İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Merak Edilenler

içerik

Prostat Büyümesi Nedir? Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Merak Edilenler

Prostat büyümesi en basit haliyle prostat bezinde yer alan iyi huylu bir tümör olarak tanımlanabilir. Tıp dilinde “Benign Prostat Hipertrofisi (BPH)” olarak geçmektedir. 

Orta yaş sonrasında görülen prostat büyümesi durumunun erkeklerde yaş ilerledikçe görülme olasılığı daha da artmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar 50 yaşın üzerindeki erkeklerde  30 gibi bir bölümde prostat büyümesinin görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu rakam 60'lı yaşlarda %50 iken 80'li yaşlara gelindiğinde %90 gibi büyük oranlara kadar çıkabilmektedir.

Prostat büyümesi oluştuğu durumlarda erken teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması son derece önemlidir. Tedavinin geciktiği durumlarda istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimali artmaktadır.

Prostat büyümesi uzun süreli tedavi edilmediğinde özellikle idrarda birikmeler ve idrar yollarında iltihaplanmalara neden olabilmektedir.

Bunlar kişide korku ve panik havası yaratmıyor olsa da prostat büyümesinin tedavi edilmediği durumlarda nadiren de olsa böbrek yetmezlikleri ve kişinin idrarından gözle görülebilecek miktarda kan gelmesi durumları da yaşanabilmektedir.

Günümüz teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak geçmiş yıllarda bilgi sahibi olunamayan birçok hastalık konusunda en ince ayrıntısına kadar bilgi edinebilme imkanı doğmuş olsa da günümüz teknolojisinde dahi prostat büyümesinin nedeni tam olarak belli değildir.

Nedeninin tam olarak bilinemiyor olması uzmanlara göre prostat büyümesini tetikleyen unsurların birden fazla olmasından kaynaklanmaktadır, fakat diğer nedenler bir tarafa bırakıldığında prostat büyümesinin nedenlerinde ağır basan etmenler arasında erkeklik hormonlarını ve erkeklerin yaşa bağlı olarak vücudundaki değişimleri göstermek yanlış olmayacaktır.

Prostat büyümesinin vücuda çok fazla olumsuz etkisinin olmaması için tedavisinde geç kalmamak gerekmektedir. Tedaviye başlamak için ise öncelikle durumun teşhisin koyulması gerekmektedir.

Teşhis için gerekli olan bilgi de prostat büyümesinin belirtilerinin bilinmesidir. İdrar akım hızı normalde yüksektir ve genç yaşlarda ileriye doğru fırlayabilmektedir.

Prostat büyümesinin başlangıç belirtisi olarak idrar akım hızında yavaşlamaların meydana gelmesi ve genç yaşlara oranla idrar atım hızının düşmesini söyleyebiliriz.

Ayrıca kişinin normalden çok fazla idrara çıkma ihtiyacı yaşaması ve idrar yaparken normalden fazla yakınmaların meydana gelmesi de prostat büyümesi nedenleri arasında sayılmaktadır.

İnsanların geneli yatmadan önce tuvalete gitme ihtiyacı duysa da bunların büyük bir çoğunluğu uyuduktan sonra tuvalet ihtiyacı hissetmezler. Prostat büyümesi olan kişilerde normalde gece idrara çıkma alışkanlığı yoksa bile gecede iki-üç kez idrara çıkma isteği oluşmaktadır.

Tüm bu başlangıç belirtileri prostat büyümesi için önlem alınmadığı durumlarda kişi için daha da kötü olmaya devam edecektir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesi kişinin sağlığına olumsuz etkilerinin haricinde yaşam standardının düşmesine neden olduğu için de farklı olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Prostat büyümesi erkeklerde ilerleyen yaşlarda sık görülen bir durum olmasına, kişinin hayatını olumsuz etkilemesine rağmen önemsenmeyebiliniyor ve tedavi yöntemleri uygulanmayabiliyor.

Fakat prostat büyümesinden kurtulmak için mutlaka uzman kontrolünde kişiye en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Uzmanlar bazı durumlarda hastalarına karşı tedavi yöntemlerinin uygulanması için erken olduğu görüşünü savunabilmektedir. Bu tarz durumlarda genellikle prostat büyümesi yeni başlamış olmakta, doktor hastanın durumunun seyrini kontrol etmek ve tedavi yöntemi belirlemek için biraz zamana ihtiyaç duyabilmektedir.

Prostat büyümesi çeşitli belirtilerle kendisini göstermiş olduğu için doktorların belirleyeceği tedavi yöntemlerinin başında hastalığa neden olan belirtilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak olan ilaçların kullanılması gelmektedir.

Prostat büyümesinin nedenleri arasında görülen durumların ortadan kaldırılması için tercih edilecek ilaçlar genellikle mesane boyu etrafındaki kasların gevşemesini bu sayede de kişinin rahat idrar yapmasını sağlamaktadır.

Kullanılan ilaçların bir kısmı da prostat bezini küçültmeyi hedeflemektedir.

Prostat büyümesi tedavilerinde uzmanlar tarafından teknolojinin tıp alanına getirmiş olduğu yenilikler de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi lazer tedavi yöntemidir.

Bu yöntemde yüksek enerjiye sahip olan lazerler kullanılmakta ve bu sayede zamana bağlı olarak büyümüş olan prostat dokularının yok edilmesi amaçlanmaktadır.

Prostat açıcılar da prostat büyümesi tedavisi için kullanılmaktadır.

Fakat bu tedavi yöntemi prostat büyümelerinin başlangıç aşamalarında değil de aşırı derecede tıkalı olduğu durumlarda uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

Büyümüş olan prostatın idrar yollarından alınması için farklı yöntemler de mevcutken bir diğer yöntem de ısı ve mikrodalga tedavileridir.

Bu yöntem tipinde ise prostat büyümesinin başlangıcında görülen belirtilerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Prostat hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Prostat Ameliyatı Sonrası

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Prostat-Buyumesi-Nedir-ve-Nasil-Tedavi-Edilir

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) — Multi Yaşam

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Merak Edilenler

45 yaşına geldiğinizde prostatınızın büyüme ihtimali yüksektir. Risk, yaşlandıkça artar. 50 yaş üstündeki erkeklerin 3’te 1’inde prostat büyümesi görülür. 85 yaşına kadar bu oran %90’a kadar çıkar.

Bazı araştırmalar prostat büyümesinin erkekler yaşlandıkça hormonlarda görülen değişikliklerin sonucunda ortaya çıktığını göstermektedir. İyi huylu prostat büyümesi yaşayan bir yakınınız varsa sizde de bu durumun görülme ihtimali vardır.

Prostat büyümesi yaşıyorsanız zamanla daha da kötüye gitme eğilimi olan şu belirtileri yaşayabilirsiniz:
Normalden daha sık idrara çıkma
Geceleri idrara çıkma isteğinin artması
İdrar yapmaya başlamanın zorlaşması
İdrar akışının zayıf olması, idrar sırasında akışın durup geri başlaması
Sanki hâlâ idrar varmış gibi hissedilmesi
İdrarınızı yapmayı bitirdikten sonra damlaların gelmeye devam etmesi

Prostat büyümesi, idrar yolu enfeksiyonu gibi komplikasyonlara da yol açabilir. Prostat büyümesinden dolayı mesanede ya da böbrekte taş oluşabilir. Ancak, herkes belirtileri yaşamayabilir. Prostat beziyle alakalı olmayan belirtiler de yaşayabilirsiniz.

Doktorunuz belirtileriniz hakkında sorular soracaktır. Prostat bezinizin boyutunu ve şeklini kontrol etmek için rektal muayene yapabilir.

Ayrıca idrar ve kan tahlilleri de yapılabilir. Bu testler kanınızda prostata özel antijenlerin seviyelerini ölçerek enfeksiyonun olup olmadığını kontrol ederler. Prostata özel antijenlerin miktarı prostat büyüdükçe artış gösterir.

Prostata özel antijenlerin seviyesinin yüksek olması bazen prostat kanserine işaret eder ve doktorunuz bunu kontrol etmek ister. Şüphelenilecek bir durum varsa doktorunuz prostatınızdan hücre örneği alır. Ayrıca ultrason taramasına da girmeniz gerekebilir.

Prostat için yapılan bir başka test ise sistoskoptur. Bu test sırasında ucunda kamera olan bir cihaz penisten idrar yolunun sonuna doğru götürülür.  Doktorunuz bu metodu prostatınızı incelemek için kullanabilir.

Ayrıca, idrar akışını ölçmek için bir cihaza idrarınızı yapmanız gerekebilir.

⇒Hayat Tarzında Yapılabilecek Değişiklikler

Belirtileriniz hafifse tıbbi tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Geceleri sıvı alımını kontrol etmek ve alkolle kafein tüketimini azaltmak gibi hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler, hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayabilir.

⇒İlaç Tedavisi

Belirtiler orta şiddette olduğunda ilaçlar sıklıkla kullanılır. Prostat kaslarının rahatlatılması için alfa blokerler kullanılabilir.

Hormon dengesizliğini düzeltmek ve prostatı normal boyutuna döndürmek için 5-alfa-redüktöz inhibitörler olarak bilinen ilaçlar kullanılır. Hastalar genellikle her iki ilaç türünü de kullanır.

Kullanıldığında tansiyon etkilenebileceğinden tansiyonun kontrol edilmesi gerekir.

⇒İyi Huylu Prostat Büyümesi Ameliyatı

Prostatınız ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa ya da prostat aşırı büyükse ameliyatla prostat bezinin büyüyen kısmının alınması gerekebilir. En yaygın kullanılan operasyon transüretral prostat rezeksiyonudur.

Sistoskopide olduğu gibi, ucunda kamera olan uzun ve ince bir cihaz idrar yolundan sokularak prostata götürülür. Bu cihaz elektrik ilmikleri kullanarak büyüyen dokuları alır.

İlmikler sadece dokuları kesmez aynı zamanda damarların kanamasını kontrol etmek için dağlama işlemini de yapar.

Bir başka ameliyat türü ise transüretral prostat insizyonudur. Bu işlem sırasında idrar yolu genişletilerek idrar akışı güçlendirilir. Bu ameliyat açık bir ameliyattır. Yani, prostata ulaşmak için dışarıdan bir kesik atılması gerekir. Doktorlar bu ameliyatı sadece ciddi durumlarda kullanırlar.

⇒Diğer Tedavi Seçenekleri

Cerrahi işlem içermeyen teknikler arasında mikrodalgaların, radyo dalgalarının ya da lazerlerin kullanılmasıyla büyüyen prostat dokusunun alınması vardır. Bu yöntemler çok az yan etkiye neden olsa da diğer yöntemler gibi uzun süreli olarak etkili oldukları kanıtlanmamıştır.

İlaç kullanımı, hayat tarzında yapılacak değişiklikler ve ameliyat gibi yaygın tedavi ile çoğu kişide hastalık büyük oranda iyileşir. Bazı erkekler prostat ameliyatının cinsel işlevlerini etkileyeceğinden şüphelenir. Ancak, prostat ameliyatından önce ereksiyon olabiliyorsanız ameliyat sonrasında da normal bir cinsel hayat sürdürebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Источник: https://multiyasam.com/iyi-huylu-prostat-buyumesi-bph/

İyi Huylu (Selim) Prostat Büyümesi – BPH

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Merak Edilenler

Prostat bezi erkeklerin yarısında belli bir yaşta büyümeye başlar. İyi huylu (selim) prostat büyümesine Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) adı verilir. Bu büyümenin nedeni ve kimlerde olacağı tam olarak bilinmemektedir.

Genellikle estrojen (kadınlık hormonu) ve testosteron (erkeklik hormonu) seviyeleri ile ilgili teoriler ortaya atılmıştır.

Ailesel özellikler dikkati çekmektedir. Babasında amcalarında prostat büyümesi olanlarda hastalık daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Testosteron seviyesi yüksek olan erkeklerde prostat büyümesinin daha çok olacağı iddia edilmiş olsa da bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki, çocukluk yaşında kastre (hadım) edilen erkeklerde ne prostat büyümesi nede kanseri ortaya çıkmaktadır.

Bu da testosteron seviyeleri ile prostat hastalıkları arasında bir ilişki olduğunu düşündürmektedir.

Yapılan çalışmalarda 60 yaşındaki erkeklerin %50'sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90'ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğünü bildirilmektedir.

Burada büyümeden kast edilen mikroskobik incelemede histolojik olarak hücre değişimi bazında prostat büyümesi hastalığıdır. Yani bu hastaların hepsinde klinik şikâyetler ortaya çıkmaz. BPH ile prostat kanseri ayrı hastalıklardır.

BPH prostat kanserine yol açmamakla birlikte bir arada bulabilirler.

Prostata bağlı her erkekte aynı şikâyetler görülmez. Büyüme başladığında idrar kanalı daralır. Mesane hızla kendini bu yeni duruma adapte eder. Mesane kasları idrarı aynı güçte dışarı atabilmek amacıyla kalınlaşmaya başlar.

Bu kalınlaşma ve kuvvetlenme sayesinde idrar eskisi gibi dışarı atılabilir ancak mesane esneme yeteneğinin azalması ile idrar depolama kapasitesinde kayıp ve düzensizlik başlar. Bu durumda prostata bağlı irritatif semptomlar görülür.

Bir süre sonra idrar yolundaki daralma mesane kasındaki değişimlerle kompanse edilemeyecek seviyeye geldiğinde tıkanmaya bağlı (obstrüktif) yakınmalar ortaya çıkar.

Tıkanmaya bağlı yakınmalar (Obstrüktif)

 • İdrar kuvvetinin ve kalınlığının azalması
 • İdrarı başlatmakta güçlük
 • Kesik kesik idrar yapma
 • İdrarın sonunda damlama
 • İdrarı tam boşaltamama hissi
 • İdrarda kan

Prostat büyümesi ve nedenleri hakkında Prof. Dr. Tahir Karadeniz açıklamalarda bulunuyor.

Mesane fonksiyonlarında oluşan değişimlere bağlı yakınmalar (İrritatif)

 • Sık idrar yapma (gündüz ve gece)
 • Ani idrar yapma isteği
 • İdrar yapma hissi oluştuğunda idrar kaçırma
 • İdrar yaparken yanma ve sızı hissinin olması

Bazen idrar yolu BPH nedeniyle tam tıkanarak hasta aniden idrar yapamayabilir ve bu hastalara acilen sonda takılması gerekebilir. Sonda takılması gereken hastalardan yarısı bir daha sondadan kurtulamaz ve ameliyat olmak zorunda kalırlar.

BPH'da prostatın büyümesi tek başına önemli bir bulgu değildir. Büyümeyle birlikte hastanın şikayetlerinin ortaya çıkması, şikayetlerin derecesi artması ve bu büyümenin idrar yollarında oluşturduğu olumsuz etkiler (komplikasyonlar) hastalığın önemini ortaya çıkartan unsurlardır.

Normal prostatBüyümüş prostat

Ani idrar tıkanması

Genellikle uzun yıllardır prostata bağlı şikayetlerini göz ardı edenlerde oluşur. Hasta aşırı sıvı alımı yada idrar yollarını irrite edici bir gıda tüketimi yada uzun süre tuvalete gidememe sonrası hiç idrar yapamamaya başlar. Mesane haddinden fazla genişler ve artık kasılamaz hale gelir.

Şiddetli ağrı, karın alt bölgesinde şişlik belirtileri ile acil servise başvurulur. Sonda takılması hastayı dramatik olarak rahatlatır. Sonda takılmadan önce kan tahlillerinin ve özellikle PSA kan tahlilinin alınması önemlidir.

Sonda takılmasının ardından PSA aşırı derecede yükselir va sağlıklı bir ölçümü imkansız kılar.

İdrar yolu iltihabı

Normal şartlarda erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu olmaz (akan su kir tutmaz). Ancak idrar yolunun tıkanıklığına bağlı olarak idrar kesesinde iltihap oluşabilir. Bu durumda hastada idrarda şiddetli yanma ve yüksek ateş oluşabilir. Tedavisinde sadece antibiyotik değil beraberinde prostat ilaçları kullanılmalıdır.

Mesane kasında bozulma

İdrar kesesi prostatın büyümesine bağlı olarak meydana gelen üretra daralmasına kendini adapte etmeye çalışır ve kasları güçlenir. Bu sebeple mesane kalınlaşır ve esneme kabiliyeti azalır. Bir süre sonra mesane fonksiyonlarını düzenleyen ve beyinle arasında iletişim kuran sinir sisteminde zayıflıklar ve düzensizlik başlar.

Normal şartlarda mesane dolmaya başladığı zaman refleks mekanizmalarla kendi kendini boşaltabilen bir yapıya sahiptir. Tuvalet eğitimini alacak beyinsel gelişme olana kadar çocuklarda işeme bu sayede olur. Çocuk belli bir gelişme seviyesine ulaştığında beyin mesane kontrolünü öğrenir.

Mesane tarafından iletilen doluluk uyarılarını değerlendirir, uygun ortam yoksa mesane kasılmasını engelleyici uyarılar gönderir. Uygun ortam bulununca mesaneye kasılma, üretral sfinktere (idrar tutan tıpa) gevşeme sinyali gönderir. Böylece işeme gerçekleşir.

Beynin kontrolü mesane kasında ve duvarında meydana gelen düzensizlikler ile azalmaya başladığında istemsiz işeme ve idrar kaçırmalar başlar. Daha ileri aşamalarda mesane kası tamamen fonksiyonunu yitirir ve kasılamaz hale gelir. Bunun sonucu olarak hasta sondaya mahkum kalabilir.

İdrar kesesi taşları

BPH nedeniyle oluşan geç bir komplikasyondur. İdrarın tam boşalmaması ve işeme sonrası geride idrar kalaması ana nedendir. İdrar içerisinde yer alan mineral ve kristaller çökelti oluşturarak taşlaşırlar. Mesane içerisinde üst düzey irritasyon ve sık idrar yolu enfeksiyonuna neden olurlar.

Böbrek bozuklukları

BPH hastalığına bağlı mesanenin bozulmasını böbrekte bozulma takip eder. Prostat hastalığının uzun süre tedavisinin geciktirildiğini gösterir. Bu komplikasyonların oluştuğu hastalarda ameliyat gerekmektedir.

BPH'nın Tanısı

Prostat büyümesine bağlı oluşabilecek belirtiler şunlardır:

 • İdrar yapmak için bekleme, zorlanma,
 • İdrar tazyiki, akış gücü eskiye oranla azalma,
 • Kesik kesik işeme, idrarda çatallanma,
 • İdrar yaptıktan sonra mesanede idrar kalma hissi,
 • Geceleri eskiye oranla artan sayıda idrara kalkma
 • Gündüz çok sık aralıklarla idrar yapma,
 • İdrar yapma isteği geldiğinde, tutamama, tuvalete zor yetişme, idrar kaçırma.

Bu bulgularla başvuran hastaya parmakla rektal muayene yapılır. Prostatın şekli ve kıvamı ve büyüklüğü anlaşılarak tanı konur. Daha sonra hastaya bazı labarotuvar testleri yaptırılır. Bunlardan en önemlisi PSA testidir.

PSA testinin normal sınırlar içerisinde olması gereklidir. İdrar akış hızını ölçen üroflowmetri testi prostata bağlı idrar yolu tıkanıklığının derecesini gösterir. Normal maksimum idrar akış hızı saniyede 15 ml, ortalama akış hızı ise 10 ml olmalıdır.

Normal idrar yapma süresi 30 sn civarındadır. Bu değerlerdeki azalma idrar yolu tıkanıklığına işaret eder. Bu aşamadan sonra hastaya ultrasonografi yaptırılarak prostatın büyüklüğü, iç yapısı anlaşılır.

Hastaya mesanesinin boşalması sonrasında yeniden ultrasonografi yapılarak rezidüel idrar tayini (işeme sonrası kalan idrar) yapılır.

Bazı durumlarda idrar yapmada zorlanma şikâyetlerinin prostat büyümesine bağlı olup olmadığı konusunda şüpheler oluşabilir.

Ya da uzun yıllardır şeker hastalığı olan çok yaşlı hastalarda mesane fonksiyonları çok bozulmuş olabilir.

Bu tip hastalarda prostat ameliyatı çok başarılı geçse bile idrar yapma istenilen düzeyde gerçekleşmeyebilir. Böyle şüpheler olduğunda ürodinamik incelemeler fayda verebilmektedir.

Cerrahi olmayan tedaviler:

Her prostat büyümesi sosyal hayatı bozucu rahatsızlıklara neden olmaz. Hiçbir şikayeti olmayan hastalarda yıllık izlem yeterlidir. Bu hastalara PSA takibinin önemini anlatıyoruz. Hareketli aktif bir hayat öneriyoruz.

İlaçlarla tedavi:

BPH semptomları kişinin günlük aktivitelerini ve yaşam kalitesini bozmaya başladığında tedaviye geçilir. Genellikle ilk seçenek ilaçlardır.

Alfa reduktaz inhibitörleri

Finasteride (Prosterid, Proscar, Dilaprost) ve dutasteride (Avodart, Dutaprost) bu ilaçlara örnektir. Testosteronun aktif hali olan dihidrotestosteron'a (DHT) dönüşümünü engellerler.

Prostatın belirli oranda küçülmesini sağlarlar. Yan etkileri arasında libido kaybı, empotans (cinsel fonksiyon kaybı), memelerde büyüme ve hassasiyet, sperm sayısında azalma sayılabilir.

6 aylık kullanım sonrası PSA seviyesinde %50 düşme yapabilirler.

Alfa-blokörler:

En kısa sürede ve en hızlı etki bu ilaçlarla görülür. Mesane boynu ve prostat içerisinde kas dokusunda gevşeme yaparak idrar akımını kolaylaştırırlar. Bazen taş düşüren hastalarda da idrar yollarının açılmasını sağlamak için kullanılır.

Alfuzosin (Xatral), Doxazosin (Cardura), Terazosin (Hytrin, Terenar), Tamsulosin (Flomax, Floprost, Tamprost) bu tip ilaçlar arasında en bilinenlerdir.

Yan etkiler arasında baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, kan basıncında düşme görülebilir.

Transüretral Prostat Rezeksiyonu (TURP)

Transüretral Prostat Rezeksiyonu prostat tedavisinde açık prostat ameliyatına alternatif olarak bulunmuş önemli bir cerrahi tedavi yöntemidir. İdrar kanalından ilerletilen bir optik sistem kullanılır. Bu sistemin içerisinde geçen doku kesici ve kanama kontrol edici enstrümanlar sayesinde prostat dokuları direk görüş altında kesilerek mesaneye atılır.

Operasyon sonunda mesanede biriken dokular vakum cihazları sayesinde temizlenir. Kısa sürede çok miktarda doku çıkartmak mümkündür. Kanama eğilimi fazla olan hastalarda bazen operasyonu ve sonrasındaki izlemi zorlaştıran kanamalar olabilmektedir. Kullanılan aletlerin idrar yolu dar olan kişilerde zorlanma ve zorlanmaya bağlı operasyon sonrası daralma yapma olasılığı vardır.

Plazmakinetik TURP

Gyrus Plazmakinetik Superpulse Sistemi (Gyrus Medical, Tuttlingen, Almanya) tarafından geliştirilen standart monopolar TURP’a alternatif bir sistemdir. Elektrik akımı ile kesi yapan standart sistem yerine ısıtılmış altın kaplama bir kesici geliştirilmiştir.

Elektrik akımının bazı olumsuz etkileri bu sayede bertaraf edilmiştir. Özellikle elektrik koteri kullanıldığında etraf dokulara oluşabilecek hasar en alt seviyededir. TURP’nin doku çıkarma avantajı ve hızı plazma kinetikte de vardır.

Operasyon sırasında kanama miktarı standart TURP’a göre çok azdır.

Bu konuyla ilgili diğer makaleler;

Источник: http://www.urolojiistanbul.com/urolojik-hastaliklar/prostat-hastaliklari/iyi-huylu-prostat-buyumesi-bph.html

İyi huylu prostat büyümesi ilacı, kanser riskini artırır mı?

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Merak Edilenler

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

29.12.2018

Toplumda iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen benign prostat hiperplazisi (BPH), orta ve ileri yaş erkekler arasında yaygın bir sorundur ve yaşam kalitesini ciddi oranda azaltabilmektedir.

Ultrason gibi tanı testlerine kolay erişim ve etkili ilaçların varlığı sayesinde BPH, kolay yönetilebilir ve hatta bazı ülkelerde aile hekimleri tarafından tedavisi verilen bir hastalık halini almıştır (BPH tedavisi detaylı).

Prostat kanseri, dünya çapında erkeklerde en sık görülen kanserler arasındadır ve tahmini olarak yılda 1 milyon 600 bin yeni vaka ve 366 bin ölüme neden olmaktadır.

Örneğin ABD'de erkeklerin yüzde 11'ine yaşamları boyunca prostat kanseri teşhisi konmaktadır ve bu oran genellikle yaşla birlikte artıyor. Prostat kanseri için beş yıllık hayatta kalma oranı yüzde 98 düzeyindedir.

Milyonları etkileyen böylesine önemli bir hastalık söz konusu olduğunda, elbette nedenleri ve riskini artıran faktörler de merak edilmektedir.

Prostat kanseri için bilinen risk faktörlerinden bazıları, aile öyküsü, BRCA2 mutasyonu taşıyıcılığı, ileri yaş, Batı diyetidir. Prostat kanseri riski için tartışmalı konulardan biri ise erkeklerde sık görülen iyi huylu prostat büyümesi ilaçları olan finasterid ve dutaseriddir.

Finasterid ve dutasterid, testosteron hormonunun, daha güçlü bir androjen (erkeklik hormonu) olan dihidrotestosterona dönüştürülmesini bloke ederek prostatın iyi huylu büyümesine bağlı şikayetleri azaltan 5a-redüktaz inhibitörleridir (5-ARI).

Androjenler, on yıllardır prostat karsinojenezinin (kanser oluşumu) ana itici gücü olarak bilinmektedir.

Daha önce yapılan iki büyük randomize kontrollü klinik araştırma, finasterid (PCPT) ve dutasterid (REDUCE) kullanımının, prostat kanseri riski üzerindeki etkisini araştırmak için gerçekleştirildi.

Her iki çalışma da, 5-ARI ile tedavi edilen erkeklerde biyopside prostat kanseri riskinin, plasebo alanlara kıyasla, sırasıyla % 25 ve % 23 azaldığını göstermişti. Bununla birlikte bu çalışmalarda, finasterid ve dutasterid ile yüksek dereceli (Gleason skoru 8 ila 10 olan) prostat kanser sıklığı sırasıyla % 0.7 ve % 0.

5 artmıştı. Bu sonuçların ışığında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) 5-ARI kullanımının yüksek dereceli prostat kanseri riskini arttırma potansiyeli için 2011'de bir güvenlik uyarısı yayınladı. Bu tavsiye, bazı hekimlerin finasterid ve dutasteridden fayda görebilecek hastalara daha az reçete yazmalarına sebep oldu.

Bununla birlikte, PCPT çalışmasının sonraki analizleri, finasteridin, prostatın küçülmesi ile yüksek dereceli prostat kanserinin tespit oranını arttırdığını ve böylece potansiyel bir fazla tanı önyargısı getirdiğini buldu.

Ayrıca, PCPT'nin 18 yıllık takibinde gruplar arasında sağkalım oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu.

Mevcut klinik uygulamada, çok sayıda erkek iyi huylu prostat büyümesi için finasterid ve dutasterid ile tedavi edilmektedir. İlacın yüksek kullanımı ve FDA güvenlik uyarısı nedeniyle, yukarıda açıklanan çelişkili sonuçları netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardı.

Yazımızın konusu olan ve Kasım 2018'de Journal of the National Cancer Institute adlı dergide yayımlanan çalışma bu amaçla yapıldı.

Bu analiz, düzenli 5-ARI kullanan erkekleri, prostat kanseri riski açısından değerlendiren ve çağdaş klinik pratiği temsil eden en büyük toplum temelli prospektif (geleceğe dönük) çalışmadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

– Testosteron eksikliği belirtileri, tedavisi, andropoz ve prostat kanseri

– Testosteron takviyesi ile kanser hastasında yaşam kalitesini artırmak

– Erkeklerde andropozun farklı bir nedeni: kansere bağlı testosteron eksikliği

Çalışmanın detayları

• Çalışmaya katılan tüm erkekler 40 yaş ve üzeri idi.

• Çalışma başında tüm katılımcıların en az bir serum prostat spesifik antijen (PSA) değeri biliniyordu.

• Çalışma İsveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm'de 2007 ve 2015 yıllar arasında yapıldı.

Çalışmanın sonuçları

• Değerlendirilen 333 bin erkeğin 23442'si (%7), çalışma periyodu olan 8 yılın herhangi bir döneminde, iyi huylu prostat büyümesi ilaçları olan 5-ARI almıştı.

• 5-ARI tedavisinin genel olarak prostat kanseri riskini azalttığı bulundu. İyi huylu prostat büyümesi ilacı kullanım süresinin artması, riski daha da azaltıyordu: 0.1-2 yıl arası kullananlarda %19; 2-4 yıl kullananlarda %61; 4-6 yıl kullananlarda %60 ve 6-8 yıl kullananlarda %69 risk azalması saptandı.

• Çalışmanın alt analizinde, 5-ARI kullanımının, Gleason sokuru 6 ve 7 olanlarda riski belirgin bir şekilde azaltırken, Gleason skoru yüksek (8-10) olanlarda riski etkilemediği bulundu.

Sonuç

İyi huylu prostat büyümesi ilaçları finasterid ve dutasterid ile tedavi, hem idrarla ilgili şikayetleri etkili bir şekilde azaltır hem de prostat kanseri riski açısından güvenlidir.

*

– Prostat kanseri risk sınıflaması nedir?

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:Wallerstedt A, Strom P, Gronberg H, Nordstrom T, Eklund M.Risk of Prostate Cancer in Men Treated With 5α-Reductase Inhibitors-A Large Population-Based Prospective Study.

J Natl Cancer Inst. 1 November 2018.

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/iyi-huylu-prostat-buyumesi-ilaci-kanser-riskini-artirir-mi/

İyi huylu prostat büyümesi böbrek yetmezliğine neden olabilir!

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Merak Edilenler

Her erkekte yaşlanmayla değişen hormonal düzenin etkisiyle prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelmektedir. Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki dokuda gelişir.

Prostat büyümesi (benign prostat hiperplazisi) 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında beklenen bir sonuçtur.

Fakat her prostat büyümesi idrar şikayetlerine neden olmayabilir.

Prostat hastaları nelere dikkat etmeli?

Bu nedenle prostatın büyümesi tek başına önemli değildir. Burada önemli olan mesanenin rahatça idrarı boşaltmasına engel oluşturacak şekilde, idrar yolunu sıkıştıran prostat dokusundaki büyümenin varlığıdır. Eğer büyüme hep dış tarafa doğru olursa hastada idrarla ilgili hiçbir yakınma görülmeyebilir.

İyi huylu prostat büyümesi kanserle karıştırılmamalı!

İyi huylu prostat büyümesinde bilinmesi gereken en önemli konulardan biri; prostat büyümesi bir çeşit kanser değildir ve kanser gelişimi için bir zemin hazırlamaz.

Bunlar iki ayrı hastalıktır, biri diğerinin nedeni olamaz. Fakat aynı prostatta hem iyi huylu prostat büyümesi hem prostat kanseri birlikte bulunabilir.

Bu nedenle prostat büyümesi tedavisi verilmeden önce beraberinde prostat kanseri bulunmadığına mutlaka emin olunmalıdır.

İdrarda sıklıkla sorun yaşıyorsanız

İyi huylu prostat büyümesi olan hastalarda sık idrara gitme (gece ve gündüz), gece idrar yapmak için sürekli uyanma, idrar yaparken yanma hissi, ani idrar yapma isteği, idrar kaçırma, idrar yapmaya başlamada zorlanma, zorlanma veya ıkınma, kesik kesik idrar yapmak, idrar yaparken çatallanma, idrarın sonunda uzun süren damlama, idrar yaptıktan sonra mesanenin tamamen boşalmadığı hissi ve idrarda kan görülmesi gibi durumlar hastalığın başlıca belirtileri olarak öne çıkmaktadır.

Şikayetlerin uzun zaman süreci içerisinde yavaş yavaş gelişmesi ve bu şikayetlerin hastalar tarafından yaşlılığın doğal bir seyri olarak algılanması, hastanın hekime geç başvurmasına ve bu nedenle de hastalığa bağlı komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi böbrek yetmezliğine neden olabiliyor

İyi huylu prostat büyümesinde erken teşhiste geç kalınmakla birlikte tedavide de geç kalınırsa, kişide mesanede fonksiyon bozukluğu, idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonu, mesane taşları ve ani olarak hiç idrar yapamama durumu sonucu böbrek yetmezliği gelişebilmektedir.

https://www.medikalakademi.com.tr/kronik-bobrek-yetmezligi-baslangic-belirtileri-tani-tedavisi/

İdrar ile ilgili şikayetlere neden olabilecek BPH dışında başka pek çok hastalık vardır.

Bunların başında prostat kanseri, mesane kanseri, idrar yolu darlıkları, taş hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları, mesanenin nörolojik hastalıkları, şeker hastalığı ve  bazı ilaçlar gelmektedir.

Bu nedenle uzman doktorun yapacağı yerinde sorgulama, fizik muayene ve özel tetkiklerle yapılacak ayırıcı tanı, tedavi öncesi oldukça önemli bir aşama olmaktadır. Sonuç olarak tedavinin başarısı doğru tanı ve doğru tedaviye bağlıdır.

Hastalığın tedavisinde genel olarak cerrahi yöntem tercih ediliyor

Her hasta için tedavi yöntemi belirlenirken prostatın büyüklüğü ve büyüme tipi, mesanenin etkilenip etkilenmediği yanında hastanın şikayetlerinin derecesi, yaşı ve başka hastalıkların varlığı da dikkate alınır.

Yakın takip, ilaç tedavileri ve cerrahi tedaviler iyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde uygulanan başlıca yöntemleridir.

Günümüzde daha çok kapalı prostat ameliyatı olarak bilinen TUR-Prostat ameliyatı altın standart tedavi olarak yapılmaktadır.

Cerrahi tedavi uygulanan hastalarda nüks riski oldukça düşük!

Hastalar ilaç tedavilerine yeterli cevap vermediklerinde veya klinik durumları gerektirdiğinde doğrudan cerrahi tedaviye yönlendirilebilir.

Hasta ve doktor önerilen cerrahi yöntemleri faydaları ve riskleri açısından karşılıklı olarak konuşmalı ve hastaya en uygun yönteme karar vermelidir. BPH tedavisinde en etkili ve kalıcı yöntem cerrahi yöntemlerdir.

Cerrahi yöntemlerle prostatın idrar yolunu tıkayan büyümüş kısmının tamamı alınır. Cerrahi tedavi uygulanan hastaların uzun bir süre yeniden ameliyat olma riskleri çok düşüktür.

Prostat büyümesi tedavisinde ameliyat seçeneği ve lazer cerrahisi yöntemi

 • Hastanın hiç idrar yapamaz hale gelmesi
 • İlaç tedavisine ve minimal invaziv yöntemlere yeterli cevap vermeyen hastalar
 • İdrarda devam eden kanama olması
 • Büyümüş prostatın yaptığı tıkanıklığa bağlıidrar kesesinde taş oluşmuş olması
 • Sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmek
 • İdrar yolunda uzun süre devam eden tıkanıklığa bağlı böbrek yetmezliği gelişmesi

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/iyi-huylu-prostat-bueyuemesi-bobrek-yetmezligine-neden-olabilir/

Prostat Büyümesi – İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavi Seçenekleri

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Merak Edilenler

Prostat büyümesi konusu ile ilgili olarak prostat hastalıkları nedeniyle prostat ameliyatı olanların yorumları hastalar için oldukça önemlidir.

Çünkü bir hasta tedavi olmadan önce tedavisi için başvurulacak olan yöntem ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmak ister. Diğer bir önemli konu ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ile ilgili olan konudur.

Bu konular ve benzer nitelikteki konular hakkında bilgi sahibi olmak hasta için önem arz etmektedir. Hastaların bilgi edinmeleri konusunda prostat ameliyatı olanların yorumları şüphesiz önemli yer tutmaktadır.

Ancak bu konu kadar önemli olan bir diğer konu ise prostat ve prostat hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmanın önemidir. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve diğer prostat tedavileri hakkında da bilgilenmek yararlı olacaktır.

Prostat Nedir Ve Neden Prostat Tedavisine Gerek Duyulur?

Prostat her erkek de bulunan ve büyüklüğü yaklaşık olarak bir ceviz kadar olan, asıl görevi ise meni için sıvı üretimi yapmak olan bir salgı bezidir. Prostat olmasaydı çocuk sahibi olmak mümkün olamazdı. Bu yönüyle çok büyük öneme sahip olan prostat ne yazık ki yaşı ilerleyen her erkek için sıkıntı verici nitelikte hastalıklarla karşılaşır.

Prostat kanseri ve prostat büyümesi hastalığı bunlardan en önemlileridir. Prostat tedavilerinde ameliyatın gündeme gelmesi durumunda prostat ameliyatı olanların yorumları hastalar için önemli bilgi edinme aracı haline gelmektedirler. İyi huylu olan prostat büyümesinin söz konusu olması halinde iyi huylu prostat büyümesi tedavisi merak edilir.

Prostat büyümesi ve prostat kanseri gibi hastalıkların söz konusu olması durumunda tedavi büyük bir önem teşkil eder. Prostat hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda hayati olabilecek çok ciddi sonuçların ortaya çıkma olasılığı çok yükselir.

Bu nedenle uzman bir doktora başvurulması ve şikayetler doğrultusunda hastalığın tanısı konulduktan sonra en uygun tedavi yönteminin uygulanması büyük önem teşkil eder.

Prostat Büyümesi Nedir?

Her erkek bireyde bulunan bir salgı bezi olan prostat, yaşı ilerleyen her erkekte sıklıkla görülebilen bir sağlık sorunu olma özelliğine sahiptir. İdrar kesesinin tam da çıkış noktasına yerleşmiş durumda bulunan prostat bezi 40’lı yaşların sonlarına doğru büyüme sergiler.

Büyüyen prostat dokusu gittikçe idrar kanalı üzerinde baskı oluşturmaya ve idrar çıkışını engellemeye ya da güçleştirmeye başlar. Prostat sorunu olan kişi prostat ameliyatı olanların yorumları ile kendisi için uygun görülen tedavi hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Eğer kendisinde iyi huylu olan bir prostat büyümesi mevcut ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak ister.

Prostat Büyümesi Nedir Ve De Ne Değildir?

Prostat büyümesinin söz konusu olduğu kişi prostat ameliyatı olanların yorumları ile ilgilenir. Ancak prostat büyümesi olan her hastada ameliyat gündeme gelmez. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi söz konusu ise tedavi daha kolay bir hal alır.

Bir birey ilk olarak idrar yapmakta zorlanmaya başlarsa ve daha sonrasında idrar yapmak imkansız hale gelirse bunun en önemli nedenlerinden biri prostat büyümesidir. Prostat büyümesi söz konusu olan kişi hem gece hem de gündüz sık olarak idrara çıkma ihtiyacı hisseder.

Bazı durumlarda idrara yapma güçlüğü söz konusu olurken bazı durumlarda idrar yapma hissi olmasına rağmen idrar yapma süreci hiç başlamaz. Hasta idrara çıkmasının hemen sonrasında tekrar idrara çıkma gereksinimi hissedebilir. Prostat ameliyatı olanların yorumları ameliyat gündeme geldiğinde önem kazanır.

Her prostat büyümesi illaki bir tedavi gerektirmeye bilir ancak iyi huylu prostat büyümesi tedavisi doktorun gerek görmesine göre belirlenir. Prostat büyümesi kansere dönüşür mü şeklindeki soru da çok merak edilir. Ancak prostat büyümesi kansere dönüşen bir sağlık problemi değildir.

Ancak bir kişide hem prostat büyümesi hem de kanser görülmesi söz konusu olabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavi Seçenekleri

Prostat büyümesi söz konusu olan ve prostat ameliyatı olanların yorumları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen hastaların merak ettiği konular arasında gelen bir diğer konu ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve bu tedaviye yönelik seçeneklerin ne olduğu gelmektedir.

Prostat büyümesinin hafif semptomlara sahip olması durumunda doktor semptomları izleyebilir. Hastanın yaşam kalitesini düşüren şikayetler söz konusu ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Prostat semptomlarını azaltmak için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de Mikrodalga ve Isı tedavileridir. Gerekli olması halinde prostat ameliyatları gündeme gelebilir.

Bir başka tedavi seçeneği ise Lazer tedavisidir. Ameliyat söz konusu olması durumunda prostat ameliyatı olanların yorumları önemlidir. Ancak http://www.prostattedavisi.com.tr/prostat-buyumesi-nedir linkine tıklayarak iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve aklınızdaki soruların cevap bulmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Prostat ameliyatı olanların yorumları ve çok daha fazla bilgi için doğru adres.

Etiketler:Prostat Ameliyatı Ne Kadar Sürer, prostat belirtileri, prostat büyümesi, Prostat Büyümesi Nedir

Geri Bildirim gönder…

Источник: https://www.prostattedavisi.com.tr/prostat-buyumesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.