İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

BPH Nedir Benign Prostat Hiperplazisi Belirtileri Nedenleri Tedavisi

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Benign prostat hiperplazisi, iyi huylu prostat büyümesi ve prostat hipertrofisi olarak da bilinen BPH, prostat bezinin iyi huylu (kansersiz) büyümesine denir. Bu durum erkeklerde genellikle yaşlanma ile birlikte ortaya çıkar.

Prostat, yalnızca erkeklerde görülen ceviz boyutundaki bir bezdir. Bu bez, spermleri besleyen bir sıvı salgılar. Ergenlik çağına dek, prostat bezi aynı boyuttadır ve ergenlikle birlikte bu bezin boyutu iki katına çıkar. Normalde bu bez yaşla birlikte büyümektedir.

Benign prostat hiperplazisi BPH veya prostat bezi büyümesi olarak adlandırılmaktadır. Benign prostat hiperplazisinde prostat büyümesi malign değildir (kanser değildir).

Benign prostat hiperplazisi (BPH) belirtileri arasında sık idrara çıkma, geceleri idrara çıkma ve idrar yapma zorluğu vardır.

Benign Prostat Hiperplazisi Belirtileri

 • İdrara çıktıktan sonra bile hala idrar var hissi
 • İdrarda kan
 • Zayıf veya yavaş idrar akımı
 • İdrara çıkma zorluğu
 • Geceleri 2 veya daha fazla kez idrara çıkma ihtiyacı

Benign Prostat Hiperplazisi Sebepleri

Prostat büyümesinin kesin sebebi bilinmese de kişi büyüdükçe hormonal değişikliklere bağlı olduğuna inanılmaktadır. Vücuttaki hormon dengesi yaşlandıkça değişir ve bu da prostat bezinizin büyümesine neden olabilir. Prostat büyümesi, yaşlandıkça neredeyse tüm erkeklerde gerçekleşir.

Benign Prostat Hiperplazisi Tedavisi

Prostat büyümesi için uygulanacak tedavi hastadaki belirtilere bağlıdır. Eğer hafif belirtileriniz varsa, bu acil bir tedavi gerektirmez ancak yine de düzenli check-upları yaptırmalı ilaçları kullanmalısınız.

Alfa-blokerler (örn.Terazosin, alfuzosin, tamsulosin, silodosin) adı verilen ilaçlar, idrarın akışını kolaylaştırarak (özellikle idrar yolu tıkanıklığı çok şiddetli değilse) mesaneyi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Diğer ilaçlar (örneğin, dutasterid, finasteride) prostatın boyutunu azaltmaya yardımcı olur.

Bu ilaçlar BPH’li birçok insanda ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Ancak, problemi tamamen ortadan kaldırmanın tek yolu tabi ki ameliyattır.

En yaygın olarak kullanılan teknik, çok büyük prostat bezleri olanlar dışında çoğu vaka için kullanılabilen TURP (prostatın transüretral rezeksiyonu) olarak adlandırılır.

Prostat büyümesini önlemek için üretra (penis uzunluğunu çalıştıran ve mesaneye giden tüp) içine bir kamera ve halka bir tüp yerleştirilir.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği prostat büyümesini durdurup küçülmesine yardımcı olabilir. Çekirdek; idrar akışına yardımcı olan idrar sökücü özellikler içerir. Çinko açısından da oldukça zengindir. Prostat büyümesi olan erkeklerde genellikle çinko eksikliği görülür. Dahası, kabak çekirdeği prostatın işleyişine yardımcı olan omega-3 yağ asitlerine sahiptir.

 • Kabak çekirdeğinin tadını çıkarmanın en iyi yolu, herhangi bir tuz eklemeden sade bir şekilde yemektir. Günde bir avuç çekirdek tüketimi yeterlidir.
 • Alternatif olarak, büyük bir bardağa bir avuç dolusu ezilmiş taze kabak çekirdeği koyun. Kapağa; kaynar su ekleyin ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ardından çekirdeği ayırın. Günde bir kaç kez bu çayı tüketin.

Mısır Püskülü

Mısır püskülü, benign prostat hiperplazisi (BPH) için en iyi ilaçlardan biridir. Doğal bir idrar söktürücü görevi görür ve hatta idrar kaslarını rahatlatmaya yardımcı olur. Bu idrar akışının rahatlamasına yol açar.

 • 6 mısırın püskülünü 4 bardak suya koyun. Biraz kaynattıktan sonra 10 dakika daha pişirin. Günde 3 bardak bu mısır püskülü çayı tüketin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, prostat bezlerindeki büyümeyi küçültmeye yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olur ve idrar yolu enfeksiyonu gibi prostat büyümesinin komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur.

 • 1 bardak ılık suya 1 ila 2 yemek kaşığı çiğ elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Günde 2 kez bunu tüketin.
 • Bir başka yöntem ise 1 su bardağı elma sirkesini duş suyuna ilave etmek ve bu suda 10-15 dakika beklemektir. Haftada birkaç kez bu duş yöntemini uygulayın.

Isırganotu

Isırganotu da BPH belirtilerini hafifletebilir. Bu ot, prostat dokusunu küçültmeye yardımcı olan temel biyoaktif fitokimyasalları içerir. Doğal bir idrar sökücü olarak aynı zamanda iltihaplı atıkların idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar.

 • 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otu ekleyin. 10 dakika kaynatın ve sonrasında süzün. Bu çayı günde 2 veya 3 kez tüketin.
 • Ayrıca ısırganotu takviye kapsülleri de alabilirsiniz. Günlük alınması gereken miktar 300 mg’dır ancak doğru doz için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Источник: https://selmasultan.com/prostat-hipertrofisi-iyi-huylu-prostat-buyumesi-bitkisel-tedavisi

Prostat Büyümesi

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Ürolojide bu hastalığa “BPH” yani Benign Prostat Hiperplazisi denir.

Bu hastalık Ürolojinin lokomotifidir, yaşlı nüfusun artmasından dolayı sık karşılaşılan ve tedavi edilen hastalığıdır.

Prostat 40 yaşından sonra büyümeye başlar ve gitgide çepeçevre sardığı dış idrar yolunu sıkıştırır, sıkıştırma sonucu vücuttan atılması gereken idrarın vücuttan dışarı çıkışı (idrar yapabilme) zorlaşır.

Şekil 1: Prostatın normal ve büyümüş hali görülüyor

Hastalığın seyrinde oluşan belirtiler 2 grupta değerlendirilir:

1. Dış idrar yolunun tıkanmasına bağlı belirtiler:

 • İdrarın incelmesi, gücünde azalma
 • İdrarı başlatmada güçlük, bekleme
 • Kesik kesik (taksitli) idrar yapma
 • Sonunda damlama
 • İdrar kesesini (mesaneyi) tam boşaltamama hissi
 • Çok ilerlemiş ve fark edilmemiş tıkanıkta uykuda idrar kaçırma

2. İdrar kesesinin (mesanenin) devamlı uyarılması ve yorulmasına bağlı belirtiler:

 • Sık idrar yapma, eskiye oranla sayıda artış
 • Ani idrar yapma isteği
 • İdrarı yetiştirememe duygusu, bazen bu duygu ile idrar kaçırma
 • İdrar yaparken yanma

Prostat Büyümesini neden tedavi ediyoruz?

Prostat büyümesi, eğer tedavi edilmez ise son derece olumsuz sonuçlar doğurur.

Bunlardan en önemlileri:

 • Aniden idrar tıkanması, idrarın gelmeyip karın şişmesi, idrarın idrar kesesini şişirmesi ve acil olarak idrar yoluna idrarı dışarı almak için sonda takmak zorunda kalmak. Bazen sonda takılamaz ise karın alt kısmına delik açarak idrar dışarı alınır
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • İdrar kesesinde taş oluşması
 • İdrar kesesi bozulması, çok geç kalındığında idrar kesesinin iflas etmesi ve ameliyat olunsa dahi idrar yapmada güçlük, yada daimi sonda kullanmak zorunda kalması
 • Mesane (idrar kesesi) nin çok bozulması sonucu basıncın yukarı çıkması nedeniyle “Böbreklerin Bozulması”, buna bağlı kanda atılması gereken Üre, Kreatinin gibi maddelerin yükselmesi

Prostat Büyümesi (BPH) Teşhisi

Hastanın şikayetlerini değerlendirdikten sonra şu tetkikleri yapıyoruz:

 • İdrar Tahlili
 • Üriner Sistem Ultrasonografisi (Böbrekler, mesane, prostat)
 • Kanda PSA tahlili
 • Üroflowmetri (idrar akım hızını ölçmek, normal erişkin erkekte en az 12 ml/s olmalı)

İlaç tedavisi (Medikal tedavi)

Bu tedavide 2 grup ilaç vardır:

 1. Alfa bloker dediğimiz piyasada çeşitli değişik isimlerle satılan (Xatral, Cardura, Flomax, Urorec, Tamprost, Floprost) kalıcı tedavici etkisi olmayan, sadece kullanıldığı sürede idrar kesesi ağzını biraz gevşeterek rahat idrar yapmayı sağlayan ilaçlar.
 2. 5-Alfa Reduktaz inhibitörleri dediğimiz (Avodart, Proscar) prostat hacmini en az 6 ay kullanımda %25 azaltan, cinsel istek (libido) kaybına ve sertleşme yetersizliğine neden olan ilaçlar.

Cerrahi Tedavi

Günümüzde Prostat Büyümesinin cerrahi tedavisinde en son gelinen nokta “PLASMA KİNETİK” teknolojisidir.

Bu yöntemde penis içinden (dış idrar yolu) kameralı bir sistem ile girilerek yolu tıkıyan prostat enerji kaynağı ile küçük parçalar halinde kesilerek çıkarılır.

Bu yöntem prostat büyümesi cerrahisinin klasik cerrahi tedavisi olan TUR-P (Trans Uretral Rezeksiyon Prostat) nin yeni geliştirilmiş, çok daha zararsız, kanamasız modelidir.

Kapalı Postat Ameliyatı (TUR-P) hakkında aşağıdaki videodan bilgi edinebilirsiniz.

Plasma Kinetik Teknolojisi

Klasik TUR-P yöntemine göre çok büyük avantajları söz konusudur:

 • Klasik TUR-P de kullanılan enerji “monopolar akım“dır, monopolar sistemler hastanın vücudundan elektrik akımı geçmesini gerektiren sistemlerdir, hâlbuki PLASMA KİNETİK tekniğinde kullanılan enerji sistemi monopolar olmayıp “Bipolar Akım” dır, bu akım bütün vücudu dolaşmaz, sadece uygulandığı yeri etkiler, yani hastadan elektrik akımı geçmemektedir. Kalp pili taşıyan hastalarda bile pilin elektrik akımından etkilenmesi söz konusu değildir.
 • Kan kaybı çok daha azdır, bu nedenle ameliyatta kalma süresi kısalır, ameliyat sonrası süreç kanama az olduğu  için çok daha sıkıntısız olacaktır, hastaneden çıkış daha kısa sürede gerçekleşir.
 • Doku çıkacağı için çıkarılan dokuların patolojik incelenmesi mümkün olabilmektedir (Greenligt Laser tekniğinde buharlaşma olduğu için doku çıkarmak söz konusu değildir). Ameliyat  sırasında mesane içine oldukça yüksek miktarda su verilir (Plasma Kinetik tekniği, klasik TUR-P ve GreenLight Laser gibi diğer prostat ameliyatları sırasında mesane içine oldukça yüksek miktarda sıvı verilir).
 • TUR-P tekniğinde kullanılan sıvı mesaneden vücut içine girdiğinde %1-2 ihtimal ile “su zehirlenmesi” (TUR Sendromu) dediğimiz ciddi bir olumsuz sonuç doğar. Plasma Kinetik tekniğinde “Su Zehirlenmesi” (TUR sendromu) kesinlikle söz konusu olamaz çünkü burada kullanılan sıvı serum fizyolojiktir.

Prostat ve Prostat Büyümesi (BPH) ile ilgili önemli bilgiler

 • Prostat erkeklerin bir organıdır, erkek çocuk prostatı ile doğar
 • 40 yaşından sonra prostat büyümeye başlar, bu büyüme gittikçe ilerler ve idrar akımını bozar
 • BPH (Prostat büyümesidir, kanser değildir)
 • Prostat büyümesi prostat kanserinden bağımsız bir hastalıktır, prostat büyümesi kesinlikle prostat kanserine dönüşmez
 • Prostat Kanseri teşhisi konan hastalarda prostat büyümesi beraber bulunur ve Prostat kanseri için yapılan ameliyat ile hem kanser hem büyümeden  kurtulmak mümkündür
 • İdrar ile ilgili şikayetler önemsenmez ise böbreklerin bozulabildiği çok olumsuz sonuçlar doğurabilir

Источник: http://www.tahirkaradeniz.com/prostat-buyumesi.html

PROSTAT BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Bu yazımızda sizlere günümüzde erkeklerin en büyük sorunlarından biri olan prostat büyümesi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde, prostat büyümesi nedir, nedenleri nedir, belirtileri ve tedavi şekilleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Prostat büyümesi yalnızca erkeklerde görülmektedir ve prostat bezinin iyi huylu bir tümörü olarak bilinmektedir. Erkeklerin yaşları arttıkça, prostat büyümesi sorunu da artmaktadır.

 Ayrıca prostat büyümesi, benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılmaktadır. Bunlara ek olarak prostat bezi büyümesi rahatsız edici üriner semptomlara da neden olabilir.

Zamanında tedavi edilmez ise, prostat bezi büyümesi, idrar akışını engelleyebilir. Böyle bir sorunda idrar yolları ve böbrek sorunlarına yol açabilir.

Prostat büyümesi sağlık sorununu aşabileceğiniz bazı tedavi biçimlerini bulunmaktadır. Size uygun en uygun tedavi biçimini seçmeniz için ve bu sağlık sorunu ile en iyi şekilde mücadele edebilmeniz için doktorunuzdan yardım almalı ve onun tedavi biçimine uygun davranmalısınız.

Prostat büyümesine neden olan bazı durumlar mevcuttur. Prostat bezi mesanenin altında yer alır. Bu durumda idrarınızın penis aracılığıyla dışarı atılmasına yardımcı olur. Ancak prostatın büyümesi, bu idrarın dışarı atılmasını olumsuz yönde etkilemektedir. 

Çoğu erkeğin hayatı boyunca prostat büyümesi devam etmiştir. Bu hızlı gelişen bir durumdan ziyade zamanla gerçekleşen bir hastalıktır. Birçok erkek, bu büyümenin idrar belirtilerine neden olana kadar ya da önemli ölçüde idrar akışını engellemesine neden olana kadar, herhangi bir şey yapmamaktadır. 

Prostat büyümesinin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Erkeklerin yaşları ile artan bu rahatsızlık ile birlikte yapılan araştırmalar kapsamında, kişilerin hormonların ve seks hayatlarında meydana gelen değişikliklerin neden olduğu düşünülmektedir.

Ancak prostat büyümesine etki eden bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Yaşlanma: Prostat büyümesi sorunu nadir olarak görülmekte de olsa 40 yaşından küçük olan erkeklerde de görülmektedir. Ancak hastalığın 3’te 1’i, 60 yaş ve üstü bireylerde görülmektedir. 80 yaşında ve üstü olan bireylerde ise bu oran yüzde 50’den daha fazla olmaktadır.
 2. Aile Geçmişi: Daha önceden ailenizde prostat hastası olan ya da kan bağınız olan birinin bu hastalığa yakalanmış olması sizin bu sağlık sorununa sahip olma riskinizi arttırmaktadır.
 3. Etnik köken: Bu sağlık sorunu siyah veya beyaz erkeklere nazaran asya kökenine sahip erkeklerde daha çok olmaktadır.
 4. Diyabet ve kalp hastalığı: Yapılan çalışma sonuçlarına göre, diyabet ve kalp sorunu olan kişilerin BPH olma riskini arttırdığı belirlenmiştir.
 5. Yaşam: Eğer günlük yaşantınızda yeterli egzersiz yapmıyor ve fazla kilo sorununuz var ise, riskiniz de bir o kadar fazladır.

Prostat Büyümesi Komplikasyonları Nelerdir?

Prostat büyümesi çeşitli komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. İdrarınızı tutama (idrar retansiyonu): Prostat büyümesi olan bazı erkeklerin idrar retansiyonu rahatlatmak için ameliyat olması gerekmektedir.
 2. İdrar yolu enfeksiyonları: Sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, yine bir cerrahi operasyona ihtiyacınız olacaktır.
 3. Mesane taşları: İdrar yolu enfeksiyonu, idrar, idrarda kan ve idrar akışının tıkanmasına neden olabilir.
 4. Mesane hasarı
 5. Böbrek hasarı: Bu durumda direk olarak böbreklere zarar verebileceği gibi, mesanenin enfeksiyonların böbrekler ulaşması içinde rol oynaması da olasıdır.

Prostat büyümesi ile çoğu erkekte bu vermiş olduğumuz komplikasyonlar ortaya çıkmaz. Ancak, idrar sorunları ve böbrek hasarı ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Ancak bunlara ek olarak prostat büyümesi prostat kanserine yakalanma riskini etkilememektedir.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesi belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde belirtileri şiddetli olarak görülürken bazı kişiler bu belirtileri hafif bir şekilde görülmektedir. Belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Sık İdrara Çıkma

Prostat büyümesinin en önemli belirtisi olarak karşımıza sık idrara çıkma durumu çıkmaktadır. Bu durumda kişilerde ani bir ihtiyaç olarak sürekli olarak idrar olmaktadır. Özellikle geceleri, idrar yapmanız daha da sıklaşmıştır ve bu kimi zaman kişilerin uyku düzenlerini etkileyecek düzeylere kadar gelmiştir.

2.Zor İdrar Yapımı

Bir başka belirti olarak ise karşımıza, idrar yapımının azalması veya idrar yapılırken acıya sebebiyet vermesi nedeniyle idrar yapımının normalinden daha zor bir duruma gelmesidir. Bu kapsamda idrarınız daha zayıf bir şekilde olmaktadır. Ayırca idrarınız bitmiş olsa dahi hala küçük damlalar halinde idrarınız devam ediyor ise bu da yine sizlere prostat büyüme sorununa neden olmaktadır.

3.Acı

Prostat belirtisi olarak, kişi eğer idrarını yaparken bir acı duyuyor ise, bu da önemli bir belirti olarak sayılmaktadır. Bu belirti idrarınızı yaparken batma hissine neden olmaktadır.

4.Diğer Belirtiler

Prostat büyümesi sorununda bazen karşılaşılan belirtiler ise şöyledir;

 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • İdrar yapamama sorunu
 • İdrarda kan görülmesi

Prostatın büyüklüğü belirtilerin çok ve şiddetli olacağı anlamına gelmemektedir. Çok genişlemiş prostatı olan erkeklerin sadece küçük idrar belirtileri olabilir. Bunun yanı sıra, biraz genişlemiş prostatı olan erkeklerin, önemli ve şiddetli belirtileri olabilir.

Eğer idrar sorunları yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Eğer prostat büyümesi tedavi edilmezse, idrar sorunları ve idrar yolu tıkanıklığı gibi sorunlara yol açabilir. Ancak idrarını hiçbir şekilde düzgün bir şekilde yapamıyor iseniz, vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız.

Prostat Büyümesi Tanısı

Prostat büyümesi tanısı ile ilgili olarak doktorunuz sizlere bazı testler ve muayeneler yapacaktır. Bu testler ve muayeneler ise şunlardır;

 • Dijital rektal muayene: Doktorunuz prostatın içine bir cisim ekleyerek, büyümesini test eder.
 • İdrar testi
 • Kan testi
 • Prostat spesifik antijen (PSA) kan testi
 • Nörolojik muayene: Zihinsel işleyişi ve sinir sisteminin bu kısa değerlendirme ile prostat dışındaki idrar problemlerin nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilmektedir.

Bundan sonra, doktorunuz bir genişlemiş prostat onaylamak tanısı koyabilmek için ve diğer koşullar ekarte etmeye yardımcı olacak ek testler önerebilir.

 • İdrar akış testi
 • İşeme sonrası rezidüel hacim testi
 • 24 saatlik işeme günlüğü

Durumunuz daha karmaşık sorunlar var ise, doktorunuz sizlere aşağıdaki testleri uyguyabilir.

 • Transrektal ultrason
 • Prostat biyopsisi
 • Ürodinami ve basınç akım çalışması
 • Sistoskopi
 • İntravenöz pyelogram veya CT urogram

Prostat Büyümesi Tedavileri ve İlaçları Nelerdir?

Prostat tedavisinde birçok seçenek bulunmaktadır. İlk olarak doktorunuz sizin için en uygun tedaviyi seçmek için sizlerin bazı bilgilerini isteyecektir. Bu bilgiler ise;

 • Prostatın büyüklüğü
 • Yaşınız
 • Genel sağlığınız
 • Rahatsızlık miktarınız veya karşılaştığınız rahatsızlar

Bunlara göre ise, size en uygun tedavi için aşağıda sizlere vermiş olduklarımızı uygulayacaktır.

İlaç Tedavisi

İlaçlar, prostat büyümesi belirtilerinin hafif ve orta şiddette olması durumunda en sık uygulanan tedavi şeklidir.

 • Alfa blokerler: (Uroxatral) alfuzosin dahil, doksazosin (Cardura), tamsulosin (Flomax) ve silodosin (Rapaflo)
 • 5–alfa redüktaz inhibitörleri: Bu ilaçlar prostat büyümesi neden olan hormonal değişiklikleri engelleyerek prostat küçültmektedir. Bu ilaçlar ise, finasterid (Proscar) ve dutasterid (Avodart).
 • Kombinasyon ilaç tedavisi: Tek başına ilaç etkili değilse aynı anda bir alfa bloker ve 5-alfa redüktaz inhibitörü alarak tedavi olabilirsiniz.
 • Tadalafil (Cialis): Bu ilaç rutin BPH için kullanılmaz ve genellikle, aynı zamanda ereksiyon bozukluğunu yaşayan erkeklere reçete edilir.

Minimal İnvaziv veya Cerrahi Tedavi

Minimal invaziv veya cerrahi tedavi şu durumlarda gerçekleşmektedir;

 • Belirtileriniz şiddetli olduğunda
 • İlaç belirtileri etki etmemiş ise
 • Eğer idrar veya böbrek sorunları var ise ya da bir idrar yolu tıkanıklığı sorunu var ise.

Diğer testler ve tedaviler ise şöyledir;

 1. Transüretral prostat rezeksiyonu (TURP)
 2. Prostatın transüretral insizyon (TUIP)
 3. Transüretral mikrodalga termoterapisi (TUMT)
 4. Transüretral iğne ablasyonu (TUNA)
 5. Lazer terapisi
 6. Prostat kaldırma
 7. Embolizasyon
 8. Açık ya da robot yardımlı prostatektomi
 9. Takip bakımı

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

 1. Akşamları içmiş olduğunuz içecekleri azaltın. Bu sayede geceleri tuvalet sorununuzu aşmış olacaksınızdır.
 2. Alkol alımını azaltın.
 3. İdrarınız ile ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, doktora gidin.
 4. Gün içerisinde ne kadar sıklıkla tuvalete gittiğinizi hesaplayın.

 5. Sağlıklı bir diyet programı uygulayın.
 6. Egzersiz yapmaya özen gösterin. Obezite prostat büyümesi ile ilişkilidir.
 7. Sıcak ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Üşütmek idrar yapmanızı etkileyecektir.

Bunlara ek olarak dilerseniz, alternatif tıp ile tedavi seçeneklerini deneyebilirsiniz.

Bunlar doktor onaylı olmamaktadır ancak yapmış olduğunuz tedavileri doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Gerçekleştirecek olduğunuz bazı bitkisel tedaviler sizlere yardımcı olacaktır. Beta-sitosterol özleri, Pygeum ve çavdar çim dahil, Prostat büyümesi belirtileri azaltmada yardımcı olduğu ileri sürülmüştür.

Ancak bu tedavilerin güvenliği ve etkinliği kanıtlanmamıştır.

Eğer herhangi bir bitkisel ilaçlar alıyorsanız, doktorunuza söylemeyi ihmal etmeyiniz. Bazı bitkisel ürünler kanama riskini artırabilir veya diğer ilaçlar ile etkileşim halinde olarak farklı komplikasyonlara neden olabilir.

Источник: https://evdesifa.com/prostat-buyumesi-belirtileri-nelerdir/

Prostat Büyümesi Nedir? Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi en basit haliyle prostat bezinde yer alan iyi huylu bir tümör olarak tanımlanabilir. Tıp dilinde “Benign Prostat Hipertrofisi (BPH)” olarak geçmektedir. 

Orta yaş sonrasında görülen prostat büyümesi durumunun erkeklerde yaş ilerledikçe görülme olasılığı daha da artmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar 50 yaşın üzerindeki erkeklerde  30 gibi bir bölümde prostat büyümesinin görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu rakam 60'lı yaşlarda %50 iken 80'li yaşlara gelindiğinde %90 gibi büyük oranlara kadar çıkabilmektedir.

Prostat büyümesi oluştuğu durumlarda erken teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması son derece önemlidir. Tedavinin geciktiği durumlarda istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimali artmaktadır.

Prostat büyümesi uzun süreli tedavi edilmediğinde özellikle idrarda birikmeler ve idrar yollarında iltihaplanmalara neden olabilmektedir.

Bunlar kişide korku ve panik havası yaratmıyor olsa da prostat büyümesinin tedavi edilmediği durumlarda nadiren de olsa böbrek yetmezlikleri ve kişinin idrarından gözle görülebilecek miktarda kan gelmesi durumları da yaşanabilmektedir.

Günümüz teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak geçmiş yıllarda bilgi sahibi olunamayan birçok hastalık konusunda en ince ayrıntısına kadar bilgi edinebilme imkanı doğmuş olsa da günümüz teknolojisinde dahi prostat büyümesinin nedeni tam olarak belli değildir.

Nedeninin tam olarak bilinemiyor olması uzmanlara göre prostat büyümesini tetikleyen unsurların birden fazla olmasından kaynaklanmaktadır, fakat diğer nedenler bir tarafa bırakıldığında prostat büyümesinin nedenlerinde ağır basan etmenler arasında erkeklik hormonlarını ve erkeklerin yaşa bağlı olarak vücudundaki değişimleri göstermek yanlış olmayacaktır.

Prostat büyümesinin vücuda çok fazla olumsuz etkisinin olmaması için tedavisinde geç kalmamak gerekmektedir. Tedaviye başlamak için ise öncelikle durumun teşhisin koyulması gerekmektedir.

Teşhis için gerekli olan bilgi de prostat büyümesinin belirtilerinin bilinmesidir. İdrar akım hızı normalde yüksektir ve genç yaşlarda ileriye doğru fırlayabilmektedir.

Prostat büyümesinin başlangıç belirtisi olarak idrar akım hızında yavaşlamaların meydana gelmesi ve genç yaşlara oranla idrar atım hızının düşmesini söyleyebiliriz.

Ayrıca kişinin normalden çok fazla idrara çıkma ihtiyacı yaşaması ve idrar yaparken normalden fazla yakınmaların meydana gelmesi de prostat büyümesi nedenleri arasında sayılmaktadır.

İnsanların geneli yatmadan önce tuvalete gitme ihtiyacı duysa da bunların büyük bir çoğunluğu uyuduktan sonra tuvalet ihtiyacı hissetmezler. Prostat büyümesi olan kişilerde normalde gece idrara çıkma alışkanlığı yoksa bile gecede iki-üç kez idrara çıkma isteği oluşmaktadır.

Tüm bu başlangıç belirtileri prostat büyümesi için önlem alınmadığı durumlarda kişi için daha da kötü olmaya devam edecektir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesi kişinin sağlığına olumsuz etkilerinin haricinde yaşam standardının düşmesine neden olduğu için de farklı olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Prostat büyümesi erkeklerde ilerleyen yaşlarda sık görülen bir durum olmasına, kişinin hayatını olumsuz etkilemesine rağmen önemsenmeyebiliniyor ve tedavi yöntemleri uygulanmayabiliyor.

Fakat prostat büyümesinden kurtulmak için mutlaka uzman kontrolünde kişiye en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Uzmanlar bazı durumlarda hastalarına karşı tedavi yöntemlerinin uygulanması için erken olduğu görüşünü savunabilmektedir. Bu tarz durumlarda genellikle prostat büyümesi yeni başlamış olmakta, doktor hastanın durumunun seyrini kontrol etmek ve tedavi yöntemi belirlemek için biraz zamana ihtiyaç duyabilmektedir.

Prostat büyümesi çeşitli belirtilerle kendisini göstermiş olduğu için doktorların belirleyeceği tedavi yöntemlerinin başında hastalığa neden olan belirtilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak olan ilaçların kullanılması gelmektedir.

Prostat büyümesinin nedenleri arasında görülen durumların ortadan kaldırılması için tercih edilecek ilaçlar genellikle mesane boyu etrafındaki kasların gevşemesini bu sayede de kişinin rahat idrar yapmasını sağlamaktadır.

Kullanılan ilaçların bir kısmı da prostat bezini küçültmeyi hedeflemektedir.

Prostat büyümesi tedavilerinde uzmanlar tarafından teknolojinin tıp alanına getirmiş olduğu yenilikler de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi lazer tedavi yöntemidir.

Bu yöntemde yüksek enerjiye sahip olan lazerler kullanılmakta ve bu sayede zamana bağlı olarak büyümüş olan prostat dokularının yok edilmesi amaçlanmaktadır.

Prostat açıcılar da prostat büyümesi tedavisi için kullanılmaktadır.

Fakat bu tedavi yöntemi prostat büyümelerinin başlangıç aşamalarında değil de aşırı derecede tıkalı olduğu durumlarda uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

Büyümüş olan prostatın idrar yollarından alınması için farklı yöntemler de mevcutken bir diğer yöntem de ısı ve mikrodalga tedavileridir.

Bu yöntem tipinde ise prostat büyümesinin başlangıcında görülen belirtilerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Prostat hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Prostat Ameliyatı Sonrası

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Prostat-Buyumesi-Nedir-ve-Nasil-Tedavi-Edilir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть