İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi

içerik

Prostat Büyümesi – İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavi Seçenekleri

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi

Prostat büyümesi konusu ile ilgili olarak prostat hastalıkları nedeniyle prostat ameliyatı olanların yorumları hastalar için oldukça önemlidir.

Çünkü bir hasta tedavi olmadan önce tedavisi için başvurulacak olan yöntem ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmak ister. Diğer bir önemli konu ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ile ilgili olan konudur.

Bu konular ve benzer nitelikteki konular hakkında bilgi sahibi olmak hasta için önem arz etmektedir. Hastaların bilgi edinmeleri konusunda prostat ameliyatı olanların yorumları şüphesiz önemli yer tutmaktadır.

Ancak bu konu kadar önemli olan bir diğer konu ise prostat ve prostat hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmanın önemidir. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve diğer prostat tedavileri hakkında da bilgilenmek yararlı olacaktır.

Prostat Nedir Ve Neden Prostat Tedavisine Gerek Duyulur?

Prostat her erkek de bulunan ve büyüklüğü yaklaşık olarak bir ceviz kadar olan, asıl görevi ise meni için sıvı üretimi yapmak olan bir salgı bezidir. Prostat olmasaydı çocuk sahibi olmak mümkün olamazdı. Bu yönüyle çok büyük öneme sahip olan prostat ne yazık ki yaşı ilerleyen her erkek için sıkıntı verici nitelikte hastalıklarla karşılaşır.

Prostat kanseri ve prostat büyümesi hastalığı bunlardan en önemlileridir. Prostat tedavilerinde ameliyatın gündeme gelmesi durumunda prostat ameliyatı olanların yorumları hastalar için önemli bilgi edinme aracı haline gelmektedirler. İyi huylu olan prostat büyümesinin söz konusu olması halinde iyi huylu prostat büyümesi tedavisi merak edilir.

Prostat büyümesi ve prostat kanseri gibi hastalıkların söz konusu olması durumunda tedavi büyük bir önem teşkil eder. Prostat hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda hayati olabilecek çok ciddi sonuçların ortaya çıkma olasılığı çok yükselir.

Bu nedenle uzman bir doktora başvurulması ve şikayetler doğrultusunda hastalığın tanısı konulduktan sonra en uygun tedavi yönteminin uygulanması büyük önem teşkil eder.

Prostat Büyümesi Nedir?

Her erkek bireyde bulunan bir salgı bezi olan prostat, yaşı ilerleyen her erkekte sıklıkla görülebilen bir sağlık sorunu olma özelliğine sahiptir. İdrar kesesinin tam da çıkış noktasına yerleşmiş durumda bulunan prostat bezi 40’lı yaşların sonlarına doğru büyüme sergiler.

Büyüyen prostat dokusu gittikçe idrar kanalı üzerinde baskı oluşturmaya ve idrar çıkışını engellemeye ya da güçleştirmeye başlar. Prostat sorunu olan kişi prostat ameliyatı olanların yorumları ile kendisi için uygun görülen tedavi hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Eğer kendisinde iyi huylu olan bir prostat büyümesi mevcut ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak ister.

Prostat Büyümesi Nedir Ve De Ne Değildir?

Prostat büyümesinin söz konusu olduğu kişi prostat ameliyatı olanların yorumları ile ilgilenir. Ancak prostat büyümesi olan her hastada ameliyat gündeme gelmez. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi söz konusu ise tedavi daha kolay bir hal alır.

Bir birey ilk olarak idrar yapmakta zorlanmaya başlarsa ve daha sonrasında idrar yapmak imkansız hale gelirse bunun en önemli nedenlerinden biri prostat büyümesidir. Prostat büyümesi söz konusu olan kişi hem gece hem de gündüz sık olarak idrara çıkma ihtiyacı hisseder.

Bazı durumlarda idrara yapma güçlüğü söz konusu olurken bazı durumlarda idrar yapma hissi olmasına rağmen idrar yapma süreci hiç başlamaz. Hasta idrara çıkmasının hemen sonrasında tekrar idrara çıkma gereksinimi hissedebilir. Prostat ameliyatı olanların yorumları ameliyat gündeme geldiğinde önem kazanır.

Her prostat büyümesi illaki bir tedavi gerektirmeye bilir ancak iyi huylu prostat büyümesi tedavisi doktorun gerek görmesine göre belirlenir. Prostat büyümesi kansere dönüşür mü şeklindeki soru da çok merak edilir. Ancak prostat büyümesi kansere dönüşen bir sağlık problemi değildir.

Ancak bir kişide hem prostat büyümesi hem de kanser görülmesi söz konusu olabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavi Seçenekleri

Prostat büyümesi söz konusu olan ve prostat ameliyatı olanların yorumları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen hastaların merak ettiği konular arasında gelen bir diğer konu ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve bu tedaviye yönelik seçeneklerin ne olduğu gelmektedir.

Prostat büyümesinin hafif semptomlara sahip olması durumunda doktor semptomları izleyebilir. Hastanın yaşam kalitesini düşüren şikayetler söz konusu ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Prostat semptomlarını azaltmak için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de Mikrodalga ve Isı tedavileridir. Gerekli olması halinde prostat ameliyatları gündeme gelebilir.

Bir başka tedavi seçeneği ise Lazer tedavisidir. Ameliyat söz konusu olması durumunda prostat ameliyatı olanların yorumları önemlidir. Ancak http://www.prostattedavisi.com.tr/prostat-buyumesi-nedir linkine tıklayarak iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve aklınızdaki soruların cevap bulmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Prostat ameliyatı olanların yorumları ve çok daha fazla bilgi için doğru adres.

Etiketler:Prostat Ameliyatı Ne Kadar Sürer, prostat belirtileri, prostat büyümesi, Prostat Büyümesi Nedir

Geri Bildirim gönder…

Источник: https://www.prostattedavisi.com.tr/prostat-buyumesi/

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) — Multi Yaşam

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi

45 yaşına geldiğinizde prostatınızın büyüme ihtimali yüksektir. Risk, yaşlandıkça artar. 50 yaş üstündeki erkeklerin 3’te 1’inde prostat büyümesi görülür. 85 yaşına kadar bu oran %90’a kadar çıkar.

Bazı araştırmalar prostat büyümesinin erkekler yaşlandıkça hormonlarda görülen değişikliklerin sonucunda ortaya çıktığını göstermektedir. İyi huylu prostat büyümesi yaşayan bir yakınınız varsa sizde de bu durumun görülme ihtimali vardır.

Prostat büyümesi yaşıyorsanız zamanla daha da kötüye gitme eğilimi olan şu belirtileri yaşayabilirsiniz:
Normalden daha sık idrara çıkma
Geceleri idrara çıkma isteğinin artması
İdrar yapmaya başlamanın zorlaşması
İdrar akışının zayıf olması, idrar sırasında akışın durup geri başlaması
Sanki hâlâ idrar varmış gibi hissedilmesi
İdrarınızı yapmayı bitirdikten sonra damlaların gelmeye devam etmesi

Prostat büyümesi, idrar yolu enfeksiyonu gibi komplikasyonlara da yol açabilir. Prostat büyümesinden dolayı mesanede ya da böbrekte taş oluşabilir. Ancak, herkes belirtileri yaşamayabilir. Prostat beziyle alakalı olmayan belirtiler de yaşayabilirsiniz.

Doktorunuz belirtileriniz hakkında sorular soracaktır. Prostat bezinizin boyutunu ve şeklini kontrol etmek için rektal muayene yapabilir.

Ayrıca idrar ve kan tahlilleri de yapılabilir. Bu testler kanınızda prostata özel antijenlerin seviyelerini ölçerek enfeksiyonun olup olmadığını kontrol ederler. Prostata özel antijenlerin miktarı prostat büyüdükçe artış gösterir.

Prostata özel antijenlerin seviyesinin yüksek olması bazen prostat kanserine işaret eder ve doktorunuz bunu kontrol etmek ister. Şüphelenilecek bir durum varsa doktorunuz prostatınızdan hücre örneği alır. Ayrıca ultrason taramasına da girmeniz gerekebilir.

Prostat için yapılan bir başka test ise sistoskoptur. Bu test sırasında ucunda kamera olan bir cihaz penisten idrar yolunun sonuna doğru götürülür.  Doktorunuz bu metodu prostatınızı incelemek için kullanabilir.

Ayrıca, idrar akışını ölçmek için bir cihaza idrarınızı yapmanız gerekebilir.

⇒Hayat Tarzında Yapılabilecek Değişiklikler

Belirtileriniz hafifse tıbbi tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Geceleri sıvı alımını kontrol etmek ve alkolle kafein tüketimini azaltmak gibi hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler, hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayabilir.

⇒İlaç Tedavisi

Belirtiler orta şiddette olduğunda ilaçlar sıklıkla kullanılır. Prostat kaslarının rahatlatılması için alfa blokerler kullanılabilir.

Hormon dengesizliğini düzeltmek ve prostatı normal boyutuna döndürmek için 5-alfa-redüktöz inhibitörler olarak bilinen ilaçlar kullanılır. Hastalar genellikle her iki ilaç türünü de kullanır.

Kullanıldığında tansiyon etkilenebileceğinden tansiyonun kontrol edilmesi gerekir.

⇒İyi Huylu Prostat Büyümesi Ameliyatı

Prostatınız ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa ya da prostat aşırı büyükse ameliyatla prostat bezinin büyüyen kısmının alınması gerekebilir. En yaygın kullanılan operasyon transüretral prostat rezeksiyonudur.

Sistoskopide olduğu gibi, ucunda kamera olan uzun ve ince bir cihaz idrar yolundan sokularak prostata götürülür. Bu cihaz elektrik ilmikleri kullanarak büyüyen dokuları alır.

İlmikler sadece dokuları kesmez aynı zamanda damarların kanamasını kontrol etmek için dağlama işlemini de yapar.

Bir başka ameliyat türü ise transüretral prostat insizyonudur. Bu işlem sırasında idrar yolu genişletilerek idrar akışı güçlendirilir. Bu ameliyat açık bir ameliyattır. Yani, prostata ulaşmak için dışarıdan bir kesik atılması gerekir. Doktorlar bu ameliyatı sadece ciddi durumlarda kullanırlar.

⇒Diğer Tedavi Seçenekleri

Cerrahi işlem içermeyen teknikler arasında mikrodalgaların, radyo dalgalarının ya da lazerlerin kullanılmasıyla büyüyen prostat dokusunun alınması vardır. Bu yöntemler çok az yan etkiye neden olsa da diğer yöntemler gibi uzun süreli olarak etkili oldukları kanıtlanmamıştır.

İlaç kullanımı, hayat tarzında yapılacak değişiklikler ve ameliyat gibi yaygın tedavi ile çoğu kişide hastalık büyük oranda iyileşir. Bazı erkekler prostat ameliyatının cinsel işlevlerini etkileyeceğinden şüphelenir. Ancak, prostat ameliyatından önce ereksiyon olabiliyorsanız ameliyat sonrasında da normal bir cinsel hayat sürdürebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Источник: https://multiyasam.com/iyi-huylu-prostat-buyumesi-bph/

BPH Nedir Benign Prostat Hiperplazisi Belirtileri Nedenleri Tedavisi

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi

Benign prostat hiperplazisi, iyi huylu prostat büyümesi ve prostat hipertrofisi olarak da bilinen BPH, prostat bezinin iyi huylu (kansersiz) büyümesine denir. Bu durum erkeklerde genellikle yaşlanma ile birlikte ortaya çıkar.

Prostat, yalnızca erkeklerde görülen ceviz boyutundaki bir bezdir. Bu bez, spermleri besleyen bir sıvı salgılar. Ergenlik çağına dek, prostat bezi aynı boyuttadır ve ergenlikle birlikte bu bezin boyutu iki katına çıkar. Normalde bu bez yaşla birlikte büyümektedir.

Benign prostat hiperplazisi BPH veya prostat bezi büyümesi olarak adlandırılmaktadır. Benign prostat hiperplazisinde prostat büyümesi malign değildir (kanser değildir).

Benign prostat hiperplazisi (BPH) belirtileri arasında sık idrara çıkma, geceleri idrara çıkma ve idrar yapma zorluğu vardır.

Benign Prostat Hiperplazisi Belirtileri

 • İdrara çıktıktan sonra bile hala idrar var hissi
 • İdrarda kan
 • Zayıf veya yavaş idrar akımı
 • İdrara çıkma zorluğu
 • Geceleri 2 veya daha fazla kez idrara çıkma ihtiyacı

Benign Prostat Hiperplazisi Sebepleri

Prostat büyümesinin kesin sebebi bilinmese de kişi büyüdükçe hormonal değişikliklere bağlı olduğuna inanılmaktadır. Vücuttaki hormon dengesi yaşlandıkça değişir ve bu da prostat bezinizin büyümesine neden olabilir. Prostat büyümesi, yaşlandıkça neredeyse tüm erkeklerde gerçekleşir.

Benign Prostat Hiperplazisi Tedavisi

Prostat büyümesi için uygulanacak tedavi hastadaki belirtilere bağlıdır. Eğer hafif belirtileriniz varsa, bu acil bir tedavi gerektirmez ancak yine de düzenli check-upları yaptırmalı ilaçları kullanmalısınız.

Alfa-blokerler (örn.Terazosin, alfuzosin, tamsulosin, silodosin) adı verilen ilaçlar, idrarın akışını kolaylaştırarak (özellikle idrar yolu tıkanıklığı çok şiddetli değilse) mesaneyi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Diğer ilaçlar (örneğin, dutasterid, finasteride) prostatın boyutunu azaltmaya yardımcı olur.

Bu ilaçlar BPH’li birçok insanda ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Ancak, problemi tamamen ortadan kaldırmanın tek yolu tabi ki ameliyattır.

En yaygın olarak kullanılan teknik, çok büyük prostat bezleri olanlar dışında çoğu vaka için kullanılabilen TURP (prostatın transüretral rezeksiyonu) olarak adlandırılır.

Prostat büyümesini önlemek için üretra (penis uzunluğunu çalıştıran ve mesaneye giden tüp) içine bir kamera ve halka bir tüp yerleştirilir.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği prostat büyümesini durdurup küçülmesine yardımcı olabilir. Çekirdek; idrar akışına yardımcı olan idrar sökücü özellikler içerir. Çinko açısından da oldukça zengindir. Prostat büyümesi olan erkeklerde genellikle çinko eksikliği görülür. Dahası, kabak çekirdeği prostatın işleyişine yardımcı olan omega-3 yağ asitlerine sahiptir.

 • Kabak çekirdeğinin tadını çıkarmanın en iyi yolu, herhangi bir tuz eklemeden sade bir şekilde yemektir. Günde bir avuç çekirdek tüketimi yeterlidir.
 • Alternatif olarak, büyük bir bardağa bir avuç dolusu ezilmiş taze kabak çekirdeği koyun. Kapağa; kaynar su ekleyin ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ardından çekirdeği ayırın. Günde bir kaç kez bu çayı tüketin.

Mısır Püskülü

Mısır püskülü, benign prostat hiperplazisi (BPH) için en iyi ilaçlardan biridir. Doğal bir idrar söktürücü görevi görür ve hatta idrar kaslarını rahatlatmaya yardımcı olur. Bu idrar akışının rahatlamasına yol açar.

 • 6 mısırın püskülünü 4 bardak suya koyun. Biraz kaynattıktan sonra 10 dakika daha pişirin. Günde 3 bardak bu mısır püskülü çayı tüketin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, prostat bezlerindeki büyümeyi küçültmeye yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olur ve idrar yolu enfeksiyonu gibi prostat büyümesinin komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur.

 • 1 bardak ılık suya 1 ila 2 yemek kaşığı çiğ elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Günde 2 kez bunu tüketin.
 • Bir başka yöntem ise 1 su bardağı elma sirkesini duş suyuna ilave etmek ve bu suda 10-15 dakika beklemektir. Haftada birkaç kez bu duş yöntemini uygulayın.

Isırganotu

Isırganotu da BPH belirtilerini hafifletebilir. Bu ot, prostat dokusunu küçültmeye yardımcı olan temel biyoaktif fitokimyasalları içerir. Doğal bir idrar sökücü olarak aynı zamanda iltihaplı atıkların idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar.

 • 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otu ekleyin. 10 dakika kaynatın ve sonrasında süzün. Bu çayı günde 2 veya 3 kez tüketin.
 • Ayrıca ısırganotu takviye kapsülleri de alabilirsiniz. Günlük alınması gereken miktar 300 mg’dır ancak doğru doz için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Источник: https://selmasultan.com/prostat-hipertrofisi-iyi-huylu-prostat-buyumesi-bitkisel-tedavisi

Iyi huylu Prostat büyümesi

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi
Iyi huylu Prostat büyümesi

Prostatın benign genişlemesi prostat bezinizin normal boyutun ötesinde şişmesi normal bir durumdur Benign prostatik hiperplazi veya BPH olarak da bilinir Bu bozukluğunuz varsa, kanser olmadığını unutmayın.Ancak durum yine de tedavi gerektirir semptomlar eşlik ediyorsa.

Prostat bezi sadece erkeklerde bulunur ve normalde bir cevizin büyüklüğündedir, hemen mesanenin altında ve penisin hemen üstünde bulunur. Üretra olarak adlandırılan ve idrarı taşıyan bir tüp mesane, prostat bezinin ortasından geçer.

Genişletilmiş bir prostat, üretra sıkıştırabilir, bu da daralmaya neden olur veya tüpün tıkanması ve idrarınızın normal şekilde akmasını önler.

Neyse ki, prostat bezi hayatınızı sürdürmek için gerekli değildir. Sorunlar yaşam kaliteniz ile çok fazla etkileşime giriyorsa prostatın cerrahi olarak çıkarılması mümkündür.

Nedenler ve Risk Faktörleri Prostatın Benign Genişlemesine Neden Olunur?

45 yaşına geldiğinde büyütülmüş bir prostat geliştirirsiniz. Yaşlanma sürecinde riskiniz artar. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık üçte biri prostat büyümüştür. 85 yaşına gelindiğinde bu yüzde 90'a kadar çıkıyor.

Bazı araştırmalar, prostat büyümesinin erkeklerde yaşlandıkça hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceğini önermektedir.

Benign prostat büyümesiyle yakın akrabanız varsa, durumu kendiniz de geliştirebilirsiniz.

Büyümüş prostatlarınız varsa, zamanla birlikte kötüleşir eğiliminde olan bazı belirtilerden biriyle karşılaşabilirsiniz:

 • normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • gece boyunca artan idrara ihtiyaç (NOctüri)
 • idrar üreterek sanki zayıf olan bir idrar akışı olan veya
 • idrar üretmek için zorla sanki hissettiren (999) dur ve başlar (top sürme)
 • İdrar bittikten sonra damlamaya devam eden idrarın idrarını boşaltmasından sonra mesane boşaltılmış değil
 • Ayrıca üriner sistem enfeksiyonu gibi genişleyen bir prostattan komplikasyonlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca mesane veya böbrek taşı geliştirebilirsiniz.

Ancak, herkesin belirtileri görülmez. Prostat bezi ile ilişkili görünmeyen belirtilerle bile karşılaşabilirsiniz.

Teşhis Prostatın Benign Genişletilmesi Nasıl Teşhis Edildi?

Doktorunuz belirtileriniz hakkında sorular soracaktır. Prostat bezlerinin boyut ve şeklini kontrol etmek için rektal muayene yapabilirler.

Ayrıca idrar ve kan testleri yapabilirsin. Bu testler enfeksiyonları kontrol edecek ve kandaki prostat spesifik antijen (PSA) düzeylerini ölçecektir.Prostat büyüdüğünde PSA sayısı artar.

Yüksek PSA seviyeleri bazen prostat kanserini gösterebilir ve doktorunuz bunu kontrol etmek isteyebilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuz prostatınızdaki bir hücre örneğini analiz edebilir. Ayrıca ultrason taramaya ihtiyacınız olabilir.

Başka bir test sistoskopi olup, doktorunuz bir kamerayla penise sonuna kadar üretranın içine ince bir enstrüman ekler. Doktorunuz, prostat bezinizi vücuttan incelemek için bu yöntemi kullanabilir.

Ayrıca idrar akışınızı ölçen bir cihaza atmanız gerekebilir.

Tedavi Prostatın Benign Genişletilmesi İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Prostatınız uyuşturucu tedavisine cevap vermezse veya oldukça genişse, bezin büyümüş kısmını çıkarmak için cerrahi gerekebilir. En sık yapılan operasyon prostatın transüretral rezeksiyonu (TURP) olarak bilinir. Sistoskopide olduğu gibi, kamera ile uzun ince bir alet prostatınıza ulaşmak için üretra içine girer. Daha sonra enstrüman elektrikli bir halka kullanarak büyütülmüş dokuları kaldırır. Halka sadece kanamayı kesmekle kalmaz aynı zamanda kanama kontrolünde kan damarlarını da cauterize eder.

Diğer bir cerrahi yöntem transüretral prostat insizyonudur (TUIP). Bu prosedür daha idrar akışı sağlamak için üretrayı genişletir. Bu, “açık” bir ameliyattır, yani prostata ulaşmak için harici bir kesi gerektirir. Doktorlar bu prosedürü yalnızca daha ağır koşullar altında kullanırlar.

Diğer Seçenekler

Ortak tedavi ile – ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri veya ameliyat – çoğu erkek durumu iyileştikçe iyileşir. Bazı erkekler prostat cerrahisinin cinsel işlevlerini etkileyeceğinden endişe ediyorlar. Bununla birlikte, prostat ameliyatından önce bir ereksiyona muktedir olsaydınız, prosedürden tamamen kurtulduktan sonra normal cinsel yaşamınızı devam ettirebilirsiniz.

Источник: https://tr.oldmedic.com/benign-enlargement-of-prostate-1945

Prostat Tedavisi

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi

Prostat nasıl geçer? Prostat tedavisi, prostat bezi hastalığına bağlı olarak değişmektedir. En sık karşılaşılan üç prostat hastalığı iyi huylu prostat büyümesi, prostat iltihabı ve prostat kanseridir. Sıralanan prostat hastalıklarının tedavileri ise şu şekildedir: (1)

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) Tedavisi

Prostat büyümesi belirtilerini hafif bir şekilde yaşayan erkeklerin, durumun erkenden kontrol altına alınabilmesi için düzenli olarak doktorla görüşmeye devam etmeleri gerekmektedir. (2)

Prostat büyümesini tedavi etmek için tercih edilen yöntemler şöyle sıralanmaktadır:

Prostat dokusu dışına ve çevresinde bulunan dokulara yayılmayan iyi huylu prostat büyümesi durumunda uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

Transüretral Mikrodalga Terapisi (TUMT): Mikrodalga enerjisi kontrollü bir şekilde belirli dozlarla prostata gönderilmektedir. Böylece, tıkanıklığa yol açan aşırı prostat dokusu ortadan kaldırılmaktadır.

Transüretral İğne Ablasyonu (TUNA): Radyo frekansı enerjisi düşük seviyelerde prostata yönlendirilmektedir. Sonuç olarak, tıkanıklığa neden olan prostat dokuları tahrip edilmektedir.

Lazer Tedavisi: Normalden daha fazla büyüyen prostatın boyutunu küçültmek için prostat dokusu çıkarılmaktadır.

Lazer ile Prostat Buharlaşması: Yüksek enerjili lazer tedavisinin uygulandığı bu yöntemle, büyüyen prostat dokusu buharlaştırılmakta ve üretranın açılması sağlanmaktadır. (3)

Genişleyen prostat dokusunu engellemek ya da ortadan kaldırmak için uygulanabilecek bazı cerrahi yöntemler şunlardır:

Transüretral Prostat Rezeksiyonu (TURP): Uygulanan bu cerrahi yöntemle, prostat bezinin iç kısmı çıkarılmaktadır. İyi huylu prostat büyümesi vakalarında sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Açık Prostatektomi: Cilt üzerine küçük bir kesi yapılmakta ve genişleyen prostat dokusu çıkarılmaktadır.

Lazer Cerrahisi: Lazer cerrahisiyle büyüyen prostat dokusu yok edilmekte ve prostat küçülmesi sağlanmaktadır.

Prostatın Transüretral İnsizyonu (TUIP): Bu yöntemle prostat dokusu çıkarılmamaktadır. Onun yerine, büyüyen prostat bezinin idrar yoluna baskı yapmasını engellemek için prostat bezinde birkaç küçük kesik yapılmaktadır. Böylece, kişi idrarını yapabilmektedir. (4)

Prostat büyümesinin ortaya çıkardığı bazı belirtileri hafifletmek için ilaç tedavisinden yararlanılabilmektedir. Kullanılan iki temel ilaç grubu ise alfa blokerleri ve alfa redüktaz inhibitörleridir.

Alfa blokerler: Alfa bloker olan ilaçlar, mesane etrafındaki ve idrar yolundaki düz kasları gevşetmeye yardımcı olmaktadır.

İnhibitörler: İnhibitör grubuna dahil olan ilaçlar, erkek hormonu testosteronunun DHT’ye dönüşmesini durdurmaya yardımcı olmaktadır. Böylece, prostatın boyutu küçülmekte ve tıkanıklık ortadan kalmaktadır. (5)

Prostat İltihabı (Prostatit) Tedavisi

Prostatit tedavisi altta yatan nedenine ve prostatit türüne bağlı olarak değişmektedir. Bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa, antibiyotikler reçete edilmektedir.

Prostatit hastalığının bütün türlerinde destekleyici bakıma, ihtiyaç duyulursa ağrı kontrolüne ve sağlık bakım uzmanının yakın takibine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bazı durumlarda, prostat iltihabı olan bazı bireylerin hastaneye kaldırılması gerekebilir. Tedavi yöntemleri aşağıdakileri içerebilir:

 • Antibiyotikler
 • Antiinflamatuar ilaçlar
 • Alfa blokerler
 • Sıcak oturma banyosu
 • Prostat masajı
 • Alkol, kafein ve baharatlı yiyeceklerden kaçınma
 • Yaşam tarzı değişiklikleri
 • Alternatif tedaviler
 • Akupunktur (6)

Prostatit ameliyatı, uzun süreli antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen ve tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan kronik bakteriyel prostatiti tedavi etmek için gerekli olabilmektedir. (7)

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanseri için uygulanacak olan tedavi, kanserin sadece prostat bezinde oluşmasına ya da vücudun diğer bölümlerine yayılmasına bağlı olarak şekillendirilmektedir. Diğer yandan, kanser olan hastanın yaşı ve genel sağlık durumunu da önemli bir kıstas oluşturmaktadır. En doğru ve etkili olabilecek tedavi için uzman bir doktor tarafından yönlendirilmelisiniz.

Eğer kanser yavaş bir şekilde büyüyorsa ve hasta için herhangi bir sorun yaratmıyorsa, doktor uygun tedavinin belirlenmesi için bir süre boyunca uygulanan düzenli kontrollerle hastanın durumunu gözlemlemeyi tercih edebilmektedir.

Prostat kanserinde uygulanabilecek bazı temel tedavi yöntemler şunlardır:

Prostat ameliyatı: Prostat kanseri söz konusu olduğunda, genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Cerrahi yöntemlerle tüm prostat ve bazı yakın dokular alınmaktadır.

Radyasyon tedavisi: Prostat kanseri için uygulanan radyasyon tedavisinde, amaç kanserli hücreleri öldürmek ve tümörleri küçültmektir.

Hormon tedavisi: Radyasyon tedavisi uygulanan prostat kanseri hastaların testosteron hormonu üretmesini durdurmak için ilaçlara başvurulabilmektedir. Genellikle, kanserin nüksetme riski olduğu takdirde uygun görülmektedir. (8)

Prostat İçin Hangi Doktora Gidilir?

Prostat hastalıkları için üroloji bölümüne başvurulmaktadır. (9)

Prostat Nedir?

Prostat erkeklerde bulunan bir bezdir ve bu bezin içi sperm üretiminin sağlandığı bir sıvı ile doludur. İdrarın mesaneden ve vücuttan uzak tutulmasını da sağlamaktadır. Sağlıklı ve genç erkeklerde ortalama olarak ceviz büyüklüğünde olan prostat kendi başına bir hastalık değildir. Prostat halk arasında prostat bezi hastalıkları için kullanılan ortak bir isimdir. (10)

Detaylı bilgi almak için bakınız: prostat nedir

Prostat Belirtileri

Prostat başlangıcında ya da diğer bir deyişle prostat hastalıklarının başlangıcında, nedenine bağlı olarak belirtiler görülebilmekte ya da herhangi bir belirti hissedilememektedir.

Prostat nasıl anlaşılır? Prostat hastalıkları durumunda yaşanabilecek ortak belirtiler arasında ise idrar akışı problemleri, sık idrara çıkma dürtüsü, ağrılı idrara çıkma ve üretradan gelen kan bulunmaktadır. (11)

Prostat belirtileri için tıklayın

Prostat Nedenleri

Prostat neden olur? Daha önce de belirtildiği üzere, prostat bir hastalık değil, erkek vücudunda bulunan ve üreme sürecinde rolü bulunan bir bezdir. Genellikle, ortak bir tanımlama olarak kullanılan prostat çoğu zaman, prostat büyümesi, prostat iltihabı ve prostat kanseri gibi prostat hastalıklarını işaret etmektedir. (12)

Prostat nedenleri hakkında geniş makalemize göz atabilirsiniz

Источник: https://www.acil.net/prostat-tedavisi/

Prostat Büyümesi Nedir? Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi

Prostat büyümesi en basit haliyle prostat bezinde yer alan iyi huylu bir tümör olarak tanımlanabilir. Tıp dilinde “Benign Prostat Hipertrofisi (BPH)” olarak geçmektedir. 

Orta yaş sonrasında görülen prostat büyümesi durumunun erkeklerde yaş ilerledikçe görülme olasılığı daha da artmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar 50 yaşın üzerindeki erkeklerde  30 gibi bir bölümde prostat büyümesinin görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu rakam 60'lı yaşlarda %50 iken 80'li yaşlara gelindiğinde %90 gibi büyük oranlara kadar çıkabilmektedir.

Prostat büyümesi oluştuğu durumlarda erken teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması son derece önemlidir. Tedavinin geciktiği durumlarda istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimali artmaktadır.

Prostat büyümesi uzun süreli tedavi edilmediğinde özellikle idrarda birikmeler ve idrar yollarında iltihaplanmalara neden olabilmektedir.

Bunlar kişide korku ve panik havası yaratmıyor olsa da prostat büyümesinin tedavi edilmediği durumlarda nadiren de olsa böbrek yetmezlikleri ve kişinin idrarından gözle görülebilecek miktarda kan gelmesi durumları da yaşanabilmektedir.

Günümüz teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak geçmiş yıllarda bilgi sahibi olunamayan birçok hastalık konusunda en ince ayrıntısına kadar bilgi edinebilme imkanı doğmuş olsa da günümüz teknolojisinde dahi prostat büyümesinin nedeni tam olarak belli değildir.

Nedeninin tam olarak bilinemiyor olması uzmanlara göre prostat büyümesini tetikleyen unsurların birden fazla olmasından kaynaklanmaktadır, fakat diğer nedenler bir tarafa bırakıldığında prostat büyümesinin nedenlerinde ağır basan etmenler arasında erkeklik hormonlarını ve erkeklerin yaşa bağlı olarak vücudundaki değişimleri göstermek yanlış olmayacaktır.

Prostat büyümesinin vücuda çok fazla olumsuz etkisinin olmaması için tedavisinde geç kalmamak gerekmektedir. Tedaviye başlamak için ise öncelikle durumun teşhisin koyulması gerekmektedir.

Teşhis için gerekli olan bilgi de prostat büyümesinin belirtilerinin bilinmesidir. İdrar akım hızı normalde yüksektir ve genç yaşlarda ileriye doğru fırlayabilmektedir.

Prostat büyümesinin başlangıç belirtisi olarak idrar akım hızında yavaşlamaların meydana gelmesi ve genç yaşlara oranla idrar atım hızının düşmesini söyleyebiliriz.

Ayrıca kişinin normalden çok fazla idrara çıkma ihtiyacı yaşaması ve idrar yaparken normalden fazla yakınmaların meydana gelmesi de prostat büyümesi nedenleri arasında sayılmaktadır.

İnsanların geneli yatmadan önce tuvalete gitme ihtiyacı duysa da bunların büyük bir çoğunluğu uyuduktan sonra tuvalet ihtiyacı hissetmezler. Prostat büyümesi olan kişilerde normalde gece idrara çıkma alışkanlığı yoksa bile gecede iki-üç kez idrara çıkma isteği oluşmaktadır.

Tüm bu başlangıç belirtileri prostat büyümesi için önlem alınmadığı durumlarda kişi için daha da kötü olmaya devam edecektir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesi kişinin sağlığına olumsuz etkilerinin haricinde yaşam standardının düşmesine neden olduğu için de farklı olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Prostat büyümesi erkeklerde ilerleyen yaşlarda sık görülen bir durum olmasına, kişinin hayatını olumsuz etkilemesine rağmen önemsenmeyebiliniyor ve tedavi yöntemleri uygulanmayabiliyor.

Fakat prostat büyümesinden kurtulmak için mutlaka uzman kontrolünde kişiye en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Uzmanlar bazı durumlarda hastalarına karşı tedavi yöntemlerinin uygulanması için erken olduğu görüşünü savunabilmektedir. Bu tarz durumlarda genellikle prostat büyümesi yeni başlamış olmakta, doktor hastanın durumunun seyrini kontrol etmek ve tedavi yöntemi belirlemek için biraz zamana ihtiyaç duyabilmektedir.

Prostat büyümesi çeşitli belirtilerle kendisini göstermiş olduğu için doktorların belirleyeceği tedavi yöntemlerinin başında hastalığa neden olan belirtilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak olan ilaçların kullanılması gelmektedir.

Prostat büyümesinin nedenleri arasında görülen durumların ortadan kaldırılması için tercih edilecek ilaçlar genellikle mesane boyu etrafındaki kasların gevşemesini bu sayede de kişinin rahat idrar yapmasını sağlamaktadır.

Kullanılan ilaçların bir kısmı da prostat bezini küçültmeyi hedeflemektedir.

Prostat büyümesi tedavilerinde uzmanlar tarafından teknolojinin tıp alanına getirmiş olduğu yenilikler de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi lazer tedavi yöntemidir.

Bu yöntemde yüksek enerjiye sahip olan lazerler kullanılmakta ve bu sayede zamana bağlı olarak büyümüş olan prostat dokularının yok edilmesi amaçlanmaktadır.

Prostat açıcılar da prostat büyümesi tedavisi için kullanılmaktadır.

Fakat bu tedavi yöntemi prostat büyümelerinin başlangıç aşamalarında değil de aşırı derecede tıkalı olduğu durumlarda uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

Büyümüş olan prostatın idrar yollarından alınması için farklı yöntemler de mevcutken bir diğer yöntem de ısı ve mikrodalga tedavileridir.

Bu yöntem tipinde ise prostat büyümesinin başlangıcında görülen belirtilerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Prostat hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Prostat Ameliyatı Sonrası

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Prostat-Buyumesi-Nedir-ve-Nasil-Tedavi-Edilir

Prostat Büyümesi

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Tedavisi

Ürolojide bu hastalığa “BPH” yani Benign Prostat Hiperplazisi denir.

Bu hastalık Ürolojinin lokomotifidir, yaşlı nüfusun artmasından dolayı sık karşılaşılan ve tedavi edilen hastalığıdır.

Prostat 40 yaşından sonra büyümeye başlar ve gitgide çepeçevre sardığı dış idrar yolunu sıkıştırır, sıkıştırma sonucu vücuttan atılması gereken idrarın vücuttan dışarı çıkışı (idrar yapabilme) zorlaşır.

Şekil 1: Prostatın normal ve büyümüş hali görülüyor

Hastalığın seyrinde oluşan belirtiler 2 grupta değerlendirilir:

1. Dış idrar yolunun tıkanmasına bağlı belirtiler:

 • İdrarın incelmesi, gücünde azalma
 • İdrarı başlatmada güçlük, bekleme
 • Kesik kesik (taksitli) idrar yapma
 • Sonunda damlama
 • İdrar kesesini (mesaneyi) tam boşaltamama hissi
 • Çok ilerlemiş ve fark edilmemiş tıkanıkta uykuda idrar kaçırma

2. İdrar kesesinin (mesanenin) devamlı uyarılması ve yorulmasına bağlı belirtiler:

 • Sık idrar yapma, eskiye oranla sayıda artış
 • Ani idrar yapma isteği
 • İdrarı yetiştirememe duygusu, bazen bu duygu ile idrar kaçırma
 • İdrar yaparken yanma

Prostat Büyümesini neden tedavi ediyoruz?

Prostat büyümesi, eğer tedavi edilmez ise son derece olumsuz sonuçlar doğurur.

Bunlardan en önemlileri:

 • Aniden idrar tıkanması, idrarın gelmeyip karın şişmesi, idrarın idrar kesesini şişirmesi ve acil olarak idrar yoluna idrarı dışarı almak için sonda takmak zorunda kalmak. Bazen sonda takılamaz ise karın alt kısmına delik açarak idrar dışarı alınır
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • İdrar kesesinde taş oluşması
 • İdrar kesesi bozulması, çok geç kalındığında idrar kesesinin iflas etmesi ve ameliyat olunsa dahi idrar yapmada güçlük, yada daimi sonda kullanmak zorunda kalması
 • Mesane (idrar kesesi) nin çok bozulması sonucu basıncın yukarı çıkması nedeniyle “Böbreklerin Bozulması”, buna bağlı kanda atılması gereken Üre, Kreatinin gibi maddelerin yükselmesi

Prostat Büyümesi (BPH) Teşhisi

Hastanın şikayetlerini değerlendirdikten sonra şu tetkikleri yapıyoruz:

 • İdrar Tahlili
 • Üriner Sistem Ultrasonografisi (Böbrekler, mesane, prostat)
 • Kanda PSA tahlili
 • Üroflowmetri (idrar akım hızını ölçmek, normal erişkin erkekte en az 12 ml/s olmalı)

İlaç tedavisi (Medikal tedavi)

Bu tedavide 2 grup ilaç vardır:

 1. Alfa bloker dediğimiz piyasada çeşitli değişik isimlerle satılan (Xatral, Cardura, Flomax, Urorec, Tamprost, Floprost) kalıcı tedavici etkisi olmayan, sadece kullanıldığı sürede idrar kesesi ağzını biraz gevşeterek rahat idrar yapmayı sağlayan ilaçlar.
 2. 5-Alfa Reduktaz inhibitörleri dediğimiz (Avodart, Proscar) prostat hacmini en az 6 ay kullanımda %25 azaltan, cinsel istek (libido) kaybına ve sertleşme yetersizliğine neden olan ilaçlar.

Cerrahi Tedavi

Günümüzde Prostat Büyümesinin cerrahi tedavisinde en son gelinen nokta “PLASMA KİNETİK” teknolojisidir.

Bu yöntemde penis içinden (dış idrar yolu) kameralı bir sistem ile girilerek yolu tıkıyan prostat enerji kaynağı ile küçük parçalar halinde kesilerek çıkarılır.

Bu yöntem prostat büyümesi cerrahisinin klasik cerrahi tedavisi olan TUR-P (Trans Uretral Rezeksiyon Prostat) nin yeni geliştirilmiş, çok daha zararsız, kanamasız modelidir.

Kapalı Postat Ameliyatı (TUR-P) hakkında aşağıdaki videodan bilgi edinebilirsiniz.

Plasma Kinetik Teknolojisi

Klasik TUR-P yöntemine göre çok büyük avantajları söz konusudur:

 • Klasik TUR-P de kullanılan enerji “monopolar akım“dır, monopolar sistemler hastanın vücudundan elektrik akımı geçmesini gerektiren sistemlerdir, hâlbuki PLASMA KİNETİK tekniğinde kullanılan enerji sistemi monopolar olmayıp “Bipolar Akım” dır, bu akım bütün vücudu dolaşmaz, sadece uygulandığı yeri etkiler, yani hastadan elektrik akımı geçmemektedir. Kalp pili taşıyan hastalarda bile pilin elektrik akımından etkilenmesi söz konusu değildir.
 • Kan kaybı çok daha azdır, bu nedenle ameliyatta kalma süresi kısalır, ameliyat sonrası süreç kanama az olduğu  için çok daha sıkıntısız olacaktır, hastaneden çıkış daha kısa sürede gerçekleşir.
 • Doku çıkacağı için çıkarılan dokuların patolojik incelenmesi mümkün olabilmektedir (Greenligt Laser tekniğinde buharlaşma olduğu için doku çıkarmak söz konusu değildir). Ameliyat  sırasında mesane içine oldukça yüksek miktarda su verilir (Plasma Kinetik tekniği, klasik TUR-P ve GreenLight Laser gibi diğer prostat ameliyatları sırasında mesane içine oldukça yüksek miktarda sıvı verilir).
 • TUR-P tekniğinde kullanılan sıvı mesaneden vücut içine girdiğinde %1-2 ihtimal ile “su zehirlenmesi” (TUR Sendromu) dediğimiz ciddi bir olumsuz sonuç doğar. Plasma Kinetik tekniğinde “Su Zehirlenmesi” (TUR sendromu) kesinlikle söz konusu olamaz çünkü burada kullanılan sıvı serum fizyolojiktir.

Prostat ve Prostat Büyümesi (BPH) ile ilgili önemli bilgiler

 • Prostat erkeklerin bir organıdır, erkek çocuk prostatı ile doğar
 • 40 yaşından sonra prostat büyümeye başlar, bu büyüme gittikçe ilerler ve idrar akımını bozar
 • BPH (Prostat büyümesidir, kanser değildir)
 • Prostat büyümesi prostat kanserinden bağımsız bir hastalıktır, prostat büyümesi kesinlikle prostat kanserine dönüşmez
 • Prostat Kanseri teşhisi konan hastalarda prostat büyümesi beraber bulunur ve Prostat kanseri için yapılan ameliyat ile hem kanser hem büyümeden  kurtulmak mümkündür
 • İdrar ile ilgili şikayetler önemsenmez ise böbreklerin bozulabildiği çok olumsuz sonuçlar doğurabilir

Источник: http://www.tahirkaradeniz.com/prostat-buyumesi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть