İstanbul’un Sigara Karnesi Zayıf!

İşte Türkiye’nin sigara bağımlılığı karnesi…

İstanbul’un Sigara Karnesi Zayıf!

Son yıllarda her ne kadar sigarayla mücadelede toplumsal alanda atılan bazı adımlar meyvelerini veriyor olsa da Türkiye halen en çok sigara tüketen ülkeler sıralamasında 11. sırada yer alıyor. Türkiye’nin ‘sigara bağımlılığı’ konusunda kötü bir karneye sahip olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Yalçın Karakoca, “Türkiye’de sigara tüketimi son 10 yılda yüzde 52 arttı. Sigara tüketimi artışında Pakistan’dan sonra ikinci sıradayız. Maalesef çocuklarımızın yüzde 55’i aileleri tarafından pasif içiciliğe maruz bırakılıyor. Sigara her konuda olduğu gibi çocuk bekleyen kadınların da en büyük düşmanı.

Günde 1 sigara, kadının doğurganlığını yüzde 28 azaltıyor” dedi.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü. Yüz binlerce tiryakinin sigarayı bırakmasını sağladığı belirtilen ‘Dumansız Hava Sahası’ uygulaması, önümüzdeki günlerde daha da genişleyecek. Sigara paketleri, artık görünür yerlerde değil, tezgâh altına konularak satılabilecek.

Öte yandan dünyada ilk kez Avustralya’da başlatılan sigarada “kara paket” uygulamasının da yakın gelecekte Türkiye’de de hayata geçirilmesi tartışılıyor. Uygulama yasalaşırsa paketlerde, marka logosu ve simgesi bulunmayacak, sadece sağlık uyarıları yer alacak.

Dünya Tütünsüz Günü veya Dünya Sigarayı Bırakma Günü, 1987 yılından bu yana, her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) üye devletlerince tüm dünyada kutlanıyor. Bu gün tüm dünyada yapılan kampanyalarla sigara kullanıcıları 24 saat süreyle sigarayı bırakmaya teşvik ediliyor.  Prof. Dr. Yalçın Karakoca, Türkiye’deki sigara bağımlılığı konusunda şu değerlendirmelerde bulundu:

Türkiye en çok sigara içilen ülkeler arasında 11. sırada

OECD’nin 2015 yılı raporuna göre, Türkiye yüzde 23,8 sigara kullanım oranıyla dünyada 11. sırada yer alıyor. Rapora göre Türkiye’de erkeklerin yüzde 37.3’ü ve kadınların yüzde 10.7’si sigara kullanıyor. Türkiye’de, her gün sigara içen kişi sayısı 10.6 milyonu erkek, 3.9 milyonu kadın olmak üzere toplam 15 milyona yakın.

Her yıl 120 bin kişi sigaraya kurban veriliyor

Ülkemizde her yıl 120 bin, her gün 300 kişi sigaraya bağlı nedenlerle ölüyor. Akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 95’i, KOAH’a bağlı ölümlerin yüzde 90’ı sigara nedenli. Dahası kalp damar hastalıkları da yine sigaraya bağlı ölümlerin ilk sırasında geliyor. Sigara içen bir kadının akciğer kanseri olma riskinin, içmeyen bir kadına göre 1.5-3 kat daha fazla olduğu kabul ediliyor.

5 milyon kişi sigara dumanına maruz kalıyor

2014 yılında Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle hazırlanan Tütün Atlası Araştırması’nın sonuçlarına göre, Türkiye’de çalışan nüfusun yüzde 39’u işyerinde pasif içici çıktı. Bu oranla dünyada 8’inci sırada bulunan Türkiye’de, restoran ve evlerde, kapalı alanlardaki sigara yasağına rağmen pasif içicilik oranı yüzde 58’e kadar yükseldi.

Türkiye’de iş yerlerinde sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalarak pasif içici konumunda olan 1 milyonu kadın, 4 milyonu erkek, yaklaşık 5 milyon insan bulunuyor. Pasif sigara dumanına maruziyette normal bir sigara içicisine oranla; 4 kat fazla karbonmonoksit gazı, 50 kat fazla amonyak ve daha bir sürü zehirli maddeyi kat be kat fazla alıyorsunuz.

Çocukların yüzde 55’i pasif içici

Pasif içicilik herkesi ama özellikle anne karnındaki bebekler, bebekler ve çocukları tehdit ediyor. Bebekler dünyaya geldikten sonra akciğerler ve beyin gibi bazı organlar gelişimine devam ediyor. Sigara dumanı işte bu gelişime büyük zarar veriyor.

Ülkemizdeki çocukların yüzde 55’i maalesef pasif içiciliğe ailesi tarafından maruz bırakılıyor. Bu durum da gelecekte sağlıklı bireyler yetişme şansını azaltıyor. Günde 10 adet sigara içilen bir evdeki çocuğun, hiç içilmeyen bir evdeki çocuğa göre, solunum yolu rahatsızlığı yaşama riski 2 kat fazla. Bu da pasif içiciliğin ne kadar etkili ve kötü bir durum olduğunu gösteriyor.

Öğrenciler arasında sigara içenlerin oranı artıyor

Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile 2003 yılında yapılan Küresel Gençlik Tütün Araştırması (GYTS; Global Youth Tobacco Survey) sonuçlarına göre 13-16 yaşlar arasındaki öğrencilerde erkeklerin yüzde 33,1’inin; kızların da yüzde 22,3’ünün yaşamlarının bir döneminde sigara içmiş olduğu saptanmıştır. Erkek öğrencilerin yüzde 9,1’i ve kız öğrencilerin de yüzde 5’i çalışmanın yapıldığı tarihte sigara içmekte olduklarını belirtmişlerdir.

Türkiye sigara tüketimi artışında ikinci sırada

Türkiye’de son 10 yıl içinde sigara tüketimi yüzde 52 oranında artmıştır. Ülkemiz bu artış oranıyla dünyada Pakistan’dan sonra ikinci sıradadır.

Günde 1 sigara doğurganlığı yüzde 28 azaltıyor

Sağlık Bakanlığı’nın araştırmasına göre, ülkemizde 15 yaş üstü kadınlarda sigara içme oranı yüzde 24’tür. Hollandalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, günde bir sigara içen kadının doğurganlık şansının bile hiç içmeyenlere göre yüzde 28 oranında azaldığını, doğurganlık yaşını en az 10 yıl azalttığını göstermiştir.

Gebelikle ilgili sonuçlar açısından incelendiğinde sigara içen kadınlarda gebelik zarlarının erken yırtılması, ‘abruptioplacentae’ (rahim duvarındaki plasentanın erken ayrılması), placentaprevia (plasentanın doğum kanalını kısmen veya tamamen tıkaması), dış gebelik ve erken doğum riski daha yüksektir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

Etiketler: Dünyada sigara tüketimiPasif içicilik nedir?Sigara içme yaşı

Источник: https://www.gidahatti.com/iste-turkiyenin-sigara-bagimliligi-karnesi-55462/

Yol Güvenliğinde 2014 Karnesi Zayıf

İstanbul’un Sigara Karnesi Zayıf!
TESTVİDEOYEMEKCAFEGÜNDEMDİĞER

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'da PaylaşFavorilerinize ekleyin.Favorilerinizden kaldırın.Email gönderin.

Sağlık Enstitüsü Derneği Yol Güvenliği Programı Direktörü Tanzer Gezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kasım 2014 sonu itibarıyla toplam 343 bin 855 kazada, ölümlü ve yaralanmalı kazaların oranının yüzde 45 gerçekleştiğini bildirdi.

Geçen yıl bu oranın yüzde 43 gerçekleştiği düşünüldüğünde, yol güvenliği ile ilgili politikaların gözden geçirilmesine ve buna bağlı hukuksal düzenlemenin iyileştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Gezer, ''Hukuksal düzenleme açısından, hem hız limitlerinin yüksek olması ve hız limitlerinin yerel yönetimlerce arttırılmasına olanak verilmesi, hem de çarpışma anında maksimum korunmayı düzenleyen tedbirlerde istisnaların bulunması nedeniyle hala trafikte risk altındayız'' dedi.

Gezer, hukuksal düzenlemelerde sıfır tolerans olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de 377 ambulans ve 6 bin 192 otobüsün ölümlü ve yaralamalı trafik kazasına karıştığı verisinin riskin büyüklüğüne işaret ettiğini anlatan Gezer, şunları kaydetti:

''Ambulanslarda hasta ya da yaralılara bakmakla yükümlü sağlık çalışanları ile otobüslerin arka koltuk yolcuları emniyet kemeri korunmasından muaf tutulmaktadırlar.

Ölümlü ve yaralanmalı kazalara karışan otomobillerin yüzde 25’den fazlasının 1995 model öncesi araçlar olduğu ve bu araçlarda da arka koltuk yolcularının emniyet kemeri korumasından hala muaf tutuldukları da başka bir gerçektir.

2014’ün ilk 11 ayında ölümlü ve yaralanmalı toplam kaza sayısı 154 bin 919, ölen ve yaralananların sayısı ise 265 bin 446 olarak gerçekleşmiştir.''

Sürücü ve yolcular da kurallara uymuyor

Olay yerinde ölenlerin sayısının 3 bin 253, yaralıların ise 262 bin 193 olduğuna işaret eden Gezer, yaralıların kazadan sonraki 30 gün içerisinde durumlarının Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilerek, raporlanması yükümlülüğü bulunduğunu ancak yaralıların ölüm, kalıcı sakatlık, travma gibi akıbetlerine dair herhangi bir tespitin henüz açıklanmadığını söyledi.

Trafikte kural ihlalleri nedeniyle Kasım 2014 sonu itibarıyla ödenilen para cezasının 2 milyar 336 milyon 339 bin lira olarak ilan edildiğini hatırlatan Gezer, ''Sürücü ve yolcularda da trafikte kurallara uyma konusunda davranış bozukluğu mevcut. Yurttaşlar trafik kazalarının nedenleri ve sonuçları hakkında yeterli bilinç düzeyine sahip değil. Kazaların topluma ve ailelere olan sosyo-ekonomik ve psikolojik bedelleri halen bilinmiyor, merak edilmiyor'' şeklinde konuştu.

Emniyet kemeri kullanma oranları

Emniyet Genel Müdürlüğünün Eylül 2014 içinde gerçekleştirdiği ulusal çalışmanın neticesine göre sürücülerin sadece yüzde 43,6’sının, ön koltuk yolcularının ise yüzde 35,9’unun emniyet kemeri kullandığına dikkati çeken Gezer, sürücüler arasında şehirlerarası yollarda emniyet kemeri kullanımı yüzde 56,2 ile şehir içindeki kullanımdan (yüzde 35,7) daha yüksek olduğunu kaydetti.

Emniyet kemeri kullanan sürücülerin araç tiplerine göre dağılımlarının şaşırtıcı neticeler verdiğini dile getiren Gezer, taksi sürücülerinin yüzde 35,2'sinin, minibüs şoförlerinin yüzde 30,1'inin, otobüs sürücülerinin yüzde 18,5'i ve kargo taşımacılığı yapan sürücülerin ise yüzde 20,5’inin emniyet kemeri kullandığının tespit edildiğini ifade etti.

Gezer, John Hopkins Üniversitesinin Bloomberg Küresel Yol Güvenliği Programı kapsamında gerçekleştirdiği Ankara ve Afyon illeri çalışmasına göre de Ankara’da, tüm yollarda emniyet kemeri kullanan sürücülerin oranı yüzde 41,9, ön koltuk yolcuların ise yüzde 37,3 olduğunu bildirdi. Afyon’da ise emniyet kemeri kullanan sürücülerin oranı yüzde 66,9 iken bu oranın ön koltukta seyahat eden yolcularda yüzde 60,8'e düştüğünü belirtti.

Gezer, ''Bütün bu veriler dikkate alındığında, Türkiye'nin Karayolu trafiğinde 2014 yol güvenliği karnesi zayıf'' dedi.

Zeynep Akyıl, AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

onedio.com sosyal içerik platformu

IOS ve ANDROID CİHAZINIZA İNDİRİN

Görüş Bildir

Источник: https://onedio.com/haber/yol-guvenliginde-2014-karnesi-zayif-427419

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.