İyi Yaşam İçin Global Wellness Day

Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine | Oggusto – Vazgeçilmez Keyfiniz

İyi Yaşam İçin Global Wellness Day

Türkiye’de doğup tüm dünyaya yayılan Global Wellness Day’in kucusu Belgin Aksoy, Global Wellness Day ve iyi yaşam hakkında merak ettiklerimizi yanıtladı.

1995 yılında Institute Hotelier Cesar Ritz’ten mezun olan Belgin Aksoy, uzun yıllardır otel ve turizm sektöründe çalışıyor.

Türkiye’nin ilk destinasyon spası Richmond Nua Wellness Spa’yı kuran Aksoy, “İyi yaşamak hepimizin ortak hayaliyken, neden dünya genelinde kabul görmüş bir “İyi Yaşam Günü” yok?” düşüncesiyle Global Wellness Day’i kurdu ve 2012 yılında bu özel günü tüm dünyanın takvimine eklemeyi başardı.

2004 yılında ciddi sağlık sorunları yaşadım. Sağlığımı geri kazanmak üzere yaşadığım, zorlu ancak her gün yeni bir şey öğrendiğim bu süreçte, hayatımda radikal değişiklikler yaptım. Sağlık ve mutluluk dengesinin vazgeçilmez bir terazi olduğunu tecrübeyle sabitledim. Yaşamımdaki değişimin pozitif etkilerini gördükten sonra bu konuda eli kolu bağlı oturamazdım, bir şeyler yapmalıydım.

İşte bu emek dolu yolculuğun başlangıç noktası, basit ancak bir o kadar da manidar bir soru ile oldu; “İyi yaşamak hepimizin ortak hayaliyken, neden dünya genelinde kabul görmüş bir “İyi Yaşam Günü” yok?” Bu düşünceyle, bir Türk kadını olarak Global Wellness Day’i yaratıp, etkisini tüm dünyaya yaymak için yola koyuldum.

Her yıl Haziran ayının 2. Cumartesi günü kutlanan Global Wellness Day, herkesi bir gün bile olsa “Nasıl daha sağlıklı ve iyi yaşarım?” düşüncesine yönlendirmek, hem bireyleri hem toplumu “İyi yaşam” konusunda bilinçlendirmek için var.

GWD’nin temel amacı; yaşamımızın kıymetini bilmek, şehir yaşamının stresinden ve günlük kötü alışkanlıklardan arınmak, ilham verici bir görevde ülkeleri bir araya getirmek, “İyi Yaşamın” bir lüks değil, bir gereklilik ve hepimizin temel hakkı olduğu mesajını yaymak.

Bu yılki etkinlikte katılımcıları neler bekliyor?

6 Haziran Perşembe günü Efes Antik Kent’ten yola çıkarak, toplamda 45K’lık GWD Maratonu, 3 etap olarak koşulacak ve 8 Haziran Cumartesi günü Kuşadası Sevgi Plajı’na sona erecek.

Oyuncu Ahsen Eroğlu, Ironman İpek Onaran, Paralimpik Triatlet Burak Abacıoğlu, Triatlet Fatih Topçu ve Triatlet Neval Gördük’ün yer alacağı bu koşunun amacı ise Global Wellness Day için farkındalık yaratmak ve Birleşmiş Milletler Resmi Takvimi’ne girmeye hazırlanan GWD’nin Türkiye’den doğmuş milli bir değer olduğuna dikkat çekmek olacak. Koşu boyunca dileyen gönüllüler de maratona eşlik edebilecek.

8 Haziran, Cumartesi günü ise Kuşadası, Sevgi Plajı’nda düzenlenecek olan Global Wellness Day kutlamamızı saat 15.

00’te Yoga Eğitmeni Gem Akcan ile başlayacak, Egzersiz Uzmanı Ebru Karaduman ile “Çocuklar Sporda”, Kişisel Spor Eğitmeni Baha Cemali ile “Body Boost” ve Kişisel Spor & Zumba Eğitmeni Ayşegül Demirsoy’un Zumba aktiviteleri ile devam edecek.

Kutlamanın sonunda ise katılımcılar Kaan Öztürk’ün keyifli sahne şovu ve konseriyle keyifli dakikalar geçirecek. Ayrıca etkinlik boyunca çocuklar için Tang-Run, resim sergisi ve uçurtma atölyesi de olacak. Ücretsiz olacak kutlamamıza çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden herkesi daha iyi bir yaşama adım atmak üzere bekliyoruz.

2019 Global Wellness Day dünyada nasıl kutlanacak?

Bu yıl 8. yılına giren Global Wellness Day, 8 Haziran’da yedi kıtada, 5.000’den fazla noktada; Kanada’dan Tayland’a, İsveç’ten Güney Afrika’ya kadar 150’dan fazla ülkede, maraton koşusundan zumbaya, Tai Chi’den yaşlı evi ziyaretine kadar birçok ücretsiz aktivitelerle kutlanacak.

Cumhurbaşkanlarından okullara, belediye başkanlarından hastanelere, dünyaca tanınmış iş insanlarından uluslararası başarılara sahip sporculara, Hollywood yıldızlarına kadar, bir çok kişi, kurum, global marka Global Wellness Day’i destekliyor.

Bugün 300 milyondan fazla kişinin hayatına dokunabilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Sağlık söz konusu olduğunda, Türkiye’deki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’de son yıllarda iyi yaşam yani wellness kavramı konusunda farkındalık sürecinin artığını gözlemliyorum. Ancak yapılmaya başlayan birçok iyi yaşam etkinliğinin satış odaklı olduğunu görmek beni üzmüyor değil. Bu tarz etkinliklerde mum satışı, kahve satışı, aromatik yağ satışları da olsun gerekiyorsa ama iyi yaşamla anlatılmak istenen bu olmamalı.

Global Wellness Day ile iyi yaşamın tüm dünyada insanların doğuştan hakkı olduğuna dikkat çekiyoruz. Bu sebeple dünyanın her köşesindeki GWD kutlama etkinliklerine ücretsiz yapılma zorunluluğu belirledik.

Global Wellness Day’de insanlara, ücretsiz etkinliklerimize katıl, hangi felsefe ya da fiziksel etkinliğe daha yakın hissediyorsun, onları bul, kendi yaşamına uygula ve yaşamla olan ilişkini değiştir diyoruz. “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganımız da tam bu noktadan doğdu.

Öyle sanıyorum ki; Birleşmiş Milletler resmi takvimine, Türkiye’den dünyaya yayılmış bir gün kabul edilince, Global Wellness Day’in dünyadaki büyüklüğü, önemi ve Türkiye için kıymeti daha iyi anlaşılacak.

Sağlıklı yaşamın temel prensiplerinden bahseder misiniz? Siz günlük yaşamınızda “iyi bir yaşam” için neler uyguluyorsunuz?

Sabahları erken kalkmayı, güneşi üzerime doğurmamayı seviyorum. Sosyal yaşam müsaade ettiği sürece erken uyumaya gayret ediyorum. Kaliteli uykunun sağlımıza olan etkisi artık bilimsel olarak kanıtlandı, özellikle gece 10.00 ile 03.00 arası karanlık bir ortamda uykuda olmak, hücre yenilenmesi ve büyüme hormonu salgılayabilmemiz için çok önemli.

Erken saatte, aç karnına kardiyo yaptığım 40 dakika, üzerine durup içime döne bildiğim 15 dakika, günün kendimle baş başa kalabildiğim en kıymetli dakikaları.

Kendimiz ile kaldığımızda duyduklarımızdan rahatsız olup kaçtığımız anlar olabilir ama yüzleşmeden de bazı şeyleri çözmek mümkün olamıyor. Yaklaşık 2 yıldır vegan besleniyorum. Paketlenmiş gıda, işlenmiş, rafine şekeri tüketmiyorum.

Hurma, kuru erik, kuru inciri tercih ediyorum. Rengarenk bir kahvaltıdan sonra, hazırlanıp, ikinci evim gibi olan ofisime geçiyorum, yaptığım işi çok seviyorum.

İçinde muhakkak sporun olduğu, kendime vakit ayırdığım, kendime vakit ayırmayı bir lüks olarak görmediğim bir hayatım var. Ben yoksam kimseye bir faydam yok, dolayısıyla benim iyi olmam lazım. Dokunmak istediğim birçok kalp, başarmak istediğim birçok proje daha var.

Bol seyahatli, yoğun bir iş tempom var, eve dönünce TV izlemek yerine, en kıymetlim, oğlumla zaman geçirmeyi ya da kitap okumayı çoğunlukla tercih ediyorum. Wellness yaşam şeklim olduğundan beri, arkadaşlarımı delirtecek düzeyde sakin ve huzurlu bir insan haline gelebilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

“İyi yaşamı” benimsemek isteyenlere vereceğiniz en önemli tavsiyeler neler?

Bu sıkça sorulan soruya cevap olması için, Global Wellness Day’in 7 Adımlık Manifesto’su, dünyada herkesin yaş, cinsiyet, milliyet ya da sosyo-ekonomik farkları gözetilmeksizin kolayca ulaşabilmeleri ve uygulayabilmeleri amacıyla yaratıldı. Önemli olan, hepsi olmasa bile en azından birkaç tanesini düzenli olarak günlük hayatın bir parçası haline getirebilmek. İyi yaşamı bir hayat tarzı haline getirmek için, kişilerin 7 basit adımı atmalarını amaçlıyoruz.

GWD 7 Adımlık Manifestosu

 1. Bir saat yürüyüş yapın
 2. Daha fazla su için
 3. Plastik şişe kullanmayın
 4. Doğal gıdalarla beslenin
 5. İyilik yapın
 6. Sevdiklerinizle aile yemeği yiyin
 7. Saat 22:00’de uyuyun

Editörün Notu: Geçtiğimiz günlerde Dr. Mehmet Oz’un sitesine özel bir yazı yazan Belgin Aksoy, Global Wellness Day’i tüm detaylarıyla anlattı ve bu günü en güzel şekilde kutlamanız için 5 ipuçu verdi. Okumak için tıklayabilirsiniz.

Источник: https://oggusto.com/blog/detay/2152/global-wellness-day-kurucusu-belgin-aksoy-ile-iyi-yasam-uzerine.html

Global Wellness Day: İyi yaşam herkesin hakkı!

İyi Yaşam İçin Global Wellness Day

Global Wellness Day için, bu yıl 100 ülkede 4000 farklı noktada milyonlarca insan “iyi yaşam” ideali için aynı anda bir araya gelecek.

Maçka KüçükÇiftlik Parkı’nda, tüm gün sürecek, herkese açık ve ücretsiz olan Global Wellness Day etkinlikleri kapsamında, uzmanlar konferans ve seminerler verecek, sağlıklı yaşam sohbetleri yapılacak, beslenme, kahkaha terapisi ve yoga seansları düzenlenecek ve spor aktiviteleri yapılacak.

“İyi Yaşam Herkesin Hakkı”

Global Wellnes Day kurucusu Belgin Aksoy Berkin, 5’inci yılını kutlayan etkinliğin kısa sayılabilecek bir süre içinde Türkiye’den doğup tüm dünyaya yayıldığını ve ulaşılan bu noktanın gurur verici olduğunu söyledi.

Belgin Aksoy Berkin, en büyük hedeflerinin Global Wellness Day’in Birleşmiş Milletler takvimine alınması olduğunu da kaydederek şöyle konuştu:

“Yola çıkarken bir kişinin hayatında bile değişiklik yaratmak çok önemliydi. 100 ülkede kutlanan Global Wellness Day’in önemi her geçen gün çok daha anlaşılır oldu ve dünyanın farklı noktalarında da örnek olmaya başladı. 5. yıla ulaştığımızda, bugüne kadar dünyada 250 milyon kişinin hayatına dokunduğumuzu gördük.

Bugün 100 ülkede kutlanan Global Wellness Day’in önemi her geçen gün çok daha anlaşılır oldu ve dünyanın farklı noktalarında da örnek olmaya başladı. Önümüzde daha çok yol var. Öte yandan özellikle çocuklara yönelik yeni çalışmalar başlattık. Yetişkinlerin yaşam şekillerini değiştirmek çocuklara oranla daha zor. Bu nedenle birçok şeye çocukluk çağından başlamak en doğrusu.

Pilot ülkeler olarak Türkiye ve Brezilya’da, çocuklar için iyi yaşam projemizi başlattık.

Bu program ile amacımız, çocukların çok basit bir takım adımlarla, yetişkin olma yolunda ki günlerinde daha mutlu bireyler olarak büyümelerini sağlamak.

Mutlu olmak ve iyi yaşamak tüm dünyanın ortak hayali; sağlık ve mutluluk bileşik kavramlar gibi, sağlıklı olmak için mutlu, mutlu olmak için de sağlıklı olmak gerekiyor.”

Bu yıl Global Wellness Day’de kimler var?

Bu yıl 10 Haziran’da düzenlenecek Global Wellness Day etkinliklerine; Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, yazar Aret Vartanyan, Prof. Dr. Murat Aksoy, Dr.

Ümit Aktaş,Kahkaha Terapisti Eser Mutlu, Yoga Eğitmeni Gem Akcan, Zumba Eğitmeni Ayşegül Demirsoy, Pilates Eğitmeni Murat Berkin, Nefes Terapisti Özden Kaftan Thomas, Kişisel Dönüşüm Danışmanı Sırma Belin, Astrolog Dilara Eda Gürsoy, Detoks ve Sağlıklı Yaşam Danışmanı Gül Kaynak, Gıda Güvenliği Uzmanı Neşe Cesur, Ebeveyn Koçu Figen Küçükkoner Kırca ile danışman ve eğitmen Handan Önder ve Kübra Güner Köymen katılıyor.

GWD nasıl doğdu?

2012 yılında Türkiye’den doğup 7 kıtada birden kutlanan tek gün olan ‘Global Wellness Day’in temel amacı, yaşamımızın kıymetini bilmek…

Senede bir gün de olsa durup düşünmemizi, şehir yaşamının stresinden ve gündelik kötü alışkanlıklarımızdan arınarak kendimizle barışmamızı sağlamak…

Yaşam ve bedenimiz bizim için bir mucize olduğunu düşünen Spa/Wellness sektörünün dünyadaki öncülerinden Belgin Aksoy Berkin,GWD’in doğuş hikayesini şöyle anlatıyor:

“Bizlerin de önceliği bu mucizeye sahip çıkmak. Herkesin kendisini daha iyi hissetmeye ve daha iyi yaşamaya ihtiyacı var. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre 2030 yılında sağlığımızı tehdit edecek en büyük teh depresyon. Böylesine bir tehye doğru hızla sürüklenirken benim de misyonum bunu fark edip bir çalışma başlatmak oldu.

Spa ve wellness alanındaki tecrübelerimiz ve ‘Kaliteli Yaşam’ prensiplerine gönülden bağlılığımız bizi en doğru şekilde yönlendirdi. Dünyada hepimizin ortak hayali olan “iyi yaşama” adanmış bir günün olmadığını gördüm.

Keyif dolu ancak bir o kadar yoğun ve yorucu çalışmalar sonucunda, dünyanın her yerinden Global Wellness Day’i destekleyenlerin kendi ülkelerinde gönüllü birer iyi yaşam elçisi olmalarıyla, hiçbir ticari amaç gözetmeden yapılan bir sosyal proje olan ‘Global Wellness Day’ doğmuş oldu.”

Global Wellness Day ödülle taçlandırıldı

GWD 2016 yılında ISPA (Uluslararası Spa Derneği)’nin düzenlediği yarışmada Yaratıclık Ödülü İnsanseverlik Kategorisi’nde birinci oldu.

Aynı zamanda, Türkiye’nin dünyaya hediye ettiği tek gün olan “Global Wellness Day”in kurucusu Belgin Aksoy Berkin, 3.7 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan wellness- spa sektörünün en prestijli ödülü “Leading Woman in Wellness 2016 – Wellness Sektörünün Öncü Kadını” ödülüne layık görüldü.

Tarihi bir başarı elde eden Aksoy Berkin bu ödülü, Global Wellness Day’in 2016 yılında tüm dünyada 90 ülkede kutlanmasını sağladığı ve bu zorlu yolda kararlılıkla yürüyerek milyonların hayatlarını değiştirdiği için almaya hak kazandı.

Çocukların mutlu olarak yetişmesi için çalışmalar yapılıyor

Tüm dünyada Global Wellness Day kutlama etkinliklerinde mutlaka çocukların gelişimlerine yönelik çocuk yogası, pandomim, müzik aktiviteleri, spor aktiviteleri gibi aktiviteler düzenleniyor.

2017 yılında dünyadaki GWD kutlama programlarında konunun uzmanları eşliğinde ‘Nasıl Mutlu Çocuklar Yetiştiririz?’ sorusuna cevap aranıyor olunacak.

Aynı zamanda, Global Wellness Day’in İstanbul’daki Yönetim Merkezi, GWD Amerika temsilcileri ile birlikte bugünlerde Çocuklar için İyi Yaşam başlıklı bir kitapçık hazırlamak için çalışıyor.

Söz konusu kitapçık, okullar başta olmak üzere çocuklara eğitim veren benzeri kurum ve kuruluşlarda, eğitimciler tarafından çocuklara iyi yaşam kavramını eğlenceli egzersizlerle anlatmak için oluşturulmuş bir kılavuz niteliğinde olacak.

GWD’i destekleyen kuruluşlar

Four Seasons Hotels and Resorts, Fairmont Hotels, Constance Hotels and Resorts, ROYAT, Talise Spa (group of Jumeriah Hotels & Resorts), LUX Hotels & Resorts Group, GRACE Hotels of America, GOCO Spas & GOCO Retreats, Mandarin Oriental Hotel Group,

SIX SENSES, Marriott Spas, Thalasso & Spa Serge Blanco, Richmond International, St.

Regis Punta Mita Resort, SENSE SPA, Kurotel, Divani Apollon Palace, Best Alpine Wellness Hotels, Accor Hotels, WTS International, HILTON Group, Red Door Spas, OBEROI Spas, Chuan Spas, Shangri-la Bosphorus Istanbul, Swiss Hotel, Global Wellness Day’i destekleyen Otelcilik ve Spa sektörünün dünya liderleri arasında.

Global Wellness Day’e “EVET” diyen uluslararası kurumlar arasında ise, CIDESCO Schools, Thuya Escuela School, Institute for Integrative Nutrition, Exercise is Medicine, Day Spa Association, SpaFinder Wellness 365, Treatwell, Global Wellness Institute, Arizona Spa & Wellness Association, Florida Spa Association, International Spa Association (ISPA) Nihon Esthetic Association, South African Spa Association, Spa – A (Fédération des professionnels du bien-être) ve S.P.A.S (Syndicat Professionnel des Activités de SPA) yer alıyor.

GWD’yi destekleyen önemli isimler

Global Wellness Day, 2012 yılından bu yana, Ving Rhames, Josh Charles, Chris Hardwick, Joe Morton gibi Hollywood starları, Deepak Chopra ve Agapi Stassinopoulos gibi dünyaca ünlü yazarlar, Venus Williams ve Rainbeau Mars gibi dünyaca tanınmış sporcular, Virgin Group Kurucusu ve CEO’su Richard Branson, SKYPE’ın kurucu ortaklarından Jonas Kjellberg,

Teach for All’un Kurucu ortaklarından Wendy Kopp, Amerikali belgesel ve film yapımcısı Jason Silva, İngiliz Rock şarkıcısı ve söz yazarı Rod Stewart gibi iş, sanat ve medya dünyası liderlerinin de desteklerini almıştır.

2017 yılında ise GWD, 100 ülkede yayınlanan National Geographic’in başarılı TV serisi Brain Games’in Emmy adayı sunucusu ve Shots of Awe’in yaratıcısı Jason Silva ve Amerikalı ünlü beslenme uzmanı Kimberly Snyder’ın desteğini aldı.

Destekler her geçen gün artıyor

 • Tayland Turizm Bakanlığı, Bangkok Büyükşehir Belediyesi ve Thai Spa Birliği’nin desteğini aldı.
 • Kıbrıs Devlet Başkanı Nicos Anastasiades GWD’ye desteğini verdi. Aynı zamanda, Kıbrıs Turizm Organizasyonu ve Limassol, Larnaca, Paphos, Agai Napa ve Nicosia Valiliklerinin desteğini aldı.

 • Türkiye Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği, Türk Kalp Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sapanca Belediyesi ve Sakarya İl Turizm Kültür Müdürlüğü’nün desteğini aldı.
 • Kanada’da yer alan Langley şehrinin Belediye Başkanı Jack Froese Global Wellness Day’e desteğini verdi.

 • Aruba Turizm Birliği, Aruba’daki tüm Spa’larda GWD’nin kutlanması için destek verdi.
 • Amerika’da Imperial Sahili Belediye Başkanı Serge Dedina, Amerika’nın Piermont New York ve Kaliforniya Catalina Adası Belediye Başkanları ve Orange Village, Ohio Belediye Başkanı Kathy U. Mulcahy de Global Wellness Day’e desteklerini verdiler.

 • Hindistan Turizm Bakanlığı ve Maharashtra Sağlık Bakanlığı Global Wellness Day’e desteklerini verdiler.
 • Nijerya, Fransa Başkonsolosu Laurent Polonceaux’nun desteğini aldı.
 • Kosta Rika’nın başkenti San Jose’nin Belediye Başkanı Johnny Araya ve Başkan Yardımcısı Paula Vargas Ramirez ve Kosta Rika İyi Yaşam Turizm Derneği de Global Wellness Day’e destekliyorlar.

 • İrlanda’nın önde gelen politikacılarından Tony McLoughlin’in liderliğinde İrlanda Sağlık Bakanlığı’nın desteğini aldı.
 • Sırbistan, Ada Ciganlija’daki Belgrade Şehir Meclisi’nin ve Sırbistan Ticaret Odası’nın desteklerini aldı.
 • Meksika, San Miguel de Allende hükümeti ve Belediye Başkanının desteğini aldı.

 • Brezilya, Gramado Belediye Başkanı ve Gramado Belediyesi’nin; Eğitim, Sağlık, Turizm, Yönetim Ofisleri ve 65 gönüllü çalışanı bünyesinde bulunduran Charity ladies isimli STK ve Brilho do Sol Çocuklar Derneği’nin desteğini aldı.

Anı yaşamak ve anda kalabilmek için 5 püf nokta

Источник: https://indigodergisi.com/2017/06/global-wellness-day-programi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть