Kabızlık Nedir, Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabızlık Neden Olur? Kabızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabızlık Nedir, Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabızlık erken yaşlardan ileri yaşlara kadar her dönemde insanlara kabus dolu günler geçiren bir sağlık sorunudur. Bu makalemizde kabızlık sorununa sağlıklı ve doğal tavsiyelerimizi bulacaksınız.

Kabızlık bir sindirim sorunu olarak bilinir. Bağırsakların yeterince çalışmamasından dolayı dışkılamada güçlükler meydana gelir. Dolayısıyla kabızlık nasıl geçer sorusuna verilen cevaplar merak konusu olur.

Kabızlık için lifli gıdalar tüketin

Kabızlığı çözmekte lifli gıdalar işe yarar. Bunun için kabızlık sorunu yaşayan kişilerin lif yönünden zengin besinleri tüketmeleri gerekir. Ancak bu besinler tüketilirken bol su içilmelidir. Aksi takdirde ters ve beklenmeyen bir durum söz konusu olabilir. Lif yönünden zengin besinler ise buğday ve yulaf kepeği, baklagiller, kuru erik gibi besinlerdir.

Düzenli beslenme ile kabızlıktan kurtulun

Kabızlık için düzenli beslenme oldukça önemlidir. Bu durum pek çok hastalık için de geçerlidir. Düzenli beslenen vücut daha sağlıklı bir yapıya sahip olur. Kabızlık problemi yaşayan kişiler yeteri miktarda meyve ve sebze tüketmelidir.

Bu sayede bağırsaklarda posa meydana gelmez ve kabızlık görülme olasılığı azalır. Kabızlık oluşmaması için bağırsak hareketlerini düzenleyen yiyecekler tüketilmelidir.

Örneğin kuru kayısı yenildikten sonra üzerine bir bardak su içmek bağırsakları harekete geçirir ve böylece kabızlık oluşumu önlenir.

Posalı yiyecekler kabızlığı geçirir

Posalı yiyeceklere en güzel örnek meyvelerdir. Doğal meyveleri direkt tüketmek ya da meyve suyu olarak hazırlayıp içmek kabızlığı geçirir. Ancak bu meyve suyunun hazır değil de elde sıkılmış olması gerekir. Dışarıda hazır satılan meyve sularında şeker miktarının fazla olması meyve suyunun faydasını azaltır. Şekerin kabızlığı artırıcı etkisi bulunmaktadır.

Zeytinyağı kabızlığa iyi gelir

Kabızlığa iyi gelen besinler arasında zeytinyağı da yer alır. Her evde rahatlıkla bulunabilecek bir besin olduğundan dolayı kabızlık yaşayan kişilerin bir kaşık zeytinyağı içmeleri önerilir.

Zeytinyağı sayesinde bağırsaklar harekete geçmekte ve kabızlık sorunu çözülmektedir. Zeytinyağı ile hazırlanan yiyecekler de kabızlığı geçirir.

Ancak bu yiyeceklerdeki yağ miktarında aşırıya kaçılmamasına dikkat edilmelidir.

Kabızlığa karşı su için

İnsan vücudu günlük ortalama iki litre suya ihtiyaç duyar. Ancak bu miktar bazı insanlara fazla gelmekte ve yeterince su içilmemektedir. Bu durumda da kabızlık sorunu yaygın biçimde görülür. Kabızlığı önlemek için bol miktarda su içilmelidir.

Stresten uzak durun

Günümüzde pek çok hastalığın nedeni olan stres, kabızlığın oluşumunu da tetikler. Stres bağırsakların çalışmasını yavaşlatarak kabızlık oluşumuna yol açar yani bağırsak tembelliği ortaya çıkar.

Kalın bağırsakta yer alan kaslar dışkılamayı sağladığı için stres sonucunda kas hareketleri yavaşlar ve kabızlık görülür.

Kabızlık ve buna benzer hastalıkları önlemek için stresli durumlardan uzak durmak, stres ile başa çıkmayı öğrenmek gerekir.

Probiyotik yoğurt kabızlığı geçirir

Probiyotik yoğurt içerisinde bulunan bağırsağı düzenleyici bakteriler sayesinde kabızlık önlenir. Genellikle uzmanlar tarafından da tavsiye edilen probiyotik yoğurt sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların çalışmasını sağlar. Gün içerisinde iki kez yenilmesi yeterli olur. Bu sayede kabızlık sorunu ortadan kalkar.

Kabızlığa karşı bitkisel çözüm

Kabızlığa karşı öncelikle yeteri miktarda sebze ve meyve tüketmek gerekir. Bunun haricinde ıspanak, brokoli, pırasa, kabak gibi sebzeler ile de kabızlık geçmektedir. Meyve olarak da armut tüketilmesi önerilir. Armut yedikten sonra üzerine su içmek bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler.

Evde bitkiler ile hazırlanacak karışımlar da işe yarar. Buna göre ortalama on tane taze portakal yaprağı bir bardak su ile kaynatılır. İyice kaynadıktan sonra süzülerek hazırlanan çay sabah kahvaltıdan önce içilir. Ne kadar sıklıkta içileceği kabızlığın derecesine bağlı olarak değişmektedir.

Genellikle bu kür bir hafta boyunca uygulanır.

Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önlemek mümkün

Bağırsakları çalıştırmanın en bilinen yolu buna imkan sağlayan besinler tüketmektir. Bunun yanı sıra kabızlığı önlemek için hareket etmek de bağırsakları çalıştırmakta ve sorunu çözmektedir.

Hareketli bir yaşamı olan kişilerde kabızlık problemi daha az görülür. Sürekli oturan, masa başı çalışan, yürümek yerine sürekli araba kullanan kişiler daha sık kabız olur. Düzenli yürüyüş ve egzersizler yapmak kabızlığı önler.

Ancak spor yapmadan önce mutlaka hekim kontrolüne başvurulmalı, vücuda uygun hareketler tercih edilmelidir.

