İnsülin Kalemine Sıcaklarda Dikkat!

içerik

Bir kalemle insülin delinmesi ve ilacı doğru şekilde uygulayabilme: video

İnsülin Kalemine Sıcaklarda Dikkat!

Tıpta Diabetes mellitus yaşam boyu bir hastalık olarak kabul edilir. Şimdiye kadar, hangi faktörlerin hastalığa neden olduğu belli değildir.

Çoğu hastada insülin enjeksiyonlarının nasıl yapılacağı ve vücudun hangi bölgelerinin yapılacağı hakkında bilgi yoktur.

Tip 1 diyabetli insanlar hayatı sürdürmek için enjeksiyona ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, tip 2 hastalıklı diyabet hastaları, insülin enjeksiyonları gerektiren ilaçların, egzersizlerin ve diyetsel beslenmenin etkisizliğini hissedebilirler.

Diyabet Çeşitleri

Diyabet, daha sık, iki tipe ayrılır. İlk (insüline bağımlı) hastalığa sahip kişiler, yiyecekleri tüketmeden önce veya sonra hızlı etkili insülin kullanmalıdır.

Çoğunlukla halka açık yerlerde insülin enjekte etmeniz gerekir. Tabii ki, böyle bir durum hasta bir kişinin, özellikle bir çocuğun ruhunu olumsuz yönde etkilemektedir. Diyabetli insanlar sabah ve gece uzun süreli bir ilaçla bıçaklanmalıdır.

Bu, pankreası nasıl simüle edebilirsin. Diyabetle nasıl ve nerede enjeksiyon yapacağınız, fotoğraflardan ve videolardan öğrenebilirsiniz.

İnsülin, eylemin süresine bölünür:

 • Uzun etkili. Yatmadan önce veya uyanmadan sonra standart tedavi rejimlerinde kullanılır.
 • hızlı hareket Kan şekerindeki sıçramalardan kaçınmak için yemeklerden önce veya sonra kullanılır.

Tip 2 diyabette insülin enjeksiyonları veya tabletleri reçete edilir ve bu da pankreas tarafından üretilen insüline duyarlılığı artırır. Bu tür bir hastalık tehlidir, ancak uygun tedavi ile aktif bir yaşam tarzına öncülük edebilirsiniz.

Sıkı bir diyet ve egzersiz izlerseniz, bir süreliğine ilaçsız yapabilirsiniz, çünkü kandaki şeker yükselmez.

Yine de, seviyesi bir glükometre kullanarak evde sürekli olarak ölçülmelidir.

Bir şırınga kalemle insülin enjeksiyonları yürütmek

Şırınga kalemi, içinde ilaç olan küçük boyutlu bir kartuş olan modern bir cihazdır. Şırıngaların tek dezavantajı, ölçeklerinin sadece bir birim boyutuna sahip olmasıdır.

Bir şırınga kalemle 0.5 U'ya kadar bir dozajın doğru uygulanması biraz zordur.Kartuşa her zaman dikkat etmelisiniz, çünkü gecikmiş bir insülin alma riski her zaman vardır.

İlk olarak, şırınga kalemini tekrar doldurmanız ve hava kabarcıklarının olmadığından ve insülin akışının serbest kaldığından emin olmak için birkaç damla damlacıktan iğne sıkmanız gerekir. Makine kullanıma hazır olduğunda, dağıtıcıyı istenen değere ayarlayın.

Şırınga kalemi doldurulduğunda ve ölçek istenilen dozu gösterirse, enjeksiyona devam edebilirsiniz. Doktorun cilt kıvrımlarının toplanması ve iğnenin yerleştirildiği açı ile ilgili tavsiyelerini takip etmek önemlidir.

İnsülin enjekte edilir ve kişi tamamen düğmeye bastıktan sonra, 10'a kadar saymak gerekir, ardından iğneyi çekiniz. Çok miktarda insülin enjekte edilirse, doktor tam enjeksiyondan emin olmak için daha uzun sürmenizi tavsiye edebilir.

10 dolara kadar olan bir hesap, tam bir dozun uygulanacağını garanti eder. Aynı zamanda iğne çekildikten sonra enjeksiyon bölgesinden madde akışını önlemeye yardımcı olur. Şırınga kalemi bireysel bir cihazdır, başkaları tarafından kullanılması yasaktır.

İğneyi makinede bırakmayın.İnsülin, bu durumda, aparattan iğne içinden sızmaz. İğne çıkarıldığında, hava ve zararlı maddeler şırınga kalemine giremez. Özel konteynerlerini keskin nesneler için yerleştirerek, iğnelerden daima uygun şekilde atılmalıdır.

İnsülin enjeksiyonları için en uygun vücut bölgeleri şunları içerir:

Ayrıca, yeterli miktarda yağ dokusu varsa, ellerin üst kısımlarında enjeksiyonlar yapılabilir.

Doktorlar her seferinde enjeksiyon alanlarını saat yönünde değiştirmelerini tavsiye eder. Kendi sisteminizi geliştirmeniz önemlidir, ki buna göre bir kişi sürekli olarak enjeksiyon yerlerini değiştirecektir. Her yeni enjeksiyon, vücudun yeni bir bölgesinde yapılmalıdır.

Çoğu zaman, hastalar insülinin midede neden iğnelendiğini merak ederler, cevap oldukça basittir – vücudun bu bölgesinde en fazla yağ dokusu vardır.

Enjeksiyonun yapıldığı alanları ve daha sonra nerede yapılacağını belirlemek için şekil veya vücut diyagramını kullanabilirsiniz. Katılan doktor, enjeksiyon için derinin bölgelerini değiştirmek için bir program oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Bir kalem video ile insülin diken diken hakkında tüm detaylarda anlatacağım.Mide içine, göbeğe 5-6 santimetre enjekte edebilir ve yan tarafa çok yakın olmayabilir. Daha sonra aynaya bakmanız ve enjeksiyon alanının sol üst kısmından başlayarak sağ üst köşeye, ardından sağ alt ve sol alt kısımlara doğru ilerlemeniz gerekir.

Kalçalara enjekte ederken, önce yan taraftaki sol kalçaya ve daha sonra orta kısma enjekte etmeniz gerekir. Ardından, sağ kalçanın ortasına enjekte etmeniz ve sağa doğru hareket etmeniz gerekir.

Doktor bir kişinin koluna enjekte edebileceğini bildirirse, enjeksiyon alanlarını aşağıdan yukarıya veya tersine hareket ettirmeniz gerekir. Daha küçük çap ve uzunluktaki bir iğneyi almak gereklidir. Kısa iğne çekimleri çoğu hasta için daha çok yönlü ve uygundur.

Kısa iğnenin uzunluğu şöyle olabilir:

Cilt sadece başparmak ve işaret parmağı ile kaldıracaktır. Çok sayıda parmakla ciltte bir yama alırsanız, kas dokusuna takılabilir ve bu da kaslara enjeksiyon riskini artırır.

Sonuç

Cildin kırışıklığını güçlü bir şekilde sıkıştıramazsınız. Enjeksiyon yapıldığında cilt zahmetsizce tutulmalıdır. Cildi çok sıkmanız halinde, bir kişi insülin dozunu enjekte etmede rahatsızlık ve zorluk hissedecektir.

Enjeksiyon için en uygun iğne uzunluğunu seçmek için dikkatli olunmalıdır. Hassasiyet artarsa, seçiminizi kısa iğnelerde durdurmanız gerekir.

Enjeksiyon yerleri arasında hareket ederken, deriyi katlama ihtiyacını hatırlamanız gerekir. Eğer tiftik daha ince bir deri ve kas dokusuna sahip bir alanda yapılırsa, cildi kıvrımla dikkatlice toplamanız ve iğneyi bir açıyla eklemeniz gerekir.

Diabetes mellitusta lipodistrofi oluşumunu önlemek için, bireysel bir şema geliştirerek enjeksiyon bölgesini değiştirmek gerekir.

Bu makaledeki video, bir şırınga kaleminin enjekte edilmesi prensibini göstermektedir.

Videoyu izle: Kan şekeri hızı ve insülin enjeksiyonu uygulaması

Источник: https://tr.diabetes-education.net/insulin-siringa-kalemini-nasil-duzgun-bir-sekilde-uygularsiniz/

Diyabet Hemşiresi Dr. Selda Çelik

İnsülin Kalemine Sıcaklarda Dikkat!

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-takibi/insulin-enjeksiyonu/insulin-enjeksiyonu-oncesi-dikkat-edilmesi-gerekenler/

İnsülin kalemleri nelerdir ve bunları nasıl kullanırız?

İnsülin Kalemine Sıcaklarda Dikkat!

İnsülin kalemleri, insülin enjekte etmek için diyabetli kişiler tarafından kullanılır. Kalemler bir insülin kartuşu, dozajı ölçmek için bir kadran ve tek kullanımlık bir iğne içerir.

İnsülin kalemleri popülaritesi artmaktadır. İnsülinin, flakon ve şırınga yönteminden daha basit, doğru ve uygun bir şekilde verilmesine izin verir.

Türleri

Birçok farklı marka ve model insülin kalemi mevcuttur. Çoğu iki ayrı kategoriye ayrılır: tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilir.

 • Tek kullanımlık bir kalem: Bu önceden doldurulmuş bir insülin kartuşu içerir. Kullanıldıktan sonra, tüm kalem birimi atılır.
 • Yeniden kullanılabilir bir kalem: Değiştirilebilir bir insülin kartuşu içerir. Bir kez boş, kartuş atılır ve yeni bir tane yerleştirilir. Önde gelen markalar Toujeo, Lantus ve Basaglar içerir.

İnsülin her enjekte edildiğinde yeni tek kullanımlık bir iğne kullanılmalıdır. Uygun bakım ile, tekrar kullanılabilir insülin kalemleri birkaç yıl sürebilir.

İnsülin kaleminin seçilmesi

Kullanılan kalem, model ve kategori kategorisi birkaç faktöre bağlı olacaktır. Bunu satın almadan önce bir doktorla tartışmak önemlidir.

