İyi ve kötü kolesterol nedir? Kötü kolesterol nasıl ortaya çıkar?

LDL kolesterol (Kötü Kolesterol) nedir?

İyi ve kötü kolesterol nedir? Kötü kolesterol nasıl ortaya çıkar?

Açılımı “düşük yoğunluklu lipoproteinler” anlamına gelen, İngilizce “low density lipoproteins” olup, halk arasında kötü kolesterol diye tabir edilen kolesterol türüdür.

Kolesterol yağa benzer bir maddedir. Yağlar suda çözülemez ve bu sebeple tek başına kan tarafından taşınamazlar. Vücudun bu sorun için bulduğu çözüm kolesterolü taşıyıcı görevi gören birtakım proteinlere bağlamaktır.

Yağlarla bu proteinlerin bir araya gelmesiyle lipoproteinler oluşur. LDL vücut tarafından üretilen bir çeşit lipoproteindir ve kolesterolün taşınmasında önemli bir yeri vardır.

LDL adı verilen bu kötü kolesterol vücutta karaciğer tarafından üretilir ve hücre duvarının, hormonların ve sindirim enzimlerinin yapımında önemli bir rol oynar.

Ancak vücuttaki LDL oranı yükseldiğinde bu lipoproteinler kalp damar sisteminizin duvarlarında, plak yapısında olan birtakım katı maddeler üretmeye başlar ve bu maddeler doğal kan dolaşımınızı engelleyerek, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve inme riskini artırır.

Fakat endişelenmenize gerek yok çünkü LDL kolesterolü düşürüp “iyi kolesterol” olarak bilinen HDL (yüksek yoğunluklu lipoproteinler) kolesterolü artırmanın birden fazla yolu bulunmaktadır.

LDL kolesterol seviyesi kaç olmalı?

Kolesterol seviyelerinin, özellikle de LDL kolesterol seviyesinin kontrol altında tutulması önemlidir. Eğer kalp hastalıklarından mustaripseniz ya da yüksek tansiyon, diyabet gibi hastalıklarınız varsa, sigara kullanıyorsanız LDL kolesterol seviyenizi düşük tutmanızda fayda var.

Aşağıda LDL kolesterol seviyelerinin miktarlarına göre hangi anlamlara geldiğini görebilirsiniz:

• 70 mg/dL ve altı yüksek kalp hastalığı riski bulunan kimseler için idealdir.

• 100 mg/dL ve altı sağlıklı kimseler için idealdir.

• 100-129 mg/dL neredeyse ideal seviyedir ancak dikkat edilmesi gerekir.

• 130-159 mg/dL üst sınırı aşmış ve dikkat edilmesi gereken bir seviyedir.

• 160-189 mg/dL yüksek seviye olarak kabul edilir.

• 190 mg/dL ve üzeri aşırı yüksek seviye olarak kabul edilir.

LDL kolesterol yüksekliği

Yüksek kolesterol belirti vermez. Ancak kan testi yaptırarak LDL kolesterol seviyenizin yükseldiğini öğrenebilirsiniz.

Hareketsiz yaşam tarzı, obezite, sağlıksız beslenme gibi durumlar kötü kolesterol olan LDL kolesterolün yükselmesine ve iyi kolesterol olan HDL kolesterolün düşmesine yol açacaktır.

Ayrıca kontrolünüz dışındaki bazı faktörler de kandaki kötü kolesterol oranının yükselmesine sebep olabilir; genetik diziliminiz LDL kolesterol seviyenizin dengeli tutulmasına engel oluyor olabilir.

Vücutta LDL kolesterol seviyesinin yükselmesine yol açan faktörler aşağıdaki gibidir:

• Kötü beslenme

• Obezite

• Geniş bel çevresi oranı

• Yeteri kadar hareket etmemek

• Sigara kullanımı

• Diyabet

Vücutta yüksek LDL kolesterol seviyesi damar tıkanıklığına yol açabilir. Damar tıkanıklığı aşağıdaki komplikasyonlara yol açar:

• Göğüs ağrısı

• Kalp krizi

• İnme

LDL kolesterol nasıl düşürülür?

1. Dengeli Beslenme

Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemek yüksek LDL kolesterol seviyesini düşürmenin en kolay yoludur ve kolesterolü düşürmek için akla gelen ilk hamledir.

Meyve, sebze, tam taneli tahıllar ve balık gibi besinlerden oluşan dengeli bir beslenme LDL kolesterol seviyenizde ciddi oranda bir düşüşe yol açacaktır.

Bir sonraki hamle ise kırmızı eti, süt ve süt ürünlerini ve yumurta tüketimini kısıtlamak olmalıdır. Bitkisel ağırlıklı beslenme yalnızca LDL kolesterol seviyenizi düzenlemekle kalmayacak, ayrıca damarlarınızda biriken plak formundaki maddelerin de temizlenmesini sağlayacaktır.

2. Egzersiz

Basit bir egzersiz rutini oluşturarak LDL kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

Eğer yukarıda belirtilen beslenme düzenini benimseyerek, bir yandan egzersiz uygularsanız yalnızca iki ayda LDL kolesterol seviyenizi yüzde 37 oranında azaltarak HDL kolesterol oranınızı yüzde 5 oranında artırabilirsiniz.

Öte yandan kilo verebilir, stresten kurtulabilir, daha enerjik hissedebilir, yaşam standartlarınızı yükseltebilirsiniz. Haftada dört ya da beş kez otuzar dakikalık egzersiz yapmak büyük farklar yaratabilir.

3. Gıda Takviyesi

LDL kolesterolü düşürmek için dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak ilk akla gelen adımlar olabilir. Ancak bunlara ek olarak bazı gıda takviyelerini de tercih edebilirsiniz.Omega-3 balık yağı, enginar ekstresi, yeşil çay ekstresi gibi besin takviyelerinin kullanımı, vücuttaki kötü kolesterol oranını düşürmede faydalı olabilir.

Bu doğal ürünler yalnızca LDL kolesterol seviyenizi düşürmekle kalmayacak, ayrıca sağlıklı bir hayat sürdürmenize de yardımcı olacaktır.

Ancak bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve tüketimde aşırı kaçmamalısınız.

Unutmayın ki her vücut farklıdır. Bu yüzden yüksek kolesterol oranınızı düşürmek için tercih edeceğiniz doğru yolu bulmak biraz zaman alabilir. Ancak seçtiğiniz yöntemde istikrarlı olmalısınız.

Kaynaklar:

//www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/symptoms-causes/dxc-20181874

How to Lower Your Elevated LDL Cholesterol

LDL Cholesterol – The “Bad” Cholesterol Explained

vjollca01.03.2016 Benim kolesterolum 305 çıktı ve LDL kolesterolum 212.6 çok üzüldüm ve kilom 75 , boyum 164, yaşım 54. Yorumlarınızı okudum .Teşekkürler
Cevapla

Источник: //www.nedir.com/ldl-kolesterol

İyi Kolesterol Nedir, Nasıl Yükselir?

İyi ve kötü kolesterol nedir? Kötü kolesterol nasıl ortaya çıkar?

Neredeyse tüm hücrelerimiz kolesterol içerir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein ya da iyi kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein yani diğer adıyla kötü kolesterol’den oluşan iki tip kolesterol vücudumuzda mevcuttur. Bu yazıda iyi kolesterol nedir ve nasıl yükselir sorusuna cevaplar bulabilirsiniz.

İyi Kolesterol Nedir?

Kolesterol, kanda ve insan vücudundaki tüm hücrelerde bulunur. Yumuşak, yağ gibi bir yapısı vardır. Hücre zarı oluşumunda ve bazı hormonların üretiminde önemli rol alır.

Kanda yüksek düzeyde bulunursa, kalp krizi ve felçle sonuçlanan koroner kalp hastalıkları için risk faktörüne dönüşür. Kolesterol iki ayrı kaynaktan üretilir. İlki vücudun kendisidir, diğeri de alınan gıdalardır.

Karaciğer ve hücreler kandaki kolesterolün ortalama yüzde 75’ini meydana getirirken kalan yüzde 25’lik bölüm, alınan besinlerden gelir.

Kolesterol seviyesinde hem yaşın, hem cinsiyetin, hem genetik özelliklerin, hem beslenmenin, hem de kişinin yaşadığı stresin seviyesinin büyük önemi vardır.

Bilinenin aksine, kolesterol tamamen zararlı bir şey değildir. Vücudun hormon üretmesi, sinirlerin yalıtımı ve hücre zarı oluşumu için de kolesterole ihtiyaç vardır.

Kolesterol, vücutta doğal yollarla oluşur ve yeterli miktarda bulunursa, bu durum sağlık için iyidir.

Kolesterol iki farklı protein tarafından taşınır. Bunlardan iyi olan taşıyıcıya iyi kolesterol denir ve HDL veya HDL-K olarak kısaltılır. İngilizce’deki “High Density Lipoprotein” sözcüklerinin baş harflerinden türemiştir. Karaciğer ve bağırsaklarda üretilen 5 lipoproteinden biridir.

Diğer lipoproteinlere oranla daha küçük çaplı ancak yoğunluğu en yüksek olan proteindir. Bir fosfolipidle bir ya da iki apolipoproteinin birleşiminden meydana gelir. Merkezinde kolesterol taşır. Kötü taşıyıcıların ismi ise LDL’dir.

Bu kötü protein parçalanırsa taşıdığı kötü kolesterol vücudun tamamına yayılır.

Sağlıklı kimselerde, kandaki kolesterolün yaklaşık yüzde 30’unu HDL taşır. Diğer lipoproteinlerin metabolizmasında rol oynar. Ayrıca, kolesterolün periferik dokudan karaciğere, böbrek üstü bezine, yumurtalıklara ve testislere taşınmasında görev alır. Kısaca, kolesterolü toplar. Bu yüzden iyi huylu olarak nitelendirilir.

HDL seviyesi yüksek olan kişinin, atardamar duvarındaki kolesterol karaciğere daha fazla taşınacağından damar duvarında kolesterol birikmesi önlenmiş ya da azaltılmış olur. Bu sayede, HDL insanları Ateroskleroz’a (damar sertliği) karşı korur.

Kanında fazla kolesterol olanlarda, bu fazla kısım kalp damarlarında depolanır; bu da kalp krizini tetikleyebilen bir durumdur. Eğer HDL değerinde 5 puanlık azalma yaşanırsa kalp krizi riskinin yüzde 25 oranında yükselmesine sebep olur. Kalp, vücuttaki en güçlü kasların başında gelir ve vücudun tüm enerjisinin depolandığı yerdir.

Günde aralıksız 100 bin kez atan kalp, yetmezlik halinde ölüme sebebiyet verebilir. Bu nedenle kalbi iyi korumak çok önemlidir. Kalbin iyi korunması için, iyi kolesterolü yüksek tutmak gerekir. Bu nedenle, toplam kolesterolün aksine, HDL ne kadar yüksekse durum o kadar iyi demektir.

Uzman doktorlar, HDL değerinin minimum 40 olmasını tavsiye eder.

Kısacası, HDL tipi kolesterolün yüksek olması durumunda, kişinin kalp hastalıklarından korunduğu tüm dünyada kabul edilen bir gerçektir.

Yükselen kolesterol değerleri genellikle kilo alma, obezite ve damar tıkanıklığı gibi sorunlara yol açmaktadır. Basit bir kan testi iyi ve kötü kolesterol seviyelerinin belirlenmesi için kullanılabilir.

Kolesterol’ün iyi ve kötü olarak ikiye ayrılmasının ana nedeni iyi kolesterolün vücudumuz için gerekli olması ve kötü kolesterolün kanda çözülmeyerek damar çeperlerine tutunup birikerek damar tıkanıklığına sebep olmasıdır.

Aslında iyi kolesterol seviyesi yükseltilerek kötü kolesterolle mücadele etmek ve damarlara yapışmasının önüne geçmek mümkündür.

Kandaki diğer bileşenlerin yanında kötü kolesterol damarlarda plak tabakaları oluşmasına neden olur. Plak oluşan damarlardan geçen kan miktarı azalacağı için beyin ve kalp gibi hayati organlara giden oksijen azalacaktır ve damarlar esnekliğini kaybedecektir. Bunun sonucu olarak büyük olasılıkla kalp krizi ve felç gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Düşük kötü kolesterol ve yüksek iyi kolesterol seviyeleri sağlıklı bir bünye için tavsiye edilmektedir. Kolesterol ölçümünde bir yağ formu olan trigliserit değerleri de ölçülmektedir.

Sağlığınız açısından test sonuçlarının düşük kötü kolesterol, düşük trigliserit ve yüksek iyi kolesterol çıkması iyi bir sonuç olacaktır. Hayvansal gıdalar olan yumurta, kırmızı et, karides gibi besinler kötü kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır.

İyi kolesterolü yükseltmek için diyet listenize size bu konuda yardımcı olacak gıdaları eklemeniz gerekir.

Kolesterol Düzeyleri Nasıl Olmalıdır?

Kandaki toplam kolesterol, LDL kolesterol ve HDL kolesterol seviyeleri aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

TOPLAM KOLESTEROL LDL KOLESTEROL HDL KOLESTEROL
NORMAL 200 mg/dl’den düşük 130 mg/dl’den düşük 40 mg/dl’den düşük
SINIRDA 200-240 mg/dl arasında 130-159 mg/dl arasında
YÜKSEK 240 mg/dl’den yüksek 160 mg/dl ve üzeri 60 mg/dl’den yüksek

İyi Kolesterol Doğal Yollarla Nasıl Yükseltilir?

Yanlış beslenme, sigara içmek, hareketsiz bir hayat, yağ ve kırmızı et gibi gıdaların tüketimi kolesterol seviyesini yükselterek yaş almayla birlikte damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Bu hayat tarzı ve gıdalar aynı zamanda iyi kolesterol seviyesinin azalmasına da neden olmaktadır.

Bu yüzden diğer zararları dışında iyi kolesterol seviyenizi korumak istiyorsanız kırmızı eti azaltmalı, sigara ve alkol kullanımını sınırlandırmalı mümkünse hiç kullanmamalısınız. Düzenli egzersizler kalp ve damar hastalıklarından korunmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.

İyi kolesterol seviyesini yükseltmeye yardımcı gıdalara gelince. Soya’nın içinde bulunan bazı kimyasalların iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Trans yağlardan (hazır ve işlenmiş gıdalardan), şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra beyaz ekmek ve beyaz pirinç tüketimini azaltmalısınız.

Zeytinyağı, elma, fasulye, yulaf ezmesi, armut ve ekşi eriğin iyi kolesterolü arttırdığı bilinmektedir.

İyi kolesterol seviyenizi yükseltmek için alacağınız tedbirler, yaşam tarzınızdaki düzenlemeler ve dikkatli bir beslenme etkili olacaktır. Ancak bunlardan önce bir kan testi yaptırarak kolesterol seviyelerinizi öğrenmeli ve doktorunuza danışarak bu konuda alabileceğiniz tedbirleri belirlemelisiniz.

 • Sigara içilmemelidir. Sigarayı bırakmak, HDL seviyesini yüzde 10 oranında artırır.
 • Düzenli şekilde spor ve egzersiz yapılmalıdır. Bol hareket edilerek kalori yakılmalı, kalbin pompalamasına yardımcı olunmalıdır. Kalorinin çoğu günlük aktiviteler gerçekleştirilirken yakılır. Ancak yapılan araştırmalara göre, günlük aktiviteler esnasında yakılan kalori miktarı, sağlıklı olmak için kafi değildir. Haftada minimum 60 dakika kalp ritmini yüzde 80 artıran kardiyovasküler hareketler yapılmalıdır. Yalnızca düzenli yürüyüş dahi, kötü huylu (LDL) kolesterol seviyesini düşürür ve sağlıklı kolesterol (HDL) seviyesini artırır. Aynı zamanda, vücuttaki iltihabı da azaltır. ve kan damarlarını güçlendirir. Günde 20 dakika egzersiz yapmak kalbi korur; arterlerde, eklemlerde ve genel sağlıkta olumlu değişiklikler sağlar. Uzmanların önerisi, haftada en az 2-3 kez tempolu biçimde 30 dakika yürümektir. Yürüyüşün temposu, insanı terletecek düzeyde olmalıdır. İlk 2 ay düzenli spor yapanların HDL seviyesi yüzde 5 oranında artar.
 • Çok kilolu kişiler kilo vermelidir. Verilen her 2.7 kg’da HDL seviyesi 1 mg/dl artar.
 • Vücuda zeytinyağı gibi iyi yağlar alınmalıdır. LDL kolesterolünü yükseltecek doymuş yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Yağlı etler, hayvani gıdalar yerine soya tüketilmelidir. Soya fasulyesi de iyi bir besindir.
 • Domates, biber, marul, soğan, beyaz lahana ve sarımsak diyetten eksik edilmemelidir Bitkisel besin açısından zengin meyveler (çilek, kiraz) ve turp cinsi sebzeler tüketilmelidir.
 • Portakalın ve portakal suyunun iyi kolesterolü yükseltmeye faydası vardır.
 • Omega 3 yağ asidi içeren balık ürünleri, fıstık, ceviz ve fındık tüketilmelidir.
 • Flavonoid kanın temizlenmesine yardım eder. İçinde flavonoid bulunan besinler alınmalıdır. Çay, üzüm, kızılcık, soğan, domates ve portakal bu besinlere örnektir.
 • Lifli besinler tüketilmelidir. Baklagiller, tam tahıllı yiyecekler lif zenginidir.
 • Tam yağlı süt ürünlerinden ve fast food’dan uzak durulmalıdır.
 • Vücuda bol miktarda krom alınmalıdır. HDL oranınızı yükselten krom, deniz ürünlerinde, elmada, kuru erikte, mantar ve fındıkta çokça bulunur.
 • Magnezyum, kalsiyum, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve potasyum içeren yiyecekler tüketilmeli; bu yiyecekler yeterince yenemiyorsa bu mineral ve vitaminleri içeren multivitaminler alınmalıdır.
 • Güneş ışınlarından daha çok faydalanılmalıdır.
 • İçki içenler için, günde bir kadeh yeterlidir. Fazlası zararlı olabilir.
 • Stresten uzak durulmalı, sağlıklı bir sosyal çevreye sahip olunmalıdır. Depresyona, olumsuz düşüncelere karşı kişiyi koruyabilecek bir arkadaş çevresi sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarındandır.
 • Düzenli uyku önemlidir. Günde muhakkak 7-8 saatlik uyku uyunmalıdır.
 • Düzenli olarak kolesterol ölçümü yaptırılmalıdır. Ölçüm yapılınca çıkan sonuçlar sizi korkutsa dahi bu testleri ihmal etmemeli ve sağlığınızın normal seyrinde olması için çok gerekli olduklarını kabul etmelisiniz.
 • Diyet ya da geleneksel lipid düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Tabii ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır. Zaten, tüm bu önlemlere karşın HDL’ini yükseltemeyen bir kişinin doktoru, niasin, fibrat ya da statin cinsi bir ilaçla sizi tedaviye başlatacaktır.

Kötü Kolesterol Neden Çıkar ve Kimleri Etkiler?

Kolesterol seviyesinde daha önce de söylediğimiz gibi pek çok değişkenin rolü vardır. Dolayısıyla, kolesterolün yalnızca beslenme tipine göre yükseldiğini söyleyemeyiz.

Aynı şekilde, kolesterolün yalnızca fazla kilolu insanlarda yükseldiği zannı da doğru değildir. Kolesterol, nadir de olsa, çok ince, zayıf insanları da risk altında bırakabilir. Bunda kişinin beslenme tipi ve yaşam tarzı çok etkilidir.

Genetik özellikler, en geri planda kalan etkidir denebilir.

Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı damarlarda hasar yaratır. Bununla birlikte, sigara içilmesi de damarların duvarına zarar verir. Yüksek tansiyon, kanın hızlıca hareket ederken damar duvarını yırtmasına, şeker hastalığı da hücrelerin ölmesine neden olur.

Bu bozuk duvarların tamiri için kolesterol gerekir. Eğer, kişide kötü kolesterol yüksekse, damarın duvarı tamir edilemez. LDL proetini, dolaşım esnasında damar duvarlarına çarparak içindeki zehirli kolesterolü damara aktarır. Bu da plak oluşumuna sebep olur.

İyi kolesterol ise sorunlu bölgeyi kolayca tamir eder.

Geleneksel Türk diyeti, insanları seneler boyunca sindirmeye ve yakmaya adapte etmişti. Ancak Günümüz Türkiyesinde yaşayan insanların çoğunda, genetik olarak iyi kolesterol düşüklüğü görülmekte. Bunun sebebi diyetin değişmesi ve obezitenin artması. Bu durumu değiştirmek için, kötü kolesterolü düşüren ve iyi kolesterolü yükselten beslenme ve yaşam biçimlerinin benimsenmesi gerekir.

Источник: //www.onikibilgi.com/iyi-kolesterol-nasil-yukselir/

Kolesterol Nedir, iyi ve kötü kolestrol, Kolesterol neden artar

İyi ve kötü kolesterol nedir? Kötü kolesterol nasıl ortaya çıkar?

Kolesterol: Vücudumuzda  yaygın olarak bulunan ve yaşam için gerekli olan bir çeşit yağdır. Kolesterol vücutta hormon (kortizon, seks hormonu), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerinin sentezlenmesinde kullanılır.

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar, yaş ve kalıtsal faktörler yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabilir. Yüksek kolesterol seviyeleri, kan damarlarının zamanla tıkanıp daralmasına yol açabilir. Bu birikim çok yavaş gerçekleşir. Kan damarları daraldıkça, kalbe giden kan azalır.

Kalbe giden kanın sınırlandırılması, göğüs ağrısına (anjin) yol açabilir. Kalbe giden kanın büyük ölçüde azalması veya tamamen durması ise kalp krizi ile sonuçlanabilir.

İyi Kolesterol ve Kötü Kolesterol Nedir?

Kolesterol, kanda çözünmesi ve taşınması için karaciğerde bir protein ile birleştirilir. Bu kolesterol ile protein birleşimine lipoprotein adı verilir. Bu lipoproteinlerin çeşitleri vardır.

 • Düşük yoğunluklu lipoproteinler (Low-Density Lipoproteins = LDL): Kan kolesterolünün yaklaşık olarak %70’ini taşımaktadırlar. Kan damarları duvarlarına girebilmek için yeterince küçüktürler ve damarlara zarar verirler. Kötü kolesterol olarak da adlandırılırlar.
 • Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (High-Density Lipoproteins = HDL): Vücudun kullanamadığı yağı karaciğerden safraya boşaltmak üzere taşır. Kolesterolün bir cins ters naklini yaptığı için iyi kolesterol olarak adlandırılır.

Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa, kolesterol akyuvarlar, kan pıhtısı, kalsiyum… gibi maddelerle beraber kan damarlarının duvarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına (ateroskleroz) yol açar. Halk arasında bu olay, damar sertliği ya da damar kireçlenmesi olarak bilinmektedir.

Kanda kolesterol ve LDL-kolesterolün yüksek olması yüksek risk oluşturmaktadır. Ayrıca HDL-kolesterolün düşük olması da bir risktir. Bu riske sahip kişilerde, kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı, böbrek yetersizliği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı artmaktadır.

20 yaşın üzerindeki kişilerde, kan kolesterol düzeylerinin 200 mg/dl’nin altında olması, kan LDL-kolesterol düzeylerinin 130 mg/dl’nin altında olması ve kan HDL-kolesterol düzeylerinin de 40 mg/dl’nin üzerinde olması istenilen değerlerdir. Kolesterol > 200 mg/dl ya da LDL-kolesterol > 130 mg/dl ya da HDL-kolesterol < 40 mg/dl ise kalp damar hastalıkları RİSKİ FAZLADIR. İyi kolesterol olan HDL-kolesterol’ün düzeylerindeki artış bu riski azaltmaktadır.

Kanda kolesterolün yüksek olması, yağ metabolizması bozukluğunun olduğunu gösterir. Yağ metabolizması bozukluğundan şüphe edilen bir hastada yapılması gereken işlem, kan alınarak öncelikle total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol ve trigliserid düzeylerinin ölçülmesidir.

kolesterol, iyi ve kötü kolestrol, kolesterole neden olan sebepler

Kolesterol Neden Artar? Kolestrolu Yükselten Sebepler Nedenler?

Kanda kolesterol düzeyini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bu faktörlerin bazıları değiştirilebilir niteliktedir.

Kolesterol düzeyini etkileyen faktörler:

 • Kalıtımsal faktörler,
 • Yediğimiz gıdalar,
 • Şişmanlık,
 • Yaşam tarzı,
 • Yaş,
 • Diyabet,
 • Yüksek tansiyon,
 • Bazı böbrek ve tiroid hastalıkları,
 • Sigara,
 • Stres gibi faktörler kolesterolü ve kötü kolesterolü (LDL-kolesterol) yükseltir.

Genler: Ailede erken yaşlarda geçirilmiş kalp krizi veya kalp krizine bağlı ölüm öyküsü varsa koroner arter hastalığı veya yüksek kolesterol riski ailevi olarak artmaktadır.

Yağlı yiyecekler: Kolesterol et, peynir gibi hayvansal gıdalarda ve hazır gıdalarda çokça bulunur. Bunları tükettiğinizde vücudunuz daha çok doymuş yağ ve kolesterol emer.

Aşırı kilo: Ciddi derecede şişman kişilerin kanlarında kolesterol ve trigliserid miktarları oldukça yüksektir.

Hareketsiz yaşam tarzı:Fiziksel aktivite ile kolesterol düzeyleri arasında direkt ilişki olduğunu göstermektedir. Fiziksel aktivitesi az olan kişilerde HDL-kolesterol düşük, LDL-kolesterol ise yüksektir. Düzenli olarak egzersiz yapmak iyi kolesterolü artırmaktadır.

Yaşlanma: Yaşın artmasıyla beraber genellikle kolesterol düzeylerinde de artış görülür.Erkeklerde 45 yaş ve üzerinde yüksek LDL-kolesterol düzeyleri görülme sıklığı artar. Kadınlarda ise menapozu izleyen dönemlerde kolesterol seviyesinde belirgin artış görülür.

Uzun Süreli Hastalıklar: Kronik hastalıklar yüksek kolesterole neden olabilirler.(Diabet, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve hipotiroidi )

Sigara: Sigara içenler yüksek kolesterol seviyeleri açısından risk grubundadırlar. Sigara içenlerin damar duvarlarının yüzeylerinde düzensizlikler oluşur ve bu düzensiz yüzey daha çok yağ tutulumuna sebep olur.

Sigara içenlerde HDL-kolesterol miktarları yaklaşık olarak %15 azalmaktadır. Stres: Stres ve yüksek kolesterol düzeyleri arasındaki ilişki henüz kanıtlanmış değildir.

İşadamları gibi Stres altındaki insanların kendilerini, yiyecek, alkol ve tütün tüketimini arttırarak teselli ettikleri tahmin edilmektedir; bunun da kolesterol düzeylerini olumsuz etkilediği düşünülmektedir.

Kolestrol Tedavisi

Yüksek kolesterolün kontrol altına alınması ile yaşam süresinin uzadığı, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin azaldığı ve kalıcı sakatlıkların önlendiği kesin olarak gösterilmiştir. Kolesterol yüksekliğine ilaveten şişmanlık, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin tedavisi de planlanmalıdır.

Tedavi iki aşamada gerçekleştirilir:

1. İlaçsız tedavi

2. İlaç tedavisi

Her hasta için farklı tedavi uygulanabilir. İlaçsız tedaviler kesinlikle ihmal edilmemeli ve özenle sürdürülmelidir. İlaç tedavisi, kesinlikle doktor denetiminde olmalıdır.

1. İlaçsız tedaviler alışılmış yaşam düzeninin değiştirilmesi olarak da düşünülebilir.

Sağlıklı beslenme yoluyla kolesterol düzeyinizle başa çıkmanız mümkün. Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri düşük miktarda doymuş yağ tüketimidir. Doymuş yağların yerini, tekli veya çoklu doymamış yağların alması gerekir.

Aynı zamanda, bitki sterolleri veya stanol içeren margarin ve diğer yiyecekler de, kolesterolü düşürmede yardımcı olur. Bunun yanında, kilo verme, düzenli fiziksel aktivite ve sigarayı bırakma gibi yaşam biçimi değişiklikleri de kolesterolü düşürmede yardımcı olur. Kolesterolü düşürmek için yararlı olabilecek aşağıdaki önerileri okuyunuz.

Unutmayın – herşeyi birden değiştirmeye kalkmayın, değişimler teker teker yapıldığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkacaktır!

KOLESTEROL HAKKINDA YARARLI ÖNERİLER

 • Sağlıklı Beslenme Daha az hayvansal (doymuş) yağ tüketin. Alabildiğiniz en ince et dilimlerini satın alın.
 • Etten gözle görülebilen tüm yağları, ve tavuğun derisini ayırın.
 • Daha az hazır bisküvi, pastane ürünü ve kek tüketin.
 • Çoklu veya tekli doymamış yağlar açısından zengin yağ ve margarinleri tercih edin.
 • Yemek pişirirken katı yağlar yerine ayçiçek yağı, mısırözü veya zeytinyağı gibi bitkisel yağlar kullanın.
 • Bu yağları ayrıca salatalarınıza sos olarak da kullanabilirsiniz.
 • Bitki sterolleri açısından zengin yağları tercih edin.
 • Yağsız veya yarım yağlı süt, az yağlı yoğurt, ve az yağlı peynir gibi, düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih edin.
 • Haftada en az bir kez yağlı balık (örneğin somon, sardalya, ton – konserve şeklinde de olabilir) tüketmeye özen gösterin.
 • Bol bol meyve, sebze ve baklagil tüketin (mercimek ve fasulye gibi).
 • Günde toplam en az 5 porsiyon tüketin. Bir porsiyon, 2-3 kaşık sebze, bir adet meyve (mesela bir muz) veya 2-3 adet küçük boy meyve (örneğin erik), 1 küçük kase meyve salatası, veya bir bardak taze sıkılmış meyve suyuna denktir.
 • Makarna, pirinç, ekmek, buğday, patates ve mısır gevreğinden oluşan nişastalı yiyecekleri, öğünlerinizde düzenli olarak tüketin.
 • Tam buğday ekmek gibi işlenmemiş karbonhidratları tercih etmeye özen gösterin.
 • Alkolü çok kaçırmayın, ölçülü tüketin. Bu ölçü, kadınlarda günde bir birim (birime linkle), erkeklerde ise iki birimi (birime linkle) geçmemelidir.
 • Diğer Yaşam Biçimi Faktörleri Sigarayı bırakın.
 • Fazla kiloluysanız, kilo verin.
 • Hareketlenin. Her gün 30 dakikalık fiziksel aktiviteyi hedefleyin (bu süreç, üç adet 10’ar dakikalık seanslardan oluşabilir). Tempolu yürüyüş ideal olacaktır. Stresinizle başa çıkmayı ve rahatlamayı öğrenin.

2. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlar, yağ metabolizmasındaki bozuklukların düzenlenmesi amacıyla geliştirilmişlerdir.   ·

Statinler: Kolesterol düşürücü tedavide uzun yıllar boyunca yapılmış çalışmalarla etkinlik ve güvenliliklerini kanıtlamış statinler çok yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Kötü kolesterolü düşürmenin ve iyi kolesterolü artırmanın yanı sıra bu ilaçlar, yüksek kolesterol düzeyleri ile ilişkili kardiyovasküler olayları da azaltmaktadırlar.

Источник: //www.bilgihanesi.com/kolesterol-nedir-iyi-ve-kotu-kolestrol-kolesterol-neden-artar-p339/

Kolesterol Nedir, Neden Yükselir, İyi, Kötü Kolesterol

İyi ve kötü kolesterol nedir? Kötü kolesterol nasıl ortaya çıkar?

kolesterol nedir, neden yükselir, iyi, kötü kolesterol

Kolesterol, lipid adı verilen kandaki bir yağ türüdür. Vücut için oldukça önemli bir yapı taşı olan kolesterol eksikliği ya da fazlalığı çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Damar sertliğinden, fonksiyon bozukluğuna ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara yol açan kolesterolü daha yakından tanıyalım istedik.

Kolesterol nedir, kolesterol çeşitleri, LDL kolesterol nedir, HDL kolesterol nedir, kolesterol neden yükselir, kolesterol tedavisi, kolesterolü düşüren besinler, kolesterolü yükselten besinler hakkında hazırladığımız yazımızı sizlerle paylaşıyor, faydalı olmasını diliyoruz.

Ayrıca kolesterol nasıl düşürülür konu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kolesterol Nedir

kolesterol nedir

Kolesterol hakkında detaylı bilgiye geçmeden önce kolesterol nedir diyelim ve kolesterolü daha yakından tanıyarak başlayalım. Kolesterol; kan dolaşım sisteminde bulunan bir tür yağ hücresidir.

Vücudumuzun tüm hücrelerinde bulunan kan yağıdır. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için kolesterolün belli sınırlar içinde olması beklenmektedir.

Vücutta çok yüksek seviyelerde olması da çok düşük seviyelerde olması da riskli durumlar oluşmasına sebep olabilmektedir.

Kolesterol Çeşitleri

kolesterol çeşitleri

Kolesterol kan akışı içindeki hareketini sağlayan lipoproteini oluşturmak için proteine ihtiyaç duyar. Kolesterol çeşitlerini gösteren  lipoproteinin iki farklı yapıda olanı vardır.

Kolesterol çeşitlerinden ilki; yüksek yoğunluklu lipoprotein içeren yani HDL kısaltması ile kan tahlil sonuçlarında karşımıza çıkan ve iyi kolesterol olarak bilinenidir. İkincisi ise düşük yoğunluklu lipoprotein içeren LDL kısaltması ile gösterilen kötü  kolesterol olarak bilinmektedir.

Karaciğer tarafından emildiği yer olan damar duvarlarından kolesterolü uzaklaştırdığı için iyi huylu kolesterolün fazla olması vücut için tercih edilmektedir. Aksi durumda kötü huylu kolesterolün fazla olması damar duvarlarında sert ve yağlı bir tabaka oluşturacağı nedeniyle kan dolaşımını olumsuz etkileyecektir.

Özetle, kolesterol çeşitleri LDL kolesterol ve HDL kolesterol olmak üzere iki tanedir.

LDL (Kötü) Kolesterol Nedir?

LDL, karaciğerde üretilen ve kolesterolü kan dolaşımına dahil eden proteinlerdir.

Amino asitleri ve antioksidanları hücrelere ulaşmasını sağlamak gibi olumlu görevleri olan LDL kötü kolesterolü, vücutta fazla miktarda bulunması önemli sağlık problemlerine de neden olmaktadır.

Yüksek seviyede bulunan LDL, damar sertliği, kalp büyümesi, damar tıkanıklığı gibi tehlerin oluşmasına neden olmaktadır. Yüksek LDL kolesterolü ile kalp krizi, ani felç geçirme riski yanı sıra kan, akciğer ve kalpte tromboza da sebep olabilir.

LDL seviyesinin ne durumda olduğu kan tahlili sonucunda ortaya çıkmaktadır.  Yüksek seviyede olan kötü kolesterolün nedeni beslenme alışkanlıkları ya da genetik faktörler olabildiği gibi LDL seviyesinin düşürülmesi ile ilgili çalışmaların biran önce yapılması gerekmektedir.

HDL (İyi) Kolesterol Nedir?

HDL damar tıkanıklığına ve kan dolaşımını sınırlayan kolesterolün vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle iyi kolesterol olarak bilinmektedir.

Vücuttaki HDL seviyesinin yüksek olması istenen ve beklenen bir durumdur. Fazla kolesterolün sindirim sistemi ile vücuttan atılması için karaciğere gönderilmesini sağlamaktadır.

Kandaki HDL iyi kolesterol seviyesi basit bir kan testi ile hızlıca öğrenilebilmektedir.

Kolesterol Neden Yükselir?

kolesterol neden yükselir

Kolesterol neden yükselir? sorusunun en basit haliyle iki cevabı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; kişinin beslenme alışkanlıkları kolesterolün yükselme sebepleri arasındadır.

Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdaların yoğun bir şekilde tüketildiği beslenme tipi kolesterolün yükselmesine yol açabilir. Kolesterol neden yükselir sorusunun ikinci cevabı ise karaciğerin kendisinin ürettiği kolesterol miktarıdır.

Karaciğerin önemli görevlerinden biri de öğün aralarında kolesterolü kan dolaşımı içerisine salgılamaktır. Karaciğer hakkında hazırladığımız yazı dizimizde yer alan karaciğere iyi gelen besinler, karaciğer yağlanması neden olur, karaciğer yetmezliği neden olur konu başlıklarına linklerden ulaşabilirsiniz.

Konumuza devam edecek olursak kolesterol neden yükselir sorusunun cevabı olan birçok etken mevcuttur. Vücut içinde dengesiz olan kolesterol her iki durumda da çeşitli sağlık sorunlarına sebep olur.

 İnsan vücudunda bulunan kolesterolün % 75’ini vücut kendisi üretilirken ancak  % 25’i dışarıdan besinler yoluyla hazır alınmaktadır. Kolesterolün pek çok dış etken sebebiyle yükseldiği bilinmektedir. Kolesterol neden yükselir;

 • Beslenme alışkanlıkları kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. Özellikle doymuş yağlardan zengin olan tere yağ, margarin, krema, kaymak, iç yağlar gibi hayvansal yağlar gibi gıdalar kolesterol seviyesini yükseltir.
 • İlerleyen yaş ile birlikte yüksek kolesterol daha sık görülmektedir. Kolesterol düzeyi yaş ile orantılı bir şeklide yükselmektedir. Kadınlarda özellikle menopozla birlikte yüksek kolesterol görülmektedir.
 • Aşırı kilo yüksek kolesterol sebebidir. Vücut yağ oranının fazla olması HDL seviyesinin düşmesine sebep olarak kötü kolesterolün yükselmesine sebep olmaktadır.
 • Sigara kullanımı kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep olmaktadır. Sigara iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini azaltmaktadır. HDL seviyesinin düşük olması kalp krizi geçirme riskini de beraberinde getirmektedir.
 • Genetik yatkınlık yüksek kolesterol sebebidir. Ailesinde yüksek tansiyon hastası olan kişilerde yüksek kolesterol görülme riski de fazladır. Vücutta LDL seviyesini kontrol eden genlerde oluşan bir fonksiyon bozukluğu yüksek kolesterole zemin hazırlamaktadır.
 • Kullanılan ilaçlar kolesterol seviyesini yükseltebilir. Ağır akne ilaçları, yüksek kan basıncı tedavi ilaçları, kalp tedavisi ilaçları ve bazı beta bloker ilaçları kandaki kolesterol seviyesini artırabilir.
 • Geçirilen hastalıklar yüksek kolesterol sebebidir. Hipotiroit, karaciğer ve böbrek hastalıkları kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep olan etkenlerdendir.

Kolesterol Tedavisi

Kolesterol tedavisi için dikkat edilecek en önemli husus iyi planlanmış beslenme diyeti oluşturmaktır. Beslenme planınıza göre katı yağ tüketiminiz günlük kalori ihtiyacınızın % 7’sinden az olmalıdır.  Günlük kolesterol tüketiminiz ise 200 mg’dan düşük olmasını sağlamalısınız.

Kaliteli yaşam standartlarında olmak için öncelikle sigara ve dumanından uzak durmalı, egzersiz yapmalı ve kilo vermeyi ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra yapılan kan testi sonuçlarına göre doktorunuz tarafından verilecek olan ilaçların kullanımına da özen gösterilmeli ve aksatılmamalıdır.

Lipid düşürücü ilaçlar egzersiz ve diyetin yeterli olmadığı durumlarda verilmektedir. Ayrıca LDL üretimini azalttığı için statin ilaçlar da tercih edilmektedir. Reçetesiz satılan balık yağı takviyesi olan Omega 3 yağ asitleri de düşük HDL ve orta kolesterol seviyesindeki hastalar için önerilmektedir.

Kullanılacak tüm ilaçların ve takviyelerin doktor kontrolünde ve bilgisi dâhilinde olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Kolesterol tedavisinde dikkat edilecek hususlar;

Daha az doymuş yağ ile beslenin.

Balık ve tavuk etinin derisini yemeyin.

Tam tahıllı gıdalar tüketin.

Az yağlı veya yağsız et tüketin.

Her gün düzenli olarak spor yapın. Hareketli yaşam tarzını benimseyin.

Yemeklerde kızartma yerine haşlanmış, fırınlanmış veya ızgara tercih edin.

Her gün bol miktarda taze meyve ve sebze tüketin.

Sigara ve dumanından uzak durun.

Fazla kilolarınızdan kurtulun.

Kolesterolü Düşüren Besinler

kolesterolü düşüren besinler

Kolesterolü düşüren besinler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sarımsak
 • Yulaf
 • Fındık
 • Balık
 • Zeytinyağı
 • Ceviz, yer fıstığı, badem, çam fıstığı
 • Yeşil çay
 • Avokado
 • Limon, mandalina, portakal
 • Soya fasulyesi
 • Brüksel lahanası
 • Domates, patlıcan, havuç

Kolesterolü Yükselten Besinler

kolesterolü yükselten besinler

Kolesterolü yükselten besinler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kuzu eti
 • Hindistan cevizi yağı
 • Palmiye yağı
 • Sığır eti
 • Tereyağı
 • Krema
 • Margarin
 • Patates kızartması ve fastfood ürünler
 • Kek, börek, ekmek, kraker, çerez gibi trans yağ içeren besinler

Источник: //www.faydaloji.com/kolesterol-nedir-neden-yukselir-iyi-kotu-kolesterol/

Kolesterol nasıl düşürülür?

İyi ve kötü kolesterol nedir? Kötü kolesterol nasıl ortaya çıkar?

Kolesterol kanda bulunan yumuşak yağ benzeri bir maddedir. Hücre zarı yapımında ve hormonların üretiminde önemli rol üstlenir. Aslında kolesterol vücudun temel yapı taşıdır.

Fakat kanda yüksek düzeyde bulunması kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Kanda bulunan kolesterol iki ayrı kaynaktan kana karışır.

Birincisi vücudun kendi ürettiği ikincisi ise yediğimiz besinlerden meydana gelir.

Kolesterolün düşürülmesi kalp damar sağlığı açısından önemlidir. Ceviz içeriğinde bulunan omega 3 yağ asiti kan yağlarının dağılmasında etkilidir. Ayrıca uzun süre kan yağlanmasına maruz kalındığında damar iç çeperlerinde plakalar oluşturarak özellikle damarların kıvrımlı bölgelerinde tıkanıklığa neden olarak kalbin durmasına ve hastanın hayati teh altına girmesine neden olur.

Kolesterol Belirtileri (Yüksek Kolestrolün Belirtileri)

Baş ağrısı

Halsizlik

Aşırı yorgunluk hissi

Ayaklarda ve bacaklarda yanma

Soluk cilt, cildin solgun görünmesi

Yaraların geç iyileşmesi

Baş dönmesi

Ayak tırnaklarında kalınlaşma

Ayak parmaklarında morarma

El ayaklarda üşüme veya uyuşma

Ağrı ve kramplar yaşama

Nefes darlığı

Göz kapakları çevresinde sarı cilt lekeleri

Deri altında ve göz çevresinde yağ birikmesi

Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar

Bacaklarda meydana gelen ağrılar

Cilt ve göz çevresinde meydana gelen sarımtırak lekeler

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

-Kötü beslenme (Yağlı kırmızı et, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalar, paketlenmiş gıdalar, katı margarin, tereyağ, kızarmış yiyecekler, katı bitkisel yağ çerez, cips, kraker gibi atıştırmalıklar)

Obezite (Aşırı kilo) Aşırı kilolu olmak vücuttaki trigliserid seviyesini yükseltirken iyi kolesterolü (HDL'yi) düşürür.

Hareketsiz yaşam (Egzersiz yapmamak ve hareketsizlik kolestrolü yükseltir)

Sigara / Alkol kullanımı

Yaşlanma (Erkekler 50 yaşını aştıktan sonra LDL seviyelerinde dikkat edilmesi gereken oranda yükseklik yaşarlar. Kadınların LDL seviyeleri menopoza kadar nispeten daha düşüktür ancak menopoz sonrasında erkeklerin LDL seviyesine yaklaşmaya başlar.)

Genetik

Stres

Diyabet

Yüksek tansiyon

Tiroit Salgısı Azlığı

Metabolik sendrom

Bulaşıcı hastalıklar

Bazı gıdalar (Konunun sonuna bakınız)

İnsulin direnci, polikistik over sendromu, erken menopoz, tiroid tembelliği, hipotiroidi, guatr, şeker hastalığı gibi endokrinoloji ve metabolizma alanına giren faktörler iyi kolesterolü düşürüp, kötü kolesterolün yükselmesine zemin hazırlıyor.

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Kötü kolesterol nasıl düşürülür, vücudun yapı taşı olan hücrelerde, hücre zarında olan ve vücuda gerekli maddeler arasındaki kolesterol, kanda proteinlere bağlanarak tüm dokulara ulaştırılır. Vücudun ihtiyaç duyduğu kolesterolün % 75 oranı karaciğerde üretilmektedir. Kalan kısmı tüketilen besinlerden alınır.

Ancak vücuttaki kolesterol fazla olduğunda, damarlarda birikir. Bunlar zamanla plak oluşumlarına neden olur. Kolesterol bu şekilde iyi ve kötü olarak sınıflandırılır. Kötü kolesterol damarlardaki plak oluşumundan sorumludur.

İyi kolesterol ise damarlardaki kolesterol birikimlerini karaciğere taşıyarak, plak oluşumuna engel olur. Kötü kolesterolün normal seviyelere düşürülmesi için bazı önlemlerin alınması gerekir. Aksi halde kalp ve damar hastalıklarının görülme riski artar. Kişide kalp krizi ve felç olma olasılığı yükselir.

Kötü kolesterolü düşürmek için uygulanan tedavi sürecinde ilaç kullanımı ve yaşam düzeninin yeniden düzenlenmesi çalışmaları yapılır.

Kolesterolün düşürülmesi için, ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz yapma birlikte düşünülmelidir. İlaç tedavisi en son çare olarak düşünülse de, diyet ve egzersizle düşürülemeyen kötü kolesterol seviyesinde ilaca başvurulur. Genellikle kalıtsal etkenler var olduğunda, diyet ve egzersiz yetersiz kalabilir.

Bu nedenle kötü kolesterolün düşürülmesinde tedavi yolları birbirinden ayrılamaz. Kolesterol tedavisi sırasında en önemli konu sağlıklı yaşam sürmektir. Beslenme düzeninin kurulması ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kolesterol seviyesi kontrol altına alınabilir.

Bunun için yapılabilecekler;

Beslenmede bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli

Diyet sırasında hem kötü kolesterol seviyesi düşürülmeli, hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Öncelikle yaz ve kış döneminde mevsimsel sebze ve meyvenin tüketilmesi gerekir. Bunun dışında kuru baklagiller de tüketilmelidir.

Kızartmadan kaçınılmalı, alınan yağ oranına dikkat edilmelidir. Tansiyon sorunu olan hastaların tuzu azaltması, yağlı etlerin, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin, böbrek, ciğer gibi sakatat ürünlerinin, tam yağlı peynir, süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.

Besinlerin yağ ve kalori oranlarına da dikkat edilmeli ve kilo alınmamaya çalışılmalıdır. Haftada 3-4 defa yumurta tüketilebilir. Yeşillikler, ceviz, lahana, maden suyu, domates, kırmızı sebze ve meyveler, marul gibi yiyecekler diyet listesinde olmalıdır.

Ancak tereyağı, salata sosları, mayonez, cips, kuyruk yağı, patates gibi besinler diyet listesinden çıkarılmalıdır.

Sigara içme alışkanlığı terk edilmeli

Sigara içilmesi hem kalp sağlığı açısından zararlıdır, hem de kötü kolesterolün yükselmesinde olumsuz etkilere sahiptir. Aynı zamanda akciğer, beyin gibi organlara zararlı olan sigaranın bırakılması gerekir. Kötü kolesterol tedavisinde bunun önemli bir yeri vardır.

Alkol tüketiminin sınırlandırılması, hatta tüketilmemesi gerekir.

Alkol almak demek, alkolün vücutta direkt olarak şekere dönüşmesini sağlamak demektir. Bu nedenle kolesterol tedavisi sırasında bu alışkanlığınıza da sınırlama koymanız gerekir.

Düzenli spor yapma alışkanlığı kazanılmalı

Kolesterolünüzü dengede tutmanız için, spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede iyi kolesterolü yükselttiğiniz için, vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyesi düşecektir.

Bildiğiniz gibi iyi kolesterol damarlarda biriken kötü kolesterolü karaciğere taşıyarak, safra yollarından atılmasını sağlar. Bir nevi vücudunuzda kötü kolesterolün savaşçısı durumundadır.

Haftada 3-4 defa yarım saatlik tempolu yürüyüşler yapmanız, bisiklete binmeniz, yüzmeniz kötü kolesterolü düşürecektir.

İdeal kilonuza inmeniz gerekir

İdeal kiloda olmak demek kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Verilecek her fazlalık kilo kötü kolesterolü belli seviyede düşürecektir. Bunu diyet yaparak, egzersiz yaparak sağlıklı bir şekilde vermenin yollarını bulmalısınız.

Yaşamınız boyunca kolesterol ilaçlarını kullanmak istemiyorsanız, bu önerilere kulak vermelisiniz. Çünkü ilaçlar kötü kolesterolü düşürse de, bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.

Üstelik ilaçları bıraktığınız anda kolesterolünüz yine yüksek oranda seyreder.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

Источник: //www.sabah.com.tr/saglik/2017/12/26/kolesterol-nasil-dusurulur

Ldl kolesterol (Kötü Kolesterol) nedir?

İyi ve kötü kolesterol nedir? Kötü kolesterol nasıl ortaya çıkar?

Ldl kolesterol “Kötü Kolesterol” olarak bilinmektedir. ldl kolesterolü açıklamadan önce Kolesterol nedir önce onu öğrenelim.

Kolesterol; Normal şartlarda her insanın kanında bulunan ve hücre zarları ile bazı hormonların yapımında kullanılan bir madde olarak tanımlanmaktadır. Büyüme ve gelişmeyi sağlar.

Kolesterol büyük oranda insanın vücudunda üretilir, az bir kısmı ise dışarıdan besinler yolu ile alınmaktadır. Kötü kolesterol Ldl, iyi kolesterolse hdl olarak bilinmektedir.

Şimdi gelelim kötü kolesterol yani Ldl’yi öğrenmeye. Ldl; Açılımı “low density lipoprotein” dir. Türkçe anlamı düşük yoğunluklu lipoprotein’dir. Karaciğerde üretilen ve kolesterolü kan yoluyla taşıyan moleküler proteinler olarakda tanımlanabilir.

Karaciğerde üretilen çok düşük yoğunluklu lipoprotein metabolizması sonucu oluşur. Ldl (Zararlı Kolesterol)tanecikleri 18-25 nm çapındadır, taşıdığı lipitlerin yanı sıra apolipoprotein B-100 apoE proteinlerini içerir. LDL seviyesi ile kalp hastalıkları arasındaki bağlantıdan dolayı sıkça “kötü” kolesterol olarak anılmaktadır.

Genelde kolesterol terimini duyduğumuzda ilk olarak düşük yoğunluklu lipopretein, yani kötü kolesterol aklımıza gelir. Bunun sebebi, LDL’nin damarlara düzenli olarak kolesterol taşımasıdır.

Kolesterol yükselmesinin nedenleri nedir?

1- Kalıtımsal Faktörler

2- Gıdalar

3- Şişmanlık

4- Stres

Kolesterol yükselmesine hangi hastalıklar yol açmaktadır?

Bazı hastalıklarda kolesterol düzeyi yükselir. Bu hastalıkları ikiye grupta incelenmektedir:

1- Kalıtsal yağ metabolizması hastalıkları: Hipotiroidi, Tiroid bezinin yetersiz çalışması hastalığıdır, Karaciğer hastalıkları ve Nefrit yani Böbreğin mikrobik olmayan iltihabi hastalıkları, şeker hastalığı, şişmalık, bazı ilaçlar bu gruba dahil edilmektedir.

2- Diğer hastalıklar

Normal Ldl kolesterol düzeyleri nelerdir?

130 mg/dl’nin altı istenilen düzeydir.

130-159 mg/dl arası sınırda yüksek’tir.

Yüksek kolesterolün vücuda verdiği zararlar nelerdir?

Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol yavaş yavaş (yıllar içinde) damar duvarında birikir. Bu birikim sonucu o damarda daralma, tıkanma ortaya çıkar. Bu durum bir su borusunda pisliklerin birikmesine benzetilebilir.

Kolesterol hangi damarda birikmişse o damarla ilişkili sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkar.

Kolesterol yüksekliğinde belirti ve bulgular çoğu zaman ani kolesterol yükselmesine bağlı değildir, uzun süreli kolesterol yüksekliğinin damar duvarında kolesterol birikmesine yol açmasının sonucudur.

Yani kolesterolünüz şu andaki değerinin 2-3 katına yükselse ve 3-4 saat yüksek kalsa size bir zararı olmaz. Asıl sorun sizde daha önce uzun süreli kolesterol yüksekliği olmasıdır.

Kalbi besleyen damarlarda (koroner arter) kolesterol birikimi bu damarlarda tıkanma ve daralmanın sonucu göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi sorunlara neden olur.

Bunların sonucu hasta koroner by pass ameliyatı (cerrahi olarak darlığın ortadan kaldırılması) veya anjiyoplasti (balonla daralmış koroner arterin genişletilmesi) işlemine ihtiyaç duyabilir.

Beyini besleyen boyun damarlarında kolesterol birikimi olması felçlere, konuşma bozukluklarına, dengesiz yürümeye, bilinç kaybına yol açar.Böbrek damarlarında kolesterol birikimi yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Ana atardamarda (aort) kolesterol birikimi de tehlidir.

Buradan kopan kolesterol birikintileri daha küçük damarları tıkayarak çok değişik sorunlara yol açabilirler: Bağırsağı besleyen damarları tıkayarak bağırsak ölümüne, göz damarlarını tıkayarak körlüğe, bacak damarlarını tıkayarak kangrene yol açabilirler.

Kolesterol yüksekliğine bağlı sorunlar ortaya çıktığı zaman hasta geç kalmış olabilir; bu nedenle kolesterol yüksekliğini önlemek, yükselmişse düşürmek çok önemlidir.

Kolesterolü düşüren gıdalar hangileridir?

Elma, Havuç, Mısır, Badem, Sarımsak, süt ve çay gibi gıdalar kolesterolün yükselmesinin engellemektedirler.

Kolesterolünüzü kontrol altına tutmak için neler yapabilirsiniz?

1- Kepekli gıdalar tüketin.

2- Az yağlı süt, yoğurt ve peynirleri tercih edin.

3- posa içeriği yüksek olan sebzeler, meyveler, kurubaklagilleri hergün tüketin.

4- Düzenli fiziksel aktivite yapın.

Kolesterol yüksekliğinin zararları nelerdir?

Kolesterol yüksekliği tek başına bir hastalık değildir ancak ciddi sonuçlara neden olabilir. Damar duvarında biriken ve damar sertliğine neden olan kolesterol şu hastalıkların gelişimine neden olabilir:

1- Koroner kalp hastalığı / Kalp krizi (enfiarktüs)

2- inme (beyin damarlarında tıkanıklık)

3- Dolaşım hastalıkları

Kolesterol yüksekliğine bağlı sorunlar ortaya çıktığı zaman geç kalınmış olabilir. Bu nedenle, kan kolesterol düzeyini normal sınırlar içinde tutmak, yükselmişse düşürmek büyük önem taşır. Yüksek olan kan kolesterolünü düşürerek ilerlemekte olan damar sertliğini durdurmak mümkün.

Yüksek kolesterol tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kolesterol tedavisinde öncelikle ilaç kullanmadan öncelikle beslenme alışkanlığınızı değiştirin. İlaç her zaman son tercihiniz olsun. Kendinizin alabileceği önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Kızartmalardan kaçınınız.

2- Kırmızı et yerine beyaz et tüketin. Tavuğun derisini çıkartın ve etin üzerindeki yağları ayırın.

3- Kaymak ve yağlı süt yerine yağsız ya da yarı yağlı süt tercih edin.

4- Sıvı bitkisel yağlar (zeytinyağı, çiçek yağı, mısır yağı, soya yağı gibi) doymamış yağ oranı yüksek yağlardır. Bunları tercih edin. Katı yağlardan uzak durun.

5- Alışveriş yaparken hazır gıdaların etiketlerini okuyarak, yağ miktarlarına göre alın.

6- Doymuş yağ oranı yüksek olan yiyecekler yerine nişastalı ve lifli besinler tercih edin.

7- Sakatatlardan (karaciğer, böbrek ve beyin gibi) uzak durun.

8- Daha az yumurta ve yumurta kullanılarak hazırlanmış yiyecek tüketin.

9- Daha fazla meyve ve sebze tüketin.

10- Sigara bırakılmalıdır.

11- Kilonuz fazla ise mutlaka kilo vermelisiniz.

12- Haftada, 3 – 5 kez, 30-45 dakika yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme gibi sporlar yapılmalıdır.

Источник: //bilgifili.com/ldl-kolesterol-kotu-kolesterol-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..