Kabızlık diyip geçmeyin

Kabızlık Nasıl Giderilir? Kabızlığı Ne Giderir?

Kabızlık diyip geçmeyin

İnsanların birçoğu ishal yada kabızlık yüzünden yakınır, hayatları tam bir kabusa dönüşür. Düzenli olarak dışkı yapamamak belli bir süre sonra herkes için problem olmaya başlar. İshal kadar kabızlık da oldukça büyük bir sağlık sorunudur.

Saatlerce karın ağrısı çekmek, tuvalette beklemek, karın şişliği oluşması kabızlık sonuçlarından bazılarıdır. Tıp dilinde konstipasyon olarak da anılan bu rahatsızlık halk dilinde peklik olarak da bilinir. Eğer tedavi edilmezse hemoroid yani basur, karın ağrısı, karında şişlik sonucu kilo alma gibi sonuçlar görülebilir.

Ayrıca çeşitli bağırsak hastalıklarına da yol açar. Birçok kişi doktora gidip tedavi olmaya çalışırken birçok kişi de şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi yöntemleri araştırmaktadır. Yazımızda kabızlık nasıl giderilir, kabızlık için ne yapılmalıdır ve ne iyi gelir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Eğer sizin de böyle bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktora başvurun veya şifalı bitkilerden yararlanmaya çalışın.

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bu rahatsızlık için öncelikle düzenli yemek yemeniz oldukça önemlidir. Öğün atlamamak, her öğünü zamanında yemek bu kötü hastalığa yakalanmamak için oldukça büyük önem taşır. Yediğiniz yiyecekleri iyice çiğnemeye özen gösterin. İyi çiğnenen yiyecekler bağırsaklarda daha kolay emilir ve dışkılanır.

Ayrıca meyve ve sebzeyi dengeli tüketmeniz gerekir. Sürekli et yemek, sürekli meyve yemek yada sürekli sebze tüketmek de yanlıştır. Tüm yiyeceklerden düzenli ve dengeli bir şekilde yemelisiniz. Sulu yemeklerden ve içeceklerden bolca tüketmelisiniz.

Pilav, makarna, ekmek, patates gibi karbonhidrat içeriği yüksek gıdalardan sıkça tüketmekten kaçınmalısınız.

Karnınıza masaj yapmanız da bu rahatsızlığı yenmeniz için başka bir çözüm yoludur. Karnınızın altındaki bölgeye özellikle kasıklarınıza doğru elinizle hafifçe bastırarak sağdan sola ve soldan sağa doğru masaj yapmalısınız. Bu hareketler kabızlık için size çok yardımcı olacaktır. Bu hareketleri otururken veya uyumadan önce yatarken yapabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Gün içinde bol miktarda su tüketmeniz de çok önemlidir. Su içmeyi sevmiyorsanız suyu sevdiğiniz gibi içilecek hale getirmelisiniz. Örneğin tatlı yiyecekleri seviyorsanız suyun içine kırmızı elma atabilirsiniz.

Yada tuzlu yiyecekleri seviyorsanız suyunuzun bulunduğu sürahiye birkaç tutam taze nane ve yeşil elma ekleyerek suyunuzu daha ferah bir hale getirebilirsiniz. İşte bu sayede daha çok su içme isteği hissedeceksiniz. Spor yapmak da çok iyi bir çözüm yoludur.

Spor yaparak hem sağlıklı yaşayabilir hem de kabızlık sorununu giderebilirsiniz. Stresten de mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Kabızlık Bitkisel Çözümü Nedir? Kabızlığı Ne Giderir?

Yazımızda meyve ve sebzeyi dengeli tüketmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Özellikle muz da çok fazla tüketmemelisiniz. Bağırsaklarınızı gevşetici sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz. Özellikle karnabahar, brokoli, bal kabağı, erik ve kivi gibi meyve ve sebzeleri yiyebilirsiniz.

Armut yeyip üzerine bir bardak su içerek de bu durumdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Buğday ekmeği yerine kepekli ekmek veya tahıllı ekmek tüketmelisiniz. Metabolizmayı hızlandırıcı çaylar içmek de sizi rahatlatacaktır. Keten yağı içmek de kabızlık için bitkisel çözümler arasındadır.

Biberiye, incir gibi bitkiler de bitkisel çözümlere örnektir.

Dr. Ender Saraç’ın Kabızlık İçin Önerileri

 • Pırasa, lahana, ıspanak, pazı, brokoli ve kabak tüketin.
 • Kabızlığı gidermek için Su tüketimi çok önemlidir. Günlük en az bir buçuk litre su tüketin.
 • Kuru kayısı, kuru mürdüm eriğini tarçın ile beraber kaynatılarak komposto olarak içilmelidir.
 • Barsak çalıştırıcı olan Trabzon hurması başta olmak üzere portakal, mandalina ve kabuklarıyla beraber yenen bazı meyveleri tüketin.
 • Kuru fasulye, soya fasulyesi, mercimek gibi bakliyatları tüketin.
 • Lifli gıdalar tüketin.
 • Greyfurt, pomelo ve avokado meyvesi tüketilmelidir.
 • Kepek barsaklardan geçerken su emilimini artırarak dışkının su oranını ve miktarını yükseltir. Kepekli ekmek, kepekli makarna, kepekli undan yapılan yiyecekler tüketerek barsaklarınızı çalıştırabilirsiniz.
 • Hiç hareket etmeyen ve hareketini kısıtlamış olan kişilerde kabızlık görülebilir. Bu yüzden karın egzersizi yaparak veya hareketi arttırarak kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Isırgan Otu Faydaları

Dr. Ender Saraç’ın Kabızlık Giderici Çay Tarifi

Dr.Ender Saraç’tan kabızlığı ne giderir sorusuna cevap geldi.

5-6 parça barut ağacı kabuğu, 1 tatlı kaşığı rezene tohumu ve 3-4 yaprak sinameki üzerine sıcak su konularak üstü kapatılarak 4-5 dakika demlenmesinden sonra içilir.

Bu çayı yaparken sinamekiyi fazla kaçırmamak gerekir çünkü çok fazla gaz yapması ve bağırsakları hızlı çalıştırmasından dolayı fazla tüketildiğinde sinameki içmeden tuvalete çıkılamaz hale gelinebilir ve kabızlık artan seviyeye çıkabilir.

Dr. İbrahim Saraçoğlu’dan Kabızlığa İyi Gelen Çorba Tarifi

Dr. İbrahim Saraçoğlu’danan kabızlık nasıl giderilir için çözüm yolları geldi. 1 kilogram arpayı üstünü örtecek kadar akşamdan su dökülerek  sabaha kadar bekletilir.

Bekletilen bu arpa sabah haşlanır. Daha sonra kabak, pırasa, ıspanak ve kereviz sapı eklenerek pişirilir.Çorba kıvamına gelene kadar karıştırılır.

Bu çorba her sabah şikayetleriniz gidene kadar aç karınla içilir.

Diyetisyenlerden Kabızlık Karşıtı Muhteşem Karışımlar

 • Bir avuç içi kadar maydanoz, bir avuç içi kadar kiraz sapı, üç poşet yeşil çay, üç kayısı ve bir limonu beş bardak suyun içine koyarak kaynatın. Bu çayı sabahtan akşama kadar aralıklı olarak için.
 • Zeytinyağına banılmış kepekli ekmek ile bağırsaklarınızı çalıştırabilirsiniz.
 • Yulaf ezmeli, ketentohumlu müsli sabah kahvaltılarında tüketilmelidir. Lif oranı yüksek olduğundan probleminizi gidermenizde yardımcı olacaktır.

Источник: //www.sifalibitkitedavisi.com/kabizlik-nasil-giderilir.html

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer? Doğal kabızlık çözümleri nelerdir?

Kabızlık diyip geçmeyin

Kabızlık, sindirim sorunları arasında en çok yaşanan ve yaşa bağlı olmayan bir rahatsızlıktır. Kabızlık neden olur sorusu ile birlikte kabızlığa ne iyi gelir ve kabızlık nasıl geçer soruları bu yüzden aranma oranları yüksektir.

Hatta kabızlık, rejim yaptığınız halde zayıflayamamanızın sebebi olabilir. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler ile evinizde doğal çözümler üretmek mümkün. Aynı zamanda doktorunuz tarafında tavsiye edilen ilaçlar ile kabızlık nasıl geçer sorunuz cevaplanmış olur.

Kabızlık nedenleri, kabızlığa iyi gelen besinleri, doğal kabızlık giderici çözümleri sayfamızda tek tek inceledik.

KABIZLIK NEDİR?

Kabızlık (konstipasyon), bağırsak hareketlerinin yetersiz olması (haftada üç kez veya daha az sayıda) veya bağırsak hareketlerinin %25’inden çoğunda dışkılama güçlüğü, kabızlık olarak adlandırılır. Genel nüfusun %20 – %30'unda rastlanılan kabızlığın birçok nedeni olabilir.

KABIZLIK NEDEN OLUR?

Kabızlığın nedenleri, daha çok beslenme şekline bağlıdır. Kabızlık sorunu, yeterli sıvı tüketilmemesi, posalı yiyecekler yenilmemesi, yeterli egzersiz yapılmaması veya uzun süreli yağsız diyetler yapılması durumlarında sıklıkla yaşanabilir. Özellikle sıvı alımı vücut sağlığı açısından önemlidir. Yüzde 10 oranında vücut suyu azalması kabızlık gibi birçok soruna neden olabilir.

Kabızlığın nedenleri arasında ayrıca; bağırsak kanseri, fazla miktarda süt tüketimi, huzursuz bağırsak sendromu, gebelik, rafine şekeri fazla tüketmek, aşırı müshil kullanımı, hemoroid, stres, yeme bozuklukları gibi maddeleri de sayabiliriz.

Tuvalet ihtiyacını ertelemek de kabızlığın nedenlerinden biridir. Bu durum, bağırsak hareketlerini tersine çevrilmesine neden olur. Dışkı, kalın bağırsakta uzun süre kaldığı zaman su miktarı azalır ve katılaşarak rektumdan geçememesine neden olur. Bu yüzden mümkün olduğu sürece tuvalete gitmeyi ertelememek gerekir.

Kabızlık uzun sürüyorsa ciddi bir rahatsızlık nedeniyle olabilir. Kolon ve rektum kanserleri gibi hastalıkların belirtileri arasında sayılan kabızlık için bir doktora görünmeniz erken teşhis açısından da faydalı olacaktır.

KABIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kabızlığın belirtilerini bilmek, rahatsız eden ve yaşam kalitemizi düşüren bu durumdan kurtulmamızı sağlar.

Dışkılama sırasında zorlanma, her zamankinden daha az tuvalete çıkmak, şişkinlik ve mide bulantısı, iştah kaybı, karın ağrısı, gaz, karın krampları, sert ve topaklar halinde görülen dışkı gibi durumlar kabızlığın belirtileridir. Bu durumlarda bir hekime görünmek yapılacak en sağlıklı hareket olacaktır.

Kabızlık, evinizde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemler ile geçebilecek bir rahatsızlıktır. Bunların dışında kabızlığa neden olabilecek şeylerden uzak durmak da gerekir.

Lifli yiyeceklerin artımı, su içmeyi alışkanlık haline getirmek ve egzersiz yapmak bile kabızlığı önleyebilir.

Aşağıdaki saydığımız besinler, fazla tüketilmesi nedeniyle bağışıklık kazanmasına ve istediğimiz faydayı görmemize engel olur. Aşırı tüketimi aynı zamanda kabızlığa bile neden olabilir.

KABIZLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

Beslenme uzmanları, kabızlığa karşı en iyi çözümün kuru meyve yemek olduğunu belirterek, kabızlığa karşı yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

1) Bol su ve bitki çayı için. Su, vücut için çok önemli bir bileşendir. Özellikle sindirime yardımcı olan su, günde en az 6-8 su bardağı içilmelidir. Böylece bağırsak hareketleri hızlandırılmış olur ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

2) Kabızlığa hurma formülü ile son verin. Bunun için macun haline getirdiğiniz yarım kase hurmayı süt ile karıştırdıktan sonra her gece yatmadan önce içmeniz kabızlığınıza iyi gelecektir. Hurma, lifli bir yiyecek olması nedeniyle kabızlığın azalmasına yardımcı olacaktır.

3) Sabahları aç karnına birkaç adet kuru kuru erik, kuru incir ve kuru kayısı yedikten sonra üzerine ılık su içmeniz halinde bağırsak hareketleriniz hızlanır. Ya da geceden bir bardak suyun içine bırakılan kayısı ve mürdüm eriğini sabah aç karnına içmeniz kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

4) Yüksek miktarda lif içermeleri nedeniyle sebzeler de kabızlığa iyi gelir. Bu yüzden havuç, kereviz ve turp, roka, lahana, ıspanak, maydanoz, dereotu ve marul tüketimi kabızlığın giderilmesinde yardımcı olacaktır.

5) Kabızlığa iyi gelenler başında sayılacak yiyecekler olarak tahıl ve baklagiller grubunu ihmal etmeyin. 6) Meyve tüketimini artırın. Meyveler, yüksek lif içermesi nedeniyle kabızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketilen meyve, kabızlıktan korunmaya da yardımcı olur. Örnek olarak elma, portakal, kayısı, çilek, hurma, armut gibi meyveler kabızlığa iyi gelir.

7) Bağırsakları çalıştırıcı özelliği nedeniyle probiyotik yoğurtları kabızlığa iyi gelir. Yoğurt, bağırsak çalışmasını canlandırır ve düzene girmesini sağlar. Aynı zamanda zararlı bağırsak mantarı ve bakterilerini yok eder.

8) Kabızlığınızın geçmesini sağlaması için keten tohumunu, salatalarınıza veya yoğurda katarak tüketebilirsiniz. Keten tohumu, kabızlığı gidermesi ile birlikte bu rahatsızlıkla ortaya çıkabilecek irritabl bağırsak sendromu gelişimini önler.

9) Kabızlığınızın geçmesi için fındık, ceviz ve badem tüketin. Aynı zamanda süt ile birlikte 2 bardak badem yağı içmek kabızlığın giderilmesinde etkili olur.

10) Hint yağı, kalın bağırsak hareketlerini düzenlemesi, müshil etkisi göstermesi, ince bağırsaklarda su emilimini önlemesi nedeniyle kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

11) İncir, içeriğindeki lif içermesi nedeniyle sindirime yardımcı olur ve bağırsaklarda toplanmış ve kabızlığa neden olan dışkının, boşaltım sistemine daha kolay bir şekilde geçmesini sağlar.

UZMANLARINDAN KABIZLIĞA DOĞAL ÇÖZÜMLER

1) Taylan Kümeli'nin kabızlık için bitki çayı formülü

Bir avuç içi kadar maydanoz, bir avuç içi kadar kiraz sapı, üç poşet yeşil çay, üç kayısı ve bir limonu beş bardak suyun içine koyarak kaynatın. Bu çayı sabahtan akşama kadar aralıklı olarak için.

2) Dr. Ender Saraç'tan kabızlık giderici tarifler

• Kuru kayısıyı ve kuru mürdüm eriğini akşamdan bir bardak suyun içinde bekleterek sabah aç karnına bu suyu için. Suyu içtikten sonra kayısı ve erikleri yiyin. Bu işlemi her sabah tekrarlayın.

• Keten tohumunu havanda biraz döverek sabahları aç karnına, az yağlı yoğurtla karıştırarak yiyin.

• Akşamdan bir kilo arpayı üzerini örtecek kadar suyun içine koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah haşlayın ve içine iki adet kabak, bir miktar pırasa, ıspanak, kereviz sapı, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ekleyerek pişirin. Hazırladığınız bu çorbayı sabah aç karnına için.

• İki yumurta sarısını kek kabında iyice çırpın. Bir fincan sıvı yağın içine tarçını ekleyip ayrı bir kapta çırpın ve yumurtanın içine katın. 50 gr az öğütülmüş keten tohumu, 50 gr yulaf ezmesi, bir miktar mürdüm eriği, 1-1,5 kahve fincanı şeker, tam buğday ununu da ekleyerek normal bir kek hamuru elde edin. Hamuru 150-160 derecede pişirin. Keki iki ince dilimden fazla yemeyin.

3) İbrahim Saraçoğlu’nun ağır kabızlık için önerdiği narenciye yaprağı kürü:

Bu kür için gerekli olan malzemeler, 6 adet narenciye yaprağı ve 1 su bardağı su. Yapmanız gereken ise yaklaşık bir bardak kaynayan suyun içerisinde 6- 7 adet portakal yaprağı ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp ılınmasını bekleyin.

Bu karışımı kahvaltıdan en erken 1 saat önce içiniz. 4 gün boyunca bu kürü 1 kere için, 4. günün sonunda sonlandırın.

4) Kabızlığa iyi gelen marmelat tarifi

Bir adet kuru incir , 2 kuru kayısı ve 2 kuru erik ince ince doğrayıp 1,5 çay bardağı suda haşlanır. Üzerine 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenip karıştırılır. Bu karışımı üçe bölüp her sabah 2 bardak su ile tüketebilirsiniz.

Dededen kalma yöntemlerle yapıyorlar! 37 derece sıcakta…Sedimantasyon nedir, neden yapılır?Tripofobi nedir? Tripofobi neden olur, nasıl tedavi edilir?

Источник: //www.mynet.com/kabizliga-ne-iyi-gelir-kabizlik-nasil-gecer-dogal-kabizlik-cozumleri-nelerdir-1224679-mykadin

Kabız mısınız? Kabızlığa ne iyi gelir? nasıl geçer? işte burada!

Kabızlık diyip geçmeyin

Kabızlık bilindiği gibi her yaştan ve her kesimden insanın bazen sık sık bazen de ara sıra maruz kaldığı bir durumdur. Kabızlığa sebep olan bir çok gündelik sebep olsa da kimi zamanlar bu durum ciddiye alınmalı, mutlaka bir doktora müracaat edilmelidir.

Kabızlığa ne iyi gelir?

Kimi zamanlar örneğin haftalar süren kabızlık durumları yaşanabilir, bu tür durumlarda mutlaka bir doktora gidilmesi gereklidir fakat dönem dönem yaşanan kabızlıklar genellikle beslenme ve yaşam düzeni kaynaklı olabilmektedir. Siz yine de birkaç günden fazla süren kabızlıklarınız da mutlaka bir doktora gözükün.

Çünkü birkaç günden fazla süren kabızlık genellikle bağırsaklarda ve vücudun bazı kesimlerde ciddi problemlere sebep olabilir.

Örneğin kabızlığın sebep olduğu bazı problemler;

# Çeşitli baş ağrısı sebepleri ( Genellikle yoğun kabızlık dönemlerinde kişilerde görülmektedir. )

# Mide ağrıları

# Bağırsaklarda ağrı

# Bazı antidepresan yada çeşitli ilaç türleri

# Aşırı kafein tüketimi

# Yemeklerin az çiğnenmeden yutulması

# Keyifsizlik ve bunalma denilen ruh halleri vb.

Kabızlık durumunda karşılaşılabilir. Çünkü kabızlık kişinin vücudunda rahatlamayı engelleyici için bu tür problemler kolaylıkla meydana gelebilmektedir.

Peki kabızlık neden olur?

Kabızlığın sebeplerini inceleyecek olursak eğer karşımıza bir çok sebep çıkabilmektedir;

# Hareketsiz bir yaşam

Herhangi bir günlük egzersiz, hareketsiz bir yaşam, kabızlık gibi bir çok probleme sebep olabilmektedir. Bu yüzden her sağlıklı birey için basitte olsa sportif bir aktivite oldukça yararlı olacaktır.

# Düzensiz uyku

Uyku düzeni insanlarda oldukça önemlidir. Ruh halinden tutunda, düzenli bir yaşama adapte olabilmesine kadar, bir çok hastalık ya da benzeri konularda önemi günümüzde oldukça belirgindir.

# Lifsiz beslenmek, yanlış beslenme düzeni

En önemli konulardan biri olan beslenme düzeni, kabızlık konusunda altın anahtar rolünü üstlenmektedir. Özellikle hızlı tüketilen kuru gıdalar, lifsiz besinler tüketmek, yoğurt, meyve gibi ürünlerin oldukça az tüketilmesi ve bunun gibi sağlıksız beslenme düzeni bireyi kabızlığa sürükleyecektir.

# Yetersiz Sıvı alımı

Su bilindiği gibi vücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Günlük sıvı alımı vücudumuz için bir çok konuda oldukça önemlidir.

# Çeşitli hastalıklar

Örneğin bağırsak kanseri, çeşitli bağırsak ya da çeşitli iç organ hastalıkları kabızlığa neden olabilmektedir.

# Dışkılama alışkanlığının yanlış olması

Sanırım doğru okudunuz, dışkılama alışkanlığının yanlış olması bir çok soruna sebebiyet verebilmektedir. Örneğin günümüzde sık sık yapılan dışkı tutma işlemi oldukça zararlı bir eylemdir. Bunun yanında dışkı geciktirme, hızlı dışkılama gibi konular aslında oldukça önemli konulardır.

Doğru dışkılama pozisyonu 45 derece açıyla oluşturduğumuz pozisyondur ve bir dışkılama süresi ortalama 8-12 dakika arası sürmelidir. Hızlı ve oturur pozisyonda dışkılıyorsanız büyük bir yanlışın içerisindesiniz.

Tüm bunların yanında sizin yine de mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz oldukça faydanıza olacaktır.

Peki kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlığın sebeplerinden bahsettikten sonra pratik olarak uygulayabileceğiniz kabızlığa ne iyi gelir? ve kabızlık nasıl geçer? konularına değinmek gerekir;

# Oldukça lifli gıdalar tüketmeye çalışın

Lifli gıdalar vücudunuz için oldukça önemli ve değerli gıdalardır. Meyve ve sebze bol bol tüketin. Yeşil ağırlıklı beslenmek denemese de tükettiğiniz gıdalar arasında mutlaka yeşil gıdalar olsun aynı zamanda meyve tüketimine oldukça dikkat etmek önemli. Örneğin A vitamini ve E vitamini, çeşitli Mineraller vücudunuz için bir yaşam kaynağı.

# Yoğurt oldukça değerli

Yoğurt Prebiyotik özelliği sayesinde ve içeriğinde bir çok faydalı öge ile bağırsaklarınız ve mideniz için oldukça yararlı bir gıdadır. Gün içerisinde meyveler ve çeşitli lifli ürünler ile örneğin mısır gevrekleri ve buğday gibi bir çok gıda ile severek tüketebilirsiniz.

# Sıvı alımına dikkat

Sıvı alımına oldukça dikkat edin ve yeterli miktarda sıvı tükettiğinizden emin olun. Fakat sıvı derken sağlıklı sıvılardan bahsetmekteyiz. Örneğin çeşitli doğal ya da güvenilir meyve suları, başlı başına tamamen su, ya da içerisine meyve yerleştirilmiş fresh hazırlanmış sular, soda ya da doğal mineral suları tüketebilirsiniz.

# Kayısı ve İncir, Üzüm

Kayısı ve incirin bağırsaklara oldukça faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Günlük bir avuç kayısı ve incir tüketmeniz bağırsaklarınızı rahatlatacak ve size faydalı olacaktır. Çünkü üzüm, kayısı ve incir lif açısından oldukça zengin besinlerdir.

Hatta araştırmalarımız sonucu kayısı, sütle kaynatılabilir veya kaynatılan sütün içerisine kayısı konularak tüketilebilir şeklinde bir bilgiye de ulaştık.

# Ispanak ve Lahana

Ispanak, lahana ve sebzegillerin tüketimi bağırsakları rahatlatmak için oldukça yararlı. Biz bu kısma bol bol sebze tüketimi diyelim. Bildiğiniz gibi sebzeler oldukça lifli ve sağlıklı gıdalar. Özellikle ıspanak ve pırasa tüketmeye özen gösterin.

# Zeytinyağı

Kabız olduğunuz durumlarda bile bir kaşık zeytinyağı içmenin faydalı olduğu bir çok mecrada yer almakta. Ölçek olarak bazı mecralarda bir tatlı kaşığı, bazı sitelerde ise bir yemek kaşığı olarak geçiyor. Fakat bağırsaklar için oldukça faydalı.

O yüzden zeytinyağı tüketimine dikkat etmelisiniz. Zeytinyağı ve yağ tüketimi vücut için oldukça önemli. Bizim önerdiğimi bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketmeniz yönünde olacaktır.

# Spor ve hareket

Gündelik yaşantınızda hafif tempolu yürüyüşler, çeşitli sportif aktiviteler yapmanız oldukça yararınıza olacak ve vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olacaktır.

Ek olarak uyarılar;

Kabızlıkla mücadele etme de yazdıklarımızın önemi oldukça büyük fakat bunun yanında yapabileceğiniz ufak uygulamalarda mevcut tabi, bunlar;

# Dışkı, tuvaletinizi tutmaktan oldukça kaçının,

# Ufak egzersizler mutlaka yapın,

# Uyandığınızda kahvaltınıza dikkatli edin, kahvaltı oldukça önemli,

# Bazı platformlarda sabah uyanınca bir çay bardağı kadar ılık su içmenin bağırsakları erken çalıştırdığı için faydalı olabileceği belirtilmiş fakat hatırlatmakta fayda var sabahları ılık su tüketmek aç karnına zayıflama konusunda etkili olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.

Az aşağıda yorum bölümümüz var. O kısımdan bize değerli yorumlarınızı iletebilirsiniz. Zele okuyacağımızdan şüpheniz olmasın. Ayrıca sitemizin güzel ve kullanışlı da bir soru cevap platformu bulunmaktadır. Bir göz atın derim

Источник: //www.agrisinaiyigelen.com/kabiz-misiniz-kabizliga-ne-iyi-gelir-nasil-gecer-iste-burada/

Kabızlık İçin Ne Yenmeli

Kabızlık diyip geçmeyin

Kabızlık İçin Ne Yenmeli Kaka Yapmak İçin Ne Yemeli – Bu makaledeki notlar: kabızlık için ne yemeli kabızlık için..

Kabızlık için ne yemeli?

Dr. Ender Saraç, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Prof. Dr. Ahmet Maranki’den kabızlık giderici çay, çorba ve kür tarifleri…

Şiş bir karın, sert dışkı, 3-4 gün, belki de bir hafta dışkılayamama sorunu çoğumuzun başından geçmiştir. Artık şunu biliyoruz ki kabızlık, ne yiyip ne içtiğimizle fazlasıyla ilgili.

Başta öğün atlamak şeklinde dengesiz beslenirsek; yeterince su, meyve, yeşil sebze, kepekli ve lifli gıda tüketmezsek; buna bir de hareketsiz ve egzersizden uzak bir yaşam biçimi de eklersek, kabızlık her an kapımızı çalmaya hazır demektir.

Kalın bağırsak hareketlerini uyararak kabızlığı gideren ilaçlara sarılmak yerine, yaşam biçiminde ve özellikle beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapmak önemli.

Zira bu ilaçlar, kabızlık sorununu çözmede oldukça etkili olmalarına karşın, belli bir süre sonunda bağırsağı bu maddelere karşı bağımlı hale getirerek, bağırsak tembelliğine yol açabiliyor.

Bu nedenle kısa süre kullanılmaları gerekiyor.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler:

 • havuç, turp, kereviz gibi kök sebzeler,
 • roka, lahana, ıspanak, maydanoz, dereotu, marul gibi yapraklı sebzeler
 • kepekli ve lifli yiyecekler,
 • kuru üzüm, incir, kayısı gibi kuru meyveler
 • kabak çekirdeği, ayçiçeği gibi kuruyemişler

Uzmanların verdiği bitki, sebze ve meyvelerden yapılan kabızlık giderici özel karışım tarifleri de kabızlık sorununu çözmeyi sağlıyor.

Dr. Ender Saraç’tan kabızlık giderici tarifler

 • Kuru kayısıyı ve kuru mürdüm eriğini akşamdan bir bardak suyun içinde bekleterek sabah aç karnına bu suyu için. Suyu içtikten sonra kayısı ve erikleri yiyin. Bu işlemi her sabah tekrarlayın.
 • Keten tohumunu havanda biraz döverek sabahları aç karnına, az yağlı yoğurtla karıştırarak yiyin.
 • Akşamdan bir kilo arpayı üzerini örtecek kadar suyun içine koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah haşlayın ve içine iki adet kabak, bir miktar pırasa, ıspanak, kereviz sapı, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ekleyerek pişirin. Hazırladığınız bu çorbayı sabah aç karnına için.
 • İki yumurta sarısını kek kabında iyice çırpın. Bir fincan sıvı yağın içine tarçını ekleyip ayrı bir kapta çırpın ve yumurtanın içine katın. 50 gr az öğütülmüş keten tohumu, 50 gr yulaf ezmesi, bir miktar mürdüm eriği, 1-1.5 kahve fincanı şeker, tam buğday ununu da ekleyerek normal bir kek hamuru elde edin. Hamuru 150-160 derecede pişirin. Keki iki ince dilimden fazla yemeyin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan kabızlık için pırasa

 • Zeytinyağlı ve pirinçsiz olarak pişirdiğiniz pırasa yemeğini haftada en az dört kez tüketin.
 • Sinemeki, kabızlığa karşı etkili bir bitkidir. Ancak bağırsağın içindeki kaydırıcı mukozayı da dışarı atacağından, sinameki kullanımını bıraktığınızda kabızlığınız daha da artacak, bağırsağınızın içi kuruduğu için kabızlığınız daha da şiddetli olarak devam edecektir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’den kabızlık giderici kür

 • Beş adet kuru inciri iyice yıkadıktan sonra bir bardak sıcak suyun içine koyarak 1-2 saat bekletin. Akşam yatmadan önce incirleri yedikten sonra üzerine de suyunu için. Birlikte ıhlamur da içebilirsiniz. Bu kür 3-4 hafta uygulandığında kabızlık için faydalıdır. Kuru incir, mide ve bağırsak mukozasını kalıntılardan, balgamlardan temizler ve rahat çalışmalarını sağlar. Ancak bu kür, şeker hastaları tarafından kullanılmamalıdır.

Diyet Uzmanı Taylan Kümeli’den kabızlık için bitki çayı formülü

 • Bir avuç içi kadar maydanoz, bir avuç içi kadar kiraz sapı, üç poşet yeşil çay, üç kayısı ve bir limonu beş bardak suyun içine koyarak kaynatın. Bu çayı sabahtan akşama kadar aralıklı olarak için.

Kabızlıktan hangi çay karışımlarıyla kurtulabiliriz?

Tıbbi Bitkiler Uzmanı Prof. Dr. Kerim Alpınar, kabızlık sorunu için su görünce şişen, dolayısıyla kitle artırımına neden olan bitkileri kullanmak gerektiğini belirterek, bu bitkilere örnek olarak keteni gösteriyor. “Keten müsilaj taşıdığı için çok yararlı ve etkilidir.

Hem tahrişi azaltır hem de kitle oluşturur” diyor. Kullandığı bitkinin aniden etki etmesini, örneğin akşam alıp sabah dışkılama yapmak isteyenlere sinamekiyi öneren Prof. Dr. Alpınar, “Ancak dozunu çok iyi ayarlamak gerekiyor. Herkes farklı hassasiyete sahiptir.

Kişi kendisi için en uygun miktarı deneyerek bulmalı” diyor. Sinamekinin çok tahriş edici bir bitki olduğunu vurgulayan Prof. Dr.

Alpınar, piyasadan aldığınız sinamekinin gerçekten sinameki olup olmadığını, hangi bitkiden elde edildiğini ve usulüne uygun kurutulup kurutulmadığını kontrol etmeniz gerektiği konusunda uyarıyor.

Kabızlığı Gideren Besinler

Bağırsak hareketlerinin normale göre azalması anlamına gelen kabızlık, çoğu insan için büyük bir dert.
Peki, kabızlığı gidermek için ne yemeli?

* Sabahları aç karnına bol su için. Günde 2-3 litre sıvı gıda tüketin.* Azar azar ve sık sık yemek yiyin.* Yiyecekleri iyice çiğneyin ki bağırsakta da kolay çözünebilsinler.

* Pudra’daki habere göre, incir, mürdüm eriği, kayısı, üzüm gibi meyveleri yiyin veya kompostosunu için. Özellikle sabahları su içtikten sonra 4-5 adet kuru kayısı yemek bağırsak faaliyetlerini hızlandırır.* Eriğin kurutulmuşu da kabızlığa karşı iyi gelir.

Erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yiyip üzerine de suyunu içebilirsiniz.

* Elma yemeklerden önce yenilince kabızlığı giderir.

Hangi tür yemekleri yemeli?

* Öğle ve akşam yemeklerinde çorba içmeye çalışın.* Et kabızlığı tetiklediği için et-tavuk yerine sebze veya balık tercih edin.* Yoğurt olarak prebiyotikleri tercih edebilirsiniz.

Gece yatmadan önce 1 kase yoğurt iyi gelebilir.* En etkili tedbir olarak, lif içeren yiyecek tüketiminizi artırın.

Ayrıca günde 1 çay kaşığı tarçınla lif ihtiyacınızı büyük oranda karşılayabileceğinizi de unutmayın.

* Günde bir kaşık zeytinyağı içmek iyi gelebilir.

Bitkilerin kabızlığa etkisi

* Adaçayı, kekik, sinameki gibi bitkiler bağırsak hareketliliğini artırır. Bu bitkileri birlikte veya ayrı ayrı demleyerek içebilirsiniz.* Zencefil çayı bağırsakların çalışmasını sağlar.

* Keten tohumu mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir.

alıntıdır

Kabızlık İçin Mükemmel Bir Kür

Şiddetli ve kronik kabızlık şikayeti olanlar için, mükemmel bir destekleyici kür. 9-10 adet taze portakal yaprağı bir su bardağı suda 6 dakika hafif ateşte kaynatılır.

6 cı dakikadan sonra ocaktan indirilir ve ılımaya bırakılır. Sabah kahvaltısından 1 saat sonra tamamı içilir. Bir hafta boyunca bir gün arayla her defasında taze hazırlayarak içilir ve kür sonlandırılır.

Kabızlık şikayetinin durumuna göre haftada 2-3 defa tekrar edilebilir.

Not: Kurutulmuş portakal yaprağının bu anlamda etkisi yoktur ve kullanılmamalıdır.

Bir Çocuğa Her Gün Verilmesi Gerekenler

Bir Çocuğa Her gün Verilmesi Gerekenler

Çocuğunuzun sağlıklı yemek yemesi için her öğünde alması gereken temel besinler vardır. Birinci grup süt ve süt ürünleridir.

Süt, yoğurt, peynir gibi bu besinler kalsiyum, çinko, iyot, magnezyum, protein, A ve B vitaminlerini içerir. 1 yaşın üzerindeki çocuklara günde 500 ml’ den fazla süt verilmemelidir. Bu dönemde az yağlı ( diyet peynir, diyet süt gibi) ürünlerinde kullanılması önerilmez. İkinci grup et, balık ve mercimek, nohut gibi baklagillerdir. Ayrıca yumurtayı da eklemeliyiz.

Bu besinler protein, A ve B vitaminleri, demir, çinko ve lif içerirler. Özellikle demir eksikliğine bağlı kansızlığın önlenmesi için kırmızı etten zengin beslenme bu dönemde çok önemlidir.

Sonra Sebze ve meyveler gelir. A ve C vitaminleri, folik asit, demir ve potasyum içerirler. Dördüncü grup ise – Ekmek, patates ve diğer tahıllar (pilav, makarna ve diğer unlu gıdalar..

) Bu besinler niasin, tiamin, kalsiyum, demir ve lif içerir.

Beş yaşına kadar bir çocuğa her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt verilmelidir. Çünkü bu besinler kemik gelişimi için önemli olan Kalsiyum’un en iyi kaynağıdır. İki kibrit kutusu peynirde de bir bardak sütteki kadar kalsiyum vardır.

Vücutta kan yapımında görevli olan Demir’in en iyi kaynağı olan tavuk, balık,yumurta ve kuru baklagillerin bir veya birkaçından en az iki porsiyon bulunmalıdır. Yumurta, düzenli et yiyen çocuklara gün aşırı, diğerlerine her gün verilebilir.

Yumurta rafadan veya katı pişmiş olarak sandviç içinde veya omlet şeklinde de tüketilebilir. 1 porsiyon et = 2 köfte veya 3-4 silme yemek kaşığı kuru baklagil ( mercimek, bakla, kuru fasülye ) Meyva ve sebzeler, Vitaminler açısından zengindir, ayrıca kalsiyum ve demir emilimine de yardımcıdır.

Bu ya?ta çocuklara 3-4 porsiyon sebze ve meyva verilmelidir. Ancak çocuklar özellikle sebzeler konusunda çok seçicidir.

Bu nedenle sebzelerin çorbalar, pilav, makarna, börek ve köfteler içine doğrudan konması veya yine pilav, makarna, köfte yanında ek olarak şeklinde verilmesi sebzelerin daha zeli ve kolay yenmesin sağlayabilir.
Meyvaların kabuklu olarak yenmesi bu yaş grubunda sık rastlanan kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur.

1 porsiyon sebze = 5-6 silme yemek kaşığı sebze yemeği
1 porsiyon meyva = 1 orta boy meyva = 3/4 su bardağı meyva suyu

Vücudun esas ENERJİ kaynağı olan ekmek ve diğer unlu nişastalı yiyeceklerden günde en az 6 porsiyon yenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu miktarın 3 porsiyon 3 dilim ekmek, diğerleri çorba, pilav, makarna, patates, börek vb. şeklinde verilebilir.

1 porsiyon = 5-6 silme yemek kaşığı pilav / makarna veya 1 dilim ekmek

KABIZLIK (YETISKINLERDE)

Birçok faktör barsak hareketlerini etkilemektedir: bunların başlıcaları diyet, ilaçlar, fiziksel aktivite durumu, stres ve sıkıntıdır. Çok yaygın bir durumdur ve kadınlarda daha sık gibidir. Hayatınızda yapacağınız basit bir kaç düzenleme ile bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Daha çok su için. Yetersiz sıvı alımı, dışkının sertleşmesinin en sık nedenlerinden birisidir ve dışkının barsaklarda ilerlemesini zorlaştırır.

Daha çok lifli besin tüketin. Parçalanmayan lifli besinlerin diyetinizde az olması da kabızlığın önemli bir nedenidir. Normal diyetten, daha çok bitkisel kaynaklı besinlere doğru kayan kişilerin barsak hareketlerinde de önemli değişiklikler meydana gelir.

Daha çok egzersiz yapın, daha hareketli olun. Az hareket edenlerin barsak tonusunda da azalma meydana gelir.

Kafeinli içecekleri bağımlılık derecesinde kullanmayın. Kahve ve diğer kafein içeren içecekler, barsak hareketleirni son derece güçlü bir şekilde uyararak dışkı çıkışını kolaylaştırırlar.

Bunun nedeni de kafeinin barsak hareketlerini düzenleyen sinirleri uyarmasıdır. Ancak sürekli ve fazla miktarlarda alındığında barsakların normal hareketi bozulur ve etkinliği azalır.

Düzenli bir kahve içicisi değilseniz, bir bardak kahve içmek kabızlığı kısa sürede düzeltir.

Tütün kullanmayın. Nikotinin barsaklar üzerine etkisi tıpkı kafein gibidir. Diğer bazı maddelerin de bağımlılık derecesinde kullanılması (kokain, amfetamin, efedrin,fenilpropilamin gibi) kronik (sürekli) kabızlığa neden olabilir.

Kabızlık yapan ilaçardan uzak durun. En yaygın oalrk kullanılanları opiatlar ve atropin, skopolamindir.

Barsakları irrite edici laksatiflerden uzak durun. Bu tür ilaçlar genelde kısa sürede ishal yapması için kullanılırlar, ancak barsaklar kısa sürede bunlara bağımlı hale gelebilir. Bu durum kişide kısa sürede tekrar kabızlık meydana gelmesine neden olur. Bu tür ilaçlar arasında en sık kullanılan madde fenolftaleindir.

Bu amaçla en sık kullanılan bitkilerden birisi de sinameki bitkisidir. Bazı insanlar bitkilerden elde edilen ürünlerin kesinlikle zararsız olduğunu düşünürler, ancak hamilelikte bile kullanılan sinameki bitkisinin de aşırı miktarda ve çok uzun süre kullanımı sonucunda çeşitli problemlerle karşılaşıldığı görülmüştür.

Mineral yağ içeren laksatiflerden uzak durun. Bunlar yağda çözünen vitaminlerin emilimini engelleyerek zarar verirler.

Magnezyum sitrat ve magnezi sütü gibi tuz türündeki laksatiflerden uzak durun. Bunlar çok miktarda sıvıyı barsaklara çekerek etkilerini gösterirler. Diğer irrite edici laksatiflere göre daha az zararlı olmalarına rağmen, sıklıkla kullanılmaları gerektiğinden zararlıdırlar.

Lavman tipi ilaçlardan uzak durun. Bunlar ancak gerektiğinde ve bir defalık kullanılmalıdır, hiç bir zaman normal barsak hareketlei oluşturmazlar.

Dışkınız çok sert ve ıkınma büyük bir sıkıntı haline geldi ise, yukarıdaki ilaçların yerine yumuşatıcı (purgatif) ilaçlar kullanın. Ancak bunların kısmen irrit eedici olduğunu unutmayın.

Kabızlık sizde sürekli bir problemse ve çok fazla ilaç kullandıysanız, artık başka yöntemler deneme zamanınız gelmiş demektir: stresten uzak durun, solunum egzersizleri, yoga gibi yöntemleri deneyin.

Bunların faydalı olduğu gösterilmiştir. Özellikle sürekli kabızlığı olan ve bunun yanıda el ve ayakları sürekli soğuk olan ve üşüyen bayanlarda otonom (autonomic) sinir sisteminde bozukluk olabilir.

Her gün dışkılamanız gerekmez deseler de siz itibar etmeyin. Her gün en az bir kez rahat bir şekilde dışkı çıkarabilmeniz sağlıklı olduğunuzun bir göstergesidir. Diyetiniz sağlıklı, su tüketiminiz yeterli, egzersizleriniz uygun düzeyde ise vücudunuz için gerekli olmayan ve büyük olasılıkla da zararlı olan maddeleir barsaklarınızda tutmanızın bir gereği yoktur.

Источник: //www.notusta.com/kabizlik-icin-ne-yenmeli-6875/

Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlık diyip geçmeyin

Bu yazımızda, kabızlık nasıl geçer ve kabızlığa iyi gelen yiyecekler hakkında detaylardan bahsettik. Sorularınız varsa, en alta yorum olarak bırakabilirsiniz. Hepsini cevaplıyor olacağız.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, toplumda en sık karşılaşılan sindirim rahatsızlığıdır. Hemen herkeste karşılaşılabilen bir rahatsızlık olup uzun sürmesi halinde kronikleşerek ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Her yaş ve her iki cinste de görülebilen bu rahatsızlık bebeklerde, çocuklarda, gebelerde ve şişman kadınlarda daha sık görülmektedir.

Tuvalete çıkma alışkanlığı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazı kişilerin günde 2 kez dışkıya çıkması normal kabul edilirken bazı kişilerin de haftada 3-4 kez çıkması normal görülmektedir. Kabızlık ‘haftada 3’ten daha az dışkılama veya dışkılamada zorluk’ olarak tanımlanmaktadır. Aşırı ıkınma, acıtacak derecede sert gaita çıkarma ve tam boşalamama hissi görülmektedir.

5 günde bir veya daha az sıklıkla, karın ağrısı ve şişkinlik eşliğinde, dışkıya çıkmada zorluk yaşayan ve 18 aydan fazla bu süreçte bu durumu yaşayan kişilerde kronik kabızlıktan söz edilebilir. Gelişim çağındaki kabız çocuklarda gelişim geriliğinden söz edilebilir. Çünkü kabızlık önemli ölçüde iştahsızlığa neden olmaktadır.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

 • Kabızlığın en sık karşılaşılan nedeni yanlış beslenme, yetersiz sıvı alımı ve su kaybıdır.
 • Uzun süre tuvaleti erteleme sonucu bağırsak kaslarında zayıflık görülür.
 • Yoğun yaşam temposu ve stres bağırsak hareketlerinin azalmasına neden olur.

 • Bazı ilaçların yan etkisi olarak bağırsak hareketleri azalma görülür.
 • Guatr, şeker gibi yaygın hormonal hastalıklarda ve nöromüsküler hastalıklarda (sinir ve kas hastalıkları) bağırsak hareketleri yavaşlar.
 • Zorlu doğum ve şişmanlıkta karın adeleleri zayıflar.

  Bu durumda dışkılama zorlaşır ve dışkı anüsün yukarısında bekletilerek katılığı artar.

 • Halk arasında bağırsak tembelliği olarak bilinen kalın bağırsağın işlevini yerine getiremez.
 • Hamilelerde bazı artan hormonların etkisiyle sindirim sisteminde değişiklikler ve sonucunda kabızlık görülür.

Kabızlık nasıl geçer ve kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir sorularıdan önce kabızlık belirtilerinin detaylarını mutlaka bilmeliyiz.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık kimileri için dikkate alınmayan bir rahatsızlık olsa da rahatsız edici belirtileri vardır. Dışkıya çıkmada zorluk ve sıklıkta azalma yaşanır. Gaita oldukça katı ve sert olur. Kabızlık karın ağrısı, karında şişlik ve huzursuzluk gibi belirtilere neden olarak kişinin yaşam kalitesini düşürür.

ÖNEMLİ NOT: Kabızlık durumunda aşırı kilo kaybı, şiddetli karın ağrısı, şişlik ve makatta kan gözleniyorsa doktora başvurularak nedeni tespit edilmelidir.

Peki, kabızlık nasıl geçer? işte detaylar !

Kabızlık Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Olur?

Kabızlık tedavisinde öncelikli olarak kabızlık nedeninin araştırılması gereklidir. Çünkü kabızlık bir hastalığın habercisi de olabilir. Durum böyle değilse ve kabızlık yaşam tarzından ötürü ise iyi bir beslenme ve spor alışkanlığı yararlı olacaktır.

Kabızlık nasıl geçer: Lif içeriği yüksek besinler, yumuşak ve sıvı gıdalar tüketmek, yeterli sıvı alımı sağlamak, düzenli ve ara öğünler içeren bir beslenme programı uygulamak ve özellikle yürüyüş olmak üzere fiziksel aktivitelerde bulunmak kabızlık için öncelikli tavsiyelerdendir.

Lifli besinler tüketmek:

Kabızlık nasıl geçer sorusuna ilk verebileceğimiz bilimsel cevap lifli besinlerdir. Yediğimiz besinlerdeki önemli maddeler ince bağırsaktan emilip kana geçer. Geriye kalan artık sulu formda kalın bağırsağa geçer.

Kalın bağırsak gelen artığın suyunu emer ve geriye kalan 200-300 gramlık katı dışkı makata gider. Besinlerle alınan lif, kalın bağırsakta su emilimini azaltmakta ve bu sayede dışkının çok katı veya sert olmasını önlemektedir.

Bu yüzden kabızlığı önlemek için bitkisel besinler gibi lif içeriği yüksek besinler tüketilmesi önerilir.

Ertelemeden tuvalete gidilmesi:

Kabızlık nasıl geçer sorusuna ikinci verebileceğimiz bilimsel cevap ertelemeden tuvalate gitmektir. Dikkat edilmesi gerekilen bir nokta ise kesinlikle tuvalet tutulmamalıdır.

Dışarıdaki tuvaletlerin hijyen eksikliğinden kaynaklı veya yoğun tempolu hayattan kaynaklı zaman zaman tuvalet yapma ihtiyacı ertelenmektedir. Ama tuvalet yapma hissi geldiğinde tuvalet ihtiyacını gidermeyip ertelemek refleks olarak bağırsak hareketlerini tersine çevirir.

Kalın bağırsağın sonuna(rektuma) gelmiş dışkının daha yukarılara giderek kalın bağırsakta daha uzun süre kalmasına ve su emiliminin artmasına böylelikle dışkının fazlaca sertleşmesine neden olur.

Dışkı bağırsakta uzun süre kaldıkça rektumun genişliği artıyor ve tuvalete gitme isteği gittikçe azalıyor. Fakat oluşan sert dışkının çıkartılmasında yaşanan zorluktan ötürü kabızlık görülüyor.

Yeterli su alımı:

Kabızlık nasıl geçer sorusuna üçüncü sırada yeterli su alımı gelmektedir. Yetersiz su alımında ince bağırsakta oluşan artık sertçe bir halde oluyor.

Bu artık kalın bağırsaktan makata geçerken su emilimine maruz kaldığından sertliği giderek artıyor ve kabızlık görülüyor. Yeterli su alımında kalın bağırsağa gelen artıklar daha sulu bir halde oluyor.

Bu sebeple bol bol su tüketimine özen gösterilmesi önerilir.

Yeterli fiziksel aktivite:

Kabızlık nasıl geçer sorusunda dördüncü sırada yeterli fiziksel aktivite yer almaktadır. Hareket ve sporun sonsuz faydalarından biri de kabızlığa olan yararıdır.

Sindirim sisteminde biz hareket ettikçe bağırsaklardaki refleks olarak gerçekleşen ilerletici ve çalkalayıcı hareketler otomatik olarak başlar.

Bu nedenle özellikle yürüyüş olmak üzere fiziksel aktivitelerde bulunulması tavsiye edilir.

Duygusal durumda iyilik hali:

Beyin ve sindirim sistemi ilişkisine de değinecek olursak duygu durumuna bağlı mide ve bağırsaklar etkilenebilmektedir. Bu yüzden stres ve benzeri durumlardan uzak durmalıyız.

Kabızlık Durumunda Uzak Durmamız Gereken Besinler Nelerdir?

Kabızlıktan korunmak için yararlı besinleri tüketirken kabızlığı olumsuz etkileyecek besinlerden de uzak durarak önlem almalıyız. Sabahları aç karnına günde bir fincan Türk kahvesi içmek bağırsak hareketlerini hızlandırarak tuvalete çıkmamıza sebep olur. Fakat fazlası ishale neden olmaktadır.

Kabızlık döneminde süt ve süt ürünlerinden (yoğurt ve kefir hariç) uzak durmak gerekir. Süt ve süt ürünlerinde yüksek yağ oranı ve düşük lif oranı mevcuttur. Sindirimleri uzun sürdüğünden vücutta uzun süre kalırlar ve kabızlığa neden olurlar. Aynı sebepten kek, kurabiye ve tatlılar da yağ oranı yüksek, lif oranı düşük gıdalar olduğundan kabızlığa yol açmaktadır.

Fast food tarzı yiyecekler, hayvansal yağlı besinler ve konserve gıdalar kabızlığa neden olan yiyeceklerdendir. Aşırı yağlı gıdalardan, paketlenmiş ürünlerden uzak durulmalı ve kabızlığı önlemek adına sindirime yardımcı bitkisel kaynaklı gıdalara yönelmelidir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında aşağıdaki besin grupları yer almaktadır.

Su:

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında ilk sırada su yer almaktadır. Bağırsakların düzgün çalışabilmesi için günlük en az 2 litre çay, kahve sayılmaksızın saf su tüketimine dikkat etmek önerilir. Bu şekilde hem bağırsakların iyi çalışmasını hem de dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı önlemiş oluruz.

Lifli sebzeler:

kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında ikinci sıradadır. Öğünlerimizde düzenli olarak yeşil yapraklı sebzeler gibi lif açısından zengin sebzeler tüketerek kabızlığı önleyebiliriz. Lahana, brüksel lahanası, enginar, ıspanak, pırasa ve brokoli lif açısından zengin sebzelere örnektir.

Meyveler:

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında üçüncü sıradadır.Böğürtlen, şeftali, armut, elma, ananas ve ahududu: Kabızlığa iyi gelen yiyecekler, lif açısından zengin meyvelerdir.

Kuru kayısı, kuru üzüm veya kuru erik: Kuru meyvelerin bağırsakların düzenli ve hızlı çalışmasında etkin rolleri vardır.

Sabahları aç karnına birkaç tane bu kuru meyvelerden tüketip peşine ılık bir bardak su içerek dışkının yumuşamasını sağlayabiliriz.

Zeytinyağı:

Sindirim sistemi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüketilen besinlerin emilimini kolaylaştırır.

Baklagiller:

Nohut, barbunya ve yeşil fasulye gibi baklagiller kabızlığı gidermeye yardımcıdır. Bağırsakları yumuşatır, tuvalete çıkmayı sağlar. Fazla tüketiminde gaz ve şişkinliğe neden olur.

Tahıl grubu:

Tuzsuz ve yağsız mısır unu, çavdar, buğday, yulaf ve kepekli tahıllar kabızlıkla baş etmede yardımcı besinlerdir.

Bitki çayları:

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında bitki çayları sıklıkla yer almaktadır. Sindirimi düzenlemek ve kabızlığı önlemek adına günde 2 fincan bitki çayı içilebilir. Fakat aşırıya kaçıp 2 fincandan fazla içilmesi ishal ve benzeri durumlara neden olabileceğinden sakıncalıdır. Kabızlığa yardımcı bitki çayları;

 • Keten tohumu çayı
 • Kekik çayı
 • Defneyaprağı çayı
 • Adaçayı
 • Karahindiba çayı
 • Sinameki otu çayı
 • Kuş otu çayı
 • Yeşil çay

Kabızlık Gideren Detoks Tarifi:

Kabızlık gideren detoks tarifim quark kürünü aşağıdaki videomdan seyredebilirsiniz:

Diğer detoks tariflerim ve zayıflama kürlerim için kanalıma (//www..com/aysetugbasengel) göz atabilirsiniz.

Kabızlık nasıl geçer ve kabızlığa iyi gelen yiyecekler hakkındaki bu yazımızı beğendiyseniz, herkesin faydalanması için sosyal medya paylaşım tuşlarından paylaşabilirsiniz. Sorularınız olursa, alta not olarak bırakın. Hepsini cevaplıyor olacağım.

Ayrıca, bir önceki Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli? başlıklı yazımıza göz atabilir. Gebelik döneminde beslenme ve hamile diyeti hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Источник: //aysetugbasengel.com/kabizlik-nasil-gecer-kabizliga-iyi-gelen-yiyecekler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..