Göz önünde bulundurulması gereken kalemle ilgili bazı genel faktörler şunlardır:

 • mevcut insülin tipi ve markası
 • tutabileceği insülin dozunun büyüklüğü
 • insülin dozunun ayarlanabileceği artışlar
 • malzeme ve dayanıklılık (eğer tekrar kullanılabilirse)
 • kalan insülin seviyelerini nasıl gösterir
 • yanlış yerleştirilmiş doz seviyelerini düzeltme yeteneği
 • Doz kadranındaki sayıların büyüklüğü
 • Kalemi kullanması gereken kalemi kullanmak

Artıları

Araştırma, insülin kalemlerinin, özellikle de önceden doldurulmuş tek kullanımlık kalemlerin kullanılmasının yararlarını vurgulamıştır. Bazı çalışmalara göre, diyabetli insanlar insülin kalemlerini kullanarak flakon ve şırınga tekniğinden daha mutludur.

Bunun bir nedeni, insülin kalemlerinin onları güvenli ve kullanışlı hale getiren birçok özelliğe sahip olmasıdır. Örneğin, daha yüksek doz doğruluğu ve autoshield iğneleri.

Diğer araştırmalar, kalem kullananların dozaj ölçeğini okuyabilme olasılığının iki katından fazla olduğunu göstermektedir. Bu, flakon ve şırınga yöntemini kullananlarla karşılaştırılmıştır.

İnsülin kalem kullanımı ayrıca insanların insülin tedavisinin rutinine yapışmasına yardımcı olabilir.

Diğer bazı avantajlar şunlardır:

 • Özellikle yaşlı yetişkinler ve çocuklar için kullanım kolaylığı
 • Son derece hassas dozlarda ince ayar yapma ve verme yeteneği
 • Kalemlerin taşınabilir, sağduyulu ve kullanışlı yapısı
 • korku ve acıyı azaltan küçük ve ince iğne boyutları
 • Bir kadran kullanarak dozları önceden ayarlayabilme yeteneği
 • önceden doldurulmuş ve önceden ayarlanmış insülin seviyeleri nedeniyle zamandan tasarruf sağlayan faydalar
 • son dozun ne zaman ve ne kadar olduğunu gösteren hafıza özellikleri
 • Daha kolay saklama ve kullanım için aksesuarlar

Eksileri

İnsülin kalemlerine birçok faydası olsa da, bazı dezavantajları vardır.

Bunlar şunları içerir:

 • her türlü insülin kullanılamaz
 • iki farklı insülin türünü karıştırmak mümkün değildir
 • sadece kendi kendine enjeksiyon için kullanılabilir
 • flakon ve şırınga yönteminden daha pahalı
 • Bazı insülin her kullanımda israf edilir
 • sağlık sigortası taşıyıcıları tarafından evrensel olarak ele alınmaz

Kalem kullanma

İnsülin kalemlerinin nasıl kullanıldığına bağlı olarak biraz değişiklik gösterdiği için talimatların yakından takip edilmesi önemlidir.

Daha önce hiç insülin kalemi kullanmayan kişilerin ilk kullanımdan önce doktorlarından tavsiye almaları gerekebilir.

İnsülin kalemlerini kullanmak için genel bir kılavuz aşağıdaki gibidir:

 1. Yeni bir kalem kullanıyorsanız, kullanmadan 30 dakika önce buzdolabından çıkarın.
 2. Son kullanma tarihini kontrol edin.
 3. İnsülinin doğru tip ve kuvvet olduğunu kontrol edin.

 4. Gerekirse, yeniden kullanılabilir bir kaleme yeni bir kartuş takın.
 5. İnsanı elmanın avuç içileri arasında yavaşça döndürerek insülini karıştırın.
 6. İnsülin berrak ve pürüzsüz hale gelene kadar kalemi yukarı ve aşağı eğin.
 7. Ellerini yıkamak.
 8. Kalem kapağını çıkarın ve üstünü alkolle temizleyin.

 9. Kaleme yeni bir iğne takın.
 10. İğne kapaklarını çıkarın (dış kapağı tutarak).
 11. Kadranı doğru doza çeviriniz.
 12. Enjekte etmeden önce dozu iki kez kontrol edin.
 13. Seçilen enjeksiyon bölgesini alkolle temizleyin ve kurumasını bekleyin.
 14. Yara ya da morarma olan bölgelere enjekte etmeyin.

 15. Mümkünse, topaklar veya şişmeyi önlemek için enjeksiyon bölgesini değiştirin.
 16. Kalemi talimatlara göre enjeksiyon bölgesine tutun.
 17. Enjeksiyon düğmesine basın.
 18. İğneyi ciltten çıkarmadan önce 10 saniye bekleyin.
 19. Enjeksiyon yerine 5 ila 10 saniye basın, ancak cildi ovalamayın.

 20. İğneyi çıkarın ve güvenli bir şekilde atın.
 21. Kapağı kalem üzerindeki yerine takın.

Depolama

Açılmamış insülin ve yeni insülin kalemleri buzdolabında tutulmalıdır. Ancak açıldıktan sonra oda sıcaklığında ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulabilirler.

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, oda sıcaklığında tutulan insülin yaklaşık 28 gün sürecek.

Bununla birlikte, kalemin içerdiği insülin tipine bağlıdır. Bu nedenle, son kullanma tarihini kontrol etmek ve depolama ve kullanım için cihaz talimatlarına uymak her zaman önemlidir.

Süresi dolmuş veya yanlış saklanmış insülin olması gerektiği kadar etkili olmayabilir.

İnsülin kalemleri, yeni bir iğne olsa bile, iğneye bağlı olarak asla saklanmamalıdır. Bu, iğnenin ne kadar steril olduğunu etkileyebilir ve verilen insülin dozunu etkileyebilir.

Источник: https://trmedbook.com/insulin-kalemleri-nelerdir-ve-bunlari-nasil-kullaniriz/

İnsülin çeşit çeşit. Hangisi bana uyar?

İnsülin Kalemine Sıcaklarda Dikkat!

Otomobil satın alırken sorular: Agresif sürüşe uygun mu, yakıt tüketimi ne düzeyde? Diyabet tedavisinde kullanılan insülin de aynı ilgiyi hakediyor. 

Diyabetle mücadele kolay değil. Tanının ardından dokturunuz insülin kullanmanızı önerebilir. Ama bundan önce, bazı noktaları mutlaka açıklığa kavuşturmanız gerekli. İnsülinden önce sorulacak 10 soruya bakalım.

İnsülin karın, kol, kalça gibi vücudun farklı bölgelerine yapılabiliyor. 

Hangi insülin?

Dört tür insulin var:

Hızlı etkili: Enjeksiyondan birkaç dakika sonra çalışmaya başlar. Sadece birkaç saat süreyle etkilidir.

Normal (kısa) etkili: Yarım saat içinde çalışmaya başlar. Etkisi 3 ila 6 saat sürer.

Orta düzeyde etkili: 2 ila 4 saat arasında çalışmaya başlar. Etkisi 18 saat sürebilir.

Uzun etkili: Kan dolaşımına ulaşması 6 ila 10 saat sürebilir. Tüm gün etkilidir.   

Diyabet tipine ve kandaki şeker düzeyine bağlı olarak, hangi türü kullanmanız gerektiğini mutlaka uzmana danışmanız gerekir.

Enjeksiyonda hangi yöntemi kullanmalıyım?

Şırınga, pompa, kalem .. Jet enjeksiyon adı verilen, iğnesiz bir yöntem bile mevcut. Her yöntemin iyi ve kötü yönleri var. Bu yöntemlerden hangisinin daha uygun olacağına doktorunuzla karar vermelisiniz.

İnsülin kalemi kullanması kolay. İnsülin pompası kesintisiz insülin sağlar. Şırınga hesaplı.

Sağlık sigortası bu yöntemlerin tümünü karşılamayabilir. Sigortanız yoksa, sigorta planınız seçtiğiniz insülin enjeksiyon yöntemini kapsamıyorsa alternatifleri doktorunuza danışabilirsiniz.

Günde kaç kez enjekte etmeliyim?

1. tip diyabet hastası olanlar günde üç ya da dört enjeksiyon yapmalı. 2. tip diyabet hastası olanlara günde enjeksiyon yetebilir ama sonraki dönemde bu sayı üç ya da dörde çıkabilir.

Günde kaç enjeksiyona gereksinim duyduğunuzu, her enjeksiyonda ne kadar insülin bulunması gerektiğini doktorunuza sormalısınız. İnsülin pompası kullanıyorsanız hangi durumda ekstra enjeksiyon yapmanız gerektiğini de öğrenmelisiniz.

Ne zaman insülin almalıyım?

İnsülin alımı sıklığını belirleyen çok sayıda faktör var: İnsülin türü (Hızlı etkili, önceden karışmış vb.). Beslenme alışkanlığı. Egzersiz. İnsülin enjeksiyon yöntemleri. başka sağlık sorunları. 

Doktorunuz yemekle kana karışan şeker düzeyine bağlı olarak, öğünden yarım saat önce insülin almanızı isteyebilir. Enjeksiyonlarınızı ne zaman yapmanız gerektiğini, unutursanız hangi önlemleri alacağınızı öğrenmelisiniz.

Nereye enjekte edilir?

Enjeksiyon bölgesi kararı için değerlendirilmesi gereken bazı faktörler var. Çoğu kolay ulaşılabilir olduğu için karın bölgesini daha uygun bulur. Karın bölgesine enjekte edilen insülin hızla etkiler. Dikkat: Enjeksiyon göbek deliğine en az 3 cm uzak bölgeden yapılmalı.

İnsülin enjeksiyonu kola, uyluğa, kalçaya da yapılabilir. Enfeksiyondan korunmak için iğnenin, cildin temizliği ve enjeksiyonun doğru biçimini mutlaka doktora danışmalısınız.

Tekrarlanan enjeksiyonlar cilt altında sert, şişkin bölgeler oluşturabilir. Bundan kaçınmak için enjeksiyon bölgesini çevirmeyi öğrenmek önemlidir.

Başka ilaçlarla nasıl etkileşir?

İnsülinin düşürdüğü kan şekeri bazı ilaçlarla düzeltilebilir. Doktorunuza (reçetesiz kullandığınız ilaçlar dahil) bu konuda geniş bilgi vermelisiniz. İnsülinden etkili yararlanmak için doktorunuzdan diyet önerileri alabilirsiniz.

Hangi besinler iyidir? Öğünlerde ne kadar yemeliyim? Aralarda atıştırmam gerekir mi? Yemek saati kaç olmalı? Alkollü içecekler tüketiyorsanız (insülin aldığınız sürece) ne sıklıkta, ne kadar içebileceğinizi de doktorunuza danışmalısınız.

Hedef kan şekeri düzeyimi nasıl öğrenirim? 

Şeker ölçüm cihazıyla kan şekeri düzeyini ne sıklıkta ölçmeniz gerektiğini de doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz uykudan önce, öğünden önce ve sonra hedef kan şekeri düzeyine ilişkin olarak sizi bilgilendirecektir. Çoğu diyabet hastası için hedef değerler:

Öğün öncesi: 70 ila 130 mg/dl

Öğün başlangıcından 1 ila 2 saat sonrası: 180mg/dl’den az

Kan şekeriniz belirtilen aralıkta kalmıyorsa ne yapacağınızı, A1C düzey testini ne sıklıkla yapmanız gerektiğini sormalısınız.

Yan etkiler

Düşük kan şekeri ve kilo alımı yaygın yan etkiler arasında sayılabilir.

Başka ne gibi etkilerle karşılaşabileceğinizi, hangi önlemleri almanız gerektiğini ve takviye ilaç gereksinimini doktorunuza danışmalısınız.

İnsülin nasıl saklanır?

Çoğu üretici insülini buzdolabında saklamayı önerir ama, soğuk insülin enjekte etmek rahatsız edici olabilir. Enjeksiyondan önce insülinin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. İnsülinin nerede, nasıl saklanacağını, ne kadar dayanacağını, bozulup bozulmadığını nasıl anlayacağınızı doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Şırıngaları tekrar kullanabilir miyim?

Şırıngaları tekrar kullanmak maliyetinizi azaltır ama dikkat: Şırıngaların mükerrer kullanıma uygun olup olmadığını, enfeksiyona karşı hangi önlemlerin alınacağını mutlaka doktora danışmalısınız.

Doktor bana ne sorabilir?

Doktora soracağınız onlarca soru olabilir ama unutmayın, o da size bazı sorular sorabilir. Kısaca toparlayalım:     

İnsülin alırken nasıl hissettiniz?

Size yan etkisi var mı?

İnsülin dozajına karşı tepkiniz nedir? Düşük ya da yüksek kan şekeri sorunu yaşıyor musunuz?

İnsülin şırıngası, insülin kalemi ya da insülin pompası kullanırken sorun çıkıyor mu?

Kullanılmış şırıngaları nasıl saklamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Doktorunuzla mümkün olduğu kadar sık görüşmek, tedavi sürecinde çıkması muhtemel yanlışlardan kaçınmanızı sağlayabilir. Sorularınıza doktorun verdiği yanıtları ve önerileri bir kenara yazarak hastalığın gelişimini izleyebilir, onu yönetmeyi başarabilirsiniz.  

Источник: https://www.cevapsepeti.com/insulin-cesit-cesit-hangisi-bana-uyar/

İnsülin

İnsülin Kalemine Sıcaklarda Dikkat!

İnsülin, vücudumuzda midenin arka tarafına yerleşmiş, yaprak şeklinde bir organ olan pankreasın beta hücrelerinden salınan bir hormondur. Kanda serbest olarak dolaşan şekerin hücre içine girmesini sağlar. Böylece hem kandaki şeker düzeyi normal seyretmiş hem de yaşam için enerji sağlanmış olur.

Yediklerinizden enerji olarak faydalanabilmeniz için vücudunuzdaki insülin yeterli ve etkili olmalıdır. Çünkü hücrelere glikozun girişi için kapıyı açan anahtar insülindir.

Diyabetlilerde ise pankreas yeterli insülini üretemez ya da üretilen insülin vücutta etkili bir şekilde kullanılamaz. Bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Bu durumda vücudunuz için hayati öneme sahip olan insülini dışarıdan sağlamanız gerekir.

İnsülin Saklanması, Korunması

İnsülin enjeksiyonunda kalem kullanıyorsanız, kalemi buzdolabına koymaya gerek yoktur. Oda ısısında (25 dereceye kadar) saklayabilir, çantanızda taşıyabilirsiniz. Fakat kaleminizi direkt güneş ışığına maruz bırakmayınız. Kalem dışındaki diğer yedek insülin flakon ve kartuşlarınızı buzdolabının kapağında orta tarafında 2 – 8 derece arasında saklayınız.

İnsülinlerinizi asla dondurucu bölümlere koymayınız, dondurmayınız. Donmuş insülinleri de kullanmayınız.

Seyahat esnasında yedek insülinlerinizi, insülin seyahat çantalarıyla muhafaza etmeye çalışınız. Uçak yolculuğu yapacaksanız, hava yollarına bilgi veriniz, insülinlerinizi yanınıza alınız.

Açılmış insülinlerinizi 28-30 gün süre ile kullanabilirsiniz. Eğer bu sürenin sonunda insülininiz bitmediyse kalanını kullanmayınız, yenisini açınız. İnsülin satın alırken de son kullanma tarihine ve insülininizin ticari ismine dikkat ediniz, yanlış insülin almayınız.

İnsülinlerin Uygulanması

İnsülinler kol, bacak, karın ve kalçadan uygulanmaktadır. İnsülin emiliminin en iyi olduğu bölge ise karın bölgesidir. İnsülini kalbe ne kadar yakın bölgeye enjekte ederseniz, emilimi o kadar çabuk olur. Dolayısıyla kol, bacak ve kalça bölgelerine doğru insülinin emilim hızı giderek azalır.

Enjeksiyon sonrası o bölgeye masaj, ısı uygulaması yapmak, o bölgede geçici ısı artışı olması ve o bölgeye egzersiz uygulanması insülin emilim hızını artırır. Örneğin, ağırlık çalışan birinin kollarına, futbol oynayan birinin bacaklarına, mekik çeken birinin karnına insülin yaptıktan sonra, bu kişinin egzersiz yapması insülinin hızla emilmesine neden olur.

İnsülinler; insülin enjektörü, insülin kalemleri ve insülin pompalarıyla deri altına (subkutan dokuya) uygulanır.

Yaptığınız insülinin daha etkili olması için insülin uygulama bölgelerinizi rotasyon tekniği ile değiştiriniz. Giysilerinizin üzerinden kesinlikle insülin enjeksiyonu yapmayınız.

Her enjeksiyonda yeni iğne ucu veya yeni insülin enjektörü kullanınız.

Sürekli aynı bölgeden ve aynı iğne ucu ile insülin yapmak:

 • Enjeksiyon bölgesinde şişlik, sertlik ve morarmalara,
 • Enjeksiyon bölgesinde insülin birikimine,
 • Lipoatrofi (enjeksiyon bölgesinde yağ dokusu kaybı ve erimesine bağlı oluşan çukurlar) ve lipohipertrofilere (yağ dokusu birikimi sonucu enjeksiyon bölgesinde oluşan sertlikler) yol açmaktadır. Dolayısıyla hem canınız daha çok yanar, hem enfeksiyon riskiniz artar, hem de insülininizin etkinliği azalmış olur.

İnsülin Enjeksiyon Uygulaması

•   Öncelikle ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayınız. • Yapacağınız insülin dozunuzu hazırlayınız. (insülin kalemi / insülin enjektörü ile) • Enjeksiyon yapacağınız bölgeyi alkollü pamukla siliniz ve kurumasını bekleyiniz.

• Enjeksiyon yapacağınız yeri iki parmağınızla kıstırarak kaldırınız (çimdikleme tekniği) ve iğnenin metal kısmını bu bölgeye dik olarak, sonuna kadar batırınız. • Pistonu sonuna kadar iterek ayarladığınız insülin dozunuzun hepsini enjekte ediniz ve iğneyi çekmeden önce yavaş yavaş 10’a kadar sayınız.

• Daha sonra iğneyi yine dik olarak çekiniz ve kuru pamukla enjeksiyon yerine sadece bastırınız, ovuşturmayınız. • Kullandığınız insülin enjektörü veya kaleme taktığınız iğne ucunu çıkartarak atınız ve kaleminizin kapağını kapatınız.

• Kısa ve uzun etkili insülinler berrak görünümlü, orta etkili ve karışım (mix) insülinlerin ise bir çoğu bulanık görünümlüdür. İnsülininizin hangi gruptan olduğunu hekim veya hemşirenizden öğreniniz.

Eğer insülininiz bulanık görünümlü ise enjeksiyonunuzu yapmadan önce tamamen karışması için insülin kaleminizi veya insülin şişesini ellerinizin arasında 10 kez yavaş yavaş yuvarlayarak iyice karışmasını sağlayınız, daha sonra insülin dozunuzu ayarlayınız.

• İnsülininizi hangi vakitlerde, yemekten ne kadar zaman önce ya da hangi saatlerde, nasıl yapmanız gerektiğini mutlaka öğreniniz.

Eğer insülininizi insülin enjektörü ile yapacaksanız;

•  İnsülin şişenizin tepesini alkollü pamukla siliniz. • Kullanacağınız doz kadar havayı enjektörünüze çekip, sonra bu havayı insülin şişesine boşaltınız.

• İstenilen insülin dozunu enjektörü şişeden hiç çıkartmadan, şişeyi ters çevirerek enjektöre çekiniz. • Kesinlikle insülin enjektörü dışında bir enjektör kullanmayınız.

• Hazırladığınız insülini yukarıdaki uyarıları dikkate alarak enjekte ediniz.

• İnsülin enjeksiyonunu asla giysilerinizin üzerinden yapmayınız.

Kimler insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duyar?

