İnatçı Öksürük ve Göğüs Ağrısı Zatürre Belirtisi Olabilir

içerik

Öksürük Esnasında Göğüs Kafesinde Ağrı: Olası Nedenler Ve Tedavi

İnatçı Öksürük ve Göğüs Ağrısı Zatürre Belirtisi Olabilir

Solunum problemlerin en yaygın belirtisi, öksürük sırasında göğüs kafesinde acı hissedilmesidir. Akciğerler günlük yaşamda önemli bir rol oynarlar ve sürekli kullanılırlar. Bu nedenle, akciğerlerdeki enfeksiyon ya da herhangi bir rahatsızlık, öksürük sırasında ciddi bir ağrıya neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun, bu durumla ilgili tıbbi yardım alınmalıdır.

Ağrının Olası Nedenleri

Asit reflüsü, ösafagus ve mide arasındaki boşluğun, yeterince hızlı kapanmaması sonucunda ortaya çıkar. Yemek yerken, yiyecekler ağızdan boğaza geçer, ösafagus boyunca ilerler ve mideye iner. Boşluk yeterince hızlı kapanmadığında, midedeki asit mideden ösafagusa geçer. Bunun sonucunda, acı veren bir öksürüğe ek olarak, göğüs kafesinde yanma hissi oluşur.

Kaburga Arası Nevralji

Kaburga arası nevralji, iltihap, hasar ya da bölgedeki sinirlere baskı sonucunda görülür. Bu sinirler, her 12 kaburga arasında bulunur. Göğüs kafesi çevresinde bir acı hissi olarak ortaya çıkar.

Bu acı, yanma, spasm benzeri his, ağrı, kemirici his ve keskin bir ağrı olarak tanımlanabilir. Gülme, öksürme ya da derin nefes alma sırasında göğüsün hareketiyle birlikte acı hissi kötüleşebilir.

Bu hastalık, kaburgaların arasındaki sinirlerin hasara uğramasıyla ortaya çıkar. Bu hasar travma ya da bölgeye doğrudan ameliyatla hasar sonucunda görülebilir. Bölgedeki sinirlerin iltihabı için diğer nedenler, zona hastalığı, tümörler ya da kanser tedavisi için radyasyon terapisidir. Doktor, bu durumun tedavisi için, çeşitli ilaçlar önerebilir.

Üşütme Hastalıkları

Tüberküloza yakalanmış bir kişiler de, doktora gittiklerinde sıklıkla öksürürken göğüs kafesinde acı hissi deneyimlediklerinden yakınırlar.

Bu hastalığa, mycobacterim tuberculosis adıyla bilinen bir bakteri neden olur. Bağışıklık sistemi zayıfladığı için akciğerlerde ciddi bir enfeksiyon meydana gelir. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Ateş, bitkinlik, kilo kaybı ve ağrılı öksürükler, tüberkülozun belirtileridir.

Astımda, göğüs ağrısına ek olarak, sürekli öksürükler görülür. Bir virüs ya da bakteri varlığı olmadan akciğerlerin iltihaplandığı, kronik bir akciğer hastalığıdır. Havayollarının şişmesi sonucu, hırıltılı solunum ve öksürük görülür. Çoğu astım vakası, alerji kaynaklıdır.

Bronşit, bakteri ya da virüs türlerinin bronş tüplerini enfekte etmesi sonucunda görülen bir hastalıktır. Bronş tüpleri enfekte olduğunda, hava yolları kesintili olur ve bu durum nefes almayı zorlaştırır.

Akut bronşit, soğuk algınlığı ya da başka bir solunum yolu rahatsızlığı sonucu ortaya çıkar. Kronik bronşit ise, sıklıkla bronş tüplerinde uzun süreli iltihaba yol açan alerji ve astım sonucunda görülür.

Zatürre

Zatürre, çökmüş akciğerler olarak da bilinen diğer bir solunum yolu hastalığıdır.

Hava girişi olduğunda, akciğerlerle göğüs arasındaki boşlukta, akciğerlerin yeteri kadar genişlemesi zorlaştığında, zatürre denilen durum oluşur.

Zatürrede, akciğerlere dışarıdan büyük baskı vardır, yüksek seviyede acı hissedilir ve solunum zorluğu çekilir. Düzgün bir şekilde nefes alınamadığı için, vücut öksürük yoluyla hava almaya çalışır.

Göğüs Kafesi Travmaları

Göğüste meydana gelen travmalar minör ya da ciddi travmalar olarak sınıflandırılır. Göğüse bir darbe aldıktan sonra bile, ortaya çıkan ağrının bir kalp probleminden kaynaklı olup olmadığının tespit edilmesi önemlidir. Eğer kişide başka bir kalp problemi belirtisi görülmüyorsa, ağrı göğüs kafesi travmasından kaynaklıdır.

Ciddi bir göğüs kafesi travmasından hemen sonra, acı ve zorlukla nefes alma belirtileri görülür. Çünkü bu durumda, göğüs kafesi içerisinde bulunan kalp, akciğer gibi organlar ya da kan damarları hasara uğramıştır. Bu aşamadan sonra, kişide şok belirtileri görülür.

Ayrıca göğüs kafesine alınan darbeler, kaburgalarda kırıklara ya da çatlaklara yol açabilir.

Minör travmada ise, göğüs duvarında acı oluşabilir. Bu acı, omzun, kolun ya da göğüs kafesinin ani hareketiyle ortaya çıkar. Her minör travma göğüste acıya neden olabilir. Derin nefes alma, öksürme ya da hapşırma acıyı arttırabilir. Minör hasarlarda, hastanın doktoru ziyaret etmesine gerek yoktur. Evde yapılan tedavilerle iyileşme sağlanabilir.

Kalp Hastalıkları

Göğüste ağrı, basınç, solunum zorluğu ve göğüste rahatsızlık hisleri aynı zamanda kalp hastalıklarının belirtisidir.

Fakat, kalp hastalığı durumu söz konusuysa bu belirtilerin yanında, bacaklarda ya da kollarda güçsüzlük, boyun, çene, boğaz, sırt ve karın bölgelerinde acı hissi ortaya çıkar.

Eğer, göğüsteki rahatsızlık hislerine ek olarak, kişi de diğer belirtiler de görülüyorsa, acilen bir kardiyoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Diğer Notlar:  Boğmaca Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Akciğer Kanseri

Kronik öksürük ve göğüs kafesindeki ağrı belirtileri aynı zamanda akciğer kanseri belirtilerindendir. Fakat erken evrede bu kanser türü hiçbir belirti göstermez.

Belirti göstermenden ilerlemesine devam eder. Kronik öksürük ve göğüs kafesindeki durumu ancak akciğer kanserinin ilerlemiş aşamasında görülür.

Bu nedenle, bu konuda risk altında olan kişilerin düzenli olarak sağlık taraması yaptırmaları gerekmektedir.

Öksürük Esnasında Göğüs Kafesi Neden Ağrıyor?

Göğüs kafesindeki yaralar iltihaba neden olabilir. Bu iltihap, solunumda tıkanma ve ciddi öksürüklere neden olabilir. Ayrıca, göğüste yanma hissi meydana gelebilir. Çok fazla öksürme de, göğüs kaslarının çok fazla çalışmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir.

En sonunda kaslar hasar gördüğü için, sonraki öksürüklerde daha fazla acı hissedilebilir. Bu sebeple, öksürük sırasında göğüs kafesi ağrır. Eğer öksürük boğmaca hastalığından kaynaklıysa, göğüsün yan kısımlarında da rahatsızlık hissedilebilir.

Çoğu zaman, kaslar dinlenme fırsatı buldukları zaman kendi başlarına iyileşirler.

Göğüs kafesinin ortasındaki ağrıların sebepleri, kalp rahatsızlıkları, bronşit ve reflü olabilir.

Sağda

Zatürre, akciğer embolisi, kaslardaki hasar ve reflü, göğüs kafesinin sağ yanındaki ağrıya neden olan faktörlerdendir.

Solda

Zatürre, kalp krizi, kaburga arası nevralji göğüs kafesinin sol tarafındaki ağrıyla ilişkilidir.

Göğüs kafesinde öksürürken yanlarda meydana gelen ağrının başlıca nedenleri;

 1. Zorlanan kaslar
 2. Zatürre
 3. Akciğer zarı iltihabı
 4. Tüberküloz
 5. Çatlayan kaburgalar
 6. Akciğerlerde kan pıhtısı olması
 7. Aspergillosis enfeksiyonu
 8. Kaburga iltihabı
 9. Akciğer kanseri olabilir.

Yukarıda bahsedilen faktörler, göğüs kafesinde, sağda, solda ya da ortada ağrı oluşturabilir.

Ortaya çıkan göğüs ağrısının çeşitli sebepleri olabilir. Bu yüzden, göğüs ağrısının olası nedenine göre ilgili alanda uzman olan bir doktora danışılmalıdır.

Eğer göğüs ağrısının zatürre, grip, akciğer zarı iltihabı gibi bir enfeksiyondan kaynaklı olduğunu düşünülüyorsa, göğüs hastalıkları uzmanı olan bir doktora danışılmalıdır. Kaburga kırığı ihtimali varsa bir ortopedi uzmanından yardım alınmalıdır.

Kalp krizi riski olan hastaların ise, vakit kaybetmeden bir kardiyolog ile görüşmesi gerekir. Akciğer kanseri şüphesi var ise, bir onkolog tarafından tanı ve tedavi işlemleri yapılmalıdır.

Bu ciddi sebeplere ek olarak, doktora gitmeye ihtiyaç duyulmayan hafif travmalar da mevcut olabilir. Öksürüğe ve ağrıya neden olan faktörlerin çok çeşitli olmasından dolayı, tanı ve tedavi de buna göre farklılık gösterir.

Diğer Notlar:  Öksürük Bir Ay Boyunca Geçmiyor: Neler Yapılmalı

Öksürük sırasında Göğüs Kafesi Ağrıyorsa Hangi İlaç Alınmalı

1) Arter rahatlatıcılar: Nitrogliserin bu gruptadır. Tablet olarak alındığında, arter olarak adlandırılan damarları gevşeterek, kan akımının rahatça sürdürülmesini sağlar. Böylece ağrı azalır.

2) Ağrı kesiciler: Aspirin, naproxen ve ibuprofen gibi ağrı kesici hapların kullanılması ağrı ve şişliği azaltacaktır.

3) Sürekli devam eden bir öksürük için de öksürük şurubu kullanılması, öksürüğü ve neden olduğu göğüs kafesi ağrısını azaltacaktır.

Önlenme Yöntemleri

Öksürüğün ve göğüs ağrısının çeşitli sebepleri olduğundan dolayı, bu faktörlerin hepsine karşı çeşitli korunma yolları uygulamak gerekir.

Korunma yolları;

En önemli nokta sigara içmemek ve pasif içici olmamaktır. Pasif içici olmaktan kaçınabilmek için, sigara içilen ortamda bulunmayarak, akciğerleri korumak gereklidir. Çünkü sigara, öksürük ve göğüs ağrısının meydana geldiği; astım, akciğer kanseri, kronik akciğer hastalığı gibi rahatsızlıklara neden olabilen ana etkenlerden biridir.

GERD rahatsızlığına sahip insanlar da bu hastalıktan kaçınmak için, diyetlerini modifiye etmeli, reçetelerindeki ilaçları kullanmalı ve yatarken başları yüksekte olacak şekilde yatmalıdırlar.

Kronik akciğer rahatsızlığına sahip bir hasta için ise en iyi seçenek, doktorun yazdığı reçeteye uymaktır. Günlük hayatta da bu konuda alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Öksürüğe sebep olabilen her türlü enfeksiyon için soğuktan korunmalıdır.

Источник: https://trkbb.com/oksuruk/gogus-kafesinde-agri.html

Göğüs ağrısına ne sebep olabilir?

İnatçı Öksürük ve Göğüs Ağrısı Zatürre Belirtisi Olabilir

Göğüs ağrısı bazen bir kalp probleminin bir belirtisi olsa da, başka birçok olası neden vardır. Bunların bazıları ciddi koşullar olsa da, çoğu zararlı değildir.

Göğüs Ağrısının Olası Nedenleri

1. Kas suşu

Kaburgaların çevresindeki kas ve tendonların iltihaplanması , kalıcı göğüs ağrısına yol açabilir. Ağrı aktivitesi ile daha da kötüleşirse, o zaman bir kas suşunun belirtisi olabilir .

2. Yaralı kaburga

Çürükler, kırıklar ve kırıklar gibi kaburgayaralanmaları göğüs ağrısına neden olabilir. Bir kişi kırık bir kaburga varsa, bir çatlak sesi duymuş veya yaralanma anında aşırı bir ağrı hissedebilir.

Göğüs ağrısı, küresel popülasyonun yüzde 20 ila 40’ını etkiler.

3. Peptik ülserler

Mide astarında yaralar olan peptik ülserler genellikle şiddetli ağrıya neden olmazlar. Ancak, göğüste tekrarlayan bir rahatsızlığa neden olabilirler.

İnternetten ve eczanelerden satın alınabilen antasitler, genellikle peptik ülserlerin neden olduğu ağrıyı hafifletebilir .

4. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

Mide , mide içeriğinin ne zaman boğazda kaldığını ifade eder. Göğüste yanık hissi ve ağızda ekşi bir tada neden olabilir.

5. Astım

Astım , solunum yollarında inflamasyon ile karakterize, göğüs ağrısına neden olabilen yaygın bir solunum bozukluğudur . Diğer semptomlar nefes darlığı, öksürük ve hırıltı içerir.

6. Çöken akciğer

Akciğerler ve kaburgalar arasındaki boşlukta hava oluştuğunda, bir akciğer çökebilir ve nefes alırken ani göğüs ağrısına neden olabilir. Birisi çökmüş bir akciğeri varsa, ayrıca nefes darlığı, yorgunluk ve hızlı bir kalp atış hızı yaşayacaklardır .

7. Costochondritis

Kostokondrit , göğüs kafesinin kıkırdağının iltihaplanmasıdır. Bu durum göğüs ağrısına neden olabilir. Costochondritis ağrısı, belirli bir pozisyonda otururken ya da otururken ve bir kişinin herhangi bir fiziksel aktivitesi olduğunda daha da kötüleşebilir.

8. Özofageal kasılma bozuklukları

Özofageal kasılma bozuklukları, yemek borusunda spazm veya kasılmalardır. Bu bozukluklar göğüs ağrısına da neden olabilir.

9. Özofagus aşırı duyarlılığı

Gıda borusunda veya asit varlığında basınçtaki değişiklikler bazen şiddetli ağrıya neden olabilir. Şu anda uzmanlar bu duyarlılığa neyin neden olduğundan emin değiller .

10. Özofagus rüptürü

Gıda borusu patlarsa, bu ani ve yoğun göğüs ağrısına yol açabilir. Özofagus rüptürü, yoğun kusma veya yemek borusu ile ilgili bir işlemden sonra ortaya çıkabilir.

11. Hiatal herni

Bir mide fıtığı , midenin bir kısmının göğsün içine itildiği zamandır . Bu tip bir herni çok yaygındır ve herhangi bir semptom göstermeyebilir. Bununla birlikte, midenin üst kısmı, yedikten sonra göğsün alt kısmına doğru iterse , mide ekşimesi ve göğüs ağrısı gibi GÖRH semptomlarına neden olabilir .

12. Hipertrofik kardiyomiyopati

Hipertrofik kardiyomiyopati , kalbin genetik faktörlere bağlı olarak çok kalınlaştığı zamandır . Kalbin kalınlaşması, kanın kalpten düzgün şekilde akmasını engelleyerek, kasın kan pompalamak için çok çalışmasına neden olur.

Hipertrofik kardiyomiyopatinin semptomları göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, baş dönmesi ve bayılmadır.

13. Tüberküloz

Akciğerlerde büyüyen tüberküloz bakterileri, kötü öksürük, kan veya balgam öksürmesi veya göğüste ağrı gibi semptomlara neden olabilir.

14. Mitral kapak prolapsusu

Göğüs ağrısı, çarpıntı ve baş dönmesi, mitral kapak prolapsusunun tüm semptomlarıdır; bu, kalpteki bir kapak tam olarak kapanamadığında ortaya çıkar. Hafif vakalarda, bu durum belirgin semptomlara sahip olmayabilir.

15. Panik atak

Bir panik atak bulantı, baş dönmesi, terleme, hızlı kalp atışı, ve korku ek olarak göğüs ağrısına neden olabilir.

16. Perikardit

Perikardit , kalbin çevresindeki kesenin iltihaplanmasıdır. Nefes alma ya da yatma yoluyla daha kötü hale getirilmiş keskin göğüs ağrısına neden olabilir.

17. Plörezi

Plörezi , akciğerleri örten zarın iltihaplanmasıdır. Derin nefes alırken keskin göğüs ağrısına neden olabilir.

18. Pnömoni

Zatürre gibi akciğer enfeksiyonları keskin veya keskin göğüs ağrısına neden olabilir. Pnömoninin diğer belirtileri ateş , titreme ve balgam öksürüğü içerir.

19. Pulmoner embolizm

Bir pulmoner emboli , bir kan pıhtısı akciğerlerine bir arter besleme kanda hapsolmasıyla olup. Göğüs ağrısına, solunum zorluğuna ve kan öksürmesine neden olabilir. Pulmoner embolizm hemen tedavi edilmezse yaşamı tehdit edebilir.

20. Kalp krizi

Göğüs ağrısı biridir beş ana belirtilerin a kalp krizi . Diğerleri:

 • Çene, boyun veya sırt ağrısı
 • hafif başlılık veya zayıflık
 • kollarda veya omuzlarda ağrı
 • nefes darlığı

Kalp krizi geçiren kadınlar da ani yorgunluk, mide bulantısı veya kusma yaşayabilir.

Birisi kalp krizi geçirdiğini düşünürse, acil tıbbi yardım almalıdır. Bir kişi ER’e daha hızlı gidebilir, daha hızlı tedavi başlayabilir.

Anında tedavi alınması kişinin hayatta kalma şansını artırır ve kalbe verilen hasarın şiddetini azaltır.

21. Miyokardit

Miyokardit, kalbin iltihaplandığı zaman meydana gelir ve bu da kalp krizi gibi semptomlara neden olur:

 • göğüs ağrısı
 • ateş
 • nefes darlığı
 • yorgunluk
 • yarış kalp atışı

22. Angina

Angina , göğüste sıkışma hissi veya baskı gibi hisseder. Kalbe yeterince kan gelmediğinde ortaya çıkar. Bir kişi omuzlarında, sırtında, boynunda, kollarında veya çenesinde de ağrı hissedebilir.

Anjina koroner arter hastalığının bir semptomudur .

23. Aort diseksiyonu

Aort diseksiyonu, kalbe giden ana atardamarın iç tabakalarının ayrılmasıdır. Bu olduğunda, bir kan birikmesi atardamarın patlamasına neden olabilir. Aort diseksiyonu yaşamı tehdit eder, bu nedenle acil tıbbi yardım gerektirir.

24. Koroner arter diseksiyonu

Göğüs, boyun, sırt veya karın arasında “yırtılma” gibi görünen ani yoğun ağrı, koroner arter diseksiyonunun bir belirtisi olabilir. Bu nadir ancak ciddi durum, koroner arter yırtığı zaman ortaya çıkar.

25. Pankreatit

Pankreatitin nadir görülen bir belirtisi , alt göğsün ağrısının düzleşmesiyle daha da kötüleşmesidir .

26. Pulmoner hipertansiyon

akciğer hipertansiyon olan yüksek tansiyon kanı akciğerlere taşır arterlerde. Gelen bazı durumlarda , bu göğüs ağrısı neden olabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Göğüs ağrısı aniden ortaya çıkarsa, özellikle de anti-inflamatuar ilaçlar almak semptomları hafifletmezse, doktora başvurmak her zaman en iyisidir. Göğüs ağrısı ve nefes alma zorluğu yaşayan herkes hastaneye gitmeli veya acil tıbbi yardım çağırmalıdır.

Acil yardıma ihtiyaç duyabilecek semptomlar şunları içerir:

 • göğüs kemiği üzerinde bir kırılma hissi
 • çene, sol kol veya sırtına yayılan göğüs ağrısı
 • karışıklık, hızlanan kalp atışı veya hızlı nefes alma

Göğüs ağrısı şiddetli hissettiğinde bile, kalp krizi en olası neden değildir.

Göğüs Ağrısı Neden Olur?, Göğüs Ağrısında Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?, Göğüs Ağrısının Olası Nedenleri, Sağ Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Источник: https://neiyigelirevde.com/gogus-agrisina-ne-sebep-olabilir/

Öksürürken Göğüs Ağrısının Sebepleri ve Tedavisi

İnatçı Öksürük ve Göğüs Ağrısı Zatürre Belirtisi Olabilir

Geçmek bilmeyen kronik kuru öksürük kişilerde göğüs yanması, göğüs ağrısına neden olacaktır. Nezle, zatürre, KOAH hastaları ya da akciğer kanseri olan kişilerin öksürmesi durumunda akciğerlerinin tahriş olması sonucunda ağrı meydana gelir.

Öksürürken Göğüs Ağrısı 

Kronik kuru öksürüğe sahip olan kişilerin akciğerlerinde meydana gelen tahriş ya da diğer akciğer hastalıkları sonucunda göğüste kasesinin yanma hissi olabileceği gibi, batıyor hissi, göğüste ağrı meydana gelmektedir. Akciğerde meydana gelen birçok sorun kişilerin yaşamakta olduğu şikayetleri arttırmaktadır.

Bu şikayetler arasında hastaların öksürürken göğsüm ağrıyor ya da sırtım ağrıyor gibi belirtileri olmaktadır. Bu durum kişileri çok rahatsız etmekte olan bir durumdur. Sıklıkla nöbet şeklinde olan geçmek bilmeyen kuru öksürükte meydana geleceği gibi aynı zamanda da gece öksürüğünde de yaşanılan şikayetler arasında olmaktadır.

 

Öksürürken kişilerde göğüs ağrısı oluşması hastalıkların belirtisidir. Sizlerde beslenme düzeninize akciğere faydalı olan gıdaları tüketmeniz sonucunda öksürükten kurtulabilirsiniz. Karabiber, limon, zerdeçal, zencefil, süt ve bal bu gıdalardan bazılarıdır.

Plörezi

Akciğerlerin ve göğüs duvarını örtmekte olan plevra adındaki dokunun şişerek iltihaplanması sonucunda meydana gelmektedir. Bu doku göğüs duvarının iç kısmını akciğerleri kaplamaktadır. İki kat arasında küçük boşluklardan oluşur.

Bu boşluklar sayesinde kişiler nefes alırken iki katmanın birbirine geçmesini sağlayan çok az miktarda sıvı barındırmaktadır. İltihaplanmaya başladığı zamanlarda kişilerde öksürük neticesinde ağrı meydana gelir. Bu hastalığın oluşmasına alt solunum sisteminde bulunan enfeksiyonlar bakteriler sebep olmaktadır.

Çok nadirde olsa virüs yayılması sonucunda plevrana hastalığına çevirebilir. Plevrus belirtileri arasında kişilerin göğüs ağrısı ve nefes darlığı sıklıkla yaşanmaktadır. Göğüs kafesinin bıçak batar gibi bir his yaşanmasına neden olur. Bu ağrı gün geçtikçe daha da artacaktır.

Sol ya da sağ tarafta bulunan akciğerlerde meydana gelir ve öksürme ya da hapşırma gibi ani hareket edilmesi durumunda daha da giderek kötüleşecektir.

Plörezi hastaları için İbrahim Saraçoğlu tarafından keçiboynuzu pekmezi tavsiye edilmektedir. Günde üç defa bir yemek kaşığı kadar aç karnına 15 gün boyunca tüketmeniz sonucunda bu hastalığın iyileşmesini ve oluşan öksürük sırasında göğüs ağrısının tedavisini doğal yollarla yapacaksınız. 

Pnömotoraks

Kişilerin pnömotoraks yaşaması sönmüş akciğer olarak adlandırılmaktadır. Soluduğumuz havanın akciğer ve göğüs duvarı arasında bulunan boşluğa sızması sonucunda meydana gelir. Solumakta olduğumuz hava akciğeri dışa doğru itecektir. Bunun neticesinde akciğerde sönme meydana gelir.

Göğüs yaralanması gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Kişilerde meydana gelen belirtileri arasında nefes darlığının yanı sıra aynı zamanda öksürme gibi ani bir hareket yapması durumunda meydana gelecek göğüs ve sırt ağrısı kişilerde bıçak batıyor gibi bir hissin oluşmasına neden olur.

 • 7 tane orta büyüklükte keçiboynuzu;
 • 500 gram klorsuz su.

Yarım litre suyun içerisine 7 tane keçiboynuzu elinizle küçük parçalara bölerek atılır. 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatıldıktan sonra sabah ve akşam içilmesi akciğer sağlığı açısından önemlidir.

Astım

Astım, bronş tüplerinde meydana gelen iltihaplanma sonucunda tüplerin içerisinde yapışkan bir salgı üretimi sonucunda meydana gelir. Kişilerde sıklıkla öksürük krizleri özellikle de geceleri meydana gelmektedir. Bu durum nefes darlığı hırıltılı nefes alıp verme ya da öksürme sonrasında meydana gelen göğüs ağrısına neden olur.

 • 1 tane bıldırcın yumurtası;
 • 1 yemek kaşığı bal.

Bir kabın içerisine bıldırcın yumurtası kırıldıktan sonra, 1 yemek kaşığı bal konularak karıştırılır. 15 gün boyunca sabah ve akşam yemeklerden 2 saat sonra tüketilmelidir.

Grip

Özellikle soğuk havalarda yaşanılmakta olan solunum yollarında meydana gelen bulaşıcı bir hastalık olmaktadır. Üst ya da alt solunum yollarına bulaşan bir virüs neden olur. Yüzün üzerinde grip virüsü bilinmektedir. Her yıl yeni grip virüsleri gelişir.

Kişilerin boğaz ağrısı ve soğuk algınlığında sıklıkla görülen hapşırma belirtileri arasındadır. Bunun yanında sıklıkla kişilerin ciğerlerinden gelen öksürük ve neticesinde göğüs rahatsızlıkları da meydana gelir.

Göğüste sıklıkla ağrının oluşmasına ve yanma hissine neden olacaktır. 

 • 2 yemek kaşığı ada çayı;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1.5 su bardağı su.

Kaynamakta olan suyun içerisine 2 yemek kaşığı ada çayı ilave edilmelidir. 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatıldıktan sonra 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülerek içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilir. Sabah ve akşam grip geçene kadar içilir.

KOAH

Hava yollarının görevi akciğerlerimize hava akışını sağlamaktadır.

Eğer kişilerde hava yollarının şişmesi ya da üretilmekte olan mukus nedeniyle hava akışının engellenmesi durumunda kişilerde nefes almakta zorlanma görülür. Kişilerde geçmeyen öksürük görülür.

Bu da hırıltılı nefes almaya sebep olacağı gibi kişi nefes almakta zorlanır. Öksürme neticesinde göğüs kafesinde ciddi ağrı meydana gelecek ve göğsünde sıkışma gibi belirtileri olacaktır.

Öksürük sırasında göğüs yanması, ağrıması nedenleri içerisinde eğer ki KOAH hastası olmanız sebebi ile bu belirtileri görüyorsanız sizlerde doğal antibiyotik olan sarımsak tüketebilirsiniz. Yemeklerinizden zencefil baharatını eksik etmemeli ve kişilerin göğüs enfeksiyonlarına çok faydalı olan bu bitkinin çayını demleyip içebilirsiniz.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 1,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/oksururken-gogsum-agriyor.html

Kuru öksürük ve göğüs ağrısı olanlar dikkat!

İnatçı Öksürük ve Göğüs Ağrısı Zatürre Belirtisi Olabilir

Son günlerde toplumda artış gösteren zatürre özellikle çocuklarda, 65 yaş üzeri kişilerde ve kronik hastalığı olanlarda daha sık görülüyor. Erken dönemde teşhis edilip uygun yöntemlerle tedavi edildiğinde tamamen iyileşebilen hastalık, müdahalede geç kalınması durumunda ise daha ciddi tabloların ortaya çıkmasına yol açıyor.

Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Metin Özkan, “12 Kasım Dünya Zatürre Günü” öncesinde zatürre tedavisi ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İleri yaştaki hastalarda bilinç bulanıklığına yol açabiliyor

Akciğerin iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre; bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroplar nedeni ile oluşabilmektedir. Hastalığın başlıca belirtileri arasında; kuru veya balgamlı öksürük, yeşil veya sarı renkli bazen kanlı balgam çıkarma, ateş, titreme, nefes darlığı, baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlik sıralanabilir.

Bu belirtilerin yanı sıra derin nefes alınca ya da öksürünce göğüste ağrı ortaya çıkabilmektedir. Daha ağır ve özellikle yaşlı hastalarda bilinç bulanıklığı da görülebilmektedir. Bu belirtiler daha çok bakterilerin neden olduğu tipik zatürrede ortaya çıkmaktadır.

Virüslerin ve diğer bazı mikropların neden olduğu zatürrelerde ise daha çok kuru öksürük, daha düşük ateş, baş ağrısı, halsizlik, kas ağrıları ve güçsüzlük gibi belirtiler ön plandadır.

Sigara içenler ve kronik hastalığı olanlar risk altında

KOAH gibi kronik akciğer hastalığı bulunanlar, sigara içen kişiler, yakın zamanda gribal enfeksiyon geçirenler zatürre hastalığına daha yakındır.

Ayrıca Parkinson ve demans gibi yutkunmayı güçleştiren bazı nörolojik hastalıklar, yenilen ve içilen şeylerin nefes borusuna kaçmasını kolaylaştırarak zatürreye neden olabilmektedir.

Siroz, diyabet, kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan veya bakım evinde yaşayan ileri yaştaki kişiler de zatürre açısından riskli grupta yer almaktadır. Bunların yanı sıra kortizon ve kanser tedavileri gibi bağışıklık sistemini baskılayan durumlar da zatürre riskini artırmaktadır.

Akciğerlerden sürtünme sesi geliyorsa dikkat

Zatürre belirtilerinin tümü hastalarda görülmese de öksürük hemen her hastada ortaya çıkmaktadır. Zatürre belirtileri ile doktora giden kişilerin muayenesinde akciğerler steteskopla dinlendiğinde bazı sesler duyulur.

“Ral”, “ronküs”, “sürtünme sesi gibi” olarak tanımlanan sesler duyuluyorsa tanı için hastadan akciğer grafisi, kan testleri ve gerek duyulduğu takdirde tomografi istenebilmektedir. Bazı hastalarda akciğer zarları arasında sıvı birikmesi varsa oradan alınacak örnek ve çıkardığı balgamda mikrop araştırması yapılmaktadır.

Nadiren bazı hastalara “bronkoskopi denilen endoskopi işlemiyle akciğerlerin içini görerek tahlil için örnek alınabilmektedir.

Öksürük kesici ilaçları gelişigüzel kullanmayın

Zatürrede hastaların çoğu evinde tedavi edilebilmektedir.

Ancak yaşlı, ileri derecede kronik hastalığı olan, bakım evinde yaşayan, nefes alıp vermede zorluk çeken, parmak ve dudaklarında morarma olan, tansiyonu kontrol altında olmayan ve bilinç bulanıklığı gibi belirtileri olan hastalar ile çocuklar hastanede yatırılarak tedavi edilmelidir.

Tedavi için mikrobun türüne göre bir veya birkaç antimikrobik ilaç verilmektedir. İlaç tedavisine ek olarak bol sıvı tüketilmeli ve balgam yumuşatılmalıdır. Öksürük, akciğerdeki enfeksiyonun önemli belirtilerinden ve vücudun savunma sistemlerinden biridir. Bu nedenle tedavi sırasında öksürük kesici ilaçların kullanılması önerilmemektedir.

Sadece öksürüğün hastanın dinlenmesini engellediği veya şiddetli ağrıya neden olduğu durumlarda bu ilaçlar kontrollü olarak verilmelidir. Zatürre hastanede yatmayı gerektirecek ciddiyette ise sıvı ve antibiyotik tedavileri damar içine verilebilir ve destek amaçlı nefes açıcı uygulamalar yapılabilir. Hasta iyileşene kadar mutlaka istirahat etmelidir.

Planlı bir tedavi ile hastalar tamamen iyileşebiliyor

Zatürre tedavisi sonrasında önceden başka hastalığı olmayan genç bir hasta genellikle bir hafta içinde iyileşmektedir. Daha ileri yaşlardaki ve kronik hastalığı olan kişilerde iyileşip eski gücüne ulaşma süresi haftaları bulabilir. Akciğer grafisinin normale dönmesi birkaç hafta alabilmektedir. Zatürre uygun ve zamanında tedavi edildiğinde tamamen iyileşen bir hastalıktır.

Tekrarlaması beklenen bir rahatsızlık değildir. Tekrarlıyorsa tomografi ve daha ileri tetkiklerle hava yollarında kalıcı genişleme nedeniyle balgamın atılamaması, hava yolunu daraltan, tıkayan bir hastalık varlığı araştırılmalıdır. Sigara içen kişilerde hava yollarını mikroplardan ve zararlı partiküllerden temizleyen mekanizma baskılandığı için zatürre tekrarlayabilmektedir.

Korunmanın yolu aşı olmaktan geçiyor

Zatürreden korunmada aşılanma büyük önem taşımaktadır. Gribal enfeksiyonlar sonrasında zatürre daha sık görülmektedir. Bu nedenle özellikle risk faktörü taşıyan kişilerin yıllık grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir.

Zatürreye en sık neden olan “pnömokok” adlı mikroba karşı geliştirilen aşı da 5 yaş altı çocuklarda, 65 yaş üstü yetişkinlere ve yine kronik hastalığı olanlara yapılmalıdır.

Bu aşının genellikle beş yılda bir tekrarlanması gerekmektedir.

Haftanın Özeti

Источник: https://www.yeniakit.com.tr/haber/kuru-oksuruk-ve-gogus-agrisi-olanlar-dikkat-232586.html

İnatçı öksürüğün 12 önemli nedeni!

İnatçı Öksürük ve Göğüs Ağrısı Zatürre Belirtisi Olabilir

Kış mevsiminde sıkça görülen üst solunum yolu hastalıklarının tipik belirtisi olan öksürük çoğu zaman “griptendir” düşüncesiyle önemsenmeyebiliyor. Ancak özellikle 8 haftadan uzun süren öksürüğün asla hafife alınmaması gerekiyor.

Çünkü dinmeyen öksürük önemli bir hastalığın habercisi olabileceği gibi, bizzat kendisi de zamanla şah damarı yırtılması gibi önemli komplikasyonlara yol açabiliyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.

Pelin Uysal, kimi zaman insanı canından bezdiren inatçı öksürüğün hangi hastalıklara işaret edebileceğini anlattı, önemli bilgiler verdi.

Astım

Kronik öksürük, astımın en belirgin semptomlarından biri. Hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi semptomlara eşlik edebileceği gibi, tek başına da ortaya çıkabiliyor. Gıcık öksürük şeklinde gelişiyor.

Genellikle kuru oluyor yani balgam içermiyor, geceleri artıyor ve kronik bir hal alıyor. Ayrıca alerjik astım da öksürük nedeni olabiliyor. Alerjik astımda öksürük sabaha doğru artıyor.

Özellikle koşunca öksürük, göğüste sıkışma ve hışıltılı yakınmalar oluyor.

Gastroözofageal reflü

Gastroözofageal reflü de kronik öksürüğün en sık görülen nedenlerinden biri.

Mide asit sıvısının mideden yemek borusuna doğru geri gelmesiyle oluşan tahriş sonucu öksürük ve göğüs yanması meydana geliyor.

Kahve, baharatlı ve yağlı besinler tüketildiğinde artan, geceleri rahatsız edecek şekilde nöbetler halinde gelen ve 3 haftadan fazla süren öksürüğün altında yatan etken reflü olabiliyor.

KOAH

Kronik ilerleyici nefes darlığı ile karakterize bir hastalık olan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) da, şiddetli ve kronik öksürüğün en ciddi sorumlularından. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal KOAH hastalığında öksürüğün uzun süreli ve çoğu zaman balgamlı olduğuna dikkat çekerek, “Öksürüğe sıklıkla nefes darlığı ve tıkanma da eşlik ediyor” diyor.

SOĞUK HAVALARDA EN ETKİLİ 10 BİTKİ ÇAYI

Gizli kalp yetmezliği

Gizli kalp yetmezliğinde öksürük önemli bir bulgu olabiliyor. Ancak öksürük genellikle üst solunum yolları enfeksiyonu ya da bronşit gibi akciğer kaynaklı nedenlerden kaynaklandığı için yaşamsal öneme sahip bu hastalık atlanabiliyor. Öksürük genellikle yatınca ortaya çıkıyor, ayağa kalkınca veya oturunca hafifliyor. Öksürükle birlikte pembe renkli balgam da görülebiliyor.

Bronşit

Bronşit öksürük yapan bir başka önemli hastalıklardan. Kronik bronşit 2 yıldan fazla devam eden ve yılın 3 ayı kadar süren bir zamanda balgamlı öksürük yapıyor.

Tiroit bezi iltihabı

Öksürüğün işaret ettiği bir başka hastalık da, ender de görülse tiroit bezi iltihabı. Bu hastalıkta öksürük hırıltı bir özellikle sergiliyor. Astım atağındaki kuru öksürük gibi de olabiliyor ve tedavi sonrası geriliyor.

Bazı hipertansiyon ilaçları

Hipertansiyon, diyabetik nefropat ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan ACE inhibitörlerinin en sık yol açtığı yan etki, kuru öksürük oluyor. Tedaviye başladıktan birkaç saat sonra ortaya çıkabildiği gibi haftalar veya aylar sonra da gelişebiliyor. Bu durumda başka bir ilaç tedavisine geçiliyor.

Sigara

İçinde katran dahil pek çok kanserojen madde ve bağımlılık yapıcı nikotin içeren sigara öksürük reseptörlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Öksürük sigara içen kişilerde özellikle sabahları koyu renkli balgamla birlikte oluyor.

Öksürük genellikle kronik bir seyir alıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.

Pelin Uysal, sigara içen hastaların bazen öksürüğü sigaraya bağladıkları için önemsemeyerek hekime başvurmadıklarını, bunun sonucunda da KOAH gibi önemli hastalıkların tanısının geciktiğini söylüyor.

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Psikolojik öksürük

Erişkinlerin yüzde 9’unda, bilinen bir solunum sistemi hastalığı olmadığı halde kronik öksürük mevcut. Literatürde “alışkanlık” veya “tik” öksürüğü olarak tanımlanıyor. Hastalar herhangi bir fiziksel neden olmadığı halde sanki boğazlarına bir şey takılmış gibi hissedip öksürüyor. Bu hastalarda depresyon daha fazla oranda görülüyor.

Sinüzit

Kronik öksürük yakınmasının altında yatan nedenlerden biri de, sinüslerin iltihaplanması. Yapılan çalışmalar kronik öksürüğü olan her 3 hastadan birinde sinüzit olduğunu ortaya koyuyor. Bu hastalıkta öksürük genellikle kuru tipte ve geniz akıntısına bağlı oluyor.

Çeşitli akciğer hastalıkları

Zatürre başlangıcında öksürük kuru ve kesik kesik oluyor. İlerlediğinde kronik hal alan öksürüğe balgam ile göğüs ağrısı da eşlik ediyor. Kanlı balgam da gelebiliyor. Yaygın olmamakla birlikte öksürüğün nedenleri arasında yer alan tüberkülozda öksürükle beraber kanlı balgam sık görülüyor.

Kronik öksürüğün altında yatan neden sarkoidoz nonastmatik eozinofilik bronşit gibi interstisyel akciğer hastalıkları olabiliyor.

Ayrıca enfeksiyon sonrası bronş hassasiyeti nedeniyle devam eden ve çevresel ile mesleksel ajanlara bağlı etkenler (fırıncı astımı, kauçuk işinde çalışanlarda latex alerjisi gibi), kronik hastalarda yutmaya bağlı aspirasyon nedeniyle bronşektazi hastalığı gibi bronşitin ileri derece formlarında da öksürük sık görülüyor.

Akciğer ve gırtlak kanseri

Akciğer tümörleri de daha nadir olmakla birlikte, boyut ve yerleşim yerlerine göre öksürük yapabiliyor.

Ağır sigara içicilerde yeni ortaya çıkmış öksürük ya da var olan öksürüğün karakterinde değişme (balgam eklenmesi, sık olması gibi) ve kanlı balgamlı öksürük olması halinde bu durum akciğer kanseri habercisi olabiliyor.

İnatçı öksürüğe ses kısıklığı eşlik ediyorsa özellikle sigara içen kişilerde öksürük gırtlak kanserine de işaret edebiliyor.

ÖKSÜRÜK ÇAYI NASIL YAPILIR?

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1046463-oksuruk-hangi-hastaliklarin-belirtisidir

Kuru öksürük ve göğüs ağrısı varsa dikkat

İnatçı Öksürük ve Göğüs Ağrısı Zatürre Belirtisi Olabilir
Kuru öksürük ve göğüs ağrısı varsa dikkat Kuru öksürük, halsizlik, kas ağrıları gibi belirtilerle kendini gösteren zatürre tedavisi ve zatürreden korunma yöntemleri hakkında bilmeniz gerekenler..

Son günlerde toplumda artış gösteren zatürre özellikle çocuklarda, 65 yaş üzeri kişilerde ve kronik hastalığı olanlarda daha sık görülüyor.

Erken dönemde teşhis edilip uygun yöntemlerle tedavi edildiğinde tamamen iyileşebilen hastalık, müdahalede geç kalınması durumunda ise daha ciddi tabloların ortaya çıkmasına yol açıyor.

Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Metin Özkan, “12 Kasım Dünya Zatürre Günü” öncesinde zatürre tedavisi ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İleri yaştaki hastalarda bilinç bulanıklığına yol açabiliyor

Akciğerin iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre; bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroplar nedeni ile oluşabilmektedir. Hastalığın başlıca belirtileri arasında; kuru veya balgamlı öksürük, yeşil veya sarı renkli bazen kanlı balgam çıkarma, ateş, titreme, nefes darlığı, baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlik sıralanabilir.

Bu belirtilerin yanı sıra derin nefes alınca ya da öksürünce göğüste ağrı ortaya çıkabilmektedir. Daha ağır ve özellikle yaşlı hastalarda bilinç bulanıklığı da görülebilmektedir. Bu belirtiler daha çok bakterilerin neden olduğu tipik zatürrede ortaya çıkmaktadır.

Virüslerin ve diğer bazı mikropların neden olduğu zatürrelerde ise daha çok kuru öksürük, daha düşük ateş, baş ağrısı, halsizlik, kas ağrıları ve güçsüzlük gibi belirtiler ön plandadır.

Sigara içenler ve kronik hastalığı olanlar risk altında

KOAH gibi kronik akciğer hastalığı bulunanlar, sigara içen kişiler, yakın zamanda gribal enfeksiyon geçirenler zatürre hastalığına daha yakındır.

Ayrıca Parkinson ve demans gibi yutkunmayı güçleştiren bazı nörolojik hastalıklar, yenilen ve içilen şeylerin nefes borusuna kaçmasını kolaylaştırarak zatürreye neden olabilmektedir.

Siroz, diyabet, kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan veya bakım evinde yaşayan ileri yaştaki kişiler de zatürre açısından riskli grupta yer almaktadır. Bunların yanı sıra kortizon ve kanser tedavileri gibi bağışıklık sistemini baskılayan durumlar da zatürre riskini artırmaktadır.

Akciğerlerden sürtünme sesi geliyorsa dikkat

Zatürre belirtilerinin tümü hastalarda görülmese de öksürük hemen her hastada ortaya çıkmaktadır. Zatürre belirtileri ile doktora giden kişilerin muayenesinde akciğerler steteskopla dinlendiğinde bazı sesler duyulur.

“Ral”, “ronküs”, “sürtünme sesi gibi” olarak tanımlanan sesler duyuluyorsa tanı için hastadan akciğer grafisi, kan testleri ve gerek duyulduğu takdirde tomografi istenebilmektedir.

Bazı hastalarda akciğer zarları arasında sıvı birikmesi varsa oradan alınacak örnek ve çıkardığı balgamda mikrop araştırması yapılmaktadır.

Nadiren bazı hastalara “bronkoskopi denilen endoskopi işlemiyle akciğerlerin içini görerek tahlil için örnek alınabilmektedir.

Öksürük kesici ilaçları gelişigüzel kullanmayın

Zatürrede hastaların çoğu evinde tedavi edilebilmektedir. Ancak yaşlı, ileri derecede kronik hastalığı olan, bakım evinde yaşayan, nefes alıp vermede zorluk çeken, parmak ve dudaklarında morarma olan, tansiyonu kontrol altında olmayan ve bilinç bulanıklığı gibi belirtileri olan hastalar ile çocuklar hastanede yatırılarak tedavi edilmelidir.

Tedavi için mikrobun türüne göre bir veya birkaç antimikrobik ilaç verilmektedir. İlaç tedavisine ek olarak bol sıvı tüketilmeli ve balgam yumuşatılmalıdır. Öksürük, akciğerdeki enfeksiyonun önemli belirtilerinden ve vücudun savunma sistemlerinden biridir. Bu nedenle tedavi sırasında öksürük kesici ilaçların kullanılması önerilmemektedir.

Sadece öksürüğün hastanın dinlenmesini engellediği veya şiddetli ağrıya neden olduğu durumlarda bu ilaçlar kontrollü olarak verilmelidir. Zatürre hastanede yatmayı gerektirecek ciddiyette ise sıvı ve antibiyotik tedavileri damar içine verilebilir ve destek amaçlı nefes açıcı uygulamalar yapılabilir.

Hasta iyileşene kadar mutlaka istirahat etmelidir.

Planlı bir tedavi ile hastalar tamamen iyileşebiliyor

Zatürre tedavisi sonrasında önceden başka hastalığı olmayan genç bir hasta genellikle bir hafta içinde iyileşmektedir. Daha ileri yaşlardaki ve kronik hastalığı olan kişilerde iyileşip eski gücüne ulaşma süresi haftaları bulabilir. Akciğer grafisinin normale dönmesi birkaç hafta alabilmektedir. Zatürre uygun ve zamanında tedavi edildiğinde tamamen iyileşen bir hastalıktır.

Tekrarlaması beklenen bir rahatsızlık değildir. Tekrarlıyorsa tomografi ve daha ileri tetkiklerle hava yollarında kalıcı genişleme nedeniyle balgamın atılamaması, hava yolunu daraltan, tıkayan bir hastalık varlığı araştırılmalıdır.

Sigara içen kişilerde hava yollarını mikroplardan ve zararlı partiküllerden temizleyen mekanizma baskılandığı için zatürre tekrarlayabilmektedir.

Korunmanın yolu aşı olmaktan geçiyor

Zatürreden korunmada aşılanma büyük önem taşımaktadır. Gribal enfeksiyonlar sonrasında zatürre daha sık görülmektedir. Bu nedenle özellikle risk faktörü taşıyan kişilerin yıllık grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir.

Zatürreye en sık neden olan “pnömokok” adlı mikroba karşı geliştirilen aşı da 5 yaş altı çocuklarda, 65 yaş üstü yetişkinlere ve yine kronik hastalığı olanlara yapılmalıdır.

Bu aşının genellikle beş yılda bir tekrarlanması gerekmektedir.

Источник: https://www.kibrismanset.com/saglik/kuru-oksuruk-ve-gogus-agrisi-varsa-dikkat-h160944.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.