İş Yerinde Bel Ağrısına Kulak Ver

Bel Ağrısı İçin 7 Doğal Tedavi

İş Yerinde Bel Ağrısına Kulak Ver

Bel ağrısı hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir hastalıktır. Bel ağrısı yaşayan insanlar genellikle yaşadıkları bel ağrısının fıtık olduğundan şüphelenir. Fakat bel ağrısı yaşayan çoğu insanda fıtık yerine farklı sorunlar çıkar veya doktora gitmelerine rağmen hiçbir sorun tespit edilemez.

Bel ağrısı hareketleri kısıtlayan, günlük yapılan pek çok harekette ve aktivitede zorlanmaya sebep olan bir rahatsızlık olarak görülür. Yürüme, oturma, kalkma gibi günlük yapılan faaliyetlerde bile rahatsızlık ortaya çıkar. Hatta bazen yatma eylemi bile bel ağrısı çekmemize neden olabilir.

Bel ağrısı pek çok sebepten ortaya çıkabilir. En yaygın görülen bel ağrısı şikayetlerinin sebepleri duruş bozukluğu, eklemlerde kireçlenme, bel fıtığı ve strese bağlı bel ağrısı olarak bilinir.

Örneğin stres hormonları, vücuttaki kasların kasılmasını ve gerilmesine neden olarak kişide bel ağrısı şikayetlerini ortaya çıkarır. Stres bel ağrısının yanı sıra vücutta pek çok farklı şikayete de sebebiyet verir.

Bunu engellemenin tek yolu stressiz bir hayat sağlamak ve hayatınızı buna göre düzenlemektir. Sağlıklı beslenmek de stresi azaltan önemli bir etmen olarak görülür.

Eğer yüksek strese sahipseniz gerekirse stresten kurtulmak adına destek almanız gerekir.

Bel ağrısına sebep olan bir diğer etmen ise hareketsiz yaşamdır. Özellikte günlük hareket aktivitlerinin kısıtlı olduğu masa başı işler belin en büyük düşmanıdır. Masa başı bir işe sahipseniz mutlaka bel destekleyici materyaller kullanmalısınız. Günlük yapılan sporlar ve ara sıra dinlenmek için küçük molalar vermek masa başı işlerde çalışanların bel ağrılarını hafifletir.

Fazla kiloların da kişilerde bel ağrısı yaptığına rastlanır. Bele gereğinden fazla yük binmesinin sonucu olarak bel ağrıları ortaya çıkar. Fazla kilolardan kurtulmak iyi bir diyet ve sporla sağlanır. Bu şekilde bel ağrılarından kurtulmanız mümkündür. Spor ise bel kaslarını da destekleyicidir.

Konforsuz yatak da bel ağrısına sebep olan önemsenmesi gereken bir etmendir. Eğer yatağınız çok yumuşak veya çok sertse, belde ağrılara sebebiyet verir. Yatağınızı orta sertlikte bir yatakla değiştirirseniz bel ağrınızın hafiflediğini görürsünüz.

Daha çok yaşlılarda görülen kireçlenme sorunu ise bel ağrısının bir diğer nedenidir. Yine osteoporoz da kadınlarda sıklıkla görülen kemik erimesi hastalığıdır ve kemik erimesi sebebiyle bel ağrılarına neden olur. Osteoporoz için tedavi olan kişilerde bel ağrısının düzeldiği veya hafiflediği görülür.

Bel ağrısı şikayetleriniz varsa mutlaka uzman bir doktora görünüp gereken teşhis ve tedaviyi yaptırmalısınız.

Bel ağrıları çeken kişiler genellikle:

 • 30 yaş üstü kişiler,
 • Genetik yatkınlığa sahip kişiler,
 • Ailesinde bel ağrısı şikayetleri olan kişiler,
 • Gebe olanlar veya yeni doğum yapmış olanlar,
 • Romatizma veya kemik erimesi olan kişiler,
 • Menapoz döneminde bulunan kadınlar,
 • Sigara bağımlılığına sahip kişiler,
 • Yeni ameliyat geçirmiş kişiler,
 • Enfeksiyon hastalıklarına sahip kişiler,
 • Ağır fiziksel güç gerektiren sporlarla uğraşan kişiler (güreş, halter, kürek, futbol, tenis ve jimnastik gibi sporlar),
 • Sürekli ağır şeyler kaldıran kişiler,
 • Masa başı işte çalışan kişiler,
 • Sürekli stres altında olan kişiler,
 • Şeker ve tansiyon hastalıklarına sahip kişiler,
 • Kanser hastalığına sahip kişilerden oluşmaktadır.

Eğer yukarıda saydığımız maddelerden bir veya birden çoğuna sahipseniz bel ağrısı çekmeniz kuvvetle muhtemeldir.

1. Fesleğen

Fesleğen, kas gevşetici özelliğinden dolayı bel ağrısını hafifleten veya bel ağrısına iyi gelen doğal bir tedavidir.

Malzemeler:

 • 9 veya 10 adet fesleğen yaprağı
 • Bir su bardağı su
 • Bir tutam tuz

Hazırlanışı:

Bir cezvenin içerisine 9 veya 10 adet fesleğen yaprağı ile bir su bardağı su ilave ederek kaynatın. Karışım soğuduktan sonra bir tutam tuz ilave edip için.

2. Haşhaş Tohumu

Çok eskilere dayanan bu yöntem, atalarımızın ağrıları hafifletmek için kullandığı etkili bir doğal tedavidir.

Malzemeler:

 • 100 gram haşhaş tohumu
 • Bir bardak ılık süt (veya oda sıcaklığında bekletilmiş)

Hazırlanışı: 

100 gram haşhaş tohumu ile karıştırdığınız bir bardak ılık sütü, bel ağrılarınız hafifleyene dek günde iki çay kaşığı olacak şekilde tüketin.

3. Sarımsak Yağı

Her derde deva sarımsak, barındırdığı etkili bileşenlerle pek çok hastalığa deva olan bir gıdadır. Acıyı ve ağrıyı en aza indirmeye olanak verir.

Sarımsak yağı ile bel bölgenize yapılan düzenli masaj, bel ağrılarınızı hafifletecektir.

4. Buğday

Doğal bir kas gevşetici olan buğday, içerdiği pek çok faydalı bileşenle bel ağrılarına iyi gelir.

Malzemeler:

 • 1 avuç buğday
 • Bir miktar su
 • Bir tutam çim
 • Bir tutam kişniş
 • Bir fincan süt

Hazırlanışı: 

Geceden bir miktar suya bir avuç buğday koyun ve sabaha dek bekletin. Ardından sabah bu karışımın içerisine bir tutam çim ve bir tutam kişniş karıştırın. Daha sonra bir fincan süt ilave edip hepsini karıştırın ve günde iki kez tüketin.

5. Papatya Çayı

Sakinleştirici etkisiyle de bilinen papatya çayı, aynı zamanda kas gevşetici özellik gösterir. Gergin kas dokuları rahatlar.

Malzemeler:

 • 4 veya 5 adet papatya
 • Bir bardak su

Hazırlanışı: 

Bir cezvenin içerisine 4 ya da 6 adet papatya atıp bir bardak su ilave edin ve ardından kaynamaya bırakın. Kaynatılıp ılıtıldıktan sonra 4 gün boyunca günde iki kez için. Bu, bel ağrılarınızı hafifletecek ve sizi sakinleştirecektir. Aynı zamanda stresinizi azaltacaktır.

6. Sıcak zeytinyağı tedavisi

Sıcak zeytinyağı ile yapılan masaj ağrıları tedavi etmek için birebirdir.

Bir su bardağı kadar zeytinyağını ısıtın. Ardından ılınmasını bekleyin. Ilındıktan sonra ağrıyan bel bölgesine masaj yapın. Ardından masaj yapılan bölgeyi sıcak bir havlu ile kapatarak istirahat edin. Bel ağrınız hafifleyecektir.

7. Bitkisel Kür Tedavisi

Bel ağrılarını tedavi edici nitelikte olan bu doğal kür tedavisi, bel ağrısı şikayetlerinizi hafifletecektir.

Malzemeler:

 • Bir su bardağı klorsuz su
 • 2 veya 3 yemek kaşığı kırk kilit otu (at kuyruğu olarak da bilinir)

Hazırlanışı:

Bir su bardağı klorsuz suyu bir cezve yardımıyla kaynatın. Ardından kaynamış suyun içerisine 2 veya 3 yemek kaşığı kırk kilit otu (at kuyruğu olarak da bilinir) atın.

Bir taşım daha kaynatın, ardından ılımaya bırakın. Ilınan bu karışımı suyuyla birlikte lapa haline getirin. Bu lapayı ağrıyan bölgeye masaj olarak uygulayın.

Haftada 2 ya da 3 kez uyguladığınız bu tedavi yöntemi bel ağrılarınıza iyi gelecektir.

Источник: https://evdesifa.com/bel-agrisi-icin-7-dogal-tedavi/

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

İş Yerinde Bel Ağrısına Kulak Ver

Bel ağrısı, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipi olarak kişinin iş ve sosyal yaşamını altüst ettiği kadar önemli sağlık sorunlarına işaret etmesi bakımından da önemsenmelidir. Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanları bel ağrısı nedenleri ve tedavisi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Bel Ağrısı Nedir?

Beliniz mi ağrıyor? Ağrı dinlenince geçiyor mu? Yoksa en küçük bir hareketle şiddetleniyor ve beliniz kilitleniyor mu? Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

 Bel ağrısını,  bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar şeklinde açıklayabiliriz.

Bel ağrılarının fiziksel aktivite ile şiddetlendiği, istirahatle hafiflediği ise en çok görülen belirtilerden birkaçı sayılır. Bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artabilir.

Bel ağrısı nüfusun %75-85’ini yaşamlarının herhangi bir döneminde etkileyen en önemli bir sağlık sorunlarından biridir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir.

Tüberküloz, brusella gibi hastalıkları, kemik erimesi (osteoporoz ); kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel arısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir.

Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojik olup kapsamlı şekilde araştırılmalıdır.

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerinde kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır.

Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyimi ve her iki bacakta uzunluk farkı, bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir.

Bel ağrısına neden olan meslekler de ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu çalışanları çıkar.

Bel ağrısının nedeninin tespit edilmesi gerekir. Tipik bel ağrısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Doğumsal anomaliler
 • Travmatik nedenler ( omurga kırıkları ya da kayması)
 • Bel zorlanması, postür bozuklukları, bel fıtığı
 • Bel omurgasının kireçlenmesine bağlı bel ağrıları
 • Tüberküloz, brusella gibi hastalıkların bel omurgasını tutması
 • Osteoporoz, kemik yumuşaması
 • Kanserler ( başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan)
 • Mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasına bağlı bel ağrısı
 • Psikojenik bel ağrısı
 • Başarısız bel cerrahisi (başarısız bel ameliyatları sonrası oluşan ve uzun süre devam eden şiddetli bel veya bacak ağrısı).

Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı

Her bel ağrısı bel fıtığı olarak yorumlansa da bu yanlış bir kanıdır. Bel ağrılarının yalnızca % 5’i bel fıtığı kaynaklıdır.

Bel fıtığında hissedilen ağrı yavaş yavaş gelişen, yaygın, batıcı, hareketle artan, istirahatle azalan, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına uygun olarak bacağa yayılan bir ağrı olarak tanımlanabilir.

  Bel fıtığında ağrı, öne eğilme veya arkaya dönme gibi ters bir hareket sonrası ani olarak başlayabilir; en küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına yol açar;  oturmakla, ayakta durmakla, öksürmekle, ıkınmakla, araba kullanmakla artar.

Bazen bel fıtığı, bel ağrısı ile değil, basılan sinir köküne bağlı olarak topuk ağrısı, bacakta uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi şikâyetler ile belirgin hale gelir.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı nasıl geçer sorusu toplumuzda sıkça merak edilen konuların başında geliyor. Bel ağrılarının nasıl geçeceğinimerak eden birinin öncelikle yapması gereken bel sağlığını korumak için neler yapması gerektiğidir. Rutinleşen bel ağrılarınız için ise mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Bel sağlığının korunması için gün içinde uyulması için gereken kurallar ve egzersizler önemlidir. İşte onlardan bazıları;

 • Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir. Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde bakılmalıdır.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. 45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalıdır.
 • Oturulduğunda bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir.
 • Yerle olan işlerde, yere eğilerek değil çömelerek işlerin yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • Yatmak için yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır.
 • Yatarken önce yatağın kenarına gelip oturulmalıdır. Kollardan destek alarak önce yan yatılmalı, sonra sırt üstü dönülmelidir. Yataktan kalkmak istenildiğinde, önce yan yatıp kollardan destek alınmalı ve oturulmalı sonra ayağa kalkılmalıdır.
 • Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak sağlık bakımından en uygun pozisyondur.
 • Bel bölgesi terli kalmaktan, yel ve rüzgardan korunmalıdır. Klima veya hava akımının direk olarak gelmemesi için önlem alınmalıdır.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir.

Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir.

Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel Ameliyatı

Eğer bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman doktor yönlendirmesi ile ameliyat olabilirsiniz. Bel fıtığı ameliyatlarındaki amaç fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki basıyı kaldırmaktır. Açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak üzere 3 ayrı çeşidi olan bel ameliyatlarının detaylarını bu yazıdan okuyabilirsiniz.

 Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte bel ağrısı hamilelilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri. Hamilelikte ağrının nedeni hamileliğe bağlı olarak ağırlık merkezi değiştiği için omurgaya baskının artmasıdır. Hamilelikte bel ağrısından korunmak için kadınların kilo almamaları çok önemlidir.  Bu nedenle hamilelik sürecinde yürüyüş, yüzme, pilates gibi egzersizlere çok önem verilmelidir.

Hamilelikte bel ağrısını etkileyen bir diğer faktör ise yüksek topuklu ve çok düz ayakkabılar giymektir. Bu nedenle kadınların alçak topuklu ayakkabı tercih etmeleri çok önemlidir. Bele yeterli desteği verebilmek için mutlaka belin arkasını destekleyen yastıklar kullanılmalı. Hamileler bel ağrısı sırasında doktor kontrolünde tedavi edici jeller kullanılabilir.

Hamilelik sırasında geçmeyen bel ağrılarında mutlaka uzman bir fizik tedavi uzmanı ile görüşülmeli ve doğru tedavi uygulanmalıdır.

  Hamile kadınların bel ağrısı ile birlikte dikkat etmeleri gereken nokta bel ağrısının yanı sıra karında sertleşme, aşağı doğru baskı hissi olmasıdır. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Eğer uzun süre geçmeyen bel ağrınız varsa böbreklerinizden de şüphelenilebilir.

 Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel ağrısı için egzersiz yapmak ağrıyı azaltmanın en sağlıklı yollarından biri.  Uzman kontrolünde rutin şekilde yapılan bel ağrısı egzersizleri bel ağrılarını hafifletip, yeni ağrıların oluşmasını engeller. Bel ağrısı için egzersizler konusundaki videomuzda nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 Bel Ağrısı İçin Egzersiz Programı

Bel ağrısı egzersizleri yaparak, bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

1.Normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

2.Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.

3.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

4.Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı size kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.

5.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

Bel Ağrısı İçin Alternatif Egzersizler

1.Omuzlarınız ve topuklarınızdan destek alarak belinizi 4- cm olacak şekilde yukarı kaldırıp 5'e kadar sayınız.

2.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

Her iki programı da günde 2 kez 10'ar kez uygulayın.

Güncellenme Tarihi: 04 Temmuz 2017Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bel-agrisi/

Beliniz Çok Mu Ağrıyor ? İşte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

İş Yerinde Bel Ağrısına Kulak Ver
Bu makalemizde daha çok olağan ve orta şiddetteki bel ağrılarından söz edeceğiz.

Aşağıda bel ağrısını evde geçirmek için önerilen yöntemlere bir göz atalım:

Hareket etmeye devam edin. Beliniz ağrıdığı için doğal olarak hareket etmekten kaçınmaya çalışacaksınız. Ancak yapılan araştırmalarda bazı tip bel ağrıları için hareketsizliğin ve özellikle de yatak istirahatinin durumu daha da kötüleştirdiği görülmüştür. Yatak istirahati iyileşme sürecini yavaşlatıp kasları gerebilir, zayıf düşürebilir ve ağrıyı arttırabilir.

Rahat bir pozisyon bulun. Dinlenirken, hangi pozisyonunda rahat ettiğinizi ve ağrınızın dindiğini keşfetmelisiniz.

Beli ağrıyan pek çok kişi dizler bükük şekilde sırt üstü uzanmanın işe yaradığını belirtmiştir. Bu pozisyonda kalça altına bir yastık da yerleştirebilirsiniz.

Ağrıyı hafifletecek bir diğer pozisyon da, yan yatıp dizleri bükmek ve bacaklar arasına bir yastık yerleştirmek olabilir.

Sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz. Bel ağrısında eğer bir yaralanma, zedeleme söz konusuysa ilk 48 saat için önce  soğuk kompres önerilir. Çünkü sıcak iltihabı azdırır.

48 saat sonra dilerseniz sıcak komprese geçebilirsiniz. Soğuk kompres ağrıyı hafifletir, sıcak kompres ise gergin kasların gevşemesine yardımcı olur. Sıcak ya da soğuk kompresi saat başı, 15 dakika süreyle uygulayabilirsiniz.

Bazı kişiler dönüşümlü olarak her ikisini de uygulamanın daha iyi geldiğini belirtmiştir.

Soğuk kompres yapmak için bir buz torbası ya da buzluktan çıkaracağınız dondurulmuş gıda paketini kullanabilirsiniz. Sıcak kompres içinse sıcak su dolu bir şişe kullanabilirsiniz.

Sıcak kompreslerde dikkatli olun ve kendinizi yakmamaya dikkat edin. Sıcak şişeyi ya da sıcak su kabını ince bir havluya sarabilirsiniz. Ilık bir duş da sıcak kompres yerine geçebilir.

Ayrıca eczanelerde hem sıcak hem soğuk şekilde kullanabileceğiniz jel dolu komprespaketleri de satılmaktadır.

Basit ağrı kesicileri deneyin. Eczanelerde satılan iltihap giderici, kas gevşetici veya ağrı kesici basit ilaçlar ağrıyı hafifletip hareketlerinizin kesintiye uğramamasına yardımcı olabilir.

Ancak başka bir hastalığınız yüzünden ilaç kullanıyorsanız (diyabet, tansiyon vb.) reçetesiz satılsa bile ağrı kesici vb. ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Her ne olursa olsun ilacın kullanma talimatına da harfiyen uyun.

Kendi kendinize dozaj veya kullanım süresi belirlemekten kesinlikle kaçının.

Rahatlayın. Kulağa ilk başta gerçekçi gelmeyebilir ama unutmayın ki eğer gergin kaslar nedeniyle bel ağrısı çekiyorsanız, stres altında olmak sadece daha çok gerilmesine ve ağrının süresinin uzamasına yol açar.

 Bel ağrısına rağmen pozitif bir tutum benimseyenlerin ağrıyı çok daha çabuk atlattıkları klinik araştırmalarla da tespit edilmiştir.

Çeşitli nefes teknikleri, dinlenme, basit egzersizler ve kafanızı bel ağrısının stresinden uzaklaştıracak diğer yöntemler de iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Şiddetli Bel Ağrısını Geçirmek

Şiddetli bel ağrılarında sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükün ve alt bacaklarınızı bir sandalye ya da tabureye dayayın. Belinizin altına buz torbası yerleştirin ve bu sırada bir ağrı kesici de alabilirsiniz. (Ağrı kesici almanızda tıbbi bir sakınca yoksa.) Bu şekilde bir süre bekleyin ve bel bölgesindeki sinirlerin yatışmasına izin verin.

Kendiniz için en iyi pozisyonu bulmaya çalışın. Ağrı kaslarınızı işlevsiz bırakır ve kaslarınız omurgayı gerektiği şekilde düz tutmanıza yardımcı olamaz.

7- 8 santimlik geniş bir kemer ile bel çevresini sıkıca sardığınızda omurga dengelenir ve böylece ağrının dinmesi de sağlanır. Ağrının biraz olsun azalmasından faydalanarak omurganızı kendiniz düz bir şekle getirebilirsiniz.

Ayrıca eczanelerde bel ağrısı için özel olarak üretilmiş bel ağrısı kemerlerini de deneyebilirsiniz.

Ağrı azaldığında belinizi tıpkı yerdeki pozisyonda olduğu gibi desteklemek koşuluyla bir sandalyeye oturmayı deneyebilirsiniz. Ancak beldeki sorunun türüne göre bazı kişiler omurgayı sandalye arkasına dümdüz dayayarak rahatlarken, diğerleri beli bir havlu ya da buz torbasıyla desteklediklerinde daha rahat edecektir.

Bel Ağrısını Gideren Hareketler

Hafif ve ya orta şiddetteki bel ağrısını gidermek için -kendinizi zorlamamak şartıyla- aşağıdaki videolarda önerilen egzersizleri de deneyebilirsiniz. Eğer herhangi bir çekinceniz varsa, bel ağrısı olanların yapabileceği egzersizlerle ilgili ilk önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Ağrıdan kurtulmak dışında düzenli egzersiz yaparak vücudunuzdaki kasları güçlendirmek veya duruşunuzu düzeltmek belinizin daha az sorun çıkarmasını sağlayacaktır. Yürüyüş, yoga veya yüzme bel için önerilen diğer egzersizler  arasındadır.

Aldığınız çeşitli tedbirlere rağmen, 1 – 1,5 aylık bir süre zarfında eğer bel ağrısı şikayetiniz dinmiyor, sık tekrarlıyor veya bel ağrısı günden güne daha şiddetleniyorsa bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının nasıl geçeceği aslında ilk başta bel ağrısının neden kaynaklandığı ile yakından ilgilidir. Sorunun kaynağını bilmek ağrıyı hemen dindirmese bile tekrarlamamasına yardımcı olur.

Bel ağrısı deyince çoğu kişinin aklına hemen ‘fıtık’ gelir ama aslında bel ağrısı daha çok duruş bozuklukları ya da kas spazmları nedeniyle meydana gelir. Fazla kiloların bel ağrısına yol açmasına da sık rastlanır. Başka pek çok vak’ada ise kesin bir neden belirlenemez. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için ‘Bel Ağrısı Nedenleri‘ konulu makalemize bir göz atabilirsiniz.

Kaynaklar Kaynak: Neden olur 
BEL AĞRSINI GİDERMEK İÇİN BUNLARI DENEYİN

Источник: http://www.fibhaber.com/saglik/beliniz-cok-mu-agriyor-iste-bel-agrisi-nasil-gecer-h43451.html

Bel ağrısı nedenleri, bel ağrısı tedavisi, bel ağrısına ne iyi gelir?

İş Yerinde Bel Ağrısına Kulak Ver

Bel ağrısı hareketleri kısıtlayan, yürümeyi, ayakta durmayı, hatta oturmayı dahi zorlaştıran, can sıkıcı ve oldukça da yaygın bir şikayettir. Beli ağrıyanlar genellikle hemen fıtıktan şüphelenir ama yazımızda da göreceğiniz gibi bel ağrısının başka pek çok nedeni olabilir.

Ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve tam olarak ölçülemediği için, sadece ağrıdan yola çıkarak bu duruma neyin yol açtığını tahmin etmek güçtür.

İyi bir doktor tarafından sorulacak doğru sorularla bel ağrısı stres kaynaklı mı, duruş bozukluğundan mı veya kireçlenmeden mi kaynaklanıyor, teşhis edilebilir.

Bel ağrısı neyin habercisi?

Bel ağrısı, bel bölgesine ait nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi karın içerisinde bir aort anevrizması, böbrek taşı ve safra kesesi, pankreas ya da karaciğerde sorun ile kalça eklemi veya eklem hastalıkları varsa da yaşanabiliyor. İç organlardaki hastalıklar da bel ağrısı olarak işaret verebiliyor.

Türk toplumunun %80’i, yaşamlarının bir döneminde mutlaka bel ağrısı çekiyor. Özellikle yetişkinlerde 30 yaşından itibaren bel ağrısı çekme riski artıyor. Ancak bununla birlikte yapılan araştırmalar, bel ağrısı çeken hastaların ilk ağrıda hemen hekime başvurduklarını, ancak ikinci ağrıda artık hekime gitmediklerini gösteriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, bel ağrılarının yüzde 90’ı mekanik bel ağrısı denilen kas kökenli ağrı olsa da iç organ hastalığı bulunanlar ile kısa süre önce ameliyat geçirenlerin ve kanser öyküsü olanların bel ağrısını ciddiye alması gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr.

Ahmet Kıral, hastaların biraz bilgilendikten sonra tekrarlayan bel ağrılarını hekime başvurmadan ve tedavi olmadan geçirdiklerini dikkat çekiyor. Bel ağrısı çeken kişilerde, ağrı elden ayaktan kesiyor, uyumayı engelliyor veya gece uyandırıyorsa mutlaka dikkate alınması gerektiğine işaret eden Prof. Dr.

Kıral, şunları söylüyor: “Özellikle ağrıyla birlikte ateş, titreme, kilo kaybı ya da enfeksiyon varsa, barsak ya da mesane işlevlerinde değişiklik olduysa, uyuşukluk, karıncalanma ya da güçsüzlük hissediliyorsa ve hastanın geçmişinde kanser öyküsü varsa, ağrı başladıktan itibaren en geç iki ay içinde hekime başvurulması gerekiyor”.

Prof. Dr.

Kıral’ın verdiği bilgiye göre; Bel ağrılarında; 30 yaş üzerindeki herkes, arthrit ya da osteoporozu (kemik erimesi) olanlar, menopoza girmiş kadınlar, gebeler ve yeni anneler, diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi sağlık sorunları olanlar, sigara içenler, kısa süre önce ameliyat geçirenler, enfeksiyonlara açık olanlar ve bel sorunlarına yakalanmaya genetik olarak eğilimli olan kişilerin riski daha yüksek oluyor.

Kas Kökenli Ağrılar

Bel ağrılarının pek çoğu kas kökenlidir. Normalde alışık olmadığınız kadar ağır bir aktivite sonucu, bel bölgesindeki kaslarda gerilme olabilir.

Eşya taşımak, bavul taşımak ya da uzun bir yolculuk sonrası beliniz ağrıyabilir ki bu tip ağrılar biraz dinlendikten sonra geçer.

Ayrıca mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması gibi etkenler de bu kasların tutulmasına ve bel ağrısına yol açabilir.

Bel ağrılarının bir başka sorumlusu da zayıf karın kasları olabilir. Karın kasları zayıf olduğunda, onların tembelliğini örtmek için bel bölgesindeki kaslar devreye girer.

Ancak bu kez de bele ekstra yük biner. Doğru duruş şekilleri ve düzenli egzersizle karın kasları kuvvetlendirebilir. Karın kaslarını güçlendirmek beli rahatlatmak açısından önemlidir.

Böylelikle beliniz de kolay kolay incinmez.

Stres

Stresin vücudumuza farklı şekillerde zarar verdiğini biliyoruz. Bunlardan biri de bel ağrılıdır. Stres hormonu nedeniyle gerilen bel kasları, bel ağrısına neden olur.

Özellikle iş hayatındaki stresle birlikte, gün içerisinde gerilen vücut bu şekilde dışarıya bir imdat çağrısı gönderir.

İşini sevmeyenler, tüm gün başka bir yerde olmanın hayalini kuranlar ve stres altında çalışanlar bel ağrısından şikayetçi olabilirler.

Kötü Duruş Pozisyonları

Uzun saatler boyunca hareketsiz bir şekilde oturmak bel ağrılarının en yaygın nedenleri arasındadır. Günümüzde özellikle bilgisayar başından kalkmadan, oturarak çalışan kişilerde bu şikayetlerde artış görülmektedir.

Hareketsizliğe bir de kambur oturma eklendiğinde, işler iyice kötüye gitmeye başlar. Kambur oturduğumuzda beldeki kaslar gevşek bir pozisyon alır. Bu kasların gevşek pozisyonu omurları yeterince desteklememeleri anlamına gelir.

Bu şekilde hem omurların yıpranma süreci hızlanır hem de disk kaymalarına yol açılır.

Bel Fıtığı

Bel fıtığı, siyatik ya da disk hernisi adlarıyla da bilinir. Ağır kaldırma, zorlayıcı hareketler veya bir kaza sonucu, omurlar arasındaki disklerin bozulması ya da yırtılması sonucu omurlar arasındaki kıkırdak dışarı çıkar ve bel fıtığı meydana gelir. Fıtık nedeniyle bölgedeki sinirlerin sıkışması, bel ağrısına ve zamanla topuğa kadar inen şiddetli ağrılara yol açabilir.

Bel fıtığının farklı türler vardır ve her bel fıtığı mutlaka ameliyat gerektirmez. Fıtık ameliyatında fıtıklaşmış disk boşaltılır. Ameliyat sonrası dikkat edilmezse fıtık yeniden oluşabilir. Sigara içilmemeli, kilo almamaya dikkat etmeli, fazla ağırlık kaldırmamalı ve bel sağlığına uygun bir yatakta uyumalıdır.

Fazla Kiloların Etkisi

Fazla kilolar kişilerin sağlığını pek çok farklı açıdan tehdit eder. Kalp damar hastalıkları, tansiyon, şeker rahatsızlıkları dışında fazla kilolar, bele gereğinden çok yük binmesi ve bunun sonucunda bel ağrısı anlamına gelmektedir.

Bel Kayması

Omur adı verilen ve omurgamızı oluşturan kemikler düz bir çizgi şeklinde ardı ardına sıralanır. Zorlama, düşme, kaza nedeniyle veya yaşa bağlı olarak omurlar bu düz çizgiyi bozup, birbirlerinin üzerine doğru kayabilir ve bu duruma bel kayması denir.

Bel fıtığı ile karıştırılır ama bel fıtığında omurlar arasındaki kıkırdak sorun yaratırken, bel kaymasında omurların kendisi yani kemik sorun yaratmaktadır.

Omurların kayması sinirler üzerinde baskı veya gerilme yaratır ve bu da bel ve bacak ağrılarına yol açar.

Bel kayması olan kişiler belli bir mesafeyi yürürken bel ve bacak ağrısı yüzünden sık sık durmak isterler. Ağrının yanı sıra bacaklarda uyuşukluk, yanma ve kramp meydana gelir. Ayakta durmak şikayetleri arttırır. Bel kayması farklı derecelerine göre korseleme, fizik tedavi ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Kireçlenme

Eklemlerde uzun dönemde meydana gelen yıpranmalar, vücudun fiziksel baskılara karşı daha dayanıksız olmasına yol açar. Yaşlılıkla birlikte oluşan kireçlenme, pek çoğumuzu etkiler ve zamanla oluşan bu aşınma sorunu, beli de kapsayan ağrılar meydana gelebilir.

Osteoporoz nedir?

Kemik erimesi olarak da adlandırılan osteoropoz aslında kemiklerin yoğunluklarını kaybetmesi ve böylece zayıflamasıdır. Osteoporoz hastalarında boyun ve bel kemikleri sıklıkla etkilenir ve bu hastalarda çökme kırıkları, kronik bel ağrısının başlıca nedenleri arasındadır.

Omurga Kırığı

Omurga kırıkları genellikle bir trafik kazası, spor kazası veya yüksekten düşme gibi talihsiz olaylar sonucu oluşur ancak yaşla birlikte kemik erimesi (osteoporoz) görülen kişilerde de, kemiklerin zayıflamasına bağlı olarak omurga kırığı meydana gelebilir. Kemik erimesi daha çok kadınlarda görülür. En yaygın belirtisi boyun, sırt ve bel ağrısıdır. Ağrı şikayetlerine, kol ve bacaklarda uyuşma, kasılma, hissizlik ve tuvaletini kaçırma gibi şikayetler de eklenebilir.

İltihaplı Romatizma Türü: Ankilozan Spondilit (AS)

Daha çok anne veya babadan geçen ve daha çok genç yaştakileri etkileyen, genetik bir rahatsızlıktır. Bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonları ve sedef hastalığı, AS’yi tetikleyebilir. Vücuttaki eklemleri, sırt ve boynu da etkileyebilir ancak en büyük belirtisi iltihabi bel ağrısıdır. Özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında artan bir ağrıdır bu.

Hastalar, gece uyurken hareketsizlikle başlayan bel ağrısını, sabah uyandıklarında yoğun bir şekilde hissederler. Uyandıktan sonra bel tutukluğu birkaç saat sürebilir. Pek çok bel ağrısı türünün aksine, bu ağrıya dinlenmek değil hareket etmek iyi gelir.

Sırt ve boyun ağrıları diğer belirtiler arasındadır ve hastalığın son aşamasında sırtta kamburluk görülür.

Erken teşhisi zor ve çoğu kez fıtık ile karıştırılan bir hastalık olduğundan, yukarıdaki belirtiler size tanıdık geliyorsa, mutlaka bir romatizmal hastalıklar uzmanına başvurmalısınız. Bu şekilde eklem bozuklukları, kamburluk ve şiddetli ağrılar gibi sonuçları olmadan önce, erken teşhis edilebilir.

İç Organlardaki Rahatsızlıklar

Bel bölgesine yakın pankreas, böbrek, bağırsak, karaciğer benzeri organlardaki rahatsızlıklar ve eklem hastalıkları bel ağrısına neden olabilir.

Bel Ağrısına İlişkin Risk Grubu

– 30 yaş üstü kişiler- Genetik yatkınlık, ailesinde bel ağrısı şikayeti olanlar- Hamileler ve yeni anne olmuş kadınlar- Romatizma ya da kemik erimesi şikayeti olanlar- Menopoz dönemindeki kadınlar- Sigara tiryakileri- Yeni ameliyat olmuş kişiler- Enfeksiyon hastalıkları- Güreş, halter, kürek, futbol, tenis ve jimnastik sporlarıyla ilgilenenler- Meslek icabı sürekli ağır kaldıranlar, uzun süre oturanlar- Sürekli stres altında olanlar- Şeker ve tansiyon hastaları

– Kanser hastaları

Источник: http://www.beycan.net/330/bel-agrisi-nedenleri-bel-agrisi-tedavisi-bel-agrisina-ne-iyi-gelir.html

Bel Ağrısı | Acıbadem Omurga Sağlığı Merkezleri

İş Yerinde Bel Ağrısına Kulak Ver

Bel ağrısı, ağrıma, acıma, yanma veya batma şeklinde, keskin veya künt hissediliyor olabilir. Yeri bazı durumlarda noktasal olarak belirlenebilirken, bazı durumlarda dağınık ve yeri tam tespit edilemez şekildedir. Hafif veya ağır olabilir, iniş çıkışlar sergileyebilir.

Ağrı, kemik, kıkırdak, kas, eklem kapsülü, bağ, disk veya damar kaynaklı olabilir, ve her zaman kesin sebep ortaya konulamayabilir.

Bazı durumlarda altta yatan ana ağrı sebebi ortadan kalktığı halde bir kez uyarılmış olan sinir uçlarının sinyal göndermeye devam etmesi nedeniyle ağrı sebat edebilir.

Stresin de bel ağrılarının sebebinde önemli bir yer tutması kaynağın tespit edilmesini zorlaştırabilir.

Bel ağrısı, hangi dokudan kaynaklanırsa kaynaklansın, ilgili dokular yer değiştirerek veya genişleyip kalınlaşarak sinirler üzerinde bası yapar hale gelir ise bacak ağrısı, uyuşması, ısınması ve idrar kaçırma gibi problemleri beraberinde getirebilir.

Akut bel ağrısı nedir?

6 haftadan kısa süredir var olan ağrılardır. Belirli bir aktivite veya kaza sonrası başlayabileceği gibi, aktiviteden tamamen bağımsız da olabilir. İnsanların %80’i yaşamları boyunca en az 1 kez ciddi bir bel ağrısı atağı geçirirler.

Çoğu zaman ağrı, kendiliğinden azalır. Yarıya yakını 2 hafta içerisinde tamamen iyileşecektir. 6 haftada ise kişilerin %80'inde bel ağrısı tamamen geçer.

Bir kez ciddi bel ağrısı yaşayan kişilerin %30’u tekrarlayan bir atak / ataklar geçirecek veya kronik ağrı yaşayacaktır.

Kronik bel ağrısı nedir

3 aydan uzun süredir var olan bel ağrılarıdır. Var olan doku irritasyonu, ortamdaki sinir uçlarını uyararak ağrı yapar. Vücudun verdiği tepki ile gelişen yangı (inflamasyon) ve şişlik de ağrıya katkıda bulunabilir.

Genel olarak bölgeye olan kan akımı ve oksijenlenme de azalmıştır. Bu durum ağrıyı oluşturan bölgedeki zararlı atıkların da atılmasını zorlaştırmaktadır.

Uygun tedaviyi belirlemek için olası ağrı kaynakları titizlikle araştırılmalıdır.

Bel ağrısı ve aktivite

Genellikle, günlük aktivitelerden kaçınmak, yatarak vakit geçirmek gerektiğine inanılır. Fakat özellikle akut ağrılarda ‘tolere edilebildiği ölçüde’ aktif kalmak önerilmektedir. Aktivitenin devamı, kan akımını hızlandırır, inflamasyonu ve kas gerginliğini azaltır.

Yürüme gibi basit kardio çalışmaları sonrasında genelde kişiler kendilerini daha iyi hissettiklerini ifade ederler. Ağırlık kaldırma, yarışmalı ve kontakt sporlar gibi aktivitelerden ise kaçınılmalıdır. Soğuk veya sıcak uygulama değişik durumlarda faydalı olacaktır. Sıcak uygulama kasların gevşemesini de artırabilir.

Fakat bu uygulamaların uzun dönemli iyileşmeye olan katkıları tam olarak gösterilememiştir. Omurga kırıkları en sık olarak omurganın en hareketli bölgesi olan 12. sırt omuru ve 1. bel omurunun birleşim bölgesinde oluşur.

Genç kişilerde genel olarak yüksekten düşme, trafik kazası, ateşli silah yaralanması gibi yüksek enerjili yaralanmalar nedeniyle ortaya çıkarken, kemik yoğunluğu azalmış yaşlı kişilerde ise düşük enerjili travmalar sonrasında bile görülebilir.

Sıklıkla sadece omurganın ön kısmı etkilenir ve çökme kırığı olarak tabir edilir. Omurganın orta ve arka kısımlarının da kırılması patlama kırığı olarak bilinir ve kırılan parçaların omurilik üzerine baskı yapması nedeniyle kısmi veya tam felce neden olabilir.

Omurga üzerine binen yük daha fazla ise, omurları bir arada tutan yumuşak dokuların da etkilenmesi ile kırıklı çıkıklar meydana gelebilir.

Omurga kırıklarında korse, alçı, çeşitli çimentolama teknikleri ile kemik güçlendirme yapılabileceği gibi açık veya kapalı cerrahi de yapılabilir.

Ağır kaldırma, uzun süre eğilerek çalışma veya aynı pozisyonda kalma, fazla kilo, uzun süren stres, çok doğum vb sebepler ile bel bölgesinde oluşan ani veya süreğen şiddetli zorlamalar sonucu omurlar arasındaki diskin koruyucu dış kısmının yırtılarak diskin yer değiştirmesi ve sinirleri sıkıştırması ile oluşur.

Fıtığın yerine ve tipine göre bel ağrısı veya bacak ağrısı daha ön planda olabilir. Hareket kabiliyetinde kısıtlanma, yürüme mesafesinde kısalma, oturmada güçlük çekme, idrarını tutamama ve iktidarsızlığa sebep olabilir.

Alt bel bölgesinde artmış hareketlilik sonucu tekrarlayan mikrotravmalar ile spondilolizis adı verilen stres kırıkları gelişebilir. Uzun süre iyileşmeyen bu kırıklar gençlikte genellikle ağrılı iken, erişkin hayatta sorun yaratmayabilir.

Oluşan bu stres kırıkları nedeniyle bir üstteki omur alttakine göre öne doğru yer değiştirerek spondilolistezis adı verilen bel kaymasına sebep olabilir. Bel kayması stres kırıkları dışında başka nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Omurga içerisinden geçen omurilik bacaklara duyu ve kuvvet taşır. İdrar ve gaita tutmayı kontrol eder. Disk yüksekliğinin azalması, omurlar arası eklemlerin kemiklerinin, kapsüllerinin veya bağlarının kalınlaşması ve bel kayması gibi durumlar omuriliğin içinde geçtiği kanalın çapını daraltarak spinal stenoza, yani dar kanala sebep olabilir. Tipik şikayet, belli mesafe yürüdükten sonra bacaklarda kuvvet veya his kaybı gelişmesi veya uyuşma karıncalanmalar şeklindedir. Öne eğilmek ve oturmak kanal çapını artırdığı için şikayetler azalabilir veya ortadan kalkabilir. Fakat belli mesafe yürüdükten sonra tekrar edecektir.

Omurga enfeksiyonlarının %50-60’ı bel bölgesinde görülür. Sigara içme, beslenme bozuklukları, obezite, diyabet, HIV ve çeşitli kanserler omurga enfeksiyonu riskini artırır.

Bakteri, virüs ve mantarlar nedeniyle gelişebilir. Omurga kemikleri, diskler, dura adı verilen sinir zarları ve çevre dokular etkilenebilir.

Omurga enfeksiyonları, geçirilmiş omurga cerrahisi sonrasında da gelişebilir.

Ameliyat sonrası erken veya geç dönemde yaradan devam eden akıntı olması, yara yerinde kızarıklık, hassasiyet olması ve ateş gibi bulgular olması omurga enfeksiyonun habercisi olabilir.

Tümörler

Kemik, yumuşak doku veya sinir kaynaklı olabilir. İyi veya kötü huylu olabilir. Birincil olarak omurga ve omuriliği oluşturan hücrelerden kaynaklanabileceği gibi, vücudun farklı yerindeki bir tümörden (meme, prostat vs.

) sıçrayarak gelebilir ve bu durum metastaz olarak adlandırılır.

Yerine ve tipi göre, sadece tümörün kendisinin veya çevresindeki sağlam dokularla birlikte geniş olarak çıkartılması gerekebilir.

Metalik implantlar ile sabitleme, kafes ve çimento kullanma da gerekli olabilir.

Kemik erimesi, romatizmal hastalıklar, yansıyan ağrılar, stres ve çeşitli metabolik durumlar da bel ağrısı sebebi olabilirler.

Источник: https://www.acibadem.com.tr/omurgasagligimerkezi/bel-agrisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.