• Tip 1 Diyabetliler (insüline bağımlı şeker hastaları) • Gebe diyabetlilerin bazıları • Ağızdan alınan şeker düşürücü haplara yanıt vermeyen Tip 2 diyabetliler • Akut ve kronik komplikasyonları olanlar • İdrarda şeker pozitifliği olanlar • Acilen cerrahi girişim yapılmasına karar verilip şekeri yüksek seyreden hastalar • Pankreadektomi geçiren tüm hastalar

• Diyabete bağlı olarak sinir sistemi göz ve böbreklerinde hasar oluşmuş diyabet hastaları.

İnsülin Tedavisinin Amaçları

• Diyabetin diğer organlarda oluşturacağı sorunları önlemek, • Kan şekerini normal düzeye getirmek ve bu düzeylerde tutmak, • Önlenemeyecek düzeyde sorunlar oluşmuşsa ilerlemelerini durdurmak,

• Hamilelik ve bebekle ilgili komplikasyonları önlemek,

• Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi sağlamak.

• Çok kısa etkililer • Kısa etkililer • Orta etkililer • Uzun etkililer

• Karışık insülinler

Kullandığınız insülinin hangi gruba girdiğini, hangi zamanlarda, nasıl kullanmanız gerektiğini doktorunuzdan veya diyabet eğitim hemşirenizden öğreniniz.

Dr. Tahir Haytoğlu
Amerikan Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve

Metabolizma Hastalıkları Bölümü

Источник: https://saglikdanisma.net/tedavi-yontemleri-tedavi-onerileri-saglik-haber/ilaclar/medilac/insulin.html

İnsülin Nasıl Kullanılır? Diyabet ve İnsülin Kullanımı Hakkında Bilgiler – Sağlık Ocağım .NET

İnsülin Kalemine Sıcaklarda Dikkat!

Kandaki glukoz seviyelerini düzenleyen, Langerhans islets’leri olarak da bilinen, pankreasta hücre kümelerinden meydana gelen bir hormondur ve bu hormon sürekli olarak üretilir, ancak yemekten sonra yükselen glukoza tepki olarak insülin miktarı artar.

Glukoz hücreler tarafından emilerek enerjiye dönüştürülecekse  insüline ihtiyaç duyulur. İnsülin, bununla birlikte, kanda glukoz yapılmasını engelleyerek dokuların yeterli miktarda glukoz içerdiğinden emin olur. İnsülin yetmezliği şeker hastalığı (diyabet hastalığı) ile sonuçlanır.

Şeker hastalığında insülin tedavisi ne işe yarar?

Tip 1 diyabetli hastalarda pankreas insülin üretmediği için diyabet meydana gelir. Tip 1 diyabet hastaları pankreas insülin üretmediğinden, yiyeceklerden alınan glukozu kullanabilmek için insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duyarlar.

Tip 2 diyabet hastalığı en sık görülen diyabet tipidir. Kişilerin yanlış beslenme ve yaşam tarzı, dokularda insülinin kullanılamaması nedeni ile ortaya çıkar. Tip 2 diyabetli hastaların bir kısmı vücutlarındaki glukozun enerjiye dönüşmesini sağlayabilmek için diyabet hapı ya da insülin enjeksiyonu kullanımına ihtiyaç duyarlar.

İnsülin tedavisinin amacı nedir?

İnsülin kullanımının amacı, kan şekeri (glukoz) seviyesini kontrol etmektir.

Kan şekeri seviyesini normale döndürerek diğer organlarda oluşabilecek göz hasarlarına (diyabetik retinopati, diyabetik katarakt gibi), böbrek hasarlarına (diyabetik nefropati gib), ayak yaralarına (diyabetik ayak gibi), sinir hasarlarına (diyabetik nöropati gibi), sindirim sistemi sorunlarına (diyabetik gastroparezi gibi), kalp damar hastalıklarına ve benzeri hastalıkların gelişimine engel olur. Çocuklarda insülin tedavisinin amacı ise diyabetli çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi sağlamasıdır.

İnsülin terapisi (tedavisi) nedir?

İnsülin yenileme, şekerli diyabet tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. İnsülin hastanın kendisi tarafından enjeksiyon ile deri altına veya infüzyon pompası ile uygulanır. İnsülin ağız yoluyla alınmaz, çünkü insülin mide asitleri tarafından parçalanır.

İnsülin tedavisi çoğunlukla komaya neden olabilecek hiperglisemiyi (yüksek kan şekerini) ve ketozis gelişimini (kanda asit oluşması) durumlarını önler.

İnsan insülin preparatları yaşlı bufalo veya domuz insülinleri şeklinde de bulunabilmesine rağmen, genetik mühendisliğinde üretilmektedir.

İnsülin tedavisi nedir 

İnsülin vücudun neresine uygulanır?

Alttaki resimde insülin enjeksiyonu uygulanan bölgeler görülmektedir. İnsülinin daha etkili olması, cildin yağ ve kas dokusunun sağlıklı kalması için enjeksiyon bölgesini sürekli değiştirmek gerekir. İnsülin kalem iğneleri 1 veya 2 defadan fazla kullanılmamalıdır. Sürekli bir bölgeden enjeksiyon yapmak ve aynı iğne uçlarını kullanmanın bazı yan etkileri vardır.

 • Enjeksiyon bölgesinde şişlik
 • Enjeksiyon bölgesinde morarma ve sertlik
 • Enjeksiyonun yapıldığı bölgede insülin birikimi
 • İnsülinin etkisinin azalması
 • Enjeksiyon bölgesinde yağ dokusu kaybı, erime ve erimeye bağlı çukurluklar gibi insülin iğnesi yapılan bölgede yan etkiler görülebilir.

İnsülin enjeksiyonu uygulanabilen vücut bölgeleri

İnsülin iğnesi (enjeksiyonu) nasıl uygulanır?

 • Hijyene önem verilmeli ve enjeksiyon uygulamadan önce eller yıkanmalıdır.
 • Enjeksiyon edilecek bölge sabun veya su ile yıkandığında, alkol veya kolonya ile silmeye gerek yoktur.
 • Enjeksiyon öncesi bölge alkol ile silindiğinde kuruması beklenmelidir.

 • İnsülin yapılacak bölgenin cildi 2-3 parmak yardımı ile yukarı doğru çekilir. Doğru dozda hazırlanan insülin kalemi tutulan cilde dik olarak batırılarak insülin uygulanır.
 • Cilt altı dokuya çabuk girilmelidir.
 • Hava enjekte edilmemelidir.

 • İğnenin ucu cilt içindeyken yön değiştirilmemelidir.
 • İnsülin cilt altına yapıldıktan sonra iğne hemen çekilmeden, parmaklar ile tutulan kısım bırakılır ve 10 saniye kadar bekledikten sonra iğne çekilir.

 • Enjeksiyon yapıldıktan sonra ağrı olur ya da kan ve berrak bir sıvı gelirse 5-8 saniye kuru pamuk ile basınç uygulanmalı ama masaj yapılmamalıdır.

 • Enjeksiyon sırasında ağrı duymamak için, enjekte edilecek insülinin oda sıcaklığında olması gerekir, çünkü soğuk yapılan insülin ağrıya sebebiyet verebilir.
 • Enjeksiyonlar, kıyafetler çok ince olsa bile kıyafet üzerinden uygulanmamalıdır.

İnsülin iğnesi elbise üzerinden neden uygulanmaz

Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde doktorun tavsiyelerini dikkatlice uymak şartıyla sonradan çıkacak sorunlardan daha az etkilenmek mümkündür.

 Aksi taktirde tedaviden çok fazla fayda görülmez, bu nedenle yaşam kalitesini arttırmak ve diyabetin meydana getirebileceği zararlardan korunabilmek için düzenli doktor kontrollerini, önerilen beslenme şekli ve egzersiz programı, ilaçların düzenli ve zamanında kullanımı gibi dikkat edilecek noktaları unutmamak tedavinin kalitesini yükseltir ve hastanın yaşam kalitesini arttırır.

İnsülin iğnesi kullanırken nelere dikkat etmeli?

İnsülin kalemine takılan iğne uçları2 defadan fazla kullanıldığında bazı riskler söz konusudur.

 • İğne ucu körleşeceği için enjeksiyon anında acı duyulur.
 • İğnenin mikroskopik ucu daha fazla kullanıldığında kırılır ve metal parçacıkları enjeksiyon uygulanan bölgede kalabilir.
 • İğne uçları fazla acı hissedilmemesi için silikonlanmıştır ve fazla kullanım nedeni ile silikon erir ve ağrıya neden olur.
 • Kullanılan iğne uçları, kalem ucunda kalırsa insülin kartuşunun içerisine hava girmesine neden olabileceği için eksik dozda insülin uygulanmasına sebep olur.
 • Kalem ucunda takılı kalan iğnenin diğer ucu insülin kartuşunun içinde kalacağı için, iğnenin kanalında insülin kalır ve kanaldaki bu insülin kalıntısı kristalleşerek iğnenin kanalını tıkar, bu da enjeksiyon yapımı sırasında zorlanmaya ve eksik insülin verilmesine neden olur.

İnsülin kullanım tablosu

Yüksek dozda insülin kullanımın yan etkileri

Yüksek dozda insülin kullanımı hipoglisemiye (şeker düşüklüğüne) neden olur fakat bu yan etki yiyecek veya şekerli içecekler ile düzelebilir. Şiddetli hipoglisemi komaya sebep olabilir.

Bu tür bir durumda glukoz intravenöz enejeksiyonu ile veya glukoz insülinin etkilerine karşılık gösteren bir hormonun kasa, damara veya deri altına acil bir tedavi olarak verilmesi gerekir.

İnsülin ilacı nasıl saklanmalı?

 • Kalem insülinler oda sıcaklığında (22-24 C) 28 gün korunabilir.
 • Kutudaki insülinler buz dolabı kapağında (2-8 C) korunabilir. İnsülin kesinlikle dondurulmamalı ve donmuş ise kullanılmamalıdır.

 • İnsülinler 30 C’nin üzerinde saklanmamalıdır.
 • İnsülinin içinde küçük beyaz parçacıklar, renk değişikliği ve sarı, bulanık görüntü var ise kullanılmamalıdır.

 • Flakon insülinler buz dolabı kapağında (2-8 C’de) saklanmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/insulin-kullanm/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.