme ağrısı gibi hafif bir ağrı olabilir.

Bu ağrılar için de ağrı kesici ilaçlar yeterli olabilecektir.

Çene kemiğinin yoğunluğu önemli midir?

Çene kemiğin tedavi için yeterli kemik yoğunluğuna sahip olmadığı durumlarda hastaya bir ön tedavi uygulanabilir. Bu tür tedaviler bazı durumlarda 6 ay sürebilir.

İmplant pahalı bir tedavi yöntemi mi?

İmplant yaptırmak biraz masraflı bir tedavidir. Tedavide kullanılan tüm malzemeler ithaldir. Diş tedavilerinde kullanılacak malzemelerin çoğu yurt dışından gelmektedir. Bu yüzden yapılacak tedavinin fiyatı diş hekiminiz tarafından belirlenmektedir. Dişinizin sağlık durumuna göre de implant fiyatları düşeceği gibi daha fazlada olabilir.

Uygulanan implant kaç sene gider?

İmplant kullanımı bir ömür boyu sürebileceği gibi kısa sürede de bozulmaya uğrayabilir. Burada iş hastaya düşmektedir. Yaptığı doğru diş temizliği ile implantları bir ömür boyu kullanabilir. Doktorun estetik anlayışı ile el becerisi de oldukça önemlidir.

Yerli yapımı ve ithal olmak üzere çeşitli implant markaları mevcuttur. Bunlar:

Alman malı implantlar: Bego, Humantech, Nanoplant HöchstAmerika malı implantlar: Biomet, BioHorizons, Implant DirectGüney Kore malı implantlar: MegaGenİsrail malı implantar: MIS Implantsİsveç malı implantlar: Astra Tech, Nobel Biocare (Branemark)İsviçre malı implantlar: ITI (Straumann), Zimmer

Türk malı (yerli) implantlar: DTİ İmplant, NucleOSS

Markasına göre implant fiyatları hesaplamasını yukarıdan yapabilirsiniz.

Источник: https://disimplant.web.tr/2019-implant-fiyatlari-hesaplama/

İmplant hakkında merak edilen herşey

İmplant Yaptırmak Kaç Ay Sürer?

Bu soruya “implant” sözcüğünün anlamını açıklayarak yanıt vermeye başlamak istiyorum. “implant” latince “impiantare” bitki ekmek fiilinden türemişbir sözcük olup tıpta “bedene yerleştirilen yapay nesne” anlamını taşımaktadır.

Ortopedi, oftalmoloji ve dişhekimliği alanlarında kullanılan implantların uygulama yöntemlerini kapsayan bilgi disiplinine de “implantoloji” adı verilmektedir. Konunun dişhekimliğine yönelik uygulamaları “oral implantoloji” olarak adlandırılmaktadır.

Diş implantlarının genel tanımını “eksik dişlerin yerine çene kemiklerine uygulanan ve protezlere destek veren unsurlar” olarak özetleyebiliriz.

Ds: İmplant çeşitleri var mıdır? Varsa en popüler olan tipi hangisidir?

Vücut içersine yerleştirilen ve bir doku veya organın işlevini yerine getiren yapay cisimlere tıpta “implant” adı verilir. Diş implantı olarak kullanılanlar büyük çoğunlukla titanyumdan üretilmiş ve kök şeklindedirler.

İmplant uygulamalarında monokristal safir, aluminyum oksit, titan-alumiyum-vanadyum alaşımı gibi materyaller yanında en çok kullanılan saf titanyum olmuştur. Yüzey özelliklerine göre ele alındığında cilalı saf titanyum, titanyum plasma spray veya hidroksil apatit kaplı implantlar karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde 500 'ün üzerinde implant sistemi mevcut olduğu bildirilmiştir. Genel anlamda dünya üzerinde çok sayıda implant üreticisi firma ve bunların patentli ürünleri bulunmaktadır.

Ds: İmplant ile tedavi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

Oral İmplantolojinin temel felsefesi hastaya hayat boyu kullanabileceği bir organ yapmaktır. Normal ağız bakımını aksatmayan bir hasta implantını yaşam boyunca kullanabilir.

Günümüzde kullanılmakta olan implantoloji yöntemleri uygulandığında “başarısızlık”, yani implant-kemik kaynaşmasının bozulması, ilk 5 yıllık dönemde %2, on yıllık periodda %4 cıvarında olduğu yapılan bir çok uzun-dönem bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Dolayısı ile dişimplantlarının başarı yüzdesi oldukça yüksektir.

Ds: Her hastaya implant uygulanabilir mi?

Diş implantları çok geniş bir kitleye uygulanabilir. Zira uygulama yapılamayacak durumlar nadiren görülen sistemik hastalıklar veya kötü alışkanlıklardır.

Bunlar: alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığı, stabil olmayan psikoloji, fibröz displazi hastalığı, otoimmün hastalıklar, radyoterapi olarak özetlenebilir.

Kemik hacimlerinin yetersizliği bir engel teşkil etmemektedir, zira günümüzde kemik hacimlerini arttırıcı bir çok teknik vardır. Üst yaş sınırı yoktur, ancak büyüme çağındaki genç bireylere uygulanamaz.

Ds: İmplant yerleştirilirken acı duyulur mu?

Bu sorunun yanıtı biraz öznel, fakat kısaca şunu belirtebiliriz: lokal veya genel anestezi şartları altında minimal travma ile uygulanan bir yöntem olduğu için hastaların çok zorlanmadıkları, kısaca “dişçektirmenin” tersi bir işlemdir.

Ds: Diş çekiminden sonra implant için ne kadar beklenilmelidir?

Diş çekimlerinden sonra implant uygulanması için spesifik bir bekleme süresi yoktur. Çekilen dişlerdeki enfeksiyon-hasar durumuna göre öncelikle yumuşak doku iyileşmesi beklenerek yara yerleri kapandıktan sonra implant uygulaması tercih edilir.

Diğer bir yöntem diş çekilir çekilmez çekim boşluğunun lazer ile dezenfekte edilmesi ve implant uygulanmasıdır (kliniğimizde uzun süredir uyguladığımız bu yöntem ile normal iyileşme sonrası yapılan implantların başarı oranlarının farklı olmadığını bilimsel literatüre paralel şekilde saptadık).

Ds: Toplam tedavi süresi ne kadardır? Hastaya göre değişir mi?

1-implant yerleştirildikten sonra iki tip uygulama yapıyoruz:

A-hemen yükleme: implant üzerine geçici kuron veya köprü ile hemen fonksiyona sokuyor ve yumuşak doku iyileşmesinin erken dönemde gerçekleşmesini hedefliyor ve 6.

haftada ölçü alarak asıl protezi yapıyoruz; böylelikle hasta dişsiz kalmıyor; hemen yükleme uygulamasını daha az vakada tercih ediyoruz, zira bu uygulamanın yapılabilmesi için yoğun bir kemik zemini ve implantın da yüksek tork ile yerleştirilmiş olması gerekiyor;

B-erken yükleme: implant yerleştirildikten sonra yerleştirme tork değerine göre 4 veya 6 hafta beklenip daha sonra ölçü alınarak protez yapılır, bu süreçte hastaya geçici dişler imal edilerek dişsiz kalmaması sağlanır.

Dolayısı ile her iki seçenekte de toplam tedavi süresi ortalama iki aydır. Son sekiz yıldır geçikmiş yükleme denilen 3-6 aylık iyileşme sürelerini ön gören tedavileri uygulamıyoruz.

Ds: İmplant temizliği önemli midir? Nasıl yapılmalıdır?

İmplantların günlük bakımı doğal dişlerdekinden farklılık arz etmez. Günde en az iki kez öğünlerden en az yarım saat sonra iki dakika sure ile diş fırçalamak.

Ds: Eksik her diş için bir implant gerekir mi?

Hem evet, hem hayır. Tek diş eksikliklerinde veya yan yana iki diş kaybında her diş yerine bir implant gereklidir. Ama üç ile yaklaşık 5 diş eksikliği olan tek bölgelerde 2 adet implant yeterli olabilir.

Hiç dişi olmayanlarda bir çeneye 6 adet implant uygulanarak sabit köprü yapılabilir.

Genel kural olarak muayenede mekanik kurallar dikkate alınarak yük taşıma kapasitesi ve implant boyutları dikkate alınarak implant sayısına karar verilir.

Ds: İmplant tedavisinde riskli durumlar var mıdır?

Her tedavide olduğu gibi implant tedavisinde de bazı riskler vardır:

İmplantların vücuttan patolojik bir komplikasyonla çıkma riskleri ve oluş biçimleri:

1-operasyon sırasında sterilizasyon zinciri bozulursa erken dönemde kemikiçi enfeksiyon sebebi ile olabilir,

2-hasta postoperativ bakımı aksatırsa opere edilen bölgedeki yara kenarlarından bakteriyel invajinasyon sebebi ile enfeksiyon gelişerek kemik integrasyonu ortadan kalkabilir;

3-implantlar çevresinde enfeksiyon gelişimi bakteri plağı birikimi ile olasıdır.

Diğer bir değişle ağzında implant taşıyan kişi günlük diş fırçalama işlemini uzun süre aksatırsa ağızda sert yüzeylere yapışan bakterilerin sayısı artarak lokal iltihabi cevap oluşturur, hijyen sağlanmamaya devam ederse damar permeabilitesi de arttığından bakteriyel invajinasyon artar ve kemik ile integrasyonu bozabilir;

4-hatalı bir protez dizaynı temizlemeyi engellediği için lokal iltihap ve enfeksiyon gelişebilir;

5-hatalı bir protez dizaynında karşı çene ile erken temaslar ve bunun sonucu aşırı yüklenme gösteren bölgelerde kemik içinde osteoklastik aktivite tetiklenerek rezorbsiyon, sonrasında enfeksiyon ve integrasyon bozukluğu görülebilir.

6-parafonksiyon (diş sıkma, gece uyurken diş gıcırdatma, piposapı ısrma, dikiş iğnesi ısırma vs) sebebi ile aşırı yüklenen bölgelerde osteoklastik aktivite stimülasyonu ile disintegrasyon olabilir.

Ds: İmplantın avantajları nelerdir? Dezavantajı var mıdır?

Implantın birinci avantajı kaybedilen bir dişi doğaya en yakın şekilde telafi ediyor olmasıdır. Sabit diş sahibi olmak kişilere özgüven kazandırı ve genç hissettirir. En büyük dezavantajı eknomik olmayışı ve cerrahi uygulama gerektirmesidir.

Ds: Bütün implantlar başarılı mıdır?

Uygulanan tüm implantların başarılı olabileceği söylenemez, ancak başarı oranı oldukça yüksek olan bir tedavi seçeneğidir. Burada önemli olan komplikasyon anında gerekli müdahalelerin yapılmasıdır.

Ds: İmplant yapmada yaş sınırı var mıdır?

Evet, alt yaş sınırı vardır; genç bireylerde implant uygulaması zamanla gömük kalacaklarından tavsiye edilmemektedir. Üst yaş sınırı ise yoktur, yaşlı kişiler sistemik olarak cerrahiye uygunsalar implant yapılabilir.

Ds: İmplantların vücut tarafından red edilme riski var mıdır?

Titanyum implantlara yönelik olarak, bilimsel oral implantolojinin dökumentasyonu 1955'ten beri yapıla gelmektedir. Bu süre içersinde titanyuma bağlı herhangi bir allerjen reaksiyon tespit edilmemiştir. Dolayısı ile bedenin red cevabını oluşturacak bir malzeme değildir ve doku-dostu olma özelliği bir çok bilimsel deney ile kanıtlanmıştır.

Bu arada titanyumun yanısıra vitalyum, tantalyum gibi metalik implantların ortopedi alanında halen kullanılmakta olduğunu, bunun yanısıra, dişimplantarı arasında da aluminyum oksit veya safir implantların da az da olsa kullanılmakta oldğunu hatırlatmakta yarar vardır.

Titanyum implantların ve diğer doku-dostu implantların bedende allarjen bir reaksiyona yol açmadığını, dolayısı ile malzemenin “beden tarafından kabul edilmeyeceği” gibi bir yaklaşımın doğru olmadığını belirtmek isterim. Ancak implantın “başarılı” olmaması gibi bir durum vardır. Burada “başarı”dan neyi kastettiğimizi açmamız gerekiyor.

Dişimplantlarında “başarı” çenelere yerleştirilen yapay köklerin yani implantların kemik hücreleri ile çevrelenerek, kemiğe kaynaşması ve üzerine protez yapıldıktan ve hasta çiğnemeye başladıktan sonra da bu implant-kemik bütünlüğünün korunmasıdır. Bu bütünlük hali her zaman devamlılığını sürdürmemektedir. Yani implantın kemikten sıyrılarak bedenden çıkma riski vardır.

Bu durum ameliyat sırasında steril çalışmamaya, ağızda yaşayan mikroorganizmaların yarattığı bir enfeksiyona, birinci yıldan sonra gerçekleşir ise hem enfeksiyon hem de yapılan protezin karşı çenedeki dişler ile olan temaslarındaki bozukluklara bağlı olabilir.

Ds: İmplantların başarısı garantili midir?

Normal ağız bakımını aksatmayan bir hasta implantını yaşam boyunca kullanabilir.

Ancak tıp ve diş hekimliği tedavilerinde “başarı” hekim, hasta, malzeme ve yapılan uygulamaların türü ile alışkanlıklar gibi bir çok faktöre bağlı olduğu için uygulama garantisi vermek söz konusu değildir.

Bunun yanısıra biz implantın yerleştirildiği andan hastanın yeni dişleri ile çiğnemeye başlayacağı süre içersindeki dönem için “garanti” vererek herhangi bir komplikasyon durumunda tedaviyi yeniliyoruz.

Ds: İmplant yaptırmak pahalı mıdır?

Evet, diğer dişhekimliği tedavileri ile kıyaslandığında pahalı bir tedavidir. Ancak kullanım süreleri açısından kıyaslandığında implant tedavisi çok uzun ömürlü olup zamana yayıldığında belki de daha ucuz bir tedavi alternatifidir.

Diğer bir deyişle implant tedavisi kısa vadede pahalı, uzun vadede kullanım ömrünü hesaba katar ve yıl/ücret parametresini dikkate alırsanız ucuz bir tedavidir. Zira kalıcı ve yaşam boyu hizmet veren bir tedavi seçeneğidir.

Gerekli implant adedi röntgen ve klinik muayene ile belirlenir (ancak her diş yerine mutlaka bir implant gerekli değildir, bir implant bir kaç dişin taşıyacağı yükü kaldırabilir). Ayrıca üstyapı protezlerinin fiyatları da kullanılan malzemelere göre farklılık arz etmektedir.

Doç. Dr. Tosun TOSUN
Valikonağı cd. Şair Nigar sk. Halit Kehale İş Merkezi n4 kat 4 Nişantaşı

Источник: https://www.kadinvekadin.net/implant-hakkinda-merak-edilen-hersey-2011-05-19.html

HİÇ DİŞ OLMAYAN AĞIZDA KAÇ İMPLANT GEREKİR?

İmplant Yaptırmak Kaç Ay Sürer?

Artık neredeyse her sorunun bir çözümü olmaya başladı. Diş hekimliğinde de özellikle gelişen implant teknolojisi sayesinde diş kaybı olan hastaların bu sorunları başarılı bir şekilde çözülebilmektedir.

Bazen tek bir dişin kaybı bazen de bütün dişlerin kaybedilmesi ile ihtiyaç duyulan implant diş tedavisi nasıl yapılır? Bu tedavinin fiyatları nedir? İmplant üzerine ne yapılır? Gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

En çok sorulan sorulardan birisi, hiç diş olmayan ağızda kaç implant gerekir? Dişlerinizin tamamı kolay kolay çekilmez. Kullanabileceğiniz dişleri biz ağızda tutmak için çaba sarfederiz. Ancak sağlığınızı tehdit eden enfeksiyonlu dişlerin çekilmesi konusunda da kararlı oluruz.

Yaptığımız tedavilerin uzun ömürlü ve sorunsuz olması bizim önceliğimizdir. Verilen emeklerin ve ödenen paraların karşılığını bulması sayesinde işimizi iyi yaptığımızı hissetmekteyiz. Diğer yazılarıma www.drsertac.com adresinden ulaşabilirsiniz.

EN AZ KAÇ İMPLANT?

Kesin ve net söylemek isterim. Alt çenede 2 implant üst çenede 4 implant gerekmektedir. Üst çenede iki implant ile bu işlemi yapacağını söyleyen yerlere şüphe ile bakmalısınız.

Dünya literatürü üst çenede dört implantı en az uygulanması gereken ideal implant sayısı olarak belirlemiştir. İmplant sayısının az olması üst çeneye çiğneme ve ısırma sırasında gelecek kuvvetlerin kemik erimesi yapabileceğini net olarak göstermektedir.

Bu nedenle ideal olarak üst çene tam dişsiz hastalar için önerilen sayı dört implanttır.

Alt çenesinde hiç diş olmayan hastanın dört implant ile reahabilitasyonu. Alt çene için 2 implant ile tutuculuk mümkündür. Üst çenede en az dört implant kullanılması gerekmektedir.  Dört implant üzeri hareketli protez uygulanmıştır. Hasta daha rahat çiğneme, konuşma ve daha iyi estetik görünümü nedeni ile son derece memnundur. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya www.drsertac.com Alt total protez dört adet ball ataşman ile daha iyi tutuculuk sağlanmaktadır. Alt çenede iki implant ile protez tutuculuğu elde etmek mümkündür. İmplant sayısı altı olduğunda sabit diş protezi uygulanabilir. Fotoğraflar için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya teşekkür ederiz. www.drsertac.com/implant

Aslında her bir soru vakaya göre farklı cevap bulur. Ancak insanlar tedavilerini yaptırmadan önce genel bir bilgi sahibi olmak istiyorlar ve üç aşağı beş yukarı ne olabilir gibi sorularla dertlerini anlatmaya çalışıyorlar? Sanırım sizde onlardan birisiniz? Belki ağzınızda hiç dişiniz kalmadı.

Belkide doktorunuz size bütün dişlerinizin artık çekilmesi gerektiğini, bunların yerine implant yapılması gerektiğini söyledi.

Her durumda da dişleriniz de problem olduğunu ve hangi tedavi yapılırsa yapılsın iyi bir ağız bakımı yapmadığınız durumunda yapılacak olan tedavi de de uzun dönem başlarının mümkün olmadığınıza bilmeniz gerekir. Gideceğiniz diş hekimleri diş klinikleri size yapılacak tedavilerde sorun yaşamayacağınızı söyleyecekler.

Bunun ön koşulu sizin iyi bir ağız bakımı yapmanızdır. Siz kendi dişlerinizle davrandığınız gibi yeterli bakımı yapmadan düzenli diş fırçalama ve hekim kontrolleri yaptırmadan yapılacak en iyi implantı veya en iyi diş tedavisine bir müddet sonra kaybedersiniz.

Bu vesile ile size yapılacak diş tedavilerinizin her yıl düzenli olarak diş hekimi kontrolleri geçirmesi gerektiğini ve sizin de her gün mutlaka düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini hatırlatmış olayım. Ancak bu şekilde uzun Ömürlü ve sorunsuz diş kullanmanız mümkün olacaktır.

Daha önceki alışkanlıklarınız daha doğrusu alışamadınız dış bakımları kendi dişlerinizi yani doğal dişlerinizi bile kaybetmenize neden oldu. Artık değişim zamanı diyorsunuz ve kendinize yeni dişler yaptırmak için maddi manevi zorluklara katlanıyorsunuz.

O zaman bundan sonra yapılacak işlerinizi, implantlarınıza ve implant üstü kaplama köprü ve protezlerinize çok iyi bakmanız gerekiyor.

Şimdi gelelim ağzında hiç diş olmayan insanlara kaç implant gerektiğine.

Bildiğiniz gibi ağızda toplam 32 adet diş bulunuz. Her bir çağrıda 16 diş bunlardan altı tanesi büyük azı, dört tanesi küçük azı, iki köpek dişi ve önde de dört adet keserdeş olunuz. Genellikle dişeti hastalığı gibi yaygın problem yaşayan insanlar dişlerinin tamamını kaybeder.

Zaman içerisinde sallanarak dökülen bu dişlerin yerine yenileri yapılması gerekir. Ancak ağızda hiç diş bulunmadığı için destek alınacak yer yoktur. Tam protezler ile uzun yıllar bu tip tam dişsiz ağızlar rehabilite edilmeye çalışıldı. Ancak protezin hareket etmesi hastanın iyi bir çiğneme yapmasına engel oldu.

Konuşma sırasında da hareket eden protez kişiye özgüven eksikliği verir.

TAM DİŞSİZ HASTALARDA KAÇ İMPLANT?

Her çene de 16 adet diş olduğunu söyledik. Peki dişler çekildiğinde kaç adet implant yapılmalı? Her çeneye 16 implant mı yaptırmak zorundayız. Hayır zaten 16 implant yapılır bu tedavinin maliyeti de çok yüksek olur.

Size tam dişsiz ağızda kaç implant yapılması gerektiği ile ilgili sade ve anlaşılır biçimde bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle en arkada bulunan 20 yaş dişlerinin yerine yenilerinin yapılması gerekmez. Geriye kaldı 14 adet diş.

Her bir implant arasında bir adet boşluk koyduğumuzda yedi implant ile 14 diş yapmanın olduğunu görebilirsiniz.

Çene kemiğindeki hakimin elverdiği ölçüde implantlar bir implant bir boşluk şeklinde yerleştirilir. Bu sayede üzerine gelecek 14 diş için yedi implant yapımı olabilir başka bir planlamada da altı üzerinde 12 diş uygulanması mümkündür.

Hiç kemik olmayan hastalar için en az İmplant uygulayarak üzerinde hareketli bir protez yapılabilir. Alt çene için iki olan bu sayı maalesef üst çene hadi. Üst çene de kemik yumuşak olduğundan implant sayısı en az dört tane olmalıdır.

İmplantların üzerine takılıp çıkarılabilen protez tipi ile nispeten daha konforlu çiğneme, konuşma ve estetik sağlanıyor.Her durumda size rahatlıkla sabit diş köprüsü’nün daha rahat olduğunu söyleyebilirim.

Yani kemik yapınız el veriyor ise takılıp çıkarılabilen bir protez yerine sabit implant üzeri köprü yaptırmanız sizin daha iyi çiğnemeniz ve daha rahat hissetmenizi sağlar.

ALT ÇENE 2  İMPLANT İLE PROTEZ

Dişlerinin tamamını kaybetmiş veya çektirmek zorunda olan insanların en büyük korkusu takıp çıkaracakları diş protezleridir. Aile büyüklerinde görmüş olduğu takılıp çıkarılan protezlerin belki de bir bardağın içerisindeki takma dişin verdiği ürperti ile kabus dolu günler yaşayan insanlar vardır.

Bu durum aslında insanların gözünde büyüttüğü bir yaşam gerçeği. Bir diğer bakış açısı ile sağlık sorunu. Bazı insanların kabullenişi ile başa gelen çekilir. Ne yapalım  annemde veya babamda da takma diş vardı şeklinde kabulleniş olabilmektedir.

Protezin varlığını kabul ettikten sonraki en önemli aşama da diş protezinin işlevsel olarak kullanılabilmesidir. Psikolojik kabullenişten daha zor olan ise bütün dişlerini kaybetmiş kişinin ağzına takılan protezi kullanabilmesidir. Hele de alt protez verdiği rahatsızlık ile ünlüdür.

Dilin hareketi ve dudak hareketleri alt diş protezinin fonksiyonel kullanımına engeldir. Diş olmaması protezin çiğneme ve konuşma sırasında hareket etmesi demektir.

ÜST ÇENE 4 İMPLANT ÜZERİ PROTEZ

Üst çenede kemik yapısının daha süngerimsi olduğunu hiç unutmamak gerekiyor. Latince spongioz kemik olarak adlandırılan üst çene kemiği diş çekimi sonrası hızla hacim kaybeden özelliktedir.

Kişiden kişiye kemik sertliği farklılık gösterse bile alt çene ile kıyaslandığında üst çene kemiği daha yumuşaktır.

Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda üst çenede en az 4 implant ile hareketli bir protez kullanımının konforlu olduğu ve uzun yıllar fonksiyon görebileceği ortaya koyulmuş bir gerçektir.

Ancak implant sayısın artması maliyetin de artması demektir. Alt çenede iki implant ile üzerine takılan protezi taşıması üst çenede neden dört implant gerekir sorusunu akla getirir.

Kemik ile tutunma kuvveti bakımından üst çenedeki implantlar daha az dirençlidir. Kemiğin yumuşak ve gözenekli yapısı bunda etkilidir.

Alt çene kemiğini tahta gibi düşünürseniz üst çene kemiğini sunta gibi düşünebilirsiniz.

Çeneye yerleştirilen implantların iki tanesi sağ yarım çenede, iki tanesi sol yarım çenede olmalıdır. Bu sayede dengeli bir kuvvet dağılımı mümkün olacaktır. Protezin tutuculuğu ve kuvvetler karşısında direnci en üst seviyede olur.

Источник: https://www.zirkonyum.istanbul/hic-dis-olmayan-agizda-kac-implant-gerekir

İmplant Tedavisi Nedir? İmplant Markaları ve Fiyatları

İmplant Yaptırmak Kaç Ay Sürer?

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant'ların Çeşitleri Var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

İmplant Markaları ve Fiyatları Arasındaki Farklar?

İmplant markaları ve fiyatları önemlidir ancak tedavideki başarıyı sadece implantın markasına bağlı değildir. doğru çapta ve dizaynda implantı tercih etme, hastanın kemik durumu, hekimin tecrübesi ve tedavi ortamının sterilizasyonu gibi başka faktörlere de bağlıdır. Kullanımı her geçen gün artan implantların üretiminde de yüksek bir rekabet ortamı bulunmaktadır.

Günümüzde implant üreticilerinin sayısı 700 civarında olduğu söylenmektedir. Bu üreticilerin dizaynları da birbirlerinden farklı olmaktadır. Bilinen 100' ün üzerine farklı dizayn implant üretilmektedir. Günümüzde diş hekimliğinin edindiği tecrübe ışığında önerilen implant markaları ve fiyatları hakkında daha fazla bilgiye sahibiz.

(Bakınız, İmplant Markaları ve Önemi)

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir (Bakınız, İmplant Tedavisinin Uygun Olduğu Durumlar). Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant Yerleştirilirken Acı Duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

(Bakınız, İmplant Yapılırken Ağrı Olurmu?)

İmplanttan Sonra Ağrı Olur mu?

İmplant ameliyatından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez. Fakat küçük çaplı ağrılar normal karşılanmaktadır. (Bakınız, İmplant Sonrası Ağrı)

İmplantlar Yerleştirildikten Hemen Sonra Protezlerim Takılabilir mi?

Hayır. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir. 

Kuronlar İmplantlara Nasıl Yerleştirilir.

Doğal Diş ve İmplant

İmplantların Temizliği Önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz.

implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir.

Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur. (Bakınız, İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?)

İmplantların Üzerine Protez Nasıl Yerleştirilir?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tipte olabilir.

Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır. (Bakınız, İmplant Nasıl Yapılır?)

Eksik Her Diş İçin 'Bir' İmplant Gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar.

Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir.

Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant Yaptırmak Pahalı mıdır?

Maalesef, evet. (Bakınız, İmplantlar Neden Pahalı?) Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir.

Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli için uygun bir hasta olup olmadığınızı belirlemeleri ve istediğiniz protez şekline göre değişecektir.

İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir, ve sonuç büyük bir yatırım olabilir.  Buna rağmen 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacakları bulunmuştur.

İmplant Tedavisinde Gözlenebilecek Riskler Nelerdir?

Ağız içi ya da dışı tüm cerrahi işlemlerde gözlenebilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir.

Bunlar erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

İmplant Tedavisi Hangi Vak'alarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır. b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır.

Tek bir implant'ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur. (Bakınız, Hangi Durumlarda İmplant Yapılabilir?)

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Yüksek fiyat
 • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız temizliği işlemi

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
 • Daha iyi estetik görünüm
 • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
 • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant Muayenesinde Neler Yapılacak?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant'ları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir.

Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir. Diyabet hastalarında ek proses uygulanabilir.

(Bakınız, Diyabet Hastalarında İmplant)

Bütün İmplantlar Başarılı mı?

İmplant yerleştirme kararına varırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır.  Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü olmalıdır.  Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.

  Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol açabilir.  Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.

  implantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.  Dişhekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

  Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı etkilenmektedir. (Bakınız, İmplantların Başarısı)

İmplantların Ömrü Ne Kadar?

implantların ağızda otuz yıldan fazla sorunsuz kaldığı görülmüştür.  Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır.

  Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir.  Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.  Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size açıklayacaktır.

(Bakınız, İmplantların Ömrü Ne Kadar?)

İmplant Yapma Kararında Yaşlılık Etken Faktör mü?

Hayır.  Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80'lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır.  Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur. (Bakınız, Hangi Yaşlarda İmplant Uygulanabilir?)

İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme Riski Var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur.

  Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir.

  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

Kanser Riski Var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar Kozmetik Amaçlarla Kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar.  implantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir.  Protezdişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İmplantların Başarısı Garantili mi?

Ağzınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne ölçüde garantili ise implant uygulamaları içinde aynı durum geçerlidir. (Bakınız, İmplantlar Başarısı)

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Zaman Alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır.  Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası sürebilir.  Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir.  İyileşmenin tam olması aylar alabilir. (Bakınız, İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer)

Yaşa Bağlı Kemik Kaybı ve Yumuşak Dokuların Değişimi

Источник: https://www.hekimim.com/cerrahi/implant-dis-fiyatlari.html

İmplant Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?

İmplant Yaptırmak Kaç Ay Sürer?

Gün geçtikçe daha çok adını duyduğumuz tedavilerden birisi de implant diş yapımı. Bazı hastaların endişe duyduğu bazılarının ise tek kurtarıcı olarak gördüğü bir tedavi çeşididir. İmplant diş tedavisi, ağız boşluklarını doldurmak amacıyla yapılır.

İmplant dişler vücudumuz ile uyumlu malzemeden yapılır. Tedavi ile ilgili hastaların bilmesi gereken önemli konular vardır. Uygulamanın baştan sona ne şekilde gerçekleştirildiğini bilmeden tedaviye başlamak birçok sakınca doğurabilir.

Bu yazıda tedavi ile ilgili teşhis ve uygulama ip uçlarının yanı sıra tedavi sonrası yapılması gerekenlere de yer vereceğim.

Önce malzemeyi tanıyalım. İmplant gövdesi için zirkonyum ve titanyum malzeme başarı sağlamıştır. Dayanıklı olması ve uzun süre kullanılabilmesi nedeni ile titanyum malzeme tercih edilmektedir. İmplant üzerine yapılacak diş kaplamalarında zirkonyum tercih edilen bir malzemedir.

Bu yazıda implant uygulama süresi ve implant yapım aşamaları ile ilgili bilgi vereceğim.

“İmplant tedavisi” kavramını biraz açalım. Halk arasında sıkça olarak yanlış kullanılan bu terim, genel olarak iki temel anlamı içermektedir.

Bunlar;

 1. Cerrahi olarak implant uygulama süresi
 2. implant tedavisinin başlayıp bitme süreleridir.

Yine konuyla alakalı olarak karıştırılan iki kavram implant diş ve implant diş kaplamadır. İmplant diş ve implant diş kaplama fiyatları hakkında linklere tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İmplant Uygulama Süresi

Cerrahi olarak implant uygulama süresi gözünüzde büyütmemeniz gereken makul bir süredir. İmplant yapımı küçük bir cerrahi müdahaledir.

İşlem kemik içerisine yapılıyor olması nedeniyle tam steril bir ortamda çalışılması zorunludur. Diş eti kaldırılır ve kemik içerisine açılan küçük bir yuvaya implant yerleştirilir.

Sonrasında bu yuvanın üzeri işlemin başında kaldırılan diş eti ile kapatılır.

Tüm bu işlemler yapılırken hastaya lokal anestezi verilir. Anestezinin uygulanması öncesi enjeksiyon yöntemi kullanılır. İşlem yapılacak bölge 15 dakikalık bir zaman diliminde uyuşur. Bu zaman zarfını beklemeden işe koyulmak, hastaların acı çekmesine sebebiyet verebilir.

İmplant tedavisi yapılırken bu duruma riayet edilmezse ağrılı bir tedavi süreci geçirilebilir. Gerekli olan süre bitince, tedavinin uygulanacağı bölge tamamen uyuşur ve diş eti kaldırıldığında hasta bunu hissetmez. Uygulanan anestezi aynı zamanda kanamayı durdurucu bir etki gösterir. Tedavi sürecinde genellikle kanama görülmez.

Tükürük ve ağız içindeki soğutma sıvısı -ki bu genelde fizyolojiktir- hızlı bir şekilde çekilir. Uygulama bölgesine tükürüğün girmesi istenmeyen bir durum oluğu için implant yuvası hızla açılır. Bu işlem yaklaşık 10 dakika kadar sürer. İmplantın yerleştirilmesi ise 30-40 saniyelik bir işlemdir.

Sonrasında implantın vidası takılır ve diş implantı yerleştirilir. Toplam süre yaklaşık 40 dakikayı bulur. İmplant diş yapımının 5 dakikalık bir zaman diliminde yapıldığına dair internette birçok yanlış bilgi mevcuttur. Elbette çok uzun süren bir işlem olmamakla birlikte 5 dakika kadar kısa bir sürede yapılması mümkün değildir.

Özellikle birden fazla implant diş yaptıran hastalarda operasyon süresi 2 saati dahi bulabilir. Ayrıca bu süre zarfında hasta ara ara dinlenmeye bırakılmalıdır.

Bütün çene implantları yapılırken genellikle işlemin yarısı bitince bir ara verilir. Hasta dinlendirildikten sonra kendisine hazır hissedip hissetmediği sorulur ve hazır hissediyorsa işlemin diğer yarısına geçilir.

Eğer hasta hazır değilse, başka bir seansa randevu verilir. Tek seans ve birden fazla seansta tedavinin başarılı olup olmaması açısından bir fark yoktur.

İstenildiği takdirde tek seansta da çift seansta da bu işlem gerçekleştirilebilir.

İmplant Diş Yapımı Aşamaları

Bütün çene implantı yapılması durumunda, bir hafta içinde dikişler alınacaktır. Geçici protez için ise ikinci hafta beklenecektir. İkinci haftada alınan ölçü ve sonrasında geçici protez ve implantların üzerine üç ay daha beklenecektir.

Üç ay sonrasında iyileşme başlıkları takılacak ve yaklaşık bir haftada fonksiyonlarını tamamlayacaklardır. Daha sonrasında 1-2 hafta içerisinde implant dişler yapılacaktır. Toplam süre 3-6 ay arasında değişmektedir. Sinüs lifting gibi ileri cerrahi işlemler, bu işlemlerden ayrıca değerlendirilmelidir.

İmplant fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilir veya doğrudan WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

DİŞİM ÇEKİLDİ NE ZAMAN iMPLANT YAPILABİLİR?

Diş çekimi her vakada farklı özellik taşır. Bazen ileri derecede enfeksiyonu olan bir diş çekilirken, bazen de kırık gibi nedenler ile temiz köklü dişlerin çekilmesi gerekebilir. Çekim sonrası implant uygulama süresi ile ilgili kesin bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Ancak genel anlamda gerçekleştirilebilen uygulamalardan bahsetmek isterim.

Diş çekildi. Kök etrafı ve dişin çevre dokuları temiz ise uygulama için elverişli alan var demektir.

Çekimde kök etrafındaki kemik ve yumuşak doku yönetimi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebildi ise hemen implant uygulamak mümkün olabilir.

Genellikle kanal tedavisi yapılmış kök ucu temiz ve çekimi problemsiz olan dişler için uygulanan bir yöntemdir. Travma ile diş kırıklarında tedavi mümkün görülmüyor ise de diş çekiminin hemen ardından uygulama gerçekleştirilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken implantın silindirik yapıda olduğunu unutmamaktır. Diş kökü genelde eliptik kesitte oluğu için çekim yuvasına yerleştirilen implantın bazı bölgeleri kemik ile temas edemez.

Bu alanların eğer mümkün ise kemik tozu ile doldurulması tercih edilmektedir. Kemik temasının az olması diğer taraftan primer tutuculuğu da azalmasına neden olmaktadır. İmplant ilk yerleştirildiğinde kemik ile olan tutunma kuvvetinin yeterli olması istenir.

Boşta kalan implantların başarısı düşük olmaktadır. Bu bakımdan da tutuculuğu azaltan etken olması nedeni ile dişi çekip hemen implant yapmak sık tercih edilmez.

Hekim uygun gördüğü zamanlarda uygulanabilen bu işlem hakkında daha fazla bilgi almak için muayene olarak diş durumunuzun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Kliniğimizde panoramik diş röntgeni çekilebilmektedir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi …

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz

Источник: https://www.drsertac.com/implant-dis-yapimi-ne-kadar-surer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.