Tuvalet alışkanlığı düzenli olmalıdır

Düzenli tuvalet alışkanlığı olan kişilerde kabızlık daha nadir görülür. Her gün aynı saatlerde tuvalete giden kişilerde bağırsaklar düzenli çalışmaya alışır.

Bu sayede herhangi bir sıkıntı olmadan tuvalet ihtiyacı rahatlıkla giderilir. Ayrıca tuvalete gitme isteği geldiğinde bunu ertelememek de kabızlık için önem taşır.

Erteleme durumu tuvalet alışkanlığını bozarak kabızlığa neden olur.

Kahvaltıdan önce ılık su için

Güne başlarken kahvaltıdan önce bir bardak ılık su içmek bağırsakları harekete geçirir. Bu sayede daha rahat ve düzenli biçimde tuvalete çıkılarak kabızlık önlenir. Suyun ılık olması sindirim sistemine fayda sağlayacağı için fazla soğuk ya da sıcak su içmekten kaçınılmalıdır.

Evde kabızlık tedavisi için çeşitli karışımlar, kürler hazırlanır. Ancak bunları uygulamadan önce uzman onayından geçirmek gerekir. Her insanın vücut yapısı farklı olduğundan dolayı kabızlık için verilen karışım kişide beklenmeyen sorunlara yol açabilir.

Dolayısıyla verilen her bitkisel tedaviyi direkt olarak uygulamak pek doğru değildir. İleri derecede kabızlığa çözüm için alanında uzman hekimlerden yardım alınmalıdır. Hekimlerin verdiği talimatlara birebir uyulmalı, verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu sayede kabızlık sorunu çözülür ve kişi eski sağlıklı hayatına geri döner.

Hekime ne kadar erken gidilip muayene olunursa kabızlık o kadar çabuk geçer.

Источник: https://saglikhaberleri.com/kabizlik-neden-olur-kabizlik-tedavisi-nasil-yapilir/

Kabızlık Tedavisi Nasıl Yapılır

Kabızlık Nedir, Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabızlık bağırsaklardaki sıvı eksikliğine bağlı, dolaşım bozukluğu olarak nitelenen problemdir. Bunun sebepleri vakanın tipine göre çeşitlilik gösterir ama esaslı unsur olarak sıvının bir şekilde dışkıdan çekilmesi ve/veya dışkının zaten yeterince yumuşak olmamasıdır.

 Yetişkinlerde görülmesi normaldir, bebeklerde ise, birkaç durum dışında çok beklenen bir durum değildir. Özellikle bebeklerde kabızlık tedavisi, kesinlikle doğal yollarla olmalıdır zira kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verebilir.

Kaldı ki, bebeklerde kabızlık olduğu zannedilen pek çok vaka yalancı kabızlık denilen sendromdur ve yalancı kabızlık tedavisi herhangi bir ilaç kullanılması doğru değildir. Yetişkinlerde ise, davranış biçimi nedeniyle, yani beslenme alışkanlıkları nedeniyle kronik kabız görülebilir.

Kronik kabızlık tedavisi ise tahmin edeceğiniz gibi, beslenme rejimini değiştirerek mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda Kabızlık nedir? Nasıl olur? Neye yol açar? Kabızlık için ne yapılabilir? Gibi sorulara cevaplar arayacağız.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık, yetişkinlerde %90 oranında beslenme, %10 oranında ise fiziksel etkinlik nedeni ile meydana gelir. Beslenme rejimi bağırsak fonksiyonları için birinci derece önem taşırken, hareketli olmak, dışkıyı hareket ettirecek bir mekanizması bulunmayan bağırsaklardaki ile yönlü hareketi doğal olarak sağlayacaktır.

Çok uzun süre sırt üstüne yatmak zorunda kalırsanız, dışkı hareket etmez, dolayısıyla mide çok fazla baskı yapmadığı sürece bağırsaklarda inflamasyon, yani şişme meydana gelir. Bunu çoğu zaman gaz sanarız, ancak gaz farklı bir durumdur, bu durumla ilgili değildir.

Hareketsizlik devam ettiği sürece, dışkıdaki su daha fazla çekileceğinden ciddi anlamda bir katılaşma meydana gelir ve ilerleme neredeyse sıfır noktasına iner. Bu durumda ağrılı kabızlıklar yaşamak kuvvetle muhtemeldir, zira bağırsaklar son raddesine kadar gerilir ve doğal olarak ağrırlar.

Bu durum yanlış beslenen bir kişide ortaya çıkarsa sorun çok daha hızlı ve etkili biçimde ortaya çıkar ve ciddi anlamda rahatsızlık verir.

İşte bebeklerde kabızlık da çoğu zaman fiziksel nedenlerle ortaya çıkar. Bebekler sürekli yatmalarından ötürü, ayağa katlıkları 18 aylık dönemine kadar kabız olabilirler. Bu durumda bebeklerde kabızlık tedavisi için bir ilaç kullanımı tercih edilmemelidir.

Çünkü kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar laksatif etkiye sahiptir ve ishale neden olabilir. Bebeklerde en istenmeyen durum ishal olduğundan fiziksel etkinlik eksikliği nedeniyle meydana gelen yalancı kabızlık tedavisi bebeği hareket ettirerek mümkün olacaktır.

Bebeklerde kronik kabızlık tedavisi, elbette gerekli değildir, zira sorun büyük ihtimalle yalancı kabızlık olduğundan kendiliğinden geçecektir.

Ancak sürekli ve dinmeyen bir kabızlık sorunu söz konusu ise bir çocuk hekimine başvurup kabızlık için ne yapılabilir şeklinde bilgi istenebilir.

Beslenme koşulları bakımından ise dikkat edilecek ilk husus, yeterince sıvı almak ve dehidrasyona sebep olan besin ve içecekleri tüketmemektir.

Şekerli gıdalar, hayvansal proteinler, alkol, çay ve kahve sıvı miktarını azaltır. Ayrıca aşırı karbonhidrat tüketimi de sıvı kaybını artırmaktadır. Esasında prensip, dengeli tüketimdir.

Sadece belli bir gıdayı tüketmemek ve diğerlerine yüklenmek genel sağlık bakımından doğru değildir.

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir

Yetişkinlerde ve bebeklerde kabızlık tedavisi, yaklaşık aynı biçimde gerçekleşir.

Elbette bebeklerde ilaç kullanılmayacağından yetişkinlerin ağızdan alınan laksaitfleri kullanması mümkündür.

Tabii bebeklerde de kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar bulunmaktadır, yalancı kabızlık tedavisi dışındaki yöntemlerde fitil biçimindeki bu ilaçlara başvurulabilir.

Bu noktada yetişkinler için geçerli olan kronik kabızlık tedavisi büyük ihtimalle davranış biçiminden kaynaklandığından ciddi bir sorundur diyerek altını çizmekte fayda vardır. Değindiğimiz

Üzere, kabızlık için ne yapılabilir sorunun ilk cevabı yanlış beslenme alışkanlıklarından vazgeçmek, diğeri ise yeterince hareket etmektir.

Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlık,

 • Yeterince su içmek
 • Lifli gıdalarla beslenmek
 • Çay, kahve ve kola gibi gazlı içeceklerden uzak durmak
 • Alkol almamak
 • Şeker ve karbonhidrat tüketimine dikkat etmek
 • Bolca yürümek
 • Maddelerinin uygulanması halinde kolayca atlatılabilecek bir sorundur.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kabizlik-tedavisi-nasil-yapilir/

  Источник: https://www.dahabilgi.com/kabizlik-tedavisi-nasil-yapilir/

  Kabızlık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

  Kabızlık Nedir, Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kabızlık kalın bağırsak kaslarının çok yavaş ya da yetersiz kasılmasından dolayı meydana gelir. Bu da dışkının çok daha yavaş hareket etmesine ve daha fazla su kaybetmesine neden olur. Kabız olduğunuzu bağırsak hareketlerinizin azlığından anlayabilirsiniz.

  Bu durum oluştuğunda kişi haftada 3 ya da daha az dışkılama ihtiyacı hisseder. Peki kabızlık neden olur? Kabızlığın başlıca nedenleri arasında hareketsiz yaşam, su tüketiminin azlığı ve az miktarda lifli besinler tüketmek bulunur.

  Tabii ki bunların dışında da kabızlığa yol açacak şeyler olabilir ki yazımızda kabızlığın yaygın nedenlerini sıraladık.

  Tedavi edilmeyen kabızlık ciddi bağırsak problemlerine, rektumda yırtılmaya, hemoroide ve daha pek çok ciddi hastalığa sebep olarak kronikleşebilir ve tedavisi mümkün olmayan bir hal alır. Bu nedenle dışkılamanın çokça geciktiği veya zorlaştığı zamanlarda ihmal etmeyip tedavi için gerekli adımların atılması gerekir.

  Kabızlık Neden Olur?

  1. Lif eksikliği
  Diyetlerinde lifli gıdalara yer veren kişilerin, kabızlıktan şikayet etme olasılıkları oldukça azdır.

  Meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi sindirim sisteminin sağlığı bakımından önemlidir. Lif, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler.

  Lif bakımından yetersiz olan gıdalar peynir, et ve yumurta gibi yüksek yağ içeren yiyeceklerdir ve kararında tüketilmelidir.

  2. Ağrı kesiciler
  Özellikle opioid yani narkotik ağrı kesicilerin (morfin, kodein, meperidin gibi) kabızlığa neden olma olasılıkları çok yüksektir.

  Bu kuvvetli ağrı kesiciler için birçok reseptör sindirim sistemi üzerinde etkilidir.

  Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda ibuprofen ve aspirin gibi non steroidal antienflamatuar ve asetilsalisilik asit içeren ilaçları kronik şekilde kullanan kişilerde kabızlık riskinin çok daha yüksek olduğu gözlenmiştir.

  3. Hareketsiz yaşam
  Fiziksel olarak inaktif hale gelmek, yani hareketsiz bir yaşam sürmeye başlamak kabızlık riskini de beraberinde getirir. Bu özellikle yaşlı kişiler için geçerli bir durumdur.

  Ayrıca bir hastalık sebebiyle uzun süre yataktan çıkmaması gereken kişilerin birkaç gün ya da bir hafta boyunca kabızlık problemiyle yüz yüze gelmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte bazı uzmanlar fiziksel aktivitenin metabolizmayı hızlandırdığını düşünmektedir. Yetişkinler, genç insanlarla karşılaştırıldığında daha yerleşik bir yaşama sahip oldukları görülür.

  Bu yüzden hareketsiz yaşamı benimsemiş olan kişilerde kabızlık riski daha yüksektir. Fiziksel olarak aktif insanların, inaktif insanlardan daha az kabız olma olasılığı vardır.

  4. Huzursuz bağırsak sendromu (İrritabl bağırsak sendromu)

  Ülke nüfusunun %22'si hayatının bir döneminde huzursuz bağırsak sendromuyla mücadele etmiş ya da etmeye devam ediyor.

  Genellikle 35 yaşın altındaki kadınlarda ortaya çıkan huzursuz bağırsak sendromunun en sık karşılaşılan belirtileri; aşırı gaz, karında şişkinlik, ağrı, ishal atakları ya da kabızlıktır. Bu hastalık kronik bir hal almaya oldukça meyillidir.

  Eğer huzursuz bağırsak sendromu tekrarlarsa sindirim sisteminde çeşitli sorunlar meydana gelir ve bağırsak hareketlerinde değişiklikler görülür.

  5. Hamilelik
  Hamileliğin belirli evrelerinde mide ve bağırsak ile ilgili problemler baş gösterir. Hamilelikte en sık rastlanan sindirim problemlerinin başında mide bulantısı ve şişkinlik gelir.

  Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde lif ve su alımının giderek azalması, hamileliğin devam etmesini sağlayan kanda progesteron hormonunun artmış olması ve hamileliğin sebep olduğu kronik yorgunluk yüzünden hareketlerin azalması kabızlığa zemin hazırlayan en büyük etmenlerdir.

  Özellikle gebeliğin son haftalarında bağırsak ile bebeğin adeta köşe kapmaca oynaması şiddetli ishal ve kabızlığın ortaya çıkmasına sebep olur.

  6. Dışkılamayı sürekli ertelemek
  Genellikle dışkıyı erteleme durumunu hemen herkes yapmaktadır.

  Bunun sebebi bulunduğunuz mekandaki tuvaletlerin hijyenik olmaması, bir yere yetişmeniz gerektiği için tuvalete girmeye vaktinizin olmaması ya da tamamen psikolojik nedenlerden ötürü dışarıda tuvalet kullanmayı tercih etmemenizdir.

  Ancak sürekli olarak dışkılamayı ertelemek aslında refleks yolu ile bağırsak hareketlerini tersine çevirmeye sebep olur. Bu durum dışkının bağırsağın son kısmı olan rektumdan daha yukarıya gitmesi ve tuvalet ihtiyacının ortadan kalkması ile son bulur.

  Bunun sonucunda dışkı kalın bağırsakta olması gerekenden daha uzun kalır ve dışkının su miktarı giderek azalır. Bu durum dışkının sertleşerek rektumdan geçememesine ya da zorlanarak geçmesine sebep olur.

  Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

  Kabızlık yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan bir rahatsızlıktır. Bu yüzden kabızlık belirtilerinin bir ya da birkaçından muzdaripseniz vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanız en sağlıklısıdır.

  • Dışkılama sırasında zorlanma
  • Her zamankinden daha az tuvalete çıkmak
  • Şişkinlik ve mide bulantısı
  • iştah kaybı
  • Karın ağrısı
  • Gaz
  • Karın krampları
  • Sert ve topaklar halinde görülen dışkı

  Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

  1. İlaç tedavisi
  Kabızlık nasıl giderilir? Kabızlık eğer kısa süreli ise ilaca ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak uzun süren kabızlık için 6 çeşit ilaç kullanılmaktadır.

  Birincisi ve en çok kullanılanı kalın bağırsakta kitle oluşumunu sağlayan ilaçlardır ki bu ilaçların içerisinde lif bulunur. Etrafında su tutulumunu gerçekleştirerek bağırsak içinde yumuşak ve kayan bir kitle meydana getirir.

  Ancak yan etkileri mevcuttur. Bazı vitamin ve ilaçların emilmesini önleyebilir.

  İkincisi bağırsak hareketlerini hızlandıran ilaçlardır. Bu ilaçlar direkt olarak kas dokusuna ve kalın bağırsağa etki ederek kalın bağırsak hareketlerini hızlandırır. Üçüncüsü dışkılamayı yumuşatan ilaçlar, dördüncüsü kayganlık sağlayan ilaçlardır. Beşinci sırada maden tuzu içeren ilaçlar ve son olarak da propulsif ilaçlar gelir.

  2. Bitkisel yöntemler
  Bazı bitkisel yöntemler kabızlığın önlenmesine ve giderilmesine yardımcı olur. Dışkılamayı yumuşatır ve kalın bağırsağın hareketini artırır.

  Kabızlık hemen nasıl geçer diye merak ediyorsanız cevap sinameki bitkisidir. Bu bitki bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı kısa sürede giderir.

  Ancak fazla miktarda kullanmamaya özen gösterin çünkü tam tersi etki ile karşılaşarak ishal olabilirsiniz.

  Kabızlığı hemen ne söker sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise ılık limonlu sudur. Kabızlıktan muzdaripseniz sabah kalktığınızda aç karına bir su bardağı ılık suyun içerisine yarım limon sıkın ve yavaş yavaş için. Bu yöntem ile bağırsaklarınız hızlı bir şekilde yumuşayacak ve kabızlığınızın birkaç gün sonra tamamen yok olduğunu göreceksiniz. Peki kabızlık için ne yemeli?

  • Genellikle omega yağ asitleri ve lif içeren gıdalar kabızlığı giderir.
  • Fasulye ve baklagiller,
  • Tahıllar,
  • Lif içeren sebzeler (havuç, kuşkonmaz, lahana, enginar, tatlı patates)
  • Erik, armut, ananas, incir, kayısı, elma, ahududu, böğürtlen ve şeftali gibi meyveler kabızlık üzerinde oldukça etkilidir.

  Kabızlık bebeklerde sık rastlanan bir durumdur. Ancak bazı doğal yöntemler ile kısa sürede bebeğinizin kabızlığına çözüm bulabilirsiniz.

  • Kayısı, erik ya da kuru üzümü kaynatarak komposto yapın ve yavaş yavaş bebeğinize içirin.
  • Bebeğinize sabah bir çay kaşığı zeytinyağı verebilir daha sonra normal ek gıda ile devam edebilirsiniz. Öğleden sonra da bir armut rendeleyerek yedirirseniz kabızlığına oldukça etkisi olacaktır.
  • Bebeğinize taze elma suyu hazırlayarak içirebilirsiniz.
  • Bebeğinize bir çay kaşığı çörek otu yağı içirirseniz kalın bağırsağı kısa sürede yumuşar ve normal bir şekilde dışkılamaya başlayabilir.

  PARTNERİşte kadınların 'pes' dedirten modası!İshal Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

  Источник: https://www.mynet.com/kabizlik-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221761-mykadin

  KABIZLIK NEDEN OLUR?

  Kabızlık Nedir, Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kabızlık birçok kişinin sorunu olmaktadır. 7’den 70’e herkeste hemen hemen bu rahatsızlık görülmektedir. Bu yazımızda ise sizlere kabızlık nedir, neden olur ve tedavileri hakkında bilgiler vereceğiz. Kabızlık ile verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile, hayatınızda yapacak olduğunuz değişiklikler yardımı ile, kolaylıkla bu sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

  Kabızlık, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucunda, birkaç hafta veya daha uzun süre devam eden dışkı problemleridir. Kabızlık sorunu genellikle 3 hafta ve sonrasında devam eden bağırsak sorunlarında tedavi işlemlerine başlanmaktadır.

  Kabızlık çok yaygın bir sağlık sorunu olmasına rağmen, kimi kişilerin günlük hayatını oldukça büyük ölçüde etkilemektedir. Kabızlığın oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Ayrıca bazı faktörler ile birlikte bazı kişiler risk altında olmaktadır.

  Kronik kabızlık tedavisi ise altta yatan nedene bağlı olmaktadır. Bunlara ek olarak ise bazı durumlarda oluşan kronik kabızlığın herhangi bir nedeni bulunmamaktadır. Ayrıca belirtiler ve nedenler kişilerin bünye ve metabolizma durumlarına göre farklılık göstermektedir.

  Ne Zaman Doktora Görünmeniz Gerekmektedir?

  Bu kapsamda rektal kanama, açıklanamayan kilo kaybı ya da kalıcı yorgunluk gibi şikayetleriniz var ise doktora görünmeniz gerekmektedir. Ayrıca kabızlık için evde yapmış olduğunuz uygulamalar işe yaramıyor ve kabızlık durumunuz hala devam ediyor ise, yine doktor yardımı almanız gerekmektedir.

  Laksatif adı verilen ilaçlar tedavisinde genellikle diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte çocuklar için tavsiye edilir. Bu tedaviye rağmen halen çocuğunuzda kabızlık sorunu devam ediyorsa, tıbbi bir yardım almanın zamanı gelmiştir.

  Kabızlık Neden Olur?

  Kabızlık sağlık sorununun çoğu zaman nedenini bulmak oldukça zor olmaktadır. Ancak çeşitli sebepler kabızlığa neden olmaktadır.

  Kabızlık genellikle dışkının çok uzun süre kolonda (kalın bağırsak) kalması sonucunda oluşmaktadır. Bu sırada çok su emilimi olmaktadır. Bu kapsamda kabızlığa neden olanlar şöyle sıralanmaktadır;

  1.İlaç Tedavisi

  Kabızlığın oluşmasında en önemli nedenlerden birisi ise, kullanmakta olduğumuz ilaçların yan etkileridir. Kabızlığa neden olabilir ilaç ortak türleri şunlardır:

  • Alüminyum antasitler (hazımsızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar)
  • Antidepresanlar
  • Antiepileptikler (epilepsi için ilaç tedavisi )
  • Antipsikotikler ( şizofreni ve diğer ruhsal sağlık koşulları için ilaç tedavisi)
  • Kalsiyum takviyesi
  • Kodein ve morfin gibi narkotik ağrı kesiciler,
  • Diüretikler (su tablet)
  • Demir takviyeleri

  2.Gebelik

  Genellikle her 5 kadından 2’si hamilelikleri dönemince kabızlık sorunu çekmektedir. Kabızlık hamilelik sırasında ortaya çıkmasının nedeni olarak, vücudunuzun kas gevşetici olarak davranan kadın hormonu progesteron fazla üretilmesi olarak sayılmaktadır.

  Bağırsak, normal dışkı ve atık ürünlerin bir süreç sindirim olarak bilinen anüs üzerinde hareket eder. Progesteron bir artış bağırsak kaslarını daha zorlu bir duruma sokmakta ve sert atık ürünler yapım hızlanmasını etkilemektedir. 

  Eğer hamile iseniz, güvenli bir şekilde size veya bebeğinize zarar gelmeden kabızlık tedavisi olabilirsiniz. Bunun için ise doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

  3.Günlük Yaşantı

  Günlük yaşantımızda farkında olmadan yapmış olduklarımız, yemek düzenimizi birçok açıdan etkilemekte, kabızlığa neden olmaktadır.

  • Meyve, sebze ve tahıl gibi yeterli lif sahibi gıda tüketiminin olmaması
  • Rutin beslenme alışkanlıklarında bir değişiklik olması ya da yaşam tarzı değişikliği,
  • Tuvaleti kullanırken kendini rahat hissedememek
  • Dışkı sırasında meydana gelen dürtüleri yok sayma
  • Hareketsizlik veya egzersiz eksikliği
  • Yeterli sıvı içmemek
  • Yüksek sıcaklığa sahip (ateş)
  • Aşırı kilolu
  • Anksiyete  ya da  depresyon
  • Böyle cinsel taciz, şiddet veya travma gibi durumların getirdiği psikiyatrik problemler

  4.Diğer Nedenler

  Nadir durumlarda, kabızlık altta yatan bir sağlık probleminin bir işareti olabilir. Bunlar ise;

  • Tahriş olabilir
  • Bağırsak sendromu (IBS)
  • Diyabet
  • Hiperkalsemi – Çok fazla kalsiyumun kanda bulunması sorunu
  • Tiroid bezi
  • Musküler distrofi – kas yıkımı neden olan genetik bir durum
  • Multipl skleroz – sinir sistemini etkileyen bir durumdur
  • Parkinson hastalığı – vücut hareketlerinin koordinasyonu etkileyen bir beyin sorunu
  • Omurilik yaralanması
  • Anal fissür – anüs içindeki sorun
  • İnflamatuar bağırsak hastalığı – bağırsak iltihaplanmasına neden olan bir durumdur (tahriş ve şişmiş)
  • Kolon veya rektum kanseri

  Bebekler ve çocuklarda kabızlık oldukça yaygındır. Bebeklerde ve çocuklarda bu anlamda, kabızlık sorunun nedenleri farklı olabilmektedir. Bu nedenleri ise şöyledir;

  5.Kötü Beslenme

  Yeterli sıvı almayan çocuklarda, kabızlık sorunu olması daha muhtemeldir. Ayrıca çok fazla süt tüketimi de kabızlığa neden olmaktadır. Yetişkinler gibi, çocuğunuzunda lif kaynaklı beslenmesine özen göstermeniz gerekmektedir.

  6.Tuvalet Eğitimi

  Çocuğunuz üzerinde yapacak olduğunu tuvalet baskısı onun daha stresli olmasına ve kabızlık sorunu oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden uygun zamanı beklemeniz gerekmektedir.

  Bazı çocuklar için tuvalet eğitimi fobi gibi olmuştur. Bu korkunun sebebi, çocuğunuzun dışkısını yaparken duyduğu acı olabilmektedir. Ve süreçte çocuklara baskı yapılması, durumun kötüleşmesine yol açacaktır.

  7.Diğer Koşullar

  Nadir durumlarda olsa, bebeklerde ve çocuklarda kabızlık altta yatan bir durumun işareti olabilir. Bunlar;

  • Hirschsprung hastalığı – zor dışkı geçiş yapma, bağırsak etkiler
  • Anorektal malformasyon – Bebeğin anüs ve rektum sorunu
  • Omurilik anomalileri – nadir durumlar dahil olmak üzere, spina bifida ve serebral palsi
  • Kistik fibroz -vücudun kalın ve yapışkan mukus üretmesine neden olan genetik bir hastalıktır, kabızlığa yol açabilir.

  Risk Faktörleri Nelerdir?

  • Yaş ilerledikçe kabız olma riski artmaktadır.
  • Kadın olmak
  • Susuz kalan kişiler
  • Düşük lif kaynaklı yeme düzenine sahip olan kişiler
  • Az aktivite ve egzersiz yapan kişiler
  • Bazı ilaçları kullanan kişiler
  • Uyuşturucu kullanan kişiler risk altında olmaktadırlar.

  Kabızlık Komplikasyonları Nelerdir?

  Kronik kabızlık komplikasyonları şunlardır;

  • Anüs (hemoroid) ve şişmiş damarlar
  • Anal çatlak
  • Fekal impaksiyon

  Kabızlık Tanısı ve Tedavisi Nasıl Olur?

  Testler ve kronik kabızlık teşhis etmek için kullanılan prosedürler şunları içerir:

  • Rektum ve alt veya sigmoid kolon (sigmoidoskopi) incelenmesi: Bu prosedürde, doktorunuz rektum ve kolon alt kısmını incelemek için anüs içine bir ışıklı, esnek tüp ekler.
  • Rektum ve bütün kalın bağırsağın (kolonoskopi) incelenmesi: Bu tanı yöntemi ile doktorunuz esnek, kamera donanımlı tüp sayesinde tüm kolonu incelemenize olanak sağlar.
  • Anal sfinkter kas fonksiyonu (anorektal manometri) değerlendirilmesi: Bu prosedürde, doktorunuz anüs ve rektum içine dar, esnek tüp ekler ve ardından tüpün ucunda küçük bir balon yerleştirir. Daha sonra tekrar sfinkter kası ile çekimler yapılır. Bu yordam doktorunuzun sizlerin bağırsaklarını taşımak için kullanabileceğiniz kasların koordinasyonu ölçmek için yapmaktadır.
  • Kolon (kolon transit çalışması): Bu prosedürde, birkaç gün içinde alınan X-ışınları yardımı ile işaretçileri içeren bir kapsülleri yutmak gerekir. Doktorunuz bağırsak kas disfonksiyonunun ne kadar olduğunu ve gıdaların kolon boyunca hareket araştıracaktır.
  • Dışkılama sırasında röntgen: Bu işlem sırasında, doktorunuz rektum içine baryumdan yapılmış yumuşak bir macun ekler. Daha sonra dışkı gibi baryumda macundan ayrılmaktadır. Baryum X-ışınları üzerinde görünmektedir ve kas fonksiyonu ile kas koordinasyonunda bir sarkığın veya sorunların ortaya çıkması kolaylaşmaktadır.

  Kronik kabızlık tedavisi genellikle bağırsak yolunun hareket hızını artırmak anlamına gelen diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile başlar. Bu değişiklikler yardımcı olmazsa, doktorunuz ilaç ya da ameliyat önerebilir.

  Diyet ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

  Doktorunuz kabızlığı rahatlatmak için aşağıdaki değişiklikleri tavsiye edebiliriz;

  • Lif alımını artırın.
  • Lif ekleme dışkı ağırlığını arttırır ve bağırsak yolunda geçişini hızlandırır. Yavaş yavaş her gün daha taze meyve ve sebze yemeye başlayın. Tam tahıllı ekmek ve tahıllar seçin.
  • Hergün egzersizler yapın.Fiziksel aktivite bağırsak kas aktivitesini arttırın.
  • Gerçekleşen bağırsak hareketlerini es geçmeyin.

  Laksatif

  Laksatif çeşitli tipleri mevcuttur;

  • Lif takviyeleri
  • Uyarıcılar
  • Kozmetik
  • Mineral Yağları
  • Dışkı yumuşatıcılar

  Diğer İlaçlar

  Kronik kabızlık tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar şunlardır;

  • Bağırsak içini sulandıran ilaçlar
  • Klinik çalışmalarda kullanılan ilaçlar

  Cerrahlık

  Yukarıda sizlere verilen tedavi yöntemleri işe yaramaz işe, doktorunuz ameliyat seçeneğini sizlere sunacaktır. Bu kapsamda kolon kısmının cerrahi olarak çıkarılması bir seçenek olabilir.

  Источник: https://evdesifa.com/kabizlik-neden-olur/

  Kabızlık Nedir: Kabızlığa Ne İyi Gelir?

  Kabızlık Nedir, Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kabızlık, diğer adıyla konstipasyon, bağırsak hareketlerinin yavaş olması sebebiyle haftada üç veya daha az sayıda dışkılama durumuna verilen isimdir.

  Dışkılama güçlüğü, dışkının tam boşalamaması, ağrılı dışkılama ve şişkinlik gibi olumsuz durumlara yol açan kabızlık, bağırsak bozuklukları arasında yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.

  Kabızlık bazen tıkayıcı tipte bazen de bağırsak hareketlerinde yavaşlama olarak görülebilmektedir.

  Yaşam koşulları ve beslenme şekilleri; kadın, erkek, bebek, çocuk ve yetişkinlerde kabızlık rahatsızlığının görülmesine sebep olabilmektedir. Şişkinliğe yol açarak rahatsızlık veren ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu duruma iyi gelen besinlerin yanı sıra ilaçlar da bulunmaktadır. İleri derecede kabızlık görülen durumlarda ise ilaç kullanmak gerekebilir.

