İnflamatuar Miyozitler (İltihaplı Kas Romatizması) Nedir? Miyozit Tedavisi ve Nedenleri Nasıldır?

Boyun ve sırt kaslarının miyozitlerinin nedenleri, semptomları ve tedavisi

İnflamatuar Miyozitler (İltihaplı Kas Romatizması) Nedir? Miyozit Tedavisi ve Nedenleri Nasıldır?

Miyozit, travmatik, inflamatuar veya toksik süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve kendini ağrı ve kas güçsüzlüğünde (bazen atrofiye ulaşan) kendini gösteren bir kişinin iskelet kaslarının yenilmesi anlamına gelir.

Aynı zamanda, etkilenen bölge, kaslarda sert nodüllerin varlığı ve palpasyon ve kas kasılmasıyla artan lokal ağrı ile karakterizedir.

Zamanla, ağrı o kadar artar ki, eklemlerdeki fiziksel aktivite sınırlıdır, bu yüzden kas zayıflığı ortaya çıkar.

Miyozit çeşitleri polimiyozittir (miyozit uzun süre uzaklaşmaz) ve dermatomiyozit (iltihaplanma cilde yayılırsa).

Miyozit nedenleri

Miyozitin ana nedenleri:

 • bulaşıcı hastalıkların (grip, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, romatizma vb.) ve paraziter enfeksiyonların (trichinosis, ekinokokkoz) sonuçları;
 • gut, diyabet ve diğer metabolik hastalıkların toksik etkileri;
 • fiziksel etkiler: yaralanmalar, belirli bir kas grubunun sürekli gerginliği, bazı mesleklerin özelliği;
 • dış faktörler (hipotermi).

Servikal ve spinal kasların en sık görülen miyozitidir.Görünümlerinin nedenleri:

 • osteokondroz, intervertebral herni;
 • skolyoz,
 • eklem hastalıkları
 • bulaşıcı ve viral hastalıklar,
 • Aynı kasların sürekli aşırı ilerlemesi,
 • yaralanma ve hipotermi.
 • Sırt kaslarının miyozitleri

Sırt kaslarının miyoziti, etkilenen bölge etrafındaki deri şişer, kızarır ve kas ağrısı görülür. hareketler sırasında ve hafif bir baskı ile, keskin bir hava değişimi ile gece güçlü. Bir kişinin uygun olmayan metabolizma ile ilişkili diğer kronik hastalıkları varsa, miyozit eklem ağrısı eşlik edebilir.

Hastalıkla mücadele etmek için, kursun şiddetine ve zamanına bağlı olarak tedavi önerilmektedir. Hastalığın akut formunda doktorlar şunları önermektedir:

 • yatak istirahatine uy
 • anti-inflamatuar ve analjezik ilaçları kullanır
 • fizyoterapi prosedürleri (elektroforez),
 • Sıcak esansiyel yağlar ve gerginliği ve ağrıyı etkili bir şekilde hafifleten özel merhemlerle masaj yapın,
 • Bir protein diyetine yapışır.

Akut miyozit tedavi edilmezse, havalar, havadaki değişiklikler, hipotermi, fiziksel efor, taslaklar vb. Çok hassas hale geldiğinde, kronik hale gelebilir. Kronik miyozitle mücadele etmek için hafif bir rejim, terapötik egzersizler, masaj, yüzme, fizyoterapi ve diyet gereklidir.

Boyun kaslarının miyozitleri

Boyun miyoziti, hipotermiden sonra sağlıklı bir insanda, bir taslakta, güçlü bir fiziksel zorlamada, profesyonel aktivitenin özellikleri (sözde hareketsiz olarak adlandırılan), rahatsız edici bir pozisyonda uzun bir uykuda meydana gelebilen, boyun ve omuz bölgesindeki kasların iltihaplanmasıdır.

Miyozit anılan travmatik faktörlerden 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Bu zamana kadar, iltihaplı kaslar şişer, refleks spazmına neden olur ve aşırı durumlarda boyundan parmak uçlarına kadar yayılabilen şiddetli ağrılı ağrıya neden olur. Bir kişi başının ve elinin hareketini yapamaz. Aynı zamanda, iltihap ve ağrı asimetriktir: bir yandan ağrı, diğerinden daha güçlüdür.

Boyun kaslarının miyozitinin başarılı tedavisi için, bir dizi prosedürün kullanılması gerekmektedir. Tedavi doğru ise, nöbet 3 ila 14 gün sürmelidir. Tedaviye zamanında başlanmazsanız boyun “bükülebilir”, omurlararası eklemler hareket edebilir veya intervertebral herni gelişebilir, bu nedenle miyozit kronikleşir ve uzun tedavi gerekecektir.

Başarılı tedavi için gereklidir:

 • tam barışı devam ettir
 • etkilenen alanları ısıtmak
 • anti-enflamatuar ilaçlar alır (ilaçlar ve merhemler),
 • ağrıyı azaltmak ve inflamasyonu hafifletmek için prokain blokajını kullanın,
 • Manuel terapi kullanın – kasları ve bağları germe (ilaçlar kontrendike ise).

Pürülan miyozit durumunda masaj ve sürtünmenin kullanılamayacağı hatırlanmalıdır. Bu durumda, iltihaplı lezyonu açmak için cerrahi müdahale kullanın. Sıcaklık yükseldiğinde, iltihaplı alanı sıcak tutmayı unutmamakla birlikte, bir febrifüj alınması tavsiye edilir. Tedaviden önce, en iyi tedavi yöntemini seçecek olan doktorunuza danışmalısınız.

İnsanlarda miyozit gelişimini önlemek için, bazı basit önerilere uymak yeterlidir:

 • taslakta olma
 • aşırı fiziksel efordan kaçının
 • sedanter yaşam tarzı ile pozları değiştirmek
 • Gün içerisinde en basit egzersizleri ve fiziksel molaları yapmak,
 • “Doğru” yastık üzerinde rahat bir pozisyonda uyuyun.

Bu basit ipuçları sırt ve boynunuzdaki birçok problemden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Источник: https://tr.medicament-info.com/miozit-myshc-shei-i-spiny__html_default.htm

İltihaplı Kas Romatizması Belirtileri ve Tedavisi

İnflamatuar Miyozitler (İltihaplı Kas Romatizması) Nedir? Miyozit Tedavisi ve Nedenleri Nasıldır?

Kaslarda iltihabın olması sonucunda miyozit adı verilen iltihaplı kas romatizması meydana gelecektir. Kişilerde kaslarda iltihaba yol açacak olan bu durum nedenleri arasında kişilerin enfeksiyon kapması, yaralanması, otoimmun hastalıkları gibi ilaçlardan dolayı meydana gelecektir.

İçindekiler

 • İltihaplı Kas Romatizması
 • Belirtileri
 • Tedavi

İltihaplı Kas Romatizması

İltihaplı kas romatizması kasların iltihaplanması sonucunda meydana gelecek olan şişme ve de ağrı sonucunda görülmekte olan kaş ağrısının yaygın olarak görülmekte olduğu enfeksiyon ya da yaralanma ve aşırı kullanım ya da kişilerin kullanmakta olduğu ilaçların yan etkileri ile de gerçekleşecek olduğu bir durumdur.

Bu hastalık kaslara karakterize ve kişilerin çok uzun süreliğine kas yorgunluğuna da neden olan kişilerde halsizliğin oluşmasına neden olan bir hastalık türü olmaktadır. Kaslarda oluşan iltihap herhangi bir rahatsızlıktan ötürü meydana gelecektir.

Bu hastalığın vücutta iltihaba neden olan durum kasların etkilenmesi sonucunda meydana gelebilir. Çoğu kişilerde inflamatuar durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bazı iltihaplı eklem romatizması gibi hastalıklar nedeniyle de bu rahatsızlığın meydana gelmesi söz konusu olacaktır.

 Bazı viral enfeksiyonlar iltihaplı kas romatizmasının gelişmesine neden olması bilinmektedir. Fakat kişilerin nadiren de olsa vücutlarında oluşan bakteriler, mantarlar nedeniyle de oluşabilir.

Virüsler ve de bakterilerin kas dokusuna doğrudan istila edilmesi sonucunda kaslarda bulunan liflere zarar verecek olan maddelerin salınmasına neden olabilir. Sık rastlanılan soğuk algınlığı ya da gripli virüsler nedeniyle olacaktır. 

Belirtileri

Bu hastalığın ilk belirtileri arasında kas zayıflığının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu zayıflık ilerleyen zamanlarda fark edilir duruma gelecektir. Kas ağrısı bazı kişilerde görülse de bazı kişilerde bu belirti olmayabilir.

Dermatomiyozit , polimiyozit ve kişilerde oluşan inflamatuar nedenlerden dolayı bu hastalığın zayıflığına neden olacaktır. Bu zayıflık aylarca devam edecektir. Ve her geçen gün giderek daha da kötüleşmesine neden olacaktır.

Kişilerin boyun, omuzlarında, kalçalarında ve sırt gibi büyük kas grupları daha sıklıkla etkilenmesi görülmektedir. Genellikle kişilerin her iki tarafında bulunan kasların etkilenmesi ile bilinmektedir. Kişiler sıklıkla kendilerini yorgun hissetmeleri sebebiyle halsizliğin oluşmasına neden olacaktır.

Cilt üzerinde isilik oluşmasına neden olur. Ellerin derisinde kişilerin kalınlaşması söz konusu olacaktır. Birçok insanda görülen belirtileri arasında yutak borusu da etkilenecektir. Bu nedenle de yutma güçlüğü yaşayacaktır. Kişilerde nefes darlığı olur.

Bazı kişilerde eğer ki bu hastalık bir virüs nedeniyle meydana geliyorsa burun akıntısı, boğaz ağrısı ya da öksürük sıklıkla görülecek enfeksiyonlar arasında olacaktır. Ve bu belirtileri aylarca devam eder. 

Tedavi

Doktor tarafından kişilerin kas güçsüzlüğünün olması gibi belirtileri meydana geldiği zaman iltihaplı kas romatizmasından şüphelenmesi sonucunda bir takım testler isteyecektir.

Bu testler kan testleri olacaktır. Kas iltihabının olması kas enzimlerinin düzeyine bakılmasını ve kişilerin vücutlarında iltihap olup olmamasına dikkat edilecektir. Bu kişilerin otoimmun hastalığı olup olmamasına da dikkat edilecektir.

MR taraması ya da bilgisayarlı tomografi çekilerek kişilerin kaslarının görüntülenmesi gerekmektedir. Bu kişilerin her zaman için kas içinde ki değişimler belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Kişilerde kas biyopsisi de teşhisin doğru bir şekilde koyulması için kaslardan küçük bir kesi yapılarak kas dokusundan bir örnek çıkarılması sonucunda kişilerin teşhis olması için testler arasında olmaktadır. Kas güçsüzlüğü yaşamakta olan kişiler bunun tedavisini olması gerekmektedir.

 Kişilerde her zaman için inflamatuar durumlar ve de bağışıklık sisteminin tekrardan eski gücünü kazanabilmesi amacıyla bir takım ilaçlara ihtiyaç duyulacaktır. Eğer ki bu hastalık bir enfeksiyondan kaynaklı meydana geliyorsa o halde bu enfeksiyonu önlemek amacıyla antibiyotik tedavisi gerekmektedir.

Kişilerde her zaman için ilaç tedavisi uygulanması yeterli olmayacaktır. Bazı durumlarda kas güçsüzlüğü olan kişilerde tekrardan kaslarına güç kazandıracak egzersizleri yapabilmesi amacıyla fizik tedavi uygulamaları da yapması gerekmektedir. 
(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/iltihapli-kas-romatizmasi.html

İLTİHAPLI ROMATİZMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnflamatuar Miyozitler (İltihaplı Kas Romatizması) Nedir? Miyozit Tedavisi ve Nedenleri Nasıldır?

Romatizma, aslında tek bir hastalık değildir. Romatizmanın birçok çeşidi bulunmaktadır ve eklemler ile bağ dokusunu etkileyen bir sağlık sorunudur. İltihaplı romatizma ya da diğer terminolojik adı ile romatoid artrit de bir tür romatizma hastalığıdır.

İltihaplı romatizma, kronik iltihaplı bir hastalıktır. İltihaplı romatizma, tipik olarak, küçük eklem kemiklerini, elleri ve ayakları etkilemektedir. Osteoartrit hastalığının aksine, iltihaplı romatizma aşınma-yıpranma hasarı şeklinde değil de, eklemlerin astarlarını etkilemektedir.

Bundan dolayı iltihaplı romatizma, ağrı ve şişme yaparak, kemik erimesi ve eklem deformasyonu ile sonuçlanabilmektedir. Aslında bir bağışıklık ile ilgili bir sorun olan iltihaplı romatizma, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırması sonucu oluşmaktadır.

Bunlara ek olarak, iltihaplı romatizma, deri, gözler, akciğer ve damarlar gibi diğer bazı organlara ve dokulara da zarar verebilmektedir. İltihaplı romatizma herhangi bir yaşta oluşabilmesine rağmen genellikle, 40 yaşından sonra meydana gelmektedir. Ayrıca, iltihaplı romatizma kadınlarda çok daha yaygın şekilde gözlenmektedir.

İltihaplı romatizmanın tedavisi yapılırken semptomlar dikkatli şekilde kontrol edilmelidir ve eklem hasarı önlenecek şekilde hareket edilmelidir.

İltihaplı romatizmanın belirtileri genellikle şöyledir; hassas, duyarlı, hararetli ve şişmiş eklemler, eklemlerde ağrı, saatlerce sürebilen sabah tutulması, kollarda deri altında oluşan dikenimsi şişlikler (romatoid nodülleri), bitkinlik, ateş ve kilo kaybı.

İltihaplı romatizmanın erken evresinde, küçük eklemler, özellikle el ve ayak parmakları ile el ve ayaklar, daha çok etki altında olmaya yatkındır. Hastalık süreci ilerledikçe belirtiler çoğunlukla, el bileği, diz, ayak bileği, dirsek, kalça ve omuzlarda etkilerini göstermeye başlamaktadır. Çoğu durumda belirtiler vücudun her iki bölümündeki eklemlerde aynı şekilde gerçekleşmektedir.

1.Hassas, Hararetli ve Şişmiş Eklemler

İltihaplı romatizma, vücutta ve özellikle eklem noktalarında iltihap oluşmasına sebep olduğu için, bu bölgelerde yanma hissinin yaşanmasına ve eklemlerin şişmesine sebep olabilmektedir. Eklemlerde yaşanan hassaslık ve aşırı duyarlılık da iltihaplı romatizmanın belirtilerinden bazılarıdır.

İltihaplı romatizma özellikle küçük eklemleri, örneğin el parmaklarındaki eklemleri etkisi altına alan bir sağlık sorunudur. İltihaplı romatizma, etkisi altına aldığı bölgelerde bazen çok fazla şiddetlenebilen ağrı ve sızıların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

3.Sabah Tutulması

Özellikle sabahları yeni uyanıldığı zamanlarda, normalden çok daha yoğun bir şekilde yaşanan tutulma durumları, sürekli olarak tekrarlanması halinde, iltihaplı romatizma belirtisi olabilme ihtimali yüksektir. Sabahları yeni uyanıldığında, özellikle el, kol, ayak ve bacaklarda gelişen tutulmalar, iltihaplı romatizma semptomlarından biri olabilmektedir.

4.Deri Altında Yumru Oluşumu

Deri altında bilhassa eklem bölgelerindeki derinin alt kısmında, birtakım şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlikler romatoid nodülü adı verilen, dikenimsi yapıdaki yumrulardır. Deri altında oluşan bu nodüllerin oluşum sebebi ise, vücutta iltihap meydana gelmesidir.

5.Bitkinlik ve Halsizlik

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi, iltihaplı romatizmada da halsizlik ve bitkinlik yaşanabilmektedir. Eklemleri doğrudan etkileyen bir hastalık olan iltihaplı romatizma, kişinin oldukça yorgun ve bitkin hissetmesine neden olabilmektedir.

6.Ateş

İltihaplı romatizmada bazen ateş durumu da yaşanabilmektedir. Fakat bazı kişilerde ateşlenme hali gözlenmeyebilir.

7.Kilo Kaybı

İltihaplı romatizma sürekli olarak ağrı ve sızı yaşanmasına neden olduğu kişinin keyfini kaçırıp, iştah kapanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum ise, kişinin kilo vermesine yol açmaktadır.

Oluşum Nedenleri

İltihaplı romatizma, bağışıklık sisteminin, eklemleri çevreleyen doku ve zarlara yanlışlıkla saldırması sonucu meydana gelmektedir. Bunun sonucunda, sinovyum adı verilen bu doku ve zarları kalın bir iltihap sarar.

Bu durum ise, eklem içindeki kıkırdak ve kemiklerin zarar görmesine sebep olmaktadır.

Eklemleri tutan tendonlar ve bağ dokuların zayıflaması ve gerilmesi, kademeli olarak eklem şeklinin ve hizalamasının bozulmasına sebep olmaktadır.

Doktorlar, bu sürecin nasıl başladığını tam olarak bilememektedir. Genellikle genetik faktörlerde bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bazen de, çevresel faktörler, enfeksiyonlar, bazı bakteri ve virüsler, iltihaplı romatizma oluşumuna yol açabilmektedir.

Risk Faktörleri

Bazı durumlar ve şartlar, iltihaplı romatizma oluşumunu etkileyebilmekte ya da hastalığın seyrini hızlandırabilmektedir. Bu faktörler; seks, yaş ve aile hastalık geçmişi gibi faktörlerdir.

Seks: Cinsel hayat, özellikle kadınlarda iltihaplı romatizma oluşması riskini artırmaktadır.

Yaş: İltihaplı romatizmanın oluşumu herhangi bir yaş aralığında olabileceği gibi, aslında en yaygın olarak 40 ile 60 yaş arasında gözlenmektedir. Bundan dolayı 40 ile 60 yaş arası kişiler özellikle kadınlar, iltihaplı romatizma riski altında bulunmaktadır.

Aile hastalık geçmişi: Ailede herhangi bir bireyde yaşanmış olan iltihaplı romatizma, ailenin diğer üyelerinde de bu hastalığın görülmesi riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

İltihaplı romatizma bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu hastalıklar; osteoporoz, karpal tünel sendromu, kalp problemleri ve akciğer hastalıkları gibi sağlık sorunları olabilmektedir.

Osteoporoz: İltihaplı romatizma bazı ilaçlar yardımı ile tedavi edilirken, osteoporoz hastalığı riskini artırabilmektedir. Bu hastalık ise, kemiklerin güçsüzleşmesine ve çatlamaya ya da kırılmaya karşı yatkın hale gelmesine sebep olabilmektedir.

Karpal tünel sendromu: Karpal yani bilek kemikleri ile ilgili bazı sorunların yaşanmasına sebep olabilen iltihaplı romatizma, karpal tünel sendromuna zemin hazırlayarak, sinirlerin sıkışmasına neden olabilmekte, el ve parmakların etkilenmesine sebep olabilmektedir.

Kalp problemleri: İltihaplı romatizma, arterlerin zorlanmasına ve tıkanmasına sebep olarak bazı kalp problemlerin oluşmasına yol açabilmektedir. İltihaplı romatizma, kalbin etrafının kesecikler halinde iltihap ile çevrelenmesine neden olabilmektedir.

Akciğer hastalıkları: Akciğer dokularının iltihaplanmasına ve zarar görmesine sebep olabilen iltihaplı romatizma bundan dolayı kişide, nefes darlığı gelişmesi riskini artırabilmektedir.

Tanı ve Analizler

İltihaplı romatizmanın tanısı zor olabilmektedir. Özellikle hastalığın erken evresi, diğer birçok hastalığın belirtileri ile oldukça benzer olabilmektedir. Kan testi ya da fiziksel bulgular olmadan tanı koymak çok kolay olmamaktadır.

Doktor, fiziksel muayene sırasında eklemlerde şişkinlik, kızarıklık ya da hararet olup olmadığını kontrol ederek, tanı koymaya çalışır. Yine doktor, refleksleri ve kasların sağlamlığını ya da esnekliğini kontrol etmek amacı ile birtakım fiziksel muayeneler de yapmaktadır.

Bir de bunlara ek olarak doktor, saptamış olduğu semptomlara göre; kan analizi ve röntgen filmi isteyebilmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

İltihaplı romatizmanın belli bir tedavisi bulunmamaktadır. İlaçlar sadece, eklemlerdeki iltihap oranlarının azalmasını sağlamaktadır.

Diğer yandan mevcut tedavi, ağrıların azalmasına yardımcı olmakta, eklemlerin hasar görmesini önlemekte ya da hafifletmektedir. Bunların dışında, fizik tedavi eklemleri sakinleştirmeye ve korumaya yardımcı olmaktadır.

Son olarak da, eğer eklemler çok fazla hasara uğramış ise, ameliyat durumu söz konusu olabilmektedir.

İlaç tedavisi: İltihaplı romatizma tedavisinde kullanılan birçok ilacın, ciddi yan etkileri olabilmektedir. Bundan dolayı doktorlar reçeteye yazarken ilk olarak yan etkileri en hafif olan ilaçları tercih etmektedirler. Hastalığın seyrine göre, kullanılacak olan ilaçlar da değişebilmektedir.

İltihaplı romatizmada en yaygın şekilde kullanılan ilaçlar; NSAIDs ilaçlar (nonsteroidal anti iltihap ilaçlar), hem iltihap miktarını azaltır hem de ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Bu ilaçlar, ibuprofen (Advil, Motrin IB) ve naproxen sodyum (Aleve) gibi reçeteli ilaçlardır.

Fakat bu ilaçların yan etkileri, kulak çınlaması, mide yanması, kalp problemleri, karaciğer problemleri ve böbreklerin hasar görmesi gibi yan etkilerdir.

 • Steroidler: Prednisone gibi kortikosteroid ilaçlar, iltihap oranını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri ise, kilo alma, diyabet ve kemik incelmesi gibi etkilerdir.
 • Hastalık modifiye edici anti romatizmal ilaçlar (DMARDs): Bu ilaçlar, iltihaplı romatizmanın seyrini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Fakat diğer organlar geçici olarak zarar görebilmektedir. En yaygın şekilde doktorların reçeteledikleri anti romatizmal ilaçlar; methotrexate (Trexall), leflunomide (Arava), hydroxychloroquine (Plaquenil) ve sulfasalazine (Azulfidine) gibi ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkileri ise, karaciğer hasarı, kemik iliği baskınlanması ve şiddetli akciğer enfeksiyonu gibi etkilerdir.
 • Biyolojik ajanlar: Bu ilaçlar, abatacept (Orencia), adalimumab (Humira), anakinra (Kineret), certolizumab (Cimzia), etanercept (Enbrel), golimumab (Simponi), infliximab (Remicade), rituximab (Rituxan) ve tocilizumab (Actemra) gibi ilaçlardır. Bu ilaçların bağışıklık sistemi ve eklemler üzerinde ciddi yan etkileri bulunabilmektedir.

Fizik tedavi: Doktor, bir fizik tedavi uzmanına başvurmanızı önerebilmektedir. Günlük düzenli olarak yapılan bazı egzersizler eklemlerin esnekliği korumaya yardımcı olmaktadır.

Ameliyat: Eğer ilaçlar ve fizik tedavi, eklemlerdeki hasarları gidermeye ya da önlemeye yardımcı olmamış ise ve eklemlerdeki hasarlar ciddi boyutlara ulaşmış ise, doktor ameliyat kararı alabilmektedir.

Ameliyat, eklemlerde meydana gelen hasarları yeniden onarabilmekte ve ağrıların giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Cerrahi işlemler sonucunda; eklemler onarılır, tendonlar yeniden onarılır ve eklemlerin kaynaması gerçekleşmiş olur.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Bazı yöntemleri kullanılarak iltihaplı romatizma semptomlarını hafifletmek mümkündür. Bu yöntemler evde yapılabilecek bazı egzersiz ve aktivitelerden oluşmaktadır.

İltihaplı romatizma semptomlarının rahatlamasını sağlayan yöntemlerden bazıları şöyledir; düzenli olarak her gün doktorun önerdiği şekilde egzersiz yapmak, ağrılı bölgeye sıcak ya da soğuk uygulamalar yapmak ve stresten olabildiğince uzak durmak.

Tai Chi: Doğu kökenli bir egzersiz türü olan Tai Chi, nefes kontrolü ve fiziksel rahatlama sağladığı için, iltihaplı romatizmanın sebep olduğu ağrıların hafiflemesini sağlayabilmektedir.

Alternatif takviyeler: Bazı gıdalar ve bitkiler iltihaplı romatizma tedavisine yardımcı olabilmektedir. Bitkisel yağlar (çuha çiçeği yağı, Frenk üzümü yağı ve hodan yağı gibi) ve balık yağı gibi gıdalar iltihaplı romatizma tedavisinde etkilidir.

Bitkisel gıdalar: Özellikle zencefil çayı, yeşil çay ve zerdeçal çayı gibi bitkisel çaylar, iltihaplı romatizma tedavisinde etkili olabilmektedir.

Alınacak Önlemler

İltihaplı romatizma için alınacak olan önlemler; düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmak, uyku düzenine dikkat etmek, vücudu fazla yormamak ve yeterli miktarda dinlenmek, herhangi bir şikayet ya da rahatsızlık hissedildiğinde aile bireylerine ve doktorlara anlatmak, kısa yürüyüşler yapmak ve müzik dinlemek gibi aktivitelerden oluşmaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/iltihapli-romatizmanin-belirtileri-nelerdir/

Romatizma Nedenleri

İnflamatuar Miyozitler (İltihaplı Kas Romatizması) Nedir? Miyozit Tedavisi ve Nedenleri Nasıldır?

Romatizma neden olur? Nedenine, belirtilerine, seyrine ve tedavisine bağlı olarak 100’ün üzerinde romatizma türü bulunmaktadır. Genel olarak, romatizmal koşulların tümü, kaslar, kemikler, eklemler, tendonlar ve bağları içeren kas-iskelet sistemini etkilemektedir. Çoğu romatizma hastalığı, hastanın hayatının geri kalanında devam etmektedir (kronikleşmektedir) ve genelde kalıcıdır.

Bazı romatizmal hastalık türleri organları etkilemekte ve diğer koşullara da neden olabilmektedir. Pek çok hasta çeşitli romatizma hastalıklarından muzdarip olmaktadır.

En sık yaşanan romatizma türleri şunlardır:

 • Romatoid artrit
 • Osteoartrit
 • Ateşli romatizma
 • Çocukluk Dönemi İltihaplı Eklem Romatizması (Juvenil Romatoid Artrit)
 • Romatizmal kalp hastalığı
 • Gut
 • Ankilozan spondilit
 • Fibromiyalji
 • Lupus (1)

Yukarıda sıralanmış olan romatizma türleri kendi nedenlerine ve risk faktörlerine sahiptir. En sık görülen romatizma türlerinin nedenlerini şöyle açıklamak mümkündür:

Romatoid Artrit Nedenleri

Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sağlıklı vücut dokusuna saldırmaya başlamaktadır ve sonucunda da romatoid artrit oluşmaktadır. Bununla birlikte, romatoid artritin neden tetiklendiği bilinmemektedir.

Aşağıdakiler de dâhil olmak üzere romatoid artrit riskini artırabilecek birçok faktör bulunmaktadır:

 • Genetik yatkınlık
 • Hormonal değişiklikler
 • Çevresel faktörler
 • Sigara içmek
 • Yaş ve cinsiyet (2)

Osteoartrit Nedenleri

Osteoartrit, eklemlerinizdeki kemik uçlarına yastık görevi gören kıkırdakta aşamalı olarak bozulma olduğunda ortaya çıkar. Kıkırdak neredeyse sürtünmesiz eklem hareketine izin veren sağlam, kaygan bir dokudur.

Osteoartrit durumunda, kıkırdağın kaygan yüzeyi pürüzlü hale gelir. Sonunda, eğer kıkırdak tamamen aşınırsa, kemik üzerinde kemik üzerinde sürtünme durumu oluşur.

Osteoartrit riskinizi artırabilecek bazı faktörler ise şunlardır:

 • Yaşlılık: Osteoartrit riski yaşla birlikte artar.
 • Obezite: Ekstra vücut ağırlığı taşımak çeşitli şekillerde osteoartrit’ e katkıda bulunur. Kilonuz fazla ise, riskiniz de artar. Artan ağırlık, kalçalarınız ve dizleriniz gibi ağırlık taşıyan eklemlere ek stres getirir. Buna ek olarak, yağ dokusu eklemlerinizde ve çevresinde zararlı inflamasyona neden olabilecek proteinleri üretir.
 • Eklem yaralanmaları: Spor yaparken veya kazadan kaynaklanan yaralanmalar osteoartrit riskini artırabilir. Hatta yıllar önce meydana gelen ve görünüşte iyileşen yaralanmalar bile osteoartrit riskinizi artırabilir.
 • Bazı meslekler: İşiniz, belirli bir eklem üzerine tekrarlayan stres yükleyen görevleri içeriyorsa, bu eklem sonunda osteoartrit gelişebilir.
 • Genetik: Bazı insanlar osteoartrit gelişme eğilimindedir.
 • Kemik deformiteleri: Bazı insanlar, osteoartrit riskini artırabilecek şekil bozuklukları veya kıkırdak bozukluğu ile doğarlar. (3)

Ateşli Romatizma Nedenleri

Ateşli romatizma bir grup streptokok bakterinin varlığına karşı tepki gösteren bağışıklık sistemi yol açmaktadır.

Hemen hemen bütün vakalarda A grubu streptokok bakterileri nedeniyle oluşan boğaz enfeksiyonundan birkaç hafta sonra ortaya çıkmaktadır.

Bu boğaz enfeksiyonu sırasında bağışıklık sistemi enfeksiyona tepki gösterdiğinden boğaz astarı iltihaplanmaktadır. İnflamasyon süreci kontrolsüz bir şekilde vücuda yayıldığında ateşli romatizma oluşmaktadır. (4)

Çocukluk Dönemi İltihaplı Eklem Romatizması (Juvenil Romatoid Artrit) Nedenleri

Juvenil romatoid artrit olarak da bilinen juvenil idiyopatik artrit, 16 yaşın altındaki çocuklarda görülen ve sık yaşanan bir romatizma türüdür.

Juvenil idiyopatik artrit, vücudun bağışıklık sistemi kendi hücrelerine ve dokularına saldırdığında ortaya çıkmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmese de, hem kalıtım hem de çevre önemli bir rol oynamaktadır. Bazı gen mutasyonları da kişiyi, hastalığı tetikleyebilecek virüsler gibi çevresel faktörlerden daha fazla etkilenebilir bir hale getirebilmektedir. (5)

Romatizmal Kalp Hastalığı Nedenleri

Romatizmal kalp hastalığı, akut romatizmal ateş sonucu ortaya çıkan kısa süreli (akut) ve uzun süreli (kronik) kalp hastalıklarını tanımlamaktadır. Kalp kapakçıklarında hasar oluşması, romatizmal ateşin ortak bir sonucudur. Akut romatizmal ateş, vücudun, kalbin, eklemlerin, beyin ve derinin bağ dokularının şiştiği durumdur. Genellikle de, 5-15 yaş arası çocuklarda görülmektedir. (6)

Gut Nedenleri

Gut hastalığı iltihaplı artritin ortak bir formu olarak bilinmektedir. Eklemleri ve kas-iskelet sistemini etkileyen bir durumdur.

Gut, kandaki ürik asit düzeylerinde artış nedeniyle oluşmaktadır. Ürik asit vücutta doğal olarak üretilir. Normalde kanda eritilir ve böbrekler tarafından idrarın bir parçası olarak atılır. Vücudun aşırı miktarda ürik asit üretimi ve atamaması kandaki seviyelerin yükselmesine neden olabilir. Bu gerçekleştiğinde, ürik asit kristalleri oluşabilir ve gut hastalığına neden olabilir.

Gut hastalığı riskini artıran faktörler ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Aşırı kilolu olmak
 • Yüksek alkol tüketimi
 • Bir genetik yatkınlık
 • Pürin açısından zengin gıdaların yüksek alımı (örneğin: bazı deniz ürünleri ve etler)
 • Bazı ilaçlar (örneğin, diüretikler)
 • Eklem yaralanması
 • Uzun süren böbrek hastalığı (7)

Ankilozan Spondilit Nedenleri

Ankilozan spondilit, zamanla bazı omurgaların kaynaşmasına neden olabilen inflamatuar bir hastalıktır. Bu kaynaşma, omurgayı daha az esnek hale getirmekte ve dik bir duruşa yol açmaktadır. Kaburgaların etkilenmesi durumunda derin nefes almak oldukça zorlaşmaktadır.

Ankilozan spondilit nedeni tam olarak nedeni bilinmese de, gelişiminde genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Özellikle, HLA-B27 isimli geni taşıyan kişiler, ankilozan spondilit gelişmeye daha eğilimlidir.

Ankilozan spondilit geliştirme riskini artıran diğer faktörler ise şunlardır:

 • Cinsiyet: Erkeklerde ankilozan spondilit gelişme oranı daha fazladır.
 • Yaş: Hastalığın başlangıcı, geç ergenlik çağında veya erken erişkin dönemde ortaya çıkmaktadır. (8)

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza, ruh hali değişikliklerine yol açan ve kas iskelet sistemi ağrısı ile karakterize edilen bir hastalıktır.

Fibromiyalji hastalığına neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir, ancak bazı risk faktörlerinin hastalığın gelişiminde bir rol oynayabileceği düşünülmektedir:

 • Genetik faktörler
 • Enfeksiyonlar
 • Fiziksel veya duygusal travma (9)

Lupus Nedenleri

Lupus otoimmün bir hastalıktır. Yani, bağışıklık sistemindeki problemlerden kaynaklamaktadır. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminde, sistem bakteri veya virüs gibi bulaşıcı bir tehnin varlığını tespit ettiğinde, beyaz kan hücreleri ve antikorları göndermektedir.

Lupus hastalarında, bağışıklık sistemi tarafından salınan antikorlar, sağlıklı dokulara, hücrelere ve organlara saldırmaya başlamaktadır. Çoğu uzman lupus hastalığının birden fazla nedeni olduğunu düşünse de, hastalığın kesin nedeni henüz bulunamamıştır. Hastaları bu duruma daha duyarlı hale getiren birtakım hormonal, genetik faktörler ve çevresel faktörler olduğu düşünülmektedir. (10)

Romatizma Nedir?

Romatizma çeşitli koşulları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Romatizmal hastalıklarla ilgili çok daha spesifik tanımlamalar mevcuttur. Romatizmal hastalıklar nedenine, belirtilerine, seyrine ve tedavisine bağlı olarak gruplandırılmaktadır. Romatizma koşulları kas ve eklemlerde iltihaba neden olmaktadır. Özellikle, kıkırdak ve kemik hasarına yol açabilmektedir.

Sonuç çoğunlukla eklemlerde ve çevre bölgeler meydana gelen ağrı, şişme ve yanmadır. Romatizma belirtileri bazen günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilmektedir. Romatizmadan muzdarip olan kişilerin çoğu belirtilerin şiddetli olduğu zamanlarda hareketlilik konusunda sıkıntılar yaşamaktadır.

Romatizma türüne bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri, belirtilerin hafifletilmesini sağlayarak hastaların günlük hayata daha çok adapte olmasına yardımcı olabilmektedir. (11)

Romatizma Nedir? fazlası için tıklayınız

Romatizma Belirtileri

Romatizma başlangıcı ve sonrasının en ortak belirtisi eklem ağrısıdır. Bütün romatizmalı hastalıkların en belirgin özelliği vücutta meydana gelen iltihaplanmadır.

Romatizma nasıl anlaşılır? Ortak romatizma belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Sertlik, özellikle sabahları
 • Şişme
 • Sıcaklık ve kızarıklık
 • Hassaslık
 • Eklemi normal kullanmada zorluk yaşama

Romatizmal hastalıklar, aşağıdakiler gibi çok çeşitli belirtilere de yol açabilmektedir:

 • Yorgunluk
 • Göz enflamasyonu veya enfeksiyonları
 • Döküntüler ve kaşıntılar
 • Boyun, omurga veya sırt ağrısı
 • Derin bir nefes alma zorluğu
 • Kas ağrısı (12)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Romatizma Belirtileri

Romatizma Tedavisi

Romatizma nasıl geçer? Romatizma tipleri ve nedenleri arasında pek çok farklılık olmasına rağmen, tüm romatizmal hastalıklar, durum mümkün olduğunca erken teşhis edildiğinde tedavisi çok daha etkili olmaktadır.

Romatizmal hastalıklar için tedavi seçenekleri arasında, iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçların kullanılması bulunmaktadır. Steroidal olan ilaçlar ise belirtilerin devam etmesi durumunda kullanılabilmektedir.

Hareket becerisini korumak için düzenli ve hafif egzersiz de yapılabilmektedir. Ayrıca aşırı kilonun verilmesi, sigaranın bırakılması, alkol tüketiminin sınırlandırılması ve dengeli beslenilmesi tedaviye yardımcı olmaktadır. (13)

Uygulanan tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda romatizma ameliyat düşünülebilmektedir. Ancak, cerrahi müdehale bütün romatizmal hastalıklar için uygun olmayabilmektedir. (14)

Romatizma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatizma türleri, romatolog olarak bilinen uzman doktorlar tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir. (15)

Romatizma Tedavisi detayı için bakınız

Источник: https://www.acil.net/romatizma-nedenleri/

İnflamatuar Miyopatiler (Dermatomiyozit/Polimiyozit)

İnflamatuar Miyozitler (İltihaplı Kas Romatizması) Nedir? Miyozit Tedavisi ve Nedenleri Nasıldır?

Miyopati, kas tutulumunu ifade etmek için kullanılan bir tıbbi terimdir.

İmmün sistemin kas hücrelerini hedef alarak saldırması sonucunda, kaslarda inflamasyon (iltihap/yangı) ve yıkımla giden; buna bağlı kas güçsüzlüğünün geliştiği bir grup otoimmün hastalıklardır.

Genellikle üç ana başlıkta incelenir; polimiyozit (PM), dermatomiyozit (DM) ve inklüzyon body miyozit (IBM). Ancak son yıllarda IBM, diğer iki hastalıktan farklı kategoride değerlendirilmektedir.

Kimlerde Görülür?

İnflamatuar miyopatiler, nadir görülen (1:100 000) hastalıklardır. PM, yalnızca yetişkinlerde görülürken; DM, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür. Her ikisi de kadınlarda, erkeklere göre 2 kat daha fazladır. IBM; erkeklerde, kadınlara göre 3 kat daha fazladır; Kafkas ırkında, siyahlara göre daha fazladır ve genellikle 50 yaşından büyükleri etkiler.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

İnflamatuar miyopatilerden, IBM hariç diğer ikisi; ilerleyici ve simetrik kas güçsüzlüğü ile bulgu verir. IBM’de ise asimetrik tutulum vardır.

Hastalar genellikle, oturduğu yerden (sandalye, koltuk gibi) kalkamama, merdiven çıkarken, tırmanırken zorlanma, bir şeye uzanıp alırken zorluk, saçını tararken zorlanma gibi; üst kol ve üst bacak kaslarını ilgilendiren işlerde zorlanma ve güçsüzlükten yakınırlar. IBM’de ise erken dönemde, kuadriseps kasının tutulmasıyla, dizde bükülmeyle düşme fazladır.

İlerlemiş hastalığı bulunanlarda bile, göz kasları tutulmaz; eğer göz kaslarında tutulma varsa, inflamatuar miyozit tanısı sorgulanmalıdır. İnflamatuar miyozitlerde, kas ağrısı olmaz veya varsa da azdır. Ancak çocuk DM’inde kas güçsüzlüğüne, genellikle kas ağrısı da eşlik eder.

Özellikle sulu gıdaları yutarken, yutma güçlüğü, nefes borusuna kaçma yakınması olabilir.

Nefes darlığı ve öksürük olabilir.

Dermatomiyozitte deri bulguları da bulunur. Bu döküntü genellikle üst göz kapakları üzerinde mor veya kırmızı lekeler olarak görünür. Pullu-kızarık, deriden kabarık, parmakların üzerinde eklem bölgesinde daha yoğun, dirsek ve dizler üzerinde cilt döküntüsü oluşabilir. Dermatomiyozitli çocuklarda, deride beyaz kalsiyum birikintileri (kalsinozis) olabilir.

Bazen hastalarda, kas güçsüzlüğü olmadan, sadece cilt bulguları olabilir; buna hastalığın “amiyopatik dermatomiyozit” formu diyoruz.

İnflamatuar miyozitli hastalarda bazen, akciğer iltihabı (interstisyel akciğer hastalığı) olabilir. Kan damarları (vaskülit) iltihabı olabilir.

Yetişkinlerde, dermatomiyozit ve bazen polimiyozit; altta yatan kanser ile ilişkili olabilir. Dolayısıyla bu bozuklukları olan erişkin hastalarda, kanseri ekarte etmek için uygun testler yapılmalıdır.

İnflamatuar Miyopatiler Neden Olur?

Kas hastalığının birçok nedeni vardır. Bunlar enfeksiyonlar, ilaçlar, kas yaralanmaları, kas fonksiyonunu etkileyen kalıtsal hastalıklar, elektrolit seviyelerinde bozukluklar, tiroid hastalığı (hiper veya hipo tiroidi) sayılabilir.

Ancak inflamatuar miyopatilere, neyin neden olduğu bilinmiyor. Tüm otoimmün hastalıklarda olduğu gibi, bağışıklık sisteminin anormal çalışması (kendi dokusuna karşı savaş açması) söz konusudur. Burada kas hücreleri ve kan damarlarına karşı anormal cevap söz konusudur.

İnflamatuar Miyopatiler Nasıl Teşhis Edilir?

Hastaları, doktora getiren ana nedenler, kas gücündeki azalma, cilt döküntüsü veya solunumsal yakınmalar olabilir. Duyu bozukluğu (uyuşma, karıncalanma gibi bulgular) yoktur.

Doktor tarafından yapılan kas gücü muayenesinde, PM ve DM için; omuz, üst ön kol, kalça ve bacak üst bölümünde yer alan (proksimal) kaslarda güçsüzlük saptanır. Dermatomiyozite özgü cilt döküntüleri görülür.

IBM’de ise hem proksimal, hem distalde (uç), asimetrik kas güçsüzlüğü bulunur.

Genellikle Şu Testler İstenir:

 • Çeşitli kas enzimlerinin seviyesini ölçmek için kan testinde: kreatin fosfokinaz (CPK), aldolaz, laktat dehidrogenaz (LDH), serum glutamik okzolo-asetik transferaz (AST=SGOT), serum glutamik-pürivat dehidrogenaz (ALT=SGPT); kas enzimlerinde yükseklik olur.
 • Elektromiyogram (EMG); kasın elektriksel aktivitesini ölçer. Kas güçsüzlüğünü göstermek için kullanılır.
 • Kas biyopsisi-tutulan kastan, küçük bir örnek alınarak incelenir. İnflamatuvar miyopatiyi göstermek için ve diğer miyopati yapan hastalıkları dışlamak için yapılır.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): PM, DM veya IBM tanısı için rutinde kullanılmaz, ancak anormal kası göstererek, kas biyopsisinin yerinin belirlenmesinde rehber olabilir.

Kan testleriyle; miyozit spesifik antikorlar (kas dokusuna karşı oluşmuş otoantikorlar) araştırabilir.

Bu testler miyopatinin tanısından çok, prognozu hakkında bazı bilgiler (hastalığın ne kadar ciddi olduğuna dair) verir.

İnflamatuar Miyopatiler Nasıl Tedavi Edilir?

Kortikosteroidler: Genellikle, hastalığın başlangıç tedavisinde, yüksek dozda prednizon gibi bir oral (ağız yoluyla) kortikosteroid kullanılır. Bu iltihabı azaltır. Kanda bakılan kas enzimleri, tedavi başladıktan sonra 4-6 haftada normale dönme eğilimindedir. Hastaların çoğu 2-3 ay içinde kas gücüne kavuşur.

Kombinasyon tedavisi: Kortikosteroid ihtiyacını azaltmak; böylece yan etkilerini de azaltmak ve hastalığı uzun süre kontrol altında tutmak için, tedavi planı içine başka ilaçlar; metotreksat veya azatioprin eklenir. Bu tedavilerin de yetersiz kaldığı hastalarda intravenöz immunglobulin veya siklifosfamid gibi diğer tedavilere geçilir.

Kortikosteridlerin; ciltte incelme, kemik yoğunluğunda azalma, katarakt, kilo alma ve vücut yağının dağılımında değişiklik gibi yan etkileri vardır. Hatta kas güçsüzlüğü de bir yan etkisi olabilir.

Kortizon alan hastalar, osteoporoz için risk altında olduğundan, önlemek için uygun tedavi almaları gerekir (kalsiyum ve D vitamini replasmanı, bazen buna ilaveten osteoporoz ilaçları).

Diğer tedaviler: Şiddetli hastalık bulguları olan veya standart tedaviye cevap vermeyen hastalarda, başka tedavi seçenekleri vardır. Bunlar intravenöz immünglobulin (IVIG) veya siklosporin, takrolimus, mikofenolat mofetil ve rituksimab gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlardır.

Fizik tedavi: Fiziksel tedavi ve egzersiz, kas hastalıklarının tedavisinde önemlidir. Hastalığın erken döneminde, mümkün olduğunca yatak istirahati (tuvalet gibi genel ihtiyaçlar dışında) önerilir.

Ancak kas enzimleri normale döndükten sonra, steroide bağlı kas atrofisi ve eklem kontraktürünü (eklem deformitesi) önlemek amacıyla, fizik tedavi önerilir.

Hafif izometrik egzersizlerle başlanır ve hasta kas gücünü kazanmaya başladıkça yoğunluğu yavaşça artırılır.

İnflamatuar Miyopatili Hastalara Öneriler:

 • Miyopatiler kronik (uzun süreli) hastalıklardır. Hastalığın kontrolüne yardımcı olmak için; sağlıklı ve dengeli beslenin, fizyopterapist önerisi doğrultusunda egzersizinizi yapın ve ideal kilonuzu koruyun.
 • Dermatomiyozit iseniz, güneşten kendinizi koruyun; güneşe maruz kaldıktan sonrası döküntü daha da kötüleşir. Bu nedenle, dışarı çıkarken güneş koruyucu kremler, uzun kollu kıyafetler ve şapka kullanın.
 • Miyopatisi olan kişiler, sağlıklı ve normal görünebilir. Hastalığa bağlı sınırlamaları daha iyi anlamaları için işverenler, öğretmenler ve aile üyelerinin bilgilendirilmesi önemlidir.

Prof. Dr.

Nuran Türkçapar, güncelleme Ocak 2016

Источник: https://www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/21/static/img/favicon.ico

Polimiyozit Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

İnflamatuar Miyozitler (İltihaplı Kas Romatizması) Nedir? Miyozit Tedavisi ve Nedenleri Nasıldır?

Haber güncelleme tarihi 24.12.2018 10:06

Polimiyozit Nedir?

Polimiyozit, halk arasında iltihaplı kas romatizması olarak bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin iltihaplı hücrelerinin kas liflerine saldırısı ile gerçekleşmektedir. Kas hücrelerinin ölmesi sonucunda fonksiyon gösterememesidir.

Bu durumlardan dolayı kas güçsüzlüğü gelişmektedir. Polimiyozit sadece yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Erkeklere oranla en sık kadınlarda görülmektedir. Bu hastalığın kökeni bilinmemektedir.Polimiyozit hastalığının tedavisi mümkündür fakat bu hastalığın tedavisi aylar hatta yıllarca sürebilir.

Bazı vakalarda ise nadiren kendiliğinden iyileşebilir. Bu hastalık bazı kişilerde ise farklı hastalıklara neden olmaktadır. Polimiyozit hastalığı farklı durumlarla ve bulgularla kendini göstermektedir. Kişilerde birçok sıkıntıya ve olumsuzluğa neden olmaktadır. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Erken teşhis ve tedavi önem taşımaktadır. 

Polimiyozit Belirtiler Nelerdir?

Polimiyozit hastalığı, kas güçsüzlüğü olarak belirti vermektedir. Kas güçsüzlüğü genellikle şiddetli olarak yaşanır. Kollar güçsüzlük ve bacaklarda güçsüzlük görülür. Sürekli bir yorgunluk hali mevcuttur.

Kollar ve bacaklarda görülen güçsüzlük kişinin hareketlerini kısıtlamaktadır. Bu kişiler saç tararken kollarını kaldıramaz, yürürken aniden düşme gibi durumlarla karşılaşabilirler. Hatta daha ileri boyutlarda ise kişi kendi başına oturup kalkamaz durumuna gelmektedir.

Solunum kaslarının tutulması sonucunda normal şekilde nefes alıp vermede zorluk yaşanır. Solunum güçlüğü gibi bulgular da görülmektedir. Kişilerde nefes alıp vermede zorluk yaşanır. Bazı vakalarda ise çarpıntılar meydana gelir.

Bu durum kalp kasının etkilenmesi ile gerçekleşir. Çarpıntılar aniden gelişmektedir. Parmaklarda bazı değişiklikler ortaya çıkar. Genellikle bu değişiklikler parmak uçlarında yaşanır. Parmak uçlarında renk değişimi olur.

Bu durum sararıp solma ve beyazlaşmalar oluşur. 

 • Yorgunluk
 • Şiddetli kas güçsüzlüğü
 • Kollarda güçsüzlük
 • Bacaklarda güçsüzlük
 • Solunum güçlüğü
 • Çarpıntı
 • Parmak uçlarında renk değişiklikleri

Polimiyozit Tedavisi

Polimiyozit hastalığı tedavi mümkün olan bir hastalıktır fakat önemli olan hastalığın erken teşhis ve tedavi edilmesidir. Eğer erken tedaviye geç kalınır ise hastanın şikayetlerinde daha ağır durumlar görülmekte ve daha uzun bir tedavi süreci ile karşılaşılmaktadır. Tedavi süresi hastadan hastaya değişmektedir.

 Aynı şekilde kullanılan ilaç dozuda hastadan hastaya değişmektedir. Tedaviyi yönlendiren durum hastanın vücudunun ilaca verdiği yanıttır. Polimiyozit hastalığında tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde kortizon ilaçları kullanılır.

Kortizon tedavi ilk olarak tedavinin başında yüksek dozda verilmektedir. Belli bir süre boyunca bu şekilde tedavi devam etmektedir. Hastanın şikayetleri geçtiğinde ve kas gücünde düzelme görüldüğünde ise kortizon dozu düşürülmektedir.

Kortizon tedavi tek olarak uygulanmamaktadır çünkü diğer ilaçların olduğu gibi kortizonun da farklı yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarda tedavide yer almaktadır. 

Polimiyozit Neden Olur?

Polimiyozite neden olduğundan emin olunan bağımsız bir etken henüz bulunamamıştır. Araştırmalar sonucunda aşağıdaki çıkarımlar yapılmıştır;

 • Tedaviye daha zor yanıt veren bir polimiyozit türü olan inklüzyon cisimciği miyoziti ile virüs kaynaklı kas iltihapları arasında bağlantı bulunmuştur.
 • Polimiyozitin sitomegalovirüs ile bağlantısı olabilir.
 • Kalıtsal bir hastalık olabilir.

Egzersiz ve Fizik Tedavi

Polimiyozitin şiddetli dönemlerinde dinlenmek daha doğru bir seçim olacaktır. Ancak belirtiler hafiflediği zaman egzersize başlamalısınız. Bu sayede kaslarınız kuvvetlenecektir.

 • Çabuk yorulabilirsiniz. Etkili bir sonuç için birkaç ay gerekebilir. Ya da kaslarınız tam anlamı ile eski kuvvetine kavuşamayabilir. Bunların hepsi polimiyozit hastaları için son derece normaldir. Israrlı ve disiplinli bir çalışma ile bu durumları aşabilirsiniz.
 • Özellikle aerobik egzersizler çok faydalıdır. Başlangıçta bir fizik tedavi uzmanından destek almanız hızlı bir şekilde aşama kaydetmenizi sağlar.

Önerilen İçerik;

► Romatizma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/polimiyozit-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-10953h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.