İyotlu Tuz ve Balık Tüketimi Tiroit Hastalıklarını Önlüyor

Balık ve iyotlu tuz tiroid hastalıklarını önlüyor!

İyotlu Tuz ve Balık Tüketimi Tiroit Hastalıklarını Önlüyor

 • Beslenme
 • Sağlık
 • Sayılar
 • Sayı: 153

PaylaşPinterestWhatsAppLinkedin Balık ve iyotlu tuz tiroid hastalıklarını önlüyor!

İç Anadolu Bölgesi başta olmak üzere dağlık kesimlerde yaygın olarak görülen iyot yetersizliğinin neden olduğu hastalıklar arasında guatr, zehirli guatr, hipotiroidi ve tiroid kanseri yer alabiliyor.

İyot eksikliği ilk sinyali guatr ile veriyor!

İyot, başta tiroid hormonları içinde yer alan ve bu hormonlar aracılığı ile hemen hemen tüm hücrelerimizde önemli görevleri olan bir elementtir. Vücut iyot üretemediği için bunun gıdalardan alınması gereklidir.

Gıdalarla alınan iyot, T3 ve T4 tiroid hormonlarının yapısına girer. Ortamda iyot azaldıkça T4 azalır ve beden öncelikle T3’e yönelerek tasarruf yapar. Bu durumda T3’ü kullanarak hormon üretir. T3’te de azalma başlayınca bazı zorlanmalar yaşanır. Bir süre sonra tiroid bezi ortamdaki bütün iyotları yakalayabilmek için büyümeye başlar ve bunun sonuncunda da guatr gelişir.

Güçsüzlük ve zihin tembelliği yapabilir

İyot eksikliği durumunda tiroid bezi çalışmaya devam eder ancak yetersizlik nedeniyle eninde sonunda hipotiroidi gelişir. Bazen iyot eksikliği olmadan da hipotiroidi olabilir.

Hipotiroidi; saç dökülmesi, cilt kuruluğu, yüzde şişkinlik, kaslarda gevşeklik, güçsüzlük, kilo artışı, kadınlarda adet bozuklukları ve zihinsel tembellik gibi şikayetlere yol açan ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık tablosudur. İyot eksikliği veya hipotiroidi gibi nedenlerle ilaç kullanımının gerekip gerekmediği ise mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor önerisi olmadan asla iyot veya guatr ilacı kullanılmamalıdır.

Tiroid kanseri riskine dikkat!

Guatr, tiroid bezinin büyümesi anlamına gelmektedir. İç guatr görünmeyen, dış guatr ise görünür olandır. Düzenli bir büyüme olabileceği gibi nodüller şeklinde de büyüme olabilir.

Bu durumda nodül takibi yapılmalıdır çünkü iyot eksikliği bu nodüllerin gelişimini kolaylaştıracaktır. İyot eksikliği zemininde nodüler guatr olma ihtimali artar. Bu nodüllerin yaklaşık yüzde 10’u kanser riski taşır.

Böyle bir durumdan şüphe ediliyorsa nodüle biyopsi yapılmalı ve yakın takip edilmelidir.

Zehirli guatr kalp yetmezliğine kadar ilerleyebilir

Boyun bölgesindeki şişlikler yani nodüller zaman içinde kontrol dışına çıkabilir. Vücudun tiroid hormonu dengesini yok sayar ve kendi kendine çalışır. Böyle olursa zehirli guatr tablosu ortaya çıkar. Zehirli guatr tablosu bir tek nodülün sistem kontrolünün dışına çıkmasıyla gelişebileceği gibi birden fazla nodülün ya da bütün nodüllerin kontrol dışına çıkmasıyla da olabilir.

Zehirli guatr gelişimi yaş gruplarına göre farklılık gösterir. Genç yaş grubunda sıklıkla hiçbir müdahale yapılmadan nodül takip edilir. Ancak ileri yaş grubunda ağır kalp yetmezliğine neden olabileceği için mutlaka yakın takip edilmeli, gerekirse ilaç ya da radyoaktif ilaç tedavisine başlamalıdır.

Nefes almayı güçleştirebilir

Nodüllü ya da nodülsüz büyük guatr birtakım riskler taşımaktadır. Öncelikle bulunduğu yer boynun önüdür ve soluk borusuna baskı yaparak nefes almayı zorlaştırır.

Gerekli testler yapıldıktan sonra hastanın yaşam fonksiyonları olumsuz yönde etkileniyorsa o nodülün çıkarılması gereklidir. Kozmetik açıdan da hastalara rahatsızlık verebilmektedir.

Böyle bir durumda da hastanın isteğiyle nodüller çıkarılabilmektedir.

Hamilelikte iyot alımı, hem anne hem bebek için önemli

Gebelik döneminde hem anne adayı hem de bebeğe tiroid hormonu gereklidir. Bu nedenle anne adayının gebelik döneminde tiroid bezinde büyüme görülür ve bu normal kabul edilir. Bebek ilk 3 ay kendi tiroid bezi olmadığı için annenin tiroid hormonunu kullanır. tiroid hormonları bebeğin beyin ve sinir gelişiminin tamamlanmasında önemlidir.

Anne adayının tiroid değerlerinin düşük olması durumunda bebek risk altına girer, zeka geriliği ve bazı yapısal bozukluklar ile dünyaya gelebilir. Özellikle geçmiş yıllara bakıldığında tanı konulamadığı ve iyot takviyesi yapılmadığı için dünyaya gelen özürlü çocuk sayısı oldukça fazlaydı.

Ancak günümüzde yeni doğan bebekler taranmakta ve topuk kanı ile hemen teşhis konulabilmektedir. tiroid hormonu kaynaklı hastalıkların tedavi edilebilir olduğu ve erken teşhisin burada büyük önem taşıdığı asla unutulmamalıdır.

İyotlu tuz tüketimine dikkat edin

İyot yetersizliği kaynaklı hastalıkların önlenmesinde beslenme önemli rol oynar. Öncelikle sofralarda bulundurulan tuz mutlaka iyotlu olmalıdır.

Ülkemizde resmi olarak üretilen tuzlarda iyot bulunmaktadır. Doktor aksini belirtmediği sürece iyotlu tuz tüketiminde bir sakınca yoktur. Ancak iyot uçucu bir moleküldür.

Bu nedenle tüketim ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir.

Tuz ağzı açık bir şekilde muhafaza edilirse o tuzun hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle mavi, korunaklı paketlerde sunulan iyotlu tuz, paketinde tutulmalı ve ihtiyaç dahilinde ağzı açılıp kullanılmalıdır. Yemek pişirirken ise pişirme işlemi tamamlandıktan sonra tuz ilave edilmelidir. Aksi takdirde iyot buharlaşıp yok olacaktır.

Düzenli olarak balık yenilmeli

İyot yetersizliği hastalıklarının yaygın olarak görüldüğü bölge İç Anadolu, Trakya ve Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimleri özetle denizden uzak bölgelerdir. Hastaneye başvuran hastalarda ciddi oranda T3 ve T4 eksiklikleri saptanmaktadır. Bu eksikliklerin önemli bir kısmı yanlış tuz kullanımından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca iyot eksikliğini önlemede deniz ürünleri de önemlidir. Balık tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Deniz ürünlerine ek olarak kırmızı et ve kümes hayvanlarının göğüs eti ile ceviz başta olmak üzere kuru yemiş ve tahıllar, süt ve süt ürünleri, yumurta, çilek, muz iyot bakımından zengindir.

Tuz tüketimi ne kadar olmalı? Önerilen gram nedir?

 • ETİKETLER:
 • balık
 • sağlık
 • tiroid
 • tiroid bezi
 • tuz
 • vitamin

PaylaşPinterestWhatsAppLinkedin Editor[indigodergisi.com]İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 2005 yılından beri yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışır. İletişim: [email protected]

Источник: https://readtiger.com/https/indigodergisi.com/2018/06/balik-iyotlu-tuz-tiroid-iyot-eksikligi/

Tiroit hastalığını önlemek için

İyotlu Tuz ve Balık Tüketimi Tiroit Hastalıklarını Önlüyor

İyot yetersizliği, tiroit hormonunun çalışmasını negatif yönde etkileyerek ciddi hastalıkların kapısını aralıyor.

İç Anadolu Bölgesi başta olmak suretiyle dağlık kesimlerde yaygın olarak görülen iyot yetersizliğinin niçin olduğu hastalıklar içinde guatr, zehirli guatr, hipotiroidi ve tiroit kanseri yer alabiliyor.

Gebelikte ortaya çıkması durumunda ise hem anne talibi hem de bebek için büyük risk oluşturuyor. Memorial Şişli ve Bahçelievler Hastaneleri Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kısmı’nden Prof. Dr.

Ayşe Çıkım Sertkaya, “1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası” öncesinde önerilerde bulunmuş oldu.

İyot yetersizliği guatr ile belli oluyor

İyot, başta tiroit hormonları içinde yer edinen ve bu hormonlar aracılığı ile neredeyse tüm hücrelerimizde mühim görevleri olan bir elementtir. Gıdalarla alınan iyot, T3 ve T4 tiroit hormonlarının yapısına girer.

Ortamda iyot azaldıkça T4 azalır ve gövde ilk olarak T3’e önem vererek tutum yapar. Bu durumda T3’ü kullanarak hormon üretir. T3’te de azalma başlayınca bazı zorlanmalar yaşanır.

Bir süre sonrasında tiroit bezi ortamdaki tüm iyotları yakalayabilmek için büyümeye adım atar ve bunun sonuncunda da guatr gelişir.

Güçsüzlük ve zihin tembelliği yapabilir

İyot eksikliği durumunda tiroit bezi çalışmaya devam eder sadece yetersizlik sebebiyle eninde sonunda hipotiroidi gelişir. Kimi zaman iyot eksikliği olmadan da hipotiroidi olabilir.

Hipotiroidi; saç dökülmesi, cilt kuruluğu, yüzde şişkinlik, kaslarda gevşeklik, güçsüzlük, kilo artışı, hanımlarda tane bozuklukları ve zihinsel tembellik benzer biçimde şikayetlere neden olan ve tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalık tablosudur.

İyot eksikliği yada hipotiroidi benzer biçimde nedenlerle ilaç kullanımının gerekip gerekmediği ise ne olursa olsun doktora danışılmalıdır. Hekim önerisi olmadan asla iyot yada guatr ilacı kullanılmamalıdır.

Tiroit kanseri riskine dikkat

Guatr, tiroit bezinin büyümesi anlamına gelmektedir. İç guatr görünmeyen, dış guatr ise görünür olandır. Tertipli bir gelişme olabileceği benzer biçimde nodüller şeklinde de gelişme olabilir.

Bu durumda nodül takip edeni yapılmalıdır zira iyot eksikliği bu nodüllerin gelişimini kolaylaştıracaktır. İyot eksikliği zemininde nodüler guatr olma ihtimali artar. Bu nodüllerin ortalama yüzde 10’u kanser riski taşır.

Bu şekilde bir durumdan kuşku ediliyorsa nodüle biyopsi yapılmalı ve yakın takip edilmelidir.

Zehirli guatr kalp yetmezliğine niçin olur

Boyun bölgesindeki şişlikler doğrusu nodüller süre içinde denetim dışına çıkabilir. Vücudun tiroit hormonu dengesini yok sayar ve kendi kendine çalışır. Bu şekilde olursa zehirli guatr tablosu ortaya çıkar.

Zehirli guatr tablosu bir tek nodülün sistem kontrolünün dışına çıkmasıyla gelişebileceği benzer biçimde birden fazla nodülün ya da tüm nodüllerin denetim dışına çıkmasıyla da olabilir. Zehirli guatr gelişimi yaş gruplarına gore farklılık gösterir. Genç yaş grubunda çoğunlukla hiçbir müdahale yapılmadan nodül takip edilir.

Sadece ileri yaş grubunda ağır kalp yetmezliğine niçin olabileceği için ne olursa olsun yakın takip edilmeli, gerekirse ilaç ya da radyoaktif ilaç tedavisine başlamalıdır.

Nefes almak zorlaşır

Nodüllü ya da nodülsüz büyük guatr bazı riskler taşımaktadır. Ilk olarak bulunmuş olduğu yer boynun önüdür ve nefes borusuna baskı yaparak nefes almayı zorlaştırır.

Lüzumlu testler yapıldıktan sonrasında hastanın yaşam fonksiyonları negatif yönde etkileniyorsa o nodülün çıkarılması gereklidir. Kozmetik açıdan da hastalara hastalık verebilmektedir.

Bu şekilde bir durumda da hastanın isteğiyle nodüller çıkarılabilmektedir.

Gebelikte anne ve bebek için “iyot” mühim

Gebelik döneminde hem anne talibi hem de bebeğe tiroit hormonu gereklidir. Bundan dolayı anne adayının gebelik döneminde tiroit bezinde gelişme görülür ve bu düzgüsel kabul edilir. Bebek ilk 3 ay kendi tiroit bezi olmadığı için annenin tiroit hormonunu kullanır.

Tiroit hormonları bebeğin beyin ve sinir gelişiminin tamamlanmasında önemlidir. Anne adayının tiroit değerlerinin düşük olması durumunda bebek risk altına girer, zeka geriliği ve bazı yapısal bozukluklar ile dünyaya gelebilir.

Bilhassa geçmiş yıllara bakıldığında tanı konulamadığı ve iyot takviyesi yapılmadığı için dünyaya gelen özürlü çocuk sayısı oldukça fazlaydı. Sadece günümüzde yeni doğan bebekler taranmakta ve topuk kanı ile derhal teşhis konulabilmektedir.

Tiroit hormonu kaynaklı hastalıkların tedavi edilebilir olduğu ve erken teşhisin burada büyük ehemmiyet taşımış olduğu asla unutulmamalıdır.

İyotlu tuz tüketimine dikkat edin

İyot yetersizliği kaynaklı hastalıkların önlenmesinde beslenme mühim rol oynar. Ilk olarak sofralarda bulundurulan tuz ne olursa olsun iyotlu olmalıdır. Devletimizde resmi olarak üretilen tuzlarda iyot bulunmaktadır. Hekim aksini belirtmediği sürece bu tuzların tüketiminde bir sakınca yoktur. Sadece iyot uçucu bir moleküldür.

Bundan dolayı tüketim ve gizleme koşullarına dikkat edilmelidir. Tuz ağzı açık bir halde muhafaza edilirse o tuzun hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bundan dolayı mavi, korunaklı paketlerde sunulan iyotlu tuz, paketinde tutulmalı ve gerekseme dahilinde ağzı açılıp kullanılmalıdır. Yiyecek pişirirken ise pişirme işlemi tamamlandıktan sonrasında tuz ilave edilmelidir.

Aksi takdirde iyot buharlaşıp yok olacaktır.

Tertipli olarak balık yenilmeli

İyot yetersizliği hastalıklarının yaygın olarak görüldüğü bölge İç Anadolu, Trakya ve Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimleri özetle denizden uzak bölgelerdir. Hastaneye başvuran hastalarda ciddi oranda T3 ve T4 eksiklikleri saptanmaktadır.

Bu eksikliklerin mühim bir kısmı yanlış tuz kullanımından meydana gelmektedir. Ek olarak iyot eksikliğini önlemede deniz ürünleri de önemlidir. Balık tüketimi ne olursa olsun artırılmalıdır.

Deniz ürünlerine ek olarak kırmızı et ve kümes hayvanlarının göğüs eti ile ceviz başta olmak suretiyle kuru yemiş ve tahıllar, süt ve süt ürünleri, yumurta, çilek, muz iyot bakımından zengindir.

İlgili

Источник: https://www.f95h.com/tiroit-hastaligini-onlemek-icin-balik-ve-iyotlu-tuz/

Iyotlu Tuz Ve Balık Tüketimi Tiroit Hastalıklarını Önlüyor

İyotlu Tuz ve Balık Tüketimi Tiroit Hastalıklarını Önlüyor
Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İyot yetersizliği, tiroit hormonunun çalışmasını olumsuz etkileyen etkilenme ciddi hastalıkların kapısını aralıyor.

Dağlık kesimler, dağlık bölgeler, dağlık bölgeler, guatr, hipotiroidi ve tiroit kanseri yer almaktadır. Gebelikte çıkma izni de hem anne adayı hem de bebek için büyük risk oluşturuyor.

Ayşe Çıkım Sertkaya, “1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası” adlı eserindeyse

İyot yetersizliği ilk ortamda guatr ile veriyor

İyot, Tiroit hormonları içerisinde yer alan ve bu hormonlar ile birlikte hemen hemen tüm hücrelerimizde büyüklüğü olan bir elementtir. Vücut iyot üretemediği için bunun gıdalardan alınması. Gıdalarla ilgili iyot, T3 ve T4 tiroit hormonlarının yapısına girer.

T4'leri tercih ettiğinizde T3'e yönelerek tasarruf yaparsınız. Bu durumda T3’ü olan hormonlanır. T3’te de basınç hakkında zorbalıklar yaşanır. Bir süre sonra tiroit bezi ortamdaki bütün iyotları yakalayabilmek için büyüme ve onu sonuncunda da guatr gelişir.

Güçsüzlük ve zihin tembelliği yapılmıştır.

Güçsüzlük ve zihin tembelliği yapmak. Bazen iyot eksikliği olan da hipotiroidi olabilir. Hipotiroidi; saç dökülmesi, cilt kuruluğu, yüzde şişkinlik, kaslarda gevşeklik, güçsüzlük, kilolar, kilolar, saçılma ve hastalıklar gibi hastalıklara yol açar. İyot eksikliği veya hipotiroidi gibi nedenlerle ilaç gereklidir. []

Tiroit kanseri riskine dikkat!

Guatr, tiroit bezinin büyümesi gerekiyor. İç guatr görünmeyen, dış guatr ise görünür olandır. Düzenli bir büyüme söz konusu nodüller şeklinde de büyüme olabilir.

Bu nodül takibi yapılmalıdır bu nodüllerin gelişimini kolaylaştıracaktır. İyot eksikliği zemininde nodüler guatr olması gereken artar. Bu nodüllerin yaklaşık yüzde 10’u risk taşır.

Böyle bir durumdan şüphe ediliyorsa nodüle biyopsi yapılmalı ve yakın takip edilmelidir.

Boyundaki şişlikler yani nodüller zaman içinde kontrol dışına çıkabilir. Vücudun tiroit hormonu dengesini yok sayar ve kendi kendine çalışır. Böyle olursa zehirli guatr tablosu ortaya çıktı.

Zehirli guatr tablosu bir tek nodülün sistem kontrolünün dışına çıkmasıyla gelişebileceği gibi pek fazla nodülün ya da bütün nodüllerin kontrol dışına çıkmasıyla da olabilir.

Zehirli guatr ortaklığı yaş gruplarına göre anlamlı. Nodül takip edilemez.

Gearbest Gearbest Türkiye Pazarına Xiaomi Redmi S2 İle Giriyor

GearBest Hakkında

Источник: https://newsbeezer.com/turkey/iyotlu-tuz-ve-balik-tuketimi-tiroit-hastaliklarini-onluyor/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.