  Uzun süreli kabızlık durumlarının altında ciddi sağlık sorunları yatıyor olabilir. Kabızlıkla birlikte karın ağrısı, kilo kaybı, makattan kan gelmesi gibi belirtileri varsa, kolonoskopi ve laboratuvar testleri ile bu soruna yol açan neden araştırılmalıdır.

  Kabızlık belirtileri nelerdir?

  • Dışkının çok sert olması
  • Çok az olması
  • Zorlanarak çıkarılması
  • Sıklığının az olması

  Kabızlık neden olur?

  Dışkılama zorluğu olarak tanımlanan kabızlığın oluşmasında sindirim sistemi hastalıklarıyla birlikte sağlıksız beslenme ve diyet alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, ilaç kullanımı gibi faktörler yer almaktadır. Kabızlık neden olur? sorusuna verilebilecek diğer yanıtlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Tuvalet ihtiyacını ertelemek
  • Katı gıdalarla beslenmek
  • Fazla inek sütü tüketmek
  • Rektumda ya da kolonda darlık veya tıkanıklık
  • Rektum ya da kolon çevresindeki sinirlere ait anormallikler
  • Hormonal hastalıklar
  • Dışkılamada rolü olan kaslara ait işlev bozuklukları

  Kabızlığa neden olan yiyecekler nelerdir?

  Kabızlığa yol açtığı bilinen bazı yiyecekleri tüketmekten kaçınmak ya da bu yiyecekleri mümkün olduğunca sınırlamak gerekmektedir. Bunlar, aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Muz
  • Makarna
  • Pirinç lapası
  • Pilav
  • Fazla süt tüketimi
  • Fast food yiyecekler

  Beslenme düzenine ve hareketli yaşam tarzına dikkat edilmiş olmasına rağmen hala kabızlık sorunu yaşanıyorsa, kabızlık tedavisi için doktora başvurmak gerekmektedir.

  Kabızlık nasıl geçer?

  Kabızlığa yol açan en önemli nedenler arasında ilk sırada yanlış beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Bu nedenle, öncelikle beslenme programında küçük değişiklikler yapılarak kabızlık oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Kabızlık yapan yiyecekleri tüketmekten kaçınıp bağırsak hareketlerini hızlandıran besinleri tercih ederek kabızlığa karşı önlem alınabilmektedir.

  “Kabızlığa ne iyi gelir?” sorusuna cevap olabilecek maddeler aşağıdaki şekildedir:

  • Bol bol su ve sıvı gıdalar tüketmelidir
  • Daha çok hareket edilmelidir
  • Lif ağırlıklı sebze, meyve, bakliyat ve tahıllardan oluşan beslenme programı hazırlanmalıdır
  • Lokmalar iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır
  • Fazla kafein tüketiminden kaçınılmalıdır
  • Fazla süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir
  • Tuvalet düzeni oluşturulması ve tuvalet ihtiyacı ertelenmemelidir

  Uzun süreli geçmeyen kabızlık durumlarında online hastane randevusu alarak uzmana görünmekte fayda olacaktır. 

  Kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir?

  Kuru meyveler: Sabah kahvaltısından önce aç karna kuru kayısı, incir, erik ile mürdüm eriği yemek ve üzerine ılık su içmek bağırsakları çalıştıracaktır. Bu besinler sabahları aç karnına tüketildiği zaman daha etkili olmaktadır. Ayrıca kuru meyveler çiğ olarak tüketilebileceği gibi komposto olarak da tercih edilebilir.

  Su: Herhangi bir sebepten dolayı su tüketimi sınırlandırılmadıysa, kabızlık döneminde yeterli miktarda su içmeye özen gösterilmelidir. Bu önemli alışkanlığı erteleyenler, alarm kurarak kendilerine hatırlatma yöntemini deneyebilir.

  Keten tohumu: Yoğurda katılarak tüketilebilen keten tohumu, kabızlığa iyi gelen gıdalar arasındadır.

  Beyaz et: Et tüketileceği zaman kırmızı et yerine beyaz et veya balık eti tercih etmek bağırsakları rahatlatacaktır (yüksek miktarda kırmızı et bağırsakları zorlayıcı bir etkiye yol açar).

  Lifli gıdalar: Baklagiller, pancar, pırasa, ıspanak, lahana, kızılcık, kereviz, keten tohumu gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketimi bağırsakların harekete geçmesine yardımcı olmaktadır. Elma, üzüm, avokado, erik gibi lifli ve kabızlığa iyi gelen meyveler, kabızlık çekenler tarafından tüketilmelidir.

  Zeytin, zeytinyağı ve kekik: Zeytin, üzerine dökülen kek ve zeytinyağı ile tüketildiğinde kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Zeytinyağı bağırsaktan yiyecek geçişini sapladığı için aç karna 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketmek faydalı olacaktır.

  Kabızlığa iyi gelen bu yiyecekler uzun süre tüketmek ve aşırıya kaçmak, bağırsağın bağışıklık kazanmasına ve normal koşullarda dışkılayamamasına sebep olabilmektedir.

  Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir?

  Çocuklarda kabızlık sıkça yaşanan sorunlar arasında yer almaktadır. Bunun sebepleri arasında yeterli su tüketmemek, tuvalete gitmeyi ertelemek, stres, psikolojik sorunlar, fazla inek sütü, katı gıdalar ve kabızlık yapan yiyeceklerin tüketimi yer alabilmektedir.

  Bazı durumlarda makatta oluşan çatlaklar ve çeşitli hormon bozuklukları da çocuklarda kabızlık oluşturabilmektedir. Yeme alışkanlıklarından dolayı kabızlık yaşayan çocuğun beslenmesine, kabızlığa iyi gelen besinlerden ekleyerek çözüm aramak mümkündür.

  Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir sorusuna aşağıdaki cevaplar verilebilmektedir:

  • İnek sütü tüketimini azaltılmalı ve keçi sütü tercih edilmelidir.
  • Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği yedirilmelidir.
  • Şekerli ürünler tüketilmemelidir.
  • Pirinç pilavı ve makarna yerine bulgur pilavı tercih edilmelidir.
  • Bağırsak florasını düzenlemek için ev yapımı yoğurt, kefir, yoğurt çorbası gibi gıdalar tercih edilmelidir.
  • Orman meyveleri, posalı lifli sebzeler çocuğun beslenme programına eklenmelidir.
  • Kuru meyveler ve bu meyvelerden hazırlanmış gıdalar tüketilmelidir.
  • Asitli meşrubatlar, kahve ve siyah çay gibi içecekler çocuklara verilmemelidir.
  • Hareketsiz çocuklar için aktivite alanı yaratılmalı ve çocuğun bol bol egzersiz yapması sağlanmalıdır.

  Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

  Tıpkı yetişkin ve çocuklar gibi bebeklerde de kabızlık sorunu görülebilmektedir. Küçük bebeklerde kabızlık ortaya çıktığı zaman anneler paniklemekte ve hızlıca “Bebeklerde kabızlık nasıl geçer?” sorusuna cevap aramaktadır.

  Bebeklerde kabızlık nedenleri birden fazla olabildiği için bebeği çok iyi gözlemlemek gerekmektedir. Bebeklerde kabız olma sebepleri arasında bağırsakta olan yapısal ve anatomik sorunlar, genetik bağırsak yavaşlığı, fazla süt tüketimi, psikolojik faktörler, bebeğin sürekli katı besinler yemesi yer alabilmektedir.

  Bebeğin kabız olup olmadığını anlamak için tuvalet alışkanlıkları takip edilmelidir. Her gün büyük tuvaletini yapan bebek 2-3 günde bir yapmaya başladıysa, tuvaletini yaparken ağlıyorsa, huzursuz oluyorsa ve sert dışkılıyorsa kabızlık durumundan söz edilebilir.

  Dışkılama esnasında kan görülüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir sorusuna cevap olarak aşağıdaki maddeler sıralanabilmektedir.

  • Bebeğe ılık suda banyo yaptırmak, kaslarının gevşemesine yardımcı olacak ve onu rahatlatacaktır. Banyo esnasında ılık suyun içinde 5-10 dakika oturtmak daha etkili olacaktır.
  • Rahatça dışkılayabilmesi için bebeğin poposuna vazelin veya gliserin sürülebilmektedir.
  • Dört aylığı geçen bebeklerde kabızlık görülüyorsa öğünlerinin yanında erik, elma, armut ve şeftali suyu verilebilmektedir.
  • Bebeğe egzersiz ve yaptırmak da kabızlık çeken bebeği rahatlatmak için uygulanabilmektedir.
  • Bebeği rahatlatmak için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise masajdır. El ile bebeğin karnına yarım ay hareketleri ile masaj yapılarak bağırsak hareketleri hızlandırılabilmektedir.

  Her bebeğin yapısı farklı olduğu için tüm bu yöntemleri denemeden önce doktora danışmakta fayda olacaktır.

  Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir?

  Hamilelik döneminde hormonların değişimi ve vücudun değişimi ile tuvalet alışkanlıklarında da değişiklik görülebilmektedir. Huzursuz ve şişkin hissetmeyle birlikte hamilelikte kabızlık ortaya çıkabilir.

  Bunun nedenleri arasında gebelik hormonunun bağırsak hareketlerini yavaşlatması, kilo alımı, hareketlerde azalma, kabızlığa yatkın bünye, demir ilaçları, düzensiz beslenme alışkanlıkları yer alabilmektedir.

  Gebelikte kabızlık çekmek, kötü ve mutsuz bir hamilelik geçirilmesine neden olabileceği için birtakım önlemler alınmalıdır. “Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir?” sorusuna aşağıdaki şekilde cevap verilebilmektedir:

  • Hamilelikte kabızlık sorunu çekmemek için daha çok sebze ve meyve tüketimi gereklidir. Özellikle pişmemiş sebzeler ve meyveler gebelikte kabızlık sorunu çekenler için rahatlatıcıdır.
  • Hamilelikte kabızlığı gidermek için sık ve az yemek yeme metodu uygulanmalıdır. Öğün atlanmamalı ve yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır.
  • Kuru meyvelerden şekersiz komposto hazırlayarak hem sıvı ihtiyacı karşılanabilir hem de bağırsaklar çalıştırılabilmektedir.
  • Hamilelikte bitki çayı tüketirken dikkatli olmak gereklidir. Sıvı ihtiyacını karşılamak için tercih edilen bitki çayları, vitamin ve mineral emilimini engelleyerek bağırsak tembelliği yaratabilmektedir. Bitki çayları aynı zamanda hamilelikte tehli olabileceği için mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir.
  • Tahıllı besinler, yulaf ezmesi, buğday kepeği gibi lifli gıdalar hamilelikte kabızlık sorunu çekenler tarafından tüketilmelidir. Kuru baklagilleri tüketmek de hamilelik dönemi boyunca hem sağlıklı hem de protein kaynağı olmaktadır.
  • Hamilelikte kabızlığa doğal çözüm dendiği zaman akla gelen ilk meyve kırmızı eriktir. Kuru erik olarak veya erik suyu olarak tüketildiğinde kabızlığa karşı oldukça etkilidir.
  • Bol su tüketimi, birçok faydasının yanı sıra hamilelikte kabızlık için de faydalıdır.
  • Hamilelikte yürüyüş ve egzersiz yaparak metabolizmayı hızlandırabilmek mümkündür. Fiziksel aktivitelerin doktor kontrolünde gerçekleştiriliyor olması çok önemlidir.

  Tıpkı kabızlık gibi ishal de kişileri rahatsız eden problemlerden bir tanesidir. İshal belirtileri ve ishal tedavisi ile ilgili detayları görmek için tıklayın. 

  Güncellenme Tarihi: 27 Mayıs 2019Yayınlanma Tarihi: 25 Aralık 2018

  Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kabizlik-nedir-kabizliga-ne-iyi-gelir/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

   ×
   Рекомендуем посмотреть