İrritabl Bağırsak Sendromunun Nedenleri ve Belirtileri

içerik

İrritabl bağırsak sendromu

İrritabl Bağırsak Sendromunun Nedenleri ve Belirtileri

     İBS (İrritabl Barsak Sendromu) İBS yani “İrritabl Barsak Sendromu”, karın ağrısı, şişkinlik ve barsak alışkanlığı değişiklikleri ile seyreden ve sık karşılaşılan bir barsak hastalığıdır.

Bu belirtilerden karın ağrısı ve şişkinlik genellikle tüm hastalarda görülürken, barsak alışkanlıkları değişiklikleri, bazı hastalarda kabızlık, bazılarında ise ishal olarak ortaya çıkar.

Ayrıca her iki şikayeti de zaman zaman yaşayan hastalar da vardır.

    İBS yapısal (organik) değil fonksiyonel bir bozukluk olarak değerlendirilir. Ağrı, şişkinlik ve dışkılama alışkanlığında bozukluk olan kişilerde yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir organik bozukluk veya patolojik bulgu olmaması genellikle IBS’yi düşündürür. Bu nedenle hekime ayrıntılı bilgi vererek şikayetleri dile getirmek teşhisi oldukça kolaylaştıran bir yoldur.

  İBS, daha sonra ciddi rahatsızlıklara dönüşme(kanser, vb) gibi bir risk taşımamakla beraber, hastaların yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir.

Çok sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen, hekime başvurmadan, bunu bir yaşam biçimi olarak kabul edenlerin sayısı oldukça fazladır.

Oysa IBS hastaları belirtiler nedeniyle işe-okula gidememe, sosyal yaşantılarına ara verme-erteleme, tatillerini yarıda bırakma gibi sorunları çok sık yaşarlar.

  ABD’de yapılan bir araştırmaya göre IBS soğuk algınlığından sonra işe-okula gidememe nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Ayrıca yine yapılan bir çalışmada IBS hastalarının yaşam kalitelerinin ileri düzeyde böbrek yetmezliği hastaları kadar bozulmuş olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle rahatsızlıkları dile getirmek ve bir hekime başvurmak çok önemlidir.

  İBS, tüm toplumlarda ve her 2 cinste de görülmektedir. Daha önce yapılan açıklamalarda kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğü iddia edilse de son yapılan çalışmalarda erkeklerde görülme sıklığının az olmasının sebebinin, şikayetleri nedeniyle hekime başvuran erkeklerin daha az olmasından kaynaklanabileceği açıklanmıştır.

Rahatsızlıklar genel olarak 45 yaş öncesinde görülmeye başlar. Toplumda görülme sıklığı ortalama %10 olarak kabul edilebilir. Bu oranın gelişmiş ülkelerde daha fazla olduğu bilinmektedir.

Ancak gelişmiş ülkelerde daha sık görülmesinin nedeni gerçekten hastalığın daha sık oluşu ile mi, yoksa kişilerin sağlıklarına daha çok önem vermeleri ve şikayetlerini daha iyi ifade etmeleri, ya da yaşam kalitelerinin yükselmesi ile mi ilgili olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Ülkemizin değişik bölgelerinde yapılan çalışmalarda toplumdaki sıklığının %6.3-19.1 arasında olduğu sağlanmıştır. Ortalama olarak ülkemizdeki sıklığının batı toplumlarındakine benzer şekilde %10 olduğunu söyleyebiliriz.

  İrritabl Bağırsak Sendromunun nedenleri nelerdir?                   

    Uzun yıllar yapılan araştırmalara rağmen IBS’nin nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Hastalarda yapılan tetkikler sonucunda organik olarak tamamen normal olunması, psikolojik, fizyolojik ve beslenme şeklinden kaynaklanan nedenlere bağlı olabileceğini düşündürmektedir.

Kişiden kişiye şikayetlerin artma nedenleri farklılık gösterse de, sindirim sistemi ile ilgili bir bozukluk olduğundan, yiyecekler büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber en sık görülen tetikleyiciler:

– Liften yetersiz beslenme

– Belirli yiyeceklere karşı hassasiyet ( Yiyecek İntoleransı)

– Stres 

– Sigara 

– Alkol 

– Adet dönemi 

– Öğün atlama ve birden çok yemek yeme 

– Enfeksiyonlar 

– Antibiyotik kullanımı ve diğer ilaçlar

      Ayrıca genel hasta eğilimlerinden yola çıkarak mevsimsel değişiklikler, soğuk hava gibi nedenlerin de IBS belirtilerini tetiklediği öngörülebilir.

  İrritabl Bağırsak Sendromunun (Spastik kolon) belirtileri nelerdir? 

   IBS’nin en önemli belirtilerini 4 ana grupta toplayabiliriz. Bunlar:

– Karın Ağrısı: Künt bir ağrı şeklinde veya kramplar şeklinde oluşur. Ağrılar dalgalar halinde gelir gider. Genellikle yemeklerden sonra çok yoğun hissedilir. Gaz çıkarma veya tuvalet ihtiyacını giderme ile rahatlama hissedilir.

– Şişkinlik: IBS hastaları, normal kişilere göre daha fazla gaz üretmeseler de gaz barsaktan çıkamadığı için rahatsızlık yaratır. Genellikle yemekten hemen sonra başlayarak gün boyunca barsaktan gürültülü sesler gelmesi, karın bölgesinde sıkışıklık ve giysilerin rahatsız etmesi gibi durumlar ile devam eder.

– Barsak Alışkanlığı Bozukluğu ( Kabızlık ve/veya İshal) : IBS hastalarında en sık görülen belirtilerdendir. Dışkı küçük, katı ve mukusla(barsak mukozasından salgılanan sümüksü bir madde) kaplı olabilir.

Barsak duvarındaki mukus üreten bezler ağır hareket eden, saatlerce barsak içinde kalan küçük katı dışkı parçacıklarıyla uzun temas sonrasında aşırı uyarılır ve bu yüzden çok mukus salgılarlar.

Bazen sadece mukus da çıkarılabilir.

– Şikayetlerin altında yatan organik bir sebebe rastlanmaması

    Bunlar ile beraber görülebilecek diğer belirtiler ise şöyledir:

– Dışkılama sonrası ağrının azalması

– Dışkılama sayısında ya da dışkı kıvamında değişiklik

– Sık dışkılama isteği veya tam boşalmama hissi (tenesmus)

– Sık idrara çıkma ve acil idrar yapma ihtiyacı

– Bulantı 

    Ayrıca sindirim sistemi dışında da şikayetler olabilir: 

– Dispareüni (Cinsel ilişki sırasında ağrı)

– Dismenore ( Adet ağrısı)

– Sırt ve başağrısı 

– Nefes darlığı, hırıltılı soluma

– Göğüste ağrı ve çarpıntı

– Yorgunluk / Halsizlik

– Sinirlilik hali

      IBS’yi tamamen ortadan kaldırıcı bir tedavi yoktur. Ancak tedavi, belirtilerin şiddetini azaltmaya ve tekrarlamasını önlemeye yönelik olarak başarılı olmaktadır. Amaç hastaların günlük yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşam kalitelerinin bozulmamasının sağlanmasıdır. Bu nedenle şikayetler olduğu dönemde hekim tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

         Daha önceki yıllarda belirtilerin çok çeşitli olması nedeniyle her belirti için farklı ilaç kullanımı önerilebilmekteydi.

Ancak günümüzde hem kabızlığı gidermeye hem de barsaklardaki aşırı duyarlılık ve şişkinlik hissini gidermeye yönelik olarak aynı ilaç kullanılabilmektedir.

Bu tür bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılan Trimebutin, IBS belirtilerinin tümü ile başa çıkmada özellikle etkili olmaktadır.

        İlaç tedavisinin yanında kişilerin özellikle yedikleri besinlere dikkat etmeleri de rahatsızlığı azaltıcı bir unsurdur. IBS hastalarına genellikle diyet önerilmez, zira diyetlerin hastalarda şişkinliği artırdığı veya strese yol açarak tetikleyici olduğu yönünde bazı inanışlar mevcuttur.

Cambridge Addenbrooke Hastanesi’nde yiyecek intoleransı (hassasiyeti) olan hastalar üzerinde yapılan araştırmada IBS hastalarında şikayetleri özellikle artıran bazı yiyecekler saptanmıştır. Bunlar sırasıyla buğday, mısır, süt, peynir, yulaf, kahve, çavdar, yumurta, çay ve narenciyedir. Bu yiyeceklerden uzak durmak hastalığın tedavisini kolaylaştıracaktır.

Elbette en önemli tetikleyicilerden biri olan stres ile başa çıkmaya çalışmak da kişilere fayda getirecektir.

  İrritabl Bağırsak Sendromunun tedavisi                      

Rahatsızlığınızı artırdığını düşündüğünüz yiyecek ve içiceklerden uzak durun

           IBS hastalarının kişiden kişiye değişmekle beraber bazı yiyeceklere hassasiyet gösterdiği gözlenmiştir. Bu nedenle rahatsızlığınızı arttırdığını düşündüğünüz yiyecekleri belirleyerek bu yiyeceklerden uzak durmaya çalışmak yarar getirecektir.

Eğer henüz böyle bir tespitiniz yoksa rahatsızlığınızın başladığı zamanlarda hangi yiyecekleri tüketmiş olduğunuzu not ederek bir süre sonra, bu yiyecekleri belirleyebilirsiniz.

Ancak doktorunuza danışmadan özellikle ana gıdaları kesmek vücudunuzu güçsüz bırakabileceğinden, elde ettiğiniz sonuçları doktorunuzla paylaşmakta fayda vardır.

Sık sık ama az yiyin

              Sindirim sisteminizi büyük ana yemekler ile yormak yerine sık sık ama az yemeye gayret gösterebilirsiniz. Böylece 3 ana öğün ile çok yemek yerine, öğünleri bölerek tüm güne yayabilirsiniz. Bu öğünlerden sonuncusu olan akşam yemeği en hafif öğün olmalıdır. Ayrıca yemeği uyku saatinden birkaç saat önce yemek rahatlatıcı bir unsurdur.

Düzenli Yemek Yiyin

        Yemek saatlerinin düzenlenmesi ve öğün atlamadan beslenmek barsakların düzenli çalışmasını sağlar.  Özellikle kahvaltı, barsaklarınızı çalışmak üzere uyaran önemli bir öğündür. Bu nedenle bir meyva veya küçük bir sandviç ile bu öğünde mutlaka birşeyler yenmesi gerekir.

Bol Su İçin

              Su, kabızlığı önlemede oldukça etkilidir. Ayrıca IBS’ li hastaların sık sık yaşadığı ishal de sıvı kaybını artırır. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su içerek sindirime yardımcı olabilirsiniz.

Gaz Yapan Yiyecekleri Az Tüketin

            Özellikle yoğun gaz şikayeti olan hastaların, baklagilleri, fasulye, bezelye, nohut, vb yiyecekleri daha az tüketmesi bu şikayetin azalmasını sağlayacaktır.

Daha Çok Egzersiz Yapın

            Egzersiz yapmanın IBS belirtileri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca hareketi artırarak , yürüyüş, hafif koşular, yüzme gibi aktivitelere zaman ayırmanız hem belirtileri azaltacak hem de sağlıklı yaşam dengenizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Sigarayı Bırakmaya Çalışın

            Sigaranın, diğer pek çok zararları ile beraber sindirim sistemi üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle eğer sigara kullanıyorsanız, en azından atak dönemlerinde azaltmak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Alkol alımında limitleri aşmamaya çalışın

             Fazla alkol alımı barsakları olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hafif alkollü içecekleri tercih etmek ve aşırıya kaçmamak gerekir.

Stresten uzak durmaya çalışın

       Stres, artık yoğun günlük hayatın bir parçası haline geldiyse de küçük önlemler ile hayatımızdan uzaklaştırmamız gereken bir unsur olduğu tartışılmaz bir gerçek. Özellikle IBS’nin önemli tetikleyicileri arasında bulunan stresten uzak durmak için deneyebileceğiniz birkaç yöntem olabilir:

– Yemeklerinizi sakin ortamlarda, yavaş yavaş yiyin

– Stres ile başa çıkmanızı kolaylaştıracak yöntemler kullanın: Meditasyon, yoga veya en azından sevdiğiniz bir müzik eşliğinde aktivitelerinizi gerçekleştirme gibi…

– Masaj: Mümkünse tüm vücudunuza uygulanacak bir masaj ile rahatlayabilirsiniz. Ancak IBS ile ilgili belirtiler sırasında da karnınızı dairesel hareketler ile ovarak kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Belirtilerin azalması stresinizi de azaltacaktır.

Özellikle Tercih Edebileceğiniz Yiyecekler

– Meyve ve sebzeler (Narenciye hariç)

– Kepekli pirinç, pirinç unu

– Tahıllar

– Su 

– Bitkisel çaylar 

– Tavuk 

– Balık

– Patates, patates unu 

– Doğal yoğurt 

– Ayçiçeği çekirdeği ve balkabağı çekirdeği, keten tohumu, susam

– Bol su 

Kaçınmanız Gereken Yiyecek ve İçecekler

– Peynir

– Süt 

– Kafein içeren içecekler ( Çay, kahve, kola)

– Çikolata 

– Aşırı şekerli, çok yağlı, aşırı baharatlı ve mayalı yiyecekler 

– Kırmızı et 

– Kuru meyve 

– Alkollü içecekler 

– Suni tatlandırıcılı, diyet yiyecek ve içecekler 

– Buğday ve elenmemiş buğday unundan yapılmış yiyecekler(beyaz ekmek, beyaz makarna, bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler)

© 2016 Prof.Dr.Oya Uygur Bayramiçli Resmi Web Sitesidir.Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitede yer alan kayıtlar bilgi amaçlıdır. Doğrudan doktor tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

Bağdat cad , Konak apt. No:189/8  Çiftehavuzlar /Kadıköy/İstanbul.

Источник: https://www.oyabayramicli.com/irritabl-bagirsak-sendromu

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

İrritabl Bağırsak Sendromunun Nedenleri ve Belirtileri

İrritabl bağırsak sendromu (IBS); karın ağrısı, şişkinlik, dışkıda mukoza, düzensiz bağırsak alışkanlıkları, ishal ve kabızlık gibi uzun süreli bir gastrointestinal bozukluktur.

İrritabl bağırsak sendromu aynı zamanda spastik kolit, mukus koliti ve sinir kolonu olarak da bilinir. Kronik (uzun süreli) bir hastalık olsa da, semptomlar yıllar boyu azalmaya eğilim gösterir.

Bu yazıda irritabl bağırsak sendromunun nedenleri ve tipleri, risk faktörleri, teşhis ve tedavisi ele alınmıştır.

İrritabl Bağırsak Sendromu Hakkında Hızlı Bilgiler:

İrritabl bağırsak sendromu ile ilgili bazı önemli noktalar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • İrritabl bağırsak sendromunun neden olduğu rahatsızlığa rağmen, genellikle ciddi komplikasyonlara yol açmaz.
 • Şu anda, irritabl bağırsak sendromu için herhangi bir tedavi mevcut değildir.
 • Duygusal durum irritabl bağırsak sendromunda önemli bir rol oynayabilir.
 • Alkol alımının azaltılması semptomları hafifletebilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

İrritabl bağırsak sendromunun neden olduğu kronik rahatsızlıklara rağmen, çoğu hastada ciddi komplikasyonlara yol açmaz. Bununla birlikte, uzun vadeli bir ağrı ve yorgunluk kaynağı olabilir.

Neyse ki, hastaların çoğunda hastalığın kontrolü daha iyi hale geldikçe semptomların düzeldiği görülür. Hastaların yalnızca küçük bir yüzdesi ciddi semptomlara sahiptir.

İrritabl bağırsak sendromu için herhangi bir tedavi yoktur. Tedavi, semptomların giderilmesine yöneliktir ve beslenme değişiklikleri içerir (kafein, süt ürünleri ve tatlandırıcılardan kaçınılması), rahatlama teknikleri, ilaçlar ve egzersiz.

Genellikle irritabl bağırsak sendromu 20-30 yaşlarındaki bireylerde gelişir. Ancak, her yaştan insanı etkileyebilir. Kadınlarda, erkeklere kıyasla iki katı fazla görülür.

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Üç çeşit irritabl bağırsak sendromu (IBS) vardır:

 1. Kabızlık ile irritabl bağırsak sendromu: Hasta karın ağrısı, rahatsızlık, şişkinlik, seyrek veya gecikmiş bağırsak hareketleri veya sert dışkılama yaşar.
 2. İshal ile irritabl bağırsak sendromu: Hastada karın ağrısı, rahatsızlık, tuvalete gitmek için acil bir ihtiyaç, çok sık yapılan bağırsak hareketi veya sulu, gevşek dışkı görülmektedir.
 3. Kabız ve ishal ile değişen irritabl bağırsak sendromu

Birçok hastada, zamanla irritabl bağırsak sendromu türleri arasında geçişler olur.

İrritabl bağırsak sendromu hastalarında yaşanan en yaygın semptomlar ve bulgular şunlardır:

 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik
 • Karın ağrısı ve kramplar (genellikle tuvalete gittikten sonra rahatlama olur)
 • Tuvalete gittikten sonra hasta bağırsaklarının tamamen boşaltılmadığını hissedebilir.
 • Fazla gaz
 • Makatta mukus
 • Acil tuvalete gitme dürtüsü
 • Karın şişkinliği

İrritabl barsak sendromu ne kadar sürer?” Çoğu semptom, yemek yedikten sonra daha da kötüleşir. Genellikle, ataklar 2-4 gün sürebilir ve daha sonra belirtiler düzelir veya tamamen kaybolur.

Belirtiler ve semptomları hastadan hastaya önemli derecede değişir. Genellikle diğer hastalık ve rahatsızlıklara benzerdir.

İrritabl bağırsak sendromu ayrıca bağırsak bölgesi dışındaki vücut bölümlerinde semptomların görülmesine neden olabilir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

Anksiyete veya depresyon, irritabl bağırsak sendromu hastalarında da görülebilir; genellikle semptomlar rahatsızlığa bağlıdır.

İrritabl Bağırsak Sendromu İçin Risk Faktörleri

Aşağıdaki kişilerde irritabl bağırsak sendromu olasılığı daha yüksektir:

 • Genç yetişkinler: Hastaların yaklaşık yarısı 25 yaşında ya da daha gençtir.
 • Cinsiyet: Kadınlarda, erkeklerden iki katı daha fazla görülür.
 • Aile öyküsü: Yakın akrabalarında irritabl bağırsak sendromuna olan kişilerde risk vardır.

İrritabl Bağırsak Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Uzmanlar, irritabl bağırsak sendromunun kesin nedenlerini bilmemekle birlikte, aşağıdaki unsurların tetiklediğini düşünmekteler:

 • Beslenme faktörleri
 • Çevresel faktörler
 • Genetik faktörler
 • Sindirim sistemini düzgün kontrol etmeyen merkezi sinir sistemi
 • Ağrıya aşırı duyarlı sindirim organları
 • Enfeksiyona alışılmadık cevap
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili sorun (muhtemelen enfeksiyona cevaba bağlı)
 • Vücuda gıda taşımak için kullanılan kaslarda hasar

Zihinsel ve duygusal faktörler: Kanıtlar, irritabl bağırsak sendromunda psikolojik ve duygusal faktörlerin muhtemelen büyük bir rol oynadığını göstermektedir. Travmatik bir deneyime sahip olan kişilerde bu rahatsızlığın ortaya çıkma riski daha yüksektir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Neden Olur?

İrritabl bağırsak sendromu olan bazı insanlar, bu hastalığı olmayan kişileri etkilemeyen uyaranlara şiddetle tepki gösterirler. Örnekler arasında şunlar olabilir:

Gıdalar: İrritabl bağırsak sendromu hastası olan çok sayıda kişi çikolata, süt veya alkol gibi kabızlığı veya ishale neden olan bazı ürünleri yedikten sonra semptomlarının daha da kötüleştiğini bildirir. Şişkinlik veya rahatsızlık, bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra, gazlı içeceklerden de kaynaklanabilir.

Süt ürünlerinden, şekersiz sakızlardan, bazı şekerlerden veya kafeinli ürünlerden aldıktan sonra kramp veya şişkinlik; laktoz (şeker), sorbitol veya kafein intoleransı nedeniyle olabilir ve irritabl bağırsak sendromu ile karıştırılmamalıdır.

Hormonlar: İrritabl bağırsak sendromu olan önemli sayıda kadın menstrüasyon anında semptomlarının daha kötüleştiğini bildirir.

Enfeksiyonlar: Gastroenterit de bu hastalığı tetikleyebilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Teşhisi ve Tanı Testleri

İrritabl bağırsak sendromu tanısı için özel bir görüntüleme veya laboratuvar testi yoktur. Tanı, IBS benzeri semptomlar üreten hastalıkları ortadan kaldırmayı ve hastanın semptomlarını sınıflandırmak için bir prosedür izlemeyi içerir.

Başlangıçta aşağıdaki diğer olası hastalıkları elemek için kan testi yapılabilir:

 1. Laktoz intoleransı
 2. İnce barsak bakteri üremesi
 3. Çölyak hastalığı

Birçok vakada, semptomlar öğrenilerek teşhis edilir.

Başka bir hastalık şüphesi uyandıracak belirli belirtiler veya semptomlar varsa, daha ileri tanı testleri gerekebilir. İşaret veya semptomlar şunları içerebilir:

 • Anemi
 • Rektum veya karında lokalize şişme
 • Kilo kaybı (açıklanamayan)

Yumurtalık kanseri öyküsü olan hastalarda, bağırsak alışkanlıklarındaki değişimin 6 haftadan uzun süre devam ettiği 60 yaşın üzerindeki hastalar gibi daha ileri testler gerekebilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromuna ne iyi gelir?” Hastalığın sebeplerinin ne olduğu kesin olarak bilinmediğinden, tedavinin amacı semptomların hafifletilmesi ve hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Bu, genellikle stres yönetimini öğrenmenin yanı sıra; bazı diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini de içerir.

Beslenme: Yeme alışkanlıklarındaki bazı değişiklikler semptomların kontrolünde önemli ölçüde yardımcı olabilir. Ne yazık ki, herkes için etkili bir irrtabl bağırsak sendromu diyeti yoktur. Hasta, optimum beslenme sağlanıncaya kadar deneme yanılma sürecinden geçmek zorunda kalınabilir.

Doktorlar, tüketilen gıdaları ve bunların etkisini ayrıntılarıyla anlatan bir gıda günlüğü tutmalarını önerir. Sonunda, birey büyük tetik yiyecekleri belirleyebilir ve onlardan kaçınabilir.

Lif: Bazı irritabl bağırsak sendromu hastaları daha fazla lif tüketmek zorunda kalabilirken; diğerleri tersini yapmak zorunda kalabilirler.

Aşağıdakiler semptomları azaltmaya yardımcı olabilir:

 • İshale neden olabilecek sorbitollerden kaçının. Bazı sakızlarda, diyet gıdalarında ve şekersiz tatlılarda bulunur.
 • Gaz veya şişkinlik problemi varsa, yulaf temelli gıdaları daha fazla tüketin.
 • Öğün atlamayın.
 • Alkol alımını en az seviyede tutun.
 • Soda alımını minimumda tutun.
 • Taze meyve alımını sınırlayın (bunun için bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir).
 • Çay ve kahve alımını günlük en fazla üç fincanla sınırlayın.
 • Sıvı alımının yeterli olduğundan emin olun. Bu genellikle günde en az sekiz bardak sıvı içmek demektir (değişebilir).
 • Yemekler her gün aynı saatte yenilmelidir.
 • Yavaş yiyin.

Egzersiz: Bazı hastalar, egzersizin belirtileri hafifletmesine yardımcı olduğunu bildirir.

Probiyotikler: Bunlar bazı irritabl bağırsak sendromu hastalarına yardımcı olabilir. Probiyotiklerin faydaları görünmesi yaklaşık 4 hafta alır.

Anksiyete ve stres: İrritabl bağırsak sendromlu önemli sayıda insanın semptomları şu yöntemlerle hafifleyebilir:

 • Egzersizler veya meditasyon da dahil olmak üzere gevşeme teknikleri
 • Tai Chi veya yoga gibi belirli fiziksel aktiviteler
 • Düzenli egzersiz
 • Stres danışman desteği almak

İlaçlar: Bazı ilaçlar, belirtilerin hafifletilmesinde kullanılabilir.

İrritabl bağırsak sendromu hastalığına dair araştırmalar devam etmektedir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/irritabl-bagirsak-sendromu/

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İrritabl Bağırsak Sendromunun Nedenleri ve Belirtileri

Beslenmek enerji almak için gereklidir. Besinlerin sindirilmesini ve kana karışmasını sağlayan sindirim sistemidir. Her organ gibi sindirim sistemindeki mide ve bağırsaklar gibi organlar da bozulup hastalanabilir.  Bağırsaklarda bir bozukluk gözlenmese ve testler normal çıksa bile bazı kişiler şişlik, kabızlık,  ishal, karın ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşayabilir.

İşte bu duruma irritabl bağırsak sendromu adı verilir. Hastaların yaşadığı sıkıntılar gaz çıkarmayla veya dışkılamayla geçmektedir.  Toplumun % 15’lik bir kesimi bu irritabl bağırsak sendromundan ya da başka bir deyişle hassas bağırsak sendromundan şikâyetçidir.

 Bağırsak alışkanlığı değişen ve belirtilen sıkıntıları yaşayan kişilerin gitmesi gereken bölüm gastroenteroloji kliniğidir.

İrritabl Bağırsak Sendromunun Nedenleri

Altta yatan bir başka hastalık olmadığı halde yaygın görülen irritabl bağırsak sendromunda bağırsak hareketleri düzensizdir. Karnında rahatsızlık ve bağırsaklarda şişkinlik hisseden hastalar acil olarak tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir.

Her insanda ince bağırsaklardan gelen sindirilmiş besinler kalın bağırsağa ulaştırılır. Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olan kalın bağırsağa ulaşan sindirilmiş besinlerden oluşan karışım yani kimustaki fazla su, vitaminler ve inorganik maddeler emilir ve posa oluşur.

 Dışarıya atılması gereken ve bir süre bağırsakta bekletilen dışkı koyulaşır ve bir miktar katılaşır.  Dışkı bir yandan da yavaş yavaş rektuma doğru ilerler.

Kalın bağırsağın sonunda dışkının atıldığı anüs bulunur. Kalın bağırsaklar kan damarları ve sinirler bakımından zengindir. Ayrıca yapısında istem dışı çalışan düz kaslar bulunur. Bağırsakların çalışması elektriksel aktiviteyle, hormonlar ve sinirlerle denetlenir.

Besinlerin rektum ve anüse doğru ilerlemesini, bağırsak hareketlerini ve dışkılamayı sağlayan bağırsak kaslarının kasılmasıdır.  Organik bir sebep olmadığı halde irritabl bağırsak sendromunun stres ve duygusal çatışmalardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu sendromu yaşayanlarda kalın bağırsaklar normale göre çok hassastır ve basit bir uyarıcıya dahi tepki vermektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri

Sendromun en sık rastlanan belirtileri rahatsızlık verici bir şişkinlik ve gazdır.  Sendromdaki diğer belirtiler ishal ya da kabızlıktır. Bazı hastalarda ishalle birlikte kabızlık da görülebilir. Geceleri daha sık belirti veren hastalığın özelliklerinden biri inflamasyon olmamasıdır.

 Hastalarda bulantı, karın ağrısı, dışkının kıvamında değişiklik ( dışkı görünümünün keçi dışkısı ya da zeytin çekirdeği gibi ya da bazen daha cıvık, peltemsi veya çamur gibi olması), gün içindeki dışkılama sayısının artması, dışkıda bol miktarda mukus olması gibi başka belirtiler de görülür.

Normal kişilerde hiçbir rahatsızlık ve tepkiye sebep olmayan etkenler bu sendromu taşıyan kişilerde aşırı bir tepkiye sebep olur. Bazı ilaçlar, süt ve süt ürünleri, çikolata gibi besinler, alkol ve kafein bağırsak hareketlerini tetiklemektedir.

Üremeyle ilgili hormonlarla ve cinsiyetle de ilgisi olan hassas bağırsak sendromu kadınların regl yani adet gördüğü dönemlerde fazlaca belirti verir.  Birçok rahatsızlık verici belirtisine ve yaşam kalitesini düşürmesine rağmen bu sendrom başka bir komplikasyona yol açmamaktadır.

Ancak kadınlardaki görülme sıklığı fazla olan sendromun en rahatsızlık verici yanı hastaların sosyal yaşamını kısıtlamasıdır.

İrritabl Bağırsak Sendromunun Tedavisi

Daha çok 15–50 yaş arası bireylerde görülen ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen IBS ( İrritabl bağırsak sendromu)  tedavisinde stres yönetimi önemlidir. Teşhis için gaita tahlili yapılır ve bağırsak filmlerine bakılır. Gerekli durumlarda bağırsak içinin görülebilmesi için kolonoskopi de yapılmaktadır.

Ağrı ve spazm giderici bazı ilaçlar verilen hastalara özel bir diyet de önerilir. Bu diyette süt, yağlı yiyecek, çay, kola, kahve, baharatlı besin ve alkol kısıtlaması yapılır. İshali olanların lifli besinlere ağırlık vermesi gerekir. Tedavi için hastalar yaşam şekillerini de değiştirmelidir.

Hastalığın psikolojik bir yanı da olduğundan tedavinin başarısında hastanın doktoruna inanmasının rolü büyüktür.

Bir önceki yazımız olan Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/irritabl-bagirsak-sendromu-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavi-yontemleri-nelerdir/

HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMU (IBS) BELİRTİLERİ NELERDİR?

İrritabl Bağırsak Sendromunun Nedenleri ve Belirtileri

Huzursuz bağırsak sendromu ya da iritabl bağırsak sendromu (irritable bowel syndrome), kalın bağırsakları (kolon) etkisi altına alan ve yaygın olarak gözlenen bir hastalıktır.

Huzursuz bağırsak sendromu, karın bölgesinde kramplar ve ağrılar yaşanmasına, şişkinliğe, gaz problemlerine, ishal ve kabızlığa sebep olmaktadır.

Huzursuz bağırsak sendromunu uzun vadede yönetmek gerekir çünkü bu bağırsak sorunu kronik bir durumdur.

Huzursuz bağırsak sendromundan dolayı şikayet ve sıkıntılar rahatsız edici olsa da, bu hastalık Crohn hastalığı ve ülseraktif kolit gibi hastalıkların aksine, bağırsak dokularına zarar vermez ya da kolorektal kanseri riskini artırmaz.

Çok az bir kısım huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerin dışında, hastalık seyri hafif geçmektedir. Bazı hastalar ise, beslenme şekillerine dikkat ederek, yaşam şekillerini değiştirerek ve stres seviyelerini dengeleyerek, bu hastalığı kontrol altına alabilmektedir. Diğer bazı hastalar ise ilaç ile ya da danışma yoluyla tedavi edilmektedir.

Huzursuz bağırsak sendromunun esas oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat, bu hastalığın oluşmasına neden olan çok çeşitli faktörlerin var olduğu bilinmektedir.

Bağırsakların duvarları kaslar ile çevrilidir ve bu kaslar, besinlerin koordineli ritimler ile rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlar. Bu kasılma hareketleri, midedeki besinlerin, bağırsaklara oradan da rektuma ulaşması için gereklidir.

Eğer huzursuz bağırsak sendromu meydana gelmiş ise, kasılma hareketleri daha güçlü şekilde olur ve normalden daha uzun sürebilir. Böylece kişide gaz, şişkinlik ve ishal gelişir. Ya da tam tersi, kasılma hareketleri zayıflar ve besinlerin geçişleri zorlaşır. Bu durumda ise kişide, kuru dışkı ve kabızlık gelişir.

Yani, huzursuz bağırsak sendromu, bağırsak kaslarının etkin ya da zayıf şekilde kasılmasından dolayı kaynaklanan bir durum olarak nitelenebilir.

Öte yandan, mide-bağırsak sinir sisteminde yaşanan anormallikler, karın boşluğunda normalde daha fazla gerginlik yaşanmasına neden olarak rahatsızlık hissedilmesine sebep olabilir. Beyin ile bağırsaklar arasındaki zayıf iletişim, sindirim süreçlerinin normal işleyişini olumsuz etkiler. Bu durum sonucunda ise vücut aşırı tepki verir ve huzursuz bağırsak sendromu oluşur.

Huzursuz bağırsak sendromunun oluşum nedenleri kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Buna göre, aşağıda verilen bazı durumlar, huzursuz bağırsak sendromunun oluşmasını tetikleyebilir;

Yiyecekler: Bazı besin maddelerinin alerjik etkilerinin ya da bazı gıdalara karşı yaşanan intolerans durumunun, huzursuz bağırsak sendromuna neden olup olmadığı net şekilde bilinmemektedir.

Fakat, birçok insanın bazı besinleri tüketmeleri ile birlikte şiddetli şekilde belirti ve semptomları yaşadıkları bilinmektedir.

Huzursuz bağırsak sendromuna sebep olduğu düşünülen gıdalar ise; çikolata, baharat, yağlar, meyveler, fasulye, lahana, karnabahar, brokoli, süt, gazlı içecekler ve alkol gibi gıdalardır.

Stres: Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerin bir çoğu, hastalık semptom ve belirtilerinin stres dönemlerinde daha da şiddetlendiğini ifade etmişlerdir. Yeni bir işe girildiğinde yaşanan stres gibi birçok stresli durumun, huzursuz bağırsak sendromu oluşmasına neden olduğu düşünülmektedir.

Hormonlar: Özellikle kadınlarda çok sık yaşanan hormonel değişimler nedeniyle, kadınlarda huzursuz bağırsak sendromu oluşmasında, hormonların etkisi, erkeklere göre iki kat daha fazladır. Ayrıca, huzursuz bağırsak sendromu yaşayan birçok kadın, regl dönemlerinde, hastalık semptomlarını daha şiddetli şekilde yaşadıklarını ifade etmişlerdir.

Diğer hastalıklar: Bağırsaklarda gelişen diğer bazı hastalıkların, huzursuz bağırsak sendromu oluşmasına neden olabileceği düşünülmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri kişiden kişiye çok farklılıklar göstermektedir. Bazı hastalardaki etkisi ise, diğer hastalıkların semptomları ile çok fazla benzerlik gösterebilmektedir. Fakat genel olarak huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri şöyledir;

1.Karın Ağrısı ve Kramplar

Bağırsakların yapısındaki kasların görevlerini yeterince yerine getirememesi ya da çok fazla şekilde çalışarak gereğinden fazla kasılması sonucu, vücutta bir düzensizlik meydana gelir.

Bu karışıklık ise, huzursuz bağırsak sendromuna sebep olabilmektedir. Böylece, faaliyetlerini yerine getiremeyen bağırsaklar nedeni ile karın ağrıları gelişir.

Bu karın ağrıları ve kramplar, biraz da bireysel özelliklere bağlı olarak, bazen şiddetli bazen de hafif şekilde seyredebilir.

2.Şişkinlik Hissi

Yeteri kadar sindirime uğrayamamış olan besinler, sadece şişkinlik ve hazımsızlık meydana getirmekle kalmaz, aynı zamanda bağırsak kaslarında birtakım sorunların yaşanmasına da yol açabilir. Bundan dolayı, huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerde, sindirim probleminden kaynaklanan şişkinlik hissi yaşanmaktadır.

3.Gaz Sorunları

Normalde bağırsak duvarları boyunca uzanan kaslar, periyodik şekilde kasılıp gevşeyerek, sindirimin gerçekleştirilmesini sağlarlar.

Fakat bu işleyiş huzursuz bağırsak sendromu nedeniyle aksamaya uğrar. Bunun sonucunda ise, besinler etkin şekilde sindirime uğramaz.

Bağırsaklarda meydana gelen bu aksaklık, bağırsaklarda gaz birikmesine sebep olur. Böylece kişi kendisinde gaz yoğunluğu hisseder.

4.İshal ya da Kabızlık

Sindirim sistemi organlarından biri olan ince bağırsakların görevi, mideden gelen öğütülmüş besinleri küçük yapı taşlarına ayırmak ve faydalı kısım olan bu yapı taşlarının kana iletilmesini sağlamaktır. Buna ek olarak ince bağırsak bu ayırma işleminden arta kalan kısımları ise kalın bağırsaklara (kolon) göndermektedir.

Kalın bağırsaklar ise bu atıkları rektuma gönderir ve böylece dışkı yoluyla dışarı atılır. Fakat, huzursuz bağırsak sendromu, bağırsak kaslarının, besinleri sindirirken fazla kasılmasına ya da tam tersi çok az kasılmasına sebep olur.

Bağırsak kasları çok fazla, etkin ve normalden uzun süre kasılırsa, besinler tam sindirime uğrayamadan hızlı bir şekilde rektuma gelir. Bu durum sonucunda ishal gelişir.

Tam tersi durumda yani bağırsak kasları çok daha zayıf ve kısa süreliğine çalışırsa, bu defa da besinlerin sindirilme işlemi çok uzun sürer ve uzun bir müddet rektuma atık gönderilemez. Bunun sonucunda ise kişide kabızlık gelişir. Ayrıca bu ishal ve kabızlık durumları bazen, nöbet dalgası halinde yaşanabilir.

5.Mukuslu Dışkı

Mukuslu dışkı, bağırsak faaliyetlerinin sekteye uğramasından dolayı, besinlerin sindirimi sırasında ortaya çıkan bir durum olabilir. Çünkü bu hastalıkta, dışkı normal formundan daha farklı şekillerde meydana gelebilir.

Birçok kişi için huzursuz bağırsak sendromu kronik bir durumdur. Semptom ve belirtiler zaman zaman hiç yaşanmasa bile bu durum değişmemektedir.

Diğer yandan, eğer aşağıda verilen sağlık sorunlarını yaşıyorsanız derhal bir hastaneye ya da doktora gitmenizde fayda vardır. Bu sorunlar şöyledir;

 • Rektumda (anüs) kanama yaşanması,
 • Gittikçe ağırlaşan ya da geceleri meydana gelen karın ağrıları,
 • Kilo kaybı.

Risk Faktörleri

Birçok insan huzursuz bağırsak sendromu belirti ve semptomlarını nadiren göstermektedir. Fakat, bazı durumlarda huzursuz bağırsak sendromu yaşanması riski daha fazladır. Bu koşul ve şartlar ise şöyledir;

Genç olmak: 45 yaşından küçük olmak huzursuz bağırsak sendromu riskini artırmaktadır.

Erkek değil kadın olmak: Başta hormonel değişimler olmak üzere, baştan sona her durumda, kadınların huzursuz bağırsak sendromu yaşama riskleri erkeklere göre daha fazladır.

Aile hastalık geçmişi: Yapılan çalışmalara göre, ailede huzursuz bağırsak sendromu hastalığını taşıyan birinin bulunması, hastalık gelişmesi riskini artırmaktadır.

Ruh sağlığı problemleri yaşamak: Anksiyete, depresyon, kişilik bozuklukları ve çocukken cinsel istismar yaşamış olmak, huzursuz bağırsak sendromu riskini artırmaktadır. Kadınlar için, aile içi şiddet yaşanması da, huzursuz bağırsak sendromu riskini artırabilir.

Komplikasyonlar

Huzursuz bağırsak sendromunda yaşanan ishal ve kabızlık sonucu, hemoroit gelişebilir ya da zaten var ise durumu ağırlaşabilir. Buna ek olarak, eğer huzursuz bağırsak sendromu nedeni ile bazı gıdaları normal miktarlarda alamıyor olmak, yetersiz beslenmeye yol açabilir. Öte yandan, huzursuz bağırsak sendromu kişinin yaşam kalitesini düşürebilir ve bu nedenle de depresyona yol açabilir.

Tanı ve Testler

Huzursuz bağırsak sendromunun tanısının konulabilmesi için, çok kapsamlı bir araştırma gerekmektedir. Kullanılan ilaçların gözden geçirilmesi ve fiziksel muayeneler de teşhis konulmasına yardımcı olmaktadır.

Huzursuz bağırsak sendromunun tanısının konulabilmesi için bazı kriterler vardır. Bu kriterler daha çok hastalığın belli başlı bir belirtisi yok ise devreye girmektedir.

Roma kriterleri: Buna göre, son üç ay içinde, ayda en az üç gün süren karın ağrıları yaşanıp yaşanmadığı baz alınır. Ayrıca, dışkıda bir değişiklik olup olmadığı da takip edilir.

Manning kriterleri: Bu kritere göre hastanın bağırsak faaliyetlerinin eksik olup olmadığı takip edilir ve dışkıda mukus olup olmadığı da göz önüne alınır.

Bunun dışından doktor tanı koyabilmek için, hastanın şikayetleri doğrultusunda, aşağıda verilmiş olan bazı test ve analizlerin yaptırılmasını isteyebilir;

 • Esnek sigmoidoskopi,
 • Kolonoskopi,
 • Röntgen (X-Ray) taraması,
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması,
 • Baryumlu sıvı röntgen taraması,
 • Laktoz intolerans testi,
 • Nefes testleri,
 • Kan analizleri,
 • Gaita (dışkı) testleri.

Tedavi ve İlaçlar

Huzursuz bağırsak sendromunun neden meydana geldiği tam olarak bilinmediği için, tedavi süreci daha çok şikayet ve belirtileri azaltmak yönünde uygulanmaktadır.

Çoğu durumda, huzursuz bağırsak sendromunun hafif geçen semptomları, stres kontrolü yardımı ile iyileşebilmektedir.

Bunun dışında, huzursuz bağırsak sendromuna yol açabilecek faktörlerden kaçınmak, yeterli miktarda egzersiz yapmak, bol bol sıvı tüketmek ve yeterli miktarda uyumak, tedaviye yardımcı olmaktadır.

Fakat eğer huzursuz bağırsak sendromunun etkileri orta ya da ağır şiddette seyrediyorsa bu durumda doktor bazı ilaçları tedavi için kullanacaktır. Ayrıca, bazı gıdaların daha az miktarda alınmasını da isteyecektir. Bu durumda;

 • Yüksek oranda gaz içeren gıdaları bırakmak (gazlı içecekler, lahana, brokoli, karnabahar ve çiğ meyveler gibi),
 • Gluten tüketimini bırakmak (buğday, arpa ve çavdar gibi),
 • Karbonhidrat duyarlılığı olan kişilerin, fruktoz, frukton ve laktoz gibi şekerler içeren gıdaları bırakması (tam tahıllar, sebze ve meyveler ile süt ve süt ürünleri).

Huzursuz bağırsak sendromu tedavisinde, doktorun kullanmayı uygun göreceği ilaçlar ise şöyledir;

 • Lif takviyesi sağlayan, psilyum (Metamucil) ya da metilselüloz (Citrucel) gibi ilaçlar,
 • Anti ishal ilaçlar,
 • Antikolinerjik  ve antispazmodik ilaçlar,
 • Antidepresan ilaçlar,
 • Antibiyotik ilaçlar,
 • Alosetron (Lotronex),
 • Lubiprostone (Amitiza)

Alternatif Yöntemler

Bazı alternatif tedavi yöntemleri huzursuz bağırsak sendromunun sebep olduğu sorunları azaltabilir ya da hafifletebilir. Bu alternatif tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Akupunktur,
 • Bol bol sıvı tüketmek,
 • Bitkisel otlar (nane gibi),
 • Hipnoz (ağrılar ve şişkinlik için),
 • Probiyotikler,
 • Düzenli olarak yapılan, yoga, masaj ya da meditasyon gibi egzersizler.

Alınacak Önlemler

Huzursuz bağırsak sendromu hastalığından korunmak ya da var olan hastalık nedeniyle yaşanan şikayetleri azaltmak için alınacak olan önlemler şu şekildedir;

 • Stresten olabildiğince uzak durmak,
 • Sıvı özellikle su tüketimine özen göstermek,
 • Biofeedback gibi stres azaltıcı ve kas rahatlatıcı egzersizler yapmak,
 • Rahatlama teknikleri,
 • Derin nefes almak,
 • Farkındalık eğitimi,
 • Diğer bazı yöntemler ( müzik dinlemek, kitap okumak, bilgisayar oyunu oynamak, ılık banyo yapmak ve gevşemek gibi).

Источник: https://evdesifa.com/huzursuz-bagirsak-sendromu-ibs-belirtileri-nelerdir/

Huzursuz (İrritabl) Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavileri Hakkında Her Şey – APPVICE

İrritabl Bağırsak Sendromunun Nedenleri ve Belirtileri

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu (IBS) dünya çapında insanların% 6-18’ini etkiler. Bu sendrom,genelde yoğun bağırsak hareketleri ve alt karın ağrısı şeklindeki belirtiler gösterir. Diyet, stres, yetersiz uyku ve bağırsak bakterilerindeki değişiklikler tüm belirtileri tetikleyebilir.

Bununla birlikte, tetikleyiciler her insan için farklıdır. Bu nedenle herkesin uzak durması gereken yiyecekler ya da durumlar gibi bir liste yoktur . Bu makalemizde sizler için huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri hakkında bilmek istediğiniz her şeyi inceledik.

Huzursuz bağırsak sendromunu olduğunu düşünüyorsanız makaledeki belirtilere göre değerlendirme yapabilirsiniz.

Huzursuz bağırsak sendromuna sahip bireyler için hazırladığımız seyahat yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi için Diyetisyeninizle ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden diyetisyeninizle hemen görüşebilirsiniz.

Diyetisyene Sor

1. Ağrı ve kramplar

Karın ağrısı en sık görülen belirtidir ve teşhiste anahtar faktördür. Normalde, bağırsak ve beyin sindirimi kontrol etmek için birlikte çalışır. Bu, bağırsaklarınızda yaşayan iyi bakteriler tarafından salınan hormonlar, sinirler ve sinyaller yoluyla olur.

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu durumunda bu kooperatif sinyalleri bozulur, sindirim sisteminin kaslarında koordine edilmemiş ve ağrılı bir gerginlik ortaya çıkar. Bu ağrı genellikle alt karın bölgesinde veya tüm karın bölgesinde görülür, ancak tek başına üst karında olma olasılığı daha azdır. Ağrı, tipik olarak bağırsak hareketlerinden sonra azalır.

Farklı tarzlarda beslenmeler ve diyet değişiklikleri ağrı ile diğer semptomları iyileştirebilir.

Diğer huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu tedavisi yöntemleri arasında nane yağı kullanımı, bilişsel davranış terapisi ve hipnoterapi gibi bağırsak rahatlatıcı yöntemler de yer alır. Diyetinizdeki değişikliklere, alternatif tedavi yöntemlerine cevap vermeyen ağrılar için doktora gitmeniz gerekir. Nedenini anladıktan sonra doktorunuz rahatlatıcı ilaçlar verebilir.
SONUÇ

Huzursuz barsak sendromu belirtileri arasında en yaygın olanı  bağırsak hareketinden sonra daha az şiddetli olan alt karın ağrısıdır. Beslenme değişiklikleri, stres azaltıcı terapiler ve bazı ilaçlar ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

2. İshal

Ani oluşan ishal Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromunun üç ana tipinden biridir. İshal, huzursuz bağırsak bozukluğu olan hastaların yaklaşık üçte birini etkiler. 200 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, ishal ağırlıklı huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu olanların, haftada ortalama 12 bağırsak hareketine (IBS’siz yetişkinlerin iki katından fazla) sahip oldukları görülmüştür.

Huzursuz bağırsak sendromu  hızlandırılmış bağırsak geçişi de bağırsak hareketine karşı ani ve ani bir dürtü ile sonuçlanabilir. Bazı hastalar bu ani ishal durumu nedeniyle bir çok sosyal ortamdan kaçınsa da aslında bunun direk stres ile bağlantısı vardır.

Buna ek olarak ishal ağırlıklı Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromunda dışkı genelde sulu ve sıvıdır.

SONUÇ

İshal ağırlıklı huzursuz bağırsak sendromunda sık sık sulu dışkıya çıkılır. Dışkıda mukus da görülebilir.

3. Kabızlık

Her ne kadar inandırıcı görünmese de huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu ishalin yanı sıra kabızlığa da neden olabilir. Kabızlığın baskın olduğu irritabl bağırsak sendromu en sık görülen tiptir ve huzursuz bağırsak sendromu yaşayanların yaklaşık% 50’sini etkilemektedir.

Beyin ve bağırsak arasındaki değişen iletişim, dışkının normal geçiş süresini hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Bu geçiş zamanı yavaşladığında, bağırsak dışkıdan daha fazla su emer ve dışkının buradan geçmesi daha zor hale gelir.

Kabızlık haftada üçten az bağırsak hareketi olarak tanımlanmaktadır. “Fonksiyonel” kabızlık, başka bir hastalık tarafından açıklanmayan kronik kabızlığı tanımlar. Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu ile ilgili değildir ve çok yaygındır. Fonksiyonel kabızlık  irritabl bağırsak sendromundan farklıdır, çünkü genellikle ağrılı değildir.

Aksine, huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu kabızlığı, bağırsak hareketleriyle kolaylaşan karın ağrısına yol açar.

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromunda kabızlık genelde yetersiz bağırsak hareketleri hissine neden olur.  Bu da gereksiz zorlanmaya yol açar. huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu tedavisi ile birlikte, egzersiz, daha fazla su içmek, çözünebilir lifler tüketmek, probiyotik kullanmak ve laksatiflerin sınırlı kullanımı iyileşmeye yardımcı olabilir.

SONUÇ

Kabızlık çok yaygındır. Ancak, bağırsak hareketleri sırasında ortaya çıkan karın ağrısı ve dışkılamadan sonra oluşan yeterli dışkılayamama hissi huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileridir.

4. Kabız ve ishal olma durumu

Karışık veya değişken kabızlık ve ishal, huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu barsak sendromu yaşayan hastaların yaklaşık% 20’sini etkiler.

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu yaşayanlar kronik kabızlık ve ishal olma durumunu yaşar.  Bunların her biri tekrarlayan karın ağrısına neden olur. Ağrı, bağırsak hareketlerindeki değişikliklerin beslenme veya yaygın, hafif enfeksiyonlarla ilişkili olmadığı en önemli ipucudur.

Bu tip bağırsak sendromu, daha sık ve yoğun belirtileri olan diğerlerinden daha şiddetli olma eğilimindedir. Karma huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri de kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu nedenle, bu durum “herkese uyar” önerileri yerine bireysel bir tedavi yaklaşımı gerektirir.

SONUÇ

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu yaşayan hastaların yaklaşık% 20’si, değişen ishal ve kabızlık dönemleri geçirmektedir. Her seferinde bağırsak hareketlerine bağlı olarak karın ağrıları ortaya çıkar.

5. Bağırsak Hareketlerindeki Değişiklikler

Bağırsakta yavaş hareket eden dışkı, bağırsak suyu emdiği için genellikle susuz hale gelir. Bu hareketlerin aşırı yavaşlaması ise tüm suyun çekilmesine ve kabızlık sorununa yol açar.
Dışkı bağırsak içerisinden çok hızlı geçerse bu sefer de dışkıdaki su yeterince emilmemiş olur. Bu da ishale neden olur.

Huzursuz bağırsak sendromu , aynı zamanda kabızlığın diğer nedenleriyle ilişkili olmayan dışkıda mukus birikmesine neden olabilir. Dışkıda kan görülmesi ise başka bir rahatsızlığın potansiyel habercisi olabilir. Bu durumda hiç zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Dışkıdaki kan kırmızı olabilir, ancak genellikle çok koyu veya siyah bir katran kıvamında görünür (12).

SONUÇ

İrritabl bağırsak sendromu etkileri dışkıların bağırsakta kalış zamanını değiştirir. Bu da dışkıdaki su miktarını değiştirerek, dışkıyı gevşek ve sulu olandan sert ve kuru bir aralığa ulaşır.

6. Gaz ve Şişkinlik

Huzursuz bağırsak sendromu nedeniyle değişen sindirim, bağırsakta daha fazla gaz üretimine yol açar. Bu da rahatsız edici şekilde şişkinliğe neden olabilir. İrritabl bağırsak sendromu yaşayanların çoğu şişkinliği, bu hastalığın en kalıcı ve rahatsız edici belirtilerinden biri olarak tanımlamaktadır.

337 İrritabl bağırsak sendromu hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılanların % 83’ü şişkinlik ve kramp etkilerini bildirdi. Bu tür huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri kadınlarda ve kabızlık baskın IBS veya karışık IBS yaşayanlarda daha sıktı.

Laktoz ve diğer bazı gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmak, şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.
SONUÇ

Gaz ve şişkinlik en yaygın ve sinir bozucu huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri arasındadır. Beslenmeye dikkat etmek bu şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Gıda Toleransı Düşüklüğü

İrritabl bağırsak sendromu yaşayanların% 70 kadarı, belirli yiyeceklerin belirtileri tetiklediğini bildirmektedir.

Huzursuz barsak sendromu yaşayanların  üçte ikisi aktif olarak bazı yiyeceklerden uzak durmaktadır. Bazı yiyecekleri asla tüketmezler.

Bu yiyeceklerin hastalığı neden tetiklediği belirsizdir. Bu gıda intoleransları tam olarak alerji değildir ve tetikleyici yiyecekler sindirimde ölçülebilir farklılıklara neden olmaz.

SONUÇ

Barsak sendromunu tetikleyen gıdalar  herkes için farklı olsa da, laktoz ve glüten gibi gaz üreten gıdalar en yaygın olanlarıdır.

8. Yorgunluk ve Zor Uykuya Dalma

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerin yarısından fazlası sürekli yorgun olduğunu söylüyor.

Bilimsel bir çalışmada, İrritabl bağırsak sendromu tanısı konan 160 yetişkinde boş zamanlarını değerlendirmelerini engelleyen enerji düşüklüğü ortaya çıkmıştır.

85 yetişkinle yapılan başka bir çalışmada ise , huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri yoğunluğunun yorgunluğun şiddetini artırdığı görülmüştür.

İrritabl barsak sendromu yaşayanlarda ayrıca uyuyamama, sık sık uyanma ve sabahları huzursuz hissetme gibi uyku ile ilgili diğer sorunlar da yaygındır.

İrritabl barsak sendromu yaşayan 112 yetişkinle yapılan bir çalışmada,bunların % 13’ünün uyku kalitesinin yetersiz olduğu bildirilmiştir.

50 erkek ve kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada, IBS’si olanların bir saat daha uzun süre uyuduklarını, ancak sabahları IBS’si olmayanlardan daha az tazelenmiş olarak uyandıkları görülmüştür.

İlginç bir şekilde, yetersiz ve zayıf uyku ertesi gün daha şiddetli bağırsak ve karın kramplarına neden olmaktadır.

SONUÇ

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlar diğer insanlar ile karşılaştırıldığında daha az ve daha kalitesiz uyku uyumaktadırlar.  Yorgunluk ve kalitesiz uyku da daha fazla karın ve bağırsak kramplarına neden olmaktadır.

9. Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) ve Depresyon

Huzursuz bağırsak sendromu anksiyete ve depresyon ile bağlantılıdır.

Huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtilerinin zihinsel stresin bir ifadesi olup olmadığı veya IBS ile yaşamanın stresinin insanları psikolojik zorluklara daha yatkın hale getirip getirmediği belirsizdir.

Hangisi önce gelirse gelsin stres ve etkileri sindirim sistemi hareketlerini doğrudan etkiler.

94.000 erkek ve kadın ile  yapılan büyük bir çalışmada, İrritabl barsak sendromu yaşayanların %50 den fazlasında kaygı bozukluğu, %70 den fazlasında da depresyon görülmüştür.

Başka bir çalışmada, İrritabl barsak sendromu olan ve olmayan hastalarda stres hormonu kortizol düzeyleri karşılaştırılmıştır. Halka açık konuşma görevi verilen ibs hastalarının stres hormonlarında diğerlerine göre daha fazla artış görülmüştür.

Ayrıca, başka bir çalışmada anksiyete azaltma tedavisinin stresle beraber huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri bakımından azalma görüldüğü  ortaya çıkmıştır.

SONUÇ

İrritabl barsak sendromu, hem sindirim belirtilerini arttıran hem de anksiyeteyi arttıran sindirim sistemi belirtilerinin kısır döngüsünü üretebilir. Uyuşmazlık endişesi diğer belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Huzursuz (İrritabl) Bağırsak Sendromu Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Yaşam kalitenizi etkileyecek irritabl barsak sendromu belirtileriniz varsa, benzer belirtileri olan hastalıklardan ayrıştırılması ve kesin tanı konulması için doktora başvurunuz İrritabl barsak sendromu belirtileri 6 ay geçmeyen karın ağrısı, sürekli bağırsak hareketleri, karın ağrısına eşlik eden bağırsak hareketleridir. Bu belirtiler sonrasında doktorunuz huzursuz barsak sendromu tanısı koyabilir.

Doktorunuz sizi, sindirim hastalıklarında uzman olan bir gastroenteroloğa yönlendirebilir. Gastroentolog tetikleyicileri ve ne yaparsanız daha iyi olacağı konusunda fikir verebilir.

Sağlıklı beslenme, stres azaltma, egzersiz, bol su ve reçetesiz bağırsak düzenleyicileri kullanma  gibi yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir. Düzenli beslenme ıbs belirtilerini ciddi derecede azaltabilir.

Diğer tetikleyici yiyecekleri tanımlamak zor olabilir, çünkü bunlar herkes için farklıdır. Günlük bir yemek günlüğü tutmanız, hem hangi yemeklerin hem de hangi yiyeceklerin size iyi gelmediğini anlamak için faydalı olabilir.

Probiyotik takviyeler de huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri konusunda yardımcı olabilir.

Ayrıca, kafein, alkol ve şekerli içecekler gibi sindirim sistemini uyaran içeceklerden kaçınmak bazı kişilerde huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu belirtileri konusunda yarar sağlayabilir.

Belirtileriniz yaşam tarzı değişiklikleri veya reçetesiz tedavilere cevap vermiyorsa, İrritabl barsak sendromu ilaçları kullanmanız gerekebilir.

Eğer irritabl bağırsak sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız, yiyecek ve belirtilerden oluşan  bir günlük tutmayı düşünün. Ardından, durumu teşhis  ve kontrol etmek için bu bilgileri doktorunuza gönderin.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть