İnsülin direncini kırmak mümkün!

içerik

İnsülin Direnci Nedir, Belirtileri Nelerdir? – Kapsamlı Rehber – APPVICE

İnsülin direncini kırmak mümkün!

İnsülin, vücuttaki birçok süreci kontrol eden önemli bir hormondur. Bununla birlikte, bu hormonla ilgili problemler birçok modern sağlık koşulunun merkezinde yer almaktadır. Bazen hücrelerimiz olması gerektiği gibi insüline cevap vermeyi bırakır. Bu duruma insülin direnci denir ve inanılmaz derecede yaygındır.

Aslında, 2002’de yapılan bir çalışma ABD nüfusunun %32.2’sinin insüline dirençli olabileceğini göstermiştir. Bu sayı, yetişkin obez kadınlarda %70’e bazı hasta gruplarında %80’in üstüne çıkabilmektedir. Obez çocukların ve gençlerin ise yaklaşık üçte biri insülin direncine sahip olabilir.

Bu rakamlar korkutucu, ancak iyi haber şu: insülin direncinin basit yaşam tarzı önlemleriyle çarpıcı biçimde geliştirilebiliyor.

Bu yazımızda insülin direnci, belirtileri ve tedavisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

İnsülin Nedir?

İnsülin, pankreas denilen bir organ tarafından salgılanan bir hormondur. Başlıca rolü ise kan dolaşımında dolaşan besin miktarını düzenlemektir.

İnsülin çoğunlukla kan şekeri yönetimine dahil olmasına rağmen, aynı zamanda yağ ve protein metabolizmasını da etkiler. Karbonhidrat içeren bir öğün yediğimizde, kan dolaşımındaki şeker miktarı artar. Bu, pankreastaki hücreler tarafından sağlanır ve daha sonra kana insülin salınır. Daha sonra insülin kan dolaşımını gezerek vücudun hücrelerine kandan şeker almaları gerektiğini söyler.

Bu, kanda şeker miktarının azalmasına sebep olur ve kullanımı veya depolanması için hücrelere gitmesi istenen yere koyar.

Bu önemlidir, çünkü kandaki yüksek miktarda şeker, toksik etkilere neden olabilir, bu da ciddi zararlara neden olabilir ve tedavi edilmezse ölüme sebep olabilir.

Bununla birlikte, çeşitli nedenlerden dolayı bazen hücreler insüline olması gerektiği gibi yanıt vermeyi bırakır. Başka bir deyişle insüline “dirençli” hale gelirler.

Bu olduğunda, pankreas kan şekeri seviyesini düşürmek için daha fazla insülin üretmeye başlar. Bu, kanda hiperinsülinemi olarak adlandırılan yüksek insülin seviyelerine yol açar. Bu uzun süre gelişmeye devam edebilir.

Hücreler giderek daha fazla insüline dirençli hale gelir ve hem insülin hem de kan şekeri seviyeleri artar. Sonunda pankreas artık dayanamayabilir ve pankreastaki hücreler zarar görebilir.

Bu, insülin üretiminin azalmasına neden olur, bu nedenle mevcut olan az insüline yanıt vermeyen düşük miktarda insülin ve hücreler vardır. Bu da hızla yükselen kan şekeri seviyelerine yol açabilir.

Kan şekeri seviyeleri belli bir eşiği aştığında, tip 2 diyabet tanısı konulur. Aslında, bu tip 2 diyabetin nasıl geliştiğinin basitleştirilmiş bir versiyonudur. İnsülin direnci, dünya genelindeki insanların yaklaşık %9’unu etkileyen bu yaygın hastalığın ana nedenidir.

İnsülin Direnci ve İnsülin Duyarlılığı

İnsülin direnci ve insülin duyarlılığı, aynı madalyonun iki yüzüdür.

İnsüline dirençli iseniz, insülin duyarlılığının düşük olması gerekir. Tersine, eğer insüline duyarlıysanız düşük insülin direncine sahip olursunuz.

İnsüline dirençli olmak kötü bir şey iken, insüline duyarlı olmak iyidir.

İnsülin direnci, hücrelerin insülin hormonuna iyi cevap vermediğini gösterir. Bu daha yüksek insülin seviyelerine, daha yüksek kan şekeri seviyelerine neden olur ve tip 2 diyabet ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

İnsülin Direnci Neden Olur?

İnsülin direncine birçok potansiyel neden ve katkıda bulunanlar vardır. En önemlilerinden birinin kandaki yağ miktarının artmış olması olduğuna inanılıyor.

Çok sayıda çalışma, kandaki yüksek miktarda serbest yağ asidinin kas hücreleri gibi hücrelerin insüline yanıt vermeyi bırakmasına neden olduğunu göstermektedir. Bu kısmen kas hücrelerinin içinde oluşan ve intramiyosellüler yağ olarak adlandırılan kaslarda oluşan yağ ve yağ asidi metabolitlerinden kaynaklanabilir. Bu, insülinin çalışması için ihtiyaç duyulan sinyal yollarını bozar.

Artan serbest yağ asitlerinin asıl nedeni çok fazla kalori almak ve aşırı vücut yağı taşımaktır.

Aslında aşırı yeme, kilo alma ve şişmanlık, insülin direnci ile güçlü bir şekilde ilişkilidir İç organlardaki yağın artması, organların etrafına biriken tehli karın yağının çok önemli olduğu görülüyor.

Bu tip yağ, kana pek çok serbest yağ asidi salgılayabilir ve insülin direncini arttıran enflamatuar(iltihap) hormonları bile bırakabilir.

Bununla birlikte normal kilolu veya zayıf insanlar da insüline dirençli olabilir, fazla kilolular arasında çok daha yaygındır.

İnsülin direncinin diğer birkaç olası nedeni vardır:

 • Fruktoz: Yüksek miktarda früktoz alımı (meyveden değil, ilave şekerden) hem farelerde hem de insanlarda insülin direnciyle ilişkilendirilmiştir.
 • Enflamasyon: Artmış oksidatif stres ve vücutta iltihaplanma, insülin direncine neden olabilir.
 • Hareketsizlik: Fiziksel aktivite insülin duyarlılığını arttırır ve hareketsiz olmak insülin direncine neden olur.
 • Gut Mikrobiyota: Bağırsaktaki bakteriyel ortamdaki bir bozulmanın, insülin direncini ve diğer metabolik sorunları şiddetlendiren iltihaplara neden olabileceğine dair kanıt vardır.

Ayrıca çeşitli genetik ve sosyal faktörler vardır ve siyahiler, hispanikler ve Asyalılar özellikle risk altındadır. Bu liste kesin değildir. İnsülin direncini/hassasiyetini etkileyebilecek diğer birçok faktör vardır.

İnsülin direncinin ana nedenleri, aşırı yeme ve özellikle göbek bölgesinde vücut yağının artması olabilir. Diğer faktörler arasında yüksek şeker alımı, iltihaplanma, hareketsizlik ve genetik sayılabilir.

İnsülin Direnci Belirtileri 

Doktorunuzun insüline dirençli olup olmadığınızı belirleyebileceği birkaç yol vardır. Örneğin yüksek açlık insülin seviyelerine sahip olmak, insülin direncinin iyi bir işaretidir. Kan testleri ve insülin seviyelerinizden insülin direncini tahmin eder ve oldukça doğrudur.

Ayrıca, bir doz glikoz verilen oral glikoz tolerans testi gibi kan şekeri kontrolünü daha doğrudan ölçmenin yolları vardır ve ardından kan şekeri seviyeleriniz birkaç saat ölçülür.

Aşırı kilolu veya obezseniz ve özellikle göbek bölgesinde çok miktarda yağ varsa, insüline dirençli olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Akantoz nigrans adı verilen ve cilt üzerinde insülin direncini gösterebilecek koyu lekeler çıkaran bir cilt durumu da vardır.

Düşük HDL (“iyi” kolesterol) seviyelerine ve yüksek kan trigliseritlerine sahip olmak, insülin direnci ile güçlü şekilde ilişkili diğer iki belirteçtir.

Yüksek insülin ve yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmak, insülin direncinin kilit belirtileridir. Diğer belirtiler arasında çok miktarda göbek yağı, yüksek kan trigliseritleri ve düşük HDL seviyeleri bulunur.

İnsülin Direnci, Metabolik Sendrom ve Tip 2 Diyabet

İnsülin direnci, iki yaygın hastalığın ayırt edici özelliğidir: Metabolik sendrom ve tip 2 diyabet. Metabolik sendrom, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer problemlerle ilişkili bir grup risk faktörüdür. Belirtiler yüksek kan trigliseritleri, düşük HDL seviyeleri, yüksek kan basıncı, merkezi obezite (göbek yağı) ve yüksek kan şekeridir.

Bazen bu duruma “insülin direnci sendromu” da denir. İnsülin direnci aynı zamanda tip 2 diyabetin başlıca bir etkenidir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, daha fazla insüline cevap vermeyen hücrelerden kaynaklanmaktadır.

Zamanla, pankreastaki insülin üreten hücreler de çalışmayı durdurabilir ve insülin eksikliğine yol açabilir. İnsülin direnci gelişimini durdurarak çoğu metabolik sendrom ve tip 2 diyabet vakasını önlemek mümkün olabilir.

İnsülin direnci, şu anda dünyann en büyük sağlık problemleri arasında olan metabolik sendromun ve tip 2 diyabetin kalbidir.

İnsülin Direnci ve Kalp Hastalıkları

İnsülin direnci aynı zamanda dünyanın en büyük katili olan kalp hastalığı ile de güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Aslında, insüline dirençli olan veya metabolik sendromu olan kişilerde %93 daha fazla kalp hastalığı riski vardır. İnsülin direncine bağlı başka birçok hastalık vardır.

Buna alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, polikistik over sendromu (PKOS) Alzheimer hastalığı ve kanser dahildir.

İnsülin direnci, kalp hastalığı, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, polikistik over sendromu, Alzheimer hastalığı ve kanser gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direnci ile ilgili iyi bir şey ise, onu etkilemenin çok kolay olmasıdır.

Aslında, yaşam tarzınızı değiştirerek ve yeni beslenme alışkanlıkları edinerek insülin direncini genellikle tamamen tersine çevirirsiniz.

İnsülin direncini azaltmanın birkaç kanıta dayalı yolu vardır. Bunlar:

 • Egzersiz: Bu, insülin duyarlılığını arttırmanın en kolay yolu olabilir. Etki neredeyse anında gerçekleşir.
 • Karın Yağı Kaybı: Bazı yağları, özellikle de karaciğeriniz ve karnınızdaki derin “visseral” yağları kaybetmeye çalışın. Bu makale, karın yağının nasıl kaybedileceğine dair kanıta dayalı birkaç ipucunu listeler.
 • Sigarayı Bırakmak: Tütün içmek insülin direncine sebep olabilir. Bu nedenle sigarayı bırakmak yardımcı olabilir.
 • Şeker Alımını Azaltmak: Özellikle şekerli tatlandırılmış içecekler gibi gıdalardan ilave şeker alımınızı azaltmaya çalışın.
 • Sağlıklı Beslenmek: Genellikle işlenmemiş gıdalara dayanan bir diyet yapın. Fındık ve yağlı balıkları dahil edin.
 • Omega-3 Yağ Asitleri: Omega-3 yağ asitlerini tüketmek birçok durumda insülin direncini azaltabilir. Ayrıca insüline dirençli kişilerde sıklıkla yüksek olan kan trigliseritlerini düşürebilirler.
 • Takviyeler: Berberin adlı takviyeyi almak, insülin duyarlılığını arttırmada ve kan şekerini azaltmada etkili olabilir. Magnezyum takviyeleri de yardımcı olabilir.
 • Uyku: Yetersiz uykunun insülin direncine neden olduğuna dair bazı kanıtlar vardır, bu nedenle uyku kalitesini yükseltmek yardımcı olacaktır.
 • Stresi Azaltmak: Stresiniz çok aşırı ise, stres seviyenizi yönetmeye çalışın. Meditasyonun yardımcı olduğu görülmüştür.
 • Kan Bağışı: Kandaki yüksek demir seviyeleri insülin direnciyle bağlantılıdır. Erkekler ve menopoz sonrası kadınlar için kan bağışı insülin duyarlılığını arttırabilir.
 • Intermittent Fasting: Intermittent fasting denilen bir beslenme düzeninin izlenmesi insülin duyarlılığını arttırabilir.

Listedeki öğelerin çoğu, genel olarak iyi sağlık, uzun ömür ve hastalıklara karşı korunma ile ilişkilendirdiğimiz şeylerin başında geliyor.

Tüm bunlar söylenirse, bu makaledeki hiçbir şeyin tıbbi tavsiye niteliğinde olmadığını unutmayın.

İnsülin direnci, çeşitli ciddi sağlık problemleriyle bağlantılıdır ve seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmanızı öneririm. İşe yarayabilecek çeşitli tıbbi tedaviler de var.

İnsülin direnci basit yaşam tarzı önlemleriyle azaltılabilir veya hatta tamamen tersine çevrilebilir. Bunlar arasında egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, karın yağı kaybetmek ve uykunuza ve stres düzeyinize dikkat etmek sayılabilir.

Düşük Karbonhidrat Diyeti ve İnsülin Direnci

Vurgulamaya değer başka bir şey de düşük karbonhidrat diyetidir. Karbonhidratları kısıtlayan diyetler metabolik sendrom ve tip 2 diyabet karşısında inanılmaz derecede güçlü faydalara sahip olabilir ve bu kısmen azaltılmış insülin direncine aracılık eder.

Bununla birlikte, bir ketojenik diyet gibi karbonhidrat alımı çok düşük olduğunda, vücut beyin için kan şekeri almak için insüline dirençli bir duruma gelebilir.

Buna “fizyolojik” insülin direnci (“patolojik” yerine) denir ve kötü bir şey değildir.

Düşük karbonhidrat diyeti metabolik hastalığa bağlı zararlı insülin direncini azaltır. Bununla birlikte, çok düşük karbonhidratlı ketojenik diyetler, beyine kan şekeri ayıran zararsız bir insülin direnci tipine neden olabilir.

SONUÇ

İnsülin direnci, her yıl toplu olarak milyonlarca insanı öldüren kronik hastalıkların çoğunun (çoğu olmasa da) en önemli itici güçlerinden biri olabilir.

İyi haber ise, yağ kaybetmek, sağlıklı yemek ve egzersiz yapmak gibi basit yaşam tarzı önlemleriyle önemli ölçüde iyileştirilebileceğidir.

İnsülin direncini önlemek, daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayat yaşamak için yapabileceğiniz en güçlü şeyler arasında olabilir.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.
ortalama puan: 5,00 , 3 oy

Источник: //getappvice.com/tr/insulin-direnci-nedir-belirtileri-nelerdir/

Yüzyılın kâbusu insülin direnci nedir ve nasıl kırılır ?

İnsülin direncini kırmak mümkün!

Eskiden yaşlılık diyabeti olarak görülen Tip 2 diyabet, artık çocuklarımızın problemi olarak karşımızda. Bedenimiz Tip 2 diyabet seviyesine gelene kadar bir sinyal veriyor, bu sinyalin adı;İnsülin direnci!

İnsülin direnci nedir?

Öncelikle insülini tanımlamaktan başlayabiliriz. İnsülin kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini (glikoz) kullanılan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlayan pankreastan salgılanan bir hormondur.

Genetik yatkınlık, hareketsizlik, şekerli ürünlerin aşırı tüketimi, aşırı kilo, kaliteli uyku uyuyamama (uyku apne sendromu), streoid kullanımı, sigara kullanımı gibi nedenlerden dolayı insülin direnci oluşur.

Bunun sonucunda şeker hücre içine girerek yakılamaz ve pankreas sorunu çözmek için daha fazla insülin salgılamaya başlar. Bu aşırı insülin salınımı açlık hissi, daha çok yemeye neden olur.

Bu durumun devamında ise bedende insülin rezervleri azalır ve kanda dolaşan aşırı insülin obezite, hipertansiyon, kan trigliserit ve kötü kolesterol seviyesinde artış gibi sonuçlar oluşur.

Kimler insülin direncinden şüphelenmeli?

 • Kontrolsüz kilo artışı ve kilo vermekte zorlanan
 • Özellikle göbek bölgesinde yağlanma yaşayan
 • Açlık – Hipoglisemi atakları yaşayanlar: Özellikle unlu ve şekerli yiyeceklerden sonra yorgunluk, uyku hali, sinirlilik hali olan
 • Adet Düzensizliği Olanlar: Özellikle polikistik over sendromu olan kadınlar
 • Özelikle boyun, koltukaltı, kasık ve eklem bölgelerinde cilt tonunda koyulaşma yaşayan
 • Hipertansiyonu olan
 • Karaciğer enzimleri yüksek olan
 • İyi kolesterolü düşük, kötü kolesterolü yüksek
 • Hareketsiz yaşayan kişiler insülin direnci ile ilgili araştırma yapmalıdır.

İnsülin direncini önemsemezsek ne olur?

İnsülin direnci eğer kontrol altına alınmazsa diyabet hastalığına hızlı bir geçiş yapar. Diyabet şekerin dokular tarafından kullanılamamasıdır. Yakıt olarak dokularda kullanılamayan şeker kanda damar içinde kalır ve damarın yapısını bozar ve bu durum organ harabiyetine neden olur.

İnsülin direnci kırılabilir mi?

Evet, kesinlikle kırılabilir. Yalnız bu noktada yapılması gereken önlemler, bu sorunu yaşan kişilerin kesinlikle hayat tarzı haline gelmedir. Kırılan insülin direnci yanlış alışkanlıklara dönüldüğünde tekrar ortaya çıkar.

İnsülin direncini kırmak için neler yapılmalıdır?

 1. İnsülin direnci sonucunda şeker dokular tarafından kullanılamadığı için doğal olarak şekerli ve kanda hızla şekere dönüşen glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçınmak 1. kuralımız olmalıdır.

  Bu besinler esmer veya beyaz fark etmez şeker, beyaz unlu gıdalar, incir, üzüm, kavun, karpuz gibi şekerli meyveler, pirinç, patates, kestane, mısır, yufka, pide gibi besinlerden kesinlikle uzak durulmadır.

  Bunun yerine tam buğday, çavdar, kepek, yulaf, bulgur, gibi lif oranı yüksek karbonhidratlar tercih edilmelidir.

 2. Hareket mutlaka artırılmalıdır. Özellikle kas dokularının glikozu kullanması desteklemek amacıyla en az 20-30 dakikalık egzersizler örneğin yürüyüş hayata katılmalıdır.

  İnsülin direnci olan hastalar aç karnına egzersiz yapmamalıdır, bu durum hipoglisemi ataklarını artırabilir. Yemekten 1 saat sonra yapılabilir.

 3. Aç kalmak insülin direncini derinleştirir, az ve sık beslenmek insülin direncini kırmada etkin bir yemek düzenidir.

 4. Acıkıldığında özelikle şekerli ürünler değil, yoğurt, süt veya badem ve fındık gibi proteinli ürünler tercih edilmelidir.
 5. Günde 2L su tüketilmelidir.
 6. Proteinli ürünlere diyette miktarı ölçüsünde diyette yer verilmelidir.

İnsülin direnci için destek ürünler mevcut mudur?

Tarçın: Yapılan çalışmalarda tarçının glisemik kontrole iyi geldiği ortaya çıkmıştır. İçeceklerimize kabuk tarçın kullanılabilir, yoğurt veya süte 1-2 çay kaşığı kadar toz tarçın ilave edilebilir.

Alfa Lipoik asit: Son yıllarda adından en çok söz ettiren ajanlardandır. Temel görevi şekerin yakılması ve onun kalbe, beyne, kaslara güç vermek için enerjiye dönüştürülmesidir. Ayrıca iyi bir antioksidandır.

Psilliyum: Halk arasında karnıyarık otu diye de bilinir. İçeriğindeki lif kaynağından dolayı tokluk şekerinde %20 oranında düşüş sağlayabilmektedir. Özellikle konstipasyon(kabızlık) durumlarında bol su ile önerilebilir.

Chromium Picolinate: Krom kullanımının kan glikoz, insülin ve HBA1c seviyelerinde düşüşü sağladığı ile ilgili çalışmalar mevcuttur.

Bütün bu destekler bir uzman eşliğinde kullanılarak insülin direncini kırmada kullanılabilir.

Dyt. Figen Fişekçi Üvez

Источник: //www.kidsgourmet.com.tr/yuzyilin-kabusu-insulin-direnci-nedir-ve-nasil-kirilir/

İnsülin Direncini Kırmak İçin Neler Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsülin direncini kırmak mümkün!

İnsülin direncinin kırılması hareketsiz yaşamdan kurtulmak ve beslenmede glikomik endeksi düşük yiyeceklerin tüketilmesine bağlıdır. Bunun yanında tedavi sürecinde doktorunuzun uygun göreceği ilaç tedavisi ile desteklenmesi de önemlidir.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direncinden kasıt hücrelerinin üretilen bu hormonun etkin olarak kullanamaması sonucu zarar görmeye başlamış insanlardır.

Bunun sonucu olarak da hücreler şekeri sindirmede sorun yaşayacak, etkin olarak sindirilemeyen şeker de bu nedenle hücrede gereğinden fazla birikmeye başlayacaktır.

Bu şekilde gereğinden fazla miktarda bünyede dolaşan insülin hormonu yağ metabolizmasının uyarılmasına sebebiyet vermekte ve nihai olarak kilo vermede de güçlüğe yol açmaktadır.

İnsülin direnci ile mücadele edebilmek için öncelikle bu insülin direnci neden oluşur sorusuna temel bir yaklaşımla cevap bulunması önemlidir.

Bilindiği üzere son yıllarda insülin direnci eskiye nazaran çok daha fazla karşılaşılan bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Buradan yola çıkarak da diyebiliriz ki araştırmalar sonucu ortaya konan hareketsiz yaşam ile birlikte dengesiz ve hazır gıdalar ile beslenme bu direncin oluşmasında temel role sahiptir.

Bu durumda diyebiliriz ki temel olarak egzersiz, sağlıklı beslenme ve gerekli miktarda ilaç tedavisi ile bu direncin kırılması mümkün olabilmektedir. Pr.Dr.

Metin ÖZATA bu alanda araştırma yapan bir bilim insanı olarak bünyesi direnç kazanmış kişilere , ilaç tedavisinin iyileştirme sürecinde mutlaka gerekli olan bir unsur olduğunu belirtmekle beraber egzersiz ve sağlıklı beslenmenin de bu süreçte mutlaka uygulanması gerektiğini belirtmektedir.

Bu üç temel tedavi yanında, uyku düzenine dikkat edilmesi ve stressiz bir yaşam kalitesine sahip olmak da yine bu direncin kırılmasında yardımcı olacak olan unsurlar olarak belirtilmektedir.

Pr.Dr Canan KARATAY’a göre ilaveten leptin direncini yüksek tutacak şekilde sağlıklı yağların tüketilmesi de önemli bir konu olarak belirtilmiştir.

İnsülin Direncinin Kırılması İçin Kullanılan İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi konusunda burada bir esas belirlemek yanlış olacaktır. Her hastanın sağlık durumu konusunda uzman bir hekim tarafından değerlendirilmek suretiyle ortaya konularak, kişinin yaşı, hastalığının ilerleme durumu cinsiyeti gibi pek çok farklı etken bir araya konularak değerlendirilmelidir.

Hareketli Yaşam ve Egzersiz ile İnsülin Direnci Nasıl Kırılır

İnsülin direncine sebep olan hücrelerin yeteneğini kaybetmesi sonucu gereğinden fazla birikim sağlayan şekerin vücuttan atılabilmesi için tedavi aşamasında ilave takviye olarak hareket ve egzersiz ile birlikte fazla enerji harcanması ve bu enerji yakımı sayesinde birikmekte olan şekerin de hücreler tarafından yakılması sağlanabilmektedir. Özellikle insülin direncinin kırılması için uygulanabilecek en önemli maddelerden birisi de mutlaka hareket etmektir.

Egzersiz her yaş için farklı değerlerde yapılması gerekli olduğundan tam bir değerden bahsetmek her ne kadar doğru olmasa da genel bir çerçeve çizilebilmesi açısından 40 dakikalık bir yürüyüşün bu direnci kırmada faydalı olacağı söylenebilir.

Gençlerde sürenin daha uzun olması, yaşlı kimselerde ise biraz daha kısa tutulması gerekmektedir. Bunun sebebi otuzlu yaşlardan sonra her 10 yılda bir metabolizmanın %5’lik yavaşlamasıdır.

Ancak ne kadar çok yürünürse o kadar fazla faydalıdır düşündeşine de kapılanılmamalıdır.

Her şeyin fazlasında zarar bulunduğu gibi egzersizde aşırıya kaçılması da diğer bir taraftan kalp ve kaslara zarar vererek, istenilen faydanın sağlanması bir yana, daha farklı sağlık sorunlarına yol açarak beklenen faydayı sağlamaması bir yana fazlasıyla zararlı da olabilir.

Yediklerimize Dikkat Ederek İnsülin Direnci Nasıl Kırılır

Yukarıda bahsedilen üç temel sebebin en önemli yağı ise şüphesiz beslenme ile ilgili konuların olduğu ayaktır. Beslenme konusunda gmik indeksin miktarına bakarak bu konuda düşük indekse sahip yiyeceklerin tüketilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Gmik indeks göstergesi yükseldikçe, tüketilen besinin kan şekerini yükseltme yeteneği de artmaktadır. Her gıda için değişen bu değer, genel bir esas olarak işlenmiş gıdalarda aşırı şekilde yükselmektedir.

Rafine edilmiş ve beyazlatılmış gıdalardan ısrarla uzak durulması gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında beslenme konusunda;

 1. Herkese göre nasıl cevabı değişiklik gösterecek olsa da yanlış beslenme alışkanlığından vaz geçilmeli
 2. Un ve Şeker gibi tehli beyazlardan olabildiğince uzak durulmalı, tüketilmesi gerektiğinde olabildiğince beyazlatılmamış ve işlenememiş olanları tüketilmeli
 3. Cips gibi trans yağlanmaya maruz kalmış besinleri tüketmekten uzak durulmalı
 4. Hazır meyve suları ve gazlı içeceklerin doğallarının yerini tutmadığı bilinciyle tüketilmemesine dikkat edilmelidir.
 5. Beslenme ile ilgili püf noktalarına dikkat edilmeli, yiyeceklerde porsiyonlar küçük tutulmalı, az miktarda ancak sık yemek yenilerek kan şekerinin ani yükselmelerine karşı konulmalıdır.

İnsülin Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Özellikle erken dönemde farkına varılan ve başarılı bir tedavi sonrası normal değerlere döndürülebilen insülin direnci kılırımı sonrası da, aynı esaslara dikkat edilmesi ve ilaç tedavisine gerek kalmadan, zararlılardan uzak kalınarak tüm yaşantıya yansıtılmış bir beslenme-egzersiz anlayışının sürdürülmesi, ilerleyen yıllarda insülin direnci nüksetmesini engellemede önemli bir rol oynayacaktır.

Источник: //hormonlarim.com/pankreas/insulin/insulin-direncini-kirmak-icin-neler-yapilmali

İnsülin Direnci Nedir ve Nasıl Kırılır? Belirtileri ve Tedavisi

İnsülin direncini kırmak mümkün!

İnsülin, vücudun birçok işlemini kontrol eden önemli bir hormondur. Bu hormon ile ilgili sorunlar birçok modern sağlık koşulunun kalbinde yer almaktadır. Bazen hücrelerimiz bu hormona gerektiği gibi cevap vermez. Bu durum insülin direnci olarak adlandırılır ve inanılmaz derecede yaygındır.

İnsülin direnci, obez erişkin kadınlarda % 70’e, bazı hasta gruplarında % 80’e kadar yükselebilir. Obez çocukların ve gençlerin yaklaşık üçte biri de insülin direncine sahip olabilir. Bu rakamlar korkutucu ancak iyi haber şu ki basit yaşam tarzı değişiklikleri  ile insülin direnci önemli ölçüde düzelebilir.

Bu yazıda “insülin nedir”, “insülin direnci belirtileri nelerdir”, “insülin direnci nasıl kırılır”, “insülin direnci nasıl tedavi edilir” sorularının cevaplarını arayacağız.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin, pankreas adı verilen organ tarafından salgılanan bir hormondur. Temel rolü, kanda dolaşan besin maddelerinin miktarını düzenlemektir. Çoğunlukla kan şekeri yönetimiyle ilişkili bir hormon olmasına rağmen, yağ ve protein metabolizmasını da etkiler.

Karbonhidrat içeren bir yemek yediğiniz zaman kan dolaşımındaki kan şekeri miktarı artar. Bu pankreastaki hücreler tarafından algılanır ve bu durumda insülin kan içine salınır. Kanda dolaşır ve vücudun hücrelerine kandan şeker almaları gerektiğini söyler.

Bu kandaki şeker miktarında azalmaya yol açar ve kullanım veya depolama için hücrelere girmesi istenen yere koyar. Bu önemlidir çünkü kandaki yüksek miktarlarda şeker toksik etkilere sahiptir, ciddi hasara neden olur ve tedavi edilmezse potansiyel olarak ölüme yol açar.

Ancak, çeşitli sebeplerden dolayı bazen hücreler, gerektiği gibi bu hormona cevap vermez. Bir başka deyişle, insülin için “dirençli” hale gelirler. Bu gerçekleştiğinde, pankreas kan şekeri düzeylerini düşürmek için daha fazla üretmeye başlar. Bu, hiperinsülinemi adı verilen yüksek insülin seviyesine yol açar.

Bu, uzun süre gelişmeye devam edebilir. Hücreler giderek daha fazla dirençli hale gelir ve hem insülin hem de kan şekeri seviyeleri yükselir. Sonunda, pankreas yetişemez ve pankreastaki hücreler hasar görür.

Hücrelerin hasar görmesi, insülin üretiminin azalmasına neden olur, bundan dolayı hücreler de bu hormona cevap vermez. Bu, kan şekeri seviyelerinin hızla yükselmesine neden olur.

Kan şekeri seviyeleri belirli bir eşiği aştığında, tip 2 diyabet tanısı konulur. Dünya genelindeki insanların yaklaşık % 9’unu etkileyen insülin direnci, bu yaygın hastalığın başlıca nedenidir.

İnsülin Duyarlılığı

İnsülin direnci ve insülin duyarlılığı aynı madalyonun iki yüzüdür. Eğer insüline dirençliyseniz, o halde düşük insülin duyarlılığınız vardır. Tersine, insüline duyarlıysanız, düşük insülin direncine sahipsiniz. İnsüline dirençli olmak kötü bir şey; insülin duyarlılığı ise iyidir.

İnsülin Direnci Neden Olur?

Birçok olası durum insülin direnci nedenleri arasında yer alabilir. En önemlilerinden biri kandaki yağ miktarının artmış olmasıdır.

Çok sayıda çalışma, kandaki yüksek miktarda serbest yağ asidinin, kas hücreleri gibi, hücrelerin insüline doğru şekilde tepki vermemesine neden olduğunu göstermektedir.

Bu kısmen kas hücrelerinin içinde oluşan ve intramiyosellüler yağ olarak adlandırılan kaslarda oluşan yağ ve yağ asidi metabolitlerinden kaynaklanır. Bu, insülinin çalışması için ihtiyaç duyulan sinyal yollarını bozar.

Serbest yağ asitlerinin yükselmesinin başlıca nedeni çok fazla kalori almak ve fazla vücut yağı taşıyor olmaktır. O yüzden insülin direnci ve obezite arasında kuvvetli bir ilişki vardır.

İnsülin direnci sebepleri arasında şunlar gösterilebilir:

 • Fruktoz tüketimi
 • Kronik inflamasyon
 • Hareketsizlik
 • Gut mikrobiyotasının bozulması

İnsülin direncinin belirtileri

Bu hormona dirençli olup olmadığınızı belirlemenin birkaç yolu vardır. Örneğin, açken insülin seviyelerinin yüksek olması insülin direncinin iyi bir işaretidir.

İnsülin direnci nasıl ölçülür?

HOMA-IR denilen bir test, insülin direncini kan şekerinden ve insülin seviyelerinden tahmin eder ve oldukça doğru sonuç verir.

Kan şekeri kontrolünü daha doğrudan ölçmenin yolları da vardır; oral glikoz tolerans testi gibi, bir miktar glikoz verildikten sonra kan şekeri düzeyleri birkaç saat için ölçülür.

İnsülin direnci nasıl anlaşılır?

Eğer aşırı kilolu veya obezseniz ve özellikle göbek bölgesinin etrafında büyük miktarlarda yağ varsa, insüline dirençli olma ihtimaliniz çok yüksektir. HDL’nin düşük olması (“iyi” kolesterol) ve yüksek kan trigliseritleri, insülin direnci ile kuvvetli bir şekilde ilişkili olan diğer iki belirteçtir.

İnsülin Direnci Etkileri

İnsülin direnci zararları arasında, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi iki çok sık rastlanan durumun risk faktörü olması yer almaktadır. Metabolik sendrom, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer problemler ile ilgili risk faktörleri olan bir gruptur.

Belirtiler yüksek kan trigliseritleri, düşük HDL seviyeleri, yüksek tansiyon, merkezi obezite (karın yağı) ve yüksek kan şekeridir. Bazen bu durum “insülin direnci sendromu” olarak anılır ve tip 2 diyabetin önemli bir belirtisidir.

Yüksek kan şekeri seviyeleri, bu hormona artık cevap vermeyen hücrelerden kaynaklanır. Zamanla, pankreastaki insülin üreten hücrelerin işleyişi durabilir ve bu da insülin eksikliğine neden olabilir. İnsülin direnci olanlar, insülin direnci tedavisi ile metabolik sendrom ve tip 2 diyabeti önleyebilir.

İnsülin direnci hastalığının neden olduğu başka hastalıklar da vardır. Bunlar, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, polikistik over sendromu (PCOS), Alzheimer hastalığı, kanser ve kalp hastalığıdır.

İnsülin direnci geçer mi?

Haftada en az beş gün 30 dakika egzersiz yaparak ve dengeli beslenerek insülin direnci ve diyabeti önleyebilir ve bununla ilişkili diğer hastalıkların risk faktörlerini azaltabilirsiniz. İnsülin direnci kilo verme sonrası büyük ölçüde düzene girer.

İnsülin direnci nasıl tedavi edilir?

İnsülin direnci çeşitli ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır ve yapmanız gerekenler hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir. Bu durumda uygulanabilecek tıbbi tedaviler hakkında en iyi bilgiyi o verecektir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direnci beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden insülin ile ilgili problemler yaşamamak ve insülin direnci kesin çözüm için aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerine göz atın.

İnsülin direncini kıran yiyecekler nelerdir? İşte insülin direncini kırmanın yolları

Kaliteli uyuyun

İyi bir gece uykusu sağlık için önemlidir. Uykusuzluk zararlıdır ve enfeksiyon, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini artırır. Birçok çalışma uyku eksikliğini insülin direncinin nedeni olarak belirlemiştir.

Örneğin, dokuz sağlıklı gönüllüde yapılan bir çalışma, bir gece sadece dört saat uyumanın, sekiz saatlik uykuya kıyasla hassasiyeti ve kan şekeri düzenleme yeteneğini azalttığını belirtti.

Kaliteli ve yeterli uyku, insülin direncini kırabilir.

Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz, insülin direncini kırmanın en iyi yollarından biridir. Şekerin depolanması için kaslara taşınmasına yardımcı olur.

Stresi azaltın

Stres, vücudun kan şekeri düzenleme yeteneğini etkiler. Vücudu kortizol ve glukagon gibi stres hormonlarının üretimini uyaran “savaş veya uçuş” moduna geçmeye teşvik eder.

Ne yazık ki, kronik stres, stres hormon düzeylerini yüksek tutar, besin alımını uyarır ve kan şekerini yükseltir. Meditasyon, egzersiz ve uyku gibi aktiviteler, stresi azaltarak insülin direncini kırmaya yardımcı olabilecek en iyi yollardır.

Kilo verin

Aşırı kilo, özellikle göbek bölgesinde insülin duyarlılığını düşürür ve tip 2 diyabet riskini arttırır. Bu yüzden insülin direnci zayıflama yolu ile düzene girer.

Lif tüketin

İki çeşit lif vardır; çözünür ve çözünmez. Çözünmeyen lif çoğunlukla dışkının bağırsaklarda hareket etmesine yardımcı olmak için bir dolgu maddesi görevi görür.

Çözünebilir lif, kolesterolü düşürmek ve iştahı azaltmak gibi lifin bir çok faydasından sorumludur. Çözülebilir lif ayrıca insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur çünkü bağırsaktaki besin maddelerinin hareketini yavaşlatır ve emilim için daha fazla temas süresi sağlar. Bu, insüline normalde olduğundan daha fazla harekete geçme zamanı verir.

Çözünür lif açısından zengin gıdalar, baklagiller, yulaf ezmesi, keten tohumu, Brüksel lahanası gibi sebzeler ve portakal gibi meyvelerdir.

Renkli meyve ve sebzeler tüketin

Meyve ve sebzeler besleyicidir aynı zamanda güçlü sağlık etkileri vardır. Özellikle renkli meyve ve sebzeler, antioksidan özelliklere sahip bitki bileşenleri bakımından zengindir.

Antioksidanlar serbest radikaller adı verilen ve vücudun tamamında zararlı inflamasyona neden olabilecek moleküllere bağlanır ve etkisiz hale getirir. Birçok çalışma, zengin besin çeşidiyle alınan bitki bileşiklerinin, insülin direncini kırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yemeklerde bazı ot ve baharatları kullanın

Otlar ve baharatların tıbbi özellikleri çok önce kullanılmaya başlanmıştır. Araştırmalar sonucunda bazı bitkiler insülin direncini kırma yönünde olumlu sonuçlar vermiştir. İnsülin direnci bitkisel tedavi için şunlar etkilidir;

Çemen

İnsülinin daha etkili hale getirilmesine yardımcı olan çözünür lif bakımından yüksektir.

Zerdeçal

Güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip, curcumin adı verilen aktif bir bileşen içerir. Kandaki serbest yağ asitlerini ve şekeri azaltarak insülin duyarlılığını geliştirir.

Zencefil

Çalışmalar, aktif bileşeni olan gingerolün, şeker emilimini artırarak kas hücrelerindeki şeker reseptörlerini daha kullanılabilir hale getirdiğini bulmuştur.

Sarımsak

Hayvan çalışmalarında, sarımsak insülin salınımını iyileştirmiştir.

Tarçın tüketin

Tarçın, bitki bileşikleriyle dolu lezzetli bir baharattır. Kan şekerini azaltma ve insülin direncini kırma özelliği ile de bilinir. Araştırmalar, tarçının kas hücrelerindeki glikoz reseptörlerine yardımcı olarak duyarlılığı artırdığını ve şekerlerin hücrelere taşınmasında daha etkin ve etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Yeşil çay için

Yeşil çay, sağlık için mükemmel bir içecektir. Ayrıca, tip 2 diyabetliler ve bunun riski altında olan kişiler için de mükemmel bir seçimdir. Birkaç çalışma, yeşil çay içmenin insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kan şekerini düşürdüğünü bulmuştur.

Elma sirkesi

Sirke, kan şekerini azaltarak ve insülinin etkinliğini artırarak direnci kırmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, elma sirkesi tüketmenin insüline dirençli kişilerde yüksek karbonhidratlı bir yemek sırasında % 34, tip 2 diyabetli kişilerde % 19 oranında insülin duyarlılığını artırdığı tespit edildi.

İnsülin direnci olanlar ne yememeli?

Karbonhidratları azaltın

Karbonhidratlar, insülin kan düzeylerinin yükselmesine neden olan ana uyarandır. Vücut karbonhidratları şeker içinde sindirdiğinde ve kana bıraktığında, pankreas şekeri kandan hücrelere taşımak için insülin salgılar.

 Karbonhidrat alımını azaltmak direncini kırmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, yüksek karbonhidratlı beslenmenin kan şekerinde artışa yol açması, bunun da kandaki şekeri kaldırmak için pankreasa daha fazla baskı yapması.

Karbonhidrat alımını gün boyunca eşit olarak yaymak insülin duyarlılığını artırmanın başka bir yoludur.  Seçtiğiniz karbonhidrat türü de önemlidir. Düşük glisemik indeksli (GI) karbonhidratlar en iyisidir çünkü şekerin kana yayılımını yavaşlatır, böylece insüline verimli çalışmak için daha fazla zaman kazandırır.

Trans yağlardan kaçının

Beslenmenizden tamamen çıkarılabilecek bir şey varsa, bu da yapay trans yağlardır. Diğer yağların aksine, sağlık faydaları yoktur ve birçok hastalık riskini artırırlar. Yapay trans yağlar genellikle işlenmiş gıdalarda bulunur.

Şekeri azaltın

Eklenen şeker ile doğal şeker arasında büyük fark var. Doğal şeker, pek çok besin sağlayan meyveler ve sebzeler gibi kaynaklarda bulunur.

Tersine, eklenen şeker daha çok işlenmiş gıdalarda bulunur. Üretim süreci boyunca eklenen iki temel şeker fruktoz ve sofra şekeri (sükroz olarak da bilinir) ‘dir. Pek çok çalışma, yüksek fruktoz alımının diyabetli kişilerde insülin direncini artırabileceğini bulmuştur.

Takviye alın

İnsülin direnci bitkisel çözüm için besin takviyelerin alınması fikri oldukça yenidir. Pek çok farklı takviye, insülin duyarlılığını artırabilir, ancak krom, berberin, magnezyum ve resveratrol en tutarlı kanıtlarla desteklenmektedir.

Krom

Karbon ve yağ metabolizmasına karışan bir mineraldir. Araştırmalar, 200-1000 mcg dozlarında krom pikolinat takviyelerinin alınmasının insülin reseptörlerinin kan şekerini azaltma kabiliyetini artırabildiğini buldu.

Magnezyum

Kan şekeri depolamak için insülin reseptörleri ile çalışan bir mineraldir.Magnezyum alınması, insülin direncini kırmaya yardımcı olabilir.

Berberin

Berberin bitkisi de dahil olmak üzere çeşitli bitkilerden alınan bir bitki molekülü. İnsülin üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı çalışmalar insülin duyarlılığını arttırdığını ve kan şekerini düşürdüğünü bulmuştur.

Resveratrol

Kırmızı üzüm ve diğer meyvelerin derisinde bulunan bir polifenol. Çalışmalar, özellikle tip 2 diyabetlilerde insülin duyarlılığını artırdığını bulmuştur.

Tüm takviyelerin mevcut ilaçlarınızla etkileşimde bulunma riski vardır. Bu durumdan emin değilseniz, almayı denemeden önce doktorunuzla görüşün.

Sonuç olarak;

İnsülin direnci, her yıl milyonlarca insanı etkileyen bugünün kronik hastalıklarının çoğunun en önemli etkenlerinden biridir. İnsülini düşürmek ve insülin direncinin önlenmesi, daha uzun, sağlıklı ve daha mutlu bir şekilde yaşamak için yapabileceğiniz en güçlü şeylerden biridir. İnsülin direnci doğal çözüm için yazıda belirtilen önerilere uyun.

diyetz.com

Источник: //www.diyetz.com/insulin-direnci-nasil-kirilir/

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır? İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Zayıflar? | Zayıflama Diyet Kilo Verme

İnsülin direncini kırmak mümkün!

İnsülin direnci modern dönemin en sık rastlanan rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Hayat kalitesini başlı başına sarsan sorun yalnızca bununla kalmaz. Aynı zamanda kilo vermeyi ve hamile kalmayı da engeller. Dolayısıyla insan yaşantısı üzerinde oldukça etkili bir yere sahiptir.

İnsülin, insan vücudunda bulunan bir hormondur. Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ise insülin direnci sorununu meydana getirememektedir.

Bunun yanında pankreasın yeterli miktarda insülin üretmesine rağmen, vücudun bu hormonu kullanamaması da direncin oluşmasına neden olabilmektedir.

Gerekli yöntemler kullanılarak dengede tutulabilen insülin direnci, ihmal edilmemesi gereken sorunlardan bir tanesidir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direncini kıran yiyecekler tüketmek, direncin sorun yaratmasına engel olacak ilk yöntemdir. Hastalıkla baş edebilmenin temel tedavisi kötü beslenme alışkanlığından geçmektir.

Doğru besinlerle, düzenli şekilde beslenen kişi, insülin direnci ile baş edebilecektir. Pek çok uzman beslenme tablosu oluşturarak insülin direncine karşı tedavi planı oluşturabilmektedir.

İnsülin direnci tedavisi birtakım ilaçlarla da yapılmaktadır. En yanlış bilinen bilgi ise bu ilaçların şişmanlattığı yönündedir. İnsülin direncini kıran ilaçlar kişide herhangi bir kilo artışına neden olmamaktadır.

İnsülin Direncini Kıran Yiyecekler

Hipotiroidi ve insülin direnci insan yaşamı üzerinde söz sahibi olan hastalıklar arasında kabul edilmektedir. Beslenme alışkanlığı ile doğrudan ilişkisi olan hastalıklar için yapılması gereken bir uzmandan yardım almaktır. Sağlıklı beslenme çizelgesinin yanı sıra insülin direncinizi kıracak olan besinleri de öğrenmeniz gerekmektedir.

İnsülin direncini kıran besinler arasında ilk olarak renkli sebzeler dikkat çekmektedir. Özellikle kırmızı, mor ve yeşil yapraklı sebzeler direnci kırmak adına hastaya yardımcı olacaktır. Bununla beraber patatesin insülin direncini düşürme konusunda oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Fındık ve cevizi düzenli olarak tüketen kişiler hem lifli hem de proteinli beslenmiş olurlar. Dolayısıyla kan şekerini düzenleme konusunda her ikisi de oldukça etkili olacaktır.

İnsülin Direncini Kıran Süt ve Süt Ürünleri

İnsülin direnci sorunu olan kişilerin, süt ve süt ürünlerini seçici olarak tüketmesi önerilmektedir. Özellikle marketlerden alınan hazır ve ne olduğu bilinmeyen peynirler, yoğurtlar insülin direnci için tehli kabul edilmektedir.

İnsülin direncini kırabilmek ve bu konuda ilerleme kaydedebilmek için ev yoğurdunun tüketilmesi gerekmektedir. Kişi her gün belli oranda yoğurt tükettiğinde, kan şekerinde düzelme olduğu dikkatini çekecektir.

Kalsiyum ve D vitamini içeren yoğurt, insülin direncini yönetecektir. Bunun yanında insülin direncinin neden olduğu zayıflamama sorunu da yoğurt sayesinde aşılacaktır.

İnsülin Direncini Kıran Meyveler

İnsülin direnci ile ilgili merak edilen en yaygın sorulardan biri insülin direnci olanlar hangi meyveleri yemeli şeklinde sorulmaktadır. Bu rahatsızlığa iyi gelen en temel meyve elmadır.

Lif oranı bir hayli yüksek olan elma, şeker dengesinin korunabilmesi için de son derece etkilidir. Gün içerisinde 1 adet elmanın tüketilmesi,  insülin direncinin kırılabilmesi için son derece önemlidir.

Elma kadar etkili olan bir başka meyve ise armuttur. Armudun içerisinde yer alan doğal şeker, insülin direncini kırmanız için yardımcı olacaktır. Ayrıca bol sulu olduğu için su ihtiyacınızı da destekleyecektir.

İnsülin Direncini Kıran İçecekler

İnsülin direncini kıran içecekler arasında ilk dikkat çeken sudur. Gün içerisinde en az 8 bardak su tüketmeniz gerekmektedir. İçtiğiniz su sayesinde insülin direncinin verdiği sıkıntı azalacak ve kırılması daha kısa sürecektir.

Direnci azaltan bir başka içecek ise ayrandır. Günde bir su bardağı ayran içtiğinizde yardımı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu süreçte hazır ayranlardan ziyade evde kendi hazırladığınız, tuzunu kendiniz ilave ettiğiniz ayranları tercih etmeniz gerekmektedir.

Ayranın yanı sıra az yağlı sütleri de tüketebilirsiniz. Süt, insülin direnci için önemlidir ancak özellikle az yağlı olanın tercih edilmesi gerekmektedir.

İnsülin Direncini Kıran Bitki Çayları

İnsülin direnci ile baş etmeniz gerektiğinde insülin direncini düşüren bitki çaylarını da muhakkak denemelisiniz. İnsülin dengesi üzerinde etkili olan meyan kökü bu açıdan en faydalı olan bitki kabul edilmektedir. Meyan kökünü bir su bardağı su ile kaynatarak içtiğinizde insülin direnciniz üzerinde olumlu yönde etki edecektir.

En az meyan kökü kadar etkili olan bir başka bitki çayı tarçınlı papatyadır. Papatya çayını demleme usulü hazırladıktan sonra bir süre demlenmesi için bekletmelisiniz. Daha sonra üzerine bir adet çubuk tarçın ilave etmelisiniz.

İkisi 5 dakika daha demlendikten sonra bitki çayını süzerek tüketebilirsiniz. İnsülin direncini kırma konusunda tarçının oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

İnsülin Direncini Kıran Bitki Çayı Tarifi

İnsülin direnci nasıl kırılır bitkisel açıdan nasıl çözüm bulunur gibi sorular çok sık sorulmaktadır. İnsülin direncini kırmak ve şeker dengesini koruyabilmek için etkili bir bitki çayı tarifi denenmelidir.

Bitki çayları, sağlıklı şekilde direncin kırılmasında yardımcı olacaktır. Bunun için 1,5 yemek kaşığı zeytin yaprağı, 1 tatlı kaşığı meyan kökü, 1 orta büyüklükte zencefil bir araya getirilmelidir.

300 ml suyun 2 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonra içerisine hazırlanmış olan karışım ilave edilmelidir. Karışımla beraber 5-7 dakika demlenen çay daha sonra süzülmelidir. Süzdükten sonra içerisine 2 adet çubuk tarçın ilave edilmelidir. İçerken tarçınların suyun içinde kalması faydalı olacaktır.

İnsülin Direncini Kıran İlaçlar

Doktorunuz tarafından gereken testler yapıldıktan sonra insülin direnci teşhisi konulmuşsa ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. İnsülin direnci ilacı metformin ismi verilen etken maddeden meydana gelmektedir.

Kullanılan pek çok insülin direnci ilacının aksine metformin etken maddesi olan ilaçlar, kişilerin kilo almasına neden olmamaktadır. Aksine kilo vermesini desteklemektedir.

Doktorunuz tarafından verilen ilaçlarınız insülin duyarlılığını arttıran, salgı düzenini kontrol eden, bağırsakta karbonhidrat emilimini azaltan ilaçlar olabilmektedir. Çoğu ağız yoluyla alınan ilaçlar olmakla beraber enjekte edilebilen insülin direnci ilaçları da bulunmaktadır.

İnsülin Direncini Kıran Diyet Listesi

İnsülin direncini kırabilmek için diyet yapılması son derece önemlidir. Diyette ne kadar ısrarcı olduğunuz ve ne kadar uzun süre sürdürdüğünüz de belirleyici olabilmektedir.

İnsülin direnci için diyet yaparken işlenmiş gıdalardan uzak kalmanız gerekmektedir. Beyaz ekmek, pirinç ve makarnayı tüketmemelisiniz. Kuru meyveler yerine taze ve lifli besinler tercih etmelisiniz. İnsülin direncini kıran diyet listesi uygulanırken protein, yağ ve karbonhidratı dengeli şekilde almış olmalısınız.

Aşırı yağ tüketiminden uzak kalmalı, ihtiyacınız olduğu kadar tüketmelisiniz. Özellikle meyve konusunda dikkatli davranmalı, yasaklı olan meyvelerden uzak kalmalısınız.

İnsülin direnci ne kadar sürede kırılır veyahut ne kadar sürede iyileşilir gibi sorulara cevap verebilmenin tek yolu bu kurallara uymanızdır. Kurallara uyulmadığı takdirde direncin kırılması mümkün olmayacaktır. İnsülin direnci olup zayıflayanlar diyet kurallarına uyan kişilerdir.

Canan Karatay’ın İnsülin Direncine Bakış Açısı

İnsülin direncini kırma konusunda pek çok uzman fikir vermekte, bilgisini paylaşmaktadır. İnsülin direnci nasıl kırılır Canan Karatay tarafından da cevaplanan sorular arasında yer almaktadır.

Canan Karatay, insülin direncini kırmak için her şeyden önce karnınızı tok tutmanız gerektiğini dile getirmektedir. 3 öğün yemek yediğinizde gerçekten doyarak sofradan kalkılması önerilmektedir.

Özellikle kahvaltının atlanmaması gerektiğini dile getiren uzman, ekmek ve şekerden uzak kalınması gerektiğini vurgulamaktadır.

Her kahvaltıda ekmek yerine ceviz öneren Karatay, cevizin saatlerce tok tuttuğunu söylemektedir.

Canan Karatay insülin kaç olmalı sorusuna ise değişkendir cevabını vermektedir. Normal kabul edilen insülin değeri 100 mg iken her vücutta farklı bir değere sahip olabileceğini belirtmektedir. Yapılan testlerde insülin direnci 2,5’tan fazla çıkan kişiler, risk altında demektir.

Источник: //zayiflama.site/kilo-verme/insulin-direnci-nasil-kirilir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..