İyi Huylu Prostat Büyümesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Prostat Büyümesi – İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavi Seçenekleri

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Prostat büyümesi konusu ile ilgili olarak prostat hastalıkları nedeniyle prostat ameliyatı olanların yorumları hastalar için oldukça önemlidir.

Çünkü bir hasta tedavi olmadan önce tedavisi için başvurulacak olan yöntem ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmak ister. Diğer bir önemli konu ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ile ilgili olan konudur.

Bu konular ve benzer nitelikteki konular hakkında bilgi sahibi olmak hasta için önem arz etmektedir. Hastaların bilgi edinmeleri konusunda prostat ameliyatı olanların yorumları şüphesiz önemli yer tutmaktadır.

Ancak bu konu kadar önemli olan bir diğer konu ise prostat ve prostat hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmanın önemidir. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve diğer prostat tedavileri hakkında da bilgilenmek yararlı olacaktır.

Prostat Nedir Ve Neden Prostat Tedavisine Gerek Duyulur?

Prostat her erkek de bulunan ve büyüklüğü yaklaşık olarak bir ceviz kadar olan, asıl görevi ise meni için sıvı üretimi yapmak olan bir salgı bezidir. Prostat olmasaydı çocuk sahibi olmak mümkün olamazdı. Bu yönüyle çok büyük öneme sahip olan prostat ne yazık ki yaşı ilerleyen her erkek için sıkıntı verici nitelikte hastalıklarla karşılaşır.

Prostat kanseri ve prostat büyümesi hastalığı bunlardan en önemlileridir. Prostat tedavilerinde ameliyatın gündeme gelmesi durumunda prostat ameliyatı olanların yorumları hastalar için önemli bilgi edinme aracı haline gelmektedirler. İyi huylu olan prostat büyümesinin söz konusu olması halinde iyi huylu prostat büyümesi tedavisi merak edilir.

Prostat büyümesi ve prostat kanseri gibi hastalıkların söz konusu olması durumunda tedavi büyük bir önem teşkil eder. Prostat hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda hayati olabilecek çok ciddi sonuçların ortaya çıkma olasılığı çok yükselir.

Bu nedenle uzman bir doktora başvurulması ve şikayetler doğrultusunda hastalığın tanısı konulduktan sonra en uygun tedavi yönteminin uygulanması büyük önem teşkil eder.

Prostat Büyümesi Nedir?

Her erkek bireyde bulunan bir salgı bezi olan prostat, yaşı ilerleyen her erkekte sıklıkla görülebilen bir sağlık sorunu olma özelliğine sahiptir. İdrar kesesinin tam da çıkış noktasına yerleşmiş durumda bulunan prostat bezi 40’lı yaşların sonlarına doğru büyüme sergiler.

Büyüyen prostat dokusu gittikçe idrar kanalı üzerinde baskı oluşturmaya ve idrar çıkışını engellemeye ya da güçleştirmeye başlar. Prostat sorunu olan kişi prostat ameliyatı olanların yorumları ile kendisi için uygun görülen tedavi hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Eğer kendisinde iyi huylu olan bir prostat büyümesi mevcut ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak ister.

Prostat Büyümesi Nedir Ve De Ne Değildir?

Prostat büyümesinin söz konusu olduğu kişi prostat ameliyatı olanların yorumları ile ilgilenir. Ancak prostat büyümesi olan her hastada ameliyat gündeme gelmez. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi söz konusu ise tedavi daha kolay bir hal alır.

Bir birey ilk olarak idrar yapmakta zorlanmaya başlarsa ve daha sonrasında idrar yapmak imkansız hale gelirse bunun en önemli nedenlerinden biri prostat büyümesidir. Prostat büyümesi söz konusu olan kişi hem gece hem de gündüz sık olarak idrara çıkma ihtiyacı hisseder.

Bazı durumlarda idrara yapma güçlüğü söz konusu olurken bazı durumlarda idrar yapma hissi olmasına rağmen idrar yapma süreci hiç başlamaz. Hasta idrara çıkmasının hemen sonrasında tekrar idrara çıkma gereksinimi hissedebilir. Prostat ameliyatı olanların yorumları ameliyat gündeme geldiğinde önem kazanır.

Her prostat büyümesi illaki bir tedavi gerektirmeye bilir ancak iyi huylu prostat büyümesi tedavisi doktorun gerek görmesine göre belirlenir. Prostat büyümesi kansere dönüşür mü şeklindeki soru da çok merak edilir. Ancak prostat büyümesi kansere dönüşen bir sağlık problemi değildir.

Ancak bir kişide hem prostat büyümesi hem de kanser görülmesi söz konusu olabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavi Seçenekleri

Prostat büyümesi söz konusu olan ve prostat ameliyatı olanların yorumları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen hastaların merak ettiği konular arasında gelen bir diğer konu ise iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve bu tedaviye yönelik seçeneklerin ne olduğu gelmektedir.

Prostat büyümesinin hafif semptomlara sahip olması durumunda doktor semptomları izleyebilir. Hastanın yaşam kalitesini düşüren şikayetler söz konusu ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Prostat semptomlarını azaltmak için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de Mikrodalga ve Isı tedavileridir. Gerekli olması halinde prostat ameliyatları gündeme gelebilir.

Bir başka tedavi seçeneği ise Lazer tedavisidir. Ameliyat söz konusu olması durumunda prostat ameliyatı olanların yorumları önemlidir. Ancak //www.prostattedavisi.com.tr/prostat-buyumesi-nedir linkine tıklayarak iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve aklınızdaki soruların cevap bulmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Prostat ameliyatı olanların yorumları ve çok daha fazla bilgi için doğru adres.

Etiketler:Prostat Ameliyatı Ne Kadar Sürer, prostat belirtileri, prostat büyümesi, Prostat Büyümesi Nedir

Geri Bildirim gönder…

Источник: //www.prostattedavisi.com.tr/prostat-buyumesi/

Prostat Büyümesi Nedir? Prostat Büyümesi Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Prostat büyümesi, prostat bezindeki değişiklikler 45 yaşlarında başlar ve 50 yaşına kadar büyüme şeklinde kendini gösterir. Bu büyüme erkeklerde yaşamın sonuna kadar değişen hızlarda devam edebilir.

Prostat büyümesi genellikle selim olarak devam eder ve bu tip büyümeye selim prostat büyümesi denilir.

Prostat büyümeleri bazen habis (kötü huylu) şekilde de görülebilir ve bu tip büyüme prostat kanseri olarak tanımlanır.


Selim prostat büyümesi ve prostat kanseri bir arada bulunabileceği gibi, birbirinden kaynaklanmayan iki ayrı hastalıktır. Selim prostat büyümesi yaş artışına paralel olarak seyreden ve tamamen yaşlanmanın bir parçası olan bir gelişmedir. Bu nedenle yaşla birlikte görülme sıklığı artar.

50’li yaşların başlarında erkeklerin yaklaşık yarısında görülebileceği gibi, daha ilerleyen yaşlarda bu oran % 90’lara ulaşır. Prostat büyümesi çok sık görüldüğü halde her prostat büyümesi tedavi gerektirmeyebilir.

Sadece prostat büyüdüğü için değil bazı şikayetlere neden olur ise, vücuda zarar verir ise tedavi gerektirir.

Prostat büyümesi belirtileri

Prostat, idrar yolunun çevresini sardığı için prostatın büyümesi idrar yolunu sıkıştırır ve mesaneden idrarın atılması zorlaşır.

Bu nedenle idrarı boşaltmada zorlanma ve tıkanıklık, sık idrara gitme, idrar yaparken yanma hissi, en sık görülen belirti sık idrar gitme, bu sorun özellikle geceleri daha rahatsız edici olur.

Diğer görülen belirtiler mesaneyi tam boşaltamama, idrar yapma ihtiyacı varken bu durumu ertelemede güçlük, idrar yapmayı başlarken zorlanma, zayıf idrar akımı, işeme sonrası damlama, çok büyümüş prostat durumunda idrarda tam tıkanma olabilir ve bu durumda acil müdahale gerekir.

Prostat büyümesi nasıl teşhis edilir?

Prostat büyümesini andıran belirtileri olan kişinin öncelikle bir üroloji uzmanına baş vurması gereklidir. Doktorun yapacağı fizik muayenede hastanın şikayetleri, hastanın aile öyküsü alınır ve hastanın muayenesi yapılır.

Hastalık hafif, orta veya ağır derecede şikayetlere neden olabilir.

Hastanın rektal muayenesi, idrar testleri, prostat kanserine yönelik kan testleri, idrar akım testi, işeme sonrası kalan idrarın ölçümü, prostat spesifik antijen testi, ultrasonografik görüntüleme, sistoskopik görüntüleme gibi bazı teşhis yöntemleri prostat büyümesinde kullanılan yöntemlerdir.

Selim prostat büyümesi prostat kanserine neden olur mu?

Selim (iyi huylu) prostat büyümesi prostat kanseri ile ayrı hastalıklardır. Prostat büyümesi ve prostat kanseri bir arada görülebilir. Fakat birisi diğerinin nedeni değildir.

Prostat büyümesi ile prostat kanserinin bir arada görülmesinin nedeni her iki hastalığında aynı yaşlarda ortaya çıkmasıdır. Prostat kanseri erken evrelerde herhangi bir belirti vermez. Bu nedenle prostat büyümesi için yapılan tedaviler ve ameliyatlar prostat kanserini önlemez.

Bu durum göz önünde bulundurularak yılda bir kez hastanın fizik muayenesi ve prostat spesifik antijen testinin yapılması şeklinde takibi gerekir.

Prostat büyümesi tedavisi

Prostat büyümesini takip ederek bekleme : Hafif derecede belirtileri olan ve şikayetleri olmayan hastalarda takip edilerek beklenir.

İleri ki zamanlarda şikayetler artar diye bir kural olmadığı gibi, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, kanlı idrar yapma, mesanede taş oluşması, böbrek yetmezliğinin başlaması gibi durumlar açısından risk söz konusudur.

Bazı hastalarda idrar şikayetleri zaman içerisinde azalabilir. Bu durumda gözleyerek beklemek en doğru seçim olarak görülmektedir.

Prostat büyümesi ilaç tedavisi : Günümüzde orta derecede şikayetleri olan hastaların tedavisinde en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Tedavi amaçlı kullanılması için birkaç grup ilaç vardır. Bütün ilaçlar ile tedavinin etkisi sürekli kullanım ile olur.

Prostat büyümesi tedavisinde girişimsel tedaviler : İlaç tedavisi dışında uygulanan, zorluğu ve ağırlığı geniş dağılımlı girişimlerdir. Yakınmaları fazla olmayan, ameliyat edilmesi riskli olan, kanama riski fazla olan hastalarda prostatik stent tedavisi tercih edilir. İlaç tedavisi yetersiz kalınan olgularda tıkayan prostatın çıkartılması ameliyatı tedavisi seçilir.

Büyük prostatı olan hatalarda açık prostat ameliyatı en iyi çözümdür. Fakat açık ameliyatın yan etkileri daha fazladır. Cerrahi yöntemler sıkıntısı çok fazla olan hastalarda mutlaka uygulanmalıdır. Kapalı prostat ameliyatı transürektal prostat insizyonu (TUIP) şeklindedir.

Bunların dışında lazer tedavisi yöntemi gibi tedavi yöntemleri de prostat büyümesi tedavisinde uygulanan diğer yöntemlerdir.

Ürolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/prostat-buyumesi-nedir-prostat-buyumesi/

Prostat Büyümesi Nedir? Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Prostat büyümesi en basit haliyle prostat bezinde yer alan iyi huylu bir tümör olarak tanımlanabilir. Tıp dilinde “Benign Prostat Hipertrofisi (BPH)” olarak geçmektedir. 

Orta yaş sonrasında görülen prostat büyümesi durumunun erkeklerde yaş ilerledikçe görülme olasılığı daha da artmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar 50 yaşın üzerindeki erkeklerde  30 gibi bir bölümde prostat büyümesinin görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu rakam 60'lı yaşlarda %50 iken 80'li yaşlara gelindiğinde %90 gibi büyük oranlara kadar çıkabilmektedir.

Prostat büyümesi oluştuğu durumlarda erken teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması son derece önemlidir. Tedavinin geciktiği durumlarda istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimali artmaktadır.

Prostat büyümesi uzun süreli tedavi edilmediğinde özellikle idrarda birikmeler ve idrar yollarında iltihaplanmalara neden olabilmektedir.

Bunlar kişide korku ve panik havası yaratmıyor olsa da prostat büyümesinin tedavi edilmediği durumlarda nadiren de olsa böbrek yetmezlikleri ve kişinin idrarından gözle görülebilecek miktarda kan gelmesi durumları da yaşanabilmektedir.

Günümüz teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak geçmiş yıllarda bilgi sahibi olunamayan birçok hastalık konusunda en ince ayrıntısına kadar bilgi edinebilme imkanı doğmuş olsa da günümüz teknolojisinde dahi prostat büyümesinin nedeni tam olarak belli değildir.

Nedeninin tam olarak bilinemiyor olması uzmanlara göre prostat büyümesini tetikleyen unsurların birden fazla olmasından kaynaklanmaktadır, fakat diğer nedenler bir tarafa bırakıldığında prostat büyümesinin nedenlerinde ağır basan etmenler arasında erkeklik hormonlarını ve erkeklerin yaşa bağlı olarak vücudundaki değişimleri göstermek yanlış olmayacaktır.

Prostat büyümesinin vücuda çok fazla olumsuz etkisinin olmaması için tedavisinde geç kalmamak gerekmektedir. Tedaviye başlamak için ise öncelikle durumun teşhisin koyulması gerekmektedir.

Teşhis için gerekli olan bilgi de prostat büyümesinin belirtilerinin bilinmesidir. İdrar akım hızı normalde yüksektir ve genç yaşlarda ileriye doğru fırlayabilmektedir.

Prostat büyümesinin başlangıç belirtisi olarak idrar akım hızında yavaşlamaların meydana gelmesi ve genç yaşlara oranla idrar atım hızının düşmesini söyleyebiliriz.

Ayrıca kişinin normalden çok fazla idrara çıkma ihtiyacı yaşaması ve idrar yaparken normalden fazla yakınmaların meydana gelmesi de prostat büyümesi nedenleri arasında sayılmaktadır.

İnsanların geneli yatmadan önce tuvalete gitme ihtiyacı duysa da bunların büyük bir çoğunluğu uyuduktan sonra tuvalet ihtiyacı hissetmezler. Prostat büyümesi olan kişilerde normalde gece idrara çıkma alışkanlığı yoksa bile gecede iki-üç kez idrara çıkma isteği oluşmaktadır.

Tüm bu başlangıç belirtileri prostat büyümesi için önlem alınmadığı durumlarda kişi için daha da kötü olmaya devam edecektir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesi kişinin sağlığına olumsuz etkilerinin haricinde yaşam standardının düşmesine neden olduğu için de farklı olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Prostat büyümesi erkeklerde ilerleyen yaşlarda sık görülen bir durum olmasına, kişinin hayatını olumsuz etkilemesine rağmen önemsenmeyebiliniyor ve tedavi yöntemleri uygulanmayabiliyor.

Fakat prostat büyümesinden kurtulmak için mutlaka uzman kontrolünde kişiye en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Uzmanlar bazı durumlarda hastalarına karşı tedavi yöntemlerinin uygulanması için erken olduğu görüşünü savunabilmektedir. Bu tarz durumlarda genellikle prostat büyümesi yeni başlamış olmakta, doktor hastanın durumunun seyrini kontrol etmek ve tedavi yöntemi belirlemek için biraz zamana ihtiyaç duyabilmektedir.

Prostat büyümesi çeşitli belirtilerle kendisini göstermiş olduğu için doktorların belirleyeceği tedavi yöntemlerinin başında hastalığa neden olan belirtilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak olan ilaçların kullanılması gelmektedir.

Prostat büyümesinin nedenleri arasında görülen durumların ortadan kaldırılması için tercih edilecek ilaçlar genellikle mesane boyu etrafındaki kasların gevşemesini bu sayede de kişinin rahat idrar yapmasını sağlamaktadır.

Kullanılan ilaçların bir kısmı da prostat bezini küçültmeyi hedeflemektedir.

Prostat büyümesi tedavilerinde uzmanlar tarafından teknolojinin tıp alanına getirmiş olduğu yenilikler de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi lazer tedavi yöntemidir.

Bu yöntemde yüksek enerjiye sahip olan lazerler kullanılmakta ve bu sayede zamana bağlı olarak büyümüş olan prostat dokularının yok edilmesi amaçlanmaktadır.

Prostat açıcılar da prostat büyümesi tedavisi için kullanılmaktadır.

Fakat bu tedavi yöntemi prostat büyümelerinin başlangıç aşamalarında değil de aşırı derecede tıkalı olduğu durumlarda uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

Büyümüş olan prostatın idrar yollarından alınması için farklı yöntemler de mevcutken bir diğer yöntem de ısı ve mikrodalga tedavileridir.

Bu yöntem tipinde ise prostat büyümesinin başlangıcında görülen belirtilerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Prostat hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Prostat Ameliyatı Sonrası

Источник: //www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Prostat-Buyumesi-Nedir-ve-Nasil-Tedavi-Edilir

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi