İşte Ağız Kanserinin Belirtileri!

Ağız Kanseri Nedir Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir

İşte Ağız Kanserinin Belirtileri!

ağız kanseri nedir, ağız kanseri belirtileri nelerdir

Sinsi bir şekilde ilerleyen ve genellikle lezyonların büyük ağrılar olarak kendini belli etmediği ağız kanseri  Dünya Sağlık Örgütü’nün en ölümcül 8 kanser türleri arasında. Ağız kanseri dudakların üstünde, ağzın iç kısımlarında, gırtlak, bademcik ve tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen bir hastalıktır.

Erkeklerde kadınlardan daha çok görülen bir hastalık olan ağız kanseri  45 yaşından sonra daha sık  görülüyor. Yapılan araştırmalara göre dünyada her yıl 40 bin ağız kanseri vakası yaşanıyor. Üstelik bu rakam yıl geçtikçe artıyor ve erken teşhis edilmezse fark ölümcül bile olabiliyor. Hastalığın erken tanısı tedavisi içinde çok önem taşımaktadır.

Erken teşhis edilmezse ; ağız kanseri ameliyatı, radyasyon terapisi ya da kemoterapi gerektirebilir.

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir

Bazı durumlarda belirti vermeyen ağız kanseri çok sinsi ilerler. Kimi zaman hastanın hayat kalitesini düşürmeyecek belirtiler de verir. Erken teşhis ve tedavi için ağız ve diş sağlığı bakımı kesinlikle ihmal edilmemeli ve rutin diş hekimi kontrolleri yaptırılmalıdır. Ağız kanseri belirtileri nelerdir , şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ağızda acı ve  şiddetli ağrılar  çekiliyorsa hemen bir diş hekimine başvurulmalıdır. Ağız içinde oluşan ve geçmeyen şişlikleri kızarıklıklar, kabarmalar meydana geldiyse  bir uzmana başvurmakta fayda vardır.
 • Ağzın iki tarafında oluşan hissizlik
 • Diş etlerinde ve dilde oluşan  kırmızı benekler
 • Bazı tümörler ağzı vermez ve büyüdükleri zaman genelde ağızda ve boğazda meydana gelen kanamalar olur.
 • Ağız içinde ve damakta meydana gelen beyaz lekeler.
 • Seste boğukluk olması
 • Yutkunma güçlüğü çekme. Yemek yeme esnasında  çiğnenen besinlerin yutulmasında güçlük çekilmesi ve beraberinde gelen öksürme hali. Kimi durumlarda çiğneme güçlüğü de  oluşabilir.
 • Kulak ağrısı  oluşması
 • Dil ve çene hareketlerinde zorluk, konuşmakta güçlük çekme
 • Boğazda yutulamayan cisim hissi
 • Alt ya da üst çenede meydana gelen şişlikler ve bu şişlikten kaynaklanan mevcut protezin bozulması
 • Yanak ve dilde kalınlaşma

Ağız kanseri teşhis ve tanısı çok önemlidir.  Oluşan tümor acı ve ağrı vermeyebilir ve kişi önemsemeyebilir ama kanser daha da ilerleyip ağız dokularında zarar oluşturduğu zaman ağrı ve acı da şiddetlenir.  Kişinin ağız kanserini hemen fark etmesi  zor olabilir. Düzenli Diş Hekimi kontrolü ile belirtilerden  hekim hastalığı teşhis edebilir.

Ağız Kanseri Neden Olur

Ağız kanseri neden olur , tam olarak bilinmemekle birlikte daha çok erkeklerde 45 yaşından sonra görülme olasılığı yüksektir.

Ancak  ağız kanserinin en önemli nedenlerinden birisi sigara kullanımıdır.

Sigara  ısı ile verdiği kimyasallarla ağız içindeki keratin olarak adlandırılan ağız içi dokunun sertleşmesini sağlayan maddenin artmasına neden olur ve zamanla değişim geçirerek ağız kanserine neden olur.

 • Sigara yerine pipo veya puro içmek de riski azaltmaz. Tütüm ürünlerinin kullanımı ağız kanserine yakalanma riskini arttıran nedenler arasındadır.
 • Alkol tüketimi ağız kanserinin risk faktörleri arasındadır.
 • Yeterince diş bakımı yapmamak
 • Standartlara uygun olmayan dolgu ve tam oturmayan protezler, takma dişler
 • Kötü beslenme
 • Human Papilloma virüsü

Ağız Kanseri Tedavisi

Uzun süre geçmeyen şişlik, kızarıklık,ağrı ve ağızda meydana gelen beyaz lekeler için uzmana başvurulmalıdır.   Muayenede şişliğin ne zamandan beridir devam ettiği, kanam olup olmadığı, yutkunma güçlüğü  sorulur.

Az miktarda ağızdan doku alınarak biyopsi yapılır. Kemikleri ya da diğer bölgeleri etkileyip etkilemediği için ve aynı zamanda kanserin boyutunu belirlemek için röntgen taramaları yapılır.

Son yıllarda ağrısız ve basit bir yöntem olan mavi ışık teknolojisi ile de erken evrede teşhis edilebiliyor.

Ağız kanserinin erken teşhis edilmesi çok önemlidir.  Erken evrede basit bir tedavi ile kanserin diğer bölgelere yayılmasını engellenebilir. Ağız kanserinde amaç kanserli dokuyu yok etmektir.

Cerrahi müdahalelerle kanserli dokular çıkartılır. Genellikler ameliyat uygulanır. Ameliyatın ardından radyasyon veya kemoterapi uygulanır.

Son yıllarda ağız kanserleri üzerinde lazer tedavi de uygulanmaktadır.

Ağız kanserleri erken teşhis edilmez ve tedavi ihmal edilirse kanser yayılarak fonksiyon kaybına ve  düzeltilmesi mümkün olmayan ağız ve yüz  deformasyonlarına ve hatta ölümlere neden olabilir. Ağız  kanseri   beyin gibi önemli bölgelere yakın olması ve anatomik olarak vücudun diğer bölgelerine  daha rahat yayılma riski taşımasından dolayı çok önemlidir.

Ağız kanseri riskini azaltmak için ; Ağız bakımı ve hijyeninin sağlanması çok önemli bir adımdır. Ağız hijyenine önem gösterilmeli kişi kullandığı proteze çok dikkat etmeli ve sağlıklı protezler kullanmalıdır.

Sigara ve alkol kullanılmamalı, uzun süreli güneş ışığından ve solaryumdan uzak durmak gereklidir.

Meyve ve sebze ağırlı beslenilmelidir.

Düzenli olarak diş hekimine ağız ve diş sağlığı kontrolü için gidilmelidir.

Ağız gargarası yapılmalıdır.

Источник: https://www.faydaloji.com/agiz-kanseri-nedir-agiz-kanseri-belirtileri-nelerdir/

RAHİM AĞZI KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İşte Ağız Kanserinin Belirtileri!

Bu yazıda bahsedilecek konular bayanlarda sık sık rastlanan rahim ağzı kanseri hakkında genel bilgiler, yapılan testler, teşhis işlemi, belirtileri ve tedavisi gibi alt başlıkları ve açıklamaları içerecektir.

Rahim ağzı kanseri, rahim hücrelerinin kontrolsüz ve anormal bir şekilde çoğalmaya başlaması ile oluşan bir kanser türüdür. Rahim ise uterusun alt kısmında yer alan ve vajinaya açılan kısımdır.

Erken teşhis durumunda rahim ağzı kanseri başarıyla tedavi edilmektedir. Ortaya çıkan belirtileri iyi bir şekilde gözetlemek ve belirtiler tespit edildiğinde bir doktora gidilerek, teşhis işlemi yapılabilir.

Böylece hastalığın tedavisi oldukça kolaylaşacaktır.

Çoğu rahim ağzı kanseri, insan papiloma virüsü tarafından oluşmaktadır. Bu virüse HPV ismi verilmiştir. Cinsel bir temas ile bu virüs kapılır ve kanser hastalığı kaçınılmaz bir hal alır. HPV virüsünün pek çok çeşidi bulunur.

Bütün HPV virüsleri, rahim ağzı kanserine sebep olmaz. Bazı tipleri cinsel organlarda siğil çıkmasına sebep olurken, diğer tip virüsler herhangi bir belirti oluşmasına sebep olmaz. Çoğu yetişkine bazı zamanlarda HPV virüsü bulaşır.

Bu enfeksiyon kendi başına gider.

Bayanlar düzenli olarak yaptıracağı testler ile virüsün bulunması durumunda yayılmasının ve aynı zamanda rahim ağzı kanserinin oluşmasını engelleyebilirler. Anormal rahim hücrelerinin değişmesi çok nadiren belirtiler ortaya koyar. Ancak gelişen rahim ağzı kanseri elbette ki belirtiler ortaya çıkaracaktır.

Rahim Ağzı Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Bu kanser çeşidi neredeyse tüm durumlarda, HPV virüsünün, hücreler üzerinde bıraktığı DNA değişimlerinden kaynaklanır. Tüm kanser çeşitlerinde geçerli olan bir kural vardır. Bu kural, DNA yapısının bozulması ile kanser hastalığının ortaya çıkmasıdır.

Oluşan genetik bozukluklar hangi bölgede meydana geliyor ise kanserde o bölgeye göre isimlendirilir. DNA yapısının bozulması, mutasyona sebep olur ve hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ile sonuçlanarak kanser oluşur.

Kontrolsüz olarak bölünen hücreler kümelenerek tümörü oluşturur.

Bayanlarda oluşan rahim ağzı kanserinin yüzde 99’u HPV virüsünün ortaya çıkardığı etkilerden kaynaklanır. HPV virüsü de cinsel temas yolu ile bulaşır. Oldukça yaygın bir kanser çeşidinin oluşmasını sağlar.

Her 3 kadından 1’inde HPV virüsünün bulunduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Düzenli olarak cinsel bir hayata sahip olan bayanlarda 2 yıl içerisinde HPV aktivitesi artmaya başlar. Her 5 bayanın 4’ünün hayatlarının bir kısmında bu enfeksiyona sahip olduğu görülmüştür.

Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi tüm HPV virüsleri rahim ağzı kanserine sebep olmazlar.

Bu tip bir kanserin belirtileri her zaman açık bir şekilde ortaya çıkmaz ve belirtiler sadece hastalık seviyesi ilerleyince ortaya çıkar. Sırf bu yüzden sık sık kontrol yaptırmak büyük bir öneme sahiptir. Randevu aralığını sıklaştırarak, olası rahip ağzı kanseri durumunun erken teşhisini sağlayabilirsiniz. Genel olarak rahim ağzı kanseri belirtileri aşağıdaki gibidir.

1.Kanamalar

Çoğu durumda vajinal kanamalar, rahim ağzı kanserinin ilk fark edilebilir belirtisidir. Bu durum genellikle cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar.

Ayrıca normal adet dönemi dışarısında meydana gelen vajinal kanamalar da olağan dışı kanamalar arasında yer alacak olup, rahim ağzı kanseri belirtileri arasındadır.

Bu tip bir durumla karşı karşıya kaldığınızda derhal bir doktora giderek kontrol işlemi yapmalısınız.

2.İdrarda Kan

Oluşan vajinal kanamaların dışarı atılmasının bir yolu da idrar yoludur. Bu yüzden beklenmedik bir kanama olduğu durumda idrardan kan gelmesi ihtimali bulunmaktadır. Yine aynı şekilde bir doktor kontrolü gerçekleştirmeniz gerekir.

3.Rahatsızlık Hissi

Rahim ağzı kanserinin bir diğer belirtisi de vajinal bölgedeki rahatsızlık hissidir. Özellikle cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan acı ve rahatsızlık durumu rahim ağzı kanseri belirtileri arasında yer alır.

4.Diğer Belirtiler

Bu başlık altında, rahim ağzı kanseri sırasında ortaya çıkan diğer belirtileri inceleyeceğiz. Bunlar genel olarak kabızlık, mesane de kontrol kaybı, kemik ağrısı, böbrekler de tıkanıklık oluşması ile sırt ağrıları oluşumu, iştah kaybına bağlı kilo verme, yorgunluk, halsizlik ve enerji seviyesi düşüklüğü rahim ağzı kanserinin diğer belirtileri arasında sayılabilir.

Rahim Ağzı Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

HPV virüsünün oluşturduğu etkiler çeşitlilik göstermekle birlikte, tüm durumlar kanser ile sonuçlanmaz. Ancak bazı risk faktörleri rahim ağzı kanserinin oluşma ihtimalini arttırır. Bunlar ise;

 • Sigara: Çoğu hastalığın sebebi olan sigara, rahim ağzı kanserinin riskini arttırır. Bu duruma tütünün içerisinde bulunan zararlı maddeler ve kimyasallar sebep olur.
 • Bağışıklık Sistemi: Belirli ilaçların alınması, vücut organları tarafından reddedilmeye ve zararlı etkiler bırakılmasına sebep olacaktır. Bu durum bağışıklık sistemini azaltır ve rahim ağzı kanserine karşı vücudu savunmasız bırakacaktır.
 • Haplar: Uzun süre kullanılan doğum kontrol hapları rahim ağzı kanseri riskini 2 kat arttırıcı bir etki yapacaktır. Buradaki uzun kullanımdan kasıt 5 yıl gibi bir süreçtir.
 • Çocuk Sahibi Olmak: Bir bayanın ne kadar çok çocuğu var ise rahim ağzı kanseri riski de o derece fazla olmaktadır.

Tüm bu sebepler rahim ağzı kanserinin risk faktörleri arasında yer almakta ve genel olarak opsiyonel yani seçilebilir durumlardır. Yani çeşitli önlemler alınarak bu risk faktörleri minimuma indirilebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bu kanser şüphesine sahipseniz, derhal bir jinekolojiste giderek muayene olmalısınız. Yapılan görüntüleme işlemi işlemi ile rahim hücrelerinin anormallikleri incelenecektir.

Ayrıca hücrelerde anormallikler olması rahim ağzı kanserini doğrulamaz. Bu durumdan emin olabilmek için daha çok çeşitli işlem yapılması gerekir. Bu testlerden biri üre testidir.

İdrarın içerisinde kan olup olmadığı laboratuvar ortamında incelenir. Yapılan diğer testler ise;

 • Kolonoskopi: Bu teşhis işlemi anormal rahim hücrelerinin çok daha yakından incelenmesini sağlamak için yapılır. Minik bir mikroskop ve ışık ile yapılan bu araştırma işlemi jinekolojist tarafından yapılır.
 • Biyopsi: Sıradaki işlem ise biyopsi işlemidir. Bu operasyonda vajinal bölgede lokal anestezi yapılır ve o bölgeden parça alınır. Alınan parça yine aynı şekilde laboratuvar ortamında mikroskop ortamında incelenir. Kanser hücreleri teşhis edilmeye çalışılır.

Ayrıca bu durumdan emin olmak için tomografi, X-ray cihazında görüntüleme, manyetik rezonans, kan testi ve bilgisayarlı tomografi gibi çok daha çeşitli testler de yapılmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi, hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlı olarak yapılmaktadır. Çünkü kanser tedavileri çok kompleks süreçleri içermektedir. Ancak genel olarak rahim ağzı kanserinin tedavi işlem çeşitlerini erken teşhis ve ileri kanser seviyesi olarak ayırsak yanlış olmaz.

Erken teşhis işlemi büyük bir avantaj sağlayacaktır. Hastalığın durumuna göre ufak bir operasyon ile rahmin bir kısmı ya da tamamı alınır. En tercih edilen durum bu olmalıdır. Çünkü çok daha az teh barındırır. Hastalığın tekrarlama ihtimali çok daha azdır.

Geç teşhis sonucu ilerleyen rahim ağzı kanserinin tedavi işlemi radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerini içerecektir. Kemoterapi işlemi çok güçlü ilaçların verilmesi ile yapıldığı için bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve çeşitli yan etkiler görülmesine sebep olur.

Источник: https://evdesifa.com/rahim-agzi-kanseri-belirtileri-nelerdir/

Ağız Kanseri Nedenleri Ve Belirtileri (Oral Cancer) – Sağlık Ocağım .NET

İşte Ağız Kanserinin Belirtileri!

Ağız kanserleri sıklıkla 40-45 yaşları arasında ve erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen bir hastalıktır. Ağız kanserleri denildiğinde akla sadece ağız içi gelmemelidir. Aynı zamanda dil kanseri, dudak kanseri, yanak kanseri ve ağzın orofarenks denilen ağzın daha gerisinde kalan kısmında oluşan kanserlerde ağız kanserini kapsar.

Ağız kanserleri genellikle hiç bir belirti vermeden devam edebildiği gibi bazen ağrı, kanamalar ve hiç bir belirti olmadan kitlesel bir fazlalık hissedilir. Ağız kanserleri zamanında teşhis edilip tedavisi yapılmaz ise tedavi sonrası yüzde ve ağzın yapısının bozulmasına neden olur.

Ağız kanserlerine neden olan faktörler

Ağız kanserlerinin nedenlerine gelindiğinde sadece ağız kanserleri söz konusu olmamalıdır. Diğer faktörler ise ağızda bulunan bazı lezyonlar, bazı hastalıkların kanserleşme özellikleri vardır. Bu tip lezyonların sebepleri genellikle genetik bazı rahatsızlıklara bağlı gelişen ağız yaralarıdır.

Bunların dışında sigara ve alkol kullanımı, kanserojen gıdalar, dudak kısmının güneşe maruz kalması ağız kanserinin oluşumunda en önemli faktörlerdendir. Sigara kullanımında sigaranın içeriğinde bulunan bazı kimyasallar nedeni ile ağız içerisinde beyaz bir yara benzeri görünüm oluşur.

Eğer ağızda oluşan beyazlıklar kanama yapar, uzun süre geçmez ise mutlaka bir diş doktoruna baş vurmak gereklidir.

Ağız kanserleri belirtileri

Ağız kanserleri her zaman belirti vermeyebilir. Çünkü ağız kanserleri ilk başlangıç dönemlerinde genellikle belirti vermez. Hiç geçmeyen yaralar, nedeni tedavi edildiğinde bile kanama oluşması, özellikle ağız içerisinde hiç bir ağrı olmasa bile bazı kitleler oluşması önemli bir ip ucudur. Ağız kanseri belirtileri kanserin bulunduğu bölgeye göre değişebilir.

Dil kanseri belirtilerinde dilde hareket kısıtlılığı, konuşmada güçlük, his kaybı, dilde uyuşukluk gibi belirtiler, dilin gerisinde oluşan orofarenks kanseri belirtilerinde yutkunma güçlüğü, boğazda bir kitle hissi, seste boğukluk gibi belirtiler, ağız boşluğunda oluşan kanserlerin belirtilerinde diş etlerinde görülen kanamalar, yüz ve boyunda geçmeyen ağrı, çenede meydana gelen şişlikler, geçmeyen beyazlıklar gibi belirtiler ile kendini gösterir.0

Ağız kanseri tipleri-türleri

Ağız kanseri türleri denildiğinde üç başlık altında incelemek ve değerlendirmek gereklidir. Ağız kanserlerinin görülme sıklığı ve türleri farklıdır.

Birincisi ağız içi kanserleri : Aynı zamanda vücudun başka yerinde meydana gelmiş bir kanserin yansıması olabileceği gibi, ağız içerisinde kanserden hiç şüphelendirmeyen küçük bir lezyonda kansere sebep olabilir.

İkincisi kansere dönüşebilecek ağız içi lezyonlar : En sık görülen skuamoz hücreli karsinom denilen epitelde meydana gelen, yani ağzın içerisini kaplayan mukozada gelişen bir kanser türüdür.

Üçüncüsü yansıyan kanserler : Vücudun herhangi bir yerinde oluşan başka bir kanserin yansıması şeklinde oluşur.

Ağız kanserleri teşhisi

Ağız kanserlerinin teşhisi oldukça önemlidir. Çünkü tedavi sürecine çok ciddi derecede etkiler.

Ağız kanserlerinin teşhisinde öncelikle nedenin ortadan kaldırılmasına rağmen geçmeyen ağrı, yanma, kuruma, geçmeyen yaraların varlığı diş hekimine kanser yönünden araştırmaya gerek göstermelidir.

Ağız kanserlerinin teşhisinde hastada görülen bulgular ve tedaviye rağmen bu bulguların geçmemesi ileri araştırma gerektirir.

Ağız (oral) kanserlerde kesin tanı yapılacak olan insizyonel veya eksizyonel biyopsi ile klinikopatolojik inceleme sonucunda elde edilir. Biyopsinin tedavi öncesi yapılması tavsiye edilir. Biyopsi yeterince derin ve sağlam dokulardan da alınmalıdır. Özellikle verriköz karsinomada derin biyopsi yapılması gerekir.

Operasyon öncesinde ve sırasında tanıya yardımcı olan farklı incelemeler tedavi metotlarını seçmekte ve karar verilmesinde önemlidir.

Ağızda görülen sorunların değerlendirilmesinde panoromik ve dental x-ray, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, ortopantomografi, manibula oblik grafisi gibi yöntemlerde kullanılır.

Ağız kanserleri tedavisi

Ağız kanseri tedavisi

Ağız kanseri erken tedavi edildiğinde iyileşme imkanı yüksektir. Ağız kanserleri tedavisi seçiminde tümöre bağlı faktörler belirleyici olmaktadır. Tümörün geliştiği birincil bölge lokalizasyonu, boyutları, kemiğe yakınlığı, infiltrasyonunun derinliği, tümörün agresiflik derecesi cerrahi tedavide ne tür bir yöntem uygulanacağını belirler. Ağız kanserlerinde cerrahi tedavi uzun süredir uygulanan, kabul görmüş ve ilk akla gelen tedavi seçeneğidir. Radyasyon tedavisi cerrahi tedavi uygulanamayan oral kanserlerde önem kazanmıştır. Oral dokuların kötü huylu tümörleri erken dönemde teşhis edilir ise radyoterapi ve cerrahi tedavi ile birlikte tedavi edilir. Bu tedavi seçeneklerine takiben kemoterapi tedavisi de uygulanır.

Ameliyat sonrasında ağız içi yumuşak dokuda ya da deride bir takım rekonstrüktif ameliyat gerçekleştirmek veya kemikleri protez ile değiştirmek gerekebilir.

Ağız kanseri tedavisinden sonra ağız yapısı değişen hastalarda onarıcı dişçilik, konuşma terapisi ve beslenme danışmanlığı hizmetinden yararlanmaları gerekebilir.

Ağız kanseri tedavisinden sonra görünümleri ve konuşmaları değişen hastaların psikolojik destek almaları önerilir.

Yemek borusu kanseri neden olur?Baş, boyun kanserleri neden olur?

Источник: https://www.saglikocagim.net/agz-kanseri-nedenleri-ve-belirtileri/

Ağız Kanseri Belirtileri ve Nedenleri, Tedavisi » Faydasıbu

İşte Ağız Kanserinin Belirtileri!

Ağız kanseri, ağzı oluşturan organların herhangi birinde gelişen kanser türüdür. Ağız kanseri aşağıdaki yapı ve organlarda gelişebilir.

 • Dudaklar
 • Diş etleri
 • Dil
 • Yanakların iç derileri
 • Damak
 • Ağız tabanı

Ağızda bulunan kansere bazen ağız boşluğu kanseri denir. Ağız kanseri, baş ve boyun kanseri adı verilen bir kategoride gruplandırılmış çeşitli kanser türlerinden biridir. Ağız kanseri ve diğer baş-boyun kanserleri genellikle benzer şekilde tedavi edilir.

Ağız Kanserinin Belirtileri

 • Boğazda ve ağız içerisinde iyileşmeyen yaralar
 • Acılı kanamalar
 • Ağzınızın iç derisinde kalınlaşma veya toparlanma
 • Dişlerin gevşemesi
 • Protezlerin düşmesi
 • Dilinizde ağrı başlangıcı
 • Çenede ağrı veya sertlik
 • Çiğneme güçlüğü veya sertlik
 • Zor veya ağrılı yutma
 • Boğazınızda şiddetli ağrılar

Rahatsızlığınız bir hafta boyunca (en fazla) devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünün yukarıdaki nedenler yaygındır, başka rahatsızlıklar da bunlara neden olabilir.

Ağız Kanserinin Nedenleri

Ağız kanseri ağız içerisinde, dil, dudak veya boğazınızdaki hücrelerin normal hücre bölünmesi döngüsünden çıkması ve kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlamasıyla başlar.

Ağız kanseri, en yaygın olarak, dudaklar ve ağzın iç kısmını hizalayan düz, ince hücrelerde (skuamöz hücreler) başlar. Çoğu oral kanser, skuamöz hücreli karsinomlardır.

Risk faktörleri

Ağız kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Sigara, puro, pipo ve çiğnenen türler dahil her türlü tütün kullanımı
 • Yoğun alkol tüketimi
 • Dudaklarınızın aşırı güneşe maruz kalması
 • HPV adı verilen ve cinsel yolla bulaşan bir virüs,
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

Ağız kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

 • Muayene. Doktorunuz veya diş hekiminiz dudaklarınız ve ağzınızdaki anormallikleri aramak için inceleyecektir – yaralar ve beyaz lekeler (lökoplaki) gibi tahriş alanları kanser dokusu taşıyabilir.
 • Biyopsi. Şüpheli bir alan bulunursa, doktorunuz veya diş hekiminiz, biyopsi adı verilen bir prosedürde laboratuar testleri için bir hücre örneği çıkarabilir. Olağandışı hücreler farklı teknikler kullanılarak çıkarılabilir, ancak genellikle bir neşter, makas veya başka bir cerrahi alet kullanılarak kesilir. Laboratuvarda, hücreler kanser veya gelecek kanser riskini gösteren kanser öncesi değişiklikler açısından analiz edilir.

Ağız kanseri teşhis edildiğinde, doktorunuz kanserinizin derecesini veya evresini belirlemek için çalışır. Ağız kanseri evreleme testleri aşağıdakileri içerebilir:

 • Boğazınızı incelemek için küçük bir kamera kullanılması. Endoskopi adı verilen bir prosedür sırasında, doktorunuz boğazınızı ve ses tellerinizi incelemek için burnunuzdan bir ışıkla donatılmış küçük, esnek bir kamerayı geçebilir. Doktorunuz kanserin ağzınızın ötesine geçtiğine dair işaretleri araştırır.
 • Görüntüleme testleri. Çeşitli görüntüleme testleri kanserin ağzınızın ötesine geçip geçmediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Görüntüleme testleri, diğerleri arasında, X-ışınları, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) taramalarını içerebilir. Herkesin her teste ihtiyacı olmayabilir. Doktorunuz durumunuza göre hangi testlerin sizin için uygun olduğunu belirleyecektir.

Ağız kanseri evreleri, I ila IV arasındaki Roma rakamları kullanılarak gösterilir. Evre I gibi daha düşük bir evre, bir alanla sınırlı küçük bir kanseri işaret eder.

Evre IV gibi daha yüksek bir evre, daha büyük bir tümörü veya kanserin başın veya boynun diğer bölgelerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmış olduğunu gösterir.

Kanserinizin evresi, doktorunuzun tedavi seçeneklerini belirlemesine yardımcı olur.

Ağız kanseri tedavisi, kanserinizin bulunduğu yere ve genel sağlık durumunuza, kişisel tercihinize göre değişebilir. Tek bir tedavi yöntemi söz konusu olabilir veya kanser tedavilerinin bir kombinasyonu da uygulanabilir. Tedavi seçenekleri cerrahi, radyasyon ve kemoterapi gibi yöntemleri içerir. Seçenekler hakkında detaylı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Cerrahi İşlemler

Ağız kanseri cerrahisi aşağıdakileri içerebilir:

Tümörü çıkarmak için cerrahi. Cerrahınız kanserli hücrelerin tümünün çıkarılmasını sağlamak için tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı bir doku marjını kesebilir.

Daha küçük kanserler hafif cerrahi ile çıkarılabilir. Daha büyük tümörler daha kapsamlı prosedürler gerektirebilir.

Örneğin, daha büyük bir tümörün çıkarılması, çene kemiğinizin bir bölümünü veya dilinizin bir kısmının alınmasını gerektirebilir.

Boyuna yayılmış kanseri gidermek için cerrahi.

Kanser hücreleri boynunuzdaki lenf düğümlerine yayılmışsa veya kanserinizin büyüklüğüne bağlı olarak yüksek bir risk oluşturuyorsa, cerrahiniz kanserli lenf nodlarını ve boynunuzdaki ilgili dokuyu kaldırmak için bir prosedür önerebilir (boyun diseksiyonu ). Boyun diseksiyonu, lenf nodlarına yayılmış olabilecek kanser hücrelerini yok eder.

Boyun diseksiyonu ameliyatı boynunuzda bir iz bırakacaktır. Fakat vücudunuzun gelecekte enfeksiyonlarla mücadele kabiliyetini etkilemez.

Ağzı yeniden yapılandırmak için cerrahi.

Kanseri kaldırmak için bir operasyondan sonra, cerrahınız konuşma ve yemek yeteneğinizi kazanmanıza yardımcı olması için ağzınızı yeniden yapılandırmak üzere rekonstrüktif cerrahi önerebilir.

Bunun için vücudunuzun diğer bölgelerindeki deri, kas veya kemik greftlerini nakledebilir. Diş implantları, doğal dişlerinizi değiştirmek için kullanılabilir. İmplantlar, kanser tedaviniz sırasında veya iyileştikten sonra verilebilir.

Cerrahi kanama ve enfeksiyon riski taşımaktadır. Ağız kanseri cerrahisi, görünümünüzü, konuşma, yemek yeme ve yutma becerinizi etkilemektedir.

Yemek yemeniz, içmeniz ve ilaç almanız için bir tüpe ihtiyacınız olabilir. Kısa süreli kullanım için tüp burnunuzdan mideye yerleşebilir. Uzun vadede ise cilt altınıza ve doğrudan midenize doğru bir tüp yerleştirilebilir.

Ayrıca geçici bir solunum tüpü de gerekebilir, bu da geçicidir.

Bu kadar çok değişikliği kaldırabilmek elbette kolay değildir, bu süreçte çok güçlü olmalısınız. Tedaviniz bittiğinde hayatınız normale dönebilir bu yüzden sabırlı olmanız gerekmektedir.

Radyoterapi (Radyasyon Tedavisi)

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi yüksek enerjili ışıma yöntemleri kullanır. Radyasyon tedavisi, vücudunuzun dışındaki bir makineden (harici ışın radyasyonu) yapılır.

Radyasyon tedavisi, henüz başlangıç aşamasındaki kanser evresi için idealdir. Fakat ameliyat sonrası kalan dokuları öldürmek ve kanser dokusunun yeniden gelişmesini önlemek için yapılabilir.

 Diğer vakalarda radyasyon tedavisi kemoterapiyle kombine edilebilir. Bu kombinasyon, radyasyon terapisinin etkinliğini arttırır, ancak karşılaşabileceğiniz yan etkileri de artırır.

Gelişmiş ağız kanseri vakalarında, radyasyon terapisi, ağrı gibi kanser kaynaklı bulgu ve belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Radyasyon tedavisinin ağızınıza yapacağı yan etkiler arasında ağız kuruluğu, diş çürüğü, çene kemiğine zarar, ağız yaraları, diş etlerinde kanama, çene sertliği, yorgunluk ve yanık benzeri cilt reaksiyonları sayılabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasallar kullanan bir tedavidir. Kemoterapi ilaçları, diğer ilaçlarla kombine olarak veya diğer kanser tedavileri ile birlikte verilebilir. Kemoterapi radyasyon terapisinin etkinliğini artırabilir, bu nedenle genellikle ikisi birlikte kullanılmaktadır.

Kemoterapinin yan etkileri aldığınız ilaçlara bağlıdır. Yaygın yan etkiler bulantı, kusma ve saç dökülmesini içerir. Alacağınız kemoterapi ilaçları için hangi yan etkilerin muhtemel olduğunu doktorunuza sorun.

Hedef İlaç Tedavisi

Hedefleme özelliğine sahip ilaçlar, büyümelerini hızlandıran kanser hücrelerinin özel yönlerini değiştirerek ağız kanserini tedavi eder. Cetuximab (Erbitux), bazı durumlarda baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde onaylanmış bir hedefli tedavi yöntemidir. Setuksimab birçok sağlıklı hücrede bulunan bir proteinin hareketini durdurur, ancak belirli kanser hücresi türlerinde daha etkilidir.

Hedefli ilaç tedavisi yöntemi, kemoterapi veya radyasyon terapisi ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Diğer hedef ilaçlar, bağışıklık sistemini hedef alan ilaçlar (immünoterapi) de dahil olmak üzere klinik araştırmalarda incelenmektedir.

Alternatif Tıp

 • Egzersiz. Haftanın en günlerinde 30 dakika hafifçe egzersiz yapmayı deneyin. Yürüyüş gibi ılımlı egzersizler, kanser tedavisi sırasında ve sonrasında yorgunluğu azaltır. Egzersiz yapmaya başlamadan önce sizin için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuzla konuşın.
 • Gevşeme, Yoga ve Pilates. Rahat hissetmenize yardımcı olan etkinlikler baş edebilmenize yardımcı olabilir. Müzik dinlemeyi veya bir günlük yazmayı deneyin.
 • Akupunktur. Akupunktur seansı sırasında, eğitimli bir uygulayıcı, vücudunuzdaki hassas noktalara ince iğneler yerleştirir. Bazı insanlar akupunkturun ağrı, yorgunluk, bulantı ve kusmayı azalttığını bildirmiştir. Bazı akupunktur uzmanları kanserli kişilerle çalışmak için özel olarak eğitilmişlerdir.

Kaynak: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/

Источник: https://faydasibu.com/agiz-kanseri-belirtileri-nedenleri-tedavisi/

Ağız içi kanseri belirtileri

İşte Ağız Kanserinin Belirtileri!

Ağız içi kanserleri (İntraoral kanserler) genellikle orta yaş grubunda görülür. Erkeklerde kadınlara oranla 2 kat fazla rastlanır. Son yıllarda sigara ve alkol tüketiminin kadınlar arasında da gözle görülür bir artışı söz konusudur. Bu nedenle, özellikle dil kanserlerinin kadınlarda görülme oranında önemli bir artış gözlenmektedir.

Ağız içi kanserleri ağız boşluğunu oluşturan bölgelerde ortaya çıkar. Bu bölgeler, dil, ağız tabanı, sert damak, yumuşak damağın ön kısmı, çene, yanak ve dişetleridir.

Ağız içi kanserleri orijinal olarak ağız boşluğunu döşeyen örtüden (mukoza) kaynağını almakla birlikte, ağız boşluğunda sayısı 600 ile 1000 arasında olan minör tükürük bezlerinden de gelişebilir.

Bunun dışında boğaz, burun gibi ağız çevresindeki bölgelerden başlayan tümörler de ağız içine yayılmış olabilir.

Ağız içi kanserleri de diğer bölgelerin kanserleri gibi erken dönemde tanı konularak tedavi edilebilir. Aksi durumda hızla yayılarak sürekli ağrı, yeme, içme, yutma ve konuşma gibi çok önemli fonksiyonların kaybına, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz ve ağız deformitelerine ve istenmeyen yaşamsal sonuçlara neden olabilir.

Ağız içi kanserlerinin nedenleri

Ağız içi kanserlerinin kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla beraber, tütün ürünleri, alkol ve bazı besinlerdeki karsinojen katkı maddeleri, kötü diş veya protezlere bağlı kronik travmalar ağız içi kanserleri riskini arttırabilir. Genetik yatkınlık da ağız içi kanserleri için risk faktörleri arasında yer alır.

Ağız içinde, özellikle dil üzerinde sürekli beyaz lekeler (lökoplaki) veya kırmızı lekeler (eritroplaki) ortaya çıktığında, kanser öncüsü yaralar olarak dikkate alınmalı ve bu lezyonlar mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Birçok ağız içi yara öncelikle diş hekimi tarafından görülmektedir.

Bu nedenle diş hekimleri hastalığın erken dönemde teşhis edilmesinde çok önemli bir rol oynarlar.

Ağız içi kanserlerinin belirtiler

 • Ağız içinde kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen bir yara
 • Ağız içinde veya etrafında beyaz veya kırmızı renkli alanlar
 • Ağız içinde hassas, tahriş olmuş, kabarık veya kalınlaşmış alanların olması
 • Ağzınızın herhangi bir bölümünde his kaybı veya uyuşukluk
 • Alt veya üst çenede meydana gelen şişlikler ve bunun sonucu mevcut protez uyumunun bozulması
 • Çiğneme veya yutma güçlüğü
 • Ağızda acı veya zor tanımlanan ağrı
 • Bilinen bir neden olmaksızın boğazda takılma hissi
 • Ses değişikliği veya boğazda yutulamayan cisim hissi
 • Dil ve çene hareketlerinde zorlanma
 • Boyunda şişlik (kitle)

Ağız içi kanserleri başlangıç döneminde ağrısızdır. Kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularında hasar oluşunca ağrı şikayeti de başlar. Hastaların mevcut ağız kanserini fark etmesi güç olabilir. Tedavi geciktiğinde hastalık boyundaki lenf bezlerine, çevre komşu dokulara, akciğer ve kemik gibi uzak organlara yayılım gösterebilir.

Tanı
Bir ay içerisinde geçmeyen ağız içindeki herhangi bir şişlik veya doku değişikliği kulak burun boğaz uzman hekimi tarafından değerlendirmelidir. Tam bir kulak burun boğaz muayenesini takiben hastaya kesin tanı konulabilmesi için tümörden biyopsi alınmalıdır.

Tümör boyutları ve diğer yapılara yayılması hakkında fikir sahibi olmak için; boyun ultrasonu, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG), pozitron emisyon tomografisi (PET) gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Ağız içi kanserlerinde tedavi

Tanı konduktan sonra, kulak burun boğaz uzmanı tarafından tümörün boyutu ve evresi, hastanın genel durumu ve tümörün yakın veya uzak yayılımı (metastaz) olup olmamasına göre hastalığın tedavisi planlanır. Bu tümörlerin tedavisinde bilinen en başarılı yöntem cerrahidir.

Tümör ve yayılma potansiyeli olan çevresindeki bölgeler vücuttan uzaklaştırılır. Hastalığın evresi, hastanın genel durumu ve patolojik inceleme sonuçlarına göre radyasyon ve kemoterapi de tedaviye eklenebilir. Başarılı tedavi sonuçları için erken tanı son derece önemlidir.

Ağız içi kanser riskinin azaltılması için
Alkol ve tütün ürünlerini birlikte kullanan kişilerde ağız kanseri riski, kullanmayan kişilere göre 15 kat fazladır.

Sigara, puro, pipo gibi tütün ürünleri kullanılmamalı ve tütün çiğnenmemelidir. Alkol kullanımının azaltılması veya kesilmesi önemli bir noktadır.

Meyve ve sebzeden zengin, sağlıklı beslenme her kanser türünde olduğu gibi burada da riski azaltmak için çok önemli bir rol oynamaktadır.

İlginizi çekebilir

Ağız içi ve dil kanserlerinin tedavisi nasıl olur?

Ağız içi ve dil kanserlerinin belirtileri nelerdir?

Ağız içi ve dil kanserleri nasıl teşhis edilir?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/agiz-ici-kanseri-belirtileri

Ağız Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

İşte Ağız Kanserinin Belirtileri!

Haber güncelleme tarihi 12.02.2019 14:21

Ağız Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En tehli kanser türleri arasında yer alan ağız kanseri her yıl 12 binin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bu yüzden ağız içinde ortaya çıkan anormalliklere, ağız kanseri belirtilerine çok dikkat etmek gerekmektedir. Ağız kanserleri tüm vücudumuzda görülen kanserlerin %5’ni oluşturur.

Aslında % 5 küçük bir rakammış gibi algılansa da tüm kanserlerin arasında görülme sıklığı fazla olması sebebiyle önemli ve görülme sıklığı yüksek bir yüzdedir.

Kötü huylu olan ağız bölgesindeki kanserler, hayati bölgelere yakın olmasından (beyin vb) ve anatomik olarak vücudun diğer bölgelerine daha rahat yayılabilme ihtimalinden dolayı önemlidir. Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmadan tedavi edilebilir.

Kanser safhası ilerledikçe ve yayıldıkça hem kişinin hayati riski artmakta hem de yayılan kanserin çıkarılmasında daha fazla doku kaybı meydana gelmektedir. Düzenli olarak takip edilmeli ve olası bir şüpheli durumda Kulak Burun Uzmanına gidilmelidir.

Ağız Kanserinin Belirtileri

 • Dudaklarda, diş etlerinde veya ağzınızın içinde kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen bir yara
 • Yanakta dilinizle hissedebileceğiniz bir şişkinlik veya kalınlaşma
 • Ağzınızın herhangi bir bölümünde his kaybı veya uyuşukluk
 • Diş etlerinde, dilde veya ağız içindeki beyaz veya kırmızı benekler
 • Çiğneme veya yutma güçlüğü
 • Ağzınızda acı veya tarifsiz bir ağrı veya bilinen bir sebep olmaksızın boğazınıza bir şey takılma hissi
 • Takma dişlerin kötü bir şekilde yerleşmesine neden olan çene şişkinliği
 • Ses değişikliği

Ağız kanserine neden olan faktörlerin başında alkol ve sigara kullanımı, ağız hijyenine özen gösterilmemesi, dudak çevresinin aşırı güneşe maruz kalması, genetik yatkınlık, kanserojen maddeler ve stres gelmektedir. Özellikle hem alkol hem de sigara tüketenlerde ağız kanserine yakalanma oranı daha da yüksektir. Ayrıca uyuşturucu kullanımı da yakalanma riskini arttıran faktörlerden bi diğeridir.  Ağız kanserinin belirtileri genellikle ağzında beyaz, kırmızı renkte anormal oluşumlar ve iyileşmeyen yaralarla kendini göstermektedir. Genellikle 45 yaş ve üzerinde ortaya çıkmaktadır.

Ağız Kanseri Nasıl Önlenir?

Sigara genel sağlığınızı da etkiler; enfeksiyonlarla mücadele etmeyi ve yaraların veya ameliyatların iyileşmesini de güçleştirir. Sigara, genç yetişkinlerde büyümenin durmasına ve gelişim ile ilgili diğer güçlüklere neden olabilir.

Çoğu sigara içicisi, önceden olduğu gibi koku veya tat alamadıklarını, kötü kokan soluk ve lekeli diş riskinin oluştuğunu görürler. Kronik dumansız tütün kullanıcıları, kullanmayanlara nazaran 50 kat daha fazla ağız kanserine yakalanma ihtimaline sahiptir.

En iyisi, sigara, puro veya pipo içilmesinden, tütün çiğnenmesinden veya burna çekilmesinden kaçınılmalıdır. Birçok yıl kullandıktan sonra bile, tütün kullanımını bırakan insanlar, büyük ölçüde ağız kanser riskini azaltırlar.

Kronik ve/veya yoğun alkol kullanımı da kanser riskinizi arttırır ve tütünle birlikte alkol, özellikle yüksek bir risk oluşturur. En iyisi, sigara, puro veya pipo içmekten, tütün çiğnemekten veya enfiye çekmekten kaçınmaktır.

Uzun yıllar kullanımın ardından bile tütün kullanımını kesen insanlar ağız kanseri riskini büyük ölçüde azaltırlar. Kronik ve/veya ağır alkol kullanımı, kanser riskini artırır, alkol ve tütün bir arada kullanıldığında risk son derece yüksektir.

Ağız Kanserinin Tedavisi

Ağız kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalık ilerledikçe ağız içinde hassasiyet oluşur ve ağrı şikayetleri başlar. Bu nedenle erken teşhis için en ufak değişikliklerde diş hekime gidilmesi çok önemlidir.

 Ağız kanserinin teşhisi basit ve ağrısız bir şekilde mavi ışık teknolojisiyle anlaşılabiliyor. Bu sayede ağız içindeki anormallikler kansere dönüşmeden başlangıç safhasındayken bile tedaviye başlanabilmektedir.

 Eğer tedaviye başlanmaz ise yayılarak, sürekli ağrı ve yüz ve ağız deformasyonlarına yol açabilmektedir. Ayrıca bölgenin beyne yakın olmasından dolayı hayati bölgelere yakın olması riski daha da arttırmaktadır.

 Ağız kanserinden korunmak için, ağız hijyenine özen göstermek, sigara ve alkol kullanımından uzak durmak, ağırlıklı olarak meyve ve sebze türü yiyeceklerle beslenmek ve sağlıklı protez kullanımına dikkat etmek gerekmektedir.

Radyasyonun Ağızda Oluşturabileceği Yan Etkiler 

Radyasyon terapisi, baş ve boyun bölgesi için kullanıldığında birçok insanda ağızda tahriş, ağız kuruluğu, yutma güçlüğü ve tat değişiklikleri görülür.

Ayrıca, radyasyon diş çürüklerinin görülme olasılığını arttırır; bu nedenle özellikle radyasyon tedavisi esnasında dişleriniz, diş etleriniz, ağız ve gırtlağınıza iyi bakmanız önemlidir.

Radyasyon tedavisi esnasında ve ondan sonra karşılaşabileceğiniz ağız problemlerinizi kanser uzmanınız ve diş hekiminize düzenli olarak bildirdiğinizden emin olunuz.

Ayrıca, baş ve boyun kanser tedaviniz başlamadan önce, ağızda olası yan etkileri önlemeye yardımcı olmak amacıyla tedavinizden önce, tedavi esnasında ve ondan sonra neler yapabileceğiniz hususunda diş hekiminiz ile görüşünüz.

Önerilen İçerik;

► Yemek Borusu Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/agiz-kanseri-nedir-belirtileri-nelerdir-4957h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.