İyot Yetersizliğinin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

içerik

Çocuklarda iyot yetersizliği – belirtiler, tedavi, incelemeler

İyot Yetersizliğinin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

İyot, insan vücudu için en önemli ve gerekli mikro elementtir. Dahası, iyot, tiroid bezinin tam işleyişi ve işleyişinden sorumludur.

İyodun eksikliği insan vücudunda beynin aktivitesini, özellikle üreme sistemini ve bağışıklığı uyandıran hormon üretiminin bozulmasına katkıda bulunacaktır.

Bugüne kadar, endokrinologların tıbbi istatistiklerine göre, dünya nüfusunun üçte birinden fazlası ciddi iyot yetersizliği çekiyor (burada hem küçük hem de yetişkin hastaları kastediyoruz).

İyot eksikliği – vücut için sonuçlar

İyot yetersizliği, tam teşekküllü bir diyetin ihlal edilmesi ve ekolojik olarak kirli bölgelerde (çoğunlukla artmış bir radyasyon zemini ile) yaşaması nedeniyle insan vücudunda ortaya çıkar. Bir kişi hava, su, gıda ile iyot alır. Ancak, hepimiz nefes aldığı havayı anlıyoruz; İçtiğimiz su ve her gün tükettiğimiz yiyecek – gerekli miktarda iyot içermiyor.

Bu önemli mikro element için yüksek bir talep, gebelik, emzirme döneminde ve küçük çocuklarda kadınlarda görülür. Üstelik, dünya nüfusunun çoğunun iyot yetersizliği olan yerlerde yaşadığı göz önüne alındığında.

İyot yetersizliği olan vücudun sonuçları son derece belirgindir ve gerçekten çok ciddi. Vücutta iyot eksikliği, guatr, tiroid bezi, hormonal yetersizlik, bağırsak patolojileri gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasını gerektirir.

Vücuttaki iyot eksikliğinin belirtileri

Vücuttaki iyot yetersizliğinin belirtileri şu şekildedir:

 • Tiroid bezinin işlev bozukluğu;
 • Hipofiz beyninin (beynin ön kısmı) ve tiroid bezinin oluşturduğu hormon eksikliği;
 • Dermatolojik hastalık – kuru cilt, elastikiyet kaybı, elastikiyet;
 • Aşırı kilo, bir insana obezite yaklaşıyor;
 • Gastrointestinal sistem bozuklukları (kabızlık, kusma, mide bulantısı);
 • Kardiyovasküler sistem patolojileri;
 • Kan basıncında keskin bir düşüş;
 • Aritmi, taşikardi;
 • Kadınlarda adet döngüsünün ihlali, infertiliteye yol açar (zamanında tedavinin yokluğunda);
 • Erkeklerde iktidarsızlık;
 • Azalan beyin aktivitesi;
 • Dikkat yoğunluğunun ihlali;
 • Bozuk bellek ve yaşamsal önemsiz anları / olayları / gerçekleri bile hatırlama yeteneği.

Vücutta iyot yetersizliği olan hastalarda yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk, enerji yetersizliği (uzun süre uykudan ve yeterli beslenmeden sonra bile) şikayet edilir. Bu hastalarda belirli bir süre geçtikten sonra sinir sisteminin çalışması bozulmakta ve sonuç olarak – depresyon ve patolojik sinir rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır.

İyodun eksikliği patolojiye yakın boyutlarda tiroid bezinde bir artışa neden olur. Hasta, üst solunum yollarını sıkıştıran güçlü bir ağrılı paroksismal öksürüğe (bir kişinin yutması, konuşması zordur) neden olan endemik guatr geliştirir.

Çocuklarda iyot eksikliği

Küçük çocuklarda iyot ihtiyacı yetişkinlerden çok daha yüksektir. Bu modelin nedeni oldukça basittir – büyümekte olan bir vücuda kemik kütlesi, iç organlar ve hayati sistemler için çok daha fazla vitamin ve besin gerekir.

Çocukta iyot yetersizliği varsa, bu semptomatoloji izlenebilir:

 • Tamamen ya da kısmen iştah kaybı;
 • Az fiziksel / zihinsel stres sonrasında yorgunluk artar;
 • Eğitim kurumundaki akademik performansa yansıyan zihinsel aktivitenin azaltılması;
 • Fiziksel gelişimde gecikme (komplikasyon – kretinizm);
 • Hipotiroidizm – tiroid hormon üretiminin eksikliği.

İyot eksikliğinin gıda ile tedavisi

İyot eksikliği doldurulabilir, ancak burada iki şekilde hareket etmek gereklidir: çeşitli diyet ve ilaçlar almak.

Deniz ürünleri lokumu, deniz balığı havyarı, kalamar / karides, nehir ve deniz balığı (özellikle hake, pollock ve cod) gibi gıda ürünlerinde büyük miktarda iyot bulunur. Patlıcan, domates, turp, patates, sarımsak, pancar, yeşil soğan ve ıspanakta taze sebzelerde iyot içerir; taze meyvelerde – portakal, muz, limon, kavun, ananas.

Ev yemeklerini pişirirken konvansiyonel masa tuzunu iyotlu tuz ile değiştirin. İyot – müsli, süt, mineral su vb. Ile zenginleştirilen ürünlere dikkat edin.

Yapay beslenmekte olan küçük yenidoğan bebekleri için iyot içeriği yüksek olan karışımları almanız önerilir.

İyot eksikliğinin tedavisinde kullanılan ilaçlar

İyot yetersizliğinin tedavisinde şu an çok çeşitli olan – İodomarin, Vitrum, Alfavin, Potasyum İyodür, İyodobalanlar, Çoklu Tablolar, Pikovit, vb. Bulunan ilaç bazlı vitamin ve mineral kompleksleri almanız önerilir.

Gebe 9 ay boyunca yüksek iyot içeriğine sahip özel vitaminleri kullanmanız veya ayrı olarak iyodomarin (200) almanız ve geceleri 1 tablet almanız gerekir.

Laktasyon sırasında küçük çocuklar ve kadınlar için (yenidoğanlarda kretizmin önlenmesi için) iyodun aynı dozu önerilir.

Iyot Normu

Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinler ve çocuklar için iyot standartları türetmiştir:

 • 5 yaşın altındaki yenidoğan ve çocuklar – 90 mcg;
 • 5 ila 12 yaş arasındaki çocuklar – 120 mcg;
 • 12 yaş ve üstü çocuklar – 150 mcg;
 • Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar 250 mcg'dir.

Örneğin, 100 g nehir balığında 70 μg iyot bulunur; istiridye olarak 60 μg, deniz lahanaasında ise 300 μg'dır.

İyot eksikliğini, yaraları ve dezenfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan alışılmış bir alkol çözeltisi ile doldurmak yasaktır. Internet'te, birkaç damla iyotun sıcak süte eklenebileceği ve her gün içeceği tavsiyelerini karşılayabilirsiniz.

Ancak bunu yaparak, vücudunuzda iyot fazlalığına neden olacaksınız, çünkü 1 damla iyot, tavsiye edilen maksimum 250 mcg yerine 6000 mcg dozunu içeriyor.

Bu yöntemin tehsi, tiroid bezinin tamamen durdurulması ve bu endokrin sistem organının herhangi bir işleyişinin olmamasıdır.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/deficit-joda-v-organizme-detej-simptomy-lechenie-otzyvy_default.htm

İyot eksikliğini gideren yiyecekler ve iyot eksikliğine bağlı hipotiroidinin belirtileri

İyot Yetersizliğinin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

İyot eksikliği ilerleyen zamanlarda tiroid eksikliğine yol açıyor. Bu yüzden çocuklarda iyot eksikliğine dikkat edilmeli. En yüksek iyot, balıklar ve istiridye, karides, ıstakoz ve Deniz yosunları gibi diğer deniz canlılarında bulunuyor. Yazımızın devamında iyot eksikliğini gideren yiyecek ve besinler hakkında bilgi verilmiştir.

Önemli uyarı:İyot eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu yüzden özellikle çocukların beslenmelerinde iyottan zengin yiyeceklere yer açmak gerekiyor. İyot; sanıldığı gibi sadece tuzda değil, mezgit ve ton balığı gibi balıklarda, süt ve süt ürünleri ile bazı sebze-meyvelerde bulunuyor. ÇOcukların günde 90-120 mikrogram iyot almaları gerekiyor.

İyot Eksikliğinde beslenmenin önemi

Deniz suyunda, deniz canlılarında, bazı kaynak sularında ve az da olsa sebze ve meyvelerde bulunan iyot, vücuttaki büyüme ve gelişmeden beyin ve sinir gelişimine kadar sorumlu olan tiroid hormonunun yapımında rol oynuyor. Gıdalarla alınan iyot, hızlı bir şekilde bağırsaklardan emiliyor ve tiroid hormonu yapımında kullanılıyor. İyot, boynun ön tarafında yer alan kelebek şeklindeki tiroid bezi tarafından tiroid hormonlarına dönüştürülüyor.

Herkesin günlük alması gerekiyor. Bu miktar çocuklar için 90-120 mikrogram, yetişkinlerde 150 mikrogram olup, Hamile veya emziren kadınlarda 250 mikrograma kadar çıkabiliyor. İyotun doğrudan alınmıyor. Besinlerde farklı miktarlarda yer alıyor. Örneğin iki kase yoğurt, yarım çay kaşığı iyotlu Tuz ya da bir derin Su balığı 90-120 mikrogram iyot içerir.

Kandaki iyot miktarı nasıl saptanıyor?

İyotun kandaki miktarı Gün içinde çok değiştiği için, günlük iyot alımının yeterli olup olmadığı, 24 saatlik idrar atılımı ile ölçülüyor. Günlük iyot atılımının 150-300 mikrogram olması gerekiyor. 24 Saat idrar takibi zor olacağı için idrardaki iyot/kreatinin oranı da tanıda kullanılabilir.

İyot eksikliği tiroid eksikliğine yol açıyor

İyot yetersizliğinin önce bir tiroid bezi rahatsızlığı olan 'guatr'a, ilerleyen zamanlarda da Hipotiroidi'ye (tiroid eksikliği) neden olabilir. Vücut yeterli iyot alamayıp kandaki miktarı düşünce, hipofizden salgılanan TSH adlı uyarıcı Hormon miktarı artıyor.

Tiroid bezi ise, hem TSH'ın uyarıcı etkisi ile hem de tiroidde dolaşan kan miktarını artırıp daha fazla iyot yakalamak için büyümeye başlıyor. Tiroid bezinin bu büyümesiyle 'guatr' oluşuyor. Büyüyen tiroid bezi içinde de zamanla nodüller oluşmaya başlıyor ve tiroid hormonu yapımı azalıyor. Böylece Hipotiroidi ortaya çıkabiliyor.

İyottan zengin besinler, iyot içeren yiyecekler

Evrendeki en önemli iyot kaynağı denizler ve okyanuslar… İyot, denizlerden buharlaşıp yağmurla toprağa düşüyor. İyot içeriği zengin topraktan yetişen sebzelerde iyot miktarının daha yüksektir.

Ancak en yüksek iyot, balıklar ve istiridye, karides, ıstakoz ve deniz yosunları gibi diğer deniz canlılarında bulunuyor. Mezgit, ton balığı gibi derin, tuzlu su balıkları daha fazla iyot içeriyor.

İyot içeren sebzeler:Sebzelerden ıspanak, şalgam, pazı, kabak, Sarımsak ve kuru fasulyede iyot daha fazladır. Meyvelerden en fazla çilekte bulunuyor. Süt ve süt ürünleri de iyot kaynağı besinler arasında yer alıyor. Günlük iyot ihtiyacının yaklaşık yarısı bir kase yoğurt, yüzde 40'ı bir bardak süt, yüzde 20'si ise bir yumurtadan alınabiliyor.

Tiroid eksikliğinde yenmemesi gerekenler

 1. Balık
 2. istiridye
 3. karides
 4. ıstakoz
 5. deniz yosunları
 6. Mezgit
 7. ton balığı
 8. ıspanak
 9. şalgam
 10. pazı
 11. kabak
 12. sarımsak
 13. kuru fasulyede
 14. Süt
 15. süt ürünleri
 16. çilek

İyotu sadece tuzdan almak şart değil

Yaklaşık yarım çay kaşığı iyotlu tuzun günlük ihtiyacı karşılıyor. Ancak iyot eksikliği olmasın diye tuz alımını artırmak doğru olmaz. İyot ve tuz ihtiyacının diğer besinlerden karşılanması daha doğru olur.

Ayrıca pişirme ile besinlerdeki iyot oranı azaldığı için besinlerin taze tüketilmesi ve aşırı kaynatma ve kızartmadan uzak durulmasını öneriliyor. Yemeğe tuz atılacaksa, pişip soğuduktan sonra serpmenin daha doğrudur.

Karadeniz'de risk daha fazla

Ülkemizde iyot eksikliğine bağlı guatr, en çok Karadeniz bölgesinde görülüyor. Bu bölgedeki fazla yağışlar topraktaki iyotu uzaklaştırıyor.

iyot eksikliğinin yanı sıra bu bölgede guatrojen gıda tüketiminin fazla olmasının da guatr görülme ihtimalini artırıyor.

Lahana, karnabahar, brüksel lahanası, şalgam, turp gibi sebzeler tiroid bezinde iyot taşınmasını engelleyerek yalancı iyot eksikliği yapıyor.

İyot eksikliğine bağlı hipotiroidinin belirtileri:

 • Halsizlik, devamlı uyku hali
 • Dikkat dağınıklığı
 • Depresyon
 • Kilo alma
 • Ciltte kuruluk
 • Saç dökülmesi
 • Tırnakların kolay kırılması
 • Terlemede azalma
 • Üşüme
 • İştah azalması
 • Eklemlerde ağrı
 • Ellerde uyuşukluk hissi
 • Kas krampları
 • Guatr
 • Tansiyon düşüklüğü/yüksekliği
 • Çocuklarda boy kısalığı ve zeka geriliği
 • Kolesterol seviyesinde artış
 • Çocuk sahibi olamama, düşük yapma
 • Adet dönemlerinde düzensizlik
 • Özellikle gözaltları olmak üzere tüm vücutta şişlik, ödem
 • Bağışıklık sisteminin bozulması

Dr. Özlem Eroğlu KayacıkAcıbadem Taksim Hastanesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Источник: https://www.diyadinnet.com/saglik-276-iyot-eksikligini-gideren-yiyecekler-ve-iyot-eksikligine-bagli-hipotiroidinin-belirtileri

Tiroid Eksikliği Nelere Yol Açar?

İyot Yetersizliğinin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

Tiroid, vücudumuzun boyun kısmının ön tarafına yerleşmiş, boyundaki gırtlağın  altında ve ön kısmında bulunan ve hormon üreten organdır. Tiroid, ürettiği hormonları doğrudan kan dolaşımına salgılayan bezlerdendir. Tiroidi bir çok atardamar kan ile besler.

Tiroidin yapısı, jelatin şeklinde bir maddeyle dolu olup, çok kenarlı yapıları olan pek çok kesecikten oluşur. Tiroid, dar bir köprü şeklindeki birleşim yoluyla birbirine bağlayan iki lob’ dur. Birçok keseden oluşan bu loblar, Tiroid hormonunu üreterek kan dolaşımına salgılar. Anatomide görülen şekli U yada H harfine benzer. Uzaktan bakıldığında kelebek şeklindedir.

Tiroid salgısının asıl bileşeni yiyeceklerdeki iyottur.

Tiroid hormonunun görevlerinden en önemlisi, vücutta bulunan dokulardaki oksijeni hızlı kullanıp, metabolizmadaki oranı belirlemektir. Tiroid aşırı salgılandığında, metabolizma hızlanır, yetersiz olması durumunda metabolizma yavaşlar.

Tiroid Neden Gereklidir?

Tiroid hormonu çocuklarda büyüme ve gelişme anlamında oldukça önemlidir, çünkü tiroid hormonunun yetersizliği çocuklarda boy kısalığı ve zeka geriliğine sebep olur.

1. Guatr

Guatr terim olarak tiroid bezinin genişlemesidir. Guatrın kendisi genişleme olduğu için yutkunma sorunu oluşturur, ancak tiroidin ürettiği tiroksin miktarı yetersiz ise genişleme olur. Bu genişlemenin nedenlerinden birisi yiyeceklerdeki iyot eksikliğidir.

Bu tür guatr rahatsızlıklarında iyot takviyesiyle tedavi gerçekleşebilir.

Tiroid bezinde iki taraftada eşit olarak büyüme görülüyorsa bu Diffüz guatr adını alır. Eğer nodüller nedeniyle tiroid bezinde büyüme oluyorsa buda nodüler guatr adını alır.

Tiroid genişledikçe boyunda bulunan organlara yaptığı baskı sonucu oluşan: Boyunda özellikle boğaz kısmındaki şişlik, bu şişliğe bağlı olarak ta yutkunma zorluğu, ses tellerine yaptığı baskı sonucu, ses kısıklığı ve nefes almada zorluk ortaya çıkar.

2. Nodül oluşumu

Troid nodülü adı verilen yapı, troid bezinin içinde bulunan ancak çalışması troid dokusuna benzemeyen bir kitle olarak adlandırırlır. İyi huylu olmasına karşılık genelde kanser riski taşıyan yapılardır. Kendi başlarına hareket ettikleri için kontrol edilmediklerinden dolayı zehirli nodül adını alırlar.

3. İyot yetersizliğine bağlı tiroid hastalığı

İyot, tiroidin hormon üretmesi için kesin olarak gerekli bir bileşkedir. İyot yetersizliği uzun yıllar devam ettiğinde guatr, büyük bir nodül haline dönüşebilir. İyot eksikliği sınırı geçtiğinde hipertiroide yol açar. Çocuklarda ise iyot eksikliğine bağlı zihinsel bozukluklar görülür.

Bunların yanı sıra tiroid eksikliği başka hastalıklara da yol açar. Tiroit eksikliğine bağlı olan hastalıkların ilk dönemlerinde önemli belirtileri yoktur. Hastalığın ilerlediği dönemlerinde:

Hipertiroidi, Hipotiriodi, Graves Hastalığı, Hashimoto Hastalığı, Kretinizm, Tiroid Kanseri,  tiroid eksikliğinin sebep olduğu başlıca hastalık türleridir.

4. Hipertiriodi (Tiroid bezinin aşırı çalışması)

Hipertiriodi, tiroid dokusunun kan dolaşımına fazla miktarda tiroid hormonu salgılamasıyla ortaya çıkar.

Hipertiriodi belirtileri: Kişinin aşırı sinirli olması, iştah sorunu olmamasına karşın kilo alamaması ve kilo kaybı, sıcak havalara duyarlı olma, aşırı terleme, kalp çarpıntısı ( dinlenme sırasında bile yüksek olması), kısırlık, bağırsak sorunlarından özellikle ishal durumu. Bir diğer belirtide parmak ve dilde görülen titremelerdir. Tedavi edilmediği takdirde kalp ile alakalı, kriz, ritim bozukluğu daha da ilerleyen safhalarda ölüm ile sonuçlanan hastalıktır.

Hastaya teşhis konulabilmesi için özel laboratuvar yöntemleri yapılmaktadır.

Hipertiriodi tedavisi kişinin yaşıyla, sağlık durumu ve guatrın büyüklüğüne bağlı olarak tedavisi yapılır.

Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır, sonrasında tiroit bezinin hasta olan kısmı ya da kısımları cerrahi müdahele yoluyla alınır.

5. Hipotiriodi (Tiroid bezinin az çalışması)

Hipotiriodide kandaki tiroid hormon seviyesi düşer. Bu durumdaki hastanın gözlerinin altı, dudakları, parmak ve bacak derisi sişer ve kalınlaşır. Zihinsel işlevler zayıflar ve yavaşlar, kilo alımından ve çok fazla saç dökülmesinden hasta şikayetçidir.

Bebeklerde, hamilelik sırasında  tiroid bezinin gelişmemesi çocukta doğduktan sonra 6-7 ayda kendini gösterir. Boyun kısa ve olması gerekenden daha kalındır, karın bölgesi şiş ve kabarık, gözler birbirinden uzak, dişler geç çıkar ve çabuk çürür.

6. Graves Hastalığı (Göz fırlaması)

Graves hastalığı yaygın olarak ortaya çıkan, zehirli guatr olarak da bilinen bu hastalık vücudun kendi savunma sistemindeki tiroide saldırarak, iltihaba sebebiyet veren, hızla ilerlediği için de bakteri kaynaklı anlamında akut tiroid adını alır. Bu bakteriler tiroide kan ve lenf dolaşım yoluyla gelirler. Hastanın hızlı kalp atışı, lenf bezlerinde gözle görülür bir şişme ve ağrı, güçsüzlük belirtiler arasındadır.

Genel olarak gözlerde şişme, göz kapaklarının geri çekilmesi, göz kürelerinin dışarıya doğru çıkıntı yapması. Kısa zamanda tedavi edilmezse körlüğe neden olan hastalıktır. Kalıtsal olan bu hastalık kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür.

Hastanın tedavi seçenekleri mevcuttur. İlaç tedavisi daha şiddetli durumlarda da ameliyatla alınması ve radyoaktif iyodun ağız yoluyla alınması.

7. Hashimoto hastalığı

Hashimoto, tiroidin zamanla iltihaplanmasıdır, genelde yavaş ilerleyen nedeni bilinmeyen ve bağışıklık sistemindeki bozukluktan kaynaklanarak ortaya çıkan rahatsızlıktır.  Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte birtakım etkenlere bağlı olduğu bilinmektedir.

Bu etkenlerden genetik yapının yani kalıtsal olduğu saptanmıştır. Aile bireylerinde hashimoto hastalığı olan kişilerin test yaptırmaları bu anlamda erken teşhis için önem arz etmektedir. Bunun dışında hormonlar ve aşırı iyot tüketilmeside hastalığı tetiklemektedir.

Hashimoto hastalığının belirlenen tedavisi yoktur. Yinede hastalık yavaş ilerlediği ve yıllar boyunca ilerleme göstermediği durumlarda iyileşme söz konusudur.

8. Kretinizm hastalığı

Tiroid hormonu beynin gelişmesinde zorunlu olan hormondur. İyot tüketiminin yetersiz olduğu yerlerde yeni doğan bir bebeğin normal gelişimi için tiroid hormonu yeterince üretilmeyebilir. Bu duruma kretinizm adı verilir ve bebek zihinsel özürlü olacak, büyümesi engellenecektir. Yüz geniş, ağız ve dil büyüktür. Erken teşhis ve tedaviyle bu durum hastalık olmaktan çıkar.

9. Tiroid kanseri

Tiroid bezinin hücrelerndei kontrol edilemeyen bir çoğalma yaşandığında, bu çoğalma kitle oluşturmaya başlar, bu tip hastalar boyunlarında yavaş büyüyen ağrısız bir yumrudan şikayet ederler. Bu hastalar genellikle ileri yaşlarda olan kişilerdir. Yaşı genç olan kişilerde yavaş yavaş ilerlediği için ölüm ile sonuçlanmaz.

Tiroid bezindeki büyüme doktor tarafından muayene sırasında teşhis edilebildiği gibi kişi, kendisi tarafında da teşhis edebilir.

Tiroid kanseri tedavisinde hastalık evresine göre bir tedavi uygulanır.

Источник: https://evdesifa.com/tiroid-eksikligi-nelere-yol-acar/

İyot yetersizliği: çocuklarda ve yetişkinlerde görülen belirtiler

İyot Yetersizliğinin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

Bir kişide iyot yetersizliği varsa, semptomlarfarklı olabilir. Tüm vücut sistemlerinin normal işleyişi önemli mikro elementlere bağlıdır. İç organ eksikliği ile patolojik koşullar gelişmeye başlar. Hamilelik sırasında ihtiyacınız olan gıdada iyot içeriğini takip edin.

Mikroelementlarla vücut doyumunun önemi

İnsan vücudunun bir özelliğiEndokrin regülasyonun endokrin sistemin iki hormonu üzerindeki bağımlılığı: tiroksin ve triiodotironin. Bu bileşenler, iç organlarda regülasyonun tüm süreçlerini etkiler. Bozukluklar iyot yetersizliği oluştuğunda başlar. Bir mikrobesin eksikliğinin belirtileri, genel iyi olma halinin azaldığı bir dönemde gözlenir.

İyot aşağıdaki gibi sağlık etkiler:

 • normal kan basıncından sorumludur;
 • kandaki şekeri düzenler;
 • kalp atışının ritmini etkiler;
 • yağ hücrelerinin bölünmesine, vücudun geri çekilmesine yardımcı olur;
 • doku rejenerasyonunun yoğunluğunu arttırır;
 • hücre bölünmesine yardımcı olur.

Fakir ekoloji, yetersiz beslenme vestres yükleri bir megalopolis, bir kişi iyot eksikliği kazanır. Hastalık durumlarının belirtileri genellikle eser element eksikliğiyle ilişkili değildir ve alevlenmeleri tek bir organda tedavi etmekle meşguldür ve bu da halsizliğin nedenini ortadan kaldırmaz.

Böylece, sadece bir süre iltihap giderilir vevücut iyot yetersizliği yaşamaya devam eder ve semptomları bir sonraki güç düşüşünde ortaya çıkar. Dahası, vücutta önemli bir eser elementi eksikliğinin spesifik belirtilerinin ortaya çıkmasına ilişkin düzenliliklerin oluşturulması olanaksızdır. Tüm semptomlar yaygın hastalıklara benzemektedir.

Mikrobesin eksikliğinde sağlık anormallikleri

Kadınlarda iyot eksikliğinin belirtileri sıklıkla ortaya çıkarhamilelik sırasında. Zaten “ilginç” konumdaki kadınlar genellikle çok bitkinleşiyor ve gelecekteki bebeğin büyük miktarda vitamin ve minerallere ihtiyacı var.

Vücudun iyotlu doygunluğu ile, herhangi bir kişinin tanıyabileceği bazı belirtiler vardır:

 • Deri tipinde değişiklik. Ellerin kuruluğu artmıştır, yüz.
 • Saçlar donuk ve kırılgan hale gelir, yoğun bir kayıp oluşur.
 • Kadınlar, hızlı bir şekilde tişörtü üzerinde yorgun ve sinirlendiklerini fark eder.
 • Çiviler sağlıklı bir parlaklık kaybeder, kırılgan hale gelir.
 • Vücudun genel tonu azalır, bağışıklık çeker. Genellikle soğuk algınlığı var.
 • Zihinsel aktivite zorlaşır.
 • Kadınlar fiziksel eğitime rağmen kilo aldıklarını fark edebilirler.

Yeterince iyot olmadan, kadın bedeniBuna şiddetli tepki verir. İhlal edilmiş adet döngüsü, hamile olmaya çalışırken zorluklar olabilir. Şiddetli durumlarda, üreme sisteminde bir arıza oluşur, infertilite durumu alma riski artar.

Fetus için teh

Gebe kadınlarda iyot eksikliği belirtilerikritik durumlar. Doğmamış çocuğun sağlığı için önemli bir tehdit ortaya çıkar. İç organlar, beyin, sinir sistemi oluşumu için bir mikroelement gereklidir. Bebekler düşük ağırlıkta vücut yapısı patolojileri ile doğabilirler.

Belirtilerin doktorunuzla birlikte ortadan kaldırılması tavsiye edilir.kadınlarda iyot eksikliği. Fotoğraf, vücutta akut bir iyot eksikliğinin olabileceğini göstermektedir. Bir kişinin görünüşü gözlerimizin önünde değişiyor. Vücudun uzun süre desteksiz kalması durumunda, sağlık durumunun hızlı bir şekilde bozulma anı meydana gelir. Bu durum özellikle, düşüklerin oluşumuna kadar tehlidir.

Hamile kadınlar rahatsız edici koşullar yaşarlar: sabahları periyodik olarak şişmiş bacaklar, şişmiş göz kapakları. Vücuttaki su tutma, vücuttaki metabolik süreçlerin ihlaline bağlıdır.

Mikroelement, insanlığın güçlü bir yarısının sağlığını etkiler

Erkeklerde iyot eksikliği belirtileri görülür.geçmiş hareketlilik kaybı. Sağlığın görülebilir sapmaları olmayan bir rahatsızlık vardır. Cinsel aktivitede zayıflama vardır, ciddi vakalarda, genel olarak iyot eksikliği iktidarsızlığa neden olabilir. Birçok insan dengeli beslenmeyle ekstra kilo alır.

Sık soğuk algınlığı ve anemiiyot eksikliği. Aşırı kilo alımı idrar veya safra kesesinde taş oluşumuna yol açar. Erkek organizması, gıdalarda yararlı bir element içeriği arttırılmasını gerektirir. Erişkin dönemde endokrin sistemi bir defisitle başarısız olur, koruyucu bariyer enfeksiyonlardan önce zayıflar. Kronik hastalıklar kötüleşir, yaşam boyunca birikmeyi başardılar.

Çocuklarda element eksikliği nasıldır?

Çocuklarda en tehli iyot eksikliği, belirtilerikomplikasyon gelişiminin erken evrelerinde zaten tespit edilebilir. Çocuğun zihinsel aktivitesi ve aktivitesi büyük ölçüde azalır. Çevremizdeki dünyayı bilme süreci zordur. İyot eksikliğinin ciddi bir sonucu, oldukça uzun ve pahalı bir egzersiz olan kretinizmdir.

İyot eksikliği ne zaman kalıtsal olabilirHamile kadın, gözlemci doktorun tavsiyesini ihmal etti. Sigara içmek, vücuttaki önemli bir elementin konsantrasyonunu azaltmaya önemli katkı sağlar. Çocuğun aşağıdaki alanlarda sapmaları vardır:

 • Gelişimde fiziksel gecikme.
 • Psikolojik dengesizlik.
 • Zihinsel çalışmanın zorlukları.
 • Konuşma fonksiyonunun sapmaları.

Olası komplikasyonlar

Ergenlerde iyot eksikliği belirtileri belirtilir.Akranlarla kıyaslandığında bir çeşit zihinsel gerilik. Hızlı büyüyen organizma faydalı minerallerin rezervlerini süzer.

Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde dengeli beslenme ve besin takviyeleri gerekmektedir.

Bazı çocuklar iyot eksikliğinden bile bilinç kaybına uğrayabilir, bu yüzden vücudun durumu gözlenmeli ve periyodik testler yapılmalıdır.

İyot eksikliği yapıda değişikliklere neden olur.Tiroid bezi, genellikle sözde endemik guatr oluşturdu. Bu durum, boynun şişkin bir şekilde mühürlenmesiyle, bir tümöre benziyor. Vücudun işlevlerinin azaltılması hipotiroidizm olarak adlandırılır ve eğer çalışmasında bir sapma olursa ötiroidizm teşhisi konur.

Önemli bir eser elementin eksikliğini nasıl belirleyebilirim?

Bağımsız olarak bir test yapmakvücutta iyot içeriği bir çare ve pamuklu çubukla bir şişe gerektirecektir. Basit bir deney, komplikasyonlar mümkün olduğunda bir aşama oluşturmanıza izin verir. Olumlu sonuçlarla kliniği ziyaret etmeli ve bir uzman rehberliğinde kayıp sağlığı düzeltmeye başlamalıdır.

Bir pamuklu çubuk ön kolun çizimidir.veya üç şerit şeklinde kulakçık arkasında. İlk denemeyi kalınlaştırmak ve doyurmak için. Uzunluk yaklaşık 5 cm olabilir, ikincisi basınçsız tek dokunuşla gerçekleştirilir, saydam bir renk olduğu ortaya çıkar. Üçüncüsü, önceki iki arasındaki tonda görüntülenir. Ayrıca yatağa gitmeniz tavsiye edilir, prosedür yatmadan önce akşam yapılır.

Ertesi gün resmin durumu değerlendirilir. Yarı saydam şerit tamamen kaybolmalıdır. Bu gerçekleşmezse, vücuttaki iyot içeriği ile ilgili sonuçlar çıkarınız. Tüketimini azaltmak bile tavsiye edilir. şeritleme tam olmaması gövdesinin kritik durum hakkında, ilaç yardımı ile eser element acil yenileme ihtiyacı olan söz konusu.

Iki şerit daha büyük olduğu durumdaDoygunluk, vücutta iyot normal içeriği hakkında konuşmak. Kalın bir işaret varsa, önleme dengeli bir diyetle gerçekleştirilir. Tabletler ve vitaminler alınamaz, rasyonel ürünler seçmek yeterlidir. Bu bir beslenme uzmanı yapmaya yardımcı olacaktır.

Beslenmedeki boşluklar nasıl doldurulur?

İyot eksikliği belirtileri gelişirseBir organizma, bir tiroid bezi durumunun teşhisi için her şeyden önce endokrinologlara hitap etmek zorundadır. Bu bedenin işi, tüm iç süreçleri etkileyen, iyot ile vücudun doygunluğuna doğrudan bağlıdır. Kaybolan elemanları doldurmak için, gıda önleme yöntemlerini seçin.

İyot, ürünler açısından zengindir:

 • Pancar, patates.
 • Deniz lahana, maydanoz.
 • İyotlu tuz ve ekmek düzenli mağazalarda satılmaktadır.
 • Deniz balığı, midye, karides.
 • Süt ürünleri, yumurta, süzme peynir.
 • Kırmızı et
 • Bezelye, ıspanak, muz, siyah kuş üzümü.

Tüm bitkiler bir sebepten dolayı iyot içermezgübreler ile büyük toprak doygunluğu. Bir endokrinolog tarafından muayene edildikten sonra tıbbi tedavi yöntemlerine başvurulması önerilir. Tiroid ile ilgili problemleriniz varsa, birçok ilaç uygun olmayabilir ve hatta sağlığa zararlı olabilir.

Eser elementlerin eksikliğine neden olan nedir?

Stres zamanlarında vücut tarafından iyot tüketilirenfeksiyonlara saldıran durumlar. Bir kişinin aktif bir yaşam pozisyonu, vücutta önemli bir elemanın artan harcamalarına yol açar. Sindirim sistemi disfonksiyonu, yaralanmalardan sonra ağrılı koşullar da mineral içeriğini etkiler.

İyot, aşırı yemekten oruç döneminde azalır.ve trombüs oluşumu. Mineraller aşırı sıvı alımı ile yıkanır. Alkol vücudun susuz kalmasına yol açar, sigara içmek tiroit bezinin bozulmasına neden olur.

Doktorlar genellikle öğeyi doldurmak için ilaçlar reçete: iyot-varlık, yapı, iodonorm.

Aynı zamanda, hastaların bir diyet izlemeleri, kötü alışkanlıklardan vazgeçmeleri ve sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmeleri gerekmektedir.

Источник: https://tr.ilovevaquero.com/zdorove/125923-yododeficit-simptomy-u-detey-i-vzroslyh.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.