İşiniz Dirseğinizi Hasta Etmesin

İşiniz Dirseğinizi Hasta Etmesin

İşiniz Dirseğinizi Hasta Etmesin
Ortopedi ve Travmatoloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

Basit gibi görünen dirsek rahatsızlıkları eşya taşımayı, araba kullanmayı, yemek yemeyi hatta saç taramayı bile zorlaştırabiliyor.

Yaşanan travmaların haricinde, gün içinde yapılan basit zorlamalar da dirsek rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

El ve kolların zorlandığı işlerde çalışanların yanında ev kadınları, öğretmenler, sporcular hatta enstrüman çalanlar bile dirsek rahatsızlıkları bakımından risk altında bulunabiliyor.

Yapılan iş sırasında kolların haddinden fazla zorlanmaması sık tekrarların yapılmaması alınabilecek en basit önlemler arasında yer alıyor. Memorial Ataşehir Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları, dirsek rahatsızlıkları ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Dirsek rahatsızlığının nedenleri farklı olabilir

Dirsek rahatsızlıkları birçok nedene bağlı gelişebilmektedir.

Elini çok fazla kullanan ev hanımları, masa başında uzun süre aynı işlemleri yapan (klavye ve fare kullanımı) ofis çalışanları ve ağır işlerde çalışan işçilerde tendon kaynaklı dirseğin dış kısmında ağrı ile ortaya çıkan tenisçi dirseği denilen rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir.

Yazı ya da paketleme işiyle uğraşanlar, temizlik işlerinde çalışanlarla marangoz gibi kolun çok kullanıldığı mesleklerde ise daha çok dirseğin iç kısmında ağrıyla ortaya çıkan golfçü dirseği görülmektedir. Sporcularda tenisçi ve golfçü dirseğinin yanı sıra travmalara bağlı zedelenmeler ve kırıklar yaşanabilmektedir.

Dirseğinizi masaya dayayarak çalışmayın

Ofis çalışanlarında dirsek rahatsızlıklarının az görüleceği sanılsa da bu oran gün geçtikçe daha fazla artmaktadır.

Sürekli masa başında çalışanlarda yanlış duruşlara bağlı bel ve boyun bölgesinde rahatsızlıklar yaşanabildiği gibi dirseklerde de sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Dirsekleri bir yere dayayıp uzun süre çalışmak dirsek bölgesinde şişlik, su toplaması o bölgedeki nasırlaşma gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

Sporculardan fazla kadınlarda görülüyor

Dirseğin iç ve dışında bulunan tendonlardaki yıpranmalarla ortaya çıkan tenisçi dirseği ile golfçü dirseği bilinenin aksine sporcularda değil ev kadınlarında daha fazla yaşanmaktadır.

Gün içinde ev işleri sırasında sürekli yapılan zorlamalar dirsek çevresindeki tendonların yıpranmasına neden olmaktadır.

Ev temizliği sırasında ağır eşyaların taşınması ya da çamaşır sıkarken kolların fazla zorlanması dirsek rahatsızlığı yaşanması riskini arttırmaktadır.

Müzik yaparken dirseğinizi yormayın

Müzisyenler arasında daha çok keman, viyolonsel ve çello gibi yaylı enstrümanları çalanlar dirsek rahatsızlıkları bakımından risk altındadır. Kolun ve el bileğinin sürekli yukarıda ve belli bir şekilde kalmasını gerektiren bu enstrümanlar omuz ve el bileğiyle birlikte dirsekleri de zorlamakta ve tenisçi dirseği rahatsızlığının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Alışveriş poşetlerini tek elde taşımayın

Ağır kaldırmak gibi ağır taşımakta dirsek rahatsızlıklarına neden olabilir. Özellikle alışveriş sonrası poşetlerin tek elde taşınması fazla yükün dirseğe baskı yapmasına neden olabilmektedir. Poşetleri iki elde taşımak hatta ağırlık çok fazlaysa tek başına taşımamak dirsek sağlığı bakımından önemlidir.

Erkeklerde kırıklar daha fazla

Kadınlara oranla dirsek kırıkları ve çatlakları erkeklerde daha fazla görülmektedir. Seçilen spor ve aktivitelerin yanı sıra günlük hayatta kadınlara göre daha fazla riskli hareketlerde bulunan erkekler, yaşanan travmalara bağlı olarak dirsek kırığı, çatlağı ya da zedelenmeleri yaşanmaktadır. 

Acemi tenisçiler risk altında

Dirsekte en fazla karşılaşılan sorunların başında tenisçi dirseği gelmektedir. Her ne kadar rahatsızlığın ismi tenisçi dirseği olsa da profesyonel tenisçilerden daha çok tenis sporuna yeni başlayanlarda görülmektedir. Raketi yanlış ve gereğinden çok daha fazla sıkarak tutmak, yanlış raketle oynamak dirseğin dışındaki tendonlara zarar verebilmektedir.

Tenise yeni başlayan çocuklarının ileride bir dirsek rahatsızlığı yaşamaması adına anne babaların dikkatli olması gerekmektedir. Tenisçi dirseğinde ortaya çıkan ağrı genellikle gece uykudan uyandıracak şiddette değil aktivite sırasında ya da bir nesnenin kavranıp dirseğin zorlandığı anlarda şiddetlenmektedir.

Dirseği dinlendirmek ve yoran aktivitelerden uzaklaşmak gerekmektedir.

Kara tahta dirseğinizi yorabilir

Tahtaya yazı yazarak ders anlatmayı tercih eden öğretmenler de dirsek rahatsızlığı yaşayan meslek grupları arasındadır.

Tahtaya yazı yazarken kolların sürekli yukarda ve aynı pozisyonda kalması dirseklere baskı yaparak tenisçi ya da golfçü dirseği yaşanmasına neden olabilmektedir.

Öğretmenlerin, tahtanın yüksek bölgeleri yerine omuz hizasında kalan kısımlarını kullanmaları ve ders sırasında sık sık omuz ve dirseklerin dinlendirmeleri yaşanabilecek dirsek rahatsızlıklarının önüne geçebilmektedir.

Beslenmenizde protein eksik kalmasın

Saç telinden tırnaklara kadar tüm hücreler için yapısal bileşenlerden olan protein bakımından zengin gıdaları beslenme düzeninde tutmak kemik sağlığı bakımından oldukça yararlıdır. Özellikle tedavi sürecinde protein ağırlıklı beslenmek vücudun kendi kendini tamir edebilmesi için önemli bir etkendir.

Kırmızı ve beyaz etin yanı sıra soya ürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllar tüketilerek protein açığı giderilebilmektedir.  Aşırı kırmızı etin doymuş yağ bakımından zengin olduğu ve kötü kolesterolü yükseltebileceği unutulmamalıdır.

Sigara ve tütün mamullerinin tüketilmesi, birçok dokunun esnekliğini yitirmesine ve daha kolay yaralanmaya neden olduğu gibi iyileşme sürecini de olumsuz etkilemektedir.

Dirsek egzersizlerini ihmal etmeyin

Menteşenin çalışma şekline benzeyen dirseğin yaklaşık 0-130 derece arasında bir hareket açıklığı bulunmaktadır. Çok güç gerektiren ve bu hareket açıklığının sınırlarını zorlayan hareketlerden kaçınılmalıdır. Dirsek rahatsızlıklarının öncelikli tedavisi cerrahi dışı yöntemlerdir. Germe egzersizleri, buz, ilaç ve fizik tedavi ile dirsek eski haline getirilmeye çalışılır.

Dirsek bölgesindeki kasları germe egzersizleri ihmal edilmemelidir. Dirsek kaslarını ve eklemlerini güçlendirmek için; kol, dirsek ve el bileği düz bir eksendeyken, bilek diğer elin yardımıyla 90 derecelik bir açıyla yukarı kaldırılarak geriye doğru gerdirilir. Birkaç saniye süren gerdirme işleminin ardından aynı hareket bilek 90 derece aşağı döndürülerek yapılır.

Masaj yağları ile yapılan birkaç dakikalık masajlar tedavi sürecinde etkili olmaktadır. Egzersiz, ilaç veya fizik tedaviye rağmen 6-9 ayda düzelmeyen, günlük yaşamı olumsuz etkileyen durumlarda cerrahi yönteme başvurulabilmektedir. Dirsekteki rahatsızlığa göre cerrahi açık ya da artroskopik yani kapalı olarak yapılabilmektedir.

Artroskopik cerrahide, dirsek ekleminin içinin görülebilmesi ve daha hızlı iyileşme sürecinden dolayı avantajlıdır.

Bu belirtileri önemseyin

Trafik kazaları, düşme gibi travmalarda dinlenmeye rağmen geçmeyen ağrılar dirsek rahatsızlıklarının belirtisi olabilmektedir. Bununla birlikte;

 • Nesneleri taşırken zorlanma
 • Dinlenme sırasında ortaya çıkan ağrılar
 • Kolu uzatma ve bükmede zorlanma
 • Eklem ya da kol etrafında şişme veya morarmalar
 • Ateş, kızarıklık ve dirsek bölgesinde şişme ve ısınma gibi enfeksiyon belirtileri
 • Dirseğin iç veya dışında ortaya çıkan ve bileğe doğru yayılan ağrılar.
 • Ön kol kaslarında gerginlik
 • Kolu tam olarak açamamak gibi şikayetlerde de bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına görünmek yerinde olacaktır.
Güncellenme Tarihi: 21 Mart 2019Yayınlanma Tarihi: 18 Eylül 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/isiniz-dirseginizi-hasta-etmesin/

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Geçer mi? Bitkisel Tedavi Mümkün mü?

İşiniz Dirseğinizi Hasta Etmesin

Tenisçi dirseği veya tıp literatüründeki adıyla lateral epikondilit, aşırı kullanımın neden olduğu dirsek ekleminin iltihaplanması durumudur. Ağrı, dirseğin dış tarafına (lateral taraf) yerleşir, ancak ön kolun arkasından da yayılabilir. Kol düzleştirildiğinde veya tamamen uzatıldığında ağrı hissedilir.

Son çalışmalar, tenisçi dirseğinin genellikle belirli bir ön kol kasına verilen hasardan kaynaklandığını göstermektedir. Ekstensör karpi radialis brevis (ECRB) kası, dirsek düz olduğunda bile bileği stabilize etmeye yardımcı olur.

Bu durum örneğin bir tenis karşılaşmasında uzun vuruşlar yapılırken gerçekleşir. ECRB aşırı kullanımdan zayıfladığında, lateral epikondile bağlandığı tendonda mikroskobik yırtıklar oluşur ve bu da inflamasyona ve ağrıya yol açar. Dirsek büküldüğünde ve düzleştirildiğinde, kas kemiğe sürtünür.

Bu da zamanla kasın kademeli olarak aşınmasına ve yırtılmasına neden olabilir.

Tenisçi dirseği sadece sporcularda görülmez, tenisçi dirseği kimlerde görülür sorusuna çeşitli yanıtlar verilebilir. Tenisçi dirseğinden muzdarip olan birçok kişi, ön kol kasının tekrarlı ve kuvvetli kullanımını gerektiren iş veya eğlence aktivitelerinde bulunurlar.

Ressamlar, tesisatçılar ve marangozlar özellikle tenisçi dirseği geliştirmeye eğilimlidirler. Çalışmalar; otomobil işçilerinin, aşçıların ve hatta kasapların, toplumun geri kalanından daha sık tenisçi dirseği tanısı aldıklarını göstermiştir.

Bu mesleklerde devamlı yinelenen bazı hareketlerin ve ağırlık kaldırmanın yaralanmaya yol açtığı düşünülmektedir.

Tenisçi Dirseğinin Bulguları Nelerdir?

 • İlk başta hafif olan fakat giderek daha da kötüleşen dirsek ağrısı
 • Dirsek dışından ön kol ve el bileğine uzanan ağrı
 • Tutma yetisinde zayıflık
 • El sıkışırken veya bir nesneyi sıkarken artan ağrı
 • Bir şeyleri kaldırırken, araç kullanırken veya kavanoz açarken ağrı hissedilen ağrı

Tenisçi Dirseği Tanısı Nasıl Konur?

Tenisçi dirseği genellikle fiziki muayenede teşhis edilir. Doktor hastaya herhangi bir sporla ilgilenip ilgilenmediğini ve belirtilerinin nasıl geliştiğini sorar.

Daha sonra, tanı koymaya yardımcı olması için bazı basit testler yapar. Ağrıyı kontrol etmek için tendonun kemiğe yapıştığı noktaya biraz baskı uygulayabilir.

Dirsek düz haldeyken, bilek büküldüğünde (avuç tarafına doğru) ve açıldığında, dirseğin dış tarafı boyunca ağrı hissedilir.

Doktor ayrıca, kol ağrısına neden olabilecek diğer bozuklukları ekarte etmek için X-ray veya MRI taraması gibi görüntüleme testlerini de isteyebilir.

Tenisçi dirseği genellikle kendi kendine iyileşir. Ancak reçetesiz ağrı kesiciler ve diğer kişisel bakım önlemleri yardımcı olmazsa, doktor tarafından fizik tedavi önerebilir. Şiddetli vakalar için ameliyat gerekebilir.

1. Cerrahi içermeyen tedaviler

Tenisçi dirseği vakalarının yaklaşık yüzde 80 ila 95’i ameliyatsız olarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

 • Dinlenme: İyileşmenin ilk adımı kolu birkaç hafta boyunca dinlendirmektir. Doktorunuz etkilenen kasları hareketsiz hale getirmek için size bir destek verebilir.
 • Buz: Dirsek üzerine yerleştirilen buz paketleri, inflamasyonu azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar: Aspirin ve İbuprofen gibi reçetesiz ilaçlar, ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Fiziksel tedavi: Bir fizik tedavi uzmanı kaslarınızı, özellikle ön kolunuzun kaslarını yavaş yavaş germek ve güçlendirmek için egzersizler öğretebilir. Bileğinizi yükselttikten sonra yavaşça düşüren merkez dışı egzersizler özellikle faydalıdır. Kol askısı veya atel takmak, hasar alan dokudaki stresi azaltabilir.
 • Ultrason terapisi: Ultrason terapisinde, kolunuzdaki en ağrılı bölgeye bir ultrason sondası yerleştirilir. Sonda, belirli bir süre boyunca dokulara yüksek frekanslı ses dalgaları yayar. Bu tip bir tedavi iltihabı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.
 • Steroid enjeksiyonları: Doktorunuz, Kortikosteroid tipi ilaçları doğrudan etkilenen kasın içine veya tendonun dirsekte kemiğe bağlandığı yere enjekte etme yöntemini seçebilir. Bu tedavi inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur.
 • Şok dalga tedavisi: Vücudun kendi iyileşme sürecini desteklemek için dirseklere ses dalgaları ileten deneysel bir tedavidir. Her doktor tarafından tercih edilmeyebilir.
 • Plateletten (trombosit) zengin plazma enjeksiyonu: Oldukça umut verici görünen ve bazı doktorlar tarafından uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Bu yöntemde hasta kendi kanı ile tedavi edilir. Tiger Woods ve Rafael Nadal gibi ünlü sporcular da kronik tendon yaralanmaları ve benzeri problemleri için bu tedaviden yararlanmışlardır.

2. Cerrahi müdahale

Semptomlar bir yıllık tedaviden sonra iyileşmezse cerrahi müdahale gerekebilir. Tenisçi dirseği ameliyatı, ya dirsek içine sokulan küçük bir mikroskop (artroskopik yöntem) ya da dirsek üzerinde doğrudan yapılan daha büyük bir kesi aracılığıyla gerçekleştirilir.

Her iki yöntem de herhangi bir ölü dokunun çıkarılması ve sağlıklı kasın kemiğe yeniden birleştirilmesi için kullanılır. Ameliyattan sonra kolunuz bir atel ile sabitlenebilir. Bu, kas gücünü ve esnekliğini geri kazanmak için yapılır. 1 hafta sonra dikişler alınır ve atel çıkarılır.

Spor aktivitelerine geri dönmek ise ameliyattan yaklaşık 6 ay sonra mümkündür.

Cerrahi müdahalenin uygulandığı tedavilerinin büyük bir çoğunluğu tenisçi dirseği geçer mi sorusunun evet olarak yanıtlandığı vakalardır.

Cerrahi müdahale, tenisçi dirseği vakalarının % 80-90’ını başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Ancak, her ameliyatta olduğu gibi, tenisçi dirseği ameliyatı ile ilgili riskler de vardır.

Göz önünde bulundurulması gereken en yaygın komplikasyonlar şunlardır:

 • Kas gücünde bir miktar kayıp yaşanması
 • Enfeksiyon
 • Sinir ve kan damarları hasarı
 • Esneklik kaybı
 • Başka bir ameliyat ihtiyacı

Tenisçi Dirseği Egzersizleri

Bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka bir doktora danışın. Kas veya tendon yırtığı gibi ciddi yaralanmalara sebebiyet vermemek için tam bir değerlendirme yapılması önemlidir.

Eğer iltihap durumu söz konusuysa, durumu kötüleştirebileceğinden egzersizlere başlamamalısınız. Eğer ağrı egzersizlerden sonra tekrar başlarsa, dirseğinizi ve ön kolunuzu dinlendirin ve buz tedavisi uygulayın.

Egzersizleri doğru yaptığınızdan emin olmak için fizik tedavi doktorunuza danışabilirsiniz.

1. Yumruk sıkma

Zayıf tutuş gücü, tenisçi dirseğinin yaygın bir belirtisidir. Ön kol kaslarını çalıştırarak kavrama kuvvetini geliştirmek, günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini de geliştirmeye yardımcı olabilir.

 • Bu egzersizi uygulamak için dik bir şekilde oturun ve etkilenen kolunuzu masanın üzerine uzatın. Avucunuzda rulo yapılmış bir havlu veya küçük bir top tutun.
 • Havluyu/topu sıkın ve 10 saniye bekleyin.
 • Elinizi serbest bırakın ve hareketi tekrarlayın. Dilerseniz diğer kolunuz için de uygulayabilirsiniz.

2. Dumbell ile supinasyon

Destekleyici kas, dirseğe bağlanan büyük bir ön kol kasıdır. Avuç içini yukarı doğru kaldırma hareketinden sorumludur ve tenisçi dirseğine neden olabilecek hareketler yapıldığında incinmeye müsaittir.

 • Bu hareketi uygulamak için, iki elinize de 2’şer kiloluk dumbell alın ve dirseklerinizi dizlerinize dayayarak oturun.
 • Dumbell’ın ağırlığının kolunuzu dışa doğru döndürmesine izin verin. Önce avuçlarınız yukarı gelecek şekilde sonra aşağı bakacak şekilde çevirin.
 • Her iki kolunuz için 20 defa tekrarlayın. Ancak hareketi alt kolunuzla sınırlandırmaya çalışın, üst kol ve dirsekleriniz sabit kalsın.

3. Havlu bükme

Bu hareket bilek ekstansörlerini geliştirir ve bileğin esnemesini sağlar. Bu hareket için bir el havlusu alın ve sandalyeye oturun, omuzlarınız rahat bir pozisyonda olsun.

 • Kollarınızı öne uzatın ve havluyu ters yönlere doğru (suyunu sıkar gibi) çevirin.
 • Bu hareketi her iki yön için 10’ar kez tekrarlayın.

1. Limon otu yağı

30 ml herhangi bir taşıyıcı yağ ile 12 damla limon otu yağını karıştırın. Bu karışımı bir pamuk yardımıyla ön kol ve diğer ağrılı bölgelerin üzerine uygulayın. 30 ila 60 dakika arası bekleyin ve ılık suyla yıkayın.

Limon otu yağı, güçlü anti-enflamatuar özellikleriyle bilinir ve bu da tenisçi dirseğiyle ilişkili ağrı ve iltihaplanmanın hafiflemesine yardımcı olabilir. Bu işlemi günde 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

2. Zerdeçal

1 bardak sıcak sütün içine 1 çay kaşığı toz zerdeçal ekleyin ve iyice karıştırın. Süt biraz ılıdıktan sonra bir miktar bal ekleyin ve için. Zerdeçal, içindeki curcumin bileşeni sayesinde tenisçi dirseğinin tedavisinde başarılı olabilir. Curcumin sadece iyileşmeyi hızlandırmaz, aynı zamanda ağrı ve iltihaplanmayı da azaltır.

3. Hint yağı

Hint yağından faydalanmak için, etkilenen bölgeye 1 yemek kaşığı hint yağı sürün ve ardından sıcak su doldurduğunuz bir şişeyi kolunuzun üzerine koyup 15-20 dakika bekletin.

Birkaç hafta boyunca günde 1 kez bu prosedürü uygulayın. Hint yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahip risinoleik asit olarak adlandırılan bir bileşik içerir.

Bu özellikler, ağrıyı ve iltihabı azaltır.

4. Vitaminler

Tenisçi dirseğine ne iyi gelir sorusu vitamin desteği olarak da cevaplanabilir. Bu yöntemlerin haricinde beslenme programınıza belirli vitaminler dahil etmek de iyileşmenizi hızlandırabilir.

A ve C vitaminleri, tenisçi dirseğinin tedavisinde özellikle yararlıdır. A vitamini, yırtık dokuları onarmaya yardımcı olan kolajen üretimini artırırken, C vitamini hücre onarımı ve büyümesini destekler.

Bu vitaminler açısından zengin olan bazı yiyecekler arasında; kivi, biber, havuç ve süt ürünleri bulunur.

Tenisçi Dirseği Sülük Tedavisi Nedir?

Tenisçi dirseği için uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinden biri de sülük tedavisidir. Tıbbi sülükler, halkalı kurtların yakın akrabaları olan dişli bir sülük türüdür. Bu canlıların tükürük salgıları, ağrının tedavisinde etkili olan anti-pıhtılaştırıcı ve iltihap önleyici özelliklere sahip aktif maddeler içerir.

Anti-pıhtılaştırıcılar temel olarak hirudin ve heparin enzimlerini içerir, böylece “kalın” kanı inceltir ve sülük tarafından ısırılan bölgeye taze kan akışı olmasını sağlar. Bu, enfekte doku, kan ve lenfleri detoksifiye ederek inflamasyonu ve ağrıyı giderir.

Sülükler, tenisçi dirseği dışında hematom, zona, dolaşım bozuklukları, fibromiyalji ve omurga sorunları gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır.

Tenisçi Dirseği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahatsızlığın ilk evrelerinde evde tedavi veya fizik tedavi yöntemleriyle iyileşme mümkünken, kasların dinlendirilmemesi, zorlanması veya herhangi bir tedavi uygulanmaması problemin şiddetlenmesine neden olabilir. Şiddetinin artması haricinde, kronikleşebilir ve ilerleyen evrelerde ameliyat gerektirebilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Источник: https://evdesifa.com/tenisci-dirsegi/

Tenisçi Dirseği

İşiniz Dirseğinizi Hasta Etmesin

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) dirseğinizi etkileyebilecek birçok aşırı kullanım yaralanmalarından biridir. Tahmin edebileceğiniz üzere tenis oynamak tenisçi dirseğinin sebeplerinden biridir, fakat birçok başka yaygın aktivite de tenisçi dirseğine neden olabilir.

Tenisçi dirseğinin yaptığı ağrı daha ziyade ön kol kaslarınızın dirseğinizin dışındaki kemikli çıkıntıya bağlandığı yerde meydana gelir. Ağrı ön kolunuza ve bileğinize de yayılabilir.

Tenisçi dirseğinin ağrısı, sizi sevdiğiniz aktivitelerden uzak tutmak zorunda değildir. Dinlenmek ve reçetesiz satılan ağrı kesiciler faydalı olacaktır. Ameliyat ancak nadiren gerekir.

Belirtiler

Tenisçi dirseğinin belirti ve işaretleri şunlardır:

 • Dirseğinizin dışında kolunuza ve bileğinize vuran ağrı
 • Bileğinizi büktüğünüz zaman ağrı
 • Ön kolda güçsüzlük
 • Haftalar ve aylar içinde kötüleşen ağrı
 • Kimi eylemlerde el tutarken, mesela el sıkışmada veya kapı tokmağını çevirirken ağrı
 • Nesneleri, örneğin kahve fincanlarını tutamama

Tenisçi dirseğinin ağrısı golfçu dirseğinin ağrısına benzer. Fakat golfçu dirseğinin ağrısı dirseğin dışında değil içindedir.

Doktora ne zaman gitmeli
Dinlenmek, buz koymak ve reçetesiz ağrı kesiciler kullanmak dirseğin dururken veya kullanırken ağrısını azaltmıyorsa doktora başvurun. Şu durumlarda hemen hastaneye başvurun:

 • Dirseğiniz sıcaksa ve iltihaplanmışsa, ateşiniz varsa
 • Dirseğinizi bükemiyorsanız
 • Dirseğinizde şekil bozukluğu görülüyorsa
 • Bir kemik kırığından şüpheleniyorsanız

Sebepler

Tenisçi dirseği aşırı kullanmadan kaynaklanan bir yaralanmadır. Sebebi, elinizi ve bileğinizi düz tutmak veya kaldırmak için kullandığınız ön kol kaslarının tekrar tekrar kasılmasıdır. Dokuya yaptırılan tekrar hareketleri ve dokunun gördüğü baskı, ön kol kaslarınızı dirseğinizin dışındaki kemiğe bağlayan tendonlarda bir dizi ince yırtılma veya iltihaplanmayla sonuçlanabilir.

Hastalığın isminden de anlaşılacağı gibi tenis oynamak, özellikle kötü bir teknikle ters vuruşların sık tekrarı, bu tıbbi durumun olası sebeplerinden biridir. Bununla birlikte birçok yaygın kol hareketi, örneğin boya yapmak, bir şeyleri yırtmak, örgü yapmak ta tenisçi dirseğine neden olabilir.

Risk Faktörleri

Tenisçi dirseği 30 ila 50 yaş arasında yaygındır; fakat bileklerini tekrar tekrar kasarak kullanan herkesin başına gelebilir. 

Günde en az iki saat tekrara dayalı hareketler yapan herkes büyük risk altındadır. Sigara içenler de tenisçi dirseği açısından yüksek risk grubundadır.

Komplikasyonlar

Tenisçi dirseği tedavi edilmezse özellikle nesneleri kaldırırken veya tutarken kronik ağrıya neden olur. Dirseğiniz iyileşmeden kolunuzu zorlayacak şekilde kullanmak da sorunu kötüleştirebilir.

Randevunuza Hazırlanmak

Muhtemelen ilk yapacağınız şey aile doktorunuzu veya normal bir pratisyen doktora gitmek olacaktır. Ne var ki bazı vakalarda randevu almak için aradığınızda ortopedi ameliyatlarında veya spor tıbbında uzmanlaşmış bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

Doktorla görüşmeler kısa sürdüğü ve konuşulması gereken çok şey olduğu için, randevuya hazırlanarak gitmek iyi fikirdir. İşte randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak ve doktordan ne bekleyebileceğinizi gösteren kimi bilgiler.

merhaba hakan bey benim annem iltihaplı ateşli romatizma elleri dirsekleri yamuluyor çok kötü ağrılar çekiyor son 10 gündür hiç yataktan kalkamıyor bi… devamı

 • Yaşadığınız tüm belirtileri yazın, randevu konunuzla alakalı görünmeyen belirtileri de dahil edin.
 • Vitaminler ve takviye  ilaçlar dahil olmak üzere kullandığınız bütün ilaçların bir listesini çıkarın.
 • Doktorunuza soracağınız soruları not edin.

Doktorunuzla geçireceğiniz vakit sınırlı olabilir, bu yüzden bir soru listesi çıkarmak vaktinizi en iyi şekilde değerlendirmenize yarar. Tenisçi dirseği için doktorunuza sorabileceğiniz belli başlı sorular şunlardır:

 • Belirtilerimin en olası nedeni nedir?
 • Belirtilerime neden olabilecek diğer olası sebepler nelerdir?
 • Ne tür testlere ihtiyacım var?
 • Hastalığım geçici mi yoksa kronik mi?
 • Ne tür tedaviler var, siz ne tavsiye ediyorsunuz?
 • Riayet etmem gereken herhangi bir sınırlama var mı?
 • Yanımda götürebileceğim herhangi bir broşür veya matbu malzeme var mı? Hangi web sitesini tavsiye ediyorsunuz?

Doktorunuzdan bekleyebilecekleriniz
Doktorunuz büyük ihtimalle size bir dizi soru soracaktır.

 • Ağrınız nerede?
 • Belirtiler ilk defa ne zaman ortaya çıktı?
 • Belirtileriniz sürekli mi yoksa arada bir mi ortaya çıkıyor?
 • Belirtileriniz ne kadar şiddetli?
 • Belirtileriniz iyileştirir görünen bir şey var mı?
 • Belirtileriniz kötüleştirir görünen bir şey var mı?

Bu sırada yapabilecekleriniz
Doktorunuzla görüşmeyi beklerken, mümkünse, belirtilerinizi kötüleştiren egzersizi veya aktiviteyi yapmayı bırakın. Ağrılı bölgeye günde birkaç kez 15 dakika boyunca buz koyun. Bölgeyi bir bandajla sarmak da şişin inmesine yardımcı olabilir.

Testler ve Teşhis

Doktorunuz dirseğinizi inceleyip tıbbi geçmişinize bakarak tenisçi dirseği teşhisinde bulunur. Doktorunuz ağrıyı ve katılığı değerlendirebilmek için etkilenmiş bölgeye baskı uygulayabilir veya sizden dirseğinizi, bileğinizi veya parmaklarınızı belli şekillerde hareket ettirmenizi isteyebilir.

Röntgen çektirmek doktorunuza dirsek ağrısını olası başka nedenlerini, örneğin kırıkları ve artriti elemede yardımcı olur. Bazen ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme gibi daha kapsamlı taramalar yapılır.

Tedaviler ve İlaçlar

Eğer ağrı iş yapmanızı engelliyorsa, tenisçi dirseği tedavisine bekle ve gör yaklaşımını uygulayın. Tenisçi dirseğin genellikle altı ay ile iki yıl arasında kendiliğinden iyileşir.

Eğer çok ağrınız varsa veya ağrı işlerinize engel oluyorsa, tenisçi dirseğinin tedavisinin ilk aşamasında genellikle dinlenme, buz koyma, reçetesiz ağrı kesiciler kullanma gibi şeyler uygulanır. Bu ilaçların uzun dönemli kullanımları tavsiye edilmez, çünkü ciddi mide bağırsak sorunlarına yol açabilir. 

Eğer bu adımlar yardımcı olmazsa, hala ağrınız varsa ve hareketleriniz sınırlıysa doktorunuz başka adımlar atılmasını önerebilir. Bu öneriler şunlar olabilir:

 • Kolunuzu kullanma biçiminizi analiz etmek. Doktorunuz hasar görmüş dokudaki baskıyı azaltmanın en iyi yollarını bulmak için tenis veya çalışma tekniğinizi uzmanların değerlendirmesini isteyebilir. Bu, bilek ve ön kol hareketlerinizin belirtilerinizi kötüleştirmemesi için, teniste ters vuruşlarında iki kolu kullanmak ve işinizde koruyucu adımlar atmak anlamına gelir. Tenis vuruşları veya ağır kaldırma sırasında bileğinizi dik tutarak süt koldaki daha büyük kasları kullanırsınız ki bu kaslar yük baskısını daha iyi kaldırır.
 • Egzersizler. Doktorunuz veya fizik terapistiniz kaslarınızı, özellikle ön kol kaslarınızı yavaş yavaş güçlendirmek ve esnetmek için bazı egzersizler önerebilir. Bu egzersizleri bir kez öğrendikten sonra onları evde ve işte yapabilirsiniz.
 • Koruyucu bantlar. Doktorunuz zedelenmiş dokudaki stresi azaltmak için bandaj veya koruyucu bant kullanmanızı önerebilir.
 • Kortikosteroitler. Ağrınız şiddetli ve ısrarlıysa, doktorunuz bir kortikosteroit iğnesi tavsiye edebilir. Kortikosteroitler ağrıyı, şişi ve iltihaplanmayı azaltan ilaçlardır. İğne olarak vurulan kortikosteroitler nadiren yan etkilere sebep olur.  Bununla birlikte bu ilaçların faydaları fizik terapi egzersizlerinden veya bekle ve gör yaklaşımını benimseyip kolunuzu dinlendirmekten daha iyi olduğu söylenemez. Doktorunuz, ağrıyı gidermek için lokal kortikosterod kullanımını önerebilir. Tedavi sırasında cildinizden emilen bu kortikosteroidlere fonoforezler veya iyontoforezler denir.
 • Ameliyat. Rehabilitasyon programını harfiyen yerine getirmiş olduğunuz halde, başka yaklaşımlar ağrınızı azaltmamışsa doktorunuz ameliyat önerebilir. Doktorunuz ısrarlı ağrınız varsa ve altı aydan uzun bir süre diğer tedavilerden sonuç almamışsanız genellikle ameliyat önerir. Tenisçi dirseği sorunu olan her 10 insandan ancak biri ameliyata ihtiyaç duyar.

Ameliyat genellikle ayakta hasta bazında olur, yani ameliyat olduğunuz gün evinize dönebilirsiniz. Ameliyat genellikle ya iltihaplanmış tendonun kırpılması veya ağrıyı dindirmek için tendonu çıkarıp tekrar yerine takmaktan ibarettir. 

Tenisçi dirseği için başka tedavilere dair araştırmalar devam eder. Araştırması süren diğer tedavilerden kimileri platelet zengini plazma enjeksiyonları, akupunktur, botolinum toksin ve topik nitrik oksittir. 

Hayat Tarzı ve Evde Tedaviler

Bu tür yaralanmalarda her zamanki yolu; koruma, dinlenme, buz, kompres ve yukarı kaldırma yöntemlerini deneyin.

 • Koruma. Eklemi kullanmayarak dirseğinizi başkaca zedelenmelerden koruyun. Eğer belirtilere belli bir iş veya spor neden oluyorsa, belirtileriniz iyileşene kadar bu faaliyete ara vermeniz gerekebilir.
 • Dinlenme. Dirseğinizi dinlendirin. Fakat hareketsiz bırakmayın. Bazen geceleri sargı kullanmak sabah belirtilerini genelde azaltır.
 • Buz. Yaralanmadan sonra şişi azaltmak için buzla, buz mesajıyla, soğuk su torbasıyla kompres yapın. Buzu yaralanmadan hemen sonra koymaya çalışın.
 • Kompres. Yaralı bölgeyi tutması için esnek bant veya bandaj kullanın.
 • Yukarı kaldırma. Mümkün olan her yerde dirseğinizi şişkinliği engellemek veya azaltmak için yukarıda tutun.

Önlem

Şu adımlar sizi tenisçi dirseği yaralanmasından koruyabilir: 

 • Tekniğinizi gözden geçirin. Doğru hareketi yapıp yapmadığınızı görmek için bir tenis profesyonelinden yardın alın. Raketi bütün kolunuzla savurun, vuruşa bütün vücudunuzu katın, yalnızca bileğinizi kullanmayın. Top temasları sırasında bileğinizi dik tutun. Ayrıca raketinizin uygun bir kol kalınlığına, tel gerginliğine sahip olduğundan emin olun. Düşük tel gerginliği dirseğe daha az kuvvet iletir.
 • Kendinizi güçlendirin. Her spora ona uygun kondisyon çalışmalarıyla hazırlanın. Bir ağırlıkla bileğinizi esnetme ve uzatma çalışmaları yapın. Bileğinizi açtıktan sonra ağırlığı yavaşça aşağı bırakmak onu güçlendirmenin bir yoludur, böylece dokularınız daha az güce maruz kalır.
 • Bileğinizi dik tutun. Halter de dahil kaldırma aktiviteleri veya tenis vuruşları sırasında bileğinizi dik ve katı tutmaya çalışın. İşi küçük ön kol kasları yerine üst kolunuzun daha güçlü ve büyük kaslarının yapmasını sağlayın.
 • Gerektiği gibi ısının. Kullanmadan önce ve sonra bileğinizdeki ön kol kaslarınızı zorlamadan esnetin.
 • Buz koyun. Kolunuzu zorlayıcı bir şekilde kullandıktan sonra üzerine buz koyabilir veya buz masajı yapabilirsiniz. Buz masajı için plastik bir torbayı suyla doldurup dondurun. Bundan sonra beş ila yedi dakika boyunca buzu dirseğinizin üst kısmında gezdirin.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/tenisci-dirsegi-kcnyq

Günlük yaptığınız işler dirseğinizi hasta ediyor olabilir

İşiniz Dirseğinizi Hasta Etmesin

Basit gibi görünen dirsek rahatsızlıkları eşya taşımayı, araba kullanmayı, yemek yemeyi hatta saç taramayı bile zorlaştırabiliyor.

Travmaların haricinde, gün içinde yapılan basit zorlamalar da dirsek rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

El ve kolların zorlandığı işlerde çalışanların yanında ev kadınları, öğretmenler, sporcular hatta enstrüman çalanlar bile dirsek rahatsızlıkları bakımından risk altında bulunabiliyor.

Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları

Memorial Şişli / Ataşehir Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları, dirsek rahatsızlıkları ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Dirsek rahatsızlıkları birçok nedene bağlı gelişebilir.

Elini çok fazla kullanan ev hanımları, masa başında uzun süre aynı işlemleri yapan (klavye ve fare kullanımı) ofis çalışanları ve ağır işlerde çalışanlarda tendon kaynaklı dirseğin dış kısmında ağrıyla ortaya çıkan tenisçi dirseği denilen rahatsızlık görülebilir. Yazı ya da paketleme işiyle uğraşanlar ve temizlik işçileriyse golfçü dirseği sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

Dirseğinizi masaya dayayın  

Sürekli masa başında çalışanlarda yanlış duruşlara bağlı bel ve boyun bölgesinde rahatsızlıklar yaşanabildiği gibi dirseklerde de sorunlar ortaya çıkar. Dirsekleri bir yere dayayıp, uzun süre çalışmak bölgede şişlik, su toplaması ve nasırlaşmaya yol açabilir.

Dirseğin iç ve dışında bulunan tendonlardaki yıpranmalarla ortaya çıkan tenisçi ve golfçü dirseği, bilinenin aksine sporcularda değil ev kadınlarında daha fazla görülüyor. Ağır eşyaların taşınması ya da çamaşır sıkarken kolların fazla zorlanması dirsek rahatsızlığı riskini artırıyor.

Müzisyenler arasında daha çok keman, viyolonsel ve çello gibi yaylı enstrümanları çalanlar dirsek rahatsızlıkları bakımından risk altında. Kolun ve el bileğinin sürekli yukarıda ve belli bir şekilde kalmasını gerektiren bu enstrümanlar, omuz ve el bileğiyle birlikte dirsekleri de zorluyor.

Alışveriş poşetlerini tek elde taşımayın

Özellikle alışveriş sonrası poşetlerin tek elde taşınması, fazla yükün dirseğe baskı yapmasına neden olabilir. Poşetleri iki elde taşımak hatta ağırlık çok fazlaysa tek başına taşımamak dirsek sağlığı bakımından önemli.

Kadınlara oranla dirsek kırıkları ve çatlakları erkeklerde daha fazla görülür.

Seçilen spor ve aktivitelerin yanı sıra günlük hayatta kadınlara göre daha fazla riskli hareketlerde bulunan erkekler, yaşanan travmalara bağlı olarak dirsek kırığı, çatlağı ya da zedelenmeleriyle karşılaşıyor.

Kara tahta dirseğinizi yorabilir

Tahtaya yazı yazarak ders anlatmayı tercih eden öğretmenler de dirsek rahatsızlığı yaşayan meslek grupları arasındadır.

Tahtaya yazı yazarken kolların sürekli yukarda ve aynı pozisyonda kalması dirseklere baskı yaparak tenisçi ya da golfçü dirseği yaşanmasına neden olabilmektedir.

Öğretmenlerin, tahtanın yüksek bölgeleri yerine omuz hizasında kalan kısımlarını kullanmaları ve ders sırasında sık sık omuz ve dirseklerin dinlendirmeleri yaşanabilecek dirsek rahatsızlıklarının önüne geçebilmektedir.

Beslenmenizde protein eksik kalmasın

Saç telinden tırnaklara kadar tüm hücreler için yapısal bileşenlerden olan protein bakımından zengin gıdaları, beslenmeye eklemek gerekir.

Kırmızı ve beyaz etin yanı sıra soya ürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllar tüketilerek protein açığı giderilebilir. Aşırı kırmızı etin doymuş yağ bakımından zengin olduğu ve kötü kolesterolü yükseltebileceği unutulmamalı.

Sigara ve tütün mamullerinin tüketilmesi, birçok dokunun esnekliğini yitirmesine ve daha kolay yaralanmaya neden olduğu gibi iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.

Özel egzersizleri ihmal etmeyin

Menteşenin çalışma şekline benzeyen dirseğin yaklaşık 0-130 derece arasında bir hareket açıklığı bulunur. B açıklığın sınırlarını zorlayan hareketlerden kaçınılmalı. Dirsek rahatsızlıklarının öncelikli tedavisi cerrahi dışı yöntemlerdir.

Germe egzersizleri, buz, ilaç ve fizik tedaviyle dirsek eski haline getirilmeye çalışılır. Kasları germe egzersizleri ihmal edilmemeli.

Dirsek kaslarını ve eklemlerini güçlendirmek için; kol, dirsek ve el bileği düz bir eksendeyken, bilek diğer elin yardımıyla 90 derecelik bir açıyla yukarı kaldırılarak geriye doğru gerdirilir. Birkaç saniye süren bu işlemin ardından aynı hareket bilek 90 derece aşağı döndürülerek yapılır.

Egzersiz, ilaç veya fizik tedaviye rağmen 6-9 ayda düzelmeyen, günlük yaşamı olumsuz etkileyen durumlarda cerrahi yönteme başvurulabilir. Dirsekteki rahatsızlığa göre cerrahi açık ya da kapalı yapılabilmektedir.

Источник: https://www.iyininpesinde.com/saglik/guncel-haberler/gunluk-yaptiginiz-isler-dirseginizi-hasta-ediyor-olabilir.html

Tenisçi Dirseğinin Belirtileri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

İşiniz Dirseğinizi Hasta Etmesin

Kolun dirsek kısmından itibaren aşırı kullanması sonucunda ön kol kaslarının zedelenmesi neticesinde oluşan ağrılı bir durumdur. Daha çok günümüzde tenisçiler gibi kollarını kullanmakta olan kişiler yakalanmaktadır.

 Tenisçi Dirseği Tedavisi

Tenisçi Dirseği Tedavisi

Tenisçi dirseği diğer adıyla lateral epikondilit dirseğin aşırı bir şekilde kullanması sonucunda meydana gelmekte olan şiddetli ağrıların yaşandığı bir rahatsızlık olmaktadır. Kolunu sıklıkla kullanmakta olan kişilerde görülmektedir.

Ön kol kaslarının aşırı kullanılması neticesinde bu kaslar zarar görmektedir. İnsanlar aynı hareketi defalarca kez tekrarladıkları zaman dirseğin dışarısında ağrı ve de şişlik görülmesi söz konusu olacaktır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki tenis dirseği hastalığının belirli bir önkol kası sebebi ile ve bu kasların hasarlı olmasına sonucunda meydana gelmektedir. Dirsek kıvrılırken ya da düzleştirdiğimiz zamanlarda kas kemik kıvrımlarına sürtülmektedir.

Bu da zamanla kollarımızda ki kasın yıpranmasına ya da aşınması sonucunda yırtıkların oluşmasına neden olacaktır. 

Bu rahatsızlık daha çok 30 ile 50’li yaşlarda ki kişilerde görülmektedir. TEnis sporu gibi faliyetlerde bulunan kişilerde sıklıkla görüleceği gibi boyacılarda ve marangozlarda da kollarını sürekli olarak hareket ettirmesi neeniyle görülmektedir.

 Belirtileri

Bu hastalığın belirtileri bir anda gerçekleşmeyecektir. Kademeli olarak gelişmesi ile bilinmektedir. Çoğu vakalarda ağrının hafif bir şekilde dirsek kısmında başlayacağı ve zaman geçtikçe daha da kötüleşecek olduğu bilinmektedir.

Daha çok belirtileri ise dirseğin dış kısmında oluşan şiddetli bir ağrının gerçekleşmesi ve yanma meydana geleceği gibi kişilerde zayıf bir tutuş kuvvetinin de olacağı gözlemlenmektedir. Bu rahatsızlıklar daha çok ön kol hareketleri esnasında görülmektedir.

Bir raketi kavradığınız zaman, bir anahtar çevirecek olduğunuzda ya da kapı kollarını tuttuğunuz zaman şiddetli ağrı olacağı gibi karşılaştığınız biri ile tokalaşmakta son derece ağrının oluşmasına neden olacaktır.

 Tanı

Bu hastalığın tedavisi için ilk olarak ortopedi doktoru tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Şikayetlerinizi dinledikten sonra doktor tarafından herhangib bir başka hastalık mıdır yoksa tenisçi dirseği ameliyatı mıdır diye kontrol etmek için EMG isteyebilir. Gerçek teşhis koyabilmesi için hekim tarafından röntgen grafiğinin çekilmesi istenecektir.

Bu testlerin sonucunda kişinin şikayetli kolunda hangi rahatsızlığın olacağı da bilinecek ve doktor tarafından buna uygun olan tedavi şekli uygulanacaktır.

 Tedavi

Bu hastalığın tedavisinde yaklaşık olarak %80 civarında cerrahi yönteme baş vurulmadan tedavisi başarılı olmaktadır.

Dinlenme: Hastalığı yaşamakta olan kişiler kollarını çok fazla yormaması gerekmektedir. Kollarını sık sık dinlendirmek ve ağır işlerden kaçınmak hastalığı tedavi etmek konusunda son derece başarılı olmaktadır.

Anti-inflamatuar İlaçlar: Hastalığın teşhisi konulduğu zamanlarda doktorlar tarafından hem ağrının giderilmesi için hem de kişinin kolunda oluşan şişkinliği yok etmek amacı ile bu tür ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Fizik Tedavi: Ön kol kaslarının güçlenmesi amacı ile doktor tarafından verilecek egzersizler yapılması gerekmektedir. Fizyoterapist tarafından bu bölgenin kaslarının iyileşmesi amacı ile ultrason çekilditen sonra gerek görmesi durumunda buz masajı ya da kas uyarıcıların bu bölgeye uygulanmasını tercih edebilir.

Steroid enjeksiyonları: Kortizon ilacı çok ciddi ağrınızın olması durumunda doktor tarafından verilebilir. Bunlar steroid etkili ilaçlar olması nedeniyle son derece başarılı ilaçlar olmaktadır. Ağrıları hafifletmek için zarar görmüş olan kasın içerisine enjekte edilmesi gerekmektedir. 

 Cerrahi Tedavi

Tüm tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen bir türlü hastalığınızda iyileşme göremiyorsanız 6 ile 12 ay arasında hastalığınıza yanıt vermediği takdirde doktor tarafından ameliyat önerilebilir. Hasarlı olan kasın çıkarılması sonucunda diğer kaslara zarar verilmez. Ve bu sayede de bir süre sonra kişinin iyileşmesi söz konusu olacaktır.

Bu işlem sırasında açık cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Sağlıklı kasların da hasarlı kaslardan etkilenerek hasar görmesinin önüne geçmek amacı ile uygulanacaktır. Dirseğin üzerinde büyük bir kesi yapılarak gerçekleşecek olan yöntem olmaktadır.

Artroskopik cerrahi adı verilen ikinci bir cerrahi yöntem de uygulanabilir. Bu yöntem sırasında dirseğin üzerinde küçük ameliyat aletleri ile küçük kesikler yapılır.

Ve Açık cerrahi ameliyatında olduğu gibi hasarlı kasların çıkarılması sonucunda yapılacaktır. Lokal anestezi uygulanarak yapılacak ve kişinin aynı gün hastaneden taburcu edilmesi mümkün olacaktır.

Ayakta tedavi görülen bir prosedür olmaktadır.

 Cerrahi Tedavide Oluşabilecek Riskler

 Bütün ameliyatların bir miktar risk taşıdığı bilinmektedir. Bu nedenle de tenisçi dirseği ameliyatlarında da risk olmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Enfeksiyon kapılması;
 • Sinir ve kan damarlarında hasarların meydana gelmesi;
 • Güç kaybı;
 • Kolun üzerinde esnekliğin kaybolması.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/tenisci-dirsegi-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть