İşlenmiş Tuzlu Gıdalar Hipertansiyon Sebebi

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Tedavisi Nasıl Yapılır- Aşamaları

İşlenmiş Tuzlu Gıdalar Hipertansiyon Sebebi

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir belirtileri nelerdir konusunda; ilaçla tedavi yanında ilaçsız tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

hastalığın aşamalarına göre ilaçla tedavi cevap vermediği taktirde cerrahi müdahale de uygulanmaktadır.Bitki kürleri tedavi evrelerinde kan basıncının dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Ahmet Maranki ve Feridun Kunakbu konuda dengeleyicı formüller hazırlayan isimlerin başında gelmektedir.

Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir konusu her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.  Zamanımızda her üç insandan birinde görülen hipertansiyon tedavisi, teşhisi ya da korunma konusunda, bu hastalığı kontrol altına almak için ilk olarak iki yol izlenmektedir.

 • İlaçlarla hipertansiyon tedavisi
 • İlaçsız hipertansiyon tedavisi

Yüksek tansiyon tedavisi konusunda sağlık merkezleri tarafından izlenecek tedavi yöntemleri saptamadan önce, bu konuda kan basıncı yükselmesinin belirtileri değerlendirilerek sebepleri araştırılıp, gerekli tahlili yapıldıktan sonra hastalığın ana kaynağı belirtileri doğrultusunda teşhis edilebilir.

Tansiyon belirtileri ve tedavisi konusunda, sağlık merkezleri tarafından kullanılan hipertansiyon tedavi ve korunma yöntemleri saptanmadan önce; tansiyon tedavisindeki son gelişmeler izlenerek hastalığının altında yatan ana nedene bağlı olarak tedavi ve kontrol altına alınır.

Tansiyon yüksekliği kadar tansiyon düşüklüğü nasıl tedavi edilir , belirtileri nelerdir sorusuna da cevap vermeden önce de sağlık merkezleri aracılığı ile hastalığının altına gizlenen sebepleri kontrol edilir.

Yüksek tansiyon tedavisinde son gelişmeler, ilaçlarla ya da ilaçsız olarak sağlık merkezleri tarafından yapılan hipertansiyon ve tedavisi yöntemleri, kan basıncını düşürme yolları uzlaşma kılavuzunda belirtilmiştir.

Hipertansiyon Sebepleri

Yüksek tansiyon tedavisi sırasında belirtileri değerlendirilerek teşhisi yapıldıktan sonra ilaçlarla ya da ilaçsız tedavi yolları, sağlık merkezleri aracılığı ile saptanmadan önce kan basıncı yüksekliği ya da düşüklüğü sebeplerinin bilinmesi önemlidir.

Hipertansiyon sebepleri arasında;

 • Strese bağlı ya sinirsel olarak yüksek olan hipertansiyon
 • Düzensiz beslenmeye bağlı hipertansiyon
 • Yorgunluğa bağlı hipertansiyon
 • Su içme alışkanlığının yeterli olmamasına bağlı hipertansiyon
 • Uykusuzluğa bağlı hipertansiyon
 • Genetiğe bağlı kalıtımsal ya da aileden gelen hipertansiyon
 • Altına yatan başka bir hastalığa bağlı
 • Alkol ya da sigara alışkanlığına bağlı olan hipertansiyon

Bulunmaktadır. Hastalık belirtileri sebeplerine bağlı olarak değişmektedir.

Hipertansiyon Tedavi Yöntemleri

Yüksek kan basıncı konusunda ilaçlar yardımı ile ya da ilaçsız yapılan tedavi ve korunma yolları saptanmadan önce hastalığın ana kaynağı tespit edilir ve tansiyon tedavisi uygulanmaya başlanılır.

Yüksek kan basıncı çıkması nedeni eğer sinirsel ise, strese bağlı yüksek tansiyon tedavisi ile ilgili en önemli etken stres kaynağından uzak durmak, bu konuda kendinizi korunma yöntemini bulmak olacaktır.

Tansiyon tedavisi sırasında kan basıncı değerleri sürekli olarak kontrol altına alınır. Yüksek kan basıncı kadar, tansiyonun düşüklüğü de kontrol altına alınır.

Hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır konusunda, sağlık merkezleri tarafından kullanılan yöntemler yanında kendi kendinize uygulamanız gereken çözümlerde bulunmaktadır.

Hastalığın tedavisi konusunda bulunan son gelişmeler alternatif tıp olarak kabul ettiğimiz bitkisel çözümlerinde işe yaradığını ve hastalığı tedavi kontrol altına aldığı gibi tedavisine de yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yüksek tansiyon tedavisi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce; şu bir gerçek ki; yüksek kan basıncı hastalarının tedavisi yapılsa bile ömür boyu kontrol altına almak zorundadırlar. Hastalık bir süre uyusa bile en ufak bir şeyde tekrar kendini gösterebilir. Yüksek kan basıncı tedavisinde uygulanan yöntemleri şu şekilde gruplayabiliriz:

 • İlaçla yapılan tedavi
 • Hipertansiyon sebebini kontrol altına almak ve korunma için gerekli görüldüğü takdirde yapılan ameliyatı kapsayan cerrahi tedavi
 • Hipertansiyon ilaçsız tedavisi
 • Günlük Hayatın düzenlenmesi
 • Bitki kürleri ve meyve çayları

İlaçla Tedavi Yöntemleri

Kan basıncı yükseliği tedavisi sırasında sağlık merkezleri yapılan tahlili inceledikten hipertansiyon teşhisi ilaçla başlamaktadır.

Kan basıncı algoritması dengelenmesi için ilk evre ilaç tedavisi olmaktadır.

İlaçla tedavi evresi sırasında doktorunuza danışarak bitki kürleri konusunda uzmanlaşmış olan Ahmet Maranki ve Feridun Kunak ın hazırladığı bitkisel formülleri de ilaçla tedavi yanında kullanabilirsiniz.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

                                      Hipertansiyon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
DurumSeçilecek İlaçlar
Diabetik NefropatiACE inhibitörleri
Tip İki DiabetACE inhibitörleri, düşük doz diüretikler, beta blokerler
Sol Vent DisfonksiyonuACE inhibitörleri
Kalp yetersizliğiACE inhibitörleri, diüretikler
Yaşlı hastalarda (izole sist HT)Diüretikler, kalsiyum antagonistleri
Prostat hipertrofisiAlfa blokerler
Glikoz intoler veya dislipidemiAlfa blokerler
Anjina olanlardaBeta blokerler, kalsiyum antagonistleri
Taşaritmisi olanlardaBeta blokerler, kalsiyum antagonistleri (dihidropiridin hariç)
Esansiyel tremor olanlardaBeta blokerler (nonkardiyoselektif)
HipertiroidiBeta blokerler
OsteoporozTiyazid grubu diüretikler
Miyokard infarktüsüBeta blokerler, diltiazem, verapamil
MigrenB blokerler (nonkardiyoselektif), Ca anta. (dihidrop hariç)
GebelikAlfa metil dopa, beta blokerler, kalsiyum antagonistleri

 İlaçsız Hipertansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon tedavisinde ilaç yanında kullanılan ve tedavi evrelerine yardımcı olacak, kan basıncı düşüklüğünü sağlayacak, yöntemlerde varmı konusunda pek çok öneride bulunulması mümkün olmaktadır. Bu önerileri uyguladığınız taktirde kan basıncı düşüklüğü konusunda olumlu gelişmeler kayıt edebileceğiniz gibi yüksek tansiyon konusunda korunma da sağlamış olacaksınız.

Yüksek kan basıncı hastalığından korunma ve tedavi için uygulanacak yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Günlük Hayatın Düzenlenmesi
 • Bitki Kürleri

Günlük Hayatın Düzenlenmesi

Yüksek olan kan basıncının düşüklüğü ya da dengede tutulmasını sağlama kullanılan ilaçsız tedavi yollarını şu şekilde sıralamamız mümkün olmaktadır:

 • Bu konuda ilk evre beslenmenizin düzenlenmesi ile olmaktadır.
 • Tuzlu besinlerden uzak durun
 • Hazır gıdalarla beslenmeyin
 • Bol miktarda su için
 • Konserve gıdalardan uzak durun
 • Kahve, çay, kola tüketimini minimum seviyede tutun
 • Stresten uzak durun
 • Aşırı yorulmamaya ve uykusuz kalmamaya özen gösterin
 • Egzersiz yapın

Bitki Kürleri

Kan basıncı yüksekliği teşhisi konulan bir hasta için ilaçla tedavi yanında bitki kürleri de tansiyon düşüklüğü için kullanılan ve kan basıncının çıkmasını önleyen yöntemlerden biridir. Feridun Kunak ve Ahmet Maranki yüksek tansiyon tedavisi konusunda oldukça başarılı kürler hazırlamaktadır.

Ahmet Maranki ve Feridun Kunak kan basıncı düşmesini ve dengelenmesini sağlayan bitki kürleri hazırlayan ve bu konuda ünlü olan isimlerden biridir.

Ahmet Maranki ve Feridun Kunak tarafından hazırlanan bu kürler hastalık seyrini yavaşlatıp kontrol altında tutmaya yaramaktadır.

Ahmet Maranki ve Feridun Kunak hazırladığı kürler sayesinde yüksek tansiyon altında yatan hastalıklarda tedavi edilmektedir.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://tansiyonum.com/yuksek-tansiyon-tedavisi

Hipertansiyon sebepleri nelerdir?

İşlenmiş Tuzlu Gıdalar Hipertansiyon Sebebi

Kalp kanı damarlar vasıtasıyla beden boyunca pompalar. Tansiyon ise kanın pompalanması sırasında damar duvarlarına uygulanan gücün adıdır. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, kanın pompalanmasının damarlara normalden daha fazla güç uyguladığı anlamına gelir.

Damarlara uygulanan bu ek stres, yağlı plakların birikimi sebebiyle damarların tıkanmasını hızlandırabilir (atheroskleroz). Atheroskleroz kalp krizi ve felç gibi pek çok hastalığa katkıda bulunabilir. Diğer risk faktörleri arasında sigara ve yüksek kolesterol bulunuyor.

Hipertansiyon dolaşım sisteminin yaygın bir rahatsızlığı ve her yedi kişiden birini etkiliyor, yaşla birlikte daha yaygın hale geliyor. Yaşlı insanlar damarlarının daha az elastik hale gelmesinden dolayı tansiyon düzenlerinde daha fazla değişim fark edebilirler.

Hipertansiyon genelde bir belirti vermez. Yani pek çok insan ona sahip olduğunun farkında bile değil. Uzmanlar herkesin düzenli olarak tansiyonunun ölçülmesini öneriyorlar (tercihen senede bir).

Tansiyon Nasıl Kontrol Edilir?

Kalp kasıldığı zaman, sol ventrikülde bulunan kan aortanın dışına ve damarlara itilir. Sonrasında kan kas duvarlarına sahip küçük damarlara girer. Damarların kas duvarlarının tonusu, onların ne kadar rahat veya sıkılmış olduklarını belirler. Daraldıkları zaman, akışa direnirler.

Azalan akış beyinde, böbreklerde ve diğer yerlerde tespit edilebilir. Böylece sinir refleksleri uyarılırlar ve hormonlar üretilirler. Kalp daha güçlü atmak zorunda kalır çünkü tansiyon yüksek düzeyde olur ve damarlardaki akışa direncin aşılması gerekir. İyi bir akış sağlanması (yüksek tansiyonda) beyin ve böbrek problemlerini hafifletir.

Bu ayarlamalar kendiliğinden olurlar. Ancak bazı insanlarda ayarlama sabit olur ve yüksek tansiyon devamlı olur. Bu insanlar hipertansiyon geliştirmişlerdir.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Hipertansiyon hafif, orta ve ağır olabilir. Kendinizi zorlarken, örneğin fiziksel egzersiz sırasında tansiyon doğal olarak yüksektir. Ancak dinlenme halinde yüksek olması bir endişedir. Bu durum kalbin fazla çalıştığı anlamına gelir ve damar duvarlarına da fazla yük biner.

Tansiyon ölçümünde iki temel ölçüm baz alınır:

 • Sistolik (büyük tansiyon): kalp pompa yaparken ölçülen en yüksek basınç. Normal sistolik basınç genelde 110-130 mmHg olur.
 • Diastolik (küçük tansiyon): kalp rahatlayıp kanla dolarken ölçülen basınç. Normal miktarı 70-80 mmHG’dir.

Tansiyon aleti kullanılarak tansiyon şu şekilde ölçülür:

 • Şişen ksımı üst kola takılır. Görevli şişen bölümü hava ile doldurur ve koldaki ana arterin kan akışı bozulur.
 • Sonrasında hava yavaşça verilir ve damardaki sistolik basınç eşitlenene kadar yapılır. Bu durum kanın damarda tekrar aktığı anlamına gelir. Bunun sonucunda bir atım sesi duyulur.
 • Ardından koldaki ana damardaki basınç en düşük basınca eşit olur ve bu da diastolik basınçtır. Artık atım sesi duyulmaz.
 • Bir kaç defa ölçüm almak gerekebilir çünkü pek çok insan tansiyon ölçümü sırasında gerilir ve bu da ölçümü değiştirebilir.
 • Elektronik aletlerin doğruluğundan dolayı artık daha yaygın şekilde kullanılıyorlar.

Hipertansiyon Sahibi Pek Çok İnsan Normal Hisseder

Hipertansiyon normalde bir belirti üretmez çünkü bedendeki organlar yüksek tansiyona uzun süre direnebilirler. Bu nedenle düzenli sağlık kontrolü olmanız önemli ve yaşlandıkça tansiyonun yükselmediğinden emin olmak gerek.

Yüksek tansiyon uzun zaman içerisinde şunlar dahil olmak üzere pek çok hastalığa sebep olabilir:

 • kalp krizi
 • kalp iflası
 • böbrek hastalıkları
 • felç

Sağlıksız Yaşam Tarzı Hipertansiyona Sebep Olabilir

Yüksek tansiyona sebep olabilen bazı faktörler şöyle:

 • kalıtımsal faktörler
 • obezite
 • sporsuzluk
 • tuzlu beslenme
 • fazla alkol tüketimi
 • böbrek hastalıkları

Yüksek tansiyonun damarlar üzerindeki etkisi şunlar nedeniyle daha fazla olur:

 • sigara tüketimi
 • beslenmede doymuş yağların fazla olması
 • yüksek kolesterol
 • diyabet

Bazı stres türlerine verilen tepkiler de hem tansiyonu etkileyebilir hem de damarlarda değişime sebep olabilir ancak bu bilimsel olarak tam kesin değil.

Bazı İlaçlar Hipertansiyona Sebep Olabilirler

Bazı ilaçlar hipertansiyon yapabilir veya kontrolünü zorlaştırabilirler. Alternatifler için doktor veya eczacınıza danışın. Bunlar arasında şunlar var:

 • kombine doğum kontrol hapı
 • non-steroid anti-inflamatuvarlar
 • bazı burun damlaları ve spreyleri
 • bazı öksürük ilaçları, göz damlaları ve iştah bastırıcılar

Tansiyon ve Yaşlanma

Yıllar geçtikçe damarlar daha az elastik hale gelirler. Bu değişim kişinin tansiyon düzenini etkileyebilir ve büyük tansiyonu yükseltirken, küçük tansiyonu düşürebilir.

Büyük tansiyonun yükselmesi önemli çünkü damar sertleşmesini hızlandırabilir. Buna izole sistolik hipertansiyon denilir.

Değişimler yaşa bağlı olsalar da, normal bir durum değildir ve büyük tansiyonun kontrolü için ilaç gerektirir.

Sağlıklı Seçimler Yapmak

Beş insandan iki tanesi yaşam tarzı değişimleri ile tansiyonunu düşürebiliyor. Örneğin az yağlı beslenme ve sigarayı bırakmak hipertansiyonun damarlara olan etkisini azaltıyor. Bazı yaşam tarzı tercihleri şöyle:

 • Kiloyu sağlıklı bir aralıkta tutmak.
 • Bol lifli, az yağlı ve az tuzlu beslenme.
 • Sigarayı bırakma.
 • Alkol tüketimini sınırlama.
 • Düzenli spor.

Yeni bir spor programına başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Anti Hipertansiyon İlaçları

Çoğu vakada ilaç almak da gerekli olabiliyor. Genelde tansiyon ilaçları düşük dozda verilirler. Doz gerekliyse zaman içerisinde arttırılır. İyi bir tansiyon kontrolü için ikinci ve hatta üçüncü ilaç da verilebilir. Pek çok insan yan etki yaşamaz.

Tansiyon için ilaç tedavisi doktor tarafından gözlenmeli. İlaçların dozunu asla kendiniz değiştirmemeli, doktora danışmadan almayı bırakmamalısınız. İlaçlar rahatsızlığı tedavi etmezler ve insanların büyük kısmı bunları yaşamlarının geri kalanı boyunca almak zorunda kalırlar.

Источник: https://www.aysetolga.com/hipertansiyon-sebepleri-nelerdir

Tansiyonu Ne Yükseltir? Tansiyonu Yükselten Sebepler | Cilt Bakımı

İşlenmiş Tuzlu Gıdalar Hipertansiyon Sebebi

Tansiyonu Ne Yükseltir?; En genel tanımıyla damarlarda dolaşan kan basıncının olması gereken değerlerden daha yüksek olması anlamına gelen yüksek tansiyon, ülkemizde yaygın görülen sağlık sorunları arasında bulunuyor. Öyle ki her 3 kişiden birinde yüksek tansiyon görülüyor.

Baş dönmesi, baş ağrısı, bulanık ve çift görme, burun kanaması, nefes darlığı, kulak çınlaması, düzensiz kalp atışları gibi semptomları bulunan yüksek tansiyon(hipertansiyon) farklı nedenlere bağlı olarak kişide görülebiliyor.

Tansiyonu ne yükseltir? başlıklı bu yazımızda kısaca hipertansiyon nedenlerini yani kan basıncını yükselten sebepleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İşte, yüksek tansiyona dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Yüksek Tansiyon Nedenleri:

Yüksek tansiyon kendi içerisinde genetik faktörlere bağlı görülen hipertansiyon ve çevresel etmenlere bağlı olarak gelişen hipertansiyon olacak şekilde ikiye ayrılıyor.

Her iki durum da kalp, beyin, büyük atar damarlar, böbrek ve gözlerimizi etkileyerek, daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamıza neden olabiliyor. Hatta zamanında tedavi edilmediğinde ve doktor tarafından reçete edilen ilaçların hasta tarafından kullanılmaması durumunda ölümcül sonuçlar bile doğurabiliyor.

Genetik faktörler:

Birinci derece yakın akrabalarında hipertansiyon bulunan kişiler, yüksek tansiyona daha kolay bir şekilde yakalanabiliyorlar.

Maalesef ki bu durumun önüne geçmenin herhangi bir yolu bulunmuyor. Genetik faktörler yüzünden kişide görülen hipertansiyon, aynı zamanda birincil hipertansiyon olarak da isimlendiriliyor.

Çevresel etmenler:

Daha çok altta yatan başka bir nedene bağlı olarak gelişen hipertansiyon, ikincil hipertansiyon olarak da isimlendiriliyor.

Yüksek tansiyon nedenlerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Tansiyonu Ne Yükseltiyor

Tansiyonu ne yükseltir, ne yersem tansiyon yükselir ve tansiyonu yükselten sebepler hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Tansiyonu yükselten nedenleri bilmek çok önemlidir.

 • Aşırı tuzlu gıdaların tüketimi, yemeklere fazla tuz ekleme,
 • Kafa içi basınç yüksekliği,
 • Birtakım böbrek rahatsızlıkları,
 • Aortun kalpten çıktığı yerin dar olması,
 • Böbrek damarlarında daralma,
 • Hipertroidi ve hipotiroidi gibi tiroid sorunları,
 • Kokain gibi yasa dışı ilaçların kullanımı,
 • Romatizma ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,
 • Düzenli doğum kontrol hapı kullanımı,
 • Reçetesiz ağrı kesici kullanımı,
 • Reçeteli kullanılan bazı ilaçlar,
 • Sigara kullanma alışkanlığı,
 • Hamilelik,
 • Şeker hastalığı(ailesinde şeker hastası bulunan kişilerde yüksek tansiyon riski altındadır),
 • 40 yaşın üzerinde olmak,
 • Stres,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Obezite ve fazlalık kilolar

Yüksek Tansiyonun Zararları:

Yüksek tansiyonu bulunan hastaların ilaçlarını düzenli olarak kullanmamaları, tansiyonu yükselten yiyecek ve içecek tüketimine devam etmeleri, birtakım komplikasyonlara maruz kalmalarına yol açabilir.

En çok rastlanılan yüksek tansiyon zararlarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Beyin kanaması, felç ve beyin damarlarında tıkanma,
 • Görme yeteneğinin azalması ve körlük,
 • Boyun ve bacak damarlarında tıkanma,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Böbrek fonksiyonlarında bozulma,
 • Kalp krizi,
 • Kalpte büyüme ve kalp yetmezliği

Bazı yiyeceklerin gün içerisinde aşırı tüketimi, tansiyon hastası olmasanız bile tansiyonunuzun aniden fırlamasını ve bu durumun kalp krizi ile sonuçlanmasını beraberinde getirebilir. Bu yüzden günlük tükettiğiniz besinler konusunda her daim dikkatli davranmalısınız.

Tıpkı tansiyon yüksekliği gibi zararlı bir sağlık sorunu olan tansiyon düşüklüğü ile de mücadele etmek için tansiyonu yükselten yiyeceklerden yararlanabilirsiniz. Lakin kendi kendinize teşhis koymamalı, bu yiyecekleri tansiyon düşüklüğü sizde teşhis edildiyse tüketmelisiniz.

Tansiyonu ne yükseltir? sorusunu aşağıdaki şekilde yanıtlayabiliriz

Kafein:

Başta çay ve kahve olmak üzere pek çok içecekte yer alan kafein, aşırı tüketildiğinde tansiyonun yükselmesine yol açabiliyor.

Vücudun daha fazla miktarda adrenalin salgılamasına neden olan kafein, kan basıncını da yükselterek, tansiyonu tetikliyor.

Çikolata, kahve, çay ve kola gibi aşırı oranda kafein içeren besin ve içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçmayarak, tansiyonunuzun dengede kalmasını garantileyebilirsiniz. Şayet siz de yüksek tansiyon bulunuyorsa, kafein içeren içecek ve besinlerden mümkün olduğunca uzak durmanızı öneriyoruz.

Şeker:

Yüksek tansiyonun bir diğer önemli nedeni olan aşırı miktarda şeker tüketimi, vücudumuzda belirli bir süre depolanarak, bir süre sonra tansiyonumuzu yükseltiyor. Ancak meyve gibi doğal ve katıksız gıdalardan alınan şeker, yüksek tansiyon için bir risk teşkil etmiyor.

Katkılı gıdaların tüketilmesi ile vücudumuza giren şeker, zamanla tansiyon hastası olmamıza neden olabiliyor. Bu yüzden şekerli ve katkılı besin tüketiminde aşırıya kaçmamalısınız.

Sodyum:

Sanılanın aksine direk olarak tuzun kendisi değil de tuzda bulunan yüksek orandaki sodyum, tansiyonu yükseltiyor.Sodyum oranı düşük olan tuzların tüketimi ise hipertansiyona yakalanma riskinizi ciddi oranda düşürüyor.

Tansiyonu yükselten diğer gıdalar:

Aşırı tuzlu konserve ürünler, doymuş yağ oranı yüksek olan margarin tarzı yağlar, tatlılar, fast-food tarzı besinler, şekerli içecekler; tansiyonu yükselten diğer gıdalar ve besinler olarak karşımıza çıkıyor.

Tansiyon neden yükselir? sorusunu kısaca yanıtladıktan sonra yüksek tansiyona ne iyi gelir? sorusunu cevaplamaya çalışarak, yazımıza devam edebiliriz.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyonunuzun dengede seyretmesi adına öncelikle doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak, her gün ve saatlerini aksatmadan tüketmelisiniz. Aynı zamanda tansiyonu yükselten gıda tüketiminden kaçınmalısınız.

Tansiyonu dengeleyen gıdaları tüketerek, sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Ani tansiyon fırlamaları durumunda ise tansiyon düşürücü besinleri tüketebilirsiniz.

Yüksek tansiyona iyi gelen gıdaları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Tuzsuz besinler,
 • Limon,
 • Sarımsak,
 • Muz,
 • Nar,
 • Nane,
 • Soğan,
 • Soğan suyu,
 • Kaya tuzu,

yüksek tansiyonu düşüren besinlere örnek olarak gösterilebilir.

Ancak tansiyon düşüklüğü riski ile karşılaşmamak adına bu besinlerin tüketiminde de aşırıya kaçmadığınızdan emin olmalısınız.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Anne adaylarını en çok korkutan sağlık sorunlarından biri olan yüksek tansiyon, hem annenin hem de karnındaki bebeğinin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

Hamilelikte stres ve endişenin eskiye nazaran kat ve kat daha yoğun hissedilmesi, tansiyon yüksekliğinin en önemli nedeni olarak kabul ediliyor.

Hamilelik döneminde mümkün olduğunca sakin, mutlu ve stressiz bir yaşam sürmeye özen göstermelisiniz.
Antioksidan açısından zengin sebze ve meyveler tüketerek, tansiyon değerlerinizin normal standartlarda seyretmesini sağlayabilirsiniz.

Gün içerisinde vücutta dehidrasyonu yani su kaybını önlemek adına bol miktarda su tüketmelisiniz. Öğünlerinize vitamin ve mineraller açısından zengin taze sıkılmış meyve suları ekleyerek, tansiyon yükselmesi riskini en aza indirgeyebilirsiniz.

Son olarak bu süreçte katkı maddeli gıdalar, fast food tarzı işlenmiş hazır yiyecekler ve tansiyon yükseltici diğer besinlerden uzak durmalısınız.

Bu yazımızda kısaca tansiyonu ne yükseltir? Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyonu ne düşürür? sorularını yanıtlamaya ve sizleri kısaca bilgilendirmeye çalıştık.

Bu önerilerimizi dikkate aldığınız takdirde sizler de hastalığınızı daha kolay bir şekilde kontrol altına tutabilir, henüz hipertansiyon hastası değilseniz, bu hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltabilirsiniz. Tansiyonu ne yükseltir evde neler yapılır hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğimizle…

Источник: https://www.ciltguzellik.com/tansiyonu-ne-yukseltir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.