İnsülin Direnci Tanısında Bir Öğün Modeli

içerik

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır? İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Zayıflar? | Zayıflama Diyet Kilo Verme

İnsülin Direnci Tanısında Bir Öğün Modeli

İnsülin direnci modern dönemin en sık rastlanan rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Hayat kalitesini başlı başına sarsan sorun yalnızca bununla kalmaz. Aynı zamanda kilo vermeyi ve hamile kalmayı da engeller. Dolayısıyla insan yaşantısı üzerinde oldukça etkili bir yere sahiptir.

İnsülin, insan vücudunda bulunan bir hormondur. Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ise insülin direnci sorununu meydana getirememektedir.

Bunun yanında pankreasın yeterli miktarda insülin üretmesine rağmen, vücudun bu hormonu kullanamaması da direncin oluşmasına neden olabilmektedir.

Gerekli yöntemler kullanılarak dengede tutulabilen insülin direnci, ihmal edilmemesi gereken sorunlardan bir tanesidir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direncini kıran yiyecekler tüketmek, direncin sorun yaratmasına engel olacak ilk yöntemdir. Hastalıkla baş edebilmenin temel tedavisi kötü beslenme alışkanlığından geçmektir.

Doğru besinlerle, düzenli şekilde beslenen kişi, insülin direnci ile baş edebilecektir. Pek çok uzman beslenme tablosu oluşturarak insülin direncine karşı tedavi planı oluşturabilmektedir.

İnsülin direnci tedavisi birtakım ilaçlarla da yapılmaktadır. En yanlış bilinen bilgi ise bu ilaçların şişmanlattığı yönündedir. İnsülin direncini kıran ilaçlar kişide herhangi bir kilo artışına neden olmamaktadır.

İnsülin Direncini Kıran Yiyecekler

Hipotiroidi ve insülin direnci insan yaşamı üzerinde söz sahibi olan hastalıklar arasında kabul edilmektedir. Beslenme alışkanlığı ile doğrudan ilişkisi olan hastalıklar için yapılması gereken bir uzmandan yardım almaktır. Sağlıklı beslenme çizelgesinin yanı sıra insülin direncinizi kıracak olan besinleri de öğrenmeniz gerekmektedir.

İnsülin direncini kıran besinler arasında ilk olarak renkli sebzeler dikkat çekmektedir. Özellikle kırmızı, mor ve yeşil yapraklı sebzeler direnci kırmak adına hastaya yardımcı olacaktır. Bununla beraber patatesin insülin direncini düşürme konusunda oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Fındık ve cevizi düzenli olarak tüketen kişiler hem lifli hem de proteinli beslenmiş olurlar. Dolayısıyla kan şekerini düzenleme konusunda her ikisi de oldukça etkili olacaktır.

İnsülin Direncini Kıran Süt ve Süt Ürünleri

İnsülin direnci sorunu olan kişilerin, süt ve süt ürünlerini seçici olarak tüketmesi önerilmektedir. Özellikle marketlerden alınan hazır ve ne olduğu bilinmeyen peynirler, yoğurtlar insülin direnci için tehli kabul edilmektedir.

İnsülin direncini kırabilmek ve bu konuda ilerleme kaydedebilmek için ev yoğurdunun tüketilmesi gerekmektedir. Kişi her gün belli oranda yoğurt tükettiğinde, kan şekerinde düzelme olduğu dikkatini çekecektir.

Kalsiyum ve D vitamini içeren yoğurt, insülin direncini yönetecektir. Bunun yanında insülin direncinin neden olduğu zayıflamama sorunu da yoğurt sayesinde aşılacaktır.

İnsülin Direncini Kıran Meyveler

İnsülin direnci ile ilgili merak edilen en yaygın sorulardan biri insülin direnci olanlar hangi meyveleri yemeli şeklinde sorulmaktadır. Bu rahatsızlığa iyi gelen en temel meyve elmadır.

Lif oranı bir hayli yüksek olan elma, şeker dengesinin korunabilmesi için de son derece etkilidir. Gün içerisinde 1 adet elmanın tüketilmesi,  insülin direncinin kırılabilmesi için son derece önemlidir.

Elma kadar etkili olan bir başka meyve ise armuttur. Armudun içerisinde yer alan doğal şeker, insülin direncini kırmanız için yardımcı olacaktır. Ayrıca bol sulu olduğu için su ihtiyacınızı da destekleyecektir.

İnsülin Direncini Kıran İçecekler

İnsülin direncini kıran içecekler arasında ilk dikkat çeken sudur. Gün içerisinde en az 8 bardak su tüketmeniz gerekmektedir. İçtiğiniz su sayesinde insülin direncinin verdiği sıkıntı azalacak ve kırılması daha kısa sürecektir.

Direnci azaltan bir başka içecek ise ayrandır. Günde bir su bardağı ayran içtiğinizde yardımı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu süreçte hazır ayranlardan ziyade evde kendi hazırladığınız, tuzunu kendiniz ilave ettiğiniz ayranları tercih etmeniz gerekmektedir.

Ayranın yanı sıra az yağlı sütleri de tüketebilirsiniz. Süt, insülin direnci için önemlidir ancak özellikle az yağlı olanın tercih edilmesi gerekmektedir.

İnsülin Direncini Kıran Bitki Çayları

İnsülin direnci ile baş etmeniz gerektiğinde insülin direncini düşüren bitki çaylarını da muhakkak denemelisiniz. İnsülin dengesi üzerinde etkili olan meyan kökü bu açıdan en faydalı olan bitki kabul edilmektedir. Meyan kökünü bir su bardağı su ile kaynatarak içtiğinizde insülin direnciniz üzerinde olumlu yönde etki edecektir.

En az meyan kökü kadar etkili olan bir başka bitki çayı tarçınlı papatyadır. Papatya çayını demleme usulü hazırladıktan sonra bir süre demlenmesi için bekletmelisiniz. Daha sonra üzerine bir adet çubuk tarçın ilave etmelisiniz.

İkisi 5 dakika daha demlendikten sonra bitki çayını süzerek tüketebilirsiniz. İnsülin direncini kırma konusunda tarçının oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

İnsülin Direncini Kıran Bitki Çayı Tarifi

İnsülin direnci nasıl kırılır bitkisel açıdan nasıl çözüm bulunur gibi sorular çok sık sorulmaktadır. İnsülin direncini kırmak ve şeker dengesini koruyabilmek için etkili bir bitki çayı tarifi denenmelidir.

Bitki çayları, sağlıklı şekilde direncin kırılmasında yardımcı olacaktır. Bunun için 1,5 yemek kaşığı zeytin yaprağı, 1 tatlı kaşığı meyan kökü, 1 orta büyüklükte zencefil bir araya getirilmelidir.

300 ml suyun 2 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonra içerisine hazırlanmış olan karışım ilave edilmelidir. Karışımla beraber 5-7 dakika demlenen çay daha sonra süzülmelidir. Süzdükten sonra içerisine 2 adet çubuk tarçın ilave edilmelidir. İçerken tarçınların suyun içinde kalması faydalı olacaktır.

İnsülin Direncini Kıran İlaçlar

Doktorunuz tarafından gereken testler yapıldıktan sonra insülin direnci teşhisi konulmuşsa ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. İnsülin direnci ilacı metformin ismi verilen etken maddeden meydana gelmektedir.

Kullanılan pek çok insülin direnci ilacının aksine metformin etken maddesi olan ilaçlar, kişilerin kilo almasına neden olmamaktadır. Aksine kilo vermesini desteklemektedir.

Doktorunuz tarafından verilen ilaçlarınız insülin duyarlılığını arttıran, salgı düzenini kontrol eden, bağırsakta karbonhidrat emilimini azaltan ilaçlar olabilmektedir. Çoğu ağız yoluyla alınan ilaçlar olmakla beraber enjekte edilebilen insülin direnci ilaçları da bulunmaktadır.

İnsülin Direncini Kıran Diyet Listesi

İnsülin direncini kırabilmek için diyet yapılması son derece önemlidir. Diyette ne kadar ısrarcı olduğunuz ve ne kadar uzun süre sürdürdüğünüz de belirleyici olabilmektedir.

İnsülin direnci için diyet yaparken işlenmiş gıdalardan uzak kalmanız gerekmektedir. Beyaz ekmek, pirinç ve makarnayı tüketmemelisiniz. Kuru meyveler yerine taze ve lifli besinler tercih etmelisiniz. İnsülin direncini kıran diyet listesi uygulanırken protein, yağ ve karbonhidratı dengeli şekilde almış olmalısınız.

Aşırı yağ tüketiminden uzak kalmalı, ihtiyacınız olduğu kadar tüketmelisiniz. Özellikle meyve konusunda dikkatli davranmalı, yasaklı olan meyvelerden uzak kalmalısınız.

İnsülin direnci ne kadar sürede kırılır veyahut ne kadar sürede iyileşilir gibi sorulara cevap verebilmenin tek yolu bu kurallara uymanızdır. Kurallara uyulmadığı takdirde direncin kırılması mümkün olmayacaktır. İnsülin direnci olup zayıflayanlar diyet kurallarına uyan kişilerdir.

Canan Karatay’ın İnsülin Direncine Bakış Açısı

İnsülin direncini kırma konusunda pek çok uzman fikir vermekte, bilgisini paylaşmaktadır. İnsülin direnci nasıl kırılır Canan Karatay tarafından da cevaplanan sorular arasında yer almaktadır.

Canan Karatay, insülin direncini kırmak için her şeyden önce karnınızı tok tutmanız gerektiğini dile getirmektedir. 3 öğün yemek yediğinizde gerçekten doyarak sofradan kalkılması önerilmektedir.

Özellikle kahvaltının atlanmaması gerektiğini dile getiren uzman, ekmek ve şekerden uzak kalınması gerektiğini vurgulamaktadır.

Her kahvaltıda ekmek yerine ceviz öneren Karatay, cevizin saatlerce tok tuttuğunu söylemektedir.

Canan Karatay insülin kaç olmalı sorusuna ise değişkendir cevabını vermektedir. Normal kabul edilen insülin değeri 100 mg iken her vücutta farklı bir değere sahip olabileceğini belirtmektedir. Yapılan testlerde insülin direnci 2,5’tan fazla çıkan kişiler, risk altında demektir.

Источник: https://zayiflama.site/kilo-verme/insulin-direnci-nasil-kirilir/

İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?

İnsülin Direnci Tanısında Bir Öğün Modeli

HOMA-IR (İnsülin direnci) testi , kişilerde  insülin direnci olup olmadığını ortaya çıkar bir testdir. HOMA ismi İngilizce bazı kelimelerin kısaltılmasından oluşmaktadır.

HOMA terimi, Homeostatic Model Assessment kelimelerinden türetilmiştir.Günümüzde halk arasında gizli şeker olarak bilinen ve şeker hastalığının habercisi olan insülin direncinin tanısında ve kilolu kişilerden istenen bir testtir.

Genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir tahlildir.

İnsülin Nedir?

İnsülin bir hormondur. Pankreas bezinden salgılanır. İnsülin beslenmemiz ve endokrinoloji yönünden son derece önemli bir hormondur.Temel işlevi ise besinlerden aldığımız glukozun vücudumuzca kullanılmasının yönetimidir.İnsülin insan vücudunda kan şekerinin dengesini sağlamaktadır.

Karnımız tokken veya yemekler veya içeceklerle şeker aldığımızda kanda yükselen glukozu enerjiye çevirmek ve kullanılmak üzere pankreastan salgılanan insülin hormonu devreye girer.İnsülin hormonu günlük aktivitelerimizi yapmamızda gereken enerjinin sağlanmasında son derece önemli bir görev üstlenmektedir.

Kimi zaman besinlerden elde ettiğimiz glukoz ve enerji ihtiyacımızdan fazla olabilir. Örneğin tıka basa yemek yediğiğimiz duurmlar buna örnektir. Bu durumda fazladan aldığımız enerji sonradan kullanılmak üzere depolanmaktadır.Bu mekanizmadan da insülin sorumludur.

Bu amaçla da kanda gereğinden fazla glukoz olduğunda bu şeker trigiserite çevrilerek gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğerde depolanmaktadır. 

İnsülin hormonu aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere bir polipeptid ( protein) hormonudur. 

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülinin görevlerini yukarıdaki yazımızda belirttik. İnsülinin çeşitli nedenlere bağlı olarak işlevinde bozukluklar olunca insülin direnci dediğimiz durum ortaya çıkar.

İnsülin kan şekerini dengeleyemeyince ve fazla şekeri depolayamayınca ve bu konuda görevli olan karaciğer, kaslarımız ve yağ dokumuzda insüline karşı yanıt olmayınca insülin direnci sorunu ortaya çıkıyor.Bu durumda kan şekeri dengelenemediğinden kanda glukoz değerleri normalin üstüne çıkıyor.

Yükselen glukozu dengelemek için bu sefer daha çok insülin salgılanıyor.Bu kısır döngü de ister istemez kan şekeri düzeylerinde istikrasızlık ve dengede aksaklıklara yol açıyor.

İnsülin direnci olan kişiler daha çabuk kilo alıp kilo vermekte de oldukça zorluk çekiyor.Bu kişilerin tansiyonlarında yükselmeler, göbek çevresinde yağlanmaya bağlı kalınlaşmalar (göbeklenme) ortaya çıkıyor.İnsülin direnci günümüzde her 2 cinste de yaygın olarak görülebiliyor.

Özellikle dengesiz beslenmeye bağlı olarak çocuklarda bile sıklıkla gözlenmeye başlıyor.Bu durum gizli şeker ve Tip 2 Diyabet hastalığının da bir habercisi olarak değerlendiriliyor.

Kilo almakla insülin direnci arasında da doğru orantı vardır.

Kilo aldıkça insülin direnci de artmaktadır.

HOMA-IR (İnsülin Direnci) Testi Nedir?

HOMA-IR (İnsülin direnci) testi , kişilerde  insülin direnci olup olmadığını ortaya çıkaran bir testdir.Çoğunlukla endokrinoloji ve dahiliye uzmanı doktorlarca istenen bir kan tahlilidir.Biyokimya laboratuvarlarında yapılır. Koldaki damardan elde edilen kan örneğinden çalışılan bir tahlildir.

Sabah saatlerinde, 10 ile 12 saatlik bir açlıktan sonra kandan alınan örnekten  test yapılmaktadır. HOMA-IR (İnsülin direnci) testi, insüline karşı çevre dokuların verdiği cevabı değerlendirmek için kullanılan bir tahlil yöntemidir.İnsülin direnci oluştuğunda kan glukoz düzeyini normal aralıkta tutabilmek için insülin salınımında artış görülür.

HOMA testi sonuç olarak insülin duyarsızlığını veya insülin direncini değerlendirmek için kullanılmaktadır.

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi) Normal Değeri Nedir?

Homa IR Testi normal değeri 2,5 mg/dL 'in altında olmalıdır.Aksi durumlarda yani sonuçlar  2,5 mg/dL'nin üstünde ise, test sonucu insülin direnci varlığı lehine değerlendirilir.

HOMA testi sonucu hesaplanırken hastadan alınan açlık kan şekeri (glukoz) ve insülin değerine ihtiyaç vardır.Bu 2 test sonucu birbiriyle çarpılır.Çıkan sonuç ise 405'e bölünür.

Bunu şu şekilde formüle edebiliriz.

Açlık kan şekeri (glukoz) değeri X  İnsülin değeri / 405

Bu işlem sonrası çıkan ve mg/dL olarak ortaya konan değer HOMA-IR testinin sonucunu ortaya koyacaktır.Örneğin açlık kan şekeri 110 ve açlık insülin değeri 10 olan bir kişinin HOMA testi değerini hesaplayalım:110 X 10= 1100

1100 / 405 = 2,716 mg/dL  Elde edilen 2,716 mg/dL değeri normal değer olan 2,5 mg/dL'nin üstünde olduğundan bu durumda insülün direnci varlığından söz edebiliriz.

İnsülin Direncinden Nasıl Korunabilirsiniz?

 1. Düzenli egzersiz yapır.Günde 10 000 adım yürüme hedefini tutturmaya çalışın.
 2. Diyetinize dikkat edin.Gereğinden fazla gıda tüketmemeye gayret edin.
 3. Yağlı gıdalardan uzak durun.
 4. Bol sebze tüketin
 5. Karbonhidrat tüketiminizi sınırlayın.
 6. Tatlı tüketimini azaltın, sütlü tatlıları tercih edin.
 7. Ailenizde şeker hastalığı var ise, yılda en az bir kere doktorunuza başvurup kan tahlillerinizi yaptırın.

Источник: https://www.tahlil.com/blog/insulin-direnci-tanisinda-homa-testi-nedir-1244

İnsülin Direnci Diyeti Nasıl Olmalı

İnsülin Direnci Tanısında Bir Öğün Modeli

Metabolik sendrom tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini arttıran metabolik orijinli risk faktörleri olarak tanımlanır, kan şekeri yüksekliğiyle karakterize bir durumdur.

Metabolik sendromun oluşmasına neden olan en büyük risk faktörleri ise obezite ve insülin direncidir. İnsülin direnci metabolik sendromun kritik bir özelliğidir.

Bu yazımızda insülin direnci diyeti nasıl olmalı ve insülin diyetinde dikkat edilecek hususlar nelerdir sorularına cevap arayacağız.

İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci normal konsantrasyondaki insülinin normalden daha az biyolojik yanıt oluşturması ya da başka bir deyişle insülinin metabolik etkilerine karşı direnç oluşturma durumudur. İnsülinin metabolik etkileri: endojen glikozun baskılanması, kaslarda periferik glikoz tutulumunun ve glikoneogenezisin uyarılması ve de yağ dokusundaki lipolizisin baskılanmasıdır.

Normalde yemek yedikten sonra pankreas tarafından kana insülin salgılanır ve bu şekilde hücreler glikozu alır, enerjiye dönüştürür, oluşan bu enerji depolanır veya kullanılır.

Eğer hücreler insüline yanıt vermiyorlarsa besinlerle alınan glikoz, enerji oluşturmak için hücre içine giremez ve kan şekeri yükselir.

Hücreler insüline yanıt vermedikçe pankreastan daha fazla insülin salgılanır ve yükselen bu insülin seviyeleri nedeniyle insülin direnci olarak bilinen bu durum tip 2 diyabetin aşamalarından biri olarak sayılır.

İnsülin direnci tip 2 diyabet ve obezitede sık görülmekle birlikte obez olmayan ve sağlıklı insanların %25inde saptanmıştır. Hastalığın tedavisinde en önemli adım şüphesiz ki insülin direnci diyeti tedavisi yöntemdir. Bir çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da sağlıklı beslenme ve diyet tedavisi çok önemli bir yere sahiptir.

Neden olur?

İnsülin direnci sıklıkla genetik yatkınlık zemininde görülmekle beraber özellikle son zamanlarda artan hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, rafine gıda tüketiminin artışı ve fastfood tarzı beslenmeye ilginin artmasıyla birlikte çevresel etkenlerin ağırlığını daha çok hissetmekteyiz.

Yapılan çalışmalarda insülin direncinin kolestrol yüksekliği, hipertansiyon ve koroner kalp hastalıkları ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Vücuttaki yağ dokusunun artışı insülin direncini arttıran, aynı zamanda insülin direnci arttıkça da yağ dokusunu arttıran kısır bir döngüdür.

Belirtileri:

>Kontrolsüz kilo artrışı

>Kilo vermede zorluk

>Sık tatlı yeme isteği,  sık acıkma

>Yorgunluk hissi

>Bel çevresinin giderek genişlemesi

İnsülin Direnci diyeti Nasıl olmalı

İnsülin direnci olan insanlar çabuk acıktıkları için sık, küçük öğünler ve glisemik indeksi düşük besinlerle beslenmeleri uygundur. 3 ana 3 ara öğünle besinlerin az az ve sık sık verilmesi sağlanabilir. Bu tip hastalar genellikle kilolu olduğu için günlük enerji alımı haftada 0.

5-1 kg ağırlık kaybı sağlayacak şekilde azaltılmalıdır. Temel ilke kişiye harcadığından daha az enerji vermektir ve bu enerjinin bazal metabolizmanın altında olmamasına dikkat edilmelidir.

Bu yüzden hastalar bir beslenme ve diyet uzmanı yardımıyla sağlıklı bir insülin direnci diyeti uygulamalıdırlar.

insülin direnci diyeti nde basit şeker içeren gıdalar, hazır meyve suları ve asitli içecekler, işlenmiş gıdalar, beyaz unla yapılan hamur işleri, beyaz pirinç, beyaz ekmek, patates, şerbetli tatlılar bulunmamalıdır. Katı yağlar ve trans yağlar diyetten çıkarılmalı bunun yerine zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçek yağı kullanılmalıdır.

Basit karbonhidratlar azaltılmalı onun yerine posa içeren sebze, meyve, kurubaklagil ve tam tahıllı ürünlerin kullanılması önerilir. Alkol tüketimi azaltılmalı ya da duruma göre diyetten tamamen çıkarılmalıdır. Ayrıca yiyecek ve içeceklerin porsiyonları da çok önemlidir.

Eğer tüketeceğimiz besinlerin porsiyonlarını kontrol edebilirsek sevdiğimiz birçok besin dahil olmak üzere çeşitli besinleri tüketebiliriz.

Yapılan diyet hataları

insülin direnci diyetlerinde insanlar sadece kalori ve öğün sayısını azaltarak hatta bazen kahvaltı gibi en önemli öğünü atlayarak spor da yapmadan hızlı kilo verme yanılgısına kapılırlar ve sağlıksız bir diyet programına yönelebilirler.

Bu durum kilo vermenin ötesinde sağlık problemlerini beraberinde getirir.

Ancak sabırla uygulanan insülin direnci diyeti ile yapılan egzersiz programı gibi fiziksel aktivitelerle zamanla insülin direnci kırılır, kişi kilo vermeye başlar ve kan şekeri normal düzeylerde seyreder.

Unutulmalıdır ki diyet kısa süreli bir kilo verme programı değildir. Diyet bir yaşam tarzıdır ve insülin direnci gibi bir sağlık sorunumuz varsa diyet ve egzersizi yaşam tarzımız haline getirip ömür boyu uygulamalıyız.

İnsülin direnci diyeti örneği

Önemli Uyarı

Gerek insülin direnci diyetinde gerekse diğer hastalıkların diyetlerinde alınması gereken enerji ve besin ögeleri kişinin yaşı, cinsiyeti, ağırlığı ve fizyolojik durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Bu sebeple diyet listeleri kişiye özel olmalıdır. Bu diyet listesi sadece bir örnek örnek teşkil etmektedir.

Sizin için en uygun beslenme programına ulaşmak için en yakın diyetisyene başvurmanız gerekmektedir.

Kahvaltı:

1 çay bardağı yarım yağlı süt

1 adet haşlanmış yumurta veya 1 kibrit kutusu beyaz peynir

1 küçük boy domates ve 1 küçük boy salatalık söğüş(1 tatlı kaşığı zeytinyağı)

2 ince dilim tam tahıllı ekmek

Ara öğün: 

1 küçük boy elma

2 adet kepekli grissini

Öğle yemeği:

60 gram ızgara veya haşlama tavuk eti(derisiz)

4-6 yemek kaşığı sebze çorbası

1 ince dilim tam tahıllı ekmek veya 3 yemek kaşığı bulgur pilavı

1 su bardağı ayran

Ara öğün:     

2 adet ceviz içi

1 orta boy şeftali

Akşam yemeği:

1 kase mercimek çorbası

4-6 yemek taze fasülye(zeytinyağlı yada isteğe bağlı 30 gram kıymalı)

4 yemek kaşığı yoğurt(yağı azaltılmış)

1 ince dilim kepekli ekmek

Ara öğün:   

1 çay bardağı kefir veya süt

Sonuç: Her diyet listesi kişiye özgüdür.

Eğer insülin direnci gibi bir sağlık problemiyle karşı karşıyaysanız yaşınıza, kilonuza, fiziksel aktivitenize ve genel sağlık durumunuza uygun bir beslenme programını diyetisyeninizle birlikte oluşturmalısınız.

Porsiyon kavramını iyi kontrol edebilirseniz her çeşit besinden faydalanabilirsiniz. Hastalık boyunca insülin direnci diyeti en doğru şekilde uygulanmalı, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanılmalı ve fiziksel aktivite düzeyi arttırılmalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Çocuklarda Tirozinemi Hastalığı ve Beslenme Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/insulin-direnci-diyeti/

İnsülin Direnci Diyeti ve Diyet Listesi Örneği

İnsülin Direnci Tanısında Bir Öğün Modeli

Ana Sayfa » Blog » İnsülin Direnci Diyeti ve Diyet Listesi Örneği

İnsülin Direnci Diyeti ve Diyet Listesi Örneği

Bu yazımızda, insulin direnci diyeti hakkında detaylara yer verdik.

 İnsülin direnci diyeti ve diyet listesi örneği ile hedefimiz diyabete dönüşmeden insülin direncinde sağlıklı beslenmek ve ideal kilonuza kolayca ulaşmaktır.

Bu konuyla ilgili tüm detayları bu yazımızdan okuyabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları, yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

İnsulin direnciniz varsa, metabolizmanız yavaş çalışıyor ve kilo vermeniz yavaşlar. Yazının sonunda, metabolizma hızlandıran, insülin çözen ve zayıftalan örnek diyet listesiniz bulabilirsiniz. Kişiye özel insulin çözen ve zayıflatan diyet programıma mutlaka göz atın.

İnsülin Direnci Nedir? 

İnsülin direnci, vücut dokularının insülin hormonuna doğru tepkime vermemesi; yani glikozu hücre içine gönderme etkisinin azalması veya kaybolması anlamına gelmektedir. İnsülinin vücuttaki görevi glikozun hücre içerisine girmesini sağlamaktır.

Hücre içine alınan glikoz burada enerji oluşumunda görev alır. İnsülin hormonunun bir diğer görevi ise glikozu kas ve yağ dokusuna taşıyarak burada glikojen olarak depolanmasını sağlamaktır.

Eğer insülin metabolizmasında bozulma olur ve dokular insüline doğru yanıt vermezse glikoz kanda birikeceğinden kan şekerinde yükselme görülür.

Kısaca insülin direnci, hücrelere glikozun girmesini sağlayan reseptörlerin bozulmasından dolayı kanda glikozun birikmesi sonucunda pankreasın insülin hormonunu daha fazla salgılaması ve insülin direncinin oluşması olarak tanımlanabilir.

İnsülin direnci diyeti ile gizli şekerde sağlıklı beslenmek aslında çok kolay. İnsülin direnci diyeti hakkında, aşağıda videomu’da seyredebilirsiniz.

İnsülin direnci’nin görülmesinde etkili olan birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi fazla kilolu olmaktır. Yapılan araştırmalarda obez bireylerin pankreasından daha fazla insülin hormonu salgılandığı ve hücrelerin insüline daha az yanıt verdiği görülmüştür. Bu durumun sonucunda da insülin direnci daha sık meydana gelmektedir. İnsülin direncini artıran diğer faktörler:

 • Genetik faktörler insülin direncinin görülme olasılığını artırır. Aile geçmişinde insülin direnci bulunan bireylerde bu rahatsızlığın görülme riski daha yüksektir.
 • Egzersiz eksikliği de insülin direncini etkileyen bir diğer önemli faktördür. Az ya da hiç egzersiz yapmayan bireylerde insülin direncinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.
 • Yaş faktörü de insülin direncinin görülmesinde etkilidir. Yapılan bazı çalışmalarda genç bireylerin insülin dirençlerinin yaşlılara oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu duruma etken olarak ise büyüme hormonu gösterilmektedir.
 • Gebeliğin özellikle son 3-4 ayında insülin direnci artmaktadır. Gebelik öncesinde diyabet rahatsızlığı olmayan kadınlarda bu durumdan kaynaklı gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) gelişebilir. Gestasyonel diyabet, sağlıklı ve dengeli uygulanan bir beslenme programı sayesinde gebelikten sonrasında geçebilir.

.

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

Bu rahasızlıkla birlikte kan şekerinde de yükselme görülür. Bu yüzden en önemli belirtileri açlık metabolizması üzerine olur.

Yemek yedikten sonra çabuk acıkma, doygunluk hissinin geç oluşması, 2-3 saat aralıklar ile açlık hissinin oluşması, tatlı yeme isteğinin sık olması, ellerde soğukluk ve titreme, hızlı kilo artışı, yorgunluk ve halsizlik sık görülen belirtilerdir.

Boyun, sırt, diz kapağı ve dirsekler gibi cildin bazı bölgelerinde ki koyulaşma ileri insülin direncinin belirtileri olabilir.

İnsülin direnci olan insanların gelecekte Tip 2 diyabet olma riski daha yüksektir. İlerleyen zamanalarda görülebilecek şeker hastalığını önlemek ve onunla birlikte gelişebilecek sağlık problemlerine erkenden önlem almak için insülin direncinde erken tanı çok önemlidir. İnsülin direnci bulunan çoğu insanın pre-diyabet olduğu görülmektedir. Pre-diyabet, diyabet hastalığında önceki evredir.

İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır? Gizli Şeker Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda belirtilen sağlık problemleri sık görülüyorsa kan tahlili yaptırılmalıdır. Kan tahlilinde ki açlık kan şekeri ve Homeostatik model değerlendirme yöntemiyle olan HOMA-IR değerleri gizli şeker ve insülin direnci hakkında fikir verir. Açlık kan şekerinin 100-125 mg/dl olduğu durumlar pre-diyabet yani gizli şeker olarak tanımlanır.

Sağlıklı bir insanda HOMA-IR değeri 2,5 mg/dl’nin altında olmalıdır.

Bu değer 8-10 saatlik açlık sonrası ölçülen kan şekeri ile açlık insülin düzeyi değerlerinin birbiri ile çarpılıp 405’e bölünmesi sonucunda bulunur.

Bu işlem sonucunda ortaya çıkan değer 2,5’in üzerinde ise kişide insülin direnci var denilebilir. İnsülin Direnci diyeti ve sağlıklı beslenme programları ile bu oranları kolaylıkla azaltabilirsiniz.

İnsülin direncinde en önemli tedavi yöntemi doğru ve sağlıklı beslenmedir. Düzenli ve dengeli uygulanan beslenme programı ile kişinin insülin direnci ve açlık kan şekeri düşürülebilir.

Uygulanacak insülin direnci diyeti kişiye özel olduğu ve kişinin kilo, boy, yaş ve fiziksel aktivite düzeyi gibi faktörlere uygun hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Kan şekerinin hızla düşmemesi ve açlık krizlerinin olmaması için insülin direnci diyeti iyi planlanmalıdır. Ayrıca, Zayıflama Yöntemleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kan şekerinin dengeli olması için kişilerin gün içerisinde 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmeleri gerekmektedir. Öğünler 2-2,5 saat aralıklar ile yapılabilir. Ara öğünlerin yapılması insülin direnci hastalarında çok önemlidir. Diyet planından ekmek kesinlikle çıkartılmamalıdır. Protein ve karbonhidrat kaynakları diyette dengeli şekilde yer almalıdır.

Karbonhidrat:

İnsülin direnci olan bireylerde karbonhidrat kaynaklarının alınması kan şekerinin dengelenmesi için önemlidir. Ancak basit şeker ve nişastalı besinler tercih edilmemelidir.

Beyaz un, şeker, bal, reçel, patates, pirinç, makarna, bezelye, havuç gibi besinlerin tüketimi sınırlandırılmaldır.

Bu besinlerin yerine bulgur, yulaf, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, kepek ekmeği, tam buğday unundan yapılmış makarna ve meyve gibi besinler tercih edilebilir.

Kan şekerinin hızla yükselmemesi için karbonhidrat kaynakları tek başına tüketilmemelidir, yanında protein kaynağı bir besinle birlikte tüketilmelidir.

Tokluk hissi ve kan şekerinin dengede kalması için ana öğünler esmer ekmek çeşitlerinden tüketilmesi önemlidir. Kuru meyvelerin yerine taze meyvelerin tercih edilmelidir. Ancak meyvelerin tek başına tüketilmemesi gerekir.

Yanında süt, ayran, yoğurt gibi protein kaynaklarıyla birlikte tüketilebilir.

Protein:

Protein kaynağı olan yumurta, kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık, peynir, süt, kefir, yoğurt ve ayran gibi besinler arasında tüketilmemesi gereken besin yoktur.

Ancak kilo artışının olmaması için tüketirken porsiyon ölçüsüne dikkat edilmelidir. Karbonhidrat kaynağı besinler, kalsiyum içeren protein kaynakları ile birlikte tüketilmelidir.

Bknz: En Temel ve Sağlıklı 25 Protein Kaynağı Besin

Yağ:

İnsülin Direnci Diyeti programının az yağ içermesi sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Özellikle sebze ve meyvelerde bulunan vitamin ve minerallerin emilebilmesi, sindirim sistemi sorunlarının olmaması için yağ tüketimi önemlidir.

Hayvansal yağlar yerine tekli doymamış yağlar olan zeytinyağı, fındık yağı gibi tohum yağları tüketilmesi daha sağlıklı olur. Beslenme planında ceviz, badem, fındık gibi kabuklu kuruyemişler de bulunabilir.

Bu besinler Omega-3 açısından da zengindir.

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks, aynı miktarda karbonhidrat içeren farklı besinlerin kan şekeri üzerine etkilerine dayanmaktadır.

Besinlerin glisemik indeksi yemek yedikten 2 saat sonra kan şekerinin hızlı veya yavaş yükselmesine etki etmektedir.

Referans besin olan beyaz ekmeğin glisemik indeksi 100 kabul edilirse; 0-55 arası düşük glisemik indeksli, 56-69 arası orta glisemik indeksi, 70 ve üstü yüksek glisemik indeksi besin olarak tanımlanmaktadır.

Yapılan araştırmalarda düşük glisemik indeksli besinlerin özellikle diyabet ve insülin direnci gibi hastalıkların beslenmesine eklendiğinde sağlık üzerine olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Tüketilen miktar, pişirme ve işleme yöntemi, besinde bulunan nişastanın çeşidi, besinin fiziksel hali ve posa içeriği gibi birçok faktör glisemik indeksi etkiler.

Pirinç, patates, mısır gevreği, balkabağı, glikoz şurubu, mısır şurubu, beyaz un, pirinç unu gibi besinler glisemik indeksi yüksek olan besinlere örnek olarak verilebilir.

Düşük glisemik indeksli beslenmenin yararları:

 • Tip-2 diyabet riskini azaltır.
 • İnsülin duyarlılığını iyileştirir
 • Kalp-damar hastalıkları riskini azaltır
 • Vücut ağırlığı üzerine olumlu etkileri vardır; bu sayede obezite riskini düşürür.
 • İşlenmiş besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Beyaz ekmek, makarna, basit şeker kaynakları, pirinç pilavı ve nişastalı besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Aşırı yağ tüketiminden kaçınılmalıdır, etlerin yağlı kısımları tüketilmemelidir.
 • Kuru meyve yerine lif kaynağı olan taze meyveler tercih edilmelidir.
 • Beslenme programında karbonhidrat, protein ve yağ kaynaklı besinler dengeli bulunmalıdır.
 • Karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıllı ürünler ve baklagiller tüketilmelidir.
 • Yemeklerde pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya kepekli makarna tercih etilmelidir.
 • Meyve tüketimi bırakılmamalıdır.
 • Ara öğünler de tüketilen meyvenin yanında süt, ayran, kefir gibi protein kaynakları tercih etilmelidir.
 • Lif kaynağı sebzeler kan şekerinin daha geç yükselmesine etki eder.
 • Bu yüzden öğünlerde yemeklerin yanına salatalar eklenmelidir.

İnsülin direnci diyeti beslenme programının kişiye özgü olması insülin duyarlılığının düzelmesi, kan şekerinin dengeli kalması ve ideal kilo hedefine ulaşılabilmesi için önemlidir.

Her bireyin ihtiyacı olduğu günlük kalori değerine ve kan şekeri düzeyine göre tüketilecek besinlerin miktarı değişir. Aşağıda örnek olarak verilen insülin direnci diyet listesi ve beslenme planı gün içerisindeki beslenme düzenine örnek niteliğindedir.

Kahvaltı:

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 1 dilim beyaz peynir
 • Domates – Salatalık –  Yeşillik
 • 5-6 adet zeytin veya 2 tam ceviz içi
 • 1-2 dilim tam buğday/ çavdar/ kepek ekmeği

Öğlen: 

 • 3-4 köfte büyüklüğünde yağsız hazırlanmış kırmızı et-tavuk veya balık
 • Zeytinyağlı salata
 • 1-2 dilim tam buğday/ çavdar/ kepek ekmeği
 • 1 bardak ayran

İkindi:

 • 1 dilim beyaz peynir
 • 1 dilim tam buğday/ çavdar/ kepek ekmeği

Akşam: 

 • 1 porsiyon sebze veya bakliyat yemeği
 • Zeytinyağlı salata
 • 1-2 dilim tam buğday/ çavdar/ kepek ekmeği
 • 1 kase yoğurt

İnsülin Direnci Diyeti Uygularken Çeşitli Ara Öğün Önerileri

 • 1 bardak süt/ayran/kefir + 1-2 adet kepekli galeta
 • 1 dilim beyaz peynir + 1 dilim esmer ekmek veya 1-2 adet kepekli galeta + Yeşillik
 • 1 bardak süt/ayran veya 1 kase yoğurt + 1 porsiyon meyve
 • Esmer ekmeğe yapılmış beyaz peynirli yağsız tost + 1 bardak ayran

Kişiye özel diyet programları için iletişim sayfamızdan randevu alabilir veya kişiye özel online insulin direnci diyeti programıma buradan hemen başlayabilirsiniz.

İngilizce Güzel Bir Kaynak: http://www.medicinenet.com/insulin_resistance/article.htm

Источник: https://aysetugbasengel.com/insulin-direnci-diyeti-diyet-listesi-ornegi/

İnsülin Direncini Artıran Beslenme Önerileri

İnsülin Direnci Tanısında Bir Öğün Modeli

İnsülin, vücudun glikozu emmesine, kan şekeri düzeylerini dengede tutmasına yardımcı olan bir hormondur. İnsülin direnci, glikozun emilmesini güçleştirir.

Kaslar, yağlar ve karaciğerde glikoza (şekere) ihtiyaç duydukları için sorunlara neden olur. Zamanla, insülin direnci yüksek kan şekeri düzeylerine sebep verebilir ve hücrelere zarar verebilir.

İnsülin direnci, tip 2 diyabet oluşturabilir. İnsülin direncine sahip insanlara genellikle prediyabetik teşhis konur. Şeker hastalığı gelişmediğinden emin olmak için ekstra kontrollere ihtiyaç duyabilirler.

Diyet ve diğer yaşam tarzı seçimleri insülin direnciyle ilgili riskleri artırabilir. Beslenme değişiklikleri yapmak insülin duyarsızlığını azaltabilir. Bu, tip 2 diyabet ve onunla birlikte gelen sağlık sorunları riskini azaltır.

İnsülin Direncine Genel Bakış:

Glikoz, vücut için hayati bir enerji kaynağıdır. Bununla birlikte, vücut hücrelerinin birçoğu glikozu kendi başlarına absorbe edemez.

Pankreas insülini kan dolaşımına sallar. Glukoz ile birleşir ve insülin reseptörlerine bağlandığı vücudun hücrelerine gider. İnsülin, hücrelere glikoz emdirme imkanı tanır ve şunları yapar:

 1. Kan şekeri seviyeleri güvenli bir seviyede kalmaya devam eder. Kas, yağ, karaciğer ve diğer hücreler enerji kazanabilir.
 2. İnsülin direnci, hücreleri insüline karşı daha az hassas yapar. Bu, vücudun kan şekeri düzeylerini sağlıklı tutmak için daha fazla insülin üretmesi gerektiği anlamına gelir.

Pankreas artan insülin talebine ayak uyduramıyorsa, kan şekeri seviyeleri yükselir. Bu olduğunda, hücreler kandaki aşırı glikozun tümünü kullanamazlar. Bu, tip 2 diyabete yol açar.

Ayrıca Bakınız: İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri, Risk Faktörleri ve Önlemler

Hangi Besinler İnsülin Direncini Artırıyor?

Akdeniz Diyeti gibi sağlıklı bir diyet planının ardından insülin duyarlılığını artırabilirsiniz. Bu diyet mevsimlik bitki bazlı gıdalar yemeyi, meyveleri tatlı olarak, yağ ana kaynağı olarak zeytinyağını yemenizi önerir. Balık, kümes hayvanları ve süt ürünleri ılımlı olarak yenmelidir. Ayrıca Akdeniz diyetinde insanlar yemeklerinde çok az kırmızı et ve biraz şarap içer.

Ayrıca Bakınız: Akdeniz Diyeti Nedir? Faydaları Nelerdir?

Her gün kaç kalori almanız gerektiği, kilo verme hedeflerine ve vücut kitle indeksine dayanmalıdır. Daha iri insanların daha fazla kaloriye, daha küçük kişilerin daha az kaloriye ihtiyacı olur. Genellikle, günde 2000 kalori kilo vermek için sağlıklı bir ortalamadır.

Ayrıca Bakınız: Günde Kaç Kalori Alınması Tavsiye Edilir?

Akdeniz Diyeti, sağlıklı beslenmek için sadece bir seçenektir. Diğer diyet planları, insülin direnci belirtilerini iyileştirmek için daha spesifik yollar sunar.

Glisemik indeks (Gİ)

İnsülin direnci ile baş etmenin en basit yollarından biri, düşük glisemik indeksi (GI) olan gıdaları yemektir.

Düşük glisemik indeksi olan gıdalar yavaş yavaş sindirilir ve kan şekeri ani çıkmaz. Düşük GI ve diğer gıdalar arasındaki fark, özellikle karbonhidratlar açısından fark edilir. Yüksek glisemik indekse sahip olan karbonhidratlar, kan şekeri artışlarına neden olabilir ve insülin yapmak için pankreasta daha fazla talep doğurabilir.

Bu nedenle, düşük glisemik indekse sahip olan yiyecekler yemek dengeli kan şekeri seviyelerini korumanın iyi bir yoldur.

Batılı diyetler genellikle magnezyum, kalsiyum, elyaf ve potasyum gibi belirli besin maddelerinden yoksundur. Bu besinler özellikle kan şekeri düzeylerini korumak için önemlidir. Bu nedenle, insülin direnci olan insanlar bu maddeler açısından zengin gıdalar aramalıdır.

İnsülin direncine rağmen her besin grubundan gıdaların tadını çıkarmak mümkündür. Hangi gıdaların kan şekerini artırdığını ve hangilerinin insülin duyarlılığını desteklediğini anlamak kilit önem taşır.

Aşağıdaki gıdalar insülin duyarlılığını desteklemeye yardımcı olur:

 • Brokoli ve biber gibi nişastalı olmayan sebzeler
 • Baklagiller ve tam tahıllar gibi yüksek lifli gıdalar
 • Yağsız et, balık ve fındık gibi protein açısından zengin gıdalar
 • Somon gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar
 • Çilek gibi antioksidan zengini gıdalar
 • Tatlı patates gibi düşük glisemik indeksi olan besinler
 • Su, özellikle de şekerli içeceklerin yerini almalı
 • Şekersiz çaylar

İnsülin Direnci Olanların Yememesi Gereken Besinler

Bazı gıdaların kan şekerini yükseltme olasılığı daha yüksektir. Bu gıdaların sabit kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olması kısıtlıdır ya da kaçınılmalıdır:

 • Meyve suları, soda gibi şekerli içecekler
 • Alkol, özellikle bira ve tahıllı alkoller
 • Rafine veya tam tahıllar, bazı insanlardaki insülin duyarlılığını kötüleştirebilir.
 • Nişastalı sebzeler, örneğin patates, kabak, mısır
 • İşlenmiş atıştırmalıklar ve kutulu gıdalar
 • Aşırı şekerli şekerlemeler, örneğin kekler, dondurma veya çikolata
 • Beyaz ekmek, pirinç, makarna ve un gibi az lifli tahıllar
 • Süt
 • Kızartılmış gıdalar
 • Doymuş yağ oranı yüksek gıdalar, çikolata, tereyağı gibi

Bazen bu listede yer alan gıdaları yemek ve yine de insülin duyarlılığını iyileştirmek mümkündür. Anahtar, bu gıdaları sınırlamak ve mümkün olduğunca daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmektir. Günlük egzersiz de önemli bir faktördür. Bu yaşam tarzı değişiklikleri, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve diğer sağlık sorunlarının riskini azaltabilir.

İnsülin Direncinin Sebepleri

Yapılan araştırmalar, etnik ve genetik faktörlerin insülin direnci riskini artırabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, yaşam tarzı faktörleri de büyük fark yaratıyor. Yaşam tarzında olumlu değişiklikler yapmak insülin direnci riskini önemli ölçüde azaltabilir.

a) Diyet

Diyet insülin direncini en az iki şekilde etkiler. Öncelikle, çok fazla yağ, şeker veya alkolden fazla kalori tüketmek insanların kilo almasını sağlayabilir. Bu, insülin direnci riskini arttırır.

İkinci olarak, farklı gıda türleri insülin direncini etkiler. Bazı gıdalar riski artırır ve bazı yiyecekler bunu azaltır.

b) Vücut Ağırlığı

Aşırı kilolu olmak, insülin direncini çok daha olası hale getirir. Özellikle gövdesinin orta bölgesi yağlı olan insanlar daha da fazla risk altındadır. Çünkü yağ, hormonları ve insülin ile etkileşime girebilecek diğer maddeleri salgılar.

Bel çevresindeki aşırı yağ da kronik enflamasyonla bağlantılıdır. Bu, insülin direnci dahil olmak üzere geniş bir sağlık sorunları aralığını tetikleyebilir.

c) Yetersiz egzersiz yapmak

Yeterli egzersiz yapmamak insülinin glikozu düzenleyen yolunu etkileyebilir. Fiziksel aktivite, kan şekeri düzeylerini sabit tutmada önemli bir rol oynamaktadır. Yemekten sonra hafif egzersiz yapmak harika bir fikirdir. Çünkü egzersiz kasların glukoz kullanmasına ve insülin gereksinim duymamasına neden oluyor. Bu, kan şekeri seviyelerini düşürür.

Diğer yaşam tarzı faktörleri:

Bir dizi diğer yaşam tarzı faktörü insülin direncini etkiler:

 • Sigara içmek
 • Uyku sorunları
 • Yaşlılık
 • Steroid kullanımı

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/insulin-direncini-artiran-beslenme-onerileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.