İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) Nedir?

içerik

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri

İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) Nedir?

Sindirim sistemi belirtileri en az üç ile altı ay boyunca yaşanmaya devam ettiğinde irritabl bağırsak sendromu teknik olarak teşhis edilir. Karın ağrısı ve dışkıda görülen anormallikler vücut açısından arada sırada oldukça normal karşılanan belirtilerdir. Bu nedenle, irritabl bağırsak sendromu teşhisinde belirtilerin süresi oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Sürenin yanı sıra, kişinin ne sıklıkla irritabl bağırsak sendromu belirtileri yaşadığı da çok şey anlatmaktadır.

Kişinin irritabl bağırsak sendromu olması için, belirtilerin en az her ay üç gün ya da genellikle daha çok daha fazla olması beklenmektedir.

Bazı insanlar için sadece birkaç irritabl bağırsak sendromu belirtisi yaşarken, bazıları neredeyse bütün belirtileri yaşayabilmektedir. Şişkinlik, ishal veya kabızlık genellikle en belirgin ve en sık yaşanan belirtilerdir. (1)

İrritabl bağırsak sendromu nasıl anlaşılır? En yaygın irritabl bağırsak sendromu belirtileri şunları içermektedir:

 • Kabızlık ve ishal normal barsak hareketlerinde değişikliklerdir. Bazı insanlar kabızlık veya ishal gibi durumları diğerinden daha sıklıkla görme eğilimine sahiptirler, ancak her ikisinin de atak şekilde gelmesi de mümkündür.
 • İshal gevşek dışkı olarak kabul edilir ve genellikle günde birkaç kez tuvalete gitme ihtiyacı yaratır. Kabızlık, haftada üçten az bağırsak hareketine sahip olduğunda veya ihtiyacınız olan dışkının tümünü çıkaramadığınızda gerçekleşir. (2)
 • Dokular ve renkler de dâhil olmak üzere dışkı görünümündeki değişiklikler irritabl bağırsak sendromunun bir diğer belirtisidir (bazen dışkı gevşek olabilir, renk değişimi veya mukus görünebilir). Dışkı bazen sert, bazen gevşek ve sulu olabilir, bu nedenle dışkı sık sık değişirse ve tutarlı değilse bu en önemli belirtidir.
 • Mide ağrısı
 • Gaz ve köpürme
 • Karın ağrısı ve kramplar (bir kadının menstrüel döneminde yaşadığı kramplara benzer şekilde)
 • Mide bulantısı, mide yanması veya asit reflüsü
 • Tükenme hissi veya iştah kaybı (3)

Belirtilerden kurtulma, çoğu zaman üst üste birkaç gün boyunca tuvalete normald şekilde gittikten sonra gerçekleşir.

Bunlar sindirim sorunları olmamasına rağmen, irritabl bağırsak sendromu yaşayan kişilerde sıkça görülmektedir:

 • Kaygı ya da depresyon (stres sadece IBS’nin gelişmesine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda belirtilerin de kötüleşerek bir kısır döngü yaratmasına neden olur)
 • Uyku bozuklukları ve yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Ağızda hoş olmayan bir tat
 • Kas ağrıları, özellikle bel ağrısı
 • Azalan cinsel istek de dahil bazı cinsel sorunlar
 • Beden görüntüsü sorunları
 • Kalp çarpıntısı
 • Sık veya acil olarak idrar yapma ihtiyacı (4)

Tıbbi Yardım Gerektiren Belirtiler

İrritabl bağırsak sendromu belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

Doktorunuz genellikle belirtilerinizi sorarak hastalığı teşhis edebilir, ancak bazen diğer koşulları da ekarte etmek için ileri testlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Eğer anksiyete yaşıyorsanız veya depresyondaysanız yine doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Bu sorunlar tedavi olmadan nadiren düzelir ve irritabl bağırsak sendromu belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.

Açıklanamayan kilo kaybı, midenizde veya altınızda şişme ya da topaklanma, tabandan kanama veya anemi bulguları gibi diğer belirtileriniz varsa, hemen tıbbi yardım almalısınız, çünkü bazen bunların potansiyel olarak daha ciddi bir durumun işaretleri olabileceği düşünülmektedir. (5)

İrritabl Bağırsak Sendromu Hastalığı Nedir?

İrritabl barsak sendromu (IBS), kalın bağırsağı etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. İrritabl bağırsak sendromu sıklıkla kişide kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlık oluşturmaktadır. Uzun vadede yönetmek zorunda kalacağınız kronik bir durumdur.

İrritabl bağırsak sendromunun belirtileri genellikle kişi için çok rahatsızlık verici olsa da, iltihaplı bağırsak hastalığının diğer formları olan ülseratif kolit ve Crohn hastalığının aksine, bağırsak dokusunda değişikliklere neden olmaz veya kolorektal kanser riskinizi arttırmaz.

İrritabl barsak sendromu olan az sayıda kişide ciddi belirtiler oluşturmaktadır. Bazı insanlar diyet, yaşam tarzı ve stres yönetimi ile belirtilerini kontrol edebilir. Diğerleri ise ilaç ve danışmanlığa ihtiyac duyabilmektedir. (6)

İrritabl bağırsak sendromu hastalığı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedenleri

İrritabl bağırsak sendromu neden olur? İrritabl bağırsak sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak anormal bağırsak işlevine neden olabilecek bir dizi faktörün varlığının bu sendromu tetiklediği düşünülmektedir. İrritabl bağırsak sendromuna neden olabileceği düşünülen bazı faktörler şunlardır.

 • Duygusal stres
 • Yemek yemek
 • Aşırı gaz
 • Kadın hormonları
 • Bazı ilaçlar ve gıda maddeleri (alkol, çikolata, kahve, süt ürünleri, fruktoz, karbonhidratlar)
 • Gastroenterit sonrası
 • İnce bağırsakta bakterilerin aşırı büyümesi (7)

İrritabl bağırsak sendromu nedenleri daha fazlası için

İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu nasıl geçer? İrritabl bağırsak sendromu yaşayan neredeyse tüm insanlar bu konuda yardım alabilir, ancak herkes için tek bir tedavi uygulanmaz. Belirtileri yönetmek için doğru tedavi planını bulmak için siz ve doktorunuz birlikte çalışmanız gerekmektedir.

Bazı gıdalar, ilaçlar, gaz veya dışkı varlığı, duygusal stres gibi birçok şey irritabl bağırsak sendromu belirtilerini tetikleyebilir. Tetikleyicilerinizin ne olduğunu öğrenmeniz oldukça önemlidir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız ve ilacı almanız da gerekebilir. (8)

İrritabl Bağırsak Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Pratisyen, aile hekimi ve iç hastalıkları uzmanı, irritabl bağırsak sendromunu teşhis edebilir ve tedavi edebilir.

Daha fazla test gerekiyorsa ya da belirtileriniz tedaviye cevap vermiyorsa, sindirim sistemi problemleri (gastroenterolog) tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora görünmeniz yararlı olabilir. (9)

Detaylı bilgi almak için bakınız: irritabl bağırsak sendromu tedavisi

Источник: https://www.acil.net/irritabl-bagirsak-sendromu-belirtileri/

Huzursuz (İrritabl) Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavileri Hakkında Her Şey – APPVICE

İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) Nedir?

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu (IBS) dünya çapında insanların% 6-18’ini etkiler. Bu sendrom,genelde yoğun bağırsak hareketleri ve alt karın ağrısı şeklindeki belirtiler gösterir. Diyet, stres, yetersiz uyku ve bağırsak bakterilerindeki değişiklikler tüm belirtileri tetikleyebilir.

Bununla birlikte, tetikleyiciler her insan için farklıdır. Bu nedenle herkesin uzak durması gereken yiyecekler ya da durumlar gibi bir liste yoktur . Bu makalemizde sizler için huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri hakkında bilmek istediğiniz her şeyi inceledik.

Huzursuz bağırsak sendromunu olduğunu düşünüyorsanız makaledeki belirtilere göre değerlendirme yapabilirsiniz.

Huzursuz bağırsak sendromuna sahip bireyler için hazırladığımız seyahat yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi için Diyetisyeninizle ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden diyetisyeninizle hemen görüşebilirsiniz.

Diyetisyene Sor

1. Ağrı ve kramplar

Karın ağrısı en sık görülen belirtidir ve teşhiste anahtar faktördür. Normalde, bağırsak ve beyin sindirimi kontrol etmek için birlikte çalışır. Bu, bağırsaklarınızda yaşayan iyi bakteriler tarafından salınan hormonlar, sinirler ve sinyaller yoluyla olur.

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu durumunda bu kooperatif sinyalleri bozulur, sindirim sisteminin kaslarında koordine edilmemiş ve ağrılı bir gerginlik ortaya çıkar. Bu ağrı genellikle alt karın bölgesinde veya tüm karın bölgesinde görülür, ancak tek başına üst karında olma olasılığı daha azdır. Ağrı, tipik olarak bağırsak hareketlerinden sonra azalır.

Farklı tarzlarda beslenmeler ve diyet değişiklikleri ağrı ile diğer semptomları iyileştirebilir.

Diğer huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu tedavisi yöntemleri arasında nane yağı kullanımı, bilişsel davranış terapisi ve hipnoterapi gibi bağırsak rahatlatıcı yöntemler de yer alır. Diyetinizdeki değişikliklere, alternatif tedavi yöntemlerine cevap vermeyen ağrılar için doktora gitmeniz gerekir. Nedenini anladıktan sonra doktorunuz rahatlatıcı ilaçlar verebilir.

SONUÇ

Huzursuz barsak sendromu belirtileri arasında en yaygın olanı  bağırsak hareketinden sonra daha az şiddetli olan alt karın ağrısıdır. Beslenme değişiklikleri, stres azaltıcı terapiler ve bazı ilaçlar ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

2. İshal

Ani oluşan ishal Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromunun üç ana tipinden biridir. İshal, huzursuz bağırsak bozukluğu olan hastaların yaklaşık üçte birini etkiler. 200 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, ishal ağırlıklı huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu olanların, haftada ortalama 12 bağırsak hareketine (IBS’siz yetişkinlerin iki katından fazla) sahip oldukları görülmüştür.

Huzursuz bağırsak sendromu  hızlandırılmış bağırsak geçişi de bağırsak hareketine karşı ani ve ani bir dürtü ile sonuçlanabilir. Bazı hastalar bu ani ishal durumu nedeniyle bir çok sosyal ortamdan kaçınsa da aslında bunun direk stres ile bağlantısı vardır.

Buna ek olarak ishal ağırlıklı Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromunda dışkı genelde sulu ve sıvıdır.
SONUÇ

İshal ağırlıklı huzursuz bağırsak sendromunda sık sık sulu dışkıya çıkılır. Dışkıda mukus da görülebilir.

3. Kabızlık

Her ne kadar inandırıcı görünmese de huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu ishalin yanı sıra kabızlığa da neden olabilir. Kabızlığın baskın olduğu irritabl bağırsak sendromu en sık görülen tiptir ve huzursuz bağırsak sendromu yaşayanların yaklaşık% 50’sini etkilemektedir.

Beyin ve bağırsak arasındaki değişen iletişim, dışkının normal geçiş süresini hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Bu geçiş zamanı yavaşladığında, bağırsak dışkıdan daha fazla su emer ve dışkının buradan geçmesi daha zor hale gelir.

Kabızlık haftada üçten az bağırsak hareketi olarak tanımlanmaktadır. “Fonksiyonel” kabızlık, başka bir hastalık tarafından açıklanmayan kronik kabızlığı tanımlar. Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu ile ilgili değildir ve çok yaygındır. Fonksiyonel kabızlık  irritabl bağırsak sendromundan farklıdır, çünkü genellikle ağrılı değildir.

Aksine, huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu kabızlığı, bağırsak hareketleriyle kolaylaşan karın ağrısına yol açar.

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromunda kabızlık genelde yetersiz bağırsak hareketleri hissine neden olur.  Bu da gereksiz zorlanmaya yol açar. huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu tedavisi ile birlikte, egzersiz, daha fazla su içmek, çözünebilir lifler tüketmek, probiyotik kullanmak ve laksatiflerin sınırlı kullanımı iyileşmeye yardımcı olabilir.

SONUÇ

Kabızlık çok yaygındır. Ancak, bağırsak hareketleri sırasında ortaya çıkan karın ağrısı ve dışkılamadan sonra oluşan yeterli dışkılayamama hissi huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileridir.

4. Kabız ve ishal olma durumu

Karışık veya değişken kabızlık ve ishal, huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu barsak sendromu yaşayan hastaların yaklaşık% 20’sini etkiler.

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu yaşayanlar kronik kabızlık ve ishal olma durumunu yaşar.  Bunların her biri tekrarlayan karın ağrısına neden olur. Ağrı, bağırsak hareketlerindeki değişikliklerin beslenme veya yaygın, hafif enfeksiyonlarla ilişkili olmadığı en önemli ipucudur.

Bu tip bağırsak sendromu, daha sık ve yoğun belirtileri olan diğerlerinden daha şiddetli olma eğilimindedir. Karma huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri de kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu nedenle, bu durum “herkese uyar” önerileri yerine bireysel bir tedavi yaklaşımı gerektirir.
SONUÇ

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu yaşayan hastaların yaklaşık% 20’si, değişen ishal ve kabızlık dönemleri geçirmektedir. Her seferinde bağırsak hareketlerine bağlı olarak karın ağrıları ortaya çıkar.

5. Bağırsak Hareketlerindeki Değişiklikler

Bağırsakta yavaş hareket eden dışkı, bağırsak suyu emdiği için genellikle susuz hale gelir. Bu hareketlerin aşırı yavaşlaması ise tüm suyun çekilmesine ve kabızlık sorununa yol açar.
Dışkı bağırsak içerisinden çok hızlı geçerse bu sefer de dışkıdaki su yeterince emilmemiş olur. Bu da ishale neden olur.

Huzursuz bağırsak sendromu , aynı zamanda kabızlığın diğer nedenleriyle ilişkili olmayan dışkıda mukus birikmesine neden olabilir. Dışkıda kan görülmesi ise başka bir rahatsızlığın potansiyel habercisi olabilir. Bu durumda hiç zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Dışkıdaki kan kırmızı olabilir, ancak genellikle çok koyu veya siyah bir katran kıvamında görünür (12).

SONUÇ

İrritabl bağırsak sendromu etkileri dışkıların bağırsakta kalış zamanını değiştirir. Bu da dışkıdaki su miktarını değiştirerek, dışkıyı gevşek ve sulu olandan sert ve kuru bir aralığa ulaşır.

6. Gaz ve Şişkinlik

Huzursuz bağırsak sendromu nedeniyle değişen sindirim, bağırsakta daha fazla gaz üretimine yol açar. Bu da rahatsız edici şekilde şişkinliğe neden olabilir. İrritabl bağırsak sendromu yaşayanların çoğu şişkinliği, bu hastalığın en kalıcı ve rahatsız edici belirtilerinden biri olarak tanımlamaktadır.

337 İrritabl bağırsak sendromu hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılanların % 83’ü şişkinlik ve kramp etkilerini bildirdi. Bu tür huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri kadınlarda ve kabızlık baskın IBS veya karışık IBS yaşayanlarda daha sıktı.

Laktoz ve diğer bazı gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmak, şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.

SONUÇ

Gaz ve şişkinlik en yaygın ve sinir bozucu huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri arasındadır. Beslenmeye dikkat etmek bu şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Gıda Toleransı Düşüklüğü

İrritabl bağırsak sendromu yaşayanların% 70 kadarı, belirli yiyeceklerin belirtileri tetiklediğini bildirmektedir.

Huzursuz barsak sendromu yaşayanların  üçte ikisi aktif olarak bazı yiyeceklerden uzak durmaktadır. Bazı yiyecekleri asla tüketmezler.

Bu yiyeceklerin hastalığı neden tetiklediği belirsizdir. Bu gıda intoleransları tam olarak alerji değildir ve tetikleyici yiyecekler sindirimde ölçülebilir farklılıklara neden olmaz.
SONUÇ

Barsak sendromunu tetikleyen gıdalar  herkes için farklı olsa da, laktoz ve glüten gibi gaz üreten gıdalar en yaygın olanlarıdır.

8. Yorgunluk ve Zor Uykuya Dalma

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerin yarısından fazlası sürekli yorgun olduğunu söylüyor.

Bilimsel bir çalışmada, İrritabl bağırsak sendromu tanısı konan 160 yetişkinde boş zamanlarını değerlendirmelerini engelleyen enerji düşüklüğü ortaya çıkmıştır.

85 yetişkinle yapılan başka bir çalışmada ise , huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri yoğunluğunun yorgunluğun şiddetini artırdığı görülmüştür.

İrritabl barsak sendromu yaşayanlarda ayrıca uyuyamama, sık sık uyanma ve sabahları huzursuz hissetme gibi uyku ile ilgili diğer sorunlar da yaygındır.

İrritabl barsak sendromu yaşayan 112 yetişkinle yapılan bir çalışmada,bunların % 13’ünün uyku kalitesinin yetersiz olduğu bildirilmiştir.

50 erkek ve kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada, IBS’si olanların bir saat daha uzun süre uyuduklarını, ancak sabahları IBS’si olmayanlardan daha az tazelenmiş olarak uyandıkları görülmüştür.

İlginç bir şekilde, yetersiz ve zayıf uyku ertesi gün daha şiddetli bağırsak ve karın kramplarına neden olmaktadır.
SONUÇ

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlar diğer insanlar ile karşılaştırıldığında daha az ve daha kalitesiz uyku uyumaktadırlar.  Yorgunluk ve kalitesiz uyku da daha fazla karın ve bağırsak kramplarına neden olmaktadır.

9. Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) ve Depresyon

Huzursuz bağırsak sendromu anksiyete ve depresyon ile bağlantılıdır.

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtilerinin zihinsel stresin bir ifadesi olup olmadığı veya IBS ile yaşamanın stresinin insanları psikolojik zorluklara daha yatkın hale getirip getirmediği belirsizdir.

Hangisi önce gelirse gelsin stres ve etkileri sindirim sistemi hareketlerini doğrudan etkiler.

94.000 erkek ve kadın ile  yapılan büyük bir çalışmada, İrritabl barsak sendromu yaşayanların %50 den fazlasında kaygı bozukluğu, %70 den fazlasında da depresyon görülmüştür.

Başka bir çalışmada, İrritabl barsak sendromu olan ve olmayan hastalarda stres hormonu kortizol düzeyleri karşılaştırılmıştır. Halka açık konuşma görevi verilen ibs hastalarının stres hormonlarında diğerlerine göre daha fazla artış görülmüştür.

Ayrıca, başka bir çalışmada anksiyete azaltma tedavisinin stresle beraber huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri bakımından azalma görüldüğü  ortaya çıkmıştır.

SONUÇ

İrritabl barsak sendromu, hem sindirim belirtilerini arttıran hem de anksiyeteyi arttıran sindirim sistemi belirtilerinin kısır döngüsünü üretebilir. Uyuşmazlık endişesi diğer belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Huzursuz (İrritabl) Bağırsak Sendromu Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Yaşam kalitenizi etkileyecek irritabl barsak sendromu belirtileriniz varsa, benzer belirtileri olan hastalıklardan ayrıştırılması ve kesin tanı konulması için doktora başvurunuz İrritabl barsak sendromu belirtileri 6 ay geçmeyen karın ağrısı, sürekli bağırsak hareketleri, karın ağrısına eşlik eden bağırsak hareketleridir. Bu belirtiler sonrasında doktorunuz huzursuz barsak sendromu tanısı koyabilir.

Doktorunuz sizi, sindirim hastalıklarında uzman olan bir gastroenteroloğa yönlendirebilir. Gastroentolog tetikleyicileri ve ne yaparsanız daha iyi olacağı konusunda fikir verebilir.

Sağlıklı beslenme, stres azaltma, egzersiz, bol su ve reçetesiz bağırsak düzenleyicileri kullanma  gibi yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir. Düzenli beslenme ıbs belirtilerini ciddi derecede azaltabilir.

Diğer tetikleyici yiyecekleri tanımlamak zor olabilir, çünkü bunlar herkes için farklıdır. Günlük bir yemek günlüğü tutmanız, hem hangi yemeklerin hem de hangi yiyeceklerin size iyi gelmediğini anlamak için faydalı olabilir.

Probiyotik takviyeler de huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri konusunda yardımcı olabilir.

Ayrıca, kafein, alkol ve şekerli içecekler gibi sindirim sistemini uyaran içeceklerden kaçınmak bazı kişilerde huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri konusunda yarar sağlayabilir.

Belirtileriniz yaşam tarzı değişiklikleri veya reçetesiz tedavilere cevap vermiyorsa, İrritabl barsak sendromu ilaçları kullanmanız gerekebilir.

Eğer irritabl bağırsak sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız, yiyecek ve belirtilerden oluşan  bir günlük tutmayı düşünün. Ardından, durumu teşhis  ve kontrol etmek için bu bilgileri doktorunuza gönderin.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) Nedir?

İrritabl bağırsak sendromu (IBS); karın ağrısı, şişkinlik, dışkıda mukoza, düzensiz bağırsak alışkanlıkları, ishal ve kabızlık gibi uzun süreli bir gastrointestinal bozukluktur.

İrritabl bağırsak sendromu aynı zamanda spastik kolit, mukus koliti ve sinir kolonu olarak da bilinir. Kronik (uzun süreli) bir hastalık olsa da, semptomlar yıllar boyu azalmaya eğilim gösterir.

Bu yazıda irritabl bağırsak sendromunun nedenleri ve tipleri, risk faktörleri, teşhis ve tedavisi ele alınmıştır.

İrritabl Bağırsak Sendromu Hakkında Hızlı Bilgiler:

İrritabl bağırsak sendromu ile ilgili bazı önemli noktalar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • İrritabl bağırsak sendromunun neden olduğu rahatsızlığa rağmen, genellikle ciddi komplikasyonlara yol açmaz.
 • Şu anda, irritabl bağırsak sendromu için herhangi bir tedavi mevcut değildir.
 • Duygusal durum irritabl bağırsak sendromunda önemli bir rol oynayabilir.
 • Alkol alımının azaltılması semptomları hafifletebilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

İrritabl bağırsak sendromunun neden olduğu kronik rahatsızlıklara rağmen, çoğu hastada ciddi komplikasyonlara yol açmaz. Bununla birlikte, uzun vadeli bir ağrı ve yorgunluk kaynağı olabilir.

Neyse ki, hastaların çoğunda hastalığın kontrolü daha iyi hale geldikçe semptomların düzeldiği görülür. Hastaların yalnızca küçük bir yüzdesi ciddi semptomlara sahiptir.

İrritabl bağırsak sendromu için herhangi bir tedavi yoktur. Tedavi, semptomların giderilmesine yöneliktir ve beslenme değişiklikleri içerir (kafein, süt ürünleri ve tatlandırıcılardan kaçınılması), rahatlama teknikleri, ilaçlar ve egzersiz.

Genellikle irritabl bağırsak sendromu 20-30 yaşlarındaki bireylerde gelişir. Ancak, her yaştan insanı etkileyebilir. Kadınlarda, erkeklere kıyasla iki katı fazla görülür.

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Üç çeşit irritabl bağırsak sendromu (IBS) vardır:

 1. Kabızlık ile irritabl bağırsak sendromu: Hasta karın ağrısı, rahatsızlık, şişkinlik, seyrek veya gecikmiş bağırsak hareketleri veya sert dışkılama yaşar.
 2. İshal ile irritabl bağırsak sendromu: Hastada karın ağrısı, rahatsızlık, tuvalete gitmek için acil bir ihtiyaç, çok sık yapılan bağırsak hareketi veya sulu, gevşek dışkı görülmektedir.
 3. Kabız ve ishal ile değişen irritabl bağırsak sendromu

Birçok hastada, zamanla irritabl bağırsak sendromu türleri arasında geçişler olur.

İrritabl bağırsak sendromu hastalarında yaşanan en yaygın semptomlar ve bulgular şunlardır:

 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik
 • Karın ağrısı ve kramplar (genellikle tuvalete gittikten sonra rahatlama olur)
 • Tuvalete gittikten sonra hasta bağırsaklarının tamamen boşaltılmadığını hissedebilir.
 • Fazla gaz
 • Makatta mukus
 • Acil tuvalete gitme dürtüsü
 • Karın şişkinliği

İrritabl barsak sendromu ne kadar sürer?” Çoğu semptom, yemek yedikten sonra daha da kötüleşir. Genellikle, ataklar 2-4 gün sürebilir ve daha sonra belirtiler düzelir veya tamamen kaybolur.

Belirtiler ve semptomları hastadan hastaya önemli derecede değişir. Genellikle diğer hastalık ve rahatsızlıklara benzerdir.

İrritabl bağırsak sendromu ayrıca bağırsak bölgesi dışındaki vücut bölümlerinde semptomların görülmesine neden olabilir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

Anksiyete veya depresyon, irritabl bağırsak sendromu hastalarında da görülebilir; genellikle semptomlar rahatsızlığa bağlıdır.

İrritabl Bağırsak Sendromu İçin Risk Faktörleri

Aşağıdaki kişilerde irritabl bağırsak sendromu olasılığı daha yüksektir:

 • Genç yetişkinler: Hastaların yaklaşık yarısı 25 yaşında ya da daha gençtir.
 • Cinsiyet: Kadınlarda, erkeklerden iki katı daha fazla görülür.
 • Aile öyküsü: Yakın akrabalarında irritabl bağırsak sendromuna olan kişilerde risk vardır.

İrritabl Bağırsak Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Uzmanlar, irritabl bağırsak sendromunun kesin nedenlerini bilmemekle birlikte, aşağıdaki unsurların tetiklediğini düşünmekteler:

 • Beslenme faktörleri
 • Çevresel faktörler
 • Genetik faktörler
 • Sindirim sistemini düzgün kontrol etmeyen merkezi sinir sistemi
 • Ağrıya aşırı duyarlı sindirim organları
 • Enfeksiyona alışılmadık cevap
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili sorun (muhtemelen enfeksiyona cevaba bağlı)
 • Vücuda gıda taşımak için kullanılan kaslarda hasar

Zihinsel ve duygusal faktörler: Kanıtlar, irritabl bağırsak sendromunda psikolojik ve duygusal faktörlerin muhtemelen büyük bir rol oynadığını göstermektedir. Travmatik bir deneyime sahip olan kişilerde bu rahatsızlığın ortaya çıkma riski daha yüksektir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Neden Olur?

İrritabl bağırsak sendromu olan bazı insanlar, bu hastalığı olmayan kişileri etkilemeyen uyaranlara şiddetle tepki gösterirler. Örnekler arasında şunlar olabilir:

Gıdalar: İrritabl bağırsak sendromu hastası olan çok sayıda kişi çikolata, süt veya alkol gibi kabızlığı veya ishale neden olan bazı ürünleri yedikten sonra semptomlarının daha da kötüleştiğini bildirir. Şişkinlik veya rahatsızlık, bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra, gazlı içeceklerden de kaynaklanabilir.

Süt ürünlerinden, şekersiz sakızlardan, bazı şekerlerden veya kafeinli ürünlerden aldıktan sonra kramp veya şişkinlik; laktoz (şeker), sorbitol veya kafein intoleransı nedeniyle olabilir ve irritabl bağırsak sendromu ile karıştırılmamalıdır.

Hormonlar: İrritabl bağırsak sendromu olan önemli sayıda kadın menstrüasyon anında semptomlarının daha kötüleştiğini bildirir.

Enfeksiyonlar: Gastroenterit de bu hastalığı tetikleyebilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Teşhisi ve Tanı Testleri

İrritabl bağırsak sendromu tanısı için özel bir görüntüleme veya laboratuvar testi yoktur. Tanı, IBS benzeri semptomlar üreten hastalıkları ortadan kaldırmayı ve hastanın semptomlarını sınıflandırmak için bir prosedür izlemeyi içerir.

Başlangıçta aşağıdaki diğer olası hastalıkları elemek için kan testi yapılabilir:

 1. Laktoz intoleransı
 2. İnce barsak bakteri üremesi
 3. Çölyak hastalığı

Birçok vakada, semptomlar öğrenilerek teşhis edilir.

Başka bir hastalık şüphesi uyandıracak belirli belirtiler veya semptomlar varsa, daha ileri tanı testleri gerekebilir. İşaret veya semptomlar şunları içerebilir:

 • Anemi
 • Rektum veya karında lokalize şişme
 • Kilo kaybı (açıklanamayan)

Yumurtalık kanseri öyküsü olan hastalarda, bağırsak alışkanlıklarındaki değişimin 6 haftadan uzun süre devam ettiği 60 yaşın üzerindeki hastalar gibi daha ileri testler gerekebilir.

İrritabl Barsak Sendromu İbs Belirtileri Nedir Ne Kadar Sürer Bitkisel Tedavi

İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) Nedir?

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) kalın bağırsağı olumsuz etkileyen, karın ağrısı, midede şişlik, gaz sancısı, kabızlık, ishal gibi belirtilere yol açan yaygın görülen bir sağlık sorunudur. İrrattbl bağırsak sendromunun diğer adları Huzursuz bağırsak sendromu, Hassas bağırsak sendromu ve IBS’dir.

Bu hastalığın belirtileri kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlıkdır. Bu durum genellikle bir yaşam boyu süren bir sorundur. İrratabl bağırsak sendromunun herhangi bir tedavisi yoktur fakat, beslenmede yapılan değişiklikler ve kullanılan ilaçlar, belirtileri kontrol etmeye yardımcı olur.

Hastalığın kesin oluşma nedeni bilinmemektedir fakat, yediğiniz yemeğin, bağırsağınızdan çok çabuk veya yavaş geçmesinden, bağırsaktaki sinirlerin aşırı hassas olmasından, stresten ve genetik nedenlerden kaynaklanabilir. Huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlar bu makalemizde geçen Prof. Dr.

İbrahim Saraçoğlu’nun irritabl bağırsak sendromu bitkisel tedavisi kürünü uygulayabilirler.

Huzursuz bağısak sendromu olan insanların uzak durması yiyecekler; süt ürünleri, yağlı yiyecekler, kafein, soda, alkol, kırmızı et, yapay tatlandırıcılar ve çeşitli sebze ve meyvelerdir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Irritabl Barsak Sendromu(IBS) Belirtileri Nelerdir?

 • Karın ağrısı veya krampları
 • Kabızlık
 • İshal
 • Şişkinlik
 • Sık sık gaz çıkartmak
 • Dışkınızda mukus bulunması
 • Çok yorgunluk ve enerji eksikliği
 • Bazı hastalarda, adet döneminde belirtiler daha da ağırlaşabilir
 • Çoğu IBS hastasında, yemekten sonra aşırı mide bulantısı, kusma görülebilir
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Endişe veya stress (stres yalnızca bu hastalığın oluşumuna katkı sağlamakla kalmaz, ayrıca stres sonucunda hastalık daha da kötüleşir)
 • Uyumakta zorlanma
 • Ağızda kötü bir tat
 • Kas ağrıları, özellikle bel bölgesinde
 • Cinsel istekte azalma ve diğer sorunlar
 • Vücut görüntü bozuklukları
 • Kalp çarpıntısı
 • Sık sık idrara çıkmak
 • Yedikten sonra hemen doymak
 • Mide ekşimesi
 • Dışkı kaçırmak

Huzursuz Bağırsak Sendromu Irritabl Barsak Sendromu(IBS) Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromunun kesin oluşma nedeni bilinmemektedir fakat, duygusal stres, bazı yemeklerin kişiye dokunması ve diğer etkenler, belirtilerini arttırabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda aşağıdaki nedenler bulunmuştur.

 • Duygusal stresin, huzursuz bağısak sendromu belirtilerini arttırdığı bulunmuştur.
 • Endişe, depresyon ve panik ataklar IBS olan insanlarda daha yaygındır.
 • Bağırsak işlevlerinde sıkıntılara beyindeki anormal sinyaller neden olabilir.
 • Karın ağrısı problemlerini ve kramplarını, bağırsak duvarındaki anormal kas spazmları açıklayabilir.
 • Midedeki rahatsızlığı acıya olan duyarlılığın artması açıklayabilir.
 • İnce bağırsakta aşırı fazla bakterinin bulunması fazla gaz ve ishale sebep olabilir.
 • Huzursuz bağırsak sendromu olan bir akraba, bu hastalığın oluşma şansını arttırabilir.
 • Bazı gıdalar kişiye dokunarak belirtileri arttırmaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Irritabl Barsak Sendromu(IBS) Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromunun tedavisi bu durumun neden kaynaklandığına göre değişir. Doktorunuz, belirtileri azaltmak için aşağıdaki ilaçları verebilir:

 • Yumuşatıcılarla, kabızlık önlenip, bağırsak hareketleri arttırılabilir.
 • İshal önleyici ilaçlarla, ishal engellenebilir.
 • Spazm giderici ilaçlarla, bağırsak duvarlarındaki kas spazmları önlenebilir ve karın krampları ve ağrısı giderilebilir.
 • Probiyotikler (sindirim sistemindeki sağlıklı bakteriler) belirtileri düşürebilir.
 • Çeşitli antidepresan ilaçları, fazla ağrıyı azaltabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Irritabl Barsak Sendromu(IBS) İçin Yaşam ve Beslenme Değişikliği

Yaşam tarzınızdaki ve diyetinizde yapacağınız değişiklikler, huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini giderebilir. Bu değişikliklerin gerçekleşmesi biraz uzun sürebilir fakat bunlar gerçekleştikten sonra belirtilerde kalıcı olarak düşüş gözlenecektir.

 • Belirtileri arttıran yiyeceklerden uzak durmak. Örnek olarak, süt, tahıl, alkol, kafein, gazlı içecekler, yapay tatlandırıcılar, kırmızı biber, yeşil soğan, fasulye ve lahana gibi gaz oluşturan yiyecekler verilebilir. Huzursuz bağırsak sendromuna karşı herkes için geçerli bir diyet yoktur fakat, hastalar bu gıdaları teker teker hayatlarından çıkartarak hangisinin kendisine dokunduğunu gözlemleyebilirler.
 • Fazla lif içeren sebze, meyve ve tam tahıllı gıdalar, dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önler.
 • Belirtileri arttıran gıdalara dikkat edip, bu gıdaları hayatınızdan çıkarın.
 • Gaza sebep olan gıdaları hayatınızdan çıkarın.
 • Az az ve sık sık yiyin.
 • Bol bol sıvı için.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Stresi azaltın.
 • Namaz kılmak gibi rahatlatan aktivitiler yapabilirsiniz.
 • Sigaradan kaçının.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Barsak Sendromu Kürü

Bir su bardağı klorsuz suda (klorsuz su yoksa marketten alacağınız pet şişe su da olur) 4-5 gram yani 1 tatlı kaşığı ebegümeci bitkisini 6 dakika kısık ateşte kaynatınız, ıIıyınca süzüp günde 2 kez içiniz. Bu içecek her defasında taze hazırlanmalıdır.

Hazımsızlık ve mide şişkinlikleri gibi sorunlarda çörek otunun yararları eski zamanlardan beri bilinmektedir. Saraçoğlu bu sorunu olanlar için düzenli çörekotu tüketmelerini öneriyor. Ayrıca bol su içilmesi, gaz yapan yiyeceklerden kaçınılması, daha çok egzersiz yapılması, sigaranın ve alkol alımının bırakılması, ve stresten uzak durulmasını öneriliyor.

DİREK DÜZ KAS GEVŞETENLER:

 • Mebeverine (Duspatalin, Duspaverin) bazı İBS semptomlarını giderirler
 • Trimebutin maleat (Debridat, Tribudat, Gismotal ) hem ishal hem de kabızlıkta kullanılır

KALSİYUM KANAL BLOKERLERİ:

 • Alverin sitrat (Meteospazmyl)
 • Pinaverium bromide (Dicetel)
 • Hyoscyamine. (buskopan, trankobuskas, spazmotek, molit)

Источник: https://selmasultan.com/huzursuz-irritabl-bagirsak-sendromu-ne-iyi-gelir-tedavisinde-kullanilan-ilaclar

İrritabl Barsak Sendromu (IBS) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Örnek Diyeti

İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) Nedir?

Bu yazımızda, sizler için irritabl barsak sendromu (ibs) nedir, belirtileri nelerdir, irritabl barsak tedavisi ve örnek diyeti nasıl uygulanır konuları hakkında bilimsel bilgilere yer verdir. Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

İrritabl Barsak Sendromu (IBS) Nedir?

İrritabl barsak sendromu, “ibs” olarakta bilinir. Orta yaş grubu ve özellikle kadınlarda görülen bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. Yaşam süresini kısıtlamayan fakat sık görülen bir hastalık kabul edilir.

Bu hastalıkta bütün sindirim sisteminde çeşitli sıkıntılar meydana gelebilir fakat bunların herhangi temel bir sebebi bulunmamaktadır. Daha çok yapısal değil sindirim sisteminin işlevsel bozukluğu şeklinde görülür. İrritabl barsak sendromu yalnızca kalın bağırsağı etkilemekle kalmayıp bütün sindirim sistemini etkilemektedir ve şiddetli sindirim şikayetleri şeklinde belirir.

Sanayileşmiş ülkelerin  yüzde yirmisinde hafif-orta olacak düzeylerde İrritabl barsak sendromu ibs hastalığı görülmektedir aynı zamanda kadınlarda neredeyse iki kat daha fazla görünmektedir.

Özellikle 20-30’lu yaşlarda en sık görülmeye başlar, aylarca yıllarca sürebilir. Bu ibs hastalığının daha çok bir barsak enfeksiyonu sonrası oluştuğu söylenmektedir.

Bu hastalığın kesin bir sebebi bilinmediği için kesin bir tedavi yöntemi de yoktur, barsaklarda kalıcı bir harabiyet de bırakmamaktadır.

İrritabl Barsak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

İrritabl barsak sendromunun bugüne kadar kesin bir sebebi belirlenmemiş olup sindirim sisteminde oluşturduğu rahatsızlıklarla belirlenebilir.

İnce barsakta daha çok sindirim ve emilimi yapılan yiyecek ve içicekler kalın bağırsağa geçer ve burada geriye kalan su ve minerallerin emilimi gerçekleşir ve geri kalanı dışkı olarak atılır.

Ancak bu hastalığa sahip olan bireylerde yenilen yiyecek ve içecekler sindirim sisteminden çok hızlı veya çok yavaş bir şekilde geçer dolayısıyla bu hastalarda dışkı sürekli ya ishal ya da kabızlığa sebebiyet verecek şekildedir bu durumda hastayı çok rahatsız eder.

Yine bu hastalarda sindirime yardımcı olan bakteri sayısı azdır bu da sindirimi zorlaştıran bir durumdur, bu hastalarda  barsak gazı oluşumu fazladır dolayısıyla bu gaz karında şişlik ve ağrı oluşumuna sebebiyet verir.

 • Stres
 • Kalın barsakta oluşan enfeksiyonlar
 • Divertikülit
 • Besinlere karşı görülen alerjiler
 • Az posalı yiyeceklerin tüketimi

Yukarıdaki gibi durumlar İrritabl barsa sendromu belirtilerinin açığa çıkmasını kolaylaştırır.

İrritabl Barsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kolonun aşırı ve ya düzensiz çalışması sonucu oluşan, anatomik ve organik bir bozukluk olmayıp fonksiyonel bir hastalık olan İrritabl barsak sendromu belirtileri bulunmaktadır.

Bu hastalık daha çok üç şekilde karşımıza çıkar;

 • Spastik kolit: Bu grupta kronik kabızlık ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda şiddetli katrın ağrısı ile seyreder. Abdominal gerginlik hissi ve dispepsi de oluşan belirtilerdendir. Bu kabızlıkla seyreden grup içerisinde sayılır.
 • Mukoz kolit: Bu grup içerisinde bulunan hastalarda daha çok kronik sulu diyare oluşumu vardır ve bu durumda karın ağrısı yok denecek kadar azdır. İshal ile seyreden grup da denebilir.
 • Spastik ve mukoz kolit: Bu grup içerisinde bulunan hastalarda dışkı dönüşümlü olarak diyare ve kabızlık olarak görülmektedir. Karışık seyreden durum da diyebiliriz.

İrritabl barsak sendromu genel bulguları arasında aşağıki sağlık durumları yer almaktadır.

 • Alt kadran karın ağrısı, bu ağrı yemek yenmesiyle artmaktadır ancak defekasyonla şiddeti azalmaktadır. Ağrının artmasıyla birlikte barsak hareketleri de artmaktadır ve gaita yumuşayabilir.
 • Karında gerginlik
 • Az miktarda dışkılama
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Hıçkırık
 • Bulantı
 • Pirozis
 • Çarpıntı
 • Baş dönmesi
 • Sık idrara çıkma hali
 • Halsizlik
 • İsteksizlik

IBS hastalarında görülen en etkili bulgu şiddetli karın ağrısıdır bunun yanında karında şişlik, acil dışkılama hissi, oluşan diyare ve kabızlık durumları hastayı zor duruma düşürmektedir. Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa İyi Gelen Besinler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İrritabl barsak sendromu belirtileri kişiden kişiye kişinin ne yediğine, ne kadar yediğine, duygusal durumuna, kadınlardaki adet durumuna göre farklılık gösterebilmektedir dolayısıyla kesin ibs hastalığı tanısının konulabilmesi ancak kesin ve iyi bir gözleme bağlı olarak yapılır. Bunun için hasta mutlaka doktor gözetiminde bulunmalıdır.

İrritabl Barsak Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İrritabl barsak sendromu tedavisi yapılabilmesi için hastayla iyi bir iletişim kurulabilmelidir. Tedavi süreci ise kişiden kişiye farklılık gösteren semptomlara bağlı olarak değişir. Bu hastalığa özgü herhangi bir ilaç ya da diyet yoktur. Düzenli  ve yeterli yapılan uyku, egzersiz ve beslenme en olumlu sonuçları doğuracaktır.

 • Akupunktur: Kesin  bir kanıtın olmamasıyla birlikte yapılan çalışmalar akupunkturun IBS tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Probiyotikler: Yapılan araştırmalara göre bazı probiyotiklerin karında oluşan şişkinlik, gaz ,karın ağrısı semptomlarını azalttığı belirtilmektedir.

İrritabl Barsak Sendromu (IBS) Diyet tedavisi:

IBS hastalarına verilecek diyette enerji ve besin öğeleri hastanın gereksinimine göre verilmelidir. Verilecek olan diyet kişinin semptomlarına göre düzenlenmelidir.

Örneğin diyare sorunu yaşayan bir birey için diyette bulunan yağ barsak hareketlerini artırıp ishale neden olabileceği için diyet yağı azaltılmalıdır.

Yine posa barsak hareketlerini artırabileceğinden dolayı diyetin posası da az olmalıdır.

Tam tersi hastada diyare yerine kabızlık sorunu varsa diyetin posası artırılmalıdır. Günde ortalama verilen 20 g kepek semptomları yüzde seksen oranında düzeltmeye yardımcı olur. Bu hastaların diyetinde öğün sayısının artırılması yarar sağlayacaktır. Azar azar ve sık beslenme modeliyle diyet günde 5-6 öğün olacak şekilde düzenlenmelidir.

Lahana , turp vb gaz yapan besinler karbonatlı içecekler, alkol, sigara , acı olan baharatlardan uzak durulmalıdır aynı zamanda çiğ sebze ve meyveler , süt ürünleri bazı bireylerde semptomları artırdığından dolayı hastaya dikkatli bir şekilde verilmelidir. Aşağıda bulunan bazı besinler semptomları artırıcı özellikte olabilmektedir bu besinler denenerek dikkatli bir şekilde verilmelidir.

 • Tuzlanmış – tütsülenmiş etler
 • Kabuklu deniz hayvanları
 • Sirke
 • Kahve
 • Çikolata
 • Soğan
 • Mısır
 • Turunçgiller
 • Buğday
 • Yulaf
 • Çavdar
 • Çay
 • Sirke
 • Katkı maddeleri

Dolayısıyla  gerekirse bu besinlerden uzak durulmalıdır.

Nane yağı: IBS tedavisi semptomları düzeltmek amacıyla kullanılan bu bitkisel yağın bir çok faydası olup ancak doktora danıştıktan sonra kullanılmalıdır.

İrritabl barsak sendromu tedavisinde bazı öneriler:

 • Beslenme düzeni 3 ana 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğün şeklinde düzenlenmeli böylece az ve sık beslenme sağlanmış olur.
 • Öğünler belli bir düzen içinde olmalı, atlanmamalı ve gece geç yemek yenmemelidir.
 • Yemekler yavaş bir şekilde iyice çiğnenerek yenilmelidir.
 • Stresten uzak durulmalıdır.

  Dinlendirici faaliyetler yapılmalı ve bisiklet, yürüyüş, yüzme gibi aktivitelere katılınmalıdır.

 • Çok soğuk ve çok sıcak olmama şartıyla gün içerisinde azar azar su tüketilmelidir.
 • Probiyotik yoğurt ayran, kefir gibi ürünler diyete konulmalıdır.

  (Ev Yapımı Probiyotik Yoğurt Tarifi)

 • Gaz oluşumuna neden olabilecek ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • İshal varsa elma, şeftali ve ayva kabuksuz tüketilmeli yine muzda ishale iyi gelen meyvelerdendir. Aynı zamanda şekerden de uzak durulmalı, yoğurt tüketimi artırılmalıdır.
 • Gazlı içecekler, kafein ve çiğ sebzeler azaltılmalıdır.

 • Düzenli bir uyku ve düzenli bir yaşam tarzı da iyi gelir.

Örnek IBS – İrritabl Barsak Sendromu Diyeti

Hazırlanan örnek diyet listesi tüketimi serbest olan bütün besinleri içermektedir. Ancak porsiyon ölçülerinin kişinin kilo, boy, yaş, cinsiyet değerlerine göre farklılık göstermesi gerekir. Semptomların en aza indirilmesi ve ortadan kaldırılması için besin çeşitlerine dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kahvaltı: 

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 2 yemek kaşığı lor peyniri
 • Domates-salatalık(yağsız)
 • 1-2 dilim beyaz ekmek veya glütensiz ekmek

Kuşluk:

 • ½ muz veya 1 portakal veya 2 dilim ananas veya ½ ayva veya 2 adet mandalina

Öğlen:

 • 100-120 gr ızgara veya haşlama sığır, dana, koyun, tavuk, hindi eti, balık
 • Salata (marul, domates, salatalık, biber, dereotu)
 • 1-2 dilim beyaz/glütensiz ekmek veya 3 kaşık pirinç pilavı

İkindi: 

Akşam:

 • 8 kaşık sebze yemeği (semizotu, kabak, patlıcan, ıspanak, kereviz,pazı)
 • Salata (marul, domates, salatalık, biber, dereotu)
 • 1-2 dilim beyaz/glütensiz ekmek veya 3 kaşık pirinç pilavı

Gece:

 • ½ muz veya 1 portakal veya 2 dilim ananas veya ½ ayva veya 2 adet mandalina

Ayrıca, bir önceki Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Hipertansiyona İyi Gelen Yiyecekler başlıklı yazımıza göz atabilir. Hipertansiyon durumunda beslenme hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:

Источник: https://aysetugbasengel.com/irritabl-barsak-sendromu-ibs-nedir-belirtileri-tedavisi-diyeti/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.