İple Kepçe Kulak Operasyonu

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Estetiği Hangi Aşamalar İle Yapılır ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

İple Kepçe Kulak Operasyonu

İple kepçe kulak estetiği ameliyatı kesi yapılmadan uygulanır. Bundan dolayı da estetik açıdan kadın ve erkeklerde kesinlikle sorun yaratmaz ve kısa süre iyileşme dönemi atlatılır.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Estetiği Nedir?

İple kulak estetiği ameliyatı 15 dakika gibi kısa bir süre içinde yapılabilen işlemlerden meydana gelmektedir. Görünüm açısından herhangi bir neşter yarığı olmadan yapılan iple kepçe kulak ameliyatı uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Bu uygulama dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Ülkemizde ise daha yeni olan iple kepçe kulak estetiği ameliyatı belli başlı doktorlar tarafından yapılır. Bu sistemle yapılacak olan kulak ameliyatı diğer klasik olan ameliyatlara göre daha üstündür. Bu üstünlüklerin en başında bölgede kesinin olmaması yer alır.

İple kepçe kulak ameliyatı estetiği uygulamasında kesi olmayacağı için iz de kalmaz. İz kalmaması estetik ameliyatları konusunda takip yapan kişiler için oldukça önemli bir detaydır. İple kepçe kulan estetiği operasyonu sayesinde şekilsel bozukluklar ortadan kalkacaktır.

İnsanların kepçe kulak olması kesinlikle sağlık bakımından sorunlar yaratmaz. Yalnız dış görünüm konusunda insanların huzursuz ve güvensiz bir halde olmasını sağlar. Özellikle dış görünümüne estetik açıdan düşkün olan erkek ve kadınlar için bu sorundur.

Bu sorunun ortadan kaldırılması içinde iple kepçe kulak estetiği operasyonu tercih edilir. Yapılan ameliyat sonrası ve tedavi sonrası hastalar bu operasyondan oldukça fazlasıyla memnun kalmaktadır.

Ameliyat Nasıl Yapılır, Aşamaları ve Sonuçları

İple kepçe kulak estetiği ameliyatı genetik sorunlardan kaynaklı olarak açılan kıkırdak yapılarının ip ile asılması ve bunun sonucunda içe doğru gerdirilmesi işlemlerinden oluşur. Kulak operasyonu işlemlerinin birçok tıbbi detayı bulunur. Yöntemi konusunda detayları uzman doktor hastasına anlatır. Kulak operasyonu lokal anestezi altında tedavi edilir.

Yapılacak olan tüm işlemler 15 ila 20 dakika içinde tamamlanır. Zaten ameliyatından önce hasta kulak şeklinin nasıl olacağını bilir. Yani operasyon sonrası herhangi bir şok yaşanmaz. Zaten ameliyatın öncesinde uzaman doktorlar tedavi konusunda planlama yaparken hastanın isteklerini de en ince detayına kadar değerlendirir.

Bundan dolayı da kepçe kulak operasyonu sonrası hasta şoka girmez. Hasta kalıcı şekilde istediği görünüme sahip olur. 1 gün sonra iş yaşamına ve sosyal yaşama geri dönebilir. Ameliyatın bitmesinden 3 gün sonra duş alınabilir. Klasik tekniklerde olduğu gibi uzun dönem beklemeye gerek yoktur.

Uygulama kansız şekilde yapılır ve klasik uygulamada olduğu gibi şişlikler, ödem ve morluklar meydana gelmez. Hasta kişi istediği görünüme aynı gün içinde kavuşur.

Ameliyat Sonrası

Yapılan operasyon sonrasında hasta kişilerin sevmediği ve kullanmaktan hoşlanmadığı saç bantları klasik işlemlerde olduğu gibi her daim kullanılmaz. Operasyon yaptıran kişilerin sadece ama sadece 14 gün boyunca sadece gecelerin yatarken kullanır. Bundan kaynaklı olarak da iplerin yardımı ile yapılacak olan ameliyatlar her daim daha üstündür.

Yapılacak olan ameliyatı kepçe kulak sorunu yaşayan herkes yaptırmak isteyebilir. Bazı kişilerde kıkırdak dokusunun alınması gerekmektedir. Ayrıca uygulama yapılmadan önce hasta klinik anlamda muayene edilir ve uygunsa işlem hemen yapılabilir. Bu sistem ile yapılacak olan işlemlerde hastanın kulaklarının eski halini alması riski oldukça nadir şekilde yaşanır.

Bu risk % 2 civarındadır. Dikişlerin atması sorunu da yaşanabilir. Bu sorun çoğunlukla kişilerin fiziksel olarak kendileri zorlamasından kaynaklı meydana gelir. Operasyonun büyük ya da küçük olması hiç bir şeyi değiştirmez. Hastalar uzman doktor isteği ile 1 gün hastanede kalır ve 1 hafta boyunca dinlenir.

İsteyen kişi ameliyatın ertesi güne işe dönebilir ama kendini fiziksel açıdan zorlamadan hareket etmesi gerekir.

Ameliyat Fiyatları

Yapılacak olan ameliyat teknik açıdan oldukça zor bir ameliyattır. Uzman doktorun kesinlikle kullanacağı tekniğin tüm detaylarını bilmesi gerekir. Ülkemizde de her doktor bu ameliyatı yapmadığı için fiyat açısından pahalıdır.  Ameliyatın bitmesinden 1 hafta sonra ilk kontrol yapılırken 1 ay sonra da ikinci kontrol yapılır.

Uygulama için net bir fiyatı telefon ile ya da online üzerinden öğrenmek mümkün değildir. Bunu öğrenmek için muayene olunması ve uzman ile detaylı şekilde konuşulması gerekmektedir. Bazı hekimler online ortamdan hastadan kulak ile alakalı fotoğrafları ister ve yaklaşık bir fiyat aralığı verir. Bu fiyatlar da net fiyatlar değildir.

Mutlaka uzmana muayene olunması gerekir. Yapılacak olan uygulama fiyatları seçilecek olan hastanenin verdiği hizmete, konfora ve uzmanın tecrübesine göre değişir. İple yapılacak olan kepçe kulak ameliyatları plastik ve estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Yapılacak olan iş yüz ve estetik açısından oldukça önemlidir.

Estetik ve plastik cerrahi uzmanları tamamen bu konuda hizmet vermektedir. Estetik cerrahi uzmanı olmadan da bu işlemler yapılır diyen kişilerden uzak kalınması gerekir. İşlemlerin tamamı uzman olan hekimler tarafından yapılması şarttır. İple yapılacak olan askı tekniği konusunda uzman olan kişiler bu işlemleri yapması gerekmektedir.

Uzman hekimin teknik açısından neler yapması gerektiği konusunda kendini geliştirmiş olması ve tecrübe kazanmış olması şarttır. Cerrahi işlemler sonrasında iyileşme dönemi içinde uzman hekimler hastalarına detaylı şekilde neler yapılacağı konusunda bilgi verir. Bu bilgiler detaylı bir şekilde ve aksatılmadan uygulanmalıdır.

Bunun için işlem sonrasında uzman hekime akla takılan tüm sorular da sorulmalıdır.

(1 votes, average: 3,00 5)
Loading…

Источник: https://estetikhayat.com/iple-kulak-estetigi

Kepçe Kulak Ameliyatı

İple Kepçe Kulak Operasyonu

Kepçe Kulak Ameliyatı Tüm Detayları

Kulaklarda en sık rastlanan şekil bozukluğu kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak, kulakların olması gerektiğinden biraz daha açık şekilde durması haline denir.

Kulakların açık durmasıyla birlikte kulak kıvrımlarının az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş olabilir, bu durumda kulak kepçesi bir kaşığın iç yüzü gibi daha düz bir görünüm alır.

Kulaktaki şekil bozukluğunun hamilelik sırasında bebeğin anne karnındaki duruş ya da bebeklik çağında yatış pozisyonu ile ilgisi yoktur. Bebeklik döneminde kulakları düzeltmek için başın etrafından kulakları sargı ile yatırmaya çalışmanın hiçbir yararı yoktur.

Kulak estetiği

Kulak işitme organımız olarak varlığımızı sürdürebilme, yaşam kalitesini sağlama, iş hayatı ve sosyal ilişkilerin düzenlenmesi açısından çok büyük öneme sahiptir.

Kulağın işlevsel öneminin yanı sıra yüz estetiği açısından da yüzdeki diğer organlarla uyumluluğu sağlayan estetik değeri vardır.

Kulak estetiği, doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir, hem fiziksel hem de psikolojik problemlere yol açabilir.

Kepçe kulak tedavisi

Kepçe kulak tedavisi için uygulanan tek yöntem, kulak kıvrımları yoksa kıvrımları oluşturmak, kulağa olması gerektiği şekilde geriye doğru yatırıcı girişim uygulamaktır. Kepçe kulak tedavisi için en uygun tedavi yaşı okul çağı öncesi 5-6 yaşlardır. Çocuk okula başlamadan tedavisi yapılmalıdır.

Aksi takdirde çocuğun kulaklarının şekli arkadaşları arasında konuşma, dalga geçme ve alay etme konusu olur. Kendisi ile dalga geçilen, alay edilen bir çocukta aşağılık kompleksi ile beraber buna eşlik eden ruhsal sorunlar da ortaya çıkar. Her anne babanın gözünde kendi çocuğu en güzel, en kusursuz çocuktur.

Her anne baba, çocuklarını koşulsuz bir şekilde sevdiğinden, çocuğun kusuru da olsa onu görmezden gelirler. Anne babalar çocuklarında tedavi konusunda gereklilik hissetmez, arayış içine girmez. Bu nedenle çoğu kişinin tedavisi bu yaşta yapılmamış, daha ileri yaşlara kalmıştır.

Ancak kulak ameliyatı de her yaşta yapılabilir.

İple kepçe kulak estetiği

Kepçe kulak düzeltme için uygulanan yöntemlerden bir tanesi, ameliyat sayılmayacak kadar küçük bir girişim olan iple kepçe kulak estetiği yöntemidir.

İple yapılan kepçe kulak estetiği sırasında kulakların arka yüzü uyuşturulur, deri altından geçirilen ipler ile kulak arkaya doğru çektirilerek sabitlenir. Ancak bu yöntemde iplerin gevşemesine bağlı olarak kulaklar zaman içinde eski haline dönebileceğinden çok garantili bir yöntem sayılmaz.

Kulak kıvrımları zayıf olan kişilerde ayrıca kıvrımları oluşturmak üzere kıkırdağın şekillenmesi gerektiğinden bu yöntem yetersiz kalır.

Kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı, adayın yaşına bakılarak genel anestezi altında da yapılabilir, lokal anestezi altında da yapılabilir. Erişkin yaşta olanlar sadece kulağı uyuşturarak lokal anestezi ile ameliyat edilebilir. Ancak çocuklar, ürkek ve hırçın davranabileceklerinden dolayı cerrahın rahat çalışabilmesi için genel anestezi altında ameliyat edilir.

Ameliyat, her bir kulak için yaklaşık 30-40 dakikadan toplam yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Ameliyatın ardından kulaklarınızda 3 gün boyunca kalacak olan bir bandaj saracağım. Ameliyattan sonra ağrı hissedebilirsiniz, ancak bu ağrı sizi rahatsız edecek kadar şiddetli olmayacak.

İlk birkaç gün kullanacağınız ağrı kesici ilaç sizin iyileşme dönemini rahat geçirmenizi sağlar. Ameliyattan 3 gün sonra kontrole geleceksiniz. Kontrol sırasında bandaj açılacak, bandaj açıldığında kulaklarınıza baktığınızda hafif şişlik ve morluklar görebilirsiniz. Bunlar normaldir. 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir.

Bandajın açıldığı gün banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Ameliyat yerini kendi kendine eriyen gizli dikişlerle kapatacağım için ayrıca dikiş aldırma sıkıntısı yaşamayacaksınız. Ameliyat olduktan sonra ilk 3 ay kulaklarınızı darbelerden ve öne doğru katlanma hareketinden sakınmalısınız.

Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay içinde olabilecek ters bir hareket, iç dikişlerin atmasına neden olarak kulağın eski haline dönmesine yol açar. Bu durum sağlık açısından tehli değildir, ama ameliyatı tekrardan yapmak gerekir.

Operasyonu sonrası ilk 3 ay dikkatlice korunduğu takdirde kıkırdaklar artık o şekilde kaynamış olacağı için bundan sonra darbe gelse de şekilleri bozulmaz.
Bu ameliyat, sadece kulağın dış görünüşünü düzeltmekle kalmaz, psikolojik durumunuzu da düzeltir. Artık kulaklarınızı örtmek için saçlarınızı uzatmak zorunda kalmazsınız.

Kepçe kulak olma sebepleri aramalarına cevap olarak öncelikle belirmek gerekir ki, hastanın kulaklarının kepçe olması genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Kişinin bebeklik çağlarında kulaklarının katlanmış şekilde üzerine yatmış olması vb.

durumlar ileride böyle bir handikap oluşmasına neden olmamaktadır. Bayanlarda ve erkeklerde görülen kepçe kulak problemi kişinin herhangi işitme kaybı yaşamasına sebebiyet vermemektedir.

Ancak özellikle küçük yaşlardaki hastalarımız için önemli psikolojik riskleri barındırmaktadır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Ameliyat öncesi kan sulandırıcı (aspirin vb.) ilaçlar 4-5 gün öncesinden bırakılır. Ancak daha önce doktorunuzun verdiği reçete ile kullandığınız ilaçlar varsa bu konuda hekiminize bilgi vermeniz doğru olacaktır. Ameliyat öncesi hastanemizde geleceğiniz gün fondöten vb.

yüz makyaj malzemeleri kullanmaması önerilir. Erkek hastalarımız için ameliyat günü jöle vb. saç ürünlerini kullanmadan gelmeleri rica edilir.

Ameliyattan en az 1 saat öncesinde hastanemizde bulunmalı, eğer kendinizi gergin hissediyorsanız size rahatlatıcı hafif bir ilaç verilebilir.

Hangi Teknikler Kullanılır?

 1. Klasik Yöntem Kepçe Kulak Ameliyatı (Önerilen)
 2. İple Kepçe Kulak Estetiği

Nasıl Yapılır?

Hastalara ameliyat hakkında bilgi verirken süreci en anlaşılır hale getirmek için doktorlarımız şu tanımı yapmaktadır.

Klasik yöntemle kepçe kulak ameliyatı, dışa doğru açılmış olan kulak kıkırdağının uygun ölçülerde eksiltilerek tekrar başa yakınlaştırılması amacıyla yapılır.

 Kepçe kulak düzeltme ameliyatı, kulak arka dibinde bulunan fazla kıkırdağın alınarak kulak arkaya ve başa doğru yaslanması şeklinde özetlenebilir. Plastik cerrahi doktorunuzun tecrübesi ve titizliği operasyon sonuçlarını direkt etkileyen faktörler arasında yer alır.

Anestezi

Lokal ve genel anestezi eşliğinde yapılabilen bu ameliyat için tercih hakkı size kalıyor. Ancak doktorunuz herhangi bir risk göreceği istisnai durumda (panik atak) genel anestezi için size öneride bulunabilmektedir.

Ne Zaman Ameliyat Olmak Gerekir?

Uzman hekimlerin ortak kanısı ile kepçe kulak ameliyatı yaşı alt sınırı 6 yaş olarak belirlenmiştir. Bir insanın kulak gelişimi 6 yaşın sonunda tamamlanmaktadır.

Ameliyat grubu olarak 7-8 yaş ve üzeri tüm hastalar kepçe kulak operasyonu olabilmektedir. Kepçe kulak operasyonunu olumlu yada olumsuz etkileyen herhangi bir mevsim yoktur.

Ameliyat tarihi hastanın başvurması ve kendisine uygun zaman aralığıyla ilgilidir.

İyileşme, Ağrılar ve Ameliyat İzleri

Ameliyatı olduğunuz gün bir kaç saat istirahat sonrası aynı gün evinize dönmeniz mümkündür. Anestezinin etkisinin operasyondan sonra da devam etmesi sebebiyle ilk saatler ağrı hissetmezsiniz.

Anestezi etkisi ortadan kalkmaya başladığında yaşam kalitenizi düşürmeyecek, iş hayatınızı etkilemeyecek oranda hafif bir ağrı hissi oluşmaya başlar. Basit ağrı kesici ile bu durum kolayca suspense edilir.

Tedaviyi hızlandırmak amacıyla doktorunuz tarafından kulak çevresine uygulanan sargı ilk 5 gün boyunca çıkarılmaz. 5. gün sonunda kontrole gelen hastanın bandajı çıkarılır.

Kulaklarım Tekrar Eski Haline Döner mi?

Klasik yöntemle kepçe kulak ameliyatı diğer tekniklere göre kalıcı bir operasyondur. Bu sebeple uzmanlar hastalarımıza öncelikle klasik yöntemi önermektedir. Eğer operasyon sonrası kepçe kulak ameliyatı olduğunuzu unutmak istiyorsanız kepçe kulak estetiği ilk tercih edilen tedavidir. Operasyonun başarı oranı yüksek, kalıcılığı daha uzun ömürlüdür.

Riskler ve Yan Etkiler

Ameliyathane ortamında gerçekleşen her operasyonda hastayı doğru şekilde bilgilendirmek iyi bir cerrahın sorumlu olduğu ilk noktadır. Günümüzdeki imkanlarla ameliyat sonrası riskler en aza indirgenmiş olsa dahi kişiyi aşağıdaki komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olmuş olması gerekir. Bunlar;

 • Kepçe kulak ameliyatı sonrası kısmi ödemler oluşabilmektedir. Ortalama 10 gün içerisinde yok olan ödemler her estetik operasyonda gerçekleşebilir.
 • Ameliyat bölgesinde deri altı kanı birikmesi
 • İki kulağın eşit şekilde kafaya yaklaştırılmamış olması (açı problemi)
 • Ameliyat sonrası dikişlerin erken atması

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Profesyonel bir sağlık kuruluşunun herhangi bir estetik, ameliyat ve tedaviler hakkında yazılı olarak fiyat bilgisi vermesi (sağlıkta rekabet) yasalar gereği sakıncalı görüldüğü için kanunen uygun değildir.

Ayrıca kepçe kulak ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğraflarının sergilenmesi de hastaları korumak amaçlı kurum web sitelerinde yayınlanamaz.

  Bunun için tercih edeceğiniz hastanede yapılan tüm operasyonlar hakkında fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Yorum formumuzu kullanın!

Konu ile ilgili bilgi almak için yorum bölümünden Bize yazabilirsiniz.

Источник: https://www.efendim.net/kepce-kulak-ameliyati/

Ameliyatsız Kepçe Kulak Estetiği Yöntemi

İple Kepçe Kulak Operasyonu

Ağustos 9, 2012 – 5:10 PM

Bir çeşit sağlık sorunu olmayan ama estetik açıdan hoş bir görüntü de sunmayan kepçe kulak olarak bilinen sorunla ilgili olarak ameliyat işlemine gerek duyulmadan yapılan estetik operasyon konusunda bilgi vermeye çalışacağız.Bilindiği üzere kepçe kulak sorunu psikososyal, duygusal veya davranışsal olarak büyük sıkıntı yaratmaktadır.Bunun için kepçe kulak estetiği de güzel bir seçenek olabilir.

Kepçe kulak bozukluğu, normal anatomik pozisyonun aksine, kulak kepçesinin öne doğru kıvrık olması durumudur. Doğumsal kulak bozuklukları arasında en sık görülenidir. Kepçe kulak operasyonları güvenli işlemlerdir. Kepçe kulak estetiğinde kulağın sadece dış kısmına müdahale edildiğinden dolayı işitme ile ilgili bir sorun yaratmaz.

Ne Zaman Yapılmalı?

Kulak kepçesi gelişimini yaklaşık 6 yaş civarında tamamlar. Önerilen kepçe kulak estetiği için en uygun dönem okul öncesi dönemdir. Okula başlama çağında çocukların iletişim kurduğu arkadaş çevresi genişler ve bu dönem çocuklar için çok kırılgan ve hassastır.

Kulak görünümleri ile alay edilmesi ve lakap takılması gibi durumlardan etkilenirler. Bu durum özgüven eksikliğine neden olabilir ve ileri yaşlarda kulaklarını saçları ile saklama ihtiyacı hissedebilir. Estetik kulak operasyonu daha sonra ki her yaşta da düzeltilebilir.

Operasyondan Önce Hazırlık

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki kulağınızda şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Kulağınızın 6 değişik açıdan fotoğrafı çekilir ve operasyon sonrası muhtemel görüntüsü hakkında size bilgi verilir. Ameliyat edilmiş kepçe kulakların, operasyon öncesi ve sonrası fotoğrafları gösterilir.

Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (Sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz. )Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.Bayanların o tarihte regli olması, operasyon olmasında bir mahsuru yoktur.

Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.

Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde eğer isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Ameliyatsız İple Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız İple Kepçe Kulak Estetiği: Bu kulak deformasyonu fazla olmayan, uygun hastalara yapılması gerekir. Basit ve kolay bir yöntemdir. Genellikle güven verici ve sağlam bir işlem değildir. Kesin, sağlam ve etkin bir sonuç almak için kıkırdak şekillendirme yaparak onarılması daha güvenilir bir seçenektir.

Kepçe Kulak Estetiği: Kulağın görünen yüzeylerinde dikiş izi oluşturulmaz. Kulak arkasından yapılan yaklaşık 3 cm kadar dikey, kısa bir kesi ile bu operasyon geçekleştirilir. Kıkırdağa istenilen şekillendirme yapılıp kalıcı dikişler ile sabitlenir. Kulak derisi eriyen dikişlerle dikilerek, kulak sargı ile sarılır.

Eriyen dikiş kullanıldığından, dikiş alınmasına gerek kalmaz.

Anestezi türü
Lokal veya genel anestezi altında uygulanır

Operasyon süresi
Kulaktaki deformiteye bağlı olarak 30 dakika – 2 saat arasında değişir.

İyileşme süreci

Operasyon olduğunuz gün evinize dönebilirsiniz. Lokal anestezinin etkisinden dolayı operasyon sonrası yaklaşık 4 saat ağrı olmaz, sonrasında hafif bir ağrı hissedersiniz ve günlük yaşantınızı etkileyecek düzeyde değildir. Bu da verdiğimiz ağrı kesiciler ile sizi rahatlatır.

Hastanın kulağına 3 gün arasında sargı uygulanır, daha sonra 2 hafta travmalardan korunmak amaçlı bir tenisçi bandı ya da saç bandı ile dolaşması önerilir. 3-5 gün sonra normale yakın bir halde sokağa çıkabilir ve günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Operasyon sonrası 4.

günde ılık, kısa süreli duş yapabilirsiniz. Operasyonda eriyen dikiş kullanıldığından dolayı alınacak dikişiniz olmayacaktır. Kepçe kulak operasyonu sonrasında kulak hafif şişebilir, hafif morluklar oluşabilir. Bunlar birkaç günde geçecektir.

Hafif tempolu, sizi yormayan egzersizleri operasyondan iki hafta sonra yapabilirsiniz. 3 ay kulağınızı travmalara karşı korumanız önerilir.

3. haftadan sonra kulağınızın yeni şeklinin farkına daha iyi varır, saçlarınız ile gizleme ihtiyacı hissetmez ve keyfini çıkarmaya başlarsınız.

Kepçe kulak estetiği, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzelten, özgüvenini artıran ve yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/ameliyatsiz-kepce-kulak-estetigi-yontemi.html

Kepçe Kulak ve İple Kulak Estetiği

İple Kepçe Kulak Operasyonu

Ülkemizde en çok estetik yapılan alan yüz bölgesidir. Yüz bölgesinde ise başta burun, dudaklar, kaşlar ve yanaklar estetikte sıkça müdahale yapılan yerlerdir. Bir de yüzü çevreleyen ve önemli bir güzellik unsuru olan kulaklar.

Kulaklar insanların güzellik kavramı içerisinde çok popüler olmasa da kulaklardaki şekil bozuklukları insan çehresini olduğundan daha çirkin gösterebiliyor. Çocukken ”kepçe kulaklı” diye alay edilen kişiler ilerde bu durumun travmasını yaşıyor.

Bu tür sorunun sahibi olan kişiler de estetik merkezlerine kepçe kulaktan kurtulmak ve kulak estetiği yapmak için başvuruyor. Kulaklara yapılan estetikte birkaç yöntem bulunurken son yıllarda yeni yöntemler de geliştirildi

İnsan bedeninde önemli işlevi olan kulaklar her insan değişik şekillerde ve farklı kıvrımlıdır. Bazı insanlarda kulak memesi ve kepçesi yapışık iken bazı insanlarda da ayrıdır. Bu farklılıkların en büyük sebebi ise genetik faktörlerdir.

Bazı insanların kulakları kafasına göre dikey doğrultuda kıvrımlı bir biçimde pozisyon alır. Bu tür kulağa sahip olan kişiler için halk arasında ”kepçe kulak” ifadesi kullanılır. Aslında kepçe kulaklı olmak bir bozukluk değildir.

Sadece anatomik olarak farklılıktır.

Estetik sektöründe ”Kepçe kulak deformitesi” olarak adlandırılan; kulak kepçesinin öne doğru kıvrılmasından dolayı oluşan bu durum cerrahi müdahale ile düzeltilebilir.

İnsanlarda sürekli olarak kulaklarını saklama istediği, alay edilme korkusu, psikolojisinin etkilenmesi, kendini beğenmeme gibi sorunlardan dolayı Kepçe kulak deformitesi olan insanlar cerrahi müdahaleler ile istedikleri kulaklara kavuşabilir. Kepçe kulaklar için yapılan cerrahi müdahaleler oldukça kolay ve güvenli işlemlerdir.

Gene olarak kulağın dış kısmına operasyon yapıldığı için insandaki işitme sistemine zarar vermez. Birkaç yöntemle kepçe kulak deformitesi çözüme kavuşturulur. O yöntemlerden bir olan İple Kulak Estetiği hakkında sizlere bilgi verelim.

İple Kulak Estetiği

Kepçe kulaklarından rahatsız olan kişiler ”iple kulak estetiği” yöntemi ile kolayca bu deformiteden kurtulabilirler. İple kepçe kulak estetiği; temelde kulak kepçesi dışa doğru aşırı kıvrımlı olan hastalara uygulanır. Bu yöntem kesim olmadan yapılan bir operasyondur.

Ameliyat olmaktan korkan, enfeksiyon risklerinden endişe eden veya narkozdan dolayı kuşkuları olan kişiler İple kepçe kulak estetiği sayesinde acısız ve ameliyatsız olarak istedikleri kulak şekline kavuşabiliyor.

Şimdi iple kepçe kulak estetiği ile ilgili çokça sorulan sorular üzerinden sizlere konuyu açıklamaya çalışalım.

İple kulak estetiği oldukça basit ve kolay bir uygulamadır. Hastanın şikayetçi olan kulak bölgesi belirlenir ve lokal anestezi altına işleme başlanır.

Hastanın kulağının kıkırdak bölümüne diğer yöntemlerde olduğu gibi törpüleme veya kesip alma gibi işlemler uygulanmaya gerek olmadan; sadece ip ve iğne yardımı ile müdahale yapılıyor.

Medikal ince ipler ve iğne yardımı ile kıvrımlı , kepçeli olan kulak kepçesi kafa tasına doğru yaklaştırılır. Bu işlemde müdahale edilen bölge noktalar halinde işaretlendiği için bu noktalardan giriş yapılarak işlem yapılır.

İple kulak estetiği yönteminde kullanılan ipler tamamen tıbbi ürünler olup insan vücuduna uyumlu malzemeden üretiliyor. Bu yüzden vücuda zarar vermiyor, alerji veya komplikasyonlara da neden olmuyor. İple kulak estetiği yönteminde hastaya lokal anestezi uygulandığı için hasta işlem yapılırken uyanık kalıyor.

Dilerse ekrandan operasyonun canlı görüntülerini de izleyebiliyor. Bu sayede kulak kepçesinin açısına göre yönlendirmeler de yapabiliyor. İşlem yaklaşık 15- 20 dakika sonunda bitiyor ve işlem uygulana bölge antiseptikler ile temizlenerek bölgeye bir saç bandı takılıyor. Bu saç bandı 3 gün kullanılır ve sonra çıkarılıp kişi yeni kulaklarını kullanabiliyor.

Ameliyattan bir gün sonra da duş alabilir ve sosyal yaşantısına geri dönebilir.

İple Kulak Estetiği Kimler Yaptırabilir?

İple kulak estetiği yapmak isteyen kişiler için bir yaş sınırı veya cinsiyet farkı bulunmaz. Fakat kulaklar bebeklikten itibaren 6 yaşına kadar gelişmeye devam ederler. Bu yüzden 6 yaşından önce kulak estetiği yapılması doktorlar tarafından önerilmez. Bunun dışında genç, yaşlı, kadın, erkek kulaklarının şeklinden şikayetçi olan herkes bu yöntem ile istediği kulaklara kavuşabilir.

İple Kulak Estetiği Sonrasında Neler Olur?

İple kulak estetiği yapıldıktan sonra bir saç bandı ile aynı gün taburcu edilirsiniz. Lokal anestezi aldığını için operasyon sonrasında yaklaşık 4 saat ağrı hissetmezsiniz. Daha sonrasında ise sızı şeklinde hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Fakat bu ağrı geçicidir. Gerek duyduğunuz takdirde doktor tarafından verilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Operasyonun uygulandığı bölgeye yapılan sargı veya saç bandı 3 gün süre ile kullanılmalıdır. Daha sonrasında ise o bölgenin zarar görmemesi için dış etkenlerden uzak durulmalıdır. Yaklaşık 1 hafta sonunda kulak normal formuna döner ve günlük hayata dönülür. Doktorların da tavsiyesi üzerine operasyondan sonra 2. veya 3. gününde duş alınabilir.

İple kulak estetiği yönteminde uygulanan dikişler eriyen dikiş dediğimiz bir yöntem olduğu için dikişlerin alınma durumu söz konusu değildir. Buna ek olarak operasyon sonrasında kulak kepçesi şişebilir ve renk değişimleri olabilir. Bu etkiler normal ve geçicidir. Birkaç gün içinde geçmezse mutlaka doktorunuza başvurun. Yaklaşık 3 ay boyunca da kulağınız dış etkenlere karşı koruyun.

İple Kulak Estetiğinin Avantajları

 • İple kulak estetiği ameliyatsız bir işlemdir.
 • Cerrah bir işlem olmadığı için büyük riskler bulundurmaz.
 • Oldukça kısa süren bir operasyondur. Genel olarak 10-15 dakika.
 • Kişilerin iyileşme süreci de oldukça hızlıdır.
 • İple kulak estetiği tekniğinde medikal iplikler ve iğne ile müdahale yapıldığından bir kesik işlemi olmaz.

  Bu sayede kanama riskleri de en aza indirilir.

 • Kullanılan medikal ipler vücut ile uyumlu olduğundan kişiye zarar vermez.
 • İple kulak estetiğinde operasyondan sonraki gün sosyal hayata geri dönülür.
 • Kesik işlemi uygulanmaz.
 • Lokal anestezi uygulandığı için narkozdan uyanmama gibi ihtimaller yoktur.
 • Ölüm riski sıfırdır.

 • Operasyondan 3 ay sonra kulak istenilen forma kavuşur.

İple Kulak Estetiğinin Riskleri

Her işlemin büyüklü küçüklü riskleri vardır. İple kulak estetiğinde herhangi bir cerrahi müdahale olmadığı için riskleri ise oldukça düşüktür. İşlem yapıldıktan sonraki günlerde kulakta ağrı veya acı olabilir. Ayrıca şişlik ve morluklar da oluşabilir.

Bunlar beklenen tepkiler olduğu için telaş yapmamak lazımdır. Doktorun verdiği ağrı kesici ilaçları ve kremleri kullanarak sonuç alabilirsiniz. Ayrıca doktorun operasyon tecrübesine bağlı olarak kulakların dikişlerinin açılma ihtimali de vardır.

Bu durumda tekrardan iple düzeltme işlemi yapılır.

Источник: https://evdesifa.com/kepce-kulak-ve-iple-kulak-estetigi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.