Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Jinekomasti Nedir? Jinekomasti, erkeklerde normal dışı iyi huylu meme büyüme hastalığıdır. Kelime kökü, Yunanca gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşiminden meydana gelir.

Jinekomasti erkek hastalığı özellikle ergenlik döneminde başlar. Yüzde 90’lık kısım bu durumdan kurtulurken geriye kalan oranda kalıcılık gösterir.

Bu yazı yalnızca bilgi verme amaçlıdır.Yazılanlar tıbbi makalelerden derlenmiştir.Belirtileri genel olarak anlatılmış olup,şüphe anında Hastanelerin Üroloji Bölümü ile irtibata geçiniz.

Jinekomasti , hormonlardan östrojen ve testosteronin  bir dengesizlik nedeniyle erkek ya da erkeklerde meme dokusu, şişmesidir. Jinekomasti, bazen dengesiz bir veya her iki memede etkileyebilir. Diğer nedenler de var olsa yenidoğan, ergenlik ve yaşlı erkeklerde geçmekte erkek, hormon düzeyleri normal değişikliklerin bir sonucu olarak jinekomasti gelişebilir.

Genellikle, jinekomasti ciddi bir sorun değil, ama onunla baş etmek zor olabilir. En derin etkisi psikolojiktir. Karşı cinse ait olduğu bir seks organın kendinde olması  psikolojik yönden tramva ya  kadar gider. Bu hastalıktan kurtulmanın yolu ise belki ilaç tedavisi ama kesin çözüm cerrahi yada yağ çekme yani diğer adıyla Liposuction ‘dır.

Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? | Tek göğüs jinekomasti

içerik

Jinekomasti Hastalığı Nedir?

Jinekomasti Hastalığının nedeni tam bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir.

Bu hastalık  göğüs dokusunun aşırı büyümesi, fazla olmayan yağ dokusu sebebi de olabilir. Genellikle seks hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülür.

Ergenlik çağındaki erkeklerde rastlanan Jinekomasti hastalığının büyük çoğunluğunda birkaç yıl içinde kaybolur.

Yaşlılık, uyuşturucu madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, kronik karaciğer hastalıkları, hormon salımı yapan tümörler, vücudunu geliştiren streoid alıp sonradan bırakan kişilerde gözükebilir.

Jinekomasti Hastalığı herhangi bir sağlık tehsi yaratmamakla beraber, nadir durumlarda sağlığı tehdit edebilecek farklı bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet verir.

Jinekomasti Hastalığını oluşturan sebeplere göre tedavi uygulanabilir. Ancak birçok durumda tedavisi cerrahidir.

Jinekomasti Hastalığınının Glandüler, mikst tip, lipomatöz olmak üzere 3 farklı biçimi vardır

Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hemde yağ dokusunda artış bulunmaktadır.

Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction ve meme bezinin çıkarılma teknikleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişir. Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu mevcut hastalarda yağ çekme yani diğer adıyla Liposuction yöntemi ile iyi sonuçlar alınabilir.

Fakat Yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction la birlikte meme dokusunun çıkarılması gerekir.

Eğer yağ ve meme dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da mevcutsa yağ ve meme dokusunun çıkarılması yanın da deride birlikte çıkarılır.

Lazer Ameliyat sonrası 3 hafta bandajlama uygulanır ve hasta aylık kontrole çağrılır. Sonrasında görüntüde bir bozukluk görülmemektedir.

Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? | Çift göğüs jinekomasti

Jinekomasti Hastalığınının Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti tek meme yada her ikisinde de meydana gelebilir. Hassas olan meme, altında küçük bir şişlik olarak başlar. Göğüsler genellikle dengesiz büyüklüktedir. Jinekomasti ergenlik döneminde nadiren görülüp aylık bir süre içinde kaybolur.

Jinekomasti Yeni doğan bebeklerde görülebilir. Bu durum genellikle birkaç hafta sürer, ancak çocuk 2 yaşına gelene kadar nadir durumlarda sürebilir.

Ergenlik sonrası Eğer bir şüpheniz varsa, aşağıdaki işlemleri göre kontrol ederek bir Üroloji  bölümüne gitmelisiniz.

 • Her iki memede şişlik, ağrı, ya da bir genişleme
 • Meme ucunda koyu veya kanlı akıntı olması
 • Meme üzerinde bir deri yara veya dökülme varsa
 • Herhangi bir memede yumru sert veya sert hissediliyorsa.

Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? | Ameliyat öncesi ve sonrası

Jinekomasti Hastalığınının Nedenleri Nelerdir?

Androjenler gibi saç büyüme, kas boyutu ve derin bir ses gibi erkek özelliklerinin oluşturmak hormonlardır. Östrojen kadın özellikleri oluşturmak hormonlardır.

Bütün erkeklerde androjen ve östrojen ikisi de vardır. Bu hormonların veya vücudun bu hormonları kullanan veya yanıt nasıl düzeylerindeki değişiklikler erkeklerde büyümüş göğüslerin nedeni sayılabilir.

Bu hastalık Özellikle ergenlik döneminde gelişir. Ama zamanla yok olur bazılarında kalır. 14-15 yaşlarındaki ergenlerin yüzde 65’inde gözükmektedir. İlerleyen yıllarda kendi kendine düzelme göstermekte, ancak yüzde 7’isinde kalıcılık görülür. Kendi kendine geçenlerin ise ilerleyen yaşlarda görülme oranı yüzde 30 civarındadır. (Prof. Dr. Mustafa Keskin)

Bazı ilaçların kullanımı sonrası da oluşabilir. Mariyuana, tansiyon ilaçları, cimetidine, ve steroid hormonlar memelerin büyümesinin sebeplerinden olabilir.

Türkiye’de son zamanlar da çok hızlı büyüyüp satılan Antibiyotikli tavuklardan kaynaklı olabileceği de sanılmaktadır. Abur cubur gıda çok tüketmek, Fast food beslenme Vücudun hormonsal yapısını bozduğu uzmanlarca söylenmektedir.

Jinekomasti Hastalığının diğer nedenleri  şunlardır:

 • Yaşlanma süreci ve yaşlılık,
 • Kanser tedavi süreci ve kemoterapisi,
 • Kronik karaciğer hastalığı,
 • Aşırı Alkol tüketimi ve Uyuşturucu madde bağımlılığı,
 • Anabolik steroid hormonlar kullanımı,
 • Östrojen hormonu alımı,
 • Böbrek yetmezliği, siroz ve diyaliz,
 • Testesteron eksikliği,
 • Prostat kanseri tedavisi için hormon tedavisi,
 • Testis ya da böbrek üstü bezleri tümörleri, Testis hastalıkları tedavisi olan hastalarda,
 • Bazı ilaçların yan etkileri (ketokonazol, amfetamin, simetidin, spironolakton, metronidazol, simetidin (Tagamet)).
 • Kötü diyet ile birden çok zayıflamada,
 • HIV enfeksiyonu geçiren kişilerde,
 • Hermafroditizm (çift cinsiyetlilik).

Jinekomasti Hastalığının araştırılan nadir nedenleri şunlardır:

 • Genetik etmenler,
 • Tiroid bozukluğu,
 • Kist, ur, Tümörler.( Karaciğer tümörleri

Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? | Tedavi öncesi ve sonrası

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?| Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti Hastaları genelde 3 tedavi şeklinde incelenir.

1. İlaçla Tedavi  | Hormon Tedavisi

Bu hastalığın önce nedeni bulunur. Eğer hasta ergenlik döneminde yada bu hastalığın nedeni bir hastalıksa  bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekmez. Hormonsal  bozukluktan gelen bir durumsa ilaçla yapılan bu tedavilerin asıl amacı  Östrojenlerin etkilerini bloke etmek içindir.

Cerrahi öncesi ilaçla tedavi olmak seçeneği vardır. O zaman  testesteron, clomifen ve tamoksifen gibi östrojen karşıtı ilaçlar ve danazol ile belli çözümler bulunmuştur. Ancak bu ilaçların çok fazla yan etkileri olduğu unutulmamalıdır.

2. Liposuction ile Cerrahi Yöntem | Ameliyatlı Çözüm

Fakat yukarıda saydığımız özel durum yoksa en iyi kesin net çözüm cerrahidir. Cerrahi yapılan bu müdahale ile sonsuza dek bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Doktor tarafından kontrol edilen göğüste yağ doku fazlalığı ön planda ise sadece liposuction yeterlidir. Ancak meme dokusunda artış ön planda ise meme başı çevresinden yapılan yarım daire şeklindeki kesiden girilerek meme dokusu çıkarılır.

Bu cerrahi operasyon tek başına veya liposuctionla kombine edilerek yapılabilir. Alınan meme yağlarından doğan deri sarkmaları  varsa bir miktar deri çıkarmak da gerekebilir.

Ameliyat hastane koşullarında ve bazen lokal bazen de genel anestezi ile yapılabilmektedir.

Ameliyat gecesi, dokuların altına verilen uzun etkili lokal anesteziklerden dolayı hiç ağrı olmamaktadır. Sonrasında 1-2 gün çok hafif ağrılar olabilmektedir.

Bu hastalığın Ameliyatından korkmayınız.Ameliyat süresi ortalama 1-2,5 saattir.Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu olur.Duruma göre hemen bazı durumlarda 2-3 gün içinde normal hayatına dönebilir.

Ameliyat sonrası, meme dokusu yeni yerine yapışması için Korse kullanılır.Korse Kullanımı 3-4 hafta süreyle baskılayıcı bir korse giyilmesi önerilir. Hastanın durumuna göre 2 hafta ile 1 ay arasında değişebilmektedir.

Ameliyat sonucunda  meydana gelen morluklar 10-15 gün içinde kaybolur, şişliklerin bütünüyle ortadan kalkması 2-3 ayı bulur. Kanama ve enfeksiyon erken dönem asimetriler ise geç dönem komplikasyonlar arasında sayılabilir.

Bir daha tekrarlanmaz şayet kilo almaya devam ettiğiniz sürece şişmanlık sonucu göğüs yağlarında artış gözükebilir ama bu  tekrar hastalığın başladı anlamına gelmez. Özellikle bu hastaların kilo almamaları ve sporla göğüs kaslarını güçlendirerek öz güven kazanılabilir.

Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? | Tedavi öncesi ve sonrası

Peki Ameliyat sonunda iz kalır mı?

Göğüslerin büyümesinin nedeni bu bölgede yağlanmanın artışı ise liposuction ile fazla yağ dokusu alınınca göğüsler küçülür. Liposuction yapıldığında işlem küçük deliklerden yapıldığı için ameliyat izi oluşmaz. Deride sarkma eğilimi olan fazlalıklar varsa bu fazlalıkların çıkarılması durumunda iz kalır.

Not: henüz ergenlik ulaşmış olmayan çocuklarda jinekomasti görülürse bir sağlık kuruluşu tarafından kontrol edilmelidir.

3. Vazer ve Lazer Liposection Yöntemleri

Gelişen teknolojiyle beraber, lazer liposuction ya da vaser liposuction (ultrasonic liposuction) adında ki modern teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler sayesinde estetik sonuçlar çok daha etkili olurken, jinekomasti sorunu yaşayan kişilerin endişelendiği önemli bir konu olan yara izi sorunu da görülmemektedir.

Meme dokusunun artmasına bağlı olarak görülebilen meme büyümelerinde, vaser cihazının kuvvetli etkisiyle sertleşmiş meme dokusunu üzerinde de oldukça etkilidir.

Bu işlemin ücreti diğerine göre daha fazla olabilir. Ama Estetik benim için önemli derseniz bu konu ile ilgili araştırma yapmanızı öneririz.

Estetik merkezlerine gitmeden önce bir kaç Üroloji Uzmanı ile görüşüp birlikte karar vermek en doğru yoldur.

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

 1. Narula HS Carlson, HE. Jinekomasti. Endocrinol Metab Clin North Am . 2007,
 2. Prof. Dr. Kutlu Sevin | Estetik ve Plastik Cerrahı Uzmanı,
 3. Prof. Dr. Akın Yücel | Estetik ve Plastik Cerrahı Uzmanı,
 4. Erkekler için Göğüs küçültme (jinekomasti). Plastik Cerrahlar American Society,
 5. Braunstein GD. Jinekomasti Nedenleri ve Jinekomasti değerlendirilmesi, Jinekomasti tedavisi,
 6. Nordt CA, et al. Ergenlerde Jinekomasti Pediatrics Current Opinion,
 7. Türk Pediatri Derneği bilgi dökümanı.

Источник: //www.gelgez.net/jinekomasti-nedir-belirtileri-ve-nedenleri-nelerdir-tedavisi/

Jinekomasti nedir? Erkeklerde meme büyümesinin nedenleri ve tedavisi

Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hormon bozuklukları; testesteron azlığı ile seyreden rahatsızlıklar ve bazı sendromlar, östrojen artışı yapabilen durumlar; testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroid bezi hastalıkları (hipertiroidi veya guatr), bazı kanser türleri özellikle akciğer ve karaciğer, karaciğer sirozu, bazı ilaç ve maddelerin uzun süre kullanımı (alkol, amfetamin antidepresanlar, uyuşturucu maddeler) ve aşırı kilo alımı jinekomastinin bilinen nedenleri arasında. Dolayısı ile şikayeti olan kimselerin öncelikle doktor kontrolünden geçerek zeminde yatabilecek hastalıklar açısından detaylı bir tarama yapılması gerekir.

Jinekomasti kendi içinde üç farklı tip olarak sınıflandırılıyor. Belirttiğimiz hastalıklar genellikle ‘Glanduler jinekomasti’ olarak ortaya çıkabilir.

Bu tip, kadın memesi benzeridir ancak süt üretmeyen meme bezleri bulunur ve sadece bu bezlerin artışında glanduler tip söz konusudur.

‘Yağlı jinekomasti’ olarak adlandırılan bir diğer tipte ise meme bezi dokusunda artış olmaz, sadece meme bölgesi yağlanmasından artış olur ve genellikle alkol veya sık kilo alıp verme nedeniyle oluşur. Sonuncusu ise her iki tipin birlikte görüldüğü ‘karışık tip’tir.

Jinekomastiyi tetikleyen en önemli faktörleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Hormonal değişiklikler: Yalnızca kadınlarda olduğu düşünülen ancak erkeklerde de bulunan östrojen hormonunun aşırı salgılanması ya da testosteron hormon salgılanımın azlığı; bebeklik ve ergenlik dönemindeki erkeklerde yoğun bir şekilde görülen, doğal bir durumdur. Erkek bebeklerden yarıdan fazlası şişmiş meme dokusu ile doğsa da bu durum 2 ya da 3 hafta içinde kendiliğinden geçer. Aynı şekilde ergenlik dönemindeki genişlemiş memeler de tedavi gerektirmeksizin 2-3 yıl içerisinde normal şekline döner. 50 69 yaş arasındaki erkeklerde de jinekomastiye sıklıkla rastlanır.
 • Kullanılan birtakım ilaçların yan etkileri: AIDS ilaçları, prostat kanserinin önlenmesinde reçete edilen ilaçlar, anti-depresanlar, ant-anksiyete ilaçları, antibiyotikler; düzenli olarak kullanıldığında kişide meme dokusunun şişmesini beraberinde getirebilir. Aynı zamanda kemoterapi gören erkekler de risk altındadır.Hipertansiyon tedavisinde kullanılan Aldactone vb. diüretik ilaçlar, ACE inhibitör ilaçları, anti ülser ilaçları da meme dokusunda artışı tetikleyebilir.
 • Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımı: Jinekomasti; esrar, eroin, alkol, sigara gibi zararlı maddeleri düzenli olarak kullanan erkekler de kullanmayanlara nazaran daha çok görülür.
 • Bazı sağlık sorunları: Hormonal dengesizliğe yol açabilen bazı sağlık sorunları; jinekomastinin olası diğer nedenleri arasında yer alır. Testis ve hipofiz bezi tümörleri, hipertriodi, böbrek ve karaciğer yetmezliği, hipofiz yetersizliği, açlık ve kötü beslenme, obezite, erkeklerde testosteron salgılanımının azalmasına neden olabilir.
 • Birtakım kozmetik ürünler: Şampuan ve cilt bakımında kullanılan bitkisel yağlardaki çay ağacı ve lavanta özü, östrojen salınımını arttırarak, meme dokusunu genişletebilir.

Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) Belirtileri

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Meme dokusunda şişkinlik
 • Göğüslerde ağrı ve acı
 • Tek memede ya da her iki memede görülen meme başı akıntıları
 • Bir göğsün diğer göğüsten daha büyük olması
 • Meme ucunun hemen altında yumru hissi,

Erkeklerde meme büyümesini önlemek için ne yapmalı?

Ergenlik dönemindeki meme büyümesi hormonal bir durum olduğundan rahatsızlığın önlenebilmesi pek de mümkün değildir. Ancak birtakım önlemler alınarak, jinekomasti riski azaltılabilir. Bu noktada tüm erkeklerin yasa dışı uyuşturucu ve alkol kullanımını en kısa sürede bırakmaları gerekir. Eroin, marihuana, androjen kullanımının bırakılması ile jinekomasti ciddi oranda önlenebilir.

Erkeklerde meme büyümesi psikolojik sorunlara neden olabilir

Kullandığınız ilaçların meme dokusunda aşırı büyümeye neden olduğunu düşünüyorsanız, kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuza danışarak, size başka bir reçete etmesi talebinde bulunabilirsiniz.

Hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilmek adına doktorunuz, öncelikle size tıbbi sağlık geçmişiniz ve kullandığınız ilaçlara dair birtakım sorular sorar. Ardından meme dokunuzu, cinsel organınızı ve karın bölgenizi de içeren fiziksel bir muayeneye sizi tabi tutar.

Daha kolay ve net bir teşhis koyabilmek için kan testlerinden ve mamogramdan yararlanabilir. Bilgisayarlı tomografi taramaları(CT), doku biyopsileri, manyetik rezonans görüntüleme(MRI); jinekomasti teşhisinde yararlanılan diğer yöntemlerdir. Bu yöntemler ile doktorunuz, meme kanseri, meme apsesi gibi diğer olasılıkları da saf dışı bırakmış olur.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Tedavisi ve Çözümü

Jinekomasti tedavisinde hastanın yaşı ve sağlık durumu belirleyicidir. Yeni doğan bebeklerdeki ve ergenlik dönemindeki meme dokusundaki büyümeler genelde kendiliğinden geçer ve tıbbi bir müdahale gerektirmez.

Bununla birlikte jinekomasti, ergenlik dönemindeki erkeklerde depresyon, endişe, özgüven kaybı, yeme bozukluğu gibi psikolojik sorunlara neden olabilir.

Tedavi ve çözüm aşamasında ilaçla tedavi, hormonla tedavi, liposuction ile tedavi ve ameliyatla tedavi gibi farklı yöntemlerden yararlanılabilir.

Meme kanserinin tedavisinde reçete edilen tamoksifen, raloksifen, aromatoz inhibitörleri tedavide işe yarayabilir. Ancak bu ilaçların işe yarayabilmesi, jinekomastinin erken dönemde teşhis edilmesine ve ilaçların düzenli olarak kullanılmasına bağlıdır.

Şiddetli ve ağrılı jinekomasti tedavisinde selektif östrojen reseptör modülatörleri, meme dokusundaki şişkinliği tam olarak ortadan kaldırmasa da azaltabilir. SERM’ler olarak bilinen bu ilaçların arasında Evista, Soltamax yer alır.

Östrojen miktarını azaltan ve testosteron türevi olan Danazol, tedavide kullanılan bir diğer ilaçtır. İlaçların 6 ay boyunca kullanılması gerekebilir.

Testosteron replasman tedavisi olarak bilinen hormonla tedavide amaç, erkeklerdeki düşük testosteron seviyesini yükseltmektedir. Testosteron miktarı düşük olan yaşlı hastalarda meme dokusu büyümesinin tedavisinde daha çok bu yönteme başvurulur. Yani testosteron miktarı normal olan hastalarda bu yöntem pek bir işe yaramaz.

İlaçla tedavinin yeterli olmadığı durumlarda ameliyat ile jinekomasti tedavi edilir. Direk eksizyon teknikleri ile meme dokusu cerrahi olarak yerinden çıkarılabilir.

Psikolojik olarak mutsuz hisseden, uzun süredir jinekomasti şikayeti bulunan kişilerde ameliyat tek çıkar yoldur. Ancak testis boyutu erişkin boyutuna ulaşmamış yani ergenliğini henüz tamamlamış olanlara bu ameliyat yapılmaz.

Çünkü yapılan ameliyatın ardından hastada tekrar jinekomasti görülebilir.

Mastektomi ismi verilen cerrahi ameliyat genelde endoskopik bir şekilde yapılır yani çıkarılacak meme dokusu öncelikle küçük bir kamera yardımıyla görüntülenir. Mastektomi sonrası hastanın iyileşme süresi de oldukça kısadır.

Ameliyat ile meme dokusu başarı ile temizlenir. Ameliyat esnasında lokal ya da genel anesteziden yararlanılabilir.
Meme büyümesinin meme bezlerinden kaynaklandığı durumlarda mastektomi tercih edilir.

İşlem ile meme altında dolgunluğa neden olan kitle, meme başının hemen altından yarım çember şeklinde bir kesi ile çıkarılır.

Jinekomasti Tedavisinde Ultrason ve Liposuction

Göğüsteki büyümenin aşırı yağ dokusuna bağlı olduğu durumlarda çoğunlukla liposuction tek başına yeterlidir. Yani liposuction ile meme yağı temizlense de meme bezi dokusu temizlenmez.

Liposuction esnasında yağlar, ince kanüller yardımıyla vakumlanır. İşlem öncesinde ise göğüs bölgesine özel solüsyonlar enjekte edilir.

Bu özel solüsyonlar işlem sırasında kanamanın olmamasını ya da çok az miktarda olmasını sağlarlar.

Memede belirgin bir grand dokusunun da var olduğu durumlarda liposuction yanı sıra gland eksizyon da yapılır. Son dönemlerde jinekomasti ameliyatlarında yararlanılan bir diğer yöntem ise lazer liposuctiondur.

Lazer ışınları ile hem memedeki yağ dokusu yakılabilir hem de meme bezleri eritilebilir. Bu yöntem sayesinde deriye herhangi bir kesme ve çıkarma işlemi uygulanmadığından meme altında ameliyat izi de kalmaz.

Liposuction ve gland eksizyon tekniklerinin birlikte uygulandığı ameliyatlarda başarı oranı oldukça yüksektir. Ameliyatın başarılı olabilmesi için alanında uzman bir estetik cerrah tarafında yapılması da son derece önemlidir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesinde ve Sonrasında Napmalı?

Ameliyat öncesi süreçte doktorunuzun size önerdiği tüm direktifleri yerine getirmeli, ameliyata eksiksiz bir şekilde hazırlanmalısınız. Ameliyat öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

 • Ameliyattan bir hafta önceki süreçte soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonu, grip geçirmeniz durumunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Ameliyattan en az 10 gün önce aspirin ve aspirin türevlerini içeren ilaç alımını sonlandırmalısınız.
 • Ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmalısınız.
 • Ameliyat öncesi 48 saat içerisinde aşırı alkol tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Ameliyattan en az 5 saat öncesinde yiyecek ve içecek tüketmemelisiniz.
 • Ameliyat sonrasında en az üç hafta boyunca ağır yük kaldırmamalı, güç sarf etmenize yol açabilecek eğilme gibi pozisyonlardan kaçınmalısınız.
 • Ameliyat sonrası göğüs bölgenize takılan, ödem ve şişliğin azalmasına yardımcı olan korseyi 3 hafta boyunca takmalısınız.
 • Ameliyat sonrası 3 gün boyunca duş almamalısınız.
 • 3-5 günlük bir dinlenme süreci sonrasında iş yaşantınıza geri dönebilirsiniz.
 • Ameliyattan sonraki ilk üç gün boyunca düz yatmalı, en az bir hafta boyunca yüzükoyun bir şekilde göğüslerinizin üzerine yatmamalısınız.Jinekomasti Ameliyatı Sakıncalı ve Tehli Olur mu?

Jinekomasti ameliyatı, genelde herhangi bir sakınca ve risk taşımaz. Özellikle liposuction ile ameliyat sonrası hastanın komplikasyonlarla karşılaşma olasılığı oldukça nadirdir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün içerisinde hasta, ödem, ağrı, morluk ile karşılaşabilir.

Bu şikayetler, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Nadir olmakla birlikte kanama ve kan toplaması, ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapması, göğüs kafesi düzensizlikleri, liposuction sonrası uyuşukluk, deride renk değişikliği, karıncalanma gibi olası komplikasyonlar görülebilir.

Jinekomasti Ameliyatının Ortalama Fiyatı Nedir?

Ameliyat fiyatları üzerinde ameliyat şekli, ameliyatın hangi hastanede ve hangi uzman tarafından yapılacağı belirleyicidir. Ortalama fiyatlar ise 5 bin TL ile 9 bin TL arasında değişiklik gösterir.

Referanslar:1- Enlarged breasts (gynecomastia) 2- What is Gynecomastia 3- Gynecomastia treatments

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/jinekomasti-nedenleri-ve-tedavisi/

Jinekomasti : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Jinekomasti, erkeklerde anormal göğüs büyümesi hastalığıdır. Bu hastalık, ergenlik, erken çocukluk ya da 60 yaş üstü kişilerde görülür ve normal bir durum olabilir. Kilo dışında değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

İlaçların yan etkisi, hormonal değişiklikler, vücut geliştirme ilaçları, bazı antidepresanlar ve alkol gibi bazı maddelerin uzun zaman kullanımı bu hastalığı tetikleyen faktörlerin arasında yer alır. Bir ya da iki göğüste de olabilir.

Toplumda görülen %65 oranındaki bu vakaların nedeni tam olarak açıklanamaz. Meme büyümesi problemi yaşayan erkeklerin, bazı testler yaptırıp bu durumun nedenlerini araştırması gerekir. Böylece bazı hastalıkların, erken teşhisi yapılarak önlenmesi sağlanmış olur.

Fakat çoğu vakada tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşme gözlenir. Ergenlik çağına gelen erkeklerin %65’inde bu rahatsızlık belirtileri ortaya çıkabilir.

Tıpta Juvenil Jinekomasti adı verilen göğüs büyümesi durumunda erkeklerin hormonlarında bir bozulma oluştuğundan ve göğüs bezlerinin aşırı duyarlı olduğundan bahsedilebilir. Eğer hastalık hormonal nedenlerden kaynaklı ise meme bezlerinde ağrı ve ödem oluşur.

Bu hastalık, estetik görüntü olarak kişinin benlik saygısında etkilenmeye yol açarak kamusal faaliyetlerinde bazı psikolojik sıkıntılar yaşamasına neden olabilir.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde görülen bu hastalık, meme büyümesi ve meme dokusundaki artış sorunu olarak bilinir. Kelime, Yunancadaki gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşur.

Bu hastalık, göğsün büyüklüğünden ziyade, erkek göğsünün kadınların göğüs yapısına benzemeye başlaması olarak da bilinir. Ergenlik dönemine kadar erkeklerin ve kadınların göğüs yapısında değişim gözlenmez. Ergenlik sonrası kadınlarda hormonların değişimleri regl sürecine kadar devam eder.

 Bu süreç, vücuttaki uzuvlarda bazı değişimlere yol açar. Tıp dilinde bu hastalığa jinekomasti denilir. Jinekomasti neden olur; insan vücudunda androjen ve östrojen hormonları arasında bir denge mevcuttur, bu dengedeki bozulma ile birlikte bu sorun ortaya çıkar.

Bu hastalığa yakalanan erkeklerde genelde androjen ve östrojen değerlerinde oynama olur ve bu durum da, bu rahatsızlığı meydana getirir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Testosteron ve östrojen dengesinde görülen bozukluk nedeniyle, meme dokusundaki büyüklük genelde çift taraflı olup bazen tek taraflı olarak da oluşabilir. Dünyada her 18 erkekten birisi bu sorunla karşı karşıya kalır. Günümüzde bu hastalığın görülme oranı hızla artar.

Bu artışın nedenleri olarak hareketsizlik ve beslenme alışkanlıkları başta gelir. Şehirde spor yapabilecek ve vakit geçirebilecek alanlardaki kısıtlılık nedeniyle oluşan fiziksel aktivite ve hareket azlığı, yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlıkları bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlar.

Bu hastalık, genelde iyi huylu nedenlere bağlı oluşur fakat bazen önemli bir hastalığın belirtisi olarak da oluşabilir.

1. Hormonlar

Testosteron vücudun ürettiği bir hormon olup erkeklerde genelde testislerde üretilir. Bu hastalıkta, kandaki erkeklik hormonu olan testosteronda azalma olur ve buna karşılık kadınlık hormonu olan östrojen ise artar. Cinsellik anlamında bakıldığında kadında ve erkekte bulunan bu hormon libidonun kontrol edilmesini sağlar.

Bu hormonda görülen eksiklik kadın ve erkekte cinsel isteksizliğe neden olur. Testosteron eksikliği diyabet, aşırı yağlanma gibi hormonal ve metabolik nedenlerle ilgili olabilir. Östrojen kadınlık hormonudur. Bu hormon kadınlarda göğüslerin büyümesi ve yağlanmasına neden olur.

Bu hormonların bir şekilde erkeklere verilmesi sonucu erkek bedeni zamanla kadınsı şekil alır.

Erkeklerde östrojen hormonunun artması meme büyümesine yol açar. Bu hormon ergenlikteki gençlerin %40’ında, bebeklerin ise %50’sinde görülür. Ayrıca ileri yaştaki kişilerde de kadınlık hormonu olan östrojen dalgalanmaları yaşanabilir.

Bebeklerde görülen bu durum geçici bir durum olup herhangi bir tedaviye gerek olmaz. 10-16 yaş arasındaki ergenlerde ise bu durum genelde geçici olup 2-3 sene içinde kendiliğinden geçer.

Yaşlılara ise bu durum genelde yağ dokusuna bağlı oluştuğundan tedavi gerekir.

Bu hastalıkta yaşanan hormon baskısı, genelde günümüzde yaşanan beslenme bozukluğundan kaynaklanır. Endüstriyel tarım ve hayvancılıkta kullanılan hormonlar ya da hormon etkisi yaratan ilaçlar değişmeden besin yoluyla vücuda girer. Günümüz koşullarında bu beslenme biçiminden kaçınmak zor olur.

3. Hızlı kilo alıp verme

Hızlı kilo alıp verme sonucu erkeklerin meme bölgesinde sarkmaya bağlı olarak yağ dokusunda artmaya neden olur. Fazla kilolu erkeklerde göğüs bölgesinde yağ dokusu toplanır. Bu durumda meme bezi büyür.

Bu da yalancı jinekomasti grubuna girer. Hastanın fazla kilo alması yağ dokusundan kaynaklanan bu hastalığa yol açar. Hastanın kiloyu vermiş olması bu hastalığın düzeleceği anlamına gelmez.

Yapılan spor ile göğüs bölgesinde oluşan yağ dokusu sertleşerek kasa dönüşür.

4. Diğer nedenler

Alkol kullanımı, vücut geliştirmek için kullanılan steroidler, ilaç kullanımı, karaciğer hastalığı, yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri, testis tümörü, tiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezlerinde oluşan tümörler, uyuşturucu madde kullanımı ve antidepresanlar erkeklerde meme büyümesini tetikleyerek bu hastalığa neden olabilir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık, memenin sadece tekinde olabileceği gibi her iki memede de oluşabilir. Jinekomasti nasıl anlaşılır; hassas yapıya sahip olan memenin altındaki yerde, şişlik oluşarak başlar.

Genelde göğüsler dengesiz büyüklükte olup, bu hastalık ergenlik döneminde daha çok görülür. Bazen herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Yeni doğmuş olan bebeklerde de olabilir.

Bu genelde birkaç hafta sürer ve sonrasında kendiliğinden geçer. Nadir olarak bebek 2 yaşına gelene kadar da devam edebilir.

1. Her iki göğüste şişlik oluşması

Ergenlik döneminde, özellikle kilolu olan erkeklerde meme bezlerinde büyüme gözlenir. Erkeklik hormonları yağ dokusunun içinde dönüşüme uğrayıp memenin büyümesini sağlayan hormonlara dönüşür. Yağ dokusunun fazla olduğu erkeklerde bu durum hızlanır. Meme dokusundaki hücreler hormonlara göre daha hassas olduğu kişilerde meme dokusunda büyüme olur.

2. Sadece tek göğüste şişlik oluşması

Erkeklerde görülen tek taraflı göğüste büyüme oluşumu, bazı durumlarda meme kanserinin bir belirtisi olabilir. Çünkü bazı kanserler meme büyümesine yol açabilir. Sadece tek memedeki büyüme, estetik olarak da kötü bir görünüme sahip olduğundan kişinin sosyal hayatında ciddi sıkıntılar yaşamasına yol açar.

4. Meme ucunda koyu veya kanlı akıntı olması

Bu hastalıkta meme uçlarında hassasiyet oluşabilir. Aynı zamanda meme ucu sıkıldığında memeden koyu akıntı ya da kan gelirse derhal bir hekime görünmek gerekir. Çünkü memeden gelen bu akıntı kanserin habercisi olabilir. Meme büyümelerindeki bazı nedenler kansere bağlı da oluşabilir.

4. Herhangi bir memede yumrunun sert olması veya sertlik hissedilmesi

Bu hastalık, göğüste hassasiyet oluşumuna neden olur. Memede oluşan yağ dokusu birikerek yapılan egzersiz ve spor sonucunda buradaki yağda sertleşme oluşabilir. Göğüse dokunulduğunda bir sertlik hissedilir ve bu memede acıya neden olur. Bu sertlik sadece tek göğüste de olabilir. Bazı durumlarda iki göğüste de görülebilir.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde memelerin büyümesi sadece estetik olarak rahatsız edici bir durum değil ayrıca bazı zamanlar oluşturduğu ağrı, hassasiyet ve çok nadir olarak kanser riskini taşıması sebebiyle tedavisi gerekebilir. Genelde ergenlikte ortaya çıkan göğüs büyümelerinin çoğu iki taraflı olur.

Bir kısmı çok hassas ve ağrılı iken diğer önemli olan kısmı kendiliğinden zamanla geçerek tedaviye gereksinim kalmaz. Bazı durumlarda ergenlik sonrası da devam edebilir. Belli bir yaş grubunun üzerindeki erkeklerde meme büyümeleri fizyolojik olarak adlandırılır. Bunlar kişide fiziksel sorunlara yol açmaması nedeniyle rahatsız edici olmaz.

Fakat belli bir büyüklüğe ulaşmışsa ve sosyal hayatta kıyafet kullanımında bazı sorunlara neden olacak büyüklükte ise bunlar insana rahatsızlık verir ve tedavi olabilmek için arayışlar başlar.

Bunun dışında orta ya da genç yaş grubundaki erkeklerde ortaya çıkış sebebi ne olursa olsun memedeki büyüklük fiziksel ya da psikolojik rahatsızlığa yol açıyorsa tedavi olunması ve bu durumun ihmal edilmemesi gerekir.

Meme büyümesi sorunu yaşayanların öncelikle bir doktora görünmesi ve hastalığına tanı konulması gerekir. Doktor öncelikle hastayı muayene ederek meme büyümesine yol açan sorunun nedenini araştırır. Çünkü bu hastalık kimi dönemlerde hormonal değişiklikler nedeniyle oluştuğundan normal bir durum olarak görülür.

Bazı durumlarda ise patolojik nedenlere bağlı olup, ilaç kullanımı ve birçok hastalık nedeniyle görülebilir. Bir de altında yatan nedenin ortaya çıkarılamadığı durumlarda görülür. Doktor tanı koyarak, herhangi bir tedaviye ihtiyaç olup olmadığını veya tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağını belirler.

Jinekomasti nasıl geçer; bazen kendiliğinden de geçebilir. Özellikle ergenlikte görülen bu hastalıkta, memedeki büyümenin çapı 4 cm’den küçük olup ergende bazı şikayetlere neden olsa da bu durumda bekleme yöntemi uygulanır.

Çünkü ergenlikte görülen bu sıkıntı genelde geçici olup, kendiliğinden 2-3 sene içerisinde normale dönebilir.

Ergenliğe bağlı olmayan bazı durumlarda ise, bu hastalığa tanı konulduktan sonra ilaç tedavisi ya da ameliyatla tedavi yapılabilir.

1. Hormon ilaçları kullanımı

Bu hastalığın oluşum nedeni eğer ergenlik dönemine bağlı olarak gelişen hormonsal değişikliklerse ilaç tedavisi uygulanabilir. Vücutta hormonlar arasında bir denge bulunur.

Eğer kadınlık hormonu olan östrojen erkeklerde artarsa, erkeklik hormonu olan testosteron hormonunda ise azalma olursa bu rahatsızlığa yol açar. Bazen hormonlardaki bu değişiklik kendiliğinden geçebileceği gibi hormon ilaçları kullanarak da geçebilir.

Eğer hastalığın nedeni kas yapıcı ilaç kullanılması ise, bu ilaçtan uzak durulması gerekir. Böylece etkileri ilerleyen zamanda kendini gösterir.

2. Egzersiz yapma

Meme büyümesi hastalığının nedeni, çok kilolu olmaksa ilk önce zayıflatma yöntemleri kullanılarak, bu hastalığın engellenmeye çalışılması gerekir. Bu bakımdan kişi gerekli spor, egzersiz ve diyet ile ideal kiloya getirilmeye çalışılır. Kişi ideal kilosuna ulaştığında bu rahatsızlık hala devam ederse o zaman cerrahi yönteme başvurulur.

3. Ameliyat ve Liposuction yöntemi

Ameliyat yöntemi, klasik cerrahi bir yöntem olup, bu yöntemle fazlalık olan yağ dokusu, meme dokusu ya da deri dokusu belli uygulamalar ile çıkartılarak göğüs eski ölçülerine getirilir. Memenin boyutuna göre, kişide oluşacak olan ameliyat izinde değişme görülür.

Fakat genelde, kişinin rahatsız olmayacağı şekilde ameliyat izi olup sorun çözülür. Ameliyat öncesi hasta, doktor tarafından bilgilendirilmeli ve durum hakkında ayrıntılı olarak konuşulması gerekir. Bu ameliyatın mutlaka bir Plastik Cerrahi Uzmanı’na yaptırılması gerekir.

Liposution yöntemiyle vücuttaki fazla yağların alınması sağlanır. Genelde çok kilolu kişilerde ya da ergenlik dönemindeki gençlerde görülen meme büyümesi hastalığının nedeni, göğüsteki yağ dokusunun büyümesi olduğundan Liposuction yöntemi oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılır.

İşleme başlanılmadan önce bu yöntemin ağrısız ve daha kolay olması için meme dokusunun içine özel bir sıvının enjekte edilmesi gerekir. Daha sonra koltuk altlarında 2-3 cm uzunluğunda kesikler açılır. Açılan bu kesiklerden vakumlu cihaz kullanılarak girilip, orada bulunan fazla yağ dışarı çıkarılır.

Uygulanan bu işlem aynı zamanda yağlanmaya bağlı olarak oluşan kilo problemlerinde de çok sık olarak kullanılır.

4. Zerdeçal

Jinekomastinin tedavisinde, bazı doğal tedavi yöntemlerine de başvurulur. Bunlardan biri de Zerdeçal kullanımı olup, meme büyümesi hastalığında kullanılabilecek en iyi evde tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinir.

Bu baharat, erkeklik hormonu olan testosteronun düzeyinde artış olmasına yardımcı olur. Testosteron seviyesinde artış olunca erkeklerdeki büyük olan göğüsler tekrar eski doğal boyutuna geri döner.

Aynı zamanda zerdeçal yağ yakmak için ve karaciğer sağlığı içinde kullanılabilir.

Bir bardak su ile 2 çay kaşığı zerdeçal bir kaba alınıp, 10 dakika kadar ısıtılır. Günde 2 veya 3 kez bu sudan içilir. Yatmadan önce içilmesi daha etkili olur. Günlük olarak bu uygulanırsa birkaç hafta içerisinde farklılıklar görülür. Ayrıca doktor gözetiminde olmak kaydıyla zerdeçal kapsülü de kullanılabilir.

5. Soğuk kompres

Jinekomasti, genelde göğüslerde ağrıya ve şişliğe yol açar. Göğüste oluşan bu şişlik için soğuk kompres uygulamak iyi gelir. Çünkü soğuk su, sıcaklık dokularında büzülmelere neden olur. Böylece şişme ve ağrıda azalma sağlar.

İnce bir havlu alınarak, içine birkaç buz küpü konulup sarılır. 1 dakika olmak kaydıyla, göğüslerin her birine hazırlanan bu havlu konulur. Donmalara neden olacağından buz doğrudan sürülmez. Havlu arasına konulup sürülmesi gerekir. Bu gerektiği kadar uygulanabilir.

6. Balık yağı

Balıklarda çok fazla bulunan omega 3 yağ asitleri, erkeklerdeki testosteron hormonunu arttırır. Aynı zamanda bu yağ asitleri erkeklerde meme büyümesine yol açan östrojen hormonu seviyelerinin azalmasına yardımcı olur.

Balık yağı ya da omega 3 takviyesi alınabilir. Fakat doğru kullanılması dozunun ayarlanması için doktora danışılarak kullanılır. Somon, uskumru ve ton balığı omega 3 asitleri bakımından oldukça zengin olup, bu balıkların tüketilmesi gerekir.

7. Çarkıfelek çiçeği

Çarkıfelek çiçeği, erkeklerde testosteron hormonunu arttırıcı özelliğe sahip olduğundan bu hastalığın tedavisinde kullanılır. Bu çiçek krisin adı verilen bir bileşik içerir. Bu bileşik, testosteronun parçalanmasına yardım eder. Aynı zamanda çarkıfelek çiçeği bazı ilaçlarla da kullanılabilir.

1 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfelek çiçeğine, 1 fincan su eklenerek 10 dakika dinlendirilir. Günde birkaç kez bu çaydan içilebilir.

8. Süt ve deve dikeni

Meme büyümesi hastalığının nedeni karaciğer hastalığıysa süt ve deve dikeni Jinekomasti tedavisinde uygulanabilir. Süt ve deve dikenin içerisinde bulunan maddeler karaciğerin işleyişini kolaylaştırır.

3 su bardağı sütün içerisine 1 çorba kaşığı ezilmiş olarak deve dikeni tohumu eklenir. Daha sonra 20 dakika kadar kaynatıp, dinlenmeye bırakılır. Sonra süzülerek içine bir miktar bal eklenip içilir. 1 hafta boyunca günde 2 defa olacak şekilde içilir.

Источник: //sebboy.com/jinekomasti/

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir? Jinekomasti Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Jinekomasti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Jinekomasti hastası olduğunu nasıl öğrenirsin? Bir belirtileri var mı? [/box]

Cevap:

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde kadınsı meme büyümesi. Sözcük, Yunanca gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur.

Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir. Genellikle seks hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülür. Ergenlik çağındaki erkeklerde rastlanan jinekomasti, vakaların büyük çoğunluğunda birkaç yıl içinde kaybolur.

Herhangi bir sağlık tehsi yaratmamakla beraber, nadir durumlarda sağlığı tehdit edebilecek farklı bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet verir.

Jinekomastiyi meydana getiren sebep belirlenebilirse, buna yönelik tedavi uygulanabilir. Ancak birçok durumda tedavisi cerrahidir.

Jinekomasti Belirtileri

Jinekomasti nedeniyle oluşan şişlik, kansere dönüşmez ancak meme büyümesinin direkt olarak meme kanseri şeklinde başlayabileceği de unutulmamalıdır.

Jinekomastisi olan erkekler büyük göğüslerin yanında, göğüslerinin esnek ve sıkı olduklarını fark edebilirler. Genç erkeklerin göğsüsün bir ya da her iki yanındaki bir bozuk para büyüklüğünde büyüme olabilir. Bu büyüme yaklaşık 18 aydan sonra kendi kendine kaybolur.

Jinekomasti Nedenleri

Erkekte meme dokusunda 2 cm.den fazla bir büyüme var ise jinekomasti’den söz etmek mümkündür. Jinekomasti’nin meydana gelmesinde tek bir neden aramak doğru değildir. Aşağıda bu nedenlerden bazıları sıralanmıştır.

 • Siroz gibi ağır karaciğer bozuklukları,
 • Eskiden kullanılan mide ilacı (cimetidin),
 • Bazı antidepresan ilaçlar
 • Vücut geliştirme sporcularının kullandıkları yüksek miktarda erkeklik hormonu. (primabolan, sustanon ve anapolan) Bu hormon yıkılırken ortaya hormonuna benzeyen bir ara madde çıkıyor ve bu da jinekomasti’ ye neden oluyor.
 • Endokrin kökenli tümörler,
 • Testis gelişim bozuklukları,
 • Testosteron üretiminin azaldığı hastalıklar(Kleinfelter Send., Orşiektomi…),
 • Östrojen üretiminin arttığı hastalıklar(Testis Tümörleri, Böbreküstü bezi tümörleri),
 • Şişmanlık,
 • Tiroid fonksiyon bozuklukları,
 • Böbrek yetmezliği gibi nedenler jinekomasti’ye neden olabilir.

Nasıl Tespit Edilir?

Yalancı ve gerçek jinekomastinin ayrımını ultrason veya muayene ile yapıyoruz. Meme bezi serttir. Meme bezi büyümeden düğme gibi kalır. Ama o bölgede geniş bir yağ kitlesi olduğunda bu yalancı jinekomastidir.

Bu zayıflayınca geçebilir. Ancak geçmediği durumlar da oluyor. Bunlara da cerrahi müdahale yapıyoruz, kendi kendine ilaçla veya kilo vererek tedavisi olmuyor.

Adolesan çağında ortaya çıkmış, 18 yaşından sonra da hâlâ kalıyorsa o yalancı jinekomasti değildir.

Kiloların etkisi

Kilo probleminin de eşlik ettiği çocukların bu sorununu çözmesi gerekiyor. Direkt meme bezi büyümesine çok fazla müdahale etmiyoruz. Bazı hormonal tetkikler yapmak gerekiyor. Eğer hormonal dengesizlik varsa, ilaçla tedavi yapıyoruz.

Ama hastaların büyük çoğunluğunda böyle bir dengesizlik görülmüyor. Belli bir dönem hormonal dengesizlik olup geçiyor ama meme yine büyük kalıyor. Eğer dönecekse, geriye dönmesi 15-16 yaşını buluyor. Dönmezse kalıcı oluyor, cerrahi tedavi gerekiyor.

16 yaşından itibaren cerrahi tedaviyi yapıyoruz. Bu yaşa kadar çocuk bununla yaşıyor.

Jinekomasti Tedavisi

 • Jinekomasti erkek memesinin normalden fazla büyümesidir. Meme dokusundaki büyüme ender olarak puberte öncesinde olmakla bereber en sık puberte sonrası oluşmaktadır.
 • Meme büyümesiyle başvuran hastalarda muayene ve gerek duyulursa radyolojik inceleme uygulanır.
 • Jinekomastinin nedenleri farklıdır.

  Hormon dengesizlikleri en sık karşılaşılan sebeptir. Alınan hormon ilaçları, endokrin kökenli tümörler, testis gelişim bozuklukları karşılaşılan diğer jinekomasti nedenleridir.

 • Puberte sırasında erkek çocuklarda % 60-70 meme bezi büyümesi oluşur ama bu çok dikkat çekecek boyutlarda değildir. 6 ile 18 ay içerisinde kaybolarak meme normal büyüklüğüne döner.

 • Erişkin erkeklerin % 40’ında jinekomasti değişiklikleri mevcuttur, bu büyüme tek veya iki taraflı olabilir.
 • Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction ve meme bezinin çıkarılma teknikleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişir.

 • Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu mevcut hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alınır. Yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction la birlikte meme dokusunun çıkarılması gerekir.

 • Eğer yağ ve meme dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da mevcutsa yağ ve meme dokusunun çıkarılması yanın da deride birlikte çıkarılır. Ameliyat sonrası 3 hafta bandajlama uygulanır ve hasta aylık kontrole çağrılır.

Jinekomasti Neden Olur?

Erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti; birçok nedene bağlı olabilmektedir. Fizyopatolojik olarak kanda östrojen artışı veya östrojen benzeri yapıların artışı suçlu bulunmaktadır. Ancak jinekomastinin oluşum nedeni sıklıkla idiopatiktir, yani herhangi bir sebebi olamayan jinekomastidir.

– Testesteron azlığı ile seyreden rahatsızlıklar; Klinefelter’s Sendromu, testislerin alınması – Östrojen artışı ile seyreden rahatsızlıklar; testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri – Şişmanlık – Böbrek yetmezliği ve siroz – Hemodiyaliz – Hipertroidi; tirotoksikozda serumda yüksek östradiol düzeyiyle iliskili jinekomasti olabilir – Hipotroidi – Karaciğer tümörleri – Hermefroditizm – Uzun süreli ilaç kullanımları (alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, mariahuana, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, vs) – Testise travma ve radyasyon testiküler hipofonksiyona neden olabilir. – Erişkin kabakulak enfeksiyonu testiküler atrofi, hipogonadizm ve jinekomastiye yol açabilir. – Leptomonas enfeksiyonu doğrudan jinekomasti yapabilir. – Spinal kord zedelenmesi testiküler disfonksiyona ve %10 olguda jinekomastiye neden olabilir. – Kötü diyet sonrasında görülebilir. Bazen çok zayıf kisilerde normal kiloya dönme sırasında da jinekomasti olabilir. – Akciğer kanserlerinde tümörün beta hCG üretimine bağlı jinekomasti olabilir. – HIV enfeksiyonunda geçici jinekomasti olduğu bildirilmektedir. – Nadiren primer olarak androjenlerin östrojene dönüsümüyle olusan jinekomasti vardır 10 vakadan az bildirilmistir), ancak bu dönüsümün natürü bilinmemektedir. – Alkolik erkeklerde %20 jinekomasti olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti çeşitli sebeplerden kaynaklanabileceği için ameliyat kararı alınmadan önce bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Hastanın kullandığı bir ilaç veya hormonal dengesizlik jinekomastiye neden olabilmektedir. Nadir de olsa bazı durumlarda kullanılan ilacın kesilmesi veya yaşa bağlı olarak hormonal tedavi ameliyatı gereksiz kılabilir.

Bu tetkiklerin yapılması ameliyat sonrası meme dokusunda tekrar büyüme gibi sorunların önüne geçmek için şarttır. Jinekomasti ameliyatlarında eskiden yağ ya da meme dokusu cımbız gibi bir alet yardımıyla kesilip alınırken gelişen teknoloji sayesinde şimdi memede bulunan yağ tabakasına ufak boyutlarda bir tüp sokularak bu tabaka dışarı çekilebilmektedir.

(Liposuction)

Ameliyat öncesi

Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebildiğinden ya da yan etkileri olabildiğinden hasta kullandığı tüm ilaçları ameliyat öncesi doktoruna bildirmelidir. Özellikle aspirin ve türevi ilaçların ameliyattan en az bir hafta önce kesilmesi gerekir.

Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkilediğinden ameliyat öncesi ve sonrasında uzunca bir sure kullanılmamalıdır. Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı şikayetleri doktora bildirilmelidir. Ameliyattan 6 saat önce yeme ve içme kesilmelidir.

Ameliyatın lokal veya genel anestezi ile yapılmasına karar verilmesi için doktor bazı testler isteyebilir. Ameliyat sonrası hastaya yardımcı olacak bir refakatçiye ihtiyaç olabilir.

Ameliyat sırası

Doktoru gerekli ilaçları verip hastayı ameliyata hazırlar.

Hasta kendinden geçtikten sonra doktor göğüs üzerinde ameliyat kesilerinin nerelerden yapılacağını, dokuların nerelerden çıkarılacağını gösteren bir ameliyat haritası çizer.

Sonrasında aerol denilen tene göre daha koyu renkli alanda yarım ay şeklinde bir kesi açarak yağ ve dokuları buradan çıkarılır. Ameliyat süresi jinekomasti derecesine göre 1 ile 3 saat arasında değişmektedir.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası göğüs bandajlarla sarılır. Doktor tavsiyesine ve anestezi yöntemine bağlı olarak hasta aynı gün taburcu olabilir veya 1 gün hastanede müşahade altında kalabilir.

Ağrı kesiciler sayesinde farkedilir bir ağrı duyulmaz. Doktorun belirleyeceği süre boyunca Antibiyotik ilaç kullanımı enfeksiyondan korunmak için önemlidir.

Ameliyattan birkaç gün sonra hasta kollarını çok fazla hareket ettirmeden ve kendini yormayacak şekilde işine dönebilir.

Источник: //www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/jinekomasti-belirtileri-nelerdir-jinekomasti-oldugu-nasil-ogrenilir.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi