Jet-Lag Ve Araç Tutması Nasıl Önlenir?

Jet Lag nedir? Jet Lag neden olur?

Jet-Lag Ve Araç Tutması Nasıl Önlenir?

Biyolojik saat yada vücut saati senkronize olamayınca, genelde uzun uçuşlarda bizi bekleyen sinir bozucu Jet lag hakkında sıkça sorulan soruların cevabını aradık. Jet Lag nedir? Neden jet lag oluruz? Jet lag nasıl anlaşılır? Jet lag belirtileri nelerdir? Jet lag nasıl tedavi edilir? Jet lag demans hastalarına faydalı mı?

Jet Lag nedir? Neden jet lag oluruz?

Zaman dilimi değişikliği sendromu veya zaman uyumsuzluğu olarak da bilinen Jet gecikmesi, insanlar zaman dilimi boyunca hızlı bir şekilde seyahat ettiklerinde veya örneğin uydurma çalışmaları nedeniyle uykuları bozulduğunda meydana gelir.

Vücudun sirkadiyen ritimlerinde, aynı zamanda vücut saati olarak da bilinen bir bozulmadan kaynaklanan fizyolojik bir durumdur. Sirkadiyen ritim bozukluğu olarak görülür.

Belirtilere göre, doğuya doğru giderken batıya göre gitmekten daha şiddetli jet lag olma eğilimi vardır.

Jet Lag nedenini anlamak için biyolojik saat yada sirkadiyen ritmi bilmemiz gerekir.

Sirkadiyen ritim veya vücut saati, vücudumuzun biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal süreçlerinde 24 saatlik döngüdür. Uyku, uyanma, yemek yeme ve vücut ısısının düzenlenmesi gibi günlük aktiviteleri düzenlerler.

Jet Lag , beyindeki iki ayrı, ancak bağlantılı nöron grubundaki bir bozulmayı içeriyor gibi görünmektedir . Bu nöronlar suprachiasmatic nucleus (SCN) adı verilen bir yapının parçasıdır. SCN, beynin tabanındaki hipotalamusun altında bulunur.

Bu nöron gruplarından biri derin uyku ve fiziksel yorgunluğun etkileri ile ilişkilidir . Diğer grup, hızlı göz hareketi ( REM ) uyku rüya durumunu kontrol eder .

REM uykusunda yer alan nöron grubu, yeni döngüye uyum sağlamayı zorlaştırır ve iki grup senkronize olmaz.

Vücut saati senkronize olamayınca ne olur?

Vücut saati dahili bir zaman tutma sistemi tarafından sürülür, ancak gece ve gündüzün aydınlık-karanlık döngüsü gibi dış çevresel faktörlerden etkilenir.

Karoseri saati senkronizasyondan çıktığında ve sıfırlanması gerektiğinde, jet lag oluşur.

Farklı zaman dilimleri arasında seyahat etmek ve alışkın olduğumuz ritimlerden farklı olan gün ışığı ve karanlık döngülerinden geçmek, vücut saatimizin senkronizasyondan çıkmasına neden olabilir. Diğer nedenler vardiyalı çalışma ve bazı uyku bozukluklarıdır.

Jet lag uyku ve uyanma ile yeme ve çalışma modellerini etkiler.

Hormon düzenleme, vücut saati senkronizasyonunun anahtarıdır. Jet lag olduğunda, hormon seviyeleri çevre ile senkronize olmaz. Vücut sıcaklığı da vücut saatine göre değişir.

Jet lag, tüm bu faktörler yeni ortama düzgün şekilde cevap verene kadar devam edecektir.

Jet lag nasıl anlaşılır? Jet lag belirtileri nelerdir? Jet lag nasıl tedavi edilir?

Jet lag belirtileri kişilere göre değişir. Fakat hepsinde görülen Uyku problemleri, jet lag için ortak bir sorundur.

 • Uyku bozuklukları, uykusuzluk, uyuşukluk ve halsizlik,
 • Devamlı baş ağrısı,
 • Sinirlilik, karışıklık ve odaklanma zorluğu,
 • Hafif depresyon,
 • İştah kaybı,
 • Baş dönmesi, huzursuzluk hissi,
 • İshal veya kabızlık gibi mide-bağırsak bozuklukları.

Şu anda jet lag için tedavi yoktur, ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir .

Fiziksel olarak form tutan, uyku süresine dikkat eden, sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerin, daha az formda olan birinden daha az ve daha az şiddetli jet lag semptomları olduğu görülmektedir.

Akciğer hastalığı, kalp hastalığı veya diyabet gibi sorunu olan kişilerin  uzun mesafeli bir yolculuk yapmadan önce doktor izni almalılar.

Jet lag önlemek için neler yapılmalı?

Uçmadan önce;

 • Yerel saatin başlarında gelen uçuşları seçerek akşam saat 10.00 civarında uyumayı hedefleyebilirsiniz.
 • Doğuya doğru uzun bir uçuş için hazırlık yaparak, birkaç gün önce erken kalkıp yatağa girerek ve batıya doğru bir uçuş için kalkıp sonra yatağa girerek alıştırma yapmak,
 • Uçağa bindiğiniz anda saatinizi hedef saat dilimine getirerek egzersizleri yaparak , koridorda yürürken, uzatarak ve yürüyerek uçuş boyunca aktif kalmak
 • Bir göz maskesi ve kulak tıkacı kullanmak ve stratejik uyku için amaçlamaktadır. Hedef noktanızda gece olduğunda uyumaya çalışın ve uykusuzluğu azaltmak için diğer zamanlarda 20 dakika boyunca uyuyun.
 • Uçuş sırasında bol su içmek ve dehidrasyonu en aza indirmek için alkol ve kafeinden kaçınmak

İndikten sonra;

 • Ağır öğünlerden veya zorlayıcı egzersizlerden kaçının.
 • Açık havada, tercihen güneş ışığında zaman geçirin.
 • Hedef saat dilimi için “normal” bir saatte uyuyun.
 • Bir insan ne kadar erken yerel takvime adapte olursa, vücut o kadar erken yeni ortama adapte olur.
 • Düzenli olarak iş için seyahat eden kişiler vardıkları terde de düzenli egzersiz yapmaları gerekmekte.

İlgili link: Biyolojik saat nedir? Vücut saati nedir? Biyolojik saat nasıl çalışır?

Jet lag demans hastalarına faydalı mı?

Jet Lag’ın sağlık üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili çok sayıda araştırma var. Peki bedenin biyolojik saatiyle, yolculuk edilen yerin saatin uyuşmamasına bağlı olarak bedenin bocalaması olan Jet Lag’in herhangi bir faydası olabilir miydi?

Ravi Allada evet diyor. Allada’nın yaptığı araştırmaya göre demans hastaları için Jet Lag tedavi edici bile olabilir.

Mantığa aykırı gelse de biraz stres iyi gelebiliyor diyor Northwestern Üniversitesi nörobiyologu. Allada’nın söz ettiği stres faktörü günün yapay olarak 24 saatten 20 saate düşmesi anlamına geliyor.

Nörodejeneratif hastalıklar ve biyolojik saat arasında bir bağlantının olduğu aslında uzun bir süredir biliniyor. Bazı demans hastaları uyumakta zorlanırken diğerleri çok fazla uyuyorlar. Bazılarında ise uyurgezerlik gelişir.

Tüm bu sorunlar beyinde bazı şeylerin doğru gitmediğinin bir işaretidir aslında. Peki bunları hastalığın bir nedeni mi yoksa hastalığı sebep olan faktörler mi?

Bu bağlantıyı çözmek isteyen Allada, Chorea Huntington hastalığına sahip sineklerle deneyler yapmış.

Bu kalıtsal hastalık insanlarda sinir hücrelerinin ölmesine neden olarak, ilerleyen bir demansın gelişmesine ve ortalama olarak on beş yıl sonra da ölüme götürmektedir.

Hastalığın herhangi bir tedavisi de yok. Mutasyonla demans hastası yapılan sinekler, kısaltılmış gece-gündüz ritminin etkisinde bırakınca durumlarının kötüleşeceğini düşünmüş. Ama tam aksi yönde bir sonuç elde etmiş Allada.

Sineklerdeki semptomlar iyileştiği gibi daha az sinir hücresi ölmüş. Ayrıca Chorea Huntington hastalığında beyinde biriken zararlı proteinler azalmış.

Allada daha sonra Hop-protein olarak bilinen ve bir iç saat ayarlayıcısı olan proteini engellediğinde benzer bir sonuca ulaşmış.

Söz konusu protein her şeyden önce diğer proteinlerin düzgün katlanmasından sorumludur. Yani aslında son derece önemli bir görevi var. Hasta sineklere bu engelleme buna rağmen iyi gelmiş ve semptomların düzeldiği görülmüş.

Bununla birlikte stresin hasta sinekleri niçin iyi geldiği henüz kesin olarak bilinmiyor. Jet Lag’in gerçekten de tedavi edici bir etkisinin bulunup bulunmadığını öğrenmek isteyen Allada, bundan sonraki araştırmasında Alzheimer hastası sineklerle deneyler yapacak.

Ayrıca bakınız

 • Demans (Bunama) ve Alzheimer arasındaki fark nedir?

Источник: https://www.gelgez.net/jet-lag-nedir/

Jet lag: Ne ve nasıl yenilir

Jet-Lag Ve Araç Tutması Nasıl Önlenir?

Zaman dilimi değişikliği sendromu veya desinchronozis olarak da bilinen jet lag, insanlar zaman dilimleri arasında hızla ilerlediklerinde veya uykuları bozulduğunda, örneğin vardiyalı çalışma nedeniyle meydana gelir.

Vücut saati olarak da bilinen vücudun sirkadiyen ritmindeki bozulmadan kaynaklanan fizyolojik bir durumdur. Bir sirkadiyen ritim bozukluğu olarak görülür.

Batıya göre doğuya doğru giderken semptomlar daha şiddetli olma eğilimindedir.

Jet gecikmesi hakkında hızlı gerçekler

 • Jet gecikmesi baş ağrılarına, uykusuzluğa ve sinirliliğe neden olabilir.
 • Sirkadyen ritimler uyku ve diğer vücut fonksiyonlarını düzenler.
 • Sirkadiyen ritimler seyahat nedeniyle önemli ölçüde üzüldüğünde, buna jet gecikmesi denir.
 • Semptomları azaltmanın yolları arasında uyku düzeninizi değiştirmek, alkol ve kafein almaktan kaçınmak ve varışta yeterli güneş ışığı almanız sayılabilir.

Jet lag nedir?

Uyku-uyanıklık örüntüleri bozulduğunda jet lag oluşabilir. Bir kişi uykulu, yorgun, huzursuz, uyuşuk ve biraz şaşırmış hissedebilir.

Zaman dilimleri arasında seyahat etmekten veya vardiyalı çalışmadan kaynaklanabilir.

Bir insanın kısa bir sürede ne kadar fazla zaman dilimi geçerse, belirtilerin daha şiddetli olması muhtemeldir.

Jet gecikmesi, aktivitede bir bozulma ve beynin iki parçasının beyin hücrelerindeki senkronizasyon eksikliğiyle ilgilidir.

Yaşı daha büyük olan bir kişi, semptomlarının normalde daha şiddetli olması ve vücut saatlerinin senkronize olması için daha uzun sürecek.

Çocukların genellikle hafif belirtileri vardır ve daha hızlı iyileşirler.

Nedenler

Jet gecikmesini anlamak için sirkadiyen ritimleri bilmeliyiz.

Sirkadiyen ritimler nelerdir?

Circadian ritimleri veya vücut saati, vücudumuzun biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal süreçlerinde 24 saatlik döngüdür. Uyku, uyanma, yeme ve vücut ısısı düzenlemeleri gibi günlük aktiviteleri düzenlerler.

Vücut saati ve beyin

Jet lag, beyinde iki ayrı ancak bağlantılı nöron grubundaki bozulmayı içerir. Bu nöronlar suprakiazmatik nükleus (SCN) olarak adlandırılan bir yapının parçasıdır. SCN, beynin tabanında hipotalamusun altında yer alır.

Bu nöron gruplarından biri derin uyku ve fiziksel yorgunluğun etkileri ile ilişkilidir. Diğer grup hızlı göz hareketi (REM) uyku rüya durumunu kontrol eder.

REM uykusuna katılan nöronlar grubu, yeni döngüye uyum sağlamanın zorlaştığını ve iki grubun eşitlenmediğini görmektedir.

Vücut saatini senkronizasyondan ayıran nedir?

Vücut saati, dahili bir zaman tutma sistemi tarafından yönlendirilir, ancak gece ve gündüzün aydınlık-karanlık döngüsü gibi dış çevresel faktörlerden etkilenir.

Vücut saati senkronizasyondan çıktığında ve sıfırlanması gerektiğinde, jet gecikme sonuçları oluşur.

Farklı saat dilimlerinde seyahat etmek ve gün ışığından ve karanlıktan geçmek için kullandığımız ritmlerden farklı olarak, vücudumuzun saatinin senkronizasyondan çıkmasına neden olabiliriz. Diğer nedenler vardiyalı çalışma ve bazı uyku bozukluklarını içerir.

Jet gecikmesi uyku ve uyanma ile yeme ve çalışma biçimlerini etkiler.

Hormon düzenlemesi, vücut saati senkronizasyonu için anahtardır. Jet gecikmesi olduğunda, hormon seviyeleri çevre ile senkronize olur. Vücut ısısı da vücut saatine göre değişir.

Jet lag, tüm bu faktörler yeni ortama uygun şekilde yanıt verene kadar devam edecektir.

Batıdan doğuya gitmek neden daha zor?

Doğuya doğru giderken, belirtiler daha şiddetli hisseder, çünkü vücutlarımızın iyileşmesi için daha az zamanları vardır. Batıya yolculuk yapmak günlerimize saatler katarken, doğuya doğru seyahat etmek onları azaltmaktadır. Bu, vücudumuzun doğuya uçarken sirkadiyen ritimle uyum sağlamak ve uyum sağlamak için daha az zamana sahip olduğu anlamına gelir.

Kuzeyden güneye veya güneyden kuzeye seyahat etmek mevsimler farklı olduğundan ek sorunlara neden olabilir.

Bununla birlikte, jet lag oluşması için, doğu-batı veya batı-doğu hareketi olmalıdır. Şili’deki Şili’den Santiago’ya direkt olarak uçmak rahatsızlığa neden olabilir, ancak jet lagına yol açmayacaktır.

Ek olarak, jet lag genellikle sadece bir veya iki zaman dilimini geçtikten sonra meydana gelmez. Daha fazla zaman dilimi kesiştiği zaman, semptomlar daha da kötü olabilir.

Alkol ve kafein

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), uçuş sırasında veya öncesinde alkol veya kafein içmenin semptomları kötüleştirebileceğine işaret etmektedir. Bir şey için, bunlar hem dehidratasyona ekleyebilir. Bir uçak kabininin içindeki hava, zemin seviyesindeki doğal havadan daha kuru ve bu da semptomları daha da kötüleştirebilir.

Alkol almak, uykuya zarar verebilecek idrar yapma ihtiyacını arttırır. Ayrıca, alkol sıklıkla uykuya neden olurken, uyku kalitesi daha düşük olacaktır. Ayrıca, alkolün kalıntı etkisi, jet lag ve seyahat yorgunluğunun etkilerini daha da kötüleştirebilir.

Kafein uyku düzenini de bozabilir. Uçarken su içmek en iyisidir.

Semptomları daha da kötüleştiren diğer faktörler arasında stres ve uzun süre rahatsız edici şekilde oturmak sayılabilir.

Uçuş sırasında uzanıp uzanabilen ya da uyuyabilen insanlar, jet lag yaşama ihtimalleri daha azdır.

İrtifa hastalığı, oksijen ve dehidrasyon

Çevresel oksijen seviyeleri ve jet gecikmesi arasında bir bağlantı olabilir.

Bir uçak kabinindeki basınç deniz seviyesindeki basınçtan daha düşük. Bu, insanlar uçtuğunda beyne ulaşan oksijen miktarının azaltılabileceği anlamına gelir.

Bu, uyuşukluğa ve daha şiddetli jet lag semptomlarının yüksek riskine yol açabilir. Araştırmacılar, jet gecikmesinin etkilerini azaltmak için oksijen modülasyon tedavisinin kullanılabileceğini öne sürmüşlerdir.

Araştırmacılar, ticari uçuşlarda seyahat eden insanların hava basıncında daha düşük oksijen doygunluğuna yol açabilecek değişikliklerle karşılaştıklarını bulmuşlardır.Bu, 3 ila 9 saat sonra rahatsızlığa ve irtifa hastalığına benzeyen semptomlara neden olabilir.

belirtiler

Jet lag belirtileri değişir.

İçerirler:

 • uyku bozuklukları, uykusuzluk, uyuşukluk ve yorgunluk
 • ağır, ağrıyan kafa
 • sinirlilik, karışıklık ve odaklanma güçlüğü
 • hafif depresyon
 • iştah kaybı
 • baş döndürücü, rahatsız edilmemiş bir his
 • diyare veya kabızlık gibi gastrointestinal rahatsızlıklar

Hangi semptomların meydana geldiğini etkileyen faktörler ve zaman dilimlerinin sayısı ile kişinin yaşının ve sağlık durumunun ne kadar ciddi olduğunu içerir.

Semptomların azaltılmasına yardımcı olmak için çeşitli aksiyonlar alınabilir.

tedavi

Şu anda jet lag tedavisi yok, ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Fiziksel uygunluk ve sağlık: Fiziksel olarak formda olan, düzgünce oturan ve iyi dengelenmiş bir diyet yiyen kişiler, daha az uyuşmuş olanlara göre daha az ve daha şiddetli semptomlara sahiptir.

Altta yatan tıbbi durumların kontrol edilmesi: Akciğer hastalığı, kalp hastalığı veya diyabet gibi mevcut tıbbi durumlar, semptomları daha da kötüleştirebilir. Uzun mesafeli yolculuk yapmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.

önleme

Diğer ipuçları şunları içerir:

 • Erken saatlerde yerel saatte varılacak uçuşları seçerek saat 10.00 civarında uyuyabilirsiniz.
 • doğuya doğru uzun bir uçuşa hazırlanıyor, kalkıp birkaç gün erken kalkıyor ve batıya doğru uçuyor, kalk ve daha sonra yatağa git
 • uçağa biner girmez saatinizi varış saat dilimine değiştirme
 • Uçuş sırasında egzersiz yaparak, esneme ve koridor boyunca yürüyüş yaparak aktif tutmak
 • bir göz maskesi ve kulak tıkacı kullanarak ve stratejik uyumaya hedefliyoruz. Gece vakti geldiğinde uyumaya çalışın ve uykululuğu azaltmak için diğer zamanlarda bir kerede 20 dakika uyuyun.
 • uçuş sırasında bol su içmek ve dehidrasyonu en aza indirmek için alkol ve kafeinden kaçınmak

Varışta:

 • Ağır yemeklerden veya yorucu egzersizden kaçının.
 • Açık havada, tercihen güneş ışığında zaman geçirin.
 • Hedef saat dilimi için “normal” bir zamanda uyku.

Bir kişi yerel zaman çizelgesine ne kadar çabuk uyum sağlayabiliyorsa, vücut saati o kadar yakın zamanda yeni ortama uyum sağlayacaktır.

Çalışmak için düzenli olarak seyahat eden insanlar düzenli egzersiz yaptıklarından emin olmalıdırlar.

Işık ayarı ve melatonin

Bir çalışma, uzun mesafeli bir uçuş sırasında güneş gözlüğü takmanın vücudun ışık düzenlerini değiştirerek yeni saat dilimine uyum sağlamasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Melatonin ve diğer hormonların vücut saati fonksiyonundaki rolünü araştıran araştırmacılar, bir gün vardiyalı çalışma veya jet lag nedeniyle güçlük çeken insanlar için ilaç tedavilerinin olabileceğini öne sürmüşlerdir.

Bazı insanlar zaten jet lag ile yardım etmek için bir diyet takviyesi olarak melatonin alır, ancak etkinliğini doğrulamak için henüz yeterli kanıt yoktur.

Şiddetli jet gecikmesine eğilimli olduklarını bilenler, mümkünse yolda uzun bir yolculuğa çıkmayı veya karaya seyahat etmeyi düşünebilirler.

Источник: https://trmedbook.com/jet-lag-ne-ve-nasil-yenilir/

Jet Lag Nedir? Nasıl Kurtulurum? | Seyahat Rehberi

Jet-Lag Ve Araç Tutması Nasıl Önlenir?

Jet Lag, vücudun biyolojik saatiyle, seyahat edilen yerin saatinin uyuşmaması ve vücudun bocalaması anlamına geliyor. Farklı zaman dilimleri arasında seyahat ettiğinizde vücudun buna uyum sağlaması biraz zaman alıyor.

Jet Lag olmak yorgunluk, uykusuzluk, kabızlık, ishal, dikkatsizlik gibi keyif kaçıran bir duruma yol açıyor.

Ucuz uçak bileti buldukça daha sık seyahat ediyoruz, ancak uçuşların insan sağlığı üzerine olan olumsuz etkilerini en aza indirmek için bilgilenmekte fayda var.

Beni pek etkilemediğini biliyorum, ama bazı seyahatlerimde beni ziyarete gelen arkadaşların birkaç gününü perişan ettiğini biliyorum.

Uzun uçak yolculuklarının artmasıyla beraber daha çok görülen Birkaç gün aptal aptal gibi ortalıkta dolaşmak, algıda zayıflı, dikkat bozukluğu, uyku hal, uyuyama hali, ya da uykudan yeni uyanmış bir duygu durumuyla dolaşıyorsanız Jet Lag sendromu ile tanışmışsınız demektir. Tüm bu keyif kaçırıcı şeylerden uzak kalmak ve Jet Lag etkisinden kısa sürede kurtulmak için bazı tavsiyelere kulak vermenizde fayda var.

Jet Lag Nedir

Zaman dilimi değişimi sendromu olarak da bilinen jet lag, uzun mesafeli uçuşlarda vücudun hızla değişen zaman dilimine uyum sağlayamaması olarak tanımlanıyor.

Vücudun günlük ritmini düzenleyen bir biyolojik saat var. Beyinde küçük bir salgı merkezi olan pineal bez melatonin hormonu salgılayarak bu saati kontrol ediyor.

Özellikle batıdan doğuya farklı zaman dilimlerinde seyahat ettiğinizde vücudun günlük ritminin bozulmasıyla yorgunluk, uyku bozukluğu, dikkat eksikliği ve benzeri fizyolojik bozuklukların ortaya çıkması durumuna jet lag deniyor.

Günlük ritmimiz vücutta meydana gelen biyokimyasal, fizyolojik ve psikolojik değişimler 24 saatlik döngülerle birlikte seyrediyor. Gündüz-gece döngüsü boyunca ışık ve karanlık değişimlerine göre zamanı kontrol eden bir iç mekanizmamız var.

Melatonin salgısı gözle algılanan ışıkla ilişkili oluyor. Gece karanlığında artan melatonin düzeyleri sabahın ilk ışıklarıyla birlikte düşmeye başlıyor. Bu durum iştah, beslenme düzeni, bağırsak hareketleri, kan basıncı ile vücut ısısı gibi birçok vücut fonksiyonuna etki ediyor.

Yapılan araştırmalar uzun süreli gündüz uçuşlarında bu problem, gece uçuşlarına göre daha fazla olduğu ortaya konmuş. Normalde vücudun biyolojik saati yerel saatle uyum halinde oluyor.

Akşam olunca uyku geliyor, sabah saatlerinde de acıkılıyor.

Uzun bir rotayı kat ederek günün farklı bir zaman birimine geçince vücudun biyolojik saati mevcut yeni saat dilimine uyumda zorlandığından jet lag hali ortaya çıkıyor.

Örneğin İstanbul’dan Bangkok’a ortalama uçuş süresi 9 saat 15 dk. kadar. İstanbul’dan 20:10’da uçağa bindiğinizde İstanbul saatiyle sabah 09:25 gibi Bangkok’a varıyorsunuz. Oysa aynı vakitte İstanbul’da saat öğleden sonra 17:00 civarını gösteriyor. Bir süre sonra tekrar yatma zamanı geliyor.

Yatağa girdiğinizde biyolojik vücut saati hala öğleden sonrasını zamanına ayarlı olduğundan uykuya dalamıyorsunuz, diğer yandan gündüz olduğunu da gördüğünüzden beyin bu noktada karmaşa yaşıyor. Kontrolü bedeninize bıraktığınızda biyolojik saatiniz yeni duruma uyum sağlaması 8 saatlik zaman dilimi farkı için 4-5 gün gibi bir süreyi alıyor. Bu durumun ne kadar tatsız olduğunu hayal edin.

Jet Lag’dan nasıl kurtulurum

Jet Lagdan nasıl kurtulurum sorusunun yanıtı, yolculuk sonrası yaşanacak tatsızlıklardan korunmak için oldukça önemli.

Öncelikle, gidilecek yerin saatine en az 1 hafta öncesinden göre vücudu zaman farkına alıştırmaya başlamak iyi fikir. Günlük düzeni 1 saat erkene ya da ileriye alarak, program değişikliği geçişi kolaylaştırıyor.

Doğuya gidiliyorsa yolculuk öncesindeki birkaç gün daha erken, batıya gidiliyorsa daha geç uyulması gerek.

Uçuş gününde bolca su içmek, alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Jet Lag etkilerinden dehidrasyon (vücudun su kaybı), kuru kabin havası ile birleştiğinde ciddi sağlık sorunları meydana gelebiliyor.

Uçuşa başlar başlamaz saati gidilecek yerin yerel saatine göre ayarlamak zihni alıştırmak bence en önemli şey. Yolculuk sırasında tıpkı gidilecek yerdeymiş gibi uyumak ya da uyanık kalmak, yemek saatine göre hareket etmek yapacağınız şey olsun.

Gidilen Yerde Jet Lag’a Karşı Önlemler

Yolculuk bitikten sonra, gidilen yerde Jet Lag’a karşı önlemleri uygulama aşaması başlıyor. Yeni zaman dilimine alışmak için güneşte ve açık havada dolaşmak süreci hızlandırıyor.

Hızlıca otele yerleşmek ve hareketsiz kalmak Jet Lag etkilerinin artmasına neden oluyor. Bu yüzden sürekli hareket halinde kalmak gerekiyor. Otel odasında geçirilen sürede perdeleri sonuna kadar açıp aydınlık havadan yararlanmak ve hafif atıştırmalıklarla başlangıç yapmak faydalı.

Jet Lag tavsiyeleri

Önemli bir toplantı ya da iş seyahati gerçekleştirilecekse, gidilmesi gereken destinasyona birkaç gün önceden gitmek Jet Lag tavsiyeleri arasında. Farklı bir zaman diliminde güne başlamanın etkilerinden biri de normalden erken kalkmak olarak biliniyor.

Herkesin Jet Lag durumuna göstereceği tepkiler birbirinden farklı olabilir. 20’li yaşlarda sırt çantalı bir gezginin uyum süreciyle, 40’lı yaşlarda çocuğuyla seyahat eden birinin uyum sürecinin değişkenlik göstermesi çok normal.

Uyarılar

Gidilecek yerde kısa süre kalınacaksa Jet Lag’a alışmak için fazla çaba göstermemek gerekiyor. Gidilecek yere uyum sağlamak, eve döndükten sonra benzer sorunları yeniden yaşamak ve her şeye baştan başlamak demek.

Melatonin, uyku ilacı ya da tıbbi destek gibi konularda uzman hekimlere danışmak önemli. Bilinçsiz ilaç kullanımı baş ağrısı, mide sorunları ve bazı yan etkileri beraberinde getiriyor.

Dünyanın dört bir yanında yaygınlaşan uzun uçuşlar, Jet Lag gibi sorunları beraberinde getirebiliyor. Modern dünyanın seyahat sendromu olarak da isimlendirilen Jet Lag’dan kurtulmak ya da etkisini azaltmak bizim elimizde.

Источник: https://yoldaolmak.com/jet-lag-nedir-nasil-kurtulurum.html

Jet Lag Nedir, Nasıl Atlatılır?

Jet-Lag Ve Araç Tutması Nasıl Önlenir?

Sık uçan yolcuların en çok şikâyet ettiği konuların başında “Jet Lag” gelmektedir.

Özellikle doğu – batı yönünde yapılan yolculukların ardından görülen jet lag etkisi, nasıl azaltılabilir?

Türk Hava Yolları’nın blog sayfası yazarlarından Doktor Meltem Ayran, bu konuyu ele almış.

İşte jet lag hakkında bilmemiz gerekenler:

Jet lag, vücudun iç saatiyle varılan yerin saatinin uyuşmaması ve vücudun bocalaması durumu olarak özetlenebilir.

Örneğin: Canınız uçağa atlayıp New York’a gitmek istedi, Türk Hava Yolları’nın TK3 sefer sayılı A330 uçağıyla sabah 07.25’te İstanbul’dan hareket ettiniz.

Uçaktan indiğinizde yerel saat henüz öğlen 11.30 civarındayken, kolunuzdaki saat ise 18.30’u gösteriyor. Şimdilik sorun yok, henüz jet-lag sendromuna yakalandığınızın farkında değilsiniz. O yüzden zamanı biraz daha ileri alalım… NYC’de saat 16.00 olduğunda, İstanbul saati gece yarısını gösterecek.

Yani New York’ta aktif olmanız gereken saatte İstanbullu bedeninizin çoktan uykusu gelmiş olacak!

Belki birkaç günlük kısa bir tatil veya toplantı için New York’tasınız; ne yapacaksınız?

Kontrolü bedeninize bırakırsanız biyolojik saatinizin yeni duruma uyumlanması 8 saatlik zaman dilimi farkı için 4-5 gün gibi bir süreyi alır, ki bu süreyi jet lag semptomlarıyla geçirmek çok can sıkıcı olacaktır!

Normalde vücudun biyolojik saati yerel saatle uyumlu olur. Vücudun yeni düzene uyumlanması ise biyolojik saatin tekrar kurulmasıyla mümkün olur. Biyolojik saat beynimizdeki epifiz denilen mercimek büyüklüğündeki bez tarafından salgılanan melatonin hormonu sayesinde düzenlenir, bedenimiz gece-gündüz farkını bu şekilde ayırt edebilir.

Geceleri karanlıkta melatonin düzeyleri artar, sabah ışıkla birlikte azalır. Bu durum, beslenme düzeni, iştah, barsak hareketleri, kan basıncı ve vücut ısısı gibi birçok vücut fonksiyonunu etkiler.

Jet Lag Belirtileri Nelerdir?

 • Uykusuzluk başta olmak üzere, uyku düzeninde bozukluklar ve yorgunluk esas problemi oluşturur.
 • Halsizlik, kabızlık veya ishal gibi barsak bozuklukları, iştah kaybı, kendini kötü hissetme, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı, hafıza bozuklukları, kan basıncındaki oynamalar, adet düzensizliği, bulantı, vücut direncinde azalma görülebilecek ek problemlerdir.

Jet Lag En Çok Kimlerde Görülür?

 • Hemen herkes az ya da çok bu durumdan etkilenir.
 • Uyku saatleri düzenli olan kişiler; yorgun, uykusuz, az su içen, 60 yaş üstü, kronik hastalıkları nedeniyle genel durumu kötü olan kişiler daha çok etkilenir.
 • Çocuklar günün farklı saatlerinde uyuyabildikleri için daha az etkilenirler.
 • Jet lag etkisi; kaç zaman dilimi (time-zone) aşıldığı ve hangi yöne (doğu-batı) gidildiğine bağlı olarak artar ya da azalır. Doğuya doğru uçmanın yarattığı sıkıntı batıya uçmaya göre daha fazladır.
 • Uzun uçuşa bağlı oluşabilecek yakınmalar da jet-lag süresini ve şiddetini etkiler; uçakta yeterli uyuyamama, düşük oksijen basıncına maruz kalma, saatlerce sürekli oturma, düzensiz zamanlarda yenilen yiyecekler, kabin içi nem oranının düşük olmasına bağlı sıvı kaybı etkileri, alkol ve kafein alımı gibi.

Jet Lag’le Baş Etmek İçin Ne Yapabiliriz?

 • Jet lag ile baş etmenin, yani yeni saat dilimine hızla adapte olmanın en önemli kuralı; yeni zaman dilimine uygun yaşamaktır. Varış noktanızda yeni saat düzenine uygun olarak yatağa girmeniz, uyanmanız, yemek yemeniz ve çalışma düzeninizi ayarlamanız gerekir.
 • Seyahat öncesinde gidilecek yöne uygun olarak yapılan planlama değişiklikleri etkili olacaktır. Vücut saatini alıştırmaya birkaç gün önceden başlayabilirsiniz; batıya gidilecekse her zamankinden 1-2 saat geç, doğuya gidilecekse 1-2 saat erken yatıp erken uyanmak uyumu kolaylaştırır.
 • İnsülin, tansiyon hapı gibi ilaçlar kullanıyorsanız, ilaçların geçiş şekli için doktorunuza danışmalısınız.
 • Seyahatten bir gün önce, seyahat sırasında ve bir gün sonrasında alkol alımından kaçınmalısınız. Alkol, vücutta sıvı kaybına, uyku bozukluklarına ve bulantıya  sebebiyet verebilir.
 • Alkol gibi kafein alımından da kaçınmalısınız; benzer sorunlara yol açtığı gibi seyahatle ilgili gerginliği (uçuş fobisi gibi sorunları) artıracaktır.
 • Uçaktaki düşük nem oranı ve susuzluğa bağlı tüm olumsuzluklarla baş etmek için olmazsa olmaz şart, bol su içilmesidir.
 • Uzun uçuşlarda gidilecek yerin saatine uygun olarak uçak içerisinde karartma yapılması vücut saatinin adaptasyonuna yardımcı olur.
 • Seyahat esnasında rahat kıyafetler giymek ve en azından saat başı bacakları hareket ettirmek, uçağın içinde dolaşmak; derin ven trombozu, pulmoner emboli gibi hareketsizliğe bağlı oluşabilecek riskleri ortadan kaldırırken, jet-lag ile baş edebilmeniz için zihninizi ve bedeninizi de dinç tutacaktır.
 • Bazı kişiler vücudu ve metabolizmayı uyku konumuna hazır hale getirmek için melatonin kullanırlar. Melatonin uyku ilacı değildir. Kullanan kişiler jet-lag’ı daha hafif ve kısa sürede atlatabildiklerini söylemektedir; ancak bu konuyla ilgili henüz yeterli sayıda çalışma yapılmamıştır. Kan sulandırıcı etkiye sahip ilaç alanlarda, epilepsi hastalarında dikkatli kullanılmalıdırKısacası; melatonini doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
 • Bazı yolcular uyku ilaçlarından da fayda görebilmektedir ancak birkaç günden uzun kullanımlarda alışkanlık yapabilecekleri için pek önerilmemektedir.

Источник: https://www.havayolu101.com/2014/07/05/jet-lag-nedir-nasil-atlatilir/

Jet Lag Nedir? Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Jet-Lag Ve Araç Tutması Nasıl Önlenir?

Uçuş sonrası bir sersemlik, uyumsuzluk yaşayanları; biyolojik saatinin ayarını yapamayanları böyle alalım; çünkü jet lag olmak nedir, nasıl aşılır, anlattık. Zaman sadece dünyada değil, bütün kainatta farklılık gösteriyor. Lineer bir ölçüme tabi tutuyor olsak da aslında durum bu kadar basit değili.

Bu yüzden zamandan kaynaklı olarak bazı uyumsuzluklara gebe olan bir doğamız var. Seyahatleriniz için de bu durum geçerli. Uçun, kaçın, keşfe gelin ama biyolojik ve psikolojik sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek olan durumları da bilin.

Bunlardan biri de jet lag olmak ve uzun uçuşlar sonrasında başınıza biraz dert olabilir.

Jet Lag Nedir?

Kabaca söylemek gerekirse uzun uçuşlar sonrasında meydana gelen bir tür rahatsızlık, sersemlik hali. Biliyorsunuz ki bedenlerimizin bir biyolojik saati var. Her birimizin biyolojik saati ise yaşadığı konum ile uyumlu durumda.

Ancak arada büyük oranda saat farkı olan iki konum arasında uçak yolculuğu yapmak bu uyumu bozabiliyor. Örneğin; Türkiye’den uçağa binip Amerika’ya yolculuk eden birinin Jet Lag sendromuna tutulması gayet olası.

Bunun da temel sebebi arada 7 saatlik bir zaman diliminin olması.

Jet Lag Neden Olur?

Bilimsel olarak açıklamasını yapmak bu soruya daha doğru bir cevap verecektir. Günlük rutinlerimizin aksamadan işlemesini sağlayan biyolojik saatlerimiz vardır. Biyolojik saatlerimiz sayesinde sabah belli bir saatte uyanır, acıkır, akşam olunca da uyuruz.

Biyolojik saatlerimizin tıkır tıkır çalışmasını sağlayan ise pineal bezin salgıladığı melatonin hormonudur. Melatonin hormonu ise biyolojik saatlerimizi düzenlerken gözün gördüğü gün ışığı ile orantılı olarak salgılanır.

Bu hormonun salgılanması yalnızca uyku düzenimizi değil, bağırsaklarımızın çalışmasını, beslenmemizi, kan basıncımızı, vücut ısımızı da etkiler.

Biyolojik saatlerimiz yaşadığımız yerin yerel saatiyle uyum içinde çalışır. Ancak, ülkeler arasında büyük oranda oluşan zaman farkları bu uyumu bozabilir. Örneğin; Türkiye’den Amerika’ya yolculuk eden birini düşünelim. Bu kişi trafiğe takılmasın, ütüyü prizde unuttuğu endişesine kapılmasın, zamanında check-in yapsın ve Türkiye saati ile saat 09:00’da uçağa binsin.

Amerika’ya vardığında Türkiye saati ile saat 16:00 olacak. Kahvesini yudumlayıp etrafta gezinebilmek için vakit var gibi görünüyor. Ama öyle değil. Çünkü vardığında Amerika saati ile saat 23:00 olacak. Yani uyku vakti. Oysa, bu kişinin biyolojik saati hala Türkiye saatine uyumlu olduğu için uyumakta güçlük çekebilir.

Dahası, artık bu kişi -ve tabii sizler de- jet lag nedir gayet iyi bilir.

Jet Lag Nasıl Önlenir?

Güzel soru ve bazı cevapları da var. Ancak hemen söyleyelim ki bu konuda tıbbi bir uzmanlık dalında cevap veremiyoruz. Yine de işe yarar olduğunu araştırıp bulduğumuz bazı cevapları paylaşmayı da bir görev biliyoruz.

 • Biyolojik saatinizi ayarlamaya yola çıkmadan önce başlamak sizi bu sendromdan bir parça daha koruyacaktır. Uçuş tarihinizden bir hafta önce gideceğiniz yerin yerel saatine uyum sağlamak işinizi kolaylaştırabilir.
 • Şaşırdık mı? Hayır. Neredeyse her şeyde olduğu gibi Jet Lag için de susuz kalmak, vücudun dehisrasyona uğraması bir davet sayılıyor. O yüzden yolculuğunuz boyunca mutlaka su için.
 • Öğün saatlerinizi yeniden düzenleyin. Açlık zor. Kaşifler için bazen daha da zor. Ancak yine de Jet Lag’tan kurtulmanızı sağlayacaksa birkaç saat aç kalmayı göze alabilirsiniz. Gittiğiniz yerin yemek saatlerine bir an önce adapte olmak işinizi oldukça kolaylaştıracak.
 • Uçuş saatinizi uyku saatinize göre seçmeye çalışın. Eğer acil bir uçuş ya da ucuz uçak bileti gibi bir durum söz konusu değilse gideceğiniz zaman uyumanıza yakın bir zaman olsun. Böylelikle uyumamak için çok fazla direnmek zorunda kalmazsınız.
 • Lambalardan faydalanın. Ne demiştik; melatonin gözün aldığı ışık ile orantılı olarak salgılanıyor. Gün ışığı yoksa bile yapay ışıklar olan lambalar size yardımcı olabilir ve Jet Lag etkisini azaltmak için önemli bir rol oynayabilir.
 • Biraz direnç gösterin. İlk gece sorunsuz bir şekilde uykuya dalmanız sabahın köründe uyanmayacağınız anlamına gelmiyor. Bu yüzden uykunuz geldiğinde biraz direnç gösterin ve hemen uyumayın. Eğer bulunduğunuz yerde henüz öğle saatleriyse ve siz uykuya dalarsanız sabah da çok erken bir saatte uyanarak Jet Lag sendromunuzun günaydın öpücüğüne maruz kalabilirsiniz.
 • Sosyal olmak işinizi kolaylaştıracak. Valizi odanın bir köşesine bıraktıktan sonra hemen oturur, yalnız kalır ya da uyumaya niyetlenirseniz kendinizi Jet Lag’in kollarında bulabilirsiniz. Bunun yerine dışarı çıkın, gittiğiniz destinasyonu gezin, kalabalık içinde vakit geçirin ve vaarsa eğer arkadaşlarınızla olun. Arkadaşlar her zaman iyidir. En kötüsü Jet Lag’den daha iyidir.
 • Doktorunuza görünün. Yola çıkmadan önce hem daha sağlıklı hem de daha garanti olması adına Jet Lag tedavisi niyetine doktorunuzdan bazı ilaç önerileri de alabilirsiniz. 24 saatten uzun sürmesi halinde gittiğiniz yerde de doktora görünmenizde fayda var.

Saat farkı ortadan kalkmadıkça Jet Lag sendromunun da kökü kurumaz. Ama artık nedir, nasıl korunur ve etkileri azaltılır bir fikriniz var. Tavsiyelere kulak verin ve en az hasarla kendinizi Jet Lag’ten kurtarın.

Источник: https://kesfegel.com/jet-lag-nedir-kurtulmanin-yollari-nelerdir/

Konumuz Jet Lag: Nedir ve Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Jet-Lag Ve Araç Tutması Nasıl Önlenir?

Uzak ülkelere yapacağımız seyahatleri iple çekiyoruz. Ancak yılın bu en güzel zamanları, jet lag yüzünden baltalanıyor ve maalesef tatilin ilk günlerini sersemlik içinde geçiriyoruz. Ancak anlatacağımız taktiklerle jetlag olmak tarihe karışabilir.

Jet Lag’in Nedenleri

Az önce bahsettiğimiz gibi bedenimiz doğal olarak 24 saatlik bir ritme ayarlı olarak çalışıyor. Seyahat ettiğinizde biyolojik saatiniz gittiğiniz yerin saatine uyum sağlamakta zorlanır.

Örneğin, İstanbul’dan saat 11.00’de uçağa bindiniz ve 10 saatlik bir uçuşun ardından Singapur’a vardınız. İndiğinizde Singapur’un yerel saati 02.00’dir ve herkes uyuyor olacaktır. Ancak vücudunuz saatin hâlâ 21:00 olduğunu düşünüyor.

O yüzden sabaha kadar uyuyamazsınız ve bu bitkinlik ertesi gün ve hatta sonraki günlerde de devam edebilir, jet lag olmak böyle bir şeydir.

Uçakta uyuyarak vücudunuzu gittiğiniz yerin zaman dilimine ayak uydurabilirsiniz ama uçağın gürültüsü, konforsuzluk ve ısı uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Güzel haberse uçakta avantajlı olduğunuz bir durum var: Uçaktaki barometre basıncı, yeryüzündeki havada olduğundan daha düşük seviyede. Havada aynı seviyede oksijen olmasına rağmen düşük basınç kan dolaşımına daha az oksijen iletilmesine neden oluyor. Düşük oksijen seviyesi de sizi yorgun bırakıyor ve dolayısıyla uykuyu tetikliyor.

İster uzun mesafe olsun ister kısa, uçak seyahatinizi kolaylaştırmak adına Havaalanında Çok İşinize Yarayacak 20 İpucuna bir göz atın!

Jet Lag’i Tetikleyen Diğer Nedenler

Uçak yolculuğu birçok saat dilimini çok hızlı bir şekilde geçmenizi sağlar. Ne kadar çok saat dilimi geçerseniz jet lag belirtileri o kadar ağır olacaktır.Yaşlı yolcular jet lag etkisini gençlere göre daha yoğun yaşamaya meyillidir. Çocuklar ve gençler jet lag belirtilerini daha hafif yaşayacaktır ve yeni saat dilimine daha hızlı adapte olurlar.

Jet lag belirtilerini etkileyen bir diğer etkense uçtuğumuz yön. Doğuya doğru uçtuğumuzda jet lag etkisini daha çok hissediyoruz çünkü yeni bir saat dilime adapte olmak için uyanık kalmak, vücudu erken uyumak için zorlamaktan daha kolay.

Jet Lag Belirtileri

Biyolojik saatiniz gittiğiniz ülkenin yerel saatine uyum sağlamak için savaşırken jet lag belirtilerini deneyimlemek zorunda kalabilirsiniz. Jet lag belirtileri genelde gideceğiniz yere vardıktan sonra 12 saat içinde kendini gösterir ve birkaç gün boyunca devam edebilir.

Jet Lag belirtileri:

 • Yorgunluk ve bitkinlik
 • Uyku sersemliği
 • Huzursuzluk
 • Hafif kafa karışıklığı
 • Uyuşukluk
 • İshal ve mide bozukluğu
 • Aşırı uykulu olma hâli
 • Uykusuzluk

Pek çok kişi için bu belirtiler orta seviyede hissedilir. Ancak soğuk terleme, kusma ve ateş gibi daha ağır belirtiler varsa buna neden olan şey bir virüs, grip ya da irtifa hastalığı da olabilir. Belirtiler 24 saatten fazla sürerse mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Peki Jet Lag Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Bu kolay ama etkili taktikleri uygulayarak jet lag’i önleyebilir ya da jet lag belirtilerini en aza indirebilirsiniz.

1.Uçakta uyuyun

Doğuya doğru uçuyorsanız uçakta uyumaya çalışın. Uçaktaki gürültü ve ışıktan etkilenmemek için uyku maskesi ve kulak tıpası kullanmayı deneyebilirsiniz.

2.Uçuş saatini seçerken stratejik davranın

Akşam erken bir saatte varmanı sağlayacak bir uçuş seçin. Böylece vardığınızda uyku saatine kadar uyanık kalmak çok zor olmayacaktır.

3.Şekerleme yapın

Eğer uyku saatine daha çok varsa ama çok uykunuz geldiyse, 20-30 dakikayı geçmeyecek şekilde kestirin. Süreyi 30 dakikadan fazla tutarsanız bu sefer de gece uyuyamazsınız.

4.Kendinize fazladan gün ayırın

Eğer vardığınız yerde çok önemli bir toplantı ya da etkinliğe katılacaksanız uçuş gününüzü birkaç gün önceye çekin böylece jet lag’den kurtulup kendinize gelmeniz için yeterli zamanınız olacaktır.

5.Değişikliği öngörün

Eğer doğuya doğru uçuyorsanız uçuş gününden birkaç gün önce normalden daha erken saatlerde uyanın. Batıya gidiyorsanız ise tam tersini yapın.

6.Yaşam tarzınıza dikkat edin

Uçuşunuzun olduğu gün ve önceki gün alkol ve kafein tüketmemeye çalışın. Bu içecekler biyolojik saatinize müdahale eder ve uyumanızı zorlaştırır. Sonuç olarak jetlag etkisini daha da kötüleştirir.

Jet Lag Nasıl Geçer?

Jet lag olmak her seferinde tedaviye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmiyor. Ancak jet lag belirtileri sizi çok rahatsız ediyorsa ve günlük işlerinizi yapmanıza engel oluyorsa jet lag nasıl geçer size anlatalım:

Güneş Işığı

Güneş ışığı vücudunuza uyanık olma zamanının geldiğini söyler. Varmanız gereken yere ulaşınca mümkünse dışarı çıkın ve güneş ışığına maruz kalın. Bu, biyolojik saatinizi yeniden ayarlamanıza ve jet lag belirtilerini azaltmanıza yardımcı olur.

Işık Terapisi

Lambalar 24 saatlik ritminizi yeniden ayarlamanıza yardımcı olabilir çünkü yapay ışıklar güneşi taklit eder ve uyanık kalmanızı sağlar. Jet lag etkisini azaltmak için ışıklı ortamlarda bulunarak uykunuzun gelmesini önleyebilirsiniz.

Melatonin

Uyku zamanından birkaç saat önce vücudunuzun doğal olarak bir hormon salgılamaya başladığını biliyor muydunuz? Bu tatlı uyku hormonunun adı melatonin.

Jet lag belirtileriyle savaşmak için melatonin salınımını tetikleyen yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Susam, kabak, nohut, barbunya, kuru fasulye, salatalık, patates, karnabahar, mantar, domates, soğan, lahana, bezelye ve brokoli gibi besinler melatonin salgılanmasını artırır.

Uyku Hapları

Seyahate çıktığınızda uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız ya da yeni yerlere gittiğinizde uykuya dalmak daha zor oluyorsa doktorunuzla konuşup size uyku ilacı içeren bir reçete yazmasını isteyebilirsiniz. Bu tür ilaçları doktora danışmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz, çünkü uyku ilaçlarının yan etkileri vardır ve doktorunuz bu konuda sizi sağlıklı biçimde yönlendirecektir.

Öğün Saatlerine Dikkat Edin

Vardığınız yerin yerel saatine göre yemek, biyolojik saatinizin adaptasyonunu kolaylaştıracaktır. O yüzden acıksanız bile gittiğiniz yerin yemek saatini bekleyin ve bu sayede jet lag etkisini en aza indirin.

Diğer Çözümler

İyi bir gece uykusu birçok hastalığa olduğu gibi jet lag’e de iyi gelecektir. Vardığınız gece iyi uyuduğunuzdan emin olun. Telefon ve diğer elektronik cihazları sessize alarak dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin, gerekirse uyku maskesi ve kulak tıpası kullanın.

Keşfet

Источник: https://www.skyscanner.com.tr/haberler/konumuz-jet-lag-nedir-ve-nasil-basa-cikabiliriz

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть